Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,664 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,087 μηνύματα σε 91,601 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 883 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

alex1395

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alex1395
Ο alex1395 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O alex1395 έγραψε στις 00:13, 05-04-14:

πηγα σε γιατρο και μ χωρηγησε τα a cnortren και μια κρεαμ καθαρισμου θα ηθελα σας παρκαλω να μ πειτε τα αποτελεσματα και αν θ φυγουν τ σημαδια απο την ακμη γιατι εχω αρκετα πολυ καιρο σασ παρακαλω απαντηστε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alexkos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alexkos
Ο alexkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O alexkos έγραψε στις 20:46, 07-04-14:

καλησπερα και παλι θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση.. εχει περασει 1.5 μηνας τωρα που παιρνω τα χαπια reducar..μεχρι τωρα ολα καλα(γνωστες παρενέργειες εχω μονο). Σημερα το πρωι που ξυπνησα ειδα οτι η μικρη ελια την οπια εχω εδω και πολλα χρονια κατω απο το αυτι, να βγαινει ειναι σαν να ξεφλουδίζει όπως κανουν και τα σπυράκια που εχω στο πρόσωπό μου..τι ειναι αυτο? ειναι φυσιολογικό ???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5,623 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 21:19, 11-05-14:

Έχει απαλλαχτεί κανένας σας από ήπια ακμή χωρίς χρήση χαπιών; Μόνο με κρέμες κτλ; Είναι αποτελεσματικό;
Τρελαίνομαι που θυμήθηκε ο οργανισμός μου στα 21 να γαμηθεί.

Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanos...
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 975 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 22:57, 11-05-14:

Αν εχετε ακμη ειναι εξαιρετικα δυσκολο να αντιμετωπισθει χωρις χαπια. Εγω που βασανιζομουν χρονια με την ακμη και ειχα δοκιμασει τοσες κρεμες, εβλεπα μια μικρη μειωση αλλα το προβλημα παρεμενε. τελος, βλεποντας πως δεν υπαρχει αλλος δρομος, πηρα χαπια και καθαρισα! Δεν το μετανιωνω καθολου, ηταν η καλυτερη επιλογη. Με μονο μειονεκτημα την ξηροτητα σε χειλη και προσωπο (αντιμετωπιζοταν με ενυδατικη αλλα ηθελε να βαζεις συνεχεια), μπορεσα και αντιμετωπισα το προβλημα την ακμης που με ταλαιπωρουσε τοσο.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5,623 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 00:06, 12-05-14:

Βασικά δε ξέρω καν αν αυτό που' χω είναι ακμή, απλά έχω κάποια σπυράκια στο μάγουλο το δεξί και δε φεύγουν με τίποτα και γενικά το δέρμα μου είναι πολύ ξηρό, αφυδατωμένο και έχω απελπιστεί μ' αυτή τη φάση, δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω χάπια για κάτι τέτοιο, γι' αυτό είπα για ήπια ακμή, που μάλλον αυτό έχω.
Αύριο θα πάω στο δερματολόγο και ελπίζω να βοηθήσουν κάποια προιόντα, είναι τόσο σπαστικό, δεν είχα ποτέ σπυράκια, είχα καθαρό πρόσωπο, το τελευταίο διάστημα φούντωσα για κάποιο λόγο.

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,836 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 00:28, 12-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
Βασικά δε ξέρω καν αν αυτό που' χω είναι ακμή, απλά έχω κάποια σπυράκια στο μάγουλο το δεξί και δε φεύγουν με τίποτα και γενικά το δέρμα μου είναι πολύ ξηρό, αφυδατωμένο και έχω απελπιστεί μ' αυτή τη φάση, δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω χάπια για κάτι τέτοιο, γι' αυτό είπα για ήπια ακμή, που μάλλον αυτό έχω.
Αύριο θα πάω στο δερματολόγο και ελπίζω να βοηθήσουν κάποια προιόντα, είναι τόσο σπαστικό, δεν είχα ποτέ σπυράκια, είχα καθαρό πρόσωπο, το τελευταίο διάστημα φούντωσα για κάποιο λόγο.
Κι εγω ετσι ελεγα.. ειχα τοσο ηπια ακμη που δεν δεχομουν με τιποτα να παρω χαπια για κατι τοσο απλο.. Κι εφτασα στα 20 να ντρεπομαι να φορεσω τιραντακι απο τα σημαδια, γιατι σπυρακια πολλα μπορει να μην ειχα αλλα εμεναν μετα σημαδια. Τελικα, τα πηρα και ηρεμησα.. Δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα με τα χαπια..

Δες μηπως σου εχει κανει μολυνση ή αλλεργεια καποιο καλλυντικο

Παράθεση

selc

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη selc
H selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H selc έγραψε στις 00:39, 12-05-14:

Από προσωπική εμπειρία, παρατηρώ πως με τις γυναίκες κάτι συμβαίνει. Όλες μου οι συμφοιτήτριες όταν μπήκα στη σχολή (μαζί κι εγώ) είχαν τέλειο δέρμα, αψεγάδιαστο. Στα 21 μας σα να πήγε κάτι στραβά. Κι εγώ ξεκίνησα με 1-2 σπυράκια στο πηγούνι. Πήγα σε δερματολόγο, το αντιμετώπισα με αλοιφές και σημάδι δεν έμεινε κανένα. Παράλληλα έτρεχαν και ορμονικά τα οποία είχα ήδη ξεκινήσει να ρυθμίζω με χάπια. Έπειτα από 6 μήνες άρχισαν ξανά τα σπυράκια. Αυτή τη φορά εστιάζονταν στα μάγουλα. Ξεκίνησα μόνη μου (λάθος) τη θεραπεία που μου είχε δώσει και την προηγούμενη φορά η δερματολόγος δίχως αποτέλεσμα. Τελικά προέκυψαν σημάδια και το πρόβλημα δεν έδειχνε να καλυτερεύει. Τα σπυράκια δεν ήταν κάτι τραγικό. 5-6 σε όλο το πρόσωπο. Τα σημάδια όμως (κοκκινίλες και δυσχρωμίες, όχι ουλές) ήταν εμφανή. Ξεκίνησα εν τέλει θεραπεία με χάπια. Με πολύ φόβο βέβαια γιατί κλασικά ψάχνοντας στο ίντερνετ, είσαι ένα βήμα πριν το θάνατο. Με ο,τι κάνεις/πάρεις. Και κάτι για το τέλος, ο δερματολόγος μου είπε πως η ενήλικος ακμή δεν εμφανίζεται λόγω ορμονικών, αυτά κυρίως την προκαλούν σε ένα 30% των γυναικών.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selc : 12-05-14 στις 00:40. Αιτία: συντακτικό
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 21:19, 12-05-14:

Βασικά, στα χάπια δε φοβάμαι ότι είναι επικίνδυνο, άπειροι το' χουν κάνει, έχω και γνωστές που το' χουν κάνει και τώρα έχουν ΥΠΕΡΟΧΟ προσωπο.
Το πρόβλημά μου είναι οι παρενέργειές του, ειδικά το υπερ-φούντωμα που ακούω, που γεμίζεις πιο πολλά σπυράκια απ' ό,τι είχες, και εγώ αν το περάσω αυτό, θα πρέπει να κλειστώ στο σπίτι και να μην με βλέπω στον καθρέφτη, ούτε να με βλέπουν άλλοι, και είναι και μεγάλο διάστημα, δεν είναι 1 μήνας.

Τεςπα. Θα δούμε πώς θα πάει, έχω απελπιστεί, η ψυχολογία μου έχει πέσει άπειρα από αυτό.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη NikoTexXx
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,462 μηνύματα.

O NikoTexXx έγραψε στις 21:34, 12-05-14:

Βασικά, στα χάπια δε φοβάμαι ότι είναι επικίνδυνο, άπειροι το' χουν κάνει, έχω και γνωστές που το' χουν κάνει και τώρα έχουν ΥΠΕΡΟΧΟ προσωπο.
Το πρόβλημά μου είναι οι παρενέργειές του, ειδικά το υπερ-φούντωμα που ακούω, που γεμίζεις πιο πολλά σπυράκια απ' ό,τι είχες, και εγώ αν το περάσω αυτό, θα πρέπει να κλειστώ στο σπίτι και να μην με βλέπω στον καθρέφτη, ούτε να με βλέπουν άλλοι, και είναι και μεγάλο διάστημα, δεν είναι 1 μήνας.

Τεςπα. Θα δούμε πώς θα πάει, έχω απελπιστεί, η ψυχολογία μου έχει πέσει άπειρα από αυτό.
Εγω και με σπυρουκλες θα σαγαπω!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

selc

Πολύ δραστήριο μέλος

H selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H selc έγραψε στις 21:35, 12-05-14:

Εγώ είμαι σε θεραπεία εδώ και 20 μέρες. Φούντωμα όχι μόνο δεν είδα, αλλά δε βγαίνει και κανένα νέο σπυράκι. Άντε 1-2. Η όψη μου έχει σαφώς βελτιωθεί. Τώρα βγαίνω έξω και δίχως make-up ενώ πριν δεν τολμούσα. Επίσης τα χάπια δεν είναι η πρώτη λύση. Σίγουρα πρέπει να περάσεις από τα προηγούμενα βήματα. Πήγες εν τέλει στον δερματολόγο; Έβγαλε πόρισμα;

(εγώ κάτι για τριχόπτωση και απώλεια μαλλιών φοβάμαι τραβάω τα μαλλιά να δω πόσες τρίχες θα βγουν. Με βλέπω να τα μαδάω μόνη μου)

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 21:54, 12-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από NikoTexXx
Εγω και με σπυρουκλες θα σαγαπω!
μπέιμπιιι
Αρχική Δημοσίευση από selc
Εγώ είμαι σε θεραπεία εδώ και 20 μέρες. Φούντωμα όχι μόνο δεν είδα, αλλά δε βγαίνει και κανένα νέο σπυράκι. Άντε 1-2. Η όψη μου έχει σαφώς βελτιωθεί. Τώρα βγαίνω έξω και δίχως make-up ενώ πριν δεν τολμούσα. Επίσης τα χάπια δεν είναι η πρώτη λύση. Σίγουρα πρέπει να περάσεις από τα προηγούμενα βήματα. Πήγες εν τέλει στον δερματολόγο; Έβγαλε πόρισμα;

(εγώ κάτι για τριχόπτωση και απώλεια μαλλιών φοβάμαι τραβάω τα μαλλιά να δω πόσες τρίχες θα βγουν. Με βλέπω να τα μαδάω μόνη μου)
Και για πόσο χρονικό διάστημα είναι η θεραπεία σου;;
Εγώ δεν έβαζα ποτέ μέικ απ και τελευταία έχω αρχίσει, γιατί δε παλεύεται αλλιώς.
Δε πήγα δυστυχώς, προέκυψαν κάποια ζητήματα, ευελπιστώ αύριο να τα καταφέρω.

Και τριχόπτωση λένε για τα χάπια; Άουτς, δε με παίρνει εμένα, έχω ήδη πολύ αδύναμο μαλλί. Καλή συνέχεια εύχομαι, να σκέφτεσαι τα καλά του τώρα ! ^^

Παράθεση

selc

Πολύ δραστήριο μέλος

H selc έγραψε στις 21:58, 12-05-14:

μπέιμπιιι

Και για πόσο χρονικό διάστημα είναι η θεραπεία σου;;
Εγώ δεν έβαζα ποτέ μέικ απ και τελευταία έχω αρχίσει, γιατί δε παλεύεται αλλιώς.
Δε πήγα δυστυχώς, προέκυψαν κάποια ζητήματα, ευελπιστώ αύριο να τα καταφέρω.

Και τριχόπτωση λένε για τα χάπια; Άουτς, δε με παίρνει εμένα, έχω ήδη πολύ αδύναμο μαλλί. Καλή συνέχεια εύχομαι, να σκέφτεσαι τα καλά του τώρα ! ^^
εμένα μου είπε 4 μήνες. την παίρνω κυρίως για πρόληψη νέων σημαδιών. πολλά λένε όσον αφορά τις παρενέργειες, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Δε νομίζω πως θα σου προτείνει χάπια, ο,τι κι αν είναι.
Καλά νέα λοιπόν!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,836 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 23:19, 12-05-14:

Εγω οχι μονο δεν φουντωσα, μεσα σε 20 μερες δεν ξαναβγαλα τιποτα.. το φουντωμα αποτι εχω διαβασει γινεται σε βαρια ακμη. Ουτε με τα μαλλια μου ειχα θεμα, αν ειναι δυνατον
Το οτι γραφει τις παρενεργειες που μπορει να υπαρξουν δεν σημαινει οτι τα παθαινεις ολα ή καποια απο αυτα. Και σε ενα απλο ντεπον υπαρχουν παρενεργειες! Περα απο τη ξηροδερμια, δεν αντιμετωπισα κανενα αλλο θεμα και οι εξετασεις μου κομπλε. Αν χρειαζοταν θα το ξανακανα με χιλια!

Και ξαναλεω, ειχα πολυ ηπια ακμη, εβγαζα 1-2 το μηνα, παρολαυτα χρειαστηκε και τα πηρα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 00:03, 13-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από Hlianna
Εγω οχι μονο δεν φουντωσα, μεσα σε 20 μερες δεν ξαναβγαλα τιποτα.. το φουντωμα αποτι εχω διαβασει γινεται σε βαρια ακμη. Ουτε με τα μαλλια μου ειχα θεμα, αν ειναι δυνατον
Το οτι γραφει τις παρενεργειες που μπορει να υπαρξουν δεν σημαινει οτι τα παθαινεις ολα ή καποια απο αυτα. Και σε ενα απλο ντεπον υπαρχουν παρενεργειες! Περα απο τη ξηροδερμια, δεν αντιμετωπισα κανενα αλλο θεμα και οι εξετασεις μου κομπλε. Αν χρειαζοταν θα το ξανακανα με χιλια!

Και ξαναλεω, ειχα πολυ ηπια ακμη, εβγαζα 1-2 το μηνα, παρολαυτα χρειαστηκε και τα πηρα.
Με κάνεις πολύ χαρούμενη!
Εσύ για πόσο καιρό τα' παιρνες; Επίσης προκαλούν τίποτα στην περίοδο; Κι επίσης επιτρέπονται οι φακοί επαφής;
Τουλχ ξέρω ότι αν δε πετύχει τίποτα άλλο, έχω μια σίγουρη λύση.
Τρελοί μύθοι κυκλοφορούν πάντως με τα χάπια, κακό πράγμα το ίντερνετ.

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 16:45, 13-05-14:

Τα επαιρνα 7 μηνες, κανονικα η θεραπεια για να θεωρηθει ολοκληρωμενη πρεπει να γινει για 6 μηνες (αποτι θυμαμαι).
Δεν ειχα κανενα θεμα με τη περιοδο, δεν ειχα κανενα συμπτωμα, περα απο την ξηροδερμια η οποια παλευοταν μια χαρα, αν φροντιζεις το δερμα σου. Εγω δεν φοραω γυαλια, φιλη μου ομως που επαιρνε και πιο δυνατα χαπια και μεγαλυτερη δοση απο εμενα μια χαρα τους φοραγε.

Αυτο ξαναπες το! Το παρουσιαζουν σαν κατι τραγικο, ενω δεν ειναι. Και οπως μου εξηγησε η δερματολογος μου ειναι σπανιο να εμφανιστουν ολα αυτα τα τερατα σε υγιη ατομα. Πριν μου τα ξεκινησει εκανα εξετασεις αιματος και υπερηχο απο γυναικολογο για να αποκλεισουμε τις πολυκυστικες.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,359 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:25, 13-05-14:

Κι εγώ το πήρα για 4 μήνες, αρχικά νομίζω 60 mg για ένα μήνα, μετά 40, και μετά 10. Είχα ξηροδερμία, ειδικά στα χείλη και το πρόσωπο, αλλά οι εξετάσεις μου ήταν άψογες (άλλωστε πρόσεχα το αλκοόλ και τα κρέατα κάπως).
Για τα χείλη (ειδικά τη γωνία που σχιζόταν) με έσωσε το blistex, ειδικά το βαζάκι, και στο πρόσωπο σώθηκα με τη Clean-Ac της Avène.

Όπως είπαν κι άλλες, παρενέργειες έχουν όλα τα φάρμακα. Ναι, σαφώς, το συγκεκριμένο θέλει ειδική προσοχή, με τακτικές αιματολογικές, αποφυγή εγκυμοσύνης, και για τη μία στις χίλιες που κάποιος νιώθει κατάθλιψη, το διακόπτει πριν εξελιχθεί.
Τα αποτελέσματα είναι πολύ πολύ καλά.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 11:30, 14-05-14:

Πριν μου τα ξεκινησει εκανα εξετασεις αιματος και υπερηχο απο γυναικολογο για να αποκλεισουμε τις πολυκυστικες.
Εκεί με έστειλε και μένα, χωρίς να μου πει κάτι για χάπια, απλά μου' πε μήπως είναι γυναικολογικής φύσεως.
Μοιάζει με μαρτύριο όλο αυτό.

Παράθεση

selc

Πολύ δραστήριο μέλος

H selc έγραψε στις 13:19, 14-05-14:

Εγώ με αυξημένα ανδρογόνα και άρα πολυκυστικές (γιατί ο υπέρηχος δεν έδειξε τίποτα αλλά νομίζω υπάρχουν και άλλα κριτήρια για να ορίσεις τις πολυκυστικές ως υπαρκτές) κάνω θεραπεία με ισοτρετινοΐνη. Λίγο ανεύθυνο μου φάνηκε από τη μεριά του δερματολόγου το αστείο είναι πως η ακμή ξεκίνησε αφού ξεκίνησα χάπια για τη θεραπεία των ορμονικών μου (όχι αντισυλληπτικά). Ελπίζω να εξαφανιστεί για πάντα, να μην επιστρέψει

Εκεί με έστειλε και μένα, χωρίς να μου πει κάτι για χάπια, απλά μου' πε μήπως είναι γυναικολογικής φύσεως.
Μοιάζει με μαρτύριο όλο αυτό.
Βασικά αν δεν έχεις μπει προηγουμένως σε μια τέτοια διαδικασία, κακό δε θα σου κάνει. Σκέψου πως τουλάχιστον θα σου δοθεί μια θεραπεία για την περίπτωσή σου και δε σε βάζει ο δερματολόγος σε μια αγωγή με χάπια που εν τέλει μπορεί να μη φέρουν και κανένα αποτέλεσμα. Κοίτα να προλάβεις τυχόν σημάδια, είναι βασικό

Παράθεση

Animus99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Animus99
H Animus99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H Animus99 έγραψε στις 23:09, 16-05-14:

Σημαντικό ειναι οτι τα χαπια ακμής βελτιώνουν την όψη του προσώπου όχι μόνο όσον αφορά τα σπυράκια και τα σημάδια αλλά και σε ενδεχόμενη τραχύτητα,ερυθροτητα κ.λ.π...προσδίδουν μια γενικότερη ομοιομορφία στο δέρμα...για εμάς τους ταλαιπωρημένους απο υπεραιμια καμμιά συμβουλή; πραγματικά,το δικό μου δέρμα ειναι άξιο επιστημονικών μελετών καθώς εχει περάσει απο τη φάση της ξηροτητας,της(μόνιμης)ευαισθησίας,της ακμης(πήρα και χαπια γι'αυτο) και των μικροευρυαγγειων που συνεπάγεται η υπεραιμια...με εχει ταλαιπωρήσει όσο δεν παει!!!!!

Παράθεση

selc

Πολύ δραστήριο μέλος

H selc έγραψε στις 00:58, 17-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από Animus99
Σημαντικό ειναι οτι τα χαπια ακμής βελτιώνουν την όψη του προσώπου όχι μόνο όσον αφορά τα σπυράκια και τα σημάδια αλλά και σε ενδεχόμενη τραχύτητα,ερυθροτητα κ.λ.π...προσδίδουν μια γενικότερη ομοιομορφία στο δέρμα...για εμάς τους ταλαιπωρημένους απο υπεραιμια καμμιά συμβουλή; πραγματικά,το δικό μου δέρμα ειναι άξιο επιστημονικών μελετών καθώς εχει περάσει απο τη φάση της ξηροτητας,της(μόνιμης)ευαισθησίας,της ακμης(πήρα και χαπια γι'αυτο) και των μικροευρυαγγειων που συνεπάγεται η υπεραιμια...με εχει ταλαιπωρήσει όσο δεν παει!!!!!
Όντως βοηθούν στην εξαφάνιση ή στη μείωση σημαδιών (όχι ουλών); Μήπως απλά προλαμβάνουν την εμφάνιση νέων;

Παράθεση

Animus99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Animus99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H Animus99 έγραψε στις 17:51, 17-05-14:

Όντως βοηθούν στην εξαφάνιση ή στη μείωση σημαδιών (όχι ουλών); Μήπως απλά προλαμβάνουν την εμφάνιση νέων;
Ναι,και τα εξαφανίζουν.Βεβαια,αυτο εξαρτάται απο την ελαστικότητα και το ρυθμό επουλωσης του δέρματος σε συνάρτηση με τη διατροφή που κανεις αλλά να θυμάσαι οτι αν η ακμή δεν κάνει το κύκλο της,κατα 70% δεν θεραπεύεται ουτε καν με τα χαπια..απλώς,μειώνουν τη ποσότητα και την συχνότητα των σπυριων..δεν την εξαφανιζουν(μιλαμε παντα για ήπια-μέτρια ακμή,όχι βαριές περιπτώσεις όπως η κυστικη)

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 18:16, 17-05-14:

Kι εμενα μου τα εξαφανισε.. ειχα μεγαλο προβλημα με σημαδια και μετα το τελος της θεραπειας θα εκανα λειζερ! Δεν χρειαστηκε ομως, ολα μου τα σημαδια εξαφανιστηκαν με τη θεραπεια! Και ειχα σημαδια στην πλατη στο στηθος και στο προσωπο..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

selc

Πολύ δραστήριο μέλος

H selc έγραψε στις 20:14, 17-05-14:

Πάντως ενώ κοντεύω να κλείσω μήνα, με δόση περίπου 0,8 mg/kg δεν έχω τίποτα παρά λίγο αφυδατωμένα χείλη και ελάχιστη ξηρασία στο πρόσωπο και στο τριχωτό της κεφαλής. Ίσως εμφανιστούν αργότερα, ίσως ποτέ. Αναρωτιέμαι, όλα αυτά που βλέπουμε κατά καιρούς ως παρενέργειες και μάλιστα συχνές λόγω των χαπιών, έχουν λογική βάση ή εξαρτώνται και από την ψυχολογική κυρίως ευθραυστότητα του ατόμου; (δε μιλάω για ψυχολογικές παρενέργειες, δεν ξέρω αν ισχύουν, αλλά για το πως το άτομο αξιολογεί και αντιμετωπίζει την όποια παρενέργεια ως επίπονη)

Παράθεση

Animus99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Animus99 έγραψε στις 23:19, 19-05-14:

Εχει τυχει σε κανεναν σας κατα τη διαρκεια της θεραπειας με χαπια ακμης να παρουσιασε τοπικη δερματιτιδα σε καποιο σημειο του προσωπου π.χ στο σαγονι;;;μοιαζει με μικρα κοκκινα σπυρακια χωρις πυον,σαν απο ερεθισμο..

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 01:21, 20-05-14:

Εχει τυχει σε κανεναν σας κατα τη διαρκεια της θεραπειας με χαπια ακμης να παρουσιασε τοπικη δερματιτιδα σε καποιο σημειο του προσωπου π.χ στο σαγονι;;;μοιαζει με μικρα κοκκινα σπυρακια χωρις πυον,σαν απο ερεθισμο..
Eγω, εβγαλα στα χερια, αλλα ηταν πολυ μικρη η εκταση

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 14:43, 20-05-14:

Λοιπόν έχω σταματήσει να βάφομαι, χρησιμοποιώ τα προιόντα που μου' δωσε ο γιατρός, πίνω νερό (γενικά δεν πίνω, δε μ' αρέσει καθόλου), η διατροφή μου είναι σχετικά καλή με πολλά λαχανικά (δε ξέρω αν παίζει ρόλο που' μαι χορτοφάγος), ακούω συνέχεια ότι το γάλα και τα γαλακτοκομικά γενικά δε κάνουν καλό και φουντώνουν, οπότε τα κόβω κι αυτά όσο μπορώ, παίρνω και Perfectil που είναι στην ουσία βιταμίνες - συμπλήρωμα διατροφής - τα οποία έπαιρνα και πέρυσι το καλοκαίρι για κάνα 2-3μήνες και ήταν αρκετά καλό για νύχια-μαλλιά-δέρμα.

Τα κάνω αυτά, ούτε μια βδομάδα, δεν έχω δει καμία αλλαγή, μόνο το δέρμα μου στην υφή είναι κάπως πιο απαλό κι όχι τόσο ξηρό.
Θα πάρω και μια κρεμούλα που μου' πε ο φαρμακοποιός για τα κόκκινα σημαδάκια, γιατί στην ουσία κόκκινα σημάδια έχω πιο πολύ και θα δείξει. Υπάρχει κάποια καλή εγγυημένη για τα κόκκινα σημαδάκια;

Παράθεση

Animus99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Animus99 έγραψε στις 23:45, 20-05-14:

Eγω, εβγαλα στα χερια, αλλα ηταν πολυ μικρη η εκταση
Εβαλες καποια κρεμα γι'αυτο;;μετα απο ποσο καιρο εξαφανιστηκε;;

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 23:53, 20-05-14:

Εβαλες καποια κρεμα γι'αυτο;;μετα απο ποσο καιρο εξαφανιστηκε;;
Οχι δεν εβαλα τιποτα.. εξαφανιστηκε μετα απο αρκετο καιρο, αλλα δεν θυμαμαι ποσο γιατι δεν εδινα και ιδιατερη σημασια

Παράθεση

alexkos

Νεοφερμένος

Ο alexkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O alexkos έγραψε στις 00:31, 21-05-14:

καλησπέρα παιδιά, εγω παιρνω τα χαπια reducar εδω και 3 μηνες κοντα.. παιρνω 3 χαπια την ημερα(60mg) πρωι-μεσημερι-βραδυ..εχει αλάξει το προσωπο μου οντος αρκετα αλλα δν ειμαι πληρες ικανοποιημενος ακομα βγαζω σπυρια σε μερικα σημεια, εχω σχεδον 2 μηνες ακομα λετε να αλλαξει και αλλο αυτους τους 2 μηνες?

Παράθεση

Animus99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Animus99 έγραψε στις 10:24, 21-05-14:

Οχι δεν εβαλα τιποτα.. εξαφανιστηκε μετα απο αρκετο καιρο, αλλα δεν θυμαμαι ποσο γιατι δεν εδινα και ιδιατερη σημασια
Καταλαβα..στην αναμονη λοιπον

Παράθεση

Αθηνά1

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αθηνά1
H Αθηνά1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Αθηνά1 έγραψε στις 21:30, 21-05-14:

Καλησπέρα σε όλες/ους! Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση για το αλκοόλ... Εγώ παίρνω reducar και η δερματολόγος μου είχε πει ότι και να πιω καμιά φορά λίγο δεν θα πάθω κάτι. Το αλκοόλ επηρεάζει/σταματά τη δράση των χαπιών(εννοώντας ότι σταματάνε τα χάπια να έχουν αποτέλεσμα και τα παίρνουμε <<τζάμπα>>) ή δημιουργεί παρενέργειες;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αθηνά1 : 21-05-14 στις 21:35.
Παράθεση

selc

Πολύ δραστήριο μέλος

H selc έγραψε στις 21:52, 21-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από Αθηνά1
Καλησπέρα σε όλες/ους! Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση για το αλκοόλ... Εγώ παίρνω reducar και η δερματολόγος μου είχε πει ότι και να πιω καμιά φορά λίγο δεν θα πάθω κάτι. Το αλκοόλ επηρεάζει/σταματά τη δράση των χαπιών(εννοώντας ότι σταματάνε τα χάπια να έχουν αποτέλεσμα και τα παίρνουμε <<τζάμπα>>) ή δημιουργεί παρενέργειες;
Επιβαρύνουν το συκώτι ακόμη και σε υγιείς ανθρώπους. Όταν παίρνεις τα χάπια πρέπει να ελέγχεις με εξετάσεις αίματος το συκώτι γιατί μπορεί να ανέβουν εξαιτίας αυτών κάποιες τιμές. Σκέψου λοιπόν ο συνδυασμός και των δύο (αλκοόλ, χάπια) τι -ενδεχομένως- μπορεί να σου κάνουν. Όχι με τη μία φορά που θα πιεις αλκοόλ, αλλά σε περιπτώσεις κατάχρησης.

Παράθεση

Αθηνά1

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αθηνά1
H Αθηνά1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Αθηνά1 έγραψε στις 22:24, 21-05-14:

Επιβαρύνουν το συκώτι ακόμη και σε υγιείς ανθρώπους. Όταν παίρνεις τα χάπια πρέπει να ελέγχεις με εξετάσεις αίματος το συκώτι γιατί μπορεί να ανέβουν εξαιτίας αυτών κάποιες τιμές. Σκέψου λοιπόν ο συνδυασμός και των δύο (αλκοόλ, χάπια) τι -ενδεχομένως- μπορεί να σου κάνουν. Όχι με τη μία φορά που θα πιεις αλκοόλ, αλλά σε περιπτώσεις κατάχρησης.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 22:53, 21-05-14:

Eμενα μου επετρεπε μια φορα τον μηνα 1 ποτο, αλλα δεν ηπια ποτε, προτιμησα να το ριχνω στο φαι

Παράθεση

alexkos

Νεοφερμένος

O alexkos έγραψε στις 00:44, 23-05-14:

Ρε παιδια εσεις μετα απο ποσο καιρο ειδατε αισθητη διαφορα στο προσωπο σας με τα ρεντουκαρ;

Παράθεση

Μπλε. (Άννα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μπλε.
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος . Έχει γράψει 158 μηνύματα.

H Μπλε. έγραψε στις 16:57, 23-05-14:

Λοιπόν έχω σταματήσει να βάφομαι, χρησιμοποιώ τα προιόντα που μου' δωσε ο γιατρός, πίνω νερό (γενικά δεν πίνω, δε μ' αρέσει καθόλου), η διατροφή μου είναι σχετικά καλή με πολλά λαχανικά (δε ξέρω αν παίζει ρόλο που' μαι χορτοφάγος), ακούω συνέχεια ότι το γάλα και τα γαλακτοκομικά γενικά δε κάνουν καλό και φουντώνουν, οπότε τα κόβω κι αυτά όσο μπορώ, παίρνω και Perfectil που είναι στην ουσία βιταμίνες - συμπλήρωμα διατροφής - τα οποία έπαιρνα και πέρυσι το καλοκαίρι για κάνα 2-3μήνες και ήταν αρκετά καλό για νύχια-μαλλιά-δέρμα.

Τα κάνω αυτά, ούτε μια βδομάδα, δεν έχω δει καμία αλλαγή, μόνο το δέρμα μου στην υφή είναι κάπως πιο απαλό κι όχι τόσο ξηρό.
Θα πάρω και μια κρεμούλα που μου' πε ο φαρμακοποιός για τα κόκκινα σημαδάκια, γιατί στην ουσία κόκκινα σημάδια έχω πιο πολύ και θα δείξει. Υπάρχει κάποια καλή εγγυημένη για τα κόκκινα σημαδάκια;
εκανες τις γυναικολογικες εξετασεις;

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 17:04, 23-05-14:

Όχι, δυστυχώς ακόμα επειδή έχω άλλο πρόβλημα τώρα και παίρνω αντιβίωση.
Όλα σκατά από θέματα υγείας.
Τα σπυράκια πάντως υποχωρούν, φτου φτου.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 22:14, 23-05-14:

Όχι, δυστυχώς ακόμα επειδή έχω άλλο πρόβλημα τώρα και παίρνω αντιβίωση.
Όλα σκατά από θέματα υγείας.
Τα σπυράκια πάντως υποχωρούν, φτου φτου.
Έχεις δοκιμάσει κάτι με tea tree;

Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dogie
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,049 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 22:42, 23-05-14:

βρε παιδιά, εγώ δεν έχω σπυράκια
απλά παρατηρώ ότι αν μου βγει κάποιο σπυράκι μετά μένει για αρκετό καιρό (όχι για μέρες, βδομάδες ) το κόκκινο σημαδάκι του ενώ το σπυράκι έχει φύγει
άλλο σημάδι ή βαθούλωμα δεν εχω

τι μπορώ να κάνω;

Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dogie
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,049 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 11:35, 24-05-14:

Κανείς;

Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanos...
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 975 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 11:56, 24-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από Dogie
βρε παιδιά, εγώ δεν έχω σπυράκια
απλά παρατηρώ ότι αν μου βγει κάποιο σπυράκι μετά μένει για αρκετό καιρό (όχι για μέρες, βδομάδες ) το κόκκινο σημαδάκι του ενώ το σπυράκι έχει φύγει
άλλο σημάδι ή βαθούλωμα δεν εχω

τι μπορώ να κάνω;
Μηπως το τσιμπας το σπυρακι; αν το τσιμπας και γενικα το πειραζεις θα σε αφησει σημαδι και ουλη. Οταν καταλαβαινεις οτι παει να βγει καποιο σπυρακι βαλε για λιγη ωρα πανω στο σημειο αυτο και πιθανοτατα το σπυρακι θα φυγει. Ρωτα σε δερματολογο για καμια αλοιφουα που θα την βαζεις σε περιπτωση που βγει καποιο σπυρακι και πανω απο ολα, μην ακουμπας το προσωπο σου με βρωμικα χερια και μην πειραζεις τα σπυρακια.

Παράθεση

chester20080

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chester20080
Ο chester20080 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 360 μηνύματα.

O chester20080 έγραψε στις 11:22, 31-05-14:

Παιδιά να σας ρωτήσω...Γενικά δεν έχω συμβουλευτεί κάποιο δερματολόγο για την ακμή μου και δεν έχω πρόχειρα κάποια φαρμακευτικά προϊόντα σε περίπτωση που βγει κάποιο σπυράκι που θα με ενοχλεί αρκετά ή θα μου ρίχνει την αυτοπεποίθηση (κάτι έχω ακούσει για τοπικές λύσεις να είναι το neosporin,benzol peroxide,κλπ,αλλά δεν έχω ιδέα από αυτά και δεν έχω δοκιμάσει κάτι).Εδώ και καμιά βδομάδα έχει βγει στο αριστερό μάγουλο (σε πολύ εμφανές σημείο όπως αντιλαμβάνεστε) ένα σχετικά μεγάλο σπυρί χωρίς κεφαλή αρχικά (blind pimple).Επειδή ήταν τόσο εμφανές και κόκκινο είπα δεν έχω να χάσω κάτι και δοκίμασα να βάλω μια πολύ μικρή ποσότητα οδοντόπαστας πάνω ώστε να ξεραθεί και να συρρικνωθεί (κάτι σα home remedy,έψαξα στο ίντερνετ και είδα ότι αρκετοί το προτείνουν αρκεί να είναι μικρή η ποσότητα).Ανεπαίσθητα σα να καλυτέρευσε λίγο την επόμενη μέρα.Σε λίγο διάστημα ήρθε σε κεφαλή,βγήκε πύον δύο φορές,το σκούπισα χωρίς να κάνω εγώ κάτι(δεν το προκάλεσα με το λεγόμενο popping ή με κάποιον τρόπο).Εκεί στο κέντρο που είχε ανοίξει μετά άρχισε να σχηματίζεται μια επιφανειακή κρούστα(ινώδες?),σε χρώμα καφε-κιτρινωπό-προς το μαύρο,δηλαδή όπως οι πληγές όταν αρχίζουν να κλείνουν,αλλά δεν είναι πολύ μεγάλη η κρούστα,είναι ίσα ίσα στην κεφαλή.Το πρόβλημα είναι ότι από τότε(πριν 3 μέρες) έως σήμερα γύρω γύρω από την κεφαλή το δέρμα έχει αρχίσει να ξεφλουδίζεται,και το αποτέλεσμα είναι κάπως αντιαισθητικό.Δεν το έχω ξεφλουδίσει εγώ καθόλου,δεν το πειράζω καθόλου,ούτε προσπαθώ να βγάλω την κρούστα για να μη φαίνεται,γιατί πιστεύω όσο το αφήνω να αυτοθεραπευτεί χωρίς να το πειράζω τόσο πιο γρήγορα θα περάσει και κυρίως χωρίς να αφήσει σημάδι.Πιστεύετε πως σε λίγες μέρες θα φύγει η κρούστα και θα υποχωρήσει και η κοκκινίλα και όλα οκ?Έχετε κάποια άλλη λύση,να εφαρμόσω τοπικά κάποια αλοιφή,κρέμα,whatever?Ή θα έπρεπε να πάω σε δερματολόγο(όμως για ένα σπυράκι,είναι κάπως...)?Σας ευχαριστώ.

Παράθεση

chester20080

Δραστήριο Μέλος

Ο chester20080 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 360 μηνύματα.

O chester20080 έγραψε στις 20:23, 31-05-14:

Τώρα στο σημείο που ξεφλουδίζεται γύρω γύρω έχει γίνει καφέ. Θα πρέπει να ανησυχήσω???
Θα βοηθήσει αν βάλω aloe vera ή neosporin επάνω? Από ό,τι διάβασα βοηθάει αλλά δεν έχω ιδέα απο αυτά...

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 20:56, 31-05-14:

Η διαδικασία που περιγράφεις είναι αυτή που ακολουθεί κάθε σπυράκι, μη σε ανησυχεί. Μη τα πειράζεις και άφησέ το να εξαφανιστεί από μόνο του. Εγώ για τοπική χρήση πάνω σε σπυράκια, το οποίο έχω προσέξει είναι πολύ καλό τελικά, πράγμα που μου' κανε εντύπωση γιατί στο ιντερνετ δεν είχα διαβάσει και πολλά γι' αυτο, γιατί ξεραίνει και κάνει πιο σύντομη τη ''ζωή'' του σπυριού, είναι το tracyclin αλοιφή. Μου την έδωσε δερματολόγος και σε συνδυασμό με ένα τζελ καθαρισμού για ακνεικά δέρματα, έχω δει διαφορά.

Παράθεση

chester20080

Δραστήριο Μέλος

O chester20080 έγραψε στις 21:35, 31-05-14:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Βασικά με φοβίζει το μέγεθος του σπυριού κρούστας, όσο είναι το νύχι του μικρού δακτύλου,και πραγματικα ντρέπομαι να βγω έξω.Μοιάζει σαν ένα μαυρο πράγμα απο μακρια,είναι αντιαισθητικο.Μήπως ξέρεις πόσο καιρό χρειάζεται για να πεσει η κρούστα απο μόνη της? Και δε θα προτεινες aloe vera?

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 23:17, 31-05-14:

Νομιζω οτι το παραψαχνεις για ενα σπυρακι Θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει, το πολυ πολυ βαλε λιγο make-up της μαμας/αδερφης σου κλπ. Οπως ειπε και η princess η διαδικασια ειναι φυσιολογικη, δεν μπορεις να κανεις και πολλα. Αν εχεις ευκαιρη την αλοη βαλτη, κακο δεν θα κανει.

Παράθεση

chester20080

Δραστήριο Μέλος

O chester20080 έγραψε στις 01:13, 01-06-14:

Κυρίως φοβάμαι ότι τη δουλεια την έκανε η οδοντοπαστα που ειχα βάλει πανω. Μάλλον το ξέρανε το δέρμα και έκανε κάτι σαν... έγκαυμα? Κάτι τέτοιο φοβάμαι...Και δε θέλω να αφήσει ουλή/σημάδι ή υπάρξει αποχρωματισμος δέρματος.Γιαυτό ανησυχω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chester20080 : 01-06-14 στις 01:43.
Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 15:19, 01-06-14:

Η διαδικασια που ακολουθει το σπυρακι σου ειναι απολυτως φυσιολογικη. Πολλα μεγαλα σπυρακια κανουν ξηροδερμια γυρω γυρω οταν μαραινονται. Το αν θα σου αφησει σημαδι εξαρταται κι απο το δερμα σου.

Παράθεση

chester20080

Δραστήριο Μέλος

O chester20080 έγραψε στις 15:45, 01-06-14:

Μάλιστα... Όταν λες σημάδι, εννοεις ερυθρότητα, κοκκινίλα ή ουλή???

Παράθεση

Animus99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Animus99 έγραψε στις 22:13, 01-06-14:

Παιδια,τελικα η ασπιρινη κανει δουλεια με τα σπυρακια;;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    toufita, valantis21, VasilikiP

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους