Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,615 εγγεγραμμένα μέλη και 3,078,181 μηνύματα σε 94,907 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 165 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Σε ποιο πρόσωπο σκέφτεστε;

Ερις

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερις
H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,337 μηνύματα.

H Ερις έγραψε στις 12:48, 31-07-17:

Σύμφωνα με αυτή την πρόσφατη έρευνα, είναι προτιμότερο να σκεφτόμαστε σε 3ο πρόσωπο ως σημείο αναφοράς για τον εαυτό μας. Φαίνεται ότι έτσι, αποστασιοποιούμαστε από τα προβλήματά μας, έχοντας συνολικά μια πιο ξεκάθαρη αντίληψη των πραγμάτων. Η συγκεκριμένη τακτική, επίσης, φαίνεται να οδηγεί σε μείωση του στρες και των αρνητικών αισθημάτων.

Εσείς σε ποιο πρόσωπο σκέφτεστε;
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,860 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 15:20, 31-07-17:

Εγώ το βρίσκω διασκεδαστικό, και το κάνω συχνά, να μιλάω στους άλλους για τον εαυτό μου, σε πρώτο πληθυντικό (μου το είχε κολλήσει ένας φίλος από παλιά).

Αλλά όχι, όταν μιλάω στον εαυτό μου, μιλάω σε πρώτο ενικό, ίσως για να νιώθω μια αμεσότητα και να υπερτονίζω.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giovanni_ (Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanni_
Ο Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O Giovanni_ ,αφού σκόραρε και έδειξε προς τον Θεό, έγραψε στις 15:25, 31-07-17:

β ενικό ή α πληθυντικό
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alex_t (Αλέξανδρος)

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη Alex_t
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 168 μηνύματα.

O Alex_t έγραψε στις 16:21, 31-07-17:

Συνήθως στο β' ενικό, και πιο σπάνια στο α' πληθυντικό. Στο γ' ενικό, αν και προτιμότερο σύμφωνα με την έρευνα, δε μιλάω ποτέ.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ιππολύτη

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ιππολύτη
H Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 694 μηνύματα.

H Ιππολύτη έγραψε στις 16:23, 31-07-17:

Α' ενικό κανείς; Τόσο εγωπαθής είμαι;
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Θησεύς

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Θησεύς
Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 185 μηνύματα.

O Θησεύς έγραψε στις 16:30, 31-07-17:

Β' ενικό
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

harry akritas

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη harry akritas
Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 489 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 16:30, 31-07-17:

Α ενικό φυσικά. Μα καλά όλοι σκέφτεστε για τον εαυτό σας σε άλλα πρόσωπα;
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,337 μηνύματα.

H Ερις έγραψε στις 16:52, 31-07-17:

Πάντως, αυτό που βρήκαν στην έρευνα, με μια πρώτη ματιά μου είχε φανεί τόσο μα τόσο creepy!

Πλέον, το βλέπω ως κάτι πανέξυπνο! Πράγματι, πόσες φορές έχουμε παραδεχτεί ότι στους άλλους δίνουμε (και μπορούμε και δίνουμε) τις πιο καλές μας συμβουλές, ενώ όταν έρχεται η σειρά μας τα κανουμε κυριολεκτικά σκατά; Αυτό ακριβώς νομίζω ότι είναι. Να δούμε τον εαυτό μας ως τρίτο πρόσωπο και το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε σαν να είναι πρόβλημα κάποιου τρίτου. Δηλαδή να ξεφύγουμε από οποιοδήποτε bias δε μας αφήνει να δούμε τα πράγματα καθαρά. Νομίζω είναι πολύ ενδιαφέρον.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GFireP (Γιώργος Μάριος)

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη GFireP
Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 821 μηνύματα.

O GFireP ~Hope will never be silent έγραψε στις 16:58, 31-07-17:

Συνήθως σε Α' ενικό.
Νιώθω πλήρως συνδεδεμένος με τον εαυτό μου έτσι.

Επίσης κάνω και κάτι μουρλό

Καμιά φορά μου μιλάω σε Α' πληθυντικό
Μη ρωτήσετε γιατί ούτε εγώ ξέρω το λόγο που το κάνω..
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Supervisor

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 15,794 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:22, 31-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερις
Πάντως, αυτό που βρήκαν στην έρευνα, με μια πρώτη ματιά μου είχε φανεί τόσο μα τόσο creepy!

Πλέον, το βλέπω ως κάτι πανέξυπνο! Πράγματι, πόσες φορές έχουμε παραδεχτεί ότι στους άλλους δίνουμε (και μπορούμε και δίνουμε) τις πιο καλές μας συμβουλές, ενώ όταν έρχεται η σειρά μας τα κανουμε κυριολεκτικά σκατά; Αυτό ακριβώς νομίζω ότι είναι. Να δούμε τον εαυτό μας ως τρίτο πρόσωπο και το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε σαν να είναι πρόβλημα κάποιου τρίτου. Δηλαδή να ξεφύγουμε από οποιοδήποτε bias δε μας αφήνει να δούμε τα πράγματα καθαρά. Νομίζω είναι πολύ ενδιαφέρον.
Νομίζω πως μπορούμε να σκεφτούμε με τον τρόπο που σκεφτόμαστε όταν δίνουμε συμβουλές σε άλλους. Εγώ τουλάχιστον το κάνω, απλά δεν είναι εύκολο να ακολουθήσεις τη δική σου συμβουλή όταν το συναίσθημα σε στρέφει αλλού...
Πάντως κι εγώ στο πρώτο ενικό μιλάω στον εαυτό μου.
Παράθεση

Helium

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Helium
H Helium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 148 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 18:44, 31-07-17:

Αυτό που μας είχαν πει στο μάθημα ΠΨ είναι να μαθαίνουμε στα παιδιά να μιλάνε σε α ενικό. Γιατί όταν μιλάς σε β ενικό, γινεσαι πιο αυστηρος με τον εαυτό σου γιατί είναι σαν να κρινεις άλλο άτομο. Πχ πιο εύκολα θα πεις "είσαι ηλιθιος" παρά "είμαι ηλιθιος". Και το "θα πας" δεν έχει την ίδια βαρύτητα με το "θα πάω".
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Helium : 31-07-17 στις 18:59.
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις έγραψε στις 19:52, 31-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Νομίζω πως μπορούμε να σκεφτούμε με τον τρόπο που σκεφτόμαστε όταν δίνουμε συμβουλές σε άλλους. Εγώ τουλάχιστον το κάνω, απλά δεν είναι εύκολο να ακολουθήσεις τη δική σου συμβουλή όταν το συναίσθημα σε στρέφει αλλού...
Πάντως κι εγώ στο πρώτο ενικό μιλάω στον εαυτό μου.
Γι'αυτό αν μιλήσεις σε 3ο ενικό, δηλ "η Μαρία (ΕΓΩ) κάνει αυτό κι αυτό, με αυτά τα δεδομένα, αυτό κι αυτό. Άρα...", κόβεσαι από το συναίσθημα. Αυτό βρήκαν στην έρευνα. Και νομίζω ότι πιάνει!

Πάντως, συχνά μιλάω σε β' πρόσωπο ή και γ' πληθ. Το γ' ενικό είναι κάτι άλλο, κάτι διαφορετικό.. βλέπεις τον εαυτό σου έξω από τον εαυτό σου, σαν τρίτο πρόσωπο. Έτσι η εικόνα που έχεις είναι πιο ξεκάθαρη, πιο καθαρή από συναισθηματισμούς κτλ. Περιορίζεται και το άγχος, τα αρνητικά συναισθήματα. Τουλάχιστον, αυτό είναι που βρήκαν. Και το πιστεύω, για να πω την αλήθεια.

Γι'αυτό α' ενικό --> μεγάλη δέσμευση με τον εαυτό, ίσως δε βλέπουμε καθαρά την κατάσταση.
γ' ενικό--> αποδέσμευση
β' ενικό --> μια ενδιάμεση κατάσταση, σαν να μιλάς σε φίλο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ερις : 31-07-17 στις 19:56.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,035 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 21:04, 31-07-17:

Εγώ στο α' ενικό μιλάω όταν σκέφτομαι, αλλά όταν θέλω να μιλήσω στον εαυτό μου (εσωτερικός διάλογος δηλαδή, που πολλές φορές τον κάνω και δυνατά και νομίζω εκεί γίνομαι αρκετά creepy σε τυχόν ακροατές ), τότε β' ενικό.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις έγραψε στις 21:16, 31-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
σε πρώτο πληθυντικό (μου το είχε κολλήσει ένας φίλος από παλιά).
To να πεις "το 'χεις πάμε!" ή "μα τώρα γιατί το έκανες αυτό;" αντί για "μα τώρα για τι το έκανα αυτό;" μου έρχεται πιο φυσικό.

Αλλά πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου να λέει "θα πάμε εκεί και θα -με μπλα μπλα", εμείς, εγώ και ο εαυτός μου.
Αυτό είναι το πιο creepy για εμένα.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,988 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 21:17, 31-07-17:

Όταν απευθύνομαι στον εαυτό μου αυτό γίνεται είτε στον πρώτο ενικό, είτε στον δεύτερο, είτε στον τρίτο, καθώς επίσης και στον πρώτο πληθυντικό, ανάλογα την περίσταση.
Επίσης, του μιλάω (του εαυτού μου) μεγαλοφώνως [πάλι καλά -προς το παρόν τουλάχιστον- όταν δεν υπάρχει ακροατήριο και βρίσκομαι μόνη)
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις έγραψε στις 21:20, 31-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Όταν απευθύνομαι στον εαυτό μου αυτό γίνεται είτε στον πρώτο ενικό, είτε στον δεύτερο, είτε στον τρίτο, καθώς επίσης και στον πρώτο πληθυντικό, ανάλογα την περίσταση.
Επίσης, του μιλάω (του εαυτού μου) μεγαλοφώνως [πάλι καλά -προς το παρόν τουλάχιστον- όταν δεν υπάρχει ακροατήριο και βρίσκομαι μόνη)
Επική όλη η περιγραφή.

Δυνατά δεν έχω μιλήσει ποτέ. Ούτε στο γ' ενικό δεν έχω μιλήσει ποτέ. Μου φαινόταν πολύ περίεργο. Πολύ ξένο. Τώρα θα το κάνω όμως.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,988 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 21:24, 31-07-17:

Είναι φυσιολογικό δηλαδή το δυνατά; (ή να αρχίσω να ανησυχώ)
Extra tip: Δοκιμάστε και μπροστά σε καθρέφτη.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Supervisor

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 15,794 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:31, 31-07-17:

Extra tip: Δοκιμάστε και μπροστά σε καθρέφτη.
Χαχαχαχα δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό πάντως το κάνω κι εγώ, όχι μπροστά σε καθρέφτη όμως γιατί με κομπλάρω.
Απλά κάποιες φορές καταλαβαίνω πως με ακούνε, γιατί μένω ισόγειο και τότε προσποιούμαι πως μιλάω στα γατιά μου.
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις έγραψε στις 21:33, 31-07-17:

Δεν έχω ιδέα. Καλό ακούγεται πάντως. Εξωτερικεύεις αυτά που σκέφτεσαι εσωτερικά. Και υπάρχει και η διάκριση ανάμεσα σε εσωτερική/εξωτερική γλώσσα. Ίσως βοηθάει στο να φτάνεις πιο βαθιά στις σκέψεις σου. Πχ το να γράφεις έχει αποδειχθεί ότι είναι πολύ καλό. Άρα κι αυτό μάλλον θετικά λειτουργεί. Δεν το έχω ψάξει, για να πω την αλήθεια.
Παράθεση

Alex_t (Αλέξανδρος)

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη Alex_t
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 168 μηνύματα.

O Alex_t έγραψε στις 21:34, 31-07-17:

Και εγώ όταν απευθύνομαι στον εαυτό μου, πολλές φορές τυχαίνει να ξεχνιέμαι και να καταλήγω να μιλάω δυνατά . Και μετά συνειδητοποιώ ότι δεν είμαι μόνος . Και κάπου εκεί έρχεται και η ντροπή
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 21:44, 31-07-17:

Πλέον, το να μιλάμε μεγαλοφώνως στο δρόμο δεν θα κάνει τα περισσότερα κεφάλια να γυρίζουν να μας κοιτούν περίεργα.
Αν μη τι άλλο, τα κινητά τηλέφωνα διευκολύνουν.
Παράθεση

GFireP (Γιώργος Μάριος)

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη GFireP
Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 821 μηνύματα.

O GFireP ~Hope will never be silent έγραψε στις 00:56, 01-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερις
To να πεις "το 'χεις πάμε!" ή "μα τώρα γιατί το έκανες αυτό;" αντί για "μα τώρα για τι το έκανα αυτό;" μου έρχεται πιο φυσικό.

Αλλά πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου να λέει "θα πάμε εκεί και θα -με μπλα μπλα", εμείς, εγώ και ο εαυτός μου.
Αυτό είναι το πιο creepy για εμένα.
Ναι και εγώ λέω καμιά φορά, ''μα γιατί το καναμε αυτό?''...
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 905 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 03:13, 01-08-17:

α ενικο σχεδον παντα, εκτος αν κανω καμια μλκια και τα βαλω με τον εαυτο μου, τοτε χρησιμοποιω β ενικο. Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε γ ενικο. Μου φαινεται εντελως περιεργο να μιλας σε γ ενικο στον εαυτο σου!
Παράθεση

Helium

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Helium
H Helium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 148 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 11:59, 01-08-17:

Δεν είναι κακό να μιλάς στο κενό, αρκεί να μην σου απαντήσει!!!
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,035 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 13:11, 01-08-17:

Εγώ πάντως όταν μου μιλάω δυνατά και στο β' ενικό, καταφέρνω και με ησυχάζω σε σχέση με το να σκέφτομαι τα ίδια από μέσα μου στο α' ενικό.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

miss marple

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη miss marple
H miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.

H miss marple έγραψε στις 13:50, 01-08-17:

όταν κάνω σχέδια, στο α' ενικό!

όταν με ''μαλώνω΄΄ / ψάχνω λύση σε προβλήματα κλπ -γενικά στα στενάχωρα- , στο β' ενικό!
Παράθεση

Θησεύς

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Θησεύς
Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 185 μηνύματα.

O Θησεύς έγραψε στις 14:21, 01-08-17:

Πάντα όταν ο Θησεύς μιλάει σε άλλους αναφέρεται στον εαυτό του σε τρίτο ενικό.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Θησεύς : 01-08-17 στις 20:47.
Παράθεση

Imagine01

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imagine01
H Imagine01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.

H Imagine01 έγραψε στις 17:48, 01-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Εγώ στο α' ενικό μιλάω όταν σκέφτομαι, αλλά όταν θέλω να μιλήσω στον εαυτό μου (εσωτερικός διάλογος δηλαδή, που πολλές φορές τον κάνω και δυνατά και νομίζω εκεί γίνομαι αρκετά creepy σε τυχόν ακροατές ), τότε β' ενικό.
Ταυτίζομαι! Κάνω ακριβώς το ίδιο πράγμα Όταν σκέφτομαι μιλάω στον εαυτό μου (μέσα στο μυαλό μου) στο α'ενικό, ενώ όταν θέλω να μιλήσω στο εαυτό μου "να το πω πιο φωναχτά" (για να τα ακούσω ) μιλάω στο β'ενικό.
Κάνω και το άλλο με τον καθρέφτη.. Με κοιτάω και αρχίζω και με κατηγορώ (όταν έχω κάνει κάτι που θεωρώ ντροπιαστικό), ή άμα θέλω να βάλω τάξη στον εαυτό μου και να μην τεμπελιάζω πλέον, με κοιτάω και αρχίζω και λέω " Κοπέλα αν συνεχίσεις έτσι και δεν κάνεις τίποτα σημαντικό όλη μέρα, από αύριο κομμένο το ίντερνετ " .. Ή άλλες φορές με ενθαρρύνω προτού να πάω να γράψω εξετάσεις ή να κάνω οτιδήποτε για το οποίο χρειάζομαι θάρρος να κάνω.. Γενικά εγώ και ο καθρέφτης, έχουμε μια περίπλοκη σχέση.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imagine01 : 01-08-17 στις 17:51.
Παράθεση

Giovanni_ (Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanni_
Ο Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O Giovanni_ ,αφού σκόραρε και έδειξε προς τον Θεό, έγραψε στις 17:53, 01-08-17:

Πρώτη φορά βλέπω τόσα emoticons μαζεμένα σε ένα μήνυμα
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,540 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 18:02, 01-08-17:

Αα εγώ στον πρώτο ενικό μιλάω πάντα. Ποτέ στον τρίτο ενικό, μου φαίνεται παρα πολύ περίεργο. Καμία φορά ίσως να μιλάω και στον α πληθυντικό αλλά σχεδόν πάντα μιλάω στον α ενικό
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Imagine01

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imagine01
H Imagine01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.

H Imagine01 έγραψε στις 18:10, 01-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanni_
Πρώτη φορά βλέπω τόσα emoticons μαζεμένα σε ένα μήνυμα
Με εκφράζουν τα emoticons για αυτό..
Παράθεση

Νίκοs

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νίκοs
Ο Νίκοs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O Νίκοs έγραψε στις 23:48, 01-08-17:

Στο 1ο σκέφτομαι και πολύ δύσκολο να αλλάξει κάποιος πρόσωπο πιστεύω.. εδώ καλά καλά δεν κατάλαβαίνω πότε σκέφτομαι για μένα, θα αλλάζω και τα πρόσωπα; πάντως δεν είχα σκεφτεί ποτέ κάτι τέτοιο
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,383 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 17:54, 05-08-17:

Εξαρτάται από την περίπτωση:
1ο ΕΝΙΚΟ: "Θα το δω το θέμα ξανά"
2ο ΕΝΙΚΟ: "Τρέξε μαλάκα να προλάβεις"
3ο ΕΝΙΚΟ: "Τα κατάφερε πάλι"
1ο ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟ: "Εντάξει τελειώσαμε"
2ο ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟ: "Μπράβο σας"

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις έγραψε στις 19:13, 07-08-17:

Όλα αυτά σε συζήτηση με τον εαυτό σου για τον εαυτό σου;
Παράθεση

Lysippe

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lysippe
H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 809 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε στις 14:29, 11-08-17:

Εγώ/εσύ/αυτή/εμείς... Η αλήθεια είναι πως δεν έχω κάτσει να σκεφτώ τι επίδραση έχει πάνω μου ο τρόπος με τον οποίο θα μου μιλήσω (αν ηρεμώ, αν τα βλέπω πιο ψύχραιμα or something με κάποιον συγκεκριμένο τρόπο - ή ποιον προτιμώ αυθόρμητα ανά περίσταση). Πάντως, με περισσή ευκολία και χωρίς κανένα πρόβλημα, έτσι, για να μη βαριέμαι, διαφοροποιούμαι και μεταπηδώ μεταξύ τής Λυσιππούλας, της Λυσιππούλας με τον εαυτό της, με ένα μάτσο Λυσιππούλ... εεε, παιδιά, πού πάτεεε;;; Μη φεύγετε, δεν είμαι επικίνδυνη.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους