Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Καριέρα ή οικογένεια;

Καριέρα η οικογένεια?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 51)
Καριέρα
19
37,25%
Οικογένεια
32
62,75%

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 16:18, 24-11-05:

Φυσικά και συνδιάζονται και τα 2 απλά όχι πάντα με τα επιθυμητά αποτελέσματα. Τι θα διαλέγατε να κάνετε οικογένεια με πολλά παιδιά και μια νορμάλ ζωή ή όπως λέει ο λαός μας να χεσ*** στο χρήμα θυσιάζοντας αμέτρητες ώρες στο γραφείο και σε επαγγελματικές υποχρεώσεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:24, 24-11-05:

Προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ να κάνω καρίερα αλλά όχι με την έννοια να χ#στώ στο χρήμα. Πιο πολύ με ενδιαφέρει να πετύχω σε θέμα αναγνώρισης στο αντικείμενο μου κι ας βγάζω πενταροδεκάρες (καλά νταξ όχι και πενταροδεκάρες, να ζω και αξιοπρεπώς) κι ας χρειαστεί να θυσιάσω πολλες ώρες δουλειάς για να το πετύχω.
Επίσης δεν με ενδιαφέρει να κάνω πολλά παιδιά. 2 είναι ιδανικά νομίζω. Πάντως πιστεύω οτι αν ο σύντροφος της κάθε γυναίκας δεν έχει κόμπλεξ να κάνει και μερικές δουλειές ώστε να τις μοιράζονται, μια χαρά συνδυάζονται και τα 2. Απλά οι περισσότερες γυναίκες επιφορτίζονται με ΟΟΟΛΕΣ τις δουλειές του σπιτιού + την καρίερα τους και γι'αυτό αναγκάζονται να διαλέξουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:45, 24-11-05:

Προσωπικα θα θυσιάζα την δουλεια μου για οικογενεια οταν δεν θα ειχα καθολου παιδια ... μετά και τα 2 θα ειχα την ιδια σημασια για εμενα

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:12, 24-11-05:

Δεν υπάρχει πιο δύσκολη και ταυτόχρονα πιο όμορφη καριέρα απ την υγιή ζεστή και δεμένη οικογένεια
Δεν το συζητώ καν... ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ πάνω απ όλα!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 18:15, 24-11-05:

Δηλαδή δεν θα σε πείραζε να κάθεσαι στο σπίτι και να μη δουλεύεις για να ασχολείσαι με αυτό και τα παιδιά σου?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:19, 24-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Δηλαδή δεν θα σε πείραζε να κάθεσαι στο σπίτι και να μη δουλεύεις για να ασχολείσαι με αυτό και τα παιδιά σου?
μακάρι να μπορούσα οικονομικά να σταθώ χωρίς δουλειά και να καθόμουν να μεγαλώσω τα παιδιά μου! μακάρι! αλλά που τέτοια τύχη

κοίτα....
μετά από 15 χρόνια συνεχούς δουλειάς, έχω πάρει από την "καριέρα" μου όσα ήθελα... είμαι πλήρης
έχω ζήσει στιγμές μεγάλης δόξας και πλούτου και είμαι κομπλε
αυτή τη στιγμή για μένα, το καλύτερο που θα μπορούσε να μου συμβεί είναι να ξεκινήσω καριέρα μαμάς

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:21, 24-11-05:

Αν υποθέσουμε οτι παντρεύεσαι δηλαδή κάποιον με τεράστια οικονομική επιφάνεια, δεν θα σε πείραζε να μην δουλεύεις?
Δεν θα βαριόσουν να ασχολείσαι όλη μέρα με τα παιδιά και το σπίτι?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:27, 24-11-05:

Αν υποθέσουμε οτι παντρεύεσαι δηλαδή κάποιον με τεράστια οικονομική επιφάνεια, δεν θα σε πείραζε να μην δουλεύεις?
Δεν θα βαριόσουν να ασχολείσαι όλη μέρα με τα παιδιά και το σπίτι?
Πιστεύω ότι όταν ένας άνθρωπος είναι από φύση του δημιουργικός βρίσκει τόσα πολλά πράγματα να κάνει και να ασχοληθεί που δεν βαριέται ποτέ!
Ναι θα καθόμουν σπίτι!
Θα ασχολιόμουν επιτέλους και με άλλα πράγματα που έχω παραμελήσει γιατί δε μου φτάνει ο χρόνος μου

Φαντάσου μια ζωή που θες να χωρέσεις σε ένα 8ωρο τα εξής....
μαγείρεμα (η λατρεία μου οι άνθρωποι που αγαπάς να γυρνάνε κουρασμένοι σπίτι και να βρίσκουν ένα ζεστό πιάτο φαί απ τα χεράκια σου με την αγάπη σου!)
λίγο συγίρισμα - καθάρισμα
τα παιδιά!!! (αχχχχχχχχ ) να παίζεις και να ασχολείσαι ουσιαστικές ώρες μαζί τους και όχι κάποια γιαγιά τους
ζωγραφική - χορός (ή όποιο άλλο χόμπι έχεις, εγώ λέω τα δικά μου)
φίλοι - καφέδες
οι φίλοι απ το internet....

για μένα αυτή θα ήταν ζωή όνειρο!
και έχω πάντα την δυνατότητα αν θελήσω να κάνω και επαγγελματική δουλειά απ το σπίτι

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:29, 24-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
και έχω πάντα την δυνατότητα αν θελήσω να κάνω και επαγγελματική δουλειά απ το σπίτι
Aπο το σπίτι??? Για πες για πες, ενδιαφέρον ακούγεται!

Παράθεση

mmanos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mmanos
Ο mmanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 53 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O mmanos έγραψε στις 18:34, 24-11-05:

Εδώ τα πράγματα είναι λίγο πιο δύσκολα για τους άνδρες
Φυσικά και θα διάλεγα την οικογένεια αλλά μια οικογένεια εξαρτάτε και από τα χρήματα που φέρνει ένας άνδρας στο σπίτι
Πολλές φορές πέφτει γκρίνια μέσα στο σπίτι όταν δεν πληρούμε της απαραίτητες οικονομικές υποχρεώσεις και έτσι θέλοντας και μη πέφτουμε σε ένα λούκι προσπαθώντας να ανταπεξέλθουμε στις οικονομικές υποχρεώσεις της οικογένειας
Εκεί χάνουμε τον παράγοντα οικογένεια
Γκρινιάρης

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:35, 24-11-05:

Aπο το σπίτι??? Για πες για πες, ενδιαφέρον ακούγεται!
απλό...
αντί να σχεδιάζω μελέτες χώρων στο γραφείο μιας εταιρίας, σχεδιάζω απ το γραφείο σπίτι μου
όλο κι όλο έναν υπολογιστή θέλω για να δουλέψω

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 18:38, 24-11-05:

Δεν υπάρχει πιο δύσκολη και ταυτόχρονα πιο όμορφη καριέρα απ την υγιή ζεστή και δεμένη οικογένεια
Δεν το συζητώ καν... ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ πάνω απ όλα!!
Έτσι όπως το έθεσες δεν μπορώ παρά να

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:43, 24-11-05:

απλό...
αντί να σχεδιάζω μελέτες χώρων στο γραφείο μιας εταιρίας, σχεδιάζω απ το γραφείο σπίτι μου
όλο κι όλο έναν υπολογιστή θέλω για να δουλέψω
Και θα το δεχτούν οι εργοδότες? Wow!

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 20:28, 24-11-05:

Πιστεύω πως το δίλημα αυτό αφορά κατά κύριο λόγο τις γυναίκες...και αυτό γιατί όταν γίνοντε μανούλες είναι φοβερά δύσκολο να δωθούν ολοκληρωτικά στην δουλειά τους. Και βέβαια μπορείς να είσαι επιτυχημένη και να κάνεις καριέρα ειδικά αν είσαι από την φύση σου ανταγωνιστικό και φιλόδοξο άτομο όμως έχει μεγάλη "ανηφόρα"....Ειλικρινά δεν ξέρω αν θα προτιμούσα να έχω μια δουλεία που θα αγάπαω αλλά με μικρές προοπτικές εξέλιξης και να χαίρομαι την οικογενειά μου σαν φυσιολογικός ανθρωπος ή αν θα ήθελα να τρέχω σαν την τρέλη από το άγχος και την πίεση όλη μέρα για να πετύχω να χτίσω την καριέρα μου και να κάνω λεφτά ενώ παράλληλα να γίνομαι "λάστιχο" για να είμαι συνεπής στην οικογενειά μου. Μπορώ να έχω μια μέση λύση????

Παράθεση

mmanos

Νεοφερμένος

Ο mmanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 53 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O mmanos έγραψε στις 20:49, 24-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---
Πιστεύω πως το δίλημα αυτό αφορά κατά κύριο λόγο τις γυναίκες...και αυτό γιατί όταν γίνοντε μανούλες είναι φοβερά δύσκολο να δωθούν ολοκληρωτικά στην δουλειά τους. Και βέβαια μπορείς να είσαι επιτυχημένη και να κάνεις καριέρα ειδικά αν είσαι από την φύση σου ανταγωνιστικό και φιλόδοξο άτομο όμως έχει μεγάλη "ανηφόρα"....Ειλικρινά δεν ξέρω αν θα προτιμούσα να έχω μια δουλεία που θα αγάπαω αλλά με μικρές προοπτικές εξέλιξης και να χαίρομαι την οικογενειά μου σαν φυσιολογικός ανθρωπος ή αν θα ήθελα να τρέχω σαν την τρέλη από το άγχος και την πίεση όλη μέρα για να πετύχω να χτίσω την καριέρα μου και να κάνω λεφτά ενώ παράλληλα να γίνομαι "λάστιχο" για να είμαι συνεπής στην οικογενειά μου. Μπορώ να έχω μια μέση λύση????
Skoylikadera το δίλημμα αυτό αφορά και τους δυο γονείς
Το θέμα με τον άντρα είναι ότι πολλές φορές δεν επιλέγει αυτός την δουλειά που πρόκειται να κάνει ( δεν είναι κανόνας υπάρχουν και εξαιρέσεις ) ενώ η γυναίκα άμα βρει κάποιον άντρα πετυχημένο μπορεί να ακολουθήσει αυτό που αγαπά πιο πολύ είτε είναι κάποια δουλειά είτε το σπίτι της και το νοικοκυριό χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν γυναίκες καριερίστες και μάλιστα σε αυτές όταν είναι και μητέρες τους βγάζω το καπέλο γιατί το να προλάβει ένας άνθρωπος δουλειά σπίτι και ιδιωτική ζωή κατά τη γνώμη μου είναι ότι πιο δύσκολο έχει επιλέξει και εδώ που τα λέμε καταντάει ρομπότ

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 21:02, 24-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από mmanos
Skoylikadera το δίλημμα αυτό αφορά και τους δυο γονείς
Το θέμα με τον άντρα είναι ότι πολλές φορές δεν επιλέγει αυτός την δουλειά που πρόκειται να κάνει ( δεν είναι κανόνας υπάρχουν και εξαιρέσεις ) ενώ η γυναίκα άμα βρει κάποιον άντρα πετυχημένο μπορεί να ακολουθήσει αυτό που αγαπά πιο πολύ είτε είναι κάποια δουλειά είτε το σπίτι της και το νοικοκυριό χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν γυναίκες καριερίστες και μάλιστα σε αυτές όταν είναι και μητέρες τους βγάζω το καπέλο γιατί το να προλάβει ένας άνθρωπος δουλειά σπίτι και ιδιωτική ζωή κατά τη γνώμη μου είναι ότι πιο δύσκολο έχει επιλέξει και εδώ που τα λέμε καταντάει ρομπότ
Ποιός είπε ότι δεν υπάρχουν γυναίκες καριερίστριες??? υπάρχουν και πολλές μάλιστα! Αυτό που λέω είναι πως θέλει πολύ "ζόρι" για να τα καταφερείς όταν αυτό είναι το όνειρο σου.....Για τους άντρες είναι πολύ πιό απλό... Πάντως πίστεψε με οι περισσότερες θα θέλανε να μεγαλώνουν τα παιδιά τους στο σπίτι τους και όχι βέβαια γιατί θα είχαν βρεί τον επιτυχημένο άντρα να τις τρέφει....

Παράθεση

mmanos

Νεοφερμένος

O mmanos έγραψε στις 21:46, 24-11-05:

Δεν αντιλέγω σε αυτά που λες και πολύ καλά τα λες μάλιστα
Η γυναίκα παρόλο που λέμε ότι είναι το αδύνατο φίλο ( και είναι άδικο αυτό )
Τελικά είναι πολύ πιο δυνατή από τον άντρα και σε θέμα υπομονής και κούρασης και δεν το λέω εγώ το λένε επιστήμονες κάπου μέσα μας ίσως να το έχουμε καταλάβει και να εχουμε επαναπαυθεί (εμείς οι άνδρες ) και να κάνουμε τη πάπια που λένε ( και εγώ μέσα ) ίσως να μας συμφέρει η ίσως επειδή υπάρχει πάντα μια γυναίκα να τρέχει εμείς να κοιτάμε αλλού
Δεν ξέρω αν σου έδωσα να καταλάβεις αυτήν την στιγμή είναι κάπως θολές οι σκέψεις μου λόγω κούρασης αν μπορέσω κάποια στιγμή και έχω χρόνο θα ήθελα να το αναλύσουμε αυτό το θέμα
Ευχαριστώ που απάντησες

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

H Skoulikadera--- έγραψε στις 21:50, 24-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από mmanos
Δεν αντιλέγω σε αυτά που λες και πολύ καλά τα λες μάλιστα
Η γυναίκα παρόλο που λέμε ότι είναι το αδύνατο φίλο ( και είναι άδικο αυτό )
Τελικά είναι πολύ πιο δυνατή από τον άντρα και σε θέμα υπομονής και κούρασης και δεν το λέω εγώ το λένε επιστήμονες κάπου μέσα μας ίσως να το έχουμε καταλάβει και να εχουμε επαναπαυθεί (εμείς οι άνδρες ) και να κάνουμε τη πάπια που λένε ( και εγώ μέσα ) ίσως να μας συμφέρει η ίσως επειδή υπάρχει πάντα μια γυναίκα να τρέχει εμείς να κοιτάμε αλλού
Δεν ξέρω αν σου έδωσα να καταλάβεις αυτήν την στιγμή είναι κάπως θολές οι σκέψεις μου λόγω κούρασης αν μπορέσω κάποια στιγμή και έχω χρόνο θα ήθελα να το αναλύσουμε αυτό το θέμα
Ευχαριστώ που απάντησες
Τελικά μάλλον συμφωνούμε

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 18:02, 28-01-06:

Οικογένεια.Μετά η καριέρα

Παράθεση

Jason93 (Ιάσων)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jason93
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O Jason93 έγραψε στις 18:21, 28-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer
Οικογένεια.Μετά η καριέρα

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 16:17, 11-02-06:

Για τώρα με ενδιαφέρει η καριέρα, να έχω κάποιο αξιόλογο μισθό ωστε να μπορέσω να συνεχίσω στην οικογένεια για να μην στερώ στα παιδιά μου πράγματα και να μην ζούμε μίζερα.
Δεν θα κάνω οικογένεια μέχρι να έχω κάποιο αξιόλογο μισθό.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 16:44, 11-02-06:

Στα 22 μου διαλέγω καριέρα...Αργότερα λογικά οικογένεια...Αλλά ποτε δεν θα αφήσω την δουλειά μου...Τόσα χρόνια γι'αυτή μόχθησα...Δεν θα την αφήσω εύκολα!

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 17:07, 11-02-06:

Α μια διευκρίνηση δεν εννοώ πως όταν κάνω οικογένεια θα παρατήσω την δουλειά μου

Παράθεση

Natalia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Natalia
H Natalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Natalia έγραψε στις 20:27, 07-03-06:

Όμορφες οι σκέψεις σας...δύσκολες όμως στην πράξη πολύ.
Εύχομαι πάντως να καταφέρετε όλοι σας να κάνετε τα όνειρά σας πραγματικότητα.....

Στη δική μου περίπτωση ήρθαν λίγο ανάποδα τα πράγματα. Και λέω ανάποδα γιατί όταν ξεκίνησα τη δουλειά, στα 17 μου δεν σκεφτόμουν την καριέρα αλλά την επιβίωση και μόνο. Μετά από χρόνια κατάφερα να έχω δύο μαγαζιά, ένα πολύ καλό όνομα στην αγορά, αρκετά λεφτά χωρίς να είναι αυτό ακριβώς το ζητούμενό μου.
Στα 27 μου, οι συνθήκες, μου έθεσαν το δίλλημα, αλλά μάλλον τις κορόιδεψα αφού η οικογένεια που ήρθε με απορρόφησε. Και δυστυχώς, επειδή στη δική μου περίπτωση δεν γινόταν να συνδυαστούν και τα δύο, παράτησα την "καριέρα" μου και ανέλαβα μια πολύ πιο δύσκολη δουλειά: Την ανατροφή δύο παιδιών.

Και λέω πιο δύσκολη γιατί ούτε προϋπηρεσία είχα, ούτε ένσημα, ούτε ένα εγχειρίδιο να δω τι κάνουν στην περίπτωση μυξούλας, στην περίπτωση κοκκινίσματος στο πωπουδάκι, τι κάνουμε αν δεν τρώει, αν βήχει, αν επιμένει να μπουσουλάει μέχρι 1.5 χρονών.

Εκεί όφειλα να ακολουθήσω το ένστικτό μου και να παρακαλάω να έχω κάνει το σωστό...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:37, 07-03-06:

Το μετανιωσες το οτι παρατησες την καριερα για την οικογενεια;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Natalia

Νεοφερμένος

H Natalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Natalia έγραψε στις 21:43, 07-03-06:

Κοίτα...
Τώρα που τα ζουζούνια είναι ήδη 6, και είμαι σίγουρη ότι προσπάθησα και σε μεγάλο βαθμό τους εμφύσησα τα καλύτερα από όσα μπορούσα, τουλάχιστον, δεν μπορώ να πω το συναίσθημα που νοιώθω "μετάνοια".

Ήδη προσπαθώ εδώ και δύο χρόνια να βρω μια απασχόληση για τις ώρες που λείπουν στο σχολείο τους. Δεν βρήκα κάτι.

Και αν εξετάσεις και την ψυχολογία μου, υπήρξα μαμά και σύντροφος σε full time συνθήκες τα τελευταία 7 χρόνια. Τα υπόλοιπα χρόνια ήμουν ένα παραγωγικό άτομο που απολάμβανε να εργάζεται όταν αυτό δεν ήταν θέμα επιβίωσης.

Νοιώθω την ανάγκη να δημιουργήσω ξανά.

Παράθεση

diddle

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη diddle
H diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H diddle έγραψε στις 21:53, 07-03-06:

Προς το παρόν με ενδιαφέρει η καριέρα και τη δεδομένη χρονική στιγμή αν έπρεπε να διαλέξω θα διάλεγα καριέρα αλλά αργότερα και με την υπόθεση ότι δεν μπορούν να συνδυαστούν σαφώς οικογένεια.Δεν θεωρώ επιτυχημένο άνθρωπο και ολοκληρωμένη προσωπικότητα κάποιον αναγνωρισμένο επαγγελματικά στον χώρο του αλλά κάποιον ικανό να δημιουργήσει μία ευτυχισμένη οικογένεια.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:00, 07-03-06:

Natalia, έχεις δοκιμάσει να δουλέψεις απο το σπίτι μέσω ίντερνετ?
Πχ μεταφράσεις ή γραφικά/web design αν έχεις ταλέντο.

Παράθεση

Natalia

Νεοφερμένος

H Natalia έγραψε στις 22:04, 07-03-06:

Η αλήθεια είναι πως τελευταία σκέφτηκα τις μεταφράσεις.
Τα Αγγλικά μου όμως και τα Γερμανικά μου δεν νομίζω να είναι τόσο σπάνια ώστε να μην βρίσκουν....

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:07, 07-03-06:

Γιατί δεν δοκιμάζεις; Χάνεις τίποτα;

Παράθεση

Natalia

Νεοφερμένος

H Natalia έγραψε στις 22:15, 07-03-06:

Όχι και βέβαια όχι..
Αλλά νοιώθω λίγο έξω από τα νερά μου.... Μήπως ξέρεις και το ....πως;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:26, 07-03-06:

Μπααα... Θα μπορούσα να σε βοηθήσω μόνο αν ασχολιόσουν με web design/development... Απο μεταφράσεις είμαι ασχέτου...

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 22:52, 07-03-06:

Ο συνδυασμος και των δυο δεν θα με πειραζε αλλα αν η ζωη τα φερει αλλιως π.χ οικονομικες δυσκολιες μαλλον τοτε θα κοιταξω περισσοτερο την καριερα μου.

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 00:38, 08-03-06:

Ακριβώς πιστεύω ότι το καύτερο για μένα θα ήταν να συνδιάσω και τα δυο..Σε περίπτωση που θα έπρεπε να επιλέξω..πιστέυω ότι έχει να κάνει με την περίοδο ζωής που θα είμαι..αν δηλαδή μου τεθεί τέτοιο στα 25 μου σαφώς θα κυνηγούσα την καριέρα μου..Αφενός γιατί δεν έχω ωραιοποιημένο τον θεσμό της οικογένειας στο μυαλό μου και αφετέτου γιατί θέλω να κάνω κάτι όχι για το χρήμα και την δόξα..Αλλα για μένα προσωπικά για να νιώθω γεμάτη και ότι έχω ολοκληρωθεί σαν άτομο..
Και θα είμαι έτοιμη να κάνω και τα υπόλοιπα βήματα στην ζωή μου..Θα έχω ωριμάσει δηλαδή..Εαν μου τεθέι τέτοιο δίλλημα στην μετέπειτα ζωή μου τότε σίγουρα θα έβαζα πάνω από όλα την οικογένεια..Γιατί για μένα πετυχημένος άνθρωπος δεν είναι αυτός που έχει πετύχει επαγγελματικά και οικονομικα αλλά αυτός που έχει συνδιασει αισίως όλους τους τομείς της ζωής του και να ειναι ευτυχισμένος ξέροντας παίρνει και να δίνει αγάπη
Σημειωτέον λέγοντας ότι θα κυνηγούσα την καριέρα μου δεν εννοώ ότι θα εκμηδένιζα την αξία άλλων πραγμάτων..απλώς ίσως να μην έδινα την δέουσα προσοχη..Αλλά όλα είναι ανάλογα πως τα φέρνει η ζωή..Ποτέ δεν μπορεί να ξέρεις..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikita13 : 08-03-06 στις 00:53.
Παράθεση

lilith (Ισιδώρα Π.)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lilith
H Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H lilith έγραψε στις 02:00, 11-03-06:

Είναι και τα δύο αναγκαία στην εποχή αυτή που τυχαίνει να ζούμε, γιατί η μεν οικογένεια, είναι μέσα στη φύση μας..., επομένως δεν ολοκληρώνεται κάποιος, αν δεν κάνει και οικογένεια...
Από την άλλη όμως, η ζωή μας πλέον έχει γίνει τόσο απαιτητική..., που χωρίς καριέρα, δεν μπορείς να έχεις όλα όσα θέλει κάποιος, για να ζήσει άνετα...

Και έτσι γίνεται το μεγάλο μπέρδεμα...

Παράθεση

Dr D

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dr D
H Dr D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Dr D έγραψε στις 23:06, 26-05-09:

παιδιά, βεβαίως και η καριέρα για τη γυναίκα, όπως και για τον άνδρα είναι σημαντική. Το τέλειο είναι να βρείτε έναν άνδρα ο οποίος να θεωρεί αυτονόητο το μοίρασμα των υποχρεώσεων σας σαν ζευγάρι (σπίτι, ανατροφή παιδιών), να βλέπετε ο ένας τον άλλον σαν φίλοι, ισότιμα, και να γουστάρετε να περνάτε απέραντες συντροφικές και οικογενειακές στιγμές μαζί. Το ίδιο ισχύει βέβαια και για τις γυναίκες-δε μπορούμε να αφήσουμε όλο το οικονομικό φορτίο στον άνδρα, είναι μεγάλο άγχος και βάρος-και οι δύο με ισσοροπία. Μη ξεχνάτε πως ο πατέρας είναι το ίδιο σημαντικός με τη μητέρα στο σπίτι. Με άλλα λόγια, τα παιδιά χρειάζονται και τους δύο, όχι μόνο τη μαμά. Και να θυμάστε πως πάντα υπάρχει λύση-ανάποδα ωράρια, δημόσιοι σταθμοί κτλ. Δεν είναι εύκολο, δεν είναι απίθανο όμως. Πάντως το θεωρώ τραγικό να σταματήσω την εργασία-καριέρα μου όταν κάνω παιδιά- χάνει κανείς την ισσοροπία του έτσι-ούτε ο άνδρας μου θα ήθελε να την αφήσω (ενδιαφέρεται για το αν τα πάω καλά με τη δουλειά μου, εάν είμαι ευχαριστημένη, γεμάτη-είμαστε φίλοι χωρίς ανταγωνισμούς!)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 22:45, 14-07-09:

Θα διαλεγα την καριερα αν και οχι οπως το εννοεις...Μια επειχηρηματιας που ξημεροβραδιαζεται στο γραφειο...Αλλα αν με ζηταγαν στη ΝΑSA οπως εναν γνωστο μου θα πηγαινα και θα αδιαφορουσα για την οικογενεια που ισως θυσιαζα...Η μια δουλεια σε ενα καλο πανεπιστημιο που απαιτει χρονο..Αλλα γενικα αν δεν μπορουσα να τα συνδυασω θα επελγα την καριερα....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 16:53, 12-03-10:

οικογενεια. για μενα ειναι ανεκτιμητη αξια. αγαπαω πολυ τα παιδια...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sukerakos13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sukerakos13
Ο sukerakos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O sukerakos13 mpravo ... na dw sto derby ti tha ginei. έγραψε στις 17:30, 17-03-10:

με ενδιαφερει η οικογενεια παρα πολυ ... ειμαι μικρος ακομα φυσικα αλλα με ενδιαφερει πιο πολυ απο την καριερα...το αλλο που με ενδιαφερει δεν ειναι η καριερα αλλα τα λεφτα αρκει να βγαινουμε σαν οικογενεια .....αυταααααα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,928 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 17:18, 12-04-11:

οικογενεια η καριερα??? μμμμμ....η καριερα ειναι σημαντικοτερη για μενα!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Φώτης09

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φώτης09
Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Υδραυλικός . Έχει γράψει 1,007 μηνύματα.

O Φώτης09 Πφφ έγραψε στις 22:39, 18-04-11:

τωρα που βλεπω την ερωτηση λεω με μια βιασυνη αμεσως :ααα καριερα! αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θελω ποτε να κανω οικογενεια!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ToxicLips (Άννα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ToxicLips
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H ToxicLips is thinking of her sins... έγραψε στις 10:03, 21-05-11:

Πιστευω πως καλό θα ήταν να τα συνδυαζει κανείς και τα 2

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 10:17, 21-05-11:

Πάντα και πρώτα απ'ολα η δουλειά, για να εξυπηρετεί τις ανάγκες της ζωής και της σχέσης. Δυο άνθρωποι και μόνο αυτοί και οι ανάγκες τους. Δεν πιστεύω στην οικογένεια ούτε στα παιδιά και δεν θέλω να κάνω ούτε οικογένεια ούτε παιδιά.

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 10:24, 21-05-11:

Συμφωνω και εγω με την Toxic Lips .Προτιμω τον συνυασμο και των δυο και το εχω επιτυχει στη ζωη μου...δεν το εχω μετανοιωσει...Πιστευω δε, οταν υπαρχει συνεννοηση μεταξυ των συντροφων ειναι αρκετα πιο ευκολο για την γυναικα να προωθησει την καριερα της παραλληλα με τις οικογενειακες υποχρεωσεις που της αναλογουν.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 10:32, 21-05-11:

η οικογενεια προωθει και ενισχυει την καριερα..
εχεις ανθρωπους να σε στηριξουν..
και εχεις παιδια απογονους για να συνεχισεις τη επιχειρηση σου,,ή τη δουλεια σου(αν θελουν βεβαια)..

κοινως,,η εργασια αν εισαι μια ζωη μαγκουφης δεν εχει τοσο νοημα και ισχυ..

φαντασου να δουλευεις ολη την ημερα,,και να μην σε περιμενει κανεις σπιτι..και να εισαι μονος σου..(εφιαλτης για μενα προσωπικα)
και ιδιο ειναι να γυριζεις και να βρισκεις γυναικα και παιδια για να μοιρσστεις την κουραση και αγχη της ημερας, και να χαλαρωσεις?
ενω αν εχεις ανθρωπους πισω που σε αγαπανε..εχεις περισσοτερη δυναμη για τη δουλεια..και σκοπο ισχυρο

περα απο το οτι συμφωνα με ολες τις ερευνες οι παντρεμενοι ειναι καλυτερα ψυχολογικα και σωματικα απο τους εργενηδες..
οποτε θα αποδιδουν καλυτερα και στη δουλεια..

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:39, 21-05-11:

και εγω πιστευω οτι ο συνδιασμος οικογενειας και καριερας ειναι ο καλυτερος. Θα μου φαινοταν μονοτονο να δουλευω για μερικα χρηματα παραπανω ενω θα μπορουσα να εχω την δικη μου οικογενεια. Δεν ειναι το ιδιο να βλεπεις τα παιδια σου να μεγαλωνουν, να γελας μαζι τους και να τα συμβουλευεις, με το να ασχολεισαι με την καριερα σου που ουσιαστικα το μονο που σου επιφερει ειναι περισσοτερο αγχος.

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη cacofonix
Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 00:18, 18-11-11:

Δεν έχω καταλάβει ακόμα τι εννοείτε "καριέρα". Γιατί οι περισσότεροι βγάζουν ένα μισθό των 600-700€και μπορεί να δουλεύουν όλη μέρα (γιατί δεν διεκδικούν τις υπερωρίες τους). Καριερίστες είναι αυτοί;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 16:52, 20-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από cacofonix
Δεν έχω καταλάβει ακόμα τι εννοείτε "καριέρα". Γιατί οι περισσότεροι βγάζουν ένα μισθό των 600-700€και μπορεί να δουλεύουν όλη μέρα (γιατί δεν διεκδικούν τις υπερωρίες τους). Καριερίστες είναι αυτοί;
Mην το λες, ξέρεις πόσοι τέτοιοι την έχουν δει καριερίστες με ύφος εκατό καρδιναλίων?

Στο θέμα τωρα, δεν με ενδιαφέρει καθόλου να κάνω καριέρα. Θέλω απλά μια δουλειά που να μην έχει απαιτήσεις και να μου προσφέρει μέτρια λεφτά ώστε να έχω χρόνο και πόρους να συντηρήσω την οικογένειά μου. Με αλλά λόγια θέλω να δουλευω για να ζω, όχι να ζω για να δουλεύω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 22:47, 20-05-12:

Είμαι υπέρ της ισορροπίας!!!!
Για να νιώσω πλήρης στο μέλλον, θέλω να καταφέρω να συνδυάσω και την οικογένεια και την καριέρα!
Η οικογένεια είναι το νόημα της ζωής, όμως για να έχουμε καλή ζωή ... τι πρέπει να έχουμε??
ΧΡΗΜΑ !!!!!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:14, 20-05-12:

Και τα δυο τέλεια κανείς δεν μπορεί να τα κάνει κατά τη γνώμη μου. Η το ένα ή το άλλο. Η αφοσιώνεσαι στην οικογένεια ή αφοσιώνεσαι στην καρριέρα. Και τα δύο μπορείς να τα κάνεις μέτρια όσο καλύτερα μπορείς, πάντα ομως δυσαρεστώντας κάποιους αλλοτε τον ένα τη μια φορά, άλλοτε τον άλλον την άλλη. Ο,τιδήποτε κι αν αποφασίσει κάποιος είτε το ένα, είτε το άλλο, είτε και τα δύο, βασικό τελικά είναι να τα κάνει με τη θέλησή του, με χαρά και κάθε επίγνωση των τιμημάτων των επιλογών του.

Αρχική Δημοσίευση από cacofonix
Ο καρριερίστας δε βγάζει απαραιτήτως πολλά λεφτά. Μπορεί κάποιος να μην είναι καρριερίστας αλλά να βγάζει στην καθισιά του πολλά λόγω δουλειάς που του αποφέρει. Καρριερίστας είναι ο εργασιομανής, που κυνηγά ''το επάγγελμα'', αναζητά τη δόξα σε αυτό, φιλοδοξεί την εξέλιξή του πάνω στο αντικείμενο του, οχι απαραιτήτως τα χρήματα. Συνήθως με τα χρόνια οι καρριερίστες ομως κάνουν λεφτά, αφού ασχολούνται μόνο με αυτό συνέχεια και δεν εχουν αλλου να τα ξοδεψουν.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ακαδημαϊκή καριέρα - Από Dreams&hopes
      Το θέμα έχει λάβει 91 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μεταπτυχιακά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-12-15 στις 21:56.
    • Καριέρα στο Εξωτερικό: Ναι ή Όχι; - Από stevedionys
      Το θέμα έχει λάβει 26 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία 4ο Πεδίο.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-03-11 στις 16:03.
    • Σχέση ή Καριέρα; - Από Speedy
      Το θέμα έχει λάβει 19 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μπερδέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-09-09 στις 21:38.
    • Εγώ, η ξενιτιά και η καριέρα... - Από Γίδι
      Το θέμα έχει λάβει 83 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα με τον κοινωνικό περίγυρο.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-09-09 στις 19:39.
    • Καριέρα vs μητρότητα - Από princess
      Το θέμα έχει λάβει 68 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία iCareer: Εργασία & Καριέρα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-05-09 στις 21:12.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους