Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,089 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,979 μηνύματα σε 74,643 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές ιατρικές γνώσεις

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 22:35, 11-02-09:

Έκλεψα τον τίτλο από το Καγίρι και έφτιαξα την παραλλαγή...

Σκεφτόμουν λοιπόν ότι εγώ ως άζχετη από ιατρική, αμα έχω κάποια απορία τι κάνω; :S
Και τότε σκέφτηκα ότι στο στέκι υπάρχει κόζμος που θα ξέρει αυτό που εγώ δεν (θέλω να) ξέρω. (καλά την Whitedrum σκεφτόμουν και την QsLv, αλλά φαντάζομαι θα υπάρχουν κι άλλοι)

Καιρός να τους ξετινάξουμε στις ερωτήσεις...

Ερώτηση πρώτη κατάδική μου-
Τι είναι η χολή; Πού βρίσκεται; Τι κάνει; Σε τι χρησιμεύει;

(...αισθάνομαι ήδη πολύ ούφο, οπότε σε επόμενο ποστ θα σας πετάξω κάτι για πλοία να μην καταλάβετε Χριστό- xoxo :p)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 22:44, 11-02-09:

Χολή=χοληδούχος κύστη

Τουτέστιν είναι κύστη. Απόσο ξέρω η χολή βρίσκεται πάνω στο συκώτι και περιέχει υγρά τα οποία καταλήγουν στο στομάχι και βοηθούν στην πέψη του λίπους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 22:50, 11-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Tetragrammaton
Χολή=χοληδούχος κύστη

Τουτέστιν είναι κύστη. Απόσο ξέρω η χολή βρίσκεται πάνω στο συκώτι και περιέχει υγρά τα οποία καταλήγουν στο στομάχι και βοηθούν στην πέψη του λίπους.
Μήπως εννοείς πάνω από το συκώτι; Γιατί "πάνω στο"...;
Ένα σχηματάκι θα βοηθούσε! :p

(ζντουφ)

Πωπωω για γιατρός έπρεπε να πάω! λολζ

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 22:57, 11-02-09:

Πάντως, πολύ ωραίο θέμα άνοιξες, νομίζω θα ενδιαφέρει πολλά μέλη εδώ.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φοίβος
Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O Φοίβος έγραψε στις 23:43, 11-02-09:

(από http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A7%...83%CF%84%CE%B7 )
Αλλά στο βιβλίο Van De Graaff ανατομίας το δείχνει λίγο διαφορετικά :
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  gallbl.jpg
Εμφανίσεις:  165
Μέγεθος:  9,3 KB

ΥΓ. Το πρασινάκι είναι!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 00:25, 12-02-09:

Μικρές ιατρικές γνώσεις

Ένας στους δύο καρκίνους έχει επιγενετική βάση
και η σωστή διατροφή μπορεί να τον καταπολεμήσει.
Το μπρόκολο και το σκόρδο, ως πηγές αναστολέων
των αποακετυλασών, μας βοηθούν να κρατήσουμε
ενεργά τα γονίδια που καταστέλλουν τον καρκίνο
ανέφερε ο καθηγητής στο ΑΠΘ και διευθυντής
του Ινστιτούτου Βιοτεχνολογίας του ΕΚΕΤΑ
Αθανάσιος Τσαυτάρης.

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 557 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 00:57, 12-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Tetragrammaton
Χολή=χοληδούχος κύστη

Error, something error happens.

Χοληδόχος κύστη = η κύστη στην οποία αποταμιεύεται η χολή όταν το έντερο δε δουλεύει (όταν παύει η πέψη)

Χολή = αλκαλικό υγρό που εκκρίνεται από το ηπατικό παρέγχυμα και απελευθερώνεται στο δωδεκαδάκτυλο κατά τη διάρκεια της πέψης όπου βοηθά τη διάσπαση λιπιδίων.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 01:07, 12-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από QsLv
Error, something error happens.

Χοληδόχος κύστη = η κύστη στην οποία αποταμιεύεται η χολή όταν το έντερο δε δουλεύει (όταν παύει η πέψη)

Χολή = αλκαλικό υγρό που εκκρίνεται από το ηπατικό παρέγχυμα και απελευθερώνεται στο δωδεκαδάκτυλο κατά τη διάρκεια της πέψης όπου βοηθά τη διάσπαση λιπιδίων.
Κατάλαβα. Ευχαριστώ

Πάντως οι εικονίτσες του Φοίβου με μπέρδεψαν ακόμα περισσότερο αναφορικά με το πού ακριβώς βρίσκεται η χολή μέσα στο σώμα :X

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:05, 12-02-09:

Έχω μια απορία, άΖχετη με τα προηγούμενα:

Θέμα: Εγγυμοσύνη
1α. Αν θυμάμαι σωστά 3 μηνών είσαι όταν είσαι 14 εβδομάδων? Γιατί??? (και όχι 12 εννοώ)

1β. Γιατί το πρώτο τρίμηνο είναι πιο επικίνδυνο από τα υπόλοιπα? (γενικά ο κόσμος δεν το λέει το 1ο τρίμηνο μέχρι να "δέσει" το παιδί, έτσι το έχω ακούσει τουλ εγώ να λένε. Είναι κάποιο urban legend ή έχει βάση? Και αν ναι γιατί?)

1γ. Γνωρίζω μια γυναίκα που κάπνιζε κατά τη διάρκεια της εγγυμοσύνης της. (1-3 τσιγάρα την ημέρα από ότι ξέρω). Πόσο καταστροφικό είναι αυτό για το μωρό?

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 11:22, 12-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Έχω μια απορία, άΖχετη με τα προηγούμενα:

Θέμα: Εγκυμοσύνη
1α. Αν θυμάμαι σωστά 3 μηνών είσαι όταν είσαι 14 εβδομάδων? Γιατί??? (και όχι 12 εννοώ)
Οι εβδομάδες μετράνε από την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου.
Αν η τελευταία σου περίοδος ήταν 31 Ιουλίου, 31 Ιουλίου ξεκινάει η πρώτη εβδομάδα της κύησης. Ο μήνας ξεκινάει 10 μέρες μετά, δηλαδή μπαίνεις στον 1ο μήνα 10 Αυγούστου, στον 2ο μήνα 10 Σεπτεμβρίου κλπ.

1β. Γιατί το πρώτο τρίμηνο είναι πιο επικίνδυνο από τα υπόλοιπα? (γενικά ο κόσμος δεν το λέει το 1ο τρίμηνο μέχρι να "δέσει" το παιδί, έτσι το έχω ακούσει τουλ εγώ να λένε. Είναι κάποιο urban legend ή έχει βάση? Και αν ναι γιατί?)
Το πρώτο τρίμηνο είναι το πιο επικίνδυνο για αποβολές. Η συντριπτική πλειοψηφία των αποβολών και των παλίνδρομων κυήσεων συμβαίνουν τότε, οπότε για σιγουριά οι περισσότερες περιμένουν να περάσει το πρώτο τρίμηνο.

1γ. Γνωρίζω μια γυναίκα που κάπνιζε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της. (1-3 τσιγάρα την ημέρα από ότι ξέρω). Πόσο καταστροφικό είναι αυτό για το μωρό?
Το κάπνισμα είναι πολύ επικίνδυνο για το έμβρυο και το νεογέννητο, μέχρι 2 ετών περίπου. Το βιβλίο που διαβάζω για το θηλασμό λέει για παράδειγμα ότι μέχρι να γίνει 2 ετών το μωρό, τα κύτταρα των πνευμόνων δεν ανανεώνονται. Αν λοιπόν καταστραφούν κάποια κύτταρα εξ αιτίας του καπνού (που καταστρέφονται), το μωρό είναι καταδικασμένο να ξεκινήσει τη ζωή του με λιγότερα κύτταρα στους πνεύμονες.

Δεν ξέρω στα πόσα τσιγάρα αρχίζει η ζημιά, εγώ παζάρια δεν κάνω.
Μπροστά στο μωρό δεν θα καπνίσει ΚΑΝΕΙΣ.

Ενδεικτικά παραθέτω από in.gr

Το κάπνισμα
Το τσιγάρο δεν βλάπτει μόνο εσάς. Αυτό το ξέρετε ήδη, αλλά σίγουρα σκέφτεστε -όπως οι περισσότεροι από εμάς- ότι οι ασθένειες περνούν το κατώφλι των άλλων. Η συνήθεια όμως αυτή επηρεάζει με πολλούς τρόπους το μωράκι σας, γιατί το κάπνισμα:
  • Δημιουργεί κακής ποιότητας πλακούντα και τον φθείρει νωρίτερα από τη φυσιολογική... ημερομηνία λήξης του. Έτσι, αντί ο πλακούντας να λειτουργεί σαράντα εβδομάδες, στην περίπτωση που καπνίζετε ζει μόνο τριάντα έξι ή το πολύ τριάντα οκτώ. Αν δεν μπορείτε, λοιπόν, να απαρνηθείτε το τσιγάρο, τουλάχιστον μην το αποκρύψετε από το γιατρό σας. Πρέπει να είναι ενημερωμένος, για να παρακολουθεί την κατάσταση του πλακούντα
  • Αυξάνει σημαντικά (σχεδόν διπλασιάζει) τον κίνδυνο αποβολής
  • Περιορίζει την ανάπτυξη του εμβρύου. Αυτό συμβαίνει, γιατί τα προϊόντα της καύσης του τσιγάρου παράγουν ορισμένες ουσίες στο αναπνευστικό σύστημα, όπως το διοξείδιο του άνθρακα, το οποίο δεσμεύεται πιο εύκολα από την αιμοσφαιρίνη στο αίμα. Έτσι, αντί η αιμοσφαιρίνη να δεσμεύει μόρια οξυγόνου και να τα μεταφέρει στο έμβρυο για να αναπνέει, δεσμεύει διοξείδιο του άνθρακα, με αποτέλεσμα να φτάνει λιγότερο οξυγόνο στο παιδί, το οποίο τελικά θα γεννηθεί με μικρότερο βάρος από το κανονικό. Φανταστείτε το μωρό σαν ένα φυτό που δεν ποτίζεται καλά, δεν αναπτύσσεται κανονικά και μαραζώνει...
  • Διπλασιάζει σχεδόν το ενδεχόμενο ενός πρόωρου τοκετού
  • Είναι δυνατόν να προκαλέσει συγγενείς δυσπλασίες ή ανωμαλίες στο κεντρικό νευρικό σύστημα του παιδιού
  • Ενισχύει τον κίνδυνο θανάτου του παιδιού στην πρώτη εβδομάδα της ζωής του
  • Μια πρόσφατη έρευνα αποκάλυψε ότι ακόμα κι αν ένα παιδί από μητέρα καπνίστρια γεννηθεί τελικά γερό, μπορεί να παρουσιάσει μειωμένη ικανότητα μάθησης και προβληματική συμπεριφορά. Φαίνεται, δηλαδή, ότι ο καπνός από το τσιγάρο μακροπρόθεσμα θολώνει τις πνευματικές του δυνατότητες και αμβλύνει την ηθική του. Ίσως θεωρείτε το πόρισμα αυτής της μελέτης κάπως υπερβολικό. Τα επακόλουθα όμως του παθητικού καπνίσματος δεν σηκώνουν αμφισβήτηση
  • Η παρουσία σας σε χώρους καπνιστών -ακόμη κι αν δεν βάζετε το τσιγάρο στο στόμα σας- ενέχει κινδύνους όχι μόνο για εσάς αλλά και για το μικρό σας. Ο οργανισμός σας απορροφά μεγάλη ποσότητα νικοτίνης, που έχει εξίσου κακή επίδραση στην υγεία. Γι' αυτό, άλλωστε, τα παιδιά που μεγαλώνουν σε περιβάλλον καπνιστών έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να πάθουν κάποιο αναπνευστικό νόσημα σε σύγκριση με άλλα των οποίων οι γονείς δεν καπνίζουν. Αν, λοιπόν, δεν μπορείτε να κόψετε εντελώς το τσιγάρο, τουλάχιστον περιορίστε το στα πέντε τσιγάρα την ημέρα, ως ένδειξη σεβασμού στο πλασματάκι, το οποίο αναπνέει από το οξυγόνο σας.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 11:48, 12-02-09:

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής απλό, το οποίο όμως ακόμα δεν έχω διαχωρίσει. Πότε κάποιος έχει ίωση, πότε γρίπη και πότε ένα κρύωμα;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:57, 12-02-09:

Νομίζω ότι
Η γρίπη είναι ίωση (υπάρχει πχ το αντιγριπικό εμβόλιο, που είναι δλδ εμβόλιο κατά της συγκεκριμένης ίωσης)
Και βάση του παιδιάτρου μου, δεν υπάρχει αυτό που λέμε "κρύωμα"
Οτι μην περπατάς ξυπόλητος γιατί θα "κρυώσεις"

Το μόνο που υπάρχει, είναι οι ιώσεις
Ιοί οι οποίοι μεταδίδονται κατά 90% από την αφή μας

Αν βγεις με βρεγμένο κεφάλι στα χιόνια, θα πάθεις ψύξη όχι κρύωμα
Το κρύωμα είναι κάτι σαν urban legend

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 13:12, 12-02-09:

Μήπως το γεγονός ότι κάποιος βγαίνει ελαφριά ντυμένος και αρρωσταίνει έχει να κάνει με το ότι το σώμα του δυσκολεύεται να καταπολεμήσει κάποιον ιό και παθαίνει τελικά ίωση;

Όταν σε κάποιον πονάει ο λαιμός και τρέχει η μύτη του, είναι απλά ένας ιός που έχει αυτά τα συμπτώματα;

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 13:42, 12-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Μήπως το γεγονός ότι κάποιος βγαίνει ελαφριά ντυμένος και αρρωσταίνει έχει να κάνει με το ότι το σώμα του δυσκολεύεται να καταπολεμήσει κάποιον ιό και παθαίνει τελικά ίωση;

Όταν σε κάποιον πονάει ο λαιμός και τρέχει η μύτη του, είναι απλά ένας ιός που έχει αυτά τα συμπτώματα;

Λοιπόν γιατρός βέβαια δεν είμαι αλλά ξέρω τα εξής σε γενικές γραμμές:

Η ίωση μπορεί να έχει πολλές μορφές, π.χ. απλή ατονία για πολλές μέρες, γαστρεντερικές διαταραχές χωρίς πυρετό, γαστρεντερικές διαταραχές με πυρετό, πονόλαιμο με ή χωρίς πυρετό, συνάχι, καταρροή με ή χωρίς οικογένεια .... συγγνώμη πυρετό ήθελα να πω, κλπ, κλπ

Η γρίπη είναι και αυτή ένα είδος ίωσης, νομίζω όμως κάπως πιο βαρύ και σύνθετο. Υπάρχουν βέβαια πάλι κι εδώ διάφορες μορφές, νομίζω όμως ότι κρατάει περισσότερο καιρό και έχει πιο βαριά συμπτώματα από τις απλές ιώσεις (αυτό θα ήθελα να μας το διευκρινίσει ένας γιατρός) ...ενίοτε η γρίπη αφήνει πίσω της και πτώματα, π.χ. κινέζικη γρίπη.

Τώρα το κρύωμα δεν ξέρω αν υπάρχει ή όχι, μάλλον τείνω να πιστέψω πως δεν υπάρχει ... βέβαια εγώ παλιά που είχα αποκτήσει μια ευαισθησία στο συνάχι .... όποτε καθόμουν σε ρεύμα, πάθαινα συνάχι... αλλά πάλι δεν ξέρω, γιατί έχω και μια συγγενή πάθηση της αλλεργικής ρινίτιδας, οπότε μάλλον δεν είμαι δείγμα αντιπροσωπευτικόν!
Μάλλον ο γιατρός της ΚουΕ έχει δίκαιο,.......... όμως θα σκεφτεί κανείς το εξής απλό, αν βγούμε στους 0 βαθμούς έξω και χιονίζει και μείνουμε πολύ ώρα χωρίς μπουφάν, ή αν περπατάμε χωρίς ομπρέλα στη βροχή και βραχούμε, πολύ όμως και δεν στεγνώσουμε ... γιατί αρρωσταίνουμε; Μήπως είναι από το σοκ που παθαίνει ο οργανισμός, λόγω διαφοράς θερμοκρασίας ... αυτό όμως τότε δεν είναι κρύωμα;

Μπορεί να εξηγήσει κάποιος γιατρός;;;;

Αμάν ρε συ Φαντ.....τι ρωτάς κι εσύ;;;
Πες εκεί είμαι άρρωστος ... δε σου φτάνει, πρέπει να ξέρεις και από τι;;;;

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 13:46, 12-02-09:

Όταν βγαίνεις ελαφριά ντυμένος και έχει κρύο, προφανώς έχεις βγει από κάπου πιο ζεστά. Οι εναλλαγές θερμοκρασίας είναι επιβαρυντικές. Το κρύο είναι επιβαρυντικό όπως και η ζέστη -καθώς απειλεί την ισορροπία της σωματικής θερμοκρασίας και ο οργανισμός συσπειρώνεται, κοπιάζει δηλαδή για τη διατήρηση σταθερής θερμοκρασίας. Μπορείς όμως να βγεις ελαφριά ντυμένος και να μην αρρωστήσεις, δεν είναι απαραίτητο σαφώς. Το οτι έχει κρύο έξω, το οτι μπαινοβγαίνεις σε μέρη με υψηλή θερμοκρασία και υγρασία (=συνάθροιση μικροβίων), η γενικότερη υγρασία του χειμώνα, η κόπωση και ένα σωρό άλλα μαζεύονται και έχουν σαν αποτέλεσμα το να αρρωστήσει κανείς (και αυτό πάλι δεν είναι απόλυτο).

Η γρίπη είναι συγκεκριμένος ιός. Κρύωμα = ίωση (όχι πάντα κάποια συγκεκριμένη). Πολλοί ιοί μεταδίδονται με σταγονίδια (φτέρνισμα φερ'ειπείν) και απ'εκεί μέσω του αέρα. Όταν πονάει ο λαιμός και τρέχει η μύτη συνήθως είναι κάποια ίωση του αναπνευστικού, και συνήθως αυτή η ίωση δεν είναι γρίπη.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 14:10, 12-02-09:

Πολύ ωραία! Και για πείτε μου λοιπόν, τι συμβαίνει στα παρακάτω:
  1. για να καταπολεμήσουμε την ίωση του αναπνευστικού (με λαιμό και μύτη), κάνει καλό να πίνουμε ζεστά ροφήματα; Αν είναι καυτά ροφήματα (όχι σε σημείο να σε κάψει σαφώς) κάνει περισσότερο κακό παρά καλό; Έχω ακούσει δηλαδή, ότι ευνοείς υποτίθεται την ανάπτυξη των ιών με την αυξημένη θερμοκρασία.
  2. Επίσης, για να πέσει ο πυρετός πρέπει να κάνουμε ζεστό ή κρύο μπάνιο;
  3. Γιατί όταν είμαστε άρρωστοι τρώμε λαπά, ή σούπα με μοσχαράκι καρότα σέλινο, ή κοτόσουπες;
  4. Όταν είμαστε άρρωστοι και δεν παίρνουμε φάρμακα, κάνουμε μακροχρόνια καλό στο ανοσοποιητικό μας;
  5. Γιατί το τσάι κάνει καλό όταν είμαστε άρρωστοι και γιατί το μέλι καταπραΰνει τον πονόλαιμο;
  6. Η γιαγιά μου όταν με πονάει ο λαιμός μου, με εντριβές με λάδι λίγο πάνω από τον καρπό του αντίστοιχου χεριού με την μεριά του λαιμού που με πονάει, καταφέρνει και φεύγει ο πονόλαιμος. Γιατί πετυχαίνει κάτι τέτοιο;

υγ: οι απορίες δεν είναι μόνο δικές μου, στις περισσότερες έχω δώσει εξήγηση, απλά θέλω κι άλλες γνώμες

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fandago : 12-02-09 στις 14:25. Αιτία: αρίθμηση
Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 14:34, 12-02-09:

Πολύ ωραία! Και για πείτε μου λοιπόν, για να καταπολεμήσουμε την ίωση του αναπνευστικού (με λαιμό και μύτη), κάνει καλό να πίνουμε ζεστά ροφήματα; Αν είναι καυτά ροφήματα (όχι σε σημείο να σε κάψει σαφώς) κάνει περισσότερο κακό παρά καλό; Έχω ακούσει δηλαδή, ότι ευνοείς υποτίθεται την ανάπτυξη των ιών με την αυξημένη θερμοκρασία.

Επίσης, για να πέσει ο πυρετός πρέπει να κάνουμε ζεστό ή κρύο μπάνιο;

Γιατί όταν είμαστε άρρωστοι τρώμε λαπά, ή σούπα με μοσχαράκι καρότα σέλινο, ή κοτόσουπες;
1. Δεν είναι θεραπεία τα ζεστά ή κρύα ροφήματα. Είναι προσωρινή ανακούφιση.
Συνήθως υπάρχει υπεραιμία όταν υπάρχει πονόλαιμος. Άρα, ένα κρύο ρόφημα θα ανακουφίσει πιο αποτελεσματικά γιατί προκαλεί συστολή των αγγείων.
Ένα ζεστό ρόφημα προκαλεί μειωμένη αίσθηση πόνου μεταθέτοντας την αντίληψη του πόνου, και όσο πιο ζεστό τόσο πιο αποτελεσματικό.
Το κρύο θα ήταν θεωρητικά προτιμότερο, όμως στην πράξη κανένα από τα δυο άκρα δεν είναι δόκιμο.

2. Στην Πρώην Σοβιετική Ένωση τα υψηλά εμπύρετα τα αντιμετώπιζαν βάζοντας τον ασθενή σε μια μπανιέρα γεμάτη πάγο. Δεύτερος θερμοδυναμικός νόμος, κοινή λογική. Θερμικό σοκ στον οργανισμό, πολύ σκληροπυρηνική αντιμετώπιση.
Το πολύ ζεστό μπάνιο μάλλον περισσότερη δυσφορία προκαλεί (λόγω αγγειοδιαστολής και μεταφοράς θερμότητας) παρά βοηθάει στο να πέσει ο πυρετός.

3. Όταν κανείς έχει πυρετό, συνήθως το να φάει ένα βαρύ γεύμα θα τον ταλαιπωρήσει στη χώνεψη και ίσως επιβαρύνει λίγο το εμπύρετο. Σε φυσιολογικές συνθήκες ένα άτομο έχει κατά λίγα δέκατα °C αυξημένη θερμοκρασία κατά την πέψη. Έτσι συνίστανται εύπεπτα/ελαφριά γεύματα με σχετικά ουδέτερη συμπεριφορά στο στομάχι (π.χ. όχι λίπη γιατί θα γεμίσεις οξέα και θα νιώθεις άβολα). Πάντως, και μακαρονάδα ή παστίτσιο ή πατσά να φας, it's not the end of the world. Μπορείς κάλλιστα να τρως κανονικά όντας άρρωστος αν νιώθεις σε θέση να το κάνεις και δεν επιτάσσει διαιτολογικές αλλαγές η ασθένεια, αρκεί να ενυδατώνεσαι καλά.

(Πα να διαβάσω Βιοχημεία τώρα, λολ.)

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:56, 12-02-09:

Εγώ πάλι θέλω να ρωτήσω πόσο επικίνδυνες είναι οι πέτρες στη χολή. Αληθεύει πως η κληρονομικότητα αυξάνει πολύ τις πιθανότητες να τις αποκτήσεις; Αν δεν τις βγάλεις σύντομα κινδυνεύεις από κάτι; (πχ παγκρεατίτιδα; ) Αν τις βγάλεις πόσες είναι οι πιθανότητες να ξαναδημιουργηθούν; Και τέλος από τι δημιουργούνται ακριβώς;

(θενκ γιου )

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 16:48, 12-02-09:

Οι πέτρες στη χολή (χολόλιθοι) σχηματίζονται στη χοληδόχο κύστη και δεν είναι γνωστοί οι λόγοι που οδηγούν στη δημιουργία τους. Οι χολόλιθοι αποτελούνται κυρίως από χοληστερόλη και χολικά άλατα. Οι χολόλιθοι χοληστερόλης αποτελούν το 80% του συνόλου των χολόλιθων.

Οι πέτρες στη χολή μπορεί να έχουν πολύ μικρό μέγεθος όπως οι κόκκοι άμμου ή να φθάσουν το μέγεθος μιας μπάλας του γκολφ. Στη χοληδόχο κύστη μπορεί να σχηματιστούν μια μεγάλη πέτρα ή εκατοντάδες μικρές ή ακόμη οποιοσδήποτε άλλος συνδυασμός.

Οι χολόλιθοι μπορούν να αποφράξουν την κανονική ροή της χολής από τα χοληφόρα αγγεία του ήπατος και της χοληδόχου κύστης προς το έντερο.Η χοληδόχος κύστη είναι ένα όργανο σε σχήμα αχλαδιού που βρίσκεται κάτω από το δεξιό λοβό του ήπατος.

Στη χοληδόχο κύστη συγκεντρώνεται η χολή που παράγεται από το συκώτι. Μετά από το φαγητό, το υγρό αυτό διοχετεύεται προς το λεπτό έντερο και βοηθά την πέψη και την απορρόφηση των λιπαρών ουσιών. Όταν αφαιρεθεί η χοληδόχος κύστη η λειτουργία αυτή γίνεται απ' ευθείας από το συκώτι.

Οι πέτρες στη χολή είναι η κυριότερη αιτία προβλημάτων στη χοληδόχο κύστη. Το 90% των περιπτώσεων οξείας χολοκυστίτιδας οφείλονται σε χολόλιθους που αποφράσσουν τον κυστικό πόρο.

Εκτός από τους χολόλιθους, οι άλλες αιτίες οξείας χολοκυστίτιδας είναι οι μολύνσεις, οι τραυματισμοί, ο διαβήτης ή ακόμη η απόφραξη των χοληφόρων αγγείων από κάποιο όγκο. Οι χολόλιθοι είναι συχνότεροι στις γυναίκες, στους ηλικιωμένους και στα υπέρβαρα άτομα.

Τα συμπτώματα που προκαλούν οι πέτρες στη χολή είναι ανάλογα με αυτά που προκαλούν η καρδιακή προσβολή, η σκωληκοειδίτιδα, το έλκος στομαχιού ή δωδεκαδάκτυλου, η παγκρεατίτιδα, η ηπατίτιδα, η διαφραγματοκήλη. Έτσι είναι πολύ σημαντικό να γίνει η ακριβής διάγνωση.

Τα κυριότερα συμπτώματα της οξείας χολοκυστίτιδας, η οποία προκαλείται από πέτρες στη χολή στο 90% των περιπτώσεων, είναι τα ακόλουθα:
  1. Έντονος πόνος στο άνω δεξιό μέρος της κοιλιάς
  2. Επαναλαμβανόμενα οδυνηρά επεισόδια για μερικές ώρες μετά από το φαγητό. Τα μεγάλα και λιπαρά γεύματα προκαλούν συνήθως τέτοια οδυνηρά επεισόδια
  3. Πόνος που χειροτερεύει με τις βαθιές αναπνοές και που επεκτείνεται στο κάτω μέρος της δεξιάς ωμοπλάτης
  4. Η αναπνοή κόβεται λόγω πόνου κατά την εισπνοή. Όταν ο γιατρός βάζει το χέρι του εκεί που βρίσκεται η χοληδόχος κύστη κατά την εισπνοή του ασθενή, του προκαλεί πόνο που του κόβει την ανάσα (σημείο Murphy)
  5. Σκληρότητα των κοιλιακών μυών στο δεξί μέρος της κοιλιάς
  6. Ναυτία, εμετοί
  7. Πυρετός και ρίγος
  8. Ίκτερος (κίτρινο χρώμα στο δέρμα και στα μάτια) που δημιουργείται όταν οι πέτρες προκαλέσουν απόφραξη των αγγείων που μεταφέρουν τη χολή στο έντερο
  9. Φούσκωμα της κοιλιάς
Η διάγνωση βασίζεται στο ιστορικό, την κλινική εξέταση και το υπερηχογράφημα που είναι η συνηθέστερη εξέταση που γίνεται και επιβεβαιώνει τη διάγνωση.

Πηγή: medlook.net

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 18:24, 12-02-09:

Αν έχουμε στομαχόπονο τι παίρνουμε για να μας περάσει;
Έχω ακούσει ότι το γάλα κάνει καλό ή μήπως είναι αυτό που δεν πρέπει να πιούμε;

Επίσης να πω κάτι που έχω ανακαλύψει μόνη μου.
Αν έχω φάει τηγανητά το βράδυ ή οτιδήποτε με μαγιoνέζα, ξυπνάω τα χαράματα με τάση προς εμετό. Αν πιω ή ακόμα και αν μυρίσω λεμόνι μου περνάει στο λεπτό. Πως εξηγείται; Έχει να κάνει με το ph;

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 18:36, 12-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Αν έχουμε στομαχόπονο τι παίρνουμε για να μας περάσει;
Έχω ακούσει ότι το γάλα κάνει καλό ή μήπως είναι αυτό που δεν πρέπει να πιούμε;

Επίσης να πω κάτι που έχω ανακαλύψει μόνη μου.
Αν έχω φάει τηγανητά το βράδυ ή οτιδήποτε με μαγιoνέζα, ξυπνάω τα χαράματα με τάση προς εμετό. Αν πιω ή ακόμα και αν μυρίσω λεμόνι μου περνάει στο λεπτό. Πως εξηγείται; Έχει να κάνει με το ph;
Αν έχεις στομαχόπονο επειδή έχεις φάει βαριά, ένα ποτήρι κοκα κόλα βοηθάει πραγματικά παρα πολύ... Εμένα πάντως με είχε βοηθήσει όταν το είχα πάθει και μου είπαν να πιω ένα ποτήρι- σε λίγα λεπτά είχε περάσει.

Αυτό με το λεμόνι δεν ξέρω κι εγώ να το εξηγήσω αλλά αλήθεια ισχύει- θυμάμαι όταν ήμουν μικρή, όποτε είχα τάση για εμετό μου έδιναν να μυρίσω μαντηλάκια Hondos Center και πέρναγε.
Βέβαια μπορεί να έκανα και τον συνειρμό με το κατάστημα

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 18:42, 12-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Αν έχεις στομαχόπονο επειδή έχεις φάει βαριά, ένα ποτήρι κοκα κόλα βοηθάει πραγματικά παρα πολύ... Εμένα πάντως με είχε βοηθήσει όταν το είχα πάθει και μου είπαν να πιω ένα ποτήρι- σε λίγα λεπτά είχε περάσει.
Λέω για την περίπτωση που δεν έχεις φάει βαριά

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 18:46, 12-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Λέω για την περίπτωση που δεν έχεις φάει βαριά
Δεν έχεις φάει βαριά ή δεν έχεις φάει καθόλου;
Γιατί στην δεύτερη περίπτωση μάλλον προσπαθεί να σου πει ότι θέλει να φάει :episthmoniko_ufos:

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 18:48, 12-02-09:

Δεν έχεις φάει βαριά ή δεν έχεις φάει καθόλου;
Γιατί στην δεύτερη περίπτωση μάλλον προσπαθεί να σου πει ότι θέλει να φάει :episthmoniko_ufos:
Δεν έχω φάει βαριά. (τελεία, τη βλέπεις; )
Δόκτορά μου εσύ!

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 18:55, 12-02-09:

Σε αγνοώ επιδεικτικά.

Να ρωτήξω κάτι άλλο που σκέφτηκα τώρα, υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες τροφές που είναι πιο δύσκολες στην πέψη; Περα από τον παράγοντα ηλικία (στα 60 μου φαντάζομαι δεν θα μου είναι και τόσο εύκολο να χωνέψω τον μουσακά :p) και τον παράγοντα κληρονομικότητα.

Παράθεση

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φοίβος
Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O Φοίβος έγραψε στις 19:03, 12-02-09:

Στην οικογένειά μου θεωρείται ότι το να δαγκώνεις λεμόνι σταματάει την τάση προς εμετό.
Ίσως η γεύση και μυρωδιά του όξινου λεμονιού δίνει την ψευδαίσθηση στον οργανισμό ότι πραγματοποιήθηκε εμετός και άρα δε χρειάζεται να ξανακάνεις, απλά μαντεύω

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 20:34, 23-02-09:

Μία άλλη απορία- η αλλεργία με ποιες μορφές μπορεί να εμφανιστεί;
Πέρα από εξανθήματα και κοκκινίλες που είναι αυτά που μου έρχονται πρώτα στο μυαλό. Γίνεται να περάσει μόνη της ή θα πρέπει να χορηγηθεί κάποιο φάρμακο; Η ..ένταση της αλλεργίας, το πόσο βαριά θα είναι τα συμπτώματά της, από τι μπορεί να εξαρτάται;

δεν ξέρω τους ιατρικούς όρους, σχωράτε με :X
ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ...

Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη T_Chameleon
Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε στις 20:41, 23-02-09:

Το περιεχόμενο τις καρύδας μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν ορός σε περίπτωσης που γίνουν κάποιοι σαν τους lost λέμε

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 22:48, 23-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Φοίβος
Στην οικογένειά μου θεωρείται ότι το να δαγκώνεις λεμόνι σταματάει την τάση προς εμετό.
Ίσως η γεύση και μυρωδιά του όξινου λεμονιού δίνει την ψευδαίσθηση στον οργανισμό ότι πραγματοποιήθηκε εμετός και άρα δε χρειάζεται να ξανακάνεις, απλά μαντεύω
Urban legend.

Μία άλλη απορία- η αλλεργία με ποιες μορφές μπορεί να εμφανιστεί;
Πέρα από εξανθήματα και κοκκινίλες που είναι αυτά που μου έρχονται πρώτα στο μυαλό. Γίνεται να περάσει μόνη της ή θα πρέπει να χορηγηθεί κάποιο φάρμακο; Η ..ένταση της αλλεργίας, το πόσο βαριά θα είναι τα συμπτώματά της, από τι μπορεί να εξαρτάται;

δεν ξέρω τους ιατρικούς όρους, σχωράτε με :X
ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ...
Η αλλεργία μπορεί να εμφανιστεί με πολλούς, πολλούς τρόπους. Εξανθήματα, καταρροή, οιδήματα, πεπτικές διαταραχές, κτλ. και υπάρχει μεγάλη ποικιλία στις εκτάσεις και τις εντάσεις των αλλεργιών.

Συνήθως η αντιμετώπιση των αλλεργιών είναι συμπτωματική και όχι αιτιολογική, π.χ. χορήγηση αντιισταμινικών, δηλαδή αντιμετωπίζεις τα συμπτώματα που προκύπτουν και μειώνεις την επαφή με το αλλεργιογόνο. Και αυτό γιατί είναι δύσκολο να "πείσεις" τον οργανισμό ότι αυτό στο οποίο αντιδρά δεν είναι επικίνδυνο γι'αυτόν (ουσιαστικά αλλεργία = false alarm).

Γίνεται να περάσει μόνη της, πολλές φορές κατά διαστήματα ο οργανισμός θεωρεί κάτι μη παθογόνο (π.χ. τη ντομάτα) για παθογόνο, αντιδρά το ανοσοποιητικό και δημιουργείται αλλεργία, αλλά μετά από λίγο καιρό παρέρχεται η έκκρυθμη ανοσολογική δραστηριοποίηση.

Υπάρχει βέβαια διαφορά μεταξύ αλλεργίας και δυσανεξίας (π.χ. κάποιος που δε μπορεί να πέψει τη λακτόζη δε θα μπορέσει ποτέ να το κάνει, λόγω έλλειψης ενζύμου και εξ'ού η δυσανεξία στο γάλα). Επίσης υπάρχουν ποικίλες συμπεριφορές, και ενίοτε κάποιο άτομο είναι αλλεργικό δια βίου σε κάτι.

Η ένταση της αλλεργίας εξαρτάται πχ, από τη δόση του αλλεργιογόνου. Κοινή λογική, αν κάποιος είναι αλλεργικός στις ντομάτες και φάει ένα καφάσι θα ταραχτεί περισσότερο απ'ότι αν έτρωγε ένα τέταρτο ντομάτας. Κάποιες αλλεργίες είναι λάιτ, υπάρχουν αλλεργίες που έχουν εντονότατη αντίδραση. Π.χ. έστω κάποιος που είναι αλλεργικός στην πενικιλίνη. Ενδέχεται να κάνει αναφυλακτικό σοκ και να πεθάνει ακόμα ακόμα.

Αρχική Δημοσίευση από T_Chameleon
Το περιεχόμενο τις καρύδας μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν ορός σε περίπτωσης που γίνουν κάποιοι σαν τους lost λέμε
Ναι, διότι είναι θεωρητικά αποστειρωμένο, καθώς παράγεται μέσα στον καρπό και δεν έρχεται σε επαφή με εξωτερικούς παράγοντες.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:04, 11-03-09:

Παιδιά ποιος μπορεί να με ενημερώσει λίγο για τη ρινίτιδα; Και για τη σχέση της με την ιγμορίτιδα.... ΔΕ μιλάω για αλλεργική ρινίτιδα...

Ρωτάω γιατί τον τελευταίο καιρό αρρωσταίνω πιο συχνά και μάλιστα με ένα στούμπωμα στη μύτη. Συγκεκριμένα με "καίει" στο βάθος του ρινικού, σχεδόν στο λαιμό, αλλά το φλέγμα δεν πάει ούτε από τη μία ούτε από την άλλη, δεν μπορώ να αναπνεύσω καλά και σε κάποια φάση ερεθίζεται κι ο λαιμός μου.

Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 22:19, 11-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Παιδιά ποιος μπορεί να με ενημερώσει λίγο για τη ρινίτιδα; Και για τη σχέση της με την ιγμορίτιδα.... ΔΕ μιλάω για αλλεργική ρινίτιδα...

Ρωτάω γιατί τον τελευταίο καιρό αρρωσταίνω πιο συχνά και μάλιστα με ένα στούμπωμα στη μύτη. Συγκεκριμένα με "καίει" στο βάθος του ρινικού, σχεδόν στο λαιμό, αλλά το φλέγμα δεν πάει ούτε από τη μία ούτε από την άλλη, δεν μπορώ να αναπνεύσω καλά και σε κάποια φάση ερεθίζεται κι ο λαιμός μου.
Γιδάκι , γιατί λες πως ΔΕΝ μιλάς για αλλεργική ρινίτιδα αλλά απλώς για ρινίτιδα ? Στο έχει πει κάποιος γιατρός , προσωπικά δεν ξέρω να υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα δύο.
Έχω χρόνια αλλεργική ρινίτιδα και πολύ συχνά κάνω ιγμορίτιδες .
Ξέρω ότι σχετίζονται , το πως , δεν γνωρίζω να στο εξηγήσω , θα το πω πολύ εκλαικευμένα επειδή προφανώς υπάρχει μια γενικότερη "ευαισθησία" της περιοχής .
Αν αρρωσταίνεις συχνά τον τελευταίο καιρό , επίσης αν έχεις μόνιμα συνάχι ή φτέρνισμα ή ξερόβηχα καλό θα ήταν να επισκεφτείς έναν παθολόγο ή ωριλά για αρχή , και ίσως με κάποιο αντισταμινικό να σου περάσει .
Αν όμως έχεις διαπιστώσει κάποια αντίδρασή σου σε διάφορα π.χ. αρώματα , απορρυπαντικά , στα λουλούδια κλπ και γενικότερα τα συμπτώματα δεν υποχωρούν , καλό θα ήταν να επισκεφτείς έναν αλλεργιολόγο ή και πνευμονολόγο. Οι δύο αυτές ειδικότητες έχουν μια κόντρα στο ποιός είναι πιο αρμόδιος για τις αλλεργίες στο λέω από προσωπική μου πείρα.
Μια πρακτική λύση που έχω να σου προτείνω , την οποία και οι γιατροί μου την έχουν προτείνει , είναι να κάνεις πλύσεις με αλατόνερο ή με φυσιολογικό ορό. Βάζοντας τα δηλαδή από τη μύτη και , ή θα τα καταπιείς ή θα τα φτύσεις ( το αλατόνερο εννοώ , προς αποφυγή παρεξηγήσεων ).
Κάνει πολύ καλό και ξεμπλοκάρει όλο το σύστημα , δεν είναι τυχαίο που οι γιατροί προτείνουν στους πάσχοντες από αλλεργική ρινίτιδα πολλά μπάνια στη θάλασσα και "εισπνοές " θαλασσινού νερού από τη μύτη .
Ότι άλλο θες και μπορεί να το ξέρω ρώτησέ με , επίσης να πω πως δεν είμαι γιατρός κι αν είπα κάποια ανακρίβεια ας με διορθώσει όποιος είναι

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:13, 12-03-09:

Ευχαριστώωωωω!!
Λέω ότι δεν είναι αλλεργική, γιατί ποτέ μου δεν είχα αλλεργίες, ούτε άλλαξε κάτι στο περιβάλλον μου, που θα μπορούσε να με επηρεάσει. Γενικά το ότι ερεθίζεται και ο λαιμός μου, κάτι που οδηγεί σε πυρετό και χάλια λαιμό αργότερα, μου δείχνει ότι είναι κάτι εξωτερικό και όχι αλλεργία.

Πήρα αλατόνερο και όντως είναι πολύ καλό. Βέβαια ακόμα δε μου έχει περάσει τελείως, αν και παίρνω και κάποια κανονικά φάρμακα... Τι έπαθε ο οργανισμός μου φέτος;;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 12-03-09 στις 12:41. Αιτία: καλέ.
Παράθεση

μικρή γοργόνα (Όλγα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη μικρή γοργόνα
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H μικρή γοργόνα έγραψε στις 01:05, 26-04-09:

θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι που έχει όμως σχέση με ορθοπεδικό. μια ξαδέρφη μου, 13 χρονών, γέρνει κάπως το κεφάλι της προς τ' αριστερά κι ο αριστερός της ώμος είναι λιγο πιο ανασηκωμένος. επίσης δεν μπορεί να πάει το κεφάλι της προς τα πίσω. οι γονείς της την πήγαν σε 2 ορθοπεδικούς, βγάλανε ακτίνες κι ο ένας τους είπε ότι είναι ρεβόκρανο ή κάπως έτσι κι ο άλλος ότι είναι εξάρθρωμα-υπερξάρθρωμα. τώρα θα πρέπει να κάνει αξονική κ μαγνητική. δεν ξέρω πόσο σοβαρό είναι αυτό που έχει αλλά θα ήθελαν οι γονείς της να ξέρουν αν υπάρχει θεραπεία σ' αυτές τις περιπτώσεις. τους έχω πει για το "μαγικό κ παντός προβλήματος" forum κ τους υποσχέθηκα ότι θα ρωτήσω.
σας ευχαριστώ

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 16:25, 26-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από μικρή γοργόνα
θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι που έχει όμως σχέση με ορθοπεδικό. μια ξαδέρφη μου, 13 χρονών, γέρνει κάπως το κεφάλι της προς τ' αριστερά κι ο αριστερός της ώμος είναι λιγο πιο ανασηκωμένος. επίσης δεν μπορεί να πάει το κεφάλι της προς τα πίσω. οι γονείς της την πήγαν σε 2 ορθοπεδικούς, βγάλανε ακτίνες κι ο ένας τους είπε ότι είναι ρεβόκρανο ή κάπως έτσι κι ο άλλος ότι είναι εξάρθρωμα-υπερξάρθρωμα. τώρα θα πρέπει να κάνει αξονική κ μαγνητική. δεν ξέρω πόσο σοβαρό είναι αυτό που έχει αλλά θα ήθελαν οι γονείς της να ξέρουν αν υπάρχει θεραπεία σ' αυτές τις περιπτώσεις. τους έχω πει για το "μαγικό κ παντός προβλήματος" forum κ τους υποσχέθηκα ότι θα ρωτήσω.
σας ευχαριστώ
έχω πάθει ρεβόκρανο 3 φορές αλλά με αυτά που έγραψες δεν καταλαβαίνω τι έπαθε η ξαδέρφη σου. Πόσο καιρό έχει που γέρνει το κεφάλι αριστερά, ανέκαθεν; Ή ξαφνικά το έπαθε; Μήπως μετά από κάποια απότομη κίνηση; Πονάει όταν πάει να γυρίσει τον λαιμό της; Της συνέστησαν να φορέσει κολάρο; Της έκανε μασάζ ο ορθοπεδικός για να δει αν βελτιώνεται;

Εγώ ούτε ακτίνες έκανα, ούτε αξονική ούτε μαγνητική.
Φόρεσα κολάρο για καμιά εβδομάδα και έκανα μερικές φυσιοθεραπείες και έγινα περδίκι!

Παράθεση

μικρή γοργόνα (Όλγα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H μικρή γοργόνα έγραψε στις 17:08, 26-04-09:

ευχαριστώ Palladin. δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες. έχει περίπου ένα χρόνο που παραπονέθηκε για το κεφάλι της από τον ανεμιστήρα που είχαν στην τάξη. στην αρχή νόμιζαν για ψύξη. φόρεσε για λίγο καιρό κολάρο (μαλακό), τώρα ο ένας γιατρός είπε ότι θα χρειαστεί να φορέσει το σκληρό, ο άλλος είναι κατά του κολάρου κ της είπαν να πάρει απαλλαγή από την γυμναστική.
δεν γνωρίζω κατι παραπάνω. τι είναι το ρεβόκρανο? κάτι σαν πιάσιμο που θεραπεύεται με φυσιοθεραπείες?

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 17:29, 26-04-09:

Ένα χρόνο; OMG, είναι πάρα πολύ!
Κοίτα, δεν είμαι ειδικός, αυτό που είχα πάθει εγώ είναι ότι είχε πάθει τράβηγμα ένας μυς που περνάει από τον λαιμό και λέγεται στερνοκλειδομαστοειδής μυς. Αυτό το κατάλαβε ο γιατρός κάνοντας μασάζ στον συγκεκριμένο μυ και βλέποντας ότι με το μασάζ υπήρχε βελτίωση (αν και ήταν επώδυνο). Το ρεβόκρανο είναι αυτό που περιγράφεις, ότι δηλ. το κεφάλι έγερνε προς τον έναν ώμο και πονούσε ΠΟΛΥ όταν προσπαθούσα να το φέρω στην σωστή του θέση. Εμένα το κολάρο και οι φυσιοθεραπείες με βοήθησαν πολύ.

Μια που οι γνώμες των ορθοπεδικών διίστανται, μήπως να πάρετε και μία τρίτη γνώμη;

Παράθεση

μικρή γοργόνα (Όλγα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H μικρή γοργόνα έγραψε στις 23:07, 27-04-09:

θα τα μεταφέρω στους γονείς της για να το ψάξουν. η μαμά της έχει προσέξει ότι κάθε φορά που την τρίβει, πονάει έντονα σ' ένα σημείο πίσω από το αυτί, πού ακριβώς δεν ξέρω.(μήπως είναι ο μυς που ανέφερες?)
πάντως σ' ευχαριστώ πολύ.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 23:53, 04-06-09:

Θα το γράψω εδώ γιατί δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα
και ...δεν θέλω να το κάνω θέμα

οι άντρες να μη διαβάσετε

Λοιπόν, δεν πίστευα πως θα το έλεγα ποτέ αυτό, αλλά θέλω να έρθει επιτέλους η περίοδός μουυ :X Εδώ και 9 χρόνια, έχω σταθερό κύκλο και μου έρχεται ακριβώς την ίδια μέρα κάθε μήνα. Ακόμα και την ώρα ξέρω στο περίπου :S
Και έχει αργήσει... 14 μέρες! Παρα παρα παρρρα πολύ

Πιθανότητα εγκυμοσύνης δεν υπάρχει, κρύωμα δεν πιστεύω να είναι- για μπάνιο στη θάλασσα δεν έχω πάει ακριβώς γι αυτό το λόγο

Υπάρχει περίπτωση η περίοδος να καθυστερεί λόγω του φαρμάκου που παίρνω για την αλλεργία;
Ή λόγω στενοχώριας/ άγχους;...
Ή γίνεται απλά, στο άσχετο, να αλλάζει ο κύκλος; Και πόσες μέρες πρέπει να περιμένω πριν επισκεφθώ τον αγαπημένο γιατρό, αν είναι το τελευταίο; :S
(δεν θέλω να πάω στο γιατρό αν μπορώ να το αποφύγω- δεν μ αρέσουν οι γιατροί. κλαψ )

ουφ, χελπ πληηζζ :X

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 00:04, 05-06-09:

Χωρις πολλα λογια και σαφως χωρις καμμια διαθεση ανησυχιας, θα σου προτεινα να κλεισεις ενα ραντεβου αμεσα με τον/την γυναικολογο σου...
Η αληθεια ειναι οτι η καθυστερηση σου διαρκει ενα σεβαστο διαστημα ημερων, το οποιο θεωρω οτι δυσκολα δικαιολογειται απο καποιο κρυωμα, αγχος, στενοχωρια...Περι φαρμακου, δεν εχω ιδεα...
Βασικα το καλυτερο που εχεις να κανεις, ειναι να μιλησεις,
τουλαχιστον τηλεφωνικα, με το γυναικολογο σου και κατοπιν να πας και για μια εξεταση, εστω ρουτινας...
Προσωπικα αποφευγω επισης τους ιατρους (δε θυμαμαι καν ποτε ηταν η τελευταια φορα που πηγα π.χ σε παθολογο), αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση, θα τον ειχα ηδη επισκεφθει...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 00:08, 05-06-09:

Πιστεύω πως έχει σχέση με το άγχος και τπτ άλλο, γι αυτό και το άφησα. Για κάποιες μέρες είχε πρηστεί λίγο η κοιλιά μου, αλλά μετά έφυγε αυτό και η περίοδος δεν ήρθε ποτέ...

Θα την πάρω τηλ το πρωί. Ευχαριστώ

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 08:54, 05-06-09:

Κανονικά, αν υπάρχει καθυστέρηση μικρότερη του τριμήνου, θεωρείται "απλή" καθυστέρηση.
Τέτοιες διευρύνσεις του κύκλου ή/και αμηνόρροια (η περίοδος αργεί πάνω από τρίμηνο) μπορούν να οφείλονται μέσες άκρες σε:
  • ορμονικές διαταραχές/ορμονοανεπάρκεια (π.χ. εμμηνόπαυση)
  • άγχος/στρες
  • απότομες αλλαγές στις διατροφικές συνήθειες και το περιβάλλον, αλλαγές κλίματος
  • ξαφνική απώλεια/πρόσληψη βάρους
  • συχνή ή εξαντλητική άσκηση
  • κύστεις ή όγκους στις ωοθήκες
  • θυρεοειδικές δυσλειτουργίες ή προβλήματα με την υπόφυση
  • χρήση συγκεκριμένων φαρμάκων
  • εγκυμοσύνη
  • χρήση αντισυλληπτικών
Είναι καλό να ρωτήσεις το γιατρό σου (πάντα).

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 10:05, 05-06-09:

κουκλιτσα μου μην ανησυχεις δεν νομιζω να ειναι τιποτα.. μαλλον απο το αγχος θα ειναι γιατι εμεις παθαινουμε τετοια τρελλα ωρες ωρες και κανεις δεν μπορει να μας καταλαβει

αλλα για να σου φυγει και η εννοια πηγαινε να σε δει..

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 00:12, 08-06-09:

Άλλη απορία: τι ξέρετε για τη δερματική ασθένεια λειχήνα;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 09:41, 22-06-09:

Κι άλλη απορία: Η κρέμα Daktodor πρέπει να φυλάσσεται στο ψυγείο. φαρμακοποιός μού είχε πει ότι μπορεί να αντέξει ένα ταξίδι σύντομο, δηλαδή τρεις ώρες εκτός πχ. Αν ξεμείνει παραπάνω, μισή μέρα δηλαδή, πρέπει να πεταχθεί; Ξέρει κανείς κάτι, πριν πάω κι από το φαρμακείο;

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 18:06, 06-07-09:

Αν και δεν βλέπω πολλές απαντήσεις, μήπως ξέρει καποιος να απαντήσει τι ξέρει για τα ευαίσθητα ούλα, την ουλίτιδα και την περιδοντίτιδα;

Έχω χρόνια πρόβλημα, τα υγρά τύπου Listering μου καταστρέφουν στην κυριολεξία τα ούλα, και αν πάω ένα ταξίδι και μείνουν άπλητα πάνω από μισή μέρα τα δόντια μου, ματώνουν τα ούλα, και μερικές φορές κατεβαίνουν.

Κάνω καθαρισμό 1-2 φορές τον χρόνο, γενικά προσέχω τα δόντια μου, ευτυχώς δεν έχω άλλα προβλήματα (π.χ. κακοσμία κ.ά.), αλλά έχω υπερβολικά ευαίσθητα ούλα, και εννοείται ότι χρησιμοποιώ όσο πιο μαλακή οδοντόβουρτσα γίνεται.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 18:46, 06-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Αν και δεν βλέπω πολλές απαντήσεις, μήπως ξέρει καποιος να απαντήσει τι ξέρει για τα ευαίσθητα ούλα, την ουλίτιδα και την περιδοντίτιδα;

Έχω χρόνια πρόβλημα, τα υγρά τύπου Listering μου καταστρέφουν στην κυριολεξία τα ούλα, και αν πάω ένα ταξίδι και μείνουν άπλητα πάνω από μισή μέρα τα δόντια μου, ματώνουν τα ούλα, και μερικές φορές κατεβαίνουν.

Κάνω καθαρισμό 1-2 φορές τον χρόνο, γενικά προσέχω τα δόντια μου, ευτυχώς δεν έχω άλλα προβλήματα (π.χ. κακοσμία κ.ά.), αλλά έχω υπερβολικά ευαίσθητα ούλα, και εννοείται ότι χρησιμοποιώ όσο πιο μαλακή οδοντόβουρτσα γίνεται.
Η περιοδοντίτιδα είναι πάθηση των ούλων, κατά την οποία τα ούλα υποχωρούν και έτσι τα δόντια αρχικά γίνονται πολύ ευαίσθητα και εν συνεχεία πέφτουν. Αν είχες περιοδοντίτιδα θα στο είχε πει ο οδοντίατρός σου. Ωστόσο αν θέλεις να είσαι σίγουρος, μπορείς να επισκεφτείς έναν οδοντίατρο-περιοδοντολόγο.

Τώρα σχετικά με τα ευαίσθητα ούλα...
1ον: Δεν παίζει ρόλο μόνο η σκληρότητα της οδοντόβουρτσας, αλλά και η πίεση που ασκείς στα δόντια σου με αυτήν όταν τα πλένεις. Πρέπει να τα πλένεις πολύ απαλά, φαντάσου ότι δεν πρέπει να ακούγεται καθόλου χριτς χριτς.
2ον: Να ξέρεις το σωστό τρόπο πλυσίματος, π.χ. τα πίσω δόντια πλένονται με κυκλικές κινήσεις, ενώ από τους κυνόδοντες και μετά με κάθετες.
3ον: Να χρησιμοποιείς νήμα, ώστε να φεύγουν οι τροφές από το ενδιάμεσο, αλλά και μεγαλύτερο μέρος της πλάκας, που δεν φεύγει μόνο με το βούρτσισμα.

Επίσης υπάρχει οδοντόβουρτσα που λειτουργεί με υπέρηχους, ειδικά διαλύματα ή τζελ (ανάλογα με το πρόβλημα- δεν αναφέρομαι στα Listerine κλπ) και ειδικά μεσοδόντια βουρτσάκια, τα οποία όμως πρέπει να τα συζητήσεις με έναν καλό οδοντίατρο για να σου πει αν τα χρειάζεσαι και πως θα τα χρησιμοποιείς.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 16:49, 09-07-09:

Ειναι τοσο απαραιτητος ο θηλασμος;Ξερω οτι θα πειτε οτι προσφερει αντισωματα και κανει τη σχεση εμβρυου-μητερας πολυ καλη,αλλα εμενα δεν με θηλασαν και δεν εχω καποιο προβλημα....Γνωριζετε τιποτα παραπανω για το θηλασμο;

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 17:16, 09-07-09:

Προφύλαξη από αλλεργίες: Ειδικά σε οικογένειες που ο ένας ή και οι δύο γονείς είναι αλλεργικοί, υπάρχει κίνδυνος να εμφανιστεί κάποια αλλεργία και στο παιδί. Ήδη, από την εγκυμοσύνη, μπορεί το έμβρυο να ευαισθητοποιηθεί σε κάποιους παράγοντες, που προκαλούν αλλεργίες. Οι πρωτεΐνες που περιέχονται στο γάλα της αγελάδας, ευθύνονται για πολλές αλλεργίες που εμφανίζονται για πρώτη φορά ανάμεσα στον πρώτο και τον έκτο μήνα. Ακόμα και ένα μπουκάλι ξένο γάλα, είναι στους πρώτους έξι μήνες αρκετό για να προκαλέσει μια αλλεργία. Γιʼ αυτό το λόγο, ειδικά σε οικογένειες με αλλεργικούς γονείς, ο θηλασμός για τους πρώτους έξι μήνες είναι πολύ σημαντικός!
Προστασία από μολύνσεις: Μέσα στη μήτρα το έμβρυο ζει σε ένα περιβάλλον χωρίς μικρόβια. Μετά τον τοκετό έρχεται ξαφνικά σε επαφή με εκατομμύρια μικροοργανισμούς. Το ευαίσθητο και ανώριμο ακόμα ανοσοποιητικό σύστημα του μωρού, χρειάζεται περίπου ένα χρόνο για να μπορεί από μόνο του να παράγει αρκετά αντισώματα και να προστατεύει αποτελεσματικά τον οργανισμό από μολύνσεις. Aρχικά, το μωρό προστατεύεται από τα αντισώματα που έχει πάρει από τη μητέρα του, κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Αυτά όμως, γίνονται με τον καιρό, όλο και λιγότερα . Το μητρικό γάλα και ειδικά το πρωτόγαλα, με τα αντισώματα που περιέχει, είναι το μόνο που γεφυρώνει την ευαίσθητη περίοδο, από τη γέννηση του παιδιού μέχρι τη συμπλήρωση του πρώτου χρόνου. Τα παιδιά που θηλάζουν, πάσχουν πολύ λιγότερο από ασθένειες όπως γαστρεντερίτιδες, μολύνσεις του αναπνευστικού, ωτίτιδες και ουρολοιμώξεις. Δεν είναι τυχαίο, ότι τα παιδιά που θηλάζουν νοσηλεύονται πολύ σπανιότερα στο νοσοκομείο, απʼ ότι αυτά που δεν θηλάζουν.
Είναι πλέον αποδεδειγμένο ότι τα παιδιά που έχουν θηλάσει, έχουν πολύ καλύτερη πνευματική ανάπτυξη. Κατά μέσο όρο, παίρνουν γύρω στους 8,3 βαθμούς παραπάνω στα τεστ νοημοσύνης. Αυτό, έχει να κάνει με την ειδική σύσταση των λιπών του μητρικού γάλακτος, που ευνοεί την ανάπτυξη του εγκεφάλου του μωρού.
Η ψυχική ανάπτυξη του μωρού σας, επηρεάζεται και αυτή πολύ ουσιαστικά από το θηλασμό. Η σωματική επαφή με τη μητέρα, κάθε άλλο παρά «κακομαθαίνει» το παιδί. Τα παιδιά που έχουν απολαύσει τη σωματική επαφή με τη μητέρα τους κατά το θηλασμό αλλά και γενικότερα, έχουν πολύ μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και γίνονται πιο γρήγορα ανεξάρτητα.
Ανάπτυξη των οστών και των μυών του προσώπου, οδοντοφυΐα: Αντίθετα με το μπουκάλι, όπου το γάλα ρέει σχεδόν από μόνο του, ο θηλασμός απαιτεί πιο μεγάλη προσπάθεια από την πλευρά του μωρού. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, να γυμνάζονται καλά οι μύες του προσώπου, πράγμα που έχει μακροχρόνιες επιδράσεις στην ανάπτυξη των οστών, στην οδοντοφυΐα και φυσικά στην ανάπτυξη του λόγου. Επίσης, το γεγονός ότι το μητρικό γάλα δεν περιέχει ζάχαρη, σε αντίθεση με το τροποποιημένο γάλα αγελάδας, παίζει πολύ σημαντικό ρόλο, για την πρόληψη της τερηδόνας!
Το μητρικό γάλα είναι εύπεπτο, η διάσπαση και ο μεταβολισμός του δεν επιβαρύνει τα νεφρά και το συκώτι του μωρού. Τα μωρά που θηλάζονται, έχουν λιγότερους κωλικούς και δερματικούς ερεθισμούς στην περιοχή της πάνας, γιατί το μητρικό γάλα, με την ειδική του σύνθεση, ευνοεί την ανάπτυξη των γαλακτοβακίλλων στο έντερο του μωρού. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, το ΡΗ των κοπράνων του παιδιού, να είναι όξινο, πράγμα που δεν ερεθίζει την επιδερμίδα.
Συχνός θηλασμός από την πρώτη στιγμή, μειώνει τον κίνδυνο του νεογνικού ίκτερου.
Είναι αποδεδειγμένο ότι τα μωρά που θηλάζονται κινδυνεύουν πολύ λιγότερο από τον ξαφνικό νεογνικό θάνατο, οι ακριβείς αιτίες του οποίου, δεν έχουν ακόμα διαλευκανθεί.
Ο θηλασμός έχει και πολλά μακροχρόνια πλεονεκτήματα για την υγεία του παιδιού σας. Έχει αποδειχθεί με επιστημονικές έρευνες, ότι ο θηλασμός προφυλάσσει από την παχυσαρκία, το σακχαρώδη διαβήτη, μερικές μορφές καρκίνου, καρδιοπάθειες και τη σκλήρυνση κατά πλάκας!
Πλεονεκτήματα για εσάς

Παλινδρόμηση της μήτρας μετά τον τοκετό.
Κατά το θηλασμό παράγονται ορμόνες, που βοηθούν τη μήτρα να «ξανακατέβει» στην αρχική θέση που είχε πριν την εγκυμοσύνη. Αυτό συμβαίνει με τους λεγόμενους υστερόπονους, που μοιάζουν με τους πόνους της περιόδου. Μέσω της καλής σύσπασης της μήτρας, χάνετε λιγότερο αίμα και το σώμα σας επανέρχεται πιο γρήγορα στο κανονικό.
Προστασία από καρκίνο του μαστού και των ωοθηκών.
Είναι πλέον αποδεδειγμένο ότι οι γυναίκες που έχουν θηλάσει έχουν πολύ μικρότερες πιθανότητες να νοσήσουν από καρκίνο του μαστού και των ωοθηκών. Επίσης, οι γυναίκες που έχουν θηλάσει παθαίνουν σε μεγαλύτερες ηλικίες πιο σπάνια, οστεοπόρωση!
Το λίπος, που τυχόν συσσωρεύτηκε στο σώμα στην εγκυμοσύνη, καίγεται πιο γρήγορα και χωρίς να χρειάζεται κάποια δίαιτα.
Το μητρικό γάλα είναι φθηνό, παντού και πάντα διαθέσιμο, στην κατάλληλη σύσταση και θερμοκρασία. Αυτό σημαίνει πολύ λιγότερη δουλειά και ειδικά για το βράδυ, όπου δε χρειάζεται να σηκωθείτε και να ετοιμάσετε το μπουκάλι παρά μόνο να βάλετε το μωρό στο στήθος.
Οι ορμόνες που παράγονται κατά το θηλασμό στο σώμα σας, σας κάνουν πιο ευαίσθητη και διευκολύνουν την ανάπτυξη μιας βαθιάς σχέσης αγάπης και στοργής με το μωρό σας. Η σωματική επαφή και η ζεστασιά που απολαμβάνει το μωρό σας κατά το θηλασμό, δίνουν τις πρώτες γερές βάσεις της ψυχολογικής του ανάπτυξης.

Σύνθεση του μητρικού γάλακτος Συχνά ακούει κανείς αόριστα, ότι ο θηλασμός είναι το καλύτερο για το μωρό, σπάνια όμως ακούει κανείς ποια ακριβώς είναι τα πλεονεκτήματά του. Επίσης, από πολλούς ακούγεται η άποψη, ότι βέβαια, είναι καλός ο θηλασμός, αλλά και το τροποποιημένο γάλα αγελάδας, που κυκλοφορεί στο εμπόριο, είναι τόσο καλά επεξεργασμένο που είναι σχεδόν όπως το μητρικό! Προχωρώντας λοιπόν, θα αναφερθούμε στη σύνθεση του μητρικού γάλακτος, που από μόνη της εξηγεί πολλά από τα πλεονεκτήματά του.

Νερό:
Το μεγαλύτερο μέρος του μητρικού γάλακτος αποτελείται από νερό, γιʼ αυτό ακόμα και στις πιο ζεστές ημέρες δεν υπάρχει κίνδυνος αφυδάτωσης για το μωρό, εφόσον η μητέρα πίνει αρκετά υγρά. Έτσι ακόμα και το καλοκαίρι το γάλα σας αρκεί για να καλύψει τις ανάγκες του μωρού σας και δεν χρειάζονται συμπληρώματα όπως τσάι ή νερό.
Τα κυριότερα συστατικά του γάλακτος είναι, όπως και στη διατροφή των ενηλίκων, οι πρωτεΐνες, οι υδατάνθρακες και τα λίπη.

Πρωτεΐνες:
Το μητρικό γάλα είναι πλούσιο σε πρωτεΐνες, η σχέση και η σύσταση των οποίων, είναι ιδανική για το ανώριμο ακόμα πεπτικό σύστημα του μωρού σας. Έτσι, οι πρωτεΐνες του μητρικού γάλακτος απορροφώνται εξολοκλήρου από το έντερο του μωρού, ενώ αυτές του ξένου όχι. Ένα μεγάλο μέρος τους, αποβάλλεται άπεπτο με τα κόπρανα. Δεν είναι τυχαίο ότι, τα μωρά που τρέφονται αποκλειστικά με μητρικό γάλα, έχουν μαλακές, σχεδόν υδαρείς κενώσεις, ενώ αυτά που τρέφονται με ξένο γάλα, έχουν σφιχτά κόπρανα και υποφέρουν πιο συχνά από κωλικούς. Τα παραπάνω έχουν σαν αποτέλεσμα, τα μωρά που θηλάζουν να χρειάζονται μικρότερες ποσότητες γάλακτος για να πάρουν βάρος, από ότι αυτά που δεν θηλάζουν, μια και μπορούν να απορροφήσουν στο μέγιστο τις πρωτεΐνες και τα άλλα συστατικά του.
Μέσω της ειδικής σύνθεσης των πρωτεϊνών του μητρικού γάλακτος, τα νεφρά και το συκώτι του μωρού σας δεν επιβαρύνονται στη λειτουργία τους.
Το μητρικό γάλα είναι πλούσιο σε νουκλεοτίδια, τα οποία έχουν ανακαλυφθεί σχετικά πρόσφατα. Τα νουκλεοτίδια ενισχύουν το αμυντικό σύστημα του μωρού σας και παίζουν σημαντικό ρόλο στην ανάπτυξη του μωρού και κυρίως στην ανάπτυξη του εντέρου. Τα νουκλεοτίδια είναι ιδιαίτερα σημαντικά για τα μωρά πού έχουν έρθει πρόωρα στον κόσμο.
Στις πρωτεΐνες του γάλακτος ανήκουν και όλα τα αντισώματα, που περνούν από τη μητέρα στο μωρό και το προστατεύουν από μολύνσεις. Ένα ακόμα πολύ σημαντικό είδος πρωτεϊνών είναι τα ένζυμα, που παίζουν βασικό ρόλο σε πολλές αντιδράσεις κατά την πέψη του γάλακτος, έτσι ώστε τα συστατικά του να μπορούν να αξιοποιηθούν στο έπακρο. Τα αντισώματα και τα ένζυμα είναι ουσίες πολύπλοκες, που δεν μπορούν να κατασκευαστούν από τη βιομηχανία, είναι δηλαδή αναντικατάστατες!

Υδατάνθρακες:
Το μητρικό γάλα είναι πλούσιο σε λακτόζη, που είναι μετά τo λίπος, η κυριότερη πηγή ενέργειας για το μωρό. Σε αντίθεση, το γάλα της αγελάδας είναι φτωχό σε λακτόζη, σε σχέση με το ανθρώπινο, πράγμα που «διορθώνεται» από τη βιομηχανία με την προσθήκη ζάχαρης. Ακόμα, το μητρικό γάλα περιέχει το ένζυμο λακτάση, που βοηθά στη διάσπαση της λακτόζης στο έντερο του μωρού και κάνει το μητρικό γάλα ακόμα πιο εύπεπτο.
Το μητρικό γάλα περιέχει όμως και ένα άλλο είδος υδατανθράκων, τον παράγοντα Bifidus. Αυτοί οι υδατάνθρακες, ευνοούν την ανάπτυξη των γαλακτοβακίλων στο έντερο του μωρού. Οι γαλακτοβάκιλοι είναι ένα είδος «καλών» βακτηριδίων, που προστατεύουν το έντερο από την ανάπτυξη άλλων βλαβερών βακτηριδίων, που προκαλούν κωλικούς και γαστρεντερίτιδες. Αυτό γίνεται με τη δημιουργία ενός όξινου περιβάλλοντος, που είναι εχθρικό για την ανάπτυξη των βλαβερών μικροβίων. Τα μωρά που δεν θηλάζουν έχουν αλκαλικό ή ουδέτερο περιβάλλον στο έντερό τους που, με την πρώτη ευκαιρία, ευνοεί την ανάπτυξη των βλαβερών μικροβίων.

Λίπη:
Αποτελούν την κυριότερη πηγή ενέργειας για το μωρό και παίζουν ουσιαστικό ρόλο στην απορρόφηση των λιποδιαλυτών βιταμινών, την ανάπτυξη του εγκεφάλου και την καλή λειτουργία της όρασης. Τα λίπη του μητρικού γάλακτος είναι μακρά πολυακόρεστα λίπη, έχουν δηλαδή, τέτοια σύνθεση που τα κάνει πιο εύπεπτα από αυτά του αγελαδινού γάλακτος. Το ένζυμο λιπάση βοηθά στη διάσπασή τους και δεν περιέχεται στο τροποποιημένο γάλα αγελάδας. Εκτός από αυτό, τα μακρά πολυακόρεστα λίπη παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην ανάπτυξη του εγκεφάλου και του νευρικού συστήματος, που σε αυτή την περίοδο μεγαλώνουν με ραγδαίους ρυθμούς και χρειάζονται πολύ ενέργεια. Έτσι, ο θηλασμός όπως αποδεικνύεται από πολλές έρευνες, έχει μακροχρόνια επίδραση στη δυνατότητα μάθησης και στην ευφυΐα του παιδιού!
Το ποσοστό των λιπών στο μητρικό γάλα διαφέρει, όχι μόνο από μητέρα σε μητέρα, αλλά ακόμα και στην ίδια γυναίκα, είναι διαφορετικό από ώρα σε ώρα. Για παράδειγμα, κατά τις πρωινές ώρες, το μητρικό γάλα είναι πλουσιότερο σε λίπος, από ότι κατά τις βραδινές. Επίσης, στην αρχή του θηλασμού, το γάλα είναι πλούσιο σε υδατάνθρακες και περιέχει λιγότερο λίπος, ενώ προς το τέλος του γεύματος είναι πολύ πλούσιο σε λίπος!

Το μητρικό γάλα είναι ζωντανό!!

Εκτός από τα παραπάνω, το μητρικό γάλα περιέχει βιταμίνες, μέταλλα, ιχνοστοιχεία, αλλά και ζωντανά κύτταρα. Μια σταγόνα γάλακτος περιέχει 4000 ζωντανά κύτταρα με διαφορετικές λειτουργίες, όπως η καταστροφή βακτηριδίων και η μεταφορά σημαντικών, για την άμυνα του οργανισμού, αντισωμάτων!!
Εκτός από τα παραπάνω το μητρικό γάλα περιέχει πολλές ορμόνες. Οι προστανγλανδίνες για παράδειγμα, παίζουν σημαντικό ρόλο στην πέψη. Εκτός από τις ορμόνες, στο μητρικό γάλα περιέχονται και παράγοντες που παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην ανάπτυξη του μωρού. Οι ίδιοι παράγοντες φαίνεται να ασκούν και προστατευτική επίδραση στο στήθος.
Το ξένο γάλα μπορεί να είναι έτσι κατασκευασμένο, ώστε να μοιάζει με το μητρικό στα βασικά συστατικά του, δεν μπορεί όμως ποτέ να περιέχει όλα τα ζωντανά συστατικά του μητρικού γάλακτος, που παίζουν βασικό ρόλο στην υγεία και την πνευματική και σωματική ανάπτυξη του μωρού σας.

πηγη= http://www.thilasmos.gr/mitriko%20gala.htm

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:48, 10-07-09:

Mήπως κάποιος θα μπορούσε ίσως να με διαφωτίσει?

Μου συνέβη το εξής τις προάλλες και δεν μου είχε ξανατύχει οπότε αναρωτήθηκα. Ξεκίνησα λοιπόν προχθές 3 το καταμεσήμερο να γυρίσω σπίτι. Ξεκινάω με το αμάξι βάζω μπρος και σε λιγότερο από 2km απόσταση αποφασίζω να ανάψω το air-condition του αυτοκινήτου γιατί όπως καταλαβαίνετε 3 το μεσημέρι μέσα σε αυτοκίνητο που είχε μείνει στον ήλιο με τις ώρες γινόταν της κολάσεως. Άφησα και το παράθυρο ανοιχτο για λίγο [αυτό δεν ξέρω αν είναι σωστό ή όχι αλλά κάποιος μου είχε πει κάποτε να το κάνω οπότε το έκανα].
Μέχρι να φτάσω από Κατεχάκη Γαλάτσι με είχε πιάσει τρελός πονοκέφαλος και (αλά Βίσση) "τρελαίνομαι, μια παγώνω μια ζεσταίνομαι" και γενικώς ένιωθα άρρωστη στα καλά του καθουμένου.
Έκλεισα το air-condition, άνοιξα παράθυρα, έφτασα λουσμένη στον ιδρώτα στον προορισμό μου βέβαια, αλλά σχεδόν αμέσως με το που έκλεισα το air-condition ο πονοκέφαλος "μαγικά" πέρασε.

Υπάρχει κάποια εξήγηση ιατρική σε αυτό που σας περιγράφω, ή ... ?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Resident Evil : 10-07-09 στις 14:06. Αιτία: ορθογραφικό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:00, 10-07-09:

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι οι απότομες αλλαγές της θερμοκρασίας, στις οποίες επέβαλλες τον εαυτό σου.
Παίζει το air-condition του αυτοκινήτου να θέλει καμία αλλαγή ή καθάρισμα φίλτρου (όπως τα "σπιτικά" ) ή λέω βλακείες;
Εμένα με πιάνει εύκολα πονοκέφαλος από τα air-conditions γενικότερα, αλλά δεν γνωρίζω την αιτία

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 10-07-09 στις 15:15.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους