Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,046 εγγεγραμμένα μέλη και 3,062,947 μηνύματα σε 93,746 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 404 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Αντικαπνιστικός νόμος

Μιχάλης Τ.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μιχάλης Τ.
Ο Μιχάλης Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 193 μηνύματα.

O Μιχάλης Τ. έγραψε στις 12:13, 14-06-17:

Σήμερα που βρισκόμουν στη λέσχη έγινα μάρτυρας (καθώς φαίνεται όχι μόνο εγώ) μιας «κυρίας» που κάπνιζε ηλεκτρονικό τσιγάρο. Το σκεφτόμουν για λίγα λεπτά να πάω να το πω σε κάποιον υπεύθυνο για να πράξει τα δέοντα ( ; ), όμως δεν το 'κανα λόγω δειλίας και λόγω του ότι δεν ξέρω αν ισχύει ο νόμος αυτός για το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Το ξέρω, δεν με τιμά.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι την επόμενη φορά που θα συμβεί κάτι τέτοιο και υποπέσει στην αντίληψή μου δεν θα μείνω άπρακτος.

Εσείς θα το λέγατε στον υπεύθυνο ή θα λέγατε ευγενικά στο άτομο να σταματήσει να καπνίζει; Άραγε εφαρμόζεται ο αντικαπνιστικός νόμος στην Ελλάδα ή είναι για τα μάτια του κόσμου; Σας έχουν κάνει παρατήρηση γι' αυτό το θέμα; Έχετε γίνει μάρτυρες ενός τέτοιου γεγονότος;
Κι αν ναι, πως αντιδράσατε;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,647 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 13:18, 14-06-17:

Ισχύει ο νόμος και για το ηλεκτρονικό κατά την γνώμη μου άδικα αλλά πραγματικά τι σε πειράζει το ηλεκτρονικό ατμός είναι ούτε ερεθίζει τα μάτια ούτε βρωμάει
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stickerbush (Πεισματάρης Γορίλας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stickerbush
Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 618 μηνύματα.

O Stickerbush Hot Head Bop έγραψε στις 14:54, 14-06-17:

το άτμισμα είναι αβλαβές για τους μη ατμίζοντες. μόνο αισθητικά ίσως είναι πρόβλημα (έχει τύχει τύπος με ηλεκτρονικό να τζουράρει κ ν φυσά πάνω μου). Τώρα, για τον ίδιο τον χρήστη είναι βλαβερότατο.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μιχάλης Τ.

Δραστήριο Μέλος

O Μιχάλης Τ. έγραψε στις 15:33, 14-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Stickerbush
το άτμισμα είναι αβλαβές για τους μη ατμίζοντες. μόνο αισθητικά ίσως είναι πρόβλημα (έχει τύχει τύπος με ηλεκτρονικό να τζουράρει κ ν φυσά πάνω μου). Τώρα, για τον ίδιο τον χρήστη είναι βλαβερότατο.
Πώς γίνεται αυτό;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,871 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 17:56, 14-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης Τ.
Άραγε εφαρμόζεται ο αντικαπνιστικός νόμος στην Ελλάδα ή είναι για τα μάτια του κόσμου;
Ελάχιστα μαγαζιά έχουν ξεχωριστό χώρο για καπνίζοντες και μη καπνίζοντες (με σαφή υπεροχή του 1ου), και ακόμα λιγότερα είναι τελείως smoke-free στο εσωτερικό τους. Εννοείται ότι ο αντικαπνιστικός νόμος δεν εφαρμόζεται ούτε κατά διάνοια, αλλά δεν βλέπω να ενοχλεί κανέναν σοβαρά, γιατί ακόμα και οι παρέες είναι μικτές (καπνιστές-μη καπνιστές), οπότε συνήθως ο μη καπνιστής πληρώνει την νύφη και ντουμανιάζει ακόμα και μέσα στην ίδια του την παρέα.

Εγώ δεν μπορώ να αναγκάσω τους φίλους μου να μην καπνίζουν μπροστά μου, αλλά και αυτοί δεν μπορούν να με αναγκάσουν να τρώω τον καπνό τους στη μάπα. Οπότε όταν βγαίνουμε συνήθως προκύπτει κάποια συμβιβαστική λύση (καπνίζουν λιγότερο ή βγαίνουν έξω ή είμαστε έξω τώρα που έχει ζέστη).
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,311 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 20:26, 14-06-17:

Στα χρόνια που μαζί με τον σύντροφό μου ήμασταν οι μόνοι καπνιστές στην παρέα 10 φίλων που δεν κάπνιζε κανείς άλλος (ορισμένοι μάλιστα δεν ανέχονταν τον καπνό του τσιγάρου ούτε σε εξωτερικούς χώρους), ουδέποτε δώσαμε αφορμή για παρατήρηση, γιατί υπάρχει σεβασμός στο συνάνθρωπο που δεν καπνίζει. Απλώς βγαίναμε έξω τον χειμώνα (ακόμα και στα σπίτια τους όταν πηγαίναμε και μας έλεγαν δεν πειράζει και να καπνίσουμε μέσα), ενώ το καλοκαίρι σε καφετέριες και ταβέρνες, φροντίζαμε να μην καθόμαστε κοντά σε αυτούς που δεν μπορούσαν ούτε υποψία οσμής καπνού, έστω και σε ανοιχτούς χώρους.
Πλέον εδώ και ένα χρόνο το έχουμε γυρίσει στο άτμισμα (που σημαίνει οτι, κατά τη διάρκειά του, δεν παράγονται προϊόντα καύσης καπνού) και οι φίλοι μας όχι μόνο το καλοδέχτηκαν (μπορούμε να χρησιμοποιούμε το ηλεκτρονικό μας τσιγάρο βρισκόμενοι δίπλα τους, χειμώνα-καλοκαίρι), αλλά ακόμα και στους πιο φανατικούς "αντι", το- φευγαλέο στην όσφρηση- άρωμα του ατμού αρέσει.
Βέβαια δεν απενοχοποιώ εντελώς το ηλεκτρονικό τσιγάρο, αλλά σε σύγκριση με το συμβατικό, μου φαίνεται απείρως πιο αβλαβές (κατ'αρχήν είναι απαλλαγμένο από την πίσσα, που από μόνη της περιέχει μύρια καρκινογόνων ουσιών). Και έχουμε δει μεγάλη διαφορά (προς το καλύτερο εννοείται) στον οργανισμό μας.
Τώρα όποιος θέλει εντελώς καθαρό αέρα, δύσκολα θα βρει σε μια πόλη που η ατμόσφαιρά της βρίθει καυσαερίων και μικροσωματιδίων (ίσως στην κορυφή κάποιου βουνού, ξέρω γω).
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μιχάλης Τ.

Δραστήριο Μέλος

O Μιχάλης Τ. έγραψε στις 21:35, 14-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Στα χρόνια που μαζί με τον σύντροφό μου ήμασταν οι μόνοι καπνιστές στην παρέα 10 φίλων που δεν κάπνιζε κανείς άλλος (ορισμένοι μάλιστα δεν ανέχονταν τον καπνό του τσιγάρου ούτε σε εξωτερικούς χώρους), ουδέποτε δώσαμε αφορμή για παρατήρηση, γιατί υπάρχει σεβασμός στο συνάνθρωπο που δεν καπνίζει. Απλώς βγαίναμε έξω τον χειμώνα (ακόμα και στα σπίτια τους όταν πηγαίναμε και μας έλεγαν δεν πειράζει και να καπνίσουμε μέσα), ενώ το καλοκαίρι σε καφετέριες και ταβέρνες, φροντίζαμε να μην καθόμαστε κοντά σε αυτούς που δεν μπορούσαν ούτε υποψία οσμής καπνού, έστω και σε ανοιχτούς χώρους.
Πλέον εδώ και ένα χρόνο το έχουμε γυρίσει στο άτμισμα (που σημαίνει οτι, κατά τη διάρκειά του, δεν παράγονται προϊόντα καύσης καπνού) και οι φίλοι μας όχι μόνο το καλοδέχτηκαν (μπορούμε να χρησιμοποιούμε το ηλεκτρονικό μας τσιγάρο βρισκόμενοι δίπλα τους, χειμώνα-καλοκαίρι), αλλά ακόμα και στους πιο φανατικούς "αντι", το- φευγαλέο στην όσφρηση- άρωμα του ατμού αρέσει.
Βέβαια δεν απενοχοποιώ εντελώς το ηλεκτρονικό τσιγάρο, αλλά σε σύγκριση με το συμβατικό, μου φαίνεται απείρως πιο αβλαβές (κατ'αρχήν είναι απαλλαγμένο από την πίσσα, που από μόνη της περιέχει μύρια καρκινογόνων ουσιών). Και έχουμε δει μεγάλη διαφορά (προς το καλύτερο εννοείται) στον οργανισμό μας.
Τώρα όποιος θέλει εντελώς καθαρό αέρα, δύσκολα θα βρει σε μια πόλη που η ατμόσφαιρά της βρίθει καυσαερίων και μικροσωματιδίων (ίσως στην κορυφή κάποιου βουνού, ξέρω γω).
Μακάρι να σκέφτονταν όλοι σαν εσάς.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anastasisag

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη anastasisag
Ο anastasisag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 85 μηνύματα.

O anastasisag έγραψε στις 23:45, 14-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Με το καλό να κόψετε και τη νικοτίνη.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,311 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 00:22, 15-06-17:

Μακάρι
Παράθεση

xristaras12345

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη xristaras12345
Ο xristaras12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,303 μηνύματα.

O xristaras12345 έγραψε στις 00:41, 15-06-17:

https://www.youtube.com/watch?v=UD9n7xMACsM
Παράθεση

methexys

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,462 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 11:02, 15-06-17:

Παντως βρισκω γελοιους τους καπνιστες που παραπονιουνται οτι "ειναι δικαιωμα τους" να καπνιζουν οπου θελουν και λενε οτι αυτος ο νομος τους καταπιεζει. Συγνωμη αλλα και εγω εχω το δικαιωμα να μπορω να εισπνεω σαν ανθρωπος σε κλειστους χωρους, και να μην εισπνεω τον καπνο σου. Στο εξωτερικο, στην Αμερικη για παραδειγμα, δεν επιτρεπεται να καπνιζεις ουτε στο πεζοδρομιο, εξω απο κτηρια. Πρεπει να εισαι σε μια συγκεκριμενη αποσταση απο αυτα. Ελλαδαρα...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ευάκι23

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ευάκι23
H Ευάκι23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Ευάκι23 έγραψε στις 13:29, 18-06-17:

Αυτά τα παλιοτσίγαρα πόσο με ενοχλούν δεν λέγεται. Όσοι θέλουν να καπνίσουν να πάνε έξω που είναι ανοιχτός ο χώρος, οι υπόλοιποι δεν φταίμε σε τίποτα να μας δηλητηριάζετε. Νισάφι πια.
Παράθεση

kramer123

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kramer123
Ο kramer123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

O kramer123 έγραψε στις 18:26, 18-06-17:

Μου φαινονται υπερβολικες ολες αυτες οι αντιδρασεις,δηλαδη να διωχνεις καποιον απο διπλα σου επειδη καπνιζει.Ξερω αρκετα ατομα που καπνιζουν και μπορω να πω οτι με ενοχλει απο καθολου εως ελαχιστα ο καπνος
Παράθεση

Φρεντος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φρεντος
Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,126 μηνύματα.

O Φρεντος έγραψε στις 18:44, 18-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από kramer123
Μου φαινονται υπερβολικες ολες αυτες οι αντιδρασεις,δηλαδη να διωχνεις καποιον απο διπλα σου επειδη καπνιζει.Ξερω αρκετα ατομα που καπνιζουν και μπορω να πω οτι με ενοχλει απο καθολου εως ελαχιστα ο καπνος
Περι ορέξεως!! Τον άλλον μπορει να τον ενοχλεί.Αναφερομαι σε κλειστους χωρους. Εμένα δε με ενοχλεί ο καπνος, ή η μυρωδια του, αλλα δε γινεται καθε φορα που πας για εναν καφε να βρωμανε ολα τα ρουχα σου τσιγαρο! Αν και βλεπω ολο και περισσοτερα μαγαζια που δεν εχουν τασακι σε εσωτερικους χωρους, οποτε ολο και κατι παει να γινει πιστευω
Παράθεση

PeterTheGreat (Staphylococcus aureus)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη PeterTheGreat
Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε στις 20:49, 18-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από kramer123
Πολλές μελέτες δείχνουν ότι το παθητικό κάπνισμα είναι σε μεγάλο βαθμό επιβλαβές, τόσο όσο αφορά τις νόσους των πνευμόνων όσο και της καρδιάς.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,871 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 22:05, 18-06-17:

Το να απαγορευόταν σε εξωτερικούς χώρους θα το θεωρούσα μια υπερβολή, άλλωστε αρκετοί δεν κάνουν "κοινωνικό κάπνισμα" και ανά κάποια διαστήματα πρέπει όντως να καπνίσουν. Άμα είναι να καταντήσει μαρτύριο η έξοδος γιατί θα πρέπει να καπνίσει τσιγάρο, άστο ας μη βγαίναμε...
Όπως εγώ όμως κάποιες φορές θα δεχτώ να καθίσω έξω και ας μην είναι ακόμα ο καιρός για έξω, για να μπορεί ο Χ,Υ της παρέας να καπνίσει ελεύθερα, έτσι θέλω και καμιά φορά να κάθομαι μέσα και μετά να μην μυρίζω σαν σταχτοδοχείο. Ας εφαρμοζόταν αυτό σε πρώτη φάση και μετά βλέπαμε.
Παράθεση

Devil

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devil
Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 60 μηνύματα.

O Devil έγραψε στις 01:42, 19-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Παντως βρισκω γελοιους τους καπνιστες που παραπονιουνται οτι "ειναι δικαιωμα τους" να καπνιζουν οπου θελουν και λενε οτι αυτος ο νομος τους καταπιεζει. Συγνωμη αλλα και εγω εχω το δικαιωμα να μπορω να εισπνεω σαν ανθρωπος σε κλειστους χωρους, και να μην εισπνεω τον καπνο σου. Στο εξωτερικο, στην Αμερικη για παραδειγμα, δεν επιτρεπεται να καπνιζεις ουτε στο πεζοδρομιο, εξω απο κτηρια. Πρεπει να εισαι σε μια συγκεκριμενη αποσταση απο αυτα. Ελλαδαρα...
Ναι ... συγκρινεις τωρα την Αμερική με την Ελλαδα.... στην Ελλαδα ρε παιδια κανει ο καθενας οτι γουστάρει ακομα να το καταλάβετε; ο αντικαπνιστικος νομος ειναι το λιγοτερο. Εδω τα ναρκωτικα διακινουνται κατω απο την μυτη τους και ΚΑΝΕΙΣ δεν κάνει τιποτα. Οι υπουργοι λενε τα δικα τους η αστυνομια απουσιάζει ή παιρνει εντολές να κανει τα στραβα μάτια.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ο θεμελιώδης νόμος της Πάλης - Από Νεογέννητος
      Το θέμα έχει λάβει 27 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φιλοσοφία και Ιστορία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-09-12 στις 20:21.
    • Απαράδεκτος νόμος της Ε.Ε.! - Από Pennylane
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-07-11 στις 22:05.
    • Ο 3ος Νόμος - Από teol20
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία TV Shows.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-07-11 στις 16:08.
    • Νόμος 3170.... - Από sofiagal
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-11-06 στις 18:52.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους