Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,664 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,072 μηνύματα σε 91,600 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 894 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 880 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 20:47, 06-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από kwstis94
Εχω ακουσει για το καθαρισμο προσωπου απο το δερματολογο , ξερετε τι περιλαμβανει και ποσο κοστιζει ??
σε αισθητικό νομίζω κανα 50άρι κανει
Αρχική Δημοσίευση από kwstis94
Με τι μου προτεινετε να πλενω το προσωπο μου ( ειναι λιγο λιπαρο) ??
νομίζω άμα πας σε ένα φαρμακείο θα σου δώσουν τα καλύτερα
υποαλλεργικά μπλα μπλα μπλα και του πουλιού το γάλα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,633 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 01:54, 07-07-13:

Νομίζω οτι τα σαπούνια δε κάνουν σοβαρή δουλειά. Οι κρέμες ίσως να βοηθήσουν, αλλά όχι και τόσο. Το πιο αποτελεσματικό νομίζω πως είναι τα χάπια. Αν δε θέλετε να πάρετε χάπια, μπορείτε απλά να περιμένετε κάποια χρόνια και να φύγει η ακμή απο μόνη της.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spurakos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη spurakos
Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O spurakos έγραψε στις 09:48, 07-07-13:

μα τα σαπούνια δεν είναι για την καταπολέμηση της ακμής.Περισσότερο για τον περιορισμό των μολύνσεων στο πρόσωπο είναι όσο διαρκεί η θεραπεία (κρέμες,χάπια)

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 14:29, 07-07-13:

Εμένα τα σαπούνια πάντως, χειρότερα μου έκαναν το πρόσωπο. Για αυτό άρχισα πλύσεις με χαμομήλι, αφού είδα ότι τα χημικά αποτέλεσμα δεν έχουν.

Παράθεση

kwstis94

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kwstis94
Ο kwstis94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O kwstis94 έγραψε στις 17:13, 07-07-13:

Παιδια ακουω πολλους που λενε για τα χαπια , για εμενα τα χαπια ειναι για εξαιρετικα βαρια ακμη ! Σε περιπτωσεις οπως η δικη μου που εχω βγαλει συνολικα κατα καιρους ολα μου τα χρονια 10 σπυρακια ο καθαρισμος του προσωπου αρκει αλλα και σε χειροτερες ! Τα χαπια σας φαινονται η ευκολη λυση αλλα δεν ειναι καθολου καθως μπορουν να προκαλεσουν πολλες παρανεργειες . Πραγματικα συμπονω τα παιδια που εχω βγαλει πολλα σπυρακια στο προσωπο και δεν μπορουν να τα βγαλουν περα για χρονια , ειναι οτι χειροτερο ! Αν και δεν το εχω περασει πραγματικα καταλαβαινω αυτα τα παιδια γτ απελπιζονται !!!

Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dogie
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,049 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 21:54, 09-07-13:

Φέτος που έδινα Πανελλήνιες, αν και δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα παλαιότερα, τον Ιανουάριο φούντωσα. Πρώτη φορά έβλεπα τόσα σπυράκια σε μέτωπο και στο δεξί μόνο μάγουλο.

Πήρα σαπουνάκι effaclar και μία κρέμα για ενυδάτωση και από την πρώτη βδομάδα είχα δει μεγάλη διαφορά. Τα σπυράκια «ξεραίνονταν» και έφευγαν.

To κύριο ζήτημα γι' αυτούς που έχουν ακμή είναι να φύγει η λιπαρότητα. Για την ελαφριά μορφής ακμή είναι μια χαρά το σαπουνάκι και μία ενυδατική κρέμα.

Τώρα χρησιμοποιώ σαπουνάκι tol velvet.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 14:09, 11-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dogie
To κύριο ζήτημα γι' αυτούς που έχουν ακμή είναι να φύγει η λιπαρότητα. Για την ελαφριά μορφής ακμή είναι μια χαρά το σαπουνάκι και μία ενυδατική κρέμα.
Αυτό που όλοι μας και κακώς αρνούμαστε κατηγορηματικά να καταλάβουμε είναι ότι η λιπαρότητα μία λιπαρή επιδερμίδα δεν πρόκειται να φύγει.
Σε οποιοδήποτε άλλον τύπο επιδερμίδας το να καταπολεμήσεις την τυχόν λιπαρότητα σε σημεία όπου υπάρχει δική σου μαλακία θα΄ναι (αν πρόκειται για γυναίκα) καθώς θα σπάει το δέρμα πιο εύκολα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Brahames

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Brahames
Ο Brahames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Brahames Today Is A New Day έγραψε στις 15:08, 12-09-13:

εχω τελειωσει απο 1η μαρτιου τη θεραπεια για την ακμη με χαπια.ειχα πολυ κοκκινισμενο προσωπο, εχουν περασει 6 μηνες και βλεπω πως εχουν μεινει αρκετα σημαδια και βγαινουν που και που σημαδια.εχει εξαντληθει λιγο η υπομονη μου αλλα κανω ακομα.. μηπως ξερεται ποιες μεθοδοι υπαρχουν για την καταπολεμηση τους, δηλαδη να τελειωσει τελειως αυτο το προβλημα και ποσο καιρο διαρκουν?
ευχαριστω

Παράθεση

danai__

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη danai__
H danai__ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H danai__ έγραψε στις 11:00, 21-09-13:

Για την ακμή έπαιρνα μια κουταλιά της σούπας κουρκουμά και μία σκελίδα σκόρδο πριν τον ύπνο καθημερινά για μία εβδομάδα και είδα μεγάλη βελτίωση (ο κουρκουμάς είναι αντιφλεγμονώδης και το σκόρδο αντιμικροβιακό) μιλάω για ήπια μορφή ακμής (κορκουμά μπορείτε να βρείτε σε καταστήματα βιολογικών προϊόντων και καλό είναι να καταναλώνετε μετά από γεύμα)...Επίσης πολύ καλό σαπούνι προσώπου που μου το έχουν συστήσει και οι 2 δερματολόγοι που έχω πάει είναι το Sebamed..Ακόμα κάνω 2 φορές την εβδομάδα μάσκα με άργιλο υπάρχει και σκόνη στο εμπόριο για πιο οικονομική λύση..Επίσης η αντιβιοτική κρέμα Indoxyl που χρησιμοποιώ τοπικά σε σπυράκια είναι πολύ καλή...Και αποφυγή του άγχους παιδιά αυτό τα δημιουργεί όλα...Ακόμα η καθημερινή κατανάλωση λαχανικών βοηθάει πολύ..Ειδικά το λάχανο,αγγούρι και καρότα για σημάδια βοηθάει η μάσκα με ασπράδι αυγού καθώς και η Aloe Vera...Συμπληρώματα και κρέμες που βελτιώνουν το πρόβλημα είναι ο ψευδάργυρος,η βιταμίνη E(για σημάδια τοπικά),η μαγιά μπύρας και η λυγαριά...Καθώς και η βιταμίνη A σε κρέμα..Και τα Ω-3 λιπαρά οξέα που βρίσκονται στο ψάρι,ξηρούς καρπούς και στον λιναρόσπορο σε μεγάλες ποσότητες βελτιώνουν το δέρμα...Επίσης για πιο λαμπερό δέρμα αναμείξτε λεμόνι με νερό και ένα κουταλάκι του γλυκού μέλι μέσα σε ένα μπουκαλάκι με αντλία και ψεκάστε στο πρόσωπο σας η εφαρμογή καλύτερα να γίνεται το βράδυ μετά τον καθαρισμό του προσώπου σας και μετά να εφαρμόζετε μια ήπια ενυδατική γιατί μπορεί αν δημιουργήσει ξηρότητα και κοκκινίλες και δεν πρέπει να έρχεται σε επαφή με τον ήλιο..Μια άλλη μάσκα είναι με γιαούρτι καθώς και με σόδα...Επίσης το αιθέριο έλαιο Tea Tree κάνει θαύματα!!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nefeli Graf : 21-09-13 στις 13:07. Αιτία: Απαγορεύονται τα Κεφαλαία και τα Greeklish.
Παράθεση

dimpaokara (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimpaokara
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 276 μηνύματα.

O dimpaokara έγραψε στις 14:19, 21-09-13:

Η ακμή κάνει κύκλο από το μέτωπο προς το πιγούνι,εγώ τώρα πια δεν έχω πολλά σπυράκια αλλά και αυτά που έχω είναι στο πιγούνι,αλλά για καθαρισμό έχω μια λοσιον (γιατί βαριέμαι να σαπουνίζω το πρόσωπο) και μετά βάζω ένα φάρμακο (dalacin c)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimpaokara : 21-09-13 στις 19:05.
Παράθεση

Αγαθαρχιδης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Αγαθαρχιδης
Ο Αγαθαρχιδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O Αγαθαρχιδης έγραψε στις 15:34, 21-09-13:

Χυμο καροτο με ελαιολαδο.. Καθε μερα πιειτε. Οχι πως θα θεραπευτει η ακμη, αλλα την καταπολεμαει το β καροτενιο!

Παράθεση

Ρεμέδιος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ρεμέδιος
H Ρεμέδιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Ρεμέδιος έγραψε στις 18:31, 21-09-13:

Το ζητημα ειναι τα σημαδια που αφηνει στο φευγιο της η ακμη.Aυτά ειναι τα χειρότερα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

NatashaLP (Αναστασία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη NatashaLP
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H NatashaLP έγραψε στις 10:15, 23-09-13:

Μεχρι πριν λιγους μηνες και ειδικα τον καιρο των Πανελληνιων εξαιτιας του αγχους ,η ακμη μου ειχε χτυπησει κοκκινο!Γενικοτερα ειχα προβλημα ακμης και απ τα προηγουμενα μου χρονια,αλλα οι κρεμες που μου ειχαν συστησει οι δερματολογοι δεν ειχαν κανενα αποτελεσμα.Ωστοσο ΕΞΑΛΕΙΦΘΗΚΕ οταν αλλαξα τη διατροφη μου!!Εκοψα εντελως τα γλυκα,περιορισα τα λιπαρα και αυξησα κατα πολυ την καταναλωση λαχανικων και φρουτων και πιστεψε με αυτο εφερε θαυματα!!

Παράθεση

~Melania~ (Insomnia ♥)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ~Melania~
H Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,084 μηνύματα.

H ~Melania~ ஜீBelieve me when I say...I loυe yoυ... έγραψε στις 10:23, 23-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από NatashaLP
Μεχρι πριν λιγους μηνες και ειδικα τον καιρο των Πανελληνιων εξαιτιας του αγχους ,η ακμη μου ειχε χτυπησει κοκκινο!Γενικοτερα ειχα προβλημα ακμης και απ τα προηγουμενα μου χρονια,αλλα οι κρεμες που μου ειχαν συστησει οι δερματολογοι δεν ειχαν κανενα αποτελεσμα.Ωστοσο ΕΞΑΛΕΙΦΘΗΚΕ οταν αλλαξα τη διατροφη μου!!Εκοψα εντελως τα γλυκα,περιορισα τα λιπαρα και αυξησα κατα πολυ την καταναλωση λαχανικων και φρουτων και πιστεψε με αυτο εφερε θαυματα!!
Πάνω σε αυτό που είπες, βρήκα κάτι πολύ ενδιαφέρον, γιατί πράγματι ισχύει .

Η ακμή είναι ένα δερματικό πρόβλημα που απασχολεί πολλά άτομα και κυρίως τους έφηβους. Οι αιτίες μπορεί να είναι ορμονικές αλλά και διατροφικές.

Ορμονικά, η εμφάνιση της ακμής είναι η εκδήλωση των ορμονικών αλλαγών που συντελούνται στο σώμα και συνδέεται με την αύξηση των ανδρογόνων στο αίμα, που με τη σειρά τους θα δράσουν στους σμηγματογόνους αδένες και στους θύλακες των τριχών.

Διατροφικά, έχει παρατηρηθεί σε πολλές έρευνες ότι η αλλαγή των διατροφικών συνηθειών, προς το χειρότερο, συμβάλλει στην εμφάνιση της ακμής. Αναφορικά, το λίπος είναι ένα θρεπτικό συστατικό που είναι απαραίτητο να υπάρχει σε ποσοστό 30-35% στην ημερησία κατανάλωση των τροφίμων ώστε να εξασφαλιστεί η ενέργεια που είναι απαραίτητη για την καθημερινή μας ζωή. Αυτος είναι ο λόγος που το λίπος χωρίζεται σε ΄΄κακό΄ που είναι τα κορεσμένα λιπαρά και trans λιπαρά και σε ΄΄καλό΄΄ που είναι τα γνωστά ω-3 και ω-6 που συμβάλουν στην σωστή υγεία και ευεξία του ανθρώπινου οργανισμού αλλά και του δέρματος. Συνεπώς, η αυξημένη κατανάλωση τροφίμων πλούσιων σε κορεσμένα λιπαρά, τα οποία εντοπίζονται σε τρόφιμα όπως αρνί, κατσίκι, τηγανητά τρόφιμα, συμβάλλουν στην εμφάνιση της ακμής. Αντίθετα, η αυξημένη κατανάλωση των μονοακόρεστων και πολυακόρεστων λιπαρών οξέων, που τα συναντάμε σε τρόφιμα όπως το ελαιόλαδο, τα ψάρια, τα ιχθυέλαια και οι μαλακές μαργαρίνες, βελτιώνουν τα συμπτώματα της ακμής και πολλές φορές την αποτρέπουν να αναπτυχθεί.

Προς την ίδια κατεύθυνση, έχουν γίνει έρευνες πάνω σε τρόφιμα με αυξημένο γλυκαιμικό δείκτη, αν δηλαδή επιδεινώνουν την εμφάνιση της ακμής ή όχι. Αρχικά να αναφέρουμε ότι γλυκαιμικός δείκτης σε ένα τρόφιμο, είναι η ταχύτητα της γλυκόζης με την οποία μεταφέρεται στο αίμα αλλα και η ποσότητά της από το τρόφιμο που καταναλώνεται. Αποδείχθηκε λοιπόν σε μια συγκεκριμένη έρευνα ότι άτομα που κατανάλωναν τρόφιμα με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη (π.χ. άσπρο ψωμί, γλυκά), είχαν μεγαλύτερη εμφάνιση ακμής σε σύγκριση με τα άτομα που η διατροφή τους χαρακτηριζόταν από υψηλή περιεκτικότητα σε πρωτεϊνες και χαμηλότερο γλυκαιμικό δείκτη, όπως ψάρια, ψωμί πολύσπορο, ζυμαρικά/δημητριακά ολικής αλέσεως, καστανό ρύζι και φρούτα.

Τέλος, ας απενεχοποιήσουμε τη σοκολάτα που πολλοί πιστεύουν ότι προκαλεί την εμφάνιση της ακμής, καθώς σύμφωνα με πολλές έρευνες δεν έχει αποδειχθεί κάτι τέτοιο.
Τι πρέπει λοιπόν να καταναλώνουμε έτσι ώστε να προληφθεί αλλά και να αντιμετωπισθεί η ακμή; Διαμορφώνοντας το καθημερινό μας μενού, καλό είναι να καταναλώνουμε άπαχα γαλακτοκομικά, να προτιμούμε την κατανάλωση άσπρου κρέατος όπως είναι το κοτόπουλο, η γαλοπούλα και το ψάρι και η κατανάλωση του κόκκινου κρέατος να περιοριστεί στη 1 φορά την εβδομάδα. Επιπλέον, η διατροφή μας να εμπλουτιστεί με τρόφιμα πλούσια σε βιταμίνες Β, των οποίων πηγές αποτελούν τα δημητριακά/ζυμαρικά ολικής αλέσεως, τα μανιτάρια, τα καρύδια, ο σολομός, το κοτόπουλο, η μπανάνα, το μοσχάρι, το ρύζι, το αυγό, το λάχανο, τα φιστικιά και τα φασόλια. Τέλος, πολύ ωφέλιμη είναι η βιταμίνη C στο μπρόκολο, στο πεπόνι, στο ακτινίδιο, στα πορτοκάλια, στις κόκκινες πιπεριές και στις φράουλες.

Να θυμάστε πάντοτε ότι μια ισορροπημένη διατροφή αποτελεί σύμμαχο στην διατήρηση της υγείας και της ομορφιάς μας!
Πηγή
.

Παράθεση

Krasti

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Krasti
Ο Krasti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O Krasti έγραψε στις 16:38, 15-12-13:

Εχω τελιωσει την θεραπεια με χαπια απο τον Σεπτεμβρη και τωρα βαζω μια κρεμα Elicina για τοις ουλες που μου εχουν μεινη...εδω και 3 μηνες δεν εχω και τεραστια διαφορα, αλλα κατι λιγο...Την εχει χρησιμοποιησει κανεις αυτην την κρεμα? Σκεφτομαι να κανω και laser

Παράθεση

peplin123

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη peplin123
H peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H peplin123 έγραψε στις 02:55, 17-12-13:

το ιδιο ακριβως και εγω!!εχω ακομη κοκκινάδια στο προσωπο ...
εχεισ σκεφτει να κανεις καμια θεραπεια με laser;;

Αρχική Δημοσίευση από Ρεμέδιος
Το ζητημα ειναι τα σημαδια που αφηνει στο φευγιο της η ακμη.Aυτά ειναι τα χειρότερα.
Συμφωνω απολυτα!!!!..τα αντιμετωπισεσ???..τι εκανες??..εγω ακομη παιδευομαι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 17-12-13 στις 13:11. Αιτία: merge
Παράθεση

Krasti

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Krasti
Ο Krasti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O Krasti έγραψε στις 14:33, 17-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από peplin123
το ιδιο ακριβως και εγω!!εχω ακομη κοκκινάδια στο προσωπο ...
εχεισ σκεφτει να κανεις καμια θεραπεια με laser;;

Συμφωνω απολυτα!!!!..τα αντιμετωπισεσ???..τι εκανες??..εγω ακομη παιδευομαι
Ειχα κανει μια θεραπεια με χαπια και τωρα μου ειπε να βαζω Elicina,για να φυγουν οι ουλες
Αλλα παει πολυυυυ αργα...Ακομα τα εχω δυστηχως :/

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Hair stylist και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 16:25, 17-12-13:

Εγω ειδα διαφορα με την ακμη μετα που επισκεφτηκα τον δερματολογο στα Μελισσια (δεν ξερω επιτρεπετε να γραφω ονοματου γιατρουπραγματικα εχει μειωθει κατα πολυ η λιπαροτητα κ τα κοκκιναδια στο πηγουνι παντως δεν ειναι των χρηματων - φραγκοφονιας..Δηλ για τα σμηγματα μου λεει τι να ρχεσαι για καθαρισμο;κανε σπιτι σουπαρολο που χει κεντρο αισθητικης μαζι με το ιατρειο

Παράθεση

peplin123

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H peplin123 έγραψε στις 22:29, 18-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από Krasti
Ειχα κανει μια θεραπεια με χαπια και τωρα μου ειπε να βαζω Elicina,για να φυγουν οι ουλες
Αλλα παει πολυυυυ αργα...Ακομα τα εχω δυστηχως :/

και εγω το ιδιο..δεν εχω τοσο ουλες όσο κοκκινάδια βαζω jalplast αλλα ακομα καμια θεαμτικη διαφορα δε βλεπω...εχεις σκεφτει να κανεις fractional laser ή μια ακομα πιο καινουρια μεθοδο "tight lift" νομιζω??

Αρχική Δημοσίευση από lovekittens
Εγω ειδα διαφορα με την ακμη μετα που επισκεφτηκα τον δερματολογο στα Μελισσια (δεν ξερω επιτρεπετε να γραφω ονοματου γιατρουπραγματικα εχει μειωθει κατα πολυ η λιπαροτητα κ τα κοκκιναδια στο πηγουνι παντως δεν ειναι των χρηματων - φραγκοφονιας..Δηλ για τα σμηγματα μου λεει τι να ρχεσαι για καθαρισμο;κανε σπιτι σουπαρολο που χει κεντρο αισθητικης μαζι με το ιατρειο
αληθεια σου μειωθηκαν τα κοκκινάδια;; ποια κρεμα χρησιμοποίησες;;;...εγω jalplast βαζω αλλα δεν βλεπω διαφορα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nefeli Graf : 19-12-13 στις 07:10. Αιτία: Merge posts.
Παράθεση

_Νηρηίς_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη _Νηρηίς_
H _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 860 μηνύματα.

H _Νηρηίς_ έγραψε στις 22:40, 18-12-13:

Στο λύκειο είχα κάνει κι εγώ τη θεραπεία με τα ισχυρά χάπια (ξεφλούδισμα όσο δεν πάει αυτή την περίοδο). Επειδή τα έσπαγα τότε (τι έξυπνη κι εγώ) , τώρα δεν έχω ολοκάθαρη επιδερμίδα σε αυτά τα σημεία, αλλά ούτε και κοκκινάδια(σαν αυτά της περιόδου της ακμής). Από τότε μέχρι και τώρα για το καθαρισμό του προσώπου χρησιμοποιώ προιόντα της Frezyderm (μου την είχε συστήσει τότε ο δερματολόγος μου) και ελέγχω και την λιπαρότητα του δέρματος μου και την επιδερμίδα εν γένει.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 17:17, 19-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από _Νηρηίς_
Στο λύκειο είχα κάνει κι εγώ τη θεραπεία με τα ισχυρά χάπια (ξεφλούδισμα όσο δεν πάει αυτή την περίοδο). Επειδή τα έσπαγα τότε (τι έξυπνη κι εγώ) , τώρα δεν έχω ολοκάθαρη επιδερμίδα σε αυτά τα σημεία, αλλά ούτε και κοκκινάδια(σαν αυτά της περιόδου της ακμής). Από τότε μέχρι και τώρα για το καθαρισμό του προσώπου χρησιμοποιώ προιόντα της Frezyderm (μου την είχε συστήσει τότε ο δερματολόγος μου) και ελέγχω και την λιπαρότητα του δέρματος μου και την επιδερμίδα εν γένει.
Γενικά,αν έχω καταλάβει καλά η Frezyderm έχει καλά προϊόντα για ακμή. Δε μιλάω για προχωρημένο στάδιο ακμής. [:
Μπορεί να ακουστεί βλακεία αυτό που θα πω αλλά εγώ μέχρι στιγμής γλίτωσα την ακμή (χωρίς κανένα σπυράκι παρά μόνο ένα δύο περιστασιακά) επειδή από πριν καν μπω στην εφηβεία έπλενα το πρόσωπό μου με σαπούνι.
Εγώ χρησιμοποιώ μία της Frezyderm ενυδατική για δέρματα με τάση προς ακμή απλά και μόνο για να μην εμφανίζω.

Παράθεση

_Νηρηίς_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη _Νηρηίς_
H _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 860 μηνύματα.

H _Νηρηίς_ έγραψε στις 00:48, 20-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Γενικά,αν έχω καταλάβει καλά η Frezyderm έχει καλά προϊόντα για ακμή. Δε μιλάω για προχωρημένο στάδιο ακμής. [:
Μπορεί να ακουστεί βλακεία αυτό που θα πω αλλά εγώ μέχρι στιγμής γλίτωσα την ακμή (χωρίς κανένα σπυράκι παρά μόνο ένα δύο περιστασιακά) επειδή από πριν καν μπω στην εφηβεία έπλενα το πρόσωπό μου με σαπούνι.
Εγώ χρησιμοποιώ μία της Frezyderm ενυδατική για δέρματα με τάση προς ακμή απλά και μόνο για να μην εμφανίζω.
Έχουν γενικά πολύ καλά προιόντα για την επιδερμίδα. Κι εγώ όταν έκανα τη θεραπεία με τα χάπια, εκτός από το τον αφρό καθαρισμού για την ακμή, χρησιμοποιούσα αυτή την ενυδατική που αναφέρεις! Τώρα απλώς χρησιμοποιώ μία ενυδατική κρέμα για λιπαρές επιδερμίδες μαζί με τον αφρό καθαρισμού.

Παράθεση

peplin123

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H peplin123 έγραψε στις 00:59, 20-12-13:

Για τις κοκκινιλες και τα σημαδια ποια κρεμα χρησιμοποίησες τοτε?...εγω jalplast βαζω τωρα που κανω θεραπεια αλλα δε βλεπω κανενα αποτέλεσμα..απο σαπουνια χρησιμοποιω της avene όπως και ενυδατικη...

Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,211 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 13:03, 20-12-13:

Ότι κάνει το καθαριστικό της Frezyderm το κάνει κάλλιστα και ένα απλό σαπούνι για μωρά!
Είναι ενα απλό καθαριστικό, όπως εκατοντάδες άλλα...
Ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης είναι ο κυρίως ο χρόνος και η υπομονή να μην σκας τα σπυράκια σε συνδυασμό με το πλήσιμο του προσώπου συστηματικά!!!
Τώρα αν κάποιος έχει σοβαρό πρόβλημα πρέπει να επισκεφτεί δερματολόγο όπου λογικά θα του πει να κάνει την θεραπεία με τα χάπια.

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 15:19, 20-12-13:

Tea tree από τα Sephora, με έσωσε.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 22:35, 20-12-13:

Έχουν γενικά πολύ καλά προιόντα για την επιδερμίδα. Κι εγώ όταν έκανα τη θεραπεία με τα χάπια, εκτός από το τον αφρό καθαρισμού για την ακμή, χρησιμοποιούσα αυτή την ενυδατική που αναφέρεις! Τώρα απλώς χρησιμοποιώ μία ενυδατική κρέμα για λιπαρές επιδερμίδες μαζί με τον αφρό καθαρισμού.
Εγώ και τώρα τη χρησιμοποιώ που ακούω στο σχολείο ότι είμαι τυχερή και μπλα μπλα που δεν έχω ίχνος σπυριού...
Αν και όσες φορές πάω να βγάλω τα φρύδια μου στην αισθητικό μου λένε ότι έχω ξηρό δέρμα και ότι καλό είναι να χρησιμοποιώ μία ενυδατική.
Γτφ.

Αρχική Δημοσίευση από Loreley

Tea tree από τα Sephora, με έσωσε.
Βασικά,και το λέω και για να υπάρχει κάπου οποιοδήποτε προϊόν κατά της ακμής περιέχει tea tree oil είναι αποτελεσματικό.Εγώ προσωπικά έχω αγοράσει από κατάστημα με βιολογικά ένα μπουκάλι αιθέριο έλαιο tea tree oil και εξαφανίζει τα πάντα!!

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 23:04, 20-12-13:

Πάντως _fairygirl_ μην είσαι τόσο σίιιιγουρη ότι τελείωσες με την ακμή. Μπορεί να εμφανίσεις πιο μετά (αν και στο απεύχομαι ). Εξάλλου ας μη ξεχνάμε ότι κάποιοι εμφανίζουν ακμή και μετά τα 20...

Παράθεση

BloodSparrow

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BloodSparrow
Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 322 μηνύματα.

O BloodSparrow έγραψε στις 08:49, 21-12-13:

Δε φευγει μονη της η ακμή ; εβαζα αλοιφη ή κρεμα απο δερματολογο , αυτες που κατα τον υπνο σου βγαζουν το δερμα.Παντοτε ομως σταματουσα τη θεραπεια.
Βγαζω ακομη σπυρακια , και στα δυο μαγουλα.Και δεν ενοχλει τοσο το σπυρακι αλλα η κοκκινιλα .
πιστευα τωρα στα 18 θα αρχισει να φευγει...

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Hair stylist και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 09:23, 21-12-13:

Εμενα ο δερματολογος (εχω ηπια ακμη κυριως πηγουνι πιο πολυ εχω πορους αλλα ακομα δεν εχω τολμησει καθαρισμο λογο πολυ ευαισθητου δερματος το φοβομουν) μου προτεινε το γαλακτωμα καθαρισμου physiogel κ μετα την κρεμα aknicare κ ειχε πολυ καλα αποτελεσματα Ειδικα οσοι εχουμε κ λιπαροτητα θα πρεπει να προσεχουμε οχι πετσετες μετα το πλυσιμο ,οως ειπαν κ πιο πανω,οχι πολυ junk foo και γενικα καλη διατροφη με πολλα υγρα χυμους νερο φρουτα και φυσικα οχι εξω χωρις αντηλιακη ,μια για τον καθε τυπο δερματος

Παράθεση

peplin123

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H peplin123 έγραψε στις 15:47, 22-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από BloodSparrow
Δε φευγει μονη της η ακμή ; εβαζα αλοιφη ή κρεμα απο δερματολογο , αυτες που κατα τον υπνο σου βγαζουν το δερμα.Παντοτε ομως σταματουσα τη θεραπεια.
Βγαζω ακομη σπυρακια , και στα δυο μαγουλα.Και δεν ενοχλει τοσο το σπυρακι αλλα η κοκκινιλα .
πιστευα τωρα στα 18 θα αρχισει να φευγει...

συμφωνω μαζι σου, οι κοκκινιλες είναι το χειροτερο,οχι τοσο τα σπυρακια τα οποια αργα ή γρηγορα θα φυγουν...ποια κρεμα εβαζες?..

Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,562 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Totmüdigkeit έγραψε στις 22:42, 22-12-13:

Παιδια εχω αρκετα εντονο προβλημα με την ακμη. Τα φαρμακα ( σαπουνια, κρεμες κλπ) δεν μου εκαναν τιποτα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 23:45, 22-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Παιδια εχω αρκετα εντονο προβλημα με την ακμη. Τα φαρμακα ( σαπουνια, κρεμες κλπ) δεν μου εκαναν τιποτα!
Σε τέτοιες περιπτώσεις (όπως η δική σου) καλό είναι πλέον να πας σε δερματολόγο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,562 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Totmüdigkeit έγραψε στις 23:47, 22-12-13:

Σε τέτοιες περιπτώσεις (όπως η δική σου) καλό είναι πλέον να πας σε δερματολόγο.
Σιγουρα... Πλεον αρχισαν να με πονανε κι ολας!

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 23:50, 22-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Σιγουρα... Πλεον αρχισαν να με πονανε κι ολας!
Να πω ότι καταλαβαίνω θα σου πω ψέμματα..
Απλά καλό είναι να πας γιατί δεν το βλέπω να καλυτερεύει.

Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,312 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 13:56, 23-12-13:

Μια συμμαθήτριά μου έπαιρνε χάπια, και μετά τη θεραπεία το δέρμα της ήταν τζάμι. Δοκιμάστε.

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 15:16, 23-12-13:

Oχι χάπια ρε παιδιά.

Ας είναι τα χάπια η έσχατη λύση. Δε βλέπω τον λόγο να χαπακώνεται κανείς αν μπορεί να ακολουθήσει εναλλακτική θεραπευτική μέθοδο.

Deutsch πήγαινε σε άλλη δερματολόγο.

Παράθεση

fylakas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fylakas
Ο fylakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O fylakas έγραψε στις 21:27, 23-12-13:

Εχει και καποιες κρεμες που μου ειχε δωσει ο δερματολογος παλια

Παράθεση

μαρινακι96

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη μαρινακι96
H μαρινακι96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H μαρινακι96 έγραψε στις 22:17, 23-12-13:

λιγοτερη σοκολατα και μπολικο peeling θελει... επισης να καθαριζεις το προσωπο σου με οινοπνευμα. ξηραινουν τα σπυρακια. βοηθαει πολυ

Παράθεση

BloodSparrow

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BloodSparrow
Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 322 μηνύματα.

O BloodSparrow έγραψε στις 23:29, 23-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από peplin123
συμφωνω μαζι σου, οι κοκκινιλες είναι το χειροτερο,οχι τοσο τα σπυρακια τα οποια αργα ή γρηγορα θα φυγουν...ποια κρεμα εβαζες?..
Epiduo λέγεται , λιανική τιμή για τότε ήταν 20,09 ευρώ οπως βλέπω στο κουτάκι.Εννοείται θέλει ιατρική συνταγή .

Παράθεση

fylakas

Νεοφερμένος

Ο fylakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O fylakas έγραψε στις 02:21, 24-12-13:

Η skinoren κανει για την ακμη

Παράθεση

Dora_B

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dora_B
H Dora_B αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H Dora_B Programmers do it better έγραψε στις 02:49, 24-12-13:

εγω πηγα σε εναν απο τους καλυτερους γιατρους στη θεσσαλονικη
και με προτροπη του πηρα για 6 μηνες τα roaccutan και εγινε πεντακαθαρο το δερμα μου ουτε ενα μικρο σπυρακι δεν ειχα τπτ απολυτως!!! και τωρα 3 χρονια μετα εχω ακομη τελειο δερμααα!!

Παράθεση

peplin123

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H peplin123 έγραψε στις 02:58, 24-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dora_B
εγω πηγα σε εναν απο τους καλυτερους γιατρους στη θεσσαλονικη
και με προτροπη του πηρα για 6 μηνες τα roaccutan και εγινε πεντακαθαρο το δερμα μου ουτε ενα μικρο σπυρακι δεν ειχα τπτ απολυτως!!! και τωρα 3 χρονια μετα εχω ακομη τελειο δερμααα!!
μπραβο!!! για κρεμα για να διωξει κοκκινιλεσ και ουλες ποια κρεμα χρησιμοποιούσες??

Αρχική Δημοσίευση από BloodSparrow
Epiduo λέγεται , λιανική τιμή για τότε ήταν 20,09 ευρώ οπως βλέπω στο κουτάκι.Εννοείται θέλει ιατρική συνταγή .
Σ'ευχαριστω πολύ!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nefeli Graf : 24-12-13 στις 13:27. Αιτία: Merge posts.
Παράθεση

fylakas

Νεοφερμένος

O fylakas έγραψε στις 10:40, 24-12-13:

Καλα τα roaccutan αλλα δεν τα δινουν οι πιο πολλοι δερματολογοι γιατι βλαφτουν

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 11:38, 24-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από μαρινακι96
λιγοτερη σοκολατα και μπολικο peeling θελει... επισης να καθαριζεις το προσωπο σου με οινοπνευμα. ξηραινουν τα σπυρακια. βοηθαει πολυ
Το γεγονός ότι η σοκολάτα επιδεινώνει την ακμή είναι μύθος μου το΄χει πει η διαιτολόγος που πήγαινα.

Παράθεση

Nefeli Graf (νεφ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nefeli Graf
H νεφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,874 μηνύματα.

H Nefeli Graf έγραψε στις 13:30, 24-12-13:

Το γεγονός ότι η σοκολάτα επιδεινώνει την ακμή είναι μύθος μου το΄χει πει η διαιτολόγος που πήγαινα.
Και εμένα, η ενδοκρινολόγος μου, μία φορά που την ρώτησα για την ακμή γιατί έχω ακόμα σημάδια της, μου είπε ότι η σοκολάτα δεν πειράζει καθόλου. Εξάλλου με τόση σοκολάτα που τρώω θα έπρεπε να έχει επιδεινωθεί, αλλά μπααααααααα..

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 13:52, 24-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από Nefeli Graf
Και εμένα, η ενδοκρινολόγος μου, μία φορά που την ρώτησα για την ακμή γιατί έχω ακόμα σημάδια της, μου είπε ότι η σοκολάτα δεν πειράζει καθόλου. Εξάλλου με τόση σοκολάτα που τρώω θα έπρεπε να έχει επιδεινωθεί, αλλά μπααααααααα..
Γενικά κατηγορείται πολύ η σοκολάτα και το αστείο είναι ότι γίνεται χωρίς λόγο.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,932 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 15:51, 24-12-13:

Εγώ μετά από μακροχρόνια λήψη αντισυλληπτικών χαπιών επανεμφάνισα ακμή στα 29! Ή το 'χεις ή δεν το 'χεις!
Αρχές του 2014 θα κάνω καθαρισμό προσώπου και μετά δερμοαπόξεση με μικροκρυστάλλους. Θα σας πω εντυπώσεις. Πάντως οκ, σε αυτή την ηλικία δεν θα ξαναέπαιρνα χάπια. Άντε καμιά κρέμα τοπικά (airol κλπ), με συμβουλή δερματολόγου βέβαια.
Τι να πω ρε παιδιά, υπομονή μας!

Παράθεση

Nefeli Graf (νεφ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nefeli Graf
H νεφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,874 μηνύματα.

H Nefeli Graf έγραψε στις 16:14, 24-12-13:

Γενικά κατηγορείται πολύ η σοκολάτα και το αστείο είναι ότι γίνεται χωρίς λόγο.

Νομίζω πως το αυγό επηρεάζει την ακμή και γι'αυτό δεν είμαι σίγουρη πάλι.
Για την σοκολάτα, δεν υπάρχειπρόβλημα.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 12:48, 25-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Εγώ μετά από μακροχρόνια λήψη αντισυλληπτικών χαπιών επανεμφάνισα ακμή στα 29! Ή το 'χεις ή δεν το 'χεις!
Αρχές του 2014 θα κάνω καθαρισμό προσώπου και μετά δερμοαπόξεση με μικροκρυστάλλους. Θα σας πω εντυπώσεις. Πάντως οκ, σε αυτή την ηλικία δεν θα ξαναέπαιρνα χάπια. Άντε καμιά κρέμα τοπικά (airol κλπ), με συμβουλή δερματολόγου βέβαια.
Τι να πω ρε παιδιά, υπομονή μας!
Μέσα σε όλα τα αρνητικά των αντισυλληπτικών προστέθηκε και η ακμή;
Νταξ,πάλι καλά που το΄πες.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,932 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 19:36, 25-12-13:

Μέσα σε όλα τα αρνητικά των αντισυλληπτικών προστέθηκε και η ακμή;
Νταξ,πάλι καλά που το΄πες.
Όχι, καθόλου. Τα αντισυλληπτικά σου ρυθμίζουν τις ορμόνες και σου ελαττώνουν την ακμή. Το ζήτημα είναι πως μόλις τα κόψεις επανέρχεται. Αν με ρωτάς, δεν θα το επέλεγα ως μέθοδο αντισύλληψης πάντως, κι ας έχει τέτοιου είδους οφέλη (εγώ τα έπαιρνα για άλλους λόγους).

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    toufita, valantis21, VasilikiP

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους