Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,182 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,083 μηνύματα σε 96,062 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 761 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ημερολόγιο... ίωσης

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,657 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 21:35, 01-02-17:

Υπάρχουν θέματα που γράφουν οι ξενύχτηδες, αυτοί που γράφουν πανελλαδικές αλλά πουθενά δε υπάρχει θέμα που να γράφουμε οι γριπωμένοι, αυτοί που έχουμε γαστεμτεριτιδα κοκ έτσι το άνοιξα και αρχίζω με μένα.

Μέρα 1η

Είμαι άρρωστος απο το πρωί και κρυώνω έχω πυρετό 38 και βήχω παραγωγικά . Νιώθω αδυναμία και θέλω να κοιμηθώ. Δεν πήρα αντιπυρετικό γιατι δεν έχουμε στο σπίτι και αντιβιοτικό δε πήρα απο άποψη.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 01-02-17 στις 21:48.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,314 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 21:59, 01-02-17:

Πάρε ντεπόν.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,657 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 22:08, 01-02-17:

Δεν έχουμε σπίτι depon μόνο ένα άδειο κουτί
Aν δεν μου έχει πέσει μέχρι αύριο πρέπει να πάω να πάρω
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,314 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 22:15, 01-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από fockos

Δεν έχουμε σπίτι depon μόνο ένα άδειο κουτί
Aν δεν μου έχει πέσει μέχρι αύριο πρέπει να πάω να πάρω
Δεν είσαι σπίτι; Στείλε μαμά ή αδερφό. Αλλιώς πάρε τηλέφωνο την γκόμενα. Αλλιώς πάρε ντελίβερι και πες να σου φέρει ο ντελιβεράς.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 22:17, 01-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Δεν είσαι σπίτι; Στείλε μαμά ή αδερφό. Αλλιώς πάρε τηλέφωνο την γκόμενα. Αλλιώς πάρε ντελίβερι και πες να σου φέρει ο ντελιβεράς.
είναι 10:16 τώρα μόνο αυτά που εφημερεύουν είναι ανοιχτά. Δε θέλω να τους κουράζω.
Βρήκα Mesulid αλλά δε το παίρνω αυτό το φάρμακο πάλι από άποψη.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,342 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 22:37, 01-02-17:

Κάνε κάνα χαμομήλι...
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,290 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 22:48, 01-02-17:

βεντούζες
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερις
H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 2,449 μηνύματα.

H Ερις έγραψε στις 23:06, 01-02-17:

είναι 10:16 τώρα μόνο αυτά που εφημερεύουν είναι ανοιχτά. Δε θέλω να τους κουράζω.
Βρήκα Mesulid αλλά δε το παίρνω αυτό το φάρμακο πάλι από άποψη.
Χαχαχα εσύ γιατρός δεν λες ότι είσαι; Τι θα έκανες αν οι ασθενείς σου σου πουν "Α! Όχι, αυτό που μου έγραψες δεν το παίρνω από άποψη."

Καλύτερα ρώτα τους και ποια τους αρέσουν.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,342 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 23:10, 01-02-17:

Για τους άλλους είσαι γιατρός. Όχι όμως για τον ίδιο. Δεν λέω, έχεις άποψη...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 23:13, 01-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ἔρις
Χαχαχα εσύ γιατρός δεν λες ότι είσαι; Τι θα έκανες αν οι ασθενείς σου σου πουν "Α! Όχι, αυτό που μου έγραψες δεν το παίρνω από άποψη."
.
δε θα συνταγογραφούσα το mesulid σε κανέναν. Τώρα αν δε παίρνουν depon απο απόψη δικαίωμα τους αν όμως χρειάζεται αντιβιοτικό και δε το παίρνει απο άποψη πάλι δικαίωμα του αλλα θα τον έβαζα να υπογραψει την ενέργεια του αυτή αφού του εξηγούσα πρώτα.
Αν είχα depon θα το έπαιρνα :/

Το τσάι έκανε καλή δουλειά και το χαμομηλι
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 01-02-17 στις 23:21.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 23:24, 01-02-17:

Πάντως εγώ δεν μπορω εύκολα να καταλάβω αν έχω απλο κρυολόγημα ή γρίπη...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη juste un instant : 01-02-17 στις 23:35.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 23:32, 01-02-17:

1η μέρα και σκεφτόσουν να πάρεις αντιβίωση;
Το πιθανότερο είναι να έχεις κανένα κρυολόγημα, τι να το κάνεις το αντιβιοτικό;
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 23:38, 01-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
1η μέρα και σκεφτόσουν να πάρεις αντιβίωση;
Το πιθανότερο είναι να έχεις κανένα κρυολόγημα, τι να το κάνεις το αντιβιοτικό;
Συμφωνώ. Για αυτο δε το πήρα απο άποψη το αντιβιοτικό την πρώτη μέρα απο άποψη.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Devil

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devil
Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 158 μηνύματα.

O Devil έγραψε στις 23:55, 01-02-17:

Γιατρε για ποιο λογο έχω να αρρωστήσω με γριπες κτλπ πολλα χρονια?

Και δεν ντύνομαι σαν κρεμυδι. Χθες βγηκα εξω με ενα πουκαμισάκι και ενα ανοιχτο μπουφανάκι απο πάνω χωρις κασκολ. Ειχε 3 βαθμους έξω. Αλλα δεν μάσησα.
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερις
H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 2,449 μηνύματα.

H Ερις έγραψε στις 00:16, 02-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από Devil
Γιατρε για ποιο λογο έχω να αρρωστήσω με γριπες κτλπ πολλα χρονια?

Και δεν ντύνομαι σαν κρεμυδι. Χθες βγηκα εξω με ενα πουκαμισάκι και ενα ανοιχτο μπουφανάκι απο πάνω χωρις κασκολ. Ειχε 3 βαθμους έξω. Αλλα δεν μάσησα.
Σε 3-4 μέρες θα φανεί!
Πέρα από την πλάκα, το να αρρωστήσεις με γρίπες κτλ που λες δεν έχει να κάνει με το αν έχει κρύο έξω -από όσο ξέρω.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Devil

Δραστήριο Μέλος

O Devil έγραψε στις 00:23, 02-02-17:

Σε 3-4 μέρες θα φανεί!
Πέρα από την πλάκα, το να αρρωστήσεις με γρίπες κτλ που λες δεν έχει να κάνει με το αν έχει κρύο έξω -από όσο ξέρω.
Το έχω ξανακάνει. Δεν φοβάμαι.

Μέχρι 20 βαθμους βγαινω έξω με κοντομάνικο χαλαρά.

Εχει να κανει με το ανοσοποιητικο ομως. Θα μας πει και ο γιατρος.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 00:27, 02-02-17:

Προφανώς έχεις χτίσει καλό ανοσοποιητικό με σκληραγώγηση.
Η γρίπη δεν έχει να κάνει με το πόσο κρύο κάνει έξω. Αν είσαι σκληραγωγημένος θα σε πιάσει πιο δύσκολα.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Devil

Δραστήριο Μέλος

O Devil έγραψε στις 01:10, 02-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Προφανώς έχεις χτίσει καλό ανοσοποιητικό με σκληραγώγηση.
Η γρίπη δεν έχει να κάνει με το πόσο κρύο κάνει έξω. Αν είσαι σκληραγωγημένος θα σε πιάσει πιο δύσκολα.
Ναι αλλα πολλές φορές ακους "Ντυσου καλά γιατι θα αρρωστήσεις." !!!

Γενικά αμα ξεκινησεις να ντυνεσαι λιγο πιο ελαφρυά.
Δεν καπνιζεις.
Δεν πινεις πολύ.
Γυμνάζεσαι (εγω 4-5 φορές την εβδομάδα).
Και βεβαια κάνεις μια καλη διατροφη. Τοτε εισαι πολυ εντάξει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devil : 02-02-17 στις 01:15.
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 937 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 09:37, 02-02-17:

Σε 3-4 μέρες θα φανεί!
Και εγω αυτο πιστευα και γελουσα οταν ακουγα οτι αρρωσταινεις με το κρυο, μεχρι που βρεθηκα σε θερμοκρασιες -15C πολυ ελαφρια ντυμενη και παγωνα επι ωρες. Οταν επεστρεψα σπιτι ανεβασα πυρετο. Μπορει να ηταν και συμπτωση βεβαια

Το έχω ξανακάνει. Δεν φοβάμαι.

Μέχρι 20 βαθμους βγαινω έξω με κοντομάνικο χαλαρά.

Εχει να κανει με το ανοσοποιητικο ομως. Θα μας πει και ο γιατρος.
Εγω απο τους 15C και πανω κυκλοφορω με κοντομανικα. Εχω να αρρωστησω 7-8 χρονια (ελπιζω να μη το γρουσουζεψω σημερα!). Το μονο προβλημα που εχει προκυψει ειναι οτι οταν συνηθιζεις στο κρυο, δεν αντεχεις στην ζεστη. Απο 27-28C και πανω νιωθω δυσφορια.

Παρεπιπτοντως, ολοι γυρω μου ειναι αρρωστοι και πολλοι εχουν εμβολιαστει κατα της γριπης και εχουν αρρωστησει.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 09:48, 02-02-17:

Πάντως το καλοκαίρι δεν κυκλοφορεί γρίπη...
Παράθεση

Devil

Δραστήριο Μέλος

O Devil έγραψε στις 10:09, 02-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Και εγω αυτο πιστευα και γελουσα οταν ακουγα οτι αρρωσταινεις με το κρυο, μεχρι που βρεθηκα σε θερμοκρασιες -15C πολυ ελαφρια ντυμενη και παγωνα επι ωρες. Οταν επεστρεψα σπιτι ανεβασα πυρετο. Μπορει να ηταν και συμπτωση βεβαια

Εγω απο τους 15C και πανω κυκλοφορω με κοντομανικα. Εχω να αρρωστησω 7-8 χρονια (ελπιζω να μη το γρουσουζεψω σημερα!). Το μονο προβλημα που εχει προκυψει ειναι οτι οταν συνηθιζεις στο κρυο, δεν αντεχεις στην ζεστη. Απο 27-28C και πανω νιωθω δυσφορια.

Παρεπιπτοντως, ολοι γυρω μου ειναι αρρωστοι και πολλοι εχουν εμβολιαστει κατα της γριπης και εχουν αρρωστησει.
Σε θερμοκρασιες κάτω απο το 0 ντυνεσαι καλά. Μπορει να πεθάνεις απο το κρυο λογω υποθερμιας. Και εγω εχω πολλά χρονια να ανεβάσω πυρετο.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 12:17, 02-02-17:

Μέρα 2η

Παιδιά το θέμα δεν το έκανα για να λέτε πως θα γίνω καλά (καλοδεχούμενο και αυτό φυσικά) αλλά για να συζητάμε όσοι είμαστε άρρωστοι.

Σήμερα ξύπνησα και είμαι πολύ καλύτερα από εχτές αλλά όχι τελείως καλά . Αγόρασα depon και preperan αλλά δεν πήρα καθώς ο πυρετός έχει πέσει για την ώρα. Ο οργανισμός δείχνει να ανταποκρίνεται καλά χωρίς την συμβολή φαρμάκων. Ο βήχας συνεχίζει όπως και εχτές.

Επίσης έχω κάνει το αντιγριπικό εμβόλιο τον Οκτώβριο .
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 02-02-17 στις 12:24.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 16,114 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:26, 02-02-17:

Μέρα 2η

Παιδιά το θέμα δεν το έκανα για να λέτε πως θα γίνω καλά (καλοδεχούμενο και αυτό φυσικά) αλλά για να συζητάμε όσοι είμαστε άρρωστοι.

Σήμερα ξύπνησα και είμαι πολύ καλύτερα από εχτές αλλά όχι τελείως καλά . Αγόρασα depon και preperan αλλά δεν πήρα καθώς ο πυρετός έχει πέσει για την ώρα. Ο οργανισμός δείχνει να ανταποκρίνεται καλά χωρίς την συμβολή φαρμάκων. Ο βήχας συνεχίζει όπως και εχτές.

Επίσης έχω κάνει το αντιγριπικό εμβόλιο τον Οκτώβριο .
Για τον βήχα να πίνεις πολλά υγρά, κατά προτίμηση κάτι που να έχει μέσα μέλι και λεμόνι, κανένα τσαγάκι ή και γάλα πριν τον ύπνο.
΄Οταν λες preperan εννοείς το primperan; Γιατί, έχεις πρόβλημα με το στομάχι;
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 12:34, 02-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Για τον βήχα να πίνεις πολλά υγρά, κατά προτίμηση κάτι που να έχει μέσα μέλι και λεμόνι, κανένα τσαγάκι ή και γάλα πριν τον ύπνο.
Ναι αυτο εννουςα. Δεν έχω απλά δεν είχε στο σπίτι
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 13:14, 02-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Το γάλα εμένα μου φέρνει μπούκωμα στη μύτη. Το τυρί αντίθετα δε με πειράζει. Συμφωνώ για τα πολλά υγρά. Ξεκούραση πανω απο όλα και υγρά και αφεψηματα. Το μέλι παντα κρύο (και με κανέλλα) γιατί σε ζεστο νερο καταστρέφονται οι ιδιότητές του
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Τιμώμενο Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 16,114 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:59, 02-02-17:

Το γάλα μπούκωμα στη μύτη, σοβαρά; Δεν έχει τύχει να το ακούσω ξανά και έχω χρόνιο θέμα από παιδί με βούλωμα μύτης, το γάλα όμως δεν με πείραξε ποτέ σ' αυτό.
Σωστά ανέφερες την κανέλα, την ξέχασα.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 14:10, 02-02-17:

Πώς το πινεις το γάλα; Σκέτο; Δοκιμασες γάλα απο αμύγδαλο; Εγώ παίρνω το βιολογικό χωρίς ζάχαρη.

Ίσως να έχω αλλεργία στο αγελαδινό ή κατσικίσιο γάλα.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Τιμώμενο Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:15, 02-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από juste un instant
Πώς το πινεις το γάλα; Σκέτο; Δοκιμασες γάλα απο αμύγδαλο; Εγώ παίρνω το βιολογικό χωρίς ζάχαρη.

Ίσως να έχω αλλεργία στο αγελαδινό ή κατσικίσιο γάλα.
Σκέτο το πίνω για πρωινό πριν πιώ καφέ και παίρνω ότι βρω, φτάνει να είναι φθηνό και με λίγα λιπαρά. Αλλεργία δεν έχω σίγουρα στο γάλα, απλά το πλήρες με πειράζει στο έντερο. Αλλά είναι πολύ πιθανό να έχεις εσύ, γι' αυτό και σου κάνει πρόβλημα.
Από άλλα γάλατα έχω δοκιμάσει σόγιας που είναι μεν καλό, αλλά έχει πολύ γλυκιά γεύση για κάποιον που έχει κόψει την ζάχαρη χρόνια. Του αμυγδάλου δεν μου αρέσει η γεύση του καθόλου. Κι έτσι μένει το αγελαδινό, το κατσικίσιο που είναι πιο νόστιμο στην γεύση, δεν έχει τύχει να δω να βγάζουν με λίγα λιπαρά.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,842 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 21:17, 02-02-17:

Πάντως το καλοκαίρι δεν κυκλοφορεί γρίπη...
Το καλοκαίρι πολύ πιο σπάνιες οι γρίπες, γιατί λόγω της ζέστης δεν συγκεντρώνονται τόσοι άνθρωποι σε κλειστούς χώρους (όπως τον χειμώνα) όπου μοιραία η μετάδοση είναι πολύ πιο εύκολη. Το κρύο, μαζί με τους ανθρώπους που φέρνει πιο κοντά
φέρνει και τις ιώσεις.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 22:49, 02-02-17:

Νομιζω πάντως οτι οι ιοί απεχθάνονται την ζέστη... Ο πυρετός μας βοηθάει να καταπολεμούμε τους ιούς. Γι αυτό δεν πρέπει να παίρνουμε αντιπυρετικό παρα μονο όταν έχουμε πολύ υψηλό πυρετό...

Edit
Eπίσης με την πτώση της θερμοκρασίας ελαττώνεται η άμυνα του οργανισμού. Πρόκειται για ένα βιολογικό φαινόμενο που ονομάζεται ελάττωση της ανοσίας. Έτσι, ο οργανισμός γίνεται ευάλωτος στους ιούς που υπάρχουν γύρω του.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη juste un instant : 02-02-17 στις 23:41.
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 937 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 09:04, 03-02-17:

Εγω παντως την γριπη των χοιρων καλοκαιρι την κολλησα
Παράθεση

Devil

Δραστήριο Μέλος

O Devil έγραψε στις 13:42, 03-02-17:

Γιατρος δεν ειμαι αλλα οντως ο πυρετος ειναι ενας μηχανισμος του οργανισμου οταν υπάρχει γενικευμένη μικροβιακή μολυνση (η εισοδος ενος παθογονου μικροοργανισμου στον οργανισμο του ανθρώπου) τοτε ο οργανισμος θα ανεβάσει την θερμοκρασια για να παρεμποδισει την αναπαραγωγή του μικροβιου.

Η ανοδος της θερμοκρασιας βεβαια πρεπει να ειναι ελεγχομενη τοσο χρονικά οσο και ποσοτικά πχ δεν μπορεις να αφησεις τον πυρετο να ανεβει πανω απο 39 γιατι δημιουργουνται επιπλοκές ουτε να ειναι πολλές μέρες.

Τον πυρετο μπορεις να τον κατεβάσεις και με φυσικούς τροπους πχ εφιδρωση - μπάνιο με χλιαρό νερό κ.ο.κ. εχω καμια 10αρια χρονια να ανεβάσω πανω απο 38 πυρετο.

Οσο σεβεσαι τον οργανισμο σου θα ειναι σε καλη κατασταση. Και θα προλαβαινεις τις ασθένειες με την φυσική ασπιδα.

- Σταματα το κάπνισμα.
- Σταματα να εισαι τεμπέλης και αδρανής -βγές εξω να τρέξεις και να γυμναστεις- ή γραψου σε ενα γυμναστήριο.
- Σταματα να τρεφεσαι με σκουπιδια (πατατάκια - τυροπιτες - γλυκα καθε μέρα κτλπ).
- Μην έχεις αγχος (οτι ειναι να γινει θα γινει απλα προετοιμάσου οσο καλυτερα μπορεις για να το αποτρέψεις) και μην γεμιζεις το μυαλο σου πάντα με αρνητικά σενάρια.
- Χρησιμοποίησε προφυλακτικό κατα την οποιαδήποτε σεξουαλική σου επαφή.
- Κοιμήσου καλά.

Αν κάποιος υιοθετησει ολα τα παραπανω θα κοψει και τις συχνές επισκέψεις σε γιατρους. Τα υπολοιπα τα λεμε στο θρέντ της γυμναστικής
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 13:44, 03-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Εγω παντως την γριπη των χοιρων καλοκαιρι την κολλησα

Πως το ξέρεις οτι ηταν η γρίπη των χοίρων; Πηγες σε γιατρό;
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 10:25, 04-02-17:

Πως το ξέρεις οτι ηταν η γρίπη των χοίρων; Πηγες σε γιατρό;
Σε νοσοκομειο.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 16:57, 04-02-17:

Πόσο καιρό σου κράτησε; Είχες έντονα συμπτώματα;
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 18:16, 04-02-17:

Mέρα 3η

Η μέρα 3η άρχισε πολύ ήπια αλλά μου άρχισε έντονος πονόλαιμος και βήχας καθώς άρχισα και πόνο στα αυτιά.
Άρχισα augmentin 3 φορές την ημέρα.

Μέρα 4η
Είμαι πολύ καλύτερα τώρα μόνο βήχω
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 18:35, 04-02-17:

Αναφερομουν στην Νελλιελ (για την γρίπη των χοίρων) αλλά κάθε απάντηση έχει την αξία της...
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 18:42, 04-02-17:

Αναφερομουν στην Νελλιελ (για την γρίπη των χοίρων) αλλά κάθε απάντηση έχει την αξία της...
Ναι μαν μου δεν απαντούσα σε εσένα απλά συνέχιζα το ημερολόγιο μου
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 21:01, 04-02-17:

Πόσο καιρό σου κράτησε; Είχες έντονα συμπτώματα;
3 βδομαδες και ημουν πολυ χαλια. Ειχα πυρετο (καποιες μερες ειχε φτασει τους 40.5) για σχεδον 3 βδομαδες, μυαλγιες, εντονο πονο στα ματια και εφτασα στα προθυρα της πνευμονιας. Ηταν οτι χειροτερο ειχα περασει απο ιωση/κρυωμα. Βασικα ισως να μου φανηκαν εντονα τα συμπτωματα επειδη ειχα να παθω ιωση παρα πολλα χρονια και ειχα ξεχασει πως ειναι. 7.5 χρονια περασαν απο τοτε και δεν εχω κολλησει γριπη ή κρυωμα. Πιστευω οτι μου ενισχυσε το ανοσοποιητικο.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 21:16, 04-02-17:

Τρεις βδομάδες πυρετό; Εγώ δεν θυμάμαι να είχα ποτε πανω απο δυο τρεις μέρες... Θα πρέπει να ταλαιπωρηθηκες πολύ...
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,634 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 21:29, 04-02-17:

Ααα και εγω την είχα περασει τη γριπη στο γυμνάσιο Και εγω είχα πυρετό για τουλάχιστον τρεις εβδομάδες, οχι πάντα πολυ ομως, το μεγαλύτερο διάστημα ηταν γύρω στο 37-38 και δεν ελεγε να πέσει. Ειχε κρατήσει πολυ.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 21:34, 04-02-17:

Γύρω στο 37,5 θεωρούνται δέκατα. Το 38 δεν είναι και πολύ. Όταν είναι κοντά στα 40, θα πρέπει να είναι εξαντλητικό...
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 22:58, 04-02-17:

Αφού γράφετε όλοι, θα γράψω και γω.
Ξεκίνησε από την Τετάρτη ένας έντονος πονόλαιμος και βράγχος φωνής. Δεν έδωσα πολλή σημασία γιατί πάντα περνάω μια ιογενή φαρυγγίτιδα κάπου τέτοια εποχή, και όντως Πέμπτη-Παρασκευή είχα μεν έντονο βήχα και πονόλαιμο αλλά τίποτα σοβαρό. Δεν πήγα και κλινική την Παρασκευή και όλα κομπλέ.
Από Παρασκευή βράδυ έχω γαμηθεί άσχημα, τρέχει μύτη, δακρύζουν μάτια, πονάει όλο μου το μυοσκελετικό και έχει ξεκινήσει και ένας ύπουλος πόνος όπως όταν βγαίνουν οι φρονιμίτες, που μάλλον σαν αποτέλεσμα είχε να μου "σκάσει" και τα ούλα σε εκείνη την περιοχή (δεν ξέρω πώς αλλιώς να το γράψω). Το τελευταίο είναι η αλήθεια με προβληματίζει λίγο, εντάξει σίγουρα λόγω μεγαλύτερης καταβολής θα με χτυπήσει όπου έχω αδύναμα σημεία και οι φρονιμίτες πάντα με παίδευαν σε διάφορες φάσεις, αλλά τόσο άσχημα;
Σε καμιά ιγμορίτιδα μην πάει μόνο γιατί θα συνέλθω σε 25 χρόνια.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 09:57, 05-02-17:

Άρχισα augmentin 3 φορές την ημέρα
Από άποψη...
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 11:57, 05-02-17:

Fockos augmentin για τι; Στο 4ο 24ωρο και με υψηλό πυρετό που δεν υφίεται μόνος του ξεκινάει η αντιβίωση, εσύ με βήχα και πονόλαιμο γιατί να ξεκινήσεις;
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 12:38, 05-02-17:

είχα κόκκινο λαιμό με πυο και είχα ευαίσθητους λεμφαδένες και με έπιασε πόνος στα αυτιά.

Από προσωπική επιλογή μαν. από άποψη δεν έπρεπε να πάρω.... επρεπε να κάνω τουλάχιστον τεστ για στρεπτόκοκκο.

έκανα επέμβαση πρόσφατα οπότε έκρινα πως έπρεπε να πάρω για να μην επιβαρυνθώ άλλο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 05-02-17 στις 13:08.
Παράθεση

Devil

Δραστήριο Μέλος

O Devil έγραψε στις 14:57, 05-02-17:

Έχω να πάρω αντιβιωση και αντιπυρετικο απο το 2008 ....

παλιά ενας γιατρος ωρυλά ηθελε να μου βγάλει τις αμυγδαλές επειδη ερεθιζοντουσαν απλά χωρις πυρετό ενας αλλος παθολογος μου ειπε να μεινω οπως ειμαι οι αμυγδαλες δεν θέλουν αφαιρεση. Βεβαια εμεινα οπως ημουν και δεν το μετάνιωσα δεν με ξαναενοχλησαν.

Στις ιώσεις τα αντιβιοτικά δεν μπορούν να κάνουν κάτι γιατι αν θυμαμαι καλά ο ιος χρησιμοποιει το ανθρωπινο κύτταρο. Μονο στις βακτηριακες λοιμώξεις κάνουν δουλειά τα αντιβιωτικά.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 06-02-17 στις 01:59. Αιτία: Merge.
Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos188
Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 919 μηνύματα.

O Panos188 έγραψε στις 17:13, 05-02-17:

Στις ιώσεις τα αντιβιοτικά δεν μπορούν να κάνουν κάτι γιατι αν θυμαμαι καλά ο ιος χρησιμοποιει το ανθρωπινο κύτταρο. Μονο στις βακτηριακες λοιμώξεις κάνουν δουλειά τα αντιβιωτικά.
Τελικά εκτός από πτυχίο διαιτολογίας και γυμναστικής ακαδημίας, πρέπει να 'χεις και ιατρικής τελικά εσύ.
Παράθεση

Devil

Δραστήριο Μέλος

O Devil έγραψε στις 17:40, 05-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από Panos188
Τελικά εκτός από πτυχίο διαιτολογίας και γυμναστικής ακαδημίας, πρέπει να 'χεις και ιατρικής τελικά εσύ.
Παρακάμπτω και δεν λαμβάνω καθολου υποψη την ειρωνική παρέμβαση για να ρωτήσω ευθέως ..... αν μπορεις βεβαια να μου απαντησεις.

Τα αντιβιωτικά ..... βοηθάνε σε μια ίωση ναι ή οχι ; Οτιδήποτε αλλο και αν εγω έχω κάποιο πτυχιο και σε ποια ειδικοτητα νομιζω δεν ενδιαφέρει κανεναν εδω στο θρέντ. Μια σωστή θέση ειναι αποδεκτή απο οπου και αν προέρχεται (πτυχιούχους ή μη)
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 23:57, 05-02-17:

Στην Ελλάδα με παραδείγματα όπως το δικό μου πάνω εχουμε γεμίσει με πολυανθεκτικά στελέχη διότι χρησιμοποιούμε τα αντιβιοτικά σαν να είναι καραμέλες.

Το θέμα το έκανα για εντελώς άλλο σκοπό... και εχει εξελιχθεί στο να μαλώνουμε αν τα αντιβιοτικά κάνουν καλό ή όχι στις ιώσεις.

εγώ περίμενα πως θα βρεθούν και άλλοι συμφορίτες που είναι άρρωστοι να γράφουμε και όχι να κάνουμε διαλέξεις.....

Συνεπώς θα τελειώσω το ημερολογιό μου σήμερα αφού νιώθω καλά θα επανέλθω όταν θα είμαι άρρωστος πάλι (ελπιζω του χρόνου)

Μέρα τελική

Καλώς ή κακώς άρχισα την αντιβίωση και πρέπει να την συνεχίσω ολόκληρη 8 τουλάχιστον μέρες (αν και κανονικά είναι 10)
Το να σταματήσω ένα αντιβιοτικό στην μέση γιατί απλά νιώθω καλά είναι το χειρότερο λάθος που μπορεί να κάνει κάποιος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 06-02-17 στις 00:30.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Nelliel

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Κρατάτε ημερολόγιο; - Από Tania_K
      Το θέμα έχει λάβει 18 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-09-12 στις 02:37.
    • Ημερολόγιο των Μάγιας - Από kiriku
      Το θέμα έχει λάβει 33 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-08-09 στις 12:45.
    • Ποια η διάρκεια μίας ίωσης; - Από lucky_cat
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-06-09 στις 07:10.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους