Πώς μπορούμε να πιστέψουμε στον εαυτό μας;

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Το πρόβλημα της χαμηλής αυτοεκτίμησης και αυτοπεποίθησης απασχολεί πολλούς ανθρώπους και έχει αντίκτυπο σε πολλές πτυχές της ζωής μας... όπως τις ερωτικές σχέσεις, τις επαγγελματικές, τις φιλικές. Πολλές φορές μειώνουμε τον εαυτό μας και τον υποβιβάζουμε. Δεν πιστεύουμε σε εμάς και τις ικανότητες μας. Νιώθουμε μειονεκτικά και υποδεέστεροι έναντι των άλλων. Για παράδειγμα μπορεί να σκεφτόμαστε " Έλα μωρέ, σιγά μη γυρίσει αυτός/ αυτή να κοιτάξει εμένα." ή " Σιγά μην τα καταφέρω."... Και πολλά άλλα παραδείγματα που δεν πιστεύουμε στον εαυτό μας . Το ερώτημα είναι, πως μπορούμε να το αλλάξουμε αυτό; Πως μπορούμε να σκεφτόμαστε θετικά για τον εαυτό μας και να λέμε "εγώ αυτός είμαι και αξίζω κάτι καλύτερο" ; Ειδικά στις ερωτικές σχέσεις το πρόβλημα της χαμηλής αυτοεκτίμησης είναι πάρα πολύ σοβαρό. Συχνά νιώθουμε ότι δεν είμαστε αρκετοί, ότι δεν αξίζουμε αγάπη, ότι δεν αξίζουμε να μας ερωτευτεί κάποιος και να είμαστε σε μία σχέση, ότι είμαστε "λίγοι" για να ενδιαφερθεί κάποιος για εμάς. Πως μπορεί να αλλάξει αυτή η οπτική και να εφοδιαστούμε με αυτοπεποίθηση και δυναμισμό ώστε να νιώθουμε σίγουροι για τον εαυτό μας και για αυτό που είμαστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
τι είναι αυτό που σε απασχολεί περισσότερο? γενικότερα η χαμηλή αυτοεκτίμηση ή η χαμηλή αυτοεκτίμηση στον ερωτικό τομέα? γιατί από το ποστ σου, το δεύτερο φαίνεται να σε απασχολεί κυρίως (όχι ότι είναι κακό, απλά ρωτάω για να ξέρω τι απάντηση να σου δώσω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
τι είναι αυτό που σε απασχολεί περισσότερο? γενικότερα η χαμηλή αυτοεκτίμηση ή η χαμηλή αυτοεκτίμηση στον ερωτικό τομέα? γιατί από το ποστ σου, το δεύτερο φαίνεται να σε απασχολεί κυρίως (όχι ότι είναι κακό, απλά ρωτάω για να ξέρω τι απάντηση να σου δώσω).

Το έθεσα γενικά ως θέμα, αν κάποιος είχε κάποια προσωπική εμπειρία και έκανε κάτι που τον βοήθησε να ξεπεράσει την ηττοπάθεια, να μιλούσε για αυτό. Αλλά ναι αναφερόμουν περισσότερο στην ανασφάλεια και την έλειψη αυτοπεποίθησης όσον αφορά τα ερωτικά, αν και θεωρώ πως αν κάποιος νιώθει ότι έχει χαμηλή αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίθηση στον ερωτικό τομέα, ίσως αυτή η στάση ζωής να τον ακολουθεί και σε άλλες πτυχές της ζωής του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Μολις βγεις έξω και δεις ότι ο ένας κοιτάει να την φέρει στον άλλο τοτε δεν θα έχεις χρονο για τέτοιες σκέψεις.


Για τα ερωτικα δεν μπορω να σε βοηθησω εκτος από το να σου πω αυτό που βλέπω στις γυναικες να κάνουν και χαλάει λιγο την κατασταση.
Να μην υπερ αναλυετε. Σου ζητάει κάποιος να βγειτε για ένα ποτο πές ένα ναι (αμα σ αρεσει) και ότι βγει στην πορεια.


Βλέπεις κάποιον να ενδιαφέρεται μη περιμενεις να σε παρακαλάει. Άρπαξε την ευκαιρια και συγχρονιστείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
If you want something you never had, you must be willing to do something you never did. Οπότε να είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου και να βρεις την ρίζα του προβλήματος. Αν θεωρείς πως η εξωτερική σου εμφάνιση είναι το εμπόδιο, γράψου γυμναστήριο, ξεκίνα να τρως σωστά, μάθε να βάφεσαι (αν δεν το κάνεις ήδη) ή ό,τι άλλο κρίνεις απαραίτητο για να βελτιωθείς ως προς αυτό. Η αυτοπεποίθησή σου δεν θα ανέβει από τη μια μέρα στην άλλη αλλά εν καιρώ θα νιώσεις πολύ καλύτερα. Αν πάλι πιστεύεις ότι το πρόβλημα είναι ο χαρακτήρας σου (αν και δεν πιστεύω πως αυτό είναι το θέμα σου), προσπάθησε να γίνεις πιο ενδιαφέρουσα προσωπικότητα ή αντιμετώπισε ό,τι ανασφάλειες κρίνεις πως θα σταθούν εμπόδιο σε μια μελλοντική σου σχέση.
Αν η απάντησή μου είναι τελείως άκυρη και δεν σε βοήθησε καθόλου, σορρυ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αν ο οποιοσδήποτε είναι ευτυχισμένος με αυτά που έχει πετύχει/είναι (σαν χαρακτήρας, σαν στάση ζωής, σαν εξωτερική εμφάνιση, σαν επαγγελματική πορεία), το τι λέει ο κόσμος γι αυτόν είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να τον απασχολεί.
Παρομοίως επομένως, και για εσένα. Αν σου αρέσεις (εσωτερικά και εξωτερικά), απλά φρόντισε να ανοίξεις λίγο τον κοινωνικό σου κύκλο για να επεκταθούν και οι γνωριμίες σου και να βρεις κάποιον να κάνετε το κλικ*. Ο τέλειος άνθρωπος δεν υπάρχει, και δεν έχει νόημα να προτυποποιήσεις την ομορφιά (εσωτερική και εξωτερική). Αν όμως αυτό που αποπνέεις για τον εαυτό σου είναι ο ορισμός της μιζέριας, σε ποιον να κάνεις εντύπωση;
Οπότε κάνε μια εσωτερική ενδοσκόπηση για το ποια στοιχεία του χαρακτήρα σου θα ήθελες να αλλάξεις (αν θα ήθελες), για να νιώθεις εσύ εντάξει, και προχώρα! Αν βγάζεις αυτή την σιγουριά, θα το δεις να αντανακλάται και στους γύρω σου!

*Επίσης μάθε να κοιτάς γύρω σου, θα εκπλαγείς από το πόσοι κάνουν οφθαλμόλουτρο ακόμα και όταν βγαίνεις άβαφη να πας στο περίπτερο. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι σε γουστάρουν, πάντως σε κοιτάνε. Και τις περισσότερες φορές ακόμα και οφθαλμόλουτρο για καμάκι να είναι, μερικές είμαστε τόσο χαζές που δεν το παίρνουμε καν πρέφα ακόμα και αν κουνάει πινακίδα με νέον :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Αν ο οποιοσδήποτε είναι ευτυχισμένος με αυτά που έχει πετύχει/είναι (σαν χαρακτήρας, σαν στάση ζωής, σαν εξωτερική εμφάνιση, σαν επαγγελματική πορεία), το τι λέει ο κόσμος γι αυτόν είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να τον απασχολεί.

πολύ ωραίο αυτό που είπες Ερινύς...
Πώς το πετυχαίνεις όμως αυτό?

ΥΣ: Το β' πρόσωπο, ρητορικό δεν απευθύνεται σε σένα συγκεκριμένα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Εγω πιστευω ότι πέρα από τις θεωρητικές συμβουλές οι οποιες είναι και αυτές χρησιμες βέβαια. Για να βελτιωθείς σε κάτι θέλεις πρακτική εμπειρια.


Για παράδειγμα εσενα το πρόβλημα σου τωρα είναι ότι πιθανον εισαι μονη σου και δεν έχεις κάποιον να σου τονώσει το ηθικό. Οποτε κάνεις απαισιοδοξες σκέψεις το έχω πάθει και εγω στην ηλικια σου. Ωστοσο εγω είμαι συνηθισμένος στην μοναξια μπορει να κατσω και 2-3 χρονια χωρις σχέση και να μη νιώθω ότι δεν αντέχω.


Για να γινει κάποιος καλος στις σχέσεις πρέπει να ξεκινησει να κάνει. Για να έχει κάποιος αυτοπεποιθηση πρέπει να ξεκινησει να κερδιζει για να γινει καποιος καλος στο σέξ πρεπει να ξεκινησει να κάνει. Δεν αρκουν μονο οι συμβουλες ξέρεις πρέπει να εισαι καλος και χαλαρος. Στα 18 μου μιλησα σε μια άγνωστη και με ειχε πιάσει τρεμουλο. Τωρα στα 31 μπορω ανα πάσα στιγμή να πιάσω κουβεντα με μια άγνωστη και να της προτείνω να βγουμε και να ανταλλάξουμε κινητα. Δεν είναι τιποτα στη χειροτερη θα αρνηθεί. Αλλα ουτε αυτό θα με πειραξει. Δεν θα διαγραψω τον αριθμο της απλα δεν θα ασχοληθώ ξανά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Προφανώς θα πάθεις και θα μάθεις και την επόμενη φορά θα προσπαθήσεις καλύτερα, δεν γίνεται αλλιώς!
Ωστόσο αυτό που εγώ πιστεύω είναι ότι αν δεν τα έχουμε καλά με τον εαυτό μας, στο τι θέλουμε, τι ψάχνουμε, τι μπορούμε να δώσουμε, όσους πειραματισμούς και προσπάθειες να κάνουμε, κάτι θα στραβώνει! Αν δεν ξέρεις τι θέλεις, πώς να ψάξεις; Πρίγκιπας στο άλογο δεν υπάρχει (και αυτό δεν πάει μόνο στα ερωτικά).

Γι αυτό πρότεινα και την εσωτερική ενδοσκόπηση, βέβαια η κοπέλα είναι ακόμα μικρή σχετικά, μετά τα 25-26 αρχίζεις και γίνεσαι πιο επιλεκτικός σε όλα και αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Kαμια φορά δεν είναι ότι παθαινεις. Απλα αν πάς να προσεγγίσεις 5-6 κοπελες μεσα σε 2 μήνες οι 2 μπορει να έχουν γκομενο οι άλλες 2 ψυχολογικά και στις άλλες 2 απλα να μην αρέσεις.


Και καλα να τα εχω εγω με τον εαυτο μου και στο τι ψάχνω αμα εσενα δεν σου κάτσω καλα με το που με δεις τι σημασια εχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Το πρόβλημα με την χαμηλή αυτοπεποίθηση το εντοπιζω στο εξής σημείο: τον εαυτό μας τον βλέπουμε από μέσα. Ξέρουμε κάθε σκέψη και κάθε αδυναμία. Τους υπόλοιπους όμως τους βλέπουμε απεξω. Βλέπουμε μόνο ο,τι αποφασίζουν εκείνοι να μας δείξουν. Έτσι συγκρινουμε το "ειναι καθ'εαυτό" μας με το "ειναι δι'εαυτο" του άλλου. Το οποίο είναι πολύ λάθος. Δεν μπορείς να συγκρινεις τον χειρότερο εαυτό σου με τον καλύτερο του άλλου. Αν παρατηρήσεις λίγο τους ανθρώπους, θα δεις ότι όλοι έχουν είτε ελλατωματα, είτε ανασφαλειες κλπ. Κανείς δεν είναι καλύτερος σου. Στην τελική αυτός/η που θα σε αγαπησει, θα σε αγαπησει γι'αυτο που είσαι εσύ όχι κανείς άλλος. Μην φοβασαι να ανοιχτεις λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Η καλυτερη λυση είναι να βγεις από το κομφορτ zone σου. Το βλέπω καθημερινα και από την δουλειά αρκετοι και αρκετές προτιμουν να μην γινονται δυσάρεστοι και προσπερνάνε πράγματα. Όμως μονο μεσα από την συγκρουση κάποιες φορές και την κοινωνικη τριβή πετυχαίνεις πράγματα οποτε και ανεβαινει η αυτοεκτιμηση σου.
Να κάθεσαι απλα σπιτι να μην κανεις τιποτα και να περιμενεις να ανεβει η αυτοεκτιμηση σου είναι λιγάκι αδυνατο. Σε παρα πολλους τομείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Ας αναδιατυπώσω την ερώτηση ... " Πως μπορούμε να ΑΓΑΠΗΣΟΥΜΕ τον εαυτό μας; "... να συμφιλιωθούμε με ολα αυτα τα αρνητικά που εχουμε, τις ατέλειες, τα ελαττώματα , τα μειονεκτήματα..., αλλα και πώς μπορουμε να αναγνωρίσουμε ολα τα θετικά, τις ομορφιές που εχουμε ; Ο δρόμος προς την αυτογνωσία και την πλήρη αποδοχή του εαυτού μας μου φαινεται πολυ δυσκολο πραγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Ας αναδιατυπώσω την ερώτηση ... " Πως μπορούμε να ΑΓΑΠΗΣΟΥΜΕ τον εαυτό μας; "... να συμφιλιωθούμε με ολα αυτα τα αρνητικά που εχουμε, τις ατέλειες, τα ελαττώματα , τα μειονεκτήματα..., αλλα και πώς μπορουμε να αναγνωρίσουμε ολα τα θετικά, τις ομορφιές που εχουμε ; Ο δρόμος προς την αυτογνωσία και την πλήρη αποδοχή του εαυτού μας μου φαινεται πολυ δυσκολο πραγμα.


Eισαι μικρη ακομα για αυτό σου φαινεται βουνο εγω πχ στα 30 πλεον δεν έχω χρονο να σκεφτώ τέτοια πράγματα γιατι καθημερινα περιμένουν εξω εχθροί και φιλοι. Οποτε νιώθεις οκ με τον εαυτο σου και συνεχιζεις. Ο καθενας με τα ελατωματα του δεν τρέχει τιποτα.

Ο εχθρος δεν τον ενδιαφέρει αν εσυ νιώθεις καλα ή όχι με τον εαυτο σου απλα θέλει να σε ξεπαστρέψει. Οποτε αφηνεις τον εσωτερικο εμφυλιο και επικεντρώνεσαι σε άλλα. Διαβάζεις - ενημερώνεσαι - δικτυώνεσαι - έρχεσαι σε επαφή με κοσμο γινεσαι δυνατοτερος ανθρωπος , ετοιμόλογος , ψυχραιμος κτλπ και σε οποιον αρέσεις στην τελική. Για τους άλλους χέστηκες και αμοιβαια τα αισθηματα. Μη το αναλυεις τοσο πολύ. Εκτος αν θες να γινεις ποιητρια ή άνθρωπος του πνευματος. Οι πρακτικοι ανθρωποι που μάχονται στην καθημερινοτητα δεν έχουν πολυτελεια για τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυστυχώς, δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο, ώστε να φτάσεις εγγυημένα στο πολυπόθητο προορισμό τού "πώς ν' αγαπήσεις τον εαυτό σου". Είναι πολλά, άλλα μικρά κι άλλα μεγαλύτερα, που το συνθέτουν αυτό. Πρωτίστως, έρχεται μπροστά η Αυτογνωσία. Για να σε αγαπήσεις, θα πρέπει να ξέρεις ποια είσαι. Άρα, πρέπει να λογαριαστείς μαζί της (βλ Αυτογνωσία), αλλά, για να γίνει αυτό, προϋποθέτει ότι θα μείνεις εντελώς εκτεθειμένη μπροστά της. Αν δεν τα βάλεις κάτω αντικειμενικά, δεν γίνεται δουλειά. Πάρε ένα χαρτί και γράψε "έχω αυτά τα θετικά κι εκείνα τ' αρνητικά". Μετά θέσε ερωτήσεις. Απάντησε με ειλικρίνεια. Τι κάνω για τα θετικά που έχω; Τα χρησιμοποιώ; Τα εκφράζω; Τι κάνω για να τα καλλιεργήσω, ίσως να τα πάω ένα επίπεδο ακόμα πάνω ή/και να με οδηγήσουν σε κάτι άλλο; Απ' την άλλη, έχω αυτά τ' αρνητικά. Τι μπορώ να κάνω για να τα αφανίσω από μέσα/πάνω μου, ή τουλάχιστον να τα ξεθωριάσω όσο γίνεται; Από πού πηγάζουν; Όλα αυτά έχουν βάση. Θέλουν μελέτη και δουλειά. Και στο φινάλε, αν το καλοσκεφτείς, έχεις την ουσία τού προβλήματός σου μπροστά σου, στο χαρτί. Γιατί όλα αυτά περικλείουν εσένα, τα βιώματά σου, τις φοβίες σου, τις ανασφάλειές σου. Μα και τα προτερήματά σου. Από εκεί και πέρα, έπειτα απ' τη συνειδητοποίηση, έρχεται το σκληρότερο και πιο επώδυνο: το να κάτσεις να δουλέψεις με τον εαυτό σου.

Επίσης, να πω πως είναι σημαντικό να σέβεσαι πρωτίστως εσύ η ίδια τον εαυτό σου. Να σέβεσαι το ποια είσαι, τα όριά σου, τα θέλω σου σε στιγμές και φάσεις. Κι άμεσα σχετίζεται ο περίγυρος. Άτομα που δεν σε εκτιμούν, δεν χάνουν ευκαιρία για κριτική και γενικά κάνουν το καθετί, κι ολοένα καταφέρνουν να σε μικραίνουν έως φτάσεις να γίνεις ένα μικρό κουβάρι και να ζαρώσεις στη γωνία, βρίσκονται πάνω πάνω στη λίστα, με τα οποία θα πρέπει να έρθεις αντιμέτωπη. Και γιατί πρέπει να τους βάλεις στη θέση τους ή να τους απομακρύνεις, μα και γιατί δεν έχεις χτίσει την αυτοεκτίμησή σου ακόμα και δεν έχεις μάθει να κλείνεις τ' αυτιά σου και να προχωράς απτόητη (εικάζω, δηλαδή!).

Μάθε να αναλύεις και να εκλογικεύεις το καθετί. Πολλές φορές διογκώνουμε κάτι στο μυαλό μας. Το κάνουμε δυσθεώρητο, κι έτσι βάζουμε τον εαυτό μας σε απραγία από φόβο και το πελάγωμα που νιώθουμε, βλέποντάς το βουνό. Και μάθε να παίρνεις και κάποια πράγματα στο ψιλό. Διακωμώδησε το κατιτίς σου, αυτοσαρκάσου. Βγάζεις αυτό που σε βασανίζει απ' τον προστατευτικό κλοιό, που η ίδια του έχεις φορέσει, και γίνεται πιο απτό.

Γενικά, δεν είναι κάτι εύκολο, και δεν γίνεται απ' τη μια μέρα στην άλλη. Σίγουρα αξίζει η προσπάθεια, όμως. Και θα προτείνω, σε περίπτωση που δεν τα καταφέρνεις, να ζητήσεις και τη βοήθεια κάποιου άλλου, ίσως κι ενός ψυχολόγου, ιδίως αν είναι κάτι που είναι τροχοπέδη στη ζωή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Εγώ θα προσθέσω στη συζήτηση οτι θα έπρεπε σαν κοινωνία να βάλουμε στη ζωή μας περισσότερο και το θέμα της ψυχικής υγείας. Μου φαίνεται τρομερά παράδοξο οτι υπάρχουν τόσοι πολλοί τρόποι που προωθούν το πώς θα προσέξουμε την σωματική μας υγεία αλλά το θέμα της ψυχικής υγείας φαίνεται ακόμα να είναι ταμπού. Σχεδόν όλοι οι δήμοι έχουν ή συνεργάζονται με κέντρα ψυχικής υγείας στα οποία γίνεται πολύ καλή δουλειά και μάλιστα δωρεάν. Αν θεωρεί κάποιος οτι ο ίδιος ή κάποιος συγγενής ή φίλος αντιμετωπίζει κάποια θέματα στα οποία χρειάζεται κάποια βοήθεια, ας στραφεί προς τα κέντρα αυτά ή σε κάποιο ιδιωτικό ψυχολόγο αν έχει τα μέσα. Γίνονται θαύματα εκεί μέσα. Δε χρειάζεται να περνάμε τη ζωή μας χωρίς την ψυχική βοήθεια. Υπάρχουν τρόποι να βοηθηθούμε και να κάνουμε τον τρόπο ζωής μας καλύτερο. Όπως όταν σπάμε το πόδι μας πάμε στο γιατρό και μας το βάζει στο γύψο, έτσι και όταν έχουμε θέματα με την ψυχολογία μας πρέπει να στρεφόμαστε προς τους λειτουργούς ψυχικής υγείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
να συμφιλιωθούμε με ολα αυτα τα αρνητικά που εχουμε, τις ατέλειες, τα ελαττώματα , τα μειονεκτήματα..., αλλα και πώς μπορουμε να αναγνωρίσουμε ολα τα θετικά, τις ομορφιές που εχουμε ; Ο δρόμος προς την αυτογνωσία και την πλήρη αποδοχή του εαυτού μας μου φαινεται πολυ δυσκολο πραγμα.
το θέμα δεν είναι να συμφιλιωθείς με τα αρνητικά και τα ελαττώματα η να αποδεχτείς τον εαυτό σου
το θέμα είναι να τα εξαλείψεις και να γίνεις καλύτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,087 μηνύματα.
το θέμα δεν είναι να συμφιλιωθείς με τα αρνητικά και τα ελαττώματα η να αποδεχτείς τον εαυτό σου
το θέμα είναι να τα εξαλείψεις και να γίνεις καλύτερη.


Κανένας δεν είναι τέλειος και αυτό είναι κάτι που πρέπει να αποδεχτούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,570 μηνύματα.
Το θέμα είναι να τα αποδεχόμαστε, χωρίς παράλληλα να παύουμε να προσπαθούμε για το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Να προσθέσω τα εξής. Η αυτοπεποίθηση δεν είναι θέμα τελειοτητας. Σίγουρα βοηθάει να έχεις αρκετά καλά χαρακτηριστικα, όμως μπορεί κάποιος πχ να έχει πολλά καλά χαρατηριστικα/χαρακτήρα αλλά η αυτοπεποίθηση του να είναι στο πάτωμα και αντίστοιχα, μπορεί κάποιος φαινομενικά να μην είναι κάτι φοβερό, και να έχει τρελή αυτοπεποίθηση. Και αυτό φαίνεται. Άνθρωποι με τρελή αυτοπεποίθηση μας φαίνονται και καλύτεροι, ομορφοτεροι κλπ. Τα τελευταία χρόνια παρατηρω ότι τα νέα παιδιά είναι πολύ ανταγωνιστικά μεταξύ τους, κάτι που δεν υπήρχε τόσο όταν εγώ μεγαλωνα. Αυτός ο ανταγωνισμός ευνοεί μόνο τους χοντροπετσους ενώ άνθρωποι πιο ευαισθητοι συνήθως χάνουν σε αυτοπεποίθηση. Είναι καλύτεροι οι μεν από τους δε? Σε καμία περίπτωση. Όταν συνειδητοποιησεις ότι η γνώμη των άλλων και τα υποτιθεμενα στανταρτς που έχουν για να χαρακτηριστεί κάποιος αξιος πρώτον είναι f#%%d up και βασισμένα σε λάθος πρότυπα που μας κατακλιζουν, και δεύτερον, σε επηρεάζουν όσο αφηνεις εσύ να σε επηρεασουν, θα νιωσεις πολύ καλύτερα. Όταν θέσεις εσύ τα δικά σου στανταρτς και είσαι σίγουρη ότι προσπαθεις να είσαι το καλύτερο που μπορείς να γινεις, θα έχεις αυτοπεποίθηση. Το θέμα είναι να θέσεις σωστά στανταρτς το οποίο αφορά πρώτα τον χαρακτήρα σου και δευτερευόντως την εμφάνιση. Η εμφάνιση έχει πράγματα που διορθωνονται και πράγματα που πρέπει να τα αποδεχτουμε. Δεν πρέπει κάποιος να κρίνεται με βάση κάποια πράγματα με τα οποία γεννήθηκε και δεν αλλάζουν. Δεν είναι καν σημαντικά για τη ζωή σου και σε καμία περίπτωση δεν σε χαρακτηρίζουν. Τι να το κάνεις αν είσαι όμορφος απ'έξω και βοθρος μέσα? Βελτιωνεις ο,τι βελτιώνεται και αν δεν τα καταφερεις, τουλάχιστον προσπαθησες και αυτό θα σε ανεβάσει στα μάτια σου. Εξάλλου η ζωή δεν (πρέπει να) είναι ένας συνεχής αγώνας, δεν είναι κουρσα και οποίος τερματίσει πρώτος θα κερδίσει κάτι. Αυτά! Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top