Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,818 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Δικαιολογούν μια κακή μάνα τα δικά της παιδικά βιώματα;

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 00:29, 30-10-07:

Παιδια οσοι λετε οτι δεν υπαρχει κανενα ελαφρυντικο ή οτι η βια ειναι παντα επιλογη μας κλπ, και το λετε τοσο πεπεισμενοι, μηπως θα επρεπε αφενος να μην ειστε τοσο σιγουροι (μια και ουτε οι ειδικοι δεν ειναι), και αφεταιρου, να θυμηθουμε την φραση "σωας τας φρενας" που ηχει σε δικαστηρια και απο ψυχιατρους ;

Δεν μιλαω συγκεκριμενα για το συμβαν αυτο (δε ξερω τι ηταν τελικα αυτη η μανα), αλλά γενικοτερα. Και θα το παω και πιο μακρια. Ακομα και να μην ηταν εντελως τρελη, εφοσον κανεις δεν γεννιεται καλος ή κακος, ας αναρωτηθουμε τι ωθησε καποιον σε κατι τετοιο. Δεν σημαινει οτι δινουμε αφεση αμαρτιων βεβαια. Αλλά το ζουμι της υποθεσης ειναι το "γιατι" και πως δε θα επαναληφθει.

Αν μια οικογενεια αναθρεψει ενα παιδι με ψυχικα τραυματα, αφημενο στην τυχη του, καποια στιγμη θα εμφανισει και αυτο κατι. Δεν βγαινουν απο το πουθενα αυτα. Περισσοτερο πρεπει να διοχετευουμε την ενεργεια μας, στην ριζα του προβληματος, παρά στον τελικο "εκτελεστη" μιας τετοιας κακης πραξης.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

flyer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη flyer
Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O flyer έγραψε στις 19:22, 24-02-09:

η μητερα μου ειναι ορφανη απο πατερα και μητερα απο τα 12 ης και μια χαρα μανα εχει γινει...τιποτα δεν μπορει να την δικαιολογησει! ισα ισα που αν εχει ασχημα παιδικα βιωματα θα θελει το παιδι της να ειναι σε καλυτερη μοιρα απο τη δικη της και θα κανει οτι μπορει για να εχει το παιδι της αυτα που δεν μπορουσε να εχει αυτη.ειτε υλικα ειτε ψυχικα αγαθα ειναι αυτα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kassie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kassie
H Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος . Έχει γράψει 193 μηνύματα.

H Kassie έγραψε στις 11:10, 26-02-09:

Αγαπητέ Great Chaos, δικαίωμά σου να μην συμφωνείς με τις εκφράσεις μου (ναι, εξακολουθώ να θεωρώ αυτή τη μάνα τέρας καμία σχέση με την ομώνυμη ταινία με τη Θερόν) όπως κι εγώ δεν συμφωνώ με την κριτική που άσκησες στα πόστ. Ναι, επθυμώ να παραμείνει αυτή η μάνα στη φυλακή κι όχι να βγεί με αναστολή σε 5-6 χρόνια και να πάρει πίσω τα υπόλοιπα παιδιά της.

Υ.Γ. Νομίζω ότι η αγανάκτησή μου δεν έχει καμία σχέση με την παιδεία μου ή την πίστη μου. Είναι απλά στοιχείο της ανθρώπινης φύσης μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 23:49, 17-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Kassie
Συγνωμη μονο εγω το θεωρω αυτο παραλογο?
Μεχρι πιο σημειο πιστευετε οτι διακιολογουν τα βιωματα μας τις πραξεις μας?
Φυσικα και δεν εισαι ο μονος που το θεωρει παραλογο.....Αν ειναι δυνατον....Και νομιζω πως τα βιωματα δικαιολογουν καπως τις πραξεις μας,αλλα οχι στην συγκεκριμενη περιπτωση...

Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!

Άμα πέρασε τόόόόσο άσχημη παιδική ηλικία που να μη μπορεί να καταλάβει τις στοιχειώδεις ανάγκες ενός παιδιού, να μην έκανε παιδιά
Συμφωνω απολυτα!Ντροπη της..

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:16, 01-08-09:

Σε καμμια των περιπτωσεων...
Ισως μεχρι ενος σημειου η γνωση του ιστορικου της μητερας να βοηθαει καποιον στο να προσπαθησει να την καταλαβει...Αλλα οχι στο να τη δικαιολογησει. Σε αυτο ειμαι απολυτη.-
(οκκκ...οκ.....και σε αλλα πολλα, αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας!)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 01-08-09 στις 18:45.
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,251 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:38, 25-02-10:

Δεν τα δικαιολογούν αλλά θα μπορούσε να είναι μια αιτία. Βασικά νομίζω οτι είναι πιθανότητες 50-50, γιατί εξαρτάται πώς θα το δει ο καθένας. Κάποιο βίωμα δηλαδή που συνέβη στην παιδική ηλικία κάποιου μπορεί να επιλέξει να μην το κάνει στο παιδί του, μπορεί όμως και να το κάνει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 23:34, 17-10-10:

ελεος.και οταν τη ρώτησαν γιατί έκανε όλα αυτά στο ίδιο της το παιδί τι απάντησε?σύγουρα θα ήταν ψυχικά άρρωστη και αν όχι θα τη κρέμαγα ευχαρίιστως...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Τα δικά μας διηγήματα - Από Italian dream...
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εξωσχολικές Δραστηριότητες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-01-14 στις 22:27.
    • Τα δικά σας ποιήματα - Από ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-11-12 στις 19:33.
    • ΑΕΠΠ Δικά μας Προγράμματα - Από Afey
      Το θέμα έχει λάβει 68 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-11-09 στις 15:13.
    • Mini-Reviews, βιώματα... - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Hardware.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-11-09 στις 13:48.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους