Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,078 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,683 μηνύματα σε 74,625 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Gallup for fun: Πόσο συχνά επικοινωνείτε με τους γονείς σας;

Αν ζείτε σε άλλη πόλη από τους γονείς σας, πόσο συχνά επικοινωνείτε μαζί τους?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
Είμαι 18-25 και επικοινωνώ περισσότερο από μια φορά τη μέρα
5
12,50%
Είμαι 18-25 και επικοινωνώ κάθε μέρα
8
20,00%
Είμαι 18-25 και επικοινωνώ 3-4 φορές τη βδομάδα
3
7,50%
Είμαι 18-25 και επικοινωνώ καμία 10αριά φορές το μήνα
4
10,00%
Είμαι 18-25 και επικοινωνώ λιγότερο από 10 φορές το μήνα
1
2,50%
Είμαι 25+ και επικοινωνώ κάθε μέρα
6
15,00%
Είμαι 25+ και επικοινωνώ 3-4 φορές τη βδομάδα
4
10,00%
Είμαι 25+ και επικοινωνώ καμία 10αριά φορές το μήνα
2
5,00%
Είμαι 25+ και επικοινωνώ περισσότερο από μια φορά τη μέρα
0
0%
Είμαι 25+ και επικοινωνώ λιγότερο από 10 φορές το μήνα
1
2,50%
Δεν ανήκω σε καμία από τις παραπάνω κατηγορίες.
6
15,00%

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 15:11, 02-02-09:

Συμφορουμίτες και συμφορουμίτισσες(!)

Το παρόν γκάλοπ έχει σκοπό να μου λύσει μια προσωπική απορία [εγώ που βρίσκομαι σε σχέση με το νορμάλ κόΖμο?] και να δω αν είμαι εγώ η λάθος ή οχι.

Το γκάλοπ απευθύνεται σε άτομα 18+, μιας και θεωρώ ότι οι 18- οπωσδήποτε ζουν με τους γονείς τους, και δη σε αυτούς που ζουν μακρυά από την πατρική εστία.

Το γκάλοπ θα είναι ανώνυμο (Ι.e δεν με νοιάζει ποιός τηλεφωνεί συχνά στους γονείς του ή όχι, μόνο τα ...ποσοστά) και με δυνατότητα μιας μόνο επιλογής (στη συνηθισμένη βδομάδα σας δλδ).

Ερώτηση λοιπόν:

Αν ζείτε σε άλλη πόλη από τους γονείς σας, πόσο συχνά επικοινωνείτε μαζί τους?
Διαθέσιμες επιλογές
1. Είμαι 18-25 και επικοινωνώ κάθε μέρα
2. Είμαι 18-25 και επικοινωνώ 3-4 φορές τη βδομάδα
3. Είμαι 18-25 και επικοινωνώ καμία 10αριά φορές το μήνα
4. Είμαι 18-25 και επικοινωνώ περισσότερο από μια φορά τη μέρα
5. Είμαι 18-25 και επικοινωνώ λιγότερο από 10 φορές το μήνα
6. Είμαι 25+ και επικοινωνώ κάθε μέρα
7. Είμαι 25+ και επικοινωνώ 3-4 φορές τη βδομάδα
8. Είμαι 25+ και επικοινωνώ καμία 10αριά φορές το μήνα
9. Είμαι 25+ και επικοινωνώ περισσότερο από μια φορά τη μέρα
10. Είμαι 25+ και επικοινωνώ λιγότερο από 10 φορές το μήνα
11. Δεν ανήκω σε καμία από τις παραπάνω κατηγορίες.

Αν κάποιος θέλει σχολιάζει κιόλας. Αν δεν θέλει... well ότι θέλει!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 15:26, 02-02-09:

Διευκρίνηση:

Αν κάποιος είναι 25+, ζει μακρυά από τους γονείς του, ΑΛΛΑ έχει κάνει δική του οικογένεια (παντρεύτηκε or s'th) παρακαλείται να επιλέξει την τελευταία επιλογή. Για στατιστικούς και μόνο λόγους

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 15:26, 02-02-09:

Πως θα γίνει ανώνυμο αφού δεν έχεις βάλει δημοσκόπηση; Εκτός αν κάτι δεν κατάλαβα..

Λοιπόν είμαι η Ηρώ, κλείνω σε ένα μήνα τα 24, μένω μακριά από το πατρικό μου και επικοινωνώ με τους γονείς μου καθημερινά.
Ζουν μια ήρεμη ζωή στην επαρχία, έχουν λύσει όλες τους τις υποχρεώσεις, ο πατέρας μου έχει πάρει σύνταξη από τα 50 του λόγω δουλειάς η μητέρα μου δουλεύει ελάχιστες ώρες λόγω δουλειάς, ασχολούνται και οι 2 μόνο με τα hobby τους και τις υπόλοιπες ώρες δεν έχουν τι να κάνουν.
Αυτές λοιπόν η μητέρα μου τις ξοδεύει τηλεφωνώντας σε μένα, για να μάθει χαζά νέα της ημέρας να μου πει άλλα πιο χαζά δικά της.. γενικά κουβέντα να γίνεται.

Ενώ κάποιες ώρες με ενοχλεί, δεν μπορώ να της το στερήσω γιατί της δίνει χαρά.

Περιττές πληροφορίες, αλλά το ίδιο συζητούσα κι εγώ τις προαλλες με ένα φίλο μου, του οποίου η μητέρα λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο και προσπαθούσαμε να καταλάβουμε γιατί το κάνουν.
Το εκνευριστικότερο όλων είναι ότι επαναλαμβάνει μερικές φορές ο,τι της λέω και με ρωτάει τα ίδια πράγματα προκειμένου να διατηρεί το ακουστικό ανοικτό!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:29, 02-02-09:

Εγώ ζω μακριά αλλά δεν έχω εδώ οικογένεια. Τι εννοείς με το or sth;

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 15:29, 02-02-09:

αμέσως να μου την πεις
Κοτζάμ δημοσκόπηση έβαλα :mmm:

(Το ότι δεν ξέρω να βάζω δημοσκοπήσεις και πάω μέσω Κίνας για να το καταφέρω είναι εντελώς άσχετο )

Χμμμ... πάντως δείχνει να συμφωνεί η...εμπειρία σου με την άποψή μου...

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 15:32, 02-02-09:

@Γίδι:

Αν πχ. είχες φύγει και είχες κάνει δική σου οικογένεια (παιδιά, σκυλιά, γατιά) δεν "μετράς" στο γκάλοπ μου!

Με ενδιαφέρουν πιο πολύ άτομα που είναι ακόμα (Για τους γονείς τους κυρίως) "παιδιά τους" και ...τελευταίοι απόγονοι στην αλυσίδα του σογιού τους

[τώρα βγάζει νόημα αυτό που έγραψα ή οχι?]
Καλά επειδή δεν βγάζει να το πω με ένα παράδειγμα. Η Αναστασία πχ. ΚΑΙ πάνω από 25 είναι ΚΑΙ δεν μένει με τους γονείς της, ΟΜΩΣ δεν είναι αντικείμενο του ... γκάλοπ μιας και έχει κάνει τη δική της οικογένεια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:38, 02-02-09:

Εγώ δεν μένω σε άλλη πόλη, αλλά στάνταρντ θα επικοινωνούσα κάθε μέρα, βασικά δύο φορές την ημέρα (πρωί και βράδυ) αν έλειπα, όπως κάνω και όποτε φεύγω διακοπές. Θες να βγάλω την ψήφο ως μη ανηκουσα στο δείγμα που θες;

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 15:40, 02-02-09:

Εγώ δηλαδής που δεν έχω κάνει παιδιά ακόμα αλλά είμαι παντρεμένη και έχω και γατιά να μη λάβω μέρος????
Οι παντρεμένοι δεν έχουμε ψυχή? Τη φουκαριάρα τη μάνα μας νομίζεις δεν την παίρνουμε/μας παίρνει εκείνη τηλέφωνο?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 15:44, 02-02-09:

χαχαχαχαχχααχα!!!!!

Καλά απαντήστε .

Απλώς το είπα με την έννοια ότι αυτοί που μένουν σε άλλες πόλεις δεν έχουν τη δυνατότητα να επισκέπτονται τους γονείς, οπότε "αναγκαστικά" μας μένει το τηλέφωνο!
ΟΠΟΤΕ, θεωρείστε την ερώτηση ως "πόσο συχνά επικοινωνείτε με οποιονδήποτε τρόπο (τηλέφωνο ή επίσκεψη) με τους γονείς σας" και...απαντήστε

Παρόλαυτα οι έχοντες "δική τους" οικογένεια (παιδιά κυρίως) εξακολουθούν να εξαιρούνται από το γκάλοπ και είμαι κάθετη σε αυτό

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:52, 02-02-09:

Βεβαια, θα μπορουσαν να συμμετεχουν και αυτοι που πλεον εχουν δικη τους οικογενεια και πριν απο τη δημιουργια αυτης ζουσαν μακρια/χωριστα απο τους γονεις τους βασει της εμπειρια τους στο παρελθον...σωστα? (και μενουν ολοι ευχαριστημενοι)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 15:53, 02-02-09:

Εγώ πάντως (αν και δεν συμμετέχω στην έρευνα επειδή έχω γυρίσει) όταν έμενα μακριά επικοινωνούσα σχεδόν καθημερινά με την μαμά και την αδερφή μου (άλλες φορές μιλούσαμε 2 φορές την ημέρα, άλλες περνούσαν 2-3 μέρες κι η μόνη επικοινωνία ήταν 1 ''καλά είμαι, δεν μπορώ να μιλήσω'' στο κιν.). Με τον μπαμπά κάθε 10 μέρες (χοντρικά) .

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:01, 02-02-09:

Εγώ τους μιλάω σχεδόν κάθε μέρα, αλλά κάποιες καθόλου.
Μπορεί να μιλήσουμε τρεις φορές την ημέρα (γιατί έχουμε κάτι να ξεπετάξουμε, γιατί μου κάνουν χατήρια, γιατί ο μπαμπάς μάζεψε πολλά κοχύλια), μπορεί να περάσουν 2 μέρες χωρίς επικοινωνία.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 16:07, 02-02-09:

Καθε μερα, συνηθως 2 φορες τη μερα, αν και η πρωτη δεν πιανεται (λειτουργουσε ως ξυπνητηρι).. τη δευτερη κυριως λεγαμε τα ουσιωδη, συχνα υπηρχε και τριτη για βλακειες (οταν το λεωφορειο εκανε 1 ωρα να ερθει, ειχα εξαντλησει τους υπολοιπους που μπορουσα να παρω, και δε μου κανε κανεις καμακι )

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:08, 02-02-09:

Εγώ μάλλον είμαι η πιο γαιδούρα του δείγματος
Κάτω από 10 φορές το μήνα...
Δεν βρίσκω λόγο να επικοινωνήσω με τον οποιονδήποτε (γονιό, φίλο ακόμα και σύντροφο πολλές φορές) χωρίς να έχω να του πω κάτι, απλά και μόνο για να μάθω νέα του. Οπότε τους παίρνω τηλέφωνο μόνο όταν έχω κάποιο νέο μου να τους πω και θεωρώ αυτονόητο ότι αν έχουν αυτοί κάποιο δικό τους νέο, θα με πάρουν αυτοί. Έτσι λειτουργώ με όλους, όχι μόνο με τους γονεις μου.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 16:33, 02-02-09:

Θα συμφωνήσω με τη Λία (κάτι έχει γίνει τελευταία δεν μπορεί ) και θα πω ότι ειδικά στο τηλέφωνο, άντε να μιλήσουμε 5 φορές το μήνα. Απλά έχουμε το άλλο σύστημα, που τους έχω μάθει το skype και τα mails και βλεπόμαστε που και που με κάμερα και μιλάμε, ή ανταλλάσσουμε ενδιαφέροντα mail.

Παρόλα αυτά, αν εξαιρέσω τα mails, επικοινωνούμε καμιά δεκαριά φορές το μήνα, που ήταν και η επιλογή μου (σιγά την ανώνυμη ψηφοφορία )

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:39, 02-02-09:

δεν θες να ψοφήσω επειδή έχω δικό μου παιδί έτσι? τέτοιος ρατσισμός και μάλιστα οφθαλμοφανέστατος προς τους γονιούς του φόρουμ?

Λοιπον οκ δεν ψηφίζω αλλά θα σου πω
Το ότι έκανα δική μου οικογένεια δεν αλλάζει απολύτως τίποτα στις "απαιτήσεις" του πατέρα μου για καθημερινή επικοινωνία
Οταν καμια μέρα δε μιλήσουμε, την άλλη μέρα θα με πάρει φουριόζος και θα μου πει "καλά, δεν είμαστε συγγενείς εμείς?!?!"

Οταν ζούσε η μαμά μου δεν μιλούσα καθημερινά μαζί τους... μιλούσα μία φορά τη βδομάδα... μπορεί δύο... ανάλογα
Κάποιες σπάνιες φορές μπορεί να μιλούσαμε κάθε μέρα για μια βδομάδα παράδειγμα...

Οταν πέθανε η μαμά μου είχα να της μιλήσω δύο μέρες... ήθελα να την πάρω τηλ εκείνο το μεσημέρι και με τη φούρια της δουλειάς δεν πρόλαβα... σκέφτηκα ότι θα την πάρω όταν πάω σπίτι... δεν πρόλαβα ποτέ
Από τότε, πικρά μετανιωμένη, άρχισα να τηλεφωνώ καθημερινά στον πατέρα μου, κι ας κρατάει το τηλεφώνημα γύρω στο ένα λεπτό γιατί απλά δεν έχουμε απολύτως τίποτα να πούμε...
Γεια τι κάνεις?
Καλά, εσύ?
Κι εγώ καλά!
Τι έκανες σήμερα, πως ήταν η μέρα σου? τι έφαγες?
Μπλα μπλα μπλα... εσύ?
Κι εγώ μπλα μπλα μπλα
Το παιδί τι κάνει?
Καλά είναι, έκανε καινούργιο αυτό!
ΑΑΑΑΑΑΑ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ!
.............
............
Μμμμ άντε καλά... θα τα πούμε αύριο πάλι!
Καληνύχτα!
Καληνύχτα!

Μπορεί κάποιες φορές να είναι "αγκαρία", μπορεί να κάνω το τηλεφώνημα αγχωμένα ανάμεσα στο βραδυνό μπάνιο του παιδιού και στον ύπνο του... μπορεί να μην έχω να πω και τίποτα απολύτως μαζί του γιατί ποτέ δεν είχαμε και πολλά πολλά...
Δεν την ξαναπατάω όμως... με τίποτα! Κι εύχομαι να μην την πατήσει κανένας σας όπως εγώ

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 16:44, 02-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
δεν θες να ψοφήσω επειδή έχω δικό μου παιδί έτσι? τέτοιος ρατσισμός και μάλιστα οφθαλμοφανέστατος προς τους γονιούς του φόρουμ?
εσείς να πάτε να παίξετε στο sub-forum σας

Δεκτό αυτό που λες, αλλά αλήθεια... πόσο λογικό το βρίσκεις [εσύ ή όποιος!] να έχεις φτάσει χ χρονών "γάιδαρος", να είναι απολύτως κατανοητό από εσένα και τους γύρω σου ότι είσαι αυτόνομος/ανεξάρτητος/"μεγάλος" άνθρωπος και να """πρέπει"""" να μιλήσεις κάθε μέρα γιατί αλλιώς θα υπάρχει "γκρίνια"/ "μούτρα" ή οτιδήποτε άλλο?

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:49, 02-02-09:

Καλα, αυτα τα "πρεπει" σε οσα εισαγωγικα ή μη και να μπουν δεν τα μπορω καθολου...Ή κανουμε κατι επειδη πρωτα απ ολα το νοιωθουμε και θελουμε ή δεν το κανουμε καθολου...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:55, 02-02-09:

Εξαρτάται πάντα από τη σχέση που έχεις διαμορφώσει με τους δικούς σου, τόσο μέσα από την απόσταση όσο και στην υπόλοιπη ζωή σου.
Εμείς δε θα μιλήσουμε γιατί "πρέπει". Νιώθω τύψεις αν περάσουν μέρες και δεν τα έχουμε πει, ή αν όλο τα λέμε καθ' οδόν, αλλά αυτό συμβαίνει γιατί απλά μ' αρέσει να μιλάμε και έχω κάποια κόμπλεξ μετά απί παλιές στεναχώριες.

Θα 'ναι πάντως ενδιαφέρον να ακούσουμε κάποιον που καταπιέζεται από τέτοια "πρέπει".

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:55, 02-02-09:

Βασικά δεν είναι κατανοητή η πράξη αυτή καθ αυτή αλλά η ανάγκη του γονιού να θέλει να μιλήσει καθημερινά με το παιδί του. Δηλαδή δεν κατανοώ το "γιατί" του πατέρα μου αλλά το "ότι" κι απλά φροντίζω να του κάνω το χατήρι σκεπτόμενη πάντα την ηλικία του κι ότι "για πόσο ακόμα θα έχω την ευκαιρία να τον ακούω και να του τηλεφωνώ?".
Δεν ξέρω τους λόγους που τους ωθούν σε τέτοιου είδους "απαιτήσεις"
Μπορούμε να περιμένουμε περί τα 25 χρόνια και να σου πω από πείρα μετά

Υποψιάζομαι πάντως ότι
1. δεν έχουν τι άλλο να κάνουν, δεν έχουν μια γεμάτη ζωή όπως εμείς που τρέχουμε και δεν φτάνουμε οπότε "δεν προλαβαίνουμε να θυμηθούμε να τους πάρουμε"
2. ότι ως γονείς είναι πάντα με τη σκέψη "το παιδί τι να κάνει", "το παιδί έφαγε?" , "το παιδί έκλ@σε?" κ.ο.κ.
3. όσο περνούν τα χρόνια και βλέπουν τη ζωή μπροστά τους να μικραίνει... τους πιάνει ένα άγχος να... προλάβουν γιατί ποιος ξέρει τι θα γίνει σε δυο ώρες

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:57, 02-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Θα συμφωνήσω με τη Λία (κάτι έχει γίνει τελευταία δεν μπορεί ) και θα πω ότι ειδικά στο τηλέφωνο, άντε να μιλήσουμε 5 φορές το μήνα. Απλά έχουμε το άλλο σύστημα, που τους έχω μάθει το skype και τα mails και βλεπόμαστε που και που με κάμερα και μιλάμε, ή ανταλλάσσουμε ενδιαφέροντα mail.

Παρόλα αυτά, αν εξαιρέσω τα mails, επικοινωνούμε καμιά δεκαριά φορές το μήνα, που ήταν και η επιλογή μου (σιγά την ανώνυμη ψηφοφορία )
Εξελιγμένοι γονείς!
Εμένα ο πατέρας μου δεν έχει καν κινητό (φοβάται την ακτινοβολία ) πόσο μάλλον internet (κι όμως, εργάζεται πολλές ώρες σε laptop, αλλά internet noooo! Φοβάται λέει τους ιούς )
Η μητέρα μου όσες φορές προσπάθησα να της μάθω να χειρίζεται email και msn κατέληξε το εγχείρημα σε παταγώδη αποτυχία.
Κρίμα και αν έμπαιναν msn θα μιλάγαμε πολυυυυυ συχνότερα

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 17:01, 02-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
3. όσο περνούν τα χρόνια και βλέπουν τη ζωή μπροστά τους να μικραίνει... τους πιάνει ένα άγχος να... προλάβουν γιατί ποιος ξέρει τι θα γίνει σε δυο ώρες
νταξ, μόλις μου έλυσες την απορία σχετικά με τη χτεσινοβραδυνή "γκρίνια" της μαμάς μου...
[αν και σε αυτήν δεν ήταν τα χρόνια που "φεύγει η ζωή τελειώνει" που την έχουν πιάσει αλλά το σοκ από το δυστύχημα της κοπέλας στην κέρκυρα την οποία αγαπούσε σαν παιδί της και η οποία "έφυγε" πραγματικά "έτσι", μετά το ραντεβού της με τη μοίρα σε εκείνο το κ*λοφάναρο]

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 17:02, 02-02-09:

εγώ αν και δεν ψηφίζω γιατι μενω ακόμα με τους γονείς μου, ομολογώ πως ακόμα και με τους παππουδες μου κάνω ότι ακριβως και η ΚΕ. δλδ τηλεφωνω κάθε μέρα απλά και μόνο για να τους πως ενα γεια!

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 17:08, 02-02-09:

Εγώ δε ζω σε άλλη πόλη .... ζούσα κάποτε (όταν ήμουν φοιτήτρια), τότε επικοινωνούσα κάθε μέρα με τους δικούς μου (αν προέκυπτε κανένα θεματάκι, μιλούσαμε πάω από 1 φορά). Και όταν ήμουν εξωτερικό πάλι το ίδιο συνέβαινε. Υπήρχαν βέβαια και φορές που δεν μιλούσαμε για μια μέρα, αλλά δε λαμβάνονται υπόψη, διότι ήταν εξαιρέσεις.

Τώρα που γέρασα και μένουμε στην ίδια πόλη, αλλά όχι μαζί ... πάλι κάθε μέρα μιλάμε!

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 17:17, 02-02-09:

Επικοινωνώ με τους γονείς μου γύρω στις 4 φορές την εβδομάδα, μέσω τηλεφώνου.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 18:16, 02-02-09:

ειμαι φοιτητρια κ ζω πλεον στη λαρισα ενω οι δικοι μου στο πειραια...
τους παιρνω καθε μερα περισσοτερες απο μια φορα γιατι ο μπαμπας μου στεναχςριεται που εφυγα και θελω να τον κανω να νιωθει χαρουμενο που μακουει

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 18:23, 02-02-09:

Εγώ Ελλάδα, αυτοί εξωτερικό. Επικοινωνούμε σχεδόν κάθε μέρα, είτε με μηνύματα είτε μέσω τηλεφώνου. Έχω πολύ καλές σχέσεις μαζί τους (οι "κολλητοί" μου θα έλεγα) και μου λείπουν πολύ. Ακόμα και ο μικρός αδερφός. Οπότε κάτι γίνεται με το τηλ... Με τους συγγενείς της Αθήνας μιλάω 2-3 φορές την εβδομάδα max. Ο παππούς και η γιαγιά ανησυχούν.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 01:14, 03-02-09:

Πάντως τωρα που το σκέφτομαι ο μπαμπάς μου σπάνια με έπαιρνε τηλέφωνο εκείνος, αλλά αν δεν τον έπαιρνα μια μέρα, τα "άκουγα" πως τον ξέχασα.. και δυστυχώς ακόμα και τώρα καμιά φορά (κυρίως αν είμαι έξω) λέω στο άσχετο από μέσα μου "τι ώρα είναι; Να πάρω τον μπαμπά μου τηλέφωνο..".

ΥΓ: ΚΕ;

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 01:17, 03-02-09:

Είμαι 18, μένω εκτός ελλάδας.

μιλάμε κάθε μέρα.

καλα 18 δεν ειμαι, αλλά μιλάμε κάθε μερα

μλκιες λεμε, αλλα το θεωρω πολυ ουσιωδες να μιλαμε καθημερινα

γουιθ δεν αντ γουιθ δε μπρο.

Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 01:44, 03-02-09:

Κάθε μέρα...Εάν η μάνα μου δε με πάρει τηλέφωνο να με ακούσει να της πω ότι ζω και είμαι καλά δεν πρόκειται να κοιμηθεί το βράδυ...Και το ίδιο γίνεται και με τον αδερφό μου...
Το κακό δεν είναι αυτό όμως...Αλλά ότι αν δε με πάρει μέχρι κάποια ώρα μετά αρχίζω και ανησυχώ εγώ μήπως έπαθαν τίποτα και δε με πήραμε τηλέφωνο...Οπότε παίρνω εγώ...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xanp (Ξανθή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xanp
H Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H xanp έγραψε στις 09:41, 03-02-09:

Και οικογένεια έχω και μένω 5 λεπτά από την μαμά μου αλλά αν δεν την πάρω κάθε πρωί να της πω ότι έφτασα καλά στην δουλειά και καλημέρα καθώς και το τι έκανε το απόγευμα ο μικρός αρχίζει και κάνει διάφορα σενάρια πως κάτι συμβαίνει....Έτσι κάθε πρωί έχει τηλέφωνο και φυσικά μέσα στη μέρα και άλλα για να συνεννοηθούμε ποίος θα πάρει την γιαγιά μου σπίτι που φυλάει το μωρό, μέχρι και αν θέλω κάποιο περιοδικό η εφημερίδα να μου φέρει να διαβάσω μιας και εργάζεται σε περίπτερο και είμαι λαθραναγνώστης. Με τον μπαμπά μου μιλάμε 4-5 φορές τον μήνα αλλά μας βλέπουν και τους βλέπουμε σχεδόν καθημερινά.

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 09:54, 03-02-09:

Μιλάω κάθε μέρα με την μητέρα μου τουλάχιστον 2 φορές, πάω το μεσιμέρι ακόμα από το πάτρικό μου για να φάω, γιατί δεν άρχησα να μαγειρέυω ακόμα κανονικά... (μετά το γάμο).. μένω με τον Γιώργο.
Με τον μπαμπά μου μπορεί αν τον πετύχο σπίτι ώσπου να σχολάσει ο Γιώργος να έρθει να με πάρει, αλλιώς Σαββατο ή Κυριακή.
Στο τηλ δεν μιλάω με τον μπαμπα, πάρα πολύ σπάνια να τον πάρω νατου πω κάτι τηλεφωνικά.
Αλλά την μαμα μιλάμε και να μην παω απο εκεί.

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 10:31, 03-02-09:

Κι εγώ θα μιλήσω μινιμουμ 3-4 φορες τη βδομάδα και κατά μέσο όρο μια φορά τη βδομάδα θα τους δω στανταρ.

Πάντως έχει πλάκα ο μπαμπας μου που αφενός βρίσκει χαζές δικαιολογίες για να με πάρει τηλέφωνο και αφετέρου αμα μάθει ότι πήρα τη μαμά μου τηλ στο γραφείο με παίρνει να μου γκρινιάξει ότι όλο τη μάνα μου παίρνω τηλ και για κεινον αδιαφορώ!!!

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 14:37, 03-02-09:

Εγώ μένω στην ίδια πόλη με την μαμά μου αλλά σε διαφορετικές περιοχές! Μπορώ να ψηφίσω;

Μιλάμε καθημερινά, 3-4 φορές, είτε έχουμε να πούμε κάτι σημαντικό είτε όχι! Συνήθως πέρνει εκείνη, ορισμένες φορές είναι λιγάκι εκνευριστικό , και αν έχει περάσει πολύ ώρα και δεν έχουμε μιλήσει αρχίζω και ανησυχώ γιατί δεν πήρε!

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 14:50, 03-02-09:

Βασικά, επειδή μου έκανε αίσθηση η λέξη γκάλοπ να προέρχεται από το αγγλικό gallop, έψαξα λίγο το θέμα και τα συμπεράσματα είναι τα εξής:

gallop σημαίνει ως γνωστόν, καλπασμός και χρησιμοποιείται για άλογα και ουδεμία σχέση έχει με το gallup, που είναι το γνωστό μας γκάλοπ και το οποίο βγαίνει από το όνομα του αναλυτή, στατιστικολόγου George Gallup.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 15:19, 03-02-09:

πφφφφφφ... μας ήρθε και ο γραμματιζούμενος

καλα... ας το διορθώσει κάποιος καλός άνθρωπος που μπορεί

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 10:54, 14-08-12:

Κάθε μέρα, σίγουρα 5 φορές τη μέρα, με τη μανούλα.
Αφού σχολιάζουμε τα πάντα, είμαστε κολλητές ντε!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,928 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 16:41, 22-08-12:

1 φορα τη μερα στα σιγουρα...καποιες φορες μπορει να με παρουν και 2!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους