Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,818 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ιγμορίτιδα

mixalakis7491

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mixalakis7491
Ο mixalakis7491 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O mixalakis7491 έγραψε στις 02:13, 30-01-09:

Οι περισσοτεροι πιστευω εχετε περασει ιγμοριτιδα που προκαλει πολυ πονο, χθες πηγα και αγορασα τα φαρμακα της ιγμοριτιδας κανονικα αλλα απο οτι φενετε το δεξιο ρουθουνι μου εχει φραξει για τα καλα, και δεν μπορω να φυσηξω την μυτη μου γιατι ειναι βουλωμενη, χρησιμοποιησα θαλασινο νερο αλλα και παλι τιποτα ξερετε καμια καλή λύση γιατι δεν την αντεχω αυτη την κατασταση.Χρειαζομαι μια λυση να χαλαρόσω την μυτη μου να την καθαρίσω μια και καλή.

Πληροφοριακα παίρνω klaricid clarithromycin

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 02:31, 30-01-09:

Σε γιατρο πηγες;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mixalakis7491

Νεοφερμένος

O mixalakis7491 έγραψε στις 02:35, 30-01-09:

για το θεμα της μυτης οχι, αλλα για την ιγμοριτιδα ναι και το φαρμακο το klaricid ειναι για αυτην την δουλεια

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 09:54, 30-01-09:

Κάνε λίγο υπομονή και το φάρμακο θα κάνει τη δουλειά του. Συνεχισε να καθαρίζεις τη μύτη με θαλασσινό νερό. Η ιγμορίτιδα δεν περνάει μεσα σε λίγες ώρες.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 09:57, 30-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από mixalakis
Οι περισσοτεροι πιστευω εχετε περασει ιγμοριτιδα που προκαλει πολυ πονο, χθες πηγα και αγορασα τα φαρμακα της ιγμοριτιδας κανονικα αλλα απο οτι φενετε το δεξιο ρουθουνι μου εχει φραξει για τα καλα, και δεν μπορω να φυσηξω την μυτη μου γιατι ειναι βουλωμενη, χρησιμοποιησα θαλασινο νερο αλλα και παλι τιποτα ξερετε καμια καλή λύση γιατι δεν την αντεχω αυτη την κατασταση.Χρειαζομαι μια λυση να χαλαρόσω την μυτη μου να την καθαρίσω μια και καλή.

Πληροφοριακα παίρνω klaricid clarithromycin
Συνέχισε 3-4 μέρες την ίδια θεραπεία και θα σου περάσει.
Το πολύ πολύ να στην κόψουν.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 10:48, 30-01-09:

δεν μπορεις να καθαρισεις τη μυτη σου μια και καλη οταν εχεις ιγμορητιδα , τα εεεε...ιγμορια σου πρεπει να καθαρισεις:p

ΑΛΛΑ οποιοδηποτε σκευασμα με εφεδρινη η ψευδοεφεδρινη καθως και το ροναλ ειναι καλες μεσοπροθεσμες λυσεις (για 2-3 μερες το πολυ)

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 11:00, 30-01-09:

Έλα σώπα, σου χω τη λύση!
Επειδή και μένα με ταλαιπωρεί κάθε τόσο η ιγμορίτιδα έχω πάντα το ρινικό αποσυμφορητικό Otrivin. (στο ψυγείο μου όπου και τώρα το βρήκα)
Χορηγείται και χωρίς ιατρική συνταγή και το βάζεις 3 φορές τη μέρα. Θα δεις τεράστια αλλαγή, μεσα σε 1 λεπτό έχουν ανοίξει τα ρουθούνια σου, αλλά δεν κρατάει για πολύ.
Είναι ό,τι πρέπει, αλλά μην το παρακάνεις(μην ξεπεράσεις δλδ τις 4 φορές τη μέρα) γιατί θα μουδιάσει όλη σου η μύτη, δοκιμασμένο

Παράθεση

flyer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη flyer
Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O flyer έγραψε στις 11:48, 30-01-09:

ναι οντως το otrivin ειναι οτι πρεπει!

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 13:13, 30-01-09:

παιδια προσοχη με τα τοπικα αποσυμφοριτικα!

αυτα λειτουργουν συστελοντας τα τριχοειδη αγγεια του βλενογονου της μυτης.

παρατεταμενη χρηση οδηγει σε ανοχη και εξαρτηση απο την ουσια η διακοπη της οποια προκαλει μια παθηση που ονομαζεται rhinitis medicamentosa (φαρμακολογικη ρινητιδα στα ελληνικα?). Ητοι λογο μειωσης των σχετικων ανδρενεργικων υποδοχεων στη μυτη υπαρχει μονιμη αγγειοδιαστολη και συμφοριση της μυτης.

ΕΠΙΣΙΣ χρονια χρηση προκαλει υποξια και κατ επεκταση καταστροφη του βλενογονου (ακριβως οπως η κοκαινη παρεπιπτοντος)

ΠΟΤΕ για πανω απο 4-5 μερες αυτα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mixalakis7491

Νεοφερμένος

O mixalakis7491 έγραψε στις 16:20, 30-01-09:

thnx παιδες

Παράθεση

gantalf

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gantalf
Ο gantalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O gantalf έγραψε στις 22:26, 02-04-09:

Καταρχάς χαιρετώ και εγώ (μιας και είμαι νέο μέλος)..
Ταλαιπωρούμαι και εγώ με ιγμορίτιδα και γενικά μπούκωμα της μύτης.. Η ιγμορίτιδα φεύγει εύκολα με μία αντιβίωση αλλά το μπούκωμα στην μύτη είναι το δύσκολο και ιδίως όταν έχεις συνηθίσει σε διάφορα σπρέϋ όπως otrivin κλπ. Δυστυχώς είναι και πολύ διεγερτικά, σήμερα θα προσπαθήσω να περάσω το βράδυ χωρίς κάποιο σπρέϋ προσπαθώντας έτσι να βοηθήσω την μύτη μου να δουλέψει ξανά.
Το fusiomer είναι νεράκι, δεν κάνει τίποτα σε μένα (όσον αφορά το μπούκωμα) αλλά το otrivin κάνει θαύματα.. Πρέπει να κοπεί όμως μαχαίρι..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους