Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,078 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,666 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι σας κάνει να συμπαθείτε κάποιον;

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 08:53, 23-02-09:

Με αφορμή μια πρόσφατη συζήτηση με μια φίλη, προβληματίστηκα για το πόσο διαφορετικά κριτήρια μπορεί να έχουμε οι άνθρωποι για το τι αποτελεί ικανή και τι αναγκαία συνθήκη ώστε να συμπαθήσουμε κάποιον. Όχι απαραίτητα να τον κάνουμε φίλο μας, απλά να τον συμπαθήσουμε. Προσοχή: Το να μας είναι κάποιος απλά ουδέτερος (δηλ. να μην τον αντιπαθούμε), δεν σημαίνει ότι τον συμπαθούμε κιόλας.

Για μένα αρκεί να είναι καλόψυχος. Ωστόσο, δεν χαρακτηρίζω εύκολα κάποιον καλόψυχο, επί παραδείγματι, δεν πρόκειται να χαρακτηρίσω ποτέ ως καλόψυχα άτομα τα οποία:
  • Είναι ομοφοβικά, φαλλοκράτες ή ρατσιστές γενικότερα, όσο αγνοί και αθώοι άνθρωποι και να φαίνονται κατά τα άλλα.
  • Διακρίνονται από μια έμφυτη τάση να ψάχνουν από τι να πιαστούν για να κατακρίνουν τους άλλους. Δυστυχώς αυτά τα άτομα είναι πολύ περισσότερα απ'οτι νομίζουμε, μιας και έχουμε την τάση να μην καταχωρούμε ως αρνητική κριτική οτιδήποτε θα κατακρίναμε και εμείς.
  • Χρησιμοποιούν πονηριά για να πετύχουν τους σκοπούς τους με πλάγιους τρόπους, όταν μπορούν να το κάνουν και ευθέως απλά λίγο πιο δύσκολα.
Επίσης δεν πρόκειται ποτέ να συμπαθήσω άτομα που ξέρω ότι με αντιπαθούν

Τι ισχύει για εσάς; Τι σας κάνει να συμπαθείτε κάποιον;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

C.M.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη C.M.
H C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

H C.M. έγραψε στις 09:03, 23-02-09:

H θετικότητα, η δοτικότητα, απλότητα και το χιούμορ του. Δεν θα συμπαθούσα ένα άνθρωπο μυστικοπαθή, κλειστό, καχύποπτο που ψάχνει συνεχώς να μου βρεί λάθη και αρνητικά σημεία. Δεν θα συμπαθούσα επίσης ένα άνθρωπο που ρυθμίζει τη συμπεριφορά του, που έχει αυτή την ικανότητα, ένα άνθρωπο πονηρό που ξέρει να χρησιμοποιεί στη ζωή του δόλο.

Δεν θα τον αντιπαθούσα όμως. Απλά όπως ερμηνεύω εγώ τη "συμπάθεια" στον εσωτερικό μου κόσμο δεν θα ήθελα μαζί του πάρε δώσε, θα προτιμούσα να μην τον έχω στην καθημερινότητα μου, θα κρατούσα πισινές. Θα ήμουν τυπική, διεκπεραιωτική και θα αδιαφορούσα, εάν με ανάγκαζαν οι περιστάσεις να έχω επαφή μαζί με ένα άνθρωπο που δεν συμπαθώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 09:57, 23-02-09:

Μου αρκεί ένα πραγματικό γεμάτο χαμόγελο και μια ζεστή χειραψία για να συμπαθήσω κάποιον από τη στιγμή που θα συστηθούμε.

Αν είναι να πρέπει να έχω βιογραφικό του ολόκληρο για να δω αν θα τον συμπαθήσω, το χάσαμε το παιχνίδι

13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 11:04, 23-02-09:

εμενα με κανει να συμπαθησω καποιον κυριως το εξυπνο χιουμορ.μου δειχνει οτι εχω να κανω με εξυπνους ανθρωπους ακομπλαριστους θετικους και τις περισσοτερες φορες αρκετα ευαισθητους.
και επισης αντιπαθω εντελως τα τυπακια που ειναι "τυπικα" ,δηλαδη ιδιαιτερα ευγενικα και που ακολουθουν παντα τους τυπους κ.τ.λ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitral : 23-02-09 στις 12:14.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φοίβος
Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O Φοίβος έγραψε στις 11:08, 23-02-09:

Δρω κυρίως ενστικτωδώς στο θέμα συμπάθειας!
Οι προθέσεις και τα συναισθήματα συναφή προς τους άλλους είναι αυτά που μαντεύω και σύμφωνα με αυτά κρίνω.
Οι πράξεις μπορούν να λένε ψέματα, τα συναισθήματα ποτέ..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 12:04, 23-02-09:

Έχω συμπαθήσει ανθρώπους τελείως διαφορετικούς από μένα, ανθρώπους με τους οποίους δεν έχω σχεδόν τίποτα κοινό, μόνο και μόνο επειδή όταν μιλούσαμε και χαμογελούσαν, το χαμόγελο ήταν ειλικρινές. (η τουλάχιστον μου φάνηκε εμένα.)
Ένα κριτήριο λοιπόν, που με κάνει να συμπαθώ ένα άτομο είναι το ειλικρινές χαμόγελο σεκονταρισμένο από έξυπνο χιούμορ. Κάπως έτσι ξεκινά και η διαδικασία επιλογής φίλων…
Γενικά, οι εκφράσεις προσώπου(αν σε κοιτάζει στα μάτια, αν σου χαμογελα, κλπ)
νομίζω ότι παίζουν σημαντικό ρόλο στο να συμπαθείς κάποιον.
(Αυτό στο τι αφορά τη πρώτη γνωριμία).

Μάλλον έχω την τάση να συμπαθώ ενστικτωδώς ανθρώπους που νιώθω ότι το «εγώ» τους δεν είναι το κέντρο του σύμπαντος τους…

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:11, 23-02-09:

Τι σας κάνει να συμπαθείτε κάποιον;

Το ύψος των τραπεζικών του καταθέσεων.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

manouel

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη manouel
H manouel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H manouel έγραψε στις 12:14, 23-02-09:

Συμπαθώ τους ζεστούς και αυθόρμητους ανθρώπους που έχουν τρέλα και πάθος για την ζωή και που αντιμετωπίζουν τα πάντα με θετικό τρόπο..
Φυσικά δεν ανέχομαι τους πονηρούς και αυτούς που νομίζουν ότι η μαμά φύση τους προίκισε με την ικανότητα να εκμεταλλεύονται τους άλλους γύρω τους..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 12:14, 23-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Το ύψος των τραπεζικών του καταθέσεων.
Βάζω στοίχημα ότι μισείς θανάσιμα τους πλούσιους…

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:18, 23-02-09:

μισείς θανάσιμα
Μπα, δεν ξοδεύω κάτι τόσο πολύτιμο σε κάτι τόσο ανόητο όπως τα λεφτά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rempeskes : 23-02-09 στις 12:32.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:38, 23-02-09:

Θα ξεκινησω καπως αναποδα αναφεροντας τι μπορει να με κανει να αντιπαθησω καποιον. Συνηθως πολυ σπανια τυγχανει να πρεπει να υποστω αυτο το αρνητικο συναισθημα, οταν το εχω απεναντι σε καποιους ανθρωπους, διοτι φροντιζω να μην τους συναναστρεφομαι.
Βεβαια πολυ δυσκολα αντιπαθω καποιον, διοτι εαν δεν αισθανθω συμπαθεια για εκεινον, τις περισσοτερες φορες μου ειναι απλως αδιαφορος.
Για να αντιπαθησω καποιον θα πρεπει να τον γνωρισω λιγο καλυτερα και θα πρεπει να εχει καποια στοιχεια πολυ ασχημα σε μεγαλο βαθμο οπως π.χ. αυτα που ανεφερε και η Μισελ:

• Είναι ομοφοβικά, φαλλοκράτες ή ρατσιστές γενικότερα, όσο αγνοί και αθώοι άνθρωποι και να φαίνονται κατά τα άλλα.
  • Διακρίνονται από μια έμφυτη τάση να ψάχνουν από τι να πιαστούν για να κατακρίνουν τους άλλους.
  • Χρησιμοποιούν πονηριά για να πετύχουν τους σκοπούς τους με πλάγιους τρόπους, όταν μπορούν να το κάνουν και ευθέως απλά λίγο πιο δύσκολα.
Συνηθως συμπαθω τους καλοπροαιρετους ανθρωπους, αυτους που δε βγαζουν κακιες, αρνητικη ενεργεια, μιζερια και αλαζονεια.
Να σημειωσω οτι πολυ σημαντικο ρολο για μενα παιζει το βλεμμα του αλλου. Να ειναι καθαρο...Εαν επανειλημμενα αισθανθω οτι δεν ειναι, δημιουργειται μεσα μου κατι πολυ αρνητικο. Γινομαι καχυποπτη, επιφυλακτικη, κατι που δε μου αρεσει καθολου να βιωνω και απλως απομακρυνομαι.

Θα ελεγα οτι ευκολα συμπαθω καποιον ή αδιαφορω για εκεινον, αλλα δυσκολα τον αντιπαθω ή τον κανω φιλο μου.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WildCherry

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη WildCherry
H WildCherry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H WildCherry έγραψε στις 13:05, 23-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Θα ελεγα οτι ευκολα συμπαθω καποιον ή αδιαφορω για εκεινον, αλλα δυσκολα τον αντιπαθω ή τον κανω φιλο μου.
Συμφωνώ απόλυτα ως προς αυτό.......εγώ παλι συμπαθώ αυτούς που έχουν πολλά ενδιαφέροντα και ξέρουν να "πίνουν" την ζωή μέχρι την τελευτάια της σταγόνα....αλλά πάνω από όλα αυτούς που εκπέμπουν μία ζεστασιά, που δύσκολα μπορεί να βρει κανείς στις ημέρες μας......και το χαμόγελό τους,όπως και η ματιά τους, που προσωπικά θεωρώ ότι είναι καθρέφτης της ψυχής μας.......είναι ευγενική και καθαρή.......

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 13:08, 23-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Μου αρκεί ένα πραγματικό γεμάτο χαμόγελο και μια ζεστή χειραψία για να συμπαθήσω κάποιον από τη στιγμή που θα συστηθούμε.
Αυτά ακριβώς! Πολύ σημαντικό ρόλο, για εμένα, παίζει και η αύρα που βγάζει ο καθένας! Τις περισσότερες φορές, με το που δω τον άλλον, καταλαβαίνω αν θα μου είναι συμπαθής, αντιπαθής ή αδιάφορος!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:31, 23-02-09:

Θέλω να νιώθω ότι είναι καλοπροαίρετος, ακομπλεξάριστος και τείνω να προτιμώ τους δημιουργικούς.
Τα άλλα έρχονται μετά.

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 14:33, 23-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe
Αυτά ακριβώς! Πολύ σημαντικό ρόλο, για εμένα, παίζει και η αύρα που βγάζει ο καθένας! Τις περισσότερες φορές, με το που δω τον άλλον, καταλαβαίνω αν θα μου είναι συμπαθής, αντιπαθής ή αδιάφορος!
Kαι μετά φυσικά αφού το γνωρίσεις αλλάζεις άποψη ή δρώντας αντιδραστικά εμμένεις στην ίδια μιας και ήταν η πρώτη σου εντύπωση.

Έχω πάψει να πιστεύω στις πρώτες εντυπώσεις από αύρες, ενέργειες, κάρματα, ο άνθρωπος είναι πολύ περίπλοκο ον

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη T_Chameleon
Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε στις 14:40, 23-02-09:

Καλά με το κάρμα του το Adharma του να μην βλέπεις γιατί δεν πρόκειται να συμπαθήσεις κανένα ανθρώπινο ων…Ανεβήκαμε στην κορυφή τις τροφικής αλυσίδας επειδή ήμασταν επιθετικοί..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 23-02-09 στις 18:35. Αιτία: "darma" -- Adharma, για λόγους διευκόλυνσης της συζήτησης.
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 16:53, 23-02-09:

Κάποια πρώτα σημάδια που με κάνουν να θέλω να συζητήσω περισσότερο και να γνωρίσω ορισμένα άτομα :

1.Δυνατή χειραψία και χαμόγελο. Ας είναι και σκέτη υποκρισία, δεν με νοιάζει. Καλύτερα είναι όταν ο άλλος σου αφήνει το μπαγιάτικο χέλι-χέρι του στο δικό σου και κοιτάει τα παπούτσια του ενώ σου λέει βαρισετημένα "Χάρηκα"(=χέσ#$κα) ;
2.Τα σημάδια "μη συμπάθειας" με την κολλητή τα λέμε "καμπανάκια". Ένα καμπανάκι είναι να μου αραδιάσουν άτομα που γνωρίζω ελάχιστα τα προσωπικά τους (και δει τα σεξουαλικά) στη φόρα. Αη ντοντ κεαρ ντουντ. Το καμπανάκι γίνεται καμπανάρα όταν μου λένε κουτσομπολιά. Και μετά στραβώνουν που βλέπουν ότι στραβώνω.

3.Συμπαθώ άτομα που δείχουν αδιαφορία σε κουτσομπολιά του στυλ : "Ο Λάκης με την Σούλα, ο Τάκης με την Βούλα, η Μαρίκα όμως..." και που γενικότερα ξέρουν πότε να μιλήσουν και για ποιο πράγμα. Όταν μου λένε για άλλα άτομα στραβώνω τη μούρη λες και μύρισα κακά ελέφαντα. Αν ήθελα , θα πήγαινα να ρωτήσω "Βούλα, πηδ$%#σαι με τον Τάκη;"

4.Συμπαθώ εύκολα άτομα με τους στοιχειώδεις ευγενικούς τρόπους. Αν και γελάω με χοντροειδή αστεία, οι πρώτες γνωριμίες μου με άλλα άτομα είναι κάπως φορμολιωμένες.

5.Αντιπαθώ άτομα που με θέλουν για πασατέμπο ή γλαστρόνι για να τριγυρνάνε σε στέκια που μπανίζουν γκόμενους. Επίσης, δεν συμπαθώ άτομα που με θέλουν για προσωπικό αναλυτή -άκου-τα-προβλήματά-μου-και-δώσε-λύση.

6.Τέλος. Συμπαθώ άτομα που δεν πέφτουν με τα μούτρα σε μια νέα γνωριμία. Είτε αυτή θα εξελιχθεί σε σχέση είτε σε φιλία. Και κάτι χαζό : τείνω να συμπαθώ περισσότερο "ήσυχα" άτομα. Οι φωνακλάδες party animals και δημοσιοσχετίστες δεν μου κάνουν καμία εντύπωση.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 19:03, 23-02-09:

Προσωπικά δυσκολεύομαι να συμπαθήσω κάποιον. Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που βρίσκω ότι κάποιος έχει θετικά στοιχεία, πιθανώς πολλά, όμως τον βρίσκω αδιάφορο. Δύσκολα κάποιος θα μου κάνει πραγματικά καλή εντύπωση, πέρα από το ''καλό παιδί μωρέ''. Και δεν με τιμά αυτό, το ξέρω, αλλά έτσι λειτουργώ.

Κάποια πράγματα που με προδιαθέτουν θετικά είναι η ευχάριστη διάθεση, η καλή προαίρεση, η δημιουργία και το ψάξιμο. Εκτός από αυτά, μου αρέσουν οι ευπροσάρμοστοι άνθρωποι κι αυτοί που είναι ανοιχτοί κι ευκολοπλησίαστοι. Επίσης, μου αρέσει να βλέπω δραστήρια άτομα και δεν μπορώ τους πολύ νωχελικούς, τους πολύ ζώα μου τα αργά.

Στην συνέχεια βέβαια, το συμπαθές άτομο παίζει να κάνει κάτι που θα γκρεμίσει την καλή εικόνα, αλλά εντάξει. Και εννοείται πώς από την άλλη είναι πιθανό κάποιο άτομο που απέχει από τα ''στάνταρ'' που ανέφερα να αποδειχτεί όχι μόνο συμπαθητικό, αλλά και φίλος.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 19:13, 23-02-09:

Τα παράξενα ευγενικά αλόκοτα και ντροπαλά πλάσματα που κρύβουν μέσα τους μικρούς ή μεγάλους δαίμονες (aka κρυφές πληγές) που συμπαθούν τα παράξενα ευγενικά αλόκοτα και ντροπαλά πλάσματα που κρύβουν επίσης μέσα τους μικρούς ή μεγάλους δαίμονες , τα αναρχικά τω πνεύματι και ευγενή.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 23-02-09 στις 19:22.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 19:25, 23-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Εδάδ
Δεν είμαι βουδίστρια αλλά γενικά πιστεύω όντως στις θετικές ενέργειες.
Αν κάνεις μια "καλή πράξη" αυτό δημιουργεί θετική ενέργει στο περιβάλλον σου και αυτή μπορεί να εξαπλωθεί (μπορεί και όχι βεβαίως βεβαίως).
Έχω πάψει να πιστεύω στις πρώτες εντυπώσεις από αύρες, ενέργειες, κάρματα, ο άνθρωπος είναι πολύ περίπλοκο ον

(Το θυμάμαι γιατί όντως μου είχε κάνει εντύπωση η πρώτη απάντησή σου που παρέθεσα. Ήταν κάτι που δεν περίμενα να διαβάσω από σένα )

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον fandago και τη roumana. Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η χειραψία και το χαμόγελο και μάλλον έχει να κάνει με την ειλικρίνεια που βγάζει ή που θέλει να βγάλει.
Μου χει τύχει όχι να αντιπαθήσω με την πρώτη ματιά, αλλά να μου χουν κάτσει στραβά άτομα, με τα οποία έχω ανταλλάξει ελάχιστες κουβέντες μόνο κ μόνο επειδή δε χαμογελάνε.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 19:29, 23-02-09:

Bλέπω οι περισσότεροι απαντάτε μάλλον έχοντας στο νου σας ερωτοδουλειές Για συμπάθεια δεν ήταν το ερώτημα ; τί δουλειά έχει η συμπάθεια σε ένα κοινωνικό topic ; Συνήθως για τις ερωτοδουλειές υπάρχουν άλλες λέξεις όπως "μαγεύομαι", "τα παίζω", "μου τρέχουν τα σάλια", "εντυπωσιάζομαι" κλπ. Αλλά ναι, ξέχασα, η συμπάθεια είναι το πρώτο βήμα. Να το πιστεύετε άραγε στ'αλήθεια ;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 23-02-09 στις 19:44. Αιτία: σορυ "κοινωνικό"
Παράθεση

Katerina Kechaya

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Katerina Kechaya
H Katerina Kechaya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H Katerina Kechaya έγραψε στις 19:49, 23-02-09:

Συμπτωματικά, είχα πρόσφατα και εγώ μια τέτοια συζήτηση.
Με τα περισσότερα που έχουν ήδη αναφερθεί παραπάνω συμφωνώ απόλυτα..
έχω όμως να προσθέσω τα:
α.) Γενναιοδωρία. Σαφώς και δεν αναφέρομαι στην οικονομική. Γενναιοδωρία στο χρόνο, τη φροντίδα, τα "ανοιχτά αυτιά".
β.) Η τρέλα της στιγμής. Το να αναφέρεις κάτι αμελητέο και να ξέρεις ότι ο απέναντι στο τραπέζι θα το καταλάβει και θα γελάσει μαζί σου.

Ένα επίσης πολύ σημαντικό και στο οποίο δίνω ιδιαίτερη βαρύτητα είναι η σχέση του συγκεκριμένου ατόμου και με άλλα του κοντινού του περιβάλλοντος. Εννοώ πως αν η "φίλη" μου, απατά κατ'εξακολούθηση τον φίλο της, μπορεί να μην έχει άμεση σύνδεση με εμένα, δείχνει όμως ότι πρόκειται για άτομο που δεν επενδύει στις διαπροσωπικές τις σχέσεις και αναλόγως μπορεί κάποια στιγμή να προδώσει και εμένα (μπορεί να ακούγεται αυστηρό, αλλά πραγματικά συνήθως έτσι συμβαίνει). Καταλήγουμε λοιπόν έτσι στο ..

γ.) που αφορά αυτό ακριβώς. Την εμπιστοσύνη και την επένδυση.

Αναφορικά τώρα με τα αρχικά σημάδια, νομίζω πως ένα ευχάριστο πρόσωπο και μια θερμή χειραψία, είναι αρκετά!

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 20:23, 23-02-09:

Να συμπαθήσω...χμ, δεν έχω σκεφτεί ποτέ τι είναι αυτό που θα με κάνει να συμπαθήσω κάποιον, αλλά συνήθως αυτό που συμβαίνει είναι να τον κοιτάξω απλά και να ξέρω αν μου βγάζει κάτι το θετικό ή όχι.

Το χαμόγελο που φτάνει ως τα μάτια είναι το πρώτο που θα κοιτάξω, δεν το έχουν πολλοί άνθρωποι, αλλά αυτοί που το έχουν πραγματικά έχουν κάτι το τραβηχτικό. Σε κάνουν να θέλεις να βρίσκεσαι κοντά τους, να μιλάς μαζί τους, να τους κοιτάζεις. Αυτό για μένα είναι η "αύρα"- η ικανότητα που έχει κάποιος να σε μαγεύει με το βλέμμα, το χαμόγελο και τον τρόπο που μιλάει και συμπεριφέρεται. Συνήθως οι άνθρωποι που συμπαθώ με κάνουν και χαμογελάω όταν είμαι κοντά τους, γιατί αυτό που εκπέμπουν περνάει σε εμένα- με κάνουν και νιώθω ευχάριστα μαζί τους.
Το άλλο που προσέχω είναι το αν ο άλλος κοιτάει στα μάτια. Αν κοιτάζει πολύ έντονα και δεν σε αφήνει να χαλαρώσεις το βλέμμα σου, να κοιτάξεις τριγύρω ή να τον περιεργαστείς με την ησυχία σου, ίσως να με ενοχλήσει- αν πάλι κοιτάζει γύρω γύρω ενώ του μιλάς, αυτό με κάνει να θεωρώ ότι δεν μου δίνει σημασία και χάνω κάθε ενδιαφέρον για εκείνον.
(εδώ το "του" αναφέρεται σε άτομα ανεξαρτήτως φύλου )

Γενικά είμαι αυστηρή στην κρίση μου και θα έλεγα ότι μάλλον στηρίζομαι στη διαίσθησή μου, η οποία μέχρι τώρα δεν με έχει προδώσει... Πάντως πολύ δύσκολα θα πω ότι αντιπαθώ κάποιον- θα ψάξω πάντα να βρω έστω ένα σημείο που μπορεί να έχουμε κοινό ή ένα χαρακτηριστικό (της προσωπικότητάς του) του που μου αρέσει, ακόμα κι αν αυτό είναι κάτι ασήμαντο. Έχω συμπαθήσει ανθρώπους με τους οποίους δύσκολα θα ταίριαζα σε επίπεδο του "κάνουμε παρέα", απλά και μόνο επειδή για μία στιγμή πήραν μία έκφραση προσώπου που μου φάνηκε χαριτωμένη ή επειδή η αίσθηση του χιούμορ τους προσεγγίζει τη δική μου ή επειδή μας αρέσει το ίδιο μουσικό συγκρότημα. Αν δεν βρω κάτι, τότε θα πω απλά ότι δεν είναι το στυλ του ανθρώπου που θα μπορούσα να ταιριάξω.

Κάτι άλλο που με κάνει να συμπαθήσω κάποιον είναι η αίσθηση του χιούμορ του και η διάθεσή του για αυτοσαρκασμό. Τρέφω μεγάλη συμπάθεια για άτομα που ξέρουν να αυτοσαρκάζονται γιατί μου δείχνουν ότι είναι καλά με τον εαυτό τους και αυτό γενικά θεωρώ ότι είναι κάτι θετικό.

Σε ότι αφορά το πέρα από τη συμπάθεια- γιατί γενικά εύκολα λέω πως συμπαθώ κάποιον... Το να γίνω φίλη με κάποιον, εδώ είναι πιο δύσκολα τα πράγματα. Κάνω το διαχωρισμό παρέα- φίλοι και μπορεί να είμαι λίγο υπερβολική σε αυτό, αλλά για να πω ότι κάποιος είναι φίλος μου, πρέπει να μου έχει δείξει πρώτα ότι θα είναι εκεί και όταν τα πράγματα είναι καλά και όταν είναι άσχημα.
Για το ερωτικό... εντελώς άλλη ιστορία.

πς. κάτι με έχει πιάσει τώρα τελευταία και ή κάνω μεγάλα ποστ ή δεν κάνω καθόλου. :X

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 20:32, 23-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ

(Το θυμάμαι γιατί όντως μου είχε κάνει εντύπωση η πρώτη απάντησή σου που παρέθεσα. Ήταν κάτι που δεν περίμενα να διαβάσω από σένα )

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον fandago και τη roumana. Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η χειραψία και το χαμόγελο και μάλλον έχει να κάνει με την ειλικρίνεια που βγάζει ή που θέλει να βγάλει.
Μου χει τύχει όχι να αντιπαθήσω με την πρώτη ματιά, αλλά να μου χουν κάτσει στραβά άτομα, με τα οποία έχω ανταλλάξει ελάχιστες κουβέντες μόνο κ μόνο επειδή δε χαμογελάνε.

χαχα

μα μαρή κι εσύ, επειδή υπάρχει η ίδια λέξη σε δύο ποστ, δε σημαίνει ότι οι απαντησεις σχετιζονται

απορώ τι εικόνα δίνω για να σου κάνει εντύπωση εκείνη η απάντηση

χοχοχο

πρέπει η ενέργεια μου να είναι περίεργη

μα δεν αναιρω ότι η ενέργεια κάποιου είναι σημαντική, λέω απλά ότι οι άνθρωποι είναι τόσο σύνθετα όντα που ενω η αρχικη εντυπωση μπορει να ειναι αλφα, οπου κι αν οφειλεται, η τελικη εντυπωση να ειναι φι γιατι πολυ απλα υπαρχουν παρα πολλες πτυχες.

α ρε, ηρω, τιποτα δεν εχεις δει απο μενα, αντε μην αρχισω να λεω οτι πραγματικα σκεφτομαι

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 20:42, 23-02-09:

α ρε, ηρω, τιποτα δεν εχεις δει απο μενα, αντε μην αρχισω να λεω οτι πραγματικα σκεφτομαι
ξέχασα και αυτό :X
Αν το κάνει αυτό, τον συμπαθώ instantly.

διευκρίνιση: άλλο το "λέω τι πραγματικά σκέφτομαι" και άλλο το " λέω ό,τι μα ό,τι μου κατεβαίνει στο κεφάλι"

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 01:35, 24-02-09:

Γενικά συμπαθώ σχεδόν όσους γνωρίσω μέχρι να μου δείξουν ότι δεν το αξίζουν I love people . Επίσης συμπαθώ ΠΑΡΑ πολύ κάποιον όταν δω ότι εκπέμπουμε στο ίδιο μήκος κύματος και γελάμε ο ένας με το χιούμορ του άλλου. Νομίζω ότι λίγα πράγματα θα με κάνουν να μην συμπαθήσω κάποιον αρχικά. Αν πάντως υπάρχει ένας λόγος που δεν θα συμπαθήσω κάποιον είναι ο ακόλουθος:

Δεν ΑΝΤΕΧΩ αυτούς που θεωρούν ότι είναι ανώτεροι μου, με κοιτάνε αφ' υψηλού ή με σνομπάρουν or something. ΞΕΚΑΒΑΛΑ ΜΩΡΗ! Τούτους εδώ τους διαισθάνομαι και τους αποφεύγω. At all costs. ( μήπως επειδή είμαι και γω ψωνάρα...; Τι να πω...)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 09:52, 24-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Bλέπω οι περισσότεροι απαντάτε μάλλον έχοντας στο νου σας ερωτοδουλειές Για συμπάθεια δεν ήταν το ερώτημα ; τί δουλειά έχει η συμπάθεια σε ένα κοινωνικό topic ; Συνήθως για τις ερωτοδουλειές υπάρχουν άλλες λέξεις όπως "μαγεύομαι", "τα παίζω", "μου τρέχουν τα σάλια", "εντυπωσιάζομαι" κλπ. Αλλά ναι, ξέχασα, η συμπάθεια είναι το πρώτο βήμα. Να το πιστεύετε άραγε στ'αλήθεια ;
Δεν καταλαβαίνω καθόλου τι θες να πεις, ίσως επειδή δεν έχω πιεί όλο μου τον καφέ ακόμα
  • Από που προκύπτει ότι οι περισσότεροι απαντούν για ερωτοδουλειές; Εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο.
  • Σε τι έγκειται το ασυμβίβαστο της παρούσας κατηγορίας με το θέμα αυτό; Δεν το έβαλα στις ερωτικές σχέσεις, στις κοινωνικές το έβαλα, δηλαδή ο,τι αφορά φιλία, γνωστούς, γειτονες, συγγενείς κοκ

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 11:01, 24-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Δεν καταλαβαίνω καθόλου τι θες να πεις, ίσως επειδή δεν έχω πιεί όλο μου τον καφέ ακόμα
έλα μωρέ, εντάξει, κι εγώ χθες εκείνη την ώρα δεν είχα πιει όλο μου τον καφέ, γι'αυτό είχα αυτή την εντύπωση φαίνεται. Μπορεί να έκανα και λάθος. Πολλά κριτήρια και προυποθέσεις πάντως, λίστες ολόκληρες από κάποιους για κάτι τόσο απλό που λέγεται συμπάθεια και το εκπέμπει κάποιος από το ύφος και το πρόσωπό του μόνο, μια ανεξήγητη απροσδιόριστη χημεία είναι όλο το θέμα. Εγώ πάντως αν και δίνω πολύ σφιχτές χειραψίες, δεν θα έκρινα ποτέ τον άλλον αντιπαθή αν δεν έμαθε να χαιρετάει. Κάτι άσχετο, έχω προσέξει ότι τέτοιες χαλαρές χειραψίες δίνουν κυρίως οι γυναίκες. Με άντρα δεν έχω ανταλλάξει ποτέ χαλαρή χειραψία.

Παράθεση

xazoulina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xazoulina
H xazoulina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Χορευτής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H xazoulina i like cats,they taste just like chicken έγραψε στις 16:09, 24-02-09:

εξυπνο χιουμορ και υπεροχο χαμογελο!!!!

Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 00:02, 25-02-09:

Είμαι τσακωμένη με τη βλακεία και με την αγένεια κατά τα λοιπά δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Αυτά για τις πρώτες εντυπώσεις στις οποίες δεν δίνω πλέον καμιά βάση γιατί έχω πέσει πάρα πολλές φορές έξω , καθώς επίσης και οι άλλοι για μένα .
Στην συνέχεια τεράστιο ρόλο παίζει το χιούμορ γιατί απόψεις , στάση ζωής , γούστα κλπ , μπορεί να έχουμε τελείως διαφορετικά αλλά αν δεν επικοινωνούμε στο χιούμορ , η πείρα μου έχει δείξει πως δεν πρόκειται να επικοινωνήσουμε σε τίποτα .
ΥΓ : Για να εξηγούμαι όταν λέω βλακεία εννοώ όλα αυτά που ανέφερε η Μισέλ ρατσιστές , ομοφοβικούς , ανθρωποφοβικούς κλπ .

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 20:33, 25-02-09:

Συμπαθώ ιδιαίτερα τα δυναμικά και παράλληλα προσγειωμένα άτομα. Τα κριτήρια μου σχετικά με τον δυναμισμό είναι η δυνατή χειραψία, το να μην φοβάται να με κοιτάξει στα μάτια (όταν μιλάω με κάποιον πάντα έχω καρφωμένα τα μάτια μου στα δικά του), η καλή διάθεση, η κίνηση στο χώρο αλλά και το να μιλούν σύμφωνα με το κλίμα της συζήτησης. Αν πρόκειται για κοπέλα και η γνωριμία πηγαίνει σε κάτι το περισσότερο σοβαρό από μια φιλία, μου αρέσει το να συνδυάζονται τα παραπάνω με τη θυληκότητα και τη γλυκύτητα.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 02:05, 26-02-09:

Αντιπαθώ εύκολα άτομα που θεωρούν ότι τα ξέρουν όλα και θεωρούν αυταπόδεικτο ότι είναι καλύτεροι από τους άλλους. Κατά τα άλλα είμαι βολικός άνθρωπος σε πρώτη επαφή όλοι συμπαθείς μου είναι.

Απλώς αν φτάσω να αντιπαθήσω κάποιον (συνηθέστερος, αν όχι μοναδικός, λόγος η αλαζονία) μπαίνει στην κατηγορία "μια φορά μ*****ς πάντα μ*****ς". Ως τώρα δεν με έχει διαψεύσει κανείς τους(!)

Για να γίνει φίλος μου ή να μου γίνει περισσότερο συμπαθής από άλλους, χωρίς να το έχω σκεφτεί ιδιαίτερα και με μια γρήγορη αναζήτηση στις μεγάλες μου συμπάθειες, μάλλον συμπαθώ περισσότερο άτομα με τα οποία νιώθω να έχουμε κοινούς κώδικες επικοινωνίας, παρόμοιες απόψεις και γενικώς να εκπέμπουμε σε παρόμοια μήκη κύματος (ακόμα και για πιο ελαφριά πράγματα όπως με τι γελάμε).

Παράθεση

xanp (Ξανθή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xanp
H Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H xanp έγραψε στις 08:29, 26-02-09:

Συνήθως αντιπαθώ κάποιον από το παρουσιαστικό του και πολύ λίγες φορές κάνω λάθος εκτίμηση.Άτομα που έχουν τουπέ και ύφος 10 καρδιναλίων σπανίως μου κινούν το ενδιαφέρον έστω και να τους μιλήσω.

Συμπαθώ όσους μπορούμε και επικοινωνούμε, χωρίς να σημαίνει ότι πρέπει να έχουμε κοινές απόψεις απλά να μπορούμε να συζητάμε και γενικά δεν χαλάει την ηρεμία μου από την άποψη δεν με εκνευρίζει συνέχεια με την συμπεριφορά του.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 11:13, 26-02-09:

Αντιπαθώ τους πάντες ....

Λοιπόν, συνήθως κι εγώ ή θα συμπαθήσω ή θα αντιπαθήσω κάποιον αμέσως και σπανίως πέφτω έξω.
Αυτό που παίζει ρόλο, είναι η συνολική εικόνα (δεν έχει να κάνει με την ομορφιά), ο τρόπος που κινείται στο χώρο, ο τρόπος που κοιτάζει και που χειρίζεται το σώμα του, ο τρόπος που μιλάει.
Δεν αντέχω τους οκνηρούς, μίζερους και με ύφος μοιρολατρίας ανθρώπους.
Επίσης συνήθως κοιτάζω τα παπούτσια, τα οποία μου λένε πολλά (το ξέρω ότι φαίνεται αστείο, αλλά το κάνω).

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:20, 26-02-09:

Αλήθεια, όσοι λέτε ότι κρίνετε από την εμφάνιση, το χαμόγελο, τη χειραψία κλπ, τι κάνετε στο διαδίκτυο; Εκεί πώς καταλήγετε αν συμπαθείτε ή όχι κάποιον, αφού δεν έχετε τη δυνατότητα ούτε να τον δείτε ούτε να τον ακουμπήσετε;
Και τι κάνετε αν όταν τον δείτε τελικά από κοντά η πρώτη εντύπωση είναι διαφορετική από αυτή που είχατε διαμορφώσει στο νετ για αυτόν;

Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη T_Chameleon
Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε στις 11:24, 26-02-09:

Απλά πράγματα LIA από τον τρόπο γραφής του και από τα εικονίδια που στέλνει αυτό το άτομο...

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 11:38, 26-02-09:

Αλήθεια, όσοι λέτε ότι κρίνετε από την εμφάνιση, το χαμόγελο, τη χειραψία κλπ, τι κάνετε στο διαδίκτυο; Εκεί πώς καταλήγετε αν συμπαθείτε ή όχι κάποιον, αφού δεν έχετε τη δυνατότητα ούτε να τον δείτε ούτε να τον ακουμπήσετε;
Και τι κάνετε αν όταν τον δείτε τελικά από κοντά η πρώτη εντύπωση είναι διαφορετική από αυτή που είχατε διαμορφώσει στο νετ για αυτόν;
Και το ιντερνετ χώρος είναι... άρα όπως λέει και ο Χαμαιλέων ...από το άβαταρ που διαλέγει, από το nickname, από αυτά που γράφει, από τα θέματα που συνήθως σχολιάζει. Νομίζω πως η αύρα κάθε ανθρώπου είναι φανερή ακόμα και μέσα στο νετ, που δεν τον βλέπεις.
Και για να το κάνω λίγο πιο πιπεράτο, από την αρχή που μπήκα στο στέκι δημιούργησα μια εντύπωση για τον καθένα, δεν έχει να κάνει με το αρνητικό ή θετικό, αλλά με το περίπου πως είναι ο καθένας σαν άνθρωπος... με την πάροδο του χρόνου, βλέπω ότι δεν έχω διαψευσθεί, οι περισσότερες αντιδράσεις και συμπεριφορές ήταν σύμφωνες με αυτό που θα περίμενα.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 21:51, 27-02-09:

Xιουμορ, χαμογελο, γενικος ψυχισμος, ελειψη ελλατωματων οπως attention whore, ξερολας, αλαζονεια, επαρση, ψωνισμα, φαφλατιζειν κλπ.

Μεσω νετ : οι κινησεις του, οι σκεψεις του, πως μιλαει, πως εκφραζεται, τι κανει και γιατι και πως.

Παράθεση

jesse_james

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη jesse_james
Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 282 μηνύματα.

O jesse_james Murdered by a Traitor and Coward έγραψε στις 22:04, 27-02-09:

'

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 22:08, 27-02-09:

Δλδ τρελαινεσαι για μουγγους ;

Σοβαρα ομως. τι εννοεις ; Οσο δε μιλαει τοσο καλυτερα ; Οσοι μιλανε μαθηματικα καταληγουν να σου γινονται αντιπαθεις ; Ασχετως τι λενε και πως ;

Παράθεση

jesse_james

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη jesse_james
Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 282 μηνύματα.

O jesse_james Murdered by a Traitor and Coward έγραψε στις 22:09, 27-02-09:

Τι ισχύει για εσάς; Τι σας κάνει να συμπαθείτε κάποιον;
'

Η σιγή του.

Παράθεση

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΛΑΡΑ7427
H ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H ΛΑΡΑ7427 έγραψε στις 20:59, 28-02-09:

Τον συμπαθώ από την καρδιά του, αν είναι "κρύα" ή "ζεστή", καθώς και από τον τρόπο που φέρετε στους ανθρώπους. Τώρα για το νετ, δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά από αυτά που μου έχουν πει, θέλει πολύ προσοχή.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:36, 01-03-09:

έχω βάλει πολλές θετικές νομίζω σε αυτό το θέμα
Συνήθως συμπαθώ τους πάντες, έχω εντελώς λάθος κριτήριο και ξεκινάω με δεδομένο ότι όλοι είναι καλοί γιαυτό κι όλη την ώρα τρώω τα μούτρα μου
Παρόλα αυτά, υπάρχουν κάποια πράγματα που θα με κάνουν να "λατρέψω" κάποιο άτομο απ την πρώτη στιγμή
Να μη γελάει λιγότερο απ ότι εγώ, να είναι το ίδιο καραγκιόζης όσο εγώ και να έχει διάθεση να περάσει καλά στην παρέα

Παράθεση

Katerina Kechaya

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Katerina Kechaya
H Katerina Kechaya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H Katerina Kechaya έγραψε στις 01:04, 17-03-09:

To είδα αργοπορημένα αυτό!!

Τι κάνουμε; Είναι απλό!
Τον ταράζουμε στις ερωτήσεις, τις μεταμεσονύχτιες κουβέντες και τις αγγαρείες!
Αν δούμε ότι ανταποκρίνεται, μέτα πίνουμε και ένα καφέ! (αχνιστό και νοστιμότατο βέβαια, από γνωστή αλυσίδα!)

Παράθεση

Value

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Value
Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O Value έγραψε στις 04:16, 17-03-09:

Από κοντά, πρώτ' από όλα, το χαμόγελο και τα μάτια. Θα συμφωνήσω με το καλόψυχος/η, βοηθάνε επίσης, η αμεσότητα, και η εγκαρδιότητα.

Από το νετ, να υπάρχει επικοινωνία κατ΄αρχήν, χιούμορ, σεβασμός, ευγένεια. Σε γενικές γραμμές, όποτε κατάφερα να μιλήσω με το άλλο άτομο για αρκετή ώρα και στο τέλος να αισθάνομαι ότι ευχαριστήθηκα την συζήτησή μας, το συμπάθησα κι από κοντά (όπου υπήρξε από κοντά συνάντηση). Πάντοτε όμως θεωρώ πως χρειάζεται να κρατάμε και την "πισινή" μας.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 15:37, 17-03-09:

Χμ... για κάποιο λόγο ποτέ δεν έχω σκεφτεί ότι τα άτομα που γνωρίζω και μιλάμε ιντερνετικώς, ενδεχομένως να βγάζουν άλλο πρόσωπο αυτό που πραγματικά είναι- να εκμεταλλεύονται δηλαδή το γεγονός ότι δεν τους βλέπει κανείς και το ότι μπορούν να παρουσιάσουν εαυτόν όπως εκείνοι θέλουν.
Πάντα ξεκινώ με δεδομένο πως εκείνος που έχω απέναντί μου, είναι αληθινός- ακριβώς επειδή είμαι κι εγώ. Μάλλον αφελές, μα μέχρι στιγμής δεν πιστεύω πως έχω πέσει έξω στη γνώμη που έχω σχηματίσει για κανέναν.
Επειδή ακριβώς όπως και στην πραγματική ζωή, στον κόσμο "έξω", μπορείς να το συναντήσεις αυτό- να μην είναι ο άλλος όπως φαίνεται, να βγάζει κάτι άλλο που τελικά να αποδειχθεί ψεύτικο. Αργά ή γρήγορα αυτό φαίνεται, ο πραγματικός χαρακτήρας αποκαλύπτεται, όσο κι αν προσπαθεί κάποιος να τον κρατήσει κρυφό- είτε στη ζωή είτε στο νετ.
Άλλωστε οι ίδιοι άνθρωποι είμαστε, που κυκλοφορούμε κι έξω- στο real world.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:40, 17-03-09:

@kalypso: Βασικά δεν αναφερόμουν σε τέτοιες παθολογικές περιπτώσεις όπου κάποιος υποκρίνεται άλλο χαρακτήρα στο νετ και άλλο IRL.
Αναφερόμουν σε περιπτώσεις όπου κάποιος φαίνεται διαφορετικός στο νετ, χωρίς να το κάνει επίτηδες.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 15:53, 17-03-09:

@kalypso: Βασικά δεν αναφερόμουν σε τέτοιες παθολογικές περιπτώσεις όπου κάποιος υποκρίνεται άλλο χαρακτήρα στο νετ και άλλο IRL.
Αναφερόμουν σε περιπτώσεις όπου κάποιος φαίνεται διαφορετικός στο νετ, χωρίς να το κάνει επίτηδες.
Δεν νομίζω πως είναι όλες παθολογικές- σε φορουμ πχ που μπαίνουμε πρώτη φορά και που δε γνωρίζουμε κανέναν, είναι φυσικό στην αρχή να προσπαθούμε να βγάλουμε κάτι καλό, να δώσουμε μία καλή εντύπωση σε ανθρώπους που είναι εντελώς ξένοι προς εμάς, να βγάλουμε δηλαδή τον καλύτερό μας εαυτό, κάτι που σίγουρα δεν κάνουμε κάθε μέρα στην πραγματική μας ζωή. Είναι ανθρώπινο αυτό και απόλυτα κατανοητό- και διαφέρει εντελώς από το να βγάζουμε επίτηδες κάτι εντελώς μα εντελώς διαφορετικό από αυτό που είμαστε.

Για να απαντήσω όμως- πιστεύω πως και πάλι φαίνεται. Αν ας πούμε είναι ένα άτομο που ο χαρακτήρας του είναι λίγο απότομος και αν δεν σε ξέρει φαίνεται απόμακρος και κλειστός, αλλά βλέπεις πως όταν έρχεται η συζήτηση σε θέματα ευαίσθητα, τα αντιμετωπίζει με γνήσια ευαισθησία, τότε καταλαβαίνεις για τι άνθρωπο πρόκειται και πως το "άλλο" που βγάζει είναι απλά η άμυνά του απέναντι σε άτομα που δε γνωρίζει. (στο νετ, εννοώ εδώ)

πς. Έχω μια τάση να απαντάω με παραδείγματα, γιατί έχω μια αντιπάθεια προς τις γενικεύσεις και τους ορισμούς. Οπότε ίσως γι αυτό πολλές φορές να πιάνω "ασυνήθιστες" ας πούμε περιπτώσεις που δεν εννοούσες στο αρχικό ποστ ή να μην τα γράφω όλα όπως τα θέλω. Με περιορίζει κάθε φορά λιγάκι το παράδειγμα και οι παραδοχές του

Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 16:48, 29-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Κάποια πρώτα σημάδια που με κάνουν να θέλω να συζητήσω περισσότερο και να γνωρίσω ορισμένα άτομα :

1.Δυνατή χειραψία και χαμόγελο. Ας είναι και σκέτη υποκρισία, δεν με νοιάζει. Καλύτερα είναι όταν ο άλλος σου αφήνει το μπαγιάτικο χέλι-χέρι του στο δικό σου και κοιτάει τα παπούτσια του ενώ σου λέει βαρισετημένα "Χάρηκα"(=χέσ#$κα) ;
2.Τα σημάδια "μη συμπάθειας" με την κολλητή τα λέμε "καμπανάκια". Ένα καμπανάκι είναι να μου αραδιάσουν άτομα που γνωρίζω ελάχιστα τα προσωπικά τους (και δει τα σεξουαλικά) στη φόρα. Αη ντοντ κεαρ ντουντ. Το καμπανάκι γίνεται καμπανάρα όταν μου λένε κουτσομπολιά. Και μετά στραβώνουν που βλέπουν ότι στραβώνω.

3.Συμπαθώ άτομα που δείχουν αδιαφορία σε κουτσομπολιά του στυλ : "Ο Λάκης με την Σούλα, ο Τάκης με την Βούλα, η Μαρίκα όμως..." και που γενικότερα ξέρουν πότε να μιλήσουν και για ποιο πράγμα. Όταν μου λένε για άλλα άτομα στραβώνω τη μούρη λες και μύρισα κακά ελέφαντα. Αν ήθελα , θα πήγαινα να ρωτήσω "Βούλα, πηδ$%#σαι με τον Τάκη;"

4.Συμπαθώ εύκολα άτομα με τους στοιχειώδεις ευγενικούς τρόπους. Αν και γελάω με χοντροειδή αστεία, οι πρώτες γνωριμίες μου με άλλα άτομα είναι κάπως φορμολιωμένες.

5.Αντιπαθώ άτομα που με θέλουν για πασατέμπο ή γλαστρόνι για να τριγυρνάνε σε στέκια που μπανίζουν γκόμενους. Επίσης, δεν συμπαθώ άτομα που με θέλουν για προσωπικό αναλυτή -άκου-τα-προβλήματά-μου-και-δώσε-λύση.

6.Τέλος. Συμπαθώ άτομα που δεν πέφτουν με τα μούτρα σε μια νέα γνωριμία. Είτε αυτή θα εξελιχθεί σε σχέση είτε σε φιλία. Και κάτι χαζό : τείνω να συμπαθώ περισσότερο "ήσυχα" άτομα. Οι φωνακλάδες party animals και δημοσιοσχετίστες δεν μου κάνουν καμία εντύπωση.
Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο..!!!

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 19:54, 29-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από fandago

Αν είναι να πρέπει να έχω βιογραφικό του ολόκληρο για να δω αν θα τον συμπαθήσω, το χάσαμε το παιχνίδι
ακριβως... η πρωτη εντυπωση για αυτον θα μου πει πολλα...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους