Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,109 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,365 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Kαταπιεστικοί γονείς

Kate-Bender (KaTe)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kate-Bender
H KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

H Kate-Bender Fear of the Dark έγραψε στις 11:36, 07-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Έχεις συνειδητοποιήσει πόσο μοιάζεις στον πατέρα σου σα χαρακτήρας?
Πρόσεχε λοιπόν να μην κάνεις κι εσύ όσα του καταλογίζεις ως λάθη.
Και μην ανησυχείς, όλα φτιάχνουν όταν το αποφασίσουμε........
Αυτα που στερηθηκα εγω,δεν προκειται να τα στερησω απο τα παιδια μου..Ειμαι σιγουρη σε αυτο..Απλα οταν ενας ανθρωπος συγκεκριμενα ο πατερας μου ειναι κρυος..μου ειναι δυσκολο να τον προσεγγισω..Φοβαμαι,γιατι εχω απορριφθει πολλες φορες απο αυτον...Αυτο ειναι..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 16:36, 10-09-10:

Τι πιστεύετε πως είναι χειρότερο για ένα γονιό; Να είναι σχετικά αδιάφορος για το παιδί του και να το αφήσει να ανακλύψει μόνος του διάφορα πράγματα ή να είναι υπερβολικά προστατευτικός με κίνδυνο να το κάνει να αντιπαθήσει την οικογένεια του και όλη αυτό τη φροντίδα; Ή ακόμα να μην έχει κάμια αίσθηση του τι συμβαίνει γύρω του κουκουλωμένο κάτω από την προστασία των γονιών του;

Φυσικά, το ιδανικό θα ήταν μια χρυση τόμη, μια μέση λύση η οποία δυστυχώς σπάνια επιτυγχάνεται. Όμως ποια πρακτική θεωρείται χειρότερη; Την αδιαφορία ή την υπερπροστατευτικότητα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 16:53, 10-09-10:

1) το παν μετρον αριστον

2)ουκ εν τω πολλω το ευ, αλλα εν τω ευ το πολυ

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 16:55, 10-09-10:

α πρεπει οπωσδηποτε να διαλεξουμε? τοτε διαλεγω αδιαφορια γτ τουλαχιστον προσφερει ανεξαρτησια, ελευθερια σε σκληραγωγει και κανει "σοφοτερο" με τις εμπειριες...τουλαχιστον ζεις στον κοσμο και οχι σε προστατευτικη γυαλα.....

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 16:58, 10-09-10:

Παιδιά δεν θα αποκτήσω ποτέ από συνειδητή επιλογή, όμως αν είχα θα ήμουν υπέρ της αυστηρότητας και του ελέγχου που όμως απαραίτητα θα πρέπει να συνοδεύεται 1 )από κατάλληλη καθοδήγηση και 2) από επικοινωνία από την πλευρά του γονιού. Το δίλημά σου δεν λύνεται όσο κι αν προσπαθώ, και τα δυο είναι τραγικές συμπεριφορές. Την αδιαφορία την έχω βιώσει περισσότερο και δεν θα την προτιμούσα. Θα ήμουν πολύ προστατευτικός γονέας και πολύ αγχώδης, γι'αυτό και δεν ...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 17:39, 10-09-10:

Τιποτα απο τα δυο δε μου αρεσει,αυτο που φυσικα θεωρω χειροτερο απο τα δυο ειναι η αδιαφορια! Προσωπικα ειμαι μια καλομαθημενη μοναχοκορη και λατρεια των γονιων, δεν ξερω τι θα πει αδιαφορια και γι αυτο το λογο την αγαπη που παιρνω την ιδια θα δινω, αμετρητη δηλαδη. Η καταπιεση ειναι ενα θεμα που πρεπει καθε γονιος να ελεγχει, αλλα δεν ειναι δα τοσο δυσκολο να ελεγχεσαι. Γιαυτο λεμε φερνουμε παιδια στον κοσμο οντας πρωτα εμεις ισορροπημενοι και συνειδητοποιημενοι! Δεν ειναι κουκλες ! Ειναι ανεξαρτητες οντοτητες, μοναδικες προσωπικοτητες, εμεις τους δινουμε τα φοντα και τις κατευθυνσεις για να γινουν καλοι ανθρωποι! Απο κει κι επειτα, αφου φτασουν σε ωριμοτερη πια ηλικια, η καθε επιλογη δικη τους και σεβαστη! Κι απο πισω σε ο,τιδηποτε χρειαστουν! Για παντα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 10-09-10 στις 17:53.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 18:49, 10-09-10:

Εγω τα θεωρω το ιδιο καταστροφικα για το παιδι...

Υπερπροστατευτικοι γονεις κανουν το παιδι, μονιμως εξαρτωμενο, χωρις την δυνατοτητα αναπτυξης της προσωπικοτητας του, με αποτελεσμα οταν εν τελει θα βγει στον κοσμο δεν θα μπορει σε καμια περιπτωση να επιβιωσει και ουτε να εχει και μια ευχαριστη ζωη...

Αδιαφοροι γονεις, δεν εχουν καμια συμμετοχη στην ζωη του παιδιου, παρα μονο οικονομικη... Ετσι το παιδι σχηματιζει μια αναλογως αδιαφορη προσωπικοτητα και καταφευγει και σε αλλους τροπους να βρει οικογενειακη θαλπωρη...

Επισης να σκεφτουμε και το γεγονος οτι, οι υπερπροστατευτικοι γονεις μπορει να κανουν τα παιδια τους αδιαφορους γονεις, απο αντιδραση σε αυτο που βιωναν, και αντιστοιχα αδιαφοροι γονεις να κανουν τα παιδια τους υπερπροστατευτικους γονεις...

Συνεπως ναι, παν μετρον αριστον...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:53, 10-09-10:

Τι πιστεύετε πως είναι χειρότερο για ένα γονιό; Να είναι σχετικά αδιάφορος για το παιδί του και να το αφήσει να ανακλύψει μόνος του διάφορα πράγματα ή να είναι υπερβολικά προστατευτικός με κίνδυνο να το κάνει να αντιπαθήσει την οικογένεια του και όλη αυτό τη φροντίδα; Ή ακόμα να μην έχει κάμια αίσθηση του τι συμβαίνει γύρω του κουκουλωμένο κάτω από την προστασία των γονιών του;
ειναι ακριβως το ιδιο,,καταληγει στα ιδια αποτελεσματα σχεδον..
ολοι οι ψυχολογοι και ειδικοι αυτο λενε και βλεπουν..

η υπερκαταπιεση,,και η αδιαφορια,,καταληγουν στα ιδια.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:26, 11-09-10:

Καθε παιδι εχει τη δικη του φορμουλα και μονο μια μανα κι ενας πατερας ξερουν αυτη του δικου τους παιδιου.

Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 00:34, 11-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Αν και συνήθως προτρέπω τον κόσμο να πάει Θεσσαλονίκη για φοιτητική ζωή, θα πω το εξής: Kate, κάνε ό,τι μπορείς για να περάσεις Αθήνα, που είναι και κάμποσα παραπάνω χιλιόμετρα πιο μακριά. Αν τόσο πολύ θέλουν να είναι περήφανοι για τις σπουδές σου, κτλ κτλ νομίζω δεν θα έχουν πρόβλημα να σε στείλουν Αθήνα.

Να τονίσω ότι δυστυχώς δεν μπορείς μετά τα 18 σου να κάνεις ό,τι θέλεις. Απ' τη στιγμή που θα βγάζεις δικά σου λεφτά μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις. Σου κόβουν το νοίκι; Το πληρώνεις εσύ με δικά σου λεφτά. Στην τελική να ξέρεις, οι περισσότερες "απειλές" γίνονται απλά για ειπωθούν. Ό,τι και να κάνει το παιδί σου, θα συνεχίσει να είναι παιδί σου. Δεν μπορείς να του κάνεις κακό.

Όσον αφορά τα στοιχειώδη σου δικαιώματα, θα πρέπει να τα διεκδικήσεις για να τα αποκτήσεις. Πάντως, υπομονή μέχρι να περάσεις στο Πανεπιστήμιο. Από εκεί και πέρα, στην χειρότερη πιάνεις κάπου δουλειά για να μπορείς να τα βγάζεις πέρα αν σου κόψουν τα επιδόματα. Γιατί και να το κάνουν αυτό, πόσο θα αντέξουν έχοντάς σε έτσι; (Άσε που και να στο κόψει ο πατέρας σου το νοίκι, κάποιο τρόπο θα βρει η μητέρα σου και θα σου στέλνει εκείνη λεφτά).

Γνώμη μου λοιπόν είναι η εξής: βάλε τα δυνατά σου για να περάσεις Αθήνα, Πάτρα, Κρήτη, ή γενικά κάπου μακριά από την Νάουσα. Προτίμησε Αθήνα αν μπορείς μιας και είναι πολύ εύκολο (σε σχέση με τις άλλες πόλεις) να βρεις μια δουλειά σε περίπτωση που σου κόψουν τα λεφτά.

Μήνυμα προς τους υπερσυντηρητικούς πατεράδες:
αν θέλετε να κάνετε την κόρη σας καλόγρια και την πιέζετε πολύ, όταν σας φύγει θ' αρχίσει να καραξεσκίζεται.
(Νομίζω πρέπει να τους έπεισα)
Ποτέ δεν το ανέφερα αυτό για να μην υπάρχει παρεξήγηση. Το ότι δεν ανέφερα τα προφανή ("να του μιλήσεις κτλ κτλ") είναι γιατί 1) τα είπατε και 2) some people just refuse to listen.

Απλά πιστεύω ότι πρώτη προτεραιότητα είναι η ψυχική υγεία της kate. Εάν δεν μπορεί να βγάλει άκρη με τους δικούς της, τουλάχιστον ας έχει την ηρεμία και την ανεξαρτησία της. Έπειτα πού θα πάει, θα λείψει στους δικούς της. Δεν θα της το κρατάνε και για πάντα μανιάτικο.
Δεν είπα το ότι "το να φύγεις μακριά θα λύσει και το πρόβλημα". Είπα απλώς "φύγε μακριά".
Η ψυχική υγεία της Kate δε νομίζω ότι θα βελτιωθεί με το να απομακρυνθεί από τους γονείς της. Την απασχολεί έντονα η σχέση που έχει με τον πατέρα της επειδή πολύ απλά νοιάζεται και ενδιαφέρεται να έχει μία καλή σχέση με εκείνον. Το να φύγεις πάντως μακριά και να ρίξεις πίσω σου μαύρη πέτρα είναι σίγουρα και κατά τη δική μου άποψη μία εντελώς λανθασμένη προσέγγιση του θέματος. Ούτε πατέρας με κόρη είμαι ούτε κόρη που έχει κάποιον πατέρα και δεν μπορώ να ξέρω από πρώτο χέρι. Η καλύτερη λύση είναι η προσπάθεια να μιλήσεις μαζί του. Μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο λειτουργώντας σε "στάδια". Δε χρειάζεται να αντιμετώπιζεις όλα τα προβλήματα μαζί. Μπορείς και ένα ένα. Μπορείς να ξεκινήσεις από κάτι πιο ελαφρύ όπως το θέμα της εμφάνισης. Να κάνεις χιούμορ. Να γελάσεις με τους γονείς σου συγκρίνωντας την εμφάνιση τότε και τώρα. Και σιγά σιγά θα έρθουν στην επιφάνεια και τα υπόλοιπα και θα συζητηθούν. Δεν είναι δυνατόν να λυθούν όλα. Ίσως δε λυθεί και κανένα. Ωστόσο θα έχεις βελτιώσει αρκετά τις σχέσεις σου με τους γονείς σου καλλιεργώντας ένα κλίμα σεβασμού απέναντι στις επιλογές σου τις οποίες σίγουρα θα κριτικάρουν ως γονείς. Κάτι τέτοιο είναι αναφαίρετο δικαίωμά τους από τη στιγμή που σε μεγαλώνουν ουσιαστικά ακόμα. Αλλά στις πραγματικές επιλογές σου και όχι στις επιλογές σου που είναι αποτέλεσμα αντίδρασης στους γονείς σου. Γιατί για αυτές θα μετανοιώσεις αργότερα. Όπως θα μετανοιώσεις αργότερα και αν χειροτερέψεις τις σχέσεις σου με τους γονείς σου. Ειλικρινά δεν προσπαθώ να σου δημιουργήσω τύψεις και δε χρειάζεται άλλωστε. Καλό είναι να έχεις υπόψη σου την ηλικία τους, τον τρόπο που μεγάλωσαν και τις απόψεις τους. Ίσως όσα σου λέω σου ακούγονται λιγάκι "μεγαλίστικα" ή ψυχρά ή ότι έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε. Στην ηλικία σου κι εμένα έτσι θα μου ακουγότανε. Όχι όμως τώρα που βλέπω 10 χρόνια μετά κάποιες διαφωνίες που είχα κι εγώ με τους γονείς μου. Ακόμα με τη μητέρα μου σε πολλά πράγματα δεν μπορώ να συνεννοηθώ. Εντελώς διαφορετική νοοτροπία. Έχω μάθει όμως να την κουμαντάρω και να έχω την ησυχία μου.

Γιώργο όπως λες σε κάποιο σημείο έχεις άσχημη εμπειρία σχέσης με τους γονείς σου. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ. Αλλά θα περίμενα μία πιο συγκρατημένη και λογική αντιμετώπιση του θέματος. Όχι αυτή σίγουρα που τη θεωρώ τραγική.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria.... (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria....
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.

H maria.... έγραψε στις 01:29, 11-09-10:

Oι γονεις δεν πρεπει να ειναι ουτε αδιαφοροι για τα παιδια τους(οπως στα παλια χρονια πριν απο 50-60 χρονια οπου οι γονεις δεν ενδιαφερονταν για την εκπαιδευση των παιδιων τους),αλλα ουτε και υπερπροστατευτικοι.Πρεπει να ειναι στο μεσον δηλαδη να παρεχουν τις βασικες και τις πνευματικες αναγκες στο παιδι τους,γιατι αν ειναι αδιαφοροι τοτε υπαρχει κινδυνος το παιδι να πεσει σε καταθλιψη πραγμα το οποιο δεν ειναι καλο.Οπως ειπα πρεπει να ειναι στη μεση οι γονεις γιατι αν ειναι υπερπροστατευτικοι τοτε το παιδι οταν μεγαλωσει δεν θα μπορει να κανει κατι απο μονο του λογω της μεγαλης προστασιας που εδειχναν οι γονεις στο παιδι τους.

Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 03:05, 11-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από maria....
Oι γονεις δεν πρεπει να ειναι ουτε αδιαφοροι για τα παιδια τους(οπως στα παλια χρονια πριν απο 50-60 χρονια οπου οι γονεις δεν ενδιαφερονταν για την εκπαιδευση των παιδιων τους
Μαλλον οχι λογω αδιαφοριας αλλα λογω οικονομικης δυσχερειας..

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 08:27, 11-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Εγω τα θεωρω το ιδιο καταστροφικα για το παιδι...
Υπερπροστατευτικοι γονεις κανουν το παιδι, <...>
Αδιαφοροι γονεις, δεν εχουν καμια συμμετοχη <...>
Συνεπως ναι, παν μετρον αριστον...
Καλό, προφανώς, δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο. Βέβαια οι γενικεύεσεις τύπου "το Α οδηγεί στο Γ" και το "Β οδηγεί στο Δ" δεν με βρίσκουν σύμφωνη καθώς ενστερνίζομαι την άποψη "από αγκάθι βγαίνει ρόδο και από ρόδο βγαίνει αγκάθι". Ίσως μεγαλώνει η πιθανότητα να συμβεί κάτι ή όχι, αλλά δεν θεωρώ ότι κάτι είναι απόλυτο. Διαφορετικά όλα τα παιδιά της ίδιας οικογένειας, (ίδιου φύλου) και παρόμοιας ηλικίας θα έπρεπε να είναι καρμπόν το ένα του άλλου, κάτι που σε μια μεγάλη μερίδα αδελφιών δεν ισχύει. Κάθε άνθρωπος έχει τη δική του προσωπικότητα. Αν έπρεπε σώνει και ντε να διαλέξω ανάμεσα σε ένα "τυπο" γονιού από αυτούς τους 2 θα διάλεγα τους υπερπροστατευτικούς. Όχι, γιατί θα προκαλέσουν "λιγότερα" στα παιδιά (απλώς διαφορετικά), όμως από την άλλη προτιμώ τους ανθρώπους που η υπέρμετρη αγάπη τους(?) οδηγεί σε υπερπροστατευτικότητα παρά τους γονείς που κάνουν παιδιά απλώς για να τα κάνουν και μετά δεν τους δίνουν σημασία. Αν δεν μπορείς να δώσεις στο παιδί--μην κάνεις παιδί. Simple as that.

Σε κάθε περίπτωση δεν είναι "κάθε μέτρο άριστο"(=παν μέτρον άριστο) αλλά πράγματι "το μέτρο είναι άριστο" (=μέτρον άριστο).

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 08:56, 11-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από vendetta
Ωστόσο θα έχεις βελτιώσει αρκετά τις σχέσεις σου με τους γονείς σου καλλιεργώντας ένα κλίμα σεβασμού απέναντι στις επιλογές σου τις οποίες σίγουρα θα κριτικάρουν ως γονείς. Κάτι τέτοιο είναι αναφαίρετο δικαίωμά τους από τη στιγμή που σε μεγαλώνουν ουσιαστικά ακόμα. Αλλά στις πραγματικές επιλογές σου και όχι στις επιλογές σου που είναι αποτέλεσμα αντίδρασης στους γονείς σου.
Καταρχάς θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Vendetta (πιδί μ' εσύ κάτι έπαθες στο στρατό, τι βελτίωση λόγου είναι αυτή? ).
Κατά δεύτερον θα ήθελα να σου..καταθέσω τη δική μου εμπειρία, η οποία σαφώς δεν ταυτίζεται με τη δικιά σου, αλλά οκ, μάλλον δεν υπάρχει παιδί που να μην είχε προβλήματα με τους γονείς του(!).
Αυτό που σου λέει ο Vendetta είναι το "κλειδί" για να το κουμαντάρεις τα πράγματα. Με το μπαμπά μου (περισσότερο) είχα πάντα ένα "κόλλημα" να μιλήσω και επίσης και ο ίδιος σε πολλά θεωρούσε ότι η απαγόρευση είναι ο "εύκολος" δρόμος για να ΄γλυτώσει' από μένα (που ήμουν αρκετά αντιδραστική--και πολύ αντιδραστικότερη από την αδελφή μου και τους είχα φέρει στο αμήν τους ανθρώπους κάποια στιγμή). Η λύση και η οριστική "κάθαρση" για μένα ήρθε λίγο πριν τα 18 μου, όταν σε κάποια "έκρηξη" του πατέρα μου (για κάτι που ούτε καν θυμάμαι πλέον) αντί να ακολουθήσω το σύνηθες δρόμο του "βαράω την πόρτα και κλείνομαι στο δωμάτιο μου και δεν ξαναμιλάω μέχρι το επόμενο πρωί, γράφοντας οργισμένα συνθήματα σε τετράδια" διατήρησα την ψυχραιμία μου και με πολύ ήρεμο τόνο του απάντησα "δεν νομίζω ότι αντιδράς σωστά αυτή τη στιγμή. Νομίζω ότι είμαι αρκετά μεγάλη πλέον για να μου εξηγήσεις με επιχειρήματα αυτό που θες, και να σου πω κι εγώ τα δικά μου επιχειρήματα. Νομίζω ήρθε η ώρα να μιλήσουμε ως μεγάλοι άνθρωποι".
Η ... έκφραση έκπληξης στο πρόσωπο του μπαμπά μου μετά την ατάκα είναι κάτι που το θυμάμαι ακόμα κι ας έχουν περάσει χρόνια (--βέβαια τώρα το θυμάμαι και γελάω, τότε είχα χ*στεί από το φόβο μου για το τι αντίδραση θα έχει/τι επιπτώσεις θα έχει αυτό). Σε μένα λειτούργησε καλά αυτό το πράγμα. Ο μπαμπάς μου σε εκείνη τη φάση ηρέμησε (ή αυτοκυριαρχήθηκε-δεν ξέρω δεν με νοιάζει) και δειλά και με φόβο/ντροπή στην αρχή, με πιο ηρεμία προχωρώντας τη συζήτηση, καταλήξαμε σε ... συμβιβασμό. Δεν έγινε ο super-cool μπαμπάς ποτέ, ούτε εγώ έγινα η κόρη που δεν του προκαλούσε "εγκεφαλικά" από καιρό σε καιρό, αλλά μάλλον ήταν σημαντικό τόσο για μένα να ακούσω ότι δεν είναι κάποιος σαδιστής που έχει σκοπό ζωής να με ...βασανίζει (ναι το ήξερα/φανταζόμουν αλλά δεν το είχα ακούσει ποτέ) όσο και για αυτόν ότι δεν είμαι κάποιο ανώριμο παιδάκι που απλώς αντιδρα στα πάντα αλλά σκεπτόμενος άνθρωπος με άγχη,αγωνίες και θέλω.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:02, 11-09-10:

το υπερπροστατευτικοι ειναι λαθος..

καταπιεστικοι ειναι η σωστη λεξη..

η καταπιεση και η αδιαφορια φερνουν στα ιδια αποτελεσματα..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 16:17, 11-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Καλό, προφανώς, δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο. Βέβαια οι γενικεύεσεις τύπου "το Α οδηγεί στο Γ" και το "Β οδηγεί στο Δ" δεν με βρίσκουν σύμφωνη καθώς ενστερνίζομαι την άποψη "από αγκάθι βγαίνει ρόδο και από ρόδο βγαίνει αγκάθι". Ίσως μεγαλώνει η πιθανότητα να συμβεί κάτι ή όχι, αλλά δεν θεωρώ ότι κάτι είναι απόλυτο. Διαφορετικά όλα τα παιδιά της ίδιας οικογένειας, (ίδιου φύλου) και παρόμοιας ηλικίας θα έπρεπε να είναι καρμπόν το ένα του άλλου, κάτι που σε μια μεγάλη μερίδα αδελφιών δεν ισχύει. Κάθε άνθρωπος έχει τη δική του προσωπικότητα.
Βασικα μιλουσα για το γενικο φαινομενο... Παντοτε υπαρχουν διαφοροποιησεις, ακριβως λογω της διαφορετικης ιδιοσυγκρασιας καθε ατομου...

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Σε κάθε περίπτωση δεν είναι "κάθε μέτρο άριστο"(=παν μέτρον άριστο) αλλά πράγματι "το μέτρο είναι άριστο" (=μέτρον άριστο).
Αυτο δεν το ηξερα!!Thanks!!

Παράθεση

lacky (Tουλίπα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lacky
H Tουλίπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H lacky deep in dreams!! έγραψε στις 16:34, 11-09-10:

Ειχα φιλη που οι γονεις της ηταν πολυ καταπιεστικοι, δεν την αφηναν μετα τις εντεκα να κυκλοφορει εξω απο το σπιτι, και δεν αναφερομαστε σε μικρη ηλικια αλλα στο λυκειο. Η κοπελα ηταν γενικοτερα αντιδραστικο στοιχειο και δεν μασουσε με τετοια. Βεβαια της χαλουσαν την ψυχολογια, γιατι απλα τους πηγαινε κοντρα και μετα ειχε καβγαδες!

Μια αλλη φιλη την ειχαν "παρατησει" οι γονεις της επειδη ειχε δυο μεγαλυτερες αδερφες, και βασιζονταν σε αυτες. Εκεινοι εμεναν στο εξοχικο μονιμα και αυτες μονες τους. Η κοπελα καθε μερα μετα το σχολειο πηγαινε σε διαφορα σπιτια των κολλητων της για φαϊ, πως θα την συντηρουσαν οι αδερφες της που ηταν 5 και 7 χρονια μεγαλυτερες της? πανω στην τρελα της ηλικιας!!

Και οι δυο ειναι ακραιες περιπτωσεις, δεν θα ηθελα καμμια απο τις δυο!!

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 18:03, 11-09-10:

Κι αν επιτρεπεται....

Τι γενικοτερη νοοτροπια εχει η καθεμια??

Παράθεση

lacky (Tουλίπα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Tουλίπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H lacky deep in dreams!! έγραψε στις 18:09, 11-09-10:

Η πρώτη εφυγε ερασμους για ένα χρονο Γαλλία μακρυά απο όλους και απο όλα, στην ουσία πατησε πόδι και τώρα είναι όλα μια χαρά! Ενταξει ειναι και σε μια ηλικία που δεν μπορούν να της πουν και τίποτα. Απο τότε που έφυγε έγινε άλλος άνθρωπος, ποτε δεν πίστευα οτι αυτή η κοπέλα θα μπορούσε να μείνει μόνη της, γιατί ήταν πάρα πολυ κλειστό άτομο. Εκεί, έκανε πάρα πολλες παρέες και συνεχώς είναι με μία βαλίτσα στο χέρι και κάνει ταξιδάκια.

Η άλλη τώρα μένει με τους δικούς της, οι αδερφές της παντρεύτηκαν και εκεινη πήγε με τους γονείς της. Όλα καλά λοιπόν και με τις δύο.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 18:12, 11-09-10:

Αχα... Μακαρι να μην εχει και μακροχρονιες συνεπειες για τις κοπελες...

Παράθεση

lacky (Tουλίπα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H lacky deep in dreams!! έγραψε στις 18:19, 11-09-10:

Να σου πω την αλήθεια δεν νομίζω να τις επιρρεάσει και πολύ, δεν ξέρω στα παιδιά τους πως θα συμπεριφέρονται, αλλα δεν το θεωρώ απαραίτητο οτι θα εχουν περίεργες αντιδράσεις!

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 18:30, 11-09-10:

Οχι, απαραιτητο δεν ειναι... Αλλα ειδικα αν ειναι ατομα που αντιδρουν, φτανουν ευκολα απο το ενα ακρο στο αλλο... Γενικοτερα συνηθως εχουμε προβλημα με το να βρισκουμε μια μεση λυση, δυστυχως...

Παράθεση

lacky (Tουλίπα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H lacky deep in dreams!! έγραψε στις 18:37, 11-09-10:

Εχεις δίκιο σ'αυτό που λες, αν και θεωρώ απαίσιο να πληρώνουν τα παιδιά μας τα δικά μας βιώματα...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 19:12, 11-09-10:

Κι εγω το ιδιο... Αλλα ειμαστε δεσμιοι των εμπειριων μας και των απογοητευσεων μας... Ετσι ειναι η φυση μας...

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 19:22, 11-09-10:

Έχω μπει σε πολλά σπίτια λόγω ιδιαίτερων και έχω να πω ότι η αδιαφορία είναι ΠΟΛΥ χειρότερη. Αν ο γονιός είναι αδιάφορος (μιλάμε βέβαια για αρκετά ακραίες περιπτώσεις) τότε το παιδί πρώτα απ' όλα πολύ δύσκολα θα καταφέρει να σπουδάσει. Όταν δεν ασχοληθεί ένας γονιός με το παιδί καθόλου από την αρχή του σχολείου είναι σχεδόν αδύνατον να τα καταφέρει μόνο του. Θα μου πείτε, μόνο αυτοί που σπουδάζουν πετυχαίνουν; Όχι, αλλά σίγουρα θα είναι πιο δύσκολο. Μόνο από εκεί υπάρχει ένα μείον. Επίσης, συχνά αυτά τα παιδιά καταφεύγουν σε ακραίες συμπεριφορές για να τα προσέξουν οι γονείς τους.Τα κορίτσια ντύνονται προκλητικά π.χ ή τα αγόρια μπαίνουν σε 'συμμορίες' και τα λοιπά και τα λοιπά. Δυστυχώς αυτά τα δύο μπορεί να οδηγήσουν σε ακόμα πιο ακραίες καταστάσεις. Αυτά που λέω δεν τα λέω φιλολογικά, με τα μάτια μου τα είδα. Επίσης, αν ο γονιός είναι πολύ αδιάφορος τότε στο παιδί δημιουργούνται πολλά συναισθηματικά κενά που είναι πιθανόν να κουβαλάει ακόμα και στις ενήλικες σχέσεις του. Να τονίσω ότι αναφέρομαι σε γονείς οι οποίοι είναι εντελώς αδιάφοροι.

Από την άλλη οι καταπιεστικοί γονείς μπορεί κατά κάποιο τρόπο να 'ευνουχίσουν' τα παιδιά τους, με την έννοια του ότι τείνουν να αποφασίζουν τα πάντα γι αυτά και έτσι τα καταστούν άβουλα (ειδικά οι μάνες τους γιους). Παρόλ' αυτά στους περισσότερους στην εφηβική ηλικία ( ή και αργότερα) βγαίνει μια αντίδραση και ξεφεύγουν από την επιρροή των γονιών τους. Εδώ πιστεύω και το ότι τα παιδιά κάνουν τους γονείς και όχι οι γονείς τα παιδιά. Όσο καταπιεστικοί και υπερπροστατευτικοί και να είναι αν το παιδί είναι ανεξάρτητο ως προσωπικότητα θα καταφέρει να απογαλακτιστεί. Επίσης, παρότι μπορεί η υπερπροστατευτικότητα να δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα σε ένα παιδί, σχεδόν πάντα συνοδεύεται από μεγάλο ενδιαφέρον. Από τις σχολικές επιδόσεις μέχρι και ως ένα στήριγμα σε κάθε δύσκολη στιγμή.

Φυσικά, κανένα από τα δύο δεν είναι επιθυμητό, αλλά σίγουρα το πρώτο έχει πολύ πιο ολέθριες επιπτώσεις.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 18:10, 12-09-10:

Νομίζω πως γενικά συμφωνώ ότι η αδιαφορία είναι χειρότερη, αλλά μερικές φορές το να είναι κάποιος τόσο υπερβολικά υπερπροστατευτικός σε πνίγει. Υπάρχουν φορές που απλά θέλεις το χώρο σου, την ησυχία σου και λίγη ηρεμία ώστε να σκεφτείς μόνος σου μερικά πράγματα χωρίς να έχεις κάποιον πάνω από το κεφάλι σου να σε πρήζει με ερωτήσεις τύπου ''τι έχεις;'' ξανά και ξανά. Έστω αν γίνεται από αγάπη.

Βέβαια το να μην έχεις κανέναν να νοιάζεται ούτε στο ελάχιστο είναι χειρότερο ίσως, αλλά αν καταφέρεις και ''επιζήσεις'' από αυτή την κατάσταση νομίζω πως γίνεσαι σε γενικές γραμμές καλός άνθρωπος. Επίσης, υπάρχουν πολλά είδη αδιαφορίας. Μερικοί γονείς θεωρούν ότι είναι το σωστό ώστε να αφήσουν τα παιδιά τους να ωριμάσουν ενώ άλλοι απλά δεν ενδιαφέρονται καθόλου... Τόσο απλά.

Ευτυχώς σαν παιδί δεν βίωσα τίποτα από τα δύο.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 18:36, 12-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από alis
Υπάρχουν φορές που απλά θέλεις το χώρο σου, την ησυχία σου και λίγη ηρεμία ώστε να σκεφτείς μόνος σου μερικά πράγματα χωρίς να έχεις κάποιον πάνω από το κεφάλι σου να σε πρήζει με ερωτήσεις τύπου ''τι έχεις;'' ξανά και ξανά. Έστω αν γίνεται από...
..ψυχαναγκασμο!!
Βέβαια το να μην έχεις κανέναν να νοιάζεται ούτε στο ελάχιστο είναι χειρότερο ίσως, αλλά αν καταφέρεις και ''επιζήσεις'' από αυτή την κατάσταση νομίζω πως γίνεσαι σε γενικές γραμμές καλός άνθρωπος. Επίσης, υπάρχουν πολλά είδη αδιαφορίας. Ευτυχώς σαν παιδί δεν βίωσα τίποτα από τα δύο.
Το βιωνεις τωρα που μεγαλωσες..

(εχεις ανοιξει τρια θεματα για γονεις)

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 18:38, 12-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από rascal_gd

Το βιωνεις τωρα που μεγαλωσες..

(εχεις ανοιξει τρια θεματα για γονεις)
Kαι αυτό τι σημαίνει;

Παράθεση

johnnie2 (Γιάννης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη johnnie2
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O johnnie2 έγραψε στις 19:15, 12-09-10:

Εγώ θεωρώ οτι το χειρότερο είναι η υπερπροστατευτικότητα.Και εξηγώ γιατί.Γιατί όταν το παιδί περιμένει συνέχεια τους γονείς του να κάνουν τα πάντα γιαυτον χάνεται η πρωτοβουλία του,το θάρρος του,δεν αναπτύσει κριτικές ικανότητες και στην κυριολεξία δεν μπορεί σαν άτομο να καταφέρει τιποτα μόνος του.Και τελικα στην σχολική ηλικία γυμνάσιο και ειδικά τελευταίες ταξεις Λυκειου το παιδί συνηδιτοποιεί ότι πρεπει να δραστηριοποιείτε μόνο του,να σκέφτεται μόνο του,να αποφασίσει για την ζωή του μόνο του,γιατί η σφαίρα επιρροής των γονιών στο εξωτερικό περιβάλλον του αρχίζει να μειώνεται δραματικά.Και επειδή δεν έχει μαθει να το κάνει απο μικρός τις περισσότερες φορές δεν αντέχει τον έξω κόσμο και ξαναγυρνάει στους γονείς τους χωρίς να εξελίσσεται,κατι που εγώ θεωρώ καταστροφικό για μια προσωπικότητα.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 19:33, 12-09-10:

Kαι αυτό τι σημαίνει;
Οτι κατι ψαχνεις..

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 19:56, 12-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από johnnie2
Εγώ θεωρώ οτι το χειρότερο είναι η υπερπροστατευτικότητα.Και εξηγώ γιατί.Γιατί όταν το παιδί περιμένει συνέχεια τους γονείς του να κάνουν τα πάντα γιαυτον χάνεται η πρωτοβουλία του,το θάρρος του,δεν αναπτύσει κριτικές ικανότητες και στην κυριολεξία δεν μπορεί σαν άτομο να καταφέρει τιποτα μόνος του.Και τελικα στην σχολική ηλικία γυμνάσιο και ειδικά τελευταίες ταξεις Λυκειου το παιδί συνηδιτοποιεί ότι πρεπει να δραστηριοποιείτε μόνο του,να σκέφτεται μόνο του,να αποφασίσει για την ζωή του μόνο του,γιατί η σφαίρα επιρροής των γονιών στο εξωτερικό περιβάλλον του αρχίζει να μειώνεται δραματικά.Και επειδή δεν έχει μαθει να το κάνει απο μικρός τις περισσότερες φορές δεν αντέχει τον έξω κόσμο και ξαναγυρνάει στους γονείς τους χωρίς να εξελίσσεται,κατι που εγώ θεωρώ καταστροφικό για μια προσωπικότητα.
Συμφωνώ ως προς το γεγονός ότι ένα παιδί που ανατράφηκε με τέτοιο τρόπο θα έχει πρόβλημα στο να προσαρμοστεί σε ένα κόσμο που πλέον δεν θα μπορεί να στηρίζεται στους γονείς του στο βαθμό που είχε συνηθίσει. Ενώ ένα παιδί που μεγάλωσε με αδιάφορους γονείς θα έχει μάθει πως να στηρίζεται στα πόδια του. Όμως η αδιαφόρια τι επιπτώσεις θα έχει στη ψυχοσύνθεση του παιδιού;

Παράθεση

johnnie2 (Γιάννης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O johnnie2 έγραψε στις 20:10, 12-09-10:

Συμφωνώ ως προς το γεγονός ότι ένα παιδί που ανατράφηκε με τέτοιο τρόπο θα έχει πρόβλημα στο να προσαρμοστεί σε ένα κόσμο που πλέον δεν θα μπορεί να στηρίζεται στους γονείς του στο βαθμό που είχε συνηθίσει. Ενώ ένα παιδί που μεγάλωσε με αδιάφορους γονείς θα έχει μάθει πως να στηρίζεται στα πόδια του. Όμως η αδιαφόρια τι επιπτώσεις θα έχει στη ψυχοσύνθεση του παιδιού;
Κοιτα παίζουν πάρα πολλά ρολο στην ψυχοσύνθεση του παιδιού.Δλδ θέλω να σου πω ότι σε αντιστάθμισμα των γονιών μπορούν να εμφανιστούν άλλοι αντάξιοί τους(Θειοι,θειες,μεγαλοι φιλοι,καθηγητες κτλ) η να περνει από κάπου αλλού την προσοχη και την αποδοχή.Συμφωνω ότι πάντα θα μένει ένα κενό αλλά σκέψου,είναι καλύτερα να κουβαλάς ενα κενό και να έχεις πετύχει άπειρους στόχους και άλλα που ήθελες ή να είσαι ανήμπορος σε όλη σου την ζωή και να θεωρείσε ένα τιποτα επειδη φοβόσουν να βγείς απ΄τα νέρα σου?Και στην τελική,οι γονείς κάποια στιγμή φεύγουν και μένεις ανήμπορος μπροστα στην σκληρη πραγματικότητα σε μια ηλικία που δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ δικαιολογία γιαυτο.Μπορείς να το σκεφτείς και πρακτικά.Με την Αδιαφορία των γονιών σου επιζητώντας την προσοχή τους κατορθώνεις να υλοποιείς τους στόχους σου και όλα τα επακόλουθα και ζεις μια κανονική ζωή ενω με την υπερπροστατευτικότητα οταν οι γονείς φευγουν καταστρέφεσε ολοκληρωτικά και ζεις μες στην δυστιχία γιατί είσαι ποια μεγάλος να αρχίσεις καινούρια ζωή και να ανακαλύψεις τον κόσμο.Φυσικά μιλάω πάντα για μεσέες καταστάσεις και για τις θετικές περιπτωσεις της αδιαφορίας.Δεν επικροτώ ούτε το ένα ούτε το άλλο.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 23:38, 12-09-10:

Φιλε μου ομως υπερτονιζεις τα θετικα(τροπος του λεγειν) της αδιαφοριας και τα αρνητικα(και παλι τροπος του λεγειν) της υπερπροστατευτικοτητας...

Δεν σκεφτεσαι ας πουμε την περιπτωση ενα παιδι υπερπροστατευτικων γονεων να κανει την επανασταση του νωρις και να ανεξαρτητοποιηθει ή την περιπτωση που ενα παιδι αδιαφορων γονεων στην προσπαθεια να τραβηξει την προσοχη τους μπλεκει σε ασχημες καταστασεις και κανει κατακριτεες πραξεις...

Παράθεση

johnnie2 (Γιάννης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O johnnie2 έγραψε στις 11:53, 14-09-10:

Φυσικά μιλάω πάντα για μεσέες καταστάσεις και για τις θετικές περιπτωσεις της αδιαφορίας.
Ακριβως σε αυτό το σημείο λέω αυτό που μόλις είπες.Αλλά που να διαβάζουμε τώρα όλο το κείμενο ε?το σημαντικότερο είναι να του την μπούμε και να φανούμε εξυπνάκιδες!έλεος ρε συ ειναι θέμα που ο καθένας το βλέπει απο την δικιά του μερια και ΣΥΓΝΩΜΗ κιόλας που δεν ξέρω και δεν μπορώ να περιλάβω όλες τις περιπτώσεις του θέματος!

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 00:13, 15-09-10:

Ακριβως σε αυτό το σημείο λέω αυτό που μόλις είπες.Αλλά που να διαβάζουμε τώρα όλο το κείμενο ε?το σημαντικότερο είναι να του την μπούμε και να φανούμε εξυπνάκιδες!έλεος ρε συ ειναι θέμα που ο καθένας το βλέπει απο την δικιά του μερια και ΣΥΓΝΩΜΗ κιόλας που δεν ξέρω και δεν μπορώ να περιλάβω όλες τις περιπτώσεις του θέματος!
προσπερνω την προσωπικη επιθεση...

Γιατι αλλος δεν διαβαζει ολοκληρα τα κειμενα...

Αν προσεχες στην αρχη το ποστ μου σου ελεγα οτι για να σχηματισεις μια ολοκληρωμενη αποψη, πρεπει να εξεταζεις το συνολο των δεδομενων κι οχι μονο αυτα που σε συμφερουν...

Συνεπως τα εξεταζουμε ολα... Μεσσαιες, ελαφρες και ακραιες περιπτωσεις, πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα και των 2 πλευρων...

Το να ξερω μονο τα μισα και να βγαζω συμπερασμα για ολα, ειναι ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα των ολεθριων σφαλματων στα οποια οδηγει η ημιμαθεια...

Και μας δειχνει γιατι ειναι πολυ χειροτερη απο την αμαθεια...

ΥΓ. Αν ηθελα απλως να φανω εξυπνακιας, ειχα πολυ καλυτερα να πεταξω... Απλως ηθελα, με πολυ ηρεμο τονο, να σου δειξω το κενο του συλλογισμου σου...

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,281 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 12:24, 02-02-13:

Γεια σας! Ξερω οτι πολλα ατομα θα εχουν ενα τετοιο προβλημα με του γονεις τους.... Οι γονεις κανουν ονειρα για τα παιδια τους και μερικες φορες αυτα τα ονερια γινονται εφιαλτες για τα παδια. Πολλες φορες κανουμε επιλογες οχι επειδη το θελουμε αλλα επειδη μας το επεβαλλαν οι γονεις μας. Πειτε την γνωμη σας. Σας πιεζουν για τις επιλογες σας στο μελλον; ή σας αφηνουν ελευθερους να κανετε τις επιλογες σας; νοιωθετε πιεσμενοι απο την οικογενεια στον τομεα των επιλογων που σκεφτεστε να κανετε στο μελλον;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,061 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 12:41, 02-02-13:

Ευτυχως δεν εχω κανενα προβλημα προς το παρρον οσον αφορα το συγκεκριμενο θεμα . Οι γονεις μου ειναι της γνωμης να κανω στο μελλον αυτο που με ευχαριστει (μεσα σε λογικα πλαισια ενοειται ) . Μονο μια φορα ετυχε να νιωσω ελαχιστα πιεσμενη οταν μου ειχαν προτεινει να περασω σε καποια στρατιωτικη σχολη. Τοτε εγω τους εξηγησα ηρεμα και ομορφα με επιχειρηματα τους λογους που δε το θελω αυτο αφηνωντας βεβαια ανοιχτο το ενδεχομενο να περασσω ΣΣΑΣ Φαρμακευτικης (σιγα μη βγαλω τοσα μορια ).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanos...
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 13:34, 02-02-13:

εμενα δεν με πιεζουν, τους ειπα τι θελω να σπουδασω, μου λενε την γνωμη τους αλλα δεν προκειτε να μην ακολουθησω αυτο που θελω και μου αρεσει.

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 08:16, 01-05-13:

με τον επαγγελματικό τομέα δεν έχουν πρόβλημα...........άλλωστε η ιδέα του να γίνω ψυχολόγος δεν τους φαίνεται άσχημη

Παράθεση

maraki01987

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maraki01987
H maraki01987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H maraki01987 έγραψε στις 20:27, 26-06-13:

οι γονεις δεν με αφηνουν να παω διακοπες πως μπορω να τους πεισω

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 20:39, 26-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από maraki01987
Ποια είναι η ηλικία σου? Έχει σημασία. (Ελπίζω το 1987 να μην είναι έτος γέννησης...).

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 21:13, 26-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από maraki01987
αν έχεις δικά σου χρήματα και είσαι άνω των 18 δεν χρειάζεται και πολλή προσπάθεια............
αν είναι με δικά τους έξοδα θα πρέπει να το ξανασκεφτείς
αν είσαι κάτω των 18 ...κουράγιο

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 21:17, 26-06-13:

Τρελή, τα έξοδα είναι το λιγότερο...αν δεν υπάρχει εμπιστοσύνη, δεν τους μεταπείθεις που να κωλοχτυπιέσαι. Για να πω την αλήθεια, και γω σαν γονέας θα ήμουν επιφυλακτική να αφήσω το παιδί μου να πάει διακοπές μόνο του.
Δεν έχει να κάνει με καταπίεση όμως αυτό.

Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 21:57, 26-06-13:

Δεν μ'άφηναν να πιω μπύρα στα 15.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 01:15, 27-06-13:

Πφφφ και μένα είναι και είμαι στο στάδιο του ψάχνω δουλειά, να ανεξαρτητοποιηθω, να μείνω μόνη μου, να' χω την ησυχία μου.

Παράθεση

El Salazar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη El Salazar
Ο El Salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O El Salazar έγραψε στις 04:22, 27-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Itach1
Δεν μ'άφηναν να πιω μπύρα στα 15.
Ελπίζω να τρολλάρεις,αγαπητέ ανιμόβιε.Έχω γυρίσει σπίτι τελείως σκνίπα από ουίσκι,τζιν και μπύρα στις 6 το πρωί και δεν μπορούσα να βρω τον δρόμο για την τουαλέτα,αλλά το επόμενο βράδυ βγήκα έξω κανονικά σαν κύριος.

Εντάξει,πιστεύω οι μάνες είναι ασυγκρίτως πιο αυστηρές και καταπιεστικές,αφού σου σπάνε τα νεύρα με την συνεχή γκρίνια τους.Εγώ προσωπικά,παρ'όλο που ήμουν αναγκασμένος να την υποστώ,ευτυχώς κατά 90% στο τέλος κατάφερνα να κάνω το δικό μου
Είμαι φοιτητής πλέον και ετοιμάζομαι να μπω στην λεωφόρο της απόλυτης ανεξαρτησίας από την γονεϊκή καταπίεση!

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 10:33, 27-06-13:

Δε μπορείς να θεωρείς τον εαυτό σου ανεξάρτητο από τη στιγμή που κάθε μήνα σου στέλνουν λεφτά και σε συντηρούν.
Ακόμα αυτοί έχουν τον έλεγχο.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 11:48, 27-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dalian
Τρελή, τα έξοδα είναι το λιγότερο...αν δεν υπάρχει εμπιστοσύνη, δεν τους μεταπείθεις που να κωλοχτυπιέσαι. Για να πω την αλήθεια, και γω σαν γονέας θα ήμουν επιφυλακτική να αφήσω το παιδί μου να πάει διακοπές μόνο του.
Δεν έχει να κάνει με καταπίεση όμως αυτό.
excuuse me but τα χρήματα δεν είναι το λιγότερο
όταν μια οικογένεια δεν έχει χρήματα να πάει διακοπές 5 μέρες οικογενειακά,δεν γίνεται να απαιτείς να πας με την παρέα σου 1 βδομάδα σκιάθο............και κατά τη γνώμη μου δεν είναι ανεξαρτησία να πηγαίνεις διακοπές με τα λεφτά του μπαμπά,διότι τότε θα έχει κάθε δικαίωμα να σε πρήζει στα τηλέφωνα.
όλοι θα μου πουν τώρα:είμασστε ανεξάρτητες προσωπικότητες μπλα μπλα μπλα μπλου μπλι αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή.δεν γίνεται να παίρνουμε χρήματα από αυτούς αλλά να απαιτούμε να μη μας γκρινιάουν για το ότι είναι ακριβά εκεί,να μας λένε να παίρνουμε τοστ από το σπίτι and all this stuff..........

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 12:13, 27-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από τρελή φιλόσοφος
excuuse me but τα χρήματα δεν είναι το λιγότερο
όταν μια οικογένεια δεν έχει χρήματα να πάει διακοπές 5 μέρες οικογενειακά,δεν γίνεται να απαιτείς να πας με την παρέα σου 1 βδομάδα σκιάθο............και κατά τη γνώμη μου δεν είναι ανεξαρτησία να πηγαίνεις διακοπές με τα λεφτά του μπαμπά,διότι τότε θα έχει κάθε δικαίωμα να σε πρήζει στα τηλέφωνα.
όλοι θα μου πουν τώρα:είμασστε ανεξάρτητες προσωπικότητες μπλα μπλα μπλα μπλου μπλι αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή.δεν γίνεται να παίρνουμε χρήματα από αυτούς αλλά να απαιτούμε να μη μας γκρινιάουν για το ότι είναι ακριβά εκεί,να μας λένε να παίρνουμε τοστ από το σπίτι and all this stuff..........
Συγγνώμη? Μα,φυσικά και εννοείται πως στην ανάγκη, θα συμβιβαστείς με τα λίγα. Στην υποθετική περίπτωση και μόνο υπό την προϋπόθεση , ξαναλέω, να υπάρχουν χρήματα, έθεσα τον παράγοντα της ωριμότητας. Αν οι γονείς σου κρίνουν ότι δεν πληρείς το ζητούμενο, διακοπές=*πουφ*.

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 23:12, 19-02-15:

Εγώ, δόξα τω Θεώ, είχα πάντα πολύ καλή σχέση με τους γονείς μου. Δεν μου στέρησαν ποτέ το μοντέρνο ντύσιμο ή την έξοδο. Αν και είμαι μεγάλο παιδί, συνεχίζω να ζω μαζί τους. Από τη στιγμή που έχω αποφασίσει να μην παντρευτώ θεώρησα καλό να συνεχίσω να μένω με τους γονείς μου. Είναι μεγάλοι άνθρωποι και θέλω να είμαι πάντα δίπλα τους. Ωστόσο, το μόνο που με πίεζε ήταν η υπερπροστασία τους. Από τον Σεπτέμβρη βέβαια που παντρεύτηκε η αδερφή μου έχουν πέσει επάνω της (κι έχω ησυχάσει απ' αυτό το θέμα), γιατί μένει στη Ρόδο κι αγχώνονται περισσότερο γι' αυτή. Την παίρνουμε τηλέφωνο να της μιλήσουμε και την αρχίζουν: "ήπιες γάλα το πρωί, να τρως, να πίνεις κάθε μέρα χυμό πορτοκαλιού, τι μαγείρεψες, μήπως κάτι σε στενοχώρησε, ακούω κάπως τη φωνούλα σου, με πρώτη ευκαιρία θα έρθει και η Τέσα να σε προσέχει κτλ." Μια μέρα τα πήρε με όλα αυτά η αδερφή μου στο κρανίο και δεν τηλεφώνησε. Ε, σας πληροφορώ ότι οι γονείς μου πήραν στο νοσοκομείο της Ρόδου μήπως έπαθε κάτι. Κάποιες φορές μάλιστα λένε μεταξύ τους με ανακούφιση: "ευτυχώς το μεγάλο παιδί (εγώ) το έχουμε κοντά μας", παιδί ετών 37
Τους καταλαβαίνω βέβαια, αλλά θεωρώ ότι αγχώνονται άδικα. Οι γονείς μου είναι μεγάλοι άνθρωποι, όπως προείπα, αφήνω λοιπόν να είναι η τελευταία κουβέντα δική τους. Τους αγαπώ πάρα πολύ και τρέμω στην ιδέα μην πάθουν κάτι.

Θεωρώ πάντως πως όταν οι γονείς είναι καταπιεστική, ο διάλογος και η σταδιακή διεκδίκηση φέρνουν αποτέλεσμα. Η διεκδίκηση του τύπου "εδώ και τώρα" δεν φέρνει αποτέλεσμα. Θέλει υπομονή το θέμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους