Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,326 μηνύματα σε 74,664 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Η πρόθεση μετράει ή το αποτέλεσμα;

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 08:50, 26-02-09:

Προβληματίζομαι πολλές φορές αν θα έπρεπε να μετράει περισσότερο η πρόθεση ή το αποτέλεσμα των ενεργειών μας. Παρατηρώ ότι τείνω να διαλέγω πάντα αυτό που "συμφέρει" περισσότερο τον άλλο, δηλαδή αν το αποτέλεσμα είναι κακό, κρίνω βάση προθέσως και αν το αποτέλεσμα είναι καλό, βάσει αποτελέσματος. Ωστόσο, ο τρόπος σκέψης μου δεν μπορεί να είναι σωστός, διότι δεν διέπεται από σταθερότητα, οπότε σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα για να δω πώς κρίνουν άλλοι άνθρωποι τις ενέργειες των συνανθρώπων τους μήπως βρω την απάντηση.

Προσπάθησα να παραθέσω κάποια παραδείγματα καλής πρόθεσης - κακού αποτελέσματος και καλής πρόθεσης - κακού αποτελέσματος, μα δυστυχώς δεν μου ήρθε κανένα (για άλλη μια φορά αποδεικνύεται πόσο σκράπας είμαι στο να σκέφτομαι παραδείγματα ). Αν σκεφτείτε εσείς κανένα, παραθέστε το ώστε όσοι απαντήσουν μετά από εσάς να μην απαντήσουν μόνο θεωρητικά, αλλά "τεστάροντας" τον εαυτό τους σε πρακτικά παραδείγματα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:08, 26-02-09:

Για μένα μετράει πάντα η πρόθεση κι όχι το αποτέλεσμα αν και τελικά όλοι και όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος
Για μένα βέβαια αυτό είναι λάθος. Για μένα θα έπρεπε να κρινόμαστε για τις προθέσεις μας αλλά μιας που κανένας εκτός του εαυτού μας δεν ξέρει τις προθέσεις μας (καμιά φορά δεν ξέρει ούτε ο εαυτός μας τις προθέσεις μας), κάτι τέτοιο είναι τελικά αδύνατον. Αρα με μαθηματική ακρίβεια, καταλήγουμε να κρινόμαστε εκ του αποτελέσματος

Ενα παράδειγμα που σκέφτηκα λοιπόν αρκετά καθημερινό
το ψέμα
Μπορώ να συγχωρήσω ένα ψέμα που μου είπαν με πρόθεση να μην με πληγώσει η αλήθεια αλλά φυσικά και δεν μπορώ να συγχωρήσω ένα ψέμα που μου είπαν με πρόθεση να με κοροϊδέψουν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 09:09, 26-02-09:

Αν σου είπαν ένα ψέμα με πρόθεση να σε κοροϊδέψουν και τελικά μέσω διάφορων παιχνιδιών της τύχης κατέληξε να σε οδηγήσει να κάνεις κάτι πολύ καλό για σένα; (κακή πρόθεση - καλό αποτέλεσμα)

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:12, 26-02-09:

Θα εξακολουθώ να μην συγχωρώ το ψέμα, αλλά θα αναφωνήσω ότι τελικά υπάρχει ίσως θεός κι ότι αγαπάει τον κλέφτη και τον ψεύτη αλλά αγαπάει και τον νοικοκύρη
Το ότι εμένα μου βγήκε από τύχη σε καλό δεν αλλάζει την κακή πρόθεση του άλλου, άρα... ε δεν θα τον κάνω παράδειγμα και φίλο μου
Μια ευτυχής συγκυρία δεν αλλάζει το ότι ο άλλος ήθελε να μου κάνει κακό

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 09:21, 26-02-09:

Χμμμ έτσι όπως το θέτεις δεν έχεις κι άδικο.
Ένα άλλο παράδειγμα που μου ήρθε:
Έστω ότι ένας επιστήμονας κάνει μια σπουδαία για την ανθρωπότητα ανακάλυψη, με μοναδικό κίνητρο την υστεροφημία.
Αυτόν πώς θα τον έκρινες;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:16, 26-02-09:

Όταν έδωσα proficiency (πριν αρκετά χρόνια) θυμάμαι ότι ο καθηγητής μου μας είχε πει:
Στα αγγλικά τα πράγματα δεν είναι όπως στο σχολείο. Στο σχολείο μπορεί να κάνεις όλο το συλλογισμό σωστά και το αποτέλεσμα λάθος αλλά να πάρεις καλό βαθμό γιατί "η προσπάθεια μετράει". Εδώ δεν έχει καμία απολύτως σημασία πώς έφτασες στο σωστό αποτέλεσμα (από συλλογισμό ή από τύχη) φτάνει να κυκλώσεις το σωστό κουτάκι.

Αρκετά χρόνια μετά έχω καταλήξει ότι αυτό το πράγμα τελικά γίνεται και στην πραγματική ζωή και όχι μόνο σε ένα διαγώνισμα με κουτάκια. Όλοι εκ του αποτελέσματος κρινόμαστε. Απλώς ο καθένας στο μικρόκοσμό του επιλέγει να "συγχωρήσει" τα "λάθος αποτελέσματα" και να δώσει χώρο στην "προσπάθεια" επιλεκτικά αν θεωρεί ότι κατά κανόνα το πρόσωπο που έφερε το "λάθος αποτέλεσμα" το αξίζει.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη T_Chameleon
Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε στις 11:17, 26-02-09:

Μετράει περισσότερο το αποτέλεσμα από πρόθεση καλά πάει ο κόσμος γίνει δεν γίνει δεν υφίσταται……Για αυτό αποτέλεσμα

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 12:29, 26-02-09:

Αν είναι να επιβάλεις ποινή σε κάποιον, τότε μόνο εκ του αποτελέσματος μπορείς να κρίνεις και απλά η πρόθεση ή όχι επιβαρύνει ή όχι την ποινή.

Αν είναι ο ίδιος να κρίνω κάποιον χαρακτήρα, προτιμώ να τον κρίνω από τις προθέσεις του.

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Επιμηθέας
Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 271 μηνύματα.

O Επιμηθέας έγραψε στις 17:54, 26-02-09:

Οι καλές προθέσεις μετράνε μόνο όταν δεν υπάρχει αρνητικό αποτέλεσμα γιατί δυστυχώς ο δρόμος για την κόλαση είναι στρωμένος με καλές προθέσεις.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 21:11, 26-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Ένα άλλο παράδειγμα που μου ήρθε:
Έστω ότι ένας επιστήμονας κάνει μια σπουδαία για την ανθρωπότητα ανακάλυψη, με μοναδικό κίνητρο την υστεροφημία.Αυτόν πώς θα τον έκρινες;
Μαλλον καλος στην επιστημη του, αλλά χάνει σαν ανθρωπος..

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Αρκετά χρόνια μετά έχω καταλήξει ότι αυτό το πράγμα τελικά γίνεται και στην πραγματική ζωή και όχι μόνο σε ένα διαγώνισμα με κουτάκια. Όλοι εκ του αποτελέσματος κρινόμαστε. Απλώς ο καθένας στο μικρόκοσμό του επιλέγει να "συγχωρήσει" τα "λάθος αποτελέσματα" και να δώσει χώρο στην "προσπάθεια" επιλεκτικά αν θεωρεί ότι κατά κανόνα το πρόσωπο που έφερε το "λάθος αποτέλεσμα" το αξίζει.
Συμφωνω, απλά νομιζω πως το ερωτημα της Λιας ειναι οχι τοσο τι συμβαινει, αλλά τι θα πρεπει να συμβαινει, τι θα ειναι καλυτερο να συμβαινει.

Ισως να μην πρεπει να υπαρχει ενας κανονας για ολα και να εξαρταται απο την περιπτωση. Αν βεβαια θελουμε να κρινουμε καποιον, να σχηματισουμε μια αποψη για ενα ατομο, η ζυγαρια γερνει σαφως προς τα κινητρα. Διοτι το αποτελεσμα αφενος μπορει να μην υπαρξει λογω βαθμου δυσκολιας του εκάστοτε εγχειρηματος, αφεταιρου, μπορει να επηρεαζεται απο πολλους παραγοντες.

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 16:20, 08-07-09:

Ναι εχεις δικιο,κρινουμε τα πραγματα οπως μας συμφερουν...Και εγω κανω τα ιδιο αν και νομιζω οτι συμβαινει ασυναισθητα...Αν εχουμε για παραδειγμα το επιθυμητο αποτελεσμα κοιταμε μονο αυτο και δεν μας ενδιαφερει η προθεση..Ενω,αν το αποτελεσμα δεν μας ικανοποιει τοτε στρεφομαστε στις προθεσεις που υπηρχαν ειτε απο εμας ειτε απο καποιους αλλους...Υπαρχει λαθος σε αυτο;Ισως ναι ισως οχι...Νομιζω θα πρεπει να εξαταζουμε σε οποιαδηποτε περιπτωση τοσο το αποτελεσμα,το οποιο εχει καταλυτικο ρολο,αλλα και τις προθεσεις,αφου αυτες μας δειχνουν ποιους πραγματικα εμπιστευομαστε...Ετσι λοιπον ισως βγαλουμε καλυτερα συμπερασματα...Οποτε το ιδανικο θα ηταν να εχουμε το ζητουμενο αποτελεσμα αλλα να το πετυχαμε και να ειχαμε παντα τις καλυτερες προθεσεις στη διαρκεια της προσπαθειας..Και μην ξεχνας οτι για εσενα ενα αποτελεσμα η μια προθεση μπορει να ειναι σωστα αλλα για καποιον αλλο οχι..Οποτε ειναι υποκειμενικο το θεμα..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους