Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,040 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Η χρησιμότητα των ξένων γλωσσών στον επαγγελματικό τομέα

germa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη germa
Ο germa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O germa έγραψε στις 14:20, 15-01-09:

Ξέρω πολύ καλά γαλλικά γιατί είναι η πρώτη μου γλώσσα. Τώρα μαθαίνω αγγλικά γιατί είναι απαραίτητα. Αργότερα ίσως ισπανικά. Αντίθετα δε μαθαίνω γερμανικά γιατί έχουν πάψει να υφίστανται εκτός Ευρώπης (κανένας δε μαθαίνει) και γιατί μιλιούνται παγκοσμίως μόνο σε δύο χώρες. Είναι και τρομερά δύσκολα. Νομίζω ότι το μέλλον είναι οι γλώσσες που σχετίζονται με τα λατινικά. Δηλ. αγγλικά, γαλλικά και ισπανικά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 14:57, 15-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από germa
Ξέρω πολύ καλά γαλλικά γιατί είναι η πρώτη μου γλώσσα. Τώρα μαθαίνω αγγλικά γιατί είναι απαραίτητα. Αργότερα ίσως ισπανικά. Αντίθετα δε μαθαίνω γερμανικά γιατί έχουν πάψει να υφίστανται εκτός Ευρώπης (κανένας δε μαθαίνει) και γιατί μιλιούνται παγκοσμίως μόνο σε δύο χώρες. Είναι και τρομερά δύσκολα. Νομίζω ότι το μέλλον είναι οι γλώσσες που σχετίζονται με τα λατινικά. Δηλ. αγγλικά, γαλλικά και ισπανικά.
Σε λένε και germa τρομάρα σου. Το 1/3 της Ευρώπης μιλάει γερμανικά. Οι περισσότερες χώρες στην Ευρώπη που έχουν ως μητρική τα γερμανικά (όχι μόνο δυο όπως είπες, αλλά και μεγάλα τμήματα άλλων χωρών) και ως υποχρεωτική δεύτερη γλώσσα όλη η κεντρική Ευρώπη. Ακόμα έχουν το πάνω χέρι στην αγορά εργασίας, στις σπουδές θεωρητικής κατεύθυνσης τα καλύτερα Πανεπιστήμια και η πιο χρήσιμη γλώσσα και σε τεχνικές σπουδές. Τι εννοείς έχουν πάψει να υφίστανται εκτός Ευρώπης και σένα τι σε νοιάζει ; Στην Αμερική ζεις ή στον Καναδά; Τα ισπανικά είναι απλά μια μόδα, θα χάσεις τον καιρό σου. Το πολύ πολύ να σε βοηθήσουν να βρεις καμμιά γκόμενα πιο εύκολα γιατί έχουν ένα κόλημα τα κορίτσια με τα ισπανικά. Γαλλικά ποιοί μιλάνε ; Απομεινάρι μιας εποχής που η κοπέλα μάθαινε απαραιτήτως γαλλικά και πιάνο, και άχρηστα στην αγορά εργασίας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

germa

Νεοφερμένος

Ο germa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O germa έγραψε στις 17:51, 15-01-09:

Τα γερμανικά είναι άχρηστα στην αγορά εργασίας γιατί προτιμούν γκασταρμπάιτερς - δηλαδή έλληνες που έχουν δουλέψει στη Γερμανία - μετανάστες και είναι πολύ φθηνότερο δυναμικό από τους Έλληνες που μιλάν ελληνικά. Ο αριθμός των Γαλλόφωνων ανά τον κόσμο αυξάνει. Η Γαλλία ήταν πρωταθλήτρια γεννήσεων στην Ευρώπη τα τελευταία χρόνια - ενώ αντίθετα ο πληθυσμός της Γερμανίας μειώνεται. Δεν έχεις παρά να ψάξεις στο Wikipedia ή στο Wiktionary για την Γαλλική γλώσσα. Η σελίδα του Francostas στο Βικιλεξικό τα λέει όλα και έχει παραπομπές. Οι εργαζόμενοι Έλληνες που χρησιμοποιούν Γαλλικά είναι πάρα πολύ. Μη με βάζεις να κάνω συγκρίσεις γιατί έχω πείρα. Το πως ονομάζομαι είναι δικαίωμά μου και δεν είμαι υποχρεωμένος να το εξηγήσω. Τα ισπανικά έχουν πολλαπλάσιους χρήστες των γερμανικών. Πριν 2 χρόνια οι γερμανόφωνοι χρήστες ήταν διπλάσιοι των γαλλόφωνων - τώρα όμως οι γαλλόφωνοι χρήστες είναι περισσότεροι κατά εκατομμύρια των γερμανόφωνων. Δες το internetworldstats για top ten languages. Θα δεις πόσο αυξάνουν και τα ισπανικά και το συνολικό πληθυσμό ανά γλώσσα

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:57, 15-01-09:

Germa μου, διαφωνώ σε κάθε σημείο που αναφέρεις.
Άλλωστε, ζώντας σε γερμανόφωνο μέρος μπορώ να μιλήσω με πολύ μεγάλη ασφάλεια και σε διαβεβαιώ ότι τα γερμανικά είναι πολύ σημαντική γλώσσα. Δεν ξέρω πού σημειώθηκαν οι περισσότερες γεννήσεις, αλλά κάποια πράγματα μετριούνται πιο ποιοτικά κι όχι ποσοτικά.

Τα ισπανικά και τα κινέζικα είναι οι πιο ευρέως ομιλούμενες γλώσσες, αλλά αν δε σκοπεύεις να δουλέψεις σε πολυεθνική που να εμπορεύεται με τη Λατινική Αμερική ή off shore στο Hong Kong ή τη Shanghai, η Ευρώπη χαμογελά στη γνώση γερμανικών.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

germa

Νεοφερμένος

O germa έγραψε στις 18:10, 15-01-09:

Οι ίδιοι οι Ευρωπαίοι στο Ευροβαρόμετρο θεωρούν τα Γαλλικά ως σημαντικότερη γλώσσα. Τα γερμανικά είναι χρήσιμα μόνο στις χώρες γύρω από τη Γερμανία και την Αυστρία. Η Ελβετία έχει κυρίως γερμανικές διαλέκτους. Εγώ όμως δεν είμαι Τσέχος. Στην Ισπανία ή στην Αγγλία, στην Ιταλία ή τη Ρουμανία τα γερμανικά χρησιμοποιούνται από καθόλου έως ελάχιστα. Τα 2/3 του ευρωπαικού εμπορίου διακινούνται μέσω της Γαλλίας. Μάλλον τα γερμανικά μιάζουν με μόδα γιατί δεν έχουν υπόβαθρο. Στις δε άλλες ηπείρους όλοι μαθαίνουν αγγλικά, γαλλικά ή πορτογαλλικά. Και στην Ελληνική τηλεόραση για να δεις γερμανική ταινία πρέπει να περιμένεις πολύ καιρό.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:16, 15-01-09:

Τι να πω, διαφωνώ με τις πηγές σου και επιμένω ότι οι αμερικανικές εταιρίες συνεργάζονται πολύ με γερμανικές ή έχουν παραρτήματα στο Αμβούργο, Βερολίνο, Μόναχο, κλπ. Αντίστοιχα μεγάλη αναμφισβήτητη δύναμη είναι η ελβετική (τράπεζες κλπ).
Στην τελική, με τα αγγλικά πας παντού, πλέον τα επαγγελματικά περιβάλλοντα είναι πολυεθνικά με κοινή γλώσσα επικοινωνίας τα αγγλικά.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

germa

Νεοφερμένος

O germa έγραψε στις 18:22, 15-01-09:

Οι πηγές μου είναι το Υπουργείο εξωτερικών. Αν θέλεις μπορείς να ψάξεις τη σελίδα χρήστη francostas στο Βικιλεξικό. Εκεί ο φίλος μου έχει ένα σωρό links για τη χρήση των Γαλλικών και τη σημασία τους. Νομίζω ότι απαγορεύεται να χρησιμοποιούμε λινκς γι αυτό και δε το γράφω. Αλλά αν γράψεις το francostas σε ένα search engine όπως το google θα το βρεις εύκολα. Μετά συζητάμε αν θέλεις. Τώρα - συγνώμη - έχω αρχίσει να κουράζομαι.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:40, 15-01-09:

Δεν απαγορεύονται τα λινκς, μπορείς να παραθέσεις την πηγή σου (κατά προτίμηση επίσημη κι όχι κάποιου ατόμου, γιατί καλό είναι να 'ναι έγκυρη) χρησιμοποιώντας αυτό το κουμπί .

Είδα το προφίλ του κυρίου αυτού, δεν ξέρω τις πηγές του και το ότι τα γαλλικά ομιλούνται σε πολλές χώρες της Αφρικής δε μου λέει κάτι. Είδα ότι γενικά είναι υπέρμαχος της εκμάθησης της γλώσσας αυτής, αλλά δεν είδα κάτι που να αναιρεί τα δικά μου επιχειρήματα.

Καλή ξεκούραση.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 20:29, 15-01-09:

Δεν αξίζει καν η απάντηση σε ένα άτομο που απ'ότι φαίνεται εκτός από λάθος στοιχεία, δεν έχει και χιούμορ. Δεν με ένοιαξε καθόλου το όνομά σου, αστειάκι με το germa (το username σου) και το germania έκανα. 'Οσο για τα στοιχεία σου φυσικά και είναι ανυπόστατα όπως λέει το Γίδι. Θα'χεις κάποιο λόγο να μισείς τους γερμανομαθείς και τη Γερμανία επειδή δεν μπορείς να τους φτάσεις που είναι και θα είναι πρώτοι σε όλα. Σου θυμίζω τι έχει πει κάποιος μεγάλος διαννοούμενος "Ο Αμερικάνος έχει φαίνεσθαι και δεν έχει είναι", "Ο Ρώσος έχει είναι και δεν έχει φαίνεσθαι". ''Ο Γερμανός έχει και είναι και φαίνεσθαι". Δεν καταλαβαίνω την εμπάθειά σου και το ρατσισμό αυτό. 'Ολες οι γλώσσες έχουν υπόβαθρο. Δοτική πτώση έχουν τα γερμανικά και δεν έχουν υπόβαθρο ;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

A propos (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη A propos
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,500 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 20:40, 15-01-09:

500 εκατομμύρια γαλλόφωνοι
άλλα τόσα ισπανόφωνοι ανά τον κόσμο. Strangelove μπορείς να αγαπάς όποια γλώσσα θέλεις (πχ τα γερμανικά). Αλλά μήπως υπερβάλλεις λιιιιιιιγοοοοοο;;;

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 20:46, 15-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από evergreen
500 εκατομμύρια γαλλόφωνοι
άλλα τόσα ισπανόφωνοι ανά τον κόσμο. Strangelove μπορείς να αγαπάς όποια γλώσσα θέλεις (πχ τα γερμανικά). Αλλά μήπως υπερβάλλεις λιιιιιιιγοοοοοο;;;
H ερώτηση δεν θα'πρεπε να είναι αν υπερβάλλω λίγο, αλλά αν εσύ έχεις διαβάσει τί έγραψα. 'Οχι ποιά είναι η ισχυρότερη γλώσσα στον κόσμο, αλλά ποιά είναι η κυρίαρχη γλώσσα στην Ευρώπη, αυτό έγραψα, και ποιά χώρα είναι η ηγετική δύναμη της Ευρώπης αυτή τη στιγμή. Το νούμερο 1 στην Ευρώπη, όχι στον κόσμο, είναι η Γερμανία.

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,500 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 20:52, 15-01-09:

Κόψε κάτι. Είδες τι έπαθε η Deutsche Bank σήμερα...

Η Ουκρανία και η Γαλλία είναι 1,5 με 2 φορές μεγαλύτερες.....................

σε έκταση

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 16-01-09 στις 10:39. Αιτία: merge
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 23:47, 15-01-09:

Κόψε κάτι. Είδες τι έπαθε η Deutsche Bank σήμερα...
Ναι, η Deutsche Bank είναι η όλη ιστορία.... Τι λες φίλε μου; Ολόκληρη χρηματοπιστωτική κρίση είχαμε που διέλυσε όλο τον πλανήτη, και μιλάμε για τα αυτονόητα-κορυφές του παγόβουνου; Στην Αμερική έγινε της τρελής με τα MBS, η Deutsche Bank στη Γερμανία θα γλύτωνε; Τι MBS στο Αμέρικα, τι ομόλογα στο Ντόιτσλαντ, ούνα φάτσα ούνα ράτσα... Ή μήπως όλη η επισφαλής απαίτηση ήταν -ένα χαρτοφυλάκιο- από το Γερμανικό Δημόσιο για να πούμε ότι καταρρέει η Γερμανική Οικονομία; (Τώρα κηνυγάει 6 δίς το Γ.Δ μέσω 10-ετών ομολόγων, εδώ ναι αν εστίαζες, ναι τα σκατώσανε...) Να χαρώ εγώ μια όποια τράπεζα άμα καμουφλάρεται έτσι από τον μη συστηματικό κίνδυνο... Άμα είμαστε πιό γνώστες εμείς γιατί δεν πάμε να τους ανοίξουμε τα μάτια τότε;

Και ξεφύγαμε από το θέμα, απλά θα το λήξω λέγοντας κάτι σχετικό/άσχετο. Στην επιστήμη μου (Χρημ/κή), μαζί με τα Αγγλικά είναι και τα Γερμανικά σημαντικά, και βλακεία μου που δεν τα έμαθα τα τελευταία, κάτι που θα αλλάξει απ' του χρόνου.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:45, 16-01-09:

Πάντα εξαρτάται από τον τομέα που ενδιαφέρει τον καθέναν αλλα και τη χωρα. Αλλα ας μη λέμε ότι τα ισπανικά είναι χρήσιμα για την Ευρώπη έτσι γενικά, θα αρχίσω να μασάω τις κοτσίδες μου. Λατρεύω τη γλώσσα, αλλα τη βλέπω σα χρήσιμο εργαλείο μονο σε συνάρτηση με συγκεκριμένους κλάδους και χώρες.

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 13:49, 16-01-09:

Βρήκα αυτό στις ειδήσεις του Yahoo

http://news.yahoo.com/s/afp/20090113/hl_afp/francehealthwomendemography

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 16-01-09 στις 13:52. Αιτία: επεξεργασία λινκ
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:53, 16-01-09:

Και τι σημαίνει αυτό για τη χρησιμότητα της γλώσσας;

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 13:55, 16-01-09:

Κάποιο έρωτα έχεις με το Παρίσι εσύ, δεν εξηγείται αλλιώς (και δεν σε αδικώ, έχω πάει 2 φορές, καλά ήταν), όμως το λίνκι σου έχει ένα http:// παραπάνω. Το actual link είναι **οκ το διόρθωσε το Γιδάκι**

Δεν έχει σχέση με το θέμα μας όμως αυτό που παραθέτεις, παρόλαυτά σε βοηθάω να πεις αυτό που τελοσπάντων θέλεις να πεις.

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 14:23, 16-01-09:

Σ'ευχαριστώ. Μ'αρέσει το Παρίσι αλλά δεν είμαι και ξετρελαμένος γιατί γενικά είμαι δύσκολο άτομο.
http://www.smh.com.au/news/news/fran...259084235.html

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 16:00, 16-01-09:

Σ'ευχαριστώ. Μ'αρέσει το Παρίσι αλλά δεν είμαι και ξετρελαμένος γιατί γενικά είμαι δύσκολο άτομο.
http://www.smh.com.au/news/news/fran...259084235.html
Aυτό λέει αυτό :
France still world's top tourist destination

Ε και ; Δεν βλέπω τη σχέση με το θέμα μας. Και η Ελλάδα είναι πρώτη ναυτιλιακή δύναμη, αυτό πάει να πει ότι τα ελληνικά είναι δημοφιλής και χρήσιμη γλώσσα στην αγορά εργασίας ; Μόνο στα Πανεπιστήμια και στους κύκλους των διανοοούμενων. Τα γερμανικά αντίθετα γίνονται όλο και περισσότερο της πιάτσας.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

A propos (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 16:52, 16-01-09:

Μου φαίνεται ότι ο νοών νοείτο. Είναι μόνο της πιάτσας. Συμφωνώ

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 17:14, 16-01-09:

Αμ δεν νοείτο... Ο Δόκτωρας δήλωσε την τάση που έχει αυτή η γλώσσα, εσύ όμως φίλε μου γίνεσαι απόλυτος! Αυτό το στηρίζω στο ότι, το "μόνο" ως δηλωτικό αποκλειστικότητας, δεν έχει ταυτόσημη ερμηνεία με το μη αποκλειστικό "όλο και περισσότερο". Θεωρώ ότι υπάρχει μια εγκαθετότητα εδώ... Χωρίς να θέλω να θίξω τίποτα, ούτε τα Γερμανικά είναι η γλώσσα μου, απλά επεμβαίνω γιατί κάτι δεν είναι σωστό εδώ, τουλάχιστον όχι τόσο πειστικό όσο θα χρειαζόταν για να είναι ένα στιβαρό (και εν γένει σοβαρό) επιχείρημα.

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 17:22, 16-01-09:

Συμφωνώ στο ότι υπήρξε εγκαθετότητα. Είναι και ωραία λέξη.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 17:23, 16-01-09:

Ωραία λοιπόν. Τότε γιατί έπρεπε να κάνουμε όλο αυτόν τον κύκλο για να πούμε το ίδιο, ότι τα γερμανικά είναι μια χρήσιμη, πρακτική γλώσσα στην αγορά εργασίας ; Εσύ αυτό το αρνήθηκες αρκετά απόλυτα στην αρχή. Επίσης εγώ δεν είπα ποτέ ότι είναι μόνο της πιάτσας. Φαίνεται ότι δεν θες να δεις τι θέση έχουν στην Ιστορία της Φιλοσοφίας. Φιλόσοφος που δεν έχει σπουδάσει Νίτσε, Λάιμπνιτς, Χέγκελ και Καντ είναι για τα πανηγύρια, και χωρίς αυτές και άλλες πολλές προσωπικότητες, η Ιστορία της παγκόσμιας Φιλοσοφίας θα ήταν πολύ φτωχότερη. Οι φιλοσοφίες δε που αναπτύχθηκαν σε εκείνα τα εδάφη (κι αυτό ας το έχουν υπόψην τους κάτι Ελληναράδες που λένε ότι στο βορά δεν αναπτύσσεται τίποτα και αποκαλούν κουτόφραγκους όλους τους άλλους), έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στις ιστορικές εξελίξεις. Ας μην αναφέρω την τεράστια συμβολή στη Λογοτεχνία (Γκέτε, Σίλερ κ.α)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

A propos (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 18:51, 16-01-09:

Εγώ δεν είπα ότι είναι άχρηστα. Εσύ σημιούργησες εσφαλμένη εντύπωση. Αντιθέτως είπα ότι συρρικνώνονται πληθυσμιακά. Οι γερμανοί δεν κάνουν παιδιά όπως και οι Έλληνες. Αντίθετα οι Γάλλοι είναι πρωταθλητές ευρώπης σε γεννήσεις εδώ και δέκα χρόνια. Η Γαλλία από 55 εκατομμύρια είναι 64,5 και μόνο η μητροπολιτική. Η Γερμανία από 84 είναι σήμερα 82 εκατομμύρια. Το Βελγικό Κονγκό είναι 68 εκατομμύρια. Η Ακτή Ελεφαντοστού 20 εκατομμύρια και μιλούν μόνο γαλλικά. Η γλώσσα αυξάνεται πληθυσμιακά με φρενήρεις ρυθμούς και έχει παρουσία σε όλες τις ηπείρους.
Βλέπε 2008 World estimated population
http://www.internetworldstats.com/stats7.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...icial_language
Η γερμανία μειώνεται κάθε μέρα κατά 99 κατοίκους ενώ η Γαλλία αυξάνει πάνω από 1000.
http://www.xist.org/earth/population1.aspx

Επίδραση της γαλλικής γλώσσας στην ελληνική σε πολλούς τομείς :

1. Αυτοκίνητο (αξεσουάρ, βολάν, ντιστριμπυτέρ, μοτέρ, καπό, ταμπλό, παρμπρίζ, κοντέρ, λεβιέ, πορτμπαγκάζ, μπουζί, βολάν, ντεμπραγιάζ, σασμάν, ρεζερβουάρ, συσπανσιόν, σασί, σιλανσιέ, ταξί.) κ.α.
2. Κινηματογράφος - Ψυχαγωγία (μιξάζ, μοντάζ, ντεκουπάζ, καντράζ, γκρο πλαν, αμπιγιέρ, γκρο πλαν, πλατό, φεστιβάλ, φιλμ νουάρ, γκισέ, μπουάτ, πρεμιέρα, ρεπερτόριο, σουξέ, τουρνέ, φουαγιέ) κ.α.
3. Αθλητικά (ρεπεσάζ, ρεβάνσ, ζετέ, επολέ, αρασέ, γκρανπρί, ζετέ, κουλουάρ, ρεκόρ, σικέ, τερέν, τουρνουά) κ.α. 4. Μονάδες μέτρησης (κιλό, μέτρο, τιράζ, τονάζ) κ.α.
5. Αγορά (αμπαλάζ, ετικέτα) κ.α.
6. Επαγγέλματα (κονφερανσιέ, γκαρσόνι, ντιζέζ, στριπτιζέζ, φαρσέρ, αμπιγιέρ, ντεκορατέρ) κ.α.
7. Ζωγραφική (ατελιέ, ρετούς) χρώματα:.παλ, ακαζού, γκρενά, ιβουάρ, εκρού, κρεμ, λιλά, μοβ, μπεζ, μπλε μαρέν, μπορντό, παστέλ, ροζ, σιελ, τυρκουάζ, φουμέ) κ.α.
8. Συσκευές, εξαρτήματα, Τομείς της τεχνολογίας Μέσα μεταφοράς όπως (τρένο, μετρό, τρακτέρ, βαγκονλί, τελεφερίκ, σεσουάρ, στυλό, ασανσέρ, μπρελόκ, καντράν, αμπούλα, ασανσέρ, βάνα, καλοριφέρ, κομπρεσέρ, κοντέρ, κοντρόλ, λεβιές, μπαλαντέζα, ντουί, ρουλεμάν, ταμπλό, φις) κ.α.
9. Μαγειρική - Ζαχαροπλαστική (κρουασάν, απεριτίφ, γκαρσόν, εκλέρ, εβαπορέ, κουβερτούρα, κρέπα, μαγιονέζα, μπεσαμέλ, νουά, παντεσπάνι, πουρές, ρεστοράν, φαρίν λακτέ, φραπέ, φρικασέ, φρουί γλασέ)
10 Mόδα α) ρούχα: ανσάμπλ, σάρπα, καλσόν, καμπαρντίνα, κασκόλ, κολάν, μαγιό, παλτό, μπουφάν, σαμπό, σινιέ, σουέτ, ταγέρ, φουλάρι β) 'γούνες': βιζόν, ετόλ, λουτρ, ρενάρ γ) 'υφάσματα': βισκόζ, βουάλ, εμπριμέ, καμηλό, καρό, κοτλέ, λαμέ, μπροκάρ, ντουμπλεφάς, πικέ, σατέν, ταφτάς, τούλι δ) 'ραπτική': αμπιγιέ, κρουαζέ, μανεκέν, μπουτίκ, ντεμοντέ, πασαρέλα, ρεβέρ, τρουακάρ, φερμουάρ, πρεταπορτέ) ε) κοσμήματα (κραγιόν, κολιέ, μενταγιόν, φομπιζού) κ.α.
11. Αντικείμενα - χώροι σπιτιού : (αμπαζούρ, γκαζόν, ζαρντινιέρα, καναπές, κονσόλα, λαμπατέρ, μπιμπελό, ντεκόρ, ρετιρέ, σαλόνι, σεκρετέρ, σουίτα, φερφορζέ). και πολλών άλλων επιστημών
12. Γράμματα και τέχνες : αρνουβό, αρντεκό, ατελιέ, αφίσα, γκαλερί, γκραβούρα, κολάζ, μπαρόκ, ντοκτορά, ρεσιτάλ, ρετρό, σολφέζ, στιλ. κ.α
13. Λεπτότειχες κατασκευές - Αλουμινοκατασκευές Τραβέρσα, πόμολο.

Η Γαλλία είναι η πρώτη επενδύτρια χώρα στην Ελλάδα (2006) 100 θυγατρικές εταιρείες της απασχολούν πάνω από 30000 άτομα (εκτός διανομέων). Πρώτη χώρα σε ξένες επενδύσεις στον κόσμο μπροστά από την Κίνα και τις Η.Π.Α. Αλλά και το 2005 οι επενδύσεις της Γαλλίας στην Ελλάδα ήταν πολύ κοντά στις Η.Π.Α Επενδύσεις Ξένων στην Ελλάδα το 2005
ΔΙΕΘΝΗΣ ΔΙΑΣΤΑΣΗ Σε όλους τους διεθνείς οργανισμούς όπως Ευρωπαική Ενωση, Ιντερπόλ, Ουνέσκο, Ηνωμένα Εθνη, Οοσά, Οπέκ, ΠΟΕμπορίου και όλους τους άλλους για να εργαστεί κανείς πρέπει να γνωρίζει απαραίτητα γαλλικά ή αγγλικά και αν γνωρίζει και άλλες ξένες γλώσσες είναι υπέρ του
Στην Ευρωπαϊκή Ένωση για να κάνει κανείς καριέρα ως υπάλληλος στα θεσμικά και μη όργανα της ευρωπαϊκής ένωσης πρέπει να συμμετέχει σε γραπτό και στη συνέχεια σε προφορικό διαγωνισμό, για να γίνει δε δεκτός στους διαγωνισμούς αυτούς απαραίτητη προϋπόθεση, πέραν της άριστης γνώσης της μητρικής του γλώσσας είναι η γνώση της γαλλικής ή της αγγλικής γλώσσας
Πρώτη στην εξαγωγή αγροτικών προϊόντων στην Ευρώπη και δεύτερη παγκοσμίως μετά τις Η.Π.Α

Η Ελλάδα επενδύει στη Γαλλία και υπάρχουν 130 θυγατρικές της εδώ.
http://www.agora.mfa.gr/frontoffice/...=213&cnode=105

Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω και άλλα λινκι. Να ξέρεις όμως ότι εσύ άρχισες την όλη ιστορία. Εγώ παρόλα αυτά δε σου θυμώνω. Απλά υπερασπίζομαι τον εαυτό μου.

Παράθεση

ioanna283 (Ιωάννα... :))

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ioanna283
H Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H ioanna283 επέστρεψε στο στέκι δυναμικά σκέφτηκε κι έγραψε στις 02:16, 17-01-09:

(κάνω κόπυ από το άλλο ποστ που συζητούσαμε το ίδιο )

παιδιά,εγώ που ξεκίνησα από μικρή ξένες γλώσσες με αγγλικά γαλλικά ως πρώτη επαφή (εννοείται,περαν των ελληνικών ),τελικά τις έκανα χόμπυ
τώρα μιλάω αγγλικά,γαλλικά,ιταλικά και ισπανικά σε άριστο επίπεδο κι άρχισα ήδη να μελετάω ρωσικά.
γενικώς πιστεύω ότι τα ρωσικά,όσο και τα τουρκικά,σταδιακά θα έχουν μεγάλη άνοδο.πρόκειται για αγορές που θα ανοίξουν σύντομα νέες προοπτικές στην Ευρώπη,και λίγοι θα είναι τότε όσοι θα μιλάν τις αντίστοιχες γλώσσες...
πιστεύω ότι με τα ρώσικα έκανα καλή επιλογή για νέα γλώσσα
τα γερμανικά δεν τα θεωρώ σε καμιά περίπτωση κυρίαρχη γλώσσα στην Ευρώπη.πέραν των γερμανόφωνων λαών,άααντε και των πέριξ,οι υπόλοιποι ευρωπαίοι δεν τα μιλάνε.οι τάσεις γενικώς κλίνουν προς αγγλικά και ισπανικά.και στην αγγλία ισπανικά έχουν πρώτη ξένη γλώσσα,και γαλλία,και ιταλία,και Ρωσία και Σκανδιναβία ακόμη(εκεί ως επιλογής βέβαια)
Γερμανικά,μιλάν όσοι ζουν στη Γερμανία και στις τριγύρω χώρες.όσο για το ότι συρρικνώνονται,έχω ακούσει κάτι τέτοιο και στο παρελθόν.δεν ξέρω με λεπτομέρειες..όσα παραπάνω ανέφερα,είναι ότι διαπίστωσα ιδίοις όμασι και ώτοις χαχαχα από ότι μου είπανε παιδιά από τις χώρες που προανέφερα.συμπεράσματα δικά σας
πάντως οι περίεργες και πρωτότυπες γλώσσες είναι πάντοτε ένα "+" στο βιογραφικό οποιουδήποτε τις μιλάει

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 02:30, 17-01-09:

Η χρησιμότητα των ξένων γλωσσών στον επαγγελματικό τομέα

Καμ ιν μιστερ, γκουντ σουβλάκι.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

A propos (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 14:19, 30-01-09:

Με το σουβλάκι μικροσκοπικό και το φραπέ πανάκριβο δε βλέπω ούτε μίστερ ούτε μεσιέ ούτε.......παραδάκι.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:22, 30-01-09:

"Ειναι μονο της πιατσας" τι ακριβως σημαινει για σενα?

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:29, 30-01-09:

Εγώ δεν είπα ότι είναι άχρηστα. Εσύ σημιούργησες εσφαλμένη εντύπωση. Αντιθέτως είπα ότι συρρικνώνονται πληθυσμιακά. Οι γερμανοί δεν κάνουν παιδιά όπως και οι Έλληνες. Αντίθετα οι Γάλλοι είναι πρωταθλητές ευρώπης σε γεννήσεις εδώ και δέκα χρόνια. Η Γαλλία από 55 εκατομμύρια είναι 64,5 και μόνο η μητροπολιτική. Η Γερμανία από 84 είναι σήμερα 82 εκατομμύρια. Το Βελγικό Κονγκό είναι 68 εκατομμύρια. Η Ακτή Ελεφαντοστού 20 εκατομμύρια και μιλούν μόνο γαλλικά. Η γλώσσα αυξάνεται πληθυσμιακά με φρενήρεις ρυθμούς και έχει παρουσία σε όλες τις ηπείρους.
Βλέπε 2008 World estimated population
http://www.internetworldstats.com/stats7.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...icial_language
Η γερμανία μειώνεται κάθε μέρα κατά 99 κατοίκους ενώ η Γαλλία αυξάνει πάνω από 1000.
http://www.xist.org/earth/population1.aspx

Επίδραση της γαλλικής γλώσσας στην ελληνική σε πολλούς τομείς :

1. Αυτοκίνητο (αξεσουάρ, βολάν, ντιστριμπυτέρ, μοτέρ, καπό, ταμπλό, παρμπρίζ, κοντέρ, λεβιέ, πορτμπαγκάζ, μπουζί, βολάν, ντεμπραγιάζ, σασμάν, ρεζερβουάρ, συσπανσιόν, σασί, σιλανσιέ, ταξί.) κ.α.
2. Κινηματογράφος - Ψυχαγωγία (μιξάζ, μοντάζ, ντεκουπάζ, καντράζ, γκρο πλαν, αμπιγιέρ, γκρο πλαν, πλατό, φεστιβάλ, φιλμ νουάρ, γκισέ, μπουάτ, πρεμιέρα, ρεπερτόριο, σουξέ, τουρνέ, φουαγιέ) κ.α.
3. Αθλητικά (ρεπεσάζ, ρεβάνσ, ζετέ, επολέ, αρασέ, γκρανπρί, ζετέ, κουλουάρ, ρεκόρ, σικέ, τερέν, τουρνουά) κ.α. 4. Μονάδες μέτρησης (κιλό, μέτρο, τιράζ, τονάζ) κ.α.
5. Αγορά (αμπαλάζ, ετικέτα) κ.α.
6. Επαγγέλματα (κονφερανσιέ, γκαρσόνι, ντιζέζ, στριπτιζέζ, φαρσέρ, αμπιγιέρ, ντεκορατέρ) κ.α.
7. Ζωγραφική (ατελιέ, ρετούς) χρώματα:.παλ, ακαζού, γκρενά, ιβουάρ, εκρού, κρεμ, λιλά, μοβ, μπεζ, μπλε μαρέν, μπορντό, παστέλ, ροζ, σιελ, τυρκουάζ, φουμέ) κ.α.
8. Συσκευές, εξαρτήματα, Τομείς της τεχνολογίας Μέσα μεταφοράς όπως (τρένο, μετρό, τρακτέρ, βαγκονλί, τελεφερίκ, σεσουάρ, στυλό, ασανσέρ, μπρελόκ, καντράν, αμπούλα, ασανσέρ, βάνα, καλοριφέρ, κομπρεσέρ, κοντέρ, κοντρόλ, λεβιές, μπαλαντέζα, ντουί, ρουλεμάν, ταμπλό, φις) κ.α.
9. Μαγειρική - Ζαχαροπλαστική (κρουασάν, απεριτίφ, γκαρσόν, εκλέρ, εβαπορέ, κουβερτούρα, κρέπα, μαγιονέζα, μπεσαμέλ, νουά, παντεσπάνι, πουρές, ρεστοράν, φαρίν λακτέ, φραπέ, φρικασέ, φρουί γλασέ)
10 Mόδα α) ρούχα: ανσάμπλ, σάρπα, καλσόν, καμπαρντίνα, κασκόλ, κολάν, μαγιό, παλτό, μπουφάν, σαμπό, σινιέ, σουέτ, ταγέρ, φουλάρι β) 'γούνες': βιζόν, ετόλ, λουτρ, ρενάρ γ) 'υφάσματα': βισκόζ, βουάλ, εμπριμέ, καμηλό, καρό, κοτλέ, λαμέ, μπροκάρ, ντουμπλεφάς, πικέ, σατέν, ταφτάς, τούλι δ) 'ραπτική': αμπιγιέ, κρουαζέ, μανεκέν, μπουτίκ, ντεμοντέ, πασαρέλα, ρεβέρ, τρουακάρ, φερμουάρ, πρεταπορτέ) ε) κοσμήματα (κραγιόν, κολιέ, μενταγιόν, φομπιζού) κ.α.
11. Αντικείμενα - χώροι σπιτιού : (αμπαζούρ, γκαζόν, ζαρντινιέρα, καναπές, κονσόλα, λαμπατέρ, μπιμπελό, ντεκόρ, ρετιρέ, σαλόνι, σεκρετέρ, σουίτα, φερφορζέ). και πολλών άλλων επιστημών
12. Γράμματα και τέχνες : αρνουβό, αρντεκό, ατελιέ, αφίσα, γκαλερί, γκραβούρα, κολάζ, μπαρόκ, ντοκτορά, ρεσιτάλ, ρετρό, σολφέζ, στιλ. κ.α
13. Λεπτότειχες κατασκευές - Αλουμινοκατασκευές Τραβέρσα, πόμολο.

Η Γαλλία είναι η πρώτη επενδύτρια χώρα στην Ελλάδα (2006) 100 θυγατρικές εταιρείες της απασχολούν πάνω από 30000 άτομα (εκτός διανομέων). Πρώτη χώρα σε ξένες επενδύσεις στον κόσμο μπροστά από την Κίνα και τις Η.Π.Α. Αλλά και το 2005 οι επενδύσεις της Γαλλίας στην Ελλάδα ήταν πολύ κοντά στις Η.Π.Α Επενδύσεις Ξένων στην Ελλάδα το 2005
ΔΙΕΘΝΗΣ ΔΙΑΣΤΑΣΗ Σε όλους τους διεθνείς οργανισμούς όπως Ευρωπαική Ενωση, Ιντερπόλ, Ουνέσκο, Ηνωμένα Εθνη, Οοσά, Οπέκ, ΠΟΕμπορίου και όλους τους άλλους για να εργαστεί κανείς πρέπει να γνωρίζει απαραίτητα γαλλικά ή αγγλικά και αν γνωρίζει και άλλες ξένες γλώσσες είναι υπέρ του
Στην Ευρωπαϊκή Ένωση για να κάνει κανείς καριέρα ως υπάλληλος στα θεσμικά και μη όργανα της ευρωπαϊκής ένωσης πρέπει να συμμετέχει σε γραπτό και στη συνέχεια σε προφορικό διαγωνισμό, για να γίνει δε δεκτός στους διαγωνισμούς αυτούς απαραίτητη προϋπόθεση, πέραν της άριστης γνώσης της μητρικής του γλώσσας είναι η γνώση της γαλλικής ή της αγγλικής γλώσσας
Πρώτη στην εξαγωγή αγροτικών προϊόντων στην Ευρώπη και δεύτερη παγκοσμίως μετά τις Η.Π.Α

Η Ελλάδα επενδύει στη Γαλλία και υπάρχουν 130 θυγατρικές της εδώ.
http://www.agora.mfa.gr/frontoffice/...=213&cnode=105

Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω και άλλα λινκι. Να ξέρεις όμως ότι εσύ άρχισες την όλη ιστορία. Εγώ παρόλα αυτά δε σου θυμώνω. Απλά υπερασπίζομαι τον εαυτό μου.
Το οτι η ζητηση της γερμανικης γλωσσας στη χωρα μας ειναι πολυ μεγαλυτερη απο τη γαλλικη και αμεσως μετα την αγγλικη, δε σε απασχολει? Τα τελευταια 15 χρονια η ζητηση της πρωτης ολο και αυξανεται ενω της δευτερης ολο και μειωνεται.
Αρκει κανεις να ανοιξει τη Χρυση Ευκαιρια, για να μη μιλησω για τη ζητηση περι διδασκαλιας της μιας εναντι της αλλης.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 15:42, 30-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από ioanna283
τώρα μιλάω αγγλικά,γαλλικά,ιταλικά και ισπανικά σε άριστο επίπεδο κι άρχισα ήδη να μελετάω ρωσικά.
γενικώς πιστεύω ότι τα ρωσικά,όσο και τα τουρκικά,σταδιακά θα έχουν μεγάλη άνοδο.πρόκειται για αγορές που θα ανοίξουν σύντομα νέες προοπτικές στην Ευρώπη,και λίγοι θα είναι τότε όσοι θα μιλάν τις αντίστοιχες γλώσσες...
Έκανες πάρα πολύ καλη επιλογή, συμφωνώ κι εγώ, θα προσέθετα μάλιστα και τα κινεζικά στις ανερχόμενες γλώσσες...
Το σετάκι αγγλικά+με κάτι άλλο είναι ήδη προαπαιτούμενο. Μάλιστα αν το άλλο είναι λατινογενές και βοηθάει να μάθεις περισσότερες από μία γλώσσες ακόμα καλύτερα. Βλέπε την αλυσίδα γαλλικά-ιταλικά-ισπανικά και προσθέτω και μια ακόμα με απίστευτα πολλές λατινικές ρίζες, τα ρουμανικά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 30-01-09 στις 15:50. Αιτία: quote tag
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 16:18, 30-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από ioanna283
Την ίδια διαπίστωση έχω κάνει κι εγώ.Ξεκίνησα (για την ακρίβεια υποχρεώθηκα απο τις συνθήκες) να μαθαίνω αυτόν τον μήνα κι έχω σκοπό του χρόνου να αρχίσω πιο εντατικά.
Νομίζω πως ειδικά η Ρωσσία θα παίξει πολύ μεγάλο ρόλο στην Ευρώπη μέσα στην επόμενη δεκαετία.Και μεταξύ μας είναι μια πολύ ιδιαίτερη γλώσσα και πολύ πιο εύκολη απο ό,τι την περίμενα.
Μια δεύτερη σκέψη μου ήταν πως παρόλο που είχα ξεκινήσει πρόπερσι Γερμανικά λόγω πίεσης χρόνου προτίμησα τα Ρώσικα γιατί πλέον Γερμανικά και Γαλλικά (καλά για Αγγλικά δεν το συζητάω καν) μιλάνε όλο και περισσότεροι οπότε πιο ανταγωνιστικός γίνεσαι με τα Ρώσικα.
Αν και στο μέλλον σίγουρα θα προσπαθήσω να ξαναρχίσω Γερμανικά γιατί ό,τι και να λέγεται ήταν και είναι η γλώσσα του εμπορίου.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:36, 30-01-09:

Ας μην λεμε οτι να ναι ρε παιδια...
Γενικα μου φαινετε οι Γαλοφιλοι μοιαζουν λιγο με τους γαλους που δεν καταδεχονται να μιλισουν οπιαδηποτε αλλη γλωσσα...
Τα γαλλικα ειναι πιο αναγνωρισιμα αν θες να δουλεψεις για την ιδια την ΕΕ, ενταξη σωστο αυτο. Οχι οτι αν ξερεις 4-5 γλωσσες, και τα γαλλικα δεν ειναι μια απο αυτες δεν θα σε παρουν... Και αν δεν κυνηγας θεση στην ΕΕ αλλα εργασια σε χωρα τις ΕΕ, και οι δυο γλωσσες ειναι χρησιμες.
Για καπιων που ειπε για διαφορες χωρες και προσθεσε και την Σκανδιναβια, επειδη εχω παει και σχολειο στην Σουηδια, και η αδερφη μου τελιωσε και το σχολειο εκει, εχεις να επιλεξεις αναμεσα σε Γερμανικα, Ισπανικα και Γαλλικα, τα περισσοτερα παιδια διαλεγουν Ισπανια, μαγεμενα απο προφορα κλπ, και ελαχιστα διαλεγουν γερμανικα η Γαλικα, αυτα στο γυμνασιο. Στο λυκειο μπορεις να συνεχισεις στην ιδια γλωσσα η να επιλεξεις ακομα μια (εξαρτατε και απο το σε τι ειδους λυκειο εισαι, η αδερφη μου πχ που ηθελε να σπουδασει γλωσσες συνεχισε γαλλικα και ξεκινισε και ισπανικα) εκει οι περισσοτεροι διαλεγουν Γερμανικα...
Ακομα, το οτι τα ισπανικα, η γλωσσες που μοιαζουν υπερβολικα με τα ισπανικα, ειναι η γλωσσα παραπολων χωρων, δεν παει και να πει οτι αυτη η γλωσσα εχει την μεγαλητερη ζητηση... Οχι οτι ειναι κακο βεβαια να την ξερεις! Ισα-ισα! Στης μερες μας ομως, οτι γλωσσα και να ξερεις, σε καπια θεση ταιριαζεις, γιατι πλεων χρειαζονται ολες...!

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 19:09, 30-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Ας μην λεμε οτι να ναι ρε παιδια...
Γενικα μου φαινετε οι Γαλοφιλοι μοιαζουν λιγο με τους γαλους που δεν καταδεχονται να μιλισουν οπιαδηποτε αλλη γλωσσα...
Τα γαλλικα ειναι πιο αναγνωρισιμα αν θες να δουλεψεις για την ιδια την ΕΕ, ενταξη σωστο αυτο. Οχι οτι αν ξερεις 4-5 γλωσσες, και τα γαλλικα δεν ειναι μια απο αυτες δεν θα σε παρουν... Και αν δεν κυνηγας θεση στην ΕΕ αλλα εργασια σε χωρα τις ΕΕ, και οι δυο γλωσσες ειναι χρησιμες.
Για καπιων που ειπε για διαφορες χωρες και προσθεσε και την Σκανδιναβια, επειδη εχω παει και σχολειο στην Σουηδια, και η αδερφη μου τελιωσε και το σχολειο εκει, εχεις να επιλεξεις αναμεσα σε Γερμανικα, Ισπανικα και Γαλλικα, τα περισσοτερα παιδια διαλεγουν Ισπανια, μαγεμενα απο προφορα κλπ, και ελαχιστα διαλεγουν γερμανικα η Γαλικα, αυτα στο γυμνασιο. Στο λυκειο μπορεις να συνεχισεις στην ιδια γλωσσα η να επιλεξεις ακομα μια (εξαρτατε και απο το σε τι ειδους λυκειο εισαι, η αδερφη μου πχ που ηθελε να σπουδασει γλωσσες συνεχισε γαλλικα και ξεκινισε και ισπανικα) εκει οι περισσοτεροι διαλεγουν Γερμανικα...
Ακομα, το οτι τα ισπανικα, η γλωσσες που μοιαζουν υπερβολικα με τα ισπανικα, ειναι η γλωσσα παραπολων χωρων, δεν παει και να πει οτι αυτη η γλωσσα εχει την μεγαλητερη ζητηση... Οχι οτι ειναι κακο βεβαια να την ξερεις! Ισα-ισα! Στης μερες μας ομως, οτι γλωσσα και να ξερεις, σε καπια θεση ταιριαζεις, γιατι πλεων χρειαζονται ολες...!
Οι Γάλλοι δεν μαθαίνουν άλλη γλώσσα (όπως και οι Άγγλοι που μαθαίνουν ελάχιστα γαλλικά και ισπανικά) γιατί όπου και να πάνε υπάρχουν δίπλα τους γαλλόφωνοι. Οι Βέλγοι και οι Ολλανδοί δεν κάνουν το ίδιο για ευνόητους λόγους. Όταν τα 2/3 (το 65% των εμπορικών συναλλαγών) διακινούνται μέσα στη Γαλλία. Δίοδος στον ατλαντικό στην Αφρική μέσω Ισπανίας, και δίοδος για Ιταλία και Ισπανία (ένεκα και της τεράστιας γεωγραφικής της έκτασης) καθίσταται ώς μία από τις 3 γλώσσες εμπορίου (μαζί με τα αγγλικά και τα ισπανικά) σύμφωνα με την ΠΟΕ, τότε καταλαβαίνουμε πόσο σημαντική είναι η γαλλική γλώσσα. Αυτό το γράφει και το προσπέκτους του γαλλικού Ινστιτούτου που μοιράστηκε στα γυμνάσια όλης της Ελλάδας. Βέβαια τα ισπανικά έχουν όλο και μεγαλύτερη παγκόσμια επιρροή αναμφισβίτητα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:12, 30-01-09:

Οι Γάλλοι δεν μαθαίνουν άλλη γλώσσα (όπως και οι Άγγλοι που μαθαίνουν ελάχιστα γαλλικά και ισπανικά) γιατί όπου και να πάνε υπάρχουν δίπλα τους γαλλόφωνοι. ...
Ούτε οι Ιταλοί είναι γνωστοί για τη γλωσσομάθειά τους, αλλά μη μου πεις ότι βρίσκουν κι αυτοί όπου πάνε δίπλα τους ιταλομαθείς...;

Επίσης αυτό με τη δίοδο στην άλλη άκρη του Ατλαντικού δεν το καταλαβαίνω. Πρέπει ένα προϊόν να "πατήσει" στη Γαλλία για να περάσει από την άλλη; όχι δα, τη σήμερον ημέρα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

A propos (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 21:01, 30-01-09:

Οι Ιταλοί ξέρουν λίγα αγγλικά, δεν είναι και....... Κινέζοι (που το ποσοστό γλωσσομάθειάς τους είναι "χάλια. Και όσοι ξέρουν γαλλικά ή ισπανικά μπορούν πολύ εύκολα να συνενοηθούν μαζί τους. Εγώ που ξέρω γαλλικά συννενοούμαι άνετα με ισπανούς και Ιταλούς. Ακόμα και με πορτογάλους ή Βραζιλιάνους θα μπορούσα πιστεύω αν κρίνω από τη δορυφορική τηλεόραση.

Υ.Γ Τα προιόντα δεν πηγαίνουν αεροπορικώς για να περάσουν τον Ατλαντικό - ούτε οδικώς (αλλά δια θαλάσσης βλ. Γαλλία). Σίγουρα δίοδος δεν είναι μόνο η Γαλλία αλλά και η Ισπανία (ειδικότερα για την Νότια Αμερική). Για την Αφρική εκτός από Γαλλία και Ισπανία είναι και η Ιταλία και μερικώς η Ελλάδα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 21:07, 30-01-09:

Οι Ιταλοί έχουν χαρακτηριστική δυσκολία εκμάθησης ξένων γλωσσών και τα αγγλικά τους δεν είναι καλύτερα από του μέσου Γάλλου.

Το εμπόριο έχει αλλάξει. Το μεγαλύτερο λιμάνι του κόσμου και το πιο busy ήταν το Rotterdam, πλέον είναι το δεύτερο μετά τη Σαγκάη.
Τα εμπορεύματα μπορεί κάλλιστα να μεταφέρονται μέσω των γαλλικών ακτών, αλλά μη μου πεις ότι πρέπει να μιλάει γαλλικά ο υπεύθυνος της όποιας εταιρίας που απλά θα θέλει να φυλάξει το εμπόρευμά του για μία μέρα και μετά να το στείλει υπερατλαντικά, απλά δεν.

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 21:13, 30-01-09:

Τι να πω. Όλα γίνονται με νοήματα!!!!!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 21:15, 30-01-09:

Δεν είναι ανάγκη να συμφωνήσουμε σήμερα κιόλας. Απλά έχε υπόψη τι λένε όσοι έχουν ζήσει τη χρήση ξένων γλωσσών σε πολυεθνικά περιβάλλοντα και μέσα από το επάγγελμα.
Καταλαβαίνω την οπτική σου, κι εγώ γι' αυτό ξεκίνησα γαλλικά μικρή, αλλά δε συμφωνώ με τα επιχειρήματά σου.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 21:16, 30-01-09:

...Η' με χρήση αγγλικών

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 21:17, 30-01-09:

Σωστός ο προλαλήσαντας.

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 12:31, 20-08-09:

Του Δημήτρη Διαμαντίδη

Την πρώτη θέση μεταξύ των χωρών με τις μεγαλύτερες ξένες επενδύσεις στην Ελλάδα καταλαμβάνει η Γαλλία, ενώ οι επιχειρήσεις γαλλικών συμφερόντων έχουν δημιουργήσει 40.000 θέσεις εργασίας.

Όπως τόνισε, από τη Λάρισα, ο Γάλλος πρέσβης κ. Μπρούνο Ντελέ, οι επενδύσεις από γαλλικές εταιρείες τα τελευταία χρόνια έχουν αυξήσει κατακόρυφα το κεφάλαιο που έχουν κατευθύνει στην Ελλάδα.
Την ίδια στιγμή, υπάρχουν και σημαντικές αυξήσεις στους δείκτες εισαγωγών και εξαγωγών προϊόντων ανάμεσα στα δύο κράτη.
Ο κ. Ντελέ επισήμανε ακόμη ότι η Ελλάδα αποτελεί κύριο τουριστικό προορισμό για τους Γάλλους, αφού το 2006 επισκέφθηκαν τη χώρα μας περίπου 700.000 άτομα, ενώ για το τρέχον έτος εκτιμάται ότι θα σημειωθεί αύξηση 10%. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι επενδύσεις γαλλικών επιχειρήσεων καλύπτουν όλους τους κλάδους της παραγωγής και μεγάλη έμφαση έχει δοθεί στο ελληνικό λιανεμπόριο. Έτσι, τόσο η Carrefour, σε συνεργασία με τη Μαρινόπουλος, όσο και η αλυσίδα οπτικών Grand Optical έχουν αναπτύξει δίκτυα καταστημάτων σε διάφορες πόλεις της χώρας.
Νέα καταστήματα
Τελευταία προσθήκη στον κατάλογο των γαλλικών εταιρειών που διεισδύουν στη χώρα μας αποτελεί η άφιξη της Leroy Merlin, η οποία ειδικεύεται σε προϊόντα διακόσμησης και υλικά κατασκευών και ανοίγει υπερκατάστημα στο Εμπορικό Πάρκο του Αεροδρομίου «Ελ. Βενιζέλος». Το εγχείρημα της επέκτασης της Leroy Merlin στην Ελλάδα έχει αναλάβει η εταιρεία SGB ΑΕ Ελληνική Εταιρεία Ιδιοκατασκευών, που συστάθηκε γι αυτό τον σκοπό. Στο μετοχικό της κεφάλαιο συμμετέχει με 60% ο γαλλικός όμιλος και με 40% επιχειρηματικό σχήμα από μέλη της οικογένειας Φουρλή.
Να σημειωθεί ότι η Leroy Merlin ανήκει στον γαλλικό όμιλο ADEO, που είναι ο δεύτερος μεγαλύτερος όμιλος στην Ευρώπη και πέμπτος στον κόσμο στον τομέα του, με παρουσία σε 9 χώρες και με δίκτυο 197 καταστημάτων.
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12334&subid=2&pubid=287818&tag=8 495

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 13:20, 09-09-09:

Η γλώσσα που είναι σημαντική τείνει να εξαρτάται και απο τον τομέα του επαγγέλματος. Για καθαρά πληροφορικές εφαρμογές πχ δεν μου έχουν χρειαστεί ποτε γερμανικά και εχουν ελάχιστα Γαλλικά. Μόλις έμπλεξα με power distribution χρειάστικαν και τα δύο, κυρίως λόγω αμετάφραστων / κακομεταφρασμένων manuals (καθήστε κάντε καμια μετάφραση ρε παιδια.. καλα που δεν έχουμε κορεάτικο εξοπλισμό δηλαδη.)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 11:30, 10-09-09:

Πρώτη σε επενδύσεις στην Ευρωζώνη η Γαλλία

Στην πληροφορική οι Γάλλοι τώρα άρχισαν να μπαίνουν. Καθυστερημένα λόγω του ότι χρησιμοποιούσαν αντί για κομπιούτερ το Μινιτέλ ένα υπερεξελιγμένο σύστημα Τελετέξτ που τους εξυπηρετούσε για μηνύματα, e-commerce, κρατήσεις εισητηρίων και τα λοιπά. Τώρα μπαίνουν δυναμικά στο Ίντερνετ. Νομίζω ότι αυτοί έχουν εφεύρει το μικροτσίπ που χρησιμοποιούμε για τις τηλεκάρτες και για αναλήψεις στις τράπεζες

Παράθεση

dtsberlin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dtsberlin
Ο dtsberlin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O dtsberlin έγραψε στις 13:31, 19-02-13:

Μηπως ειναι λιγο ακυρο το να συγκρίνουμε γλώσσες και λαους;
Νομιζω πως ολα ειναι χρησιμα και εξαρτώνται απο τι θελει ο καθένας!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους