Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,040 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές ιατρικές γνώσεις

raf889

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη raf889
H raf889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H raf889 γεια!εδω Ραφαελλα έγραψε στις 15:13, 01-05-17:

Θα ήθελα να εκφράσω μια απορία σχετικά με τα αντισυλληπτικά
.Λογω πολυκυστικών ωοθηκών πρέπει να λαμβάνω αντισυλληπτικά χάπια καθημερινά.Ωστοσο,αυτο που με προβληματίζει ειναι η αύξηση βάρους που πολλα άτομα αντιμετωπίζουν λόγω αυτών.Ειμαι σε φάση που θέλω να χάσω κάποια κιλά όποτε και μονο στην ιδέα να πάρω κιλά λόγω των χαπιών τρελαίνομαι.Εχετε μήπως κάποια ιδέα περί τούτου να με διαφωτισετε;Ευχαριστώ
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Helium (The fractured but whole)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Helium
H The fractured but whole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 16:58, 01-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
το γεμάτο στομάχι και η διαδικασία της πέψης τόσο αργά εμποδίζει τον καλό ύπνο.
Πολύ σωστά κι επιπλέον ο οργανισμός μετατρέπει σε τριγλυκεριδια την τροφή που δεν χρησιμοποιεί. Το οποιο είναι επικίνδυνο για τον οργανισμό. Έρευνες δείχνουν ότι όσοι απέχουν περισσότερες ώρες από το φαγητό (από το βράδυ μέχρι το πρωί) τείνουν να είναι πιο αδυνατοι. Αυτό συμβαίνει επειδή μετά από κάθε γεύμα παράγεται ινσουλινη. Το βράδυ όμως κατά τη διάρκεια του ύπνου, κανονικά, παράγεται η μεγαλύτερη ποσότητα της αυξητικης ορμόνης (η οποία καίει λίπος). Η ινσουλινη μειώνει την παραγωγή της αυξητικης ορμονης. Τέλος, η διαδικασία πεψης κρατάει πολλή ώρα και αν τρώει κάποιος αργά, μπορεί να έχει παλινδρομησεις και καουρες.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 5,606 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:25, 01-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από raf889
Θα ήθελα να εκφράσω μια απορία σχετικά με τα αντισυλληπτικά
.Λογω πολυκυστικών ωοθηκών πρέπει να λαμβάνω αντισυλληπτικά χάπια καθημερινά.Ωστοσο,αυτο που με προβληματίζει ειναι η αύξηση βάρους που πολλα άτομα αντιμετωπίζουν λόγω αυτών.Ειμαι σε φάση που θέλω να χάσω κάποια κιλά όποτε και μονο στην ιδέα να πάρω κιλά λόγω των χαπιών τρελαίνομαι.Εχετε μήπως κάποια ιδέα περί τούτου να με διαφωτισετε;Ευχαριστώ
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις μια προσεγμένη και ισσοροπημένη διατροφή. Και φυσικά άσκηση όσο μπορείς, ακόμα κι αν αυτή είναι περπάτημα 2-3 φορές την εβδομάδα.
Πάντως είναι εφικτό το να μην πάρεις βάρος.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

raf889

Νεοφερμένος

H raf889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H raf889 γεια!εδω Ραφαελλα έγραψε στις 22:02, 01-05-17:

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις μια προσεγμένη και ισσοροπημένη διατροφή. Και φυσικά άσκηση όσο μπορείς, ακόμα κι αν αυτή είναι περπάτημα 2-3 φορές την εβδομάδα.
Πάντως είναι εφικτό το να μην πάρεις βάρος.
Μάλιστα,δηλαδή ακόμα κι αν κάνω σωστή διατροφή και γυμνάζομαι δεν θα πάρω βάρος;λόγω της κατακράτησης υγρών;θέλω να πω οτι η αύξηση βάρους δεν ειναι αναπόφευκτη ετσι;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 5,606 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:16, 01-05-17:

Μάλιστα,δηλαδή ακόμα κι αν κάνω σωστή διατροφή και γυμνάζομαι δεν θα πάρω βάρος;λόγω της κατακράτησης υγρών;θέλω να πω οτι η αύξηση βάρους δεν ειναι αναπόφευκτη ετσι;
Η κατακράτηση υγρών δεν είναι αύξηση βάρους, δεν είναι λίπος δηλαδή αλλά νερό που μπορεί είτε να φύγει αρκετά εύκολα, είτε να μην μαζευτεί εξαρχής αν κόψεις από τη διατροφή σου το αλάτι. Υπάρχουν υποκατάσταστα αλατιού που νοστιμίζουν το φαγητό και δεν σε επιβαρύνουν με αλάτι. Εγώ που έχω και πολυκυστικές ωοθήκες και μάλιστα για μεγάλο διάστημα έπαιρνα κι εγώ ορμόνες, συν ότι πλέον έχω και υπέρταση, με το κόψιμο του αλατιού το ελέγχω.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

raf889

Νεοφερμένος

H raf889 γεια!εδω Ραφαελλα έγραψε στις 22:23, 01-05-17:

Η κατακράτηση υγρών δεν είναι αύξηση βάρους, δεν είναι λίπος δηλαδή αλλά νερό που μπορεί είτε να φύγει αρκετά εύκολα, είτε να μην μαζευτεί εξαρχής αν κόψεις από τη διατροφή σου το αλάτι. Υπάρχουν υποκατάσταστα αλατιού που νοστιμίζουν το φαγητό και δεν σε επιβαρύνουν με αλάτι. Εγώ που έχω και πολυκυστικές ωοθήκες και μάλιστα για μεγάλο διάστημα έπαιρνα κι εγώ ορμόνες, συν ότι πλέον έχω και υπέρταση, με το κόψιμο του αλατιού το ελέγχω.
Ευχαριστώ πολυ για την κατατοπιση.βρισκομαι σε μια φάση που είμαι έτοιμη να τα ξεκινήσω αλλα μια φίλη μου με το ίδιο πρόβλημα πήρε 5 κιλά σε τρεις μήνες ενώ εγω μάλιστα θελω και να χάσω κι αυτο με αγχώνει
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:27, 01-05-17:

Ευχαριστώ πολυ για την κατατοπιση.βρισκομαι σε μια φάση που είμαι έτοιμη να τα ξεκινήσω αλλα μια φίλη μου με το ίδιο πρόβλημα πήρε 5 κιλά σε τρεις μήνες ενώ εγω μάλιστα θελω και να χάσω κι αυτο με αγχώνει
Να μην σε αγχώνει και κυρίως να μην καταφύγεις σε δίαιτες που αγχώνουν ακόμα περισσότερο και (προσωπική μου άποψη πάντα) ταλαιπωρούν τον οργανισμό όταν είναι ακραίες. Μια σωστή διατροφή βασισμένη στα Μεσογειακά πρότυπα που τελικά μας γίνεται τρόπος ζωής και μια ελαφριά άσκηση, είναι ότι πρέπει.
Ε και καμμιά παρασπονδία μια στο τόσο όταν βγαίνουμε έξω, δεν μας χαλάει και το διορθώνουμε μέσα σε 2-3 μέρες. Κυρίως όχι άγχος γιατί είναι ο χειρότερος σύμβουλος.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 22:28, 01-05-17:

Με τα αντισυλληπτικά θα κάνεις κυρίως κατακράτηση υγρών, οπότε με καλή και τακτική αερόβια άσκηση κομμένους τους υδατάνθρακες, και περιορισμένα την ζάχαρη και το αλάτι (ειδικά στα βραδινά γεύματα), πιστεύω είναι εφικτό να μην πάρεις. Τώρα για να χάσεις, δεν ξέρω. Γιατί δεν συζητάς με τον/την γιατρό σου να αρχίσεις την αγωγή λίγο αργότερα για να προλάβεις να χάσεις βάρος πρώτα και μετά να το διατηρήσεις; Φαντάζομαι η κατάσταση προϋπήρχε καιρό της διάγνωσης...
Παράθεση

raf889

Νεοφερμένος

H raf889 γεια!εδω Ραφαελλα έγραψε στις 22:45, 01-05-17:

Πολυ σωστά!!������������

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Με τα αντισυλληπτικά θα κάνεις κυρίως κατακράτηση υγρών, οπότε με καλή και τακτική αερόβια άσκηση κομμένους τους υδατάνθρακες, και περιορισμένα την ζάχαρη και το αλάτι (ειδικά στα βραδινά γεύματα), πιστεύω είναι εφικτό να μην πάρεις. Τώρα για να χάσεις, δεν ξέρω. Γιατί δεν συζητάς με τον/την γιατρό σου να αρχίσεις την αγωγή λίγο αργότερα για να προλάβεις να χάσεις βάρος πρώτα και μετά να το διατηρήσεις; Φαντάζομαι η κατάσταση προϋπήρχε καιρό της διάγνωσης...
Ναι αυτο ειχα σκοπό να κάνω γιατι όπως είπα θέλω να χάσω κάποια κιλάκια οποτε πάνω που ξεκίνησα το προγράμμα ξαφνικά επειδή δεν μου έρχεται περίοδος κάθε μηνα τωρα το Πάσχα ο γυναικολόγος μου χορήγησε τα αντισυλληπτικά lobous τα οποία πρεπει να ξεκινήσω αλλα με φρενάρει η ιδέα της αύξησης βάρους!δηλαδη αν κάνω διατροφή και άσκηση και παράλληλα παίρνω τα χάπια παρόλα αυτα δεν θα χάσω βάρος;αν δηλαδη δεν μου αυξήσουν το βάρος θα με εμποδίσουν στην απώλεια;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη methexys : 02-05-17 στις 09:36. Αιτία: Συνεχόμενα μηνύματα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    alcyone

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους