Άσχημη γυναίκα είναι μόνο η απεριποίητη;

sabi

Νεοφερμένος

Η sabi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ο άνθρωπος είναι μοναδικό ζώο στον πλανίτη που έχει το θηλυκό πιο όμορφο απο αρσενικό.Για αυτό είναι τιμή μας να τονίζουμε την ομορφιά μας για να φαίνεται πιο λαμπερή...Όπως λένε και οι Γάλλοι:"Δεν υπάρχουν άσχημες γυναίκες,υπάρχουν γυναίκες οι οποιες δεν θέλουν να είναι όμορφες".:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Μονο με το αποφθεγμα των Γαλλων θα συμφωνησω στο παραπανω ποστ :X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sabi

Νεοφερμένος

Η sabi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Οι Γάλλοι λένε έτσι επειδή ξέρουνε ότι μία περιποιημένη γυναίκα θα είναι τουλάχιστον γοητευτική και συμπαθητική.Γιατί πολλοί άνθρωποι λένε ότι μόνο ψυχή μετράει......Για να φτάσει όμως κάποιος για να δει αυτην την καλή ψυχή δεν πρέπει να έχει κατι για να τραβίξει το βλέμμα,να προκαλεσει έστω και λίγο ενδιαφέρον?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Οι Γάλλοι λένε έτσι επειδή ξέρουνε ότι μία περιποιημένη γυναίκα θα είναι τουλάχιστον γοητευτική και συμπαθητική.[...]

Ε, ναι φυσικά! Ενώ ας πούμε μια απεριποίητη είναι σώνει και καλά αντιπαθητική! Χμμμ, δεν εκπλήσσομαι που από τη Γαλλία ξεκίνησε το θέατρο του παραλόγου αν όντως πιστεύουν κάτι τέτοια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sabi

Νεοφερμένος

Η sabi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ε, ναι φυσικά! Ενώ ας πούμε μια απεριποίητη είναι σώνει και καλά αντιπαθητική! Χμμμ, δεν εκπλήσσομαι που από τη Γαλλία ξεκίνησε το θέατρο του παραλόγου αν όντως πιστεύουν κάτι τέτοια...
ενας ανδρας μπορουσε να απαντεισει σε αυτο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για μένα η περιποίηση είναι κάτι παραπάνω από μία απλή αποτρίχωση- είναι η χρήση προιόντων που χρειάζεσαι -και δε χρειάζεσαι- για να δείχνεις όμορφη, λαμπερή, νεότερη, μπλα μπλα μπλα... Αυτού του είδους την περιποίηση δέχομαι ότι πολλές γυναίκες δεν έχουν τη διάθεση ή το χρόνο να την κάνουν. Αλλά δε μπορώ να φανταστώ γυναίκα να μην κάνει αποτρίχωση! Δεν είναι μόνο θέμα περιποίησης αυτό. :worry: Και δεν το κάνουμε μόνο για τους άνδρες.

γουελ, έτσι τουλάχιστον θέλω να πιστεύω γιατί είναι πολύς ο πόνος...
:angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν μπορω να αντιληφθω το παραλογο του "απεριποιητες υπαρχουν και οχι ασχημες".
Γυρω μας εαν κοιταξουμε, ειναι πολυ ευκολο να το διαπιστωσουμε.
Για να μην αναφερθω σε ολες εκεινες και εκεινους που ειναι στη σοου μπιζ. Τρανοτερο παραδειγμα απο αυτους δεν υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Δεν μπορω να αντιληφθω το παραλογο του "απεριποιητες υπαρχουν και οχι ασχημες".
Γυρω μας εαν κοιταξουμε, ειναι πολυ ευκολο να το διαπιστωσουμε.
κι όμως, εγώ βλέπω περιποιημένες γυναίκες που τις θεωρώ πολύ άσχημες. Γενικά δεν είμαι από τους ανθρώπους που εντυπωσιάζονται ή ξεγιελιούνται με το μακιγιάζ. Για να πω ένα πολύ ακραίο μεν παράδειγμα, που όμως είναι αντιπροσωπευτικό θα αναφέρω την Ντονατέλλα Βερσάτσε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
κι όμως, εγώ βλέπω περιποιημένες γυναίκες που τις θεωρώ πολύ άσχημες. Γενικά δεν είμαι από τους ανθρώπους που εντυπωσιάζονται ή ξεγιελιούνται με το μακιγιάζ. Για να πω ένα πολύ ακραίο μεν παράδειγμα, που όμως είναι αντιπροσωπευτικό θα αναφέρω την Ντονατέλλα Βερσάτσε:P

Αυτή βρε Παλλαντινάκι όμως έχει πειράξει το πρόσωπό της, εχω την εντύπωση... Δε μπορεί να είναι έτσι, σαν πίνακας του Πικάσο :P

Πάντως συμφωνώ μαζί σου, αν και το μακιγιαζ μπορεί να κάνει θαύματα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Φαντάσου πώς ήταν πριν τις πλαστικές:hmm: (γιατί υποθέτω ότι για καλό τις έκανε):P
τέλος πάντων, αν και δεν ξέρω αν επιτρέπεται να αναφέρουμε ονόματα επωνύμων, ακόμα και τη συμπαθέστατη κατά τα άλλα Μπαρμπαρα Στρέιζαντ, όσο και αν βαφτεί ή χτενιστεί, "όμορφη" δεν νομίζω ότι τη λες. Από την άλλη, την Μπελούτσι πιστεύω ότι αν την πάρεις από τον ύπνο και της φορέσεις το τζιν του μπαμπά μου, πάλι όμορφη θα την έλεγες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Φαντάσου πώς ήταν πριν τις πλαστικές:hmm: (γιατί υποθέτω ότι για καλό τις έκανε):P
τέλος πάντων, αν και δεν ξέρω αν επιτρέπεται να αναφέρουμε ονόματα επωνύμων, ακόμα και τη συμπαθέστατη κατά τα άλλα Μπαρμπαρα Στρέιζαντ, όσο και αν βαφτεί ή χτενιστεί, "όμορφη" δεν νομίζω ότι τη λες. Από την άλλη, την Μπελούτσι πιστεύω ότι αν την πάρεις από τον ύπνο και της φορέσεις το τζιν του μπαμπά μου, πάλι όμορφη θα την έλεγες

χεχεχ ναι είναι μερικές που το έχουν βρε παιδί μ :D

πάντως φαντάσου να χρειάζεται να βαφτείς για να δείξεις... μπελάς :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου το βασικό πρόβλημα δεν είναι ο μπελάς και ο χαμένος χρόνος για το μακιγιάζ και την περιποίηση, είναι το μίγμα ανασφάλειας και εξάρτησης που προκαλεί. Από κάποιο σημείο και μετά συνηθίζει η άλλη να την κοιτάνε όλοι όταν είναι σοβαντισμένη και δεν τολμάει να βγει αμακιγιάριστη γιατί δεν αντέχει στην ιδέα ότι στην πραγματικότητα είναι μέτρια. Ασ'τα να πάνε δηλαδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
κι όμως, εγώ βλέπω περιποιημένες γυναίκες που τις θεωρώ πολύ άσχημες. Γενικά δεν είμαι από τους ανθρώπους που εντυπωσιάζονται ή ξεγιελιούνται με το μακιγιάζ. Για να πω ένα πολύ ακραίο μεν παράδειγμα, που όμως είναι αντιπροσωπευτικό θα αναφέρω την Ντονατέλλα Βερσάτσε:P

Σε καμμια περιπτωση δεν αναφερομουν σε παραμορφωμενες, οπως ειναι η εν λογω κυρια.
Μια κοπελα που δεν ειναι ομορφη, οσο αντικειμενικα μπορει καποιος να το πει αυτο, εαν προσεξει λιγο πως ντυνεται και αναδειξει τα σημεια εκεινα που πραγματικα εχουν κατι ομορφο, ειτε προκειται στο σωμα ειτε στο προσωπο, δε θα μπορεσεις να την πεις ασχημη. Ισως οχι κουκλα, αλλα θα πεις "τρωγεται".

Και εγω δεν ειμαι απο τους ανθρωπους εκεινους που λενε ευκολα καποια ή καποιον ομορφο (ισα ισα παραειμαι μπιτς σε κατι τετοια και ειμαι βεβαια και δεκτης καζουρας απο μεριας φιλων), αλλα παραδεχομαι οτι ο μετριος μπορει να φανει καλυτερος εαν περιποιηθει, ο ασχημος αντιστοιχα μετριος κ.ο.κ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
[...] ο μετριος μπορει να φανει καλυτερος εαν περιποιηθει, ο ασχημος αντιστοιχα μετριος κ.ο.κ.[...]

Και γιαί ρε συ να μην το πάρει μια και καλή απόφαση ο μέτριος ότι είναι μέτριος, ο άσχημος ότι είναι άσχημος και όλοι μαζί με τους υπόλοιπους ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να βασανιζόμαστε και να στεναχωριόμαστε για μια ματαιοδοξία?

Και στην τελική ποια κοινωνία θα ήταν καλύτερη, η δική μας όπου όλοι λυσσάνε να γίνουν ομορφότεροι ή μια άλλη στην οποία όλοι θα προσαπθούσαν να αποδεχτούν τον εαυτό τους και τους άλλους και να γίνουν πιο ανθρώπινοι? Λέω εγώ τώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως εγώ έχω ακούσει και το εξής τρελό:
"Γυναίκα που δεν βάφεται δεν είναι όμορφη γιατί δεν την ενδιαφέρει η εμφάνιση της" :whatever::fool:
Και μάλιστα το είπε γυναίκα!

Γενικά παρατηρώ μια υπερβολική τάση ότι "το χρειάζεσαι δεν το χρειάζεσαι ΠΡΕΠΕΙ να βαφτείς επειδή όλες βάφονται", η οποία με ενοχλεί αφάνταστα.
Σόρρυ αλλά εγώ θεωρώ ότι άνθρωπος (άνδρας/γυναίκα) που παραπλανάται τόσο από το βάψιμο/ντύσιμο ώστε να θεωρεί πιο όμορφη την Α βαμμένη και με σέξι ντύσιμο από την Β άβαφτη και με απλά ρούχα ενώ αν ήταν και οι 2 άβαφτες και φορούσαν τα ίδια θα θεωρούσε πιο όμορφη την Β (βγάζει νόημα έτσι όπως το έγραψα; :worry: ) είναι απλά βλάκας με περικεφαλαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Όπως λένε και οι Γάλλοι:"Δεν υπάρχουν άσχημες γυναίκες,υπάρχουν γυναίκες οι οποιες δεν θέλουν να είναι όμορφες".:D

Όπως λένε και οι Έλληνες: "Δεν υπάρχουν άσχημες γυναίκες, υπάρχουν άντρες που δεν έχουν πιει αρκετά."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Να σε ρωτησω κατι..?
Οταν μια κοπελα πχ εχει ανοιχτα χρωματα και γενικα ειναι αχρωμη..το να βαλει λιγο χρωμα πανω της και να αναδειξει τα χαρακτηριστικα της, σημαινει οτι δεν τα εχει καλα με τον εαυτο της και χαρακτηριζεται απο ματαιοδοξια. Γιατι πρεπει να πηγαινουμε στο αλλο ακρο?!
Δλδ τι το μεμπτο εχει μια κοπελα οταν βγαινει απο το σπιτι της και ειναι χτενισμενη και οχι οπως σηκωθηκε απο το κρεββατι της?! Που το ασχημο μια 25ονη πχ να δειχνει γυναικα και οχι 13?! Δε μιλαμε για σοβατισμα ουτε για υπερβολες, αλλα για μια στοιχειωδη περιποιηση.
Τελος παντων, εμενα μου αρεσει η περιποιημενη γυναικα οπως αντιστοιχα και ο αντρας. Η περιποιημενη γυναικα δε σημαινει οτι χαρακτηριζεται παντα και απο ματαιοδοξια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πάντως εγώ έχω ακούσει και το εξής τρελό:
"Γυναίκα που δεν βάφεται δεν είναι όμορφη γιατί δεν την ενδιαφέρει η εμφάνιση της" :whatever::fool:
Και μάλιστα το είπε γυναίκα!

Γενικά παρατηρώ μια υπερβολική τάση ότι "το χρειάζεσαι δεν το χρειάζεσαι ΠΡΕΠΕΙ να βαφτείς επειδή όλες βάφονται", η οποία με ενοχλεί αφάνταστα.
Σόρρυ αλλά εγώ θεωρώ ότι άνθρωπος (άνδρας/γυναίκα) που παραπλανάται τόσο από το βάψιμο/ντύσιμο ώστε να θεωρεί πιο όμορφη την Α βαμμένη και με σέξι ντύσιμο από την Β άβαφτη και με απλά ρούχα ενώ αν ήταν και οι 2 άβαφτες και φορούσαν τα ίδια θα θεωρούσε πιο όμορφη την Β (βγάζει νόημα έτσι όπως το έγραψα; :worry: ) είναι απλά βλάκας με περικεφαλαία.

Λια, αυτο που μολις παρεθεσες ειναι οχι απλα τρελο, αλλα γελοιο.
Σαφως και δεν ισχυει κατι τετοιο.
Αλλα περιποιηση δε σημαινει μονο βαψιμο ή σεξι ντυσιμο.
Ακομα και η ευτραφης γυναικα οταν θα φορεσει αυτο που πραγματικα της παει και οχι αυτο που ειναι για εκεινες των 50 κιλων, περιποιηση σημαινει.
Περιποιηση σημαινει να εχουμε καθαρα νυχια, οχι απαραιτητα βαμμενα και μακρια. Το να θελει ομως καποια να εχει μακρια και βαμμενα, παλι δε βλεπω κατι ασχημο.

Συμφωνω παντως οτι ειναι πολυ βασικο περι μακιγιαζ, η κοπελα που ξυπναει το πρωι να ειναι η ιδια με αυτη που βγαινει απο το σπιτι της και οχι ενα αλλο προσωπο απο την υπερβολη του μακιγιαζ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν είπα ότι οι περιποιημένες χαρακτηρίζονται από ματαιοδοξία, και ακόμα κι έτσι να είναι, δεν το θεωρώ κακό!
Αυτό που θεωρώ κακό είναι ότι νιώθω να προσπαθούν να μου επιβάλλουν (και όχι μόνο σε μένα προφανώς) ότι ΠΡΕΠΕΙ να βαφτώ, ΠΡΕΠΕΙ να περιποιηθώ, ΠΡΕΠΕΙ να φορέσω το σέξι ρούχο-παπούτσι, είτε το χρειάζομαι είτε όχι.
Κι αν δεν το κάνω θα θεωρούμαι άσχημη, ασχέτως του τι χαρακτηριστικά μου έδωσε η φύση.
Ε σόρρυ κιόλας αλλά αυτό είναι ένα είδος φασισμού σχεδόν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris663

Νεοφερμένος

Ο chris663 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Δεν πιστευω πως υπαρχει γυναικα ασχημη.
και λιγοτερο ομορφη να ειναι αν ανακαλειψεις τον εσωτερικο της κοσμο
την βλεπεις σαν θεα...
(Αυτα ελεγα και στην γυναικα μου και την εριξα....χαχααχ:clapup:)
οκ υπαρχουν περιπτωσεις και περιπτωσεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top