Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,096 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,090 μηνύματα σε 74,654 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γυναίκες και θετικές επιστήμες

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 20:50, 23-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Εδώ θα διαφωνήσω. Αν κάποιος κάνει μια επίσκεψη στο cnf και δει πως παίζεις στο παλέρμο θα διαπιστώσει ότι παίζεις υπερβολικά σύνθετα. Συνεχώς προσπαθείς να βρει το γιατί και τα εξετάζεις με τέτοιο τρόπο ώστε να βρεις μια αιτία. Δεν νομίζω να έχεις αυξημένα οιστρογόνα αλλά θεωρώ ότι υπεραναλύεις (όπως μια γυναίκα σύμφωνα με το μοντέλο) τα ερεθίσματα που λαμβάνεις (στη συγκεκριμένη περίπτωση τα ποστ του σούπερ παίχτη aka φαντασμένου). Δεν θέλω να σου πω αν έχεις δίκιο ή άδικο στα συμπεράσματα, δεν είναι αυτό το συμπέρασμα.

Το συμπέρασμα είναι ότι είτε δεν είναι θέμα φύλου και η υπερανάλυση δεν είναι αποκλειστικά προσόν των γυναικών και σφάλλεις στην διάκριση είτε η γη έχει το σχήμα μπανάνας

Και όπως λένε και οι αθάνατοι μόντι πάιθονς στο παρακάτω βίντεο το οποίο μου αρέσει να ποστάρω σε συμπεράσματα που εμπεριέχουν fallacy: She is a witch BURN HER!

To τελευταιο σου σχολιο ειναι εντελως υποτιμητικο!!!
Καταρχας οταν γνωριζεις κατι οτι και να εισαι θελεις πραγματικα να το αναλυεις ξανα και ξανα για να το αποδειξεις!!Παραδειγμα το οτι εισαι δολοφονος θα το λεω μεχρι να αποκαλυφθει και επισημως!!Δεν λεω πως ειναι απολυτι αυτο που ειπα αλλα αν βαλεις μια 10 χρονη με ενα 10 χρονο σε ενα pc για πρωτη φορα,το αγορι θα πιασει στο χερι του το ποντικι και θα αρχισει να το εξερευνα και το κοριτσι θα ρωτησει τι μπορεις να κανεις αυτο και μπλα μπα...Και σε ενα παιχνδιι στρατηγικης και μυαλου πρεπει να τα αναλυεις ολα!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 21:03, 23-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Σπυρακος (^^)
To τελευταιο σου σχολιο ειναι εντελως υποτιμητικο!!!
Καταρχας οταν γνωριζεις κατι οτι και να εισαι θελεις πραγματικα να το αναλυεις ξανα και ξανα για να το αποδειξεις!!Παραδειγμα το οτι εισαι δολοφονος θα το λεω μεχρι να αποκαλυφθει και επισημως!!Δεν λεω πως ειναι απολυτι αυτο που ειπα αλλα αν βαλεις μια 10 χρονη με ενα 10 χρονο σε ενα pc για πρωτη φορα,το αγορι θα πιασει στο χερι του το ποντικι και θα αρχισει να το εξερευνα και το κοριτσι θα ρωτησει τι μπορεις να κανεις αυτο και μπλα μπα...Και σε ενα παιχνδιι στρατηγικης και μυαλου πρεπει να τα αναλυεις ολα!!
Το παλέρμο ήταν το παράδειγμα, το επιχείρημα είναι ότι δεν είναι θέμα φύλου πολλές φορές ο τρόπος σκέψης ή μια ανθρώπινη συμπεριφορά. Απόδειξη πάλι ο τρόπος που γράφεις όπου η εισαγωγή θαυμαστικών είναι περισσότερο ένας τρόπος όπου μια κοπέλα θα έγραφε παρά ένα αγόρι. Δεν σημαίνει ότι γράφεις σαν κοπέλα αλλά ότι δεν ισχύει το μοντέλο που προσπαθώ να φτιάξω (αντρας χωρίς θαυμαστικά, γυναίκα με θαυμαστικά). Το ίδιο ισχύει και στις θετικές επιστήμες όπου υπάρχουν αρκετές γυναίκες στο μαθηματικό/φυσικό/πολυτεχνείο κτλ και το οποίο σημαίνει ότι δεν είναι γονιδιακό να είναι κάποιος των θεωρητικών ή των θετικών επιστημών. Όπως αναφέρθηκε το εύρος των εξαιρέσεων είναι τόσο μεγάλο που δεν είναι δυνατό να πεις κάτι τέτοιο.

Και δεν σε υποτιμώ όταν λέω ότι κάτι που γράφεις δεν στέκει (μιλάμε πάντα για το παρόν τόπικ)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 21:25, 23-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Το παλέρμο ήταν το παράδειγμα, το επιχείρημα είναι ότι δεν είναι θέμα φύλου πολλές φορές ο τρόπος σκέψης ή μια ανθρώπινη συμπεριφορά. Απόδειξη πάλι ο τρόπος που γράφεις όπου η εισαγωγή θαυμαστικών είναι περισσότερο ένας τρόπος όπου μια κοπέλα θα έγραφε παρά ένα αγόρι. Δεν σημαίνει ότι γράφεις σαν κοπέλα αλλά ότι δεν ισχύει το μοντέλο που προσπαθώ να φτιάξω (αντρας χωρίς θαυμαστικά, γυναίκα με θαυμαστικά). Το ίδιο ισχύει και στις θετικές επιστήμες όπου υπάρχουν αρκετές γυναίκες στο μαθηματικό/φυσικό/πολυτεχνείο κτλ και το οποίο σημαίνει ότι δεν είναι γονιδιακό να είναι κάποιος των θεωρητικών ή των θετικών επιστημών. Όπως αναφέρθηκε το εύρος των εξαιρέσεων είναι τόσο μεγάλο που δεν είναι δυνατό να πεις κάτι τέτοιο.

Και δεν σε υποτιμώ όταν λέω ότι κάτι που γράφεις δεν στέκει (μιλάμε πάντα για το παρόν τόπικ)
She is a witch BURN HER!
αυτο εννοω προσβολη;P

Αν και τωρα καταλαβα πως ενοοεις το αντιθετο!!Οι αντρες το ελεγαν γιατι φοβοντουσαν πως ηταν ισαξια με αυτους!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:18, 23-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Μπράβο ρε thimiosgr. Αλλά υπάρχουν και άλλοι λόγοι...Εγώ πχ θα ήθελα να μάθω ηλεκτρολογικά/μηχανολογικά (ερασιτεχνικά, όχι να το κάνω επάγγελμα) αλλά δεν έχω κάποιον να μου δείξει στην πράξη. Επειδή η θεωρία δεν με αφορά, απλά δεν ασχολούμαι καθόλου. Τις ελάχιστες φορές όμως που καταφέρνω να πείσω το boyfriend να φτιάξει κάτι χαλασμένο και να μου εξηγεί τι κάνει ενω τον "βοηθάω"(μιά φορά το χρόνο δηλαδή) λέω ότι θα αρχίσω να ασχολούμαι και θα γίνω "μαστορας" κι εγώ. Αλλά μπααα...
εχμ, η διαφορά μεταξύ αντρών και γυναικών είναι ότι η γυναίκα περιμένει κάποιον να της δείξει πως φτιάχνεται κάτι και δεν προσπαθεί από μόνη της να το φτιάξει. Με άλλα λόγια, δεν είναι ανεξάρτητη.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 23:45, 23-12-11:

βασικα η γυναικα συνηθως ευχαριστιεται να ασχολειται περρισοερο με ανθρωπους παρα με αψυχα αντικειμενα,,πχ μηχανηματα

πιο δυσκολα η γυναικα θα κοπει απο την επικοινωνια με ανθρωπους για να κλειστει σε ενα εργαστηριο παρεα μονο με μηχανηματα και πειραματα..

και προτιμαει την εποικοινωνια με ανθρωπους..-ο εγκφαλος της επικοινωνει καλυτερα αλλωστε..)
εγω αυτο εχω δει τουλαχιστον,,και ερευνες που εχω δει το εχουν επιβεβαιωσει..

επισης απο οτι εχω διαβασει,,η γυναικα τα παιρνει πιο προσωπικα τα πραγματα,,στη δουλεια πχ,,πραγματα που απλα ειναι μεσα στο παιχνιδι της δουλειας τα παιρνει ως προσωπικη προσβολη..

ενω ο ανδρας πιο ευκολα διαχωριζει το ανταγωνιστικο παιχνιδι ητης δουλειας απο τις προσωπικες σχεσεις..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:50, 24-12-11:

εγώ πάντως κλείνομαι άνετα μέσα σε εργαστήριο μόνη μου παρέα με τα μηχανήματα... μη σου πώ ότι θα κάνω καλύτερη δουλειά έτσι Δε νομίζω όμως ότι οι γυναίκες είναι λιγότερο έξυπνες ή τους αρέσουν λιγότερο οι θετικές επιστήμες. Πρόσφατα πήρα ένα μάθημα εφαρμοσμένης βιολογίας και στο τμήμα ήμασταν 15 άτομα, εκ των οποίων μόνο τα 2 ήταν αγόρια!

Έχω την εντύπωση όμως ότι οι γυναίκες έχουν μια τάση να στηρίζονται στον άντρα για πράγματα που αφορούν επισκευές και μικροκατασκευές. Ίσως επειδή οι γυναίκες αυτές αισθάνονται ακόμα ότι είναι το αδύναμο φύλο; Ίσως επειδή βαριούνται να ασχοληθούν με κάτι τέτοιο; Ίσως επειδή δεν νιώθουν σιγουριά για τις δυνατότητες τους; Ίσως επειδή φοβούνται μήπως κάνουν λάθος και "τιμωρηθούν"; Βάλτε μια γυναίκα να αλλάξει σκληρό δίσκο σε ένα λάπτοπ (με την προϋπόθεση ότι δεν έχει ξανακάνει κάτι τέτοιο στο παρελθόν). Θα το κάνει; Το πιο πιο πιθανό είναι να ζητήσει κάποιον να της δείξει πρώτα πως γίνεται. Ελάχιστες είναι αυτές που θα ψάξουν από μόνες τους πως αλλάζει ο σκληρός δίσκος. Το γεγονός όμως ότι σε πολλές γυναίκες δεν τους αρέσει να ασχολούνται με αντρικές (υποτίθεται) υποθέσεις, δεν σημαίνει ότι δεν τους αρέσουν και οι θετικές επιστήμες.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:47, 24-12-11:

καλα οι εξαιρεσεις πανε να το παιξουν κανονας

τα ιδια και τα ιδια λεμε συνεχεια

για να βρεις κομπιουτερου γυναικα πρεπει να ψαχνεις με το κυαλι,,και για ολα αυτα ευθυνεται η κοινωνια?
ποιος εποδισε τις γυναικες να ασχοληθουν με τους υπολογιστες?μονο το μυαλο τους..

κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας τοσο πολυ..

εσυ victoria ειλικρινια πες μου

πόσες γυναικες σε ποσοστο γυρω σου εχεις δει να ενδιαφερονται στους υπολογιστες οπως εσυ ?και σε σχεση με τους ανδρες? οι περισσοτεροι κμπιουτεραδες που ξερεις ειναι γυναικες ή ανδρες?

εγω ουτε μια τετοια γυναικα δεν ξερω απο το περιβαλλον στα τει πχ..
ενω ανδρες 2-3 σε καθε ταξη τους αρεσει και ξερουν απο υπολογιστες προγραμματισμο κλπ

οι περισσοτεροι δασκαλοι και σπουδαιοι της πληροφορικης ειναι γυναικες ή ανδρες?

Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χημικός . Έχει γράψει 1,819 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 11:54, 24-12-11:

Αυτος ο διαχωρισμος των γυναικων απο τις θετικες επιστημες γινεται απο το λυκειο κιολας, ποτε δεν μπορουσα να εξηγησω το γιατι σχεδον ολα τα κοριτσια πανε θεωρητικη

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 12:06, 24-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Bemanos
Αυτος ο διαχωρισμος των γυναικων απο τις θετικες επιστημες γινεται απο το λυκειο κιολας, ποτε δεν μπορουσα να εξηγησω το γιατι σχεδον ολα τα κοριτσια πανε θεωρητικη
σε αυτο συμφωνω..ειναι αληθεια πως το μεγαλυτερο μερος των κοριτσιων διαλεγει την θεωρητικη κατευθυνση. Δεν νομιζω ομως πως δειχνει την ανικανοτητα των γυναικων στις θετικες επιστημες οπως διαβασα εδω μεσα

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 12:39, 24-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
ποιος εποδισε τις γυναικες να ασχοληθουν με τους υπολογιστες?μονο το μυαλο τους..

κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας τοσο πολυ..
Αυτό που αποθαρρύνει τα κορίτσια να ασχοληθούν με τις θετικές επιστήμες ή άλλες δραστηριότητες που θεωρούνται ανδρικές, ξεκινάει από το δημοτικό κιόλας και αφορά τόσο τα πρότυπα που λαμβάνουν από την τηλεόραση και την οικογένεια (πχ ασχολίες και λόγος των γονέων) αλλά ΚΑΙ από τον λόγο και τις προσδοκίες των εκπαιδευτικών για τα κορίτσια και τα αγόρια, μέσα στο σχολικό περιβάλλον (βλ. Τα φύλα στο σχολείο και στο λόγο των εκπαιδευτικών - Λίνα Φρόση). Μέχρι και στα σχολικά βιβλία υπάρχουν στερεοτυπικές εικόνες που παρουσιάζουν αγόρια και κορίτσια να ασκούν το επαγγέλματα που η κοινωνία θεωρεί ανδρικά/γυναικεία, αλλά και σχετικά κείμενα.
Επίσης, έχοντας τελειώσει το σχολείο (συνεπώς έχω μια άποψη γι' αυτό), βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι ο λόγος που τα περισσότερα κορίτσια πάνε θεωρητική και τα περισσότερα αγόρια τεχνολογική, αφορά καθαρά την αδυναμία τους να διαφοροποιηθούν από το σύνολο και όχι στις διαφορές στους εγκεφάλους τους.

Θυμάμαι ένα μήνυμα ενός κοριτσιού στο iSchool πριν αρκετό καιρό, στο οποίο έγραφε "θέλω να σπουδάζω πληροφορική παρά το γεγονός ότι είμαι κορίτσι". Εσύ τι συμπέρασμα βγάζεις από αυτό;

-petros

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:52, 24-12-11:

αν σου αρεσει πραγματικα κατι,,ειτε το σπουδαζεις ειτε οχι,,το αγαπας και φαινεται

μην κρυβομαστε..

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 21:42, 24-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
εχμ, η διαφορά μεταξύ αντρών και γυναικών είναι ότι η γυναίκα περιμένει κάποιον να της δείξει πως φτιάχνεται κάτι και δεν προσπαθεί από μόνη της να το φτιάξει. Με άλλα λόγια, δεν είναι ανεξάρτητη.
Αμα φοβάμαι πως με τα πειράματά μου μπορεί να χαλάσω κάτι ακριβό, εννοείται πως ζητάω βοήθεια. Αν όμως η αξία αυτού που προσπαθώ να επιδιορθώσω είναι αμελητέα, θα ασχοληθώ από μόνη μου. Δεν θεωρώ ότι τίθεται θέμα ανεξαρτησίας στην περίπτωσή μου, αλλά καθαρά θέμα άγνοιας και φόβου.
Δεν κάθομαι να μάθω ηλεκτρολογικά σε άριστο επίπεδο ώστε να ξέρω να φτιάξω οτιδήποτε άμα χαλάσει. Θα προτιμούσα να μου δείξει ο boyfriend, που είναι και το αντικείμενό του άλλωστε. Οπως και αυτός αντίστοιχα θα με ρωτήσει για διάφορα θωρητικά θέματα που τον ενδιαφέρουν μεν, αλλά δεν θα κάτσει να εξειδικευτεί τόσο στο αντικείμενο ώστε να τα μάθει μόνος του κάποια στιγμή στην πορεία.
Είναι λοιπόν καθαρά θέμα λειτουργικότητας, ο καθένας έχει μια "επίσημη εξειδίκευση" (είτε τον ενδιαφέρει είτε όχι, είτε από σπουδές είτε από εργασιακή εμπειρία) και από εκεί και πέρα, για ενδιαφέροντα και hobby....ρωτόντας πας στην πόλη.

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:59, 24-12-11:

Αμα φοβάμαι πως με τα πειράματά μου μπορεί να χαλάσω κάτι ακριβό, εννοείται πως ζητάω βοήθεια. Αν όμως η αξία αυτού που προσπαθώ να επιδιορθώσω είναι αμελητέα, θα ασχοληθώ από μόνη μου. Δεν θεωρώ ότι τίθεται θέμα ανεξαρτησίας στην περίπτωσή μου, αλλά καθαρά θέμα άγνοιας και φόβου.
Δεν κάθομαι να μάθω ηλεκτρολογικά σε άριστο επίπεδο ώστε να ξέρω να φτιάξω οτιδήποτε άμα χαλάσει. Θα προτιμούσα να μου δείξει ο boyfriend, που είναι και το αντικείμενό του άλλωστε. Οπως και αυτός αντίστοιχα θα με ρωτήσει για διάφορα θωρητικά θέματα που τον ενδιαφέρουν μεν, αλλά δεν θα κάτσει να εξειδικευτεί τόσο στο αντικείμενο ώστε να τα μάθει μόνος του κάποια στιγμή στην πορεία.
Είναι λοιπόν καθαρά θέμα λειτουργικότητας, ο καθένας έχει μια "επίσημη εξειδίκευση" (είτε τον ενδιαφέρει είτε όχι, είτε από σπουδές είτε από εργασιακή εμπειρία) και από εκεί και πέρα, για ενδιαφέροντα και hobby....ρωτόντας πας στην πόλη.
κοιτα, δεν αναφέρομαι σε άτομα που το αγόρι τους έχει σπουδάσει το επάγγελμα, αλλά σε άτομα που ουσιαστικά και η γυναίκα αλλά και ο άντρας, έχουν πάνω κάτω την ίδια εμπειρία. Θυμάμαι όταν ήμουν μικρή και ήθελα να κανω τρύπα με τρυπάνι στον τοίχο, ερχόταν ο αδερφός μου και μου έλεγε "δεν ξέρεις, θα το κάνω εγώ" παρόλο που και αυτός είχε την ίδια εμπειρία με έμενα. Στο τέλος μαλώναμε ποιός θα το κάνει Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που η γυναίκα θεωρεί τον άντρα ως πιο έμπειρο, παρόλο που έχουν την ίδια εμπειρία και μόρφωση.

Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 00:02, 25-12-11:

Όντως, δεν μπορείς να ρισκάρεις να φτιάξεις κάτι που έχει μεγάλη αξία χωρίς να ξέρεις τι κάνεις, είτε είσαι γυναίκα είτε άντρας, αυτό είναι αυτονόητο. Πάντως κι εμένα τα ηλεκτρολογικά αντικείμενό μου είναι, αν και από μικρός μ'άρεσε να ανοίγω και να εξετάζω διάφορες ηλεκτρικές συσκευές ακόμα κι όταν δεν είχα ιδέα τι πρέπει να κάνω. Μια μέρα, παλιά τώρα, που ο θερμοσίφωνας που είχαμε δεν δούλευε καλα, ήθελε πολλή ώρα να ζεστάνει το νερό, αποφάσισα να τον ανοίξω για να τον φτιάξω. Αποτέλεσμα ήταν να χαλάσει περισσότερο και να μη ζεσταίνει καθόλου Βέβαια και το τι άκουσα από τη μάνα μου εκείνη τη μέρα δεν περιγράφεται Όχι τόσο για τον θερμοσίφωνα όσο για το ότι έβαλα τα χέρια μου χωρίς να ξέρω. Δικαιολογούμαι πάντως για αυτη την πατατα καθώς δεν ήμουν καν 16 και χωρίς να έχω βασικές ηλεκτρολογικές γνώσεις Πιστεύω όμως ότι έτσι είναι, ανεξάρτητα από το φύλο, αν δεν κάνεις πρώτα μα*α*ίες δεν θα μάθεις, κανείς δε γεννιέται γνώστης, όποιο αντικείμενο ή επάγγελμα κι αν επιλέξει. Πάντως, εγώ, προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση να ζητήσω βοήθεια από κάποιον για τέτοια τεχνικά θέματα αν δεν το παλέψω πρώτα μόνος μου μέχρι τέλος και δω ότι δεν μπορώ να το κάνω ο ίδιος. Ειδικά μπροστά στην κοπέλα μου δεν θα ζητούσα ποτέ τη βοήθεια άλλου άντρα για τέτοια θέματα, θα μου έπεφτε η μύτη μου πιστεύω

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 10:47, 25-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από thimiosrg
Όντως, δεν μπορείς να ρισκάρεις να φτιάξεις κάτι που έχει μεγάλη αξία χωρίς να ξέρεις τι κάνεις, είτε είσαι γυναίκα είτε άντρας, αυτό είναι αυτονόητο. Πάντως κι εμένα τα ηλεκτρολογικά αντικείμενό μου είναι, αν και από μικρός μ'άρεσε να ανοίγω και να εξετάζω διάφορες ηλεκτρικές συσκευές ακόμα κι όταν δεν είχα ιδέα τι πρέπει να κάνω. Μια μέρα, παλιά τώρα, που ο θερμοσίφωνας που είχαμε δεν δούλευε καλα, ήθελε πολλή ώρα να ζεστάνει το νερό, αποφάσισα να τον ανοίξω για να τον φτιάξω. Αποτέλεσμα ήταν να χαλάσει περισσότερο και να μη ζεσταίνει καθόλου Βέβαια και το τι άκουσα από τη μάνα μου εκείνη τη μέρα δεν περιγράφεται Όχι τόσο για τον θερμοσίφωνα όσο για το ότι έβαλα τα χέρια μου χωρίς να ξέρω. Δικαιολογούμαι πάντως για αυτη την πατατα καθώς δεν ήμουν καν 16 και χωρίς να έχω βασικές ηλεκτρολογικές γνώσεις Πιστεύω όμως ότι έτσι είναι, ανεξάρτητα από το φύλο, αν δεν κάνεις πρώτα μα*α*ίες δεν θα μάθεις, κανείς δε γεννιέται γνώστης, όποιο αντικείμενο ή επάγγελμα κι αν επιλέξει. Πάντως, εγώ, προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση να ζητήσω βοήθεια από κάποιον για τέτοια τεχνικά θέματα αν δεν το παλέψω πρώτα μόνος μου μέχρι τέλος και δω ότι δεν μπορώ να το κάνω ο ίδιος. Ειδικά μπροστά στην κοπέλα μου δεν θα ζητούσα ποτέ τη βοήθεια άλλου άντρα για τέτοια θέματα, θα μου έπεφτε η μύτη μου πιστεύω
Χαχα, μου θυμίζεις τον δικό μου που έτσι και χαθεί δεν υπάρχει περίπτωση να ζητήσει οδηγίες. Βέβαια έχει χαθεί επειδή "ο χάρτης είναι λάθος" αλλά θα το βρει μόνος του επειδή έχει τέλεια αίσθηση προσανατολισμού.
Μήπως τελικά οι άντρες απλά ντρέπονται να ζητήσουν βοήθεια (και για αυτό το παλευουν μόνοι τους μέχρι να πετύχει) ενώ οι γυναίκες δεν έχουν τόσο πολύ αυτό το κόμπλεξ (άρα ρωτάνε από την αρχή)?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:36, 25-12-11:

Μήπως τελικά οι άντρες απλά ντρέπονται να ζητήσουν βοήθεια (και για αυτό το παλευουν μόνοι τους μέχρι να πετύχει) ενώ οι γυναίκες δεν έχουν τόσο πολύ αυτό το κόμπλεξ (άρα ρωτάνε από την αρχή)?
ειναι θεμα της ουσιας αρσενικου θηλυκου,,οχι κομπλεξ τοσο..

ποσες γυναικες λενε με το παραμικρο "αχρηστε" τον ανδρα που πρεπει να τα ξερει ολα κλπ?

αρχηστη πιο σπανια το ακους?

φταινε και οι δυο σε αυτο..

Παράθεση

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Signor Positivo
Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 135 μηνύματα.

O Signor Positivo talks in maths, buzzes like a fridge έγραψε στις 16:08, 25-12-11:

Οι θετικές επιστήμες χρειάζονται τις γυναίκες. Οι εγκέφαλοι των γυναικών δουλεύουν διαφορετικά από των ανδρών, οπότε το καλύτερο αποτέλεσμα είναι πιο πιθανό να επιτευχθεί με ενέργειες και των δύο φύλων.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:23, 25-12-11:

συμφωνω

και γενικα οι επιστημες χρειαζονται περισσοτερη θηλυκη σκεψη
αλλα και η πολιτικη..

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 16:34, 25-12-11:

Τι είναι η θηλυκή σκέψη σε σχέση με την επιστήμη και την έρευνα ρε παιδιά;

-petros

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 16:59, 25-12-11:

και όποιος απαντήσει στον πετρο ας μου πει κι εμένα τι σχέση έχει η περιέργεια για το πως δουλεύει το ... καζανάκι με τις θετικές επιστήμες!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 17:44, 25-12-11:

παντως το καζανακι κ γω το εχω ανοιξει κ βρηκα κ τη βλαβη χα!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:14, 26-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από ciela
παντως το καζανακι κ γω το εχω ανοιξει κ βρηκα κ τη βλαβη χα!
και εγώ!

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 01:16, 26-12-11:

Δεν ερχεστε τοτε να φτιαξετε το δικο μου...Γιατι εγω απο αυτα δεν...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:15, 26-12-11:

http://www.scientificamerican.com/ar...ng-boys-can-do

Παλιότερα πιστεύαμε ότι οι άντρες ήταν καλύτεροι στα μαθηματικά.
Μετά πιστεύαμε ότι τα δύο φύλα είναι ίδιας ικανότητας κατά μέσο όρο, αλλά οι άντρες έχουν διαφορετική (πιο απλωμένη) κατανομή.
Πλέον απεδείχθη και αυτό λανθασμένο.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:04, 26-12-11:

δεν απεδειχθη λαναθασμενο
These ranged from 0.91 to 1.52 (where a ratio of 1 means the two sexes’ variance is equal, and a number greater than 1 means males’ scores were more spread out than women’s).
αν ηταν απο 0.52 εως 1.52 θα ελεγα οτι ειναι ισα,,αλλα γερνει προς τα δεξια

Psychology professor Stephen Ceci of Cornell University calls the new analysis “a very important argument” in the debate over the sources of sex differences in math careers. But, he adds, the findings do not mean that biology plays no role. Just because diet affects human height, for instance, does not mean “that nature is unimportant.” Now that the greater male variability hypothesis has fallen short, nature is not looking as important as scientists once thought.

In the U.S., the ratio of boys to girls scoring above 700 on the math SAT fell from 13:1 in the 1970s to 3:1 in the 1990s.
καποια αληθεια μπορει να εχει,,αλλα ειδες και τα σχολια απο κατω..ο λογος 3/1 στν αμερικη που λεει πώς ταιριαζει με τα αποπανω?

και την κατανομη κλπ-περισσοτεροι ανδρες στα ψηλα iq- την εδειξαν τεστ IQ ,,οχι απλα εξετασεις μαθηματικων που μαθαινεις και ασκησεις απο πριν και υπαρχι περισσοτερη προτεοιμασια και διαβασμα που ευνοει τη γυναικα και οχι αυθορμητη ευφυια χωρις καμια προτεοιμασια..

αν δω τεστ IQ που να βγαζουν τετοια αποτελεσματα θα ειναι σοβαροτερα..

αλλο εξετασεις μαθηματικων-που πεφτει διαβασμα αλλο iq τεστ-που ειναι πιο αντικειμενικο αφου δεν θελει διαβασμα πριν σε καθε κοινωνια χωρα κλπ-

περισσοτερο μια αποψη που στηριζεται σε καποια δεδομενα ειναι,,παρα επιστημονικη καθαρη αποδειξη..

επισης,,στα θεωρητικά μαθηματα οπως τα μαθηματικα -αλλα και οικονομικά καπως ειναι περισσοτερα κοντα τα δυο φυλα .

αλλα οσο παμε στα ακρα σε φιλολογιες ψυχολογιες και απο την αλλη σε πιο εφαρμοσμενη μηχανικη και τεχνολογια οι διαφορες ειναι ακομα καθαροτερες

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 26-12-11 στις 22:16.
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 22:56, 26-12-11:

αλλα οσο παμε στα ακρα σε φιλολογιες ψυχολογιες και απο την αλλη σε πιο εφαρμοσμενη μηχανικη και τεχνολογια οι διαφορες ειναι ακομα καθαροτερες
Για δώσε πηγές για το παραπάνω.

Επίσης σε ότι αφορά αυτό με το ratios που το δίνεις ως αντεπιχείρημα ίσως θα έπρεπε να δώσεις και την ακριβώς από πάνω πρόταση η οποία είναι

Another clue that gender differences in math performance are not innate comes from the shrinking gender gap.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 23:00, 26-12-11:

στα μηχανολογικα επαγγελματα και σχολες οι διαφορες ειναι ισχυροτερες στα φυλα,,ευκολα βρισκεις τα στοιχεια..

τωρα βαριεμαι να ψαξω ειδικα,,αλλα ειναι γνωστο θεμα,,"γιατι στον τομεα του engineering που λενε και οι αμερικανοι ειναι τοση η διαφορα των φυλων..

και στη νασα υπαρχουν γυναικες μηχανικοι,,αλλα ειναι τεραστια μειοψηφια..

για παραδειγμα

While UC Berkeley is 51 percent female, the college of engineering is 23 percent. And individual departments can be more homogenous. The mechanical engineering program was 15 percent female in 2010, according to data from the American Society for Engineering Education.
Why is Engineering such a male-dominated field?

ειναι ενα γνωστο θεμα..
τωρα οι εξηγησεις ειναι και θεμα αποψης..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 26-12-11 στις 23:14.
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 23:11, 26-12-11:

στα μηχανολογικα επαγγελματα και σχολες οι διαφορες ειναι ισχυροτερες στα φυλα,,ευκολα βρισκεις τα στοιχεια..

εμ,δε κάνουμε έτσι δουλειά.Δώσε μου ένα paper ή μια καλή πηγή με τα διεθνή στατιστικά γιατί ενδιαφέρομαι.Κυρίως για αυτό που είπες για ψυχολογίες μιας ειδικά την τελευταία δεκαετία ειδικά στη Βρετανία που η ψυχολογία είναι consistently από τις πρώτες επιλογές των Βρετανών για σπουδές είμαστε 50/50. Για να μη σου πω ότι στο μάστερ μου τρώγαμε τις γυναικές κατά 4 άτομα περισσότερα επι συνόλου 25 ατόμων.

για παραδειγμα

τωρα οι εξηγησεις ειναι και θεμα αποψης..

κάτι σε journal έχεις να δώ και το ερευνητικό background?

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 23:24, 26-12-11:

οι ανδρες κυριαρχουν καθαρα στα μηχανικα επαγγελματα,,αυτο ειναι γεγονος αριθμητικά τουλαχιστον

στις σχολες ειναι μικροτερη διαφορα,, αλλα ακομα λιγοτερες γινονται μηχανικοι μετα..

με ενα ψαξιμο στο google θα το βρεις..

εχω βαλει καθε ερευνα που βρηκα εδω μεσα για διαφορες των δυο φυλων..

μην ξαναρχισουμε παλι,, ευκολα βρισκονται στο νετ για οποιον θελει να ψαξει..

..

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 23:31, 26-12-11:

εχω βαλει καθε ερευνα που βρηκα εδω μεσα για διαφορες των δυο φυλων..

μην ξαναρχισουμε παλι,, ευκολα βρισκονται στο νετ για οποιον θελει να ψαξει..

..
Βρε συ είπες κάτι για την ψυχολογία και σε καλώ να το υποστηρίξεις.Έβαλες ότι έρευνα βρήκες για τι ακριβώς πράγμα και ποιας ποιότητας η πηγή σου; Φαντάστηκα ότι κάτι έχεις διαβάσει για τις ψυχολογίες και ρώτησα γιατί ειλικρινά δεν έχω ασχοληθεί με τα στατιστικά αυτά.Απλά αναφέρω ότι όπως θυμάμαι στη σχολή μου στο μπατσελορ χοντρικά μας έκοβα 50/50 άντρες γυναίκες αλλά στο μάστερ μου στην ψυχολογια εμείς τις τρώγαμε τις γυναίκες (οκ ίσως αυτό να είχε και σχέση με την φύση του μάστερ μου)

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 23:31, 26-12-11:

εχετε συνειδητοποιησει βεβαια οτι πλεον μιλαμε πλεον μονο για μηχανολογικες-τεχνικες κατευθυνσεις και οχι για θετικες καθαρα επιστημες, ερευνα κλπ.

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 23:37, 26-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από ciela
εχετε συνειδητοποιησει βεβαια οτι πλεον μιλαμε πλεον μονο για μηχανολογικες-τεχνικες κατευθυνσεις και οχι για θετικες καθαρα επιστημες, ερευνα κλπ.
ναι βγήκαμε ελαφρώς εκτός απλά μου έκανε εντύπωση πως μίλησε για τα δυο άκρα σε δυο διαφορετικές κατευθύνσεις μια εκ των οποίων αφορά και την δική μου κατεύθυνση

Πάντως ναι και μένα η αντίληψη μου ότι οι μηχανολογικές κατευθύνσεις ακόμα ανδροκρατούνται για κάποιο λόγο.

Για την ψυχολογία να πώ πως έχω παρατηρήσει ότι οι γυναίκες τείνουν να κάνουν μάστερ σε παιδοψυχολογίες,συμβουλευτικές,δικαστικές κτλ ενώ εμείς οι άντρες τείνουμε προς κλινική ψυχολογία και εργασιακή (δική μου ειδίκευση)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panos__ : 26-12-11 στις 23:59.
Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela έγραψε στις 00:40, 27-12-11:

εσεις της κλινικης τι κανετε για δουλεια? :Ο
(απορια μετα απο google search - παλι οφ :Ρ)

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 01:01, 27-12-11:

Από το 1886, όλο και περισσότερες Ελληνίδες ζητούν να φοιτήσουν στο Πανεπιστήμιο, γεγονός που προκαλεί αντιδράσεις. Την πρώτη Ελληνίδα φοιτήτρια Αγγελική Παναγιωτάτου, φοιτητές και καθηγητές την υποδέχτηκαν με τη ρυθμική κραυγή: «Σκούπα και φαράσι!.. Στην κουζίνα, στην κουζίνα!..».Οι αντιλήψεις κατά της γυναικείας εκπαίδευσης οδήγησαν και σε ακραίες εκδηλώσεις, σύμφωνα με μαρτυρίες εκείνης της εποχής. Για παράδειγμα, η δεκαοχτάχρονη Ελένη Παντελίδου, δεν δίστασε να οδηγηθεί στην αυτοκτονία, γιατί το Πανεπιστήμιο Αθηνών δεν της επέτρεψε την εγγραφή της στην Ιατρική Σχολή.
Όταν έχεις να παλέψεις αντιλήψεις αιώνων, τα πράγματα δεν "γυρνάνε" ευκολα. Ευτυχώς φυσικά πλέον δεν υπάρχουν αυτά τα φαινόμενα και η κατανομή σε ολα τα επαγγέλματα που σχετίζονται με τις λεγόμενες θετικές επιστήμες (και ουχί με τα λέγκο ή οτιδηποτε άλλο ΑΣΧΕΤΟ με το θέμα) βελτιώνεται.

και για το τυπικό του πραγματος εδώ οι 10 πρώτες ελληνίδες μηχανικοί. συμφωνά με τα στοιχεία του ΤΕΕ η κυρία ΜΑΡΙΑ ΖΑΓOΡΗΣΙOΥ (Αρχιτέκτων Μηχανικός, Απόφοιτος του 1943) είναι η πρώτη απόφοιτος μηχανικός. Ακολουθησαν Ηλεκτρολόγοι-Μηχανολόγοι και χημικοί καμιά 10αριά χρόνια αργότερα.

Και ο κάθε ένας πάει να ερμηνεύσει "κολλήματα" αιώνων που δεν έχουν ανατραπέι πλήρως μέσα σε μόλις 60 χρόνια μέσα από υπεραπλουστευμένες λογικές που στηρίζονται σε ...λέγκο...
Πραγματικά η συζήτηση έχει χάσει κάθε νόημα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Resident Evil : 27-12-11 στις 01:24.
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 09:28, 27-12-11:

εσυ λες οτι καποτε πρεπει να ειναι 50-50 σ εκαθε επαγγελμα και σχολη πανεπιστημιου πχ ανδρες γυναικες?
κατανομή σε ολα τα επαγγέλματα που σχετίζονται με τις λεγόμενες θετικές επιστήμες (και ουχί με τα λέγκο ή οτιδηποτε άλλο ΑΣΧΕΤΟ με το θέμα) βελτιώνεται.
γιατι ειναι βελτιωση?

γιατι ειναι κακες οι διαφορετικες προτιμησεις των δυο φυλων?

να μειωθουν οι φτιαχτοι κοινωνικοι παραγοντες ναι,,σμφωνω..να μην εμποδιζονται καθολου οι γυναικες να ακολουθησουν οτι θελουν και να μην κανουν οι ανδρες ξεφτιλικια οπως αυτα που λες παραπανω-και γω τα κατακρινω αυτα- αλλα εσυ θελεις το αλλο ακρο?

την εκμηδενιση των διαφορετικων προτιμησεων?

παντως γιατι ειναι κακο που οι γυναικες επιλεγουν αλλους κλαδους μετα την ψυχολογια και οι ανδρες αλλους?γιατι πρεπει να επιλεγουν τα ιδια?

panos στην ελλαδα δεν ειναι θηλυκοκρατουμενοι η ψυχολογια?

γιατι πρπει να ισοπεδωθον με το ζορι?και γιατι θεωρειται επιτυχια κατι τετοιο?

οι γυναικες που ξεχωριζοντας στα τεχνολογικα επαγγελματα γιατι να μην ειναι υπερηφανες γιαυτο,,και να θελουν να γινουν ολα ιδια?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 09:49, 27-12-11:

Η διαφορετικότητα μεταξύ των ανθρώπων Άγγελε θα υπάρχει ούτως ή άλλως. Δεν θα εξαλειφθεί αν εξαλειφθούν οι (φτιαχτές) διαφορές μεταξύ των δύο φύλων. Δεν είναι όλες οι γυναίκες ίδιες, ούτε όλοι οι άντρες ίδιοι. Δεν πηγάζει κάθε διαφορά μας από το φύλο μας ή την εθνικότητα μας, όπως θέλουν να πιστεύουν ορισμένες Κασσάνδρες.

Επί του θέματος, με ρωτάς για το 3:1 της Αμερικής. Ποιός σου είπε ότι η Αμερική είναι χώρα προοδευτική και με ισότητα; Προσπαθεί πάρα πολύ να είναι, αλλά έχει μεγάλο ποσοστό από αμόρφωτους χωριάτες που την κρατάνε πίσω με τον σεξισμό, την ξενοφοβία και την ομοφοβία τους.

Μια ακόμη ενδιαφέρουσα έρευνα επί του θέματος είναι η "Stereotype threat and women's math performance" των Spencer & Steele το 1999. Εν ολίγοις, όταν έδωσαν σε άντρες και γυναίκες μαθηματικά προβλήματα, όπως αναμενόταν, η απόδοση των γυναικών ήταν χαμηλότερη. Σε ένα άλλο γκρούπ, τους είπαν πριν προσπαθήσουν ότι κατά μέσο όρο, οι γυναίκες τα καταφέρνουν εξίσου καλά στα συγκεκριμένα προβλήματα. Σε αυτό το γκρούπ, τα δύο φύλα τα πήγαν εξίσου καλά. Ο φόβος των γυναικών ότι δεν είναι καλές τις έκανε να σαμποτάρουν τον εαυτό τους. Αυτό άλλωστε είναι κάτι που το γνωρίζει οποιοσδήποτε έχει ασχοληθεί με τα μαθηματικά: Αν δεν πιστεύεις ότι μπορείς να λύσεις ένα πρόβλημα, το πιθανότερο είναι ότι δεν θα το λύσεις.

Η πίστη στις ικανότητες μας βοηθάει πολύ περισσότερο απ'ότι φαντάζεστε. Αυτός είναι ένας από τους λόγους που συνήθως οι άντρες πετυχαίνουν περισσότερο γενικά: Έχουν πολύ μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, συχνά σε σημείο αυταπάτης. Έχω γνωρίσει πολλούς επιτυχημένους ανθρώπους (και των δύο φύλων) και κανένας δεν είναι ιδιαίτερα μετριόφρων. Το κοινό τους σημείο είναι ότι όλοι πιστεύουν πάρα πολύ στον εαυτό τους.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:19, 27-12-11:

Έχω γνωρίσει πολλούς επιτυχημένους ανθρώπους (και των δύο φύλων) και κανένας δεν είναι ιδιαίτερα μετριόφρων. Το κοινό τους σημείο είναι ότι όλοι πιστεύουν πάρα πολύ στον εαυτό τους.
το αντιθετο

οι πραγματικα μεγαλοι ανθρωποι ειναι μετριοπαθεις,,ακριβως για να αποδιδουν καλυτερα και να μην καβαλανε το καλαμι

Δεν θα εξαλειφθεί αν εξαλειφθούν οι (φτιαχτές) διαφορές μεταξύ των δύο φύλων.
συμφωνω και εγω να εξαλειφθουν οι φτιαχτες διαφορες μεταξυ των δυο φυλων

αλλα δεν υπαρχουν μονο οι φτιαχτες,,

Χρονια πολλα να εχεις,,για να μα λες παντα τετοια ωραια..
που την κρατάνε πίσω με τον σεξισμό, την ξενοφοβία και την ομοφοβία τους.
με φτιααχνειιιςς...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 10:22, 27-12-11:

Ευτυχώς που δεν περίμενα σοβαρή απάντηση. FAIL.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:20, 27-12-11:

αφου σου εχω απαντησει τοσσες φορες σοβαρα

να μην πω και κανα χρόνια πολλα?

(η αυτοπεποιθηση δεν μπορει να αντικαταστησει τις αντικειμενικες δυνατοτητες,,και οταν ξεπερασει ενα οριο,,τους κανει ζημια)

(ποσο γουσταρω να μαλωνω με φεμινιστριες δεν λεγεται..)

Να σαι καλα Λία,,,

και Meeery Christmass...

Ho Ho Ho...

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 11:26, 27-12-11:

Oι γυναίκες από την φύση τους είναι πιο ικανές από τους άντρες (και σε τεχνικά θέματα αλλά και σε πιο πολύπλοκα), ο άντρας υπερτερεί στο μυικό. Στα 18 χρόνια η γυναίκα μπορεί να αναπτύξει πάρα πολλές δεξιότητες που απαιτούν πολύπλοκη τεχνική.

Ποιος είναι ο λόγος όμως που οι γυναίκες δε πάνε στα ψηλά κλιμάκια αλλά είναι πιο κάτω; Η απάντηση είναι η φυσιολογία της γυναίκας, μια γυναίκα (όχι πάντα) που θέλει να κάνει οικογένεια παιδιά, πρέπει να θυσιασει την επαγγελματική ζωήςσε κάποιο βάθμο, μια έγκυος γυναίκα πρέπει αναγκαστικά να μείνει στάσιμη στην δουλειά της για κάποιο χρονικό διάστημα. Επίσης στα master μια γυναίκα θα ασχοληθεί πολύ λιγότερο κατά μέσο όρο από έναν άντρα . Στα διδακτορικά πολύ πιο εύκολα εμπιστέυεται ένας καθηγητής έναν άντρα.

Στις υψηλόβαθμες σχολές (με εξαίρεση το πολυτεχνείο που επικρατούν οι άντρες πιστεύω λόγω κοινωνίας) οι γυναίκες είναι περισσότερες που μπαίνουν από τους άντρες. Αυτές οι γυναίκες όταν τελειώσουν τιε σχολές τους τα master τους θα θέλουν να φτιάξουν οικογένεια και με απλά λόγια θα θέλουν να βολευοτύν κάπου (στο δημόσιο). Ο άντρας αντιθέτως μπορεί να αφιερώσει αρκετό χρόνο στην δουλειά του και να προοδεύσει και μετά να φτιάξει οικογένεια.

Αυτό οδηγεί στην αγορά εργασίας να μην ζητεί γυναίκες (γιατί ποιος ιδιώτης θέλει να πληρώνει μια γυναίκα; που μπορεί να μείνει έγκυος) και να μην παρει έναν άντρα που θα δουλεύει (και αν σταμτήσει να δουλεύει θα τον διώξουν χωρίς δικαιολογίες) και τα διδακτορικά για τον ίδιο λόγο να πηγαίνουν επί το πλείστον σε άντρες.

Αρχική Δημοσίευση από panos28
ναι βγήκαμε ελαφρώς εκτός απλά μου έκανε εντύπωση πως μίλησε για τα δυο άκρα σε δυο διαφορετικές κατευθύνσεις μια εκ των οποίων αφορά και την δική μου κατεύθυνση

Πάντως ναι και μένα η αντίληψη μου ότι οι μηχανολογικές κατευθύνσεις ακόμα ανδροκρατούνται για κάποιο λόγο.

Για την ψυχολογία να πώ πως έχω παρατηρήσει ότι οι γυναίκες τείνουν να κάνουν μάστερ σε παιδοψυχολογίες,συμβουλευτικές,δικαστικές κτλ ενώ εμείς οι άντρες τείνουμε προς κλινική ψυχολογία και εργασιακή (δική μου ειδίκευση)
Αν και σε αυτό πρέπει να εχεις δίκιο (δεν υπάρχει λόγος να πιστεύ το αντίθετο) δε πιστεύω ότι η κλινική ψυχολογία μπορεί να θεωρηθεί πιο δύσκολη από τις ειδικότητες που διαλέγουν οι γυναίκες. Αντθέτως πιστεύω ότι η πιο δύσκολη ειδικότητα για ψυχολόγο (Ελλάδα αναφέρομαι για έξω δε ξέρω ) είναι η παιδοψυχολογία η πιο εύκολη είναι η κλινική ( δεδομένο ένα δημόσιο νοσοκομείο για ιδιωτικά δε ξέρω)

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:05, 27-12-11:

Αυτό οδηγεί στην αγορά εργασίας να μην ζητεί γυναίκες (γιατί ποιος ιδιώτης θέλει να πληρώνει μια γυναίκα; που μπορεί να μείνει έγκυος) και να μην παρει έναν άντρα που θα δουλεύει (και αν σταμτήσει να δουλεύει θα τον διώξουν χωρίς δικαιολογίες) και τα διδακτορικά για τον ίδιο λόγο να πηγαίνουν επί το πλείστον σε άντρες.
η ωμη αληθεια ειναι αυτη

Παράθεση

Φώτης09

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φώτης09
Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Υδραυλικός . Έχει γράψει 1,007 μηνύματα.

O Φώτης09 Πφφ έγραψε στις 12:28, 27-12-11:

εμενα μου φαινεται τοσο αστειο με την κακη εννοια οσο αστειο και τραγικο ειναι οταν συγκρινουν τα ιδια ατομα τις θετικες με τις θεωρητικες επιστημες..επομενως no comment. μονο ψηφος στα συγκεκριμενα σχολια και ετσι δειχνεις την θεση σου εμμεσα.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 17:22, 27-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Στα διδακτορικά πολύ πιο εύκολα εμπιστέυεται ένας καθηγητής έναν άντρα.

<...> τα διδακτορικά για τον ίδιο λόγο να πηγαίνουν επί το πλείστον σε άντρες.

Σε καλό σου με έκανες και γέλασα!!!!

Νταξ το θέμα από τους "άντρες" τους "βαριούς και ασήκωτους" εδώ μέσα τείνει να γίνει spam το έχετε καταλάβει έτσι???

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 17:32, 27-12-11:

παντως γιατι ειναι κακο που οι γυναικες επιλεγουν αλλους κλαδους μετα την ψυχολογια και οι ανδρες αλλους?γιατι πρεπει να επιλεγουν τα ιδια?

panos στην ελλαδα δεν ειναι θηλυκοκρατουμενοι η ψυχολογια?

Άντε πάλι,που να ξέρω ποιος επιλέγει ψυχολογία στην Ελλάδα.Ίδεα δεν έχω τι κάνει ή δεν κάνει η Ελλάδα.Εδώ η Ελλάδα έχει την ψυχολογία σε σχολή Φιλοσοφικής να πούμε.Να λές πάλι καλά που ξέρω να γράφω το ρήμα με ωμέγα.Μιλάμε για μεγάλες και σύγχρονες χώρες και στη Βρετανία εμείς τις τρώγαμε τις γυναίκες στο μάστερ μου και στο μπάτσελορ στα ίδια είμασταν τουλάχιστον στη σχολή μου.

Αν ήταν να πάρω σα δεδομένο του τι γίνεται στην Ελλάδα για ψυχολογία ζήτω που καήκαμε.Εδώ κόσμος στην Ελλάδα θεωρεί την ψυχολογία ''θεωρητική επιστήμη'' όταν στην Αμερική ,Βρετανία και σε όλη την αναπτυγμένη δύση δεν υπάρχει Πανεπιστήμιο που να μην δίνει BSc of Science and MSc of Science στην ψυχολογία.

Αντθέτως πιστεύω ότι η πιο δύσκολη ειδικότητα για ψυχολόγο (Ελλάδα αναφέρομαι για έξω δε ξέρω ) είναι η παιδοψυχολογία η πιο εύκολη είναι η κλινική ( δεδομένο ένα δημόσιο νοσοκομείο για ιδιωτικά δε ξέρω)

Εύκολη η κλινική;Πες το αυτό σε πηγαδάκι ψυχολόγων...πιστεύω θα εισπράξεις ενδιαφέρουσες αντιδράσεις Η κλινική είναι η απόλυτη ΦΡΙΚΗ για τον μέσο ψυχολόγο!Trust me το επίπεδο δυσκολίας της είναι φεύγα...

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 18:25, 27-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil

Σε καλό σου με έκανες και γέλασα!!!!

Νταξ το θέμα από τους "άντρες" τους "βαριούς και ασήκωτους" εδώ μέσα τείνει να γίνει spam το έχετε καταλάβει έτσι???
Μπορεί να φαίνεται κάπως αστείο το κειμενο μου αλλά δεν είναι τρολίστικο. Αν ρωτήσεις μια γυναίκα 18 ετών (Φιλομαθή) για το τι θέλει να κάνει στην ζωή της θα σου πει ένα σωρό πράγματα , την ίδια γυναίνα αν την ρωτήσεις μετά από 10 χρόνια θα σου πει να βρω μια θέση να βολευτώ.

Δούλευα σε μια κλινική πέρσι σε ένα γυναικοκρατούμενο επάγγελμα (νοσηλευτική). Με γυναίκες που ήταν κατά μέσο όρο μεγαλύτερες από μένα ηλικιακά 3ο χρονες . Η εμπειρία μου αυτή με οδήγησε στο να σχηματίσω την άποψη αυτή.

πλακωνόντουσαν για το ποια θα πάρει άδεια στις γιορτές και τα ΣΚ. Κουτσουμπόλευαν ή μία την άλλη, μιλούσαν στο τηλέφωνο με τις ώρες σε ώρες δουλειάς (γκομενοδουλειές), κοιτούσαν με απάθεια τους ασθενείς και τους αντιμετώπιζαν τελείως μηχανιστικά, οι χειρότερες ήταν οι μητέρες μιλάμε δε πάει ο ασθενής να πεθαίνει δύνανε περισσότερη σημασία στο παιδί τους επειδή ανέβασε κάποια δέκατα. Στην δουλειά μπορούσα να συνενοηθώ μόνο μέ έναν άντρα συνάδελφο ( ο οποίος είχε λιγότερες γνώσεις από αυτές το έβγαλε με μικρότερο βαθμό πτυχίου αλλά ως νοσηλευτή στην δουλειά ήταν έτη μπροστά τους.
Το ίδιο πράγμα παρατήρησα με μερικές ιατρινες ειδικευόμενες αλλά και μεγαλύτερου βαθμού ιατρίνες ( μερικές γνωστά όνόματα αλλά δε θα επεκταθώ παραπάνω).

Αρχική Δημοσίευση από panos28

Εύκολη η κλινική;Πες το αυτό σε πηγαδάκι ψυχολόγων...πιστεύω θα εισπράξεις ενδιαφέρουσες αντιδράσεις Η κλινική είναι η απόλυτη ΦΡΙΚΗ για τον μέσο ψυχολόγο!Trust me το επίπεδο δυσκολίας της είναι φεύγα...
Αναφέρομαι στην Ελλάδα και για τα δημόσια νοσοκομεία ο λόγος δεν είναι γιατί σνομπάρω το εξωτερικό αλλά γιατί δε ξέρω τι γίνεται εκεί ( σίγουρα θα γίνοναι καλύτερα πράγματα από ότι γίνονται εδώ)

Δούλευα σε μια βαριά μονάδα όπου νοσηλέυοντας πάρα πολλοί καρκινοπαθείς ασθενείς και πολλοί από αυτόυς ήταν ψυχιατρικοι σε μεγάλο νοσοκομείο της Αττικής. Στις αρχές καλόυσα με έγκριση του θεράποντως ιατρού τους ασθενούς ψυχολόγο.

Αυτό εμφανιζόταν μια φορά και αν έκανε διευρεύνηση (υποτίθεται) πέντε λεπτά και μετά την έκανε και ούτε ξαναπατούσε.....

Όταν έκανα πρακτική στην νοσηλευτική σε ένα κέντρο Azheimer αυτό που εκάνε η ψυχολόγος ήταν να κάθεται σε ένα τραπέζι και να μιλάει με τους ασθενείς ή να παίζει μαζί τους παιχνιδάκια μνήμης. Αυτός που έκανε που φάνηκε υπερβολικά απλό ο καθένας μπορεί να το κάνει. Οι εργοθεραπευτές που ήτανε εκεί απλά καθόντουσαν .....

Στα κέντρα απεξάρτησης πιστεύω οτι γίνεται αρκετά δύσκολη δουλειά από τους ψυχολόγους
δεν είχα την ευκαιρία να πάω αλλά θα ήθελα να δω τι παίζει εκεί.

Στην Ελλάδα στα νοσοκομεία καλώς ή κακώς ο ψυχολόγος υπάρχει ως επικουρικός του ψυχίατρου, ο ψυχολόγος δρα σε ένα πολύ μικρό βαθμό αυτοδύναμα.

Αντιθέτως στην παιδοψυχολογία έχουμε να κάνουμε με ένα ευαίσθητο θέμα που είναι τα παιδιά. Εκεί στις περισσότερες φορές δε χρειάζεται παρέμβαση ψυχίατρου και ο ψυχολόγος δρα αυτοδύναμα (το θεωρώ αρκετά δύσκολο και χάρισμα να ανακαλύψεις τον ψυχικό των παιδιών και πόσο μάλλον να λειτουργείς πάνω τους ψυχοθεραπευτικά).

Γενικά θεωρώ την ψυχοθεραπεία ταλέντο και δύσκολα κατακτάται επίκτητα. Λίγοι ψυχολόγοι κάνουν πραγματικη ψυχοθεραπεία ή περισσότεροι απλά το παίζουν.
Αυτά που λέω παραπάνω είναι προσωπικές μου εμπειρίες, την ψυχολογία την θεωρούσα από πάντα μια από τις πιο δύσκολες επστήμες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 27-12-11 στις 18:36.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 18:43, 27-12-11:

Δούλευα σε μια βαριά μονάδα όπου νοσηλέυοντας πάρα πολλοί καρκινοπαθείς ασθενείς και ασθενείς ψυχιατρικούς σε μεγάλο νοσοκομείο της Αττικής. Στις αρχές καλόυσα με έγκριση του θεράποντως ιατρού τους ασθενούς ψυχολόγο.

Αυτό εμφανιζόταν μια φορά και αν έκανε διευρεύνηση (υποτίθεται) πέντε λεπτά και μετά την έκανε και ούτε ξαναπατούσε.....

Όταν έκανα πρακτική στην νοσηλευτική σε ένα κέντρο Azheimer αυτό που εκάνε η ψυχολόγος ήταν να κάθεται σε ένα τραπέζι και να μιλάει με τους ασθενείς ή να παίζει μαζί τους παιχνιδάκια μνήμης. Αυτός που έκανε που φάνηκε υπερβολικά απλό ο καθένας μπορεί να το κάνει. Οι εργοθεραπευτές που ήτανε εκεί απλά καθόντουσαν .....

Στα κέντρα απεξάρτησης πιστεύω οτι γίνεται αρκετά δύσκολη δουλειά από τους ψυχολόγους
δεν είχα την ευκαιρία να πάω αλλά θα ήθελα να δω τι παίζει εκεί.

Στην Ελλάδα στα νοσοκομεία καλώς ή κακώς ο ψυχολόγος υπάρχει ως επικουρικός του ψυχίατρου, ο ψυχολόγος δρα σε ένα πολύ μικρό βαθμό αυτοδύναμα.

Αντιθέτως στην παιδοψυχολογία έχουμε να κάνουμε με ένα ευαίσθητο θέμα που είναι τα παιδιά. Εκεί στις περισσότερες φορές δε χρειάζεται παρέμβαση ψυχίατρου και ο ψυχολόγος δρα αυτοδύναμα (το θεωρώ αρκετά δύσκολο και χάρισμα να ανακαλύψεις τον ψυχικό των παιδιών και πόσο μάλλον να λειτουργείς πάνω τους ψυχοθεραπευτικά).

Αν και βγαίνουμε εκτός θέματος να πούμε ότι η κλινική ψυχολογία είναι η πιο απαιτητική ειδικότητα της ψυχολογίας είτε είσαι στην Ελλάδα είτε στο Ντιγιαρμπακιρ είτε στη Ζυρίχη. Δε ξέρω ούτε εξετάζω την δουλειά των ψυχολόγων σε νοσοκομεία στην Ελλάδα και σαφώς δε με ενδιαφέρουν οι παθογένιες του ΕΣΥ.

Η κλινική ψυχολογία κατά κοινή παραδοχή αποτελεί μια από τις δυσκολότερες ειδικότητες οπουδήποτε βρίσκεσαι στον πλανήτη.Απαιτεί συστηματικό κλινικό εργό 3ετη πρακτική σε νοσοκομείο (στη Βρετανία -Ελλάδα ένα μάστερ κλινικής υπάρχει και αυτό ντεμί με νευροψυχολογίες) καθώς και εξαιρετική συνδιάσκεψη σε multi-disciplinary επίπεδο.

Τέλος σαφώς και ο ψυχολόγος δεν είναι ''επικουρικός'' κανενός ψυχιάτρου η οτιδήποτε.Στην Ελλάδα υπάρχει μια θεώρηση και μια αντίληψη ότι οι ψυχολόγοι είναι ένα πράγμα σαν τους ψυχιάτρους ή εκτελούν εντολές ψυχιάτρων σε κλινικά settings.Οι ψυχολόγοι έχουν εντελώς διαφορετικές και ανεξάρτητες αρμοδιότητες οι οποίες συμπίπτουν ελάχιστα εως καθόλου με αυτές του ψυχιάτρου.Για άλλα ζητήματα εμείς λοιπόν για άλλα οι ψυχίατροι. Ανεξάρτητα από το τι έχεις δει σε ένα νοσοκομείο (που αμφιβάλω οτι η προκυρησσόμενη θέση θα αφορούσε κλινικό ψυχολόγο με αυτά που περιγράφεις αλλά απλό κάτοχο αδειας ασκησεως επαγγέλματος ψυχολόγου με γενικές αρμοδιότητες) αυτά εξετάζονται σε συνάρτηση με το γεγονός ότι στην Ελλάδα υπάρχει ένα χάος με τις ειδικότητες της ψυχολογίας.

Σε ότι αφορά το θέμα μας να πούμε ότι γενικά η τάση είναι περισσότεροι άντρες να χτυπάνε κλινικό επίπεδο και γυναίκες περισσότερο συμβουλευτικό σε ότι αφορά την ψυχολογία αλλά και αυτό πολύ στο φλού το λέω και αφορά την δίκη μου αντίληψη μόνο.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:14, 27-12-11:

Αν ρωτήσεις μια γυναίκα 18 ετών (Φιλομαθή) για το τι θέλει να κάνει στην ζωή της θα σου πει ένα σωρό πράγματα , την ίδια γυναίνα αν την ρωτήσεις μετά από 10 χρόνια θα σου πει να βρω μια θέση να βολευτώ.
μεγαλη αληθεια για μεγαλη πλειοψηφια των γυναικων
τα 30 ειναι οριο για πολλα θεματα στις γυναικες ..

γιαυτο και οι γυναικες προτιμουν το δημοσιο στην ελλαδα..

η γυναικα θα προτιμησει την ασφαλεια και με λιγοτερα λεφτα ή πιο βαρετη δουλεια,παρα το αντιθετο..

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 20:46, 27-12-11:

η γυναικα θα προτιμησει την ασφαλεια και με λιγοτερα λεφτα ή πιο βαρετη δουλεια,παρα το αντιθετο..
εξοργιστικά στερεοτυπική θεώρηση!

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 21:40, 27-12-11:

ενω ο αντρας?

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 23:04, 27-12-11:

εξοργιστικά στερεοτυπική θεώρηση!
καλα μν οργιζεσαι τοσο..καθημερινα αυτο λενε οι περισσοτεροι και διαπιστωνουν,,οτι η γυναικα προτιμα περισσοτερο την ασφαλεια..δηλ δημοσιο κλπ σε ενοχλει που αναφερεται εδω?

γιατι οταν αναφερουμε εδω μεσα τις κοινες γνωστες διαπιστωσεις εξω,,αμεσως θεωρουνται ασχημα στερεοτυπα?

ενω ο αντρας?
δεν βαζει τοσο ψηλα την αφαλεια και μονιμοτητα οσο η γυναικα για πολλους λογους..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους