Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,817 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι σας κάνει να συμπαθείτε κάποιον;

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 18:53, 17-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
.

• φαλλοκράτες ή ρατσιστές γενικότερα
Ειδικα για τους φαλλοκρατες το εχουμε καταλαβει και απο αλλα θεματα!(χωρις παρεξηγηση παντα)..Αλλα εχεις δικιο και εγω αντιπαθω αμεσως τους φαλλοκρατες και τους ρατσιστες...Αλλα κυριως τους φαλλοκρατες....

Αρχική Δημοσίευση από dimitral
εμενα με κανει να συμπαθησω καποιον κυριως το εξυπνο χιουμορ.μου δειχνει οτι εχω να κανω με εξυπνους ανθρωπους ακομπλαριστους θετικους και τις περισσοτερες φορες αρκετα ευαισθητους.
και επισης αντιπαθω εντελως τα τυπακια που ειναι "τυπικα" ,δηλαδη ιδιαιτερα ευγενικα και που ακολουθουν παντα τους τυπους κ.τ.λ.
Ναι το εξυπνο χιουμορ με κανει και εμενα να συμπαθησω πολυ καποιον..Ειναι ενα απο τα βασικα κριτηρια που θετω..Με προδιαθετει παρα πολυ θετικα...Και εγω οχι μονο αντιπαθω αλλα απεχθανομαι αυτους τους ''κολλημενους'' στους τυπους και γενικα τους ψευτικους...

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Το ύψος των τραπεζικών του καταθέσεων.
Ωραιο κριτηριο,αλλα λιγο δυσκολο να το μαθεις αμεσως αυτο....Δεν μπορεις να δεις καποιον και να του ζητησεις να σε ενημερωσει για τις τραπεζικες του καταθεσεις,ετσι δεν ειναι;

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Θέλω να νιώθω ότι είναι καλοπροαίρετος και τείνω να προτιμώ τους δημιουργικούς.
Τα άλλα έρχονται μετά.
Και εγω συμπαθω παρα πολυ τους δημιουργικους και επισης τους ταλανταχους....Οσο για το καλοπροαιρετος δεν ενδιαφερομαι και τοσο.....

Αρχική Δημοσίευση από xazoulina
εξυπνο χιουμορ και υπεροχο χαμογελο!!!!

Πολυ βασικο!!!Και ειδικα το χαμογελο συνηθως μου λεει αρκετα....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Burp

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Burp
H Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 175 μηνύματα.

H Burp έγραψε στις 19:15, 17-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από dimitral
και επισης αντιπαθω εντελως τα τυπακια που ειναι "τυπικα" ,δηλαδη ιδιαιτερα ευγενικα και που ακολουθουν παντα τους τυπους κ.τ.λ.
σορρυ κιόλας..αλλά γτ αυτοί που ακολουθούνε τους τύπους τους χαρακτηρίζεις τυπάκια?..

εμένα για να κερδίσει κάποιος την συμπάθεια μου..πέραν του ότι πρέπει να έχει μια νοημοσύνη το οποίο είναι αυτονόητο..ε να μπορούμε να επικοινωνούμε ρε αδερφέ..το λέω γτ μου έχει τύχει το αντίθετο..
να έχει χιούμορ..γτ χωρίς αυτό δν μπορώ να ζήσω..να μν έχει απόλυτες ιδέες..
να είναι αισίοδοξος..και όχι υπερβολικά ευαίσθητος..
αυτά τα λίγα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 17-07-09 στις 19:42. Αιτία: merge, βλέπε κουμπάκι "επεξεργασία" για παραπάνω προσθήκες
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,251 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 20:01, 17-07-09:

Είμαι υπερβολικά δύσκολος άνθρωπος στο να συμπαθήσω κάποιον. Αυτό που είναι το πρώτο ατού είναι το χιούμορ, κι ειδικότερα αν γίνεται προς τον ίδιο τον εαυτό του (αυτοσαρκασμός). Το χιούμορ μου ανοίγει την καρδιά. Μπορώ να ερωτευτώ έναν άνθρωπο με χιούμορ, ακόμα κι αν είναι στο νετ και δεν τον ξέρω. Το δεύτερο είναι η ματιά του, αν είναι τα μάτια του καλοσυνάτα κι αθώα, έχει περάσει στην καρδιά μου.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

edweimaste

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη edweimaste
Ο edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O edweimaste έγραψε στις 15:32, 05-03-10:

για να συμπαθησω καποιον πρεπει φυσικα να με συμπαθει και αυτος ειναι λογικο.Γενικοτερα ομως θα πρεπει να εχει καλη καρδια και να ειναι φιλοτιμος/φιλοτιμη να μην εχει εγωιστικο χαρακτηρα το απεχθανομαι και να λεει συνεχεια οτι ειναι καλυτερος/η....αυτο για μενα ειναι πολυ σπαστικο!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 16:05, 05-03-10:

Update : Tα γλυκά πρόσωπα, τα παραπάνω κιλά, την ανεπιτήδευτη εμφάνιση, το μοντέρνο ντύσιμο, τις προοδευτικές θέσεις, την τελειότητα που βλέπουν τα μάτια μου μέσα στην χαρισματική ατέλεια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,251 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:07, 05-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Update : Tα γλυκά πρόσωπα, τα παραπάνω κιλά, την ανεπιτήδευτη εμφάνιση, το μοντέρνο ντύσιμο, τις προοδευτικές θέσεις, την τελειότητα που βλέπουν τα μάτια μου μέσα στην χαρισματική ατέλεια.
Να ρωτήσω κάτι; Αυτά που έχω υπογραμμίσει είναι εξωτερικά χαρίσματα. Πώς συμπαθείς κάποιον από την εξωτερική του εμφάνιση;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 16:07, 05-03-10:

τα παραπανω κιλα ως παραγοντας για ν συμπαθησεις καποιον?

το μοντερνο ντυσιμο? δεν ειναι καπως επιφανειακο αυτο??

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 16:20, 05-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
τα παραπανω κιλα ως παραγοντας για ν συμπαθησεις καποιον?

το μοντερνο ντυσιμο? δεν ειναι καπως επιφανειακο αυτο??
όχι απαραίτητος παράγοντας, απλά συμπαθώ πολύ τους παχουλούς ανθρώπους και αντιπαθώ πολύ αυτούς που ντύνονται παλιομοδίτικα ή πολύ "κυριλέ", ειδικά τις γυναίκες.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:50, 05-03-10:

πίσης δεν πρόκειται ποτέ να συμπαθήσω άτομα που ξέρω ότι με αντιπαθούν
αυτο ειναι μεγαλη καλοψυχια....

μα το να αγαπουμε αυτους που μας αγαπανε ειναι πολυ απλο και αυτονοητο σχεδον,ακομα και ο εφοριακος το κανει οταν παιρνει χρηματα..οπως ειχε πει και ο ιησους για τον ματθαιο..

το να αγαπουμε αυτους που μας μισουν ακομα ειναι η αξια...
ενας πραγματικα καλοψυχος ανθρωπος "αγαπαει αλληλους" ως εαυτον..(και ο Βουδισμος τα ιδια λεει και ο ισλαμισμος.)

επίσης και ο Χριστος και οι μεγαλυτεροι σοφοι κατεκριναν ανθρωπους και συμπεριφορες...δεν ειναι αυτοι οι ανθρωποι αξιοι συμπαθειας μονο και μονο επειδη κατακρινουν καποιον?

επισης περι ομοφοβιας ,τοτε το 70% των ανθρωπων στη Γη σημερα και εδω και χιλιαδες χρονια η πλειοψηφια των ανθρωπων,αγιων και μη ,δεν ειναι καλοψυχοι επειδη κατακρινουν την ομοφυλια ως συμπεριφορα?

καποιος που αντιπαθει τον φεμινισμο ειναι καλοψυχος για σενα?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 19:00, 05-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
αυτο ειναι μεγαλη καλοψυχια....

μα το να αγαπουμε αυτους που μας αγαπανε ειναι πολυ απλο και αυτονοητο σχεδον,ακομα και ο εφοριακος το κανει οταν παιρνει χρηματα..οπως ειχε πει και ο ιησους για τον ματθαιο..

το να αγαπουμε αυτους που μας μισουν ακομα ειναι η αξια...
ενας πραγματικα καλοψυχος ανθρωπος "αγαπαει αλληλους" ως εαυτον..(και ο Βουδισμος τα ιδια λεει και ο ισλαμισμος)
Αν είναι κάποιος άθεος δικαιούται να μην αγαπάει τους εχθρούς του;

Με αυτή τη λογική πάντως εγώ είμαι σκατόψυχη. Ντάξει δε λέω να εκδικηθείς τον άλλο με χαιρεκακία, να δείξω ανωτερότητα και να τον αγνοήσω αλλά όχι και να τον αγαπήσω

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 19:04, 05-03-10:

Απορώ γιατί σε κάποιους φάνηκε τόσο περίεργη η πρότασή μου ότι συμπαθώ κάποιον από το πρόσωπο. Αυτό μου αρκεί, να δω ένα γλυκό αληθινό πρόσωπο και συμπαθώ αμέσως αυτόν τον άνθρωπο που έχω απέναντί μου. Από το πρόσωπο καταλαβαίνω σχεδόν τα πάντα. Το πρόσωπο δεν πρέπει απλά να είναι όμορφο για να το συμπαθήσω, πρέπει να ναι οπωσδήποτε πολύ γλυκό, κάτι τελείως διαφορετικό από την ομορφιά.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 19:14, 05-03-10:

Η καλή καρδιά

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 20:34, 05-03-10:

Εφόσον με συμφέρει, τον συμπαθώ αμέσως!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 20:54, 05-03-10:

Δε συμπαθω ευκολα εξ αρχης. Κρατω αποστασεις παρα την υπερκοινωνικοτητα που με διακρινει.
Αρχικως ολοι μου ειναι αδιαφοροι.
Κι αυτο, γιατι εχω παρατηρησει στη δικη μου ζωη πως οσοι αρχικα δε μου γεμιζουν το ματι, στο τελος γινονται εκπληκτικες συμπαθειες μου.
Αρχιζω να συμπαθω, αφου συζητησω και κρινω πως το ατομο ειναι ειλικρινες, με καλες προθεσεις/καλη καρδια, φατσα που με τραβαει (χαρακτηριστικα, οχι ομορφια-αν και μου αρεσουν οι ομορφοι ανθρωποι-, αλλα κινησεις χαρακτηριστικων- ματια/χαμογελο) κι αφου περασει ενα χρονικο διαστημα επικοινωνιας και δω πως φερεται γενικα στους γυρω (κι οχι μονο σε μενα), μου κινησει το ενδιαφερον θετικα / καλη αυρα θετικη, αποφασιζω αν τον συμπαθω ή οχι.

Δηλαδη, αν μια φιλη, μου φερει καποιον υποψηφιο γαμπρο και με ρωτησει πως μου φανηκε, δε θα λαβει αμεση απαντηση (ακομα κι αν ειναι θετικος καποιος γενικα, δεν ξερεις σε τι φαση θα τον πετυχεις) αν δεν τον δω κι αλλες φορες και μιλησω μαζι του, κρινω τη συμπεριφορα του απεναντι στη φιλη, λαμβανοντας υποψην και τον δικο της χαρακτηρα.

Ναι, ολα αυτα. Αν μιλαμε για πρωτες εντυπωσεις, δεν τις εμπιστευομαι, δινω χρονο και δε βιαζομαι(με το πασο που λεμε)...γιατι οπως ειπα παραπανω, η ζωη μου' χει αποδειξει περιτρανα πως αλλο το φαινεσθαι της πρωτης επαφης, αλλο το ειναι...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 05-03-10 στις 21:07. Αιτία: Επιπρόσθετα
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:14, 05-03-10:

Αν είναι κάποιος άθεος δικαιούται να μην αγαπάει τους εχθρούς του;
δικαιουται αμα θελει να πεσει και απο το γκρεμο..το θεμα ειναι τι ειναι καλυτερο για την ψυχη και το χαρακτηρα του..κι το μισος ειναι δηλητηριο..
Με αυτή τη λογική πάντως εγώ είμαι σκατόψυχη. Ντάξει δε λέω να εκδικηθείς τον άλλο με χαιρεκακία, να δείξω ανωτερότητα και να τον αγνοήσω αλλά όχι και να τον αγαπήσω
λεμε ποιο ειναι το ιδανικο..ολοι ειμαστε ατελεις,οποτε δεν μπορουμε να αγαπαμε τους παντες..τουλαχιστον ομως να μη μισουμε κανεναν..για το δικο μας πανω απο ολα καλο..
δεν ειναι ασπρο μαυρο ..καλοψυχος-σκατοψυχος.. ειναι φασμα..απειρες παραλλαγες ενδιαμεσα..

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:21, 05-03-10:

Επισης, μου αρεσει οταν με γνωριζουν, η χειραψια να ναι ζεστη, σφιχτη κι εντονη. Μου αρεσουν οι αυθορμητοι και παρορμητικοι ανθρωποι. Επειδη ομως δεν ειναι ολοι ετσι, κι επειδη συμφωνω πως καποιος θελει τον χρονο του για να νιωσει ζεστα, περιμενω οπως ειπα πιο πανω να δω κι αλλα σημεια που θα μου κανουν καλη εντυπωση.

Εχω μια φιλη που κανεις δε συμπαθει εξαρχης. Ψυχρη, λιγομιλητη, δε χαμογελα ευκολα. Κι ομως αυτο το κοριτσι (που πριν πολλα χρονια γνωρισα και που δε μου χε κανει αισθηση καθολου) καταφερε να μπει τοσο βαθια στη ζωη μου και να γινει εμπιστη και κολλητη φιλη μου για πανω απο δεκαετια. Την αγαπησα ετσι οπως ειναι και ισως να εβαλα ενα μικρο ληθαρακι στο να γινει πιο κοινωνικη. Εκεινη με τη σειρα της οταν με ειχε γνωρισει, με ειχε φοβηθει, λεει, γιατι ημουν αρκετα παρορμητικη, εντονη, καμια σχεση οι δυο μας εν τω μεταξυ. Εβαλε κι εκεινη το δικο της ληθαρακι ωστε να σκεφτομαι και δυο τρες φορες πριν προβω σε καποια μεγαλη αποφαση. Χαρακτηρες δεν αλλαξαμε, ουτε συμπαθηστηκαμε εξ αρχης, αγαπηθηκαμε ομως, κι ας ημαστε διαφορετικες.
Δωσαμε χρονο η μια στην αλλη και βρηκαμε τη χρυση τομη χωρις προσπαθεια ιδιαιτερη.
Γιαυτο λεω γω, χρονος..... μονο αυτος δειχνει καθαρα.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 22:24, 05-03-10:

μου αρεσουν οι ανθρωποι που χαμογελανε και που σεβονται τις αδυναμιες των αλλων.

Παράθεση

Audit01 (ΣΚΟΡΠΙΟΣ !!!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Audit01
Ο ΣΚΟΡΠΙΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 77 μηνύματα.

O Audit01 έγραψε στις 22:25, 05-03-10:

Συνηθως βρισκω αντιπαθη:
α) Τα ατομα που το ριχνουν στα χαζοχαρουμενα γελακια μονο και μονο για να το παιξουν cool η για να γινουν αποδεκτοι απο το περιβάλλον τους.
Β) Τα ανωριμα ατομα που ασχολουνται μονο με επιφανειακα θεματα και που θεωρουν οτι στην ζωη μπορει να κανεις οτι σου κατεβει απο το κεφαλι χωρις να υπαρχουν συνεπειες.
γ) Τις κατινες και τις κουτσομπολες.
δ) Τα απιστα ατομα και γενικοτερα τα ατομα με μη-σταθερο χαρακτηρα.

Συμπαθη βρισκω τα ατομα:
α) Που πιστευουν οτι οι πραξεις μετρανε πανω απο ολα και οχι τα λογια
β) Που εμπνεουν παθος (οχι με προστυχο τροπο)
γ) Που παιρνουν τις σχεσεις σοβαρα
δ) Που οι αποψεις τους ταιριαζουν με τις δικες μου

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Audit01 : 05-03-10 στις 22:44. Αιτία: διορθωση
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 22:34, 05-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Εχω μια φιλη που κανεις δε συμπαθει εξαρχης. Ψυχρη, λιγομιλητη, δε χαμογελα ευκολα. Κι ομως αυτο το κοριτσι (που πριν πολλα χρονια γνωρισα και που δε μου χε κανει αισθηση καθολου) καταφερε να μπει τοσο βαθια στη ζωη μου και να γινει εμπιστη και κολλητη φιλη μου για πανω απο δεκαετια. Την αγαπησα ετσι οπως ειναι και ισως να εβαλα ενα μικρο ληθαρακι στο να γινει πιο κοινωνικη. Εκεινη με τη σειρα της οταν με ειχε γνωρισει, με ειχε φοβηθει, λεει, γιατι ημουν αρκετα παρορμητικη, εντονη, καμια σχεση οι δυο μας εν τω μεταξυ. Εβαλε κι εκεινη το δικο της ληθαρακι ωστε να σκεφτομαι και δυο τρες φορες πριν προβω σε καποια μεγαλη αποφαση. Χαρακτηρες δεν αλλαξαμε, ουτε συμπαθηστηκαμε εξ αρχης, αγαπηθηκαμε ομως, κι ας ημαστε διαφορετικες.
Δωσαμε χρονο η μια στην αλλη και βρηκαμε τη χρυση τομη χωρις προσπαθεια ιδιαιτερη.
Γιαυτο λεω γω, χρονος..... μονο αυτος δειχνει καθαρα.
Ταιριάξατε γιατί είστε εντελώς αντίθετου χαρακτήρα. Αυτό συμβαίνει πάντα και με μένα. Είναι πολύ εύκολο τότε.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:47, 05-03-10:

Και θα κανω την δικηγορο του διαβολου ξανα (με εχει πολλακις επισκεφτει και μου το χει ζητησει)

Σε αυτα συμφωνω μαζι σου.
Αρχική Δημοσίευση από Audit01
Συμπαθη βρισκω τα ατομα:
α) Που πιστευουν οτι οι πραξεις μετρανε πανω απο ολα και οχι τα λογια
β) Που εμπνεουν παθος (οχι με προστυχο τροπο)
γ) Που παιρνουν τις σχεσεις σοβαρα
αλλά εδω
Που οι αποψεις τους ταιριαζουν με τις δικες μου
οχι. Και θα σου πω γιατι λεω ''οχι''. Το να συμφωνει καποιος με τις αποψεις σου, ειναι καλο απο την αποψη οτι δε σε βαζει και σε ιδιαιτερη διαδικασια να σκεφτεις παραπανω. Το να διαφωνει ομως καποιος σου αποδεικνυει αυτο που υπαρχει στη ζωη, δηλαδη η αλλη πλευρα του νομισματος. Κι αυτο, κατα τη γνωμη μου, ειναι καλο να το χουμε κατα νου.

Συνηθως βρισκω αντιπαθη:
α) Τα ατομα που το ριχνουν στα χαζοχαρουμενα γελακια μονο και μονο για να το παιξουν cool στο περιβάλλον τους.
Β) Τα ανωριμα ατομα που ασχολουνται μονο με επιφανειακα θεματα και που θεωρουν οτι στην ζωη μπορει να κανεις οτι σου κατεβει απο το κεφαλι χωρις να υπαρχουν συνεπειες.
γ) Τις κατινες και τις κουτσομπολες.
δ) Τα απιστα ατομα και γενικοτερα τα ατομα με μη-σταθερο χαρακτηρα.
εδω παλι δε θα διαφωνησω, αλλα δεν μπορω να πω πως αυτους τους τυπους που αναφερεις θα τους αντιπαθησω(αλλα θα αδιαφορησω και ισως τελικα, αναλογως του ενστικτου μου, δε θα τους κανω παρεα) γιατι
α) τα, οπως λες, ανωριμα ατομα ισως να μην εχουν κατι να μου δωσουν και σκεφτω πως εχουν πολυ δρομο ακομα για να ωριμασουν, πως δεν ειμαι διατεθειμμενη να τους τον υποδειξω. Αν ομως προκειται για παιδια η για εφηβους η ατομα που τους πηρε λιγο το κυμα παραπερα θα τολμησω... να δασκαλεψω... αλλωστε θεωρω πως το νοημα της ζωης ειναι να διδασκεσαι και να διδασκεις.
β) οι κατινες και οι κουτσομπολες μονο κακο θα μου κανουν εν τελει γιατι θεωρω πως το να ασχολεισαι με το πως θα διαμορφωθεις Εσυ σαν προσωπικοτητα θελει τοση δουλεια και συνεχη ανακαλυψη που δε θα μου δινε χρονο να ασχοληθω με τον αλλο. Οποτε θα με παει πισω κι επειδη μου αρεσει το μπροστα, θα αδιαφορησω και θα συνεχισω παρακατω.
γ) συνηθως τα απιστα ατομα ή τα μη σταθερα ή εχουν παρεκκλινει του δρομου τους, ειναι ατομα ανασφαλη, χωρις ιδιαιτερη δυναμη. Αν ειναι γενικοτερα ο χαρακτηρας τους τετοιος νομιζω πως θα τους θεωρησω σκαμνακια που δεν μπορω να βασιστω, ετοιμα να πεσουν. Παρ ολ αυτα στηρηγμα τους μπορω να γινω για να μην πεσουν αυτα. Το ζητημα ειναι οταν παω γω να πεσω τι γινεται? Μπα δε πεφτω συνηθως. Μονολογω τωρα.
δ)ο σο για τα χαζοχαρουμενα γελακια των δηθεν κουλ, ουτε εμενα μου αρεσουν, παρολαυτα δικαιολογω για ακομα μια φορα την αμηχανια και αδυναμια τους.

Οι ανθρωποι γενικοτερα νομιζω δεν αξιζουν τιμωριες και στησιμο στον τοιχο, αλλα δικαιολογηση των πραξεων, γιατι κανεις μας δεν ειναι τελειος κι ολοι μας εχουμε αδυναμιες που λιγο πολυ.. αργα η γρηγορα βγαινουν αναλογως τις φασεις μας, στην επιφανεια. Σορρυ που σου κανα λιαρδα το ποστ (ενω μου τη δινει γενικα κατι τετοιο) Προκειται για στανταρ απαντησεις το θεμα κι οχι για κουβεντα, αλλα με εβαλε σε σκεψεις.

Είναι πολύ εύκολο τότε.
Οταν λες ''ευκολο'' πως το εννοεις?

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 22:55, 05-03-10:

Πως μπορείτε μερικοί κι αντιπαθείτε ανθρώπους;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:00, 05-03-10:

Μηπως η αντιπαθεια ειναι και αμυνα, προστασια απο τον ισως, ενδεχομενο κινδυνο?
Μηπως τελικα οποιος αντιπαθει καποιον, να τον θεωρει κατα βαθος...απειλη?

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 23:04, 05-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Πως μπορείτε μερικοί κι αντιπαθείτε ανθρώπους;
Συμβαίνει, κάποιες φορές και χωρίς ιδιαίτερο λόγο, είναι η χημεία. 'Οταν βλέπω πχ τον Καρατζαφέρη τον αντιπαθώ και θα τον αντιπαθούσα ακόμα κι αν ήταν άλλων πολιτικών αντιλήψεων, γιατί κάτι με απωθεί απ'αυτό που βλέπω που δεν μπορώ να το προσδιορίσω. Υπάρχουν πολλοί κοντοί, χοντροί και άσχημοι, αλλά έχουν μια γλυκύτητα ακόμα και μέσα στην ασχήμια τους. Αυτός με απωθεί ως σύνολο και δεν θα χρειαζόταν να κάνω παρέα 1 μήνα για να δω αν τον συμπαθώ ή όχι. Δεν καταλαβαίνω τι γράφουν τα παιδιά, τα'χουν μπερδεμένα, η συμπάθεια είναι κάτι που δημιουργείται αυτόματα, δεν χρειάζεται χρόνο, και είναι ανθρώπινο. Θα χαιρόμουν ακόμα περισσότερο να μας τεκμηριώνουν οι διαφωνούντες με επιχειρήματα τις απόψεις τους αντί με αρνητικές που βάζουν στα κουτουρού χωρίς να σκέφτονται, και να μας λένε τι τους φαίνεται τόσο παράλογο στο ότι η συμπάθεια είναι κάτι που γεννιέται αυτόματα. Εμένα όσοι με έχουν γνωρίσει από κοντά είπαν σε κοινούς μας γνωστούς μετά "πολύ συμπαθής", "καθόλου συμπαθής" ή "αδιάφορος". Δεν χρειάστηκαν 5 χρόνια παρέα παρέα μαζί μου για να διαπιστώσουν το βαθμό συμπάθειας τους απέναντι στο πρόσωπό μου.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:06, 05-03-10:

Αυτοι που μας ειναι αδιαφοροι, μας ειναι κι αντιπαθεις?
Λογικα, για να αντιπαθουμε καποιον, δεν πρεπει να ξερουμε και τον λογο?

Ναι Ντοκτωρα δε διαφωνω πως κι εδω προκειται για κλικ, η μας το κανει η δε μας το κανει καποιος.
Αλλα δε σου χει τυχει ποτε να αντιπαθησεις καποιονξ στην αρχη και καθως τον γνωριζεις να αλλαζεις γνωμη?
Οσο για τις αρνητικες αστο, το χεις κανει κι εσυ
(υγ. δεν εβαλα καπου εγω παντως.)

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 23:11, 05-03-10:

Αυτοι που μας ειναι αδιαφοροι, μας ειναι κι αντιπαθεις?
Λογικα, για να αντιπαθουμε καποιον, δεν πρεπει να ξερουμε και τον λογο?
'Οχι βέβαια ! Δεν έγραψα αυτό. 'Εγραψα είτε αδιάφοροι, είτε αντιπαθείς είτε συμπαθείς. Και για το άλλο, εσύ ξέρεις το λόγο που τον συμπαθείς κάποιον ή τον αντιπαθείς από την πρώτη φορά που τον βλέπεις ; Θα μας τρελάνετε τώρα ; Δεν βλέπετε τύπους που θέλετε να τους δώσετε φάσκελο κι άλλους που θέλετε να τους αγκαλιάσετε ;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:13, 05-03-10:

οχι... τιποτε απο τα δυο. Εκτος αν δω κανα μωρακι η κανενα σκυλακι στο δρομο και πω -αχου το- αλλα με τους ανθρωπους, ακομα δεν τους εχω δει, δεν εχω τετοιες αντιδρασεις. Αδιαφορος ναναι ναι, να μη μου πολυγεμιζει το ματι ναι, να μου μοιαζει γλυκος ναι αλλα οχι κι ετσι. ακου σφαλιαρες και αγκαλιασματα.
ειπαμε, εγω δινω χρονο. Και τελοσπαντων εχω διαπιστωσει πως η μετεπειτα κριση μου ειναι και η σωστη.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 23:20, 05-03-10:

οχι... τιποτε απο τα δυο. Εκτος αν δω κανα μωρακι η κανενα σκυλακι στο δρομο και πω -αχου το- αλλα με τους ανθρωπους, ακομα δεν τους εχω δει, δεν εχω τετοιες αντιδρασεις. Αδιαφορος ναναι ναι, να μη μου πολυγεμιζει το ματι ναι, να μου μοιαζει γλυκος ναι αλλα οχι κι ετσι. ακου σφαλιαρες και αγκαλιασματα
ειπαμε, εγω δινω χρονο.
φαίνεται είμαι τόσο συναισθηματικός και δένομαι από την πρώτη φορά και είτε νομίζω ότι τους ξερω χρόνια είτε μου είναι αδιάφοροι και δεν καίγομαι να τους ξαναδώ ή μου είναι αντιπαθείς και συγκρατούμαι να δώσω το φάσκελο.
Πριν από λίγες μέρες είδα μερικούς αγνώστους και τους είπα "νοιώθω ότι σας ξέρω πολλά χρόνια" και κάποιους συμπάθησα πολύ, κάποιοι μου ήταν αδιάφοροι, αλλά όποιους συμπάθησα το έδειξα γιατί μίλαγα κυρίως σε αυτούς και όχι στους άλλους, μου φαίνεται πολύ περίεργο να μην έχετε εντυπώσεις από την πρώτη μέρα και να μην κάνετε διακρίσεις. Δηλαδή όλοι το ίδιο είναι για σας ; Εγώ κόντευα να ερωτευθώ και 2-3 μάλιστα καλά πλάκα κάνω....λέμε τώρα
ps φάσκελο θα πει μούτζα, όχι ξύλο, σιγά, είμαι πολύ κόσμιος δημοσίως, σωστός κόμης. Μου'ρχεται είπα, δεν σημαίει ότι το κάνω κιόλας

Παράθεση

Audit01 (ΣΚΟΡΠΙΟΣ !!!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Audit01
Ο ΣΚΟΡΠΙΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 77 μηνύματα.

O Audit01 έγραψε στις 23:25, 05-03-10:

Σε αυτα συμφωνω μαζι σου.
Χαιρομαι

αλλά εδω οχι. Και θα σου πω γιατι λεω ''οχι''. Το να συμφωνει καποιος με τις αποψεις σου, ειναι καλο απο την αποψη οτι δε σε βαζει και σε ιδιαιτερη διαδικασια να σκεφτεις παραπανω. Το να διαφωνει ομως καποιος σου αποδεικνυει αυτο που υπαρχει στη ζωη, δηλαδη η αλλη πλευρα του νομισματος. Κι αυτο, κατα τη γνωμη μου, ειναι καλο να το χουμε κατα νου.
Αμα δεν με ενδιαφεραν οι γνωμες των αλλων δεν θα εκανα τον κοπο να βρισκομαι σε αυτο εδω το φορουμ και να σου γραφω αυτην τη στιγμη. Απλα βαση το τι πιστευει ο καθενας βγαζω και καποια αναλογα συμπερασματα στο κατα ποσο ταιριαζω με τους αλλους. Μπορω να φανω διαλλακτικος φτανει και ο/η απεναντι μου να εχει την διαθεση να δειξει διαλλακτικοτητα κατι που σπανια συμβαινει...

εδω παλι δε θα διαφωνησω, αλλα δεν μπορω να πω πως αυτους τους τυπους που αναφερεις θα τους αντιπαθησω(αλλα θα αδιαφορησω και ισως τελικα, αναλογως του ενστικτου μου, δε θα τους κανω παρεα) κλπ
Μου αρεσει να διαλεγω τα ατομα που εχουν αρκετα κοινα στοιχεια με εμενα, δεν με ενδιαφερει να γινω ευχαριστως στους παντες ουτε να το παιξω φιλος με ατομα που δεν ταιριαζω.

Σορρυ που σου κανα λιαρδα το ποστ (ενω μου τη δινει γενικα κατι τετοιο) Προκειται για στανταρ απαντησεις το θεμα κι οχι για κουβεντα, αλλα με εβαλε σε σκεψεις.
Σορρυ για ποιο λογο ;;;
Και μονο που εθεσες την αποψη σου με αυτον το τροπο ανεβηκες στην εκτιμηση μου αν και δεν σε γνωριζω προσωπικα.
Εξαλλου βλεπω οτι συμφωνουμε σε καποιες αποψεις αν και οχι σε ολες

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 23:47, 05-03-10:

'Οχι βέβαια ! Δεν έγραψα αυτό. 'Εγραψα είτε αδιάφοροι, είτε αντιπαθείς είτε συμπαθείς. Και για το άλλο, εσύ ξέρεις το λόγο που τον συμπαθείς κάποιον ή τον αντιπαθείς από την πρώτη φορά που τον βλέπεις ; Θα μας τρελάνετε τώρα ; Δεν βλέπετε τύπους που θέλετε να τους δώσετε φάσκελο κι άλλους που θέλετε να τους αγκαλιάσετε ;
Δε θυμαμαι ποτε να αντιπαθησα καποιον εξ αρχης. Αυτο που συμβαινει παντα ειναι ειτε να μου ειναι καποιος συμπαθης για τον χ λογο ειτε αδιαφορος και το οποιο συμπερασμα στηριζομενο στη συμπεριφορα που εχει.
Απο κει και περα για να αντιπαθησω καποιον, θα πρεπει η συμπεριφορα του να με εκνευριζει σε τετοιο σημειο που η συνυπαρξη μου με εκεινον στον ιδιο χωρο να καθισταται αδυνατη.
Γενικοτερα δεν αντιπαθω ευκολα καποιον και δινω αρκετες ευκαιριες...ισως και λογω του οτι τυγχανω "θυμα" των πρωτων εντυπωσεων, εισπραττοντας χαρακτηρισμους, οπως μεγαιρα, ξινη, σνομπ κ.ο.κ. Βεβαια δυο ειναι τα καλα...1ον γνωριζω το γιατι γινεται κατι τετοιο και τους δικαιολογω εν μερη
& 2ον παιρνω το αιμα μου πισω, οταν μετα απο ενα μικρο χρονικο διαστημα μου εξομολογουνται ποσο λαθος εκαναν

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 05-03-10 στις 23:57.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 02:48, 06-03-10:

η αμεσότητά του και το χαμόγελό του............................

Παράθεση

ἅλς

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ἅλς
Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,081 μηνύματα.

O ἅλς Παυση πλου σε αυτη τη θαλασσα .... έγραψε στις 10:43, 06-03-10:

Σε πολύ αρχική φάση το να είναι ευγενής και κατόπιν να μην είναι το στυλ "όλα τα ξέρω , όλα τα κρίνω & γι΄όλα οι άλλοι φταίνε"!!!! Έπεται,βέβαια, συνέχεια....................

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 14:21, 06-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida

Δε θυμαμαι ποτε να αντιπαθησα καποιον εξ αρχης.

Δηλαδή μου λες ότι αν πας σε έναν φούρνο που δεν έχεις ποτέ πάει έως τότε για να αγοράσεις ψωμί και δεις έναν πωλητή με μούτρα, με άγρια χαρακτηριστικά, αξύριστο και βαριεστημένο και που δεν σου λέει ούτε καλημέρα, δεν τον αντιπαθείς από την πρώτη στιγμή ; Κορίτσια συγνώμη αλλά θα δανειστώ τώρα το νεραιδίσιο 'Ιλεεεοςςςςςςς

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:54, 06-03-10:

Δηλαδή μου λες ότι αν πας σε έναν φούρνο που δεν έχεις ποτέ πάει έως τότε για να αγοράσεις ψωμί και δεις έναν πωλητή με μούτρα, με άγρια χαρακτηριστικά, αξύριστο και βαριεστημένο και που δεν σου λέει ούτε καλημέρα, δεν τον αντιπαθείς από την πρώτη στιγμή ; Κορίτσια συγνώμη αλλά θα δανειστώ τώρα το νεραιδίσιο 'Ιλεεεοςςςςςςς
Ναι βρε σου λεω...εξ οψεως δεν αντιπαθω καποιον. Μπορει να κανω καποια σκεψη του τυπου " πω πω τι σκατο-κακομουτσουνος ειναι αυτος", αλλα σε καμμια περιπτωση δεν σημαινει αυτο αντιπαθεια.
Συνηθως απλα δεν ασχολουμαι, δεν κανω καν σκεψεις...τωρα εαν μου μιλησει και ειναι αγενης, θα τον χαρακτηρισω αγενη, αλλα οχι αντιπαθη...για να αντιπαθησω καποιον θα πρεπει να εχω μιλησει μαζι του πανω απο μια φορα και γενικοτερα να μην τον αντεχω ως ανθρωπο βασει της συμπεριφορας του γενικοτερα.
Συνηθως συμπαθω και ατομα τα οποια ειναι αντιπαθη στους περισοτερους...π.χ σε ενα φειμ στορυ ηταν καποια Ασπα...ε εγω τη γουσταρα, ενω οι περισσοτεροι εκνευριζονταν και μονο με το βλεμμα της.
...οπως κι εαν εχει, εμεις σε συγχωρουμε

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 15:01, 06-03-10:

Βαθμολογώ ύφος και όχι άποψη. Ατέρμονες φλυαρίες χωρίς επιχειρήματα και γνώση, όπως και γενικεύσεις τις θεωρώ λάθος. Εσύ πχ έγραψες ότι πρέπει να συμφωνούν με τις απόψεις σου για να συμπαθήσεις. Οκέυ, εγώ θα σου πω ότι δεν είναι οι απόψεις τους που σε κάνουν να τους αντιπαθείς (πχ οι φεμινιστικές) αλλά ο τρόπος που τις διατυπώνουν και το ύφος τους. Πάμε κι ένα στοίχημα ότι ακόμα κι αν οι απόψεις μας είναι 180 μοίρες αντίθετες, εγώ δεν θα σε εξόργισα με τίποτα γιατί εγώ έχω μάθει να υποχωρώ ακόμα κι αν διαφωνώ κάθετα, δεν εξοργίζω κατ'ιδίαν παρά μόνο σπάνια. 'Αρα δεν είναι θέμα άποψης αλλά ύφους, γλυκύτητας και καλοσύνης του άλλου που βγαίνει από το πρόσωπό του και τη στάση του και μόνο. Και για να επιστρέψω στο θέμα, κανείς δεν πείθει ότι δεν αντιπαθεί κάποιον εξ αρχής, η ζωή δείχνει το αντίθετο, εκτός αν έχουν φτάσει σε επίπεδα αγιότητας όλοι αυτοί εδώ που ισχυρίζονται το αντίθετο. Η ίδια η Νεράιδα είπε ότι η πρώτη εντύπωση που δίνει είναι ξινή ή σνομπ. Αυτό είναι η συμπάθεια ή αντιπάθεια, η πρώτη εντύπωση, άλλος θα την συμπαθήσει εξ αρχής άλλος όχι. Τώρα ποιός θα της δώσει χρόνο για να γνωρίσει τον πραγματικό της εαυτό, είναι άλλου παππά ευαγγέλιο. 'Ομως η συμπάθεια ή αντιπάθεια είναι κάτι που κρίνεται εξ αρχής, ασχέτως αν αυτό μπορεί να αλλάξει στην πορεία για τον ένα ή τον άλλο λόγο. Κανείς δεν συμπαθεί τα μούτρα, δεν πα ναχετε και 100% ίδιες απόψεις.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:22, 06-03-10:

Μα το λαθος σου ξερεις ποιο ειναι? Οτι θεωρεις πως ΟΛΟΙ ειναι ετσι και δε γινεται να ειναι αλλιως.
Δεν αντιδρουν, δε σκεφτονται και δε συμπεριφερονται ολοι με τον ιδιο τροπο...
Ειλικρινα απορω που σε αυτο το θεμα κανεις τετοιου ειδους γενικευσεις. Ομολογω οτι δε μας εχεις συνηθισει σε αυτες.
Ναι μεν η πρωτη εντυπωση ειναι ενα συμπερασμα, αλλα ειναι βεβιασμενο και οπως εχει αποδειχτει τις περισσοτερες φορες λαθος.
Οπως κι εαν εχει λογω χαρακτηρα και βιωματων, ασυναισθητα παντως, δε σκεφτομαι απο την πρωτη στιγμη αρνητικα για τους αλλους κι αυτο δε σημαινει οτι ειμαι αγια...και μη γινεσαι υπερβολικος.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 16:52, 06-03-10:

Μα το λαθος σου ξερεις ποιο ειναι? Οτι θεωρεις πως ΟΛΟΙ ειναι ετσι και δε γινεται να ειναι αλλιως.
Δεν αντιδρουν, δε σκεφτονται και δε συμπεριφερονται ολοι με τον ιδιο τροπο...
Ειλικρινα απορω που σε αυτο το θεμα κανεις τετοιου ειδους γενικευσεις. Ομολογω οτι δε μας εχεις συνηθισει σε αυτες.
Ναι μεν η πρωτη εντυπωση ειναι ενα συμπερασμα, αλλα ειναι βεβιασμενο και οπως εχει αποδειχτει τις περισσοτερες φορες λαθος.
Οπως κι εαν εχει λογω χαρακτηρα και βιωματων, ασυναισθητα παντως, δε σκεφτομαι απο την πρωτη στιγμη αρνητικα για τους αλλους κι αυτο δε σημαινει οτι ειμαι αγια...και μη γινεσαι υπερβολικος.
Δεν κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια, αλλά εσείς μου λέτε ότι είτε θα συμπαθήσετε κάποιον που βλέπετε για πρώτη φορά είτε θα σας είναι αδιάφορος, και ότι ΠΟΤΕ δεν θα τον αντιπαθήσετε την πρώτη φορά, κι αυτό δεν έχει λογική, είναι πέρα από τους νόμους της φύσης.

Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 17:55, 06-03-10:

Ναι βρε σου λεω...εξ οψεως δεν αντιπαθω καποιον. Μπορει να κανω καποια σκεψη του τυπου " πω πω τι σκατο-κακομουτσουνος ειναι αυτος", αλλα σε καμμια περιπτωση δεν σημαινει αυτο αντιπαθεια.
Συνηθως απλα δεν ασχολουμαι, δεν κανω καν σκεψεις...τωρα εαν μου μιλησει και ειναι αγενης, θα τον χαρακτηρισω αγενη, αλλα οχι αντιπαθη...
Βαθμολογώ ύφος και όχι άποψη. 'Αρα δεν είναι θέμα άποψης αλλά ύφους, γλυκύτητας και καλοσύνης του άλλου που βγαίνει από το πρόσωπό του και τη στάση του και μόνο. Η ίδια η Νεράιδα είπε ότι η πρώτη εντύπωση που δίνει είναι ξινή ή σνομπ. Αυτό είναι η συμπάθεια ή αντιπάθεια, η πρώτη εντύπωση, άλλος θα την συμπαθήσει εξ αρχής άλλος όχι. Τώρα ποιός θα της δώσει χρόνο για να γνωρίσει τον πραγματικό της εαυτό, είναι άλλου παππά ευαγγέλιο. 'Ομως η συμπάθεια ή αντιπάθεια είναι κάτι που κρίνεται εξ αρχής.
Συμφωνώ με το Δόκτωρα στο σημείο αυτό διότι κι εγώ έτσι είμαι και συνεπώς τον καταλαβαίνω. Δηλαδή τυχαίνει να αντιπαθήσω και να συμπαθήσω άτομα εξ'όψεως εντός λίγων λεπτών. Είτε από το ύφος, το βλέμμα, είτε από δυο φράσεις που θα ακούσω να μου λένε. Βέβαια το αν είναι σωστό ή όχι να κρίνουμε τον άλλον τόσο άμεσα είναι άλλο ζήτημα. Λογικά δεν είναι εκτός πια κι αν κάποιος είναι φυσιογνωμιστής και δεν πέφτει ποτέ έξω.

Αυτό που προσπαθεί να εξηγήσει η Νεράιδα είναι πως δε σκέφτονται όλοι οι άνθρωποι με τον ίδιο τρόπο, απλώς υπάρχουν κάποιοι πιο παρορμητικοί με άμεση αντίδραση στο ερέθισμα και άλλοι που δεν τους νοιάζει τόσο και λειτουργούν διαφορετικά, δηλ. αδιαφορούν για τον απέναντι και, εάν τους δοθεί η ευκαιρία να τον γνωρίσουν, τότε και μόνο τότε εκφέρουν μέσα τους άποψη. Η Νεράιδα π.χ. μένει απλώς στη σκέψη <<τι σκατο-κακομούτσουνος είναι αυτός>> ή ότι <<είναι αγενής>> ενώ άλλοι (όπως ο Δόκτωρας κι εγώ στην προκειμένη) το προχωράμε ένα βήμα παραπέρα ασυνείδητα και μας βγαίνει αντιπάθεια. Απλό!

Έχει τύχει εγώ να τα παίρνω στο κρανίο επειδή παρατήρησα κάποιον πελάτη στο διπλανό τραπέζι να είναι αγενής προς το σερβιτόρο και να μου έρχεται να του χώσω μπουνιά. Σπάζομαι όταν κάποιος δεν έχει τρόπους και φέρεται στο σερβιτόρο σαν δουλάκι του. Κι όμως, όταν το λέω στο φίλο δίπλα μου με κοιτάει σαν εξωγήινη λέγοντάς με λεπτολόγο και υπερβολική και μη μπορώντας να κατανοήσει γιατί ασχολούμαι και θυμώνω με τους άσχετους. Είναι θέμα οπτικής γωνίας

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 18:52, 06-03-10:

Oύτε αυτό ακριβώς Madrugada. Κακομούτσουνος δεν με νοιάζει καθόλου αν είναι κάποιος. Είναι κάτι πολύ βαθύτερο όμως που νοιώθω αμέσως όταν τον βλέπω, κάτι πέρα και έξω από την ομορφιά όπως έγραψα, κάτι πολύ βαθύ που έχει να κάνει με το ύφος και τα μάτια του κυρίως, την αύρα και την φυσιογνωμία του. Το ντύσιμο με βοηθάει επίσης πολύ, όχι όμως ότι τον κρίνω από το ντύσιμο, αλλά μαζί με την φυσιογνωμία και μερικά λόγια που προδίδουν τις απόψεις του, μου αρκεί τις περισσότερες φορές να βγάλω άμεσα συμπέρασμα. Π.χ όταν δω κάποια γυναίκα ντυμένη κυριλέ που ταυτόχρονα έχει ψυχρό ύφος, που ανάβει με πόζα το τσιγάρο της, που είναι πολύ έντονα μακιγιαρισμένη, που μιλάει κάπως κλπ, ξέρω ότι αυτή δεν είναι για μένα γιατί πολύ απλά δεν συμπαθώ αυτές τις γυναίκες. Απλά κοιτάζω μέσα στα μάτια και νοιώθω ότι πιάνω πολλά, όπως κι αν δω κάποια απέναντι μου που μου δίνει την εντύπωση ότι μου παίρνει συνέντευξη ή ότι χωρίς να την έχω ξαναδεί ποτέ, μου κάνει αδιάκριτες ερωτήσεις όπως για παλιότερες σχέσεις (πολύ συχνή αδιάκριτη ερώτηση σε πρώτο ραντεβού με γυναίκες) με ενοχλεί πάρα πολύ. Αντιπαθώ γενικά ιδιαίτερα τους αδιάκριτους ανθρώπους και τους αγενείς, όπως αντιπαθώ πολύ τους ακραίους συντηρητικούς και πολύ κυριλέ τύπους. Δίνω μεγάλη σημασία στην ευγένεια, αλλά όχι στην ψεύτικη ευγένεια, για παράδειγμα θεωρώ πολύ όμορφη και συμπαθητική μια καπνίστρια που θα με ρωτήσει "θα σε πείραζε να καπνίσω ;". Θα της πω όχι, παρακαλώ κανένα πρόβλημα, αν και δεν μου αρέσει ιδιαίτερα ο καπνός στα μάτια μου, άμα με πειράξει θα σας το πω. 'Ομως αν της πω ότι εγώ δεν καπνίζω συχνά και μου πει με ύφος "πολύ περίεργο" ή "το περίμενα" (που το έχω ακούσει κι αυτό), θα την αντιπαθήσω άμεσα, οι λεπτομέρειες δείχνουν πάρα πολλά.

Κάποτε δούλευα σε ένα χώρο που κατά κάποιο τρόπο ήμασταν υποχρεωμένοι να κάνουμε ένα είδος show. Εκεί λοιπόν φορούσα κοστούμι αναγκαστικά και έπρεπε να λέω κάποια λόγια με συγκεκριμένο τρόπο, να μιλάω πολύ, να χομογελάω αρκετά και γενικά να είμαι φιλικός και ευχάριστος με όλους ανεξαιρέτως γιατί έτσι ήθελε η διεύθυνση. Τότε οι συνάδελφοι ήταν όλοι υποχρεωμένοι όπως κι εγώ να φέρονται περίπου με τον ίδιο τρόπο. Κάποιοι από αυτούς όμως δεν φέρονταν με τον ίδιο τρόπο. Εγώ και μια κυρία ήμασταν τα μαύρα πρόβατα, επειδή είχαμε αυτό που περιγράφει η Madrugada, δηλ. τον παρορμητισμό, την άμεση κρίση και ανεπτυγμένο μέσα μας "αυτός μου αρέσει", "αυτός καθόλου" και δεν θα υποκριθώ ούτε λεπτό και με την πρώτη που δω κάτι που αντιβαίνει στις αρχές μου την κάνω χωρίς δεύτερη σκέψη. 'Ημασταν λοιπόν πολύ ευγενείς αλλά όχι ψεύτικοι. Κάποιος νέος που δούλευε επίσης εκεί ήταν πολύ αλαζονικός και υπερόπτης. Κάτι μου έλεγε ότι δεν υπάρχει πιο ματαιόδοξο και κενό άτομο από αυτόν. Μόλις τον είδα για πρώτη φορά, ένοιωσα βαθύτατη αντιπάθεια εντελώς ανεξήγητη. Τις επόμενες μέρες απλά επιβεβαιώθηκα όταν όντας ίσος μου σε πόστο - κατά ομολογία των διευθυντών μάλιστα πολύ πιο κακός πωλητής από μένα - μου ζήτησε να του φτιάξω καφέ ενώ ήταν μπροστά η κοπέλα του και μιλούσαν επί ώρα μεταξύ τους, λες και ήμουν απών. Φυσικά εγώ δεν μπορούσα να μπω στην συζήτηση επειδή αυτά που συζητούσαν με θράσος ήταν προσωπικά τους !! Εγώ τότε του είπα ένα απλό "όχι, δεν φτιάχνω". Από τότε δεν ανταλλάξαμε ούτε μια κουβέντα πέρα του καλησπέρα - καλημέρα. Επιπλέον ο κύριος απολύθηκε μετά από λίγο καιρό. Κανείς δεν είχε προβλέψει την τύχη του εκτός από εμάς τους δυο, και τίποτε δεν πρόδιδε την αλαζονική συμπεριφορά του εκτός από την αντιπαθέστατη φυσιογνωμία που χαρακτηρίζει κάθε νάρκισσο αεράτο ζεν πρεμιέ τυχιδιώκτη της κακιάς ώρας (για να μην πω ζιγκολό). Γιατί αυτό ήταν.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 06-03-10 στις 20:52. Αιτία: συγχώνευση μηνυμάτων
Παράθεση

trip

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη trip
Ο trip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O trip έγραψε στις 20:42, 06-03-10:

Συμπαθώ το άτομο που:
Παίρνει το αυτοκίνητό μου, να το παρκάρει. Μου το φέρνει στην είσοδο, όταν θέλω να φύγω.
Το πρωί μου φέρνει τον καφέ στο γραφείο μου. Μου μαγειρεύει ή μου φέρνει το φαγητό που θέλω, όταν πεινάσω.
Γράφει για μένα τα κείμενα μου. Μου κάνει μασάζ όταν κουράζομαι.
Πληρώνει τους λογαριασμούς μου (με δικά του λεφτά). Μου αγοράζει καινούριο αυτοκίνητο.
Ακούει τα προβλήματά μου. Μου λέι ότι έχω δίκιο σε όλα.
Δεν μου λέει τα δικά του προβλήματα. Μιλάει κατά παραγγελία.
Γενικά συμπαθώ τα άτομα που έχουν δυνατή προσωπικότητα!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 20:48, 06-03-10:

π.χ σε ενα φειμ στορυ ηταν καποια Ασπα...ε εγω τη γουσταρα, ενω οι περισσοτεροι εκνευριζονταν και μονο με το βλεμμα της.

Κι εγω την πηγαινα την Ασπα!
Και τη Σωσω απο τα Εγκληματα!!

Παράθεση

dragon-r (rafaella)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dragon-r
H rafaella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H dragon-r rafaelito ........ έγραψε στις 13:28, 09-03-10:

χμμμμμμμμμ
αυτη η καλη αυρα που εχει
να με κανει να αισθανομαι οτι μπορω να τον εμπιστευτω

Παράθεση

dark angel (μια ξενη!)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dark angel
H μια ξενη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H dark angel έγραψε στις 15:25, 17-03-10:

ενα λεπτο αν θα κοιταξεις καποιον καταλαβαινεις τι χαρακτηρας μπορει να ειναι απο τις κινησεις το χαμογελο την φωνη
αλλα αυτο που κανει εμενα να εμπιστευτω καποιον ειναι μια συνομιλια 5 λεπτων θα μιλησουμε για 3 διαφορετικα θεματα θα ακουσω 3 διαφορετικεσ γνωμες και τοτε θα καταλαβω!

Παράθεση

sukerakos13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sukerakos13
Ο sukerakos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O sukerakos13 mpravo ... na dw sto derby ti tha ginei. έγραψε στις 17:24, 17-03-10:

συμπαθω τα ατομα που κανουν αυτο που θελουν χωρις να ρωτανε .. να λενε αυτα που νιωθουν..να εχουν δικο τους στυλ και οχι να το παιζουν με στυλακι αλλων ...και ατομα που να εχουν ορεξη οταν μιλανε και φυσικα χιουμορ

Παράθεση

dark angel (μια ξενη!)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dark angel
H μια ξενη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H dark angel έγραψε στις 17:48, 18-03-10:

να μην η να λένε αυτό που νιώθουν μπερδεύτηκα

Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,735 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 20:23, 18-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από dragon-r
χμμμμμμμμμ
αυτη η καλη αυρα που εχει
να με κανει να αισθανομαι οτι μπορω να τον εμπιστευτω
Για τι αυρες λετε μωρε...

Συγγνωμη πως ειναι δυνατον μολις δεις καποιον αμεσως να σου δημιουργησει την αισθηση οτι μπορεις να τον εμπιστευτεις? (!)

Γενικοτερα ποτε δεν βασιζομουν ουτε και βασιζομαι στην πρωτη εντυπωση που θα μου δημιουργησει καποιος,ειτε ειναι θετικη αυτη ειτε οχι.

Νομιζω πως ο χρονος,οι καταστασεις,τα δυσκολα και τα ομορφα πραγματα που θα βιωσεις με καποιον θα σε οδηγησουν στο να πεις οτι "ναι,αυτον τον ανθρωπο μπορω να τον εμπιστευτω". Καμια "αυρα" δεν μπορει να το αντικαταστησει αυτο.

Αρχική Δημοσίευση από dark angel
ενα λεπτο αν θα κοιταξεις καποιον καταλαβαινεις τι χαρακτηρας μπορει να ειναι απο τις κινησεις το χαμογελο την φωνη
αλλα αυτο που κανει εμενα να εμπιστευτω καποιον ειναι μια συνομιλια 5 λεπτων θα μιλησουμε για 3 διαφορετικα θεματα θα ακουσω 3 διαφορετικεσ γνωμες και τοτε θα καταλαβω!
Ποτε γελαμε?

Παράθεση

chrisss

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chrisss
H chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H chrisss γεια χαρα! έγραψε στις 01:00, 19-03-10:

η ενεργεια που εκπεμπει!η αποκαλουμενη αυρα οπως γραφει και πιο πανω...

Παράθεση

gatouni8400 (Χαρά Καλέ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni8400
H Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

H gatouni8400 Δεν είναι εδώ για κανέναν εκτός από..... έγραψε στις 01:22, 19-03-10:

Η ευγένεια που δείχνει..

Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 12:30, 19-03-10:

Η πραότητα του χαρακτήρα του.

Παράθεση

dianechristy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dianechristy
H dianechristy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H dianechristy έγραψε στις 21:25, 19-03-10:

Το πόσο ανοιχτός και καλόκαρδος είναι κάποιος... και αυτό το καταλαβαίνεις από την πρώτη στιγμή που ξεκινάς συζήτηση με κάποιον που μόλις έχεις γνωρίσει... και επειδή βγάζω κάτι πολύ οικείο σε όποιον και αν γνωρίσω κατευθείαν αρχίζουν και μου ανοίγονται και οπότε είναι ποιο εύκολο να τους ψυχολογήσω και να τους συμπαθήσω αν μου κάνουν το "κλικ"...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 21:38, 19-03-10:

Δεν είναι όλοι οι ανοιχτοί άνθρωποι και καλόκαρδοι. Νομίζω οτι αυτό παρεξηγείται. Με το να είναι κάποιος ντροπαλός ή κλειστός ή μοναχικός δεν τον κάνει κακό. Απλά δεν του είναι εύκολο ή επιθυμητό να εκφραστεί.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους