Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,944 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Υπάρχει χάσμα γενεών;

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 13:28, 25-11-05:

Και δεν μιλάω μεταξύ των γονιών σας και εσάς αλλα μεταξύ ... εμάς και εσάς!
Εμείς είμαστε τα άτομα (παππούδες) απο 28 και πάνω και εσείς οι μικρότερες ηλικίες. Ας γράψουμε το πως μεγαλώσαμε εμείς και πως μεγαλόνεται εσείς. Ας δούμε τα θετικά και αρνητικά μιας εποχής πρίν απο 15 χρόνια περίπου. Τι έχει αλλάξει και τι όχι. Ποιές σειρές είναι κοινές, πως ήταν κάποτε ο τάδε η η τάδε. Γράψτε ελέυθερα ότι θυμάστε και ρωτήστε ελέυθερα ότι είχατε απορία!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:33, 25-11-05:

Εγώ ανήκω στις μικρότερες ηλικίες? Κλαψ...

Πάντως πολύ ωραίο θέμα αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς τι πρέπει να γράψω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

blackpanther

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη blackpanther
H blackpanther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H blackpanther έγραψε στις 13:42, 25-11-05:

Δεν ξέρω εάν υπάρχει χάσμα γενέων...το σίγουρο είναι ότι τότε (πριν 10-12 χρόνια) σκεφτόμασταν και λειτουργούσαμε διαφορετικά. Συμπεριφοράμασταν πιο κόσμια, αντιδρούσαμε πιο ήρεμα, σεβόμασταν περισσότερο τους ανθρώπους και την προσωπικότητά τους . Οι άντρες (οι περισσότεροι) σέβονταν τις γυναίκες και το αντίστροφο. Όλα πολύ πιο όμορφα!
Τώρα πάμε από το κακό στο χειρότερο

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:44, 25-11-05:

Στα 13 συμπεριφερόμασταν πιο κόσμια απο τώρα???
Συνήθως όσο μεγαλώνει ο άνθρωπος μαθαίνει να συγκρατιέται και να συμπεριφέρεται πιο ευγενικά...νομίζω...

Παράθεση

blackpanther

Νεοφερμένος

H blackpanther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H blackpanther έγραψε στις 13:48, 25-11-05:

Όταν ήμουν εγώ 13 χρονών, όχι όταν ήσουν εσύ 13 χρονών. Σε περνάω 7 χρόνια. Και ναι, συμπεριφερόμασταν πιο κόσμια!!!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:00, 25-11-05:

λολ!
οκ... πάμε!

όταν ήμουν 15 ετών.... δλδ.. πριν 20 χρόνια!
  • έβγαινα για βόλτα στις 6 το απόγευμα και έπρεπε να είμαι σπίτι γύρω στις 9!
  • σε εξαιρετικές περιπτώσεις όπως πάρτυ, μπορούσα να γυρίσω στις 12 αλλά εφόσον η μαμά μου είχε το τηλ του σπιτιού που βρισκόμουν και αν ήταν μακριά θα ερχόταν να με πάρει
  • ντυνόμασταν πιο μετρημένα στο σχολείο και μολύβι ματιών έβαλα πρώτη φορά στα 15,5 κρυφά (για υπόλοιπο μακιγιάζ δεν το συζητώ.. κάπου 17-18 ήμουν και φυσικά εκτός σχολείου)
  • δεν υπήρχαν κινητά!!! άρα η επικοινωνία με το σπίτι μου έπρεπε να είναι ανά τακτά διαστήματα αν ήμουν κάπου μακρια
  • ναι, φερόμασταν πιο κόσμια, πιο σεμνά, πιο μετρημένα... σε όλους!
  • το να σε φιλήσει ένα αγόρι δεν ήταν και το πιο εύκολο πράγμα... ήταν όμως πολύ όμορφο συναίσθημα όλη αυτή η.... "ντροπή" ... ήταν για τα σημερινά μου μάτια... πολύ τρυφερό και ρομαντικό
Δεν ξέρω πότε ήταν καλύτερα... τότε ή σήμερα... δεν έχει σημασία όμως....
εγώ πέρασα όμορφα

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 14:06, 25-11-05:

Απο τα πιό βασικά που θυμάμε ήταν τα χαμηλά ποσοστά της εγκληματικότητας.
Στα 15 έμενα στον Πειραιά στο 1ο όροφο και πάντα κοιμώμασταν με ανοικτά παράθυρα. Στην πολυκατοικία μας οι περισσότεροι είχαν το κλειδί πάνω στην πόρτα για να μην χτυπάμε τα κουδούνια και πολλές φορές μέναμε μέχρι τις 1 το πρωί έξω παίζοντας.
Αυτό εμένα μου λείπει πάρα πολύ πάντος, ούτε ληστείες δεν άκουγες και οι φόνοι ήταν μιά φορά στο τόσο κυρίως εγκλήματα πάθους. Πάνε αυτα.
Όσο αφορά τον σεβασμό και τα υπόλοιπα πιστεύω ότι λόγο της πληροφόρισης τα σημερινά παιδιά έχουν ξυπνήσει και είναι πιό ξεψαρωμένα, δεν ξέρω αν είναι καλό η κακό αυτό. Πάντος σίγουρα είναι πιό έξυπνα από ότι είμασταν εμείς στην ηλικίας τους!

Παράθεση

blackpanther

Νεοφερμένος

H blackpanther έγραψε στις 14:09, 25-11-05:

Σωστή!!!! Έτσι ακριβώς!!!
Εγώ πρώτη φορά είδα την πόρτα της εξόδου στα 18, που πήγα με τα ξαδέλφια μου σε ένα μπαρ και γύρισα στις 2. Τεμενάδες έκανα στην μητέρα μου μετά!!!!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:09, 25-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis
Απο τα πιό βασικά που θυμάμε ήταν τα χαμηλά ποσοστά της εγκληματικότητας.
Στα 15 έμενα στον Πειραιά στο 1ο όροφο και πάντα κοιμώμασταν με ανοικτά παράθυρα. Στην πολυκατοικία μας οι περισσότεροι είχαν το κλειδί πάνω στην πόρτα για να μην χτυπάμε τα κουδούνια και πολλές φορές μέναμε μέχρι τις 1 το πρωί έξω παίζοντας.
Αυτό εμένα μου λείπει πάρα πολύ πάντος, ούτε ληστείες δεν άκουγες και οι φόνοι ήταν μιά φορά στο τόσο κυρίως εγκλήματα πάθους. Πάνε αυτα.

όντως!!!!!! το είχα ξεχάσει αυτό!!!!
ούτε να το σκεφτούμε τότε να κλειδωθούμε από μέσα το βράδυ για ύπνο...
τα παράθυρα τέντα ανοιχτά....

αχχχχχχχχχχχχχχ

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 14:19, 25-11-05:

Ας θυμηθούμε μερικά ακόμα
1. Τις ασπρόμαυρες τηλεοράσεις
2. Τις ποδιές
3. Την εποχή του τρικάναλου ΕΡΤ1, ΕΡΤ2, ΕΡΤ3 μόνο!!!
4. Το Σισμίκ
5. Το γιαπι της ακρόπολης! (χε χε αυτό είναι πολύ παλιό)
6. Τα πάρτυ (11 η ώρα πίσω)
7. Τους κινηματογράφους που δεν έχουν 456.287 αίθουσες.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 14:28, 25-11-05:

αμαν ρε τζόνι, 28 και 6 μήνες είμαι, και με έβαλες στις γιαγιάδες

λοιπονε, εγώ θυμάμαι τα ατέλιωτα παιχνίδια με τα άλλα παιδιά της πολυκατοικίας (είμασταν καμια 30αρια τα ατιμα): μήλα, κρυφτό, κυνηγητό..
θυμάμαι τις βόλτες με το ποδήλατο, χωρίς να πολυανησυχώ για τα αμάξια.
θυμάμαι τον καλοκαιρινό σινεμά απέναντι ακριβώς από το μπαλκόνι και τις τσάμπα ταινίες που βλέπαμε αφήστε τις σαίτες που πετάγαμε στους θεατές ινσάιντ

Θυμάμαι το πόσο βιαζόμασταν να μεγαλώσουμε

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:30, 25-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από blackpanther
Όταν ήμουν εγώ 13 χρονών, όχι όταν ήσουν εσύ 13 χρονών. Σε περνάω 7 χρόνια. Και ναι, συμπεριφερόμασταν πιο κόσμια!!!
Δεν νομίζω οτι αλλάξαν τόσο πολλά σε 7 χρόνια.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:38, 25-11-05:

Συγουρα υπαρχουν μεγαλες διαφφορες απο τοτε (πριν απο 5-15 χρονια) σε σχεση με σημερα. Δεν ξερω κατα ποσο μπορει να αλλαξαν τα πραγματα απο την εποχη που ηταν η επιροη 15 μεχρι τοτε που εγινε ηο Γιαννης η μεχρι την Doo η μεχρι την Michele. Ξερω ομως οτι υπαρχουν τεραστιες διαφορες τα τελευτα 5-6 χρονια. Κατα τον τροπο που ζω εγω δεν εχει μεγαλες διαφορες απο αυτ απου λετε εσεθς, αλλα μην ξεχναμε οτι εγω διαφερω (και πολυ μαλιστα) απο τον υπολιπο κοσμο. Δεν ξερω αν ειναι καλο η κακο, ουτε με απασχολει και δεν εχει και σχεση με αυτο που συζιταμε τωρα.
Τα πραγματα ειναι συγουρα πιο λασκα, θα ητανε καλο αυτο αν ομως ητανε με μετρο. Για το μακιγιαζ που αναφερθικε καπου, ε ΕΛΕΟΣ, να μπινω στην πρωτη και στην δευτερα γυμνασιου και τα μισα κοριτσια να ειναι τιγκα στο make-up... Ε, παραειναι, μηπος να ντυνομαι και εγω Paul Stanley και να κυκλοφορω; Για της εξοδους που αναφερθικε και αυτο. Παω μια βολτα με τον πατερα μου και να βλεπω στα μπαρ και στης καφετεριες μου συνομιλικους και συνομιλικες μου. Ε, δεν ειναι μικροι ακομα...; Και το θεμα ειναι οτι δεν πηγανε πρωτη φορα φετος, πηγανε και περιση, και πιθανοτατα προπερσυ.και αυτο εχει και αντικτιπο για της βολτες και τα παρτυ που αναφερθικαν Η ευγενια την σημερων ημερα δεν υπαρχει, εγω ειμαι απο τα ελαχιστα παιδια που μιλαω στον πληθιντικο σε εναν ενηλικο κτλ και αρκετες φορες με εχουν κοροιδεψει για αυτο.Επισης το να βλεπω ενα παιδι που να καθετε (καταμεσης του δρομου, της αυλης του σχολειου, σε μια καφετερια και οπου αλλου μπορεις να φανταστης) να φιλιετε με ενα αλλο παιδι ιδιας ηλικιας. Ακομα και απο τα 12 η τα 13.... Τι κερδιζουν απο αυτο το πραγμα; Δλδ εγω που δεν εχω ενσανθει τπτ τετιο ακομα πρεπει να με στηλετε για ερευνες; Και πραγματικα χαιρομαι που εχω παει 14ρων και δεν εχω φιλισει κοπελα, ιδικα οταν βλεπω αλλα παιδια στο σχολειο μου να φιλιουντια κανονικα με της ωρες απλα για να πουνε στον φιλο η στην φιλη τους ειναι πιο μαγκες απο αυτον/αυτην.
Τα κινιτα, που τα περασε η επιρροη σαν ενα απλο σημιο, μας βαζουν σε μια μεγαλυ διαφορα σε σχεση με πριν απο μερικα χρονια. Τωρα το καθε παιδι θελει καινουργιο κινιτο καθε λιγους μηνες και επιπλεων τους τα περνουν οι γωνεις τους. Διχνοντας οτι η γονεις γινονται ολο και πιο ελλαστικοι με τα παιδια τους, πραγμα που μαλλον θα μας βγαλει σε κακο στο τελος.Επισης η τηλεωρασημ και κυριος τα προγραματα που βαζει.

Και να σας ρωτισω. ΤΙ εχουν καταλαβει τα σημερινα παιδια σε σχεση με εσας;

ΥΓ. Ρε παιδια; Μηπος τελικα εχω μηνει πολυ πισω σε σχεση με τα παιδια της ηλικιας μου; Μηπος ζω στον δικο μου κοσμο, φτιαγμενο ωστε να μιαζει με το 70 και το 80;

EDIT: Και μην ξεχναμε οτι δεν ειναι καθολου ασυνιθιστο να δεις κοριτσια 13-14 χρονων να την πευτουν σε ενηλικους,και οτι δεν ειναι ασυνιθιστο να βλεπεις 13 χρονων παιδια να πινουν μπυρες, και καμια φορα και πιο σκληρα ποτα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dark_kronos : 25-11-05 στις 15:44.
Παράθεση

blackpanther

Νεοφερμένος

H blackpanther έγραψε στις 15:47, 25-11-05:

Αγαπητή Michelle,

θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω!!! Εγώ (πάντα με τα δικά μου μάτια) βλέπω πολλές αλλαγές προς το χειρότερο!
Εσύ πιστεύεις ότι από το 1991 που ήμουν 12 χρονών μέχρι σήμερα που είναι 2005, δεν έχει αλλάξει τίποτα?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:50, 25-11-05:

Dark kronos Θες να πεις οτι τα 13χρονα σήμερα μιλάνε στους ενήλικες στον ενικό??? Ακόμα και σε 50ρηδες???

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:52, 25-11-05:

blackpanther δεν μιλησα για τη διαφορά των σημερινών 13χρονών σε σχέση με τότε που ήσουν εσύ 13 αλλά τη διαφορά όταν ήμουν εγώ 13 με όταν ήσουν εσύ, η οποία είναι σαφώς μικρότερη.

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 16:04, 25-11-05:

Και όμως Μισέλ...
η διαφορά από όταν ήμουν εγώ 13 και όταν ήσουν εσύ 13 είναι τεράστια!!!

Από πότε είχες κινητό;
Πότε βγήκες πρώτη φορά μέχρι αργά;
Υπολογιστής;
Internet;

Ακόμα και με τον αδερφό μου που μας χωρίζουν 2 χρόνια (μικρότερος αυτός) βλέπω κάποιες διαφορές...όχι μεγάλες, αλλά υπάρκτές!
Εγώ θεωρώ ότι ανήκω στη γενιά λίγο πριν τις μεγάλες αλλαγές...
Αυτά που λέει ο Γιάννης τα περισσότερα τα θυμάμαι...(τις ποδιές τις έχασα για 1 ή 2 χρόνια...ευτυχώς)

Πιστεύω ότι τότε ήμασταν πιο αθώοι...
Από τα παιχνίδια που παίζαμε, από τις εκπομπές που βλέπαμε στην τηλεόραση,
υπολογιστές δεν είχαμε οι περισσότεροι (για να μην πω όλοι)...
Για το σεβασμό που είπαν κάποιοι δεν είμαι σίγουρος... πάντως είναι αρκετοι "πιτσιρικάδες" που δεν σέβονται τίποτα...

Εγώ έκανα το πρώτο μου μεγάλο ξενύχτι (εκτός σπιτιού) το καλοκαίρι που τελείωσα το γυμνάσιο (15 ήμουν; κάπου εκεί...) και αυτό ήταν σε πάρτυ ενός φίλου που τον ήξεραν οι γονείς μου και επειδή ήταν μακριά για να έρθουν να με πάρουν, έκατσα και κοιμήθηκα εκεί...

Μακιγιάζ και τέτοια άγνωστα στα κορίτσια, αν ερχόταν καμιά κοπέλα βαμένη στο σχολείο την κοίταζαν όλοι σαν εξωγήινο!!!

Το φλέρτ ήταν τελείως αθώο.... θυμάμαι με την κοπέλα που τα είχα τότε που κρυβόμασταν για να φιλιθούμε μην μας δει κάνας γνωστός και μας (αυτην βασικά...) καρφώσει!!!!

Γενικά είμασταν πιο πολύ ΠΑΙΔΙΑ!
Παίζαμε στη γειτονιά, στο δρόμο, σε αλάνες (υπήρχαν ακόμα!)...
δεν ήμασταν κλεισμένοι όλη μέρα στο σπίτι να παίζουμε video-games!!!

αυτά από μένα...

Παράθεση

blackpanther

Νεοφερμένος

H blackpanther έγραψε στις 16:06, 25-11-05:

Θεωρώ (ταπεινή μου γνώμη) ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά. Ο λόγος ήταν ότι πριν το 1995, επικρατούσε μια πολύ περίεργη κατάσταση στην Ελλάδα. Οι μισές οικογένειες ήταν "παραδοσιάκες" και οι μισές "μοντέρνες". Η δική μου οικογένεια άνηκε στις παραδοσιακές, άρα και εγώ μεγάλωσα έτσι. Και από ότι θυμάμαι οι περισσότερες οικογένειες άνηκαν στην ίδια κατηγορία.
Η διαφορά είναι ότι τότε υπήρχαν περισσότερες "παραδοσιακές" οικογένειες ενώ τώρα είναι λιγότερες.

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 16:11, 25-11-05:

Θεωρώ (ταπεινή μου γνώμη) ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά. Ο λόγος ήταν ότι πριν το 1995, επικρατούσε μια πολύ περίεργη κατάσταση στην Ελλάδα. Οι μισές οικογένειες ήταν "παραδοσιάκες" και οι μισές "μοντέρνες". Η δική μου οικογένεια άνηκε στις παραδοσιακές, άρα και εγώ μεγάλωσα έτσι. Και από ότι θυμάμαι οι περισσότερες οικογένειες άνηκαν στην ίδια κατηγορία.
Η διαφορά είναι ότι τότε υπήρχαν περισσότερες "παραδοσιακές" οικογένειες ενώ τώρα είναι λιγότερες.
Καταρχήν καλως όρισες στην παρέα μας! Σήμερα υπάρχουν χιλιάδες ερεθίσματα και οι ρυθμοί της ζωής είναι περισσότερο απαιτητικοί. Σήμερα είναι αναγκαίο να δουλεύουν εξαντλητικά και οι δύο οπότε απομακρύνονται περισσότερο απο τα παιδιά (ας ευχαριστήσουμε το ευρώ για αυτό) Δεν νομίζω ότι είναι θέμα παραδοσιακής η μή οικογένειας αλλα το πόσο υπάρχει χρόνος για τα μέλη της οικογένειας να είναι μαζί η όχι κατα την διάρκεια της μέρας.
Και κάτι για το τέλος, μπορείς να λές την άποψη σου για οποιοδήποτε θέμα όπως θέλεις και σου αρέσει κανένας δεν θα στην πει και αν τολμήσει θα το τσακίσουμε, έτσι απλά! Απλά στο λέω για να το ξέρεις, καλως ήρθες!

Παράθεση

blackpanther

Νεοφερμένος

H blackpanther έγραψε στις 16:26, 25-11-05:

Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ πολύ!!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά θεωρώ ότι τη σήμερον ημέρα είναι πολλοί οι γονείς και ιδιαίτερα οι γυναίκες (φωτιά βάζω τώρα!!!) που αδιαφορούν για το τι κάνουν τα παιδιά τους κια το έχω δει σε πολλές σημερινές οικογένειες!!!
Και το λέω αυτό γιατί όταν ήμουν εγώ 12 ή 18 η μητέρα μου έκανε 2 δουλειές, αλλά εγώ δεν τόλμαγα να βγώ από το σπίτι. Θες σεβασμός, θες φόβος, δεν ξέρω τι αλλά εγώ ρούπι δεν έκανα!!! Άρα, καταλήγω στο συμπέρισμα ότι οπουδήποτε και εάν είναι η οικογένεια μπορεί να "ελέγχει" τα παιδιά!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:01, 25-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από giostau
Και όμως Μισέλ...
η διαφορά από όταν ήμουν εγώ 13 και όταν ήσουν εσύ 13 είναι τεράστια!!!

Από πότε είχες κινητό;
Πότε βγήκες πρώτη φορά μέχρι αργά;
Υπολογιστής;
Internet;

Ακόμα και με τον αδερφό μου που μας χωρίζουν 2 χρόνια (μικρότερος αυτός) βλέπω κάποιες διαφορές...όχι μεγάλες, αλλά υπάρκτές!
Εγώ θεωρώ ότι ανήκω στη γενιά λίγο πριν τις μεγάλες αλλαγές...
Αυτά που λέει ο Γιάννης τα περισσότερα τα θυμάμαι...(τις ποδιές τις έχασα για 1 ή 2 χρόνια...ευτυχώς)

Από τα παιχνίδια που παίζαμε, από τις εκπομπές που βλέπαμε στην τηλεόραση,
υπολογιστές δεν είχαμε οι περισσότεροι (για να μην πω όλοι)...
Για το σεβασμό που είπαν κάποιοι δεν είμαι σίγουρος... πάντως είναι αρκετοι "πιτσιρικάδες" που δεν σέβονται τίποτα...

Εγώ έκανα το πρώτο μου μεγάλο ξενύχτι (εκτός σπιτιού) το καλοκαίρι που τελείωσα το γυμνάσιο (15 ήμουν; κάπου εκεί...) και αυτό ήταν σε πάρτυ ενός φίλου που τον ήξεραν οι γονείς μου και επειδή ήταν μακριά για να έρθουν να με πάρουν, έκατσα και κοιμήθηκα εκεί...

Μακιγιάζ και τέτοια άγνωστα στα κορίτσια, αν ερχόταν καμιά κοπέλα βαμένη στο σχολείο την κοίταζαν όλοι σαν εξωγήινο!!!

Το φλέρτ ήταν τελείως αθώο.... θυμάμαι με την κοπέλα που τα είχα τότε που κρυβόμασταν για να φιλιθούμε μην μας δει κάνας γνωστός και μας (αυτην βασικά...) καρφώσει!!!!

αυτά από μένα...
giostau,
Πήρα το πρώτο μου κινητό στα 14 με δικά μου λεφτά όμως τα οποία είχα μαζέψει μόνη μου. Κινητό με λεφτά γονιών πήρα μόνο όταν μου χάλασε το 3ο μου κινητο (το οποίο είχα επίσης πάρει με δικά μου λεφτά) και πάλι τους ξεπλήρωσα ένα μέρος.

Δεν βαφόμουν στο σχολείο παρα μόνο μια εποχή, και τώρα πια δεν βάφομαι ούτε καν όταν βγαίνω παρα πολύ σπανια (αφου μου αρέσω έτσι βρε παιδιά! )

Το πρώτο μου μεγάλο ξενύχτι (όλη νύχτα) ήταν... όταν ήμουν φοιτήρια. Μέχρι τότε έπρεπε να γυρνάω στις 1, άντε 2.

Πρώτη φορά που φίλησα αγόρι ήταν 3η γυμνασίου και σεξ έκανα στα 18,5.

Πιστευεις ακόμα οτι ήταν τόσο διαφορετικά?

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 17:11, 25-11-05:

Τι μου θύμισες τώρα Πρέπει να πήγαινα δημοτικό (ή δευτέρα ή τρίτη) όταν ξεκίνησε το Μέγκα.Θυμάμαι ότι τότε οι τηλεοράσεις ξεκινούσαν το πρόγραμμα το μεσημέρι.Και ξαφνικά βλέπαμε στο δέκτη το εναρκτήριο σήμα (πρέπει να έπαιζε κανένα μήνα πριν ξεκινήσει το κανονικό πρόγραμμα) που έδειχνε μέσα απο τα σύννεφα να σχηματίζεται το λογότυπο του σταθμού και η χαρακτηριστική μουσική.Το θυμάται κανείς άλλος αυτό;

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 17:26, 25-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Τι μου θύμισες τώρα Πρέπει να πήγαινα δημοτικό (ή δευτέρα ή τρίτη) όταν ξεκίνησε το Μέγκα.Θυμάμαι ότι τότε οι τηλεοράσεις ξεκινούσαν το πρόγραμμα το μεσημέρι.Και ξαφνικά βλέπαμε στο δέκτη το εναρκτήριο σήμα (πρέπει να έπαιζε κανένα μήνα πριν ξεκινήσει το κανονικό πρόγραμμα) που έδειχνε μέσα απο τα σύννεφα να σχηματίζεται το λογότυπο του σταθμού και η χαρακτηριστική μουσική.Το θυμάται κανείς άλλος αυτό;
Αν το θυμάμε λέει το κλασσικό πολύχρομο τρίγωνο του Mega. Η χρυσή εποχή της τηλεόρασης που τα καινούργια ιδιωτικά κανάλια ξεφύτρωναν σαν μανιτάρια ωραίες εποχές τα αρχικά χρόνια της tv

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:29, 25-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από giostau
......................
Ακριβώς!!!!!!

Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ πολύ!!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά θεωρώ ότι τη σήμερον ημέρα είναι πολλοί οι γονείς και ιδιαίτερα οι γυναίκες (φωτιά βάζω τώρα!!!) που αδιαφορούν για το τι κάνουν τα παιδιά τους κια το έχω δει σε πολλές σημερινές οικογένειες!!!
Και το λέω αυτό γιατί όταν ήμουν εγώ 12 ή 18 η μητέρα μου έκανε 2 δουλειές, αλλά εγώ δεν τόλμαγα να βγώ από το σπίτι. Θες σεβασμός, θες φόβος, δεν ξέρω τι αλλά εγώ ρούπι δεν έκανα!!! Άρα, καταλήγω στο συμπέρισμα ότι οπουδήποτε και εάν είναι η οικογένεια μπορεί να "ελέγχει" τα παιδιά!
Δεν μπορώ να πω πόσο πολύ συμφωνώ!!!
Δυστυχώς έτσι ακριβώς είναι

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
εγώ εγώ!
τελικά το αλτσχάιμερ δεν κάνει μόνιμη βλάβη ε?

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 17:37, 25-11-05:

κι εγώ τη θυμάμαι την ιδιωτική τηλεόραση στα πρώτα της βήματα... ε ρε παιδικά που βλέπαμε τοτε .

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 20:17, 25-11-05:

Πάμε ένα-ένα...

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
giostau,
Πήρα το πρώτο μου κινητό στα 14 με δικά μου λεφτά όμως τα οποία είχα μαζέψει μόνη μου. Κινητό με λεφτά γονιών πήρα μόνο όταν μου χάλασε το 3ο μου κινητο (το οποίο είχα επίσης πάρει με δικά μου λεφτά) και πάλι τους ξεπλήρωσα ένα μέρος.
Κινητό μου πήραν (χωρίς να το ζητήσω) στο πρώτο έτος επειδή θα έφευγα από το σπίτι για να με βρίσκουν! Μάλιστα σε όλο το πρώτο έτος ήμουν ο μόνος που είχε κινητό στην παρέα!!! (δικά σου ή δικά τους τα λεφτά δεν έχει σημασία...)

Δεν βαφόμουν στο σχολείο παρα μόνο μια εποχή, και τώρα πια δεν βάφομαι ούτε καν όταν βγαίνω παρα πολύ σπανια (αφου μου αρέσω έτσι βρε παιδιά! )
Και εδώ εξαίρεση βρε παιδί μου;
Μην μου πεις ότι οι συμμαθήτριές σου δεν βάφονταν!!!

Το πρώτο μου μεγάλο ξενύχτι (όλη νύχτα) ήταν... όταν ήμουν φοιτήρια. Μέχρι τότε έπρεπε να γυρνάω στις 1, άντε 2.
Πάλι καλά... εδώ ίσως να μην έχουν αλλάξει πολλά πράγματα!

Πρώτη φορά που φίλησα αγόρι ήταν 3η γυμνασίου και σεξ έκανα στα 18,5.
Δεν σχολίασα την ηλικία που έκανε κάποιος κάτι, αλλά το ότι τότε θεωρούνταν "κάπως" και ψιλο-κρυβόμασταν...

Πιστευεις ακόμα οτι ήταν τόσο διαφορετικά?
Φυσικά και το πιστεύω!!! Το βλέπω κάθημερινά!

Βασικά έχω αρκετά ξαδερφάκια περίπου στην ηλικία σου... (μάλλον τα περισσότερα είναι στην ηλικία του Πάνου, που δεν απέχει πολλύ) και βλέπω τι γίνεται...

Δεν μου σχολίασες όμως τα θέματα παιχνίδι, υπολογιστής, Internet, τηλεόραση...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:01, 25-11-05:

Περι video-games διαφωνώ καθέτως με αυτό που γίνεται. Πιστευω οτι αποβλακώνει τελείως τα παιδιά να είναι όλη μέρα σε ένα νετκαφέ και να παίζουν και να μην μπορούν να συζητήσουν για τίποτε άλλο παρα μόνο για το πότε βγαίνει το τάδε παιχνίδι.
Επίσης όσον αφορά το κινητό, θεωρώ οτι υπάρχει διαφορά. Άλλο να λες στους γονείς σου κάθε τοσο να σου πάρουν το τάδε κινητό κι άλλο να μαζευεις καιρό για να το πάρεις μόνη σου. Αν δηλαδή ξόδευα τα χρήματα που είχα μαζέψει σε ρούχα θα ήταν καλύτερα? Επίσης, μην ξεχνάς οτι ήμουν απο τα πρώτα παιδιά που είχαν κινητό, και δεν το πήρα για να κάνω επίδειξη ή οτιδήποτε άλλο αλλά γιατί είχα απο τότε κόλλημα με την τεχνολογία.
Όσον αφορά το βάψιμο, όχι δεν βάφονταν πολλές συμμαθήτριες μου. Πιο πολύ το παρατηρώ τώρα στο πανεπιστήμιο που βάφονται ΟΛΕΣ.
Βέβαια μην ξεχνάς οτι μέχρι 1η λυκείου ζούσα στην επαρχία... Λογικά στην Αθήνα δεν θα ήταν το ίδιο...

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 22:37, 25-11-05:

1. Τις ασπρόμαυρες τηλεοράσεις
2. Τις ποδιές
4. Το Σισμίκ
5. Το γιαπι της ακρόπολης! (χε χε αυτό είναι πολύ παλιό)
6. Τα πάρτυ (11 η ώρα πίσω)
7. Τους κινηματογράφους που δεν έχουν 456.287 αίθουσες.
Μμμμ....κατι μου θυμήζουν αυτά.....

Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Covenant
Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 475 μηνύματα.

O Covenant έγραψε στις 23:07, 25-11-05:

Eγω θα συμφωνησω με τα λεγομενα του giostau,καθως εχω εναν αδελφο μικροτερο κατα 5 χρονια και μπορω να πω οτι οι διαφορες μας,λογω ηλικιας,ειναι πολυ μεγαλες.

Λιγο πολυ εζησα ολα αυτα με τα ιδιωτικα καναλια (θυμαμαι χαρακτηριστικα μονο τα 2 κρατικα),την εκρηξη των ηλεκτρονικων (ουφαδικα),για υπολογιστη δεν υπηρχε καν (pc) και τα πρωτα βιντεοπαιχνιδια στο σπιτι ηταν το atari!!

Επισης ολες τις διαφορες τις διαπιστωνα απο ολους τους φιλους μου και του αδελφου και στο τι καναμε εμεις εκεινα τα χρονια,κατι που δεν ισχυει πλεον.
Απο μπιλιες,ποδοσφαιρο στα παρκα,μουσικη στο παρκο με κασετοφωνο και αλλα πολλα...

Σε γενικες γραμμες εχω να πω οτι οι "ακραιες" γενιες ηταν μεχρι και την γενια του 1982-3 καθως ξαφνικα απο τοτε αρχισαν να φλωρευουν πολυ τα πραγματα.
Απο το πως περνουσαμε και τι καναμε εμεις στο σχολειο ,με το κολλεγιο που ειναι την εποχη του αδελφου μου.
Ειχαμε επισης αλλη επαφη με το γυναικειο φυλο,ηταν πιο αγνα τα πραγματα τοτε και οι γυναικες δεν ηταν τοσο αγριες και μιγιαγκιχτες οπως σημερα.

Εχουν αλλαξει παρα πολλα και ευχαριστω τον Θεο που προλαβα και περασα τελεια (πραγματικα τελεια) τα εφηβικα μου χρονια,τεραστιος λογος ηταν η μικρη εξαπλωση της τεχνολογιας τοτε που μας αναγκαζε να ερχομαστε πιο πολυ σε φυσικη επαφη με τον περιγυρο μας,παρα να του μιλησουμε στο msn ή να του στειλουμε μηνυμα.
Εχουμε χασει το ενδιαφερον μας για τους φιλους μας,γιατι ξερουμε πολυ καλα οτι με μια κληση θα τον βρουμε αναπασα στιγμη οπου και να ειναι...αλλα αυτο δυστυχως μας εκανε να χασουμε την εκτιμηση μας στις ανθρωπινες επαφες,οπως ηταν μερικα χρονια πριν...

Και κατι ακομα...το online multiplayer της εποχης ηταν να πηγαινουμε ολοι στα ηλεκτρονικα (ακομα και πολλες κοπελες!!,για τα αγορια ερχοντουσαν
) για ατελειωτες ωρες,βρισκοντας συνεχως μαζι τους,οχι πισω απο μια οθονη και ενα πληκτρολογιο...

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 23:25, 25-11-05:

Είναι σίγουρο πως έχουν αλλάξει πολλά πράγματα από την εποχή που είμουν εγώ έφηβη, ο τρόπος διασκέδασης, ο τρόπος επικοινωνίας μεταξύ μας, η μόδα, η τεχνολογία....πιστεύω πως οι σημέρινοι έφηβοι έχουν πολλά να σκεφτούν για το μέλλον τους και μπαίνουν στα βαθιά από πολύ μικροί. Έχουν λίγοτερο ελεύθερο χρόνο και πολύ περισσότερο άγχος....Νομίζω πως τα νέα παιδιά τα καταφέρνουν μια χαρά πάρολη την πίεση που έχουν και πως είναι το ίδιο "καλά παιδιά" με τους παλαιότερους. Θεωρώ ότι η νέα γενιά είναι η "βελτιωμένη" εκδοσή μας ακόμη και αν πολλά που κάνουν μας φαίνοντε κάπως....διαφορετικά.

Αφήστε που είστε όλοι πιό όμορφοι ψηλοί, γυμνασμένοί

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:32, 26-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---
Αφήστε που είστε όλοι πιό όμορφοι ψηλοί, γυμνασμένοί
εδώ έχω μια μικρή διαφωνία....
τα σημερινά παιδιά είναι Ή αδύνατα Ή παχιά!!!
δεν υπάρχει μέσος όρος ... κανονικό βάρος.... στην πλειοψηφία μιλάω ε?
ή θα είναι ανορεξικά τα κοριτσάκια και θέλουν να είναι μοντέλες ή θα είναι παχύσαρκα απ το πολύ junk food (μιας που η μαμά λόγω εργασίας δεν έχει βάλει κατσαρόλα στο σπίτι εδώ και ένα 6μηνο)

άλλη κατηγορία διαφοράς... η διατροφή!
εμείς τρώγαμε σουβλάκι μια φορά το μήνα κι άν!
... goodys τι είναι αυτό? (κάτι βρωμο fast food στο μοναστηράκι για τους τουρίστες θυμάμαι!)
πίτσες τρώγαμε μια στο 6μηνο.... και όχι φιρμάτη... αυτή της συνοικίας.... ή την είχε κάνει στην ταψάρα η μαμά!
τώρα πια το κακό φαγητό έχει γίνει τρόπος ζωής!

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 12:49, 26-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Covenant
Eγω θα συμφωνησω με τα λεγομενα του giostau,καθως εχω εναν αδελφο μικροτερο κατα 5 χρονια και μπορω να πω οτι οι διαφορες μας,λογω ηλικιας,ειναι πολυ μεγαλες.

Λιγο πολυ εζησα ολα αυτα με τα ιδιωτικα καναλια (θυμαμαι χαρακτηριστικα μονο τα 2 κρατικα),την εκρηξη των ηλεκτρονικων (ουφαδικα),για υπολογιστη δεν υπηρχε καν (pc) και τα πρωτα βιντεοπαιχνιδια στο σπιτι ηταν το atari!!

Επισης ολες τις διαφορες τις διαπιστωνα απο ολους τους φιλους μου και του αδελφου και στο τι καναμε εμεις εκεινα τα χρονια,κατι που δεν ισχυει πλεον.
Απο μπιλιες,ποδοσφαιρο στα παρκα,μουσικη στο παρκο με κασετοφωνο και αλλα πολλα...

Σε γενικες γραμμες εχω να πω οτι οι "ακραιες" γενιες ηταν μεχρι και την γενια του 1982-3 καθως ξαφνικα απο τοτε αρχισαν να φλωρευουν πολυ τα πραγματα.
Απο το πως περνουσαμε και τι καναμε εμεις στο σχολειο ,με το κολλεγιο που ειναι την εποχη του αδελφου μου.
Ειχαμε επισης αλλη επαφη με το γυναικειο φυλο,ηταν πιο αγνα τα πραγματα τοτε και οι γυναικες δεν ηταν τοσο αγριες και μιγιαγκιχτες οπως σημερα.

Εχουν αλλαξει παρα πολλα και ευχαριστω τον Θεο που προλαβα και περασα τελεια (πραγματικα τελεια) τα εφηβικα μου χρονια,τεραστιος λογος ηταν η μικρη εξαπλωση της τεχνολογιας τοτε που μας αναγκαζε να ερχομαστε πιο πολυ σε φυσικη επαφη με τον περιγυρο μας,παρα να του μιλησουμε στο msn ή να του στειλουμε μηνυμα.
Εχουμε χασει το ενδιαφερον μας για τους φιλους μας,γιατι ξερουμε πολυ καλα οτι με μια κληση θα τον βρουμε αναπασα στιγμη οπου και να ειναι...αλλα αυτο δυστυχως μας εκανε να χασουμε την εκτιμηση μας στις ανθρωπινες επαφες,οπως ηταν μερικα χρονια πριν...

Και κατι ακομα...το online multiplayer της εποχης ηταν να πηγαινουμε ολοι στα ηλεκτρονικα (ακομα και πολλες κοπελες!!,για τα αγορια ερχοντουσαν
) για ατελειωτες ωρες,βρισκοντας συνεχως μαζι τους,οχι πισω απο μια οθονη και ενα πληκτρολογιο...
Θα συμφωνήσω μαζί σου με τον Κρόνο με την Κακκή Επιρροή μην γράφω πάλι τα ίδια
Είμαι του 83 γεννημένη, βλέπω τεράστιες διαφορές ανάμεσα σε εμένα και στην αδερφή μου(90 γεννημένη)
όχι συγκεκριμένα στην αδερφή μου αλλά στην ηλικία της αδερφής μου, εδώ υπάρχουν διαφορές στου 84 δεν θα υπάρχουν ανάμεσα σε 7 χρόνια και 5??
Αυτό το αθώο δεν υπάρχει πια,
τα σημερινά παιδιά έχουν ξεσαλώσει αλλά περισσότερο φταίνε οι γονείς που τα αφήνουν πολύ λάσκα για εμένα.
Δεν είναι δυνατόν ρε παιδιά να βγαίνω 21 χρονών πρωτοχρονιά στι 1 το βράδυ και να βλέπω 13χρονα με τον γκόμενο να φιλιούνται μέσα στο κλαμπ και να φεύγουν τα ξημερώματα.
και δεν μιλάω για μια 2 περιπτώσεις, έχω γράψει κι άλλα παρόμοι σε άλλο ποστ.

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 19:31, 12-02-07:

Υπάρχει χάσμα γενεών?
Εμείς είμαστε τα άτομα (παππούδες) απο 28 και πάνω και εσείς οι μικρότερες ηλικίες. Ας γράψουμε το πως μεγαλώσαμε εμείς και πως μεγαλόνεται εσείς. Ας δούμε τα θετικά και αρνητικά μιας εποχής πρίν απο 15 χρόνια περίπου. Τι έχει αλλάξει και τι όχι. Ποιές σειρές είναι κοινές, πως ήταν κάποτε ο τάδε η η τάδε. Γράψτε ελέυθερα ότι θυμάστε και ρωτήστε ελέυθερα ότι είχατε απορία!
Υπάρχει διαφορά τεράστια στον τρόπο που μεγάλωσε ένας άνθρωπος που είναι σήμερα 20 ετών και ένας που είναι 30. Αυτό είναι προφανές και με τα όσα γράφτηκαν παραπάνω.
Όμως, δεν πιστεύω ότι υπάρχει χάσμα γενεών. Οι 30άρηδες έχουν παρόμοιες αντιλήψεις με τους νεότερους ανθρώπους, χρησιμοποιούν πχ. το ίντερνετ και τις νέες τεχνολογίες άνετα και γενικά είναι προσαρμοσμένοι πλήρως στα νέα δεδομένα. Μεγάλωσαν αλλιώς όμως δεν έχουν πρόβλημα να επικοινωνήσουν με τα άτομα μικρότερης ηλικίας.

Εκεί που φαντάζομαι ότι όντως υπάρχει χάσμα είναι ανάμεσα σε αυτούς που είναι 30 και αυτούς που είναι 40. Η απόσταση πρέπει να είναι μεγάλη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:57, 12-02-07:

Δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλες τις απαντήσεις, αλλά γενικά... ναι... υπάρχει διαφορά νοοτροπίας από γενιά σε γενιά...

Δεν είναι απαραίτητα κάτι το επαναστατικό, όπως με τους εφήβους του 60, ούτε κάτι το ορίσιμο.
Αλλά το έχω ζήσει, με άτομα όχι πολύ μικρότερα ή μεγαλύτερά μου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 20:03, 12-02-07:

Ειδικα εδω, οσο περναει ο καιρος αυξανονται τα μελη και κατα συνεπια γινονται πιο πολυ και οι "γεροι" και τα "πιτσιρικια" του forum. Εχουμε και μερικα μελη που ειναι σε αρκετα μεγαλες ηλικιες (αυτην την στιμγη μου ερχονται δυο στο μυλαο, 47 και 50 ετων) αλλα και σχετικα μικρους σαν εμενα αλλα και αλλους 15 χρονους και πιο μικρους, 14 και 13 ετων.. Τις διαφορες μας σε οπιοδηποτε θεμα της βλεπουμε και μεσα απο τις συζιτησεις μας... Διαφορα νοοτροπιας που λεει το γιδακι δεν υπαρχει λογο ηλικιας, καθος και με αλλους 15χρονους εδω μεσα εγω εχω αλλη νοοτροπια, αλλα διαφορες στην νοοτροπια που προερχονται απο την ηλικια, ναι υπαρχουν και ειναι αρκετες

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 01:13, 13-02-07:

Βασικά με τα άτομα που είναι 3-4 χρόνια μικρότερα ή μεγαλύτερά μου δεν αισθάνομαι ότι υπάρχουν και πολλές διαφορές στον τρόπο που μεγαλώσαμε. Λίγες με τους δεύτερους πιθανώς, λόγω τεχνολογικών εξελίξεων. Αλλά με την αδερφή μου και την φουρνιά της (3 χρόνια μικρότερη) δεν αισθάνομαι καμία διαφορά. Οι αναμνήσεις μας είναι πανομοιότυπες, εντάξει, ας πούμε αυτή είχε κινητό στο σχολείο στην Ά Λυκείου, εγώ στην ΄Γ δεν το χρησιμοποιούσα πολύ!

Με τους 30άρηδες πάλι, αν και μπορώ να συζητήσω για πολλά, αισθάνομαι ότι είναι σε άλλη φάση. Τα βλέπουν αλλιώς και πολλοί μου βγάζουν μια γκρίνια που με χαλάει. Δεν ξέρω αν ήταν η συγκεκριμένη γενιά!

Όσο για τους σημερινούς έφηβους, επειδή έχω πολλά ξαδέρφια στην εφηβεία, θα έλεγα ότι πάνω-κάτω τα ίδια μυαλά και προβληματισμούς έχουν με αυτούς που είχαμε εμείς. Δεν διακρίνω ιδιαίτερες διαφορές. Είναι βέβαια πιο κοντά στην τεχνολογία, κάτι που με κάνει να διαπιστώνω κι έναν πιο κλειστό τρόπο ζωής. Εκεί που εμείς ψάχναμε ευκαιρία για μεθύσι και ξενύχτι, αυτοί κάθονται με τις ώρες μπροστά στον υπολογιστή. Παρόλα αυτά, νομίζω πως οι γονείς δίνουν πολύ περισσότερες ελευθερίες στα παιδιά από αυτές που είχα εγώ.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 01:16, 13-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Εκεί που εμείς ψάχναμε ευκαιρία για μεθύσι και ξενύχτι, αυτοί κάθονται με τις ώρες μπροστά στον υπολογιστή.
Κι εμείς τι κάνουμε τώρα;

Παρόλα αυτά, νομίζω πως οι γονείς δίνουν πολύ περισσότερες ελευθερίες στα παιδιά από αυτές που είχα εγώ.
Κυρίως στα δεύτερα παιδιά, όταν η διαφορά ηλικίας είναι μικρή (πχ έως 6 χρόνια). Αυτό γιατί έχει προηγηθεί το μεγάλο παιδί, το οποίο έχει κάνει την επανάστασή του κι έχει πάρει τις "ελευθερίες" που δικαιούται...

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 01:19, 13-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιωργος
Κι εμείς τι κάνουμε τώρα;
Κάτσε να κατέβω σε 1,5 μήνα κι αν με πετυχαίνεις τα βράδια μέσα σφύρα μου κλέφτικα!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:28, 13-02-07:

Με τους 30άρηδες πάλι, αν και μπορώ να συζητήσω για πολλά, αισθάνομαι ότι είναι σε άλλη φάση. Τα βλέπουν αλλιώς και πολλοί μου βγάζουν μια γκρίνια που με χαλάει. Δεν ξέρω αν ήταν η συγκεκριμένη γενιά!
Εμένα πάλι παραδόξως, περισσότερη γκρίνια μου βγάζουν οι 22-30 παρά οι 30+...

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 11:29, 13-02-07:

βρε παιδιά εγώ ακόμα ούτε τα 23 δεν έχω κλείσει (σε ένα μήνα πάρτυ ετοιμαστείτε!!!) αλλά βλέπω κάτι διαφορές να σου βγει το μάτι με άτομα με τα οποία θεωρούμαστε ίδια γενιά με διαφορά 5-6 χρόνων.

εγώ κινητό απέκτησα στα 18 μου, δλδ ως φοιτήτρια (γιατί πολύ απλά δεν ήταν απαραίτητο)!
οι γονείς σε πηγαινοέφερναν μέχρι κ τα 16-17 σε πάρτυ τα οποία τελείωναν το πολύ στις 1.
το να βγώ με το έτερον ήμισυ μόνη μου, περιοριζόταν στον καφέ τουλάχιστον μέχρι τα 17.
πρώτη φορά βγήκα σε κλαμπ στα 17 με συνοδεία καθηγητών (είμασταν εσώκλειστοι) κ στην ελλαδα πρώτη φορά κλαμπ στα 19!
το να γυρίσεις 1 η ώρα θεωρούταν ξενύχτι κ όχι πάνω από μια φορά τον μήνα ίσως κ το δίμηνο.
σε ακόμα μικρότερες ηλικίες μέχρι κ τα 15 βασική διασκέδαση ήταν το κρυφτό, η μακριά γαϊδούρα, τα επιτραπέζια, το κυνηγητό.
φυσικά ακόμα πιο μικρή έπαιζα αταρι (για όσους το θυμούνται)!!!!
το να μιλάμε για σεξ με την απλότητα κ την φυσικότητα που μιλούν τώρα τα 13χρονα...εεεεμ! στα 13 μου η ερώτηση ήταν "τι είναι το σεξ"; κ με 10000 κοκκινίσματα για να προφέρουμε την λέξη.
εγκληματικότητα; εντάξει πάντα υπήρχε, αλλά τουλάχιστον κανείς δεν φοβόταν συνομίληκους του!
α ναι! κομπιούτερ κ internet, ήταν η πολυτέλεια μου ως δώρο με την αποφοίτηση από το σχολείο!!!χαχαχα!

τι ναπώ...παίζει να είχα μείνει εγώ λίγο πίσω, αλλά δεν το νομίζω εκτός από κάποιες εξαιρέσεις.
ωχ! μήπως γέρασα;;

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 13:45, 13-02-07:

Δεν ξέρω εάν υπάρχει χάσμα γενέων...το σίγουρο είναι ότι τότε (πριν 10-12 χρόνια) σκεφτόμασταν και λειτουργούσαμε διαφορετικά. Συμπεριφοράμασταν πιο κόσμια, αντιδρούσαμε πιο ήρεμα, σεβόμασταν περισσότερο τους ανθρώπους και την προσωπικότητά τους . Οι άντρες (οι περισσότεροι) σέβονταν τις γυναίκες και το αντίστροφο. Όλα πολύ πιο όμορφα!
Τώρα πάμε από το κακό στο χειρότερο
συμφωνω απολυτα!!! τα πραγματα ηταν πολυ πιο διαφορετικα τοτε....οποτε πιστευω οτι το χασμα γενεων υπηρχε υπαρχει και θα υπαρχει γιατι καθε γενια μεγαλωνει τελειως διαφορετικα. ισως στην εποχη μας να ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα γιατι οι γονεις εκσυχρονιζονται βλεποντας τις αλλαγες των εποχων αλλα παντα υπαρχει το χασμα γενεων.ακομη κι εγω βλεπω τις μικροτερες ξαδερφες μου στο στυλ τους και λεω εμεις δεν καναμε τετοια...ειμασταν αλλιως...διαφορετικη γενια...καποια πραγματα δεν αλλαζουν.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 15:35, 13-02-07:

Δεν ξέρω ρε σεις, μου ακούγεστε υπερβολικοί. Εγώ πέρα από αυτά που έγραψα παραπάνω και ένα μεγαλύτερο 'χυμαδιό' στο σεξουαλικό (που δεν απέχει όμως πολύ από τότε που ήμουν στο σχολείο), δεν βλέπω πολλές διαφορές μεταξύ της γενιάς μου και των εφήβων σήμερα. Και αν αρχίσουμε από τώρα να τους βλέπουμε σαν εξωγήινους, τι θα κάνουμε όταν γίνουμε 40;

Παράθεση

thodoris7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thodoris7
Ο thodoris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός . Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O thodoris7 έγραψε στις 17:05, 13-02-07:

Μου θυμίζει έκθεση στο σχολείο αυτή η συζήτηση "Υπάρχει χάσμα γενεών?"

Για μένα φυσικά υπάρχει και πάντα θα υπάρχει γιατί η κάθε γενιά μεγαλώνει με διαφορετικό κλίμα και οι ιδέες είναι διαφορετικές σε κάθε εποχή,πάντα υπήρχε,υπάρχει και θα υπάρχει το λεγόμενο χάσμα ιδεών

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pantazis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pantazis
Ο pantazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 54 ετών . Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O pantazis έγραψε στις 02:35, 22-02-07:

χάσμα και μεγάλο υπάρχει ....

όχι τόσο πολύ μεταξύ του τι έκανε ο καθένας στα 16 η 18 με τους σημερινούς ......

αλλά το πόσο αλλάζει ο ίδιος ο άνθρωπος ...με το γκάζι που τρώει ...από παντού ......

ούτε το παίρνει είδηση .......

παρακαλάει να μοιάσει σε κάτι άλλο ........

...στον προϊστάμενο του π.χ.

για πολλές ...κλωτσιές ...μιλάμε...........

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crazyhelen : 23-02-07 στις 12:45. Αιτία: Μικρή και δυσανάγνωστη γραμματοσειρά
Παράθεση

Niki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Niki
H Niki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Niki έγραψε στις 11:21, 16-03-07:

Ίσως να φανεί ακραίο αυτό που θα πω αλλά πέρα από το χάσμα μεταξύ γονιών - παιδιών , πιστεύω και στο χάσμα που δημιουργείται από διαφορές 5 και 6 χρόνων . Υπάρχουν απίστευτες διαφορές . Τα παιδιά συνεχώς αλλάζουν

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 18:59, 16-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Niki
Ίσως να φανεί ακραίο αυτό που θα πω αλλά πέρα από το χάσμα μεταξύ γονιών - παιδιών , πιστεύω και στο χάσμα που δημιουργείται από διαφορές 5 και 6 χρόνων . Υπάρχουν απίστευτες διαφορές . Τα παιδιά συνεχώς αλλάζουν
Πες τα χρυσόστομε. Αυτά λέω κι εγώ όλη την ώρα και με λένε τζώρα. Το παιδί που γεννήθηκε το 1976 είναι η μέρα με τη νύχτα με τον νεανία γεννηθέντα το 1973. Ο νέος είναι ωραίος αλλά ο παλιός είναι αλλιώς.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:14, 20-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
Ποιός είπε ότι παπούς είναι ο 28 χρονος, όχι δεν υπάρχει χάσμα γενεών πιστέυω άπλά μεγαλώνουμε και μεγαλώνουν αλλάζουν και αλλάζουμε, με καλύπτει η έκφραση "εκεί που έισουν ήμουνα και δώ που είμαι θάρθεις..."
Είναι σωστή κατα την γνώμη μου δεν διαφέρουμε εξάλου θα το πώ και άλλιώς, άν έχεις το μυαλό μπορείς να καλύψεις το χάσμα που μπορεί να υπάρχει, το ότι ήταν απλουστευμένα τότε τα πράγματα δεν άλλαζει γιατί και οι πιό μεγάλοι χρησιμοποιούν και τώρα τις νέες τεχνολογίες

Αν σας μπέρδεψα μου λέτε

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:59, 20-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
και δώ που είμαι θάρθεις..."
Αυτό είναι το πρόβλημα κατ'εμε. Οτι ο "μεγάλος" υποθέτει αυτόματα οτι ο "μικρός" θα περάσει απο ακριβώς τα ίδια που πέρασε και εκείνος και συμπεριφέρεται σαν κάποιου είδους μελλοντολόγος που γνωρίζει το μέλλον του "μικρού", κάτι που όπως είναι αναμενόμενο, εκνευρίζει τον "μικρό" και δικαίως. Η κάθε ζωή είναι διαφορετική. Δεν σημαίνει οτι επειδή ο Χ σαραντάρης πέρασε απο την Υ φάση ζωής και είχε τις Ζ απόψεις, το ίδιο θα κάνει και ο W μικρός. Όπως και τείνουν να βγάζουν εύκολα συμπεράσματα, τσουβαλιάζοντας τους νέους, πχ όταν λέω οτι δεν μου αρέσει η ζωή στην επαρχία αυτόματα οι μεγαλύτεροι συμπεραίνουν οτι το λέω αυτό επειδή η επαρχία δεν έχει αρκετά μπαράκια, κλαμπάκια κλπ ενώ εμένα ούτε καν μου αρέσουν τα μπαράκια, κλαμπάκια κλπ!! Ή πχ θα θεωρήσουν οτι είμαι άθεη λόγω αντίδρασης (ειδικά όταν ήμουν μικρότερη). Ενώ σε κάποιον μεγαλύτερο θα σεβαστούν τα παραπάνω ως προσωπική και κατασταλαγμένη άποψη. Αντιθέτως οι μικρότεροι νομοτελειακά δεν δικαιούνται να έχουν απόψεις τις οποίες έχουν σκεφτεί, πρέπει ντε και καλά να κρύβεται απο πίσω κάποιος επιφανειακός και ανώριμος λόγος.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:36, 20-04-07:

Αντιθέτως οι μικρότεροι νομοτελειακά δεν δικαιούνται να έχουν απόψεις τις οποίες έχουν σκεφτεί, πρέπει ντε και καλά να κρύβεται απο πίσω κάποιος επιφανειακός και ανώριμος λόγος.
Και βέβαια δικαιούνται να έχουν απόψεις και βέβαια τις έχουν σκεφτεί, το πιθανότερο όμως είναι πως καθώς αποκτούν περισσότερες εμπειρίες και μεγαλώνουν θα θελήσουν να τις αναθεωρήσουν.
Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Κάθε άλλο. Είναι εξέλιξη. Αλοίμονο αν από τα 15 (π.χ.) αποκτούσαμε αποκρυσταλωμένες απόψεις. Δεν θα αφήναμε έτσι κανένα περιθώριο στις καινούργιες γνώσεις που πιθανών να έχουμε την τύχη να γευτούμε.

Κανείς μας δεν πρέπει να ξεχνά πως πάντα υπάρχει κάποιος που είναι μεγαλύτερος μας, που έχει περισσότερες εμπειρίες που ξέρει κάτι διαφορετικό, κάτι παραπάνω.

Το θέμα για μένα είναι να ενισχύσουμε την θεώρηση των νεωτερων χωρίς να επιβάλουμε τη δική μας θέση. Όχι να την καταργήσουμε. Να την κατανοήσουμε και να τη βοηθήσουμε να αναπτυχθεί.
Δεν μπορεί να αντιμετωπίζεις το πρόβλημα του μικρότερου σαν κάτι ασήμαντο, γιατί για εκείνον που το ζει, είναι εκείνη τη δεδομένη στιγμή, το μεγαλύτερο πρόβλημα του κόσμου!

Το ίδιο συμβαίνει και με τις απόψεις των νεότερων. Έχουν τη δική τους σημαντική βαρύτητα για αυτούς που τις φέρουν.
Εάν αντιμετωπίσουμε τους νεότερους με σεβασμό -όπως άλλωστε απαιτούμε και από εκείνους- ίσως είναι πιο εύκολο να έχουμε ένα διάλογο μαζί τους ώστε να τους αποδείξουμε -αν πρέπει- που και γιατί μπορεί να κάνουν λάθος.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:47, 20-04-07:

Isiliel, δεν εννοώ οτι ο νέος δεν θα αλλάξει απόψεις (άλλωστε και ένας μεγαλύτερος μπορεί να αλλάξει απόψεις για κάτι, και αν απορρίπτει το ενδεχόμενο να το κάνει μάλλον θα έπρεπε να ανοίξει λίγο το μυαλό του), εννοώ οτι δεν σημαίνει οτι την Χ άποψη την έχει για τους -συνήθως εντελώς επιφανειακούς και ανώριμους- λόγους που υποθέτει αυτόματα ο μεγαλύτερος. Μπορεί όντως να την έχει σκεφτεί και να έχει βάσιμους λόγους να το πιστευει ο,τι πιστευει.
Επίσης γιατί να υποθέτουμε αυτόματα όταν κάποιος μικρός σε ηλικία έχει μια άποψη με την οποία διαφωνούμε οτι απλά είναι "της ηλικίας" και όχι οτι απλά έχει διαφορετική άποψη; Γιατί την ίδια ακριβώς άποψη σε ένα μεγαλύτερο θα τη σεβόμασταν ως προσωπική επιλογή ενώ σε ένα μικρότερο την αγνοούμε θεωρώντας την "της ηλικίας"; Αυτό που με εκνευρίζει είναι το ανελέητο τσουβάλιασμα των νέων, δεν λέω οτι όντως δεν υπάρχουν νέοι με απόψεις που ελάχιστα τις έχουν σκεφτεί αλλά δεν είναι όλοι έτσι. Και δεν μιλάω για 15χρονα μόνο, μιλάω και για ενήλικους νεαρούς στην ηλικία, πχ 20. Όσο μεγαλώνεις πιστευεις οτι σε Χ χρόνια θα σταματήσει να υφίσταται αυτός ο ρατσισμός λόγω ηλικίας και όταν φτάσεις στην ηλικία αυτή βλέπεις οτι ακόμα υπάρχει. Μικρή νόμιζα οτι όταν φτάσω στα 15 δεν θα υπάρχει. Όταν έφτασα στα 15 πίστευα οτι θα σταματήσει στα 18 που θα ενηλικιωθώ. Όταν έφτασα στα 18 πίστευα οτι θα σταματήσει όταν το πρώτο ψηφίο της ηλικίας μου σταματήσει να είναι το 1. Πλέον πιστευω οτι θα σταματήσει κάπου στα 24-25. Άντε να δούμε

ΥΓ: Πολλές φορές μου λένε οτι κάποια posts μου μοιάζουν γραμμένα απο τριαντάρα. Το συγκεκριμένο όταν το διαβάζω μάλλον μου μοιάζει γραμμένο απο 16αρα. Whatever, ο καθένας μας έχει πολλές πλευρές, λιγότερο ή περισσότερο ώριμες.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους