Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,652 εγγεγραμμένα μέλη και 3,027,663 μηνύματα σε 91,583 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 194 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

chester20080

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chester20080
Ο chester20080 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 360 μηνύματα.

O chester20080 έγραψε στις 18:45, 02-06-14:

Νομίζω πως το δικο μου θέμα είναι τελικά που έβαλα οδοντοπαστα επανω στο σπυρι... Νομιζω έκανε κάτι σα χημικό έγκαυμα, γιαυτό λογικά και η σκούρα καφέ κρούστα... Ξέρετε πώς θα περάσει? Βοηθάει η ενυδατικη κρέμα με αλοε βέρα, προβιοτικα και βιταμίνες την οποία έχω,στην επούλωση?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

selc

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη selc
H selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H selc έγραψε στις 18:56, 02-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από chester20080
Νομίζω πως το δικο μου θέμα είναι τελικά που έβαλα οδοντοπαστα επανω στο σπυρι... Νομιζω έκανε κάτι σα χημικό έγκαυμα, γιαυτό λογικά και η σκούρα καφέ κρούστα... Ξέρετε πώς θα περάσει? Βοηθάει η ενυδατικη κρέμα με αλοε βέρα, προβιοτικα και βιταμίνες την οποία έχω,στην επούλωση?
Εγώ στη θέση σου και μη γνωρίζοντας το γιατί και το πως, απλώς θα το άφηνα να θρέψει μόνο του. Μην πειραματιστείς άλλο. Οδοντόκρεμα έβαλες απλή άσπρη ή τις προηγμένες με τα τζελ; Άσε το ήσυχο και θα κάνει το κύκλο του. Εάν αφήσει σημάδι βλέπεις μετά τι κάνεις και όχι πριν ολοκληρωθεί η διαδικασία επούλωσης.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chester20080

Δραστήριο Μέλος

Ο chester20080 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 360 μηνύματα.

O chester20080 έγραψε στις 19:05, 02-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από selc
Εγώ στη θέση σου και μη γνωρίζοντας το γιατί και το πως, απλώς θα το άφηνα να θρέψει μόνο του. Μην πειραματιστείς άλλο. Οδοντόκρεμα έβαλες απλή άσπρη ή τις προηγμένες με τα τζελ; Άσε το ήσυχο και θα κάνει το κύκλο του. Εάν αφήσει σημάδι βλέπεις μετά τι κάνεις και όχι πριν ολοκληρωθεί η διαδικασία επούλωσης.
Απλή οδοντοκρεμα κρέμα όχι τζελ, colgate classic ,όχι τίποτα υπερ whitening κλπ,η πιο απλή. Πάντως εδώ και μόλις μια μέρα που έβαλα την ενυδατικη τοπικά πανω, σα να έχει καλυτερέψει κάπως, δεν είναι τόσο ξηρό και σκούρο. Όταν λες σημάδι εννοεις κοκκινίλα ή ουλή? Γιατί να γίνει ουλή αφού δεν το πειραζω ουτε το ξυνω... Και δεν το είχα σπάσει φυσικά, η μονη βλακεία μάλλον ηταν που έβαλα οδοντοπαστα...Και μήπως ξέρεις περιπου ποσο χρονο θέλει για να φύγει?Το σπυρι έχει μιάμιση βδομάδα, αυτη η σκουρα κρούστα 4 μέρες.Να ανησυχω???

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

selc

Πολύ δραστήριο μέλος

H selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H selc έγραψε στις 19:08, 02-06-14:

Απλή οδοντοκρεμα κρέμα όχι τζελ, colgate classic ,όχι τίποτα υπερ whitening κλπ,η πιο απλή. Πάντως εδώ και μόλις μια μέρα που έβαλα την ενυδατικη τοπικά πανω, σα να έχει καλυτερέψει κάπως, δεν είναι τόσο ξηρό και σκούρο. Όταν λες σημάδι εννοεις κοκκινίλα ή ουλή? Γιατί να γίνει ουλή αφού δεν το πειραζω ουτε το ξυνω... Και δεν το είχα σπάσει φυσικά, η μονη βλακεία μάλλον ηταν που έβαλα οδοντοπαστα...Και μήπως ξέρεις περιπου ποσο χρονο θέλει για να φύγει?Το σπυρι έχει μιάμιση βδομάδα, αυτη η σκουρα κρούστα 4 μέρες.Να ανησυχω???
Ουλή λίγο δύσκολο να αφήσει. Αυθαίρετο θα μου πεις αλλά άτομα που περνούν ακμή και ουλές δεν αποκτούν ποτέ. Κοκκινίλα μπορεί η οποία θα εξασθενήσει με τον καιρό. Όσο κάνεις δοκιμές πάνω του θα μένει εκεί. Την κρούστα μην την πειράξεις. Φυσιολογικό είναι. Μπορεί να θέλει ακόμα 1,5 βδομάδα. Δεν το ξέρει κανείς. Άσε το δέρμα σου να κάνει τη δουλειά του.

Παράθεση

chester20080

Δραστήριο Μέλος

O chester20080 έγραψε στις 19:13, 02-06-14:

Ναι,εννοείται, την κρούστα δεν την πειραζω καθόλου, ξέρω πως αμα την ξυσω την πατησα..? Θα προτεινες να σταματήσω την ενυδατικη? Η αλοε βέρα ενδείκνυται για εγκαύματα και πληγές, ξερό δέρμα... Νομιζω βοηθάει,κι είναι το μονο που το ηρεμεί κάπως...

Παράθεση

selc

Πολύ δραστήριο μέλος

H selc έγραψε στις 19:17, 02-06-14:

Ναι,εννοείται, την κρούστα δεν την πειραζω καθόλου, ξέρω πως αμα την ξυσω την πατησα..? Θα προτεινες να σταματήσω την ενυδατικη? Η αλοε βέρα ενδείκνυται για εγκαύματα και πληγές, ξερό δέρμα... Νομιζω βοηθάει,κι είναι το μονο που το ηρεμεί κάπως...
Εγώ απλώς δε θα έβαζα τίποτα για να είμαι σίγουρη πως δε θα κάνω κάτι χειρότερο. Τα φοβάμαι τα πειράματα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chester20080

Δραστήριο Μέλος

O chester20080 έγραψε στις 19:25, 02-06-14:

Σορρυ που επιμενω, αλλά καταλαβαίνεις την ταραχή μου...Ντρέπομαι να βγω έτσι εξω και να αντικρυσω κοσμο... Εδώ π.χ. λέει οτι βοηθάει σημαντικά η αλόη http://epiloges-hara.blogspot.gr/201...eprcuacpi.html...Και ξέρω οτι θέλει καποιες μέρες για να περάσει, αλλά θα θελα (ξέρω, πολλά ζητάω) να επισκευθεί η διαδικασία επούλωσης, γιαυτό και η ενυδατικη... Πάντως λες να μην ανησυχω, θα περάσει και απο μονο του,θα φύγει η κρούστα...Και εδώ η πρωτη απάντηση https://www.healthtap.com/topics/too...burned-my-skin.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chester20080 : 02-06-14 στις 19:43.
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,932 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 21:43, 02-06-14:

Εγώ νομίζω θα έβαζα κανονικά ενυδατική.

Παράθεση

Letta

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Letta
H Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 232 μηνύματα.

H Letta έγραψε στις 02:09, 30-06-14:

Λοιπόν μετά από πολύ καιρό που έχω να γράψω σε αυτό το topic θα ήθελα να γράψω μια ήπια λύση για την αντιμετώπιση της ακμής που βρήκα. Όταν αποφάσισα να τελειώσω μια και καλή με αυτό το θέμα, τότε βρήκα την λύση! Χτένισα όλο το internet ιδιαίτερα τα ξένα sites.

Ένα flash back… γενικά από τα 12 μου είχα ακμή, κύστες κυρίως που μετά έβγαζαν πύον ή κάτι άλλα μικρούτσικα σπυράκια με πύον. Κατά καιρούς πήγαινα σε δερματολόγο και με έγραφε την κλασική θεραπεία… κρέμες για να ξεραθούν τα σπυράκια. Χαζομάρες… σε εμένα δεν είχε κανένα αποτέλεσμα κ τζάμπα ταλαιπωρούσα έτσι το πρόσωπο μου, αλλά τότε ήμουν μικρή οπότε έκανα και ότι μου έλεγαν. Επίσης να αναφέρω ότι δεν έχω κανένα ορμονικό πρόβλημα (έκανα εξετάσεις) απλά τι να κάνω το έχω στο DNA μου φαίνεται.

Στα 15 μου τα παράτησα. Όταν έβγαζα σπυράκια ιδιαίτερα όταν αγχωνόμουν χρησιμοποιούσα τοπικές κρέμες του εμπορίου που πάλι δεν είχαν ιδιαίτερο αποτέλεσμα αλλά έπρεπε να κάνω κάτι.

Στα 19 μου η ενδοκρινολόγος δήθεν μου βρήκε πολυκυστικές ωοθήκες αλλά ούτως ή άλλως δεν είχα σταθερό κύκλο οπότε και πήρα αντισυλληπτικά χάπια (Gynofen) για ένα χρόνο για να φέρω τον κύκλο στα ίσα. Μια χαρά με αυτά τα χάπια καλυτέρεψε η ακμή μου κάτι που δεν το περίμενα καθώς δεν στόχευα να επιλύσω αυτό το πρόβλημα.

Μέχρι τα 22 μου δεν έκανα κάποια άλλη θεραπεία μέχρι που πάλι μου την έδωσε η ακμή και αποφάσισα να πάω σε δερματολόγο να το καταπολεμήσω. Να ξεκινήσω από κάπου.. να κάνω μια αρχή ξανά πιο προσεκτικά. Όπως είχα γράψει και παλιά στο φορουμ μου έδωσε αντιβιοτικά να πάρω (microvibrate) που βασικά και δεν έκαναν τίποτα. Μου έγραψε να πλένομαι με το υγρό σαπούνι Hyseac της Uriage, και να βάζω την κρέμα Hyseac Mat της Uriage. Αυτά τα 2 προϊόντα τα λάτρεψα και 1,5 χρόνο μετά αυτά χρησιμοποιώ ακόμα.
Τα αντιβιοτικά τα έπαιρνα για 40 μέρες μετά που τα τελείωσα με έδωσε να βάζω τοπικά στα σπυράκια άλλες κρέμες όπως το Epiduo ή το Acnaid γιατί ήταν και καλοκαίρι τότε και δεν μπορούσα να παίρνω άλλο τα χάπια. Και αυτά τίποτα δεν έκαναν και το ήξερα… ήταν και ακριβά μάλιστα!

Μετά από 10 μήνες πάλι πήγα στη δερματολόγο και μου έγραψε αντιβιοτικά ξανά, τα Vibramycin. Αυτά έκαναν θαύματα! Το πρόσωπο μου έλαμπε… ίχνος από σπυράκια ή λιπαρότητα και συνεπώς καθόλου μαύρα στίγματα στη μύτη. Το πρόσωπο μου ήταν τόσο καθαρό και η διάθεση μου τόσο καλή που η φίλη μου νόμιζε ότι βρήκα αγόρι και ότι δεν της έλεγα χαχα. Για 40 μέρες που τα έπαιρνα + 1 μήνα μετά που τα έκαψα όλα καλά. Έλα που όμως πάλι άρχισαν να βγαίνουν τα άτιμα! Δεν ήθελα να ξαναπάρω αντιβιοτικά 1ον γιατί δεν είναι ασφαλή και 2ον γιατί φέρνουν πρόβλημα με το γαστρεντερικό σύστημα (και άλλα πολλά βέβαια). Όσο για Βιταμίνες Α, ρετινοειδή κτλ. δεν ήθελα να ακούσω τίποτα.

Είχα σκάσει! Δεν ήθελα άλλο σπυράκια τα βαρέθηκα, δεν μπορούσα άλλο και ήθελα να βρω έναν όσο πιο φυσικό τρόπο γίνεται! Στο ελληνικό διαδίκτυο δεν έβρισκα και πολλά (κλασσικά όπως πάντα!) οπότε και άρχισα να ψάχνω στο ξένο διαδίκτυο. Δεν θυμάμαι πως αλλά πέτυχα ότι ο ΨΕΥΔΑΡΓΥΡΟΣ βοηθάει στην ακμή και διάβαζα σε διάφορα ξένα φόρουμ ότι όντως άτομα που έπαιρναν χάπια ψευδάργυρου η ακμή τους ελαττώθηκε. Βέβαια, υπήρχαν και άλλα άτομα που έλεγαν ότι δεν έκανε δουλειά. Λογικό γιατί ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.

Στα 23 πλέον που είμαι τώρα, πήγα στην δερματολόγο και της είπα να μου γράψει χάπια ψευδάργυρου. Μου έγραψε να παίρνω ZINC GLYCONATE 200mg (πρωί-βράδυ) για ένα μήνα. ΟΝΤΩΣ είδα διαφορά! Η ακμή μειώθηκε μέχρι και ούτε μαύρα στίγματα είχα πολλά. Παράλληλα έβγαζα μια στο τόσο κύστες αλλά έβαζα τοπικά ένα υγρό διάλυμα το ACNE HERMAL (κατά κάποιο τρόπο αντιβιοτικό είναι και αυτό γιατί περιέχει Ερυθρομυκίνη αλλά εντάξει δεν είναι σαν να παίρνεις τα χάπια). Εν ολίγοις, με αυτά τα 2 την έβγαλα καθαρή με τα σπυράκια. Επίσης αποφεύγω να φοράω make up. To μόνο που χρησιμοποιώ είναι μια κρέμα με χρώμα (Tinted Cream) της Freezyderm η οποία 1,5 χρόνο που την χρησιμοποιώ κάθε μέρα δεν έχει επιβαρύνει την ακμή μου. Καλύπτει αρκετά τους ανοιχτούς πόρους κ τις κοκκινίλες και μετά από κει και πέρα απλά βάζω τοπικά concealer stick στα όποια σπυράκια.

Τον ψευδάργυρο δεν πρέπει να τον παίρνεις με γαλακτοκομικά μαζί γιατί έτσι δεν τον απορροφάει ο οργανισμός πρέπει να περιμένεις 2 ώρες πριν και μετά για να πάρεις το χάπι. Ακόμα, στην αρχή αν τον παίρνεις με άδειο στομάχι φέρνει ναυτία. Επίσης παρατήρησα ότι τον 2ο μήνα που πήγα να ξαναπάρω ψευδάργυρο με πονούσε κάπως το στομάχι ίσως γιατί έπαιρνα μεγάλη ποσότητα. Επειδή φοβήθηκα το έπαιρνα μια φορά την ημέρα (200mg) και πλέον το παίρνω (200Mg) ίσως 1 ή 2 φορές την βδομάδα, γενικά όποτε βλέπω ότι βγάζω σπυράκια πάλι.

Επίσης η δερματολόγος με είπε ότι ψευδάργυρο μπορώ να παίρνω μέχρι 6 μήνες αλλά δεν μου είπε ότι ο ψευδάργυρος μπορεί να προκαλέσει έλλειψη σιδήρου, κάτι που το διάβασα στο internet.

Αυτό είναι το χρονικό της ιστορίας μου….

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Letta : 30-06-14 στις 12:59.
Παράθεση

Animus99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Animus99
H Animus99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H Animus99 έγραψε στις 07:40, 01-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Letta
Λοιπόν μετά από πολύ καιρό που έχω να γράψω σε αυτό το topic θα ήθελα να γράψω μια ήπια λύση για την αντιμετώπιση της ακμής που βρήκα. Όταν αποφάσισα να τελειώσω μια και καλή με αυτό το θέμα, τότε βρήκα την λύση! Χτένισα όλο το internet ιδιαίτερα τα ξένα sites.

Ένα flash back… γενικά από τα 12 μου είχα ακμή, κύστες κυρίως που μετά έβγαζαν πύον ή κάτι άλλα μικρούτσικα σπυράκια με πύον. Κατά καιρούς πήγαινα σε δερματολόγο και με έγραφε την κλασική θεραπεία… κρέμες για να ξεραθούν τα σπυράκια. Χαζομάρες… σε εμένα δεν είχε κανένα αποτέλεσμα κ τζάμπα ταλαιπωρούσα έτσι το πρόσωπο μου, αλλά τότε ήμουν μικρή οπότε έκανα και ότι μου έλεγαν. Επίσης να αναφέρω ότι δεν έχω κανένα ορμονικό πρόβλημα (έκανα εξετάσεις) απλά τι να κάνω το έχω στο DNA μου φαίνεται.

Στα 15 μου τα παράτησα. Όταν έβγαζα σπυράκια ιδιαίτερα όταν αγχωνόμουν χρησιμοποιούσα τοπικές κρέμες του εμπορίου που πάλι δεν είχαν ιδιαίτερο αποτέλεσμα αλλά έπρεπε να κάνω κάτι.

Στα 19 μου η ενδοκρινολόγος δήθεν μου βρήκε πολυκυστικές ωοθήκες αλλά ούτως ή άλλως δεν είχα σταθερό κύκλο οπότε και πήρα αντισυλληπτικά χάπια (Gynofen) για ένα χρόνο για να φέρω τον κύκλο στα ίσα. Μια χαρά με αυτά τα χάπια καλυτέρεψε η ακμή μου κάτι που δεν το περίμενα καθώς δεν στόχευα να επιλύσω αυτό το πρόβλημα.

Μέχρι τα 22 μου δεν έκανα κάποια άλλη θεραπεία μέχρι που πάλι μου την έδωσε η ακμή και αποφάσισα να πάω σε δερματολόγο να το καταπολεμήσω. Να ξεκινήσω από κάπου.. να κάνω μια αρχή ξανά πιο προσεκτικά. Όπως είχα γράψει και παλιά στο φορουμ μου έδωσε αντιβιοτικά να πάρω (microvibrate) που βασικά και δεν έκαναν τίποτα. Μου έγραψε να πλένομαι με το υγρό σαπούνι Hyseac της Uriage, και να βάζω την κρέμα Hyseac Mat της Uriage. Αυτά τα 2 προϊόντα τα λάτρεψα και 1,5 χρόνο μετά αυτά χρησιμοποιώ ακόμα.
Τα αντιβιοτικά τα έπαιρνα για 40 μέρες μετά που τα τελείωσα με έδωσε να βάζω τοπικά στα σπυράκια άλλες κρέμες όπως το Epiduo ή το Acnaid γιατί ήταν και καλοκαίρι τότε και δεν μπορούσα να παίρνω άλλο τα χάπια. Και αυτά τίποτα δεν έκαναν και το ήξερα… ήταν και ακριβά μάλιστα!

Μετά από 10 μήνες πάλι πήγα στη δερματολόγο και μου έγραψε αντιβιοτικά ξανά, τα Vibramycin. Αυτά έκαναν θαύματα! Το πρόσωπο μου έλαμπε… ίχνος από σπυράκια ή λιπαρότητα και συνεπώς καθόλου μαύρα στίγματα στη μύτη. Το πρόσωπο μου ήταν τόσο καθαρό και η διάθεση μου τόσο καλή που η φίλη μου νόμιζε ότι βρήκα αγόρι και ότι δεν της έλεγα χαχα. Για 40 μέρες που τα έπαιρνα + 1 μήνα μετά που τα έκαψα όλα καλά. Έλα που όμως πάλι άρχισαν να βγαίνουν τα άτιμα! Δεν ήθελα να ξαναπάρω αντιβιοτικά 1ον γιατί δεν είναι ασφαλή και 2ον γιατί φέρνουν πρόβλημα με το γαστρεντερικό σύστημα (και άλλα πολλά βέβαια). Όσο για Βιταμίνες Α, ρετινοειδή κτλ. δεν ήθελα να ακούσω τίποτα.

Είχα σκάσει! Δεν ήθελα άλλο σπυράκια τα βαρέθηκα, δεν μπορούσα άλλο και ήθελα να βρω έναν όσο πιο φυσικό τρόπο γίνεται! Στο ελληνικό διαδίκτυο δεν έβρισκα και πολλά (κλασσικά όπως πάντα!) οπότε και άρχισα να ψάχνω στο ξένο διαδίκτυο. Δεν θυμάμαι πως αλλά πέτυχα ότι ο ΨΕΥΔΑΡΓΥΡΟΣ βοηθάει στην ακμή και διάβαζα σε διάφορα ξένα φόρουμ ότι όντως άτομα που έπαιρναν χάπια ψευδάργυρου η ακμή τους ελαττώθηκε. Βέβαια, υπήρχαν και άλλα άτομα που έλεγαν ότι δεν έκανε δουλειά. Λογικό γιατί ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.

Στα 23 πλέον που είμαι τώρα, πήγα στην δερματολόγο και της είπα να μου γράψει χάπια ψευδάργυρου. Μου έγραψε να παίρνω ZINC GLYCONATE 200mg (πρωί-βράδυ) για ένα μήνα. ΟΝΤΩΣ είδα διαφορά! Η ακμή μειώθηκε μέχρι και ούτε μαύρα στίγματα είχα πολλά. Παράλληλα έβγαζα μια στο τόσο κύστες αλλά έβαζα τοπικά ένα υγρό διάλυμα το ACNE HERMAL (κατά κάποιο τρόπο αντιβιοτικό είναι και αυτό γιατί περιέχει Ερυθρομυκίνη αλλά εντάξει δεν είναι σαν να παίρνεις τα χάπια). Εν ολίγοις, με αυτά τα 2 την έβγαλα καθαρή με τα σπυράκια. Επίσης αποφεύγω να φοράω make up. To μόνο που χρησιμοποιώ είναι μια κρέμα με χρώμα (Tinted Cream) της Freezyderm η οποία 1,5 χρόνο που την χρησιμοποιώ κάθε μέρα δεν έχει επιβαρύνει την ακμή μου. Καλύπτει αρκετά τους ανοιχτούς πόρους κ τις κοκκινίλες και μετά από κει και πέρα απλά βάζω τοπικά concealer stick στα όποια σπυράκια.

Τον ψευδάργυρο δεν πρέπει να τον παίρνεις με γαλακτοκομικά μαζί γιατί έτσι δεν τον απορροφάει ο οργανισμός πρέπει να περιμένεις 2 ώρες πριν και μετά για να πάρεις το χάπι. Ακόμα, στην αρχή αν τον παίρνεις με άδειο στομάχι φέρνει ναυτία. Επίσης παρατήρησα ότι τον 2ο μήνα που πήγα να ξαναπάρω ψευδάργυρο με πονούσε κάπως το στομάχι ίσως γιατί έπαιρνα μεγάλη ποσότητα. Επειδή φοβήθηκα το έπαιρνα μια φορά την ημέρα (200mg) και πλέον το παίρνω (200Mg) ίσως 1 ή 2 φορές την βδομάδα, γενικά όποτε βλέπω ότι βγάζω σπυράκια πάλι.

Επίσης η δερματολόγος με είπε ότι ψευδάργυρο μπορώ να παίρνω μέχρι 6 μήνες αλλά δεν μου είπε ότι ο ψευδάργυρος μπορεί να προκαλέσει έλλειψη σιδήρου, κάτι που το διάβασα στο internet.

Αυτό είναι το χρονικό της ιστορίας μου….
Πολυ ενδιαφέρον αυτο με τον ψευδαργυρο αλλα μετά την πάροδο των έξι μηνών τι γινεται;;ειναι μόνιμο το αποτέλεσμα δεδομένου οτι ο ψευδαργυρος λειτουργεί σαν συμπλήρωμα διατροφής;;

Παράθεση

Letta

Δραστήριο Μέλος

H Letta έγραψε στις 08:45, 01-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Animus99
Πολυ ενδιαφέρον αυτο με τον ψευδαργυρο αλλα μετά την πάροδο των έξι μηνών τι γινεται;;ειναι μόνιμο το αποτέλεσμα δεδομένου οτι ο ψευδαργυρος λειτουργεί σαν συμπλήρωμα διατροφής;;
Όχι το αποτέλεσμα δεν είναι μόνιμο και δεν νομίζω να υπάρξει ποτέ μόνιμο αποτέλεσμα με οποιαδήποτε θεραπεία. Απλά αραιά και που φαντάζομαι θα παίρνεις κανένα χάπι ψευδάργυρου ή προσπαθείς να το λαμβάνεις μέσω τροφών που περιέχουν ψευδάργυρο.

Μετά απλά κάνεις μια συντήρηση... προσπαθείς να μην αγχώνεσαι, να καθαρίζεις το πρόσωπο, να προσέχεις τι κρέμες φοράς κτλ. Επίσης το καλοκαίρι ο ήλιο μεγάλος εχθρός. Με το που το τελειώνει το καλοκαίρι τότε αρχίζει πάλι και φουντώνει η ακμή...

Παράθεση

Animus99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Animus99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H Animus99 έγραψε στις 08:59, 01-07-14:

Όχι το αποτέλεσμα δεν είναι μόνιμο και δεν νομίζω να υπάρξει ποτέ μόνιμο αποτέλεσμα με οποιαδήποτε θεραπεία. Απλά αραιά και που φαντάζομαι θα παίρνεις κανένα χάπι ψευδάργυρου ή προσπαθείς να το λαμβάνεις μέσω τροφών που περιέχουν ψευδάργυρο.

Μετά απλά κάνεις μια συντήρηση... προσπαθείς να μην αγχώνεσαι, να καθαρίζεις το πρόσωπο, να προσέχεις τι κρέμες φοράς κτλ. Επίσης το καλοκαίρι ο ήλιο μεγάλος εχθρός. Με το που το τελειώνει το καλοκαίρι τότε αρχίζει πάλι και φουντώνει η ακμή...
Κατάλαβα..έξι χρονια παλεύω με αυτα,τουλαχιστον δεν θα είμαι σαν σταφίδα στα σαράντα μου ελπίζω

Παράθεση

Letta

Δραστήριο Μέλος

H Letta έγραψε στις 13:48, 01-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Animus99
Κατάλαβα..έξι χρονια παλεύω με αυτα,τουλαχιστον δεν θα είμαι σαν σταφίδα στα σαράντα μου ελπίζω
Μπα μέχρι τότε μην σου πω κ πιο νωρίς οι ορμόνες θα έχουν ηρεμήσει... συνεπώς κ η ακμή θα έχει καλμάρει ή τουλάχιστον αυτό ελπίζω

Παράθεση

Animus99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Animus99 έγραψε στις 14:32, 01-07-14:

Μπα μέχρι τότε μην σου πω κ πιο νωρίς οι ορμόνες θα έχουν ηρεμήσει... συνεπώς κ η ακμή θα έχει καλμάρει ή τουλάχιστον αυτό ελπίζω
Με τις χίλιες δυο ορμόνες που βάζουν στα τρόφιμα,τίποτα δεν ειναι αξιοπερίεργο

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,836 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 17:12, 01-07-14:

Εγω παντως με τα χαπια εχω να δω σπυρακι πανω απο 4 χρονια και δεν νομιζω να αλλαξει δραματικα κατι

Παράθεση

Letta

Δραστήριο Μέλος

H Letta έγραψε στις 19:53, 01-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Hlianna
Εγω παντως με τα χαπια εχω να δω σπυρακι πανω απο 4 χρονια και δεν νομιζω να αλλαξει δραματικα κατι
Ποια χάπια έπαιρνες εσύ;

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,836 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 20:21, 01-07-14:

Reducar, θεραπεια με χαπια κατα της ακμης. Δεν νομιζω να εμπαινα στη διαδικασια παντως, να παρω χαπια για κατι που δεν ειναι μονιμο.

Παράθεση

mary_lou thess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mary_lou thess
H mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 233 μηνύματα.

H mary_lou thess έγραψε στις 21:21, 01-07-14:

Τα Reducar χαπια ειναι τα πιο αποτελεσματικα κατα της ακμης(σε σοβαρες περιπτωσεις μονο) Εχουν πολλες παρενεργειες ομως(προβληματα στο σηκωτι,στα κοκκαλα,ξηροτητα δερματος,ευκολη κοπωση κτλπ) Η θεια μου εκανε θεραπεια με αυτα τα χαπια για 6 μηνες,την ταλαιπωρησαν πολυ, αλλα στο τελος καθαρισε εντελως και το αποτελεσμα ειναι μονιμο. Οταν κανει καποιος θεραπεια με αυτα τα χαπια, πρεπει παντα να παρακολουθειται απο γιατρο.

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 03:11, 02-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από mary_lou thess
Τα Reducar χαπια ειναι τα πιο αποτελεσματικα κατα της ακμης(σε σοβαρες περιπτωσεις μονο) Εχουν πολλες παρενεργειες ομως(προβληματα στο σηκωτι,στα κοκκαλα,ξηροτητα δερματος,ευκολη κοπωση κτλπ) Η θεια μου εκανε θεραπεια με αυτα τα χαπια για 6 μηνες,την ταλαιπωρησαν πολυ, αλλα στο τελος καθαρισε εντελως και το αποτελεσμα ειναι μονιμο. Οταν κανει καποιος θεραπεια με αυτα τα χαπια, πρεπει παντα να παρακολουθειται απο γιατρο.
Το μονο συμπτωμα που ειχα ηταν η ξηροτητα δερματος που την κανουν ολα τα χαπια για τη θεραπεια της ακμης. Για να εχεις προβληματα σε συκωτι κλπ πρεπει να υπαρξει συνδυασμος κι απο αλλους παραγοντες και παλι πλεον ειναι σπανιο με τα καινουριας γενιας χαπια. Εννοειται οτι σε παρακολουθει γιατρος, θεωρω οτι κανενας δεν θα επαιρνε τετοιου ειδους χαπια χωρις να παρακολουθειται. Κανεις μια σωστη διατροφη, προσεχεις το ποτο, κανεις υπομονη για 6 μηνες γιατι η ξηροτητα πολλες φορες δεν παλευεται, αλλα τα αποτελεσματα ειναι θεαματικα.
Τα reducar δεν ειναι χαπια για βαριες περιπτωσεις, θα τα χαρακτηριζα μεσαιας κατηγοριας. Υπαρχουν πολυ πιο δυνατα.

Παράθεση

Animus99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Animus99 έγραψε στις 14:52, 02-07-14:

Εγω πάλι έπαιρνα a cnotren τα οποία απο αυτα που εχω διαβάσει ειναι τα πιο ελαφριά,αν ειναι δυνατόν να χαρακτηριστούν έτσι χαπια τέτοιας θεραπείας...αλλα και πάλι πριν την περίοδο γινεται το έλα να δεις.. οποτε,θα παω να κανω εξετασεις να δω τι παίζει με τις ορμόνες...ξέρει κανεις τι είδους εξετασεις να κανω και ποιους δεικτες να κοιτάξω;;

Παράθεση

Lisa Summer (Spiridoula Morgana)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lisa Summer
H Spiridoula Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Lisa Summer έγραψε στις 01:35, 26-07-14:

Kαλησπέρα!Είμαι 22 xρονών και εδώ και ένα χρόνο περίπου εμφανίζονται στο πρόσωπο μου (συνήθως στο σαγόνι ή δίπλα στη μύτα) κάτι σπυριά πολύ ενοχλητικά...είναι σαν μικρά καρούμπαλα (εγώ έτσι τα λέω)δεν σπάνε με τίποτα τα άτιμα,όταν τα ακουμπάω πονάνε και είναι ελαφρά κόκκινα...Αργούν πάρα πολύ να εξαφανιστούν (κάνουν πάνω από 2 εβδομάδες)..... Κάθε φορά που εμφανίζονται τα σπάω και βάζω οδοντόκρεμα σε τζελ με κόκκους...Οταν το σπυράκι είναι σπασμένο η οδοντόκρεμα δείχνει να κάνει δουλειά,βγαίνει δηλαδή αρκετό το σμίγμα που είναι στο εσωτερικό και μειώνεται κάπως ο όγκος του σπυρού...και φυσικά ακολουθεί η δημιουργία της καφέ κρούστας!Οταν όμως το σπυράκι δεν έχει σπάσει η οδοντόκρεμα δεν κάνει τίποτα!Σας έχει συμβεί??Και αν ναι μπορείτε να μου προτείνετε τρόπους αντιμετώπισης??? SOS!!! HELP

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lisa Summer : 26-07-14 στις 01:38.
Παράθεση

hue

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη hue
Ο hue αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Σερβία (Ευρώπη). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O hue έγραψε στις 01:49, 26-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Lisa Summer
Kαλησπέρα!Είμαι 22 xρονών και εδώ και ένα χρόνο περίπου εμφανίζονται στο πρόσωπο μου (συνήθως στο σαγόνι ή δίπλα στη μύτα) κάτι σπυριά πολύ ενοχλητικά...είναι σαν μικρά καρούμπαλα (εγώ έτσι τα λέω)δεν σπάνε με τίποτα τα άτιμα,όταν τα ακουμπάω πονάνε και είναι ελαφρά κόκκινα...Αργούν πάρα πολύ να εξαφανιστούν (κάνουν πάνω από 2 εβδομάδες)..... Κάθε φορά που εμφανίζονται τα σπάω και βάζω οδοντόκρεμα σε τζελ με κόκκους...Οταν το σπυράκι είναι σπασμένο η οδοντόκρεμα δείχνει να κάνει δουλειά,βγαίνει δηλαδή αρκετό το σμίγμα που είναι στο εσωτερικό και μειώνεται κάπως ο όγκος του σπυρού...και φυσικά ακολουθεί η δημιουργία της καφέ κρούστας!Οταν όμως το σπυράκι δεν έχει σπάσει η οδοντόκρεμα δεν κάνει τίποτα!Σας έχει συμβεί??Και αν ναι μπορείτε να μου προτείνετε τρόπους αντιμετώπισης??? SOS!!! HELP
Καταρχας σταματα να τα σπας και γενικοτερα να τα πειραζεις,γιατι το μονο που θα καταφερεις ειναι να γεμισεις το προσωπο σου σημαδια..

Παράθεση

Νεοφερμένος

H Spiridoula Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Lisa Summer έγραψε στις 17:01, 29-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από hue
Καταρχας σταματα να τα σπας και γενικοτερα να τα πειραζεις,γιατι το μονο που θα καταφερεις ειναι να γεμισεις το προσωπο σου σημαδια..
Kάτι που να μπορώ να κάνω για να το εξαφανίσω υπάρχει???Δεν αντέχεται το άτιμο...

Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,838 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 17:15, 29-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Lisa Summer
Kάτι που να μπορώ να κάνω για να το εξαφανίσω υπάρχει???Δεν αντέχεται το άτιμο...
Μαλλον αναφερεσε σε κυστες ,ο πιο αποτελεσματικος τροπος ειναι με φαρμακα ,ρωτα δερματολογο

Παράθεση

chester20080

Δραστήριο Μέλος

O chester20080 έγραψε στις 17:33, 29-07-14:

Ναι,νομιζω πρόκειται για κύστες (κι εγώ έχω,γύρω απο το σαγόνι (που ευτυχώς καλύπτονται όσο να ναι απο τα γένια) και στην πλάτη). ΜΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΣΠΑΣΕΙΣ/ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ. Αν τα αφήσεις μόνα τους θα πάρει λίγο καιρό αλλά θα φύγουν (βέβαια αρκετά πιθανό να αφήσουν κάποιο σημάδι/ερυθρότητα πίσω αλλά τι να κάνουμε... ).Αν είναι τόσο έντονη η κατασταση (όχι κάνα δυο τέτοια σπυρακια), καλό θα ηταν να πήγαινες σε δερματολογο. Εγώ θα αρχίσω χάπια ισοτρετινοΐνης reducar απο Σεπτέμβριο, είχα παει την προηγούμενη εβδομαδα στο γιατρό για την ακμή --> κυστική ακμή.

Παράθεση

franco1997

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη franco1997
Ο franco1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O franco1997 έγραψε στις 13:09, 31-07-14:

παιδια μια ερώτηση εχει μεγαλη διαφορα το ακωοτρεν,ακουταν,ροακουταν ......?Και ποιο ειναι το καλυτερο?

Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,838 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 14:39, 31-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από franco1997
παιδια μια ερώτηση εχει μεγαλη διαφορα το ακωοτρεν,ακουταν,ροακουταν ......?Και ποιο ειναι το καλυτερο?
ιδιο πραμα ειναι
Ναι,νομιζω πρόκειται για κύστες (κι εγώ έχω,γύρω απο το σαγόνι (που ευτυχώς καλύπτονται όσο να ναι απο τα γένια) και στην πλάτη). ΜΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΣΠΑΣΕΙΣ/ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ. Αν τα αφήσεις μόνα τους θα πάρει λίγο καιρό αλλά θα φύγουν (βέβαια αρκετά πιθανό να αφήσουν κάποιο σημάδι/ερυθρότητα πίσω αλλά τι να κάνουμε... ).Αν είναι τόσο έντονη η κατασταση (όχι κάνα δυο τέτοια σπυρακια), καλό θα ηταν να πήγαινες σε δερματολογο. Εγώ θα αρχίσω χάπια ισοτρετινοΐνης reducar απο Σεπτέμβριο, είχα παει την προηγούμενη εβδομαδα στο γιατρό για την ακμή --> κυστική ακμή.
καλο κουραγιο

Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tabby
H Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 623 μηνύματα.

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 16:21, 31-07-14:

το acne hermal που προαναφέρθηκε τι ακριβώς κάνει; μπορείς να το βάλεις τοπικά εκεί που υπάρχει κάποιο σπυράκι ή είναι για όλο το πρόσωπο;

Παράθεση

chester20080

Δραστήριο Μέλος

O chester20080 έγραψε στις 17:13, 31-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Bemanos
ιδιο πραμα ειναι

καλο κουραγιο
Σε ευχαριστώ. Λες να είναι δύσκολα τα πράγματα? Έχω ακούσει ότι η ξηροδερμια στα χείλη είναι ανυπόφορη, τον πρωτο καιρό υπάρχει μια αύξηση των σπυριων, πρεπει να αποφεύγεται το αλκοόλ, διακυμάνσεις στη διάθεση, κλπ...Ισχύουν όλα αυτά ή...Και τελικα θα υπαρξει αποτελεσμα?Με ολα αυτά που ακούω αγχωνομαι!

Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tabby
H Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 623 μηνύματα.

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 17:30, 31-07-14:

Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κανείς την κρέμα madecassol που είναι για σημάδια και τι αποτέλεσμα ειχε.

Παράθεση

kaltsas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kaltsas
Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 81 μηνύματα.

O kaltsas έγραψε στις 18:41, 31-07-14:

@Chester εγω κανω θεραπεια με τα ιδια χαπια εδω και 20 μερες περιπου, δεν εχω παρατηρησει τρομερη αυξηση, αν και απ οτι μου ειπε ο γιατρος ειμαι εξαιρεση (who knows), η ξηροδερμια δεν ειναι τοσο βαρια (τουλαχιστον σε μενα), τα χειλη ωστοσο ειναι ενα προβλημα, αλλα με συχνη χρηση liposan θα σαι κομπλε! σημειωτεον, εχουμε την ιδια ακμη, αν σε παρηγορει :p

Παράθεση

chester20080

Δραστήριο Μέλος

O chester20080 έγραψε στις 19:03, 31-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από kaltsas
@Chester εγω κανω θεραπεια με τα ιδια χαπια εδω και 20 μερες περιπου, δεν εχω παρατηρησει τρομερη αυξηση, αν και απ οτι μου ειπε ο γιατρος ειμαι εξαιρεση (who knows), η ξηροδερμια δεν ειναι τοσο βαρια (τουλαχιστον σε μενα), τα χειλη ωστοσο ειναι ενα προβλημα, αλλα με συχνη χρηση liposan θα σαι κομπλε! σημειωτεον, εχουμε την ιδια ακμη, αν σε παρηγορει :p
Όσο να ναι είναι παρήγορο όντως να ξέρεις δεν είσαι μόνος...Και έχεις παρατηρήσει καμιά αλλαγή στην ακμή ?Καμιά βελτίωση ή είναι πολύ αρχή ακόμα?Με liposan τα χείλη θα είναι εντάξει ?Και όταν λένε για αύξηση αρχικά των σπυριων μήπως ξέρεις τι εννοούν ?Για να ξέρω τι με περιμένει... Για κυστες ή τα άσπρα σπυράκια με πυον ?

Παράθεση

kaltsas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O kaltsas έγραψε στις 21:09, 31-07-14:

σου ειπα παιρνω χαπια περιπου 20 μερες, στο πρωτο 10ημερο ειχα "μαζεμενα" 4-5 μικρα αλλα ως εκει! κυριως με κυστες εχω προβλημα κι εγω, και μπορω να πω για το συγκεκριμενο θεμα οτι γινεται μια μικρη δουλεια, αλλα θελει χρονο, δεν ειναι τυχαιο οτι η συνιστωμενη θεραπεια απαιτει ενα 6μηνο, ισως και παραπανω... βεβαια, δερμα απο δερμα διαφερει, οποτε δεν ξερω τι θα συμβει σε σενα.. παντως η πλακα ειναι οτι το προσωπο μου αυτη τη στιγμη βγαζει πιο λιγα (ελαχιστα) σπυρακια σε σχεση με το τι γινοταν πριν αρχισω τη θεραπεια τι να πω, μπορει να αυξηθουν αργοτερα... επισης ποναω στη μεση τις τελευταιες μερες, κατι που νομιζω ειναι συμπτωμα της θεραπειας. Οσο για το liposan σου ειπα, ειμαι οκ! η ξηροτητα θα ειναι πιο επωδυνη στα σημεια που "ενωνονται" τα χειλη δεξια κι αριστερα λογικα... αν υπαρξει καμια δραματικη αλλαγη θα σου στειλω σε πμ

Παράθεση

chester20080

Δραστήριο Μέλος

O chester20080 έγραψε στις 22:08, 31-07-14:

Μάλιστα... Δηλαδή έχει σταματήσει να βγάζει άλλα σπυράκια λόγω ακμής κάπως... Έγινε, ό,τι παράξενο στείλε, σε ευχαριστώ Καλά αποτελέσματα!Α,και κάτι ακόμα. Οι ουλές απο τις κύστες με τη θεραπεία ξέρεις αν θα βελτιωθούν καθόλου ή χρειάζονται πηλινγκ κλπ?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chester20080 : 01-08-14 στις 00:08.
Παράθεση

kaltsas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O kaltsas έγραψε στις 00:31, 01-08-14:

αν δε τις πειραζεις νομιζω δε θα εχεις προβλημα! εγω εκανα τη μαλακια και τις πειραζα, και δεν ξερω αν θα φυγουν εντελως...

Παράθεση

chester20080

Δραστήριο Μέλος

O chester20080 έγραψε στις 00:47, 01-08-14:

αν δε τις πειραζεις νομιζω δε θα εχεις προβλημα! εγω εκανα τη μαλακια και τις πειραζα, και δεν ξερω αν θα φυγουν εντελως...
Δε σπάω αυτά τα μεγαλα κόκκινα σπυρακια, αλλά έχουν αφήσει καποιες ουλές (είχα ρωτήσει τη δερματολόγο και μου είπε ότι οι ουλές δεν έγιναν επειδή τις πείραζα π.χ. αλλά έτσι είναι το ειδος της ακμής, κυστική, που αφήνει. Εχεις ακούσει ότι με τη θεραπεία,ακόμα και αν δεν εξαφανιστούν τελείως, εστω και λίγο όμως αν θα βελτιωθούν μήπως?

Παράθεση

kaltsas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O kaltsas έγραψε στις 02:03, 01-08-14:

χωρις να θελω να σε παρω στο λαιμο μου, νομιζω πως το αποτελεσμα θα ειναι ικανοποιητικο!

Παράθεση

chester20080

Δραστήριο Μέλος

O chester20080 έγραψε στις 12:07, 01-08-14:

Μακάρι, όλοι σε αυτό ελπίζουμε... Τέλος, όταν λες για πόνο στη μέση ?Έντονος ?

Παράθεση

kaltsas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O kaltsas έγραψε στις 18:35, 01-08-14:

κοιτα, σε γενικες γραμμες δε το νιωθω, αλλα οταν σκυβω ναι ειναι ασχημο... οποτε αποφυγε το οσο μπορεις

Παράθεση

chester20080

Δραστήριο Μέλος

O chester20080 έγραψε στις 19:36, 01-08-14:

κοιτα, σε γενικες γραμμες δε το νιωθω, αλλα οταν σκυβω ναι ειναι ασχημο... οποτε αποφυγε το οσο μπορεις
Δηλαδή περπατας άνετα, δεν πονάς?

Παράθεση

kaltsas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O kaltsas έγραψε στις 20:08, 01-08-14:

ναι, περπαταω κανονικα, δεν υπαρχει προβλημα

Παράθεση

Νεοφερμένος

H Lisa Summer έγραψε στις 00:05, 04-08-14:

οκ,ευχαριστώ!

Παράθεση

Krasti

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Krasti
Ο Krasti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O Krasti έγραψε στις 18:34, 12-08-14:

Εγω εχω τελιωσει με χαπια εδω και μηνες...Πρεπει να πω οτι εγινε πολυ καλη δουλεια.Ειχα πολλα μαυρα κυστιδια και γενικα σπυρακια με πυον.
Αρχικα τον 1ο μηνα ηταν νορμαλ.Τον δευτερο ως τον τεταρτο εγινε ναρκοπεδιο στο προσωπο μου.Αλλα μετα εφευγαν κατα τον 4-5ο μηνα.Στον 6ο δεν ειχα σπυρακια απλως ουλες στα μαγουλα και λιγο στο κουτελο που ειχα τα κυστιδια.Για αυτα,κανω Laser.Εκανα το πρωτο τον απριλιο και μεχρι σημερα πρεπει να πω οτι εκανε καλη δουλεια.Θα κανω αλλο ενα τον Οκτωβριο και ισως 3ο αν το πει ο δερματολογος.Μεχρι σημερα το πολυ 1-2 εμφανιζονται αλλα μετα απο 3 μερες φευγουν.Ακομα εφηβος ειμαι οπωτε λογικο!

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 09:57, 13-08-14:

Eκανα θεραπεια για ακμη πριν 3 χρονια.. ειχα σχετικα ηπια ακμη, αλλα ηταν κυστικη οποτε χρειαστηκα χαπια. Ειχα πολλα σημαδια(οχι ουλες) που μετα την θεραπεια θα εκανα laser..
Εγω δεν ειχα κανενα ιδιαιτερο συμπτωμα, μονο τον 1ο μηνα λιγο σκαμπανεβασμα στην ψυχολογια αλλα οχι κατι τρομερο.. Εκανα εξετασεις αιματος καθε 2 μηνες, με αφηνε να πινω 1 ποτο στις 10 μερες και για την διατροφη μου δεν μου πε τιποτα.
Ξηροδερμια δεν ειχα πουθενα αλλου εκτος απο τα χειλη, το δερμα μου ομως ηταν αρκετα ευαισθητο. Εμενα το απλο λιποζαν δεν μου εκανε τιποτα, χρησιμοποιουσα το noreva rolip mandelic, που ειναι ειδικο για αυτη τη θεραπεια κι εκανε θαυματα..ειναι λιγο ακριβο αλλα καμια σχεση με τα αλλα λιποζαν!
Εγω δεν φουντωσα καθολου, αλλα αυτο εχει να κανει και με το δερμα και το ποσο βαρια ειναι η ακμη! Μετα τον πρωτο μηνα εξαφανιστηκαν ολα μου τα σπυρακια κι εχω να βγαλω απο τοτε. Στο τελος δε, δεν χρειαστηκα καν laser, τα σημαδια εφυγαν απο τον 2ο μηνα θεραπειας!

Παράθεση

Animus99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Animus99 έγραψε στις 20:22, 11-09-14:

Ερώτηση προς όσους εχουν κανει θεραπεία με χαπια ισοτρετινοινης:Μετά απο ποσο καιρό αποβάλλει ο οργανισμός εντελώς τα υπολείμματα του φαρμάκου;Η γιατρός μου ειπε αφου σταματήσω τη θεραπεία,χρειάζεται ενα εξάμηνο για να καθαρίσει οργανισμός...εσάς τι σας εχουν πει οι γιατροί σας; Γιατι αλλού ακούω 2,αλλού 6 και αλλού 8 μήνες... Παίζει ρόλο και η δοσολογία που επαιρνες;(έπαιρνα χαπια acnotren 50-60mg)

Παράθεση

kaltsas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O kaltsas έγραψε στις 23:45, 11-09-14:

Εγω reducar παιρνω, 50mg, μου ειπε θα φανει το αποτελεσμα μετα απο 3 μηνες απ' το τελος της θεραπειας μες το νερο... τωρα για το ποτε θα "καθαρισει" ο οργανισμος δεν ξερω να σου πω... Πιστευω παντως οτι για να λεει οτι τα αποτελεσματα θα χρειαστουν ακομα ενα 3μηνο, τοσο περιπου θα κραταει ο οργανισμος και τις ουσιες

Παράθεση

Μαρξ Βεμπερ

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Μαρξ Βεμπερ
Ο Μαρξ Βεμπερ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O Μαρξ Βεμπερ έγραψε στις 12:14, 12-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από Tabby
Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κανείς την κρέμα madecassol που είναι για σημάδια και τι αποτέλεσμα ειχε.
προτιμησε elicina ή laser
δεν ειναι καλη η συγκεκριμενη κρεμα

Παράθεση

peplin123

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη peplin123
H peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H peplin123 έγραψε στις 20:29, 02-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από Μαρξ Βεμπερ
προτιμησε elicina ή laser
δεν ειναι καλη η συγκεκριμενη κρεμα

η elicina ειναι για ουλες;;;...εχω κοκκινιλες και δεν μπορω να τις ξεφορτωθω με τιποτα..πρεπει να εχω βαλει οποια κρεμα υπαρχει και αποτελεσμα κανενα.... εχω δει μειωση αλλα οχι εξαφανιση

Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη CaneSenpai
Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 605 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε στις 14:29, 13-10-14:

Πραγματικα εχει κανατησει ενοχλητικο...Οπως λεει και ο τιτλος εχω ενα προβλημα με τα σπυρακια..Και δεν ειναι οτι ειμαι κανενας βρομιάρης ... Πλενω πολλες φορες την μουρη μου την ημερα ... να τονισω οτι ειμαι 16 χρονων.. πραγματικα εχω παρει και μια κρεμα γιια τα σπυρακια που και καλα φευγουν και ενα ειδικο σαν σαπουνι ..αυτο που ειναι σαν σαπουνι κανει λιγο δουλεια αλλα το αλλο σχεδον τιποτα..και δεν ειναι ακμη,με τιποτα! Επισης αυτο που βλεπω και μου φαίνεται πολυ περιεργο ειναι οτι το μεσημερι φαινονται αρκετα ενω κατα τις 8 το απογευμα εχουν σχεδον φυγει! Πως γινεται αυτο? Ειναι μικρα δεν ειναι μεγαλα ευτηχως αλλα φαινοντε..εχετε να μου προτεινετε καμια κρεμα η τιποτα τετοιο? Επισης οι ενυδατικες κρεμες τι ακριβως κανουν?

Παράθεση

aye (mercedes)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye
H mercedes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 532 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 14:41, 13-10-14:

σπυράκια βγάζεις γιατί όπως είπες κι από μόνος σου είσαι 16. και στα 16 σχεδόν όλοι έχουν σπυράκια, είναι της εφηβείας. την κρέμα και το σαπούνι τα πήρες με δική σου πρωτοβουλία ή πήγες σε κάποιον δερματολόγο; καλύτερα να συμβουλευτείς έναν ειδικό που θα αξιολογήσει την κατάσταση καλύτερα και θα σου δώσει προϊόντα κατάλληλα για την επιδερμίδα σου.

το μεσημέρι τα βλέπεις γιατί έχει ήλιο, άμα βραδιάσει είναι λογικό να μην βλέπεις τόσο καλά
επίσης το φως της ημέρας δείχνει τα πράγματα πολύ πιο ξεκάθαρα απ'ότι το φως μιας λάμπας που μπορεί να "παραμορφώσει" την εικόνα λόγω σκιών κτλ. γι'αυτό και λένε πως είναι καλύτερο να βγάζουμε τα φρύδια στο φως της ημέρας.

κρέμες κανείς δεν μπορεί να σου προτείνει από εδώ πέρα με ακρίβεια αν δεν ξέρει τον τύπο της επιδερμίδας σου και πιο ακριβώς είναι το πρόβλημα σου. και επιπλέον δεν είμαστε ειδικοί.

οι ενυδατικές κρέμες, το λέει και το όνομα τους, είναι για ενυδάτωση. καμιά φορά σε θεραπείες για την ακμή χρησιμοποιούνται ενυδατικές γιατί πολλές φορές η χρήση κάποιων σκευασμάτων προκαλεί ξηροδερμία.

συμβουλή από μένα, να μην τα πειράζεις όσο δύσκολο κι αν σου είναι και αν σου είναι τόσο ενοχλητικά επισκέψου κάποιον δερματολόγο.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    chester20080, ForHope, toufita, VasilikiP

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους