Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,654 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Slumdog millionaire (2008)

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 19:04, 04-02-09:

Slumdog Millionaire

Kαθε τοσο ειναι σιγουρο πως θα βγαινει μια ταινια η οποια για χιλιους κι δυο λογους ειναι "καταδικασμενη" θα αφηνει το "στιγμα" της στον παγκοσμιο κινηματογραφο.
Θετικα παντα μιας και δεν αναφερομαι στα διαφορα... βατομουρα.
Σε αυτη την κατηγορια προσωπικα κατατασω -αβιαστα θα ελεγα- και το Slumdog Millionaire.
H υποθεση της "διαφορετικη" και κατα την γνωμη μου εξυπνη, μιας και ειναι κατι που εγω τουλαχιστον δεν το ειχα ξαναδει.
Με δυο λογια ειναι αυτη:
A Mumbai teen who grew up in the slums, becomes a contestant on the Indian version of "Who Wants To Be A Millionaire?" He is arrested under suspicion of cheating, and while being interrogated, events from his life history are shown which explain why he knows the answers
Απο που να ξεκινησω?
Η σκηνοθεσια της ταινιας ηταν υποδειγματικη και καταφερνε να σε βαλει ολο και περισσοτερο στο γενικοτερο κλιμα.Σε αυτο ισως να βοηθησαν και οι πολλες εξωτερικες ληψεις/σκηνες που ειχε οι οποιες καποιες στιγμες σε εκαναν να νιωθεις "αβολα".
Και πως να μην αισθανεσαι ετσι οταν σου δινει "ζεστο πιατο" σκηνες ζωης βυθισμενες στην πιο βαθια φτωχεια, αδικια,μισος,κι εκμεταλευση?
Ο Danny Boyle και ο co-director Loveleen Tandan, εφτιαξαν μαζι μια αριστουργηματικη ταινια η οποια καταφερνει να ξεπηδαει απο την οθονη σου και να μπαινει στο μυαλο σου...την ψυχη σου.
Καταφεραν και πηραν την παραπανω ιστορια που εχω κανει παραθεση και την μετετρεψαν σε μια δυνατη ταινια, μια τιανια που φανταζει σαν ενα "σκοτεινο παραμυθι". (μην το μπερδεψετε με τα αντιστοιχα του Burton)
Το ενα τριτο των διαλογων περιπου γινεται στα Ινδικα και σε αυτο το σημειο πρεπει να σημειωσω τον πανεξυπνο και πρωτοτυπο τροπο που γινοταν ο "υποτιτλισμος".
F@ckin Brilliant!
Το παραπανω που λεω οτι εχει μεσα διαλογους στα Ινδικα, μην σας αποτρεψει να την δειτε.
Αντιθετα ειναι απο τα πολυ δυνατα χαρτια του εργου, και ντυνει πολυ αρμονικα την ταινια.

Οι ερμηνιες των ηθοποιων ειναι καλες και δεν λεω εξαιρετικες, γιατι ενα τετοιο εργο κλεβει τοσο πολυ απο την προσοχη σου μεσω της ιδιας της ιστοριας του αλλα και των σκηνων του, που μοιραια οι ηθοποιοι απλως συμπληρωνουν.Τεσπα, προσωπικα εμεινα ικανοποιημενος.

Ιδιαιτερα επιτυχημενη η μουσικη που "εντυνε" την ταινια.Απο τις λιγες φορες που πραγματικα με ενθουσιασε το μουσικο αποτελεσμα.Εντονος ο indie ρυθμος, και καθολα ομορφος.Τwo thumbs up κι εδω!

Ατμοσφαιρικοτατο, πολυ καλη φωτογραφια, εξαιρετικη θα ελεγα, και σκηνες που σου μενουν ειναι ακομα μερικα χαρακτηριστικα αν θελει καποιος να τα πει επιγραμματικα.
Η εντονη παρουσια των παιδιων μεσα σε αυτη την κανουν ακομα πιο δυνατη.Συγκινησαι, εξοργιζεσαι, θυμωνεις, χαμογελας με πικρια και πολλα αλλα.

Και εδω θα μου πει καποιος "Κατι το αρνητικο δεν εχει η ταινια?"
Σιγουρα εχει...αλλα προσωπικα μπηκα τοσο πολυ στο story της, και ολα τα θετικα της ηταν σαν δυο προβολεις μπροστα μου, που δεν με αφησαν να ασχολξηθω με τα οποια "λαθη".

Η ταινια για να κλεισω ειναι κατα την γνωμη μια απο τις καλυτερες που εχω δει.Δεν ξερω αν παρει oscar (σιγουρα το αξιζει, αλλα τι ξερω κι εγω? ) αλλα σιγουρα δεν απογοητευει.Αντιθετα μαγευει.
Την προτεινω ανεπιφυλακτα σε ολους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 04-02-09 στις 23:07.
14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:54, 16-02-09:

Να προσθέσω ότι σε αυτήν την ταινία, ειδικά στο πρώτο μέρος, μου άρεσε πάρα πολύ ο ελαφρύς σαρκασμός και η comic αισθητική στην παρουσίαση κάποιων σκηνών.
Νομίζω ότι αυτός θα είναι και ο λόγος που θα τη θυμόμαστε σε πέντε χρόνια, μιας και η ιστορία είναι συμπαθητική αλλά τίποτε το ιδιαίτερο.
Αντίθετα, το πλουραλιστικό μωσαϊκό του ινδικού κιτς και της φτώχειας σε μία ελάχιστα bollywood ταινία ήταν μαγευτικό!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 13:58, 16-02-09:

ναι ναι, φανταστικο.

και τρομερα εχμμ ανθρωπινο?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:25, 16-03-09:

Βέβαια, μαστιγώστε με, αλλά κατά βάθος αυτή η ταινία δε θα είναι κάποια που θα θυμόμαστε για πολύ καιρό. Ήταν ευχάριστες 2 ώρες, αλλά η βασική κενοτομία της ήταν η μεταφορά ενός love story στην Ινδία, το Bollywood touch και η ποιοτική σκηνοθεσία. Δε βλέπω κάτι το τόοοοοοσο εξαιρετικό.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 01:23, 18-03-09:

Μου άρεσε, αλλά όχι τόσο όσο περίμενα. Είχε αρκετές ευκολίες στο σενάριο κι οι ερμηνείες των ενήλικων ήταν λίγο αδιάφορες (αν εξαιρέσουμε τον ''παρουσιαστή'' που μου άρεσε αρκετά). Η σκηνοθεσία και ο τρόπος που ξετυλίχτυκε η ιστορία ήταν πάντως υπόδειγμα, κι έδωσαν στην ταινία 1 νότα ξεχωριστή. Βέβαια μου φαίνεται υποκρισία ότι πολλοί που συγκινήθηκαν με την ιστορία του Ινδού νέου λίγο μετά έριξαν υποτιμητικά βλέμματα στον Ινδό που πήγε να τους καθαρίσει τα τζάμια, αλλά anyway.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsimpirdoni (Αγγελικη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tsimpirdoni
H Αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H tsimpirdoni i catch myself and i lose my mind! έγραψε στις 00:33, 16-04-09:

slumdog millionaire!!!
πολύ ωραία ταινία!!!αν κ χαμηλού badget δικαίως σάρωσε στα βραβεία όσκαρ....σε κρατάει σε αγωνία κ σε ταξιδεύει παράλληλα σε μια διαφορετική ζωή..κινείται μεταξύ σκληρής πραγματικότητας κ παραμυθιού...την προτείνω σε όλους.....!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oralee : 16-04-09 στις 08:16. Αιτία: Μετατροπή greeklish σε ελληνικά
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 00:12, 20-04-09:

Το απεφευγα συνειδητα εδω και κανα διμηνο που το χω κατεβασμενο, αλλα σημερα εκανα την καρδια μου πετρα, αποφασισα οτι ειμαι προκατειλλημενη, το ειδα (με πολλες προσπαθειες να μη το σταματησω στο ενδιαμεσο) και κατεληξα στο οτι αλλη φορα δεν πρεπει να πηγαινω κοντρα στο αρχικο μου απαυτο.

Μην τα πολυλογω, slumdog millionaire.
Μεχρι να γινει λιγο η ανατροπη
ηταν βαρετη.. και μετα ηταν απλα κλισε :X

Δε θα καταλαβω ποτε γιατι καποιες ταινιες παιρνουν οσκαρ (ή γιατι παραμενουν κριτηριο αυτα τα βραβεια)

ps. Σχωρα με δαιμονι, εκανα καθε δυνατη προσπαθεια να μη γραψω κακα σχολια για οποια ταινια θα εβλεπα, αλλα ειναι πολυ προσφατο ακομη :p

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 00:33, 20-04-09:

Μην τα πολυλογω, slumdog millionaire.
Δε θα καταλαβω ποτε γιατι καποιες ταινιες παιρνουν οσκαρ
την είδα και εγώ αυτή την ταινία και μου γεννήθηκε η ίδια απορία . Θα μπορούσε κάλιστα να είναι μια ταινία που θα προβληθεί ως b-movie στις μία μετά τα μεσάνυχτα στην τηλεόραση και να περάσει απαρατήρητη.Δηλαδή μου άρεσε αντικειμενικά , αλλά σε σχέση με τον πανικό που προξένησε , δεν μου είπε κάτι.Συχνά παρατηρώ ότι ταινίες που πάνε να φτιάξουνε κάτι τεράστιο και στην πορεία χάνουνε σε κάποιες λεπτομέρειες ή μπάζουνε λίγο στο σενάριο ή θα παίξει κάπως αδιάφορα ένας σημαντικός ηθοποιός , τελικά δεν πείθουν το κοινό . Ενώ ταινίες που εξαρχής δεν διατυμπανίζουν/προσποιούνται/φιλοδοξούν για να γράψουν ιστορία , τελικά γράφουνε (ρεκόρ εισιτηρίων)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 20-04-09 στις 22:41. Αιτία: split
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 19:52, 30-06-09:

Ωραια πολυ ωραια και τα λετε και εσεις ολα αυτα αλλα θελω να πω οτι πολυ στενοχωρη....

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 00:45, 19-08-09:

Την είδα πρόσφατα και δεν έχω σχόλια ιδιαίτερα για σκηνές συγκεκριμένες- ίσως για τη μικρή μπηχτή προς τους Αμερικανούς.. Αυτό που θα θελα όμως να πω είναι πως δεν με άγγιξε τόσο όσο περίμενα.. Υπήρξαν στιγμές που ανατρίχιασα και άλλες που ένιωθα να σφίγγεται το στομάχι μου.. Υπήρξαν και σκηνές που ένιωσα χαρά, ανακούφιση, δικαίωση. Όμως αυτό που μου άφησε σαν σύνολο, δεν ήταν κάτι έντονο- ήταν κάτι αρκετά χλιαρό. Γιατί έδειχνε εικόνες πολλές και συναισθήματα, και ενώ σου τα περνούσε ως έναν βαθμό, αυτά δεν ήταν τόσο δυνατά ώστε να σε κυριεύσουν εντελώς, να σε κάνουν να τα νιώσεις κι εσύ σε όλη τους την ένταση.
Δεν ξέρω.. Ίσως φταίει το ότι είμαστε μακριά από όλα αυτά που περιγράφονταν- ίσως να φταίει και το ότι δεν θα τα ζήσουμε ποτέ..
Ένα 6/10 θα της έβαζα :/

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 18:02, 10-04-10:

Μου άρεσε πολύ. Όχι μελό, ευχάριστη. Όχι βαρετή, ευχάριστη.

Γενικά ευχάριστη ταινία.

Καλή σκηνοθεσία. Αγαπάμε Boyle!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Taken (2008) - Από Neraida
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Movie Mini Reviews.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-08-11 στις 08:16.
    • Προς πώληση πρωταγωνίστρια του Slumdog Millionaire - Από Crookshanks
      Το θέμα έχει λάβει 28 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Επικαιρότητα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-04-09 στις 21:22.
    • Βάση 2008(90%) - βάση 2008(10%) - Ποια η διαφορά; - Από vaggos7
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Αρχείο.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-11-08 στις 22:54.
    • Ι.Μ.Ο 2008 - Από georgeb
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θετικές Επιστήμες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-03-08 στις 16:19.
    • Κοπή πίτας e-steki 2008 | Σύνταγμα 6/1/2008 - Από Γίδι
      Το θέμα έχει λάβει 296 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οι συναντήσεις μας!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-01-08 στις 01:17.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους