Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,693 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,600 μηνύματα σε 91,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 799 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη CaneSenpai
Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 606 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε στις 17:49, 08-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Μια φιλεναδα μου κανει θεραπεια ουλιτιδας μια φορα το χρονο, αν εννοεις κατι τετοιο και δινει γυρω στα 150 ευρω τη φορα..
Οι τιμες στα οδοντιατρικα ειναι διαφορες, καλο ειναι να κανεις ερευνα στα κεντρα και να ρωτησεις γιατρους πριν προβεις, διοτι αποτι εχω καταλαβει οτι θελει ζηταει ο καθενας, γιατι κατι τετοιο νομιζω δεν καλυπτεται απο το ταμειο..
Νομιζω εννοει τις ουλες στο προσωπο και οχι τα ουλα αφου εκανε θεραπεια λεει για τα σπυρακια Παντος οι τιμες απο οτι ξερω ειναι λιγο υψηλες δεν ξερω ακριβη αριθμο βεβαια...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaltsas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kaltsas
Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 81 μηνύματα.

O kaltsas έγραψε στις 18:35, 08-03-15:

Το να εγραφα για τις ουλες στα δοντια σε θεμα για την ακμη θα ηταν λιγο περιεργο ειναι η αληθεια Ναι, αναφερομαι στα σημαδια απ' τα σπυρακια... Γενικα ξερω οτι οι τιμες ειναι αρκετα υψηλες, απλα θελω ενα πιο ακριβες ποσο απ' οποιον ξερει, καθως κ τη συχνοτητα που χρειαστηκε να παει γι' αυτο το θεμα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:03, 09-03-15:

Α!! Αχχαα, δεν καταλαβα, ειδα ουλων και νομιζα ουλα. Κι εγω λεω μα γιατι το γραφει εδω και δεν του το χουν στειλει στα οφ ακομα?
Sorry, δεν ξερω γτιποτα γι αυτο που λες!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaltsas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O kaltsas έγραψε στις 13:10, 09-03-15:

Χαχα, δεν πειραζει. Καλη καρδια
Παράθεση

valadis123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη valadis123
Ο valadis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O valadis123 έγραψε στις 21:04, 02-04-15:

Kαλησπέρα είμαι 20 ετών..είχα κάνει θεραπεία ακμής με χάπια 10mg δε θυμάμαι πως λέγονται πριν 3 χρονια και τα σταμάτησα.. είχα καθαρίσει..Πρόσφατα γέμισα πάλι μαύρα σμήγματα τα οποια επιστέφουν σε σπυράκια όπως γνωστόν..Πήγα στο δερματολόγο και μου έδωσε τη κρέμα airol για να καθαρίσει..Βεβαια αυτή με έχει ξεφλουδίσει όπως πρέπει αλλα πιστεύω ότι δεν λύνει το πρόβλημα ..Είπε ότι μπορεί να μου δώσει και χάπια αν δε λυθεί τα Reducar 10MG ...Μπορώ να περνώ τα χάπια και να κάνω και χρήση Airol κάθε βραδυ ? η θα ξεφλουδίσω αρκετά γιατι και τα δυο είναι για ξεφλούδισμα πια η γνώμη σας? ευχαριστώ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 03-04-15 στις 20:29. Αιτία: Δεν επιτρεπονται τα greeklish
Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 606 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε στις 20:54, 17-04-15:

Καλησπερα εχω καποιες αποριες σχετικα με τα σπυρακια, θελω σοβαρες απαντησεις ! Επειδη οπως οι περισσότεροι σε αυτην την ηλικεια βγαζουμε λιγα σπυρακια οπως εγω και μου σπανε πραγματικα τα νευρα..

1) Ο παγος και το κρυο βοηθανε η βλακειες? Δηλαδη εβαλα παγο πανω στο σπυρακι η την πληγη που ειχα απο το σπυρακι και ειδα οτι εγινε πιο μικρο! Αυτη η επιδραση ειναι προσωρινη η πραγματικα το κανει καλυτερα? Εχω ακουσει οτι παει πιο πολυ αιμα και καλα και ετσι η θεραπευεται πιο γρηγορα! Επισης ειναι καλυτερο να πλενω την μουρη με κρυο η ζεστο νερο?

2)Μου λεει η μανα μου βγες να σε δει ο ηλιος να δεις πως θα μαραθουν κατευθειαν.. Ισχυει κατι τετοιο? Ξερω οτι η ηλιοθεραπεια εχει αρκετα πλεονεκτημα αλλα και στα σπυρακια?
Παράθεση

Animus99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Animus99
H Animus99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H Animus99 έγραψε στις 17:14, 18-04-15:

1)το κρυο γενικα κανει καλο στο δερμα γιατι γινεται συστολη αγγειων και μειωνονται ερεθισμοι και κοκκινιλες...να πλενεσαι με χλιαρο προς κρυο νερο,ποτε με ζεστο,ειδικα αν εχεις λιπαρο δερμα 2)δεν ειναι σιγουρο οτι ο ηλιος θα βελτιωσει την ακμη σου...η αποτελεσματικοτητα του ηλιου εξαρταται απο τον τυπο του δερματος σου και την μορφη ακμης που εχεις...αν εχεις ηπια ακμη,πιθανως θα εισαι οκ και δεν θα εμφανισεις αλλα μετα...αν ομως εχεις μετρια ακμη,μπορει μετα το περας του καλοκαιριου να εμφανισεις εξαρσεις χειροτερης μορφης..γι' αυτο γενικος κανονας οποτε βγαινεις στον ηλιο: ΠΑΝΤΑ αντηλιακο(για να προλαβεις παναδες,δυσχρωμιες,δερματιτιδες και εγκαυματα,οχι μονο την ακμη)
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,711 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 10:37, 19-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από catloverGG
Καλησπερα εχω καποιες αποριες σχετικα με τα σπυρακια, θελω σοβαρες απαντησεις ! Επειδη οπως οι περισσότεροι σε αυτην την ηλικεια βγαζουμε λιγα σπυρακια οπως εγω και μου σπανε πραγματικα τα νευρα..

1) Ο παγος και το κρυο βοηθανε η βλακειες? Δηλαδη εβαλα παγο πανω στο σπυρακι η την πληγη που ειχα απο το σπυρακι και ειδα οτι εγινε πιο μικρο! Αυτη η επιδραση ειναι προσωρινη η πραγματικα το κανει καλυτερα? Εχω ακουσει οτι παει πιο πολυ αιμα και καλα και ετσι η θεραπευεται πιο γρηγορα! Επισης ειναι καλυτερο να πλενω την μουρη με κρυο η ζεστο νερο?

2)Μου λεει η μανα μου βγες να σε δει ο ηλιος να δεις πως θα μαραθουν κατευθειαν.. Ισχυει κατι τετοιο? Ξερω οτι η ηλιοθεραπεια εχει αρκετα πλεονεκτημα αλλα και στα σπυρακια?

1) το γνωστό placebo (ψευτοφάρμακο). δεν κάνει τίποτα ο πάγος, τα δοκίμαζα κι εγώ αυτά στα 14, τσάμπα κόπος. πίστεψες όμως ότι θα πετύχει και μάλλον νομίζεις ότι τελικώς είχε αποτέλεσμα
2) εγώ για τη θάλασσα το ξέρω αυτό, ότι δηλαδή το θαλασσινό νερό στα "σκάει".
αν όμως έχεις πρόβλημα με την ακμή, γιατί δεν παίρνεις μια κρέμα? υπάρχουν πολλές, πήγαινε σ' ένα φαρμακείο και θα δεις.
Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

O CaneSenpai έγραψε στις 15:38, 19-04-15:

Δεν εχω 1000000 σπυρακια... εχω 3-4 αλλα μου την σπανε! Αναγκαζομαι και τα σκαω γτ δεν μπορω να τα βλεπω! Δινουν κρεμες χωρις συνταγη γιατρου?
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,711 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 20:59, 19-04-15:

εννοείται πως δίνουν. και πολλά σπυράκια να μην έχεις, πάρε την κρέμα και έχε την για ώρα ανάγκης. είναι χειρότερο το να τα σπας...
Παράθεση

Omorfileni89 (Eleni Papadopoulou)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Omorfileni89
H Eleni Papadopoulou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Omorfileni89 έγραψε στις 10:01, 14-05-15:

Καλημέρα σας. Έχω και εγώ προβλημα με την ακμη. Προσπαθησα πολλες θεραπιες, αλλα για τωρα - τιποτα. Πριν μια βδομαδα ειδα διαφημιση στο ιντερνετ - ηταν μια μασκα η οποια λενε ειναι πολυ αποτελεσματικη. Ξεχασα ομως το ονομα της .. Αποτι καταλαβα ητανε φυτικη και δεν ερεθιζει το δερμα. Η τιμη - περιπου 40 ευρω. Θελω παρα πολυ να τη δοκιμασω αλλα δεν μπορω να την βρω παλι κι δεν ξερω πως λεγεται .. Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε?

Ευχαριστω πολυ!!
Παράθεση

anhelioc

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anhelioc
Ο anhelioc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O anhelioc έγραψε στις 21:46, 24-05-15:

Γεια σας και από εμένα.
Αφού διάβασα σχετικά όλο το φόρουμ, θέλω και εγώ με την σειρά μου να ρωτήσω τα εξής:

1) Έχω αρχίσει εδώ και 1 μήνα τα χάπια Reducar(τον πρώτο μήνα 20mg το πρωί και 10mg το βράδυ) και τώρα που μπήκα στον δεύτερο μήνα ο γιατρός μου τα μείωσε σε 10mg το πρωί και 10mg το βράδυ.Είμαι 65 κιλά. Είναι φυσιολογικό αυτό?Γιατί διάβασα ότι κάποιοι επειδή έπαιρναν χαμηλή δόση τους ξαναβγήκε η ακμή.

2)Θέλω να αναφέρω πως έχω φλεγμονόδης-κυστική ακμή αλλά σε πολύ μικρό επίπεδο (δλδ 2-3 κοκκινίλες και 1-2 σπυράκια/2 εβδομάδες που είτε τα έσκαγα είτε όχι μου άφηναν ουλή, και πολλά μαύρα στίγματα.μετά από 2 χρόνια με άπειρα σαπούνια και αντιβιοτικές κρέμες αποφάσισα να πάρω τα Reducar. Πλέον αφού βρίσκομαι στην 33η ημέρα της θεραπείας(πολύ νωρίς) ενώ τον πρώτο μήνα είχα παρενέργειες(ξηρότηρα,ξεφλούδισμα,σκάσιμο χειλιών) τώρα είμαι περδίκι. Καμία παρενέργεια!!!Είναι λογικό αυτό?!

3)Σπυράκια δεν βγάζω(το πολύ 1-2 το μήνα) αν και βρίσκομαι στην 33η ημέρα, απλά τ μαύρα στίγματα βγαίνουν προς τα έξω αλλά με ωραία τρόπο. Η 3η μου ερώτηση είναι οι κοκκινίλες-κόκκινα σημάδια θα φύγουν με την συγκεκριμένη θεραπεία ή μετά θα πρέπει να ξανακολουθήσω θεραπεία με αντιβιοτικές κρέμες?

***Βρίσκομαι στην 33η ημέρα της θεραπείας και ο γιατρός μου είπε ότι είναι τα τελευταία χάπια και μετά σταματάω , δηλαδή θα πραγματοποιήσω την θεραπέια μόνο 2 μήνες!!!
Χωρίς να θέλω να κρίνω τον γιατρό δεν είναι λίγο χαζομάρα αυτό?
Παράθεση

kaltsas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O kaltsas έγραψε στις 23:12, 24-05-15:

Δεν ειμαι κανενας ειδικος προφανως, αλλα εχοντας κανει τη θεραπεια αυτη για ενα 6μηνο, θα προσπαθησω να απαντησω στα ερωτηματα σου.
Καταρχας, απ' ο,τι βλεπω δεν εχεις πολυ σοβαρο προβλημα με την ακμη οπως το περιγραφεις, ισως γι' αυτο τον 1ο μηνα πηρες μια κανονικη δοσολογια (ειμαι στα ιδια κιλα περιπου κι επαιρνα 20-10 πρωι-βραδυ αντιστοιχα) προκειμενου να γινει το μεγαλο "μπαμ" και τωρα λογω του οτι εχουν γινει ορατα καποια αποτελεσματα, ο γιατρος σου μειωσε τη δοσολογια για να μην επιβαρυνεις χωρις λογο παραπανω τον οργανισμο σου. Κατα συνεπεια, πιθανον να νιωθεις λιγοτερη ξηροδερμια λογω αυτης της μειωμενης ποσοτητας. Ολα αυτα, συμφωνα με τη λογικη, δε σου λεω τιποτα στα σιγουρα φυσικα! Οσον αφορα τις κοκκινιλες, αυτο ποικιλει αναλογα με τον οργανισμο και τον τυπο δερματος εχω την εντυπωση. Π.χ. εγω ειχα ορισμενες και μετα το περας της θεραπειας και πηρα μια κρεμα ειδικη για κοκκινιλες την οποια μου συνεστησε ο δερματολογος.
Παράθεση

anhelioc

Νεοφερμένος

Ο anhelioc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O anhelioc έγραψε στις 00:02, 25-05-15:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!
Δεν είναι όμως λίγο <<περίεργο>> να κάνω την θεραπεία μόνο 2 μήνες?(ενώ από ότι ξέρω την θεραπεία την κάνεις 4μηνο ελάχιστο).Δεν θα υπάρξει κίνδυνος-πιθανότητα να ξαναέχω ακμή σε 2-3 χρόνια?
Προφανώς και για τις κοκκινίλες και εγώ το ίδιο θα ακολουθήσω.
Εάν επιτρέπεται ποιά κρέμα χρησιμοποίησες?Και σε τι διάστημα έφυγαν?
Παράθεση

kaltsas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O kaltsas έγραψε στις 00:49, 25-05-15:

Αυτο καλυτερα να το ρωτησεις στο δερματολογο σου... Εκεινος για να σου ειπε να κανεις κανα 2μηνο τη θεραπεια κατι παραπανω θα ξερει.. Κανε υπομονη μεχρι τη συμπληρωση αυτου του 2ου μηνα και βλεπεις που εχεις φτασει.
Η κρεμα που χρησιμοποιω ειν' αυτη... http://www.docsimon.com/article_imag...ype=9&id=43797
τη βαζω εδω και 2-2,5 μηνες, αλλα ορισμενα σημεια κοκκινιλας επιμενουν να υφιστανται σε μικρο βαθμο ωστοσο.. Αυτο ομως σου λεω εξαρταται και απ' τον τυπο του δερματος φυσικα και το ποσο βαρια περιπτωση ακμης ειχες. Καλη συνεχεια με τη θεραπεια!
Παράθεση

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη blonde_angel
H blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H blonde_angel ~Επανάσταση; έγραψε στις 13:51, 25-05-15:

Καλησπέραα
Πριν ένα μήνα περίπου ξεκίνησα να χρησιμοποιώ την κρέμα AC-NORM MEDILIKE EFFECT 1 CREAM αλλά δεν μπορώ να πω πως βλέπω κάποια θετική αλλαγή στο πρόσωπο μου. Έχω αρχίσει να βγάζω σπυράκια σε σημεία που δεν έβγαζα ποτέ πριν- τα εφτά χρόνια που έχω ακμή- και σταμάτησα να εμφανίζω στα σημεία που είχα ιδιαίτερο πρόβλημα.
Μήπως γνωρίζετε εάν πρέπει να λαμβάνω φαρμακευτική αγωγή παράλληλα με τη χρήση της για να έχει αποτέλεσμα; Την έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος; Έχω αρχίσει να προβληματίζομαι...
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 17:11, 25-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από blonde_angel
Καλησπέραα
Πριν ένα μήνα περίπου ξεκίνησα να χρησιμοποιώ την κρέμα AC-NORM MEDILIKE EFFECT 1 CREAM αλλά δεν μπορώ να πω πως βλέπω κάποια θετική αλλαγή στο πρόσωπο μου. Έχω αρχίσει να βγάζω σπυράκια σε σημεία που δεν έβγαζα ποτέ πριν- τα εφτά χρόνια που έχω ακμή- και σταμάτησα να εμφανίζω στα σημεία που είχα ιδιαίτερο πρόβλημα.
Μήπως γνωρίζετε εάν πρέπει να λαμβάνω φαρμακευτική αγωγή παράλληλα με τη χρήση της για να έχει αποτέλεσμα; Την έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος; Έχω αρχίσει να προβληματίζομαι...
Την είχα δοκιμάσει και΄γω σε δείγμα βέβαια. Πρέπει να ξεκαθαρίσω στο σημείο αυτό πως δεν έχω ακμή ούτε λιπαρό δέρμα απλά επειδή λόγω ορμωνών πετάω 2-3 σπυράκια και προκειμένου γενικά να΄χω το σμίγμα και τα σπυράκια υπό έλεγχο χρησιμοποιώ την aquatic cream από τη σειρά αυτή. Ωστόσο,επειδή την αγοράζω ηλεκτρονικά το φαρμακείο μου έστειλε αρκετά προϊόντα της σειράς σε δείγματα για να τα δοκιμάσω. Ε,και μου έστειλαν αυτή. Από πίσω γράφει πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί είτε λαμβάνεις φαρμακευτική αγωγή είτε όχι. Επίσης,καλό θα΄ναι να χρησιμοποιείς όλη τη σειρά (δεν εννοώ να πάρεις τα 16 προϊόντα που βγάζει απλά να χρησιμοποιείς καθαριστικό από την ίδια σειρά,τοπική θεραπεία και ίσως και την τονοτική λοσιόν αν το δέρμα σου είναι εκ φύσεως λιπαρό). Μπορεί να σου φαίνεται ασήμαντο αλλά έχω φίλη που με κόπο υπομονή και επιμονή την καταπολέμησε την ακμή χρησιμοποιώντας τα προϊόντα αυτά.
Δεύτερον,κάτι άλλο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να πάρει την Type 2 δηλ. να πάρεις το επόμενο για πιο βαριά ακμή. Ίσως μάλιστα θα΄ταν καλύτερο να ζητήσεις τη γνώμη κάποιου δερματολόγου και γιατί όχι και δείγμα προτού την αγοράσεις.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dogie
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,049 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 18:40, 25-05-15:

όχι την 2 ούτε την 3!!! αν δεν έχετε σοβαρή ακμή μην κάνετε αυτό το λάθος!!!

Μου είχε δώσει η φαρμακοποιός ένα τέτοιο δείγμα και μέσα σε λίγες μέρες πέταξα σπυράκια και εκεί που δεν είχα. Την 1 δεν την δοκίμασα. Η δερματολόγος μου είπε οτι κακώς που την χρησιμοποίησα γιατί δεν είχα βαριά ακμή και ότι η συγκεκριμένη κρέμα κάνει ό,τι δουλειά κάνουν τα χάπια δηλαδή τον πρώτο καιρό φουντώνεις και μετά σιγά σιγά καλυτερεύεις.

Μετά πήρα από την ίδια σειρά σαπουνάκι, μια επικαλυπτική κρέμα και άλλη μία και όλα τέλεια.

Είναι πολύ καλή η σειρά της ακ νορμ όμως προσοχή στο τι θα χρησιμοποιήσετε!
Παράθεση

anhelioc

Νεοφερμένος

O anhelioc έγραψε στις 18:55, 25-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από kaltsas
Αυτο καλυτερα να το ρωτησεις στο δερματολογο σου... Εκεινος για να σου ειπε να κανεις κανα 2μηνο τη θεραπεια κατι παραπανω θα ξερει.. Κανε υπομονη μεχρι τη συμπληρωση αυτου του 2ου μηνα και βλεπεις που εχεις φτασει.
Η κρεμα που χρησιμοποιω ειν' αυτη... http://www.docsimon.com/article_imag...ype=9&id=43797
τη βαζω εδω και 2-2,5 μηνες, αλλα ορισμενα σημεια κοκκινιλας επιμενουν να υφιστανται σε μικρο βαθμο ωστοσο.. Αυτο ομως σου λεω εξαρταται και απ' τον τυπο του δερματος φυσικα και το ποσο βαρια περιπτωση ακμης ειχες. Καλη συνεχεια με τη θεραπεια!

Σήμερα που πήγα μου είπε ο δερματολόγος πως θα συνεχίσω και αυτο τον μήνα (σύνολο 2) θα κόψω για το καλοκαίρι Ιούλιο και Αύγουστο και θα ξανασυνεχίσω τον Σεμπτέμβρη για να αποφύγω λέει τα χειρότερα από τον ήλιο.Ωστόσο στην διάρκεια του καλοκαιριου θα κανω θεραπεια με κρεμα για τις κοκκινιλες και ελπιζει ο γιατρος να φύγουν και με το αλατι. αλλά μου είπε πως θα κλείσω σίγουρα εξάμηνο αν και δεν έχω σοβαρό πρόβλημα.(1 σπυράκι-κύστη /2εβδομάδες)
Ξέρει κανείς καμιά καλή κρέμα με σίγουρα αποτελέσματα για τις κοκκινίλες.
Ο γιατρός μου εμένα μου είπε θα χρησιμοποιήσω Indoxyl !
Παράθεση

Animus99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Animus99
H Animus99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H Animus99 έγραψε στις 19:13, 25-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από anhelioc
Σήμερα που πήγα μου είπε ο δερματολόγος πως θα συνεχίσω και αυτο τον μήνα (σύνολο 2) θα κόψω για το καλοκαίρι Ιούλιο και Αύγουστο και θα ξανασυνεχίσω τον Σεμπτέμβρη για να αποφύγω λέει τα χειρότερα από τον ήλιο.Ωστόσο στην διάρκεια του καλοκαιριου θα κανω θεραπεια με κρεμα για τις κοκκινιλες και ελπιζει ο γιατρος να φύγουν και με το αλατι. αλλά μου είπε πως θα κλείσω σίγουρα εξάμηνο αν και δεν έχω σοβαρό πρόβλημα.(1 σπυράκι-κύστη /2εβδομάδες)
Ξέρει κανείς καμιά καλή κρέμα με σίγουρα αποτελέσματα για τις κοκκινίλες.
Ο γιατρός μου εμένα μου είπε θα χρησιμοποιήσω Indoxyl !
Κοκκινίλες απο τι;;απο ακμή ή απο τη λήψη του φαρμάκου; Εάν έχεις κοκκινίλες απο ακμή,οποιαδήποτε κρεμα και να βαλεις,η βελτιωση θα ειναι ελάχιστη...τέτοιου είδους κοκκινίλες φεύγουν μετα την πάροδο τριμήνου ή εξαμήνου και πιο εύκολα το καλοκαίρι με την επίδραση του ηλίου ... Για τις κοκκινίλες που προκύπτουν απο το φάρμακο,υπάρχουν εξειδικευμένες ενυδατικές και καταπραυντικες κρέμες στα φαρμακεία...εγω είχα παρει μια ανάλογη της avene,την οποία έβαζα απο το δευτερο μήνα προληπτικά αλλα δεν χρειάστηκε στο μέλλον γιατι δεν ξεφλουδισα καθόλου στο πρόσωπο...μετα τη λήξη,βέβαια,της θεραπείας παρουσίασα ατοπικη δερματίτιδα αλλα αυτο ειναι άλλη ιστορία...
Παράθεση

Pinkman

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Pinkman
Ο Pinkman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O Pinkman έγραψε στις 22:17, 25-05-15:

Οι κοκκινιλες φευγουν μονο με lazer
Παράθεση

anhelioc

Νεοφερμένος

O anhelioc έγραψε στις 21:02, 26-05-15:

Απο ακμή ειναι οι κοκκινιλιες.
Δηλαδη αν δεν κανω lazer δεν θα φυγουν καθολου μετα την παροδο του χρονου?
Παράθεση

Νεοφερμένος

H Eleni Papadopoulou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Omorfileni89 έγραψε στις 13:26, 08-06-15:

Καλησπερα σας! Να σας πω, ειχα και εγω κοκκινιλιες. Βρηκα στο facebook μια μασκα και με βοηθησε παρα πολυ. 2 φορες την εβδομαδα την βαζω και μετα απο 3-4 εβδομαδες τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλα! Μαλιστα δεν κανει θαυματα η μασκα και δεν ειναι photoshop, αλλα θα συνεχισω να την χρησιμοποιω και βλεπουμε!
Αν ξερετε καποιο προιον που ειναι καλο δωστε μου το ονομα παρακαλω!
Παράθεση

anhelioc

Νεοφερμένος

O anhelioc έγραψε στις 21:58, 08-06-15:

Εγώ προσωπικά άρχισα να χρησιμοποιώ την Indoxyl gel κάθε βράδυ και μαζί με την Caladerm Mask δεν μπορώ να πω πως κανει τρομερή δουλειά....
Παράθεση

Νεοφερμένος

H Omorfileni89 έγραψε στις 13:47, 09-06-15:

anhelioc, έχω δοκιμάσει το Indoxyl gel, αλλά δεν με βοήθησε και πολύ. Η μάσκα που βρήκα πρόσφατα λέγεται Biolab. Για τώρα μια χαρά είναι, θα τη δώσω περισσότερο χρόνο .. αφού είναι μόνο 2 φορές τη βδομάδα
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 14:52, 09-06-15:

Παιδιά, ελπίζω να μην κάνετε μόνοι σας πειραματισμούς με αυτά τα φάρμακα και να συμβουλεύεστε τον δερματολόγο σας. Αν κάτι δείτε ότι δε σας βοηθάει, επικοινωνήστε μαζί του έτσι ώστε να σας αλλάξει την συνταγή ή κάτι τέτοιο. Μην δοκιμάζετε ότιδήποτε λένε πως "κάνει καλό και βοηθάει", γιατί ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες τις οποίες μόνο ένας δερματολόγος μπορεί να διακρίνει με απόλυτη βεβαιότητα.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giorgos216
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.

O Giorgos216 έγραψε στις 15:26, 09-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Natalia Secret
Παιδιά, ελπίζω να μην κάνετε μόνοι σας πειραματισμούς με αυτά τα φάρμακα και να συμβουλεύεστε τον δερματολόγο σας. Αν κάτι δείτε ότι δε σας βοηθάει, επικοινωνήστε μαζί του έτσι ώστε να σας αλλάξει την συνταγή ή κάτι τέτοιο. Μην δοκιμάζετε ότιδήποτε λένε πως "κάνει καλό και βοηθάει", γιατί ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες τις οποίες μόνο ένας δερματολόγος μπορεί να διακρίνει με απόλυτη βεβαιότητα.
Ακριβώς, αυτό ισχύει για όλα τα φάρμακα, δεν υπάρχει "άκουσα πως το χ φάρμακο βοηθάει και το πήρα", μόνο μετά από σύσταση ιατρού παιδιά, διαφορετικά μπορεί να αποβούν επιζήμια.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νεοφερμένος

H Omorfileni89 έγραψε στις 11:41, 11-06-15:

ΣΥΜΦΩΝΩ!!! Έχω μιλήσει με τον δερματολόγο μου πριν το πάρω. Ο ίδιος μου είπε ότι είναι κατάλληλο για το δέρμα μου το προϊόν και μπορώ να το χρησιμοποιώ χωρίς αμφιβολίες. Είναι φυτικό και δεν έχει παρενέργειες και φαίνεται πολύ αξιόπιστο - γι'αυτο και το πήρα
Παράθεση

anhelioc

Νεοφερμένος

O anhelioc έγραψε στις 13:46, 21-06-15:

Καλημέρα σας.
Γνωρίζει κανείς για την Adapalene Benzoyl Peroxide?
Είναι για φλεγμονώδες ακμή?(δεν έχουν καθόλου σπυράκια,έχω μόνο κοκκινίλες που είναι επίμονες)
Γνωρίζει κανείς για καμιά καλή αναπλαστική κρέμα?(κάνουν δουλεία)?
Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

O CaneSenpai έγραψε στις 22:51, 21-06-15:

Μαγκες η θαλασσα και ο ηλιος κανουν καλο η κακο? Νιωθω οτι αρχιζω να βγαζω μαλακιες ξανα και δεν αντεχω παλι. Τι να κανω? Να παρω κανα αντιλιακο για μουρη 50+ και να μην ξαναβουτηξω?
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 23:02, 21-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από catloverGG
Μαγκες η θαλασσα και ο ηλιος κανουν καλο η κακο? Νιωθω οτι αρχιζω να βγαζω μαλακιες ξανα και δεν αντεχω παλι. Τι να κανω? Να παρω κανα αντιλιακο για μουρη 50+ και να μην ξαναβουτηξω?
Να απολαύσεις τη θάλασσα, τα μπάνια σου και τις βουτιές σου, σταματώντας (επιτέλους) να σκέφτεσαι μαλακίες.

Παράθεση

anhelioc

Νεοφερμένος

O anhelioc έγραψε στις 18:32, 22-06-15:

Καλησπέρα ...(σας εχω πριξει)

Χρειάζομαι επειγόντως τις απόψεις σας.
Όπως έχω προαναφέρει είχα ακμή την οποία πάλεψα με πολλές κρέμες και αντιβιώσεις. Για να μην τα πολυλογώ πήρα στην τελική χάπια (Reducar) για 3 μήνες και το πρόσωπο μου έχει καθαρίσει (όσο αφορά τα σπυράκια).
Αλλά εδώ και 8-9 μήνες έχω κόκκινα σημάδια που δεν φεύγουν με ΤΙΠΟΤΑ. Δοκίμασα αντιβιοτικές κρέμες, χάπια αντιβιώσεις,ενυδατικές,αναπλαστικές και 1002 τρόπους αλλά μάταια.
Τις τελευταίες 3-4 μέρες το πρόσωπο μου έχει γεμίσει στην κυριολεξία κόκκινα σημάδια(και δεν τα παραλέω) όταν λέω ΟΛΟ το εννοώ.
Το περίεργο είναι πως δεν έχω σπυράκια ώστε να μου αφήσουν κοκκινίλες. Δημιουργείται κάτι που πάει να γίνει σπυράκι (δεν βγαίνει ποτέ ) και μόλις φεύγει δημιουργεί μια κοκκινίλα η οποία μετά μένει εις τον αιώνα τον άπαντα.
Θέλω να αναφέρω πως έχω λίγα μαύρα στίγματα τα οποία βγαίνουν με την μορφή <<πέτσας>> δηλαδή όχι με πύον σε υγρή μορφή και μόλις πέφτουνε μου αφήνουν μια μικρή τρύπα(δεν ξέρω εάν είναι σημάδι ή πόρος).
Όταν ο γιατρός μου με είδε δεν είχε να μου προτείνει τίποτα άλλο.μου λέει τα έχουμε δοκιμάσει όλα.
Και το τελευταίος που μου πρότεινε είναι να κάνω ένα καθαρισμό προσώπου. Είχα κάνει πιο παλιά και το πρόσωπο μου για 2 μήνες ήταν κόκκινο(πράγμα που δεν είναι φυσιολογικό γιατί συνήθως max ο ερεθισμός κρατάει 1-2 εβδομάδες) γιατί σε εμένα 2 μήνες?
το είπα όλο αυτό στον δερματολόγο μου και μου είπε ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα εκτός αν μου αρχίσει πάλι αντιβίωση (η 8 για φέτος). Στο μεταξύ πήγα και σε άλλους 2 και μου είπαν πάνω κάτω τα ίδια.
Γνωρίζει κανείς τι άλλο μπορώ να κάνω μια που οι δερματολόγοι σηκώνουν τα χέρια ψηλά?Μήπως είναι ορμονικό και αν ναι πως να το αντιμετωπίσω?
Plz παιδιά γιατί έτσι όπως πάει το πράγμα είναι πολύ άθλιο.Σας ευχαριστώ!
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5,626 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 00:28, 11-07-15:

Ακμή δεν είχα ποτέ, αλλά μια περίοδο, κανένα χρόνο πριν, είχα αρκετά σπυράκια και είχα φρικάρει, είχα πάρει κάτι κρέμες κάτι τζελ από το δερματολόγος αλλά οκ, ανα περιόδους πάλι είχα.

Το τελευταίο διάστημα (5μηνο ας πουμε) προσέχω αρκετά τι τρώω, δλδ πιο πολλά φρούτα, λαχανικά, σαλάτες, νεράκι, κι έχω δει απίστευτη διαφορά στο πρόσωπό μου, Μπορεί να βγάλω ένα σπυράκι μια φορά το μήνα, για γυναικείους λόγους, αλλά ως εκεί. Το τι τρως, δε φαίνεται μόνο στο σώμα, αλλά και στο πρόσωπο. Remember that, αν τρως συνέχεια τηγανητά, σάλτσες, λάδια, πρόχειρα κτλ κτλ ίσως έχει σχέση και με τα σπυράκια.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anhelioc

Νεοφερμένος

O anhelioc έγραψε στις 02:53, 11-07-15:

Θα συμφωνήσω ως ένα βαθμό...
Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 09:05, 11-07-15:

Τα χάπια για την ακμή μπορεί να έχουν κάποιες παρενέργειες;
Επίσης, αν δεν έχω τεράστιο πρόβλημα, αξίζει να πάρω χάπια;
Παράθεση

kaltsas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O kaltsas έγραψε στις 15:48, 11-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Loreley
Συνηθως επιβαρυνεται το συκωτι σου και πρεπει να κανεις τακτικα αιματολογικες εξετασεις για να επιβλεπεις αν ο οργανισμος σου μπορει να δεχτει τα χαπια αυτα. Γι αυτο και θα πρεπει να περιορισεις και το αλκοολ. Επισης θα εχεις ξηροτητα στο προσωπο και τα χειλη, ισως και στα ματια.
Προτου ομως προβεις σε "θεραπεια" με χαπια, θα σου συνιστουσα να επισκεφθεις καποιο δερματολογο να εκτιμησει κι ο ιδιος την κατασταση.
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 20:01, 11-07-15:

Βασικά,ο δερματολόγος είναι ο μόνος που μπορεί να εκτιμήσει την κατάσταση όμως και πάλι,όταν η κατάσταση μπορεί να αντιμετωπιστεί με καθαριστικό,ενυδατική,λοσιόν,δεν υπάρχει λόγος να επιβαρύνεις τον οργανισμό σου.
Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 01:19, 12-07-15:

Πλέον δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα, οπότε μάλλον καλύτερα θα ήταν να μην επιβαρύνω άσκοπα τον οργανισμό μου.
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 14:54, 17-07-15:

Πλέον δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα, οπότε μάλλον καλύτερα θα ήταν να μην επιβαρύνω άσκοπα τον οργανισμό μου.
Ω ναι,με ένα καθαριστικό και μία ενυδατική θα΄σαι κλάιν (δες τη σειρά της Frezyderm,Ac norm λέγεται,έχει βοηθήσει κόσμο)
Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

H Loreley έγραψε στις 16:01, 17-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Ω ναι,με ένα καθαριστικό και μία ενυδατική θα΄σαι κλάιν (δες τη σειρά της Frezyderm,Ac norm λέγεται,έχει βοηθήσει κόσμο)
Με αυτό πλένομαι και έχω δει μεγάλη διαφορά
Παράθεση

Krasti

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Krasti
Ο Krasti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O Krasti έγραψε στις 16:37, 12-08-15:

τι γνωμες εχετε για την elicina και την frezykerd?
Παράθεση

Pinkman

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Pinkman
Ο Pinkman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O Pinkman έγραψε στις 11:49, 13-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από Krasti
τι γνωμες εχετε για την elicina και την frezykerd?
δεν ειδα καμια απολυτως διαφορα δες fractional laser ειναι θαυματουργο και πιο φθηνο απ οτις συγκεκριμενες θεραπειες
Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

O CaneSenpai έγραψε στις 14:38, 23-09-15:

Εχω την συνηθεια οποτε βλεπω σπυρι να το σκαω.. Γενικα αλλοι λενε οτι θα βγαλεις περισσότερα αλλα οτι θα εισαι οκ και αυτο που εχω παρατηρήσει ειναι οτι ειναι 50-50. Αλλες φορες θα εχει φυγει τελειως μεχρι το αλλο πρωι και αλλες μπορει να επιμείνει. Επισης κατα περιοδους μπορει να ειμαι καθαρος για μια βδομαδα και μετα παλι βγαινουν πολλα..Δεν ειναι μονο τα σπυρακια αλλα υπαρχουν και υπερβολικα μαυρακια(στην μυτη και γυρω γυρω γενικα). Θα επισκεφτω τον δερματολογο γτ τωρα ειναι υπερβολικα πολλα. Χρησιμοποιω σαπουνι καθε βραδυ αλλα τι να κανει και αυτο.. Δεν εχω ακμη αλλα ειναι κουραστικο για την ξυχολογια μου ολο αυτο. Anyway, τελικα τι επιπτώσεις μπορει να εχει που ολη μερα σκαω τις βλακειες? Ο αδελφος μου ελεγε οτι τα εσκαγε αλλα με πολυ καλο τροπο και δεν εμενε ουτε σημαδι ουτε πληγη και δεν εβγαιναν παλι αλλα. Ποια ειναι η γνωμη σας?
Παράθεση

aye (mercedes)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye
H mercedes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 532 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 17:24, 23-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από CaneSenpai
Εχω την συνηθεια οποτε βλεπω σπυρι να το σκαω.. Γενικα αλλοι λενε οτι θα βγαλεις περισσότερα αλλα οτι θα εισαι οκ και αυτο που εχω παρατηρήσει ειναι οτι ειναι 50-50. Αλλες φορες θα εχει φυγει τελειως μεχρι το αλλο πρωι και αλλες μπορει να επιμείνει. Επισης κατα περιοδους μπορει να ειμαι καθαρος για μια βδομαδα και μετα παλι βγαινουν πολλα..Δεν ειναι μονο τα σπυρακια αλλα υπαρχουν και υπερβολικα μαυρακια(στην μυτη και γυρω γυρω γενικα). Θα επισκεφτω τον δερματολογο γτ τωρα ειναι υπερβολικα πολλα. Χρησιμοποιω σαπουνι καθε βραδυ αλλα τι να κανει και αυτο.. Δεν εχω ακμη αλλα ειναι κουραστικο για την ξυχολογια μου ολο αυτο. Anyway, τελικα τι επιπτώσεις μπορει να εχει που ολη μερα σκαω τις βλακειες? Ο αδελφος μου ελεγε οτι τα εσκαγε αλλα με πολυ καλο τροπο και δεν εμενε ουτε σημαδι ουτε πληγη και δεν εβγαιναν παλι αλλα. Ποια ειναι η γνωμη σας?
δεν είναι θέμα γνώμης. ΜΗΝ ΤΑ ΣΠΑΣ. στις περισσότερες των περιπτώσεων αφήνουν σημάδια για τον απλούστατο λόγο ότι ο οργανισμός προσπαθεί να επουλώσει την πληγή που δημιουργείται με αποτέλεσμα το "νέο" δέρμα που θα δημιουργηθεί εκεί να έχει συχνά διαφορετική απόχρωση.
Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

O CaneSenpai έγραψε στις 19:24, 23-09-15:

Πολλες φορες δεν αφηνει κανενα σημαδι. Οταν ειναι κανα μεγαλο ναι κανει λιγο καιρο να φυγει. Θα δοκιμασω να μην τα πειραξω για λιγο να δω αν αλλαξει κατι.
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 21:39, 23-09-15:

Μια γνωστη μου ειχε ακμη και ανακαλυψε οτι η αιτια του προβληματος ηταν σε τροφικη αλλεργικη. Ψαξτο και αυτο αν δεν βγαλεις ακρη με τον δερματολογο.
Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

O CaneSenpai έγραψε στις 22:48, 23-09-15:

Δεν νομιζω να εχει σχεση με το φαγητο. Της ηλικειας μαλλον θα ειναι..ελπιζω στα 18 να σταματησουν να βγαινουν!
Παράθεση

strawberryblond

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη strawberryblond
H strawberryblond αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H strawberryblond έγραψε στις 19:13, 24-09-15:

το καθε δερμα ''αντιδρα'' διαφορετικα στα σπυρακια και κατ'επεκταση στα σημαδια που αφηνουν.Εχω φιλη η οποια αν και δεν πειραζει ποτε τα σπυρακια στο προσωπο της εχει αρκετα σημαδια γιατι δεν ειναι απλα σπυρακια αλλα κυστες αυτα που βγαζει.Εξαρταται δηλαδη και απο τον τυπο ακμης που εχεις και την αναπλαστικη ικανοτητα του δερματος σου. Επισης,παιζει ρολο και η περιοχη στην οποια βρισκονται τα σπυρακια.Για παραδειγμα ειναι πιο ευκολο να σου μεινουν σημαδια στα μαγουλα παρα στο μετωπο.
Συμφωνω παντως οτι εχει σημασια και ο τροπος που σκας τα σπυρακια.Ο δερματολογος που πηγαινω μου εχει πει να μην τα πιεζουμε προς τα μεσα αλλα αντιθετα να τα ''ανοιγουμε''.Ξερω οτι μπορει να εγινα αηδιαστικη :-P
Παράθεση

aye (mercedes)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye
H mercedes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 532 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 20:16, 28-09-15:

χαλό.
τον τελευταίο καιρό έχω εξάρσεις, λίγο η εφηβεία,λίγο οι στεναχώριες, λίγο το άγχος.
ότι τοπική αγωγή κι αν ακολούθησα τα τελευταία 2 χρόνια δεν απέφερε καμιά ιδιαίτερη βελτίωση. έχω ήπια ακμή, όχι κυστική. αλλά πραγματικά θέλω να τελειώνει αυτή η ιστορία. θα πάω ξανά δερματολόγο από βδομάδα για να το συζητήσουμε.

όσον αφορά τις παρενέργειες, φαντάζομαι πως η ξηροδερμία και το ξεφλούδισμα των χειλιών μπορεί να αντιμετωπιστεί σχετικά εύκολα με ενυδάτωση. τις πρώτες εξάρσεις κατά την αρχή τις θεραπείες φαντάζομαι θα καταφέρω να τις υποστώ (αν και δεν έχω σοβαρή ακμή, οπότε δεν πιστεύω να φουντώσω υπερβολικά πολύ). αυτό που με προβληματίζει περισσότερο απ'όλα είναι οι ψυχολογικές παρενέργειες που διάβασα πως μπορεί να είναι αρκετά έντονες κατά την διάρκεια της αγωγής. έχω κάποια θέματα σε αυτό τον τομέα και ιστορικό με αυτοκτονικές και αυτοκαταστροφικές τάσεις και πραγματικά δεν θέλω να χειροτερέψω. ήδη είμαι σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση τους τελευταίους μήνες. δεν θέλω να είναι αυτός ο λόγος που θα αποτρέψει την δερματολόγο από το να μου χορηγήσει την θεραπεία. θα προσπαθήσω να αποφύγω να της το αναφέρω. εξάλλου παρακολουθούμαι τακτικά από ψυχολόγο.

τι πιστεύετε; γενικά αξίζει τον κόπο να μπω σε τέτοια διαδικασία;
Παράθεση

Nikos 7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nikos 7
Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O Nikos 7 έγραψε στις 21:07, 28-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από aye
χαλό.
τον τελευταίο καιρό έχω εξάρσεις, λίγο η εφηβεία,λίγο οι στεναχώριες, λίγο το άγχος.
ότι τοπική αγωγή κι αν ακολούθησα τα τελευταία 2 χρόνια δεν απέφερε καμιά ιδιαίτερη βελτίωση. έχω ήπια ακμή, όχι κυστική. αλλά πραγματικά θέλω να τελειώνει αυτή η ιστορία. θα πάω ξανά δερματολόγο από βδομάδα για να το συζητήσουμε.

όσον αφορά τις παρενέργειες, φαντάζομαι πως η ξηροδερμία και το ξεφλούδισμα των χειλιών μπορεί να αντιμετωπιστεί σχετικά εύκολα με ενυδάτωση. τις πρώτες εξάρσεις κατά την αρχή τις θεραπείες φαντάζομαι θα καταφέρω να τις υποστώ (αν και δεν έχω σοβαρή ακμή, οπότε δεν πιστεύω να φουντώσω υπερβολικά πολύ). αυτό που με προβληματίζει περισσότερο απ'όλα είναι οι ψυχολογικές παρενέργειες που διάβασα πως μπορεί να είναι αρκετά έντονες κατά την διάρκεια της αγωγής. έχω κάποια θέματα σε αυτό τον τομέα και ιστορικό με αυτοκτονικές και αυτοκαταστροφικές τάσεις και πραγματικά δεν θέλω να χειροτερέψω. ήδη είμαι σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση τους τελευταίους μήνες. δεν θέλω να είναι αυτός ο λόγος που θα αποτρέψει την δερματολόγο από το να μου χορηγήσει την θεραπεία. θα προσπαθήσω να αποφύγω να της το αναφέρω. εξάλλου παρακολουθούμαι τακτικά από ψυχολόγο.

τι πιστεύετε; γενικά αξίζει τον κόπο να μπω σε τέτοια διαδικασία;
Δεν ξέρω εαν αξίζει να πάρεις τα χάπια για ήπια ακμή , στο λέω γιατί τα έπερνα και εγώ για 10 μήνες και έχουν γενικώς και άλλες παρενέργειες ( επιρροή στα λευκά αιμοσφαίρια , αύξηση χοληστέρινης και τριγλυκεριδίων : άρα διατρόφη , ίσως μερικούς πόνους σε διάφορα σημεία , και αυτή η ενοχλητίκη ξηροδερμία που εμφανίζεται και ανάλογα με το άτομο ) . Όσον αφορά τις ψυχολογικές παρενέργειες ίσως εμφανιστούν ή ίσως εμφανιστεί η ιδεέα οτι επηρεάζει . Θεωρώ καλό να το συζητήσεις με τον δερμάτολογο που είναι ειδικός και να σου προτείνει μικρότερη δόση ή δοκιμαστίκα για λίγο χρονικό διάστημα ή παλι μπορει να σου πεί οτι δεν χρειάζεται να επιβαρυνεις τον οργανισμό σου με χάπια . Πάντως οι ψυχολόγικες διαταρραχές δεν εμφάνιζονται πάντα απλά το επισημαίνουν για να είναι νομικά καλυμμένοι . Όμως στην περίπτωση σου ίσως εμφανιστούν αμα έχεις ήδη τάσεις ......
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    valantis21, VasilikiP

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους