Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ζητείται.... δίαιτα!

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:47, 25-11-05:

oh well.....
Πλησιάζουν οι γιορτές και... δεν θα χωράω να μπω στα ρούχα μου (κι όχι μόνο για τις γιορτές δηλαδή... έχω παραστρουμπουλέψει τελευταίως και ήδη δεν χωράω στα ρούχα μου και ψάχνω κάθε μέρα τι θκατά να βάλω αλλά ευτυχώς δεν πάω να πάρω καινούργια )

Ξέρω ότι λίγο πολύ όλοι/ες έχουμε και κάποια διαιτούλα εύκαιρη....
εγώ δυστυχώς τις πέταξα τις δικές μου σε μια μανία καθαριότητας
οπότε.... ζητείται βοήθεια

Υ.Γ. μη διανοηθείτε να με ρωτήσετε ύψος και βάρος θα σας πω αφού αδυνατίσω (οκ πάντως είμαι πολύ μακιρά από 3ψήφιο νούμερο )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:54, 25-11-05:

Όλες οι διαίτες που κυκλοφορούν στο τέλος σε κάνουν να παίρνεις πίσω τα κιλά. Η γνώμη μου είναι (και σε μένα αυτό πετυχαίνει) να αρχίσεις ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ να μειώνεις τις θερμίδες που παίρνεις ώστε να επωφεληθείς για πολύ καιρό απο τη μέιωση. Μην τις ρίξεις κατευθείαν σε χαμηλό νούμερο γιατί θα δεις μεν απώλεια στην αρχή αλλά μετά θα συνηθίσει ο οργανισμός σου και αφενός μεν δεν θα χάνεις, αφετέρου θα βάζεις πάρα πολύ αν φας λίγο παραπάνω.
Επίσης κοίτα να μειώσεις το βραδινό. Δεν πα να λένε οτι θέλουν οτι τελικά δεν έχει σημασία, σε μένα βλέπω οτι έχει και παραέχει!
Α, και ο,τι και να γίνει μην διανοηθείς να τις ρίξεις σε κάτω απο 1000 τη μέρα!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 13:56, 25-11-05:

θεκθ

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 14:02, 25-11-05:

Oτι και να κανεις μην ριξεις τις θερμιδες κατω απο 1000 με 1300 την ημερα γιατι θα εχεις τα αντιθετα αποτελεσματα.(Αντιδρα ο οργανισμος)
Απο εκει και περα με τις διαιτες που χανεις γρηγορα τα παιρνεις κι ετσι.
Το καλλιτερο ειναι αυτο που ειπ η Μισελ καθως και να κοψεις τα κλασσικα βλαβερα φαγητα.
Οχι πολλα αλλατια (κατακρατηση υγρων), ζαχαρη,σοκολατες,αναψυκτικα,τηγανιτα,παπαρες στο λαδι με το ψωμι κτλ κτλ.
Να θυμασαι αυτο που λενε για την σοκολατα εδω τστην Ιταλια.(Μαλιστα το ειχα δει και σε ενα κεντρο αδυνατισματος.Δεν πηγα εγω, απ'εξω ηταν σε αφισα.)
"Σας αρεσει η σοκολατα;Να θυμαστε οτι καθε μπουκια σοκολατας μενει 3 λεπτα στο στο στομα και... 3 μηνες στον κωλο!"
Καμια επισκεψη σε κανα διαιτολογο σκεφτεσαι να κανεις;
Μια αλλη καλη λυση ειναι να παρεις λεκιθινη.
Πωλειται σε φαρμακειο διχως συνταγη, ειναι ακινδυνη και απλως μετα απο καθε γευμα παιρνει 1 με 2 καψουλες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 25-11-05 στις 14:07.
Παράθεση

blackpanther

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη blackpanther
H blackpanther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H blackpanther έγραψε στις 14:04, 25-11-05:

Αν και συμφωνώ απόλυτα με την Michelle.
Θα πρέπει (λένε) να τρως πολλά (5) γευμάτα αλλά μικρές ποσότητες. Τώρα εάν θα τα καταφέρεις, είναι άλλο θέμα.
Από προσωπική μου πείρα, μπορείς το μεσημέρι (δεν ξέρω εάν δουλεύεις) να φας μια σαλάτα - χωρίς αλάτι - με λάδι και το απόγευμα γύρω στις 18:00 με 19:00 μια κανονική μερίδα φαγητό.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:05, 25-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Όλες οι διαίτες που κυκλοφορούν στο τέλος σε κάνουν να παίρνεις πίσω τα κιλά. Η γνώμη μου είναι (και σε μένα αυτό πετυχαίνει) να αρχίσεις ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ να μειώνεις τις θερμίδες που παίρνεις ώστε να επωφεληθείς για πολύ καιρό απο τη μέιωση. Μην τις ρίξεις κατευθείαν σε χαμηλό νούμερο γιατί θα δεις μεν απώλεια στην αρχή αλλά μετά θα συνηθίσει ο οργανισμός σου και αφενός μεν δεν θα χάνεις, αφετέρου θα βάζεις πάρα πολύ αν φας λίγο παραπάνω.
Επίσης κοίτα να μειώσεις το βραδινό. Δεν πα να λένε οτι θέλουν οτι τελικά δεν έχει σημασία, σε μένα βλέπω οτι έχει και παραέχει!
Α, και ο,τι και να γίνει μην διανοηθείς να τις ρίξεις σε κάτω απο 1000 τη μέρα!!
Δυστυχώς δεν είμαι απ τα άτομα (λόγω χαρακτήρα) που αρκεί απλά να "μειώσουν" τις ποσότητες και να βελτιώσουν τις ποιότητες....
Δεν κρατάω πάνω από 2-3 μέρες... βαριέμαι... ξεχνιέμαι.. και τελικά δεν κάνω τίποτα.
Χρειάζομαι μια στάντραρ διατροφή ένα πρόγραμμα που θα πρέπει να "ταλαιπωρούμαι" για να την τηρώ

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless
θεκθ
έχω έχω απ αυτούνο (και αρκετό )
δυστυχώς δεν αρκεί
σκέψου να μην είχα πόσα παραπάνω κιλά θα είχα

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:08, 25-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Μario
"Σας αρεσει η σοκολατα;Να θυμασται οτι καθε μπουκι σοκολατας μενει 3 λεπτα στο στο στομα και... 3 μηνες στον κωλο!"

...
....
....

οκ αυτό ήταν.....

Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Covenant
Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 475 μηνύματα.

O Covenant έγραψε στις 14:36, 25-11-05:

Nα σου πω την προσωπικη μου αψοψη με βαση τις γνωσεις μου;

Λοπον την εκφραζω και προσωπικα εχει καλα αποτελεσματα και στην μανα μου.
Οι γυναικες χρειαζεστε κατα μεσο ορο 2000 θερμιδες ημερησιως με διαφοροποιησεις αναλογα με την ζωη που ακολουθει η καθεμια.

Το μεγιστο λαθος που κανουν ολοι και ολες ειναι να μειωνουν τα γευματα σε ενα,ή γενικα να τρωνε απειροελαχιστο με αποτελεσμα ολη μερα να βασανιζονται.
Το μυστικο για μενα ειναι ενα.
Θα εχεις συχνα γευματα-τσιμπολογηματα (5-6 ημερησιως) μονο που θα διατηρεις σωστα τα βασικα 3 γευματα (πρωινο-μεσημεριανο-δειπνο).

Η μονη διαφορα ειναι οτι θα τρως περιπου την μιση μεριδα απο οτι θα επρεπε να φας με βαση το στομαχι σου.
Τι θελω να πετυχουμε τωρα με αυτο;
Οταν ο οργανισμος εχει ενεργεια απο τροφη μεσα του,τοτε δεν αναγκαζεται να διασπασει την μυικη μαζα για να παρει ενεργεια (πρωτεινες) καθως απο κει περνει την πρωτη ενεργεια που χρειαζεται και οχι απο το λιπος.
Με αποτελεσμα αν δεν τρως,να σου διασπα τους μυες για να τραφει και το λιπος μενει ΑΝΕΠΑΦΟ.
Αν ομως καθε μερα εχεις τακτα αλλα αρκετα ελαφρια γευματα,τοτε δεν θα χρειαζεται ο οργανισμος να διασπα μυες για να παρεις πρωτεινες,καθως θα τις παρει απο τροφες.

Τωρα πιο ειναι το μυστικο της ολη υποθεσης.Οταν τρως φαγητα πλουσια σε πρωτεινες (τα γαλοκτομικα ειναι απο τις πιο "ποιοτικες" πρωτεινες) ο οργανισμος τις χρειαζεται αυτες για ανοικοδομηση του σωματος σου.
Να πλασει μυες,να αναπληρωσει καθε λογης κυτταρα (περα τα εγκεφαλικα) το οποιο το κανει ΜΟΝΟ με τις πρωτεινες καθως ειναι το βασικοτατο δομικο υλικο του σωματος.

Οι πρωτεινες δεν μπορουν να αποθηκευτουν για μετεπειτα χρηση απο το σωμα οπως το λιπος,με αποτελεσμα να τις χρησιμοποιησει εκεινη την στιγμη.
Οι πρωτεινες ομως χρειαζονται αλλες ΤΟΣΕΣ θερμιδες (απο οσες αξιζουν) για να αφομιωθουν απο τον οργανισμο,με αποτελεσμα ο οργανισμος παραλληλα να καιει "λιπος" για ενεργεια απο το σωμα (καθως εχει ηδη τροφη για την παρτυ του,ειναι βολεμενος) για να μπορεσει να δομησει το σωμα με τις πρωτεινες χρησιμοποιωντας ταυτοχρονα και το λιπος.

Το αποτελεσμα θα ειναι (αν κανεις και λιγο ασκηση,ακομα καλυτερα αποτελεσμα,σφιγγει το σωμα,καθως οι μυες εκει αναδομουνται και γυμναζονται) να μην πεινας καθολου,απλα θα τρως αρκετα συχνα για να μην μενεις ποτε με αδειο ρεζερβουαρ καθως θα αναγκασεις το σωμα σου να μην καβαντωνει λιπος και σε αντιθεση να χτιζει.

Οι θερμιδες θα πρεπει να παραμεινουν σαν καθημερινα ορια (2000),απλα θα αλλαξεις την αναλογια των πρωτεινων που θα περνεις,με ισορροπια σε βιταμινες και λιπος (ειναι απαραιτητοτατο για την σωστη λειτουργια του οργανισμου).

Αυτα απο μενα και ελπιζω να εγινα κατανοητος,συγνωμη που το εμβαθυνα τοσο

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:50, 25-11-05:

Αν και δεν θέλω να το προτείνω σε κανέναν....
Μου εξηγεί κάποιος βρε παιδιά πως γίνεται σε μένα και όταν τρώω λίγα και μεγάλα γευματα συνήθως χάνω ενώ όταν τρώω πολλά και μικρά βάζω???
Τόσο ανάποδη είμαι πια?

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 14:53, 25-11-05:

Αν και δεν θέλω να το προτείνω σε κανέναν....
Μου εξηγεί κάποιος βρε παιδιά πως γίνεται σε μένα και όταν τρώω λίγα και μεγάλα γευματα συνήθως χάνω ενώ όταν τρώω πολλά και μικρά βάζω???
Τόσο ανάποδη είμαι πια?
Oχι...
Κι εγω που θελω να παρω κιλα, η διαιτα μου επιβαλει τα πολλα γευματα καθε μερα και "μικρα". (Μικροτρα δηλαδη απ' οτι το κανονικο γευμα.)
(Αχ...αντε να δω πως θα τα παρω...Οι περισσοτεροι θελουν να χαουν κι εγω να παρω! ΖΝΤΟΙΝΓΚ)

Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Covenant
Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 475 μηνύματα.

O Covenant έγραψε στις 14:56, 25-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Μario
Oχι...
Κι εγω που θελω να παρω κιλα, η διαιτα μου επιβαλει τα πολλα γευματα καθε μερα και "μικρα". (Μικροτρα δηλαδη απ' οτι το κανονικο γευμα.)
(Αχ...αντε να δω πως θα τα παρω...Οι περισσοτεροι θελουν να χαουν κι εγω να παρω! ΖΝΤΟΙΝΓΚ)
Τα ιδια και εγω Mario,ειναι τελειο να τρως σαν ζωο και να μην παχαινεις.
Το μονο που μου την σπαει ειναι οτι πειναω καθε το πολυ 3-4 ωρες,με αποτελεσμα να κατανταει προβλημα.
Τα κιλα μονο Ελλαδα μπορεις να τα βαλεις,σαν την ελληνικη ποιοτητα με τιποτα.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 14:59, 25-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από VarX
Τα κιλα μονο Ελλαδα μπορεις να τα βαλεις,σαν την ελληνικη ποιοτητα με τιποτα.
Αυτο ξαναπεστο φιλε μου!
Οσο θυμαμαι την ντοματα που μου ειχες στειλει...
Τουλαχιστον εδω που ειμαι δεν ειναι ασχημα τα πραγματα.
Αλλα οταν ημουν στην Παρμα, ηταν ψιλοχαλια εκει...

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 15:01, 25-11-05:

Όταν τρώς τα άντερα σου και δεν παχαίνεις είναι τέλεια αλλα είναι και κάτι το οποίο το χάνεις με τα χρόνια. Συγκεκριμένα για τους άντρες ο μεταβολισμός χάνει τους αρχικούς του ρυθμούς κοντά στην ηλικία των 30 και εκεί που τα 2 πίττα γύρω απο όλα με 2 πατάτες και 1 κόκα δεν σου έλεγαν τίποτα όταν τα έτρωγες 12 το βράδυ, την επόμενη μέρα απορείς πόσες μέρες ακόμα θα είσαι φουσκωνένος! Παλιοκατάσταση!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:07, 25-11-05:

Εγώ πάντως απο τότε που έκανα φόρουμ έχασα 6 κιλά και πλέον δεν βάζω με τίποτα!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 15:08, 25-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis
Όταν τρώς τα άντερα σου και δεν παχαίνεις είναι τέλεια αλλα είναι και κάτι το οποίο το χάνεις με τα χρόνια. Συγκεκριμένα για τους άντρες ο μεταβολισμός χάνει τους αρχικούς του ρυθμούς κοντά στην ηλικία των 30 και εκεί που τα 2 πίττα γύρω απο όλα με 2 πατάτες και 1 κόκα δεν σου έλεγαν τίποτα όταν τα έτρωγες 12 το βράδυ, την επόμενη μέρα απορείς πόσες μέρες ακόμα θα είσαι φουσκωνένος! Παλιοκατάσταση!
Αυτο που λες ισχυει οσο τιποτα...
Για την ιστορια εγω μια ζωη ημουν... "στεκα"!
Το τι υποκοριστικα μου ειχαν βγαλει...αστο!
"Τσιχλα","Στεκα","οδοντογλυφιδα", "ακτινογραφια θωρακος με ποδια"...τι μου ελεγαν οτι αν φυσηξει θα κανω τον Σουπερμαν...παλιοκατασταση!
Το καλο ειναι ομως οτι ποτε δεν ημου αδυναμος και ουτε αρρωσταινα.
Αnyway, ακομα και τωρα που εχω παχυνει και παω γυμνασηριο αυτο μου εχει μεινει.
Για να μην ξεφευγω, ειχα δει προσφατα φωτογραφιες του πατερα μου (κατα την διαρκεια της ζωης του.Ξερεις απο τοτε που ηταν 18-20 μεχρι τωρα που ειναι 50.)
Ε!Μεχρι τα 30 περιπου ηταν στεκα κι αυτος (ετρωγε αλλα οχι τοσο καλα οσο εμεις τωρα), απο τα 30 και μετα ξεκινησε το φουσκωμα και κυριως στην κοιλιτσα.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 15:09, 25-11-05:

Εγώ πάντως απο τότε που έκανα φόρουμ έχασα 6 κιλά και πλέον δεν βάζω με τίποτα!
ΚΑΚΙΑ Φτιαξε κι εσυ ενα φορουμ! Μπορεις!
Ο πιο σιγουρος τροπος να αδυνατισεις!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:12, 25-11-05:

Μην ακολουθεις διετες που δηνουν περιοδικα/φιλες κτλ. Καθε ατομο εχει δυνατα και αδυνατα σημια και θελει να χαση κατα διαφορετικο τροπο, γι' αυτο και υπαρχουν οι διετολογει. Συμβουλη μου ειναι να αρχησεις να ασκησε και ισως μια μικρη μιωση στης θερμιδες (αμα τρως και 3 γλυκα την ημερα φαε 2 αντι για τρια) Αμα παλι τετιες "διετες" δεν σου κανουν μονοδρομος για να χασης χωρις να παθεις κατι ειναι μια επισκεψει σε εναν διετολογο. Παντος εγω εχασα πολλα με 3 βδομαδες πολυ ελαφρυ bodybuilding (γιατι ειμαι και μικρος...) Οποτε και εσυ με καπια ασκηση μπορεις να χασης χωρις να κυνδυνινεψεις

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 23:15, 25-11-05:

Το καλύτερο που έχω να σου προτείνω:Γυμναστική και σωστη διατροφή.Ένας διαιτολογος μπορεί να σου λύσει το πρόβλημα αλλά δεν μιλάω για τις διαιτες που τρως λιγάκι.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:24, 26-11-05:

σας ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρον!!!!
τι καλά παιδιά που είστε βρε!!!!

το θέμα γυμναστική το ξεχνάμε.... μην ξεχνάτε ότι γυρίζω κάθε μέρα σπίτι απ τη δουλειά γύρω στις 7-8 το βράδυ όπου πρεπει σε αυτές τις ώρες που μου απομένουν να μαγειρέψω, να φάω, να καθαρίσω, να δω φίλους και το αμόρε μου, να ξεκουραστώ, να κάνω και κανα μπανάκι

τες πα....
βρήκα μια δίαιτα από γιατρό με περίπου 1000-1200 θερμίδες ημερισίως

ξεκινάω από αύριο (Κυριακή) και όχι από Δευτέρα ως συνήθως

ευχηθείτε μου καλά κουράγια!!!!

(χτες τσάκισα την τελευταία μου σοκολάτα )

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 12:54, 26-11-05:

Καλή επιτυχία
άντε και στα δικά μας

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 14:14, 26-11-05:

φάε όσες τσικουλάτες προλαβαίνεις . τρέχα~!`1

Παράθεση

Anemos75

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anemos75
Ο Anemos75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Anemos75 έγραψε στις 17:41, 15-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
oh well.....
Πλησιάζουν οι γιορτές και... δεν θα χωράω να μπω στα ρούχα μου (κι όχι μόνο για τις γιορτές δηλαδή... έχω παραστρουμπουλέψει τελευταίως και ήδη δεν χωράω στα ρούχα μου και ψάχνω κάθε μέρα τι θκατά να βάλω αλλά ευτυχώς δεν πάω να πάρω καινούργια )

Ξέρω ότι λίγο πολύ όλοι/ες έχουμε και κάποια διαιτούλα εύκαιρη....
εγώ δυστυχώς τις πέταξα τις δικές μου σε μια μανία καθαριότητας
οπότε.... ζητείται βοήθεια

Υ.Γ. μη διανοηθείτε να με ρωτήσετε ύψος και βάρος θα σας πω αφού αδυνατίσω (οκ πάντως είμαι πολύ μακιρά από 3ψήφιο νούμερο )
Καλησπέρα σε όλο το forum καταρχήν.

Στο θέμα μας τώρα, το ανθρώπινο σώμα έχει την τάση να πηγαίνει στο «κανονικό» του βάρος όταν του δίνουμε αυτό που πρέπει, όταν πρέπει και όπως πρέπει. Επειδή αυτό που λέω πιθανότατα ακούγεται πολύ γενικό, θα γίνω πιο συγκεκριμένος.

Ο οργανισμός μας, μπορεί να κάνει πολλά πράγματα. Να τρέξει, να πηδήξει, να εργαστεί πνευματικά, να, να, να... Για να τα κάνει αυτά όμως, θέλει τρία βασικά πράγματα:

1) Σωστό «καύσιμο», δηλαδή σωστή τροφή. Αυτό σημαίνει, για να μην πολυλογώ, πως δίνω στο σώμα μου αυτό που του χρειάζεται και αποφεύγω να τρώω από λαιμαργία ή τροφές που δεν μου προσφέρουν τίποτα. Κάτι επίσης ΠΟΛΥ σημαντικό, είναι να συνδυάζουμε σωστά τις τροφές και να τρώμε τις ώρες που πρέπει.

2) Άσκηση μέσω της οποίας χτίζουμε το σώμα μας. Η άσκηση μπορεί να είναι αερόβια, ενδυνάμωσης και χτισίματος καλύτερου μυϊκού συστήματος. Φυσικά, εάν βρει κάποιος κάτι που να τα συνδυάζει όλα, ακόμα καλύτερα.

3) Σωστή ξεκούραση. Προσοχή εδώ, το να λέμε «σωστή ξεκούραση» δεν εννοούμε να κοιμόμαστε όλη μέρα. Σωστή ξεκούραση σημαίνει πάνω απ'όλα εγκεφαλική και σωματική χαλάρωση. Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή εδώ, διότι τις ώρες που χαλαρώνουμε/ξεκουραζόμαστε, ο οργανισμός μας μπαίνει σε «οργασμό» ανάπλασης με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Ο συνδυασμός των τριών αυτών βασικών στοιχείων, οδηγεί μέσα σε χρονικό διάστημα που εξαρτάται από τον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά, στην «χρυσή τομή» ή αλλιώς, στο κανονικό βάρος. Φυσικά, όλα αυτά ισχύουν εφ'όσον μιλάμε για ένα υγιές άτομο και όχι για κάποιον που πάσχει πχ από τον θυροειδή του αδένα.

Σε γενικές γραμμές, το να είναι κάποιος «κανονικός» και υγιής, είναι θέμα απόφασης και υιοθέτησης ενός τρόπου ζωής. Οι δίαιτες μπορεί να έχουν κάποιο πρόσκαιρο αποτέλεσμα, αλλά όπως έχει δείξει η εμπειρία όλων μας, σπάνια επιφέρουν μόνιμα αποτελέσματα, για να μην αναφέρω τους κινδύνους που μπορούν να προκαλέσουν.

Αυτά προς το παρόν. Θα χαρώ να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες εφ'όσον μου ζητηθεί και ξανακαλησπερίζω το forum.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:49, 15-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Anemos75
Στο θέμα μας τώρα, το ανθρώπινο σώμα έχει την τάση να πηγαίνει στο «κανονικό» του βάρος
Εμένα γιατί έχει την τάση να πηγαίνει στο κανονικό βάρος μιας μπουλντόζας αμα φάω παραπάνω?

btw καλωσόρισες!

Παράθεση

Anemos75

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anemos75
Ο Anemos75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Anemos75 έγραψε στις 17:53, 15-12-05:

Εμένα γιατί έχει την τάση να πηγαίνει στο κανονικό βάρος μιας μπουλντόζας αμα φάω παραπάνω?

btw καλωσόρισες!
Στα λόγια μου ήρθες.

Όταν τρως παραπάνω, προφανώς δεν δίνεις στο σώμα σου αυτό που πρέπει αλλά παραπάνω το οποίο δεν μπορεί να διασπάσει. Φαντάζομαι φυσικά ότι με ρώτησες με χιουμοριστική διάθεση.

Καλως σας βρήκα και πάλι.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:59, 15-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Anemos75
Όταν τρως παραπάνω, προφανώς δεν δίνεις στο σώμα σου αυτό που πρέπει αλλά παραπάνω το οποίο δεν μπορεί να διασπάσει. Φαντάζομαι φυσικά ότι με ρώτησες με χιουμοριστική διάθεση.
E νι καλέ, με χιουμοριστική διάθεση σε ρώτησα
Αυτό τον καιρό ευτυχώς δεν έχω τέτοια προβλήματα αν και κάτι μου λέει οτι σε κανα μήνα θα έχω

Παράθεση

Μικαέλα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μικαέλα
H Μικαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Μικαέλα έγραψε στις 11:08, 22-01-08:

καλησπέρα παιδιά τι κάνετε; Επειδή ενδιαφέρομαι για μία δίαιτα για πολύ καιρό μήπως γνωρίζετε καμία ενδιαφέρουσα; πρέπει να χάσω τουλάχιστον 25 κιλά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:17, 22-01-08:

Μικαέλα, καλώς μας ήρθες!
Έχεις περάσει από το άλλο θέμα, "Εδώ κάνουμε Δίαιτα";
Γενικά είναι καλή ιδέα να αποκτήσεις κάποιες βασικές υγιεινές συνήθειες και να εντοπίσεις λάθη που κάνεις στη διατροφή σου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Μικαέλα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μικαέλα
H Μικαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Μικαέλα έγραψε στις 11:33, 22-01-08:

Σε ευχαριστώ για το καλοσώρισμα. με ενδιαφέρει πολύ να κάνω μια σωστή και υγιεινή διατροφή την οποία θα πρέπει να ακολουθήσω για μεγάλο χρονικό διάστημα. έχεις κάτι να μου προτείνεις;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:58, 22-01-08:

Χαίρομαι που το βλέπεις έτσι ψύχραιμα και μακροπρόθεσμα!
Κοίτα, αν ξεκινήσεις από τα λαθάκια, που όλο κάνουμε, θα δεις το σώμα του να ξεφουσκώνει άμεσα, πιστεύω.
Δεν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας, έτσι;

Σε γενικές γραμμές, η γυμναστική είναι μεγάλος βοηθός... Βελτιώνει το μεταβολισμό, ενισχύει την καλή διάθεση και σαφώς βοηθάει στο κάψιμο θερμίδων. Κάνεις κάποιο άθλημα;

Επίσης, τρως γλυκά; Γιατί αν ναι, πρέπει να σκεφτείς ποια μπορείς να κόψεις, πόσο μπορείς να μειώσεις την πρόσληψη ζάχαρης και σίγουρα να μειώσεις τις ποσότητες. Λίγη μαύρη σοκολάτα μια στο τόσο δε βλάπτει, αλλά αν τρως ένα προφιτερόλ μετά παό κάθε μεσημεριανό, δεν εχεις πολλές ελπίδες..

Επίσης εντόπισε τα λιπαρά που τρως. Οι διαιτολόγοι συστήνουν με κάθε μεσημεριανό και βραδινό, από μία κουταλιά της σούπας λάδι, και το πρωινό κάτι πιο ελαφρύ. Πρωινό μην παραλείπεις ποτέ, βάζει μπρος το μεταβολισμό σου!!!
Όσο για τα υπόλοιπα λιπαρά, έχε υπ' όψιν ότι η μαγιονέζα, οι ελιές αλλά και οι ξηροί καρποί, μετριούνται σα λιπαρές ουσίες.

Να προτιμάς τα τρόφιμα με λιγότερα, αλλά όχι πλήρως "εξοντωμένα" λιπαρά! Δηλαδή αν τρως γιαούρτι 10 ή 5 %, γύρνα το στο 2%... αλλά όχι 0%, γιατί οι χημικές διεργασίες, που έχουν υποστεί, είναι επιβλαβείς.
Επίσης να προτιμάς άπαχο κρέας, όπως γαλοπούλα, κοτόπουλο, άπαχο ψάρι, αλλά και άπαχα μέρη αρνιού, χοιρινού και μοσχαριού.
Αντίστοιχα και στα τυριά, αντικατάστησε όσο μπορείς το ροκφόρ, το brie, και άλλα βαριά τυριά, με cottage, ανθότυρο. Τυριά με περιεκτικότητα λιπαρών στο 20-30 %, όπως η παρμεζάνα, η φέτα, το ένταμ, δεν είναι απαγορευμένα, αλλά καλό είναι να προσέχεις τις ποσότητες. Δηλαδή ενώ από cottage μπορείς να τρως μία μεγάλη κουταλιά σούπας, πάνω σε σαλάτα πχ, τη φέτα καλό είναι να την περιορίζεις στα 30γρ περίπου, άρα όσο ένα μεγάλο σπιτρόκουτο.

Επίσης πολλά λαχανικά, τουλάχιστον 2 φλιτζάνια σε μεσημεριανό και βραδινό. Επειδή έχουν πολύ νερό, σε φουσκώνουν και χορταίνουν! Ξεκίνα, δε, με τη σαλάτα σου πάντα, θα σε κάνει να θέλεις λιγότερο από το κοτόπουλο πχ, που έχεις δίπλα!

Όσο για τις ποσότητες, μιλάμε για κρέας 100-200 (ή και 250) γραμμάτια, αναλόγως με τι το συνοδεύεις. Αν έχεις ένα φλιτζάνι μαγειρεμένο ρύζι δίπλα, φάε λιγότερο κρέας. Αν έχεις μόνο μία φέτα ψωμί και σαλάτα, παραδώσου σε πιο πολύ!
Μακαρόνια μπορείς να φας ένα πιάτο, αλλά πρόσεχε τη σάλτσα. Μία κουταλιά λάδι με λίγο τριμμένο τυρί και μανιτάρια ή δύο κουταλιές σάλτσα ντομάτας, θα σε καλύψει. Και πάντα δίπλα σαλάτα!

Τέλος, τρώγε μικρά γεύματα αλλά συχνά, ανά 3-5 ώρες... Έτσι κρατάς ενεργό το μεταβολισμό σου και κερδίζεις μέχρι και 200 θερμίδες τη μέρα. Άρα πρωινό- μεσημεριανό- βραδινό, κι ενδιάμεσα ένα φρούτο πχ.
Το βραδινό σου καλό είναι να 'ναι ελαφρύ, δοκίμασε να κάνεις μία ωραία πολύχρωμη σαλάτα με λίγο τόνο και μία φέτα ψωμί, ή ένα light ντάκο (κουκουβάγια), δηλαδή παξιμάδι μουσκεμένο με λίγο νερό και λίγο λάδι, με τριμμένη ντομάτα και cottage απο πάνω. Και κάπαπρη, δίνει γεύση!
Αν μεσολαβήσουν πάνω από 3-4 ώρες ανάμεσα στο βραδινό σου και την ώρα που θα πας για ύπνο, φάε ένα φρουτάκι ή ένα κριτσίνι.

Τρώγε πάντα με ηρεμία, με καλή παρέα και διάθεση, κι όχι αφηρημένη μπροστά στην τηλεόραση!!
Επίσης κάνε τα πιάτα σου χρωματιστά, δίνει καλή διάθεση και νιώθεις ότι τρως κάτι πολύ ουάου!!

Πάνω απ' όλα να θυμάσαι ότι τίποτα δεν είναι απαγορευμένο, αρκεί να το χειρίζεσαι σωστά. Και τα λαδερά σου μπορείς να φας, αλλά ένα ή δύο μικρά γεμιστά, όχι 3-4 μεγάλα και πατάτες τηγανιτές δίπλα.

Βασικό είναι να ξεκινήσεις σιγά σιγά, να δεις τι λάθη κάνεις, να κάνεις συνήθεια κάποια πράγματα, που θα σε ωφελήσουν πολύ μακρυπρόθεσμα... και να μας λες πώς πας!

Α, και νεράκι πολύ... βοηθάει την πέψη και σου δίνει ένα αίσθημα πληρότητας, μες στη μέρα. Μόνο προϊόντα περιπτέρου να αποφεύγεις, ναι;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giuli1406

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giuli1406
H giuli1406 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και επαγγέλεται Γραμματέας . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H giuli1406 έγραψε στις 10:41, 19-02-08:

Γεια σας παιδιά, είμαι νέα στο site και καινούργια στην Ελλάδα. Τι ξέρετε για την δίαιτα Weight Watchers;
Αποφάσησα και εγώ λοιπόν να μπω στη δίαιτα γιατί βάζω και βάζω κιλά (από το κακό μου μάλλον) και δε μου χωράει τίποτα.

Βοήθεια!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 19-02-08 στις 10:51. Αιτία: Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:46, 19-02-08:

Το λέω κι εδώ: Κατ' αρχήν καλώς ήρθες...!Έχε υπ' όψιν ότι τα κεφαλαία απαγορεύονται στα μηνύματα σε αυτό το φόρουμ, οπότε αν θες κάνε μία επεξεργασία στο μήνυμά σου!

Κατά τ' άλλα, δεν ξέρω για τα Weight Watchers, αν και νομίζω ότι έκλεισαν στην Ελλάδα.

Σημασία έχει όμως, αφού ειδικά λες ότι όλο παίρνεις κιλά, να εντοπίσεις τι λάθη κάνεις. Τρως γλυκά; Δεν κινείσαι;
Δες και τι έχουνε γράψει οι υπόλοιποι εδώ, αλλά και το μήνυμά μου ακριβώς πάνω από το δικό σου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

bizwriter

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bizwriter
Ο bizwriter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O bizwriter έγραψε στις 12:35, 19-02-08:

Ζητείται... δίαιτα!
Είναι λάθος οι δίαιτες. Το ορθό είναι η σωστή διατροφή.

My 2 cents: Υψηλή πρωτεΐνη. Χαμηλοί υδατάνθρακες. Πολλά αλλά μικρά γεύματα την ημέρα. Πολύ νερό. Και γυμναστική (χωρίς γυμναστική δεν υπάρχουν διατηρήσιμα αποτελέσματα μακροπρόθεσμα).

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 13:30, 19-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από bizwriter
Και γυμναστική (χωρίς γυμναστική δεν υπάρχουν διατηρήσιμα αποτελέσματα μακροπρόθεσμα).

Για πόσο μακροπρόθεσμα μιλάμε;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:43, 19-02-08:

Για πολυ μακροπροθεσμα..
Καποιος που αποφασιζει να κανει διατροφη και γυμναστικη παραλληλα πρεπει συνειδητοποιημενα να το κανει τροπο ζωης...
Διαφορετικα θα εχει τα αντιθετα αποτελεσματα απαξ και σταματησει ειτε τη γυμναστικη ειτε τη διατροφη, εστω και για μικρο χρονικο διαστημα..
Το εχω δει να γινεται...Ατομο που εκανε διατροφη και γυμναστικη για 3 χρονια, να σταματησει για 2-3 μηνες και να βαζει κιλα χωρις να το καταλαβει....Και αυτη η "τραμπαλα" ειναι αρκετα ψυχοφθορα..
Χωρις να ειμαι ειδικος, καθε αλλο, εγω θα ελεγα οτι ειναι καλο να αποφευγονται οι οποιες υπερβολες..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:49, 19-02-08:

Συμφωνώ. Θέλει τρόπο ζωής, κίνηση, γυμναστική, και καλές διατροφικές συνήθειες...
Έχω περάσει από αυτή τη φάση, να είμαι αθλητική για χρόνια και να σταματάω για λίγο, πριν πάρω το πτυχίο μου, τρώγοντας παράλληλα χάλια, και δε με αναγνώριζα...

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:06, 19-02-08:

Nι...αλλά εγώ προσωπικά δεν κάνω γυμναστική...
Και ακόμα και όταν έκανα δίαιτα δεν έκανα... Δεν μου αρέσει

Παρ' όλα αυτά και κιλά έχασα...αλλά το σώμα μου δεν χάλασε...εννοώ ότι δεν έγινε πλαδαρό ή αντιαισθητικό στην όψη (καταλαβαίνετε τι θέλω να πω ε; ...που χαλαρώνει λόγω χάσιμο κιλών...)
Και εδώ και 2 χρόνια είμαι στάσιμη στα κιλά μου...έχοντας βέβαια υιοθετήσει την διατροφή που έμαθα μέσω δίαιτας...και εννοείται ότι κάνω και παρασπονδίες που και που....

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:08, 19-02-08:

Αλήθεια, τι "λάθη" έκανες εσύ πριν;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:10, 19-02-08:

Η γυμναστικη ειναι πολυ σημαντικη παραυτα....
Και οκ...οταν εισαι 20+, στα 30+ και στα 40+...?
Το σωμα αλλαζει...Μην εχουμε την ψευδαισθηση, οτι το σωμα μας θα εχει την ιδια ελαστικοτητα & σφριγηλοτητα π.χ και μετα απο 10 χρονια..

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 14:16, 19-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey

Παρ' όλα αυτά και κιλά έχασα...αλλά το σώμα μου δεν χάλασε...εννοώ ότι δεν έγινε πλαδαρό ή αντιαισθητικό στην όψη (καταλαβαίνετε τι θέλω να πω ε; ...που χαλαρώνει λόγω χάσιμο κιλών...)
Και εδώ και 2 χρόνια είμαι στάσιμη στα κιλά μου...έχοντας βέβαια υιοθετήσει την διατροφή που έμαθα μέσω δίαιτας...και εννοείται ότι κάνω και παρασπονδίες που και που....

Απαιτώ να μάθω την δίαιτα που έκανες!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 14:21, 19-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από bizwriter
Είναι λάθος οι δίαιτες. Το ορθό είναι η σωστή διατροφή.
Εξαρταται τι εννοεις με τον ορο "διαιτα".
διαιτα ουσιαστκα ειναι η διατροφικη συνηθεια και ακολουθεια.Οποτε σωστη διαιτα ειναι αυτο που λες πιο μετα :"Σωστη διατροφη".
Απλως εμεις εχουμε συνδιασει αυτο τον ορο με το γνωστο "κανω διαιτα=τρεφομαι λιγοτερο απο το ιδανικο για το καλο μου.
Εγω για παραδειγμα καιρο τωρα ειμαι (παλιοτερα περισσοτερο) σε διαιτα για να παρω βαρος.

My 2 cents: Υψηλή πρωτεΐνη. Χαμηλοί υδατάνθρακες. Πολλά αλλά μικρά γεύματα την ημέρα. Πολύ νερό. Και γυμναστική (χωρίς γυμναστική δεν υπάρχουν διατηρήσιμα αποτελέσματα μακροπρόθεσμα).
Συμφωνω απολυτα.
(αν και κατι μερες αλλαζω τα φωτα σε κατι μακαροναδες...)

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:28, 19-02-08:

Η μακαρονάδα από μόνη της δεν είναι "κακό" φαγητό. Αλλά εντάσσεται πιο σωστά σε μία γενικά καλή διατροφή ΚΑΙ γυμναστική.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 14:30, 19-02-08:

Βρε αυτο το ξερω και τ'ακολουθω χροοονια τωρα, αλλα οταν τρως ενα πιατο (μπανιερα )μακαρονια με την αναλογη σαλτσα απο πανω και στουμπωνεις για τα καλα...ε!
Να μην το πω?
(Βασικα ειναι οτι φτιαγνω καλες σαλτσες ο ατιμος!)

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:38, 19-02-08:

A, amore, εκεί θα έχεις κάνει διδακτορικό στις σάλτσες!

Βίκυυυυ!!! Απάνταααα!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:44, 19-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Αλήθεια, τι "λάθη" έκανες εσύ πριν;
Ας αρχίσουμε με το δεν έκανα:
Δεν έτρωγα σαλάτες πέρα από χωριάτικη (και όσο λάδι συνδυάζει αυτή η σαλάτα για να κάνεις παπάρα )
Δεν έτρωγα φρούτα, ούτε έπινα χυμούς

΄Ετρωγα όμως:
Όσο ήθελα όποτε ήθελα... Δεν είχα ποτέ σταθερά γεύματα....
Ό,τι και να έτρωγα είχε ψωμί (μακαρόνια, πατάτες, ρύζι και δίπλα ψωμί )
Η σοκολάτα ή γλυκό καθημερινά (όχι ότι δεν το κάνω τώρα αλλά άλλο ένα κομματάκι κι άλλο όλη την σοκολάτα )
Το βραδινό μου από την άλλη ή απλά δεν υπήρχε (κάτι που είχε αδρανοποιήσει τον μεταβολισμό μου γιατί σαν χαζή και μικρή άκουγα το κόψε το βραδινό και θα αδυνατίσεις) ή ήταν λαχταριστά σουβλάκια, γύροι...πίτσες (ήμουν των άκρων δηλαδή )

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Η γυμναστικη ειναι πολυ σημαντικη παραυτα....
Και οκ...οταν εισαι 20+, στα 30+ και στα 40+...?
Το σωμα αλλαζει...Μην εχουμε την ψευδαισθηση, οτι το σωμα μας θα εχει την ιδια ελαστικοτητα & σφριγηλοτητα π.χ και μετα απο 10 χρονια..
Δεν έχω αυτή την ψευδαίσθηση αλλά αν κρίνω ότι το σώμα μου έχοντας περάσει μεγάλες αυξομειώσεις (πέρα από τα τελευταία 2 χρόνια που έχει μείνει στάσιμο ) δεν έχει αλλάξει δραματικά... Το ίδιο και της μάμυ μου που στα 40 + παραμένει το ίδιο σφριγηλό και ελαστικό παρόλο τις αυξομειώσεις που και η ίδια έχει περάσει

Από την άλλη δεν μπορώ να με πιέσω για γυμναστική... Πορώνομαι για 2 μήνες και μετά απλά τα παρατάω Το βαριέμαι αφάνταστα... Κολύμβηση που λάτρευα και είχα ασχοληθεί είχα τεράστιο πρόβλημα με τα μάτια μου από το χλώριο (οκ...έχω ασχοληθεί στα νιάτα μου κατά καιρούς με πολλά αθλήματα ) και το μόνο που ακόμα κάνω είναι να περπατάω πολύ (αυτό δεν το βαριέμαι ποτέ )

Απλά όσο κι αν ξέρω το πόσο καλό κάνει η γυμναστική είμαι από τους ανθρώπους που απλά βαριούνται να κάνουν Πείτε μου ότι δεν είμαι η μόνη εεεεεεεεεεεε;

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe
Απαιτώ να μάθω την δίαιτα που έκανες!
Όποτε θες

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:50, 19-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey

είσαι νινι ακόμαααααααααααα είσαι νινί ακόμααααααααααα
κάτσε να φτάσεις στα 30φεύγα και θα σου πω εγώ

Παράθεση

kinezoula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kinezoula
H kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H kinezoula έγραψε στις 14:50, 19-02-08:

Συμφωνω με την γιδι .Το μυστικο ειναι να αντικατασταθουν οι παχυντικες τροφες με αλλες με λιγοτερα λιπαρα.Το κοκκινο κρεας μπορει να αντικατασταθει με απαχο ,το γαλα και το γιαουρτι με γαλα και γιαουρτι με λιγα λιπαρα.Τυρια οπως η φετα παχαινουν. Μπορουν να αντικατασταθουν με λιγοτερο παχυντικα τυρια.Τα γλυκα δεν ειναι απαραιτητο να τα αφαιρεσουμε απο την διαιτα. Γλυκες απολαυσεις οπως το ζελε με φρουτα και αλλα γλυκα δεν παχαινουν.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kinezoula : 19-02-08 στις 15:26.
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 15:12, 19-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
είσαι νινι ακόμαααααααααααα είσαι νινί ακόμααααααααααα
κάτσε να φτάσεις στα 30φεύγα και θα σου πω εγώ
Δηλαδή τότε θα πρέπει να αρχίσω γυμναστική;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:14, 19-02-08:

Kinezoula, και η φέτα δεν είναι κακό τυρί. 30 γραμμάρια είναι αρκετά, για να δώσει κανείς γεύση στο φαγητό του. Άλλωστε τα περισσότερα λιπαρά τυριά έχουν έντονη γεύση, οπότε δε χρειάζεσαι πολύ.
Βέβαια κάποια άλλα, όπως το brie, που έχουν 60% (αντί 20-30%) λιπαρά, είναι πολύ πιο παχυντικά.
Κατά τ' άλλα, συμφωνώ!

Όλα με μέτρο...

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 16:50, 19-02-08:

Συμφωνώ με το Γίδι, δε χρειάζεται μεγάλη ποσότητα φέτας για να συνοδεύσεις το φαγητό σου. Βέβαια, ως γνωστόν, η φέτα δεν κόβεται!
Πολύ ωραίο τυρί είναι και το Milner, γευστικότατο και κατάλληλο για διαιτούλα!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:52, 19-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Συμφωνώ με το Γίδι, δε χρειάζεται μεγάλη ποσότητα φέτας για να συνοδεύσεις το φαγητό σου. Βέβαια, ως γνωστόν, η φέτα δεν κόβεται!
Πολύ ωραίο τυρί είναι και το Milner, γευστικότατο και κατάλληλο για διαιτούλα!
βρίσκω ακόμα καλύτερο το fina που είναι πιο πικάντικο και πιο... κασέρι
το milner είναι καλό για αντικατάσταση του τυριού για τοστάκια

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους