Μητρότητα σε νεαρή ηλικία

mov.poo

Νεοφερμένος

Η mov.poo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Δεν ξερω γιατι αλλα παντα μου αρεσε να γινω πολυ μικρη μαμα ηδη απο οταν ημουνα 14.Φυσικα δεν το εχω επιχειρησει λογω συνθηκων.Με το αγορι μου ειμαστε μαζι 3 χρονια ειναι 24 και εχει πολυ καλη δουλεια.Θεωρητικα αμα εκανα ενα μωρο θα μπορουσα να το στηριξω καθως το οικονομικο δεν ειναι θεμα και εχω μια πεθερα που τρελενεται να γινει γιαγια.Οι δικοι μου γονεις θα επεμεναν να κανω εκτρωση γιατι ακομη σπουδαζω και ειμαι μικρουλα.Καταλαβαινω οτι δεν ειναι και η πιο καταλληλη στιγμη αλλα εχω παθει εμμονη να μεινω εγκυος.Συνεχεια σκεφτομαι οτι θελω να φουσκωσει η κοιλιτσα και μετα να εχω εναν μπεμπη που να μοιαζει στο αγορι μου.Δεν το εχω πει σε κανεναν ειδικα στο αγορι μου γιατι θα τρομαξει.Το σκεφτομαι συνεχεια ακομα και οταν κοιμαμαι ονειρευομαι οτι θα γινω μαμα.Νιωθω οτι θα αποκτησει νοημα η καθημερινοτητα μου με το να γινω μαμα.Δεν θελω να φτασω 30 χρονων για να κανω παιδι θελω τουλαχιστον μεχρι τα 22 μου να κανω το πρωτο μου για να το ζησω οπως θελω εγω.Δεν θελω να μου πειτε τη γνωμη σας για το οτι θα χαραμισω τα νιατα μ κλπ θελω να μου πειτε πως να αντιμετωπισω αυτη την αναγκη που νιωθω να βιωσω την μητροτητα σε μικρη ηλικία.Επισης αν υπαρχουν μανουλες που κανανε τα παιδακια τους στην ηλικια των 20-25 να μου πουνε πως καταφεραν να ισσοροπησουν σπουδες και καριερα με την ανατροφη του μωρου τους.
Επισης πιστευετε οτι πρεπει να μιλησω για αυτο με τον συντροφο μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Επισης πιστευετε οτι πρεπει να μιλησω για αυτο με τον συντροφο μου;

εγώ λέω να του κάνεις έκπληξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έχεις μεγαλώσει μωρό; Με την έννοια είχες μικρότερα αδέρφια ή κάτι τέτοιο; Ή απλά σου μπήκε μια ιδέα στο κεφάλι και νομίζεις ότι είναι ένα παιχνιδάκι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Επισης πιστευετε οτι πρεπει να μιλησω για αυτο με τον συντροφο μου;
Εσύ τι λες; Τον αφορά, ή όχι; Θα αλλάξει κι η δική του ζωή ,ή όχι;
Και, τέλος: Συμμερίζεται τον δικό σου ενθουσιασμό, ή έχει άλλα σχέδια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Να κάνεις παιδί αν και μόνο αν είσαι οικονομικά ανεξάρτητη. χωρίς την συνδρομή του αγοριού σου.... τπτ αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Να κάνεις παιδί αν και μόνο αν είσαι οικονομικά ανεξάρτητη. χωρίς την συνδρομή του αγοριού σου.... τπτ αλλο
Μα δεν είναι μόνο το οικονομικό. Το παιδί έχει ανάγκη κι από έναν πατέρα σε ψυχολογικό επίπεδο.
Κι εννοώ, πατέρα του οποίου η συμβολή δεν θα είναι μόνο... βιολογική, αλλά με παρουσία και συμμετοχή σε κάθε στάδιο της ζωής του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
θελω να μου πειτε πως να αντιμετωπισω αυτη την αναγκη που νιωθω να βιωσω την μητροτητα σε μικρη ηλικία.

Πρότεινε στο φίλο σου να πάρετε ένα κουταβάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cortomaltese

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
οπως λεει ο φοκος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Συνχαρητηρια!
Είναι ενθαρρυντικό να βλεπει κανείς νεες γυναίκες με στοχο ζωής την μητρότητα.
Η ιδανική ηλικία βιολογικά για μια γυναίκα να γινει μητέρα ειναι 20-25
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Señora

Νεοφερμένος

Η Αριάνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σερβιτόρος και μας γράφει απο Αγιά (Λάρισα). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Άντε να γυρίσουμε και ελληνικό 16 and pregnant γιατί το αμερικάνικο δεν είναι αρκετά αστείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
ΑΧΠΟΣΟΣΕΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ. Πάντα ήμουν κατά της άποψης να κάνεις παιδί στα 30 ή 30+ (για μένα τουλχ, αυτοί είναι προσωπικοί στόχοι για κάθε γυναίκα και είναι δικαίωμά της), και γω θέλω να γίνω νέα μαμά :redface:, αλλά δεν αρκεί δυστυχώς μόνο η θέληση.

Δε ξέρω εγώ από το πρωί βλέπω video youtube που είναι έγκυες και δείχνουν τα μωρουδίστικα πραγματάκια και τα κρεβατάκια κι όλα αυτά και είμαι σε φάση ΘΕΛΩ Κ ΓΩ ΜΙΚΡΑ ΡΟΖ ΦΟΡΕΜΑΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΦΙΟΓΚΟΥΣ ΚΑΙ ΛΟΥΛΟΥΔΑΚΙΑ ΚΑΙΟΛΑΥΤΑ.

τεςπα
Σκέψου αν η σχέση σας είναι αρκετά δυνατή, αν έχετε όλα αυτά που χρειάζεται μια σχέση για να αντέξει στο χρόνο και πόσο μάλλον αν θα άντεχε κάτι τόσο φοβερό και "παντοτινό".
Ψάρωσε το αγόρι σου, πέτα του καμιά σποντίτσα για πλάκα για το τι άποψη έχει για το θέμα, αν θα ήθελε παιδιά και σε τι ηλικία κτλ κτλ
Θεωρώ ιδανικό ότι το οικονομικό είναι καλλημένο (εγώ αν ήμουν σε αυτό εντάξει αυτή τη στιγμή θα ήμουν έγκυος χωρίςπλάκα :hehe: ) και αν όντως δυο άνθρωποι επιλέξουν να κάνουν παιδί δεν είναι κανένας αρμόδιος να τους πει να το ξανασκεφτούν ή ότι είναι μικροί ή ότι είναι νωρίς ή ότι προηγούνται άλλα.

Από τη στιγμή που παίρνουν αυτή την απόφαση ξέρουν και τις ευθύνες και τις ανάγκες ενός παιδιού, και φυσικά το ότι δεν είναι παιχνίδι, είναι προφανές, όμως κανένας δε γεννήθηκε γονιός, κανένας δε ξέρει πώς θα είναι στη πράξη, αρκεί πιστεύω η αγάπη για το στόχο αυτό και η διάθεση να δώσουν στο μωρό όοολη την αγάπη που χρειάζεται.

Και νταξ αυτό με το οικονομικό ας σταματήσει κάποτε. Αν περιμένετε ο μισθός σας να φτάσει τις 2,000ευρώ δε θα κάνετε ποτέ παιδί, αν όντως ήταν έτσι δε θα γεννιόταν κανένα παιδί σε περιόδους πολέμου, ή σε περιοχές με μεγάλη φτώχεια ή ακόμα και σήμερα στην ελλάδα.
Anyway νομίζω καταλαβαίνετε το πόιντ μου.

Φιλάκια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ναι γενικά κοίτα, το παιδί χρειάζεται 2 γονείς σε κάθε περίπτωση και όσο πιο μικρός είναι κάποιος τόσο μικρότερες είναι και οι πιθανότητες να θέλει απεγνωσμένα να γίνει γονιός. Πες το απέξω απέξω στο αγόρι σου αλλά αν δεν θέλει μην τον σουτάρεις κιόλας, εδώ εγώ έφτασα σχεδόν 24 και είμαι από τις γυναίκες που θέλουν παιδιά, και μια εγκυμοσύνη με κάνει να αντριχιάζω απ τον φόβο αυτή την στιγμή. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είναι αρκετά δύσκολο να αποφασίσει μια γυναίκα τι θέλει από τη ζωή της σε αυτήν την ηλικία. Να ακολουθήσει μια καριέρα ή να γίνει μητέρα; Και τα δυο παράλληλα δεν μπορούν να γίνουν, ή μάλλον μπορούν να γίνουν με πάρα πολύ προσπάθεια και πάλι δε θα μπορεί να επιτευχθούν πλήρως και οι δυο στόχοι. Μεγάλη βοήθεια είναι αν υπάρχει καμιά γιαγιά κοντά σε περίπτωση που εργάζονται και οι 2 γονείς ταυτόχρονα αλλά δεν είναι το ιδανικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Πάντως αυτό που ακούω από το 100% των περιπτώσεων μητέρων που γνωρίζω γύρω στα 30 είναι -τύπου συμβουλή: "μη βιαστείς καθόλου να κάνεις οικογένεια και ειδικά παιδιά, όσο πιο αργά τόσο το καλύτερο. Κοίτα να ζήσεις τη ζωή σου όσο πιο πολύ μπορείς".

Με ανησυχεί αυτή η αντίδραση από τις παντρεμένες με παιδί/παιδιά φίλες μου και οι συμβουλές που μου δίνουν για να μην την πατήσω (!) κι εγώ. Σίγουρα δεν είναι ωραίο να νιώθουν έτσι για τη ζωή τους. Μιλάμε για γυναίκες που έχουν φίλους, μια όμορφη οικογένεια και εργάζονται. Δεν έχω εντοπίσει με σιγουριά το γιατί αλλά είμαι σίγουρη ότι είναι ανησυχητικό. Αν οι συγκεκριμένες άκουγαν για 20χρονες που θέλουν να κάνουν παιδιά, δε ξέρω τι θα έκαναν/έλεγαν.

Προσωπικά, δεν έχω γνώμη. Ειλικρινά δε ξέρω τι είναι καλύτερο/χειρότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Πάρε σκυλάκι όπως είπαν πιο πάνω ή ακόμα καλύτερα βρες κάποια εθελοντική δράση να ασχοληθείς που σχετίζεται με μικρά παιδιά. Ζήσε πράγματα με το σύντροφο σου, κάντε ταξίδια και γενικά απολαύστε τη σχέση σας για να μην έχετε απωθημένα μετά. Επίσης το ότι έχει καλή δουλειά δεν πάει να πει ότι θέλει/μπορεί να είναι σωστός πατέρας σε αυτή τη φάση.
Ξέρω 2 περιπτώσεις για νέες κοπέλες που έκαναν μωρό. Η μια έμεινε έγκυος με συμφοιτητή της, έχουν πλέον 4 παιδιά αλλά ήταν τυχεροί γιατί έβγαλαν καθηγητική σχολή σε καλή εποχή οπότε είναι και οι δύο διορισμένοι σε σχολείο και φαίνονται πολύ αγαπημένοι. Η άλλη έμενε στο χωριό με το μωρό και το σύζυγο και πήγαινε στη σχολή μόνο για τις εξετάσεις και άργησε να τελειώσει. Η δουλειά της είναι να κάνει κανένα ιδιαίτερο εκεί πέρα και να βοηθάει τον πατέρα της στο μαγαζί. Εγώ μονο την πρώτη περίπτωση θα ζούσα και αυτό με προϋποθέσεις.
Καλό θα ήταν επίσης να προσέχεις την "πεθερά" σου και να μη στηρίζεσαι στο ότι θα σου κρατάει το παιδί για να πηγαίνεις στη δουλειά/εξεταστική or whatever. Μπορεί να σου προκαλέσει χίλια δύο προβλήματα που τώρα αγνοείς.

Καλή τύχη... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edouardos

Νεοφερμένος

Ο edouardos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Aν σε βλεπει σοβαρα το αγορι σου τοτε πες του "εγω ποτε θα γινω μανα; ζηλευω τα μωρακια που ναι στα καροτσακια και πηγαινουν βολτα, θελω και εγω 2-3-5 το πολυ, θες να κανουμε;" αν θες να κανεις καριερα τοτε ασε τα μωρα για αργοτερα μετα τα 40. Παντως εχω μια γνωστη που εχει κανει μωρο απο τα 18 και δεν εχει κανει τιποτα αλλο, και οπως το βλεπω οταν ενηλικιωθει το παιδι της θα ζησει οσα δε ζει τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Είναι πιθανό να μην μιλάς σοβαρά. Αν το εννοείς όμως, διάβασε αυτό το άρθρο (είναι κάπως μεγάλο αλλά αξίζει τον κόπο πιστεύω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Είναι πιθανό να μην μιλάς σοβαρά. Αν το εννοείς όμως, διάβασε αυτό το άρθρο (είναι κάπως μεγάλο αλλά αξίζει τον κόπο πιστεύω).
Πολύ ενδιαφέρον!

Γενικά η κοινωνία έχει περάσει βαθιά μέσα στο μυαλό των γυναικών ότι μέσα από έναν γάμο και ένα παιδί θα είναι ολοκληρωμένες ως άνθρωποι και αποδεκτές από την κοινωνία. Έτσι, πολλές γυναίκες, μετά τη γέννα, αναρωτιούνται "τώρα γιατί δε νιώθω ολοκληρωμένη, αλλά, αντιθέτως, η ζωή μου είναι πιο δύσκολη;".

Από την άλλη, ακούω ανθρώπους που για χ λόγους δεν έκαναν παιδιά ή οικογένεια να λένε πως νιώθουν ανολοκλήρωτοι, ότι κάτι τους λείπει και κοιτούν τα παιδιά άλλων με στενοχώρια. Άλλοι πάλι δηλώνουν "δεν έχω δικά μου παιδιά αλλά έχω ανίψια και είμαι πολύ ευτυχισμένος".

Σίγουρα θα ήθελα κάποια στιγμή να κάνω και παιδιά και οικογένεια. Αργότερα όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Καλέ σταματήστε να προτείνετε να πάρουν σκυλί λες και είναι κάτι δεύτερο και υποκατάστατο και άμα αποτύχεις στο να το προσέχεις σιγάμωρέσκυλίείναι. Έχω βαρεθεί να πηγαίνω σε πάρκα με το σκύλο μου και να γνωρίζω γονείς που φροντίζουν, μόνιμα πια, τα σκυλιά των -ενήλικων τις περισσότερες φορές- παιδιών τους. Για να μην μιλήσω για τα παρατημένα.

Εν πάσει περιπτωση, αυτό που μπορώ να πω είναι ότι προφανώς και καλό θα ήταν να μιλήσεις με το φίλο σου. Εγώ θα προτιμούσα να το έθετα ευθέως. Είναι κρίμα μέσα στις σχέσεις των ανθρώπων να κυριαρχεί η λογική πες του το απ'έξω μην τρομάξει. Σιγά μια συζήτηση είναι, δεν θα τον βάλεις κάτω να γίνει δότης για να τρομάξει. Τι σκέφτεσαι εσύ για το θέμα και τι σκέφτεται αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top