Ποιο βιβλίο να μην διαβάσω;

Δάνος Α.

Νεοφερμένος

Ο Δάνος Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Βλέπω πως όλοι έχετε να προτείνεται κάποιο βιβλίο που σας άρεσε και το οποίο πιστεύεται πως θα αρέσει και σε άλλους. Δεκτό. Ποιό απο τα βιβλία όμως που έχετε διαβάσει όμως σας έκανε να νιώσετε πως όχι μονο χάσατε τον χρόνο σας, αλλά ίσως να είστε και λίγο πιο χαζοί πλέον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Όχι πιο χαζός, αλλά όταν άρχισα να διαβάζω το μυθιστόρημα του St. King "Το κινητό" είχα ένα πολύ μεγάλο ενδιαφέρον στο τι θα επακολουθήσει, πολύ σασπένς βιβλίο, και στο τέλος... σαν να βαρέθηκε να το συνεχίσει ο συγγραφέας, τελειώνει ξαφνικά χωρίς να καταλήγει πουθενά, σκέτη απογοήτευση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Νταν Μπράουν, το πρώτο όνομα π μ έρχεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Όχι πιο χαζός, αλλά όταν άρχισα να διαβάζω το μυθιστόρημα του St. King "Το κινητό" είχα ένα πολύ μεγάλο ενδιαφέρον στο τι θα επακολουθήσει, πολύ σασπένς βιβλίο, και στο τέλος... σαν να βαρέθηκε να το συνεχίσει ο συγγραφέας, τελειώνει ξαφνικά χωρίς να καταλήγει πουθενά, σκέτη απογοήτευση...

Ε! Κλασικός Steven King, σε ό,τι ταινία του έχω δει και στο μοναδικό βιβλίο που διάβασα (χρήσιμα αντικείμενα) το τέλος δεν έβγαζε νόημα! Έφτασα να αναρωτιέμαι, πώς κατάφερε να γίνει τόσο διάσημος χωρίς να προσφέρει το στοιχειώδες αίσθημα πληρότητας που πρέπει να προσφέρει μία ιστορία.

Αντιθέτως, του Dan Brown τα δύο βιβλία που διάβασα, παρόλο που ήταν χολυγουντιανή κονσέρβα του τύπου "τι θα γίνει παρακάτω" χωρίς καμία απολύτως λογοτεχνική αξία, δεν τα θεώρησα -και τόσο- χάσιμο χρόνου επειδή ακριβώς το τέλος ήταν καθαρτικό.

Δυσκολεύομαι να δώσω έναν ορισμό για το "κακό" βιβλίο από την άποψη ότι αν κάτι δε με τραβήξει δεν το συνεχίζω (διαπράττω ιεροσυλία για μερικούς ψυχαναγκαστικούς ανθρώπους! :P) και έχω μερικές δεκάδες τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
δεν τα θεώρησα -και τόσο- χάσιμο χρόνου επειδή ακριβώς το τέλος ήταν καθαρτικό.

Εχμ, καθαρκτικό (πουγ βου) ή εμετικό (πουγ λεζ οτγε),
μιά αναταραχή στα εντόσθια την προκαλεί, πως να το κάνουμε. :P



Υγ. Η ένστασή μου αφορά στο ύφος.
Δεν έχω διαβάσει ούτε ένα κείμενο αποφοίτου σχολής Δημιουργικής Γραφής
που να μην αντηχούσε σενάριο τηλεταινίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
'Oλο αυτό το σκουπιδαριό - μόδα με τίτλους όπως "Είσαι ο καλύτερος", "Γεννήθηκες για να νικήσεις", "Πώς να νικήσεις το πάχος", "Γεννήθηκες για να πετύχεις", "Εκατομυριούχος στη στιγμή", "Είσαι Σπουδαίος", "Πηγή δύναμης και σοφίας", οι νεοεποχίτικες μπούρδες που κάποτε - ακόμα ; - εξέδιδε η Success Dynamics, αλλά και τα βιβλία του Πιντέρη ""Αντιμετωπίζοντας έναν χωρισμό" "Η ζωή μου στο παραπέτασμα" και άλλα τέτοια γραφικά. Ακόμα όλες τις ναρκισιστικές αυτοβιογραφίες και βιογραφίες "μεγάλων" πολιτικών και τα πονήματά τους. Τέλος, την "υψηλή" λογοτεχνία κάτι ξεπεσμένων νεοφεμινιστριών με τίτλους όπως "Η ζωή που δεν έζησα", "Το τσάι που δεν ήπια", "το φιλί που δεν έδωσα" κ.α τα οποία συχνά γίνονται τηλεοπτικά σήριαλ. Παρέλειψα να αναφέρω τα σκουπίδια του Ανέστη Κεραμυδά, γνωστού αντιγραφέα. Θα μου'ρθουν κι άλλα πολλά σίγουρα μετά που τώρα μου διαφεύγουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Οτιδηποτε της σκουπιδομηχανης που λεγεται Dan Brown.

Βιβλια γραμμενα με το υφος της σειρας 24 καμια συναισθηματικη συνδεση με τους χαρακτηρες...

ΑΛΛΑ, το μονο, το *μονο* βιβλιο που εχω παρατησει στη μεση απο το μπουχτισμα ηταν αυτες οι βλακειες που εχει γραψει η αμαμητη, χοντρη μορμονα stephanie mayer.

Το ποσο κακα ειναι πολυ απλα δεν περιγραφετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
η αμαμητη, χοντρη μορμονα stephanie mayer

'Ασχετο - είναι χοντρή η Stephanie Mayer ; Ζουμπουρλή ρε όχι χοντρή :D Δεν ήξερα ότι είναι μορμόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Tolkien

Με έκανε και αισθάνθηκα λίγο πιο χαζή,
επειδή όταν το έκλεισα αφ ενός δεν είχα καταλάβει γιατί το άνοιξα in the first place
και αφ ετέρου πραγματικά με κούρασε τόοοσο πολύ το συγγραφικό του ύφος και η υπερ το δέον ανάλυση πραγμάτων χωρίς κανένα βαθύτερο νόημα, που δεν ξανάνοιξα βιβλίο του ποτέ.


Η αλήθεια είναι βέβαια πως αυτή είναι η δική μου γνώμη και είναι διαμορφωμένη έτσι επειδή δεν μου αρέσει αυτό το στυλ γραφής. Σε κάποιους άλλους μπορεί να αρέσει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Μη διαβάσετε τα 100 χρόνια μοναξιάς.... πρώτο.

Τα υπόλοιπα βιβλία του μαρκές θα σας φάνουν πολύ λίγα.






Μη διαβάσετε το :No one belongs here more than you: της miranda july, θα σας κοπεί η όρεξη να δειτε αλλες ταινιες της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μουργολυκος

Νεοφερμένος

Ο Μουργολυκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ο μαγικος κυκλος της Kathrine Neville.Απορω πως εγινε Βest seller.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Απορω πως εγινε Βest seller.

Mεγάλη συζήτηση,
έχει μάλλον να κάνει
με την λογική σουπερμάρκετ
που διέπει τις εκδοτικές απόπειρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stargazer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Βιβλία σαν του Paolo Coehlo και του Dan Brown είναι αυτά που μου έρχονται τώρα στο μυαλό. Μακριά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Βιβλία σαν του Paolo Coehlo και του Dan Brown είναι αυτά που μου έρχονται τώρα στο μυαλό. Μακριά!
Τώρα κατάλαβα ότι διαφέρουμε σε πολλά.... :redface:
Είναι οι αγαπημενοι μου (άσχετο):hmm:
Να μην διαβάσετε : Ουμπερτο Εκο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.

Stargazer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Τώρα κατάλαβα ότι διαφέρουμε σε πολλά.... :redface:
Είναι οι αγαπημενοι μου (άσχετο):hmm:
Να μην διαβάσετε : Ουμπερτο Εκο

Χεχε, μάλλον έχεις δίκιο!:P
Εμένα πάλι ο Ουμπέρτο Έκο μ' αρέσει πάρα πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Το ημερολόγιο ενός μικρού μάγου και το 11 λεπτά (το τελευταίο είναι αρκετά καλό), που έχω διαβάσει, δεν είναι τοπ αλλά όχι και του πεταματού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Η δική μου πρόταση είναι: Διαβάστε τα όλα.

Bέβαια, υπάρχουν διάφορα ξεπεσμένα Άρλεκιν, που γράφονται με το κιλό. Αλλά ποιος μπορεί να μου εγγυηθεί ότι δεν θα αναπολώ μετά από χρόνια την Ούρσουλα την ατίθαση; :confused:
Mπορεί κάτι να διαβάσω που να μην το'χω ξαναδεί. Τρανό παράδειγμα ο Joey από τα φιλαράκια που έμαθε τη λέξη "vicar" από το βιβλίο που βρήκε κάτω απ'το μαξιλάρι της Ρέιτσελ...:hmm:
Καλά, αυτή ξέρει τι τράβηξε μετά...:P

Υπάρχουν και τα διάφορα άλλα που πουλιούνται στα περίπτερα. Αλλά πάλι, όσο άθλια κι αν είναι, κάτι προσφέρουν. Είχα διαβάσει σ'ένα τέτοιο μια φοβερή ιστορία -υποτίθεται τρόμου- που θα μπορούσε να γίνει πετυχημένο σήριαλ.

Όσο για τα αναγνωρισμένα βιβλία που όμως δεν μας αγγίζουν, (τύπου Dan Brown) εγώ κι αυτά τα χρειάζομαι και χαίρομαι που τα έχω διαβάσει. Γιατί π.χ. ο ξαδερφός μου τρελαίνεται για κάτι τέτοια και μπορώ να διαφωνώ μαζί του και να συζητάμε και να'χω μια γνώμη. Να τον κράζω πιο εύστοχα...:D

έντιτ: Δε θέλω ούτε να φαντάζομαι πόσα θα'χα χάσει, αν ακολουθούσα την προτροπή να μην διαβάσω Έκο. Μπρρρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.


Διαβάζω απ όλα εκτός από αυτά που ανέφερε ότι θεωρεί σκουπίδια στην προηγούμενη σελίδα ο
Dr Strangelove - Η άποψη μου γι αυτά είναι ότι αν κάποιος πχ. θέλει να μοιραστεί το μυστικό της "επιτυχίας"
του ας γράψει το σκονάκι κι ας το μοιράσει στους υπόλοιπους ... δωρεάν !!;) τι του χρειάζεται το να
αποκομίσει κέρδος από αυτό (εκτός αν τα έσοδα από την πώληση είναι αυτά που τον κάνουν "επιτυχημένο" )



Για τον Στίβεν Κιγκ
Δεν μπορεί κάποιος να βγάλει συμπέρασμα από τις ταινίες του γιατί με εξαίρεση τη μεταφορά των "Carrie" ,
"Christine" , "Stand By Me" , "Misery" και το "The Green Mile " που θεωρήθηκαν επιτυχίες, όλες οι υπόλοιπες
είναι κατά γενική ομολογία, από κακές έως απαράδεκτες ...

Έχοντας διαβάσει σχεδόν ότι είχε εκδώσει (ακόμα και με το ψευδώνυμο Richard Bachman - είπαμε ήμουν
φανατική) μέχρι το 1985 απογοητεύτηκα όταν κυκλοφόρησε το "IT" - σε σχέση με τα προηγούμενα ήταν
σ ένα εντελώς διαφορετικό στυλ ... το οποίο συνεχίστηκε από εκεί και πέρα σε όλο και μεγαλύτερη έκταση
στο "The Tommyknockers", ''Needful Things'', ''Nightmares & Dreamscapes" και φυσικά στη σειρά του
"The Dark Tower" που είναι απίστευτα δύσκολη για να την παρακολουθήσεις ...

Μετά έμαθα ότι από το 1985 και μετά απέκτησε εκτός από τον αλκοολισμό και εθισμό στη κοκαίνη και αυτό
κάπως με βοήθησε να κατανοήσω τα σκοτεινά (σχεδόν) παραληρήματα που καταλάμβαναν όλο και μεγαλύτερο
μέρος στις διηγήσεις του ...

το "CELL" το διάβασα μετά από πολλά χρόνια αποχής από τα βιβλία του και δεν μου άρεσε - το βρήκα "λίγο" για
τις δυνατότητες μυθοπλασίας του King με μια αρρωστημένη έμφαση στις splatter σκηνές - δεν θα το πρότεινα
σε κάποιον που θα ήθελε να μάθει ποιος είναι τελικά αυτός ο Stephen King και γιατί είναι σημείο αναφοράς
και έμπευσης για όλους του νεώτερους συγγραφείς στο είδος του και γιατί επηρέασε τόσο πολύ την
λογοτεχνία ιστοριών τρόμου


Για τον Dan Brown
Το ότι σε κάποιους μπορεί να μην άρεσε κανένα από τα 4 βιβλία που έχει γράψει μέχρι στιγμής το θεωρώ
απόλυτα λογικό - είναι από τους συγγραφείς αυτού που ονομάζουμε "εμπορική λογοτεχνία" και κάποιοι μπορεί
να θεωρούν σπατάλη χρόνου το να ασχοληθούν μαζί της

Αυτό όμως που δεν μπορούμε να του αμφισβητήσουμε είναι το ότι έχει κάνει απίστευτη έρευνα σε διάφορους
τομείς και έχει αρκετή φαντασία για να συνδέσει σε μια αληθοφανή ιστορία πράγματα φαινομενικά ασύνδετα
μεταξύ τους

(το πείραμα του CERN που περιγράφει στο βιβλίο του Angels & Demons είναι το γνωστό "πείραμα
του αιώνα" που έγινε γνωστό σε όλους μας το περασμένο φθινόπωρο από τον ντόρο που δημιούργησε η
έναρξη του και το οποίο αν και υπήρχε ως ιδέα από τις αρχές της δεκαετίας του 80, εγκρίθηκε μόλις το 1996 -
To 2000 που κυκλοφόρησε το βιβλίο αυτό, το ευρύ κοινό το αγνοούσε παντελώς ) :)





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

[V]

Νεοφερμένος

Ο [V] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Θα σας έλεγα να μην διαβασετε το "Νεκρονομικον" του Γιώργου Ιωαννίδη. Αποτελει μια μελέτη για τον κόσμο του Λάβκραφτ και την ευρητερη μυθολογία Κθουλου. Οχι οτι δεν ειναι καλό, αλλα είναι πολυ επιστημονικα γραμμενο και δεν απευθυνεται στο μεσο αναγνωστη τον οποιο θα παιδεψει πολύ. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top