Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,185 μηνύματα σε 74,657 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σκέψεις γύρω από την βαθύτερη ουσία του ..."τίποτα"

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 07:41, 18-01-09:

Βάζουμε τριάντα ακτίνες μαζί και φτιάχνουμε ένα τροχό αλλά από τον κενό χώρο ανάμεσα στις ακτίνες εξαρτάται η χρησιμότητα του!
Γυρίζουμε τον πηλό για να φτιάξουμε ένα δοχείο αλλά από τον κενό χώρο μέσα και έξω από το δοχείο εξαρτάται η χρησιμότητα του!
Στήνουμε πόρτες και παράθυρα για να χτίσουμε ένα σπίτι αλλά από τον κενό χώρο που περικλείει το σπίτι, εξαρτάται η χρησιμότητα του παραθύρου, της πόρτας, του σπιτιού!

Έτσι και πάντα, το κενό, το τίποτα, είναι το μέτρο χρησιμότητας κάθε ενέργειας μας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 18-01-09 στις 07:43. Αιτία: Αιτία και....αποτέλεσμα!
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ (...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου...)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
Ο ...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε στις 09:10, 18-01-09:

Αυτός που είναι ανοιχτός από παντού, δεν υπάρχει. (Pascal, νομίζω)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη @nt¤wnis|~|¤e
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 427 μηνύματα.

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 20:02, 30-01-09:

Κατʼ αρχήν, είναι αδύνατον να φανταστώ έναν κόσμο στον οποίο δεν υπάρχει ο χώρος. Ακόμα κι αν φανταστούμε τα πράγματα ως ανύπαρκτα, δεν μπορούμε να φανταστούμε ανύπαρκτο και τον χώρο! Και στην καθημερινή ζωή μάς είναι αδιανόητη η απουσία του "κάτι" (είτε αυτό είναι ανθρώπινο σώμα, είτε τραπέζι, είτε βουνό…είτε…), χωρίς να υπάρχει στη θέση του ούτε καν ο κενός χώρος. Το μήλο, το πιάτο και οτιδήποτε θα μπορούσε να βρίσκεται πάνω σε ένα τραπέζι είναι "κάτι". Η απουσία του "κάτι"... υπάρχει, παρουσιάζεται ως "κενός χώρος πάνω απʼ το τραπέζι", τον οποίο…βλέπω.

Εντούτοις, η συνείδηση του κενού χώρου αυτού καθʼ αυτού θα ήταν από μόνη της αρκετή για να συνειδητοποιηθεί το τίποτα;; Νομίζω ότι αν μπορούσαμε να αφαιρέσουμε εντελώς απʼ τη συνείδηση το "κάτι", αφήνοντας μονάχα τον κενό χώρο, τότε το τίποτα θα ήταν αδιανόητο. Το τίποτα δηλαδή φαίνεται σα να "παρουσιάστηκε" στη συνείδηση, επειδή είχε γίνει ήδη αντιληπτή η απουσία του "κάτι", άρα με την προϋπόθεση να είχε γίνει αντιληπτό… "κάτι". Το να λέμε ότι το τίποτα θα μπορούσε να υπάρξει χωρίς το "κάτι", είναι σα να λέμε ότι το ψέμα θα μπορούσε να υπάρξει χωρίς την αλήθεια. Ίσως αυτό να εννοούσε κι ο Επιμενίδης με τη φράση "εμείς οι Κρητικοί λέμε πάντα ψέματα". "Πάντα ψέματα" = απόλυτη απουσία της αλήθειας, κατ' αντιστοιχία (όχι και τόσο άστοχη νομίζω) η απόλυτη απουσία του "κάτι". Κι έτσι δεν μπορεί να βεβαιωθεί ούτε η ίδια του η φράση, αφού αναρωτιέσαι: τώρα τι λέει αυτός;; Αλήθεια ή ψέματα;

Όπως και να' χει, δε νομίζω ότι θα έπρεπε να γίνεται λόγος για "βαθύτερη ουσία του τίποτα" - και ποια θα ήταν δηλαδή η "βαθύτερη ουσία του κάτι";

Κάνοντας, πάντως, μια σύντομη αναζήτηση, βρήκα ότι το "τίποτα" για τους αρχαίους σήμαινε "τι άραγε;"
Από το Μεσαίωνα και μετά απέκτησε αρνητική σημασία με την οποία συναντάται και σήμερα, διατηρώντας εντούτοις και τη θετική του "κάτι" ( ζήτησε τίποτα; συμβαίνει τίποτα; κ.α...) ακόμα κι αν αυτό το "κάτι" είναι μεν μηδαμινό, αλλά "κάτι" ("έγινε πλούσιος από το τίποτα", "θυμώνει με το τίποτα" κ.α...). Στα Γαλλικά το "τίποτα" (rien) προέρχεται από το λατινικό "res" που σημαίνει "πράγμα" και η πρώτη του σημασία ήταν αυτή του "κάτι". Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν πολλά παραδείγματα στην ιστορία της γλώσσας κατά τα οποία το "τίποτα" δηλώνει "κάτι".

Ίσως οι αλήθειες να κρύβονται μέσα στη γλώσσα...

όπως και οι παγίδες...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 20:21, 30-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Βάζουμε τριάντα ακτίνες μαζί και φτιάχνουμε ένα τροχό αλλά από τον κενό χώρο ανάμεσα στις ακτίνες εξαρτάται η χρησιμότητα του!
Γυρίζουμε τον πηλό για να φτιάξουμε ένα δοχείο αλλά από τον κενό χώρο μέσα και έξω από το δοχείο εξαρτάται η χρησιμότητα του!
Στήνουμε πόρτες και παράθυρα για να χτίσουμε ένα σπίτι αλλά από τον κενό χώρο που περικλείει το σπίτι, εξαρτάται η χρησιμότητα του παραθύρου, της πόρτας, του σπιτιού!

Έτσι και πάντα, το κενό, το τίποτα, είναι το μέτρο χρησιμότητας κάθε ενέργειας μας
Μου άρεσε πολύ το ποστ του Αντώνη, καθώς και η παρατήρηση του daemon.
Μα αυτά που αναφέρεις αγαπητέ μου deamon δεν είναι "το τίποτα". Είναι κάτι.

Από τα σχολικά μου χρόνια αναρωτιόμουν τι είναι αυτό το κενό που πάντα μας περιέγραφαν με τόσο δέος οι φυσικοί. Υπάρχει; Και αν υπάρχει, πώς μπορώ να το δω; Να διαπιστώσω και μόνη μου την ύπαρξή του. Είναι ίσως μία σκέψη μου που αδυνατώ κι εγώ η ίδια να κατανοήσω- πώς γίνεται να θέλω να δω το "τίποτα", το απόλυτο κενό, όταν εξ ορισμού στη θέση του δεν υπάρχει τίποτα, κι όμως αυτό ...είναι εκεί, υπάρχει. :S
Το "κενό" στους χώρους που μόλις περιέγραψες daemon, και το κοινό τους, είναι ότι στη θέση που εσύ έβαλες το "τίποτα", είναι ο αέρας- και ο χώρος, όπως είπε και ο Αντώνης.
Θα μπορούσαμε να πούμε κάτι παρόμοιο για τον χώρο αυτόν καθ εαυτόν- η χρησιμότητά του έγκεται στην ύπαρξη πραγμάτων και οργανισμών, των οποίων η ...δομή ας το πω, είναι τρισδιάστατη. Αν δεν υπήρχαμε εμείς και όλα όσα μας πλαισιώνουν, ο χώρος θα ήταν ...χμ, το κενό
.

...νομίζω μπερδεύτηκα :S

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 21:58, 30-01-09:

Πιθανόν να είναι έτσι αγαπητέ Αντώνη! Ίσως και γι αυτό αυτοπαγιδευόμαστε όταν προσπαθούμε να την χρησιμοποιήσουμε δίχως μερικές φορές να γνωρίζουμε τι "ακριβώς λέμε"!(γενικά μιλάω)
Θα μου επιτρέψεις όμως να επιμείνω! Το "τίποτα" σαν μέτρο χρησιμότητας υφίσταται γιατί φέρει μέσα του τον λόγο ύπαρξης του, είναι απόλυτο και δεν εξαρτάται από "κάτι" άλλο!
Αντίθετα, από αυτό -με την έννοια που του προσδίνουμε- εξαρτώνται τα...πάντα!
Συμπερασματικά, στο επίμαχο σημείου του θέματος που είναι το ουσιώδες περιεχόμενο του τίποτα, για την ανάγκη διασαφήνησης του νοήματος των λέξεων, απαραίτητη προυπόθεση είναι να μη χρησιμοποιεί κάποιος, τόσο περίπλοκη....σκέψη!
Όσο για τις αλήθειες, θα έλεγα ότι το μόνο μέρος που θα μπορούσαν ποτέ όλες να "κρυφτούν", είναι το χώμα!

Να είσαι καλά και σ ευχαριστώ για την συμμετοχή, η οπτική σου γωνία θέασης του τίποτα, ήταν στ αλήθεια ενδιαφέρουσα!

Καλυψώ, η διαφορά του κάτι από το τίποτα έγκειται απλά στην....διάσταση απόψεων, γιατι μπρεδρεύεσαι;;;

Μπερδεμένε, είπε ο πασκάλ τέτοιο πράγμα; Λες να διάβαζε...Λάο Τσέ!!Υποθέτω με την έννοια του "συλλαμβάνομαι νοητικά" αναφέρθηκε στον...ανοιχτό άρα και ανύπαρκτο!
Εκτός κι αν το πήγαινε.....εντελώς αλλού!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γλυκερια

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γλυκερια
H Γλυκερια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Γλυκερια (Κάντε κλικ εδώ για να γράψετε ένα προσωπικό μήνυμα) έγραψε στις 19:29, 31-01-09:

The softest thing in the universe
overcomes the hardest thing in the universe
That without substance can enter where there is no room
Hence i know the value of non- action
Teaching without words and work without doing
are understood by very few.
TAO

Tο ποιο απαλο πραγμα στον κοσμο
υπερνικα το ποιο σκληρο του κοσμου
Αυτο χωρις ουσια εισαγεται εκει που δεν υπαρχει χωρος
ως εκ τουτου γνωριζω την αξια της απραξιας
Διδασκαλια χωρις λογια και εργασια χωρις πραξη
κατανοουνται απο πολυ λιγους.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη @nt¤wnis|~|¤e
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 427 μηνύματα.

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 20:25, 31-01-09:

Θα μου επιτρέψεις όμως να επιμείνω! Το "τίποτα" σαν μέτρο χρησιμότητας υφίσταται γιατί φέρει μέσα του τον λόγο ύπαρξης του, είναι απόλυτο και δεν εξαρτάται από "κάτι" άλλο!
Αντίθετα, από αυτό -με την έννοια που του προσδίνουμε- εξαρτώνται τα...πάντα!

daemon

Παραπάνω αναφερόμουν στο πώς το τίποτα λαμβάνει "υπόσταση"...από τη συνείδηση.
Θα προσπαθήσω να είμαι πιο σαφής στο τι ήθελα πραγματικά να πω (είναι και μια προσπάθεια να ξεκαθαρίσω κι εγώ τις δικές μου σκέψεις που είναι υπό διαμόρφωση...):

Ας φανταστούμε ότι στο κέντρο μιας κενής και σκοτεινής σφαίρας «συλλαμβάνεται», «γεννιέται» και αναπτύσσεται σε κατάσταση απόλυτης ησυχίας και ακινησίας… ένας «άνθρωπος» του οποίου η κατάσταση προσιδιάζει σε έναν συνεχόμενο "ύπνο δίχως όνειρα." Ας δεχτούμε ως δεδομένο ότι ο εγκέφαλός του έχει τη δυνατότητα να αναπτύξει συνείδηση, αλλά το μόνο δεδομένο που έχει είναι ο "ύπνος δίχως όνειρα." Ήτοι καμία συνείδηση του εαυτού του, του χώρου και του τίποτα. Θα έπρεπε, λοιπόν, να υπάρξει ένα «ελάχιστο κάτι» (να δει κάτι, να ακούσει κάτι, να αγγίξει κάτι, …), ώστε να αποκτήσει έστω και μια στοιχειώδη συνείδηση του τίποτα, του τι σημαίνει απουσία του «κάτι».

Εάν αυτή τη στιγμή κλείσω τα μάτια και φανταστώ το κενό, έχοντας στο μυαλό μου μονάχα αυτό, διαπιστώνω ότι και πάλι μπορώ να νοήσω το τίποτα, διότι σε μένα έχει προηγηθεί η εμπειρία του "κάτι", άρα και της απουσίας του (έχω ήδη νιώσει το σώμα μου να κινείται στο χώρο και συνειδητοποίησα το χώρο και την απουσία της κίνησης, έχω γνωρίσει τι είναι να ακούς "κάτι" και να μην ακούς τίποτα, να βλέπεις "κάτι" και μη βλέπεις τίποτα, να αγγίζεις "κάτι" και να μην αγγίζεις τίποτα, να μην υπάρχει τίποτα γύρω από "κάτι"…κ.ο.κ…) Το τίποτα έχει γίνει αναπόσπαστη έννοια στο εσωτερικό μας σύμπαν όπου γεννιώνται και αναπτύσσονται οι σκέψεις μας, επειδή έχει προηγηθεί η εμπειρία, κι αυτή είναι εμπειρία του "κάτι." Μονάχα σε έναν ύπνο δίχως όνειρα θα έλεγα ότι η έννοια του τίποτα μέσα μας "κοιμάται" κι αυτή, μέχρι να ξυπνήσει ταυτόχρονα μαζί μας, γιατί "μένει πάντα μαζί μας" εφόσον έχει προηγηθεί η εμπειρία του "κάτι".
Εάν, αντί να γεννηθώ, ήμουν μια αυθύπαρκτη και άυλη υπόσταση μέσα στο κενό , είναι δυνατόν να νοηθεί ότι θα είχα σκέψεις, συνείδηση του εαυτού μου και του τίποτα;;
Το θέμα σου έχει και προεκτάσεις deamon....

Σχετικά με την "ύπαρξη" του χώρου:

Εκ πρώτης όψεως αυτό που μπορώ να πω είναι ότι τις έννοιες του χώρου και του τίποτα δεν τις συλλαμβάνουν ο χώρος, οι πέτρες, τα αστέρια κι ο άνεμος, παρά μονάχα η συνείδηση. Τα πράγματα βρίσκονται ή κείτονται στον κόσμο χωρίς να έχουν συνείδηση της ύπαρξής τους. Εάν εξαφανιζόταν μονομιάς κάθε συνείδηση απʼ το σύμπαν κι έμενε μονάχα…η άψυχη ύλη και ο χώρος, τότε και το τίποτα ως έννοια θα εξαφανιζόταν, όπως θα εξαφανιζόταν η νοητική εικόνα κάθε κύκλου και κάθε γεωμετρικού σχήματος από τον κόσμο. Κι ενώ τη συνείδηση μπορούμε να τη φανταστούμε ως ανύπαρκτη (αρκεί να αναλογιστούμε έναν ύπνο δίχως όνειρα ή την κατάσταση που ήμασταν πριν γεννηθούμε), η ανυπαρξία του χώρου είναι αδιανόητη για μας, γιʼ αυτό και φαίνεται πιστευτό (από όλους; ) ο χώρος να υπάρχει ανεξάρτητα από την ύπαρξη ή τη μη ύπαρξη της συνείδησης.

Έχει θεωρηθεί νομίζω ότι η μορφή εποπτείας του χώρου, βρίσκεται από πριν την εμπειρία στο ανθρώπινο πνεύμα, ότι βρίσκεται στη συνείδηση πριν αυτή έρθει σ' επαφή με την πραγματικότητα, ώστε, κατά την επαφή αυτή, να μπορούμε να βάζουμε σε τάξη τα εμπειρικά δεδομένα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη @nt¤wnis|~|¤e : 31-01-09 στις 20:35. Αιτία: σβήσιμο λέξεων
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

Ο ...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε στις 21:02, 02-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Αντώνης
...Στα Γαλλικά το "τίποτα" (rien) προέρχεται από το λατινικό "res" που σημαίνει "πράγμα"...

Και στα Κρητικά το ίδιο (περίπου): λέμε "πράμα" εννοώντας "τίποτα"!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 13:07, 03-02-09:

λέμε "πράμα" εννοώντας "τίποτα"

Εμείς πιο πάνω πάντως, όταν λέμε "πράμα" εννοούμε ...ένα άλλο πράγμα.
Σόρι που τρολλάρω, μα αυτή είναι μια νέα διάσταση στο θέμα.

Αν δεν υπήρχαμε εμείς και όλα όσα μας πλαισιώνουν, ο χώρος θα ήταν ...χμ, το κενό.
Kαι ομολογουμένως, δεν θα υπήρχε μεγάλη διαφορά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 13:25, 03-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Εμείς πιο πάνω πάντως, όταν λέμε "πράμα" εννοούμε ...ένα άλλο πράγμα.
...σε μερικες περιπτωσεις μαλιστα αυτο το αλλο πραμα θα μπορουσε να χρησιμευσει και ως ορισμος του τιποτα.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 13:41, 03-02-09:

Ti σου είναι τελικά η λογική αλληλουχία βρε παιδί μου!!! Καταλήγει κανείς στα ίδια συμπεράσματα μέσα από διαφορετικές προσεγγίσεις!
Ένα καλό αυτοκίνητο είναι ένα...τίποτα! Δηλαδή ένα "πράμα" (έστω και κρητικό)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 03-02-09 στις 13:45. Αιτία: πηγη: αξιόπιστη, που χρησιμοποιεί σαν μονάδα μέτρησης (αξιών) το...."πράμα"
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε στις 18:46, 03-02-09:

Μπερδεμένε, είπε ο πασκάλ τέτοιο πράγμα; Λες να διάβαζε...Λάο Τσέ!!Υποθέτω με την έννοια του "συλλαμβάνομαι νοητικά" αναφέρθηκε στον...ανοιχτό άρα και ανύπαρκτο!
Εκτός κι αν το πήγαινε.....εντελώς αλλού!
Εκτός από τυχόν φιλοσοφικές προεκτάσεις, είναι και καθαρή εποπτική γεωμετρία: δεν υπάρχει σχήμα που να "προσεγγίζεται" (να μπορείς να μπεις στο εσωτερικό του) από παντού, εκτός από το "τίποτα" (το κενό σχήμα).

Ρεμπεσκέ δεν ανοίγεις κανα τόπικ για το πράμα όπως εσύ το βλέπεις;

Παράθεση

tulip (philippa)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη tulip
H philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 227 μηνύματα.

H tulip stercus fit έγραψε στις 22:39, 04-06-10:

Ενδιαφέρουσα ιδέα, νομίζω ισχύει και το αντίθετο. (?)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 22:52, 04-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από tulip
Ενδιαφέρουσα ιδέα, νομίζω ισχύει και το αντίθετο. (?)
Όντως!!! Μένει ( ο ρεμπεσκές) να μας το αποδείξει....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 771 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 22:56, 04-06-10:

Τι σημαίνει "βαθύτερη ουσία του τίποτα"? Έχει βαθύτερη ουσία το τίποτα? Α θα αναθεωρήσω και αυτά που ήξερα

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 23:04, 04-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Iliaki
Τι σημαίνει "βαθύτερη ουσία του τίποτα"? Έχει βαθύτερη ουσία το τίποτα? Α θα αναθεωρήσω και αυτά που ήξερα
Το ...βένθος Ίλια δεν έχει....πάτο!

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 771 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 23:05, 04-06-10:

To ποιο?

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 23:52, 05-06-10:

πως ορίζεις τη χρησιμότητα? εχει σημασία για το σχόλιο που ήθελα να κανω (που ελπιζω να μην το ξεχάσω...)

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 00:35, 06-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από ciela
πως ορίζεις τη χρησιμότητα? εχει σημασία για το σχόλιο που ήθελα να κανω (που ελπιζω να μην το ξεχάσω...)
Ως λυσιτελή σκοπιμότητα!
Αναμένω....

Παράθεση

mariankh

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariankh
H mariankh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H mariankh έγραψε στις 00:42, 06-06-10:

το θέμα είναι πώς επιλέγεις να γεμίσεις αυτο το ..τίποτα. ή αν προτιμάς το αφήσεις.. άδειο.

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 11:39, 12-06-10:

για τη σκεψη ως ενεργεια τι εχεις να πεις? (και αυτο με απωτερο σκοπο...)

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 11:44, 12-06-10:

για τη σκεψη ως ενεργεια τι εχεις να πεις? (και αυτο με απωτερο σκοπο...)
Aυτό που έχω να πω είναι πως πρέπει κι εσύ να πεις...κάτι, για να με κάνεις να νοιώσω ...ότι συμμετέχεις ενεργά στον διάλογο μας!

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela έγραψε στις 12:08, 12-06-10:

χαχα βασικα ηθελα πρωτα να καταλαβω επακριβως τη θεση σου για να σχολιασω....
αλλα οκ θα δωσω και γω κατι για να αποδειξω τη συμμετοχη μου
λοιπον θα φερω ενα αντιπαραδειγμα και αυτο ειναι τα ονειρα. εκτος και αν μου δειξεις πως λειτουργει ο εγκεφαλος σε μικροσκοπικο επιπεδο δε θα με πεισεις οτι η χρησιμοτητα τους εξαρταται απ το κενο.
επισης νομιζω πως η συνδεση που εκανες (στα παραδειγματα σου) απο υλικα αντικειμενα στις ενεργεις του ανθρωπου δεν στηριχθηκε πουθενα. δηλαδη αρχισες να μιλας για ενα κενο χωρικο, μια διαφορα πυκνοτητας στην ουσια και μετα για ανθρωπινες ενεργειες οι οποιες προυποθετουν σκεψη. και ακομα και αν δεχτουμε πως ο ανθρωπινος εγκεφαλος ειναι μια μηχανη, παλι πρεπει να λυθει κατ αρχας το ζητημα μυαλου-ψυχης και μετα να ειμαστε σιγουροι για αυτο το ανθρωπινο κομματι.
γενικα πρεπει να πεις τι θεωρεις εσυ ως κενο και τιποτα και επισης να πεις ποιες κατηγοριες ενεργειων, πραγματων κλπ κατατασσεις εκει.

αν και κατα τη γνωμη μου το θεμα ειναι λιγακι ασκοπο τη στιγμη που η υπαρξη καθε πραγματος επιβεβαιωνεται απο τη δυνητικη ανυπαρξια του αρα και για τη χρησιμοτητα ισχυει το ιδιο.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 14:53, 12-06-10:

χαχα βασικα ηθελα πρωτα να καταλαβω επακριβως τη θεση σου για να σχολιασω....
αλλα οκ θα δωσω και γω κατι για να αποδειξω τη συμμετοχη μου
λοιπον θα φερω ενα αντιπαραδειγμα και αυτο ειναι τα ονειρα. εκτος και αν μου δειξεις πως λειτουργει ο εγκεφαλος σε μικροσκοπικο επιπεδο δε θα με πεισεις οτι η χρησιμοτητα τους εξαρταται απ το κενο.
Σ' ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση στο κάλεσμα!
Τα όνειρα, ε; Μα νομίζω ότι και αυτά δεν αποτελούν άλλο, παρά ένα αγωγό (κωδικοποιημένης) επικοινωνίας!
Μια αόρατη αμφίδρομη ακολουθία δεδομένων, προς και από ψυχές, πνεύματα, Θεούς και...ασυνείδητο!
Κάτι σαν fax υπερουσιότητας, αν θέλεις ciela...
Επειδή όμως δεν είμαι και απόλυτα βέβαιος, αφήνω ανοιχτή και την πιθανότητα να είναι μια τυχαία εκπομπή ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων του εγκεφάλου!
Όμως, για να επανέλθω στο θέμα, και βέβαια η χρησιμότητα τους εξαρτάται από το κενό...του εγκεφάλου, που τα χρησιμοποιεί ως κωδικοποιημένα μηνύματα του υποσυνείδητου, για να ξεγελάσει την λογοκρισία του συνειδητού!

επισης νομιζω πως η συνδεση που εκανες (στα παραδειγματα σου) απο υλικα αντικειμενα στις ενεργεις του ανθρωπου δεν στηριχθηκε πουθενα. δηλαδη αρχισες να μιλας για ενα κενο χωρικο, μια διαφορα πυκνοτητας στην ουσια και μετα για ανθρωπινες ενεργειες οι οποιες προυποθετουν σκεψη.
Πως δεν στηρίχθηκε? Μην μπερδεύεσαι....στην πραγματικότητα όλο αυτό είναι πολύ απλό, σαν το αεροπλάνο στον διάδρομο γυμναστικής!
Αν δεν υπήρχε κενός χώρος (προσπάθησε να το φανταστείς) και όλα ήταν μια μάζα τίποτα δεν θα ήταν....χρήσιμο!
Είτε σε επίπεδο χωρικό, είτε σκέψης, είτε οτιδήποτε άλλο....

Όσο για τα υπόλοιπα σχόλια σου, δίνουν πράγματι έναυσμα για περαιτέρω αναλύσεις και συζήτηση, και θα επανέλθω Δημήτριος!

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 12-06-10 στις 15:00. Αιτία: άφησα ένα....κενό!
Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela έγραψε στις 18:50, 13-06-10:

Όμως, για να επανέλθω στο θέμα, και βέβαια η χρησιμότητα τους εξαρτάται από το κενό...του εγκεφάλου, που τα χρησιμοποιεί ως κωδικοποιημένα μηνύματα του υποσυνείδητου, για να ξεγελάσει την λογοκρισία του συνειδητού!
βασικα δε με καλυψες...
το κενο του εγκεφαλου?

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 19:54, 13-06-10:

το κενο του εγκεφαλου?
Aκριβώς!!! Το κενό μεταξύ υποσυνείδητου - συνειδητού!

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 13-06-10 στις 20:29.
Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela έγραψε στις 23:47, 26-06-10:

Aκριβώς!!! Το κενό μεταξύ υποσυνείδητου - συνειδητού!

.
εεμ που το ξερεις οτι υπαρχει κενο? απλα ειναι διπλα διπλα...

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 02:11, 27-06-10:

εεμ που το ξερεις οτι υπαρχει κενο? απλα ειναι διπλα διπλα...
Κοίταξε να δεις, το βασικότερο σημείο της κβαντικής θεωρίας πεδίου, είναι η κατάσταση του ...κενού, και είναι μια κατάσταση στην οποία όλα τα "πεδία" που αλληλεπιδρούν (συνειδητό - ασυνείδητο εν προκειμένω) όσο περισσότερο....δίπλα δίπλα είναι, τόσο ελάχιστη τιμή δυναμικής ενέργειας έχουν!
Όχι όμως, και ποτέ ίση με το μηδέν! Διότι τότε θα μιλούσαμε αναγκαστικά για αλληλεπίδραση "πεδίου" με τον εαυτό του!

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela έγραψε στις 12:07, 27-06-10:

Κοίταξε να δεις, το βασικότερο σημείο της κβαντικής θεωρίας πεδίου, είναι η κατάσταση του ...κενού, και είναι μια κατάσταση στην οποία όλα τα "πεδία" που αλληλεπιδρούν (συνειδητό - ασυνείδητο εν προκειμένω) όσο περισσότερο....δίπλα δίπλα είναι, τόσο ελάχιστη τιμή δυναμικής ενέργειας έχουν!
Όχι όμως, και ποτέ ίση με το μηδέν! Διότι τότε θα μιλούσαμε αναγκαστικά για αλληλεπίδραση "πεδίου" με τον εαυτό του!
δηλαδη μου λες οτι δε θα μπορουσαν να ειναι ποτε "διπλα διπλα" γιατι τοτε θα επροκειτο για το ιδιο σωμα? αλλα αν το κανουμε ετσι τοτε ολα στον κοσμο το ιδιο σωμα ειναι. βασικα δε σε καταλαβαινω. θεωρω οτι αυτο που συζηταμε εχει ξεφυγει και δεν καταλαβαινουμε τι λεμε. (εγω δηλαδη, εσυ μπορει να καταλαβαινεις...αν ναι, καν το λιγακι πιο λιανα, κατανοητα και ισως μια σουμα αυτου που θες να πεις...με σαφη διατυπωση ομως)

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:31, 27-06-10:

ειναι το "μαυρο" χρωμα? ειναι η σιωπη ήχος?
εχει το κενο ενεργεια?
υπαρχει πραγματικα κενο..?

ή απλα ισχυει αυτο που ειπε ο αριστοτελης ,οτι η φυση απεχθανεται το κενο?

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 13:41, 27-06-10:

δηλαδη μου λες οτι δε θα μπορουσαν να ειναι ποτε "διπλα διπλα" γιατι τοτε θα επροκειτο για το ιδιο σωμα? αλλα αν το κανουμε ετσι τοτε ολα στον κοσμο το ιδιο σωμα ειναι. βασικα δε σε καταλαβαινω. θεωρω οτι αυτο που συζηταμε εχει ξεφυγει και δεν καταλαβαινουμε τι λεμε. (εγω δηλαδη, εσυ μπορει να καταλαβαινεις...αν ναι, καν το λιγακι πιο λιανα, κατανοητα και ισως μια σουμα αυτου που θες να πεις...με σαφη διατυπωση ομως)
Αυτό που σου λέω είναι ότι προσαρμόζω τις απαντήσεις μου σε συγκριτική σχέση με το ...μέγεθος, τον βαθμό και την ποσότητα προθέσεων και απώτερων σκοπών (σύμφωνα με δηλώσεις σου) των ερωτήσεων και αποριών!
Τίποτε δεν έχει ξεφύγει, όλα είναι υπό έλεγχο, τουλάχιστον όσον αφορά την δική μου "διαχείριση" του θέματος, για σένα δεν ξέρω...
Ευχαρίστως να στο...ζωγραφίσω κιόλας άμα το θες, αλλά θα σου στερήσω την χαρά της ανακάλυψης, και αυτό θα ήταν τραγικό! Ειδικά για μια....φοιτήτρια!

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela έγραψε στις 14:07, 27-06-10:

κανε μου αν γινεται τη συνδεση με το συνειδητο-ασυνειδητο και το κενο αναμεσα τους γιατι εγω προσωπικα δεν την καταλαβα πληρως αν και... φοιτητρια()

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela έγραψε στις 14:16, 27-06-10:

λοιπον το συνειδητο και το ασυνειδητο ειναι δημιουργημα των ψυχολογων. δεν ανηκει στη φυσιολογια του εγκεφαλου. αυτο που θελω να πω τελος παντων ειναι οτι το ζητημα δεν ειναι το "κενο" η το τιποτα (ετσι οπως το θετεις εσυ τουλαχιστον - αν και δεν το εχεις ορισει και πουθενα) αλλα το κλασικο ζητημα της υπαρξης-ανυπαρξιας οι οποιες αλληλοεπιβεβαινωνονται.
+ οτι αν το κενο που εννοεις ειναι το "κβαντικο κενο" οπως το χρησιμοποιεις πιο πριν, τοτε η φιλοσοφια του πρωτου ποστ πρεπει τουλαχιστον να αναθεωρηθει.
και γενικα πρπει να καταληξεις στο αν αναφερεσαι σε χωρικο κενο οπως το αντιλαμβανομαστε, σε 'κβαντικο κενο" (που δεν ξερω και τι ειναι) η σε κενο υπο τη φιλοσοφικη οτυ διασταση (υπαρξη-ανυπαρξια)

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 15:35, 27-06-10:

Αυτό που θέλω να πω τελοσπάντων, και σε όποιον αρέσει είναι ότι τα πάντα αξιολογούνται με μέτρο χρησιμότητας τον μη "κατεχόμενο" χώρο μεταξύ τους ! Με όποια έννοια κι αν το εκλάβει κανείς!
Άλλη.....απορία έχεις?

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 15:42, 27-06-10:

κανε μου αν γινεται τη συνδεση με το συνειδητο-ασυνειδητο και το κενο αναμεσα τους γιατι εγω προσωπικα δεν την καταλαβα πληρως αν και... φοιτητρια()
Ναι, αλλά όπως το πας στο τέλος θα ζητήσω και αμοιβή για τις υπηρεσίες μου!

αυτο που θελω να πω τελος παντων ειναι οτι το ζητημα δεν ειναι το "κενο" η το τιποτα (ετσι οπως το θετεις εσυ τουλαχιστον
Αυτό που θέλω να πω τελοσπάντων, και σε όποιον αρέσει είναι ότι τα πάντα αξιολογούνται με μέτρο χρησιμότητας τον μη "κατεχόμενο" χώρο μεταξύ τους ! Με όποια έννοια κι αν το εκλάβει κανείς!

Άλλη.....απορία έχεις?

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela έγραψε στις 16:07, 27-06-10:

Ναι, αλλά όπως το πας στο τέλος θα ζητήσω και αμοιβή για τις υπηρεσίες μου!

Άλλη.....απορία έχεις?
οκ εγω απλα το ισως το ειδα αλλιως. σορυ αν φανηκα επιθετικη κ γι αυτο ισως μου φαινεσαι κ συ ειρωνικος. κρατω την αποψη σου, οκ μια ιδεα ειναι και αυτη, με διαφορες προεκτασεις ισως ομως που δε θα μπορουσαν ν περασουν απαρατηρητες...

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 16:19, 27-06-10:

οκ εγω απλα το ισως το ειδα αλλιως. σορυ αν φανηκα επιθετικη κ γι αυτο ισως μου φαινεσαι κ συ ειρωνικος. κρατω την αποψη σου, οκ μια ιδεα ειναι και αυτη, με διαφορες προεκτασεις ισως ομως που δε θα μπορουσαν ν περασουν απαρατηρητες...
Συζήτηση κάνουμε, όλα μέσα είναι (που λέει και η...Μάρω)
Καμία ειρωνία από πλευράς μου, και επιθετικότητα από δικής σου, αν και οι...επιθετικές γυναίκες είναι ευπρόσδεκτες!

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 12:11, 08-09-10:

"Τίποτα δεν πάει χαμένο" μας λέει ο γνωστός Μανώλης Ρασούλης με τους στίχους του,
οπότε τι το ψάχνουμε;;;;;

Σχεδόν πενήντα χρόνια
βάσανα και διωγμοί,
τώρα στη μαύρη αρρώστια
ανάξια πλερωμή.
Το δίκιο του αγώνα
πολλά σου στέρησε,
μα η ζωή λεχώνα
ελπίδες γέννησε.

Τίποτα δεν πάει χαμένο
στη χαμένη σου ζωή,
τʼ όνειρό σου ανασταίνω
και το κάθε σου "γιατί".

Ποτέ δε λες η μοίρα
πως σε αδίκησε,
μα μόνο η Ιστορία
αλλιώς σου μίλησε.
Σκυφτός στα καφενεία,
στους δρόμους σκεφτικός,
μα χθες μες στην πορεία
περνούσες γελαστός.

Ακόμη και από το τίποτα έχει αξία στη χαμένη μας ζωή......

Επίσης στη Φρικηπαιδεία υπάρχει ένα πολύ ωραίο άρθρο
http://frikipaideia.wikia.com/wiki/%CE%A4%CE%AF%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B1
απόσπασματα του οποίου παρατίθενται παρακάτω
"Το Τίποτα (Ti) είναι στοιχείο ανούσιο, άοσμο, άγευστο και αόρατο. Η βασική του ιδιότητα είναι να μην προκαλεί καμία αλλαγή στις ουσίες με τις οποίες αναμιγνύεται, εκτός αν αναμιχθεί με το Φραπέ, όποτε και δημιουργεί μπουρμπουλήθρες.
Το Τίποτα έχει ως βασική χρήση την παραγωγή Κενού. Το Κενό αποτελείται από Τίποτα και δυο τρία ακόμα μη-πράγματα, συνήθως Καθόλου και Πουθενά. Χημικά το Κενό συγγενεύει με το Μηδένιο, το Κανένιο, το Ούκ και το Πάπαλα.
Το Τίποτα, μαζί με το οξυγόνο και το οξυζενέ, είναι το βασικό συστατικό του Αέρα Κοπανιστού. "

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους