Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,818 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ο θάνατος του εμποράκου

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 16:05, 29-11-05:

Το "The Mall" είναι γεγονός από τις 25/11/2005. Ποιά είναι η άποψη σας για τη δημιουργία τέτοιων πολυχώρων στην Ελλάδα? Κατά πόσο αυτό δεν σημαίνει αυτόματα τον θάνατο όλων των μικρο-επιχειρήσεων στις γύρω περιοχές? Πόσα πολυκαταστήματα μπορεί να δεχθεί το αγοραστικό κοινό σε μια μικρή χώρα όπως η Ελλάδα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:14, 29-11-05:

Απο μια πλευρα ειναι καλο και απο την αλλη κακο.
Απο την μια πλευρα καταστρεφει τον καθε μικρο εμπορο αλλα απο την αλλη κανω καλο στους καταναλοτες...Η Ελλαδα, η μαλλον η Αθηνα χρηαζετε αλλο ενα, τουλαχιστων αλλα οχι και να γεμισει. Ετσι ωστε να υπαρχει ανταγωνισμος και να πευτουν οι τιμες.Αν ομως γινουνε πολλα θα πινουνε οτ αιμα του καθε εμπορου που εχει ενα καταστιμα το οπιο να υπαρχει και στο εμπορικο κεντρο. Εγω στο συνολο ειμαι εναντιων τον μεγαλων καταστιματων και ιδικα σε τετια που παραειναι μεγαλα. Ομως προσφερουνε χαμηλοτερες τιμες απο τον μαναβη, τον φουρναρει κλπ και ολα σε ενα οποτε γλιτωνεις το τρεξιμο και λευτα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 16:23, 29-11-05:

Η πτώση των τιμών λόγω ανταγωνισμού δεν είναι γεγονός (δυστυχώς). Ένα απλό παράδειγμα, είναι το πολυκατάστημα ΑΤΤΙCA μέσα στο οποίο συναντάς περισσότερες από 200 διαφορετικές μάρκες ενδυμάτων. Η λογική λέει ότι οι τιμές θα έπρεπε να είναι πολύ προσιτές προκειμένου και τα 200+ διαφορετικά υποκαταστήματα να έχουν πελάτες. Αμ δε! Το μοναδικό πράγμα που η δικιά μου τσέπη μπορούσε να αγοράσει από εκεί μέσα ήταν ένα EMPORIO ARMANI σλιπάκι και αυτό όχι για μένα, αλλά για τον καλο μου, γιατί τα γυναικεία εσώρουχα ήταν απλησίαστα! (μα 86 ευρώ μια κιλότα? έλεος!)

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 16:46, 29-11-05:

όσο υπάρχουν άνθρωποι που τα "σκάνε", τόσο οι τιμές θα μένουν υψηλές. Αυτό δεν έχει να κάνει ούτε με τους πολυχώρους, ούτε με τους εμποράκους

Οι πολυχώροι στηρίζονται στο γεγονός ότι ο πελάτης, αν τα βρει όλα μαζί, θα βαρεθεί να ψάξει αλλού και θα αγοράσει και ότι άλλο περιλαμβάνει ή όχι η λίστα του..

Από την άλλη μεριά, ούτε οι εμποράκοι πάνε πίσω στις τιμές (ως επί το πλείστον)

το καλύτερο απ'όλα : ψάξιμο. Που θα πάει, θα τη πετύχουμε την φτηνή σωβρακοφανέλα

o σκλαβενίτης έχει κάτι 8εξυ κιλότες, γιου νόου... ΧΤΥΠΗΣΤΕ ΤΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 17:11, 29-11-05:

Παρά πολύ ωραιο θέμα κι αρκετά έξυπνος τίτλος
Νομίζω ότι ο Έλληνας δεν έχει συνηθίσει ακόμη να ψωνίζει σε πολυκαταστήματα όπως το ΜALL.Θα πάει να κάνει τη βόλτα του,να το δει αλλά αν οι τιμές είναι απλησίαστες δεν θα ψωνίσει.
Νομίζω ότι τα μικρά μαγαζιά που πλήττονται είναι κυρίως τα μίνι-μάρκετ και τα παραδοσιακά μπακάλικα(έγω έχω δύο στη γειτονιά μου,εσείς κι αυτό γιατί αντίθετα με τις αγορές που αφορούν ένδυση-υπόδυση στην αγορά τροφίμων οι μεγάλες αλυσίδες σουπερ-μάρκετ έχουν εμφανώς μειωμένες τιμές που τα συνοικιακά μαγαζιά δεν μπορούν να ανταγωνιστούν.Αντίθετα η πλειοψηφία των Ελλήνων προτιμά να αγοράσει το ψωμί και το κρέας της απο το φούρνο και το κρεοπωλείο της γειτονιάς.Η διαφορά γίνεται σε είδη όπως απορρυπαντικά,κονσέρβες,χυμούς,κατεψυγμένα που μπορείς να βρεις τα ίδια ακριβώς προιόντα φθηνότερα στο σ.μάρκετ.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 18:02, 29-11-05:

Bρε παιδιά πείτε μου κι εμένα που έχω να πάω καιρό τι είναι το the Mall! Σαν τα Malls στην Αμερική είναι?? Αυτά είναι γαμάτα!

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:14, 29-11-05:

@michelle απο οσο ξέρω ειναι ενα πολυκατάστημα το οποιο θα έχει και Plaisio

Λοιπον... εγω είμαι υπερ των πολυκαταστημάτων ...
Ο λόγος;
1. fixed τιμες .... όχι ο μπαρμπα μίτσος να το πουλάει χ και ο κίτσος y ...
2. Τελεια εξυπηρέτηση... για τον απλό λόγο αν δεν σε εξυπηρετήσουν καλά κάνεις παράπονα και σίγουρα έχει επιπτώσεις στον υπάλληλο...
3. Τακτοποιημένοι χώροι...
4. Ενημερωμένη λίστα προϊωντων και μεγάλη διαθεσιμότητα... Πριν λίγο καιρο έψαχνα για καποιο σχετικα φτηνο κινητο και ενας στην γειτονια μου μου έδειξε το 3330...
6. Πολλοι τροποι πληρωμής ...

Αν θέλει ο εμποράκος να συνέχιζει να δουλέψει για εμένα πρέπει να αλλάξει τακτική ... Τους θεωρώ απαράδεκτους ... δεν μιλάω μονο για αγρίνιο αλλά και αθήνα και θεσσαλονική...

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 19:25, 29-11-05:

http://www.naftemporiki.gr/news/stat...26/1124201.htm
http://www.villagecinemas.gr/index.a...47&news_id=116
http://www.villagecinemas.gr/index.a...2&parent_id=46

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 19:32, 29-11-05:

Είναι ουσιαστικά ένας πολυχώρος στον οποίο στεγάζονται πολλά επώνυμα καταστήματα διάφόρων ειδών καθώς επίσης και εστιάτορια που υπάρχουν χρόνια τώρα στην Αμερική αλλά έρχονται για πρώτη φορά στην Ελλάδα. Λεφτά να έχεις να ξοδεύεις δηλαδή ο παράδεισος του καταναλώτη!

Όσο για τον έλληνα εμποράκο συμφώνω πως σε πολλές περιπτώσεις είναι απαράδεκτοι και κερδοσκόποι όμως είναι πολύ δύσκολο να επιβιώσουν στην αγορά δεδομένου του ανταγωνισμού των πολυκαταστημάτων....είχα παλαιότερα εμπορικό κατάστημα για δύο χρόνια και ίδρωνα για να εξασφαλίσω το ενοίκιο και να καλύψω επιταγές και πάντα πουλούσα με νορμάλ κέρδος...όσο τα πουλούσε μια πολυεθνική λιανικώς τα αγόραζα εγώ χονδρική...πολύ άνγχος γιαυτό και τα παράτησα!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 19:33, 29-11-05:

Πάντως αν είναι σαν τα αμερικάνικα εγώ είμαι πολύ υπέρ!!

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 19:39, 29-11-05:

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 19:50, 29-11-05:

Τον «θάνατο του εμποράκου» θα τον χαρακτήριζα, σημείο των καιρών μας και της εποχής μας! Ναι ξέρω μπορεί να ακούγομαι πολύ κυνικός αλλά έτσι είναι... Όπως πολλά επαγγέλματα έσβησαν με την πάροδο των χρόνων έτσι θα σβήσει και ο εμποράκος σε μερικά χρόνια. Τους λόγους τους αναφέρατε πιο πάνω και δεν θα μπω σε αυτή τη διαδικασία πάλι. Τώρα αν είναι καλό ή κακό αυτό, δεν το ξέρω... σε μερικά χρόνια ισως....

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 21:07, 29-11-05:

Μας πεινουν το αιμα ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!
Σε καμποσα χρονια θα εχει μεινει μια πολυεθνικη ολη και ολη και θα μας ρουφαει κανονικα.............. Οσο ανοιγουν τετια μαγαζια μας κανουν υπαλιλους, μας αναγκαζουν να κανουμε οτι γουσταρουν αυτοι, μας ελενχουν, μας περιοριζουν οικονομικα, μας μασουλανε.Σκοπος του το κερδος, τα μεσα... υπερβολικα..................Αυτοκαταστρεφομαστε ετσι οπως παμε ρε παιδια.

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:36, 29-11-05:

Το οικονομικό συστήμα που επικρατεί στην ελλάδα αλλά και στον κόσμο όλο δεν θα επιτρέψει πότε να μείνει μια πολυεθνική... εγώ τουλάχιστον αυτό το θεωρώ δεδομένο...
Οσο το ποιος μας πίνει το αιμά άστο... Οι τιμές στα μικρά μαγάζια είναι απαράδεκτες...
Να σου πω ενα απλο παράδειγμα ... ένα μικρό κατάστημα πωλούσε τον WD 120GB 185Ε
Ενα άλλο κατάστημα πολλούσε ένα CD των Drema Theater που στο metropolis έκανε 16Ε 22Ε... και ένα αλλο μια ταινια DVD που κοστίζει στο shop21 35Ε αυτό την πολλούσε 55Ε.

Για εμένα τέλος τα μικρά μαγάζια ... θα σβήσουν και οι εξαιρέσεις ... οποτε δεν έχει νοημα

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 13:18, 30-11-05:

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε :

www.themallathens.gr

Michelle αν και δεν έχω προλάβει να το επισκεφτώ ακόμα, λένε ότι είναι εντελώς όπως τα αμερικάνικα malls.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 13:25, 30-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Το οικονομικό συστήμα που επικρατεί στην ελλάδα αλλά και στον κόσμο όλο δεν θα επιτρέψει πότε να μείνει μια πολυεθνική... εγώ τουλάχιστον αυτό το θεωρώ δεδομένο...
Οσο το ποιος μας πίνει το αιμά άστο... Οι τιμές στα μικρά μαγάζια είναι απαράδεκτες...
Να σου πω ενα απλο παράδειγμα ... ένα μικρό κατάστημα πωλούσε τον WD 120GB 185Ε
Ενα άλλο κατάστημα πολλούσε ένα CD των Drema Theater που στο metropolis έκανε 16Ε 22Ε... και ένα αλλο μια ταινια DVD που κοστίζει στο shop21 35Ε αυτό την πολλούσε 55Ε.

Για εμένα τέλος τα μικρά μαγάζια ... θα σβήσουν και οι εξαιρέσεις ... οποτε δεν έχει νοημα
Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά εγώ θα αναφερθώ στην μπουτίκ της Πέπης (τυχαίο όνομα), όπου ξέρω ότι μπορώ να βρω μια απλή μακό μπλουζίτσα για το γυμναστήριο με 10 ευρώ maximum και δεν είμαι υποχρεωμένη να πάω να δώσω 30 ευρώ στο BODY TALK, ούτε να πάω να στηθώ με τις ώρες στη ZARA που στο κάτω κάτω της γραφής είναι και μακρυά από το σπίτι μου. Γι'αυτές τις μικροεπιχειρήσεις μιλάω, που δεν σου πίνουν το αίμα (γιατί δεν τους παίρνει με τίποτα) αλλά ίσα ίσα, σε "σώζουν" από κάποιες έκτακτες περιστάσεις.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:19, 30-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά εγώ θα αναφερθώ στην μπουτίκ της Πέπης (τυχαίο όνομα), όπου ξέρω ότι μπορώ να βρω μια απλή μακό μπλουζίτσα για το γυμναστήριο με 10 ευρώ maximum και δεν είμαι υποχρεωμένη να πάω να δώσω 30 ευρώ στο BODY TALK, ούτε να πάω να στηθώ με τις ώρες στη ZARA που στο κάτω κάτω της γραφής είναι και μακρυά από το σπίτι μου. Γι'αυτές τις μικροεπιχειρήσεις μιλάω, που δεν σου πίνουν το αίμα (γιατί δεν τους παίρνει με τίποτα) αλλά ίσα ίσα, σε "σώζουν" από κάποιες έκτακτες περιστάσεις.
σωστο και αυτο... αλλα αυτο με τα 10 θα ειναι ανωνυμο ενω το αλλο οχι....

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 15:23, 30-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Ναι αλλα όταν πάς στο κοντινό mini-market και σου πουλάει το γάλα τρείς φορές πάνω απο ότι το βρήσκεις στο supermarket εκεί τι θα πεις ?
Εμένα το μονοπόλιο με εκνευρίζει, όχι τα μεγάλα ονόματα! όσο αφορά και τους μικρούς έμπορους σε ορισμένες περιπτώσεις σου πίνουν άγρια το αίμα

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 15:39, 30-11-05:

Καταρχάς από το Mall και όλα τα τύπου Mall του άμεσου μέλλοντος, δεν νομίζω ότι θα πληγεί ο μπακάλης της γειτονιάς. Αυτός έχει φάει το πακέτο του, καιρό τώρα, μια και τα supermarkets έχουν εμφανιστεί εδώ και 25 χρόνια περίπου (μπορεί και περισσότερο).
Τα καταστήματα ενδυμάτων, υποδημάτων κ.λ.π. όμως, που δεν πουλούσαν γνωστές μάρκες, ήταν μια λύση για τους ανθρώπους που δεν έχουν τη δυνατότητα να αγοράζουν μόνο επώνυμα. Και είναι πολλοί αυτοί που δεν μπορούν να δίνουν τα αστρονομικά ποσά που ζητάνε για πράγματα πρώτης ανάγκης, όπως είναι ένα τζιν ή ένα ζευγάρι αθλητικά παπούτσια.
Έτσι όπως πάει το πράγμα, σε λίγα χρόνια που θα πάψουν να υπάρχουν αυτά τα μικρομάγαζα, θα είμαστε όλοι υποχρεωμένοι να καταθέτουμε τον μισθό μας στις παράλογες απαιτήσεις του κάθε NIKE-τζη, PUMA-τζη, DIESEL-λα κ.λ.π.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 08:54, 01-12-05:

λες και αν δε φορέσουμε nike θα πάθουμε τίποτα...

ο καθένας που εχει μαγαζί είναι εμπορος. Και θα κοιτάξει το κέρδος του. Είτε είναι μέσα στο mall είτε στην Κολοπετινίτσα. Κανείς δεν άνοιξε μαγαζί για την ψυχή της μάνας του.

Όποιος θέλει μάρκες θα πάει Κολωνάκι, όποιος θελει φτηνά θα κατέβει Πειραιά. Απλά τα πράγματα

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 16:28, 01-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
Όποιος θέλει μάρκες θα πάει Κολωνάκι, όποιος θελει φτηνά θα κατέβει Πειραιά. Απλά τα πράγματα
Έχεις περάσει απ'τη Σωτήρως πρόσφατα? Δεν υπάρχει μαγαζί με ΜΗ επώνυμα προϊόντα.....

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 16:38, 01-12-05:

πχια Σωτήρος...κάτω στο λιμάνι λέω στα μαγαζιά με τις νιτσεράδες

Τσαμαδού/Φίλωνος

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 17:55, 01-12-05:

Αλλο το οτι ενα μαγαζι εχει "φιρμες" και αλλο οτι οντως εχει φιρμες.
Μαγαζια τα οποια ΔΕΝ ειναι πολυ μεγαλα και τα βλεπεις στην βιτρινα τους να εχουν πολλες φιρμες D&G, Ferre,Armani DKNY κτλ κτλ, συνηθως κατι παιζει μιας και ειναι οικονομικα πολυ δυσκολο ενας μεσος εμπορος να φερει τοσες πολλες φιρμες.
Το ξερω απο γνωστο μου σε μαγαζι στην κορινθο οπου εν ειχε μερικες μαρκες μολις συμφωνησε να φερει αrmani σουτερε ολα τα αλλα ονοματα γιατι "δεν εβγαινε".(ασε που νομιζψω οτι κατι του ειε επιβαλει και η Armani.
Λοιπον απο εκει και υστερα προσωπικα δεν με ενδιαφερει τοσο η φιρμα.
Απλως πολλες φορες ρουχα επωνυμα εχουν πολυ πρωτοτυπα σχεδια.
Και επεισης οσες φορες εχω παρει κατι πολυ φτηνο μου βγηκε γοια τα μπαζα.
Οποτε προσωπικα προτιμω να παρω 3-4 και να κρατησουν και τον α΄λλο χρονο παρα 10 και να μην κανουν ουτε για ανακυκλωση.
Οσο για τα παπυτσια εκει παω παντα στα επωνυμα για τον απλουστατο λογο οτι επειδη μου αρεσει να περπαταω πολυ και το κανω, θελω καλα παπυτσια, ξεκουραστα τα οποια (σημαντικοτατο) να στηριζουν καλα τα ποδοα και οχι τα φτηνα δεν το κανουν αυτο αλλα και να εμποδιζουν την αναπτυξη βακτηριδιων!
Κατι που γινεται με τα φτηνα παπουτσια μιας και δεν αφηνουν το ποδι να αναπνευσει.
(Αυτα μου τα ειχε προτεινει ο ορθοπεδικος μου απο τοτε που εκανα πρωταθλητισμο)

Τα εμπορικα τωρα, ειναι ουσιαστικα ξενοφερτη μοδα.
Το καλο που σου προσφερουν ειναι:
-Εξυπηρετηση.Δυστυχως σε πολλα μαγαζια που εχω παει Αθηνα δεν ειναι και πολλοι φιλικοι.Οχι ολοι φυσικα αλλα αν οχοι πολλοι αρκετοι.
Στα εμπορικα δεν τον παιρνει τον υπαλληλο να ειναι αγενης η περιεργος, γιατι πηρε ποδι.

-Εχει πολλα ειδη μαγαζιων μαζεμενα σε ενα "συμπλεγμα" οποτε δεν χρειαεται να τρεχει απο εδω κι απο εκει στους δρομους.

-Ενα μαγαζι οπως το The Mall π.χ. προσεφερε πολλες θεσεις εργασιας.
Ειναι ενα + αυτο.

-Ενημερωνονται πολυ καλλιτερα απο αλλα μαγαζια και εχουν πιο ανταγωνιστηκες τιμες, μιας και φερνουν πολυ περισσοτερα κομματια απο ενα μαγαζι γειτονιας και καθως κανει πιο συμφερουσες; συμφωνιες.

Απο την αλλη ειναι πληγμα για τα μικροτερα μαγαζια ειναι αληθεια.
απλως τα μικροτερα μαγαζια ισως απο παλαιοτερα θα επρεπαι να ξερουν οτι το κερδος δεν νοειται μονο 1000% .Με λιγα λογια πουλαγαν τα παντα πολυ πιο ακριβα απ'οτι τα επερναν.
Ειδικα επαρχια το εχω φαει στην μαπα αυτο το κλεψιμο και το εχω σιχαθει!
Προσωπικα πλεον ψωνιζω απο εξωτερικο οποτε...

Η καλη εξυπηρετηση ειναι υποχρεωση τους και δεν μας κανουν χαρη με αυτο.

Βασικα οποιος θελει να βρει το πιο φτηνο το βρισκει.
Και εσεις στην επαρχια ειστε καλα...απο εναλλακτικες λυσεις αλλο τιποτα!
Στην επαρχια που τους εχουν μαμησει οτι εχουν και δεν εχουν στις τιμες τιιιιι γινεται.

Και οσον αφορα το The Mall Athens,εχει:
200 επώνυμες εμπορικές αλυσίδες,
25 εστιατόρια και καφέ
15 κινηματογραφικές αίθουσες
χώροι αναψυχής και διασκέδασης για όλη την οικογένεια
4 επίπεδα με 58.500 τ.μ. συνολικού διαθέσιμου χώρου

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 01-12-05 στις 18:14.
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 18:11, 01-12-05:

Αναλυτικα τι θα περιεχει το The Mall Athens

Επίπεδο 0

Βιβλία, Τύπος & Είδη Γραφικής Ύλης
*ΠΑΠΑΣΩΤΗΡΙΟΥ
*ΠΛΑΙΣΙΟ
Δραστηριότητες για Παιδιά
*ΑΗΔΟΝΑΚΙΑ
Δώρα & Τέχνη
*ARTEK GIFTS
*TULIPPA
*WAX & CRAFT
Είδη Σπιτιού
*ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ HOME STORES
*COOK SHOP
*ΔΙΑΦΑΝΟ
Εξειδικευμένα Καταστήματα
*LILLY IN THE BOX
*TELEMARKETING STORE
*TOBACCO HOUSE
Ηλεκτρικά Είδη
*MEGA ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ
Κοσμήματα & Ωρολόγια
*JEWLS & JEMS
Οικονομικές Υπηρεσίες
*EFG EUROBANK ERGASIAS
Παιχνίδια
*COMFUZIO
Πολυμέσα, Επικοινωνία & Υπολογιστές
*COSMOTE
*ΤΙΜ
*VODAFONE
Σουπερμάρκετ
*CHAMPION ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟΣ
Υγεία & Ομορφιά
*FRESH LINE
*HERBORIUM
Υπηρεσίες
*ΚΑΘΑΡΙΣΤΗΡΙΟ
*LA HAIRDRESSING
*ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΠΡΟΠΟ
*ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ

Επίπεδο 1

Αθλητικά Είδη & Εξοπλισμός
*ADIDAS
*FOOTLOCKER
*FROZEN WAVE
*INTERSPORT
*MAUI & SONS
*NEW BALANCE
Ανδρική Μόδα
*CELIO
*COLUMBIA
*GLOU
*NAUTICA
Αξεσουάρ
*BAG STORIES
*BIJOU BRIGITTE
*CLAIREʼS
*PATSELI
Βιβλία, Τύπος & Είδη Γραφικής Ύλης
*FNAC
Γυναικεία Μόδα
*BETTY BARCLAY
*IPEKYOL - TWIST
*MANGO
*RAXEVSKY
*ULLA POPKEN
*VERTICE
*ZIC ZAC
Είδη Σπιτιού
*AIVA
*BED & BATH
*ΙΟΝΙΑ
*MY HOME
*RIZA
Είδη Υπόδησης
*ALL ABOUT SHOES
*CLARKS
*INCI SHOES
*IN SHOES
*ΜΟΥΓΕΡ
*SANDY. S
VIA ESPRESSO
*Εσώρουχα
*MINERVA
*YAMAMAY
Κοσμήματα & Ωρολόγια
*SWAROVSKI
Μόδα Unisex
*ADAMʼS ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
*ALTER SHOPS
*AMERICANINO
*ANIMAL
*ATTITUDES EDGE
*CALVIN KLEIN JEANS
*MAVI
*PAUL FRANK
*QUICKSILVER
*RED GREEN
*REPLAY
*SERGIO TACCHINI
*TIMBERLAND
*3 GUYS
Οπτικά
*OPTICAL PAPADIAMANTOPOULOS
Παιδική Μόδα
*ALOUETTE
*GRANT
*LAPIN
*MATOU FRANCE
*MINI RAXEVSKY
*MOTHERCARE
*TEENS SHOP
*WARNER BROS
Πολυκαταστήματα
*KOTON
*SFERA
Πολυμέσα, Επικοινωνία & Υπολογιστές
*ΓΕΡΜΑΝΟΣ
*MULTIRAMA
Υγεία & Ομορφιά
*GALERIE DE BEAUTE
*Lʼ OCCITANE
Υπηρεσίες
*TYPE CENTER

Επίπεδο 2

Ανδρική Μόδα
*ARISTOTELI BITSIANI
*JOHNSON
*OXFORD COMPANY
*REPORTER
*THE BOSTONIANS
Αξεσουάρ
*ACCESSORIZE
*ALEXI ANDRIOTTI ACCESSORIES
*FURLA – COCCINELLE
*LOLLIPOPS
*LONGCHAMP
*TIE RACK
*TOUS
Γυναικεία Μόδα
*ATTRATIVO
*BCBG MAXAZRIA
*BERSHKA
*BSB
*DARLING
*GERRY WEBER
*KATHY HEYNDELS
*LUSSILE
*MACHKA
*MONSOON
*MORE & MORE
*MORGAN – YZATIS
*PINKO
*SARAH LAWRENCE
*SIMPLE CARACTERE
*STEFANEL
Είδη Σπιτιού
*ZARA HOME
*Είδη Υπόδησης
*J. BOURNAZOS
*NAK MEN
*NAK WOMEN
*NINE WEST
ΧΑΡΑΛΑΣ
*Εξειδικευμένα Καταστήματα
*SHOWROOM
Εσώρουχα
*CALZEDONIA & INTIMISSIMI
*ETAM
*LUNA
*OYSHO
Κοσμήματα & Ωρολόγια
*FOLLI FOLLIE
*HOT DIAMONDS
*LAMOR
Μόδα Unisex
*ARTISTI ITALIANI
*ESPRIT
*MASSIMO DUTTI
*NOTOS EXCLUSIVE
*PROMOD
*PULL & BEAR
*SPRINGFIELD
*STRADIVARIUS
*VARDAS
Οπτικά
*GRAND OPTICAL
*MARK AALEN
Πολυκαταστήματα
*MARKS & SPENCER
*SFERA
*ZARA
Υγεία & Ομορφιά
*NATURE BOMB
*SEPHORA

Επίπεδο 3

Διασκέδαση & Ψυχαγωγία
*VILLAGE CINEMAS
*VILLAGE FUN nʼ BOWL
*VILLAGE WEB CAFE
Δραστηριότητες για Παιδιά
*ΑΗΔΟΝΑΚΙΑ
Είδη Δώρων
*FUNKY FISH
*HAPPY PLACE
*OCTOPUS
*PRESS TABAC
*VILLAGE MOVIE STORE
Ζαχαροπλαστείο & Παγωτά
*COCOA BEAN
*HAAGEN DAZS
Καφέ & Μπαρ
*ARTISTI ITALIANI CAFFE
*BLENDER
*B-TWINS
*FLOCAFE
*STARBUCKS
*VENUE CAFE
*VILLAGE ALL DAY BAR
Μουσική & Διασκέδαση
*ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΝΑΚΑΣ
*VIRGIN MEGASTORES
Παιχνίδια
*EARLY LEARNING CENTRE
Χώροι Εστίασης
*BEEGEEʼS
*BEER IT
*BODY FUEL
*FAR EAST
*GOODYʼS
*KFC
*ΛΑΔΙ & ΡΙΓΑΝΗ
*PALMIE BISTRO
*PIZZA FAN
*ROAD
*RUBY TUESDAY
*VILLAGE JUICE TIME
*WRAP-N-ROLL

Επίπεδο 4

Καφέ & Μπαρ
*BODY FUEL LOUNGE

Χώροι Εστίασης
*HOOTERS

Ουφ!Τελειωσε...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 01-12-05 στις 18:14.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:35, 11-11-09:

Εχω βρει την ησυχια μου με τα πολυκαταστηματα. Δε χρειαζεται να ταλαιπωρουμαι περα δωθε σπο τη μια περιοχη στην αλλη, αλλου για παπουτσια, αλλου για ρουχα, αλλου για δωρα, αλλου για καλλυντικα, και πηγαινε εκει και πηγαινε εδω και λιωσε στο περπατημα.
Μια χαρα την εχω καταβρει εκει, μπαινω κανω τις βολτες μου-λιγη ωρα κι οχι να περπαταω διακοσια χρονια- ακουω μουσικη, χαζευω, συγκρινω ξαναγυρνω στο προηγουμενο μαγαζι(που ναι και διπλα) παιρνω αυτο που θελω και γεια σας.
Ενα επισης σημαντικο! Οι πωλητριες εχουν τοση δουλεια που δεν... με ζαλιζουν!!

Το μονο ισως μειονεκτημα που θα μπορουσα να βρω ειναι τα ταμεια οταν υπαρχει ελλειψη υπαλληλων, εκει μολις δω ουρα μου ρχεται να αναψω τσιγαρο- απαγορευτηκε κι αυτο -

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Θλίψη και θάνατος - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 44 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φιλοσοφία και Ιστορία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-12-16 στις 21:43.
    • Θάνατος και Ψυχολογία - Από Fuxi!
      Το θέμα έχει λάβει 42 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-02-14 στις 16:52.
    • Ο θάνατος της παιδείας - Από ἅλς
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ειδήσεις & Επικαιρότητα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-07-12 στις 09:26.
    • Εκκλησία και θάνατος - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 151 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θεολογικά κι εκκλησιαστικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-05-10 στις 11:07.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους