Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,664 εγγεγραμμένα μέλη και 3,027,923 μηνύματα σε 91,591 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 866 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

Conceicao (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Conceicao
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O Conceicao έγραψε στις 13:10, 18-01-09:

Λοιπον...παρ'ολο που διαβαζω αρκετο καιρο τα θεματα σας και τα βρισκω πολυ ενδιαφεροντα θα ηθελα να θεσω και εγω τις αποριες μου σχετικα με το προβλημα ολων των εφηβων...την ακμη...Εγω προσωπικα εχω κοντα 5 χρονια ακμη και θα ηθελα να ακουσω τροπους αντιμετοπισης αλλα και διαφορα τρικ που ισως βοηθησουν....Εαν ειχατε ακμη,ποσα χρονια κρατησε και πως μπηκε ενα τελος σε αυτο το θεμα....Ευχαριστω και σορρυ αν υπαρχει και αλλο παρομοιο θεμα....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:14, 18-01-09:

Αν και δεν είχα ποτέ ιδιαίτερη ακμή (μόνο μια εποχή σε ένα συγκεκριμένο σημείο στο μάγουλο και έφταιγα κι εγώ που τα έσπαγα συνεχώς), πολλοί φίλοι μου που είχαν σοβαρό πρόβλημα βοηθήθηκαν φοβερά από φαρμακευτική αγωγή. Φυσικά πρέπει να τη συνταγογραφήσει δερματολόγος και έχει πολλούς περιορισμούς (νομίζω ότι πρέπει να αποφεύγεις την έκθεση στον ήλιο για παράδειγμα).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Conceicao (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O Conceicao έγραψε στις 13:20, 18-01-09:

Και εγω κανω αλλα δεν βλεπω σημαντικη πρόοδο...Καπου στο χρονο ειμαι.....

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,359 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:22, 18-01-09:

Ποσων ετών είσαι? Πηγες σε δερματολόγο?

Edit:
Ποια θεραπεία κανεις?

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 13:41, 18-01-09:

Εγώ δεν είχα ποτέ ιδιαίτερο πρόβλημα, αν και στο ξέμπαρκο, όταν ήμουν 21, έβγαλα απότομα κάποια σπυράκια πολύ ενοχλητικά. Πήρα κάποια προϊόντα 1 σειράς και μετά από λίγο καιρό έφυγαν κι από τότε δεν έχει παρουσιαστεί πάλι πρόβλημα.

Όλες μου οι φίλες που είχαν έντονο πρόβλημα έκαναν την θεραπεία με το γνωστό πολύ ισχυρό χάπι κι είχαν αποτελέσματα. Είχαν όμως ενηλικιωθεί όταν άρχισαν την θεραπεία (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο) και παράλληλα έκαναν συνέχεια εξετάσεις, επειδή το φάρμακο αυτό μπορεί να βλάψει κάποια όργανα (το συκώτι νομίζω και δεν ξέρω τι άλλο). Μετά την θεραπεία δεν αντιμετώπισαν άλλα προβλήματα, εκτός από 1 που αναγκάστηκε να ξανακάνει την αγωγή ύστερα από 1-2 χρόνια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,217 μηνύματα.

H WhiteDrum Never ever έγραψε στις 13:56, 18-01-09:

Και εγώ για ένα χάπι ξέρω το οποίο όμως αν το παίρνεις δεν πρέπει να πίνεις αλκοόλ καθόλου. Είναι βαριά χημεία αλλά καθαρίζεις. Ο αμορεμίος είχε έντονη ακμή once upon a time και μου είχε πει γι αυτό το χάπι με τις 34632 παρενέργειες αν δεν ακολουθείς τις οδηγίες κατά γράμμα.

Παράθεση

Conceicao (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Conceicao έγραψε στις 14:21, 18-01-09:

Εγω ειμαι 16 μισο και εχω ακμη απο τα 11...Βασικα εχει αραιωσει πολυ και τον τελευταιο καιρο βγαζω κανενα ξεκαρφωτο αλλα εχω κυριως μαζεμενο σμιγμα στα πλαγια....Πλενομαι καθε πρωι-βραδυ και βαζω μια λοτιον και μονο το βραδυ βαζω μια αλυφη....

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:30, 18-01-09:

Ο δερματολόγος σου τι λέει? Γιατί αυτό είναι θέμα γιατρού. Αν και είσαι στην ηλικία που λογικό να έχεις σπυράκια.

Παράθεση

Conceicao (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Conceicao έγραψε στις 17:37, 18-01-09:

Αυτος λεει να κανουμε καθαρισμο αλλα μετα παλι θα βγουνε λεει....

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:47, 18-01-09:

Αν το πρόβλημα παραμένει και σε ενοχλεί, γιατί δε συμβουλεύεσαι άλλον? Εκτος βεβαια αν είναι απλά τις ηλικίας σου και φύγουν με τον καιρό... αν δηλαδή δεν είναι κάτι σοβαρό.

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 756 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 17:58, 18-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Αν και δεν είχα ποτέ ιδιαίτερη ακμή (μόνο μια εποχή σε ένα συγκεκριμένο σημείο στο μάγουλο και έφταιγα κι εγώ που τα έσπαγα συνεχώς), πολλοί φίλοι μου που είχαν σοβαρό πρόβλημα βοηθήθηκαν φοβερά από φαρμακευτική αγωγή. Φυσικά πρέπει να τη συνταγογραφήσει δερματολόγος και έχει πολλούς περιορισμούς (νομίζω ότι πρέπει να αποφεύγεις την έκθεση στον ήλιο για παράδειγμα).
Αρχική Δημοσίευση από underwater
Όλες μου οι φίλες που είχαν έντονο πρόβλημα έκαναν την θεραπεία με το γνωστό πολύ ισχυρό χάπι κι είχαν αποτελέσματα. Είχαν όμως ενηλικιωθεί όταν άρχισαν την θεραπεία (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο) και παράλληλα έκαναν συνέχεια εξετάσεις, επειδή το φάρμακο αυτό μπορεί να βλάψει κάποια όργανα (το συκώτι νομίζω και δεν ξέρω τι άλλο). Μετά την θεραπεία δεν αντιμετώπισαν άλλα προβλήματα, εκτός από 1 που αναγκάστηκε να ξανακάνει την αγωγή ύστερα από 1-2 χρόνια.
Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Και εγώ για ένα χάπι ξέρω το οποίο όμως αν το παίρνεις δεν πρέπει να πίνεις αλκοόλ καθόλου. Είναι βαριά χημεία αλλά καθαρίζεις. Ο αμορεμίος είχε έντονη ακμή once upon a time και μου είχε πει γι αυτό το χάπι με τις 34632 παρενέργειες αν δεν ακολουθείς τις οδηγίες κατά γράμμα.
Για την ιδια θεραπεια μιλατε ολοι. Εχει οντως πολυ καλα αποτελεσματα, αλλα οπως ειπωθηκε πρεπει καταρχας να εισαι ενηλικος για να την ξεκινησεις. Κατα δευτερον, σε περιπτωση που ο ασθενης ειναι γυναικα και ειναι / μπορει να μεινει εγγυος, απαγορευεται γιατι μπορει να οδηγησει σε τερατογενεσεις. Ισχυει οτι πρεπει ανα τακτα χρονικα διαστηματα να κανεις αιματολογικες γιατι μπορει να ανεβουν καποιοι δεικτες, και να χρειαστει να σταματησεις την θεραπεια. Επισης, σε σπανιες περιπτωσεις μπορει να υπαρξουν ψυχολογικα προβληματα.

Προσωπικα, το μονο προβλημα που ειχα ηταν αυτο της εντονης αφυδατωσης του προσωπου. Λογω του φαρμακου πρεπει να μην εκτιθεσαι πολυ στον ηλιο, ενω πρεπει να βαζεις συνεχεια στο προσωπο σου ενυδατικες ωστε να μην ειναι πολυ ερυθρο (ερυθρο παντως παραμενει σχετικα). Το ζητημα ειναι ομως, οτι δεν ειναι για περιπτωσεις οπου το ατομο που θα το παρει εχει ελαφρια περιπτωση ακμης ή καποια σπυρακια, ουτε πρεπει να την παιρνει καποιος που μπορει να ξεχναει δοσεις, να μην παρακολουθει την υγεια του, ή να μην ενυδατωνεται.

Βασικη πρωτη συμβουλη ειναι να πας και σε καποιον αλλο δερματολογο να δεις αν θα σου πει τα ιδια. Συνηθως συνταγογραφουν αντιβιοτικα, ενω υπαρχουν και τα ρετινοειδη για πιο δυσκολες περιπτωσεις. Εγω με τα πρωτα ειχα σχετικα αποτελεσματα (αλλα οχι δραστικα), ενω με τα δευτερα αισθητα καλυτερα.

Παράθεση

Conceicao (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Conceicao έγραψε στις 18:00, 18-01-09:

Να σε πω την αληθεια δεν ειναι κατι το τραγικο....Απλα δεν μου αρεσει εμενα....Το πόσο αυνανίζεσαι παιζει ρολο γιατι ετσι εχω ακουσει...??

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 18-01-09 στις 21:52. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους
-8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 20:07, 18-01-09:

παιδια οτι και αν εκανα στην ακμη μου...οσες κρεμες και πιλινγκ και αν εχω παρει...και σε δερματολογο που πηγα τιποτα δεν εγινε...ομως τωρα στα 18 μου εχει σχεδον εξαφανιστει...σε σχεση με πιο πριν...ορμονες ειναι...δεν μπορεις να τις ελεγξεις...

Αρχική Δημοσίευση από Conceicao
Να σε πω την αληθεια δεν ειναι κατι το τραγικο....Απλα δεν μου αρεσει εμενα....Το ποσο μαλ....κια βαρας παιζει ρολο γιατι ετσι εχω ακουσει...??
λενε οτι οσο περισσοτερο το σκεφτεσαι τοσο περισσοτερο σπυρακια βγαζεις...δεν ξερω αν ισχυει...μπορει να ειναι και φημες...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 18-01-09 στις 20:18. Αιτία: Υπάρχει η δυνατότητα "επεξεργασία" αν θέλουμε να προσθέσουμε κάτι.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,414 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 20:34, 18-01-09:

Να σε πω την αληθεια δεν ειναι κατι το τραγικο....Απλα δεν μου αρεσει εμενα....Το πόσο αυνανίζεσαι παιζει ρολο γιατι ετσι εχω ακουσει...??
Αυτο ειναι παρα πολυ συνηθησμενο λογικο σφαλμα.

Συσχετισμος ΔΕΝ σημαινει αιτιοτητα.

Η αυξημενη σεξουαλικη διαθεση της εφηβιας οφειλεται στην εκριση τεστοστερονης και οιστρογονων που εχουν οι εφηβοι.

Η ακμη που παρουσιαζεται στην εφηβια οφειλεται στην εκριση τεστοστερονης και οιστρογονων που εχουν οι εφηβοι.

Αυτο σημαινει οτι ΔΕΝ υπαρχει αιτιοτητα ανεμεσα στα δυο (επισις δεν βγαζει τριχες στα χερια και δεν σε τυφλωνει...)

Το χαπι στο οποιο αναφερεστε ειναι το accutane και οντως κανει θαυματα για την ακμη αλλα ειναι αρκετα βαρυ πραγμα.

Ειναι ρετινοειδες, δηλαδη ειναι ενα παραγωγο της βιταμινης Α, δεν ξερουμε ακριβως πως λειτουργει αλλα για καποιο λογο αλαζει την μεταγραφη του DNA αποτρεποντας τα κυταρα να παραγουν σμηγμα.

Δινεται και σε ανηλικους αν υπαρχει πολυ μεγαλο προβλημα ακμης.

Αλλα πρεπει να ειαι η τελευταια γραμμη λυσης καθοτι ειναι αρκετα εως πολυ τοξικο για το συκωτι και εχει αρκετες παρενεργιες οι οποιες σπανια εκφραζονται σε χαμηλες δωσεις αλλα ακομα και ετσι...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 18-01-09 στις 21:53. Αιτία: Διόρθωση quote
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 23:50, 18-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Conceicao
Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
παιδια οτι και αν εκανα στην ακμη μου...οσες κρεμες και πιλινγκ και αν εχω παρει...και σε δερματολογο που πηγα τιποτα δεν εγινε...ομως τωρα στα 18 μου εχει σχεδον εξαφανιστει...σε σχεση με πιο πριν...ορμονες ειναι...δεν μπορεις να τις ελεγξεις...

λενε οτι οσο περισσοτερο το σκεφτεσαι τοσο περισσοτερο σπυρακια βγαζεις...δεν ξερω αν ισχυει...μπορει να ειναι και φημες...
100% αναληθες ειναι παιδια. Αλλιως σχεδον ολοι, ανηλικοι και ενηλικοι, θα κυκλοφορουσαν με σπυρακια. Δεν σκεφτονται πολυ το σεξ / αυνανιζονται μονο οι εφηβοι, αλλα ολοι, ανεξαρτητως ηλικιας. Δεν επηρεαζουν οι συνηθειες και η συμπεριφορα σας, παρα μονο αναφορικα με την καθαριοτητα του προσωπου σας, και το ποσο "πειραζετε" τα σπυρακια.

epote, προσωπικα αποφευγω να αναφερομαι σε ονοματα φαρμακων, μιας και ποτε δεν ξερεις ποιος διαβαζει, και ποσο "απεγνωσμενος" ειναι για θεραπεια. Κοινως, αν κανενας εφηβος εχει απελπιστει με την κατασταση μπορει να παει στον φαρμακοποιο του και να το ζητησει, χρησιμοποιωντας το χωρις να υπολογιζει τις παρενεργειες (κ συνηθως οι Ελληνες φαρμακοποιοι τα δινουν δυστυχως)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 23:55, 18-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
epote, προσωπικα αποφευγω να αναφερομαι σε ονοματα φαρμακων, μιας και ποτε δεν ξερεις ποιος διαβαζει, και ποσο "απεγνωσμενος" ειναι για θεραπεια. Κοινως, αν κανενας εφηβος εχει απελπιστει με την κατασταση μπορει να παει στον φαρμακοποιο του και να το ζητησει, χρησιμοποιωντας το χωρις να υπολογιζει τις παρενεργειες (κ συνηθως οι Ελληνες φαρμακοποιοι τα δινουν δυστυχως)
νομίζω αυτό το φάρμακο επειδή ειναι πολύ "βαρύ" καποιος μπορεί να το πάρει μονο με συνταγή γιατρου...

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 00:28, 19-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
νομίζω αυτό το φάρμακο επειδή ειναι πολύ "βαρύ" καποιος μπορεί να το πάρει μονο με συνταγή γιατρου...
Θεωρητικα ή πρακτικα; Θεωρητικα, προφανως και ναι. Πρακτικα...μην το εχεις και σιγουρο!

Παράθεση

Conceicao (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Conceicao έγραψε στις 14:09, 19-01-09:

Αυτο το φαρμακο το παιρνει ενας φιλος μου που εχει πολυ σοβαρο προβλημα...Αναγκαζεσαι να κανεις καθε μηνα εξετασεις αιματος και να προσεχεις τι τρως....Παντως και εγω θα προτεινα να μην λεμε ονοματα γιατι ποτε δεν ξερεις....Εγω παντως εχω ακουσει οτι οταν πας να βγαλεις ενα μεγαλο σπυρακι βαζοντας πανω ενα παγακι αυτο φευγει....Μυθος η αληθεια εγω δεν το εχω δοκιμασει για να πω τη γνωμη μου....

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:13, 19-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
Θεωρητικα ή πρακτικα; Θεωρητικα, προφανως και ναι. Πρακτικα...μην το εχεις και σιγουρο!
Συμφωνώ κι εγώ ότι καλό είναι να μην προτείνουμε (εννοείται) και να μην υπονοούμε τη διαθεσιμότητα ενός φαρμάκου, που μπορεί να αποδειχτεί πραγματικά επικίνδυνο.
Πολλοί ξέρουμε για ποιο μιλάμε και όσοι δεν το γνωρίζουν, θα μπορούσαν να μάθουν ποιο είναι.

Το συγκεκριμένο έχει πάρα πολλές παρενέργειες, το έχω πάρει και έπρεπε να προσέχω τη χοληστερίνη μου, δεν μπορούσα να ανοίξω καλά το στόμα γιατί είχα πολλή ξηρότητα σε όλο το πρόσωπο, έκανα αιματολογικές εξετάσεις κάθε μήνα.
Είναι πάντως για πολύ προχωρημένες καταστάσεις, και πάνω απ' όλα για ακμή που απέτυχε να καταπολεμηθεί με άλλες θεραπείες. Υπάρχουν πάντως πολλές εξωτερικές αλοιφές, ειδικά σαπούνια αλλά και θεραπείες (με αντιβιοτικό ή χωρίς) που μπορούν να φέρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Γι' αυτό ρώτησα το φίλο που άνοιξε το θέμα τι έχει κάνει για την ακμή του και αν όντως είναι κάτι το σοβαρό.

Παράθεση

Conceicao (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Conceicao έγραψε στις 14:36, 19-01-09:

Εγω πλενομαι με ενα σαπουνι πρωι-βραδυ(λεεμε τωρα γτ τ εχω ψιλοπαρατησει τωρα....) Κ βαζω μετα μια λοσιον....Τελος καθε βραδυ βαζω μια αλοιφη που πολλες φορες τν αλλη μερα ξεφλουδιζετε τ δερμα....Εγω βρισκομαι στα τελευταια σταδια της ακμης γιατι σταδιακα εχει αρχισει να υποχωρει....

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 15:39, 19-01-09:

Τι λετε ρε παιδια να μην λεμε ονοματα και διαθεσημοτιτα ειμαστε με τα καλα μας?

Ο μονος τροπος να προστατεψεις καποιον ειναι να του προσφερεις ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΗ και οχι ΛΙΓΟΤΕΡΗ γνωση.

Το φαρμακο λεγετε accutane, υπαρχει στα φαρμακεια, θελει συνταγη γιατρου και κυριος παρακολουθηση απο γιατρο γιατι μπορει να ειναι επικυνδηνο.

Οποιος εφηβος το διαβασε τωρα ξερει τι διαολο εχει να αντιμετοπισει. Ειναι ΤΟΣΟ απλο

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 21:29, 19-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από epote
Τι λετε ρε παιδια να μην λεμε ονοματα και διαθεσημοτιτα ειμαστε με τα καλα μας?

Ο μονος τροπος να προστατεψεις καποιον ειναι να του προσφερεις ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΗ και οχι ΛΙΓΟΤΕΡΗ γνωση.

Το φαρμακο λεγετε accutane, υπαρχει στα φαρμακεια, θελει συνταγη γιατρου και κυριος παρακολουθηση απο γιατρο γιατι μπορει να ειναι επικυνδηνο.

Οποιος εφηβος το διαβασε τωρα ξερει τι διαολο εχει να αντιμετοπισει. Ειναι ΤΟΣΟ απλο
Ενω αμα αναφεραμε μονο τις παρενεργειες και τη βοηθεια που μπορει να προσφερει χωρις το ονομα του φαρμακου, τι θα γινονταν; Αφου ουτως ή αλλως δεν μπορει να το παρει μονος του και πρεπει να το συνταγογραφησει γιατρος, προφανως εκεινος θα γνωριζει πως ονομαζεται. Αρα υπαρχει μηδαμινη πιθανοτητα να τον βοηθησει αυτη η γνωση και εστω και μια στο εκατομμυριο να τον βλαψει (αν προσπαθησει και καταφερει να το παρει χωρις συνταγογραφηση)

Τελος παντων, δεν ειναι αυτο το θεμα μας, απλα εγω διαφωνω.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 22:43, 19-01-09:

Ενταξει δεν θα ξερει λοιπων το ονομα.

Το συζηταει με ενα φιλο του και ο φιλος του του λεει "σωπα ρε βλακειες, εμενα ο γιατρος μου μου εδωσε το accutane ενα χαπι και μου περασε"

Ο πιτσιρικος δεν ξερει το ονομα, μονο οτι υπαρχει ενα φαρμακο με παρενεργιες. Αλλα στον φιλο του δεν εβγαλε οποτε προφανως δεν ειναι αυτο.

Ετσι ετσι λογοκρισια, οταν μας ρωτανε τα παιδια μας πως γενιουντε τα παιδια να τους λεμε για πελαργους.

Πρωτη φορα σε ολη τη διαρκια που γραφω στο ε-στεκι θυμωσα γνησια. Αποκρυψη πληροφοριας "Για το καλο τους".

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 00:29, 20-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από epote
Ενταξει δεν θα ξερει λοιπων το ονομα.

Το συζηταει με ενα φιλο του και ο φιλος του του λεει "σωπα ρε βλακειες, εμενα ο γιατρος μου μου εδωσε το accutane ενα χαπι και μου περασε"

Ο πιτσιρικος δεν ξερει το ονομα, μονο οτι υπαρχει ενα φαρμακο με παρενεργιες. Αλλα στον φιλο του δεν εβγαλε οποτε προφανως δεν ειναι αυτο.

Ετσι ετσι λογοκρισια, οταν μας ρωτανε τα παιδια μας πως γενιουντε τα παιδια να τους λεμε για πελαργους.

Πρωτη φορα σε ολη τη διαρκια που γραφω στο ε-στεκι θυμωσα γνησια. Αποκρυψη πληροφοριας "Για το καλο τους".
Ναι, και ο φιλος που πρεπει να το παιρνει επι ενα χρονο (δυο; Δεν θυμαμαι), τον εχει προειδοποιησει ο γιατρος για τις παρενεργειες, κανει ανα μηνα αιματολογικες εξετασεις, και εκτος των αλλων ειναι και ενηλικος αρα και πιο υπευθυνος, δεν θα σκεφτει να του πει οτι εχει σοβαρες παρενεργειες, αλλα σε αυτον δεν ετυχε (που τουλαχιστον η ερυθροτητα και η ξηροδερμια θα του ετυχαν, αρα θα ξερει το παιδι για ποιο φαρμακο μιλαμε).

Πολυ πιο συνηθες σεναριο σε σχεση με το "το διαβασα στο ιντερνετ και πηγα στο φαρμακειο της γειτονιας μου".

Τεσπα, δεν θα μαλωσουμε για αυτο. Εγω εξαρχης ειπα τι θα εκανα εγω, ουτε σε κατεκρινα, ουτε μιλησα παραξενα. Πολυ ευκολα θυμωνεις μαλλον.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:31, 20-01-09:

Εγώ είχα πάρει το Roaccutan (οξύ βιταμίνης Α), και το 20άρι και το 10άρι αλλά και σε συνδυασμό, για συνολικά 4 ή 5 μήνες, δε θυμάμαι πια.
Επέμεινα στο να μιλάμε προσεκτικά για αυτό -όχι και να μην το κατονομάσουμε- γιατί έχω δει αντιδράσεις τύπου "πωπω, Πίου, το δέρμα σου έχει φτιάξει πάρα πολύ, κάνεις θεραπεία;" "ναι, το roaccutan" "ααα τέλεια. Μήπως να κόψω τα σαπούνια κλπ και να το πάρω κι εγώ, από φαρμακείο το πήρες;"
Λες και είναι φυστίκι Αιγίνης αντί αράπικο.

Οι παρενέργειες ήταν έντονες, υψηλή χοληστερίνη, απίστευτη ξηρότητα στο δέρμα και στα μάτια, φωτοευαισθησία, άγχος. Ευτυχώς όλες αναστρέψιμες, αλλά άλλες, όπως η καθυστέρηση ή διακοπή της ανάπτυξης και η τερατογένεση (σε περίπτωση εγκυμοσύνης) είναι πιο σημαντικές.

Προσωπικά το πήρα πια στα 20 μου, κι αφού είχα ήδη δοκιμάσει πολλές θεραπείες, κρέμες, αλοιφές, αλλά και αντιβίωση.

Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 14:37, 20-01-09:

λοιπον,ας πω κι εγω την δικη μου εμπειρια.
ειχα ακμη απο τα 10 που αδιαθετησα πρωτη φορα εως τα 23 περιπου.
ειχα κανει του κοσμου τις εξετασεις ,ειχα παρει παρα πολλα χαπια και κρεμες και σαπουνια.με παρακολουθουσαν δερματολογοι και γυναικολογοι,διοτι το προβλημα μου ηταν ορμονικο και δερματικο.
κοιταζομουν στον καθρεφτη και αισθανομουν πολυ ασχημα.δεν εβγαινα χωρις make up ουτε μεχρι το περιπτερο που λεει ο λογος.ειχα δοκιμασει τα παντα!αλλα τα παντα λεμε!

οσο ακολουθουσα μια συγκεκριμενη αγωγη ηρεμουσε για λιγο το προσωπο μου και μετα ξαναφουντωνε περισσοτερο.

κι ενα καλοκαιρι στην κω,στις διακοπες μου,τα πηρα αναποδα!επαιρνα 3 χαπια την ημερα (αντισυλληπτικο απο τον γυναικολογο για να ρυθμισει τις ορμονες μου,ενα απο τον δερματολο και μια βιταμινη),εβαζα αλλη αλοιφη το πρωι αλλη το βραδυ ,επλενα το προσωπο μου 5 φορες την ημερα(διοτι ειχα παθει και μια υστερια)δεν καθομουν στον ηλιο δεν ευχαριστιομουν το αγορι μου που ο κακομοιρης ειχε φρικαρει με ολα αυτα και γενικως ζουσα σαν σε φυλακη!ε,και ξυπναω ενα πρωι και λεω τελος!δεν ξαναπαιρνω χαπι δεν ξανακανω τιποτα!
αρχισα να πινω πολυ νερο ,ετρωγα φρουτα,γενικως βελτιωσα την διατροφη μου,ξεκινησα γυμναστηριο(δεν ειναι ασχετο γιατι σου φτιαχνει την διαθεση η γυμναστικη) και αποδεχτηκα και αγαπησα τον εαυτο μου ως ειχε!
σε τρεις μηνες το προσωπο μου ηρεμησε!κι απο τοτε βγαζω μονο κανενα σπυρακι λιγο πριν αδιαθετηαω ή αν αγχωνομαι ή στενοχωριεμαι.

γιατι στα λεω αυτα τωρα θα μου πεις.......κοιτα,τα χαπια κι οποια αλλη αγωγη θα στην πει ο γιατρος αναλογως με το μεγεθος του προβληματος την ηλικια κ.τ.λ.προσωπικα δεν ειμαι ειδικη και δεν μπορω να σου πω καποιο απο τα χαπια που πηρα εγω που μπορει σε εσενα να κανουν κακο.αλλα επειδη το εχω ζησει και μαλιστα πολυ εντονα θα σου ελεγα να το δεις ηρεμα.εισαι σε ηλικια που ειναι λογικο να εχεις ακμη.καλα κανεις και δεν το αφηνεις απλως θα σου ελεγα να μην στενοχωριεσαι πολυ.
αυτα.

Παράθεση

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φοίβος
Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O Φοίβος έγραψε στις 00:21, 27-02-09:

Εγώ χρόνια τώρα έχω κάποια σπυράκια κόκκινα, μερικά από αυτά με ελαφρώς άσπρη κορυφή. Φεύγουν σε 2-3 μέρες το πολύ (το κάθε ένα) και αν και δε πονάνε και δεν είναι φουσκωμένα, αφήνουν όμως κοκκινίλα στο δέρμα για αρκετές μέρες. Αποτέλεσμα να έχω πολλές κοκκινίλες στο πρόσωπο αλλά μόνο δύο μικρά σπυράκια πχ.

Έχει κάποιος να συστήνει κάποιο υγρό σαπούνι καθημερινής χρήσης για το πρόσωπο;
Όχι τίποτα με αντιβίωση πχ, γιατί το θέλω για μακροχρόνια χρήση
(πλένω τουλάχιστον 5 φορές το πρόσωπό μου τη μέρα με σκέτο νερό, ίσως να είναι καλύτερα και με σαπούνι )

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 01:49, 27-02-09:

Avene gel cleanance. Αλλά μην πλένεις το πρόσωπό σου τόσο συχνά, οδηγεί συχνά σε υπερδραστηριότητα των σμηγματογόνων και ερεθισμό του δέρματος.

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 559 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 01:58, 27-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Φοίβος
Έχει κάποιος να συστήνει κάποιο υγρό σαπούνι καθημερινής χρήσης για το πρόσωπο;
Όχι τίποτα με αντιβίωση πχ, γιατί το θέλω για μακροχρόνια χρήση
(πλένω τουλάχιστον 5 φορές το πρόσωπό μου τη μέρα με σκέτο νερό, ίσως να είναι καλύτερα και με σαπούνι )
Αν πλένεις τουλάχιστον 5 φορές το πρόσωπό σου τη μέρα με σαπούνι, θα αρχίσει να τσακίζει σαν ριζόχαρτο, αγαπητέ.

Θα ταράξεις το pH της περιοχής -που, εφόσον υπάρχει ακμή ήδη, δεν είναι και στα καλύτερά του- και θα ρίξεις την άμυνά της. Μια - δυο φορές τη μέρα με κάποιο ουδέτερο σαπούνι είναι καλύτερη ιδέα, και δε θα κάνει το δέρμα να νιώθει σα να το έχει τρίψει ο μανιακός με το γυαλόχαρτο.

Αυτά τα σαπούνια που κυκλοφορούν για καθημερινή χρήση και είναι εναντίον λιπαρότητας, πόρων, ακμής κτλ κτλ, αν και προφασίζονται ήπια σύσταση φέρονται αχρεία στην επιδερμίδα. Το σαπούνι αποπλένει το "φιλμ" λιπαρότητας από το δέρμα, το οποίο το προστατεύει. Έτσι το δέρμα αντιδρά με υπερέκκριση σμήγματος και η κατάσταση γίνεται κάπως έκκρυθμη. Θα πρέπει δηλαδή ή να πλένεσαι πολύ συχνά (=καταστροφικό) ή να το κάνεις μια φορά το διήμερο ή μια φορά τη μέρα, και μετά απλώς νερό.

Ένα καλό σαπούνι (στερεό όμως) που είναι φιλικό είναι το Fissan.

Μια συμβουλή: ένα πρόσωπο που έχει ακμή επιβαρύνεται όταν, μετά το πλύσιμο, σκουπίζεται με την πετσέτα με τη μέθοδο της "τριβής". Δηλαδή, καλύτερο είναι να σκουπίζει κανείς το πρόσωπό του όπως οι ευγενείς το στόμα τους με το μαντήλι. Απλώς να πιέζεται η πετσέτα στο πρόσωπο και να μην μετακινείται πάνω σ'αυτό, γιατί έτσι διασπείρονται τα μικρόβια απ'τη μια περιοχή στην άλλη.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φοίβος
Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O Φοίβος έγραψε στις 02:49, 27-02-09:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές

Θα κοιτάξω για αυτά τα σαπούνια. Και μάλλον το πρωί θα το χρησιμοποιώ όποιο πάρω λοιπόν και μετά μόνο με νερό.
Και αυτό με την πετσέτα δε το ήξερα!
Αλλά μην πλένεις το πρόσωπό σου τόσο συχνά, οδηγεί συχνά σε υπερδραστηριότητα των σμηγματογόνων και ερεθισμό του δέρματος.
Αυτό ισχύει και για πλύσιμο με σκέτο νερό; Το δέρμα μου είναι υπερβολικά λιπαρό για να μην το πλένω συχνά (με νερό)

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 12:30, 27-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Φοίβος
Αυτό ισχύει και για πλύσιμο με σκέτο νερό; Το δέρμα μου είναι υπερβολικά λιπαρό για να μην το πλένω συχνά (με νερό)
Σκέτο νερό is fine.

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 12:46, 27-02-09:

Διαφωνώ με τη χρήση χαπιών γιατί έχουν πολλές επιπτώσεις που δε γνωρίζουμε και μετά από....χρόνια κυκλοφορίας και χρήσης από πολλούς το αποσύρουν.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,621 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 16:11, 10-03-09:

Η κατανάλωση ζάχαρης συνδέεται με την ακμή

Έχετε ακμή; Μάλλον θα πρέπει να ελαττώσετε τη ζάχαρη καθώς σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα τροφές με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη μπορούν να διεγείρουν την παραγωγή σμήγματος και την δημιουργία φλεγμονής στο δέρμα.
Σύμφωνα με την εφημερίδα Τα Νέα ο γλυκαιμικός δείκτης ενός τροφίμου αντιπροσωπεύει την ταχύτητα και την έκταση της αύξησης των επιπέδων σακχάρου που προκαλεί έπειτα από την κατανάλωσή του. Η ζάχαρη, το λευκό ψωμί, τα λευκά ζυμαρικά και τα απλά δημητριακά με ζάχαρη είναι τρόφιμα με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη, επειδή αυξάνουν πολύ και γρήγορα το «ζάχαρο» όταν τα τρώμε.
Αντίθετα, τα δημητριακά, τα ζυμαρικά και το ψωμί ολικής αλέσεως, καθώς και τα φρούτα, είναι τρόφιμα με χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη, επειδή αυξάνουν πιο αργά και πιο βαθμιαία το σάκχαρο.
Η απότομη και γρήγορη αύξηση του σακχάρου έπειτα από την κατανάλωση τροφίμων με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη, οδηγεί σε απότομη παραγωγή ινσουλίνης και άλλων ορμονών, που οι ειδικοί υποψιάζονται ότι διεγείρουν την παραγωγή σμήγματος και την δημιουργία φλεγμονής στο δέρμα - δύο καταστάσεις που αποτελούν την ρίζα της ακμής.
Για να ελέγξουν την βασιμότητα των υπονοιών τους, επιστήμονες επιστράτευσαν 50 αγόρια και νεαρούς άνδρες, ηλικίας 15 έως 25 ετών, οι οποίοι είχαν ακμή.
Οι μισοί ακολούθησαν επί 12 εβδομάδες μια διατροφή χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη (έτρωγαν πολλά ψάρια, προϊόντα ολικής αλέσεως και φρούτα) και οι υπόλοιποι ακολούθησαν την κλασική, δυτικού τύπου διατροφή.
Στο τέλος της μελέτης, όσοι εθελοντές ακολουθούσαν την διατροφή του χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη είχαν παρουσιάσει σημαντική βελτίωση της ακμής τους, έναντι όσων έτρωγαν «δυτικά». Επιπλέον, οι πρώτοι είχαν και χαμηλότερα επίπεδα ελεύθερων ανδρογόνων στο αίμα τους _ των ορμονών που είναι γνωστό ότι προκαλούν ακμή.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 08:50, 11-03-09:

Γενικά η διατροφή σχετίζεται με την ακμή.
Ξέρω ότι λέγεται ότι είναι μύθος, αλλά σε μένα η σοκολάτα πάντα χειροτέρευε την ακμή, όπως επίσης τα αλλαντικά και τα τηγανητά αυγά.

Παράθεση

batmancor

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη batmancor
Ο batmancor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O batmancor έγραψε στις 12:27, 01-05-09:

εγω εχω προβληματα εδω και ενα χρονο.απο γιατρους δν ειδα καλο.οι αλοιφες τους εκτος του οτι ειναι πανακριβες με εκαναν χειροτερα.ετσι αποφασισα να ακολουθησω αλλη αγωγη.μ εδωσε η μανα μου ξεφλουδισμενα φυλλα αλωης να τα βαζω στα διαφορα σημεια χωρις να τα τριβω και μετα να ξεπλενομαι με λιγο χαμομηλι!σε 3 εωδομαδες που το κανω εχω δει αποτελεσμα πολυ καλυτερο.(η αλωη ειναι πιο πολυ γ κοκκικιλες)

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,635 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 00:51, 03-05-09:

Ax, ρε ιωάννα...

Επειδή ο δικός σου ήθελε να είσαι στην τρίχα, μόλις εμφανίστηκε η ακμή,
έκανες ότι προσπάθησε και η δημιτραλ, μόνο που εσύ δεν σταμάτησες... και αρρώστησες.
Ελπίζω να μπορείς ακόμα να συλλάβεις τα παιδιά που ονειρευόσουν να κάνεις.

όταν τελειώσετε, βρείτε μου πλιζ και έναν τρόπο αντιμετώπισης της παρακμής.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

batmancor

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη batmancor
Ο batmancor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O batmancor έγραψε στις 19:30, 28-05-09:

πριν ενα μηνα πηγα σε ενα φαρμακειο και με τη συζητηση π ειχα μ τν φαρμακοποιο μ πε να μν εμπιστευομαι τουσ δερματολογους οταν χωρηγουν αλοιφες!!μ εδωσε ενα προιον καθαρισμου δν ξερω αν πρεπει να τ αναφερω πολυ καλο!σε ενα μηνα εχει υποχωρησει στ μισο!χωρις πλακα

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,822 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 07:17, 20-06-09:

Τον τελευταίο μήνα έχω αρχίσει να έχω πρόβλημα κι εγώ.

Βγάζω κατ' εξακολούθηση κάτι σπυράκια στο πρόσωπο, τα οποία:
- πονάνε
- είναι αρκετά κοκκινωπά
- δεν σπάνε

Δεν είναι από τα σπυράκια που μπορείς να τα σπάσεις και να βγάλεις από μέσα τους εκείνο το πιχτό λευκό υγρό. Όσα κατάφερα να "σπάσω" έβγαλαν αίμα και αρκετό διάφανο υγρό (νερό; ) και εν τέλει άφησαν πληγή.

Τι είδους σπυράκια είναι αυτά πια;
Τι να τους ρίξω πάνω;

-petros

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 20-06-09 στις 07:24.
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,217 μηνύματα.

H WhiteDrum Never ever έγραψε στις 15:08, 20-06-09:

Σε δερματολόγο πήγες; (αν και είναι αρκετά καθυστερημένοι σε αυτόν τον κλάδο). Για να μην χρησιμοποιήσεις κάποιο προϊόν το εμπορίου και φουντώσουν.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,822 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 23:33, 22-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Σε δερματολόγο πήγες; (αν και είναι αρκετά καθυστερημένοι σε αυτόν τον κλάδο). Για να μην χρησιμοποιήσεις κάποιο προϊόν το εμπορίου και φουντώσουν.
Όχι, δεν έχω πάει.
Γενικά επί της παρούσης δεν έχει βγει κανένα άλλο (έχω μόνο τα ήδη υπάρχοντα με τα σημάδια τους κτλ).

Καθαρίζω το πρόσωπο με Clearasil 2 φορές την ημέρα, ύστερα καθαρίζω με οινόπνευμα, βάζω κρέμα κατά της λιπαρότητας και τέλος πάνω στα σπυράκια μία κρέμα που τα ξηραίνει.
Ακόμα και αν το αγγίξω (αυτό που είναι ακόμα "ενεργό") πονάει κάπως η επιφάνειά του.

anyway, ελπίζω αν ήταν λόγω ορμονικών αλλαγών, να σταμάτησαν.

-petros

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 00:07, 23-06-09:

Μπορεί να είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο, κάποια μόλυνση, που να θέλει ειδική θεραπεία και όχι απλά σαπούνια του σούπερ μάρκετ για το λίπος. Άσε που αυτά τα καλλυντικά πολλές φορές αγριεύουν τα δερματικά μας...
Πήγαινε σε ένα γιατρό.

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 14:58, 23-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Καθαρίζω το πρόσωπο με Clearasil 2 φορές την ημέρα, ύστερα καθαρίζω με οινόπνευμα, βάζω κρέμα κατά της λιπαρότητας και τέλος πάνω στα σπυράκια μία κρέμα που τα ξηραίνει.
Τζίζας!
Σταμάτα να βάζεις όλα αυτά τα μαντζούνια,

με όλη αυτή τη ραγδαία διαταραχή λιπαρότητας/pH που προκαλείς είναι απολύτως λογικό να κάνει κόλπα το δέρμα.

Ποτέ σαπούνι και οινόπνευμα το ένα μετά το άλλο, ποτέ οινόπνευμα σε καθημερινή βάση και κατά προτίμηση σαπούνι μια φορά τη μέρα, και να είναι ουδέτερου pH.

Αν συνεχίσεις την υπεραποστείρωση και υπερξήρανση του δέρματος έτσι,
  1. ως αντίδραση το δέρμα θα παράγει ακόμα περισσότερο σμήγμα και η κατάσταση θα επιβαρύνεται
  2. θα δημιουργούνται ανθεκτικά μικρόβια και η κατάσταση θα επιβαρύνεται
  3. θα έχεις πτώση άμυνας της περιοχής (και ναι! η κατάσταση θα επιβαρύνεται)
  4. το δέρμα σου θα μοιάζει σα να το έτριβες στις σόλες του Τσακ Νόρρις (κόκκινο, γυαλιστερό, έτοιμο να σκάσει, ξερό, υπερ-λαδωμένο, επώδυνο, επιρρεπές στα εγκαύματα και τις εναλλαγές θερμοκρασίας)
Απ'όλα αυτά τα συμπραγκαλίκια, διάλεξε μόνον ένα μαντζούνι αλλά όχι το οινόπνευμα και κράτα το συστηματικό.
Τα σπυράκια είναι στη μεγάλη πλειοψηφία των περιπτώσεων παροδικά και μη παθολογικής έκτασης, όχι επειδή βιαζόμαστε να φανούμε sekksi βάζουμε ό,τι κυκλοφορεί και διαφημίζεται μπας και τα εξαφανίσουμε ως δια μαγείας. Είναι προτιμότερο να ανάγουμε σε σοβαρές καταστάσεις -ασθένειες- τις πραγματικά απειλητικές για την υγεία και ευζωϊα μας καταστάσεις, δηλαδή τις πραγματικές ασθένειες, και όχι με κάθε στραβοπάτημα του οργανισμού να τρέχουμε για αντιβίωση/θεραπεία/αποστείρωση/κτλ (και ιδίως αυτόκλητα).

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Scandal έγραψε στις 15:14, 23-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από QsLv
Τζίζας!
Σταμάτα να βάζεις όλα αυτά τα μαντζούνια,

με όλη αυτή τη ραγδαία διαταραχή λιπαρότητας/pH που προκαλείς είναι απολύτως λογικό να κάνει κόλπα το δέρμα.

Ποτέ σαπούνι και οινόπνευμα το ένα μετά το άλλο, ποτέ οινόπνευμα σε καθημερινή βάση και κατά προτίμηση σαπούνι μια φορά τη μέρα, και να είναι ουδέτερου pH.

Αν συνεχίσεις την υπεραποστείρωση και υπερξήρανση του δέρματος έτσι,
  1. ως αντίδραση το δέρμα θα παράγει ακόμα περισσότερο σμήγμα και η κατάσταση θα επιβαρύνεται
  2. θα δημιουργούνται ανθεκτικά μικρόβια και η κατάσταση θα επιβαρύνεται
  3. θα έχεις πτώση άμυνας της περιοχής (και ναι! η κατάσταση θα επιβαρύνεται)
  4. το δέρμα σου θα μοιάζει σα να το έτριβες στις σόλες του Τσακ Νόρρις (κόκκινο, γυαλιστερό, έτοιμο να σκάσει, ξερό, υπερ-λαδωμένο, επώδυνο, επιρρεπές στα εγκαύματα και τις εναλλαγές θερμοκρασίας)
Απ'όλα αυτά τα συμπραγκαλίκια, διάλεξε μόνον ένα μαντζούνι αλλά όχι το οινόπνευμα και κράτα το συστηματικό.
Τα σπυράκια είναι στη μεγάλη πλειοψηφία των περιπτώσεων παροδικά και μη παθολογικής έκτασης, όχι επειδή βιαζόμαστε να φανούμε sekksi βάζουμε ό,τι κυκλοφορεί και διαφημίζεται μπας και τα εξαφανίσουμε ως δια μαγείας. Είναι προτιμότερο να ανάγουμε σε σοβαρές καταστάσεις -ασθένειες- τις πραγματικά απειλητικές για την υγεία και ευζωϊα μας καταστάσεις, δηλαδή τις πραγματικές ασθένειες, και όχι με κάθε στραβοπάτημα του οργανισμού να τρέχουμε για αντιβίωση/θεραπεία/αποστείρωση/κτλ (και ιδίως αυτόκλητα).

Αυτό που περιγράφω το κάνω αυτή την περίοδο που άρχισαν τα σπυράκια και έχουν πλέον σταματήσει να βγαίνουν νέα.

Πριν από αυτό έκανα καθαρισμό προσώπου πρωί - βράδι με ένα καθαριστικό Nivea for men κατά της λιπαρότητας και ύστερα έβαζα μια ενυδατική από Body Shop. Που και που έκανα καθαρισμό και με οινόπνευμα (καθαρό, ιδανικό για καθαρισμό προσώπου). Το οινόπνευμα ξηραίνει το δέρμα γι' αυτό ύστερα βάζω ενυδατική.

-petros

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,546 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 15:35, 23-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Όχι, δεν έχω πάει.
Γενικά επί της παρούσης δεν έχει βγει κανένα άλλο (έχω μόνο τα ήδη υπάρχοντα με τα σημάδια τους κτλ).

Ακόμα και αν το αγγίξω (αυτό που είναι ακόμα "ενεργό") πονάει κάπως η επιφάνειά του.

anyway, ελπίζω αν ήταν λόγω ορμονικών αλλαγών, να σταμάτησαν.

-petros
Προσπάθησε να πλένεσαι εξ' αρχής στο πρόσωπο με φαρμακευτικό σαπούνι.
Και να πας σε δερματολόγο.

Eγώ μετά την ακμή χρησιμοποιώ αποκλειστικά και μόνο αυτό:

Μόνο από φαρμακείο.
Μην εμπιστεύεσαι διάφορα από τα σούπερ μάρκετ.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 21:57, 23-06-09:

Λοιπόν, ακόμα και για το cleanance gel της avène, μού είπε η δερματολόγος μου ότι είναι πολύ σκληρό. Σε μένα είχε προκαλέσει υπερέκκριση σμήγματος και λιπαρότητα.

Παράθεση

darkeyes (Natalie)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη darkeyes
Ο Natalie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O darkeyes έγραψε στις 12:50, 18-07-09:

Να ρωτήσω κι εγώ το άσχετό μου..έχω το ίδιο πρόβλημα μ αθτόν που άρχισε αυτή τη συζήτηση κ έχω ακούσει για ένα accutane ..αλλα επισης έχω ακούσει ότι σταματάει την ανάπτυξη..αν δεν ισχύει αυτό και το ξέρει κάποιος σας θα πάω κατευ8είαν να ξεκινήσω!ευχαριστώ!

Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 791 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 14:26, 18-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από darkeyes
Να ρωτήσω κι εγώ το άσχετό μου..έχω το ίδιο πρόβλημα μ αθτόν που άρχισε αυτή τη συζήτηση κ έχω ακούσει για ένα accutane ..αλλα επισης έχω ακούσει ότι σταματάει την ανάπτυξη..αν δεν ισχύει αυτό και το ξέρει κάποιος σας θα πάω κατευ8είαν να ξεκινήσω!ευχαριστώ!
Καμάρι μου το χάπι αυτό όντως σταματάει την ανάπτυξη... Και δημιουργεί και άλλα προβλήματα, πολύ πιο σοβαρά -αν στο προτείνει γιατρός (!) και το αρχίσεις θα πρέπει να κάνεις πολύ τακτικές ιατρικές εξετάσεις. Δεν είναι παίξε γέλασε το συγκεκριμένο χάπι...παλιότερα είχε κατηγορηθεί για τις πολλές αντενδείξεις που έχει!! Εγώ ήμουν στο τσάκ να το αρχίσω πριν 2 χρόνια αλλά ευτυχώς η γιατρός μου είχε υπομονή και το γλιτώσαμε!!

Παράθεση

darkeyes (Natalie)

Νεοφερμένος

Ο Natalie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O darkeyes έγραψε στις 13:49, 19-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από μάρα_κουταμάρα
Καμάρι μου το χάπι αυτό όντως σταματάει την ανάπτυξη... Και δημιουργεί και άλλα προβλήματα, πολύ πιο σοβαρά -αν στο προτείνει γιατρός (!) και το αρχίσεις θα πρέπει να κάνεις πολύ τακτικές ιατρικές εξετάσεις. Δεν είναι παίξε γέλασε το συγκεκριμένο χάπι...παλιότερα είχε κατηγορηθεί για τις πολλές αντενδείξεις που έχει!! Εγώ ήμουν στο τσάκ να το αρχίσω πριν 2 χρόνια αλλά ευτυχώς η γιατρός μου είχε υπομονή και το γλιτώσαμε!!
εγώ 2 ραντεβού έχω κλείσει στη ζωή μου..κι αυτό γιατί μου δίνανε διάφορα αλοιφές,σαπούνια κ ιστορίες και πάντα τα κανα χειρότερα και ντρεπόμουν να ξαναπάω..τελικά πώς ξεμπέρδεψες?

Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 791 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 16:02, 19-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από darkeyes
εγώ 2 ραντεβού έχω κλείσει στη ζωή μου..κι αυτό γιατί μου δίνανε διάφορα αλοιφές,σαπούνια κ ιστορίες και πάντα τα κανα χειρότερα και ντρεπόμουν να ξαναπάω..τελικά πώς ξεμπέρδεψες?
Με κρέμες, σαπούνια, χημικά πήλιγκ... Βασικά, το οτι όταν άρχιζες θεραπεία επιδεινωνόταν η ακμή δεν είναι απαραίτητα κακό. Πρέπει η αγωγή να σου βγάλει πρώτα όλα τα σπυράκια έξω -προσωρινή επιδείνωση- για να φανεί το πραγματικό πρόβλημα και μετά το αντιμετωπίζεις με ατοπικές αλοιφές. Κακώς αφήνεις στην μέση την θεραπεία σου...πάρ'το απόφαση, βρες έναν καλό δερματολόγο και ξεκίνα.

Αλλά...θα ξέρεις οτι τους πρώτους 2-3 μήνες μπορεί να ξεφλουδίζεις, να έχεις κοκκινίσει πολύ, να έχεις φαγούρα, να σε τσούζει το δέρμα σου, να τραβάει, να..., να..., να...αλλά είναι το λεπτό σημείο που δεν πρέπει να τα παρατήσεις!! Μετά οι περισσότερες αγωγές στρώνουν και όλα καλά!!

π.ςς η ακμή θέλει τρελή υπομονή. Εγώ από τα 14 είχα χοντρό πρόβλημα και ουσιαστικά πέρσι ξεμπέρδεψα. Αλλά αν με δεις τώρα δεν φαίνεται τίποτα!! Για αυτό σου λέω, θέλει υπομονή και συνέπεια.

Παράθεση

darkeyes (Natalie)

Νεοφερμένος

O darkeyes έγραψε στις 16:07, 19-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από μάρα_κουταμάρα
Με κρέμες, σαπούνια, χημικά πήλιγκ... Βασικά, το οτι όταν άρχιζες θεραπεία επιδεινωνόταν η ακμή δεν είναι απαραίτητα κακό. Πρέπει η αγωγή να σου βγάλει πρώτα όλα τα σπυράκια έξω -προσωρινή επιδείνωση- για να φανεί το πραγματικό πρόβλημα και μετά το αντιμετωπίζεις με ατοπικές αλοιφές. Κακώς αφήνεις στην μέση την θεραπεία σου...πάρ'το απόφαση, βρες έναν καλό δερματολόγο και ξεκίνα.

Αλλά...θα ξέρεις οτι τους πρώτους 2-3 μήνες μπορεί να ξεφλουδίζεις, να έχεις κοκκινίσει πολύ, να έχεις φαγούρα, να σε τσούζει το δέρμα σου, να τραβάει, να..., να..., να...αλλά είναι το λεπτό σημείο που δεν πρέπει να τα παρατήσεις!! Μετά οι περισσότερες αγωγές στρώνουν και όλα καλά!!

π.ςς η ακμή θέλει τρελή υπομονή. Εγώ από τα 14 είχα χοντρό πρόβλημα και ουσιαστικά πέρσι ξεμπέρδεψα. Αλλά αν με δεις τώρα δεν φαίνεται τίποτα!! Για αυτό σου λέω, θέλει υπομονή και συνέπεια.
αχ...οκ αν και δεν είναι προσόν μου η υπομονή...πάντως θέλω να φύγουνε απ' όλο το σώμα πράγμα που γίνεται μόνο με το Accutane..μα έτσι κι αλλιώς 17 είμαι πόσο πια ν αναπτυχθώ..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    chester20080, ForHope, toufita, valantis21, VasilikiP

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους