[2017] Τι "κρατάμε" και τι "πετάμε" - Ευχές για το 2018

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,661 μηνύματα.
8 μέρες απομένουν προτού μπούμε στη νέα χρονιά. Είμαστε ακόμα ζωντανοί :clapup:
Τι κρατάτε από αυτή τη χρονιά και γιατί;
Τι πετάτε;

Στιγμές, γεγονότα, συναισθήματα. :)

Τι στόχους και ευχές έχετε να πείτε στον εαυτό σας για το 2018; :hug:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Φανταστική εικόνα! :)
Λόγω της ηλικίας μου (δε θέλω σχόλια :pfff:) αυτό που κρατάω από αυτή τη χρονιά είναι οτι τελικά επιζήσαμε και είμαστε όλοι καλά!
Πετάω τις στιγμές που στεναχωρέθηκα για βλακείες, που είπα λόγια που δεν έπρεπε, που ξέχασα οτι όλα περνάνε στη ζωή αν έχουμε υγεία.
Η ευχή μου είναι όσα λάθη έκανα το 2017 να με κάνουν έναν καλύτερο άνθρωπο και να μπορέσω να αποδεχτώ αυτό που είμαι και να με αγαπάω ώστε να δώσω αγάπη και σε άλλους.
Εύχομαι σε όλους μας να είμαστε υγιείς και στην Ελλάδα να ξεπεράσει τα προβλήματα και να μπει σε μια καλύτερη πορεία.
(Επίσης εύχομαι να κερδίσουμε τη Eurovision αλλά είπαμε να κάνω ευχή που μπορεί να βγει, όχι ακατόρθωτα...:hehe:).

Καλή χρονιά σε όλους!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Χάλια χρονιά.

2018 new year new me
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,087 μηνύματα.
Κάθε χρόνο τα ίδια λέμε,πάντα η προηγούμενη χρόνια είναι χάλια και πάντα η επόμενη θελουμε να είναι καλύτερη, αλλά τελικά παλι χάλια είναι :P Αλλά είναι καλό να έχουμε αυτή τη (ψευδ)αίσθηση ότι με τον νέο χρόνο τα πράγματα θα αλλάξουν. Τελος πάντων, χωρίς υπερβολή θέλω να πετάξω ολόκληρο το 2017 μακριά, αλλά δυστυχώς θα πρέπει να το κουβαλησω μαζί μου για λίγο ( ; ) ακόμα μέχρι να το ξεφορτωθώ. Ελπιζω το 2018 να μου φέρει πιο καθαρό μυαλό και να είναι καπως καλύτερο. Anyway...χρόνια πολλά σε όλους, καλά Χριστούγεννα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το 18 θα πάρουμε την Πόλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,761 μηνύματα.
Κάθε χρόνο τα ίδια, με το 2018 θα χτυπήσω 4η σερί χρονιά. :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
μόνο εγώ είμαι ικανοποιημένη από το 2017; :P για μένα ήταν μια χρονιά όπου έζησα νέες εμπειρίες, ταξίδεψα πολύ, γνώρισα πολλά καινούργια άτομα - με κάποια από τα οποία περάσαμε απίστευετες στιγμές μαζί και θέλω να είναι στην ζωή μου και το 2018 αλλά και πολύ αργότερα.
μια ευχή για το 2018 είναι να συνεχίσω να ταξιδεύω ακόμη περισσότερο και να πετύχω όλους τους στόχους τους οποίους έχω ήδη θέσει. α, μια τελευταία ευχή: να πάρω πτυχίο :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,570 μηνύματα.
Αποχαιρετώ μια "ουδέτερη"(πάλι καλά!)χρονιά, που μαζί με την παλιά ταπετσαρία του καναπέ και το παλιό μου στρώμα, παίρνει
και κανα-δυο μη ουσιατικές "φιλίες".
Κρατώ σαν δίδαγμα τη χρησιμότητα του να έχει κάποιος υπομονή, πράγμα που διαπίστωσα και στην πράξη.

Για την καινούργια χρονιά, εύχομαι πάνω απ'όλα υγεία, τύχη και να εξακολουθούν να φτάνουν τα χρήματα.
Κι ας μη ξεχνάμε. οτι αν θέλουμε να απογειωθούμε, θα πρέπει να απομακρύνουμε από κοντά μας ότι μας κόβει τα φτερά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Καθόλου δημιουργική χρονιά το 2017. Δεν έκανα απολύτως τίποτα, και δε βλέπω τι μπορεί να αλλάξει με το 2018. Αλλά θα κοροϊδέψω τον εαυτό μου και θα πω: "new year, new me".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Το 2017 μπορεί να μην ήταν τέλειο, αλλά ήταν αρκετά καλό γενικά.
Είχε επιτυχίες, είχε ταξίδια, είχε όμορφες στιγμές, είχε και άσχημες, είχε αποκαλύψεις :cool:, είχε ξεκαθαρίσματα κτλ κτλ αλλά μού αφήνει γλυκιά γεύση.<3

το 2018 να έχει ΥΓΕΙΑ, δουλειά, επιτυχίες, αγάπη και οι φετινοί μου στόχοι είναι να πάρω το δίπλωμα που έχει μείνει στη μέση, αμάξι, σπίτι ΚΑΙ ΕΜΠΝΕΥΣΗ και πολύ πολύ πολύ υπομονή για όσα θα αντιμετωπίσω τους 9 επόμενους μήνες τουλάχιστον. :happy:

<3<3

ΚΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΠΕΙΣΜΑ ΘΕΛΗΣΗ ΚΑΙ ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ όλα φτάνουν εκεί που θέλουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,661 μηνύματα.
Το 2017, αρχές του Ιανουαρίου έχασα τον πατέρα μου από καρδιά. Επίσης πριν ένα μήνα έχασα τη γιαγιά μου, η οποία ταλαιπωρήθηκε για μήνες στο νοσοκομείο, και μαζί ταλαιπωρηθήκαμε όλοι. :/:

Πετάω τα γεγονότα και τη στενοχώρια, αλλά κρατάω αυτά που "κέρδισα" από αυτά, δεδομένου ότι μιλάμε για καταστάσεις που θα της ζήσουμε όλοι ανεξαιρέτως. Έγινα "ελαφρώς" πιο ενήλικας... συνήθισα τον θάνατο, ενώ μερικά χρόνια πριν μπορεί να μην τον άντεχα. Νιώθω ότι αποδέχομαι και το να μην υπάρχει τίποτα μετά το θάνατο, ότι απλά χανόμαστε. Αλλά είμαι 50/50, χωρίς να με απασχολεί τόσο.

Οι στόχοι μου για τη νέα χρόνια, είναι:
- η πρόοδος στις ασχολίες μου (εκπαιδευτικές έως επαγγελματικές) :thumbup:
- να χάσω άλλα 7 κιλά :whistle:
- να γίνω λίγο πιο κοινωνικός, γιατί παρότι έχω αρκετούς φίλους και γνωστούς... εξαφανίζομαι ανά διαστήματα :bye:
- να προσέξω λίγο περισσότερο τη μάνα μου <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happily.Motionless

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Happily.Motionless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Το 2017... Ηταν και καλη και κακη χρονια... Οποτε, φυσω τον καπνο με μια δωση θυμο και οριστε, παραδιδω μια λιστα:

Με τα γεγονοτα που θελω να πεταξω:

1) αυτους που φετος με μειωσαν, με στανχωρησαν, αυτους που εχουν το κακο και τον εγωισμο μεσα τους
2) το οτι δςν περασα εκει που ηθελα στις πανελληνιες, και το γεγονος οτι η αποσταση μοριων σχετικα με την σχολη που ηθελα στον πειραια και τα μορια ηταν οτι ειχα 11 μορια λιγοτερα,η μη εγκριση μεττεγραφης και ενστασης και τελος,
3) το μισος στον κοσμο οσον αφορα τν ομοφυλοφυλικη οργανωση lgbtq+

Με τα γεγονοτα που θελω μα κρατησω:

1) βρηκα εναν ανθρωπο που μς αγαπα, με σεβεται, εκει που νομξζα οτι δεν θα μπορεσω
2) εχω δυναμη να πολεμησω λιγο περισσοτερο την ηδη υπαρχουσα καταθλιψη
3) ρε σεις τουλαχιστον ενω ξαναδιαβαζω για να δωσω, δεν εχω σχολειο. No more absences for me batches!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Περίεργο το '17. Σαν να παρήγγειλα γλυκό καφέ και να μου φέραν μέτριο! Κι αναρωτιέμαι "τώρα εγώ το είπα λάθος ή ο σερβιτόρος ήταν βλαμμενος?" Για το '18 έχω ζητήσει από τον Άγιο Βασίλη μια καφετιέρα!
Στην υγειά μας!
https://youtu.be/6olqsC9NVA8
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Τα κρατάω όλα. Δεν πετάω τίποτα. Όλα έγιναν για κάποιο λογο. Ακομα και τα στραβά (δικαστικές διαμάχες) με εναν τρελό τύπο έχουν να δώσουν μαθηματα. Καταρχην έχω κάνει πλήρες πλάνο πρόληψης και αντιμετωπισης παρομοιων περιστατικων στο μέλλον. Σε αντιστοιχες συναλλαγές στο μέλλον ολα θα ακολουθηθουν με βάση το σχέδιο-πρωτοκολλο που λέει!

Σε γενικές γραμμές πέρασα μια χαρά δεν έχω παράπονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aggelos95

Νεοφερμένος

Ο Aggelos95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηχολήπτης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Τα κραταμε ολα επειδη μαθαινουμε απο ολα!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελευταία ημέρα του '17. Ένας κύκλος φτάνει στο τέλος του κι ανοίγεται καινούριος μπροστά μας - έφτασε, σχεδόν τον αγγίζουμε με τ' ακροδάχτυλά μας. Το βλέπω πολύ ωμά, για ν' αρχίσω να γράφω κατεβατά ευχών και λοιπά υπεραισιόδοξα, τη στιγμή που δεν ξέρεις τι κλείνει η πόρτα τού καθενός. Για κάποιους το '17 μπορεί να ήταν μια καλή χρονιά, κι ίσως το '18 να τους φερθεί εξίσου καλά - απ' την άλλη, μπορεί και όχι. Σε κάποιους άλλους, το ζύγι βγήκε μείον. Πέσανε πολλά τα στροφιλίκια κι είναι ακόμα ζαλισμένοι. Ίσως σταθούν τυχεροί και παρακάτω πέσουν σε ισάδα. Έτσι δεν είναι η ζωή, όμως; Κάπου κερδίζεις, κάπου χάνεις, μπορεί να ξαναχάσεις και να κερδίσεις κάπου αλλού... και πάει λέγοντας. Αυτό που έχει σημασία, όμως, είναι η δική μας θέση σε όλο αυτό. Το πώς στεκόμαστε κι αντιμετωπίζουμε τις καταστάσεις. Οπότε η δική μου ευχή είναι να έχουμε πρωτίστως μια ατσαλένια υγεία, και να μη χάνουμε την αντοχή και τη μαχητικότητά μας. Κι η ματιά να μη ξεχνιέται, λοξοδρομώντας απ' τα σημαντικότερα, που είναι κύρια η προσωπική μας εξέλιξη, σαν άνθρωποι - όχι πόσο ψηλά θα αναρριχηθούμε ούτε το τι και πόσα θ' αγοράσουμε. Ας μας βρει το '18 με λιγότερο βάρος πάνω μας και μέσα μας.


Καλή & φωτεινή χρονιά σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Δε θα απαντήσω στις ερωτήσεις του θέματος, γιατί δεν έκανα ποτέ μου ανασκόπηση χρονιάς*. Θέλω απλά να σας ευχηθώ καλή χρονιά και ότι χάρηκα πολύ με τα κομφετί που με υποδέχτηκαν κάνοντας login! :vroum:

*Νομίζω ότι "δουλεύω" με σεζόν, απο σεπτέμβρη δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Καλή χρονια με υγεία. Γέμισε το φβ από ευχές. Εγω δεν έγραψα τίποτα.


Οι υπερβολικές ευχές δεν με συγκινουν. Όλα τα καλά και θετικά θα τα φέρουμε εμεις οι ιδιοι. Όχι το νέο έτος από μονο του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Δε θα απαντήσω στις ερωτήσεις του θέματος, γιατί δεν έκανα ποτέ μου ανασκόπηση χρονιάς*. Θέλω απλά να σας ευχηθώ καλή χρονιά και ότι χάρηκα πολύ με τα κομφετί που με υποδέχτηκαν κάνοντας login! :vroum:

*Νομίζω ότι "δουλεύω" με σεζόν, απο σεπτέμβρη δηλαδή.

Να ευχαριστήσουμε για αυτό τον καταπληκτικό μας admin Scandal! :yes:

Καλή χρονιά σε όλους!:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι αργά για να γράψω σ αυτό το θέμα :P
Λοιπόν το 2017 ήταν πολύ καλή χρονιά για εμένα, βασικά από τις καλύτερες. Μου έφερε αγάπη, πτυχίο σχολής, και μια καινούρια αρχή σε μια καινούρια πόλη με την λήξη του! Μου έφερε και άγχος, στεναχώριες, λύπη, κακοκαρδίσματα, καβγάδες, αλλά το ισοζύγιο είναι θετικό και τα αφήνω πίσω.<3 Πέρασαν και δεν ακούμπησαν που λένε.
Το 2018 μπήκε φανταστικά με τον διορισμό μου.:cool: Οπότε κι αυτή η χρονιά προμηνύεται πολύ καλή.:thumbup:
Αλλά ξαναρωτήστε με μετά τις πρώτες 5 εφημερίες.

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!<3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top