Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Pollock (2000)

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 21:23, 02-01-09:

Pollock

Σκεφτόμουν αν θα έπρεπε να γράψω γι' αυτήν ή όχι...
Δεν είμαι σίγουρη ότι μπορώ να βρω λέξεις κατάλληλες για να αποδώσω αυτό που είδα. Θα προσπαθήσω όμως, γιατί αξίζει να σας παρακινήσω να τη δείτε- όσους δεν την έχετε ήδη δει.

Αριστουργηματική
.

Πρόκειται για τη βιογραφία του ζωγράφου Jackson Pollock και είναι μία ταινία που πραγματικά με άφησε άφωνη μπροστά στο μεγαλείο της κάμερας, του αδιαμφισβήτητου και πολύπλευρου ταλέντου του Ed Harris και της καλλιτεχνικής ευαισθησίας που χαρακτηρίζει κάθε σκηνή της ταινίας και απλά μαγεύει όποιον την παρακολουθεί.
Την έβλεπα και ήταν σαν να ζωντάνευαν όλα μπροστά μου, σαν να παρακολουθούσα τον ζωγράφο να κοιτάζει τον άδειο καμβά και να βλέπει κάτι εκεί που μόνο εκείνος μπορούσε να δει και στη συνέχεια να το δημιουργεί, να δίνει φωνή στο άψυχο πινέλο και να φτιάχνει υπέροχες μελωδίες πάνω στο απέραντο λευκό του καμβά.
Ο Ed Harris ήταν τόσο ...δεν βρίσκω λόγια. Ήταν καλλιτέχνης. Εξαιτίας των ικανοτήτων του ως ηθοποιού αλλά και ως σκηνοθέτη βγήκε, κατα τη γνώμη μου, ένα τόσο εξαιρετικό αποτέλεσμα. Δεν έχω δει άλλη ταινία που να δείχνει τη ζωή του οποιουδήποτε μεγάλου ανθρώπου, και μάλιστα ενός καλλιτέχνη του βεληνεκούς του Pollock με τόση απλότητα και συνάμα τόσο μεγαλείο. Ίσως εκεί να βρίσκεται το μυστικό...

Δείτε τη, δεν θα το μετανιώσετε

10/10 για μένα και δεν έχω ξαναβάλει τέτοιο βαθμό σε άλλη

...μπορεί να φταίει και λίγο η λατρεία μου για τους καλλιτέχνες και τη ζωγραφική
μα πρώτη φορά μούδιασα και έτρεχαν δάκρυα βλέποντας το πινέλο να ακουμπά το χαρτί

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 21:40, 02-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Pollock

Σκεφτόμουν αν θα έπρεπε να γράψω γι' αυτήν ή όχι...
Δεν είμαι σίγουρη ότι μπορώ να βρω λέξεις κατάλληλες για να αποδώσω αυτό που είδα. Θα προσπαθήσω όμως, γιατί αξίζει να σας παρακινήσω να τη δείτε- όσους δεν την έχετε ήδη δει.

Αριστουργηματική.

Πρόκειται για τη βιογραφία του ζωγράφου Jackson Pollock και είναι μία ταινία που πραγματικά με άφησε άφωνη μπροστά στο μεγαλείο της κάμερας, του αδιαμφισβήτητου και πολύπλευρου ταλέντου του Ed Harris και της καλλιτεχνικής ευαισθησίας που χαρακτηρίζει κάθε σκηνή της ταινίας και απλά μαγεύει όποιον την παρακολουθεί.
Την έβλεπα και ήταν σαν να ζωντάνευαν όλα μπροστά μου, σαν να παρακολουθούσα τον ζωγράφο να κοιτάζει τον άδειο καμβά και να βλέπει κάτι εκεί που μόνο εκείνος μπορούσε να δει και στη συνέχεια να το δημιουργεί, να δίνει φωνή στο άψυχο πινέλο και να φτιάχνει υπέροχες μελωδίες πάνω στο απέραντο λευκό του καμβά.
Ο Ed Harris ήταν τόσο ...δεν βρίσκω λόγια. Ήταν καλλιτέχνης. Εξαιτίας των ικανοτήτων του ως ηθοποιού αλλά και ως σκηνοθέτη βγήκε, κατα τη γνώμη μου, ένα τόσο εξαιρετικό αποτέλεσμα. Δεν έχω δει άλλη ταινία που να δείχνει τη ζωή του οποιουδήποτε μεγάλου ανθρώπου, και μάλιστα ενός καλλιτέχνη του βεληνεκούς του Pollock με τόση απλότητα και συνάμα τόσο μεγαλείο. Ίσως εκεί να βρίσκεται το μυστικό...

Δείτε τη, δεν θα το μετανιώσετε

10/10 για μένα και δεν έχω ξαναβάλει τέτοιο βαθμό σε άλλη

...μπορεί να φταίει και λίγο η λατρεία μου για τους καλλιτέχνες και τη ζωγραφική
μα πρώτη φορά μούδιασα και έτρεχαν δάκρυα βλέποντας το πινέλο να ακουμπά το χαρτί
Ειναι πραγματικά πολυ καλη ταινια...την πρωτη φορα που την ειδα οταν ημουν πιο μικρη δεν μου ειχε κανει εντυπωση...ομως πριν λιγο καιρο που την ξαναειδα πραγματικα ενθουσιαστηκα...
προτεινω να δειτε το "οταν εκλαψε ο νιτσε". ειναι απο τις καλυτερες ταινιες που εχουν βγει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Requiem for a dream (2000) - Από Porcelain
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Movie Mini Reviews.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-05-12 στις 14:04.
    • Ο Ρέππα...ρεππάρει; 200 ή ...2000; - Από Νωεύς
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-12-10 στις 22:24.
    • Ριζότο (2000) - Από Noisette
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Movie Mini Reviews.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-04-10 στις 12:16.
    • θεματα ΑΟΘ 2000-2008 - Από paraskevas
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Αρχείο.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-04-09 στις 23:18.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους