Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,265 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,855 μηνύματα σε 74,193 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 546 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

O φύλακας-άγγελος του Παλαιού Φαλήρου!!!

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,844 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 10:34, 04-01-18:

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,899 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 12:31, 04-01-18:

Εδω εχουμε υπουργο Παλαιοημερολογιτη, οι λιγοι γραφικοι μας πειραξαν;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,179 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 13:47, 04-01-18:

Πόσο πρωτογονισμό να αντέξει αυτή η χώρα πια; Ξεφτίλα γινόμαστε.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σωτηρης13 (Σωτήρης Παπαδόπουλος)

Επιφανές Μέλος

Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 3,078 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 13:54, 04-01-18:

εγώ δεν έχω πρόβλημα η τέχνη είναι ελεύθερη να την εκφράζει όπως θέλει οπότε δεν έχω θέμα με το άγαλμα
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,843 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:03, 04-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από Σωτηρης13
εγώ δεν έχω πρόβλημα η τέχνη είναι ελεύθερη να την εκφράζει όπως θέλει οπότε δεν έχω θέμα με το άγαλμα
Από τη μια σωστό αυτό που λες. Αλλά όταν η τέχνη είναι σε δημόσια θέα αναρωτιέμαι ποια είναι τα όριά της. Αν ας πούμε έφτιαχνε κάποιος καλλιτέχνης τη σβάστικα και τη βάζαμε στην πλατεία Συντάγματος θα ήταν οκ; Αν ήταν ένας πελώριος σταυρός θα ήταν οκ για τους αλλόθρησκους; Αν ήταν ένας μαύρος σκλάβος θα το αφήναμε; Αν ήταν ένας άντρας που δέρνει το παιδί του θα το ήθελες; Καταλαβαίνετε νομίζω το νόημά μου. Θα μπορούσαμε να τα πούμε και σε αυτό το θέμα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Helium (The fractured but whole)

Δραστήριο Μέλος

H The fractured but whole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 314 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 14:08, 04-01-18:

Αγιασμό του έκαναν καλέ για τα εγκαίνια!!! Αμέσως να παρεξηγήσετε το άνθρωπο..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Helium : 04-01-18 στις 14:12.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 3,078 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 14:25, 04-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από Helium
Αγιασμό του έκαναν καλέ για τα εγκαίνια!!! Αμέσως να παρεξηγήσετε το άνθρωπο..

και έλεγαν είναι του σατανα
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,647 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 15:12, 04-01-18:

Καλά ο "αγιασμός" εντελώς ξεφτίλα και αν έχουν κάποιο δίκιο, το χάνουν μ'αυτά τα καραγκιοζιλίκια (και τα ρεζιλίκια).

Ωστόσο, και ανεξάρτητα από αυτό, εμένα ως ιδέα (ένας δαίμονας) αλλά και ως γλυπτό δεν μου αρέσει πάει κόντρα στην αισθητική μου.
Αν και πολλοί αρχαίοι λαοί ορισμένους δαίμονες τους θεωρούσαν και προστάτες των πόλεων (αργότερα ο Χριστιανισμός τους αποκύρηξε συλλήβδην ως κακοποιά πνεύματα) ο συγκεκριμένος μου φαίνεται "ξένο σώμα" που κάθε άλλο παρά ομορφαίνει τον περιβάλλοντα χώρο.

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H The fractured but whole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 314 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 15:39, 04-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Από τη μια σωστό αυτό που λες. Αλλά όταν η τέχνη είναι σε δημόσια θέα αναρωτιέμαι ποια είναι τα όριά της. Αν ας πούμε έφτιαχνε κάποιος καλλιτέχνης τη σβάστικα και τη βάζαμε στην πλατεία Συντάγματος θα ήταν οκ; Αν ήταν ένας πελώριος σταυρός θα ήταν οκ για τους αλλόθρησκους; Αν ήταν ένας μαύρος σκλάβος θα το αφήναμε; Αν ήταν ένας άντρας που δέρνει το παιδί του θα το ήθελες; Καταλαβαίνετε νομίζω το νόημά μου. Θα μπορούσαμε να τα πούμε και σε αυτό το θέμα.
Αρχικά να πω ότι το συγκεκριμένο δεν μου φαίνεται για σατανιστικό σύμβολο, αλλά έστω, χάριν της συζήτησης, ότι είναι. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το να προβάλλεται γιατί πρώτον: η τέχνη αντικατοπτρίζει την κοινωνία. Μπορεί να είναι άποψη του συγκεκριμένου καλλιτέχνη, όμως το πως θα το αποδεχτεί η κοινωνία δείχνει κάτι γι'αυτη την κοινωνία. Είναι το λιγότερο υποκριτικο να κρυβουμε τέτοια θέματα κάτω από το χαλί. Αν υπάρχει ένα έργο τέχνης σατανιστικό είναι γιατί η κοινωνία το ανεχεται. Και εφόσον υπάρχει αυτό το θέμα, καλό είναι να υπάρχει σε δημόσια θέα και να κρίνεται παρά να προσποιουμαστε ότι δεν υπάρχει. Είσαι ελεύθερος να το αποδοκιμασεις με όποιον τρόπο θέλεις, όπως μπορείς να αποδοκιμασεις ένα θεατρικό έργο. Κι εκεί ακριβώς είναι η ελευθερία της τέχνης και της κοινωνίας γενικότερα. Εγώ μπορώ να φτιάξω ότι θέλω κι εσύ μπορείς να το κρινεις. Πολλές φορές καλλιτέχνες κάνουν τέτοια πρότζεκτ ακριβώς γι'αυτο τον λόγο. Για να προκαλέσουν αντιδράσεις και να δουν πόσα μπορείς να ανεχτεις. Είναι κι αυτό μια μορφή αντίδρασης και κάνει raise awareness. Δεύτερον ένας εκπτωτος αγγελος (όπως δεν είναι αυτό το γλυπτό) δεν δείχνει απαραίτητα λατρεία, αλλά μπορεί να είναι ένα σχόλιο για την κατάσταση της χώρας. Τριτον ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης είπε ότι είναι ανοιχτό στην κρίση του καθενός πως θα το ερμηνεύσει και πως δεν έχει σχέση με το χριστιανισμο. Τουτέστιν τα βρωμικα μυαλα το βλέπουν σατανιστικο. Που θα μου πεις τι θα λεγε? Σωστό αν το δεις μεμονωμένα το συγκεκριμένο. Αν ομως δεις και τα υπόλοιπα ο τύπος είναι λίγο η τέχνη για την τέχνη. Και εκεί ακριβώς είναι η διαφορά. Αν μιλουσαμε για έναν πολιτικοποιημενο καλλιτέχνη ενδεχομένως να ήταν αλλιώς τα πράγματα. (Σημειωτεον ότι τα περισσότερα γλυπτά του έχουν κόκκινο χρώμα και στους πίνακες του το κόκκινο και τα έντονα χρώματα είναι βασικά) (αλήθεια, γιατί δεν μας ενοχλησε ο ταυρος με τους ακροβατες? Μήπως να αρχισουν οι φιλοζωικες να πετανε κι εκεί μπογιά?) Κανένα σύμβολο σε δημόσια θέα δεν έκανε κάποιον σατανιστη, αναρχικο, φασιστα ή ο,τι. Είναι το λιγότερο υποκριτικό να νομίζεις ότι το παιδί σου θα γίνει σατανιστης επειδή είδε ένα σύμβολο. Είναι σαν κάτι γονείς που φοβούνται ότι τα παιδιά τους θα γίνουν γκει επειδή βλέπουν άνδρες να φιλιουνται. Συνοπτικά, το πρόβλημα δεν ειναι το άγαλμα. Ένα σατανιστικο άγαλμα είναι αποτέλεσμα. Το πρόβλημα πρέπει να το αναζητήσεις μέσα στην κοινωνία. Να βρεις τους λόγους για τους οποίους πχ εκείνο το ζευγάρι αυτοκτόνησε στο όνομα του σατανα που προφανώς καμία σχέση δεν έχει με σύμβολα.
Παράθεση

Τσιγάρα σέρτικα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Τσιγάρα σέρτικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 76 μηνύματα.

O Τσιγάρα σέρτικα έγραψε στις 15:40, 04-01-18:

οπότε τελικά περί αισθητικής ο λόγος. Όπου και το έργο τέχνης αλλά και οι εν ταραχή επίδοξοι εξορκιστές, ανταγωνίζονται ψιλοεπάξια για την πρώτη θέση στο βάθρο. (Μεγάλη μάρκα ο δημοτικός άρχων πάντως, δικαίωσε το αξίωμά του επάξια συμβιβάζοντας καταστάσεις και κατευνάζοντας τα δαιμονικά(;;; ) πνεύματα:Ρ)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τσιγάρα σέρτικα : 04-01-18 στις 15:51.
Παράθεση

harry akritas

Διάσημο Μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 636 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 15:42, 04-01-18:

Ρε παιδιά, ανεξάρτητα από θρησκείες ή οτιδήποτε άλλο, αυτό το άγαλμα μου φαίνεται τρομερά κακόγουστο. Αλλά ντάξει, όπως τη βρίσκει ο καθένας.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Σωτηρης13 έγραψε στις 15:51, 04-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από harry akritas
Ρε παιδιά, ανεξάρτητα από θρησκείες ή οτιδήποτε άλλο, αυτό το άγαλμα μου φαίνεται τρομερά κακόγουστο. Αλλά ντάξει, όπως τη βρίσκει ο καθένας.
δηλαδή αν δεν αρέσει σε κάποιους να το γκρεμίσουμε
Παράθεση

Τσιγάρα σέρτικα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Τσιγάρα σέρτικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 76 μηνύματα.

O Τσιγάρα σέρτικα έγραψε στις 15:54, 04-01-18:

όχι βέβαια! Αν το γκρεμίζαμε, θα απαντούσαμε στην κακογουστιά με κακογουστιά
Παράθεση

harry akritas

Διάσημο Μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 636 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 16:00, 04-01-18:

δηλαδή αν δεν αρέσει σε κάποιους να το γκρεμίσουμε
Αυτό κατάλαβες εσύ;
Παρ όλα αυτά, αν δεν γίνεται αποδεκτό από την πλειοψηφία, είναι καταδικασμένο. Αυτό το άγαλμα σε λίγο καιρό ή θα αποσυρθεί ή θα καταστραφεί.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Σωτηρης13 έγραψε στις 16:02, 04-01-18:

Αυτό κατάλαβες εσύ;
Παρ όλα αυτά, αν δεν γίνεται αποδεκτό από την πλειοψηφία, είναι καταδικασμένο. Αυτό το άγαλμα σε λίγο καιρό ή θα αποσυρθεί ή θα καταστραφεί.
μεσαίωνας δηλαδή πολύ ωραία όχι ότι έγινε με λεφτά ιδιωτών
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τσιγάρα σέρτικα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Τσιγάρα σέρτικα έγραψε στις 16:11, 04-01-18:

Αυτό κατάλαβες εσύ;
Πιθανότατα έχεις δίκιο. Την μεν άποψη της πλειονότητας δεν μπορούμε να την ξέρουμε χωρίς καθολικό δημοψήφισμα, αλλά τα γούστα της πλειοψηφίας ίσως δράσουν καταλυτικά εν όψει δημοτικών εκλογών. Αν κρίνει κανείς και από το φουλ κόνσεπτ εικονοστάσι στην πλάτη του δημάρχου :Ρ
Παράθεση

harry akritas

Διάσημο Μέλος

O harry akritas έγραψε στις 16:20, 04-01-18:

μεσαίωνας δηλαδή πολύ ωραία όχι ότι έγινε με λεφτά ιδιωτών
Ρε φίλε, δεν είναι δικιά μου επιθυμία, μια εκτίμηση κάνω. Τόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις;
Την άποψη της πλειοψηφίας την αναφέρω γιατί το άγαλμα βρίσκεται σε δημόσιο χώρο, όχι γιατί έγινε με δημόσιο χρήμα.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Σωτηρης13 έγραψε στις 16:23, 04-01-18:

Ρε φίλε, δεν είναι δικιά μου επιθυμία, μια εκτίμηση κάνω. Τόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις;
Την άποψη της πλειοψηφίας την αναφέρω γιατί το άγαλμα βρίσκεται σε δημόσιο χώρο, όχι γιατί έγινε με δημόσιο χρήμα.
και οι βιβλιοθήκες σύγουρα θα έχουν βιβλία που δε θα τα θέλει η πλειοψηφία η τα κείμενα στα σχολικά βιβλία μήπως να καίμε και τα βιβλία;
Παράθεση

harry akritas

Διάσημο Μέλος

O harry akritas έγραψε στις 16:33, 04-01-18:

και οι βιβλιοθήκες σύγουρα θα έχουν βιβλία που δε θα τα θέλει η πλειοψηφία η τα κείμενα στα σχολικά βιβλία μήπως να καίμε και τα βιβλία;
Σωτήρη, τελευταία φορά. Δεν λέω τι θέλω να γίνει, λέω τι πιστεύω ότι θα γίνει. Δεν θα χάσω άλλο χρόνο τώρα να σου εξηγώ, 20 χρονών είσαι.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Σωτηρης13 έγραψε στις 16:37, 04-01-18:

Σωτήρη, τελευταία φορά. Δεν λέω τι θέλω να γίνει, λέω τι πιστεύω ότι θα γίνει. Δεν θα χάσω άλλο χρόνο τώρα να σου εξηγώ, 20 χρονών είσαι.
Ναι για όλα πρέπει να ρωτάμε τον κόσμο στην Ελλάδα όπως για παραστάσεις στο θέατρο χυτήριο
και το άγαλμα όπως και ένα παράνομο δημοψήφισμα
εφόσον είναι με λεφτά ιδιωτών ούτε που με νοιάζει η άποψη της πλειοψηφίας
Παράθεση

harry akritas

Διάσημο Μέλος

O harry akritas έγραψε στις 17:50, 04-01-18:

Ναι για όλα πρέπει να ρωτάμε τον κόσμο στην Ελλάδα όπως για παραστάσεις στο θέατρο χυτήριο
και το άγαλμα όπως και ένα παράνομο δημοψήφισμα
εφόσον είναι με λεφτά ιδιωτών ούτε που με νοιάζει η άποψη της πλειοψηφίας
Όταν ανεβάζεις μια θεατρική παράσταση, πηγαίνει και τη βλέπει όποιος θέλει, όταν βγάζεις ένα βιβλίο, το αγοράζει όποιος θέλει. Όταν κάτι βρίσκεται σε δημόσιο χώρο, ανεξάρτητα αν είναι από ιδιωτικό ή δημόσιο χρήμα, έχει ο καθένας δικαίωμα να το κρίνει. Η πόλη είναι για τους δημότες. Αν δεν αρέσει στην πλειοψηφία των δημοτών, δεν υπάρχει και ιδιαίτερος λόγος να βρίσκεται εκεί πέρα. Θα μπορούσε να πάει σε κάποιο μουσείο ή έκθεση πχ, όπου θα μπορούσε κάποιος να επιλέξει να το δει.
Εν πάση περιπτώσει, δεν πιστεύω ότι είναι και τόσο τρομερό το θέμα. Και φυσικά δεν είμαι υπέρ βανδαλισμών, εξορκισμών και άλλων ουγκανισμών.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Σωτηρης13 έγραψε στις 18:13, 04-01-18:

Όταν ανεβάζεις μια θεατρική παράσταση, πηγαίνει και τη βλέπει όποιος θέλει, όταν βγάζεις ένα βιβλίο, το αγοράζει όποιος θέλει. Όταν κάτι βρίσκεται σε δημόσιο χώρο, ανεξάρτητα αν είναι από ιδιωτικό ή δημόσιο χρήμα, έχει ο καθένας δικαίωμα να το κρίνει. Η πόλη είναι για τους δημότες. Αν δεν αρέσει στην πλειοψηφία των δημοτών, δεν υπάρχει και ιδιαίτερος λόγος να βρίσκεται εκεί πέρα. Θα μπορούσε να πάει σε κάποιο μουσείο ή έκθεση πχ, όπου θα μπορούσε κάποιος να επιλέξει να το δει.
Εν πάση περιπτώσει, δεν πιστεύω ότι είναι και τόσο τρομερό το θέμα. Και φυσικά δεν είμαι υπέρ βανδαλισμών, εξορκισμών και άλλων ουγκανισμών.
ναι βλεπεις σοτο χυτηριο η παρασταση δε ματαιωθηκε να μιλας με γεγονοτα αν δε τους αρεσει το αγαλμα να αλλαξουν πολη
Παράθεση

harry akritas

Διάσημο Μέλος

O harry akritas έγραψε στις 18:23, 04-01-18:

ναι βλεπεις σοτο χυτηριο η παρασταση δε ματαιωθηκε να μιλας με γεγονοτα
Δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω, άρα δε συνεχίζω.
αν δε τους αρεσει το αγαλμα να αλλαξουν πολη
Παράθεση

Volkswagen Fan (je m'appelle fotis.)

Διακεκριμένο μέλος

Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,814 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε στις 18:30, 04-01-18:

Συγνωμη τωρα υπαρχει ατομο που θεωρει αυτο το τερας ομορφο?
Παράθεση

Τσιγάρα σέρτικα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Τσιγάρα σέρτικα έγραψε στις 18:36, 04-01-18:

η απόλυτη λύση για τους παλαιοφαληριώτες
http://jhmrad.com/wp-content/uploads...50-670x400.jpg
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Σωτηρης13 έγραψε στις 18:43, 04-01-18:

Δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω, άρα δε συνεχίζω.

Χαρι εγω μιλάω με γεγονοτα οπότε δε με νοιάζει η αποψη των πολιτών για την τεχνη κοινως και λαϊκα (καταλαβες)
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,844 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 18:55, 04-01-18:

To άγαλμα είναι κακόγουστο, λες και έχει βγει από rpg και δεν ταιριάζει καθόλου με το χώρο. Θυμίζει Κίνα (china town). Ο δήμαρχος πρέπει άμεσα να ζητήσει συγνώμη και να αφαίρεσει το άγαλμα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,814 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε στις 20:11, 04-01-18:

Συμφωνω.Το αγαλμα ειναι ενα αισχος.
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,495 μηνύματα.

O Κομνηνός έγραψε στις 00:41, 05-01-18:

Ας αφησουμε λιγο το πατροναρισμα που μας εχει γινει τοσα χρονια απο ΜΜΕ και διαφορους και ας σκεφτουμε το εξης
με το που βλεπουμε αυτο το αγαλμα,που παει κατευθειαν το μυαλο μας; ΟΤΙ και αν ισχυριζεται ο δημιουργος του

εδω μαλιστα μιλαμε και για δημοσιο χωρο,συνεπως ετσι κι αλλιως δεν ισχυει το "ολα επιτρεπονται",θα πρεπει να ειναι αποδεκτο απο την πλειοψηφια των δημοτων το εκαστοτε εργο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κομνηνός : 05-01-18 στις 00:45.
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H Helium έγραψε στις 01:51, 05-01-18:

Ναι ρε σεις. Να κάνουμε δημοψηφίσματα κάθε φορά αν θέλουμε ένα έργο ή όχι. Ή καλύτερα να θεσπισουμε μια κριτική επιτροπή. Πως δεν το σκεφτηκαν στο Υπ. Πολιτισμού.. Να βάλουμε και 5ψήφιο να ψηφίζει ο κόσμος με χρεωση μόλις 0,04€/κλήση. Καλύτερα αγοραστε μια σακουλα και βαλτε του στο κεφάλι μην το βλέπουμε!
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O Volkswagen Fan έγραψε στις 08:35, 05-01-18:

Σοβαρά τωρα υπάρχει άνθρωπος που όταν το βλέπει δεν του θυμίζει τον διαβολο;
Παράθεση

harry akritas

Διάσημο Μέλος

O harry akritas έγραψε στις 17:47, 05-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από Helium
Ναι ρε σεις. Να κάνουμε δημοψηφίσματα κάθε φορά αν θέλουμε ένα έργο ή όχι. Ή καλύτερα να θεσπισουμε μια κριτική επιτροπή. Πως δεν το σκεφτηκαν στο Υπ. Πολιτισμού.. Να βάλουμε και 5ψήφιο να ψηφίζει ο κόσμος με χρεωση μόλις 0,04€/κλήση. Καλύτερα αγοραστε μια σακουλα και βαλτε του στο κεφάλι μην το βλέπουμε!
Δεν νομίζω να χρειάζεται και δημοψήφισμα για να καταλάβεις ότι κάτι δεν είναι αρεστό στην πλειοψηφία.
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O Volkswagen Fan έγραψε στις 18:13, 05-01-18:

11.000 μαζεύτηκαν για να το βγάλουν,αυτο λέει πολλά.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,647 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 01:02, 19-01-18:

Τελικά χθες και μετά από επίσκεψη-αστραπή κουκουλοφόρων, το γλυπτό υπέστη βίαιη αποκαθήλωση.
Τι γνώμη έχετε γι αυτή την αυθαίρετη ενέργεια;
Παράθεση

Devil

Δραστήριο Μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O Devil έγραψε στις 01:52, 19-01-18:

Εγω δεν συμφωνώ με αυτή την κίνηση. Το άγαλμα εμενα προσωπικά μου άρεσε. Εμένα πάντα.

Όλα δειχνουν ότι προηλθε από θρησκευτικο φανατισμο με τον οποιο διαφωνώ πολύ. Τωρα να πηγαινει ο κάθε μπάρμπας που με την πρωτη ευκαιρια κατεβάζει χριστοπαναγιες να σου λέει ότι είναι σατανικο και να του ριχνει αγιασμο. Άσε μας ρε μπαρμπα! Κοιτα να εισαι σωστος στη κοινωνια και ηθικος και μετα βάλε τη θρησκεια σαν μανδυα για να σε καλύπτει.
Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Giorgos216 έγραψε στις 02:13, 19-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Τελικά χθες και μετά από επίσκεψη-αστραπή κουκουλοφόρων, το γλυπτό υπέστη βίαιη αποκαθήλωση.
Παρότι το θεωρώ εξαιρετικά κακόγουστο, το τελευταίο που πρέπει να γίνεται είναι ο καθένας να παίρνει το νόμο στα χέρια του, ειδικά σε τόσο δευτερεύοντα θέματα όσο είναι η δημόσια αισθητική. Βεβαίως και πρέπει να εντοπισθούν και τιμωρηθούν οι υπαίτιοι.

Από εκεί και πέρα, μπορεί να ξεκινήσει δημοκρατικός διάλογος μεταξύ των δημοτών, δυνητικά με πρωτοβουλία της δημοτικής αρχής, για το κατά πόσο μπορεί και πρέπει το συγκεκριμένο άγαλμα να επαναφερθεί.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τσιγάρα σέρτικα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Τσιγάρα σέρτικα έγραψε στις 08:27, 19-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Μάθαμε ποιοί ήταν οι κουκουλοφόροι; Μήπως ήταν ο γλύπτης με τον δήμαρχο έτσι που ούτε γάτα ούτε ζημιά;
Παράθεση

Unseen skygge

Δραστήριο Μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 196 μηνύματα.

O Unseen skygge έγραψε στις 11:51, 19-01-18:

Κάπου διαβασα πως ο "καλλιτεχνης" που το έφτιαξε είπε πως το έφτιαξε κυρίως για να δει την αντίδραση του κόσμου. Ε ορίστε. Πήρε αυτό που ήθελε εν ολίγοις. Εμένα θα μου φαινόταν πιο λογικό να το γκρέμισε η Καλών Τεχνών παρά χριστιανομπαρμπαδες.
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Supervisor

Ο Κλεάνθης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,909 μηνύματα.

O klean έγραψε στις 13:40, 19-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από Unseen skygge
Κάπου διαβασα πως ο "καλλιτεχνης" που το έφτιαξε είπε πως το έφτιαξε κυρίως για να δει την αντίδραση του κόσμου. Ε ορίστε. Πήρε αυτό που ήθελε εν ολίγοις. Εμένα θα μου φαινόταν πιο λογικό να το γκρέμισε η Καλών Τεχνών παρά χριστιανομπαρμπαδες.
Credits λοιπόν στον καλλιτέχνη που ξεμπρόστιασε τη χριστιανοταλιμπάν λογική που διαρέει το Ελλαδιστάν. Στη θέση του, θα πήγαινα στο συλλαλητήριο τώρα στη Θεσσαλονίκη και θα εμφάνιζα το άγαλμα μέσα στο πλήθος.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klean : 19-01-18 στις 14:24.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,442 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 14:28, 19-01-18:

Το άγαλμα ήταν κακόγουστο παιδιά.
Παράθεση

Unseen skygge

Δραστήριο Μέλος

O Unseen skygge έγραψε στις 15:00, 19-01-18:

Ναι Klean βέβαια μετά άκουσα ότι κλαιγόταν που του γκρέμισαν το αριστούργημα όποτε μάλλον ο "καλλιτεχνης" είναι λίγο Διπολικος. Καλύτερα ίσως το καταλάβει κάποιος από το οικείο του περιβάλλον και επικοινωνήσει με κάποιον ειδικό για να αποφύγουμε τα χειρότερα.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Σωτηρης13 έγραψε στις 15:18, 19-01-18:

"Ας πέσω εγώ αρκεί το άγαλμα να μείνει πάνω, δε θα περάσει στους σκοταδιστες, το άγαλμα θα επανατοποθετηθει" δήλωσε ο δήμαρχος του Π.Φαλήρου Διονύσιος Χατζιδάκις αυτό
Παράθεση

Unseen skygge

Δραστήριο Μέλος

O Unseen skygge έγραψε στις 15:56, 19-01-18:

Σοφός. Να σημειωθεί αυτή του η φράση γιατί μια φορά στα 100 χρόνια ακούει κανεις κάτι τόσο ευφυεστατο. Δεν ξέρω για σας τι είναι η τέχνη Αλλά για μενα είναι το ωραίο, το καλαίσθητο. Σκοπός της τέχνης θεωρώ είναι να τερψει πνευματικά τον άνθρωπο. Όχι να προκαλεί για να σηκώσει αντίδρασεις. Για μενα αν θεωρηθεί τέχνη αυτό το άγαλμα θεωρούμε και γκράφιτι τα πεη που είναι ζωγραφισμένα σε τοίχους. Είναι ομως γκραφιτι; τότε ένα πραγματικό γκράφιτι που κοπιασε για να το φτιάξει κάποιος, έβαλε όλη του την μαεστρία Τι είναι; Το ίδιο με ενα πεος ζωγραφισμένο που προσβάλλει την δημόσια αιδω; Ο καθένας μας έχει διαφορετική αντίληψη για την τέχνη. Προσωπικα πιστεύω δεν υπαρχει λογος να θεωρουμε τεχνη πράγματα που δεν μας προκαλουν ευχαρίστηση. Για μένα αυτό είναι υποκρισία. Σαφώς και ο καθένας μπορεί να έχει διαφορετικες προτιμήσεις ομω ς κάποια πράγματα είναι απλά κακογουστα.
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Supervisor

Ο Κλεάνθης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,909 μηνύματα.

O klean έγραψε στις 16:17, 19-01-18:

Είναι φοβερό πως ακόμα και σε αυτή την ζωώδη επίδειξη σκοταδισμού, θα βρούμε κάτι να πούμε, πχ ότι ο καλλιτέχνης χρειάζεται ίδρυμα. Ό,τι να 'ναι όπου να 'ναι όπως να 'ναι. Εμένα προσωπικά η τέχνη που δεν προκαλεί και δεν έχει άποψη δε μου λέει και πολλά. Μου άρεσε το άγαλμα, είχε ωραία όψη και δεν ήταν κακόγουστο, για μένα τουλάχιστον. Και να είστε σίγουροι (για να δείτε για τι πολιτιστικό επίπεδο μιλάμε) ότι αν το άγαλμα ήταν γαλανόλευκο, όχι μόνο θα άρεσε και σε εκείνους, αλλά θα το έκαναν και αφίσα για το συλλαλητήριο.
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O Volkswagen Fan έγραψε στις 16:22, 19-01-18:

Πήρε αυτο που του άξιζε στο τελος!
Παράθεση

Unseen skygge

Δραστήριο Μέλος

O Unseen skygge έγραψε στις 19:15, 19-01-18:

Θα μισούσα το συγκεκριμένο άγαλμα ακόμα και αν ήταν ροζ Μπομπο. Klean άρεσε σε εσένα και δεν άρεσε σε άλλους 50 θες να με πεις πως σκοταδισμός είναι να το κρατήσουμε για τους λίγους και η γνώμη της μάζας να παρεγκωνιστεις; Μετά μιλάμε για δημοκρατικα ιδανικά ενώ δεν μπορούμε να δεχτούμε την γνώμη της πλειοψηφίας. Επίσης υπάρχει κάποιος λογος που αυτός που ασχολείται με την τέχνη λέγεται καλλιτέχνης. Δεν λέγεται τεχνοποιος. Γιατί σκοπός της τέχνης δεν είναι να προκαλέσει. Αν πάλι το δουμε έτσι δεν μιλάμε για καλλιτέχνη αλλα για κακοτεχνη στην προκειμένη περίπτωση.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Σωτηρης13 έγραψε στις 19:57, 19-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από Unseen skygge
Θα μισούσα το συγκεκριμένο άγαλμα ακόμα και αν ήταν ροζ Μπομπο. Klean άρεσε σε εσένα και δεν άρεσε σε άλλους 50 θες να με πεις πως σκοταδισμός είναι να το κρατήσουμε για τους λίγους και η γνώμη της μάζας να παρεγκωνιστεις; Μετά μιλάμε για δημοκρατικα ιδανικά ενώ δεν μπορούμε να δεχτούμε την γνώμη της πλειοψηφίας. Επίσης υπάρχει κάποιος λογος που αυτός που ασχολείται με την τέχνη λέγεται καλλιτέχνης. Δεν λέγεται τεχνοποιος. Γιατί σκοπός της τέχνης δεν είναι να προκαλέσει. Αν πάλι το δουμε έτσι δεν μιλάμε για καλλιτέχνη αλλα για κακοτεχνη στην προκειμένη περίπτωση.
Πάντως το 65% μίλησε (ναι 1 ενα ατομο ο δημαρχος αλλα τετοιο ποσοστο εχει)
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O Volkswagen Fan έγραψε στις 20:10, 19-01-18:

Πέρασα από το σημείο.Τι ωραία που είναι χωρίς αυτο το έκτρωμα!
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H Helium έγραψε στις 20:23, 19-01-18:

@Unseen skygge γενικά μιλώντας, και χωρίς να κρίνω καθόλου το συγκεκριμένο. βασικές γνώσεις τέχνης (και στο λύκειο το μαθαινες): υπάρχει η τέχνη για την τέχνη, με σκοπό να τέρψει... και υπάρχει και η τέχνη για τον άνθρωπο, με σκοπό να προβληματίσει, να προκαλέσει κλπ.
Προσωπικά το ωραίο για το ωραίο δεν μου λέει τίποτα. Η τέχνη πρέπει να έχει σκοπό και να βοηθάει την κοινωνία.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 21:03, 19-01-18:

Εμένα αυτό το έκτρωμα που έχει για κεφάλι έναν αντίχειρα μου φαίνεται εμετικό.
Όχι γιατί είναι δυσεπίλυτος ο γρίφος του αντίχειρα που λες είναι έτοιμος να δώσει αποτύπωμα στη σήμανση και που με την πρώτη ματιά παραπέμπει σε άλλο μέλος ανθρώπινου σώματος αντρικού φύλου ( άραγε τι θέλει να δηλώσει ο ποιητής; ), αλλά γιατί απλώς όλο το "πακέτο", από το σχήμα μέχρι το γυαλιστερό κόκκινο χρώμα πληγώνουν βάναυσα την αισθητική μου.
Και κατά δεύτερο λόγο, προκαλεί το θρησκευτικό συναίσθημα μιας αρκετά μεγάλης μερίδας του πληθυσμού, γιατί με την πρώτη ματιά παραπέμπει σε δαίμονα.
Όσο λοιπόν κι αν είμαι αντίθετη με τη λογική των αυθαίρετων ενεργειών από διάφορες ομάδες που "παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους", δυστυχώς η αντιπάθειά μου για το συγκεκριμένο δημιούργημα με κάνει και χαμογελάω χαιρέκακα για την απουσία του.
Ενδεικτικό δε της απωθητικότητας που νιώθω στη θέα του, η σκέψη οτι αν υπήρχε αστυνομία για την κακογουστιά, το κόκκινο άγαλμα (κατά προτίμηση μαζί με τον καλλιτέχνη) θα'πρεπε να βρίσκεται... έγκλειστο!

Αυτό που πρόκειται βέβαια να συμβεί κατά πάσα πιθανότητα, είναι αφού διορθώσουν τις φθορές που υπέστη, να στήσουν το "αριστούργημα" ξανά, κατά προτίμηση σε κάποιο άλλο σημείο της πόλης.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 19-01-18 στις 21:44.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους