Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,300 εγγεγραμμένα μέλη και 3,040,515 μηνύματα σε 92,451 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 878 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Σκάνδαλο Novartis

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,563 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 12:31, 09-01-17:

To νέο σκάνδαλο που συνδέει την φαρμακευτική αφορά την Χρηματόδοτηση ιατρών από την φαρμακευτική με σκοπό να παρακολουθούν διεθνή συνεδρία και να έτσι να επικαιροποιούν τις γνώσεις τους. Πολλοί ιατροί πχ ειδικευόμενοι δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να παρακολουθούν διεθνή συνέδρια όπου η εγγραφή είναι 500 ευρώ + και πολλές φορές ούτε τα ελληνικά οπότε η βοήθεια των φαρμακευτικών είναι πολύτιμη.

Στο εξωτερικό το κόστος το αναλαμβάνει εξ ολοκλήρου η κλινική δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει η δυνατότητα για αυτό τον λόγο βοηθάνε οι ιδιωτικές επιχεριήσεις για αυτό.

Το ξέρω πολλοί θα με κράξετε επηρεαζόμενοι από τους δημοσιογράφους που τόσο εύκολα κατευθύνουν την κοινή γνώμη αλλά την γνώμη μου λέω. Καθώς οι χορηγίες αυτές δε γίνονται με σκοπό την υπερσυνταγολόγηση φαρμάκων.
Επίσης αν δεν υπήρχαν αυτές οι χορηγίες η ιατρική εκπαίδευση δε θα ήταν στην Ελλάδα σε τόσο υψηλό επίπεδο όπως είναι τώρα.

Παλιότερα προ κρίσης υπήρχαν πρακτικές που δεν ήταν νόμιμες μεταξύ φαρμακευτικών και ιατρών και λοιπών επιστημόνων υγείας αλλά σήμερα αυτό έχει καταπολεμηθεί αυτό σε μεγάλο βαθμό.
Επίσης αν σταματήσουν οι χορηγίες αυτές είναι δεδομένο ότι όλοι οι ιατροί στο δημόσιο θα παραιτηθούν και θα κινηθούν στον ιδιωτικό τομέα και αυτό θα οδηγήσει σε Αμερικανοποίηση του τομέα της υγείας μας δηλάδή κόσμος θα πεθαίνει γιατί δε μπορεί να πληρώσει φάρμακα....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 09-01-17 στις 13:29.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,514 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 12:46, 09-01-17:

Κοντονής: Ίσως μεγαλύτερο της Siemens το σκάνδαλο Novartis

Λέει ότι το δημόσιο πλήρωνε πολύ παραπάνω από τον ιδιωτικό τομέα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 2,203 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heure έγραψε στις 13:17, 09-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
να επικαιρώνουν τις γνώσεις τους

...
Να επικαιροποιούν...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannis4ever
Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 629 μηνύματα.

O giannis4ever έγραψε στις 13:20, 09-01-17:

Μπορεί κάποιος να μου πει τι ακριβώς έγινε; Βρήκα ότι αυτή η εταιρεία λάδωνε γιατρούς για να δίνουν τα φάρμακά της, αλλά για χρηματοδοτήσεις για συνέδρια δεν βρήκα κάτι.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

harry akritas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη harry akritas
Ο harry akritas αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 235 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 13:37, 09-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από giannis4ever
Βρήκα ότι αυτή η εταιρεία λάδωνε γιατρούς για να δίνουν τα φάρμακά της
Αυτό σχεδόν όλες οι φαρμακευτικές το κάνουν. Οι γιατροί δίνουν τα φάρμακά τους και μετά απολαμβάνουν δωρεάν ταξιδάκια. Δεν ξέρω και πολλούς γιατρούς να είναι έξω από το κόλπο.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,563 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 13:42, 09-01-17:

Οι δημοσιογράφοι κοιτάνε την μία όψη του νομίσματος. Τα ταξίδια που χορηγούν κατά πλειοψηφία είναι για συνέδρια που γίνονται είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό.

Επίσης ο φαρμακευτικός αντιπρόσωπος απλά παρουσιάζει τα φάρμακα στον ιατρό δεν είναι υποχρεωμένος να συνταγογραφήσει τον τάδε αριθμό φαρμάκων, αυτά είναι στην επιλογή του ιατρού. Τέλος πολλά μεταπτυχιακά προγράμματα και διδακτορικά προγράμματα φοιτητών βιολογίας, χημείας, ιατρικής γίνονται με τέτοιες χορηγίες.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,514 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 13:42, 09-01-17:

Φόκο δεν νομίζω να προσπαθείς να προστατέψεις τα παράνομα συμφέροντά σου...
Παράθεση

harry akritas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη harry akritas
Ο harry akritas αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 235 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 13:50, 09-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Οι δημοσιογράφοι κοιτάνε την μία όψη του νομίσματος. Τα ταξίδια που χορηγούν κατά πλειοψηφία είναι για συνέδρια που γίνονται είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό.
Εγώ μιλάω για ταξιδάκια κανονικά, ψυχαγωγικά και όχι συνέδρια.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 17:26, 09-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από harry akritas
Εγώ μιλάω για ταξιδάκια κανονικά, ψυχαγωγικά και όχι συνέδρια.
ακόμα και στα συνέδρια αναψυχής υπάρχει μία συνάντηση όλων στο ξενοδοχείο που κάνουν μια mini παρουσίαση

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Φόκο δεν νομίζω να προσπαθείς να προστατέψεις τα παράνομα συμφέροντά σου...
ιατρείο θέλω να κάνω όχι να δουλέψω στο δημόσιο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 09-01-17 στις 18:02.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους