Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ψέμα & Αλήθεια στο Διαδίκτυο

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 00:15, 08-01-09:

Μιά και βρισκόμαστε στο....internet, ένα χώρο που η συνειδητή παραποίηση της πραγματικότητας βρίθει σε επίπεδο σχεδόν πληρότητας, σκέφθηκα να μιλήσουμε για το ψέμα σε αντιδιαστολή προς την αλήθεια αλλα και σαν αυτό καθ εαυτό.
Πιθανόν να υπάρχει ήδη ανοιχτό θέμα, αλλά με διαφορετική προσέγγιση, σε αυτή την περίπτωση οι αρμόδιοι γνωρίζουν τι θα κάνουν.

Από ηθική άποψη, το ψέμα είναι ένα απο τα δικαιώματα του ανθρώπου από το οποίο όλοι θα έπρεπε να επωφεληθούν, έστω και μόνο γιά να προστατευθούν από τις ενέργειες μιάς κοινωνίας που προσπαθεί να σπρώξει βαθιά τον έλεγχο της και γιά να ελατώσουν έτσι
την ένταση της "πάλης" που διεξάγουν για την ζωή....

Το άσχημο είναι, ότι γιά να έχει κάποιο νόημα το ψέμα, δεν θα πρέπει όλος ο κόσμος να λέει ψέματα!!!! Δηλαδή, δεν μπορούμε να εξαπατήσουμε παρά μόνο κάποιον που του αρέσει η αλήθεια και που ξεκινάει από την αρχή ότι και του ψεύτη του αρέσει η αλήθεια.

Έτσι λοιπον, το ψέμα είναι ένα είδος πολυτελείας και η "αξία" του εξαρτάται απο την.....σπανιότητα του, προς το συμφέρον μάλιστα του ψεύτη, πρέπει να παραμείνει ένα σπάνιο είδος, με την απειλή μιάς...μόνιμης καταδίκης του!

Σείς τι....λέτε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 17:14, 16-12-09:

Προσωπικά αποφεύγω το ψέμα ακόμα και στο internet. Δεν μου αρέσει να στηθεί μια φιλία πάνω σε ψεύτικα θεμέλια τα οποία κάποτε θα καταρρεύσουν. Αν κάποιος με εκτιμήσει ως άνθρωπο, θέλω να το κάνει για αυτό που πραγματικά είμαι και όχι για αυτό που θα ήθελα να είμαι! Η υποκρισία είναι κάτι που με ενοχλεί ιδιαίτερα και όπως λέει και ο λαός ʽʼμην κάνεις αυτό που δεν θα ήθελες να σου κάνουνʼʼ.

Αυτός είναι και ο λόγος που διέλυσα μια διαδικτυακή φιλία ενός χρόνου. Ακούς το ένα ψέμα το άλλο, ώσπου στο τέλος λες ΤΕΛΟΣ!

Νομίζω, λίγο πολύ όλοι μπορούμε να καταλάβουμε αν κάτι είναι ψέματα ή αλήθεια. Δυστυχώς, πολλές φορές σιωπώ όταν αντιληφθώ ένα ψέμα και το εκμεταλλεύονται αυτό.
Τελικά, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν έχουν να μου προσφέρουν κάτι αυτά τα άτομα!

Αν κάποιος δεν τα έχει καλά με τον εαυτό του ή θέλει να προπαγανδίσει ή να επιτύχει ένα στόχο του με ύπουλο τρόπο, ναι θα πει ψέματα αλλά αγνοεί κάποια πράγματα. Ξεχνάει ότι αυτή η ʽʼφούσκαʼʼ κάποτε θα σκάσει και θα μαθευτεί η αλήθεια και θα χάσει την εκτίμηση και την εμπιστοσύνη των ανθρώπων. Ας μείνει έχοντας ως σύντροφο το ψέμα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 17:59, 16-12-09:

Δεν λέω ψέματα στο Internet. Τουλάχιστον τα αποφεύγω σε μεγάλο βαθμό. Βέβαια, καταλαβαίνω ότι να λες ψέματα μπορεί να είναι ωραίο, να δίνει μια αίσθηση ικανοποίησης, αφού λέγοντας πράγματα που δεν ισχύουν, αλλά που θα θέλαμε να ισχύουν δημιουργούμε ένα ιδανικό προφίλ, που ο ''ξένος'' δεν μπορεί να διαψευσει. Δεν μου αρέσει όμως να με φλομώνουν και να ζω στην αβεβαιότητα, χωρίς να ξέρω αν μου λέει πραγματικά γεγονότα κάποιος για τον εαυτό του ή αν με κοροιδεύει. Για αυτό αποφεύγω τέτοιες φιλίες.

Δεν πιστεύω ότι γενικά τα ψέματα μπορεί να είναι και καλά. Η αλήθεια όσο σκληρή και αν είναι ή δυσάρεστη σε μαθαίνει να στέκεσαι στα πόδια σου, να μαθαίνεις και να δοκιμάζεις τις δυνάμεις σου, να βελτιώνεσαι. Μπορεί να πληγώνει, αλλά κάποτε θα μαθευτεί ούτως ή άλλως - καλύτερα μια ώρα γρηγορότερα.

Προσωπικά, θέλω οι φίλοι, οι συγγενείς μου κλπ. να μου λένε τι συμβαίνει και να μην ψεύδονται, έστω και για το καλό μου. Θέλω να ξέρω τι συμβαίνει γύρω μου, πως έχει η κατάσταση για να την αντιμετωπίσω. Θυμώνω όταν μου λένε ανακρίβειες και για αυτό προσπαθώ (με μέτρια αποτελέσματα) να λέω και εγώ αλήθειες.

Τώρα.. Δεν ξέρω αν το ψέμα αποτελεί είδος πολυτέλειας. Θα έλεγα ότι η ζωή μας είναι μέσα στο ψέμα, τόσο γεμάτη που πλέον δεν φαίνεται τόσο απίστευτο όταν ακούμε πράγματα που απέχουν πολύ από την αλήθεια. Αντιθέτως, είμαστε σε σημείο που δεν έχουμε ιδέα αν αυτό που ξεστόμισε κάποιος είναι γεγονός ή μας κοροιδεύει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 18:33, 16-12-09:

Η μισή αλήθεια είναι ψέμματα. Στο ίντερνετ διαδίδονται κυρίως μισές αλήθειες, οι υπόλοιπες μισές είναι πίσω από τις οθόνες μας. Το ίντερνετ είναι ένας "τόπος" φυγής και αυταπάτης - ενίοτε και απάτης - που έχει οικοδομηθεί από μισές αλήθειες και "μισούς" ανθρώπους.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BReaTHeR

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BReaTHeR
Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

O BReaTHeR ...the era of a new born girl... έγραψε στις 22:34, 16-12-09:

Πιστεύω ότι πολύς κόσμος μεγαλώνει με τη νοοτροπία ότι όταν δεν θέλει να απαντήσει σε μια ερώτηση πρέπει να πει ψέμματα!
Δεν σκέφτεται ότι έχει και το δικαίωμα να μην απαντήσει. Φοβάται μήπως τον παρεξηγήσουν κι έτσι απαντάει λέγοντας ψέμματα.
Διαφωνώ με τη λογική αυτή. Όπως ειπώθηκε και από άλλους όταν λες ψέμματα χτίζεις όσα λες πάνω σε άμμο. Ειδικά μέσα στο διαδίκτυο.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 23:07, 16-12-09:

εφόσον λες ψέματα σε κάποιο χώρο,ακόμη και στο internet τα λες παντού...απλό είναι

γι' αυτό καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς, όπως λέει η γνωστή διαφήμιση.....

ααααα και παρακαλώ βρείτε μου έναν που δεν έχει πει ποτέ του ψέμματα

ακόμη και κατά συνθήκην ψέμα.......

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 15:45, 20-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
εφόσον λες ψέματα σε κάποιο χώρο,ακόμη και στο internet τα λες παντού...απλό είναι

γι' αυτό καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς, όπως λέει η γνωστή διαφήμιση.....

ααααα και παρακαλώ βρείτε μου έναν που δεν έχει πει ποτέ του ψέμματα

ακόμη και κατά συνθήκην ψέμα.......
Ψέμα με ψέμα έχει διαφορά!
Είναι άλλο το να πεις ένα ψέμα για την καθυστέρηση σου στην δουλειά ή να πεις ψέματα στους γονείς σου γιατί καθυστέρησες στην έξοσο και άλλο να πεις ψέματα που αφορούν την προσωπικότητα σου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 17:40, 20-12-09:

το ψέμα παραμένει ψέμα όσο μικρό ή μεγάλο κι αν είναι, όσο σημαντικο ή ασήμαντο κι αν είναι....
το ψέμα μια μορφή έχει...............είναι ψέμα

ψέματα έχουμε πει όλοι δυστυχώς ή ευτυχώς...........

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 17:49, 20-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
το ψέμα παραμένει ψέμα όσο μικρό ή μεγάλο κι αν είναι, όσο σημαντικο ή ασήμαντο κι αν είναι....
το ψέμα μια μορφή έχει...............είναι ψέμα

Έχει άλλη βαρύτητα!
Άλλο να πω ''άργησα επειδή έκλεισε το κινητό μου από μπαταρία και δεν μπορούσα να δω την ώρα'' και άλλο να πω ''είμαι ξανθιά με μπλε μάτια,26 χρονών κτλ κτλ''. Το 1ο και να το πω στο internet δεν αποτελεί τόοοσο μεγάλο ψέμα σε αντίθεση με το 2ο που δεν αγγίζει την πραγματικότητα..Στο internet μιλάμε περισσότερο για προσωπικά θέματα, και όλες οι προηγούμενες αναφορές μου αναφέρονται εδώ..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 18:16, 20-12-09:

Σε κάποιο άλλο φόρουμ υπήρχε μια κοπέλα που είχε δημιουργήσει μια ολόκληρη φανταστική ιστορία για τη ζωή της, οτι δηλαδή είχε κάποιον φίλο που τη λάτρευε και της έκανε πρόταση γάμου μια νύχτα στο μπαλκόνι κι αυτή φορούσε μεταξωτά εσώρουχα και μετά έμεινε έγκυος (2 εβδομάδων) και ένιωθε το μωρό να κουνιέται στην κοιλιά της. Άρες μάρες δηλαδή. Κάποια στιγμή τη στρίμωξαν κι αποκαλύφθηκε το ψέμα, ζήτησε συγνώμη και το θέμα ξεχάστηκε. Αυτό που προσπαθούσα να καταλάβω είναι, τι κέρδιζε με αυτά τα ψέματα. Δηλαδή έλεγε "είμαι ευτυχισμένη" κι εμείς λεγαμε "μπράβο". Την έκανε αυτό ευτυχισμένη; Μετά από αυτό το γεγονός παρατήρησα οτι ποτέ δεν απαντούσε σε κάποιο άλλο θέμα, ποτέ δεν εξέφραζε απόψεις, ήταν τελικά μια άβουλη και κενή κοπέλα.

Δεν λέω ψέματα στο ίντερνετ - ειδικά σε αυτό το φόρουμ, μπορεί να πω αν παίζω κάποιο παιχνίδι στο zoo ας πούμε και με ρωτήσουν πώς με λένε, εκεί μπορεί να πω αλλά δε με νοιάζει. Αυτό που βλέπετε, που διαβάζετε, είναι η πραγματικότητα. Η διαφορά είναι οτι στο γραπτό λόγο φαίνομαι πολύ πιο σκληρή κι απόλυτη από όσο στον προφορικό κι αυτό θα το πουν αυτοί πυ με γνώρισαν: ο Βαλ ας πούμε μου είπε οτι με περίμενε με πέτσινα και μαστίγιο αλλά του βγήκα σεμνή

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 18:23, 20-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Σε κάποιο άλλο φόρουμ υπήρχε μια κοπέλα που είχε δημιουργήσει μια ολόκληρη φανταστική ιστορία για τη ζωή της, οτι δηλαδή είχε κάποιον φίλο που τη λάτρευε και της έκανε πρόταση γάμου μια νύχτα στο μπαλκόνι κι αυτή φορούσε μεταξωτά εσώρουχα και μετά έμεινε έγκυος (2 εβδομάδων) και ένιωθε το μωρό να κουνιέται στην κοιλιά της. Άρες μάρες δηλαδή. Κάποια στιγμή τη στρίμωξαν κι αποκαλύφθηκε το ψέμα, ζήτησε συγνώμη και το θέμα ξεχάστηκε. Αυτό που προσπαθούσα να καταλάβω είναι, τι κέρδιζε με αυτά τα ψέματα. Δηλαδή έλεγε "είμαι ευτυχισμένη" κι εμείς λεγαμε "μπράβο". Την έκανε αυτό ευτυχισμένη; Μετά από αυτό το γεγονός παρατήρησα οτι ποτέ δεν απαντούσε σε κάποιο άλλο θέμα, ποτέ δεν εξέφραζε απόψεις, ήταν τελικά μια άβουλη και κενή κοπέλα.

Δεν λέω ψέματα στο ίντερνετ - ειδικά σε αυτό το φόρουμ, μπορεί να πω αν παίζω κάποιο παιχνίδι στο zoo ας πούμε και με ρωτήσουν πώς με λένε, εκεί μπορεί να πω αλλά δε με νοιάζει. Αυτό που βλέπετε, που διαβάζετε, είναι η πραγματικότητα. Η διαφορά είναι οτι στο γραπτό λόγο φαίνομαι πολύ πιο σκληρή κι απόλυτη από όσο στον προφορικό κι αυτό θα το πουν αυτοί πυ με γνώρισαν: ο Βαλ ας πούμε μου είπε οτι με περίμενε με πέτσινα και μαστίγιο αλλά του βγήκα σεμνή
Γνωστό περιστατικό

Συνήθως με το ψέμα προσπαθούν να ικανοποιήσουν τον εαυτό τους,να κρύψουν στοιχεία του χαρακτήρα τους κτλ κτλ!

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 19:39, 20-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
...

Από ηθική άποψη, το ψέμα είναι ένα απο τα δικαιώματα του ανθρώπου από το οποίο όλοι θα έπρεπε να επωφεληθούν, ...
Το άσχημο είναι, ότι γιά να έχει κάποιο νόημα το ψέμα, δεν θα πρέπει όλος ο κόσμος να λέει ψέματα!!!! Δηλαδή, δεν μπορούμε να εξαπατήσουμε παρά μόνο κάποιον που του αρέσει η αλήθεια και που ξεκινάει από την αρχή ότι και του ψεύτη του αρέσει η αλήθεια.

...
-Έτσι όπως το θέτεις, με το ρήμα επωφελούμαι, συσχετίζεις το ψέμα με την ανεντιμότητα. Παραπέμπεις δηλαδή στα λαμόγια, στους εμπόρους( όταν λένε "υπερβολές" για την πραμάτεια τους!), στους παππάδες(ξέρεις, τον αλάνθαστο πάπα, στους παπατζήδες κλπ). Πάντως δικαίωμα είναι, αλλά δυστυχώς αναγνωρισμένο μόνον από τον Θεό κι όχι απ' τους ανθρώπους (ειδικά τους "άκαρδους"!). Γι' αυτό απεναντί του θα έχει πάντα, την ευθύνη της αλήθειας!
-Προφανώς εννοείς τους "αγαθιάρηδες", που όντως, όσο πάει γίνονται, ευτυχώς, όλο και πιο λίγοι σε ατομικό επίπεδο. Γιατί σε συλλογικό(κοινωνικό), άστα να πάνε: στασιμοπληθωρισμός ευπιστίας!

Διάλεξε, καλή μου: δυστυχώς ή ευτυχώς; Πάντως λέω "ευτυχώς", γιατί διαφορετικά δεν θα υπήρχε και αληθινός Θεός!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νωεύς : 20-12-09 στις 19:52.
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 09:06, 23-12-09:

Πως το ξεθάψατε αυτό το θέμα
Eίχα σχεδόν μετανοιώσει που το ανέβασα, τόσο καιρό περιφρονημένο, έμοιαζε εν μέση οδώ απαξιωμένο από τους συνενόχους του....

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
-Έτσι όπως το θέτεις, με το ρήμα επωφελούμαι, συσχετίζεις το ψέμα με την ανεντιμότητα. Παραπέμπεις δηλαδή στα λαμόγια, στους εμπόρους( όταν λένε "υπερβολές" για την πραμάτεια τους!)
Διαθέτεις υψηλής ευαισθησίας "αποκωδικοποιητές" αναμφίβολα, φυσικά και δεν αναφερόμουν σε κοινούς εργολάβους και εμπόρους, αυτοί δεν περιμένανε το internet για να ευδοκιμήσουν και να ακμάσουν, άσχετα αν δεν άφησαν τέτοια ευκαιρία να πάει χαμένη!!!
Για τους ασυνείδητα συνειδητούς θεράποντες του ....κερδώου Ερμή και της συναισθηματικής υπόστασης των αφελών, χτυπούσε η καμπάνα, που ενεργούν (ψευδόμενοι) με επίγνωση αλλά όχι ανέντιμα, αφού το να "εμπορεύεσαι" όνειρα (και ονειρευόμενους) δεν αποτελεί αξιόποινη πράξη!

....ξέρεις, τον αλάνθαστο πάπα
Δεν χρειάζεται να πας τόσο....μακριά

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tulip (philippa)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη tulip
H philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 227 μηνύματα.

H tulip stercus fit έγραψε στις 19:56, 03-06-10:

Εμένα στο ψέμα μ'αρέσουν μόνο τα white lies..ΤΕΛΟΣ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 20:17, 03-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από theodora18
Προσωπικά αποφεύγω το ψέμα ακόμα και στο internet. Δεν μου αρέσει να στηθεί μια φιλία πάνω σε ψεύτικα θεμέλια τα οποία κάποτε θα καταρρεύσουν. Αν κάποιος με εκτιμήσει ως άνθρωπο, θέλω να το κάνει για αυτό που πραγματικά είμαι και όχι για αυτό που θα ήθελα να είμαι! Η υποκρισία είναι κάτι που με ενοχλεί ιδιαίτερα και όπως λέει και ο λαός ʽʼμην κάνεις αυτό που δεν θα ήθελες να σου κάνουνʼʼ.

Αυτός είναι και ο λόγος που διέλυσα μια διαδικτυακή φιλία ενός χρόνου. Ακούς το ένα ψέμα το άλλο, ώσπου στο τέλος λες ΤΕΛΟΣ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 21:48, 03-06-10:

δε μου αρεσει το ψεμα ουτε στο νετ. το να πεις ομως αλλη ηλικια απο την πραγματικη θα ηταν αραγε ουσιαστικο ψεμα??? αφου γνωριζουν την πραγματικη σου προσωπικοτητα αλλα με ενα αλλο νουμερο εκει που αναφερεται η ηλικια.......τι λετε??? πολοι ειναι αυτοι που το κανουν...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 771 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 22:03, 03-06-10:

Δεν είναι μόνο η ηλικία τα ψέματα στο διαδίκτυο.. Παρ'όλα αυτά δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο να είναι κάποιος 50 και να λέει 30

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 22:08, 03-06-10:

ε ναι δε μιλαω για τετοια, ουτε φυσικα για παιδεραστες. μιλαω ρε παιδι μου να λες 3-4 χρονια πανω/κατω.........

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 22:11, 03-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από SICX
δε μου αρεσει το ψεμα ουτε στο νετ. το να πεις ομως αλλη ηλικια απο την πραγματικη θα ηταν αραγε ουσιαστικο ψεμα??? αφου γνωριζουν την πραγματικη σου προσωπικοτητα αλλα με ενα αλλο νουμερο εκει που αναφερεται η ηλικια.......τι λετε???
λέω να πας αμέσως να αλλάξεις την ηλικία σου

Αρχική Δημοσίευση από Iliaki
Δεν είναι μόνο η ηλικία τα ψέματα στο διαδίκτυο.. Παρ'όλα αυτά δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο να είναι κάποιος 50 και να λέει 30
αυτό είναι το λιγότερο ψυχούλα μου (ο νώας , ο παλιοσάτυρος χακάρει το πισί μου)

εδώ πολλοί 30χρονοι και πιο κάτω , γράφουν σαν 50χρονοι

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

H Iliaki έγραψε στις 22:14, 03-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
εδώ πολλοί 30χρονοι και πιο κάτω , γράφουν σαν 50χρονοι
Το θέμα δεν είναι πως γράφουν.. Τι λένε.. Αλλά και πάλι δεν είναι ωραίο να λες ψέματα.. Είναι στον άνθρωπο..

Παράθεση

Acheron

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Acheron
Ο Acheron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O Acheron Ενγλανδ βαβυ έγραψε στις 22:22, 03-06-10:

Ναι λέω ψέμματα σαν άνθρωπος κ εγώ. Νομίζω βασικά η ηλικία μου στο e-steki είναι ψέμα, αλλά καταβάση λάθος που βαρέθηκα να διορθώσω.
Σαν σχόλιο θα πω απλά ότι με πληγώνει όταν ξεφεύγω απο το αθώο ψέμμα γιατί άργησες, και λοιπά και πρέπει όντως να πώ ψέμμα σε κοντινό μου άνθρωπο. Το τρομαχτηκό είναι πόσο με εμπιστεύονται. Είναι δύσκολο που είναι τόσο εύκολο.
Δεν λεω περισσότερα ή λιγότερα στο Internet πάντως....δεν νομίζω...μη σου πώ εκφράζομαι ίσως πιο ειλικρινά σε μερικές περιπτώσεις πίσω απο την σχετική ανωνυμία...δεν ξέρω...
Τα περί μισών ανθρώπων που διάβασασ την αρχή δεν τα πιστεύω, εντάξει λίγο με τις ακρότητες... ένα μέτρο..

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 22:32, 03-06-10:

Ακριβώς αυτό...Πιστεύω πως είναι στον άνθρωπο. Αν και στην πραγματική σου ζωή γεμίζεις τους άλλους με ψέματα τότε ναι και στο διαδίκτυο θα κάνεις πολλές φορές χειρότερα. Βεβαίως πάντοτε υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Και ως υπέρμαχος της αισιόδοξης πλευράς της ζωής πρέπει να το πω αυτό.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 22:40, 03-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Αν και στην πραγματική σου ζωή γεμίζεις τους άλλους με ψέματα τότε ναι και στο διαδίκτυο θα κάνεις πολλές φορές χειρότερα
Πιστεύω ότι, ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει συνήθως, και....είναι εντελώς λογικό!
Η "ανωνυμία" προσφέρει την ευκαιρία να φερθούμε έτσι όπως δεν "μπορούμε" επώνυμα! Πόσοι λες την αφήνουν να πάει....χαμένη;
Και φυσικά κάποιος, που εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να ψεύδεται στην πραγματική ζωή, θα μπει στο net και θα τους φλομώσει όλους στο...ψέμα!
Γι αυτό πρόσεχε.....

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 22:46, 03-06-10:

Μπα νομίζω πως αυτοί που λες ανήκουν στις εξαιρέσεις που προαναφέρθηκα...hope so!

Επίτηδες αναφέρθηκα εκεί γιατί ήξερα ότι σίγουρα κάτι θα πεις!

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 23:58, 03-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από tulip
Εμένα στο ψέμα μ'αρέσουν μόνο τα white lies..
Εννοείς τα κατά συνθήκη ψέματα ή τα...αληθινά ψέματα, εκείνα δηλαδή που όταν τα λες, τα πιστεύεις τόσο βαθιά, που είναι στην ουσία πιο δυνατά της....αληθείας;

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 07:38, 04-06-10:

Τι ωραίο θέμα! που ήταν τόσο καιρό?

Ο Kant καταδικάζει το ψεμα θεωρώντας ότι έχουμε χρέος να πούμε την καθαρή αλήθεια για τις σκέψεις μας.
Ο Πλάτων θεωρεί το ψεμα ένα χρήσιμο φάρμακο, αρκεί, (όπως με κάθε φάρμακο) να μην κάνουμε κατάχρηση.
Για να καταλάβουμε την αξία ή μάλλον, την απαξία του ψέματος, πρέπει οπωσδήποτε να το συνδέουμε με την πρόθεση για εξαπάτηση.

…θα καταδικάζαμε έναν πολιτικό που εσκεμμένα λέει ψέματα, σε έναν δημοσιογράφο για παράδειγμα, όταν πρέπει να προστατεύει το εθνικό συμφέρον; έναν γιατρό που προστατεύει την ψυχολογία του ασθενής που πάσχει από ανίατο νόσημα; τους έλληνες αντάρτες που λέγανε ψέματα στους γερμανούς?

Λέμε ψέματα, όταν κερδίζουμε κάτι, που ο καθένας μας εκτιμά ως αγαθό.
Το όλο θέμα για μένα έχει σχέση με το τι είναι αυτό που εκτιμάμε σαν αγαθό.

Στο internet τώρα...
Όπως και στην πραγματική ζωή, δεν παίρνω τίποτα αν δεν μου το δίνουν. Δεν σκαλίζω αν αυτά που λένε είναι πραγματικότητα ή παραμύθι. Παίρνω πάντα μόνο αυτά που θεωρώ ωφέλημα. Επομένως, ψεμα ή αλήθεια, καλοδεχούμενα, εφόσον δεν μπορούν να με επηρεάσουν αρνητικά.
Είναι ης γνώσιν μου ότι η ασπίδα προστασίας που σήκωσα, το «πιστεύω τα πάντα = δεν πιστεύω τίποτα» με καθιστά αντικοινωνική.

@δαιμνονα
...τα white lies είναι μικρά ψέματα που κάποιος μπορεί να πει για να αποφύγει μια άβολη ή άχαρη κατάσταση.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 09:10, 04-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Δεν σκαλίζω αν αυτά που λένε είναι πραγματικότητα ή παραμύθι. Παίρνω πάντα μόνο αυτά που θεωρώ ωφέλημα...δαιμνονα
Να λοιπόν γιατί οι άνθρωποι πάντα λένε τα ψέματα που οι άλλοι θέλουν να ακούσουν και προτιμούν από την αλήθεια... Και όταν τους λες την αλήθεια, ψάχνουν να βρούν το ψέμα...άρα πολλές φορες δε φταίει ο "ψεύτης", φταίει κι εκείνος που το τραβάει ο οργανισμός του το ψέμα...

Ποιό είναι το ψέμα, και ποιό το παραμύθι;

Όπως λεν και τα Ξύλινα Σπαθιά...

Τα παραμύθια δεν είν' αλήθεια
αλλά τουλάχιστον δεν είναι ψέματα
δεν είναι ψέματα
όπως αυτά που αραδιάζεις κύριε Δαίμνονα

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 12:20, 04-06-10:

...άρα πολλές φορες δε φταίει ο "ψεύτης", φταίει κι εκείνος που το τραβάει ο οργανισμός του το ψέμα...
Δεν είπα ότι το προτιμώ αλλά ότι δεν το κατακρίνω, διότι, όσοι λένε ψέματα έχουν ανάγκη να το πουν, δαιμνονα.

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

H Iliaki έγραψε στις 13:25, 04-06-10:

Kαι εκτός των άλλων πως μπορείς να ξέρεις αν ο άλλος όντως σου λέει ψέματα?! Προφανώς όλοι μας έχουμε πει κάποτε και μας έχουν πει επίσης, αλλά αυτό είναι δύσκολο να το μάθουμε

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O self-instructive depressing έγραψε στις 13:59, 04-06-10:

Τι ωραίο θέμα! που ήταν τόσο καιρό?

Ο Kant καταδικάζει το ψεμα θεωρώντας ότι έχουμε χρέος να πούμε την καθαρή αλήθεια για τις σκέψεις μας.
Ο Πλάτων θεωρεί το ψεμα ένα χρήσιμο φάρμακο, αρκεί, (όπως με κάθε φάρμακο) να μην κάνουμε κατάχρηση.
το κακό είναι ότι όταν μπαίνεις στο τσατ του στεκιού , δεν τους πετυχαίνεις ποτέ αυτούς τους δύο - στην θέση τους είναι κάτι αμπελοφιλόσοφοι

Παράθεση

tulip (philippa)

Αποκλεισμένος χρήστης

H philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 227 μηνύματα.

H tulip stercus fit έγραψε στις 14:14, 04-06-10:

Εννοείς τα κατά συνθήκη ψέματα ή τα...αληθινά ψέματα, εκείνα δηλαδή που όταν τα λες, τα πιστεύεις τόσο βαθιά, που είναι στην ουσία πιο δυνατά της....αληθείας;
Εννοώ τα αθώα ψέματα...ψεματάκια. Τα άκακα.

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 18:06, 04-06-10:

οπως να σου πω οτι εφαγα φασολαδα ενω εχω φαει φακες????

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 20:10, 04-06-10:

H ανώδυνη εκδοχή του ψέματος; Ξέρετε κυρία tulip, αυτές οι καταστάσεις συνήθως είναι αμφίδρομες, και ο ...άλλος μπορεί να σου το ανταποδώσει!!! Αθώα ψέματα μεταξύ ενόχων;;;
Όπως οι σύγχρονες κοινωνίες βασίζονται (?) στην αλήθεια για να λειτουργήσουν, γιατί είναι αδύνατον πιστεύω να "χτίσεις" επάνω στο (έστω αθώο) ψέμα ενα λειτουργικό, δηλαδή λογικό σύστημα, όπου ο καθένας μας μπορεί και πρέπει να συνεργάζεται με τους άλλους και να εμπιστεύεται τις πληροφορίες τους, έτσι στις διαπροσωπικές μας σχέσεις, αν λέμε ψέματα αναλόγως των αναγκών της "στιγμής" πολύ σύντομα στη σχέση (αυτή) θα βασιλεύει το (όχι...Ο) χάος!

@Γιώργο, ροβίθια παίζουν στο...μενού;

Παράθεση

αορ (the less you know,the better it is....)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη αορ
Ο the less you know,the better it is.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 109 μηνύματα.

O αορ Καλως Ορισατε έγραψε στις 23:28, 04-06-10:

Θεωρω οτι το ψέμα συνάδει με την ανθρωπινη οντοτητα.Δυστυχως?Ναι,θα απαντησουν οι περισσότεροι..κι ομως να ενα ακομα ψέμα μας..Πόσοι απο μας δεν εχουμε χρησιμοποιήσει ψέμα προκειμένου να μην βλάψουμε τον εγωισμό μας?να μην θίξουμε την"ανωτερότητα¨μας..να αποφύγουμε κάποια δυσχερή κατάσταση..να περάσουμε αλώβητα καταστάσεις που δε μας συμφέρουν..Απο τη στιγμη που υπάρχει ο λόγος υπάρχει και το ψέμα..Το διαδικτυο καλως η κακώς αποτελεί μια φαύλη και καθαρά άυλη ύπαρξη που υπερκαλύπτει τις αδυναμίες μας στο όνομα της ανωνυμίας..εαν κάποιος ειναι αδύναμος χαρακτήρας,δεν ειναι απίθανο να τον δείς σε μέρη που να εχει μια κάποια εξουσία(λ.χ operator)και να τη χρησιμοποεί με τον πιο σκλήρο τρόπο..Μπορεί κάποιος ο οποίος είναι ντροπαλός και δεν έχει το θάρρος για να τα"ρίξει"σε μια κοπέλα,μεσω διαδικτύου να ειναι ο πρώτος"πέφτουλας"....Είναι μόνο ελάχιστα παραδείγματα της υποκρισίας,του ψέματος και της πλαστής αλήθειας,την οποια προσπαθούμε να υιοθετήσουμε λόγω των αδυναμιών μας..και ετσι υποκύπτουμε σε μια ατέρμονη συνθήκη..τη μην αποδοχή του πραγματικού μας εαυτου,με ενα ουσιαστικό αποτέλεσμα..να ψευδόμαστε ασύστολα,πρώτα απ όλα σε μας,τον ίδιο μας τον εαυτό, και μετα σε όλους τους υπόλοιπους....

Παράθεση

tulip (philippa)

Αποκλεισμένος χρήστης

H tulip stercus fit έγραψε στις 23:45, 04-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από SICX
οπως να σου πω οτι εφαγα φασολαδα ενω εχω φαει φακες????

Sure!

H ανώδυνη εκδοχή του ψέματος; Ξέρετε κυρία tulip, αυτές οι καταστάσεις συνήθως είναι αμφίδρομες, και ο ...άλλος μπορεί να σου το ανταποδώσει!!! Αθώα ψέματα μεταξύ ενόχων;;;
Όπως οι σύγχρονες κοινωνίες βασίζονται (?) στην αλήθεια για να λειτουργήσουν, γιατί είναι αδύνατον πιστεύω να "χτίσεις" επάνω στο (έστω αθώο) ψέμα ενα λειτουργικό, δηλαδή λογικό σύστημα, όπου ο καθένας μας μπορεί και πρέπει να συνεργάζεται με τους άλλους και να εμπιστεύεται τις πληροφορίες τους, έτσι στις διαπροσωπικές μας σχέσεις, αν λέμε ψέματα αναλόγως των αναγκών της "στιγμής" πολύ σύντομα στη σχέση (αυτή) θα βασιλεύει το (όχι...Ο) χάος!
Θα μπορούσατε _daemon_ να μου διευκρινίσετε πότε θα χαρακτηρίζατε ένα κοινωνικό σύστημα ως μη λειτουργικό και να μου πείτε πως βρίσκετε το δικό μας? (πανελλαδικώς/παγκοσμίως...πάνω κάτω το ίδιο είναι, αφού όλοι το ίδιο ψεύτες είναι)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 04-06-10 στις 23:59. Αιτία: ένωση διαδοχικών μηνυμάτων
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 00:03, 05-06-10:

Θα μπορούσατε _daemon_ να μου διευκρινίσετε πότε θα χαρακτηρίζατε ένα κοινωνικό σύστημα ως μη λειτουργικό και να μου πείτε πως βρίσκετε το δικό μας? (πανελλαδικώς/παγκοσμίως...πάνω κάτω το ίδιο είναι, αφού όλοι το ίδιο ψεύτες είναι)
Να σου αφιερώσω καλύτερα ένα τραγούδι στο....track?
Για σήμερα, κι αύριο το επανεξετάζουμε το θέμα; (περασμένη η ώρα για επεξεργασμένες αναλύσεις με....(διανοητικό) βάθος!

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 13:54, 09-06-10:

Θα μπορούσατε _daemon_ να μου [...]
Πολύ ευχαρίστως αγαπητή μου, και σας ευχαριστώ που μου δίνετε την ευκαιρία να το κάνω!
Μη λειτουργικό θα χαρακτήριζα ένα κοινωνικό σύστημα, σε σχέση με την τάση των ατόμων που το αποτελούν να ψεύδονται, εκείνο που δεν έχει ως βασική αρχή την επιβράβευση του ψέματος, ως μονάδα ανταμοιβής!
Στοιχειώδες όσο και θεμελιακό, για την εύρυθμη λειτουργία στοιχείο, διότι ενθαρρύνει και παροτρύνει σε περισσότερα (ψέματα) τα οποία, πιστεύω ότι αποτελούν τον ακρογωνιαίο λίθο του οικοδομήματος που λέγεται...."ντουνιάς"!

Έτσι λοιπόν, η εμπορευματοποίηση του καθόριζε, επισφραγίζει, και θα συνεχίσει, την λειτουργικότητα των κοινωνικών συστημάτων, παγκοσμίως!
Κοίταξε γύρω σου, πιστεύεις ότι θα υπήρχε internet πχ, εάν το ψέμα δεν "επιβραβεύετο"?

Με το χέρι στην καρδιά παρακαλώ οι (όποιες) απαντήσεις!

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 19:30, 09-06-10:

Δεν θα κρατήσω το χέρι στην καρδιά για να μπορώ να γράφω.

…τι είναι τότε η τέχνη, το Όνειρο, η ελπίδα;
Μέσω του ψέματος δεν βρίσκουμε την αλήθεια?

Σκέφτομαι: σε μια δύσκολη κατάσταση, το να δείξεις θετικότητα, θάρρος και να φέρεσαι ήρεμα, ενώ μέσα σου βουλιάζεις, είναι ψεμα. Είναι ψεμα ότι δεν φοβάσαι και δεν κάνεις αρνητικές σκέψεις. Η στάση αυτή όμως εμψυχώνει τους γύρο σου και είσαι μια πηγή δύναμης. Και... επιβραβεύεσαι για την ιδιοσυγκρασία σου και για τον αυτοέλεγχο σου.

Η ωραιοποίηση των πραγμάτων είναι το ψεμα που υποστηρίζω εγώ. ...μπλοκάρει το σύστημα ή όχι?

(τα μπέρδεψα?)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 09-06-10 στις 19:50.
Παράθεση

tulip (philippa)

Αποκλεισμένος χρήστης

H tulip stercus fit έγραψε στις 21:49, 09-06-10:

Κοίταξε γύρω σου, πιστεύεις ότι θα υπήρχε internet πχ, εάν το ψέμα δεν "επιβραβεύετο"?

Πιστεύεις οτι το Internet δεν θα υπήρχε χωρίς ψέμα? Ανάλυσε σε παρακαλώ, διότι αδυνατώ να τα συνδυάσω αυτά τα δύο!
Νομίζω οτι η σημερινή κοινωνία (προφανώς η εξέλιξη κάποιας παλαιότερης) βασίζεται στη λογική και το συμφέρον. Έτσι, μερικές φορές υπάρχει ψέμα, μερικές όχι.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 12:52, 17-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από αορ
Το διαδικτυο καλως η κακώς αποτελεί μια φαύλη και καθαρά άυλη ύπαρξη που υπερκαλύπτει τις αδυναμίες μας στο όνομα της ανωνυμίας...
Ο άνθρωπος, σαν μονάδα με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της, σε αντιδιαστολή με το κοινωνικό σύνολο ειναι υπερατομικό στοιχείο, δηλαδή υπάρχει και ενεργεί (ενίοτε και ενεργείται) και ανεξάρτητα από την βούληση του!
Τον "έβαλαν" λοιπόν στο internet σαν το βλάχο στα σαλόνια, δίνοντας του κι ένα ποντίκι στο χέρι....
Ψάχνοντας ο ταλαίπωρος το περιβάλλον μέσα στο οποίο αποδίδει καλύτερα, κατάντησε βασικός αλλά και αστάθμητος παράγοντας, δεσπόζουσα μορφή αλλά και τσάμπα μάγκας, σπουδαίος εκ του ασφαλούς, σ' ένα χώρο που σαφώς και δεν "γνωρίζει" και όπου δεν γνωρίζεις, μεγιστοποιούνται οι ελλείψεις, τα ελαττώματα και τα σφάλματα

Από την άλλη, οι εταιρείες-παροχείς σαν σύγχρονοι εμβρυωροί, προσφέρουν "ταχύτητες" σε ανθρώπους που δεν ξέρουν καν να μπουσουλήσουν, και βέβαια οι βλόγερς (εκεί να δεις πίκρα) εν ονόματι της δημοκρατίας, ανέλαβαν αυτοδιοριζόμενοι ποιμαντορικοί ινστρούχτορες, την νουθέτηση του...όχλου!

Η ωραιοποίηση των πραγμάτων είναι το ψεμα που υποστηρίζω εγώ...
Ξέχασε με, τι νόημα έχει να με θυμάσαι και να πονάς ή μήπως αν βάλεις χρώμα στην ζωγραφιά σου θα γίνει καλύτερη..;
Έμμα, κάτσε να πάρω το σοβαρό μου τώρα και να σε ρωτήσω με την σειρά μου, βάζοντας σε στην θέση μου, που ρωτάτε και ρωτάτε κι εγώ πρέπει να....απαντάω!!
Η απεμπόληση ηθικών αρχών, χάριν της ωραιοποίησης (του ψεύδους) με υποχωρήσεις, αλλά και παραίτηση δικαιωμάτων, μήπως θεωρείται συνδιαλλαγή ή ακόμη και ξεπούλημα;;
Eίναι γεφύρωση ή υποχωρητικότητα; Είναι καλή διάθεση για επίλυση διαφορών ή μετριοπάθεια και εγκατάλειψη ηθικών αξιών;
H μέση λύση της ωραιοποίησης, εγώ πιστεύω ότι είναι τελικά....ακραία απόφαση!

Νομίζω οτι η σημερινή κοινωνία (προφανώς η εξέλιξη κάποιας παλαιότερης) βασίζεται στη λογική και το συμφέρον.
Τουλίπα (κίτρινη) θα συμφωνήσω μαζί σου αυτή τη φορά, έτσι είναι! Σε διαφορετική περίπτωση θα είχαμε οδηγηθεί σε πλήρες αδιέξοδο, δηλαδή σε κατάστασεις που δεν οδηγούν πουθενά...εν ουδενί τόπω!
Βέβαια, για τις κοινωνίες των ανθρώπων μπορεί να είναι έτσι, για κάποιους όμως το "πουθενά" ίσως να είναι το ζητούμενο και για εμένα εκεί που θα έπρεπε αλλά δεν...βρίσκομαι!
Είναι κάτι σαν τους αδιέξοδους έρωτες, να το πω με διαφορετικό τρόπο, που δεν έχουν μέλλον αλλά έχουν αναμνήσεις, κι αυτές δεν έχουν αδιέξοδα, σε αντίθεση με τις σχέσεις!

Δεν φαντάζομαι να σε μπέρδεψα;

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 17-06-10 στις 13:40. Αιτία: UL
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 00:12, 18-06-10:

προσωπικά νομίζω, πως όσο περνάει ο καιρός και συναναστρέφεσαι μέσω Internet..., τα πράγματα, παίρνουν το δρόμο προς την αλήθεια....
το ψέμα ανήκει στο παρελθόν και τη θέση του παίρνει η αλήθεια....

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 08:36, 18-06-10:

Η απεμπόληση ηθικών αρχών, χάριν της ωραιοποίησης (του ψεύδους) με υποχωρήσεις, αλλά και παραίτηση δικαιωμάτων, μήπως θεωρείται συνδιαλλαγή ή ακόμη και ξεπούλημα;;
Eίναι γεφύρωση ή υποχωρητικότητα; Είναι καλή διάθεση για επίλυση διαφορών ή μετριοπάθεια και εγκατάλειψη ηθικών αξιών;
H μέση λύση της ωραιοποίησης, εγώ πιστεύω ότι είναι τελικά....ακραία απόφαση!
Ιδανικά, μόνο η αλήθεια θα ήταν ικανή να μας φέρνει εσωτερική ισορροπία.
Υπάρχει όμως και ανάγκη μιας «εξωτερικής» ας πούμε ισορροπίας. Εσύ χρησιμοποίησες τη λέξη «απεμπόληση» = ξεπούλημα = ιδιοτελείς λόγους του ψέματος.
Εγώ μιλάω για την ωραιοποιήσει για σχεδόν ανιδιοτελείς λόγους. Λέω σχεδόν, γιατί και εγώ εισπράττω χαρά όταν καταφέρνω να αποφύγω μια δυσάρεστη κατάσταση.

Πχ: Αν εγώ βλέπω την γιαγιά μου στεναχωρημένη, και της λέω «κούκλα είσαι σήμερα» και εκείνη χαμογελάει, το ξέρει και το ξέρω ότι είναι ψεμα αλλά και οι δυο έχουμε μια «καλύτερη πραγματικότητα.» Όχι δεύτερη πραγματικότητα, αλλά μια καλύτερη για λίγο.
Όταν το αγόρι με τον οποίο βγαίνεις ραντεβού σου λέει : «δεν μʼ αρέσεις γιατί έχεις στραβά πόδια», γιατί οι ηθικές του αρχές του λένε να πει πάντα την αλήθεια, τον θεωρείς τουλάχιστον κακότροπος. Αν πάλι είναι ευγενικός, βρίσκει έναν τρόπο – ψεμα να σε «αποφύγει».
Είναι η ευγένεια «ακραία απόφαση»;

… στην θεωρία, ναι, η αλήθεια είναι επιθυμητή απʼόλους. Στην πραγματικότητα, όλοι θέλουμε να την μάθουμε «με τρόπο».

Μήπως, λοιπόν, το κοινωνικό σύστημα δεν μπορεί να λειτουργήσει χωρίς το ψεμα?
Οι κοινωνικές συμπεριφορές βασίζονται στο αυτο.

Κάπου το εξηγούσε φανταστικά ο Χάος… που είναι αυτή ψυχή?
(ισιλ, αν μπορείς να βοηθήσεις…)

Πραγματικά με προβληματίζει το θέμα.
Γιαʼ αυτό και «σας ρωτάμε», κύριε Δεμνονα, που παραπονιέστε.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:31, 18-06-10:

Ιδανικά, μόνο η αλήθεια θα ήταν ικανή να μας φέρνει εσωτερική ισορροπία.
Υπάρχει όμως και ανάγκη μιας «εξωτερικής» ας πούμε ισορροπίας. Εσύ χρησιμοποίησες τη λέξη «απεμπόληση» = ξεπούλημα = ιδιοτελείς λόγους του ψέματος.
Εγώ μιλάω για την ωραιοποιήσει για σχεδόν ανιδιοτελείς λόγους. Λέω σχεδόν, γιατί και εγώ εισπράττω χαρά όταν καταφέρνω να αποφύγω μια δυσάρεστη κατάσταση.

Πχ: Αν εγώ βλέπω την γιαγιά μου στεναχωρημένη, και της λέω «κούκλα είσαι σήμερα» και εκείνη χαμογελάει, το ξέρει και το ξέρω ότι είναι ψεμα αλλά και οι δυο έχουμε μια «καλύτερη πραγματικότητα.» Όχι δεύτερη πραγματικότητα, αλλά μια καλύτερη για λίγο.
Όταν το αγόρι με τον οποίο βγαίνεις ραντεβού σου λέει : «δεν μʼ αρέσεις γιατί έχεις στραβά πόδια», γιατί οι ηθικές του αρχές του λένε να πει πάντα την αλήθεια, τον θεωρείς τουλάχιστον κακότροπος. Αν πάλι είναι ευγενικός, βρίσκει έναν τρόπο – ψεμα να σε «αποφύγει».
Είναι η ευγένεια «ακραία απόφαση»;

… στην θεωρία, ναι, η αλήθεια είναι επιθυμητή απʼόλους. Στην πραγματικότητα, όλοι θέλουμε να την μάθουμε «με τρόπο».

Μήπως, λοιπόν, το κοινωνικό σύστημα δεν μπορεί να λειτουργήσει χωρίς το ψεμα?
Οι κοινωνικές συμπεριφορές βασίζονται στο αυτο.

Κάπου το εξηγούσε φανταστικά ο Χάος… που είναι αυτή ψυχή?
(ισιλ, αν μπορείς να βοηθήσεις…)

Πραγματικά με προβληματίζει το θέμα.
Γιαʼ αυτό και «σας ρωτάμε», κύριε Δεμνονα, που παραπονιέστε.
Προσωπικα θεωρω πως η χρηση του ψεματος εχει να κανει αποκλειστικα με την αυτοεκτιμηση και δημοσια εικονα μας.
Εξυπηρετουμε καθαρα τους εαυτους μας και κανεναν αλλο.
Τουτεστιν, για οσο διαστημα εχουμε προβληματα με τον εαυτο μας, δεν τον εχουμε αποδεχτει ως εχει, θα καταφευγουμε στη χρηση του ψεματος, οπως επισης θα ειμαστε και συχνοι αποδεκτες αυτου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 18-06-10 στις 10:51.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:59, 18-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Προσωπικα θεωρω πως η χρηση του ψεματος εχει να κανει αποκλειστικα με την αυτοεκτιμηση και δημοσια εικονα μας.
Εξυπηρετουμε καθαρα τους εαυτους μας και κανεναν αλλο.
Τουτεστιν, για οσο διαστημα εχουμε προβληματα με τον εαυτο μας, δεν τον εχουμε αποδεχτει ως εχει, θα καταφευγουμε στη χρηση του ψεματος, οπως επισης θα ειμαστε και συχνοι αποδεκτες αυτου.
Σαφώς και ο φόβος της απόρριψης μας κάνει να ωραιοποιήσουμε την εικόνα μας. Ιδικά στο ιντερνετ όπου δηλώνεις οτιδήποτε, και φαντάζεσαι ότι ο αποδέκτης το έχαψε.

Όταν όμως ωραιοποιείς την εικόνα του άλλου, και τον επηρεάζεις να σκέφτεται θετικά, είναι κακό?
Τέλος πάντων… δεν έχω καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα. Περιμένω να το βρούμε μαζί.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:21, 18-06-10:

Σαφώς και ο φόβος της απόρριψης μας κάνει να ωραιοποιήσουμε την εικόνα μας. Ιδικά στο ιντερνετ όπου δηλώνεις οτιδήποτε, και φαντάζεσαι ότι ο αποδέκτης το έχαψε.

Όταν όμως ωραιοποιείς την εικόνα του άλλου, και τον επηρεάζεις να σκέφτεται θετικά, είναι κακό?
Τέλος πάντων… δεν έχω καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα. Περιμένω να το βρούμε μαζί.
Kαι γιατι πρεπει κανεις να βοηθησει τον αλλο με ψεματα, δημιουργωντας του μια ομορφη αλλα ψευτικη πραγματικοτητα? Γιατι ειναι ψευτικη. Δεν ισχυουν εδω ημιμετρα και μεσοβεζικα πραγματα.
Προσωπικα ποτε δε με βοηθησε κατι τετοιο...ε, δε μου αρεσει να με "χαιδευουν" καθ αυτον τροπο.Το θεωρω υποκριτικο...Θελω να ξερω οτι καθε "αλλος" απεναντι μου θα ειναι απολυτα ειλικρινης, να γνωριζω που στεκομαι και που παταω.
Δε θελω να αναρωτιεμαι, εαν αυτη η την αλλη φορα που μου λεει κατι το κανει για να με κανει να νοιωσω απλα καλυτερα η εαν οντως το εννοει γιατι αυτο πραγματικα ισχυει.
Και στην τελικη, ποσο πραγματικα προσπαθει ο αλλος να βοηθησει εμενα και οχι το να προστατεψει τον ιδιο του τον εαυτο για να μη φανει στα ματια μου "κακος", μην και χαλασει η εικονα που εχω εγω για κεινον? Διοτι ναι, πολλες φορες η αληθεια για πολλους δεν ειναι και τοσο ευπεπτη και οι ιδιοι βαζουμε τους εαυτους μας σε ενα τρυπακι/παρε-δωσε ψεματος και ανειλικρινειας.
Γι' αυτο το λογο ανεφερα στην προηγουμενη αναρτηση μου, οτι με τον εναν η τον αλλο τροπο η χρηση του ψεματος εχει να κανει με εμας τους ιδιους.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 12:44, 18-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida

Γι' αυτο το λογο ανεφερα στην προηγουμενη αναρτηση μου, οτι με τον εναν η τον αλλο τροπο η χρηση του ψεματος εχει να κανει με εμας τους ιδιους.
Δεν έχεις άδικο. Σε τίποτα.
Ωστόσο, αν κάποιος από σας κατάφερε να είναι πάντα ειλικρινής ακόμα και με το να μην κρύψει ποτέ αυτά που σκέπτεται, γιατί και η μισή αλήθεια ψεμα είναι, πραγματικά σας θαυμάζω.
Εγώ δεν τα καταφέρνω. Αν δεν έχω κάτι ωραίο να πω, προτιμώ να μην πω τίποτα. Μόνο όταν το δικό μου φίλτρο πραγμάτων, καταστάσεων, συναισθημάτων μου λέει ότι εδώ χρειάζεται νυστέρι, μόνο τότε θα βγει η αλήθεια ωμή. Σπάνια και για ειδικές περιπτώσεις. Ιδαλλιώς… θα βγει «με τρόπο».

edit: Πάντα μιλάω για την αποφυγή δυσάρεστων καταστάσεων και διαφωνιών, έτσι? Μην αφήσω την εντύπωση ότι υποστηρίζω την μυθομανία.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 18-06-10 στις 13:03.
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 13:33, 18-06-10:

To ψεμα είναι το εργαλείο της εξαπάτησης. Και η εξαπάτηση είναι η κατ'εξοχήν μέθοδος πλουτισμού σήμερα. Θεωρείται ύψιστη τέχνη και μια μεγάλη πλειοψηφία θεωρεί τους απατεώνες και την απάτη μεγάλη "μαγκιά". Στο Ιντερνετ, μετράει η ακροαματικότητα. Αδιάφορο αν προέρχεται απο αλήθειες ή ψέματα. Ο εντυπωσιασμός στα ψέματα είναι πιο εύκολος αποτι στ'αλήθεια είναι λογικό λοιπόν το Ιντερνετ, όπου η υποκρισία είναι δύσκολο να εξακριβωθεί, να βρίθει το ψέμα και η υποκρισία επίσης.

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 13:45, 18-06-10:

μερικές φορές..., υπάρχει ακόμα μία διαίσθηση, που έχεις για κάποιον, από τον τρόπο που σκέφτεται και γράφει....
κάποιος, μπορεί να ισχυριστεί και καθαρή διαίσθηση.... και αυτό είναι ένα ξεχωριστό και υπαρκτό συναίσθημα....
νομίζω άξιο, για να αναφερθεί..., είναι και αυτό, μία περίπτωση....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους