Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,305 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 02:22, 09-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Υποχρεωμένες ναι, δεν είναι. Αλλά σε περίπτωση που θέλουν να τα κάνουν όλα (κι ούτε καν καριέρα, απλά μια δουλειά να βγαίνει ένας μισθός) οι γυναίκες δεν προλαβαίνουν κι αυτό τους αγχώνει. Ήδη από τη φύση ο άντρας στο θέμα παιδιού είναι ευνοημένος γιατί δεν τον πιέζει ο χρόνος. Η γυναίκα που έχει 20 χρόνια πάνω κάτω να σπουδάσει, να βρει δουλειά, να βρει καλύτερη δουλειά, να βρει σύντροφο, να κάνει παιδί, να το μεγαλώσει όσο μπορεί καλύτερα, τραβάει μεγάλο ζόρι. Κι επιμένω οτι ο άντρας με το φεμινισμό σε αυτό το επίπεδο έχει ωφεληθεί γιατί η γυναίκα του πήρε κάποιο ποσοστό των υποχρεώσεών του, χωρίς να ισοσταθμίζονται επ' ουδενί με αυτά που εκείνος προσφέρει. Κοινώς τι να το κάνω που ο άντρας μου θα μαγειρέψει - σιδερώσει - πάει σούπερ μάρκετ - διαβάσει το παιδί τη στιγμή που το αντίτιμο για μένα είναι να ξοδεύω τουλάχιστον 9 ώρες στην εργασία; (για να μη μιλήσω για τα χρόνια σπουδών)
Άρα παραδέχεσαι ότι μαγείρεμα, σιδέρωμα, διάβασμα παιδιών κτλ είναι πολύ λιγότερο από 9 ώρες τη μέρα + χρόνια σπουδών. Άρα, θες να κάθεσαι ώρες που ο άντρας δουλεύει, και δυσανασχετείς κιόλας που πλέον δεν τους πιάνουμε κορόιδα σε αυτό το θέμα.

Λολ; Κι αυτό το λες ως τι; Και το λες σε εμένα που σιχαίνομαι την κατινιά; Βασικά έτσι όπως το είπα δεν το θεωρώ κατινιά αλλά υπερβολικά μεγάλη ευφυϊα: ήταν όντως ιδιοφυές να βγάλεις τη γυναίκα από το σπίτι για να δουλέψει ώστε να μη δουλεύεις εσύ σαν σκλάβος, να της δώσεις σεξουαλικά δικαιώματα για να μην πληρώνεις πόρνες, να της δώσεις κι ένα δικαίωμα ψήφου για να μην έχει να λέει και να της το τρίβεις στη μούρη και να σου λέει κι ευχαριστώ.... Δηλαδή υποκλίνομαι σε αυτόν που είχε την ιδέα αυτή.
Μα το ότι το θεωρείς ευφυία αποδεικνύει αυτό ακριβώς που είπα

Δε νομίζω οτι κανείς σήμερα παντρεύεται "επειδή πραγματικά πιστεύουν ότι θέλουν να περάσουν το υπόλοιπο της ζωής τους με το άλλο άτομο" αλλά πολύ ωμά γιατί θέλουν να κάνουν παιδί (ή η γυναίκα είναι ήδη έγκυος) και το παιδί επιβάλλεται να υπάρχει μέσα σε γάμο (τα κατάλοιπα του προ φεμινισμού εποχής που λέγαμε).
Προσωπικά δε θέλω καν να παντρευτώ αλλά θα το κάνω αναγκαστικά γιατί η κοινωνία δε δέχεται παιδί χωρίς γάμο.
Άρα κανένα ζευγάρι δεν παντρεύεται χωρίς να περιμένει παιδί;
Κάνεις μεγάλο λάθος και ξέρω πάρα πολλά αντιπαραδείγματα (στο ένα μάλιστα ήμουν και κουμπάρα πέρυσι)

Βασικά συμφωνώ οτι είναι πρόοδος η ελευθερία να κάνει ό,τι θέλει. Αυτό που κατακρίνω είναι οτι ο ακραίος φεμινισμός (αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τέτοια φράση) προωθεί αυτήν την ελευθερία μετατρέποντάς τη σε ελευθεριότητα και προάγοντάς την σε καθολικό πρέπον, οτι όλες οι γυναίκες δηλαδή που αυτοαποκαλούνται φεμινίστριες θα έπρεπε να έχουν αυτή τη σεξουαλική ελευθερία. Αυτό φοβάμαι για την κόρη μου, το οτι ίσως πιεστεί να ακολουθήσει αυτό το δρόμο αν και δεν τον θέλει. Αν πάλι τον θέλει, με γεια της με χαρά της.
Μα όλες θα έπρεπε να έχουν αυτή τη σεξουαλική ελευθερία, άσχετα αν την χρησιμοποιούν ή όχι. Υποθέτω ότι αυτό ήθελες να πεις και εκφράστηκες λάθος.
Δε νομίζω ότι καμιά γυναίκα κάνει σεξ μόνο και μόνο για να μην θεωρηθεί αντιφεμινίστρια. Μάλλον εσύ απλά δεν κατανοείς τη στάση τους και τους αποδίδεις τέτοια κίνητρα. Οπότε μην ανησυχείς, είναι μάλλον απίθανό η κόρη σου να βγει "τέτοια", διότι καμία δεν είναι έτσι.

Ξέχασα να σου πω οτι μιλάς για ελευθερία αλλά δε βλέπω να δίνεις κι ελευθερία σε αυτές τις κατινούλες που λες να έχουν τις απόψεις τους.
Πώς γίνεται αυτό; Τις εξουσιάζω μήπως για να τους δίνω και να τους αφαιρώ ελευθερίες;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 07:07, 09-07-11:

Δε νομίζω ότι καμιά γυναίκα κάνει σεξ μόνο και μόνο για να μην θεωρηθεί αντιφεμινίστρια.
ποσοι νεοι και νεες κανουν σεξ και νωριτερα απο οοσο θα ηθελαν πραγματικα επειδη τους το λενε οι αλλοι..

επειδη ειναι ιν,,επειδη και οι φιλες τους ξεπαρθενευτηκαν..

ειδικα στην εφηβεια..
ειναι τοσο μιμητικοι πιθηκοι πολλα παιδια..

πικρο αλλα ισχυει..

απο το τσιγαρο και το ντυσιμο μεχρι και τα τοσοημαντικα πραγματα οπως η γεννετησια συμπεριφορα..

απο παλια που η σεμνοτητα και η παρθενια ηταν υποχρεωτικη φτασαμε σημερα που το σεξ σε μικρη ηλικια ειναι υποχρεωτικο..
ελπιζω να ερθει η εποχη της ελευθεριας που ο καθενας θα κανει πραγματικα ότι θελει,,και όχι οτι θελουν οι αλλοι

και οι σεξολογοι τα λεγανε,,εχει κατεβει παρανοικα το οριο ηλικιας σεξ..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 09:19, 09-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
απο παλια που η σεμνοτητα και η παρθενια ηταν υποχρεωτικη φτασαμε σημερα που το σεξ σε μικρη ηλικια ειναι υποχρεωτικο..
ελπιζω να ερθει η εποχη της ελευθεριας που ο καθενας θα κανει πραγματικα ότι θελει,,και όχι οτι θελουν οι αλλοι

και οι σεξολογοι τα λεγανε,,εχει κατεβει παρανοικα το οριο ηλικιας σεξ..
Αυτό το πράγμα που αν δεν είναι άσπρο πρέπει να είναι μαύρο είναι εξωφρενικό!
Και παλιότερα ΔΕΝ κάναν σεξ καταπιέζοντας επιθυμίες, απλώς και μόνο επειδή έπρεπε. Γυναίκες που σφαγιάστηκαν για ένα... σεντόνι, γυναικες που καταπίεζαν το εγώ τους γιατί θα τις σπάγαν στο ξύλο και πολλά άλλα.
Και επίσης, θα πω κάτι, βλέποντας φίλες μου και γνωστές μου που σήμερα, ετών 30+-5 οι περισσότερες έχουν την επιλογή να δουλεύουν ή να μη δουλεύουν, να έχουν κάνει παιδιά ή να μην έχουν κάνει, να έχουν πάει με ...Χ ή με 1, να έχουν σπουδάσει ή όχι και γενικώς να έχουν κάνει ό,τι και οι γνωστοί μου στην ίδια ηλικία.
ΣΑΦΩΣ και υπάρχουν άτομα τα οποία πήραν τις ελευθερίες και τις ...ξεχειλώσαν. Αντί να εστιάζουμε σε αυτές/αυτούς και να τους κάνουμε "σημαία" γιατί δεν βλέπουμε τη γενικότερη εικόνα? Ό,τι, κατά κανόνα, οι περισσότεροι είναι απλώς...νορμάλ άνθρωποι που κάνουν χρήση των ευκαιριών που τους δίνει η ζωή και η κοινωνία για να κάνουν τη ζωή τους όπως τη θέλουν.

δεν ξέρω ίσως τα βλέπω διαφορετικά τα πράγματα, απλώς δραστηριοποιούμενη επαγγελματικά (αφού ακολούθησα ανάλογες σπουδές) σε ένα πεδίο που αν ο φεμινισμός ή τέσπα οι άνθρωποι εκείνοι που "πάλεψαν" για να έχουν οι γυναίκες τα ίδια δικαιώματα στην εκπαίδευση και στην εργασία δεν είχαν δώσει μάχη εγώ δεν θα μπορούσα να βρίσκομαι (με τον ίδιο τρόπο που σε μέρη που ο φεμινισμός και η ισότητα ΔΕΝ είναι πραγματικότητα εγώ ΔΕΝ μπορώ να εργαστώ σε αντίθεση με άνδρες συναδέλφους μου) μου φαίνεται τόσο άδικο να ακούω ότι κάτι που μου έδωσε τη δυνατότητα να κανω αυτό που επιθυμώ, χωρίς κανείς να ... ελέγχει τα γεννητικά μου όργανα, με έχει κάνει να βρίσκομαι σε χειρότερη μοίρα από όταν by now θα έπρεπε να έχω τουλάχιστον 2 παιδάκια (ενώ σαφέστατα δεν ήμουν έτοιμη παλαιότερα για αυτά) και να έχω κάνει διατριβή στο μουσακά...

εδιτ: και το θέμα είναι ότι αν ήθελα να έχω κάνει 2 παιδάκια ως τώρα και να έχω κάνει διατριβή στο μουσακά κανείς δεν μου το απαγορεύει! ΑΠΛΩΣ μου έδωσε και την εναλλακτική να κάνω κάτι άλλο, σε περίπτωση που δεν τον επιθυμούσα...

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariadrd (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mariadrd
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H mariadrd εκανε την τιμη και έγραψε στις 09:54, 09-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Covenant
Koιταξτε,καλως ή κακως ισοτητα απολυτη μεταξυ 2 φυλων δεν μπορει να υπαρξει για τον απλο λογο οτι βιολογικα διαφερουμε.

Εννοειταιιιιιι...

Απο την αλλη ομως πλευρα,δικαιωματα σαν ισα 2 φυλα μπορουμε να εχουμε και αυτο αρχισε ηδη να ειναι καθολικο.Στην κοινωνια,στο κρατος,στην εργασια,στην υγεια,στην εκπαιδευση και γενικα σε οτι παρεχεται την δεδομενη εποχη απο τον πολιτισμο μας.

Σε αυτο το πλαισιο μπορουμε να εχουμε ισα δικαιωματα...Φυσικα!

Και για να εξηγησω τι εννοω.
Μπορει οι καλες γυναικες μας να μας ζητουν ισα δικαιωματα,αλλα ποτε δεν ακουσα καμια να θελει να γινει ναρκαλιευτης,καθαριστης βοθρων,οικοδομος και αλλα πολλα,για τον απλο λογο οχι οτι δεν εχει την σωματικη δυναμη ή την πνευματικη,απλα επειδη δεν την συμφερει να το κανει.Ποια θα βρωμισει τα μαλλια της,ή θα χαλασει το μανικιουρ της για να δουλεψει για το μεροκαματο μεσα σε αθλιες (για τους ανδρες ομως ειναι οκ) συνθηκες;;
Ας ειναι καλα οι αντρες...

Πες τα πες τα... ετσι ειναι...ποια γυναικα θα παει σε ενα ορυχειο? και θα μπορει μαλιστα να ανταπεξελθει? ας πουμε ελαχιστες, συνολικα ομως ?

Απο την αλλη ομως ειναι καποια επαγγελματα τα οποια δεν γινεται να το κανουν γυναικες,επειδη απαιτειται ανδρικο μυαλο + χερια.

Όπως και το αντιθετο, δε μου ερχεται παράδειγμα, αλλά και οι γυναικες έχουν κάποιες ικανοτητες περισσοτερο ανεπτυγμενες εκ φυσικου των αντρων.

Εγω ειμαι υπερ της ισοτητας σε καθε επιπεδο,ομως πρεπει να ξερουν καλα ολες αυτες οι "μη" φεμινιστριες ,οτι για να διεκδυκουν καθολικη ισοτητα,αυτοματα σημαινει οτι πρεπει να προσφερουν ακριβως οτι και οι αντρες.

Σωστά... Κι εγω ειμαι υπερ της ισοτητας, αλλα καθολικη ισοτητα δεν υφισταται...

Εφοσον τα 2 φυλα δεν διαφερουν σε τιποτα πρεπει να κανουν επακριβως οτι και ο πιο απλος ανδρας.
Για αυτο τονιζω,οτι για να γινει αυτο που ζητατε,πρεπει πρωτα εσεις σαν γυναικες να αποδεχτειτε την βαρυτητα μιας τετοιας ισοτητας,που ειμαι απολυτα σιγουρος οτι καμια δεν θελει να διεκδυκησει με τετοιο τιμημα...
Συμφωνω απολυτα.... Όμως μπορουμε να εχουμε ισοτητα σε οτι ειναι εφικτο.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 11:05, 09-07-11:

Και παλιότερα ΔΕΝ κάναν σεξ καταπιέζοντας επιθυμίες, απλώς και μόνο επειδή έπρεπε.
και το αναποδο το ιδιο κακο δεν ειναι?

να κανουν σεξ νωριτερα επειδη ετσι κανουν οι φιλες τους πχ?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 12:00, 09-07-11:

Αυτό που κατακρίνω είναι οτι ο ακραίος φεμινισμός (αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τέτοια φράση) προωθεί αυτήν την ελευθερία μετατρέποντάς τη σε ελευθεριότητα και προάγοντάς την σε καθολικό πρέπον, οτι όλες οι γυναίκες δηλαδή που αυτοαποκαλούνται φεμινίστριες θα έπρεπε να έχουν αυτή τη σεξουαλική ελευθερία.
Kαμμία σχέση η σεξουαλική ελευθερία με τον φεμινισμό. Πάρα πολλές γυναίκες που είναι σεξουαλικά απελευθερωμένες και μάλιστα παραείναι, δεν είναι φεμινίστριες και πάρα πολλές φεμινίστριες έχουν πρόβλημα με τις σεξουαλικά απελευθερωμένες γυναίκες. Ο φεμινισμός είναι κοινωνικοπολιτικό κίνημα αδελφικό με τον Σοσιαλισμό και τον Χριστιανισμό (μιλάω για τον αμιγή Χριστιανισμό, όχι τον Παυλιανισμό), εφόσον ο στόχος όλων αυτών των ιδεολογιών είναι η ισότητα. Πρόεδρος του ΔΝΤ είναι γυναίκα, αρκετές πρωθυπουργοί είναι γυναίκες, δικαίωμα ψήφου έχουν και οι γυναίκες, δικαίωμα εργασίας επίσης. Δεν φοράνε μπούργκα ούτε τους απαγορεύει κανείς να έχουν λόγο. Στη δημοσιογραφία, ο αριθμός γυναικών και ανδρών είναι περίπου ο ίδιος, επιχειρήσεις διευθύνουν και οι άντρες και οι γυναίκες. 'Εχουν ό,τι κι εμείς. Τα ζήτησαν και τα έχουν. Τουλάχιστον στις ΗΠΑ, στην Ευρώπη και σε αυτή τη γωνιά της Ευρώπης, την Ελλάδα. Τώρα είναι η εποχή που είτε θα μεταβούμε σε έναν ριζοσπαστικό φεμινισμό είτε θα επιστρέψουμε στα "σπήλαια" (νεοσυντηριτισμός ως αντίδραση στην αποτυχία του σοσιαλίζοντος φεμνιστικού ιδεώδους). Ο φεμινισμός έκανε την γυναίκα από σκλάβα του άντρα που ήταν, σκλάβα της κοινωνίας. 'Αρα δεν πέτυχε τίποτα ούτε με τον φεμινισμό. Σκοτώνοταν για τον άντρα αφέντη, τώρα σκοτώνεται για την εργασία και το χρήμα και τους εργοδότες, που πολλές φορές είναι γυναίκες. Τί άλλαξε στην ουσία ; Δούλα εξακολουθεί να είναι, μόνο που δεν το συνειδητοποιεί. Η ολοκληρωτική της απελευθέρωση θα έρθει μόνο με την επαναβίωση μιας υγιούς μητριαρχίας, όπου θα εργάζεται ελάχιστα ή καθόλου έξω, θα διαμένει όμως με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες στο σπίτι, το κράτος θα της εξασφαλίζει και θα την υποχρεώνει δια νόμου να λάβει μια άριστη εκπαίδευση ώστε να ανατρέφει τα παιδιά της με τον καλύτερο δυνατό και ριζοσπαστικό τρόπο και θα διατηρεί φυσικά όλες τις ελευθερίες που έχει ήδη κατακτήσει στο "φεμινιστικό" παρελθόν της. Ο άντρας από την πλευρά του θα αφιερώνει ελάχιστο έως καθόλου χρόνο στην ανατροφή των παιδιών και στην εκπαίδευσή τους και θα περιοριστεί μόνο στην εργασία, χωρίς όμως να πισωγυρίσει στην υιοθεσία τυραννικής συμπεριφοράς απέναντι της. Αυτά βέβαια προυποθέτουν μια υγιή κοινωνία, που όσο την κυβερνά το Σοσιαλ-χριστιανικό ιδεώδες και το "παιδί" του, ο Ψευδοφιλελευθερισμός (που καμμία σχέση δεν έχει με τον αμιγή Φιλελευθερισμό εφόσον ακόμα διατηρεί άθικτες τις σοσιαλιχριστιανικές κοινωνικές δομές και νοοτροπίες), αυτό το ιδανικό θα παραμένει μια μακρυνή ουτοπία.

Oπότε αν θέλουμε έναν υγιή πλανήτη

ΟΧΙ στον Φεμινισμό, ναι στην Μητριαρχία !
ΟΧΙ στην Ισότητα, ναι στην Ισοτιμία !
ΟΧΙ στον Χριστιανικό Σοσιαλισμό με φιλελεύθερο προσωπείο ! Ναι στην Αριστοκρατία !

όπως ήταν κάποτε η ανθρωπότητα. Οι σοφοί και οι άριστοι κυβερνούσαν, ο καρκίνος του πλανήτη ο Χριστιανισμός δεν είχε αλώσει τα πάντα και ακόμα και οι θρησκείες είχαν στο επίκεντρο τις θηλυκές θεότητες.
Και ο δυτικός κόσμος δεν είχε ισοπεδωθεί από τον φαρισαικό Σοσιαλισμό, τον Κομμουνισμό και τις χριστιανικές Εκκλησίες, καθολικές τε και ορθόδοξες εξίσου αρρωστημένες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 09-07-11 στις 12:19. Αιτία: μισές αλήθειες είναι ψέμματα
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,884 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:15, 09-07-11:

Ουτοπια;Αυτο αγαπημενε μου...εφιαλτης ειναι..οχι ουτοπια.Και για να εχουμε και καλο ρωτημα..μεσα σε αυτο ολο το σκηνικο που περιεγραψες..που βρισκεται η γυναικα..που δεν θελέι να κανει παιδι;Ή δεν θελει να παντρευτει;;Πως θα ζει και τι θα κανει;
Με το σκεπτικο σου λοιπον..ΟΛΕΣ οι γυναικες επιβαλλεται να εχουν το ιδιο ονειρο..οικογενεια και παιδια..ε...ακρως φασιστικο..δεν νομιζεις;Ποιος ειναι αυτος που θα μου πει εμενα πως θα ζησω;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 12:33, 09-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Ουτοπια;Αυτο αγαπημενε μου...εφιαλτης ειναι..οχι ουτοπια.Και για να εχουμε και καλο ρωτημα..μεσα σε αυτο ολο το σκηνικο που περιεγραψες..που βρισκεται η γυναικα..που δεν θελέι να κανει παιδι;Ή δεν θελει να παντρευτει;;Πως θα ζει και τι θα κανει;
Με το σκεπτικο σου λοιπον..ΟΛΕΣ οι γυναικες επιβαλλεται να εχουν το ιδιο ονειρο..οικογενεια και παιδια..ε...ακρως φασιστικο..δεν νομιζεις;Ποιος ειναι αυτος που θα μου πει εμενα πως θα ζησω;
Δεν θα σας υποχρεώνει κανείς να κάνετε παιδιά. Η μητριαρχία μπορεί να βιώνεται και από άτεκνες οικογένειες και από ζευγάρια.
Ούτε οι γάμοι θα είναι υποχρεωτικοί. Αμφιβάλλω κι αν θα υπάρχουν εκκλησίες τότε. Θα είναι η χρυσή εποχή της αποθέωσης της Λογικής. Η πίστη μας θα είναι μόνο στον θεό της Λογικής, το μέλημά μας ο σεβασμός και η προστασία της Φύσης και της Ισορροπίας. Το παρελθόν της ανθρωπότητας ήταν παρελθόν μαζανθρώπων (Σοσιαλισμός, Μαρξισμός, Εκκλησία και άλλα αποτυχημένα συστήματα). Το παρόν είναι το παρόν των ατομιστών και της εγωπάθειας (αναρχία, χάος, ψευδοφιλευθερισμός, αυταπάτη ελευθερίας). Το μέλλον ανήκει στο ιερό ζεύγος (σύζευξη), όπου όμως το θηλυκό στοιχείο θα εποπτεύει (λόγω της φύσης τους - ιδιοσυγκρασίας αλλά και ανεπτυγμένης νοημοσύνης τους, θα μπορούν να επιβάλλουν την παγκόσμια ειρήνη ευκολότερα). Η παγκόσμια ηγεσία απέτυχε γιατί ήταν αρσενική = πολεμική, άρεια φυλή. Η εποχή του πολέμου τελειώνει.
Η 5η φυλή ξεψυχάει.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:36, 09-07-11:

Τώρα είναι η εποχή που είτε θα μεταβούμε σε έναν ριζοσπαστικό φεμινισμό είτε θα επιστρέψουμε στα "σπήλαια" (νεοσυντηριτισμός ως αντίδραση στην αποτυχία του σοσιαλίζοντος φεμνιστικού ιδεώδους).
η επιλογη της πραγματικα ισορροπημενης ισοτητας δεν υπαρχει?

να βρουμε τι πραγματικα κανει το καθε φυλο ευτυχισμενο..

σαν εκρεμμες παμε..
τωρα σιγα σιγα αυτο βγαινει απο οτι βλεπω,,να επανελθουν οι γυναικες στη φυση τους αλλα οχι σε ανδρικη καταπιεση..

Οι σοφοί και οι άριστοι κυβερνούσαν, ο καρκίνος του πλανήτη ο Χριστιανισμός δεν είχε αλώσει τα πάντα και ακόμα και οι θρησκείες είχαν στο επίκεντρο τις θηλυκές θεότητες.
αμαν..

βασικα οι γυναικες ειναι εκ φυσεως φυλο που απλωνεται σε πολλα..και ετσι ειναι και καλυτερα ψυχολογικα..

δηλαδη και με τη βοηθεια της τεχνολογιας υπολογιστων δικτυων,,αλλα και εξυπνων σπιτιων και συσκευων..

η γυναικα να μπορει ανετα και να ειναι σπιτι και να μεγαλωνει οπως πρεπει τα παιδια,,-ασχολουμενη λιγοτερο με τη ρουτινα πλυσιμο καθαρισμα ,αφου θα βοηθουν οι μηχανες πχ πλυντηριο..

και ταυτοχρονα να εχει δουλεια εξω που να δημιουργει και να το χαιρεται..

αυτη ειναι η επιτυχια για τις γυναικες νομιζω,,στην ισορροπια..
γιατι εκ φυσεως δεν μπορουν να γινουν τοσο εξειδικευεμενες και συγκεντρωμενες και μονοχνωτες σε ενα πραγμα οπως οι ανδρες..

ο καθενας πρεπει να αποδιδει τα μεγιστα αναλογα με τις ικανοτητες του,,ετσι θα ειναι πιο ευτυχισμενος,,η κοινωνια και οικονομια θα πηγαινει καλυτερα και η οικογενειες θα παραγουν πιο υγιη ψυχολογικα παιδια..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 17:42, 09-07-11:

H σημερινή γυναίκα της Δύσης (Ευρώπη και ΗΠΑ) δεν μπορεί να φανταστεί καν την λαμπρή θέση που της επιφυλάσσει ο μελλοντικός πολιτισμός. Μια πραγματική πριγκήπισσα όπως ήταν κάποτε, σε πολιτισμούς που χάνονται στα βάθη του χρόνου. Και ο άντρας ένας πρίγκηπας της καρδιάς της. Ο φεμινισμός ήταν και αυτός ένα φρούτο του ορθόδοξου ιουδαιοχριστιανικού δέντρου. 'Αλλο ένα φρούτο αυτού του δέντρου με τους δηλητηριώδεις καρπούς ήταν ο Σοσιαλισμός. Αυτόν τον πολιτισμό, τον δυτικό, τον κυβερνάει ακόμα ο ορθόδοξος Ιουδαιοχριστιανισμός. Σκοπίμως χρησιμοποιώ την λέξη ορθόδοξος. Αυτός είναι η κρυφή δύναμη πίσω από όλα τα άλλα. Ακόμα κι αν φαινομενικά έχουν ξοφλήσει, οι ρίζες τους φαίνεται ότι ήταν τόσο γερές που ακόμα και οι πολέμιοι τους, διαπνέονται άθελά τους από αυτή την νοοτροπία. Λέει ότι θέλει τη γυναίκα ίση με τον άντρα, όμως στην ουσία της έριξε στάχτη στα μάτια για να την κάνει και αυτήν σκλάβα του συστήματος. Μια συνειδητοποιημένη φιλελεύθερη γυναίκα που δεν ασπάζεται τον ριζοσπαστικό φεμινισμό, αλλά τον κλασσικό παρωχημένο και αποτυχημένο στην εφαρμογή του φεμινισμό, χωρίς να το ξέρει υπηρετεί την ιουδαιοχριστιανική αλλά και την σοσιαλιστική βιοθεωρία.

Φιλελεύθερες γυναίκες, τώρα απευθύνομαι προσωπικά σε εσάς. Ο φεμινισμός είναι παιδί του Σοσιαλισμού που τόσο αντιπαθείτε. Είναι κάτι αυτονόητο ιστορικά. Δεν ήταν ο σκοπός η απελευθέρωση των γυναικών, αλλά η ισότητα. Μερική απελευθέρωση πέτυχε, όμως μόνο μερική. Και όση ελευθερία σας έδωσε αυτό το σύστημα, άλλη τόση σας αφαίρεσε. 'Επρεπε μόνο να σας δώσει, όχι να σας αφαιρέσει. Πίσω από την λέξη ισότητα κρύβοταν η πρόθεση να ενταχθεί η γυναίκα στην διαδικασία ρομποτοποίησης της ανθρώπινης φυλής που ήταν εν εξελίξη. 'Οσο απέτυχε η εφαρμογή του Σοσιαλισμού, άλλο τόσο απέτυχε και η εφαρμογή του Φεμινισμού. 'Οταν ένα σύστημα αποτυγχάνει, σημαίνει ότι δεν είναι λογικό ή δεν είναι γερό. Το μέλλον σας επιφυλάσσει κάτι πολύ καλύτερο από την μασκαρεμένη πατριαρχεία των ρομπότ που ζούμε ακόμα και που μόνο φαινομενική ισότητα και φαινομενική ελευθερία προσφέρει. Δυστυχώς δεν θα προλάβουμε το τραίνο, γιατί ο πολιτισμός μας κινείται με αργούς ρυθμούς και οι καινοτόμες ιδέες της μέσης οδού, οι αληθινά προοδευτικές γίνονται αποδεκτές όπως είπε και ο Μαξ Πλανκ, όχι μόνο όταν πεθάνει μια γενιά δασκάλων, αλλά και οι μαθητές αυτής της γενιάς. Ακόμα έχουμε δρόμο.

'Ομως, ο αρσενικός άρειος πολιτισμός των επιθετικών πολέμων και της ρομποτοποίησης πνέει τα λοίσθια και οι γυναίκες αργά ή γρήγορα θα ξαναγίνουν γυναίκες πριγκήπισσες και όχι σκλάβες του υπερσυστήματος όπως τις κατέντησε ο ψεύδοφεμινισμός. Ο φεμινισμός όπως τον γνωρίσαμε έως τώρα, ήταν ακόμα ένα τρυκ του ορθόδοξου ιουδαιοχριστιανισμού. Ενώ αρχικά έκανε την δουλειά μας και ήταν επιτακτική ανάγκη η υποστήριξή του, πολύ σύντομα εξέπεσε όπως όλα τα κινήματα και φάνηκαν οι αληθινές προθέσεις. Τώρα χρειάζεται ένας νέος Φεμινισμός που επιφυλάσει για την γυναίκα ηγετικό - συντονιστικό και όχι στρατιωτικό ρόλο όπως συμβαίνει σήμερα. Περάσαμε από την γυναίκα - "σκλάβα" (γύναιο) στην γυναίκα - "στρατιώτη" (αντρογυναίκα) του υπερσυστήματος. Δεν έχουμε φτάσει ακόμα στο επίπεδο της γυναίκας - Γυναίκας με Γ κεφαλαίο. Η "Πριγκήπισσα της καρδιάς" ακόμα κοιμάται. 'Ερχεται όμως η ώρα που θα αφυπνιστεί. Ο πολιτισμός περιμένει πολλά από εσάς. Φυσικά, μεγάλοι πληθυσμοί των γυναικών της Ανατολής, πρέπει να διανύσουν διπλή απόσταση, γιατί οι περισσότερες δεν έχουν περάσει καν στην δεύτερη πίστα που βρισκόμαστε εμείς στην Δύση, ώστε να προχωρήσουν μετά στην τρίτη πίστα, ενός μελλοντικού πολιτισμού πραγματικά ισορροπημένου.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 07:59, 11-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Άρα παραδέχεσαι ότι μαγείρεμα, σιδέρωμα, διάβασμα παιδιών κτλ είναι πολύ λιγότερο από 9 ώρες τη μέρα + χρόνια σπουδών. Άρα, θες να κάθεσαι ώρες που ο άντρας δουλεύει, και δυσανασχετείς κιόλας που πλέον δεν τους πιάνουμε κορόιδα σε αυτό το θέμα.
Ντόιν, αυτό δε λέω τόσην ώρα; Οτι ο φεμινισμός βγήκε εις βάρος των γυναικών; Τώρα το παραδέχεσαι κι εσύ;

Μα το ότι το θεωρείς ευφυία αποδεικνύει αυτό ακριβώς που είπα
Οι πράξεις ευφυϊας που κάνουν οι γυναίκες συνήθως λέγονται κατινιές, ενώ οι άντρες πουστιές ή και απλά ιδιοφυείς πράξεις. Εγώ το βλέπω σαν την αλεπού που ό,τι δε φτάνει τα κάνει κρεμαστάρια. Πάντως εξακολουθώ να θεωρώ το κίνημα του φεμινισμού αντρική ιδιοφυή σκέψη.

Άρα κανένα ζευγάρι δεν παντρεύεται χωρίς να περιμένει παιδί;
Κάνεις μεγάλο λάθος και ξέρω πάρα πολλά αντιπαραδείγματα (στο ένα μάλιστα ήμουν και κουμπάρα πέρυσι)
Αυτοί που παντρεύονται είτε περιμένουν ήδη παιδί είτε σκοπεύουν να αποκτήσουν σύντομα. Ποιος άλλος λόγος αλήθεια υπάρχει για να παντρευτείς σήμερα; Αυτό και τα περουσιακά δικαιώματα και οι διευκολύνσεις για δάνειο κλπ.

Μα όλες θα έπρεπε να έχουν αυτή τη σεξουαλική ελευθερία, άσχετα αν την χρησιμοποιούν ή όχι. Υποθέτω ότι αυτό ήθελες να πεις και εκφράστηκες λάθος.
Δε νομίζω ότι καμιά γυναίκα κάνει σεξ μόνο και μόνο για να μην θεωρηθεί αντιφεμινίστρια. Μάλλον εσύ απλά δεν κατανοείς τη στάση τους και τους αποδίδεις τέτοια κίνητρα. Οπότε μην ανησυχείς, είναι μάλλον απίθανό η κόρη σου να βγει "τέτοια", διότι καμία δεν είναι έτσι.
Κι όλως τυχαίως αυτή η σεξουαλική ελευθερία συμφέρει τους άντρες τα μάλα.... Κάτι μου βρωμάει εδώ....

Πώς γίνεται αυτό; Τις εξουσιάζω μήπως για να τους δίνω και να τους αφαιρώ ελευθερίες;
Λες οτι θα πάρουν τη θέση που τους αξίζει, το χρονοντούλαπο της ιστορίας. Άρα δε δέχεσαι τις απόψεις τους.

@DrStrangelove: Μην προσπαθείς τις δικές σου ιδέες να τις κάνεις και καθολικά σωστές ούτε να απαρνηθείς με τόση ευκολία κινήματα κι ιδέες που εσένα σε έβλαψαν αλλά ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού το ωφέλησαν.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 08:54, 11-07-11:

Ντόιν, αυτό δε λέω τόσην ώρα; Οτι ο φεμινισμός βγήκε εις βάρος των γυναικών; Τώρα το παραδέχεσαι κι εσύ;
Η αλήθεια είναι ότι το λες. Σε αυτό δεν μπορούμε να σου πάρουμε το δίκιο είσαι συνεπής στια απόψεις σου. Αν και δεν κατάλαβα η StC να ενστερνίζεται σώνει και ντε την άποψη, εσύ όντως το λές από την πρώτη στιγμή.

Αυτοί που παντρεύονται είτε περιμένουν ήδη παιδί είτε σκοπεύουν να αποκτήσουν σύντομα. Ποιος άλλος λόγος αλήθεια υπάρχει για να παντρευτείς σήμερα; Αυτό και τα περουσιακά δικαιώματα και οι διευκολύνσεις για δάνειο κλπ.
Μάνι, μάνι μόνη σου βρήκες έναν 2ο λόγο (στεγαστικά κτλ). Είμαι σιγουρη ότι με λίγη σκέψη θα βρεθούν κι άλλοι. Άρα ΔΕΝ είναι πανάκεια αυτό που είπες.
Ασε δλδ που υπάρχουν και κάποιοι που επιλέγουν να μην παντρευτούν ΠΑΡΑ τα παιδιά (από "διάσημους" παραδείγματα ο Καφετζόπουλος με την Κοκκινοπουλου για αρκετά χρόνια (δεν ξέρω αν παντρευτήκαν κάποια στιγμή), ο Ρουβάς με τη Ζυγούλη τώρα και από μη εγχώριους το διασημότερο όλων... Jolie και Pitt και... τα ...6 παιδιά τους).

Κι όλως τυχαίως αυτή η σεξουαλική ελευθερία συμφέρει τους άντρες τα μάλα.... Κάτι μου βρωμάει εδώ....
Aυτή η σεξουαλική απελευθέρωση βοηθάει (τι πάει να πει "βοηθάει" αλήθεια?) ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ. Εκτός κι αν δέχεσαι οτι ο έρωτας είναι κάτι βρώμικο,ποταπό και μυερό που είναι "παράπλευρη απώλεια" για να ...κρατήσεις έναν άντρα και να κάνεις παιδί. Πολλοί (Myself included) αυτό λέμε εδώ και τόσα ποστ, γιατί επιμένεις να το παραγνωρίζεις?

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 11:31, 11-07-11:

Σε κάποια πράγματα τις ωφέλησε, σε κάποια τις έβλαψε. Προσωπικά προτιμώ μακράν τη δικαιοσύνη και την ισότητα, κι ας χάσω κάποια κεκτημένα μου.
Επίσης, και το αν τις έβλαψε, για πολλές είναι questionable. Πχ, προτιμώ χίλιες φορές να γράφω κώδικα επί 14 ώρες τη μέρα, παρά να σφουγγαρίζω και να ξεσκατίζω μωρά για 4. Καταλαβαίνω βέβαια ότι κάποιες γυναίκες μπορούν και θέλουν να κάνουν μόνο τα 2 τελευταία, γιατί δεν έχουν και κανένα άλλο ταλέντο. Ευτυχώς γι'αυτές, ακόμα και στην ισότητα μπορούν να το κάνουν, απλά πλέον μπορούν να το κάνουν και οι άντρες.

Οι πράξεις ευφυϊας που κάνουν οι γυναίκες συνήθως λέγονται κατινιές, ενώ οι άντρες πουστιές ή και απλά ιδιοφυείς πράξεις. Εγώ το βλέπω σαν την αλεπού που ό,τι δε φτάνει τα κάνει κρεμαστάρια. Πάντως εξακολουθώ να θεωρώ το κίνημα του φεμινισμού αντρική ιδιοφυή σκέψη.
Οι πράξεις ευφυίας που κάνουν οι γυναίκες στην επιστήμη, στην τέχνη, στις επιχειρήσεις κτλ, λέγονται πράξεις ευφυίας, period. Ομοίως και των αντρών. Οι κατινιές και οι πουστιές είναι από αμόρφωτα ατομάκια που η μόνη τους χαρά στη ζωή προέρχεται από ανάμεσα στα πόδια τους.

Υπάρχουν άνθρωποι που ακόμα παντρεύονται επειδή είναι ένας τρόπος να δηλώσεις στο σύντροφο σου και τον κόσμο ότι με αυτό τον άνθρωπο είσαι μαζί, και σκοπεύεις να είσαι για πάντα.
Στο εξωτερικό κυρίως βέβαια, στην Ελλάδα της καχυποψίας και του κυνισμού, που χώρος για τέτοια...

Και τους 2 συμφέρει. Το ότι συμφέρει τον έναν δεν σημαίνει αυτόματα ότι ζημιώνει τον άλλο.

Λες οτι θα πάρουν τη θέση που τους αξίζει, το χρονοντούλαπο της ιστορίας. Άρα δε δέχεσαι τις απόψεις τους.
Φυσικά και δεν τις δέχομαι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι ελεύθερες να πιστεύουν ο,τι τους κατέβει. Εδώ άλλοι πιστεύουν σε ζώδια.

Μην προσπαθείς τις δικές σου ιδέες να τις κάνεις και καθολικά σωστές ούτε να απαρνηθείς με τόση ευκολία κινήματα κι ιδέες που εσένα σε έβλαψαν αλλά ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού το ωφέλησαν.
Είναι αστείο πόσο αυτή την πρόταση, χωρίς την παραμικρή αλλαγή, θα μπορούσε κάποιος να την απευθύνει σε σένα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 11:44, 11-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από mois
o φεμινισμός απέτυχε γιατί οι γυναίκες αποτριχώνονται, μπλα μπλα...
Αρχική Δημοσίευση από σαμπτζ
Όχι αγαπητέ μου, ο φεμινισμός επέτυχε, διότι πλέον αντίστοιχα κάνουν και οι άντρες.
...άρα ο φεμινισμός δεν πέτυχε μόνο,
αλλά πετυχε epic win,
γιατί εγώ μπορώ επίσης και να μαντάρω τις κάλτσες μου

Υγ.

Αρχική Δημοσίευση από η πως τη λένε
στην σφαίρα της αδιαφορίας
σχεδόν έρωτας δλδ

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:16, 11-07-11:

Προσωπικά προτιμώ μακράν τη δικαιοσύνη και την ισότητα,
και ποιος ειπε οτι η φυση ειναι δικαιη?

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:55, 11-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Μάνι, μάνι μόνη σου βρήκες έναν 2ο λόγο (στεγαστικά κτλ). Είμαι σιγουρη ότι με λίγη σκέψη θα βρεθούν κι άλλοι. Άρα ΔΕΝ είναι πανάκεια αυτό που είπες.
Ασε δλδ που υπάρχουν και κάποιοι που επιλέγουν να μην παντρευτούν ΠΑΡΑ τα παιδιά (από "διάσημους" παραδείγματα ο Καφετζόπουλος με την Κοκκινοπουλου για αρκετά χρόνια (δεν ξέρω αν παντρευτήκαν κάποια στιγμή), ο Ρουβάς με τη Ζυγούλη τώρα και από μη εγχώριους το διασημότερο όλων... Jolie και Pitt και... τα ...6 παιδιά τους).
Ναι σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλοι λόγοι. Εγώ σε ρωτάω, ποιος είναι ο λόγος να παντρευτεί κανείς σήμερα;
Όσο για τους διασήμους που αναφέρεις.... τι θες να πεις με αυτό; Ποιος θα κατηγορήσει το Ρουβά, τη Ζυγούλη ή τα παιδιά τους;; Ενώ το δικό μου το παιδί μια χαρά θα το κατηγορήσει κάποιος αν πάει στο σχολείο κι οι γονείς του είναι ανύπαντροι. Και πραγματικά σου λέω για τους ανεγκέφαλους που θα το πουν δεκάρα δε δίνω, με νοιάζει όμως αν αποκτήσει πρόβλημα το παιδί μου λόγω αυτού.

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Aυτή η σεξουαλική απελευθέρωση βοηθάει (τι πάει να πει "βοηθάει" αλήθεια?) ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ. Εκτός κι αν δέχεσαι οτι ο έρωτας είναι κάτι βρώμικο,ποταπό και μυερό που είναι "παράπλευρη απώλεια" για να ...κρατήσεις έναν άντρα και να κάνεις παιδί. Πολλοί (Myself included) αυτό λέμε εδώ και τόσα ποστ, γιατί επιμένεις να το παραγνωρίζεις?
Αυτό το "βοηθάει" το είπα θέλοντας να τεκμηριώσω την άποψή ΜΟΥ οτι ο φεμινισμός είναι αντρικό δημιούργημα. Το σωστό ρήμα θα ήταν ίσως "βολεύει".

Σε κάποια πράγματα τις ωφέλησε, σε κάποια τις έβλαψε. Προσωπικά προτιμώ μακράν τη δικαιοσύνη και την ισότητα, κι ας χάσω κάποια κεκτημένα μου.
Επίσης, και το αν τις έβλαψε, για πολλές είναι questionable. Πχ, προτιμώ χίλιες φορές να γράφω κώδικα επί 14 ώρες τη μέρα, παρά να σφουγγαρίζω και να ξεσκατίζω μωρά για 4. Καταλαβαίνω βέβαια ότι κάποιες γυναίκες μπορούν και θέλουν να κάνουν μόνο τα 2 τελευταία, γιατί δεν έχουν και κανένα άλλο ταλέντο. Ευτυχώς γι'αυτές, ακόμα και στην ισότητα μπορούν να το κάνουν, απλά πλέον μπορούν να το κάνουν και οι άντρες.
Σεβαστό το οτι εσύ δε νιώθεις οτι σε έβλαψε ο φεμινισμός, σεβαστό κι οτι προτιμάς την εργασία από τα οικιακά και το μεγάλωμα παιδιών. Πρέπει όμως κι εσύ να σεβαστείς το γεγονός οτι δε σημαίνει οτι δεν έχουν άλλο ταλέντο αυτές που ΕΠΕΛΕΞΑΝ να κάνουν οικογένεια και να μείνουν σπίτι. Μέσα σε αυτές είμαι κι εγώ, αυτός είναι ο σκοπός της ζωής μου. Αν θεωρείς κάποιος ή όλοι οτι είμαι ατάλαντη, so be it. Δεκάρα δε δίνω γιατί δεν είναι σημαντικό αυτό για μένα.

Οι πράξεις ευφυίας που κάνουν οι γυναίκες στην επιστήμη, στην τέχνη, στις επιχειρήσεις κτλ, λέγονται πράξεις ευφυίας, period. Ομοίως και των αντρών. Οι κατινιές και οι πουστιές είναι από αμόρφωτα ατομάκια που η μόνη τους χαρά στη ζωή προέρχεται από ανάμεσα στα πόδια τους.
Εσύ ανέφερες τη λέξη κατινιές πρώτη. Συμφωνώ οτι όλες οι ευφυείς πράξεις είναι απλά αυτό.

Υπάρχουν άνθρωποι που ακόμα παντρεύονται επειδή είναι ένας τρόπος να δηλώσεις στο σύντροφο σου και τον κόσμο ότι με αυτό τον άνθρωπο είσαι μαζί, και σκοπεύεις να είσαι για πάντα.
Στο εξωτερικό κυρίως βέβαια, στην Ελλάδα της καχυποψίας και του κυνισμού, που χώρος για τέτοια...
Ήθελα να ήξερα, εσύ που βρίζεις την καχυποψία της Ελάδος, δεν έχει χρειαστεί ποτέ να είσαι καχύποπτη; Κι αν όχι, δε ζημιώθηκες καμιά φορά;

Φυσικά και δεν τις δέχομαι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι ελεύθερες να πιστεύουν ο,τι τους κατέβει. Εδώ άλλοι πιστεύουν σε ζώδια.
Λες οτι είναι ελεύθερες να πιστεύουν ό,τι θέλουν όμως με τον τρόπο σου, έμμεσα, δίνεις χαρακτηρισμούς κι αυτό δεν είναι θεμιτό. Εκτός αν όσοι δεν έχουν τις απόψεις σου είναι "συμπλήρωσε εδώ επίθετο της επιλογής σου".

Είναι αστείο πόσο αυτή την πρόταση, χωρίς την παραμικρή αλλαγή, θα μπορούσε κάποιος να την απευθύνει σε σένα.
Συμφωνώ. Αλλά νομίζω οτι ο καθένας λέει τη γνώμη του. Ε εγώ θεωρώ οτι ο φεμινισμός κατέστρεψε τις γυναίκες, και πολύ λίγο τις ωφέλησε.

Πέρασε και δεν ακούμπησε.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:13, 11-07-11:

και ποιος ειπε οτι η φυση ειναι δικαιη?
Που κολλάει αυτό; Ούτως ή άλλως, οι νόμοι της ζούγκλας ούτε εσένα ευνοούν.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 15:49, 11-07-11:

Όσο για τους διασήμους που αναφέρεις.... τι θες να πεις με αυτό; Ποιος θα κατηγορήσει το Ρουβά, τη Ζυγούλη ή τα παιδιά τους;; Ενώ το δικό μου το παιδί μια χαρά θα το κατηγορήσει κάποιος αν πάει στο σχολείο κι οι γονείς του είναι ανύπαντροι. Και πραγματικά σου λέω για τους ανεγκέφαλους που θα το πουν δεκάρα δε δίνω, με νοιάζει όμως αν αποκτήσει πρόβλημα το παιδί μου λόγω αυτού.
Ποιός θα κατηγορήσει ρε Χιμέλα το παιδί σου; Για όνομα του Θεού! Νομίζεις ο κόσμος δεν έχει άλλες ασχολίες από το να ασχολείται με την προσωπική σου ζωή ή μήπως οι γονείς των συμμαθητών του παιδιού σου θα προσλάβουν ντετέκτιβ για να βεβαιωθούν ότι έχεις παντρευτεί για να τους επιτρέψουν να παίξουν μαζί του;

Σεβαστό το οτι εσύ δε νιώθεις οτι σε έβλαψε ο φεμινισμός, σεβαστό κι οτι προτιμάς την εργασία από τα οικιακά και το μεγάλωμα παιδιών. Πρέπει όμως κι εσύ να σεβαστείς το γεγονός οτι δε σημαίνει οτι δεν έχουν άλλο ταλέντο αυτές που ΕΠΕΛΕΞΑΝ να κάνουν οικογένεια και να μείνουν σπίτι. Μέσα σε αυτές είμαι κι εγώ, αυτός είναι ο σκοπός της ζωής μου.
Και φαντάζομαι ότι οικονομικά θα θέλεις να σε συντηρήσει ο άντρας σου. Να δω τι θα κάνεις αν κάποια στιγμή αναγκαστείς να χωρίσεις, κάτι το οποίο απεύχομαι. Πώς θα μπορέσει να τα βγάλει πέρα κάποια μητέρα που έχει μάθει να στηρίζεται στις πλάτες άλλων; Και ακόμα και αν εσύ αποφασίσεις ότι θα έκανες ότι μπορούσες για να μην πάρεις διαζύγιο και θορυβηθεί η κακούργα κοινωνία, ποτέ δεν μπορείς να προεξοφλήσεις τα θέλω και τις αντιδράσεις του άλλου.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 15:53, 11-07-11:

εχουμε μια οικογενειακη φιλη, χρυσος ανθρωπος πραγματικα δεν εχω γνωρισει πιο καλο ανθρωπο στη ζωη μου και μακαρι να ναι παντα καλα. αυτη λοιπον δεν εχει σπουδασει κατι, ειναι γυρω στα 50, και καθαριζει 2-3 φορες την εβδομαδα ενα σπιτι. βγαζει δηλαδη ενα μικρο βοηθημα που σιγουρα δε μπορει να συντηρησει οχι οικογενεια αλλα ουτε και εκεινη. δικο της σπιτι δεν εχει. ο αντρας της, δε της φερεται καθολου καλα και ομως δε μπορει να φυγει γιατι δεν εχει ουτε χρηματα, ουτε καπου να μεινει. και απλα τον ανεχεται.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:22, 11-07-11:

Που κολλάει αυτό; Ούτως ή άλλως, οι νόμοι της ζούγκλας ούτε εσένα ευνοούν.
επειδη μιλαμε πολυ για ισοτητα δικαιοσυνη κλπ..

η πραγματικοτητα δεν ειναι δικαιη ουτε ιση..οσο θελουμε στο μυαλο μας ισως..

Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alessandra
H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε στις 17:51, 11-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
εχουμε μια οικογενειακη φιλη, χρυσος ανθρωπος πραγματικα δεν εχω γνωρισει πιο καλο ανθρωπο στη ζωη μου και μακαρι να ναι παντα καλα. αυτη λοιπον δεν εχει σπουδασει κατι, ειναι γυρω στα 50, και καθαριζει 2-3 φορες την εβδομαδα ενα σπιτι. βγαζει δηλαδη ενα μικρο βοηθημα που σιγουρα δε μπορει να συντηρησει οχι οικογενεια αλλα ουτε και εκεινη. δικο της σπιτι δεν εχει. ο αντρας της, δε της φερεται καθολου καλα και ομως δε μπορει να φυγει γιατι δεν εχει ουτε χρηματα, ουτε καπου να μεινει. και απλα τον ανεχεται.
off-topic:
Μην το πάρεις προσωπικά,- με αφορμή αυτό που είπες θα πω τα εξής:
Δεν είναι δυνατόν κανείς να γνωρίζει πώς ζει ένα ζευγάρι όταν κλείνει η πόρτα πίσω του. Θέλω να πω ότι αυτό που βλέπεις, ότι δεν της φέρεται καλά ο σύζυγος, μπορεί να είναι αποτέλεσμα κάποιας δικής της συμπεριφοράς την οποία αγνοείς. Δεν υπονοώ ότι δεν μπορεί να ισχύει αυτό που είπες. Εννοώ ότι πολλές φορές βλέπουμε γυναίκες που δέχονται, μπροστά στα μάτια μας μια άσχημη συμπεριφορά από τον σύζυγό τους, η οποία έχει προκληθεί ίσως από τις ίδιες, από καταστάσεις που δεν γνωρίζουμε. Επίσης, ποτέ ένας άνθρωπος, όταν δέχεται άσχημη συμπεριφορά από κάποιον άλλον δεν είναι καλά. Η άσχημη συμπεριφορά που δεχόμαστε μας προκαλεί θυμό, ο οποίος, πρέπει να εκτονωθεί. Το να φαίνεται στους έξω ότι κάποιος είναι καλός ενώ ο ίδιος κακοποιείται είναι ύποπτο, για μένα. Δε θα το αναλύσω περισσότερο διότι πρόκειται για μεγάλη κουβέντα, εδώ δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για να γίνει.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:51, 11-07-11:

Ήθελα να ήξερα, εσύ που βρίζεις την καχυποψία της Ελάδος, δεν έχει χρειαστεί ποτέ να είσαι καχύποπτη; Κι αν όχι, δε ζημιώθηκες καμιά φορά;
Στις διαπροσωπικές μου σχέσεις, ποτέ (η δουλειά είναι άλλο, αν και ακόμα κι εκεί, είμαι πολύ λιγότερο από το μέσο Έλληνα). Θεωρώ ότι όλοι είναι αθώοι μέχρι αποδείξεως του εναντίου και μέχρι στιγμής δεν έχω απογοητευτεί ποτέ.
Ίσως επειδή όταν εμπιστεύεσαι κάποιον και φαίνεται προσπαθεί διπλά να μην σε απογοητεύσει, ίσως γιατί απλά έχω καλή διαίσθηση με τους ανθρώπους.

επειδη μιλαμε πολυ για ισοτητα δικαιοσυνη κλπ..

η πραγματικοτητα δεν ειναι δικαιη ουτε ιση..οσο θελουμε στο μυαλο μας ισως..
Άγρια φύση == Πραγματικότητα;
Ώρες ώρες Άγγελε με κάνεις να εύχομαι να υπήρχε διαδικτυακή καρπαζιά.

Αρχική Δημοσίευση από Alessandra
off-topic:
Δεν είναι δυνατόν κανείς να γνωρίζει πώς ζει ένα ζευγάρι όταν κλείνει η πόρτα πίσω του. Θέλω να πω ότι αυτό που βλέπεις, ότι δεν της φέρεται καλά ο σύζυγος, μπορεί να είναι αποτέλεσμα κάποιας δικής της συμπεριφοράς την οποία αγνοείς. Δεν υπονοώ ότι δεν μπορεί να ισχύει αυτό που είπες. Εννοώ ότι πολλές φορές βλέπουμε γυναίκες που δέχονται, μπροστά στα μάτια μας μια άσχημη συμπεριφορά από τον σύζυγό τους, η οποία έχει προκληθεί ίσως από τις ίδιες, από καταστάσεις που δεν γνωρίζουμε. Επίσης, ποτέ ένας άνθρωπος, όταν δέχεται άσχημη συμπεριφορά από κάποιον άλλον δεν είναι καλά. Η άσχημη συμπεριφορά που δεχόμαστε μας προκαλεί θυμό, ο οποίος, πρέπει να εκτονωθεί. Το να φαίνεται στους έξω ότι κάποιος είναι καλός ενώ ο ίδιος κακοποιείται είναι ύποπτο, για μένα. Δε θα το αναλύσω περισσότερο διότι πρόκειται για μεγάλη κουβέντα, εδώ δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για να γίνει.
Ορισμένες συμπεριφορές δεν δικαιολογούνται με κανένα τρόπο όμως. Ο,τι και να έχει κάνει η άλλη, δεν δικαιολογείται κανείς να τη βρίζει, χτυπάει, μειώνει κτλ.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

H Alessandra έγραψε στις 19:02, 11-07-11:

^^Η βία ΔΕΝ δικαιολογείται. Μπορεί να εξηγηθεί, κι αυτό στην περίπτωση που οι εμπλεκόμενοι επιθυμούν να κάνουν τις σωστές κινήσεις ώστε να επιλύσουν το πρόβλημα. Θυμάμαι, είχα πάει μια φορά στο σούπερ μάρκετ, παλιά όταν ήμουν φοιτήτρια => είχα δει μια μητέρα με τον γιο της , εκείνος την έβριζε αδιαλείπτως. Είχα μείνει άφωνη, αναρωτήθηκα πόσο άσχημα πρέπει να ένιωθε εκείνη η γυναίκα, η οποία δεν έβγαζε άχνα, υπόμενε στωικά. Μέσα μου είχε μείνει, όμως, κάτι σαν αμφιβολία. Μεγαλώνοντας κατάλαβα πολλά περισσότερα για τους λόγους που μπορεί να κάνουν έναν άντρα να βρίζει μια γυναίκα, πέρα από τον δικό του κακό χαρακτήρα. Ονομάζεται χειρισμός, θυματοποίηση. Είπαμε, είναι μεγάλη κουβέντα.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 19:43, 11-07-11:

off-topic:
πραγματικα την ξερω παρα πολυ καλα, οπως ξερω και το στορυ που υπαρχει απο πισω. φτανει μονο να σου πω, πως η κορη του εχει να του μιλησει παρα πολλα χρονια και σημερα ειναι 25 χρονων.

ενιγουει, το ποιντ μου ειναι πως αν αυτη η γυναικα ηταν ανεξαρτητη και ειχε τη δικια της δουλεια, το δικο της σπιτι θα μπορουσε να φυγει. τωρα αναγκαστικα υπομενει την κατασταση στο σπιτι της.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

H Alessandra έγραψε στις 19:57, 11-07-11:

Γλυκιά μου love-angel, θα σου πω το εξής και κράτα το στο μυαλό σου. Η κατάσταση που περιγράφεις μού επιβεβαιώνει το ότι η μητέρα που ανέφερες έχει βρει τον τρόπο να εκδικείται τον άνδρα της. Η εικόνα που εισπράττει ένα παιδί από τους γονείς του δεν είναι ακριβώς η εικόνα του καθενός από αυτούς, ξεχωριστά, αλλά της συνισταμένης της σχέσης τους. Το πόιντ σου το είχα καταλάβει. Ίσως η γυναίκα που αναφέρεις, αν είχε την οικονομική δυνατότητα, να είχε επιλέξει να χωρίσει, οπότε θα ήταν καλύτερα τα πράγματα για αυτήν, για τον σύζυγο και για το παιδί τους. Δεν αντιλέγω σε αυτό.

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 20:17, 11-07-11:

Άγρια φύση == Πραγματικότητα;
Ώρες ώρες Άγγελε με κάνεις να εύχομαι να υπήρχε διαδικτυακή καρπαζιά.

οι βασικοι κανονες επιβιωσης παντου ιδιοι ειναι..
απλα καλυμμενοι..

και εγω το ευχομαι,,παντως,,θα ειχαμε καλυτερη επαφη ετσι..

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 20:21, 11-07-11:

Γλυκιά μου love-angel, θα σου πω το εξής και κράτα το στο μυαλό σου. Η κατάσταση που περιγράφεις μού επιβεβαιώνει το ότι η μητέρα που ανέφερες έχει βρει τον τρόπο να εκδικείται τον άνδρα της. Η εικόνα που εισπράττει ένα παιδί από τους γονείς του δεν είναι ακριβώς η εικόνα του καθενός από αυτούς, ξεχωριστά, αλλά της συνισταμένης της σχέσης τους. Το πόιντ σου το είχα καταλάβει. Ίσως η γυναίκα που αναφέρεις, αν είχε την οικονομική δυνατότητα, να είχε επιλέξει να χωρίσει, οπότε θα ήταν καλύτερα τα πράγματα για αυτήν, για τον σύζυγο και για το παιδί τους. Δεν αντιλέγω σε αυτό.
συγνωμη για την αρνητικη αλλα εχω μεγαλωσει σε αυτο το σπιτι και ειμαι φιλη με την κορη τους, οποτε να σαι σιγουρη πως αυτα που λεω ισχυουν 100%. δεν ειμαι χαζη. εχω κριση και βλεπω τι γινεται.

Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

H Alessandra έγραψε στις 20:32, 11-07-11:

^^Οκ. Πάντως μη βάζεις λόγια εμμέσως στο στόμα μου που δεν είπα ούτε υποννόησα, ότι είσαι χαζή δηλαδή. Με προσβάλλεις. Το να έχω μία προσωπική γνώμη δεν σημαίνει ότι υποβιβάζω την δική σου. Εχω πείρα από κάποια θέματα και έτσι μιλώ. Σε μερικά χρόνια, θα αναθεωρήσεις αρκετά από όσα πίστευες στα 20. Στο είπα εξαρχής, μην το πάρεις προσωπικά. Ευχαριστώ, αυτά από εμένα.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,884 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:34, 11-07-11:

Ηθελα να ηξερα..απο που εβγαλες ολα αυτα τα συμπερασματα;Τιποτα απο οσα εγραψε η love,ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ τα συμπερασματα σου.Τα θεωρω εντελως αυθαιρετα..και αυτο που μπορω να συμπερανω εγω ειναι,οτι ριχνεις τις ευθυνες στη γυναικα...επειδη ειναι γυναικα...,ω ναι..τα ξερουμε αυτα..η γυναικα παντα φταιει..ότι και να γινει.Εχουν φροντισει για να περασει αυτη η νοοτροπια..οι παλιοτερες γενιες..κριμα..

Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

H Alessandra έγραψε στις 20:47, 11-07-11:

^^Λες, ε; Ευχαριστώ που μου κατέδειξες πόσο αθεράπευτα συντηρητική είμαι. Ξέρεις καλύτερα από μένα πόσα φανέρωσα και πόσα απέκρυψα. Από την επιθετικά επαναστατική σου διάθεση κατάλαβα πως μπορώ να κοιμάμαι ήσυχη: θα αλλάξεις τον κόσμο προς το καλύτερο. Όλε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:07, 11-07-11:

^^Λες, ε; Ευχαριστώ που μου κατέδειξες πόσο αθεράπευτα συντηρητική είμαι. Ξέρεις καλύτερα από μένα πόσα φανέρωσα και πόσα απέκρυψα. Από την επιθετικά επαναστατική σου διάθεση κατάλαβα πως μπορώ να κοιμάμαι ήσυχη: θα αλλάξεις τον κόσμο προς το καλύτερο. Όλε.
Ειδες ποσο ασχημο ειναι να βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα;Αυτο εκανες εσυ προηγουμενως.
(Αν και,μεταξυ μας,τα δικα μου..δεν ειναι και τοσο αυθαιρετα...αλλα τεσπα.)Φαντασου τωρα εσυ..να ησουν στη θεση αυτης της γυναικας που περιγραφει η love,να εμπαινε εδω..και να διαβαζε τα συμπερασματα σου,..που δεν βασιζονται πουθενα.,ξεροντας η ιδια ΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ..Πως θα ενιωθες;
Το επιθετικο δεν το δεχομαι..κουβεντα κανουμε.Οπως εσυ εβγαλες συμπερασματα για μια γυναικα που καν δεν γνωριζεις,εγω εβγαλα τα δικα μου.,.απο αυτα που γραφεις.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 04:31, 12-07-11:

Εχω πείρα από κάποια θέματα και έτσι μιλώ. Σε μερικά χρόνια, θα αναθεωρήσεις αρκετά από όσα πίστευες στα 20. Στο είπα εξαρχής, μην το πάρεις προσωπικά. Ευχαριστώ, αυτά από εμένα.
Απλά μαθήματα κοινής λογικής για αρχάριους:
Α) Όλοι μεγαλώνοντας αναθεωρούν απόψεις. Δυστυχώς για όσους διαφωνούν μαζί τους, όχι όλες τους τις απόψεις.
Β) Η "εμπειρία" δεν είναι επιχείρημα πασπαρτού, που αποδεικνύει ότι κάποιος έχει δίκιο σε οποιαδήποτε διαφωνία. Δυστυχώς για τους μεγαλύτερους ανάμεσα μας, χρειάζεται λίγο περισσότερη προσπάθεια.
Γ) Η εξαγωγή συμπερασμάτων από 1-2 προτάσεις και η επιμονή σε αυτά δεν δείχνει εμπειρία ή ευφυία, δείχνει επιπολαιότητα.
Δ) Την έκφραση απόψεων πολλοί αγάπησαν, το patronizing ουδείς.
Ε) Ο κυνισμός δεν είναι ούτε συνέπεια, ούτε σύμπτωμα ωριμότητας.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 05:51, 12-07-11:

Α) Όλοι μεγαλώνοντας αναθεωρούν απόψεις. Δυστυχώς για όσους διαφωνούν μαζί τους, όχι όλες τους τις απόψεις.
σε αυτο συμφωνω..

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 07:56, 12-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Ποιός θα κατηγορήσει ρε Χιμέλα το παιδί σου; Για όνομα του Θεού! Νομίζεις ο κόσμος δεν έχει άλλες ασχολίες από το να ασχολείται με την προσωπική σου ζωή ή μήπως οι γονείς των συμμαθητών του παιδιού σου θα προσλάβουν ντετέκτιβ για να βεβαιωθούν ότι έχεις παντρευτεί για να τους επιτρέψουν να παίξουν μαζί του;
Μιλάς για τις μεγαλουπόλεις που κανείς δεν ξέρει κανέναν. Στα νησιά, τις μικρές πόλεις και τα χωριά όλοι ξέρουν ποιος είναι και ποιος δεν είναι παντρεμένος και η νοοτροπία του "εξώγαμου" δυστυχώς μια χαρά κρατεί.

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Και φαντάζομαι ότι οικονομικά θα θέλεις να σε συντηρήσει ο άντρας σου. Να δω τι θα κάνεις αν κάποια στιγμή αναγκαστείς να χωρίσεις, κάτι το οποίο απεύχομαι. Πώς θα μπορέσει να τα βγάλει πέρα κάποια μητέρα που έχει μάθει να στηρίζεται στις πλάτες άλλων; Και ακόμα και αν εσύ αποφασίσεις ότι θα έκανες ότι μπορούσες για να μην πάρεις διαζύγιο και θορυβηθεί η κακούργα κοινωνία, ποτέ δεν μπορείς να προεξοφλήσεις τα θέλω και τις αντιδράσεις του άλλου.
Για αρχή δε θα παντρευτώ αν δεν είμαι σίγουρη οτι ακόμα κι αν χρειαστεί να χωρίσω ο άντρας μου θα είναι συνεπής στις υποχρεώσεις του απέναντι σε μένα και το παιδί. Δεύτερον ποτέ δεν είπα οτι δε θέλω καθόλου να δουλεύω, θέλω να έχω μια εργασία για λίγες ώρες την ημέρα ίσα ίσα για το χαρτζηλίκι το δικό μου και του παιδιού μου. Με τα σημερινά δεδομένα όμως κανείς δε θα δεχτεί η γυναίκα να μη φέρνει τα ίδια πάνω κάτω χρήματα με τον άντρα στο σπίτι. Και το αντιστάθμισμα με το οτι η γυναίκα δουλεύει κι αυτή (σε σχέση με τα παλιά χρόνια που δε δούλευε) είναι οτι ο άντρας βοηθάει στις δουλειές του σπιτιού και στο μεγάλωμα του παιδιού, κάτι που θεωρώ οτι είναι άδικο αντιστάθμισμα και για αυτό φταίει ο φεμινισμός.

Παράθεση

Myrtle

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Myrtle
H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,273 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 10:00, 12-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Ό, τι να' ναι!

Ποιος σου είπε, αλήθεια, ότι αυτό που εσύ και μόνο εσύ θεωρείς ιδανική κοινωνία, αντικατοπτρίζει και την καθολική άποψη; Μιλάς για μια "ιδανική κοινωνία", μια ουτοπία (ευτυχώς) που όμως εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να είμαι μέλος της (και από ότι βλέπω δεν είμαι η μόνη). Ποιος σου είπε ότι η γυναίκα θέλει να γίνει πριγκίπισσα, να ζει σε πύργους και να περιμένει τον... πρίγκιπα της καρδιάς της (έλεος...);

Επιπλέον, ποιος είναι αυτός που θα πει ότι το σωστό και ιδανικό είναι η γυναίκα να μένει στο σπίτι ή να εργάζεται από ελάχιστα έως καθόλου και ο άντρας να δουλεύει και να ασχολείται με τα παιδιά από ελάχιστα έως καθόλου; Ούτε όλες οι γυναίκες έχουν ως μοναδικό όνειρό τους να γίνουν μάνες και να έχουν σκοπό της ζωής τους αυτά και μόνο, ούτε, όμως κι εκείνες που είναι μάνες, θέλουν έναν άντρα που να μην συμμετέχει στην διαδικασία ανατροφής των παιδιών, λες και τα έφεραν σε αυτόν τον κόσμο μόνες τους.

Καλά, τα υπόλοιπα περί ορθόδοξου χριστιανισμού κλπ δεν τα σχολιάζω καν, καθώς μου φαίνονται τουλάχιστον αστεία! Ο καθένας, που έχει πρόβλημα με κάποια θρησκεία/ θεσμό/ κίνημα ή οτιδήποτε, μπαίνει στο κάθε άσχετο θρεντ και βγάζει τα απωθημένα του! Πώς έχουμε καταλήξει να συνδέουμε πράγματα τόσο διαφορετικά μεταξύ τους μόνο και μόνο για να βγάλουμε το άχτι μας απέναντι σε ορισμένα "κινήματα" που μας ενοχλούν, ένας Θεός ξέρει...

Όσο για την δική μου άποψη επί του θέματος, θεωρώ πως η πραγματικά ιδανική κοινωνία είναι αυτή στην οποία ο κάθε άνθρωπος (άσχετα από το φύλο) είναι ελεύθερος να ακολουθήσει τον δρόμο που επιθυμεί, έχοντας την κοινωνία ως βοηθό στα σχέδιά του κι όχι ως εμπόδιο.

Για παράδειγμα, αν κάποια γυναίκα έχει ως όνειρό της να μένει στο σπίτι και να μεγαλώνει τα παιδιά της χωρίς να δουλεύει, να μπορεί να το κάνει έχοντας την απαραίτητη πρόνοια από το κράτος. Αν κάποια άλλη θελήσει να μην κάνει οικογένεια και να αφοσοιωθεί στην δουλειά και στην καριέρα της, θα πρέπει να μπορεί να ακολουθήσει τον δρόμο που επιθυμεί, χωρίς να βρίσκει κλειστές πόρτες εξ' αιτίας του φύλου της. Τέλος, αν κάποια θέλει να συνδυάσει και τα δύο (οικογένεια και εργασία), να μπορεί να βρει λύσεις ώστε να μην πρέπει να στερηθεί τη δουλειά της εξ' αιτίας της οικογένειας ή το αντίθετο. Το ίδιο ισχύει και για τον άντρα αντίστοιχα. Δεν υπάρχει μόνο ένα είδος άντρα (αυτό του αφέντη που φέρνει λεφτά στο σπίτι και δεν ασχολείται με τίποτε άλλο). Υπάρχουν και άντρες που θέλουν να έχουν ενεργό ρόλο στην οικογένειά τους και συμμετοχή στην ανατροφή των παιδιών (και ευτυχώς, έχω αρκετούς τέτοιους υπ' όψιν).

Ας πάψουμε πλέον να τα ισοπεδώνουμε ολα, με σκοπό να βγάλουμε αυτό που αρέσει/εκφράζει εμάς ως το μοναδικό σωστό πρότυπο της κοινωνίας.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:10, 12-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Myrtle
Όσο για την δική μου άποψη επί του θέματος, θεωρώ πως η πραγματικά ιδανική κοινωνία είναι αυτή στην οποία ο κάθε άνθρωπος (άσχετα από το φύλο) είναι ελεύθερος να ακολουθήσει τον δρόμο που επιθυμεί, έχοντας την κοινωνία ως βοηθό στα σχέδιά του κι όχι ως εμπόδιο.

Για παράδειγμα, αν κάποια γυναίκα έχει ως όνειρό της να μένει στο σπίτι και να μεγαλώνει τα παιδιά της χωρίς να δουλεύει, να μπορεί να το κάνει έχοντας την απαραίτητη πρόνοια από το κράτος. Αν κάποια άλλη θελήσει να μην κάνει οικογένεια και να αφοσοιωθεί στην δουλειά και στην καριέρα της, θα πρέπει να μπορεί να ακολουθήσει τον δρόμο που επιθυμεί, χωρίς να βρίσκει κλειστές πόρτες εξ' αιτίας του φύλου της. Τέλος, αν κάποια θέλει να συνδυάσει και τα δύο (οικογένεια και εργασία), να μπορεί να βρει λύσεις ώστε να μην πρέπει να στερηθεί τη δουλειά της εξ' αιτίας της οικογένειας ή το αντίθετο. Το ίδιο ισχύει και για τον άντρα αντίστοιχα. Δεν υπάρχει μόνο ένα είδος άντρα (αυτό του αφέντη που φέρνει λεφτά στο σπίτι και δεν ασχολείται με τίποτε άλλο). Υπάρχουν και άντρες που θέλουν να έχουν ενεργό ρόλο στην οικογένειά τους και συμμετοχή στην ανατροφή των παιδιών (και ευτυχώς, έχω αρκετούς τέτοιους υπ' όψιν).
Ωραία τα λες, αλλά κι εσύ παρουσιάζεις μια ουτοπική κοινωνία. Για παράδειγμα, τη γυναίκα που θέλει να κάτσει σπίτι να μεγαλώνει παιδιά ποιος θα την ταϊζει; Λες το κράτος. Ποιος θα το πληρώνει το κράτος; Οι φορολογούμενοι;

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 10:21, 12-07-11:

Μιλάς για τις μεγαλουπόλεις που κανείς δεν ξέρει κανέναν. Στα νησιά, τις μικρές πόλεις και τα χωριά όλοι ξέρουν ποιος είναι και ποιος δεν είναι παντρεμένος και η νοοτροπία του "εξώγαμου" δυστυχώς μια χαρά κρατεί.
Στις μικρές κοινωνίες, αλλά και στην γειτονιά σου αν μένεις σε προάστιο και όχι σε κεντρικό σημείο της πόλης, κουτσομπολιά υπάρχουν ούτως ή άλλως. Αν ο άλλος θέλει να βρει, βρίσκει, ακόμα και αν ακολουθεί κανείς ηθικούς κανόνες του 1821.

Εγώ έχω φίλη γύρω στα 25, η οποία μεγάλωσε επαρχία και οι γονείς της δεν είχαν παντρευτεί. Από όσο μου έχει πει ως παιδί είχε κάποιες δυσκολίες, επειδή ορισμένους ανθρώπους ξένιζε η συγκεκριμένη απόφαση των γονιών της. Μολαταύτα τόσο εκείνη όσο και τα αδέρφια της δεν είχαν ποτέ έλλειψη φίλων ή σχέσεων και έχουν γίνει πολύ καλά παιδιά. Και μιλάμε πάντα για 25 χρόνια πριν!

Για αρχή δε θα παντρευτώ αν δεν είμαι σίγουρη οτι ακόμα κι αν χρειαστεί να χωρίσω ο άντρας μου θα είναι συνεπής στις υποχρεώσεις του απέναντι σε μένα και το παιδί. Δεύτερον ποτέ δεν είπα οτι δε θέλω καθόλου να δουλεύω, θέλω να έχω μια εργασία για λίγες ώρες την ημέρα ίσα ίσα για το χαρτζηλίκι το δικό μου και του παιδιού μου. Με τα σημερινά δεδομένα όμως κανείς δε θα δεχτεί η γυναίκα να μη φέρνει τα ίδια πάνω κάτω χρήματα με τον άντρα στο σπίτι. Και το αντιστάθμισμα με το οτι η γυναίκα δουλεύει κι αυτή (σε σχέση με τα παλιά χρόνια που δε δούλευε) είναι οτι ο άντρας βοηθάει στις δουλειές του σπιτιού και στο μεγάλωμα του παιδιού, κάτι που θεωρώ οτι είναι άδικο αντιστάθμισμα και για αυτό φταίει ο φεμινισμός.
Δυστυχώς Χιμέλα δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρη. Θα μου πεις "εγώ ξέρω, έχω την ωριμότητα να καταλάβω, δίνω πολύ βάση σε τέτοια ζητήματα μπλα μπλα", αλλά η αλήθεια είναι ότι, δυστυχώς, οι άνθρωποι αλλάζουν. Και πάντα πρέπει να έχουμε κάποια πισινή όσο και αν εμπιστευόμαστε και αγαπάμε τον άλλον.

Όσο για τα σχόλιά σου περί φεμινισμού δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να πω, τα είπαν άλλοι πριν και είναι σα να μην τα άκουσες. Θα σταθώ μόνο στο ότι όχι, υπάρχουν άντρες που θέλουν να έχουν την γυναίκα δούλα και κυρά και καθόλου δεν τους πειράζει να μην φέρνει χρήματα στο σπίτι (και μιλάω για άτομα στην ηλικία μας πάνω-κάτω 25-35 ετών. Κάνε συζητησούλα με Αρκάδες και θα με θυμηθείς). Από την άλλη, η πλειοψηφία των νέων που εγώ γνωρίζω κάνει κανονικά δουλειές και βοηθά στα πάντα. Εντάξει, δεν μπορούν βέβαια να θηλάσουν το βρέφος, αλλά εν γένει δε νομίζω ότι απλά γυρνάνε από την δουλειά, βλέπουν τηλεόραση και άντε να κατεβάσουν τα σκουπίδια για να πουν ότι έκαναν κάτι. Με άλλα λόγια υπάρχουν άντρες για όλα τα γούστα. Αν εσύ θεωρήσεις κάποια στιγμή τον εαυτό σου "ριγμένο" που έμπλεξες ξέρω εγώ με Ανατολίτη δεν θα φταίει ο φεμινισμός αλλά οι επιλογές σου.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:30, 12-07-11:

"ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές"

Kι αν η μαμά μου (όπως και οι μαμάδες όλων των παιδιών της παρέας) το 1993 μπορούσε να δεχτεί οτι η κολλητή μου σε νησί (οπου και μεγάλωσα και πήγα σχολείο) ήταν παιδί που μεγάλωνε μόνο με την μητέρα του, η οποία δεν είχε παντρευτεί ποτέ τον πατέρα του παιδιού της, τότε ΣΙΓΟΥΡΑ περιμένω από τους σημερινούς 30χρονους να μην μένουν αγκυλωμένοι σε τέτοιες δεισιδαιμονίες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Resident Evil : 12-07-11 στις 10:41. Αιτία: typo
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 14:00, 12-07-11:

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕΝΤΟΝΙ
….. Στην πράξη οι γυναίκες σήμερα είναι υποχρεωμένες να σπουδάζουν και να εργάζονται, αλλά είναι κι υποχρεωμένες να παντρεύονται και να κάνουν παιδιά….
Δεν είπα ότι είναι κακό να σπουδάζει, να παντρεύεται, να κάνει παιδιά κι οικογένεια. Είπα όμως οτι ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΑΖΙ αναγκάζεται να τα κάνει και μάλιστα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα (20 χρόνια) κι αυτό δίνει ένα άγχος. Έχει υποχρεώσεις που είχε παλιά (οικογένεια, παιδιά, νοικοκυριό) μαζί με υποχρεώσεις του σήμερα (σπουδές, καριέρα).
Βλέπω αυτή την συζήτηση και εγώ, με τρέξιμο 24/7, δουλειά, 3 παιδιά, 4 χαλασμένους παπουδογιαγιάδες νοιώθω ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ (και προφανώς είμαι) αφού ούτε ένα από τα πράγματα που κάνω ΔΕΝ είναι στην πραγματικότητα υποχρέωση. Ήθελα να σπουδάσω όταν σπούδασα, να δουλέψω όταν δούλεψα, να παντρευτώ όταν και αυτόν που παντρεύτηκα, να κάνω παιδιά όταν τα κανα και να είμαι κοντά στους δικούς μας όταν χρειάστηκε. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τα βλέπω όλα πολλές φορές ως υποχρεώσεις ή προβλήματα αλλά δεν τα επέλεξα ως υποχρέωση, κι αυτό έχει μεγάλη διαφορά.

Με αυτόν τον τρόπο οι υποχρεώσεις των ανδρών έχουν μειωθεί (δε χρειάζεται μόνο οι ίδιοι να φέρνουν χρήματα στο σπίτι) και η ζωή τους έχει γίνει πιο εύκολη (έχουν όποια γυναίκα θέλουν κι έτσι δεν χρειάζεται καν να παντρεύονται).
Ακριβώς επειδή σήμερα δουλεύουν κι οι δύο οι υποχρεώσεις του άντρα έχουν μειωθεί, αυτονόητο δεν είναι; Αν δηλαδή μια οικογένεια χρειάζεται Χ ευρώ το μήνα και η γυναίκα δε δούλευε, δε θα χρειαζόταν ο άντρας να δουλέψει διπλά; Με το να δουλεύει κι η γυναίκα δε μειώνεται στα μισά η δουλειά του;[IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/Ioanna/LOCALS%7E1/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]…………
Καλά μην είσαι τόσο σίγουρη οτι όλοι οι άντρες βοηθούν στις δουλειές του σπιτιού και στο μεγάλωμα του παιδιού. Κοίτα λίγο στην ελληνική επαρχία τι γίνεται από νέους ανθρώπους ακόμα... Εκεί είναι ντροπή για τον άντρα να κάνει δουλειές του σπιτιού………..
Όσο για το ότι οι άντρες τα βρίσκουν όλα πιο εύκολα και δε χρειάζεται να παντρεύονται, το αρνείσαι; Παλιά για να πιάσεις το χέρι μιας γυναίκας έπρεπε να την αρραβωνιαστείς το λιγότερο. Σήμερα τους τα δίνουμε όλα στο πιάτο. Ποιος ο λόγος τη σημερινή ημέρα ένας άντρας να παντρευτεί, τη στιγμή που και σχέση μπορεί να έχει, και σεξ όποτε θέλει, και το φαγητό του - τα ρουχαλάκια του έτοιμα, κι όποτε θέλει την κάνει και πάει γι' άλλες πολιτείες; (εξαιρούνται αυτοί που θέλουν παιδιά).
Υποχρεωμένες ναι, δεν είναι. Αλλά σε περίπτωση που θέλουν να τα κάνουν όλα (κι ούτε καν καριέρα, απλά μια δουλειά να βγαίνει ένας μισθός) οι γυναίκες δεν προλαβαίνουν κι αυτό τους αγχώνει. Ήδη από τη φύση ο άντρας στο θέμα παιδιού είναι ευνοημένος γιατί δεν τον πιέζει ο χρόνος. Η γυναίκα που έχει 20 χρόνια πάνω κάτω να σπουδάσει, να βρει δουλειά, να βρει καλύτερη δουλειά, να βρει σύντροφο, να κάνει παιδί, να το μεγαλώσει όσο μπορεί καλύτερα, τραβάει μεγάλο ζόρι. Κι επιμένω οτι ο άντρας με το φεμινισμό σε αυτό το επίπεδο έχει ωφεληθεί γιατί η γυναίκα του πήρε κάποιο ποσοστό των υποχρεώσεών του, χωρίς να ισοσταθμίζονται επ' ουδενί με αυτά που εκείνος προσφέρει. Κοινώς τι να το κάνω που ο άντρας μου θα μαγειρέψει - σιδερώσει - πάει σούπερ μάρκετ - διαβάσει το παιδί τη στιγμή που το αντίτιμο για μένα είναι να ξοδεύω τουλάχιστον 9 ώρες στην εργασία; (για να μη μιλήσω για τα χρόνια σπουδών)
Οποία πρόοδος... Αυτά ονειρευόμαστε να διδάξουμε στα παιδιά μας; Ότι η έννοια του έρωτα πέθανε κι έγινε μια φτηνή ένωση όπως - όπου - όποτε;
Πιο απαξιωτικά λόγια για τους άντρες και τις γυναίκες δεν έχω δει!
Άντρας: τύπος που ήταν υποζύγιο της οικογένειας αλλά καθώς το μόνο που τον νοιάζει είναι το φαΐ και το σεξ το ανεχόταν… μόλις μπόρεσε απελευθερώθηκε και χρησιμοποιεί την γυναίκα για όλους τους παραπάνω λόγους και μάλιστα τζάμπα (δηλ. χωρίς γάμο!).
Γυναίκα: χαζό πλάσμα που το κοροϊδέψανε και με το πρόσχημα της ελευθερίας του πασάρανε όλες τις δουλειές. Παλιά, πριν τον φεμινισμό, είχε τουλάχιστον διαπραγματευτική αξία ως παρθένα και νοικοκυρά- οπότε και κυρία, κι έτσι χρησιμοποιούσε το υποζύγιο για να ικανοποιεί τις βιοτικές της ανάγκες, τώρα απλώς δούλα του ανδρός και πόντια …τάνα.
Δεν ξέρω ποιο είναι το ποσοστό των αντρών και των γυναικών που λειτουργούν έτσι όμως είμαι σίγουρη ότι δεν είναι μεγάλο. Οι πιο πολλοί άνθρωποι ψάχνουν σύντροφο, ούτε χορηγό, ούτε δούλο/α. Απλώς με βάση τις ανάγκες του καθενός ο σύντροφος έχει άλλα χαρακτηριστικά.
Και στα γραπτά σου Χιμέλα δεν βρίσκω ούτε ρανίδα έρωτα/αγάπης γιατί ο έρωτας δεν έχει σχέση με το να πρέπει να υπάρχει στέρηση σεξ για να φτάσουμε στο γάμο, ούτε να θεωρείς ότι ο άλλος πρέπει να σε θρέφει για να του κάνεις παιδιά και φαΐ… όλα αυτά παραπέμπουν σε «ανταλλακτική κοινωνία» κι όχι σε γάμο από έρωτα.
Και μάλιστα σε αυτή τη σχέση νοιώθεις από την αρχή ριγμένη, με βάση τα προσωπικά σου γούστα, και θες να βγάλεις και τα μέγιστα λέγοντας ότι καλύτερα ήταν όταν δουλεύανε μόνο οι άντρες καθώς είναι ευκολότερες οι δουλειές του σπιτιού.
Όπως το βλέπω εγώ, σήμερα στην Ελλάδα, ριγμένοι είναι οι άντρες μια και η γυναίκα που αυτό θέλει έχει μεγαλύτερη ελπίδα να βρει έναν άντρα που να θέλει η γυναίκα του να μην δουλεύει και να κάνει μόνο παιδιά και νοικοκυριό μόνη, ενώ ο άντρας ακόμα και να θέλει πολύ δύσκολα θα βρει γυναίκα που να δέχεται το ανάποδο.
πάντως παλιά οι γυναικες δουλευαν και στα χωραφια -οπου επαιρναν μαζι τα παιδια..και τα γεννουσαν κιολας κατω απο τα δενδρα καμια φορα..
και στο σπιτι πολυ βαριες δουλειες,,μονο το πλυσιμο ρουχων ηταν απιστευτη κουραση , να φερουν το νερο απο το πηγαδι κλπ..

οι σημερινες γυναικες παρολο που γκρινιαζουν ειναι πολυ πιο χαλαρα..

απλα βγαζουν λεφτα οι σημερινες,,ενω οι παλιες δουλευαν στις οικογενειακες επιχειρησεις..χωραφια κλπ..

τα λεφτα δεν τις κανουν ανωτερες σημερα..
Μεγάλη αλήθεια Άγγελε. Στην επαρχία μετά την δουλειά στα χωράφια η γυναίκα συνέχιζε να έχει όλα τα του σπιτιού και των παιδιών και ο άντρας άλλοτε αρωγός άλλοτε καφενείο και σοβαρές αποφάσεις. Μόνο που το «οικογενειακές επιχειρήσεις.. χωράφια» είναι ευφημισμός… του άντρα ήταν όλα.
Ανώτερες δεν τις κάνει τίποτα γιατί δεν είναι, ισότιμες τις κάνει το ότι πλέον νομικά δεν εξαρτώνται από τον σύζυγο για την επιβίωση τους και δεν χρειάζεται να ανέχονται αδικίες.
Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Ὑπῆρχαν τόσοι παράγοντες ποὺ διαφοροποιοῦσαν τὰ πράγματα: Ἀλλιῶς ἦταν ἡ κατάσταση στὶς ἀγροτικὲς κοινωνίες, ἀλλιῶς στὶς ἀστικές, ἀλλιῶς στὰ νησιά. Διαφοροποιήσεις ὑπῆρχαν καὶ ἀνάλογα μὲ τὴν κοινωνικὴ θέση, μὲ τὸν πλοῦτο, μὲ τὴ μόρφωση. Δὲν μποροῦμε νὰ τὰ ἐξισώνουμε ὅλα...
Όλα αυτά είναι αλήθεια όμως υπήρχε και η κάλυψη του νόμου για την ανισότητα ανδρός/γυναικός……
Πφφ σιγά το πράγμα. Τι να το κάνω που τρέχω και δε φτάνω;
Γιατί; Αφού δεν είσαι εργαζόμενη, παντρεμένη με παιδιά;
Σε αυτό δεν έχεις άδικο αλλά έτσι είναι ο άνθρωπος, όταν κάτι το έχεις, το θεωρείς δεδομένο. Εγώ πάντως θα αντάλλασσα ευχαρίστως τα χρόνια του άγχους που ζω με το δικαίωμα ψήφου και αρκετά ακόμα δικαιώματα μη σου πω.
Και αυτά ας πούμε?
»Πριν από τη δεκαετία του 1970, ο συζυγικός βιασμός ήταν έννοια ακατανόητη και ουσιαστικά ανύπαρκτη. Ο νόμος, σε καμιά χώρα, δεν τον αναγνώριζε ως ποινικό αδίκημα, αλλά και τα ίδια τα θύματα, τις περισσότερες φορές, δεν συνειδητοποιούσαν ότι κάτι τέτοιο πράγματι τους συνέβαινε. «Βιασμός από το σύζυγο; Σχήμα οξύμωρο». Μετά το1970, όμως, κάποια µέλη του Γυναικείου Κινήματος έφεραν στο προσκήνιο το πρόβλημα αυτό και αύξησαν την ευαισθησία των γυναικών και της κοινωνίας, στο σύνολό της, τόσο για τη σωματική, όσο και την σεξουαλική συζυγική κακοποίηση (Bergen, 1999. Gelles, 1980)…..
Στην Ελλάδα, μέχρι σήμερα (2003), ο νομοθέτης αναγνωρίζει το δικαίωμα του συζύγου στη σεξουαλική επαφή, ακόμα και µε βίαιο τρόπο και χωρίς τη συγκατάθεση της συζύγου του»
«Από τον Οκτώβριο του 2002 έως και τον Απρίλιο του 2003, το Κ.Ε.Θ.Ι. διεξήγαγε έρευνα σε πανελλαδικό επίπεδο, με σκοπό να καταγράψει τη συχνότητα εμφάνισης του φαινόμενου της βίας κατά των γυναικών μέσα στην οικογένεια με δράστες τους συζύγους / συντρόφους τους.

Η διεξαγωγή της έρευνας σε ολόκληρη τη χώρα προσέβλεπε στη διερεύνηση του θέματος στον ευρύτερο πληθυσμό και όχι μόνο σε γυναίκες που έχουν δεχθεί συμβουλευτικές υπηρεσίες από προγράμματα στήριξης (συμβουλευτικά κέντρα, ξενώνες, καταφύγια κ.λπ.).

Τα κυριότερα αποτελέσματα της εν λόγω έρευνας καταδεικνύουν τα ακόλουθα:
• Το 23,6% των γυναικών δηλώνει ότι γνωρίζει περιπτώσεις κακοποιημένων γυναικών από το συγγενικό / φιλικό περιβάλλον που έχουν υποστεί ή υφίστανται βία από το σύζυγο / σύντροφό τους.
• Αναφορικά με το ιστορικό βίας των γυναικών, από το σύνολο των ερωτώμενων, το 13,3% δηλώνει ότι έχει υπάρξει μάρτυρας σκηνών βίας στην οικογένεια που μεγάλωσε και το 11,2% των γυναικών δηλώνει ότι έχει υποστεί βία στην οικογένεια που μεγάλωσε.
• Οι γυναίκες σε ποσοστό 39,7% αναφέρουν ότι σε μία από τις προηγούμενες σχέσεις τους, ο πρώην σύζυγος / σύντροφός τους είχε βίαιη συμπεριφορά απέναντί τους.
• Όσον αφορά στις διάφορες μορφές βίας, καταγράφεται ότι το 56% των γυναικών βιώνουν καταχρηστικές συμπεριφορές του συζύγου / συντρόφου τους, οι οποίες συνδέονται με τη λεκτική ή / και την ψυχολογική βία.
• Επίσης, το 3,6% των γυναικών αναφέρει ότι ο σύζυγος / σύντροφός τους, τους ασκεί σωματική βία και το 3,5% εξαναγκάζεται από αυτόν σε σεξουαλική επαφή.
• Από τα θύματα κακοποίησης που εκμυστηρεύτηκαν τη βία του συζύγου / συντρόφου τους, παρατηρούμε ότι η μεγάλη πλειοψηφία απευθύνθηκε σε μέλη της οικογένειας (60,9%), σε φίλους (46,9%) και σε συγγενείς (35,9%). «

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Πολύ σωστά! Και το άγχος είναι κάτι που μας αφορά όλους, όχι μόνο τις γυναίκες. Αντί να κάτσουμε να δούμε τι φταίει για την ποιότητα της ζωής μας, τα ρίχνουμε στον Φεμινισμό;

Λολ; Κι αυτό το λες ως τι; Και το λες σε εμένα που σιχαίνομαι την κατινιά; Βασικά έτσι όπως το είπα δεν το θεωρώ κατινιά αλλά υπερβολικά μεγάλη ευφυΐα: ήταν όντως ιδιοφυές να βγάλεις τη γυναίκα από το σπίτι για να δουλέψει ώστε να μη δουλεύεις εσύ σαν σκλάβος, να της δώσεις σεξουαλικά δικαιώματα για να μην πληρώνεις πόρνες, να της δώσεις κι ένα δικαίωμα ψήφου για να μην έχει να λέει και να της το τρίβεις στη μούρη και να σου λέει κι ευχαριστώ.... Δηλαδή υποκλίνομαι σε αυτόν που είχε την ιδέα αυτή.
Είναι υπερβολική ευφυΐα η πρόθεση να κοροϊδέψεις κάποιον και να βγεις από πάνω?
Το καλό για μένα είναι το δικαίωμα της επιλογής - αν κι αυτό ακόμα είναι υπό αμφισβήτηση γιατί στην Ελλάδα ζούμε. Εγώ χαίρομαι η κάθε γυναίκα να κάνει αυτά που επιλέγει, κι ας σου φαίνεται παράξενο να το λέω αυτό.

Βασικά συμφωνώ οτι είναι πρόοδος η ελευθερία να κάνει ό,τι θέλει. Αυτό που κατακρίνω είναι οτι ο ακραίος φεμινισμός (αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τέτοια φράση) προωθεί αυτήν την ελευθερία μετατρέποντάς τη σε ελευθεριότητα και προάγοντάς την σε καθολικό πρέπον, οτι όλες οι γυναίκες δηλαδή που αυτοαποκαλούνται φεμινίστριες θα έπρεπε να έχουν αυτή τη σεξουαλική ελευθερία. Αυτό φοβάμαι για την κόρη μου, το οτι ίσως πιεστεί να ακολουθήσει αυτό το δρόμο αν και δεν τον θέλει. Αν πάλι τον θέλει, με γεια της με χαρά της.
Καμία σχέση με όσα έλεγες πριν αλλά και ότι να’ναι!
……….. Ο φεμινισμός είναι κοινωνικοπολιτικό κίνημα αδελφικό με τον Σοσιαλισμό και τον Χριστιανισμό (μιλάω για τον αμιγή Χριστιανισμό, όχι τον Παυλιανισμό), εφόσον ο στόχος όλων αυτών των ιδεολογιών είναι η ισότητα. …… Η ολοκληρωτική της απελευθέρωση θα έρθει μόνο με την επαναβίωση μιας υγιούς μητριαρχίας, όπου θα εργάζεται ελάχιστα ή καθόλου έξω, θα διαμένει όμως με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες στο σπίτι, το κράτος θα της εξασφαλίζει και θα την υποχρεώνει δια νόμου να λάβει μια άριστη εκπαίδευση ώστε να ανατρέφει τα παιδιά της με τον καλύτερο δυνατό και ριζοσπαστικό τρόπο και θα διατηρεί φυσικά όλες τις ελευθερίες που έχει ήδη κατακτήσει στο "φεμινιστικό" παρελθόν της. Ο άντρας από την πλευρά του θα αφιερώνει ελάχιστο έως καθόλου χρόνο στην ανατροφή των παιδιών και στην εκπαίδευσή τους και θα περιοριστεί μόνο στην εργασία, χωρίς όμως να πισωγυρίσει στην υιοθεσία τυραννικής συμπεριφοράς απέναντι της. ………
Oπότε αν θέλουμε έναν υγιή πλανήτη

ΟΧΙ στον Φεμινισμό, ναι στην Μητριαρχία !
ΟΧΙ στην Ισότητα, ναι στην Ισοτιμία !
ΟΧΙ στον Χριστιανικό Σοσιαλισμό με φιλελεύθερο προσωπείο ! Ναι στην Αριστοκρατία !

όπως ήταν κάποτε η ανθρωπότητα. Οι σοφοί και οι άριστοι κυβερνούσαν, ο καρκίνος του πλανήτη ο Χριστιανισμός δεν είχε αλώσει τα πάντα και ακόμα και οι θρησκείες είχαν στο επίκεντρο τις θηλυκές θεότητες.
Και ο δυτικός κόσμος δεν είχε ισοπεδωθεί από τον φαρισαικό Σοσιαλισμό, τον Κομμουνισμό και τις χριστιανικές Εκκλησίες, καθολικές τε και ορθόδοξες εξίσου αρρωστημένες.
…..Μια πραγματική πριγκήπισσα όπως ήταν κάποτε, σε πολιτισμούς που χάνονται στα βάθη του χρόνου. Και ο άντρας ένας πρίγκηπας της καρδιάς της.
'Οταν ένα σύστημα αποτυγχάνει, σημαίνει ότι δεν είναι λογικό ή δεν είναι γερό.
Το «όπως ήταν κάποτε η ανθρωπότητα. Οι σοφοί και οι άριστοι κυβερνούσαν» έρχεται σε πλήρη αντίφαση με το«'Οταν ένα σύστημα αποτυγχάνει, σημαίνει ότι δεν είναι λογικό ή δεν είναι γερό»
Και όπως μάλλον θα έχεις καταλάβει είμαι από τις πτωχές τω πνεύματι που θα προτιμήσουν την ισότητα από την μητριαρχία.

13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:18, 12-07-11:

ισότιμες τις κάνει το ότι πλέον νομικά δεν εξαρτώνται από τον σύζυγο για την επιβίωση τους και δεν χρειάζεται να ανέχονται αδικίες.
σωστα...

• Όσον αφορά στις διάφορες μορφές βίας, καταγράφεται ότι το 56% των γυναικών βιώνουν καταχρηστικές συμπεριφορές του συζύγου / συντρόφου τους, οι οποίες συνδέονται με τη λεκτική ή / και την ψυχολογική βία.
σε ερευνα ειχα διαβασει οτι στην ψυχολογικη βια οι γυναικες υπερισχυουν σε ποσοστα των ανδρων ως θυτες..

να βλεπουμε ολη την αληθεια..

ο καθενας χρησιμοποιει τα οπλα του..καλα ή κακα

οι ανδρες τη δυναμη τους.. οι γυναικες την συναισθηματικη επιρροη και την επικοινωνικη ικανοτητα να τρελανουν εναν ανδρα..

ασε,η τρομοκρατια που μπορει να ασκησει μια γυναικα,,και δεν φαινεται νομικα ως ηθικος αυτουργος..ειναι τεραστια..

αλλα η γυναικα σπανια σκοτωνει,,αλλα μπορει να κανει αλλους φονιαδες..

και αντε βρεστην..

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:35, 12-07-11:

Το τι μου αρέσουν τα σεντόνια δε λέγεται...

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Βλέπω αυτή την συζήτηση και εγώ, με τρέξιμο 24/7, δουλειά, 3 παιδιά, 4 χαλασμένους παπουδογιαγιάδες νοιώθω ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ (και προφανώς είμαι) αφού ούτε ένα από τα πράγματα που κάνω ΔΕΝ είναι στην πραγματικότητα υποχρέωση. Ήθελα να σπουδάσω όταν σπούδασα, να δουλέψω όταν δούλεψα, να παντρευτώ όταν και αυτόν που παντρεύτηκα, να κάνω παιδιά όταν τα κανα και να είμαι κοντά στους δικούς μας όταν χρειάστηκε. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τα βλέπω όλα πολλές φορές ως υποχρεώσεις ή προβλήματα αλλά δεν τα επέλεξα ως υποχρέωση, κι αυτό έχει μεγάλη διαφορά.
Ήσουν λοιπόν η τυχερή που μπόρεσες να χωρέσεις σε αυτόν τον περιορισμένο χρόνο όλα αυτά, να τα κάνεις την ώρα που ήθελες και δεν πιέστηκες σε κάτι. Θεωρείς οτι όλες οι γυναίκες είναι το ίδιο τυχερές;

Πιο απαξιωτικά λόγια για τους άντρες και τις γυναίκες δεν έχω δει!
Άντρας: τύπος που ήταν υποζύγιο της οικογένειας αλλά καθώς το μόνο που τον νοιάζει είναι το φαΐ και το σεξ το ανεχόταν… μόλις μπόρεσε απελευθερώθηκε και χρησιμοποιεί την γυναίκα για όλους τους παραπάνω λόγους και μάλιστα τζάμπα (δηλ. χωρίς γάμο!).
Γυναίκα: χαζό πλάσμα που το κοροϊδέψανε και με το πρόσχημα της ελευθερίας του πασάρανε όλες τις δουλειές. Παλιά, πριν τον φεμινισμό, είχε τουλάχιστον διαπραγματευτική αξία ως παρθένα και νοικοκυρά- οπότε και κυρία, κι έτσι χρησιμοποιούσε το υποζύγιο για να ικανοποιεί τις βιοτικές της ανάγκες, τώρα απλώς δούλα του ανδρός και πόντια …τάνα.
Δεν ξέρω ποιο είναι το ποσοστό των αντρών και των γυναικών που λειτουργούν έτσι όμως είμαι σίγουρη ότι δεν είναι μεγάλο. Οι πιο πολλοί άνθρωποι ψάχνουν σύντροφο, ούτε χορηγό, ούτε δούλο/α. Απλώς με βάση τις ανάγκες του καθενός ο σύντροφος έχει άλλα χαρακτηριστικά.
Και στα γραπτά σου Χιμέλα δεν βρίσκω ούτε ρανίδα έρωτα/αγάπης γιατί ο έρωτας δεν έχει σχέση με το να πρέπει να υπάρχει στέρηση σεξ για να φτάσουμε στο γάμο, ούτε να θεωρείς ότι ο άλλος πρέπει να σε θρέφει για να του κάνεις παιδιά και φαΐ… όλα αυτά παραπέμπουν σε «ανταλλακτική κοινωνία» κι όχι σε γάμο από έρωτα.
Και μάλιστα σε αυτή τη σχέση νοιώθεις από την αρχή ριγμένη, με βάση τα προσωπικά σου γούστα, και θες να βγάλεις και τα μέγιστα λέγοντας ότι καλύτερα ήταν όταν δουλεύανε μόνο οι άντρες καθώς είναι ευκολότερες οι δουλειές του σπιτιού.
Όπως το βλέπω εγώ, σήμερα στην Ελλάδα, ριγμένοι είναι οι άντρες μια και η γυναίκα που αυτό θέλει έχει μεγαλύτερη ελπίδα να βρει έναν άντρα που να θέλει η γυναίκα του να μην δουλεύει και να κάνει μόνο παιδιά και νοικοκυριό μόνη, ενώ ο άντρας ακόμα και να θέλει πολύ δύσκολα θα βρει γυναίκα που να δέχεται το ανάποδο.
Συγκέντρωσες με πολύ ωραίο τρόπο αυτά που λέω τόσες μέρες. Το θέμα είναι οτι δεν μπήκα σε αυτό το θέμα για να κατηγορήσω τη μαύρη μου την τύχη και να ρίξω στο φεμινισμό την κακή ζωή μου. Μπήκα αφού καλέστηκα να εξηγήσω γιατί ο φεμινισμός για μένα ήταν καταστροφή για τις γυναίκες. Δυστυχώς ή ευτυχώς προτιμούσα τη ζωή των γυναικών τη δεκαετία του 50-60-70 (και γενικότερα τη ζωή τότε) από το τώρα. Τώρα θεωρώ οτι έχουμε χάσει την αγνότητα και την ανεμελιά που υπήρχε παλιά.

Γιατί; Αφού δεν είσαι εργαζόμενη, παντρεμένη με παιδιά;
Τι εννοείς;

Είναι υπερβολική ευφυΐα η πρόθεση να κοροϊδέψεις κάποιον και να βγεις από πάνω?
Για μένα αυτό το συγκεκριμένο ήταν.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:47, 12-07-11:

Το τι μου αρέσουν τα σεντόνια δε λέγεται...
ισια ή τσαλακωμενα?

Παράθεση

Myrtle

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Myrtle
H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,273 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 00:07, 13-07-11:

Ωραία τα λες, αλλά κι εσύ παρουσιάζεις μια ουτοπική κοινωνία. Για παράδειγμα, τη γυναίκα που θέλει να κάτσει σπίτι να μεγαλώνει παιδιά ποιος θα την ταϊζει; Λες το κράτος. Ποιος θα το πληρώνει το κράτος; Οι φορολογούμενοι;
Μα ο άντρας της, βέβαια! Όπως γινόταν πριν από λίγες δεκααετίες και κάποιες γυναίκες θα ήθελαν να έχουν την δυνατότητα να ζουν με αυτόν τον τρόπο, ακόμα και στην σημερινή κοινωνία. Αυτό που λέω, βασικά, είναι ότι θα έπρεπε να έχουμε η καθεμία (και ο καθένας) την δυνατότητα επιλογής του τρόπου ζωής μας, χωρίς να υπολογίζουμε τις κοινωνικές συμβάσεις και το τι θεωρείται συνηθισμένο και καθώς πρέπει τη σήμερον ημέρα.

Παράθεση

mariadrd (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mariadrd
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H mariadrd εκανε την τιμη και έγραψε στις 12:44, 13-07-11:

Το θέμα είναι όπως λες Myrtle να έχει κανείς την επιλογή να διαλέξει τον τρόπο ζωής που θέλει να ακολουθήσει. Αλλά αυτή την εποχή για παράδειγμα μία μέση οικογένεια που έχει ανάγκη 2 μισθούς για να τα βγάλει πέρα θα αναγκάσει τη μάνα (η οποία θέλει να μεγαλώσει τα παιδιά της) να αφήσει τα παιδιά σε μία νταντά εάν συμφέρει. Κι αυτό το λέω γιατί ποια μητέρα δε θέλει να μεγαλώσει τα παιδάκια της τα πρώτα χρόνια ειδικά της ζωής τους.
Φυσικά κάποια άλλη γυναίκα μπορεί να θέλει να χτίσει μια καριέρα αλλά κάνοντας οικογένεια με τις σημερινές συνθήκες να μη μπορεί να κάνει τις ανάλογες θυσίες για τη δουλειά της κι έτσι να μείνει πίσω.
Με αυτά τα παραδείγματα θέλω να πω πως η κάθε γυναίκα και ο κάθε άνθρωπος γενικότερα επιλέγει μία πορεία η οποία είτε είναι ευνοημένη βάση συνθηκών είτε όχι. Καθετί θέλει θυσίες, αν όμως κανείς επιλέγει κάτι που θέλει πραγματικά τότε οι θυσίες θα είναι ευχάριστες ''θυσίες''.

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 09:31, 17-07-11:

Δεύτερον ποτέ δεν είπα οτι δε θέλω καθόλου να δουλεύω, θέλω να έχω μια εργασία για λίγες ώρες την ημέρα ίσα ίσα για το χαρτζηλίκι το δικό μου και του παιδιού μου.
Τι εννοείς με το "χαρτζηλίκι";

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 557 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 09:48, 17-07-11:

Εννοεί τα λεφτά για το μανικιούρ και τα λεφτά που θα δώσει στο γιόκα για να πάει στο νετκαφέ με τα κολλητάρια.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:47, 30-08-11:

ενα ωραιο αρθρο με ενδιαφερουσες αληθειες..

How feminism destroyed real men

Men are now generally terrified of women. They hold their tongues for fear of being misinterpreted as sexist; they constantly attempt to secondguess their partner in order to avoid giving offence.
They preen themselves with groaning shelves full of beauty products so they won't incur derision and scorn. They suppress their masculinity and present themselves as cuddly Mr Nice Guys, and won't project self- confidence in case it's regarded as unreconstructed machismo.
This backfiring feminist conspiracy has, of course, developed hand in hand with the march of raging political correctness in Britain. The two have combined like some potent chemical reaction to explode in the faces of a generation of women who thought that a 'moulded' man would make for a desirable one.

This velvet revolution was reflected in a series of broader cultural changes. After decades of uncompromising movie heroes like Marlon Brando and Clint Eastwood, we were asked to fall for stuttering, floppy-haired fops like Hugh Grant; touchy-feely and hopelessly embarrassed around women.

When women choose to be with New Men, they are choosing a life that will be only half-lived. I think a lot of them are finally waking up to that fact. Relationships between independent and assertive people will always be fraught with tensions, but they have enormous creative energy.

Real men don't pretend or even try to understand women. They simply love them for being the mysterious, capricious creatures that they are. And they don't take them too seriously, either. They know the vicissitudes of the female mind, its constant insecurities and the fluctuations in mood.
Rather than pander to them, they simply watch them drift by like so many clouds on the horizon. They don't get entangled in a woman's feelings and listen to her prattling on and on until she's talked herself out. Such strong and stoic men are exactly what women need to anchor themselves amid the chaos of their emotions.
Sometimes my wife bemoans my detachment and laissez-faire attitude to our marriage and wishes I were more wrapped up in her. I tell her she would soon get bored of it, because men who put women on a pedestal can't make love to them in the way that women want.

While men want an argument to make sense and have a rational conclusion, women solely want the argument itself: it's a pressure valve for their emotions, and once they get started there is no stopping them.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 30-08-11 στις 13:57.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:40, 30-08-11:

Το μόνο που βλέπω είναι ένας συγγραφέας που προσπαθεί να αποδείξει ότι οι σωστοί άντρες είναι σαν αυτόν. Ούτε κανένα επιχείρημα παρουσιάζει, ούτε τίποτα. [citation needed] * 1000. Άσε που κάνει το λογικό fallacy να περιγράφει τη ζωή σαν να υπάρχουν μόνο 2 είδη αντρών: Άντρες σαν αυτόν και άντρες που λένε σε όλα ναι. Προσωπικά δεν θα ήθελα κανεναν από τους 2.

Επίσης, λυπήθηκα τη γυναίκα του από τόσες προσωπικές λεπτομέρειες που έγραψε. TMI dude, TMI! Είναι και δημόσιο πρόσωπο. Αν ήμουν εγώ θα τον είχα στείλει στο διάολο μετά από αυτό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 30-08-11 στις 16:08.
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 16:03, 30-08-11:

ενα ωραιο αρθρο με ενδιαφερουσες αληθειες..
Εγώ πάλι θα έλεγα

ένα ωραίο* άρθρο με ενδιαφέρουσες** ΑΠΟΨΕΙΣ

* για μένα όχι και τόσο, αλλά οκ, καλογραμμένο είναι
** για μένα όχι και τόσο, αλλά είναι πάντα ευχάριστο να διαβάζεις κάτι που έχει σωστή σύνταξη/στίξη και σε κάνει κοινωνό μιας διαφορετικής από τη δική σου άποψης. Κοινωνιολογικά ενδιαφέρον θα το χαρακτήριζα.

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 16:10, 30-08-11:

Άγγελε, μετά από αυτό πραγματικά κατάλαβα την απόλυτη διάσταση και την διαφορετικότητα των κριτηρίων μας ως προς το "ωραίο". Προσωπικά, το βρήκα εώς και εξαιρετικά αλαζονικό το κείμενο, επομένως και τον συγγραφέα αυτού. Είναι τόσο σίγουρος για όσα λέει που δεν μπαίνει στον κόπο να το εξηγήσει με τη μορφή επιχειρημάτων...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    echelon., harry akritas

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους