Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,702 μέλη και 2,403,962 μηνύματα σε 74,709 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 238 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

O φύλακας-άγγελος του Παλαιού Φαλήρου!!!

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,115 μηνύματα.

O akikos έγραψε: στις 10:34, 04-01-18:

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,957 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε: στις 12:31, 04-01-18:

Εδω εχουμε υπουργο Παλαιοημερολογιτη, οι λιγοι γραφικοι μας πειραξαν;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Εσθονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,253 μηνύματα.

O ultraviolence i look spooky but i'm really nice έγραψε: στις 13:47, 04-01-18:

Πόσο πρωτογονισμό να αντέξει αυτή η χώρα πια; Ξεφτίλα γινόμαστε.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σωτηρης13 (Σωτήρης Παπαδόπουλος)

Επιφανές Μέλος

Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 3,294 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε: στις 13:54, 04-01-18:

εγώ δεν έχω πρόβλημα η τέχνη είναι ελεύθερη να την εκφράζει όπως θέλει οπότε δεν έχω θέμα με το άγαλμα
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,532 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 14:03, 04-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από Σωτηρης13
εγώ δεν έχω πρόβλημα η τέχνη είναι ελεύθερη να την εκφράζει όπως θέλει οπότε δεν έχω θέμα με το άγαλμα
Από τη μια σωστό αυτό που λες. Αλλά όταν η τέχνη είναι σε δημόσια θέα αναρωτιέμαι ποια είναι τα όριά της. Αν ας πούμε έφτιαχνε κάποιος καλλιτέχνης τη σβάστικα και τη βάζαμε στην πλατεία Συντάγματος θα ήταν οκ; Αν ήταν ένας πελώριος σταυρός θα ήταν οκ για τους αλλόθρησκους; Αν ήταν ένας μαύρος σκλάβος θα το αφήναμε; Αν ήταν ένας άντρας που δέρνει το παιδί του θα το ήθελες; Καταλαβαίνετε νομίζω το νόημά μου. Θα μπορούσαμε να τα πούμε και σε αυτό το θέμα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Helium (The fractured but whole)

Δραστήριο Μέλος

H The fractured but whole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H Helium έγραψε: στις 14:08, 04-01-18:

Αγιασμό του έκαναν καλέ για τα εγκαίνια!!! Αμέσως να παρεξηγήσετε το άνθρωπο..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Helium : 04-01-18 στις 14:12.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 3,294 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε: στις 14:25, 04-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από Helium
Αγιασμό του έκαναν καλέ για τα εγκαίνια!!! Αμέσως να παρεξηγήσετε το άνθρωπο..

και έλεγαν είναι του σατανα
Παράθεση

alcyone

Τιμώμενο Μέλος

H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,076 μηνύματα.

H alcyone έγραψε: στις 15:12, 04-01-18:

Καλά ο "αγιασμός" εντελώς ξεφτίλα και αν έχουν κάποιο δίκιο, το χάνουν μ'αυτά τα καραγκιοζιλίκια (και τα ρεζιλίκια).

Ωστόσο, και ανεξάρτητα από αυτό, εμένα ως ιδέα (ένας δαίμονας) αλλά και ως γλυπτό δεν μου αρέσει πάει κόντρα στην αισθητική μου.
Αν και πολλοί αρχαίοι λαοί ορισμένους δαίμονες τους θεωρούσαν και προστάτες των πόλεων (αργότερα ο Χριστιανισμός τους αποκύρηξε συλλήβδην ως κακοποιά πνεύματα) ο συγκεκριμένος μου φαίνεται "ξένο σώμα" που κάθε άλλο παρά ομορφαίνει τον περιβάλλοντα χώρο.

Παράθεση

Helium (The fractured but whole)

Δραστήριο Μέλος

H The fractured but whole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H Helium έγραψε: στις 15:39, 04-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Από τη μια σωστό αυτό που λες. Αλλά όταν η τέχνη είναι σε δημόσια θέα αναρωτιέμαι ποια είναι τα όριά της. Αν ας πούμε έφτιαχνε κάποιος καλλιτέχνης τη σβάστικα και τη βάζαμε στην πλατεία Συντάγματος θα ήταν οκ; Αν ήταν ένας πελώριος σταυρός θα ήταν οκ για τους αλλόθρησκους; Αν ήταν ένας μαύρος σκλάβος θα το αφήναμε; Αν ήταν ένας άντρας που δέρνει το παιδί του θα το ήθελες; Καταλαβαίνετε νομίζω το νόημά μου. Θα μπορούσαμε να τα πούμε και σε αυτό το θέμα.
Αρχικά να πω ότι το συγκεκριμένο δεν μου φαίνεται για σατανιστικό σύμβολο, αλλά έστω, χάριν της συζήτησης, ότι είναι. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το να προβάλλεται γιατί πρώτον: η τέχνη αντικατοπτρίζει την κοινωνία. Μπορεί να είναι άποψη του συγκεκριμένου καλλιτέχνη, όμως το πως θα το αποδεχτεί η κοινωνία δείχνει κάτι γι'αυτη την κοινωνία. Είναι το λιγότερο υποκριτικο να κρυβουμε τέτοια θέματα κάτω από το χαλί. Αν υπάρχει ένα έργο τέχνης σατανιστικό είναι γιατί η κοινωνία το ανεχεται. Και εφόσον υπάρχει αυτό το θέμα, καλό είναι να υπάρχει σε δημόσια θέα και να κρίνεται παρά να προσποιουμαστε ότι δεν υπάρχει. Είσαι ελεύθερος να το αποδοκιμασεις με όποιον τρόπο θέλεις, όπως μπορείς να αποδοκιμασεις ένα θεατρικό έργο. Κι εκεί ακριβώς είναι η ελευθερία της τέχνης και της κοινωνίας γενικότερα. Εγώ μπορώ να φτιάξω ότι θέλω κι εσύ μπορείς να το κρινεις. Πολλές φορές καλλιτέχνες κάνουν τέτοια πρότζεκτ ακριβώς γι'αυτο τον λόγο. Για να προκαλέσουν αντιδράσεις και να δουν πόσα μπορείς να ανεχτεις. Είναι κι αυτό μια μορφή αντίδρασης και κάνει raise awareness. Δεύτερον ένας εκπτωτος αγγελος (όπως δεν είναι αυτό το γλυπτό) δεν δείχνει απαραίτητα λατρεία, αλλά μπορεί να είναι ένα σχόλιο για την κατάσταση της χώρας. Τριτον ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης είπε ότι είναι ανοιχτό στην κρίση του καθενός πως θα το ερμηνεύσει και πως δεν έχει σχέση με το χριστιανισμο. Τουτέστιν τα βρωμικα μυαλα το βλέπουν σατανιστικο. Που θα μου πεις τι θα λεγε? Σωστό αν το δεις μεμονωμένα το συγκεκριμένο. Αν ομως δεις και τα υπόλοιπα ο τύπος είναι λίγο η τέχνη για την τέχνη. Και εκεί ακριβώς είναι η διαφορά. Αν μιλουσαμε για έναν πολιτικοποιημενο καλλιτέχνη ενδεχομένως να ήταν αλλιώς τα πράγματα. (Σημειωτεον ότι τα περισσότερα γλυπτά του έχουν κόκκινο χρώμα και στους πίνακες του το κόκκινο και τα έντονα χρώματα είναι βασικά) (αλήθεια, γιατί δεν μας ενοχλησε ο ταυρος με τους ακροβατες? Μήπως να αρχισουν οι φιλοζωικες να πετανε κι εκεί μπογιά?) Κανένα σύμβολο σε δημόσια θέα δεν έκανε κάποιον σατανιστη, αναρχικο, φασιστα ή ο,τι. Είναι το λιγότερο υποκριτικό να νομίζεις ότι το παιδί σου θα γίνει σατανιστης επειδή είδε ένα σύμβολο. Είναι σαν κάτι γονείς που φοβούνται ότι τα παιδιά τους θα γίνουν γκει επειδή βλέπουν άνδρες να φιλιουνται. Συνοπτικά, το πρόβλημα δεν ειναι το άγαλμα. Ένα σατανιστικο άγαλμα είναι αποτέλεσμα. Το πρόβλημα πρέπει να το αναζητήσεις μέσα στην κοινωνία. Να βρεις τους λόγους για τους οποίους πχ εκείνο το ζευγάρι αυτοκτόνησε στο όνομα του σατανα που προφανώς καμία σχέση δεν έχει με σύμβολα.
Παράθεση

Τσιγάρα σέρτικα (Στράτος :P)

Περιβόητο Μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 994 μηνύματα.

O Τσιγάρα σέρτικα έγραψε: στις 15:40, 04-01-18:

οπότε τελικά περί αισθητικής ο λόγος. Όπου και το έργο τέχνης αλλά και οι εν ταραχή επίδοξοι εξορκιστές, ανταγωνίζονται ψιλοεπάξια για την πρώτη θέση στο βάθρο. (Μεγάλη μάρκα ο δημοτικός άρχων πάντως, δικαίωσε το αξίωμά του επάξια συμβιβάζοντας καταστάσεις και κατευνάζοντας τα δαιμονικά(;;; ) πνεύματα:Ρ)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τσιγάρα σέρτικα : 04-01-18 στις 15:51.
Παράθεση

harry akritas

Διάσημο Μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 695 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε: στις 15:42, 04-01-18:

Ρε παιδιά, ανεξάρτητα από θρησκείες ή οτιδήποτε άλλο, αυτό το άγαλμα μου φαίνεται τρομερά κακόγουστο. Αλλά ντάξει, όπως τη βρίσκει ο καθένας.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Σωτηρης13 έγραψε: στις 15:51, 04-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από harry akritas
Ρε παιδιά, ανεξάρτητα από θρησκείες ή οτιδήποτε άλλο, αυτό το άγαλμα μου φαίνεται τρομερά κακόγουστο. Αλλά ντάξει, όπως τη βρίσκει ο καθένας.
δηλαδή αν δεν αρέσει σε κάποιους να το γκρεμίσουμε
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O Τσιγάρα σέρτικα έγραψε: στις 15:54, 04-01-18:

όχι βέβαια! Αν το γκρεμίζαμε, θα απαντούσαμε στην κακογουστιά με κακογουστιά
Παράθεση

harry akritas

Διάσημο Μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 695 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε: στις 16:00, 04-01-18:

δηλαδή αν δεν αρέσει σε κάποιους να το γκρεμίσουμε
Αυτό κατάλαβες εσύ;
Παρ όλα αυτά, αν δεν γίνεται αποδεκτό από την πλειοψηφία, είναι καταδικασμένο. Αυτό το άγαλμα σε λίγο καιρό ή θα αποσυρθεί ή θα καταστραφεί.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Σωτηρης13 έγραψε: στις 16:02, 04-01-18:

Αυτό κατάλαβες εσύ;
Παρ όλα αυτά, αν δεν γίνεται αποδεκτό από την πλειοψηφία, είναι καταδικασμένο. Αυτό το άγαλμα σε λίγο καιρό ή θα αποσυρθεί ή θα καταστραφεί.
μεσαίωνας δηλαδή πολύ ωραία όχι ότι έγινε με λεφτά ιδιωτών
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O Τσιγάρα σέρτικα έγραψε: στις 16:11, 04-01-18:

Αυτό κατάλαβες εσύ;
Πιθανότατα έχεις δίκιο. Την μεν άποψη της πλειονότητας δεν μπορούμε να την ξέρουμε χωρίς καθολικό δημοψήφισμα, αλλά τα γούστα της πλειοψηφίας ίσως δράσουν καταλυτικά εν όψει δημοτικών εκλογών. Αν κρίνει κανείς και από το φουλ κόνσεπτ εικονοστάσι στην πλάτη του δημάρχου :Ρ
Παράθεση

harry akritas

Διάσημο Μέλος

O harry akritas έγραψε: στις 16:20, 04-01-18:

μεσαίωνας δηλαδή πολύ ωραία όχι ότι έγινε με λεφτά ιδιωτών
Ρε φίλε, δεν είναι δικιά μου επιθυμία, μια εκτίμηση κάνω. Τόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις;
Την άποψη της πλειοψηφίας την αναφέρω γιατί το άγαλμα βρίσκεται σε δημόσιο χώρο, όχι γιατί έγινε με δημόσιο χρήμα.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Σωτηρης13 έγραψε: στις 16:23, 04-01-18:

Ρε φίλε, δεν είναι δικιά μου επιθυμία, μια εκτίμηση κάνω. Τόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις;
Την άποψη της πλειοψηφίας την αναφέρω γιατί το άγαλμα βρίσκεται σε δημόσιο χώρο, όχι γιατί έγινε με δημόσιο χρήμα.
και οι βιβλιοθήκες σύγουρα θα έχουν βιβλία που δε θα τα θέλει η πλειοψηφία η τα κείμενα στα σχολικά βιβλία μήπως να καίμε και τα βιβλία;
Παράθεση

harry akritas

Διάσημο Μέλος

O harry akritas έγραψε: στις 16:33, 04-01-18:

και οι βιβλιοθήκες σύγουρα θα έχουν βιβλία που δε θα τα θέλει η πλειοψηφία η τα κείμενα στα σχολικά βιβλία μήπως να καίμε και τα βιβλία;
Σωτήρη, τελευταία φορά. Δεν λέω τι θέλω να γίνει, λέω τι πιστεύω ότι θα γίνει. Δεν θα χάσω άλλο χρόνο τώρα να σου εξηγώ, 20 χρονών είσαι.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Σωτηρης13 έγραψε: στις 16:37, 04-01-18:

Σωτήρη, τελευταία φορά. Δεν λέω τι θέλω να γίνει, λέω τι πιστεύω ότι θα γίνει. Δεν θα χάσω άλλο χρόνο τώρα να σου εξηγώ, 20 χρονών είσαι.
Ναι για όλα πρέπει να ρωτάμε τον κόσμο στην Ελλάδα όπως για παραστάσεις στο θέατρο χυτήριο
και το άγαλμα όπως και ένα παράνομο δημοψήφισμα
εφόσον είναι με λεφτά ιδιωτών ούτε που με νοιάζει η άποψη της πλειοψηφίας
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους