Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,185 μηνύματα σε 74,657 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές ιατρικές γνώσεις

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 01:53, 17-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Γιαγιά 80 χρονών και εγώ, πράξη πρώτη:
Εγώ: Έχετε κάνει κάποια εγχείρηση στο παρελθόν;
Γιαγιά: Όχι παιδάκι μου, καμία απολύτως.

Πράξη δεύτερη:
Εγώ: Ούτε αμυγδαλές, κρεατάκια, σκωληκοειδίτιδα;
Γιαγιά: Ούτε παιδί μου, ούτε.
Εγώ: Και αυτή η ουλή τι είναι;
Γιαγιά: Ποια,ααα αυτή; θα είχα χτυπήσει πολύ παλιά όταν ήμουν μικρή. Τίποτα δεν είναι!

Πράξη τρίτη (με τον γιατρό):
Γιατρός: Από χειρουργεία έχει κάνει τίποτα;
Εγώ: Όχι.
Γιατρός (ο οποίος έχει διαβάσει τον φάκελο): Γιαγιά, είπες στην κοπέλα ότι δεν έχεις κάνει κανένα χειρουργείο;
Γιαγιά: Ναι γιατρέ, δεν έβγαλα ούτε αμυγδαλές ούτε το σκουλήκι ποτέ.
Γιατρός: Και αυτή η ουλή εδώ; (την ίδια που είχα δείξει και εγώ).
Γιαγιά: αααα, γιατρέ, τίποτα δεν είναι, όταν ήμουν 10 έπρεπε να μου βγάλουν το μισό πνευμόνι (!!!). Αλλά είμαι καλά τώρα!

αχαχαχα ρε δε πάει καλά ο κόσμος
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 714 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 09:58, 17-01-16:

Περα απο αυτους που κρυβουν πραγματα υπαρχει και η κατηγορια ασθενων που παιζει θεατρο για επιδοματα αναπηριας. Εκει να δειτε δακρυβρεχτες ιστοριες, αχ και βαχ και κραυγες πονου. Τις προαλλες ειχαμε εναν που και καλα πονουσε πολυ, φωναζε οσο πιο δυνατα μπορουσε για πειστουμε οτι ποναει και στο τελος ζητησε χαρτομαντηλο να σκουπισει τα (ανυπαρκτα) δακρυα του.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Morgaine

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Morgaine
H Morgaine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H Morgaine έγραψε στις 23:02, 17-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από spy-ak
Μεγάλη δουλειά το ιστορικό, ειδικά αν τυχαίνεις σε κόσμο που δε συνεργάζεται με καμιά δύναμη.
Σας έχει τύχει να λένε άλλα στον καθηγητή και άλλα σε εσάς στο ιστορικό; Σε εμάς άπειρες φορές.

Παράδειγμα:
Φοιτητής: είχατε πυρετό;
Ασθενής: όχι, πυρετό δεν είχα

5 λεπτά αργότερα...
Φοιτητής: Ασθενής, ... ετών, προσήλθε στο νοσοκομείο για πόνο στην κοιλιακή χώρα.
Καθηγητής: Μόνο για αυτό;
Φοιτητής: Ναι
Καθηγητής: Πυρετό δεν είχε;
Φοιτητής: Όχι
Καθηγητής: Το ξέρεις ή το μαντεύεις; (προς ασθενή) Είχατε πυρετό;
Ασθενής: Είχα πυρετό για μερικές μέρες, γύρω στο 38,5 αλλά δεν έδωσα πολλή σημασία.

Χέσε μας.
Απλα κρινουν μονοι τους τι νομιζουν οτι ειναι σημαντικο και τι οχι και καταληγουν να παραλειπουν τα μισα (η ιστορια της ζωης τους φυσικα ειναι πολυ σημαντικη ).
Μου ειχε τυχει και μενα μια παρομοια γιαγια στα επειγοντα. Με το που τη ρωταω τι εχει μου κανει ''εγω 80 χρονια τωρα σε γιατρο δεν εχω πατησει, ουτε μια φορα δεν αρρωστησα, ουτε γριπη δε κολλαω, ουτε χαπια παιρνω, μονο απο χτες ποναει λιγο η κοιλια μου!'', μπραβο η γιαγια κανω, και με το που ερχεται η ειδικευομενη βλεπω μια λιστα τεραστιων διαστασεων με τα χαπια που παιρνει και επιπλεον ειχε τελικου σταδιου καρδιακη ανεπαρκεια και διαβητη.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 00:31, 18-01-16:

Στα ψέματα προς τους γιατρούς, ας προσθέσουμε και αυτά που λένε "γονείς" στα νοσοκομεία παίδων. Φέρνουν μωρά και νήπια κακοποιημένα και μιλάνε για ατυχήματα. Παιδί με μώλωπες σε όλο το σώμα "έπεσε και χτύπησε", μωρό με καψίματα από τσιγάρο "ακούμπησε στο φούρνο", κοριτσάκι με βγαλμένο χέρι "έγινε από μόνο του".
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

unπαικτable

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη unπαικτable
Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 827 μηνύματα.

O unπαικτable έγραψε στις 02:11, 19-01-16:

Ποια η διαφορα μεταξυ ειδικου παθολογου και γενικου;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 16:56, 19-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από unπαικτable
Ποια η διαφορα μεταξυ ειδικου παθολογου και γενικου;
Ο Παθολόγος εκπαιδεύεται μόνο σε παθολογίκές ειδικότητες, ο γενικός ιατρός και σε άλλες (π.χ. ψυχιατρικη, παιδιατρική κοκ)

Πρακτικά ο γενικός ιατρός μπρεί να συνταγογραφήσει πιο πολλά φάρμακα από ότι ο γενικός Παθολόγος.

Βaby Grey Syndrome

Προκαλείται από το αντιβιοτικό Χλωραμφαινικολή η οποία μπορεί να προκαλέσει ιδιοσυστασιακή και όχι μόνο δοσοεξαρτωμενη απλαστική αναιμία). Λέγεται έτσι επειδή παλιά το βάζαν σε μωρά που πάσχαν από μηνιγγίτιδα. Εξαιτίας αυτής της σημαντικής παρενέργειας χρησιμοποιείται πολύ σπάνια πλέον ενώ απαγορεύεται σε εγκύους και μωρά.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 19-01-16 στις 17:07.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 17:57, 19-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Ο Παθολόγος εκπαιδεύεται μόνο σε παθολογίκές ειδικότητες, ο γενικός ιατρός και σε άλλες (π.χ. ψυχιατρικη, παιδιατρική κοκ)

Πρακτικά ο γενικός ιατρός μπρεί να συνταγογραφήσει πιο πολλά φάρμακα από ότι ο γενικός Παθολόγος.
Νομίζω ρωτάει την διαφορά μεταξύ παθολόγου και ειδικού παθολόγου (π.χ. υπερτασιολόγος).

Παράθεση

unπαικτable

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη unπαικτable
Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 827 μηνύματα.

O unπαικτable έγραψε στις 18:21, 19-01-16:

Νομίζω ρωτάει την διαφορά μεταξύ παθολόγου και ειδικού παθολόγου (π.χ. υπερτασιολόγος).
Ναι αυτο ρωταω.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 21:55, 19-01-16:

Το κυκλάκι της Παθολογίας έπρεπε να το βάλω λίγο πιο αριστερά (βαριέμαι να το ξαναφτιάξω)

Όσο μικρότερο είναι το κυκλάκι τόσο εξειδικευόμαστε και πάμε προς ειδικές θέσεις π.χ. σε νοσοκομεία και εξειδικευμένα ιατρεία.

Τα μεγάλα κυκλάκια δηλώνουν ευρύ πεδίο αλλά πιο γενικές γνώσεις αυτό απευθύνεται σε πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας που είναι τα ιατρεία, τα κέντρα υγείας, τμήμα διαλογής στα νοσοκομεία κοκ

Κανονικά πρέπει να πηγαίνουμε στον γενικό ιατρό ή στον Παθολόγο (που δουλεύει στην πρωτοβάθμια) και αυτός να μας παραπέμπει σε λοιπές ειδικότητες και όχι να πηγαίνουμε κατευθείαν στις υποειδικότητες. Αυτό γιατί μπορεί να έχουμε πρόβλημα γενικό το οποίο δε μπορεί να το κατανοήσει ένας ειδικός ιατρός και θα καθυστερήσει την διαγνωση που μπορεί να χαθεί πολύ σημαντικός χρόνος .....
Συνημένες Εικόνες

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 19-01-16 στις 22:30.
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasilakis13
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 692 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε στις 22:29, 19-01-16:

Αυτός που λέει παθολόγος ειδικός διαβητολόγος για παράδειγμα, έχει κάποια άλλη ειδικότητα αναγνωρισμένη? Απλός παθολόγος έχει ειδικευτεί και απλά λέει από μόνος του ειδικός για το διαβήτη ή για κάτι άλλο είτε επειδή θεωρεί ότι έχει κάποια παραπάνω εμπειρία πάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο, είτε επειδή έχει παρακολουθήσει κάποια μετεκπαίδευση?
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 23:43, 19-01-16:

Από ότι ξέρω ο διαβητολόγος είναι ενδοκρινολόγος ο οποίος εξειδικεύτηκε στον διαβήτη. Αυτή η εξειδίκευση μπορεί να γίνει είτε με διατρηβή, είτε με σεμινάρια αλλά δε τα ξέρω καλά.
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasilakis13
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 692 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε στις 23:58, 19-01-16:

για παράδειγμα είπα διαβητολόγος, μάλλον ήταν ατυχές απλά έχω την εντύπωση ότι έχω ακούσει τέτοιο παθολόγο (πολλοί εξάλλου ασχολούνται και με το διαβήτη καλώς ή κακώς)
Δηλαδή για να πάρει κάποιος κάποια υποειδίκευση πρέπει να έχει κάνει κάποια διατριβή? Εγώ νόμιζα ότι το έβαζαν έτσι από μόνοι τους στη ταμπέλα του ιατρείου
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 00:10, 20-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis13
Δηλαδή για να πάρει κάποιος κάποια υποειδίκευση πρέπει να έχει κάνει κάποια διατριβή? Εγώ νόμιζα ότι το έβαζαν έτσι από μόνοι τους στη ταμπέλα του ιατρείου
Στην Ελλάδα έτσι κάνουν όλοι αλλά δε ξέρω αν είναι νόμιμο.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 01:39, 20-01-16:

Οι υπερτασιολόγοι π.χ. τους οποίους ανέφερα παραπάνω, είναι ειδικοί παθολόγοι. Οι ηπατολόγοι το ίδιο.
Δεν είναι ξεχωριστές ειδικότητες παθολογικές, απλά τελειώνουν την παθολογία και εξειδικεύονται σε έναν κλάδο. Οι ηπατολόγοι μπορούν να είναι και γαστρεντερολόγοι βέβαια.
Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos188
Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 926 μηνύματα.

O Panos188 έγραψε στις 16:57, 20-01-16:

Οι υπερτασιολόγοι π.χ. τους οποίους ανέφερα παραπάνω, είναι ειδικοί παθολόγοι. Οι ηπατολόγοι το ίδιο.
Δεν είναι ξεχωριστές ειδικότητες παθολογικές, απλά τελειώνουν την παθολογία και εξειδικεύονται σε έναν κλάδο. Οι ηπατολόγοι μπορούν να είναι και γαστρεντερολόγοι βέβαια.
Τι κάνουν ώστε να εξειδικευτούν; Διδακτορικό; Κάτι πρέπει να κάνουν...
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 18:37, 20-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από Panos188
Τι κάνουν ώστε να εξειδικευτούν; Διδακτορικό; Κάτι πρέπει να κάνουν...
Κάποια μετεκπαίδευση ίσως; Ειλικρινά δεν γνωρίζω.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 20:55, 22-01-16:

Πως θα κάνεις ένα μωρό που κλαίει να σταματήσει να κλαίει;

Κλάψε μαζί του όταν κλαίει αυτό πιο δυνατά από αυτό. Το μωρό θα σταματήσει να κλαίει και θα σε κοιτάει σαν χαζό.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 22-01-16 στις 20:59.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 12:58, 10-02-16:

Εμβόλιο της γρίπης

Η γρίπη βρίσκεται σε έξαρση και πολλοί δημοσιογράφοι αρχίζουν να συμβουλεύουν να κάνετε εμβόλιο. Την στιγμή που κάνετε το εμβόλιο πλήρη παραγωγή αντισωμάτων θα έχουμε σε 1,5-2 μήνες και ουσιαστικά θα έχει περάσει η περίοδο της κρίσης. Το να κάνετε το εμβόλιο τώρα είναι ανώφελο.

Πότε πρέπει να κάνω το εμβόλιο;

Το εμβόλιο πρέπει να γίνεται Οκτώβριο με Νοέμβριο (εγώ το έκανα 29 Οκτωβρίου). Συνεπώς έπρεπε ήδη να το κάνει;

Καλά χαζός είσαι fockos νέο παιδί και έκανες το εμβόλιο;

Δε το κάνω για μένα. Αφού έρχομαι σε επαφή με ασθενείς στα νοσοκομεία πρέπει να τους προστατέψω με το να μην τους μεταδώσω τπτ. Δυστυχώς αυτοί την πολιτική δεν την ακολουθούν και πολλοί για αυτό μέσα στα νοσοκομεία σκοτώνεται κόσμος τζάμπα.

Θα είμαι προστατευμένος για του χρόνου;
Όχι, του χρόνου θα πρέπει να ξανακάνεις το εμβόλιο (οπότε καλό είναι αν είσαι σε επιρρεπής ομάδα του πληθυσμού να το κάνεις κάπου τον Οκτωβριο.

Μπορείς να κολλήσεις γρίπη ενώ εχεις κάνει το εμβόλιο;

Ναι, αλλά κατά κανόνα την περνάς πιο ελαφρτα. Οι ορότυποι είναι πάρα πολλοί και διαφοροποιούνται είναι αδύνατο να είσαι πλήρως προστατευμένος. Κάθε χρόνο μαζεύουν τους πιο δημοφιλείς και πιο σοβαρους ορότυπους και φτιάχνουν το εμβόλιο για το επόμενο χρόνο.

Είναι διαφημιστικά τρικ αυτά που λένε;
Ναι σε μεγάλο βαθμό είναι , παρόλα αυτά το εμβόλιο είναι αρκετά χρήσιμο απλά οι δημοσιογράφοι παρουσιάζουν την κατάσταση πιο δραματική από ότι είναι για να αγοράζει ο κόσμος.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 10-02-16 στις 13:04.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 11:53, 11-05-16:

Είμαστε μάρτυρες σε ένα δυστύχημα και βλέπουμε το θύμα φαινομενικά καλά πως να εκτιμηθεί ένας άρρωστος ως προς τον αεραγωγό , την αναπνοή και τον έλεγχο της κυκλοφορίας σε 6 sec

Του συστήνεσαι και τον ρωτάς πως έγινε το συμβάν.

Αν απαντήσει σωστά σημαίνει ότι δεν έχει μείζονα διαταραχή του αεραγωγό, δεν έχουμε σοβαρή διαταραχή του αερισμού και δεν έχουμε μεγάλου επιπέδου πτώση της συνείδησης.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 17:37, 25-05-16:

DΚάντε το εμβόλιο HPV

Κοπέλες κάντε το εμβόλιο όσο είναι καιρός και είναι δωρέαν. Από τον Νοέμβριο και μετά θα πληρώνετε συμμετοχή και το εμβόλιο είναι τρεις δόσεις και είναι πανάκριβο.

Μην ακούτε το κάθε χαζό ιατρό που λέει για παρενέργειες ή τον κάθε άλλο και που λέει για συνωμοσίες φαρμακευτικών κοκ το εμβόλιο θα σας προσφέρει πολλά καλα όπως και όλα τα εμβόλια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 25-05-16 στις 17:48.
Παράθεση

miss marple

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη miss marple
H miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 422 μηνύματα.

H miss marple έγραψε στις 13:29, 19-06-16:

άσχετο τελείως, αλλά θα πεταχτώ η άκυρη να ρωτήσω την απορία μου, γιατί ψάχνω από το πρωί στο ίντερνετ και δε βρίσκω απάντηση...
έστω 2 γονείς φορείς διαφορετικής μετάλλαξης της κυστικής ένωσης....το παιδί έχει 25% πιθανότητες να ασθενεί ή όχι επειδή οι γονείς είναι φορείς διαφορετικής μετάλλαξης? απαιτείται δηλαδή να είναι οι γονείς φορείς ίδιου τύπου κι?

δε σπουδάζω ιατρική, μη με βρίσετε
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 13:58, 19-06-16:

Ας έρθει και κάποιος που έκανε λιιιιιγο πιο πρόσφατα γενετική, αλλά δεν θα κληρονομηθεί με το γνωστό πρότυπο κληρονομικότητας και απλά με διαφορετικό φαινότυπο λόγω επιμέρους διαφορετικών μεταλλάξεων;
Παράθεση

PeterTheGreat (Staphylococcus aureus)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη PeterTheGreat
Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε στις 14:08, 19-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από miss marple
άσχετο τελείως, αλλά θα πεταχτώ η άκυρη να ρωτήσω την απορία μου, γιατί ψάχνω από το πρωί στο ίντερνετ και δε βρίσκω απάντηση...
έστω 2 γονείς φορείς διαφορετικής μετάλλαξης της κυστικής ένωσης....το παιδί έχει 25% πιθανότητες να ασθενεί ή όχι επειδή οι γονείς είναι φορείς διαφορετικής μετάλλαξης? απαιτείται δηλαδή να είναι οι γονείς φορείς ίδιου τύπου κι?

δε σπουδάζω ιατρική, μη με βρίσετε
Έχω την εντύπωση πως, αν η κληρονόμηση ακολουθήσει κλασσικό Μενδελικό πρότυπο, θα έχει όντως 25% πιθανότητα να ασθενεί, αλλά εξαρτάται από το τι γονίδιο φέρουν. Μπορεί για παράδειγμα να έχει πιο ήπια μορφή, επειδή η μετάλλαξη του πατέρα (λ.χ.) είναι μικρότερης βαρύτητας.

Το πρόβλημα είναι στο γονίδιο του υποδοχέα CFTR. Άτομα που πάσχουν από τι νόσο έχουν δύο αντίγραφα του ελαττωματικού γονιδίου, και έτσι παράγουν μόνο μεταλλαγμένους και όχι φυσιολογικούς υποδοχείς. Δηλαδή αν έχουν δύο μεταλλαγμένα γονίδια με διαφορετικές μεταλλάξεις, απλά θα παράγουν δύο ελαττωματικούς υποδοχείς, και η βαρύτητα θα εξαρτηθεί από το αν υπάρχει κάποιος πιο 'φυσιολογικός' υποδοχέας.

Και για όσους τους έχει πιάσει η κατάθλιψη της εξεταστικής, δείτε το Gomer Blog. Και διαβάστε το The House of God.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PeterTheGreat : 19-06-16 στις 14:12.
Παράθεση

miss marple

Δραστήριο Μέλος

H miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 422 μηνύματα.

H miss marple έγραψε στις 16:20, 19-06-16:

Ας έρθει και κάποιος που έκανε λιιιιιγο πιο πρόσφατα γενετική, αλλά δεν θα κληρονομηθεί με το γνωστό πρότυπο κληρονομικότητας και απλά με διαφορετικό φαινότυπο λόγω επιμέρους διαφορετικών μεταλλάξεων;
κατάλαβα τι λες, ευχαριστώ!

Αρχική Δημοσίευση από PeterTheGreat
Έχω την εντύπωση πως, αν η κληρονόμηση ακολουθήσει κλασσικό Μενδελικό πρότυπο, θα έχει όντως 25% πιθανότητα να ασθενεί, αλλά εξαρτάται από το τι γονίδιο φέρουν. Μπορεί για παράδειγμα να έχει πιο ήπια μορφή, επειδή η μετάλλαξη του πατέρα (λ.χ.) είναι μικρότερης βαρύτητας.

Το πρόβλημα είναι στο γονίδιο του υποδοχέα CFTR. Άτομα που πάσχουν από τι νόσο έχουν δύο αντίγραφα του ελαττωματικού γονιδίου, και έτσι παράγουν μόνο μεταλλαγμένους και όχι φυσιολογικούς υποδοχείς. Δηλαδή αν έχουν δύο μεταλλαγμένα γονίδια με διαφορετικές μεταλλάξεις, απλά θα παράγουν δύο ελαττωματικούς υποδοχείς, και η βαρύτητα θα εξαρτηθεί από το αν υπάρχει κάποιος πιο 'φυσιολογικός' υποδοχέας.
η πρώτη παράγραφος τελείως κατανοητή, ευχαριστώ!
η 2η έτσι κι έτσι, αλλά νομίζω κατάλαβα τι εννοείτε, ευχαριστώ παιδιά!!
Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 926 μηνύματα.

O Panos188 έγραψε στις 18:43, 19-06-16:

Αυτό που λένε τα παιδιά ισχύει για την κυστική ίνωση. Η πιθανότητα να κληρονομήσει δύο παθολογικά γονίδια είναι 25% αλλά η κλνική εικόνα που θα έχει το παιδί στην κυστική ίνωση γενικά παίζει πολύ γιατί υπάρχουν χίλιες δυο μεταλλάξεις για την ΚΙ, άλλες σοβαρές, άλλες λιγότερο σοβαρές. Μπορεί οι μεταλλάξεις αμφότερων των γονεων να είναι ήπιες κι έτσι να έχει πολύ ήπια συμπτωματολογία επειδή θα διατηρείται ως ένα βαθμό η λειτουργικότητα της διαμεμβρανικής πρωτείνης. Οπότε σ' αυτήν την περίπτωση, αν το παιδί δεν έχει κάνει τεστ ιδρώτα, μπορεί η διάγνωση να γίνει μετά από πολλά χρόνια επειδή τότε θα δουν κάτι ύποπτο πχ βρογχεκτασίες. Αν κληρονομήσει μία πολύ άσχημη μετάλλαξη και μία που προσομοιάζει προς τη φυσιολογική λειτουργία, η κλινική εικόνα θα είναι κάπου στη μέση.
Παράθεση

miss marple

Δραστήριο Μέλος

H miss marple έγραψε στις 19:04, 19-06-16:

Αυτό που λένε τα παιδιά ισχύει για την κυστική ίνωση. Η πιθανότητα να κληρονομήσει δύο παθολογικά γονίδια είναι 25% αλλά η κλνική εικόνα που θα έχει το παιδί στην κυστική ίνωση γενικά παίζει πολύ γιατί υπάρχουν χίλιες δυο μεταλλάξεις για την ΚΙ, άλλες σοβαρές, άλλες λιγότερο σοβαρές. Μπορεί οι μεταλλάξεις αμφότερων των γονεων να είναι ήπιες κι έτσι να έχει πολύ ήπια συμπτωματολογία επειδή θα διατηρείται ως ένα βαθμό η λειτουργικότητα της διαμεμβρανικής πρωτείνης. Οπότε σ' αυτήν την περίπτωση, αν το παιδί δεν έχει κάνει τεστ ιδρώτα, μπορεί η διάγνωση να γίνει μετά από πολλά χρόνια επειδή τότε θα δουν κάτι ύποπτο πχ βρογχεκτασίες. Αν κληρονομήσει μία πολύ άσχημη μετάλλαξη και μία που προσομοιάζει προς τη φυσιολογική λειτουργία, η κλινική εικόνα θα είναι κάπου στη μέση.
με κάλυψες απόλυτα, ευχαριστώ πάρα πολύ!!
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 22:38, 19-06-16:

3 medstudents at your service, τι άλλο θες πχια
Δεν μας είπες γιατί ρωτάς όμως!
Παράθεση

miss marple

Δραστήριο Μέλος

H miss marple έγραψε στις 22:49, 19-06-16:

χαχαχαχαχαχα!! όχι δεν έχω παράπονο, ταχύτατο το service!!
ευχαριστώ πολύ όλους σας!!
Διάβαζα ένα άρθρο στο ίντερνετ το πρωί για την ΚΙ και έλεγε για τις μεταλλάξεις και μου γεννήθηκε η απορία, έτσι για εγκυκλοπεδικούς λόγους.
-μη με βρίσετε που σας έβαλα να ψάχνετε απλά και μόνο για τη σφαιρική μου μόρφωση-
Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη PolGR1509
Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 2,118 μηνύματα.

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 23:02, 19-06-16:

ΕΧΑ ΠΧΙΑ!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PolGR1509 : 19-06-16 στις 23:11.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 23:59, 19-06-16:

Εγώ προσωπικά δεν έψαξα καθόλου, ο,τι ήξερα στο είπα.
Για τους άλλους 2 δεν ξέρω.
Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Περιβόητο Μέλος

O Panos188 έγραψε στις 00:05, 20-06-16:

Χαχα δε χρειάστηκε η αλήθεια είναι, τα είχα πρόσφατα από την πνευμονολογία
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 12:50, 29-07-16:

Αυτό το ποστ σίγουρα θα προκαλέσει αντιδράσεις αφού πολλοί από εδώ μέσα υποστηρίζουν την ομοιοπαθητική ως ολιστική θεραπεία αλλά θα το πω.

Είναι μερικοί που βασίζονται αποκλειστικά σε ομοιοπαθητικά φάρμακα αυτούς τους ασθενείς να τους προσέχετε γιατί κατά πάσα πιθανότητα δε παίρνουν τα δυτικού τύπου φάρμακα αλλά και αν τα πάρουν δε τα παίρνουν στην δοσολογία και ποσότητα που πρέπει.

Εγώ ως τώρα τα δεχόμουνα με δεδομένο ότι είναι επικουρική θεραπεία αλλά με αυτά που είδα (και με το πόσο χαζός είναι ο κόσμος).... πραγματικά φοβάμαι αυτούς τους τύπους ανθρώπων και δε πρόκειται να τα ξαναυποστηρίξω.

Μην προσπαθήσετε να τους αλλάξετε μυαλά γιατί δε θα αλλάξετε άπλα διώξτε τους να εξυπηρετηθούν αλλού εφόσον βλέπετε ότι η συμπεριφορά τους δε θα αλλάξει για να μην πάρετε ευθύνη που δε σας αναλογεί. Αφού αν τους συμβεί κάτι δε θα το ρίξουν στις ομοιοπαθητικές βλακείες που παίρνουν αλλά στην αντιβίωση ή στο φάρμακο που τους συνταγογραφήσατε.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 29-07-16 στις 17:31.
Παράθεση

miss marple

Δραστήριο Μέλος

H miss marple έγραψε στις 21:53, 02-10-16:

πάλι εγώ -μιλάμε θα θέλετε να με βρίσετε-
Γίνεται από 2 κωφούς γονείς (εκ γενετής) να γεννηθεί παιδί που ακούει κανονικά? Δεν είναι επικρατές το γονίδιο αυτό της ασθένειας, όπως σε όλες τις παθήσεις?

ΥΣ: Αλήθεια δε θέλω να σας εξετάσω!
Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Περιβόητο Μέλος

O Panos188 έγραψε στις 22:35, 02-10-16:

πάλι εγώ -μιλάμε θα θέλετε να με βρίσετε-
Γίνεται από 2 κωφούς γονείς (εκ γενετής) να γεννηθεί παιδί που ακούει κανονικά? Δεν είναι επικρατές το γονίδιο αυτό της ασθένειας, όπως σε όλες τις παθήσεις?

ΥΣ: Αλήθεια δε θέλω να σας εξετάσω!
Εξαρτάται... βασικά στην συγκεκριμένη ερώτηση σίγουρη απάντηση κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει εκτός κι αν μιλάμε για ένα από κάποια 20-30 συγκεκριμένα σύνδρομα βαρηκοίας αλλά κι αυτά δεν κάνουν πάντα πλήρη κώφωση.
Άρα αυτό που μας νοιάζει είναι γιατί οι γονείς είναι κωφοί. Την αιτία, την πάθηση δηλαδή.
Για παράδειγμα, αν έχουμε δύο γονείς που έχουν βαρηκοίας (αγωγιμότητας) λόγω ωτοσκλήρυνσης (δεν είναι τελείως κωφοί όμως), οπότε ξεφεύγει από αυτό που ρωτάς), τότε το παιδί έχει 20% περίπου πιθανότητα να έχει βαρηκοία.
Παράθεση

miss marple

Δραστήριο Μέλος

H miss marple έγραψε στις 10:00, 03-10-16:

Εξαρτάται... βασικά στην συγκεκριμένη ερώτηση σίγουρη απάντηση κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει εκτός κι αν μιλάμε για ένα από κάποια 20-30 συγκεκριμένα σύνδρομα βαρηκοίας αλλά κι αυτά δεν κάνουν πάντα πλήρη κώφωση.
Άρα αυτό που μας νοιάζει είναι γιατί οι γονείς είναι κωφοί. Την αιτία, την πάθηση δηλαδή.
Για παράδειγμα, αν έχουμε δύο γονείς που έχουν βαρηκοίας (αγωγιμότητας) λόγω ωτοσκλήρυνσης (δεν είναι τελείως κωφοί όμως), οπότε ξεφεύγει από αυτό που ρωτάς), τότε το παιδί έχει 20% περίπου πιθανότητα να έχει βαρηκοία.
Αχά! Κατάλαβα! ναι, η αλήθεια είναι δεν ξέρω την ακριβή πάθηση, η ταινία δε διευκρίνιζε!
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 13:51, 03-10-16:

Δεν είναι επικρατές το γονίδιο αυτό της ασθένειας, όπως σε όλες τις παθήσεις?
Σε ελάχιστες ασθένειες είναι επικρατές ούτως ή άλλως.
Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Περιβόητο Μέλος

O Panos188 έγραψε στις 05:46, 04-10-16:

Αχά! Κατάλαβα! ναι, η αλήθεια είναι δεν ξέρω την ακριβή πάθηση, η ταινία δε διευκρίνιζε!
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!
Περιττό να σου πω ότι 2 φορές που σου έδωσα τη γνώμη μου σε ιατρική ερώτηση, διάβαζα εκείνη την περίοδο για τη σχολή την αντίστοιχη ειδικότητα
Παράθεση

miss marple

Δραστήριο Μέλος

H miss marple έγραψε στις 12:27, 04-10-16:

Περιττό να σου πω ότι 2 φορές που σου έδωσα τη γνώμη μου σε ιατρική ερώτηση, διάβαζα εκείνη την περίοδο για τη σχολή την αντίστοιχη ειδικότητα

Είδες? όλα για το καλό σου, σε προετοιμάζω!
Την επόμενη φορά, παίζει και να πέσει ακριβώς η ερώτησή μου στην εξέταση
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 13:19, 04-10-16:

Είδες? όλα για το καλό σου, σε προετοιμάζω!
Την επόμενη φορά, παίζει και να πέσει ακριβώς η ερώτησή μου στην εξέταση
Ρώτα κάτι γαστρεντερολογικό ή αιματολογικό τότε την άλλη φορά, ντεν βγαίνει η ύλη καρντιά μου.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

miss marple

Δραστήριο Μέλος

H miss marple έγραψε στις 15:21, 04-10-16:

Ρώτα κάτι γαστρεντερολογικό ή αιματολογικό τότε την άλλη φορά, ντεν βγαίνει η ύλη καρντιά μου.
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Έγινε!
Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 544 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 14:07, 24-04-17:

Κανονικά θα έπρεπε να ανοίξω καινούργιο θέμα, αλλά βαριέμαι. Οι γιατροί του φόρουμ, τι έχετε να προτείνετε σε κάποιον που είναι στα όρια της υπερκόπωσης, αλλά έτσι όπως φαίνονται τα πράγματα οι συνθήκες δεν πρόκειται να αλλάξουν σύντομα;

Βρέθηκα ξαφνικά να κάνω 2 δουλειές και μεταπτυχιακό και, μέχρι το καλοκαίρι τουλάχιστον, δεν έχω το περιθώριο να αφήσω κάτι από τα τρία. Τρεις μήνες πάει αυτό το βιολί κι έχω αρχίσει να φρικάρω από την κούραση. Γενικά τρώω καλά και κοιμάμαι σχεδόν πάντα τις ώρες που χρειάζομαι, αλλά και πάλι μέσα στη μέρα ζήτημα να κάθομαι μια ώρα. Θα προσπαθήσω να ρυθμίσω κάπως τις δουλειές, ώστε να έχω μία κενή μέρα την εβδομάδα, αλλά υπάρχει τίποτα που να μπορώ να πάρω στο φαρμακείο για έξτρα ενέργεια;
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 14:25, 24-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από Anonyme
Κανονικά θα έπρεπε να ανοίξω καινούργιο θέμα, αλλά βαριέμαι. Οι γιατροί του φόρουμ, τι έχετε να προτείνετε σε κάποιον που είναι στα όρια της υπερκόπωσης, αλλά έτσι όπως φαίνονται τα πράγματα οι συνθήκες δεν πρόκειται να αλλάξουν σύντομα;

Βρέθηκα ξαφνικά να κάνω 2 δουλειές και μεταπτυχιακό και, μέχρι το καλοκαίρι τουλάχιστον, δεν έχω το περιθώριο να αφήσω κάτι από τα τρία. Τρεις μήνες πάει αυτό το βιολί κι έχω αρχίσει να φρικάρω από την κούραση. Γενικά τρώω καλά και κοιμάμαι σχεδόν πάντα τις ώρες που χρειάζομαι, αλλά και πάλι μέσα στη μέρα ζήτημα να κάθομαι μια ώρα. Θα προσπαθήσω να ρυθμίσω κάπως τις δουλειές, ώστε να έχω μία κενή μέρα την εβδομάδα, αλλά υπάρχει τίποτα που να μπορώ να πάρω στο φαρμακείο για έξτρα ενέργεια;
Το θέμα δεν είναι τόσο ποσοτικό όσο ποιοτικό. Είναι ισορροπημένη η διατροφή σου; Το "τρώω καλά" μεταφράζεται είτε ως "δεν παραλείπω κανένα γεύμα αλλά τρώω πατατάκια και μπέργκερ", είτε ως "φροντίζω να τρώω και το λαχανικό μου, και το ζυμαρικό μου, και το όσπριό μου". Να πίνεις επίσης αρκετό νερό (1,5-2 λίτρα που μεταφράζεται σε 8-10 ποτήρια την ημέρα). Όχι φαγητό μετά τις 10 το βράδυ και σίγουρα όχι junk για βραδινό γιατί μετά ο ύπνος σου δεν θα είναι καλός. Να τρως καλό πρωινό (και ας ξυπνάς μισή ώρα νωρίτερα να το ετοιμάσεις), όχι 2 κουλουράκια με τον καφέ σου ή ντόνατ από το κυλικείο (θα τα κάνεις και αυτά, αλλά όχι κάθε μέρα).

Πάμε τώρα στον ύπνο. Επίσης το θέμα είναι ποιοτικό. Καλύτερα να κοιμάσαι 6 ώρες και να μην σε αποσπάει κανένας (άγχος, σπαστό ωράριο ύπνου, οτιδήποτε), παρά να κοιμάσαι 8ωρο και να ξυπνάς κουρασμένη επειδή δεν μπόρεσες να κλείσεις τον διακόπτη των σκέψεων πριν πέσεις. Εάν σε παίρνει, πέσε και για ένα μισάωρο το μεσημέρι, θα σε αναζωογονήσει πλήρως. Να ξέρεις ότι ο εγκέφαλος χρειάζεται 3 ώρες ύπνου για να κάνει restart, άρα στην περίπτωση που θελήσεις να κοιμηθείς σκόρπια, φρόντισε το μίνιμουμ να είναι το 3ωρο (δυστυχώς η σωματική κόπωση δεν περνάει με το 3ωρο ύπνου αλλά αποκτάς σχετική διαύγεια).

Το πιο απλό που μπορείς να προσθέσεις στην μέρα σου είναι φυσικοί χυμοί πορτοκάλι (π.χ. για δεκατιανό και απογευματινό). Απόφυγε τα ενεργειακά ποτά γιατί είναι τζάμπα θερμίδες. Στο φαρμακείο κυκλοφορούν σκευάσματα πολυβιταμινών, αλλά θα πρότεινα αν είναι να πάρεις κάτι να πάρεις αυτά που έχουν μόνο την βιταμίνη C γιατί πιστεύω ότι θα σου φτάσει και θα σου περισσέψει (αν δεν μπορείς να στύβεις χυμούς). Τσέκαρε επίσης τον σίδηρό σου και το φυλλικό οξύ μήπως έχει δημιουργηθεί κάποια έλλειψη και χρειάζεται να τα αναπληρώσεις και αυτά. Και τέλος, το καλύτερο "ανεβαστικό" είναι η βιταμίνη D, όπερ σημαίνει όποτε έχεις την ευκαιρία, έστω και για 10 λεπτά, πήγαινε με τα πόδια κάπου και μην πάρεις αστικό ή αυτοκίνητο. Πέραν του αέρα που θα σε φυσήξει και του ήλιου, θα συνθέσεις βιταμίνη D και θα σου φτιάξει την διάθεση.

Δεν είμαι πολύ υπέρ των πολυβιταμινούχων σκευασμάτων, αλλά επειδή αυτό είναι προσωπική άποψη, αν θέλεις οπωσδήποτε να πάρεις κάτι μπορείς απλά να ζητήσεις από το φαρμακείο βιταμίνες, ξέρουν. (Ζήτα αυτές που δίνουν στα πανελληνιόπαιδα, είναι ειδική κατηγορία για κάποιο λόγο).
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 714 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 19:00, 24-04-17:

Και τέλος, το καλύτερο "ανεβαστικό" είναι η βιταμίνη D, όπερ σημαίνει όποτε έχεις την ευκαιρία, έστω και για 10 λεπτά, πήγαινε με τα πόδια κάπου και μην πάρεις αστικό ή αυτοκίνητο. Πέραν του αέρα που θα σε φυσήξει και του ήλιου, θα συνθέσεις βιταμίνη D και θα σου φτιάξει την διάθεση.
Να προσθεσω οτι τα 10 λεπτα δεν αρκουν και οτι αν βγεις μετα τις 3 το μεσημερι ή πριν τις 11 το πρωι, δεν θα συνθεσεις καθολου D. Τουλαχιστον μιση ωρα με εκτεθειμενα προσωπο και χερια (και ποδια αν γινεται).
Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 544 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 20:09, 24-04-17:

Δυστυχώς κάνω όλα όσα ανέφερες, αλλά δεν βλέπω αποτέλεσμα.

Τρώω αρκετά καλά, μιας και μαγειρεύω μόνη μου και φροντίζω να υπάρχει ποικιλία μεγάλη μέσα στην εβδομάδα, και το junk το έχω περιορίσει στις 2φορές/εβδομάδα. Από ύπνο δεν έχω παράπονο, κοιμάμαι 6-7 ώρες τη μέρα, σερί, και δεν νιώθω ότι μου λείπει. Η αλήθεια είναι πως τους χυμούς θα πρέπει να τους καθιερώσω σε καθημερινή βάση. Τώρα πίνω 3-4 φορές την εβδομάδα κανένα smoothie από φρέσκα φρούτα που θα φτιάξω σπίτι (πολλές φορές παίρνω μαζί μου και στη δουλειά). Απλώς ξυπνάω ήδη στις 6:30 και δεν ξέρω αν έχω κουράγιο να ξυπνάω στις 6 για να φτιάχνω πρωινό (μάλλον πρέπει να φτιάχνω από το βράδυ κάτι, που θα μπορώ να παίρνω μαζί μου).

Επίσης δεν έχω έλλειψη D, περπατάω πολύ μέσα στη μέρα, καθώς γενικά πηγαίνω συνέχεια πάνω-κάτω, και με βλέπει ο ήλιος!

Νομίζω ότι απλώς το παράκανα τον Απρίλιο, οπότε κάπου χάθηκε η μπάλα. Μάλλον το πιο σημαντικό είναι να φροντίσω να βρω μια day off, όπου θα ξεκουράζομαι πραγματικά, έστω κι αν είναι κινητή ημέρα μέσα σε κάθε εβδομάδα, και όχι σταθερή.

Μιλ μερσί!
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 20:30, 24-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Να προσθεσω οτι τα 10 λεπτα δεν αρκουν και οτι αν βγεις μετα τις 3 το μεσημερι ή πριν τις 11 το πρωι, δεν θα συνθεσεις καθολου D. Τουλαχιστον μιση ωρα με εκτεθειμενα προσωπο και χερια (και ποδια αν γινεται).
Για την ώρα το ήξερα, ωστόσο για την χρονική διάρκεια αυτό που μας έλεγαν στην γυναικολογία (με αφορμή την εργασία που τους παρουσιάσαμε για την βιταμίνη D), είναι ότι το να καθιερώσεις ημερησίως ένα 10λεπτο με τέταρτο περπάτημα στον ήλιο αρκεί (με εκτεθειμένα τα χέρια σίγουρα). Προφανώς μιλάω για μεσογειακές χώρες όπως η Ελλάδα που ο ήλιος βαράει κατακόρυφα και το καλοκαίρι δεν νοείται να ξεμυτίσεις στο 11-3 χωρίς καπέλο, αντηλιακό και φορητό ανεμιστηράκι. Σε χώρες όπως η Αγγλία ή η Σουηδία που παίρνουν ρεπό με το που ξεπροβάλλει λίγο ο ήλιος, μάλλον πρέπει να καθίσεις μέχρι να κάνεις καινούριες φακίδες.
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 23:31, 24-04-17:

Για την ώρα το ήξερα, ωστόσο για την χρονική διάρκεια αυτό που μας έλεγαν στην γυναικολογία (με αφορμή την εργασία που τους παρουσιάσαμε για την βιταμίνη D), είναι ότι το να καθιερώσεις ημερησίως ένα 10λεπτο με τέταρτο περπάτημα στον ήλιο αρκεί (με εκτεθειμένα τα χέρια σίγουρα). Προφανώς μιλάω για μεσογειακές χώρες όπως η Ελλάδα που ο ήλιος βαράει κατακόρυφα και το καλοκαίρι δεν νοείται να ξεμυτίσεις στο 11-3 χωρίς καπέλο, αντηλιακό και φορητό ανεμιστηράκι. Σε χώρες όπως η Αγγλία ή η Σουηδία που παίρνουν ρεπό με το που ξεπροβάλλει λίγο ο ήλιος, μάλλον πρέπει να καθίσεις μέχρι να κάνεις καινούριες φακίδες.
Και εμας τα ιδια μας ελεγαν στην ενδοκρινολογια, αλλα οταν παθεις ελλειψη διαπιστωνεις οτι δεν ισχυει . Παιζει ρολο και η εποχη, οπως και το χρωμα δερματος. Πχ στην ηπειρωτικη Ελλαδα απο Οκτωβριο/Νοεμβριο μεχρι Μαρτιο δεν συνθετεις γιατι η UV Β ειναι κατω απο 3. Το ιδιο και οταν εχει αρκετη συννεφια. Μην επαναπαυεσαι οτι επειδη ειναι μεσογειακη χωρα δεν μπορεις να παθεις ελλειψη. Δυστυχως γνωριζω αρκετα ατομα στην Ελλαδα με ελλειψη σε διαφορες ηλικιες και εχω διαβασει και ορισμενες ερευνες που ελεγαν οτι ενα πολυ μεγαλο ποσοστο ηλικιωμενων στην Ελλαδα εχει σοβαρες ελλειψεις κατα την διαρκεια του χειμωνα! Εγω που μενω σε βορεια χωρα η UV B ειναι πανω απο 3 Απριλιο-Οκτωβριο και καθομαι παντα 1 ωρα μεταξυ 12-3 (η UV Β κυμαινεται γυρω στο 8-9 το πολυ τα καλοκαιρια). Νοεμβριο-Μαρτιο (και τις ημερες που εχει συννεφια) παιρνω 5000IU ημερησιως
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 19:18, 25-04-17:

Υποθέτω η έλλειψη στους ηλικιωμένους σχετίζεται με το ότι δεν βγαίνουν και τόσο έξω όσο οι νέοι, και λόγω και της ηλικίας, όταν το κάνουν φοράνε χειμώνα-καλοκαίρι ζακετάκια οπότε δεν είναι τόσο εύκολο να συνθέσουν βιταμίνη D. Για νεότερες ηλικίες αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι το καλοκαίρι όλο και περισσότεροι χρησιμοποιούν αντηλιακά με αυξημένο δείκτη προστασίας, είτε είναι στην παραλία είτε όχι, οπότε ναι μεν προστατεύονται από καρκίνους του δέρματος αλλά από την άλλη δεν συνθέτουν και την βιταμίνη. Είναι δίκοπο μαχαίρι γενικά
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 21:42, 26-04-17:

Βασικη ιατρικη γνωση: πλενουμε χερια και δεν βηχουμε-φτερνιζομαστε πανω σε αλλους, κυριως οταν ειμαστε αρρωστοι (που κανονικα τις ημερες που ειμαστε μεταδοτικοι πρεπει να μενουμε μεσα). Ελεος δηλαδη.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη CaneSenpai
Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 624 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε στις 16:17, 27-04-17:

Δεν το καταλαβαινω αυτο το μην τρωτε μετα απο τις 10 το βραδυ. Αμα κοιμαμαι καθημερινα στις 3 το βραδυ το τελευταιο μου γευμα ειναι στις 2.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 5,606 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 17:26, 27-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από CaneSenpai
Δεν το καταλαβαινω αυτο το μην τρωτε μετα απο τις 10 το βραδυ. Αμα κοιμαμαι καθημερινα στις 3 το βραδυ το τελευταιο μου γευμα ειναι στις 2.
Κι εγώ σαν κι εσένα το κάνω και δεν είμαι σε θέση να συμβουλεύω άλλους, αλλά απ' ότι μου έχει πει γιατρός, το γεμάτο στομάχι και η διαδικασία της πέψης τόσο αργά εμποδίζει τον καλό ύπνο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους