Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,305 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Να κρατικοποιηθούν οι ελληνικές τράπεζες;

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 07:51, 19-02-09:

Στις ΗΠΑ, στην Αγγλία, στη Γερμανία και σε άλλες χώρες του «βαθύ Καπιταλισμού», κρατικοποιούν τράπεζες. Πριν από λίγα χρόνια, στις ίδιες χώρες, αυτό θα το ζητούσαν μόνον κάποιοι «ξεχασμένοι Κομμουνιστές», άιντε ίσως και κάποιοι «συνοδοιπόροι» τους…
Στη χώρα μας, που σαν αγορά σηκώνει κανονικά μόλις 2 ½ τράπεζες, ο εσμός των Τραπεζιτών, που τη μαστίζουν, δημιουργήθηκε χάρη των «πανωτοκίων» και των υπόλοιπων «καταχρηστικών προμηθειών»( δεδικασμένων ήδη), κατά την περίοδο της Μεταπολίτευσης. Υπάρχουν δηλαδή, πέραν των οικονομικών και πολιτικών αιτιών, και λόγοι ηθικής –νομικής τάξης, για να κρατικοποιηθούν οι ελληνικές τράπεζες. Προσωπικά, θα επικροτούσα μία τέτοια κίνηση. Εσείς τι λέτε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 08:52, 19-02-09:

Μπα, είναι ήδη ανεξέλεγκτοι, και αν βάλουν και πλάτες το κρατικό ταμείο, θα γίνουν αναίσχυντοι.

Δεν τους χρειάζεται κρατικοποίηση, κατεδάφιση τους πρέπει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 08:57, 19-02-09:

Αν κρίνω από την Εθνική Τράπεζα στην οποία έχει μεγάλο ποσοστό το κράτος, θα απαντήσω ένα ΟΧΙ πιο δυνατά και από αυτό του Μεταξά...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 10:08, 19-02-09:

Στην εθνική τράπεζα το μεγάλο ποσοστό το εχει η εκκλησία.

Μα για στάσου, και στο κράτος το μεγάλο ποσοστό το έχει η εκκλησία.

Ούτως ή άλλως υγιές κράτος δεν είμαστε

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 10:58, 19-02-09:

...?_?

...Είμαστε υγιής εκκλησία πάντωζ.

Υγ. να κρατικοποιηθεί και η εδάδ.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:04, 19-02-09:

Δεν έχει να κάνει με καπιταλισμό και κομμουνισμό πάντως. Το θέμα αφορά καθαρά και μονο τη στήριξη τραπεζών που ενδέχεται να κινδυνέψουν με πτώχευση.

Η γερμανική κυβέρνηση ενέκρινε, την Τετάρτη, νομοσχέδιο με το οποίο θα μπορεί να εθνικοποιήσει τράπεζες που αντιμετωπίζουν προβλήματα, ώστε να στηρίξει το χρηματοπιστωτικό σύστημα της χώρας.
in.gr

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 11:08, 19-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
...?_?
Υγ. να κρατικοποιηθεί και η εδάδ.
Kανένα επιδοματάκι ρε παιδιάααααααααα

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 11:23, 19-02-09:

Δεν έχει να κάνει με καπιταλισμό και κομμουνισμό πάντως.
Αυτό επαναλαμβάνεται συνεχώς, τόσο πολύ μάλιστα
που με βάζει σε σκέψεις

Eδιτ: Πάντως είναι να γελάς.
Οι τράπεζες, με τα λεφτά που οι μισθωτοί τους εμπιστεύονται, κάνουν επιχειρηματικά ανοίγματα υψηλού κινδύνου, και όταν τα πράγματα πάνε στραβά, οι κυβερνήσεις σπεύδουν να καλύψουν τις απώλειες - όχι να εγγυηθούν τις καταθέσεις - με τα χρήματα των μισθωτών πάλι!

Υγ. Ε αυτό πάντως,
κομμουνισμός δεν είναι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rempeskes : 19-02-09 στις 11:28.
Παράθεση

jesse_james

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη jesse_james
Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 282 μηνύματα.

O jesse_james Murdered by a Traitor and Coward έγραψε στις 11:27, 19-02-09:

'

Να κρατικοποιηθούν τα πάντα.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 11:34, 19-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από jesse_james
Nα ανασταίναμε και τον Στάλιν, ίσως;

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 11:36, 19-02-09:

Αααα, δεν αφήνω κανέναν να κρατικοποιήσει τα καινούρια μου παπούτσια, .&-

Υγ. Πλάκα στην πλάκα,
η απουσία ουσιαστικού κρατικού ελέγχου οδήγησε τα πράγματα εδώ,
οπότε δεν μπορούμε να μιλάμε για αστοχία του καπιταλισμού.
Εκτός αν δεχτούμε πως η διαφθορά πάει χέρι με χέρι με την ανάπτυξη,
οπότε κανένα σύστημα δεν είναι προτιμώτερο των υπολοίπων.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 11:56, 19-02-09:

κρατικοποιηση τραπεζων;μιλαμε για τη ελλαδα ετσι;και μιλαμε και για 2009 ,ε;

φυσικα και να κρατικοποιηθουν!ειλικρινα δεν μπορω να σκεφτω τιποτα καλυτερο!ενδεχομενως κατα αυτον τον τροπο να καταφερουμε να αφανισουμε και τον πλανητη!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:04, 19-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Nα ανασταίναμε και τον Στάλιν, ίσως;
τι σχέση έχει ο Στάλιν με την κρατικοποίηση των υπηρεσιών που αφορούν τον πολίτη?

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Δεν έχει να κάνει με καπιταλισμό και κομμουνισμό πάντως. Το θέμα αφορά καθαρά και μονο τη στήριξη τραπεζών που ενδέχεται να κινδυνέψουν με πτώχευση.
εγώ πειράζει που εύχομαι να πτωχεύσει η τράπεζα που της χρωστάω?
δεν πα να καούν λέω εγώ....

Αν γίνουν κρατικές, δεν θα τα τρώνε οι επιχειρηματίες αλλά οι βουλευτές
δε βλέπω μεγάλη διαφορά στην τσέπη μου από κάτι τέτοιο

Εντώ είναι ελλάντα καρντιά μου κι όχι Γερμανία

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 12:09, 19-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
τι σχέση έχει ο Στάλιν με την κρατικοποίηση των υπηρεσιών που αφορούν τον πολίτη?
Δεν νομίζω να τοποθετήθηκα σε τέτοια δήλωση! Εκτός κι αν πλέον δεν ξέρω τι μου γίνεται...
Υπηρεσία, θεωρείται μια δραστηριότητα που εξυπηρετεί κάποιον ή ένα σκοπό κατά βάση ανιδιοτελώς, άρα δεν μπορεί παρά να είναι κρατική και μάλιστα κοινοφελής!
Σε αντίθετη περίπτωση, οι νόμοι της αγοράς καθορίζουν και η κρατική παρέμβαση περισεύει και περιπλέκει
Η κρατικοποίηση των πάντων όμως, ανακαλεί συνειρμούς, εκτός κι αν πάλι, δεν ξέρουμε τι μας γίνεται!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 19-02-09 στις 12:27. Αιτία: είμαι ο κουμπάκιας
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 12:10, 19-02-09:

εγώ πειράζει που εύχομαι να πτωχεύσει η τράπεζα που της χρωστάω?

Πριν πτωχεύσει, θα σου κατασχέσει το σπίτι με συνοπτικές διαδικασίες

Όπως και να έχει, ο ένας δεν ζει χωρίς τον άλλο,
οπότε δεν τα τρώει μόνος του

ενδεχομενως κατα αυτον τον τροπο να καταφερουμε να αφανισουμε και τον πλανητη!

Eχμ, αυτό συμβαίνει ούτως ή άλλως

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:12, 19-02-09:

Δεν νομίζω να τοποθετήθηκα σε τέτοια δήλωση! Εκτός κι αν πλέον δεν ξέρω τι μου γίνεται...

εχμ... οι τράπεζες δεν είναι υπηρεσίες που αφορούν τον πολίτη?

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 12:24, 19-02-09:

Αναστασία μου, ελπίζω να έγινα σαφέστερος στην παραπάνω δήλωση μου, μετά την επεξεργασία...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:39, 19-02-09:

Υπηρεσία, θεωρείται μια δραστηριότητα που εξυπηρετεί κάποιον ή ένα σκοπό κατά βάση ανιδιοτελώς, άρα δεν μπορεί παρά να είναι κρατική και μάλιστα κοινοφελής!
Σε αντίθετη περίπτωση, οι νόμοι της αγοράς καθορίζουν και η κρατική παρέμβαση περισεύει και περιπλέκει
Η κρατικοποίηση των πάντων όμως, ανακαλεί συνειρμούς, εκτός κι αν πάλι, δεν ξέρουμε τι μας γίνεται!

Και η ΔΕΗ υπηρεσία είναι καθώς και η ΕΥΔΑΠ, και δεν είναι καθόλου ανιδιοτελής!
Εχουν κέρδη και ζημίες όπως κάθε επιχείρηση. Είναι όμως (προς το παρόν) κρατικές.
Υπό αυτή την ένοια λοιπόν, κι η Τράπεζα, είναι υπηρεσία που αφορά τον πολίτη.

Η κρατικοποίηση των πάντων ανακαλεί συνειρμούς μεν, ο σχολιασμός τους όμως είναι οφφ τοπικ μιας που εδώ μιλάμε για τράπεζες μόνο
Ενα σχόλιο του τύπου "να κρατικοποιηθούν τα πάντα" έχει θέση όταν ρωτάμε για κρατικοποίηση τραπεζών
Ενα σχόλιο όμως που αφορά "διαφωνία για την κομματική μνήμη που ανασύρει η τοποθέτηση αυτού που έκανε σχόλιο" δεν νομίζω ότι έχει θέση

Και αν το παμε και πιο φιλοσοφικά, εκτός θέματος πάντα, η κρατικοποίηση των πάντων, εκτός απ τον Στάλιν, ανασύρει και μνήμες μιας ΕΣΣΔ, ενός Γκορμπατσόφ, ενός Λένιν, ενός Μαρξ, ενός κοινονικοπολιτικού συστήματος και άλλων πολλών... Δεν καταλαβαίνω και πάλι την συσχέτηση με τον Στάλιν στην παρούσα συζήτηση και εκεί έγκειται η αρχική μου απορία

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 18:49, 19-02-09:

Και η ΔΕΗ υπηρεσία είναι καθώς και η ΕΥΔΑΠ, και δεν είναι καθόλου ανιδιοτελής!
Η ΔΕΗ είναι επιχείρηση βεβαίως και μάλιστα παροχής ηλεκρικού ρεύματος και η ΕΥΔΑΠ αντίστοιχα, νερού! Θεωρούνται μη κερδοσκοπικές με ότι σημαίνει αυτό, κοινωφελέις δηλαδή!
Για το τι γίνεται στην πράξη, δεν θα λογοδοτήσω εγώ βέβαια και δεν ενισχύει παρά την θέση μου, το αν ο ρόλος τους κατάντησε σχεδόν ληστρικός!

Εχουν κέρδη και ζημίες όπως κάθε επιχείρηση. Είναι όμως (προς το παρόν) κρατικές.
Υπό αυτή την ένοια λοιπόν, κι η Τράπεζα, είναι υπηρεσία που αφορά τον πολίτη.

Υπό αυτή την έννοια τα πάντα και οι πάντες αφορούν τον πολίτη....δεν διαφωνησα!

Η κρατικοποίηση των πάντων ανακαλεί συνειρμούς μεν, ο σχολιασμός τους όμως είναι οφφ τοπικ μιας που εδώ μιλάμε για τράπεζες μόνο
Αυτό ακριβώς! Σχολίασα οφ τόπικ ένα σχόλιο εξ αρχής οφ τόπικ! Για τράπεζες μιλάμε και όχι για....ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Δεν καταλαβαίνω και πάλι την συσχέτηση με τον Στάλιν στην παρούσα συζήτηση και εκεί έγκειται η αρχική μου απορία

Χωρίς πολλά λόγια, "η κρατικοποίηση ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ" και η "ανάσταση του στάλιν" συσχετίζονται, κατά την δική μου πάντα εκδοχή με το κάτι κοινό που έχουν, τον παραλογισμό!

Κι αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ είναι πως θα κάνω πολλαπλή παράθεση, γι αυτό "επαιξα" με τα χρώματα...

Να είσαι καλά

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Επιμηθέας
Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 271 μηνύματα.

O Επιμηθέας έγραψε στις 18:55, 19-02-09:

Μήπως ο γέρος Καραμανλής που έκανε κρατικοποιήσεις ήταν σταλινικός και μας το΄κρυβε ο μπαγάσας;

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 19:30, 19-02-09:

Οταν υπάρχει έστω και λίγο κράτος υπάρχει και κάποιος έλεγχος, άρα και κάποια κοινωνική πολιτική είτε στις τράπεζες είτε στις κάθε είδους επιχειρήσεις, αλλιώς το ιδιωτικό συμφέρον κοιτάζει μόνο το χρήμα που θα αποκομίσει και θα δρα ανεξέλεγκτα και χωρίς καμία απολύτως ευαισθησία στα κοινωνικά προβλήματα του τόπου.
Δεν λέω να γίνουν όλα δημόσιο, αλλά να υπάρχει και κάποιος κρατικός έλεγχος και ένα μικρό έστω κομμάτι να ελέγχεται από το κράτος.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:14, 20-02-09:

δε βλέπω μεγάλη διαφορά στην τσέπη μου από κάτι τέτοιο
Trust me, δεν θέλεις να το ζήσεις αυτό. Καταρχάς είναι αποδεδειγμένο στους οικονομικούς κύκλους ότι η ψυχολογία του εργαζόμενου σε δημόσια εταιρία είναι λιγότερο αποδοτική. Επίσης δεν υπάρχει τουλάχιστον στην Ελλάδα, δημόσια εταιρία που να έχει λειτουργήσει αποδοτικά.

Και οι τράπεζες πρέπει να λειτουργούν αποδοτικά, και μάλιστα με υπερκέρδη. Έτσι ώστε να μπορούν να δίνουν κάτι παραπάνω από το euribor ή από το ΕΚΠ σε Λογαριασμούς ή κάτι λιγότερο σε δάνεια ή πιστωτικές ή ακόμη να μπορούν να καταθέτουν τους τόκους κάθε μήνα και όχι κάθε 6μήνο ή 12μήνο. Να μπορούν να δίνουν καλύτερη ασφάλεια κεφαλαίου σε Αμοιβαία κεφάλαια. Όλα αυτά χωρίς υπερκέρδη καμία τράπεζα δεν θα ήταν διατεθειμένοι να ρισκάρει. Δες π.χ. και τώρα τι συμβαίνει που όλες έχουν χεστεί πάνω τους.

Υ.γ.: Επίσης ας σταματήσει αυτή η καραμέλα με την καταστροφή του καπιταλισμού και ιστορίες για αγρίους. Μια "απλή" ύφεση είναι. Η Αμερική π.χ. κατά Μ.Ο. κάθε 8χρόνια έχει από μια ύφεση μετά την μεταπολεμική περίοδο. Προσωπικά λόγο της ύφεσης του "dot com" αν δεν γίνονταν ότι έγινε θα ανησυχούσα τότε για την καταστροφή του καπιταλισμού. Όλα είναι θέμα οικονομικού κύκλου ή τυχαίες διακυμάνσεις (από την στιγμή που αυτά τα δυο φαινόμενα δεν εξηγούν κάτι διαφορετικό, για εμάς είναι το ίδιο).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 20-02-09 στις 00:15. Αιτία: Typo
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 21:32, 22-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
...
Υ.γ.: Επίσης ας σταματήσει αυτή η καραμέλα με την καταστροφή του καπιταλισμού και ιστορίες για αγρίους. Μια "απλή" ύφεση είναι. Η Αμερική π.χ. κατά Μ.Ο. κάθε 8χρόνια έχει από μια ύφεση μετά την μεταπολεμική περίοδο. Προσωπικά λόγο της ύφεσης του "dot com" αν δεν γίνονταν ότι έγινε θα ανησυχούσα τότε για την καταστροφή του καπιταλισμού. Όλα είναι θέμα οικονομικού κύκλου ή τυχαίες διακυμάνσεις (από την στιγμή που αυτά τα δυο φαινόμενα δεν εξηγούν κάτι διαφορετικό, για εμάς είναι το ίδιο).
Είναι άραγε έτσι;;; Είναι μία "απλή ύφεση" ή μία καμπή στην ίδια την ιστορία του "αρτοδιανεμητικού συστήματος" 'οπου το πρώτο λόγο τον έχει το "τραπεζικό σύστημα"; Μήπως πρέπει να ληφθεί υπόψη, ότι κανονικά(από άποψη κοινωνικής δικαιοσύνης) το "τραπεζικό σύστημα" θα έπρεπε να διαχειρίζεται μόνον το "περίσσσευμα" της "πραγματικής οικονομίας" και όχι εκείνο( το περίσσευμα) που δημιουργεί το ίδιο;

Παράθεση

Artakserksis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Artakserksis
Ο Artakserksis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 86 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Artakserksis έγραψε στις 00:49, 07-07-09:

Communism for mother Greece

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stavros_
Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 09:11, 07-07-09:

Όσο λιγότερο δημόσιο έχουμε, τόσο καλύτερο για τη χώρα, καθώς έχει αποδειχθεί οτι το ελληνικό δημόσιο είναι κακός διαχειριστής, για τον ένα ή τον άλλο λόγο. Στις προηγμένες χώρες, το δημόσιο κρατικοποιεί ζημιογόνες επιχειρήσεις και τις μετατρέπει σε κερδοφόρες.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:46, 07-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από stavros_
Όσο λιγότερο δημόσιο έχουμε, τόσο καλύτερο για τη χώρα, καθώς έχει αποδειχθεί οτι το ελληνικό δημόσιο είναι κακός διαχειριστής, για τον ένα ή τον άλλο λόγο. Στις προηγμένες χώρες, το δημόσιο κρατικοποιεί ζημιογόνες επιχειρήσεις και τις μετατρέπει σε κερδοφόρες.
Δηλαδή μ' άλλα λόγια, όλη η δημόσια κακία ήρθε και λίμνασε στην Ελλαδίτσα μας;

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 10:53, 07-07-09:

Δεν έχει να κάνει με το Δημόσιο στην Ελλάδα, αλλά γενικά με την έννοια δημόσιο. ΠΟΛΥ ΑΠΛΟΪΚΑ Όπως ένας επιχειρηματίας δεν μπορεί να τρέχει αποδοτικά πολλές επιχειρήσεις ταυτόχρονα και μόνος του, έτσι και μια δημόσιο δεν μπορεί να κάνει το ίδιο.

Στο εξωτερικό που το δημόσιο αγοράζει εταιρίες δεν το κάνει με σκοπό να διατηρήσει την ιδιοκτησία αλλά το κάνει και για να μην κλείσουν οι επιχειρήσεις και να βοηθήσεις να την αγορά. Εξάλλου αν το δημόσιο αφιέρωνε τόσους πόρους, όσους αφιερώνει στις παραπάνω περιπτώσεις (και δεν αναφέρομαι μόνο στους οικονομικούς), για μεγάλα χρονικά διαστήματα τότε θα παρέλυε.

Τα παραπάνω δεν είναι μόνιμες λύσεις, αλλά προσωρινές.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 09-07-09 στις 16:43. Αιτία: Συντακτική διόρθωση
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 13:15, 07-07-09:

τράπεζες, εκκλησία, (ή αντίστροφα).... ένα αυτόνομο κράτος(που δίνει και παίρνει χωρίς να μπορεί να το ελέγξει κανείς.... (δημοκρατία του χάους) ένα θέμα που έχει πληγώσει τόσο πολύ τον Ελληνισμό.... (η αλήθεια δεν κρύβεται πλέον.... όσοι και να χαθούν γι' αυτήν) και αν πιστεύεις οτί δεν υπάρχει τίμημα γι' όλα αυτά, άσε τον χρόνο να μιλήσει.... απλά ένα χάος....!
και ψάξτε να βρείτε τρόπους για να νιώσει λίγο καλύτερα ο κοσμάκης.... αφού τόσα χρόνια του είπιανε το αίμα (το μεδούλι).... και πιο είναι το συμπέρασμα....; εσύ και εγώ φταίμε για την σημερινή κατάσταση της Ψωρομάνας μας.... αν νομίζεις οτί μπορεί να υπάρξει βελτίωση φρόντισε να αλλάξεις πρόγραμμα και γρήγορα.... γιατί αυτοί που θα υποφέρουν περισσότερο είναι τα παιδιά μας.... τι τραγική ειρωνία.... ένας κόσμος για τους λίγους.... αφού ξέχασες τη μάνα σου, αυτή θα σε παραδειγματίσει σύντομα....

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

O Επιμηθέας έγραψε στις 13:49, 07-07-09:

1/7/2009
Στην Ελλάδα, μέχρι στιγμής, βιώνουμε, με σχετικά λιγότερο οξύ τρόπο, τις επιπτώσεις της κρίσης.
Η ελληνική οικονομία είναι σχετικά κλειστή, διαθέτει μεγάλο δημόσιο τομέα, βασίζεται
περισσότερο σε υπηρεσίες και λιγότερο στη βιομηχανία και τις εξαγωγές, και διαθέτει ένα σχετικά
πιο ανθεκτικό τραπεζικό σύστημα.
.
Μ'αρέσει να φιλτράρω πάντα (και ας μην ξέρω πολλά από οικονομία)τις εκάστοτε ανακοινώσεις αναλύσεις.(τα υπόλοιπα τα αφήνω για τους ειδικούς)
Τι θέλει να πεί ο ποιητής;
Πηγή:http://www.eurobank.gr/Uploads/pdf/%...urobankEFG.pdf

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:07, 07-07-09:

Δεν θέλει να πει κάτι βαθυστόχαστο απλά ότι στην Ελλάδα όποιο ευρώ και να σηκώσεις το δημόσιο θα βρεις. Έχουμε ελάχιστες επιχειρήσεις που ζουν πράγματι με δικές τους προσπάθειες. Ακόμη και η Hol το δίκτυο της με λεφτά από το ΕΕ το έφτιαξε.

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

O Επιμηθέας έγραψε στις 16:16, 07-07-09:

Δεν θέλει να πει κάτι βαθυστόχαστο απλά ότι στην Ελλάδα όποιο ευρώ και να σηκώσεις το δημόσιο θα βρεις. Έχουμε ελάχιστες επιχειρήσεις που ζουν πράγματι με δικές τους προσπάθειες. Ακόμη και η Hol το δίκτυο της με λεφτά από το ΕΕ το έφτιαξε.
Δηλαδή,αν είχαμε και περισσότερες κρατικές τράπεζες,ίσως να ήτανε και καλύτερα.

p.s.Εντάξει.Να το πούμε με τ'όνομα τους.
Κρατικοδίαιτες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Επιμηθέας : 07-07-09 στις 16:27.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:38, 07-07-09:

Όχι, η λύση, για πολλούς, είναι λιγότερη συμμετοχή και παρέμβαση του κράτους στην αγορά. Σε αρκετά θέματα, το κράτος, παίζει τον ρόλο του μπαμπά ...

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

O Επιμηθέας έγραψε στις 17:00, 07-07-09:

Όχι, η λύση, για πολλούς, είναι λιγότερη συμμετοχή και παρέμβαση του κράτους στην αγορά. Σε αρκετά θέματα, το κράτος, παίζει τον ρόλο του μπαμπά ...
Μιλάω μόνο γιά την φάση της μεγάλης κρίσης πιό θα ήταν καλύτερο;
Αφού το δημόσιο μας σώζει γιατί να μην είναι και το καλύτερο;

(ξέρω ότι τα απλοποιώ πολύ όλα, αλλά θα συνεχίσω να το κάνω όσο εσύ συνεχίζεις να δαιμονοποιείς το δημόσιο και αγιάζεις στην κυριολεξία τον την ελεύθερη(ασύδοτη λεηλασία, χωρίς το κράτος) αγορά.)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Επιμηθέας : 07-07-09 στις 17:12.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:27, 07-07-09:

(ξέρω ότι τα απλοποιώ πολύ όλα, αλλά θα συνεχίσω να το κάνω όσο εσύ συνεχίζεις να δαιμονοποιείς το δημόσιο και αγιάζεις στην κυριολεξία τον την ελεύθερη(ασύδοτη λεηλασία, χωρίς το κράτος) αγορά.)
Δεν μπορώ να καταλάβω, από την μια χτυπιόμαστε για την έλλειψη ελευθερίας που διακρίνει την εποχή μας και έπειτα ζητάμε αυτή η έλλειψη να αυξηθεί; Στην αγορά συμμετέχει και επηρεάζει και ο καταναλωτής και όχι μόνο οι επιχειρήσεις.

Βέβαια αν υπάρχουν ισχυρές αποδείξεις () ότι το αόρατο χέρι δεν λειτουργεί, κάνω πίσω.

Αφού το δημόσιο μας σώζει γιατί να μην είναι και το καλύτερο;
Μπορεί το δημόσιο των ΗΠΑ να διόρθωσε την κατάσταση, αλλά η ευρωπαϊκή ένωση μόνο συντηρητικές και μουδιασμένες κινήσεις έχει κάνει με ελάχιστα, θετικά, αποτελέσματα. Το κυριότερο είναι ότι το Ελληνικό κράτος έχει αποδείξει 1000 φορές την ανικανότητα του, γιατί να το κάνει ξανά;

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

O Επιμηθέας έγραψε στις 17:54, 07-07-09:

Δεν μπορώ να καταλάβω, από την μια χτυπιόμαστε για την έλλειψη ελευθερίας που διακρίνει την εποχή μας και έπειτα ζητάμε αυτή η έλλειψη να αυξηθεί;
Όχι ζητάμε απλά,η δικαιοσύνη η να είναι τυφλή όπως λέμε,η να έχει δυό ματια.Δυστυχώς κατάντησε μονόφθαλμη και ξέρεις πολύ καλά που βλέπει.
Στην αγορά συμμετέχει και επηρεάζει και ο καταναλωτής και όχι μόνο οι επιχειρήσεις.
Καλό!Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

Μπορεί το δημόσιο των ΗΠΑ να διόρθωσε την κατάσταση, αλλά η ευρωπαϊκή ένωση μόνο συντηρητικές και μουδιασμένες κινήσεις έχει κάνει με ελάχιστα, θετικά, αποτελέσματα. Το κυριότερο είναι ότι το Ελληνικό κράτος έχει αποδείξει 1000 φορές την ανικανότητα του, γιατί να το κάνει ξανά;
Θα προτιμούσα να κρατήσουμε την συνέχεια .
Όσο αποδυναμώνεις το δημόσιο (έγινε κατά κόρον με τις προηγούμενες κυβερνήσεις )τόσο το καθιστάς ανίκανο.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:52, 09-07-09:

Όχι ζητάμε απλά,η δικαιοσύνη η να είναι τυφλή όπως λέμε,η να έχει δυό ματια.Δυστυχώς κατάντησε μονόφθαλμη και ξέρεις πολύ καλά που βλέπει.
Που κολλάει αυτό;

Καλό!Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;
Ξέρεις πόσα δις έχουν χαθεί επειδή ... στους καταναλωτές δεν άρεσε η ιδέα κτλ;

Θα προτιμούσα να κρατήσουμε την συνέχεια .
Όσο αποδυναμώνεις το δημόσιο (έγινε κατά κόρον με τις προηγούμενες κυβερνήσεις )τόσο το καθιστάς ανίκανο.
Φαντάζεσαι το κράτος να έπρεπε να ασχοληθεί με θέματα άμυνας, εξωτερικές πολιτικές, υγείας, παιδείας, φτώχειας, ανεργίας ΚΑΙ με θέματα επιχειρηματικότητας;

Τι να σε κάνει να πιστεύεις ότι η επιχειρηματικότητα είναι κάτι πιο εύκολο από την υγεία κτλ;

Παράθεση

RiSe

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη RiSe
Ο RiSe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O RiSe έγραψε στις 17:23, 02-11-15:

το κράτος
Στην εποχή που διανύουμε δεν υπάρχει κράτος αλλά ένα αμάνικο μπολερό που ανεμίζει όπως προστάζει η κεφάλα του εκάστοτε ...πρωθυπουργού.
Όταν θα φτάσει να γίνει ξώβυζο, που δεν το βλέπω να αργεί οι μόνες τράπεζες που θα υπάρχουν θα είναι του...σπέρματος!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους