Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Άσχημη γυναίκα είναι μόνο η απεριποίητη;

sabi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sabi
H sabi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών , επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H sabi έγραψε στις 13:39, 06-01-09:

Ο άνθρωπος είναι μοναδικό ζώο στον πλανίτη που έχει το θηλυκό πιο όμορφο απο αρσενικό.Για αυτό είναι τιμή μας να τονίζουμε την ομορφιά μας για να φαίνεται πιο λαμπερή...Όπως λένε και οι Γάλλοι:"Δεν υπάρχουν άσχημες γυναίκες,υπάρχουν γυναίκες οι οποιες δεν θέλουν να είναι όμορφες".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 06-01-09 στις 21:20. Αιτία: split
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 13:45, 06-01-09:

Μονο με το αποφθεγμα των Γαλλων θα συμφωνησω στο παραπανω ποστ :X

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sabi

Νεοφερμένος

H sabi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών , επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H sabi έγραψε στις 14:02, 06-01-09:

Οι Γάλλοι λένε έτσι επειδή ξέρουνε ότι μία περιποιημένη γυναίκα θα είναι τουλάχιστον γοητευτική και συμπαθητική.Γιατί πολλοί άνθρωποι λένε ότι μόνο ψυχή μετράει......Για να φτάσει όμως κάποιος για να δει αυτην την καλή ψυχή δεν πρέπει να έχει κατι για να τραβίξει το βλέμμα,να προκαλεσει έστω και λίγο ενδιαφέρον?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 14:12, 06-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από sabi
Οι Γάλλοι λένε έτσι επειδή ξέρουνε ότι μία περιποιημένη γυναίκα θα είναι τουλάχιστον γοητευτική και συμπαθητική.[...]
Ε, ναι φυσικά! Ενώ ας πούμε μια απεριποίητη είναι σώνει και καλά αντιπαθητική! Χμμμ, δεν εκπλήσσομαι που από τη Γαλλία ξεκίνησε το θέατρο του παραλόγου αν όντως πιστεύουν κάτι τέτοια...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sabi

Νεοφερμένος

H sabi έγραψε στις 14:44, 06-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Idril
Ε, ναι φυσικά! Ενώ ας πούμε μια απεριποίητη είναι σώνει και καλά αντιπαθητική! Χμμμ, δεν εκπλήσσομαι που από τη Γαλλία ξεκίνησε το θέατρο του παραλόγου αν όντως πιστεύουν κάτι τέτοια...
ενας ανδρας μπορουσε να απαντεισει σε αυτο....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 16:00, 06-01-09:

Για μένα η περιποίηση είναι κάτι παραπάνω από μία απλή αποτρίχωση- είναι η χρήση προιόντων που χρειάζεσαι -και δε χρειάζεσαι- για να δείχνεις όμορφη, λαμπερή, νεότερη, μπλα μπλα μπλα... Αυτού του είδους την περιποίηση δέχομαι ότι πολλές γυναίκες δεν έχουν τη διάθεση ή το χρόνο να την κάνουν. Αλλά δε μπορώ να φανταστώ γυναίκα να μην κάνει αποτρίχωση! Δεν είναι μόνο θέμα περιποίησης αυτό. Και δεν το κάνουμε μόνο για τους άνδρες.

γουελ, έτσι τουλάχιστον θέλω να πιστεύω γιατί είναι πολύς ο πόνος...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:20, 06-01-09:

Δεν μπορω να αντιληφθω το παραλογο του "απεριποιητες υπαρχουν και οχι ασχημες".
Γυρω μας εαν κοιταξουμε, ειναι πολυ ευκολο να το διαπιστωσουμε.
Για να μην αναφερθω σε ολες εκεινες και εκεινους που ειναι στη σοου μπιζ. Τρανοτερο παραδειγμα απο αυτους δεν υπαρχει.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 20:29, 06-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Δεν μπορω να αντιληφθω το παραλογο του "απεριποιητες υπαρχουν και οχι ασχημες".
Γυρω μας εαν κοιταξουμε, ειναι πολυ ευκολο να το διαπιστωσουμε.
κι όμως, εγώ βλέπω περιποιημένες γυναίκες που τις θεωρώ πολύ άσχημες. Γενικά δεν είμαι από τους ανθρώπους που εντυπωσιάζονται ή ξεγιελιούνται με το μακιγιάζ. Για να πω ένα πολύ ακραίο μεν παράδειγμα, που όμως είναι αντιπροσωπευτικό θα αναφέρω την Ντονατέλλα Βερσάτσε

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 20:34, 06-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
κι όμως, εγώ βλέπω περιποιημένες γυναίκες που τις θεωρώ πολύ άσχημες. Γενικά δεν είμαι από τους ανθρώπους που εντυπωσιάζονται ή ξεγιελιούνται με το μακιγιάζ. Για να πω ένα πολύ ακραίο μεν παράδειγμα, που όμως είναι αντιπροσωπευτικό θα αναφέρω την Ντονατέλλα Βερσάτσε
Αυτή βρε Παλλαντινάκι όμως έχει πειράξει το πρόσωπό της, εχω την εντύπωση... Δε μπορεί να είναι έτσι, σαν πίνακας του Πικάσο

Πάντως συμφωνώ μαζί σου, αν και το μακιγιαζ μπορεί να κάνει θαύματα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 20:43, 06-01-09:

Φαντάσου πώς ήταν πριν τις πλαστικές (γιατί υποθέτω ότι για καλό τις έκανε)
τέλος πάντων, αν και δεν ξέρω αν επιτρέπεται να αναφέρουμε ονόματα επωνύμων, ακόμα και τη συμπαθέστατη κατά τα άλλα Μπαρμπαρα Στρέιζαντ, όσο και αν βαφτεί ή χτενιστεί, "όμορφη" δεν νομίζω ότι τη λες. Από την άλλη, την Μπελούτσι πιστεύω ότι αν την πάρεις από τον ύπνο και της φορέσεις το τζιν του μπαμπά μου, πάλι όμορφη θα την έλεγες

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 20:47, 06-01-09:

Φαντάσου πώς ήταν πριν τις πλαστικές (γιατί υποθέτω ότι για καλό τις έκανε)
τέλος πάντων, αν και δεν ξέρω αν επιτρέπεται να αναφέρουμε ονόματα επωνύμων, ακόμα και τη συμπαθέστατη κατά τα άλλα Μπαρμπαρα Στρέιζαντ, όσο και αν βαφτεί ή χτενιστεί, "όμορφη" δεν νομίζω ότι τη λες. Από την άλλη, την Μπελούτσι πιστεύω ότι αν την πάρεις από τον ύπνο και της φορέσεις το τζιν του μπαμπά μου, πάλι όμορφη θα την έλεγες
χεχεχ ναι είναι μερικές που το έχουν βρε παιδί μ

πάντως φαντάσου να χρειάζεται να βαφτείς για να δείξεις... μπελάς

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 20:58, 06-01-09:

Κατά τη γνώμη μου το βασικό πρόβλημα δεν είναι ο μπελάς και ο χαμένος χρόνος για το μακιγιάζ και την περιποίηση, είναι το μίγμα ανασφάλειας και εξάρτησης που προκαλεί. Από κάποιο σημείο και μετά συνηθίζει η άλλη να την κοιτάνε όλοι όταν είναι σοβαντισμένη και δεν τολμάει να βγει αμακιγιάριστη γιατί δεν αντέχει στην ιδέα ότι στην πραγματικότητα είναι μέτρια. Ασ'τα να πάνε δηλαδή...

16 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 21:07, 06-01-09:

Σε καμμια περιπτωση δεν αναφερομουν σε παραμορφωμενες, οπως ειναι η εν λογω κυρια.
Μια κοπελα που δεν ειναι ομορφη, οσο αντικειμενικα μπορει καποιος να το πει αυτο, εαν προσεξει λιγο πως ντυνεται και αναδειξει τα σημεια εκεινα που πραγματικα εχουν κατι ομορφο, ειτε προκειται στο σωμα ειτε στο προσωπο, δε θα μπορεσεις να την πεις ασχημη. Ισως οχι κουκλα, αλλα θα πεις "τρωγεται".

Και εγω δεν ειμαι απο τους ανθρωπους εκεινους που λενε ευκολα καποια ή καποιον ομορφο (ισα ισα παραειμαι μπιτς σε κατι τετοια και ειμαι βεβαια και δεκτης καζουρας απο μεριας φιλων), αλλα παραδεχομαι οτι ο μετριος μπορει να φανει καλυτερος εαν περιποιηθει, ο ασχημος αντιστοιχα μετριος κ.ο.κ.

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 21:26, 06-01-09:

[...] ο μετριος μπορει να φανει καλυτερος εαν περιποιηθει, ο ασχημος αντιστοιχα μετριος κ.ο.κ.[...]
Και γιαί ρε συ να μην το πάρει μια και καλή απόφαση ο μέτριος ότι είναι μέτριος, ο άσχημος ότι είναι άσχημος και όλοι μαζί με τους υπόλοιπους ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να βασανιζόμαστε και να στεναχωριόμαστε για μια ματαιοδοξία?

Και στην τελική ποια κοινωνία θα ήταν καλύτερη, η δική μας όπου όλοι λυσσάνε να γίνουν ομορφότεροι ή μια άλλη στην οποία όλοι θα προσαπθούσαν να αποδεχτούν τον εαυτό τους και τους άλλους και να γίνουν πιο ανθρώπινοι? Λέω εγώ τώρα!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:29, 06-01-09:

Πάντως εγώ έχω ακούσει και το εξής τρελό:
"Γυναίκα που δεν βάφεται δεν είναι όμορφη γιατί δεν την ενδιαφέρει η εμφάνιση της"
Και μάλιστα το είπε γυναίκα!

Γενικά παρατηρώ μια υπερβολική τάση ότι "το χρειάζεσαι δεν το χρειάζεσαι ΠΡΕΠΕΙ να βαφτείς επειδή όλες βάφονται", η οποία με ενοχλεί αφάνταστα.
Σόρρυ αλλά εγώ θεωρώ ότι άνθρωπος (άνδρας/γυναίκα) που παραπλανάται τόσο από το βάψιμο/ντύσιμο ώστε να θεωρεί πιο όμορφη την Α βαμμένη και με σέξι ντύσιμο από την Β άβαφτη και με απλά ρούχα ενώ αν ήταν και οι 2 άβαφτες και φορούσαν τα ίδια θα θεωρούσε πιο όμορφη την Β (βγάζει νόημα έτσι όπως το έγραψα; ) είναι απλά βλάκας με περικεφαλαία.

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 21:30, 06-01-09:

Όπως λένε και οι Γάλλοι:"Δεν υπάρχουν άσχημες γυναίκες,υπάρχουν γυναίκες οι οποιες δεν θέλουν να είναι όμορφες".
Όπως λένε και οι Έλληνες: "Δεν υπάρχουν άσχημες γυναίκες, υπάρχουν άντρες που δεν έχουν πιει αρκετά."

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 21:34, 06-01-09:

Να σε ρωτησω κατι..?
Οταν μια κοπελα πχ εχει ανοιχτα χρωματα και γενικα ειναι αχρωμη..το να βαλει λιγο χρωμα πανω της και να αναδειξει τα χαρακτηριστικα της, σημαινει οτι δεν τα εχει καλα με τον εαυτο της και χαρακτηριζεται απο ματαιοδοξια. Γιατι πρεπει να πηγαινουμε στο αλλο ακρο?!
Δλδ τι το μεμπτο εχει μια κοπελα οταν βγαινει απο το σπιτι της και ειναι χτενισμενη και οχι οπως σηκωθηκε απο το κρεββατι της?! Που το ασχημο μια 25ονη πχ να δειχνει γυναικα και οχι 13?! Δε μιλαμε για σοβατισμα ουτε για υπερβολες, αλλα για μια στοιχειωδη περιποιηση.
Τελος παντων, εμενα μου αρεσει η περιποιημενη γυναικα οπως αντιστοιχα και ο αντρας. Η περιποιημενη γυναικα δε σημαινει οτι χαρακτηριζεται παντα και απο ματαιοδοξια.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 21:43, 06-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Πάντως εγώ έχω ακούσει και το εξής τρελό:
"Γυναίκα που δεν βάφεται δεν είναι όμορφη γιατί δεν την ενδιαφέρει η εμφάνιση της"
Και μάλιστα το είπε γυναίκα!

Γενικά παρατηρώ μια υπερβολική τάση ότι "το χρειάζεσαι δεν το χρειάζεσαι ΠΡΕΠΕΙ να βαφτείς επειδή όλες βάφονται", η οποία με ενοχλεί αφάνταστα.
Σόρρυ αλλά εγώ θεωρώ ότι άνθρωπος (άνδρας/γυναίκα) που παραπλανάται τόσο από το βάψιμο/ντύσιμο ώστε να θεωρεί πιο όμορφη την Α βαμμένη και με σέξι ντύσιμο από την Β άβαφτη και με απλά ρούχα ενώ αν ήταν και οι 2 άβαφτες και φορούσαν τα ίδια θα θεωρούσε πιο όμορφη την Β (βγάζει νόημα έτσι όπως το έγραψα; ) είναι απλά βλάκας με περικεφαλαία.
Λια, αυτο που μολις παρεθεσες ειναι οχι απλα τρελο, αλλα γελοιο.
Σαφως και δεν ισχυει κατι τετοιο.
Αλλα περιποιηση δε σημαινει μονο βαψιμο ή σεξι ντυσιμο.
Ακομα και η ευτραφης γυναικα οταν θα φορεσει αυτο που πραγματικα της παει και οχι αυτο που ειναι για εκεινες των 50 κιλων, περιποιηση σημαινει.
Περιποιηση σημαινει να εχουμε καθαρα νυχια, οχι απαραιτητα βαμμενα και μακρια. Το να θελει ομως καποια να εχει μακρια και βαμμενα, παλι δε βλεπω κατι ασχημο.

Συμφωνω παντως οτι ειναι πολυ βασικο περι μακιγιαζ, η κοπελα που ξυπναει το πρωι να ειναι η ιδια με αυτη που βγαινει απο το σπιτι της και οχι ενα αλλο προσωπο απο την υπερβολη του μακιγιαζ.

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:44, 06-01-09:

Εγώ πάντως δεν είπα ότι οι περιποιημένες χαρακτηρίζονται από ματαιοδοξία, και ακόμα κι έτσι να είναι, δεν το θεωρώ κακό!
Αυτό που θεωρώ κακό είναι ότι νιώθω να προσπαθούν να μου επιβάλλουν (και όχι μόνο σε μένα προφανώς) ότι ΠΡΕΠΕΙ να βαφτώ, ΠΡΕΠΕΙ να περιποιηθώ, ΠΡΕΠΕΙ να φορέσω το σέξι ρούχο-παπούτσι, είτε το χρειάζομαι είτε όχι.
Κι αν δεν το κάνω θα θεωρούμαι άσχημη, ασχέτως του τι χαρακτηριστικά μου έδωσε η φύση.
Ε σόρρυ κιόλας αλλά αυτό είναι ένα είδος φασισμού σχεδόν!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chris663

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη chris663
Ο chris663 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O chris663 έγραψε στις 21:51, 06-01-09:

Δεν πιστευω πως υπαρχει γυναικα ασχημη.
και λιγοτερο ομορφη να ειναι αν ανακαλειψεις τον εσωτερικο της κοσμο
την βλεπεις σαν θεα...
(Αυτα ελεγα και στην γυναικα μου και την εριξα....χαχααχ)
οκ υπαρχουν περιπτωσεις και περιπτωσεις....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 21:52, 06-01-09:

Το "στοιχειώδης περιποίηση" όμως καθένας το μεταφράζει αλλιώς. Κάποιες κοπέλες θεωρούν στοιχειώδες να φτιάχνουν το ματόκλαδο κάγκελο στις 8 η ώρα το πρωί ή να βάλουν γόβα στιλέτο για να πάνε λαϊκή.

Προσωπικά προτιμώ μια 25χρονη που μοιάζει 13 παρά μια 13χρονη που δείχνει 25 όπως συμβαίνει με πολλά κοριτσάκια στα σχολεία σήμερα.

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι η κατάσταση χειροτερεύει συνέχεια λόγω του προτύπου που προβάλλεται τόσο πολύ που σχεδόν επιβάλλεται στο τέλος και εγώ το βρίσκω άδικο και καταπιεστικό.

edit: αν είχα δει το post της Michelle δε θα τα έγραφα όλα αυτά, τα ίδια πραγματα είπαμε...

19 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 21:57, 06-01-09:

Εμένα με εκνευρίζουν μερικές γυναίκες με σοβατισμένο πρόσωπο και βλεφαρίδα κόκκαλο, με πολύ υπερβολική εμφάνιση, οι οποίες κάνουν κριτική σε άλλες πιο ''φυσικές''. Το ότι νομίζουν ότι αυτές είναι περιποιημένες και οι άλλες όχι! Ή κάποιες καραβαμμένες που όμως μυρίζουν άσχημα. Κάνε κανά μπάνιο βρε κοπελιά και μετά μίλα!

Οι άντρες δε νομίζω ότι ασχολούνται ιδιαίτερα, αν η άλλη δεν είναι βρωμερή και τριχωτή δεν θα την απορρίψουν αμέσως σαν ''απεριποίητη'' και άβαφτη ας είναι.

Θεωρώ σημαντική την καθαριότητα, το ντύσιμο που ταιριάζει στον σωματότυπο, την γυμναστική, την περίποιηση ανάλογα με την ηλικία και τις ανάγκες του δέρματος. Το μακιγιάζ μου αρέσει, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να βαφτώ για να πάω σουπερ-μάρκετ ή γυμναστήριο. Εξεζητημένα ντυσίματα και βαψίματα, καθώς και συνεχή κομμωτήρια και spa για τη ''νέα πρωτοποριακή θεραπεία βιοκάτι'' μου φαίνονται γελοία.

16 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wagneriandandy (Λευτέρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη wagneriandandy
Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O wagneriandandy έγραψε στις 22:11, 06-01-09:

Συμφωνω με το Χρηστο. Η καλυτερη περιποιηση που μπορει να κανει ο ανθρωπος ειναι η εσωτερικη περιποιηση. Οσο θεα ή περιποιημενη να ειναι μια γυναικα αμα δεν εχει εσωτερικο πλουτο τοτε ειναι ασχημη. Βεβαια αυτη ειναι καθαρα προσωπικη αποψη... Δεν ειμαι κατα της περιποιησης καθως ολοι θελουμε να αρεσουμε, απλως κατακρινω την επιβολη και την υπερβολη. Εξ' αλλου αν ειναι ν' αγαπησεις μια γυναικα θα την αγαπησεις γι αυτο που ειναι, οχι γι αυτο που φαινεται...
Εχει τυχει να συναντησω αρκετες κοπελες που υποκειμενικα, γιατι δεν υπαρχει αντικειμενικη ομορφια, δεν τις θεωρουσα ομορφες αλλα γνωριζοντας το χαρακτηρα τους αλλαξαν στα ματια μου...
Διαφωνω επισης με την αποψη οτι για να γνωρισεις το χαρακτηρα μιας γυναικας πρεπει να σε ελξει πρωτα εξωτερικα. Δηλαδη οταν βρισκεσαι σε μια παρεα και γνωριζεις καινουργια προσωπα, αυτα που δεν σε ελκυουν τα παραγκωνιζεις?

Παράθεση

sabi

Νεοφερμένος

H sabi έγραψε στις 22:17, 06-01-09:

Μια περιποιημένη γυναίκα κατά την γνώμη μου δεν εννοείται μια βαμμένη,με μακριά νυχια και κάτι περίεργα πράγματα επάνω της(εγω βάφομαι πάρα πολύ σπάνια).κάθε πρόσωπο έχει την δική του ανάγκη και περιποιηση,τα νύχια μπορεί να είναι άβαφτα αλλα θα είναι ωραία λιμαρισμένα και κομμένα,χωρίς μαύρα σημάδια απο κάτω και φαγωμένο κόκκινο βερνικι από πάνω.Αυτο βλέπω δυστυχώς πολύ συχνά γύρω μου.Δεν θα φωράει πέδιλο όταν έχει σκασμένες και μάυρες φτέρνες και νύχια γεμάτα μίκητες.θα προσπαθήσει να φτιάξει μόνη της τα φρύδια(εαν δεν μπορεί να παει κάπου να τα φτιάξει)που ενόνονται στην μίτη.Να έχει γούστο να διαλλέξει το ρούχω το οποιο θα ταιριάζει στο σώμα της και στην περίπτωση....Γενικά να αγαπάει πολύ τον εαυτό της και να της αρέσει πολυ αυτό που βλέπει στον καφρέπτη.Σε αυτα τα θέματα δεν υπάρχει 'ΠΡΕΠΕΙ'.είναι απλά αυτό που αισθάνεται ο καθένας

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O wagneriandandy έγραψε στις 22:29, 06-01-09:

Η κοπελα δηλαδη που δν θα εχει ωραια λιμαρισμενα και κομμενα νυχια ειναι απεριποιητη=ασχημη?

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 22:37, 06-01-09:

Μια περιποιημένη γυναίκα κατά την γνώμη μου δεν εννοείται μια βαμμένη,με μακριά νυχια και κάτι περίεργα πράγματα επάνω της(εγω βάφομαι πάρα πολύ σπάνια).κάθε πρόσωπο έχει την δική του ανάγκη και περιποιηση,τα νύχια μπορεί να είναι άβαφτα αλλα θα είναι ωραία λιμαρισμένα και κομμένα,χωρίς μαύρα σημάδια απο κάτω και φαγωμένο κόκκινο βερνικι από πάνω.Αυτο βλέπω δυστυχώς πολύ συχνά γύρω μου.Δεν θα φωράει πέδιλο όταν έχει σκασμένες και μάυρες φτέρνες και νύχια γεμάτα μίκητες.θα προσπαθήσει να φτιάξει μόνη της τα φρύδια(εαν δεν μπορεί να παει κάπου να τα φτιάξει)που ενόνονται στην μίτη.Να έχει γούστο να διαλλέξει το ρούχω το οποιο θα ταιριάζει στο σώμα της και στην περίπτωση....Γενικά να αγαπάει πολύ τον εαυτό της και να της αρέσει πολυ αυτό που βλέπει στον καφρέπτη.Σε αυτα τα θέματα δεν υπάρχει 'ΠΡΕΠΕΙ'.είναι απλά αυτό που αισθάνεται ο καθένας
Κατάλαβα απ' αυτό το ποστ τι εννοούσες και στο αρχικό σου ποστ και πιστεύω ότι δίκιο.

Μια πραγματικά ωραία γυναίκα θα προσπαθήσει να καλυτερεύσει την εξωτερική της εμφάνιση χωρίς όμως να φτάσει στα άκρα, μέσω πλαστικών ή υπερβολικού μακιγιαρίσματος. Και αυτό γιατί ξέρει ότι η ομορφιά της πηγάζει από τα φυσικά χαρακτηριστικά της, οπότε δε θα προσπαθήσει να τα καταστρέψει το τέλειο πρόσωπό της βάζοντας 1 κάρο make up, αλλά θα το αφήσει ως έχει και θα προσπαθήσει να δώσει έμφαση στο να διορθώσει κάτι που δεν φαίνεται τόσο ωραίο.

Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 22:42, 06-01-09:

Δεν υπάρχουν άσχημες γυναίκες. - ούτε άντρες -

Υπάρχουν μάτια που κοιτάνε όμορφα και μάτια που κοιτάνε άσχημα.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

swamps

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη swamps
H swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.

H swamps έγραψε στις 22:52, 06-01-09:

Κάποιος σοφός άνθρωπος μου είπε το εξής. Τις ωραίες γυναίκες τις ξέρει μόνο ο γαλατάς! Εγω βέβαια απόρησα όταν μου το είπε και μου εξηγεί μετα. Στην εποχή της νεότητας του(ήταν ηλικιωμένος άνθρωπος) ο γαλατάς έφερνε το γάλα στο σπίτι και έτσι είχε ευκαιρία να δεί τις γυναίκες εντελώς άβαφτες αφού μόλις είχαν σηκωθεί απο το κρεβατι για να του ανοίξουν, οπότε ήξερε αυτοματα ποιές ήταν ασχημες και ποιές κουκλαρες!

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sabi

Νεοφερμένος

H sabi έγραψε στις 23:01, 06-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από wagneriandandy
Η κοπελα δηλαδη που δν θα εχει ωραια λιμαρισμενα και κομμενα νυχια ειναι απεριποιητη=ασχημη?
οχι.'ασχημη δεν είναι-δεν είναι περιποιημένη.

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O wagneriandandy έγραψε στις 23:09, 06-01-09:

ε και? αφου καποια δν ειναι ασχημη με το να μη περιποιειται το εαυτο της τοτε που ειναι το κακο?
Υπαρχει κατι αλλο που την προτρεπει να περιποιηθει τον εαυτο της? Ισως καποια κομφορμιστικη αναγκη?

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:10, 06-01-09:

Ο άνθρωπος είναι μοναδικό ζώο στον πλανίτη που έχει το θηλυκό πιο όμορφο απο αρσενικό.Για αυτό είναι τιμή μας να τονίζουμε την ομορφιά μας για να φαίνεται πιο λαμπερή...Όπως λένε και οι Γάλλοι:"Δεν υπάρχουν άσχημες γυναίκες,υπάρχουν γυναίκες οι οποιες δεν θέλουν να είναι όμορφες".
Μέγα ψεύδος!!!

Στον άνθρωπο, όπως και σε όλα τ' άλλα είδη, το αρσενικό είναι το ομορφότερο από τα δύο φύλα. Το ότι ένα αρσενικό βρίσκει όμορφο ένα θηλυκό, είναι απλά θέμα εξελικτικής προσαρμογής. Το αρσενικό σώμα έχει ορθότερες συμμετρίες από το γυναικείο. [κακία] Το ότι σας αφήνουμε να το πιστεύετε δεν σημαίνει πως ισχύει κιόλας... [/κακία]

Συνεπώς, "Δεν υπάρχουν όμορφες γυναίκες, αλλά γυναίκες που τις κάνει ένας άντρας να πιστεύουν πως είναι όμορφες"! (από τα Χρονικά του Μεγάλου Χάους).

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 23:11, 06-01-09:

Απορία που μου δημιουργήθηκε διαβάζοντας το θέμα...

Αν μία κοπέλα, τη δούμε στο σουπερ μαρκετ και είναι με φόρμα, άβαφη και το μαλλί απλά ριγμένο στους ώμους και μετά την ξαναδούμε σε μία καφετέρια και είναι βαμένη σε χρώματα που αναδεικνύουν τα χαρακτηριστικά της χωρίς να τα καλύπτουν- θα πούμε σε κάποια περίπτωση από τις δύο ότι είναι απεριποίητη;
Με άλλα λόγια, θεωρείται απεριποίητη η ανεπιτήδευτη;

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O wagneriandandy έγραψε στις 23:12, 06-01-09:

@ chaos
χαχα υποκλινομαι!

@ kalypso
η πρωτη περιπτωση δν ειναι απεριποιητη,ειναι απλα σεξυ! λολ xD

Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IreneGr
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H IreneGr έγραψε στις 23:21, 06-01-09:

Είναι γελοίο να ασχολείστε με το πιο είναι το ομορφότερο είδος,άντρας ή γυναίκα.Κατά την γνώμη μου και άντρες και γυναίκες είναι πανέμορφα πλάσματα.
Όταν αγαπάς τον άλλον ότι και να κάνει στα μάτια σου θα φαντάζει όμορφος.
Τώρα εντάξει όσον αφορά την περιποίηση της γυναίκας είναι δικό της θέμα αλλά εγώ είμαι αντίθετη σε οτιδήποτε μας "μεταμορφώνει".Σε οτιδήποτε περιττό.

*Τα πιο καθαρά και όμορφα μάτια είναι αυτά της ψυχής.(πολλοί μάλλον θα πρέπει να ¨τυφλωθείτε")

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 23:22, 06-01-09:

"Ο λόγος σου με χόρτασε και το ψωμί σου φάτο."

Παράθεση

sabi

Νεοφερμένος

H sabi έγραψε στις 23:30, 06-01-09:

παλι μπεδευτεκανε ομορφια και περιποιηση.ειναι πολυ διαφορετικα πραγματα.οπως καθαρος και απλητος.με μια πατσαβουρα γυναικα θα θέλατε να τα εχεται?

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 23:36, 06-01-09:

παλι μπεδευτεκανε ομορφια και περιποιηση.ειναι πολυ διαφορετικα πραγματα.οπως καθαρος και απλητος.με μια πατσαβουρα γυναικα θα θέλατε να τα εχεται?
Διαφορετικά μπορεί να είναι αλλά μπερδεύονται συχνά γιατί πολλοί (και κυρίως πολλές) αφελείς νομίζουν ότι με την περιποίηση θα γίνουν όμορφοι. Από την όλη υπόθεση ωφελούνται τελικά μόνο οι κομμώτριες, οι αισθητικοί και οι μανικιουρίστες, που φυσικά καλλιεργούν την ψευδαίσθηση "περιποίηση=ομορφιά" γιατί τους συμφέρει.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:36, 06-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από chris663
Δεν πιστευω πως υπαρχει γυναικα ασχημη.
και λιγοτερο ομορφη να ειναι αν ανακαλειψεις τον εσωτερικο της κοσμο
την βλεπεις σαν θεα...
Κι αν τη "βοηθήσεις" να ανακαλύψει και η ίδια τον εσωτερικό της κόσμο, καταφέρνει να δει κι εκείνη τη θεά που κρύβει μέσα της.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 00:00, 07-01-09:

Μόνο ένας εξωγήινος παρατηρητής θα μπορούσε να απαντήσει αντικειμενικά στο ερώτημα "ποιό είναι το ωραίον φύλον", αλλά εμείς οι άντρες, επειδή ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ οι γυναίκες για εμάς να είναι προσωποποιημένη η ...ομορφιά, και από έλλειψη καταληλλότερου και ακριβέστερου ορισμού "Δεσμώτες" των αντιφατικών μας εντυπώσεων, τις αποκαλούμε έτσι.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 00:46, 07-01-09:

Και εγω δεν ειμαι απο τους ανθρωπους εκεινους που λενε ευκολα καποια ή καποιον ομορφο (ισα ισα παραειμαι μπιτς σε κατι τετοια και ειμαι βεβαια και δεκτης καζουρας απο μεριας φιλων), αλλα παραδεχομαι οτι ο μετριος μπορει να φανει καλυτερος εαν περιποιηθει, ο ασχημος αντιστοιχα μετριος κ.ο.κ.
Aν ο ασχημος μπορει να γινει μετριος, εσυ πως τον λες, αφου τους χωριζεις σε ομορφους-ασχημους μονο ;

Προσωπικά προτιμώ μια 25χρονη που μοιάζει 13 παρά μια 13χρονη που δείχνει 25 όπως συμβαίνει με πολλά κοριτσάκια στα σχολεία σήμερα.
Αυτο το προτιμω κι εγω. Αλλα η συγκριση δεν ηταν αυτη. Ηταν μια 25χρονη να δειχνει γυναικα ή μια (παλι) 25χρονη να δειχνει 13χρονο.
Αλλα ναι οτι η κατασταση με τα προτυπα της τηλεορασης χειροτερευει ειναι πραγματικοτητα.

Αρχική Δημοσίευση από Godfather
Δεν υπάρχουν άσχημες γυναίκες. - ούτε άντρες -
Υπάρχουν μάτια που κοιτάνε όμορφα και μάτια που κοιτάνε άσχημα.
Παρηγορια στον αρρωστο που λενε. Ιδου :

Και να σου αρεσαν σαν χαρακτηρες....αμ δε θα τις ηθελες.

Να πω ενα γενικο πολυ προχειρο κανονα ; Αν ψαχνεις ατομο για σχεση σοβαρη, σκεψου την εξωτερικη εμφανιση και ολα τα υπολοιπα σαν 2 υγρα σε ενα δοχειο. Οσο λιγοτερο ειναι το ενα τοσο περισσοτερο πρεπει να ειναι το αλλο. Εντος οριων ομως. Πρεπει καθε υγρο να ειναι απο μια Χ ποσοτητα και ανω , που ειναι διαφορετικο για τον καθενα μας.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 01:23, 07-01-09:

Διαφορετικά μπορεί να είναι αλλά μπερδεύονται συχνά γιατί πολλοί (και κυρίως πολλές) αφελείς νομίζουν ότι με την περιποίηση θα γίνουν όμορφοι. Από την όλη υπόθεση ωφελούνται τελικά μόνο οι κομμώτριες, οι αισθητικοί και οι μανικιουρίστες, που φυσικά καλλιεργούν την ψευδαίσθηση "περιποίηση=ομορφιά" γιατί τους συμφέρει.
Συγγνωμη, αλλα οι κομμωτες, οι ασθητικοι και οι μανικιουριστες τι πιστευεις οτι κανουν?! Ολικη μεταμορφωση?! Απο ο,τι γνωριζω ικανοτητες πλαστικου δεν εχουν.
Δηλαδη, αδυνατω να καταλαβω που ειναι το ολο προβλημα. Διαφωνει κανεις πως μια κομμωτρια μπορει να σου κανει π.χ ενα κουρεμα πο μπορει να αναδεικνυει το προσωπο και το στυλ σου?! Πως μια αισθητικος με εναν απλο καθαρισμο να καταφερει να δωσει λαμψη στο προσωπο?! Οτι μια μανικιουριστα να σου φτιαξει τα νυχια και να δειχνουν ομορφα?!
Δεν καταλαβαινω ειλικρινα για ποιο λογο πρεπει να φτανουμε στο αλλο ακρο.
Και στην τελικη δε χρειαζεται να τρελλαινομαστε...Ο καθενας κανει αυτο που τον ευχαριστει και πιστευει οτι χρειαζεται. Αυτο που ειναι ομορφο για μενα δεν ειναι υποχρεωτικα ομορφο για τον αλλο, αλλα δε χρειαζεται να βγαζουμε αχρηστα οσα εμας δεν ικανοποιουν και ευχαριστουν.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 01:24, 07-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Aν ο ασχημος μπορει να γινει μετριος, εσυ πως τον λες, αφου τους χωριζεις σε ομορφους-ασχημους μονο ;
Εσενα αυτο ειναι το αγχος σου? Πως εγω τους αποκαλω?!
Δεν εκφερω αποψη. Σε καλυψα?!

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 01:31, 07-01-09:

Μη συγχύζεσαι παιδίμ

Δεν πιστεύω ότι κανείς έχει την ψευδαίσθηση ότι θα γίνει όμορφος αν πάει σε κομμωτή ή μανικουρίστα ή αισθητικό- απλά θα νιώσει λίγο πιο όμορφα κάνοντας κάτι για τον εαυτό του. (δεν θα έλεγε κανείς μας "όχι" σε μία περιποίηση προσώπου ή ένα σουκου σε σπα )

Και είμαι σίγουρη πως καθένας μας κατα βάθος ξέρει τι είναι και ότι αξίζει γι αυτό που είναι όχι γι αυτό που ...δείχνει

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 05:37, 07-01-09:

Στην αισθητική κάθε αντίληψη είναι υποκειμενική, κάθε κρίση, πράξη ατομική και ελεύθερη...
η υποκειμενικότητα όμως εύκολα μετατρέπεται σε άλλοθι!
Η γυναίκα όταν φτάσει στα 25 της, βρίσκεται στο αδιέξοδο που η ίδια δημιούργησε...προσπαθώντας να αντικαθρεφτίσει στα μάτια του περιβάλλοντος της -όσο καιρό μπορεί- τις χάρες μιας γλυκιάς και τρυφερής....παιδούλας!!!

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 13:00, 07-01-09:

Η γυναίκα όταν φτάσει στα 25 της, βρίσκεται στο αδιέξοδο που η ίδια δημιούργησε...προσπαθώντας να αντικαθρεφτίσει στα μάτια του περιβάλλοντος της -όσο καιρό μπορεί- τις χάρες μιας γλυκιάς και τρυφερής....παιδούλας!!!

Και μου λες έτσι ελαφρά τη καρδία ότι μπορώ μόνο για 5 χρόνια ακόμη να ξεγελάω τον κόζμο δείχνοντας 15; ο μι τζι.

πς. σίγουρα πάντως εκείνες που δε χρησιμοποιούν κατα κόρον τα διάφορα προϊόντα ομορφιάς, δείχνουν πολύ περισσότερο φρέσκες όταν φτάσουν σε μία κάποια ηλικία

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:18, 07-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso

πς. σίγουρα πάντως εκείνες που δε χρησιμοποιούν κατα κόρον τα διάφορα προϊόντα ομορφιάς, δείχνουν πολύ περισσότερο φρέσκες όταν φτάσουν σε μία κάποια ηλικία
Δηλαδη?

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 13:22, 07-01-09:

δηλαδή αν δε χρησιμοποιείς με μεγάλη συχνότητα μεικ απ, πούδρες, ρουζ και όλο το χαμό, έχεις περισσότερες πιθανότητες όταν φτάσεις σε κάποια ηλικία (ας πούμε 45) το δέρμα σου να μην έχει σπάσει και παρότι σχετικά γερασμένο, να είναι ακόμη φρέσκο και οχι θαμπό.

Το βλέπω στη μαμά μου που χρησιμοποιούσε πάντα ελάχιστα καλλυντικά

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 13:23, 07-01-09:

Καλα μην υπερβαλλουμε, στα 25 σχεδον καμια δε δειχνει σπασμενη η κουρασμενη..Αμφιβαλλω πια αν και στα 35 καποια γυναικα δειχνει ετσι.
Σχετικα με το οτι οσο μεγαλωνεις θελεις να δειχνεις μικροτερος φανταζομαι ισχυει(δεν ξερω, ειμαι τοοοσο μικρη ακομα:p), αλλα δε νομιζω οτι τα 15 ειναι η καλυτερη ηλικια για να θες να φαινεσαι:p (ξεχασατε τι σπυρι επαιζε μου φαινεται σ'εκεινη την ηλικια:p)

Στην ερωτηξη του θρεντ, οχι, υπαρχουν ασχημες γυναικες που περιποιουνται τον εαυτο τους αλλα η φυση τις αδικησε και θα χαρακτηριζονται ασχημες με την πρωτη ματια οσο ψυχικο πλουτο κι αν διαθετουν, υπαρχουν ομορφες γυναικες που δεν περιποιουνται τον εαυτο τους και περα απ'τον πρωτο θαυμασμο γινονται απωθητικες, υπαρχει και η πλειοψηφια που εχει καποια ομορφα στοιχεια που θελει να αναδειξει, και καποια ασχημα που προσπαθει να κρυψει.. Δεν το βλεπω ασπρο-μαυρο.. Τωρα αν το παμε στο "περα απ'την πρωτη ματια", αυτονοητο οτι οποιος μας γινεται συμπαθης ομορφαινει στα ματια μας.

(Και βασικα συμφωνω με τη Νεραιδα και την Ιδριλ, πως τα καταφερα να τις συνδυασω δεν ξερω)

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 13:27, 07-01-09:

Και μου λες έτσι ελαφρά τη καρδία ότι μπορώ μόνο για 5 χρόνια ακόμη να ξεγελάω τον κόζμο δείχνοντας 15;
Σε κάθε "αγώνα" υπάρχει και......παράταση!

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 13:32, 07-01-09:

δηλαδή αν δε χρησιμοποιείς με μεγάλη συχνότητα μεικ απ, πούδρες, ρουζ και όλο το χαμό, έχεις περισσότερες πιθανότητες όταν φτάσεις σε κάποια ηλικία (ας πούμε 45) το δέρμα σου να μην έχει σπάσει και παρότι σχετικά γερασμένο, να είναι ακόμη φρέσκο και οχι θαμπό.

Το βλέπω στη μαμά μου που χρησιμοποιούσε πάντα ελάχιστα καλλυντικά
Ναι, κι εγώ το έχω δει στην μαμά μου που βάφεται πολύ λίγο κι είναι 51 και φαίνεται 40. Όμως νομίζω παίζουν κι άλλα ρόλο. Στην οικογένεια λέμε συνέχεια για 1 θεία που έχει περάσει τα 80 και ακόμα διατηρείται καλά. Η θεία χρησιμοποιούσε πολύ ενυδατικές και προϊόντα για την περιποίηση του δέρματος, όμως εκτός από τα παραπάνω πολύ σημαντικό είναι ότι ποτέ δεν δούλεψε και δεν έκανε παιδιά, οπότε δεν ταλαιπωρήθηκε σωματικά. Η μέση γυναίκα δεν θα μεγαλώσει στα ''πούπουλα''.

Εγώ το make-up το αποφεύγω όπως ο διάβολος το λιβάνι, επειδή με φοβίζουν οι επιπτώσεις. 1 πούδρα βάζω, αλλά εντάξει, είμαι πολύ ευνοημένη στον τομέα επιδερμίδα, αν είχα σημάδια και δερματικές ατέλειες πιθανώς να μην το έβλεπα αφοριστικά.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους