Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,182 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ζητούνται ατμοσφαιρικά κομμάτια

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 13:16, 08-01-09:

Χελο πιπολ.. Χρειαζομαι την πολυυυτιμη βοηθεια σας.
Ψαχνω κομματια λιγο ατμοσφαιρικα, λιγο σκοτεινα, λιγο μονο μουσικη, λιγο ψαγμενα γενικως.. Αν εχετε καποια προταση θα με κανετε κατι παραπανω απο χαρουμενη(αυτο ειναι το δελεαρ).

* Αν βοηθαει, προοριζονται για μουσικη υποκρουση ενος σκοτεινου ψιλογκοθικ οσον αφορα την εικονογραφηση -αλλα οχι την ιστορια, αρα μη το παρακανουμε με τις γκοθιλες- παραμυθιου για ενηλικους..λιγο ονειρικο, λιγο ονειροπαρμενο *λιγο κρασι*λιγο θαλασσα*..ενας αχταρμας μελο! Θενκγιου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Corpse Bride : 08-01-09 στις 13:26.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:30, 08-01-09:

Το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι Raison d'etre (το ξέρω ότι δεν θεωρείτε gothic, αλλά το κολλάω στο ατμοσφαιρικό). Ξεφεύγει πολύ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 13:35, 08-01-09:

Επειδη δεν το χω ξανακουσει..εννοεις αυτο:

?
Αν ειναι αυτο, ειναι πολυ σπιντατο:X
Merci οπως και να χει!

(Δεν ψαχνω απαραιτητα γκοθικ, ισως ψαχνω και κατι εντελως εκτος απο γκοθιες, απλα να πλαισιωνει ομορφα τετοια αισθητικη.. Θα λεγα κατι τοσο γλυκο οσο οι nouvelle vague, στο πιο dark του.. βοηθαω? ://)

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:39, 08-01-09:

Όχι καμία σχέση, κάνε κλικ πάνω στο λινκ που δίνω πιο πάνω
http://raisondetre.coldmeat.se/

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 13:55, 08-01-09:

Σαν πρώτη ιδέα (που όμως λογικά σίγουρα θα την έχεις σκεφτεί από μονη σου) θα σου πρότεινα να ψάξεις σε soundtracks ταινιών αναλογου ύφους. Αν δεν υπάρχει κόλλημα με copyright και τέτοια φυσικά, και αν δεν είναι πρόβλημα η πιθανότητα να αναγνωρίσουν κάποιοι ακροατές το κομμάτι.

Μήπως να έδινες όμως λίγο πιο σαφείς πληροφορίες για το στιλ του κειμένου? Κάτι κέλτικο ας πούμε πιστεύεις οτι θα ταίριαζε ?

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 557 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 15:44, 08-01-09:

Παραθέτω κάποια albums που ίσως ταιριάζουν στην περίσταση...
(Artist - Album)
Bohren & der Club of Gore - Dolores
Dakota Suite - The End of Trying
Gol Dolan - Pino
Your Hand in Mine - Every Night Dreams

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 15:46, 08-01-09:

Όλο το closer από τους joy division.

Ανατριχιαστικό, 1 προς 1.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 19:39, 08-01-09:

Aa, exp δεν το χα παρει πρεφα πως ειχε λινκ.. Καποια μου φαινονται πολυ ταιριαστα στο υφος, καποια οχι, θα ψαξω μηπως βρω να κατεβασω πραμα

Qslv, μεχρι στιγμης ακουσα μονο των bohren&der club of gore & your hand is mine διαφορα (oi υπολοιποι δεν ειχαν κατι στο γιουτιουμπ, θα κοιταξω και μαισπεις κλπ) κι ειναι ο,τι πρεπει νομιζω, γιουπι

idrilw δεν τιθεται θεμα δικαιωματων..κι η αληθεια ειναι πως σαουντρακς δε σκεφτηκα να ψαξω :X θα αρχισω τωρα τα κελτικα, χμ, τι εχεις να προτεινεις? δεν εχω ιδεα απο τιτλους κλπ, οποτε οποιαδηποτε προταση θα ναι παραπανω απο ευπροσδεκτη! Στην ουσια δεν με ενδιαφερει καθολου ο στιχος, αρκει μια υπογεια μουσικη-αν δεν προκειται και για αγγλικα -αν εχουν στιχο τα κομματια-, ακομα καλυτερα.. Αρκετα ταιριαστο μεχρι τωρα εχω βρει αυτο.

Μπορατ καααααλη ιδεα κι αυτη..θα πεσει σεμιναριο!

Ζουμπερ, ζουμπερ, φφφχαριστω σας, αν σας ερθει οτιδηποτε αλλο περιμενω

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 20:59, 08-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Ψαχνω κομματια λιγο ατμοσφαιρικα, λιγο σκοτεινα, λιγο μονο μουσικη, λιγο ψαγμενα γενικως.. Αν εχετε καποια προταση θα με κανετε κατι παραπανω απο χαρουμενη(αυτο ειναι το δελεαρ).
Και κάπου είχες πει "όχι πολύ σπιντάτο"... Άρα αποκλείεις τα darkwave.
Θα σε ενδιέφερε κάποιο funeral doom κομμάτι; Φέρνουν πολύ σε gothic αλλά είναι ακόμα σκοτεινότερα και αργά.

Αυτό έχει και στίχους, ίσως θα σε ενδιέφερε:
+ My Dying Bride - Thy Raven Wings (δεν είναι το κανονικό clip)
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.

Χωρίς στίχους και πιο κοντά σε αυτό που θες σαν μουσική...

Σε σκοτεινό instrumental:

Φέρνει λίγο στο soundtrack του Requiem for a dream.

At the gates of midian (instrumental):
+ At the gates of midian
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.

Σίγουρα θα σκεφτώ και άλλα. Αν μου έρθει κανένα θα το βάλω και αυτό.

Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 21:09, 08-01-09:

Αν όχι η καλλίτερη μουσική επένδυση που έγινε ποτέ σε κινηματογραφική ταινία,
τότε, σίγουρα, στις 3 καλλίτερες.

The ancient tradition that the world will be consumed in fire at the end of six thousand years is true;
As I have heard from hell.
The whole creation will be consumed, and appear infinite and holy, where as it now seems finite and corrupt.
This will come to pass by an improvement of sensual enjoyment.
If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it is, infinite.

Ελπίζω να βοήθησα.

ΥΣ. το λατρεύω, μπορώ να το ακούω για μέρες. ( και να το βλέπω )

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 21:51, 08-01-09:

Δες και αυτό, δεν ξέρω είναι....

...Κάπως..

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 21:58, 08-01-09:

Παλαιό, βαρύ, μοναδικό.

Δεν ξέρω αν σου κάνει.

Αν όμως σου κάνει, αν, βρήκαμε φλέβα!!

Stay away white Magician, young Lovers
and mourning Wife
You're not welcome on our Land
So I speak for the Dead

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ajusshi : 08-01-09 στις 22:12.
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 02:07, 09-01-09:

TsipTsip τους my dying bride τους σκεφτηκα αλλα ειπα να μη το βαρυνω πολυ.. Με το δευτερο κομματι ομως -που ειναι οοοοο,τι πρεπει- μου θυμισες να ψαξω και clint mansell -kronos quartet -ost requiem/fountain, που το βοιδι δεν ειχα σκεφτει-κι ας ειπε η ιδριλ :X. Kαι το κομματι των cradle of filth (αν και τους αποφευγω με οποιον τροπο μπορω ) μου φανηκε πολυ καλο και θα το τιμησω

Novε το πρωτο κομματι ζουμπερ, το δευτερο μου αρεσε αλλα δεν μου κολλαει με τη συγκεκριμενη περισταση, και το τριτο εμ, οχι και τοσο

Σας ευχαριστω πααααααρα πολυ ολους

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 02:14, 09-01-09:

Λογω της μεγαλης ποικιλιας ειναι προτιμοτερο να δωσεις καποιες πληροφοριες για το θεμα ,τις εικονες, την ιστορια , αδρα, για να πεφτουν μεσα, τα περισσοτερα που προτεινονται.

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 11:10, 09-01-09:

Corpse άκου και αυτό :

+ Creatures that kissed in cold

Ακριβώς αυτό που ψάχνεις φαντάζομαι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νεοφώτιστος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Νεοφώτιστος
Ο Νεοφώτιστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Νεοφώτιστος έγραψε στις 11:24, 09-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
(....)- παραμυθιου για ενηλικους..λιγο ονειρικο, λιγο ονειροπαρμενο *λιγο κρασι*λιγο θαλασσα*..ενας αχταρμας μελο! Θενκγιου!
Για τις γκοθιές μαλακού τύπου έχω κάποιες ιδέες , αλλά για την ώρα έχω χρόνο για να σου παραθέσω κάποια δείγματα για παραμύθια ενη-ανηλίκων , βεβαίως ονειρικού και ονειροπαρμένου:

Βίντεο νούμερο 1 : I am Your Shadow

Βίντεο νούμερο 2 : Come Tenderness

Η Lisa Gerrard έχει πολλά ακόμα ονειρικά που παρουσιάζει , αλλά τα παραπάνω δύο είναι από τα αγαπημένα μου και έτσι βρήκα την ευκαιρία να κάνω show off. Αν και μιλάει με την γλώσσα της ...γλωσσολαλιάς , έχει πολλά περισσότερα να πει από όσο αρχικά μπορείς να νομίσεις , κάθε φορά και διαφορετικά. Ωστόσο θα μπορούσα μόνο για μια στιγμή να τα συνοψίσω στα παρακάτω ενός αγνώστου:

I ran away from my unbidden darkness
to kneel down before my shade
to shed my longing
for a calmer ocean
and a sun that will never be mine
to forget who I am
as my world will not change
unless I can look upon a new beginning
without the silence echoing,?
"you are no longer with me" ......
to forsake my pain in the shadows of my forgotten memories......

enjoy !

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 11:26, 09-01-09:

Τσιπ το χεις πιασει εντελως Ευτυχως που δεν επρεπε να ξεσκαρταρω εγω τα κομματια των ακατανομαστων Αν εχουν και κατι αλλο αναλογο πες με!
Ευχαριστω τοοοοσο πολυ!

Lorien, οι εικονες μονο θα βοηθουσαν αλλα δυστυχουστατα δεν μπορω να ανεβασω.. Παντως ειναι αυτο που περιγραφω στην αρχη, κομματια που θα χρησιμευσουν ως το "χαλί" για μια παρουσιαση ενος παραλλαγμενου παιδικου παραμυθιου -αντι ολα να κυλουν ροδινα, αρχιζουν και μπλεκονται εφιαλτες, κυνηγητα, κλειστοφοβικα συναισθηματα κι ολα τα κακα

Σας μερσω και παλι που ασχοληθηκατε

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 11:29, 09-01-09:

Παπαφλεσσα ειναι ΤΟΣΟ ομορφα τα κομματια που εβαλες! Περαν του οτι ταιριαζουν με την περισταση, ειναι ωραια και σαν ανακαλυψη (το "ας κρινουμε το κομματι" τι απεγινεεεε; ).
Ευχαριστω!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:34, 09-01-09:

Κι ο Michale Nyman έχει γράψει εκπληκτικά κομμάτια.

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

O Tsipouro έγραψε στις 12:05, 09-01-09:

Παπαφλέσσα τα κομμάτια αυτά σε ποίο album της καλλιτέχνιδας είναι; Υπέροχα πραγματικά! Coprse, έχουν και άλλα παρόμοια instrumental κομμάτια, όμως έχουν γρηγορότερο tempo και δε νομίζω να είναι αυτό που ψάχνεις.

Αν θες ψάξε το clip του "Her ghost in the fog", το οποίο έχει μερικές πολύ όμορφες μελωδίες. Απομόνωσε με το fraps τα μελωδικά μέρη του κομματιού που θες.
Κάτι άλλο που θυμήθηκα και πιθανλως να σου κάνει: το καταπληκτικό path των Apocalyptica. Θυμήθηκα και ένα group που παίζει κομμάτια στο στυλ των Tiamat (καθαρό goth) αλλά με μουσική μόνο, αν θυμηθώ το όνομα του group θα ανεβάσω κομμάτια και από αυτούς.

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 12:11, 09-01-09:

Την Διαμάντω δεν την έβαλε κανείς;

edit : και κάτιπου ξέρω από μια φίλη που ακούει το είδος φανατικά :

The Bolshoi

To αγαπημένο μου : "A Way"

+

θα την ρωτήξω μιας και ξέρει πολλά

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 09-01-09 στις 12:24.
Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

O Tsipouro έγραψε στις 12:15, 09-01-09:

Ούτε που την ήξερα τη Διαμάντω εγώ . Πολύ όμορφο το κομμάτι πάντως. Εκτός από την Corpse με ωφέλησε και μένα αυτό το topic!

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 15:09, 09-01-09:

Αφού είναι αχταρμάς και όχι αυστηρώς και μόνο gothic όπως λες δες και τους portishead.

roads, humming, glory box, etc

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νεοφώτιστος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Νεοφώτιστος
Ο Νεοφώτιστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Νεοφώτιστος έγραψε στις 16:52, 09-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipouro
Παπαφλέσσα τα κομμάτια αυτά σε ποίο album της καλλιτέχνιδας είναι; (...)
To "Come Tenderness" είναι από το άλμπουμ , Silver Tree.
&
Το "Sanvean ( I am your Shadow)" είναι από το , Mirror Pool.

Εδώ είναι και το επίσημο portal της Gerrard, η οποία Gerrard προέρχεται από τους γνωστούς Dead Can Dance.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 19:30, 09-01-09:

Κορπσίδι Mogwai; Δεν ξέρω αν είναι αυτό που ζητάς- πε με

Παράθεση

thecure

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thecure
H thecure αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H thecure ψυχραιμια έγραψε στις 21:43, 09-01-09:

απο τη στιγμη που δεν θες πολυ gothila (εγω εκει κυμαινομαι αλλα θα προσπαθησω να το παω λιγο πιο ατμοσφαιρικα ) θα μπορουσες αν θελεις κατι σε πιο αργο να βαλεις κατι σε nick cave, joy division, η ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο tuxedomoon το παρακατω πανεμορφο κομματι ...:
http://www.youtube.com/watch?v=kxIFa...eature=related

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 00:46, 14-01-09:

Καταληξαμε τελικα σε bohren & der club of gore, cradle of filth, joy division, sigur ros, mogwaii και κατι αλλα αργοσυρτα Σας μερσω πολυ

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

O Tsipouro έγραψε στις 03:26, 14-01-09:

Χαρά μας που σε βοηθήσαμε!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους