Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,042 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ροδόχρους ακμή

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 19:19, 03-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
fockos, κανείς δεν μπορεί να διαφωνήσει σε αυτό, ωστόσο στην προκειμένη περίπτωση, εγώ που άνοιξα και το θέμα:
- έψαχνα έναν συγκεκριμένο γιατρό ΕΟΠΠΥ που μου έχουν συστήσει (οπότε εφόσον δεν τον βρήκα στα online εργαλεία αναζήτησης, έκλεισα το ραντεβού τηλεφωνικά) και
- έψαχνα για δερματολόγο για μια κοκκινίλα που έχω στο πρόσωπο εδώ και καιρό. Δε νομίζω να χρειάζεται να είσαι κανένας φωστήρας ως γιατρός για να το δεις και να πεις μια θεραπεία με κανένα mainstream φάρμακο (εκτός κι αν γελιέμαι κι έχω τίποτα πολύ σοβαρό )

Δεν έψαχνα καρδιοχειρουργό να κάνω εγχείρηση

Θα πάω 3 Νοέμβρη.

Κλείσιμο παρένθεσης.
Ροδόχρους ακμή έχω τελικά. Τι έγινε ρε παιδιά, ούτε στα 30 δεν έχω μπει ακόμη.

Σημείωση συντονιστή: τα πρώτα μηνύματα προέρχονται από το θέμα Κλείσιμο ραντεβού με γιατρό ΕΟΠΥΥ ηλεκτρονικά;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 28-11-17 στις 22:30.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Helium (The fractured but whole)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Helium
H The fractured but whole αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 15:00, 28-11-17:

Ροδόχρους ακμή έχω τελικά. Τι έγινε ρε παιδιά, ούτε στα 30 δεν έχω μπει ακόμη.
Πέτρο, η ροδοχρους ακμή δικαιολογεί και το κοκκινισμα που είχες κατά καιρούς. Απ'οτι ξέρω το κοκκινισμα είναι προαγγελος της ακμής αυτής. (Αν κάνω λάθος διορθωστε με)
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 15:02, 28-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από Helium
Πέτρο, η ροδοχρους ακμή δικαιολογεί και το κοκκινισμα που είχες κατά καιρούς. Απ'οτι ξέρω το κοκκινισμα είναι προαγγελος της ακμής αυτής. (Αν κάνω λάθος διορθωστε με)

3 του μήνα ξεκίνησα τη θεραπεία και ακόμα δεν έχω δει κανέναν αποτέλεσμα, εξακολουθεί να υπάρχει - για να μην πω ότι χειροτέρευσε.
Γι' αυτό ξανά έγραψα στο θέμα χθες ώστε να ξανά κλείσω ραντεβού.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Helium (The fractured but whole)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Helium
H The fractured but whole αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 15:08, 28-11-17:

3 του μήνα ξεκίνησα τη θεραπεία και ακόμα δεν έχω δει κανέναν αποτέλεσμα, εξακολουθεί να υπάρχει - για να μην πω ότι χειροτέρευσε.
Γι' αυτό ξανά έγραψα στο θέμα χθες ώστε να ξανά κλείσω ραντεβού.
Αν κάνεις θεραπεία με τρετινοϊνη ή κάτι παρόμοιο, ξέρω ότι πρώτα χειροτερευει και χρειάζεται αρκετος καιρός για να καλυτερεψει. Μήπως να επαιρνες τηλ τον γιατρό σου να τον ρωτησεις μην κλείσεις αδικα ραντεβού? μπορεί να σου πει ότι είναι αναμενόμενο.
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 17:33, 28-11-17:

Πέρα από τις ειδικές οδηγίες για τις τρεις πρώτες μέρες (αλοιφή Sarmel μόνο) και την αντιβίωση για 12 μέρες, τώρα είμαι σε φάση που βάζω εναλλάξ αλοιφή/ γέλη Robaz και καλλυντική/ αλοιφή για τις κοκκινίλες Bioderma Sensibio AR.
Δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη αλοιφή είναι τρετινοϊνη, αλλά διάβασα στις οδηγίες ότι είναι για μέχρι 9 εβδομάδες η χρήση της.

Απλά αν θυμάμαι καλά η θεραπεία ήταν για 1 μήνα, και φυσικά κλείνει σύντομα ο μήνας χωρίς αποτέλεσμα.
Τον είχα δει σε υποκατάστημα ΕΟΠΠΥ, όχι στο ιατρείο του. Θα κοιτάξω να κλείσω απλά ραντεβού σε οποιονδήποτε δερματολόγο έχει σύντομα διαθεσιμότητα, να μου πει.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 17:55, 29-11-17:

θεωρώ λάθος να βρίσκεις κάθε φορά διαφορετικό ιατρό του ΕΟΠΥΥ για να ελέγχει την θεραπεία του προηγούμενου. Επίσης τα Robaz ουσιαστικά δε θεραπεύει απλά εξολοθροδεύει τα μικρόβια που εμφανίζονται εξαιτιάς της μεγάλης παραγωγής σμήγματος που παράγεται στο δέρμα σου και πρέπει να εφαρμόζεται μόνο στις εξάρσεις. Θα πας σε άλλο ιατρό και θα σου προτείνει διαφορετική στρατηγική θεραπείας και ακόμα χειρότερα θα σου δώσει κορτιζόνη ώστε να νομίζεις ότι αποδίδει αλλά ακρη δε θα βγάλεισ. Αν σε βλέπει καθε φορά άλλος άκρη δε θα βγάλεις.

Βρίσκεις έναν δερματολόγο που τον εμπιστεύεσαι είτε είναι του ΕΟΠΥΥ είτε όχι και σε παρακολουθεί σε τακτά χρονικά διαστήματα. Αποφεύγεις όσο μπορείς τον ήλιο και βάζεις αντηλιακό όλο το διάστημα του χρόνου. Υγιεινη προσωπου αλλα χωρισ υπερβολες.

Θεραπεία μπορεί να υπάρξει με φωτοδυναμική θεραπεία είτε με την χρήση Laser και σε αυτές πρέπει να κατευθυνθείς.

Η Ροδοχρους ακμή είναι διαφορετική από την ακμή και η αντιμετώπιση γινεται με διαφορετική στρατηγική.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 29-11-17 στις 18:06.
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 19:52, 29-11-17:

Έκλέισα στον ίδιο δερματολόγο στις 11/12/2017. Θα σας πω πως πήγε, μέχρι τότε συνεχίζω τη θεραπεία.
Παράθεση

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη yozerehs
Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,387 μηνύματα.

O yozerehs έγραψε στις 04:01, 03-12-17:

Κι εγώ έχω ροδόχρου νόσο. Μέχρι στιγμής, δεν έχω σπυράκια, αλλά μόνο κοκκινίλες/ερυθρότητα. Επίσης, το δέρμα μου είναι ευαίσθητο και ειδικά στο κρύο (ξηραίνεται εύκολα και συχνά έχω αίσθημα καύσου στο πρόσωπο). Έχω πάει σε πολλούς δερματολόγους, έχω δοκιμάσει πολλές καλλυντικές αλοιφές (είναι και ακριβές!), οι οποίες είναι σχεδιασμένες υποτίθεται γι' αυτό το πρόβλημα, ωστόσο μέχρι στιγμής δεν έχουν κάνει σχεδόν τίποτα. Μάλιστα, ένας γιατρός, μου είχε πει να πάρω μία (ακριβή) φαρμακευτική αλοιφή (Mirvaso), η οποία μειώνει την ερυθρότητα του προσώπου για μερικές ώρες, αλλά ύστερα επανέρχεται, οπότε επειδή δεν είχε και πολύ νόημα και είχε πολλές παρενέργειες η συγκεκριμένη αλοιφή, τη σταμάτησα. Επίσης, ένας άλλος γιατρός μού είπε να κάνω laser, αλλά ακόμη δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη (είναι πλέον η τελευταία μου ελπίδα). Και να προσθέσω ότι μέχρι να καταλήξει η διάγνωση σε ροδόχρου νόσο, υπήρχαν και γιατροί, οι οποίοι είχαν κάνει λάθος διάγνωση και έλεγαν ότι είναι ένα απλό έκζεμα, με αποτέλεσμα να βάζω αλοιφές (elidel + daktodor), οι οποίες φυσικά δεν έκαναν τίποτα. Δυστυχώς, είναι ένα πρόβλημα το οποίο θέλει αρκετή υπομονή και πολύ ψάξιμο για να καταφέρεις (κάπως) να το περιορίσεις.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 03-12-17 στις 04:10.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,458 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 08:33, 03-12-17:

Νομίζω (και λέω "νομίζω", γιατί δεν είμαι σίγουρη) οτι έχω ροδόχρου νόσο.
Εδώ και λίγα χρόνια, έβγαζα ελάχιστες κοκκινίλες στο πρόσωπο, που όμως έρχονταν κι έφευγαν. Πήγα πριν 3 μήνες σε οφθαλμίατρο για τη συνήθη προληπτική εξέταση και παρατηρώντας την κοκκινίλα που είχα κάτω από το αριστερό βλέφαρο, μου διέγνωσε ροδόχρου νόσο.
Μου έδωσε να βάζω μια αλοιφή, με φειδώ όμως καθότι περιέχει κορτιζόνη. Έβαλα, μου έφυγε και ανακουφίστηκα κι από το αίσθημα καύσου(σαν μικρό έκζεμα μοιάζει), αλλά επανεμφανίζεται συχνά, στο ίδιο σημείο (και μερικές φορές πιο ελαφρά και κάτω από το βλέφαρο του άλλου ματιού).
Ωστόσο, θεώρησα οτι με μόνη τη διάγνωση του οφθαμίατρου δεν αρκούσε ώστε να είμαι σίγουρη οτι πρόκειται για ροδόχρου νόσο και σκέφτομαι να επισκεφτώ και δερματολόγο για πιο σίγουρα. Το θέμα όμως είναι οτι ενώ εξακολουθώ και βγάζω στο ίδιο σημείο του βλεφάρου αυτή την κοκκινίλα (και ενίοτε, σε ελάχιστη όμως έκταση, και στο πρόσωπο σα στίγματα) δεν είναι μόνιμα, εμφανίζονται και μένουν για 3-4 μέρες (το πολύ) και μέχρι να κλείσω ραντεβού με γιατρό, σβήνουν και πάλι, οπότε πώς θα διαγνωστεί για να ακολουθήσω και την ανάλογη θεραπεία (αν υπάρχει);
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 23:00, 08-12-17:

Πάντως είναι δυνατόν να έκανε τελείως άλλη/ λάθος διάγνωση ο δερματολόγος;
Θα πάω τη Δευτέρα, όμως πραγματικά απορώ γιατί δεν με βοήθησε η θεραπεία και τουναντίον χειροτέρεψα.

Νόμιζα ότι με την εξέταση με τον φακό και γενικά, ότι δεν επιδεχόταν άλλης διάγνωσης το πρόβλημα...
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,458 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 23:41, 08-12-17:

Μήπως να επισκεπτόσουν και κάποιον άλλο δερματολόγο για μια δεύτερη γνώμη, πιθανότατα και αλλαγή φαρμακευτικής θεραπείας;
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 01:43, 09-12-17:

Βασικά θα κάνω άλλη μια προσπάθεια στον ίδιο και θα δω μετά τι θα κάνω!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ακμή και χάπια - Από Krasti
      Το θέμα έχει λάβει 223 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-06-17 στις 16:40.
    • Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης - Από Conceicao
      Το θέμα έχει λάβει 668 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-04-17 στις 10:06.
    • Ι.ΙΕΚ ΣΒΙΕ ή Ι.ΙΕΚ ΑΚΜΗ; - Από Stavroula00
      Το θέμα έχει λάβει 33 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία ΙΕΚ & Κολλέγια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-09-13 στις 22:59.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους