Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,102 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,203 μηνύματα σε 74,658 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ιδέες για ονομασία, σλόγκαν εταιρείας/επιχείρησης

strategy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη strategy
Ο strategy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O strategy έγραψε στις 20:14, 26-02-09:

Καλησπέρα σας. Στα πλαίσια μιας εργασίας θα ήθελα να ψηφίσεται ποιο σλογκαν από τα παρακάτω σας αρέσει περισσότερο.
1)Enter in a new world in the PCworld.
2) One click, thousands dreams.
3) Enter the PC dream.
4)A PC world, a new world of shopping.
5) It's quick to buy with price fantastic
6) One click and your dreams come true.

Σας ευχαριστώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 21:57, 26-02-09:

Νομιζω καλο ειναι να μας γραψεις περισσοτερα για το τι αφορα η εργασια σου.. προκειται για καταστημα υπολογιστων; και το σλογκαν του που παει; σε τηλεοπτικη διαφημιση, τιτλο σε εντυπο, σε ο,τι διαφημιστικο κυκλοφορησει σχετικα; γουατ;

Εκ πρωτης οψεως μου φαινονται λιγο ανεμπνευστα.. Δοκιμασε να παιξεις με τις λεξεις, να βρεις ενα λογοπαιγνιο, να χει μια τσαχπινια γενικως.

Αυτα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

strategy

Νεοφερμένος

O strategy έγραψε στις 22:05, 26-02-09:

Ναι συγνώμη παράλειψή μου να αναφέρω το θέμα που αφορά η εργασία. Η εργασία αφορά την δημιουργία μιας ηλεκτρονικής επιχείρησης που πουλάει υπολογιστές και γενικά ότι έχει να κάνει με νέες τεχνολογίες. Η εταιρία έχει την ονομασία pcworld.
Το σλόγκαν γενικά για όλους τους χώρους είτε είναι τηλεοπτική διαφήμιση είτε εφημερίδα κ.α.
Οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή για σλόγκαν.

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 22:18, 26-02-09:

Απλα μου φαινονται ολα λιγο φλατ του τυπου "PC world, your world" (δεν το γραψες, αλλα ειναι της ιδιας λογικης.. δεν εχει κατι για να καρφωθει στον αλλο, ειτε ως εξυπνο, ειτε ως βαρυγδουπο..)

Νομιζω οτι πρεπει να το δεις και λιγο καλυτερα κειμενικα, αυτο το "It's quick to buy with price fantastic" μου χτυπαει ασχημα στο αυτι.

Γιατι αληθεια το σλογκαν στα αγγλικα;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

strategy

Νεοφερμένος

O strategy έγραψε στις 22:43, 26-02-09:

Για να συνδυαστεί με το όνομα της εταιρίας χρησιμοποιούνται τα αγγλικά. Κάτι για ελληνικό δεν ξέρω τι να σου πω;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 23:34, 26-02-09:

One click, thousands dreams.
κανει μπαμ,ετσι απλα..τα άλλα είναι πολυ κλασσικα και κοιμιζουν...βαρεταάααααααααα
κατα τη γνωμη μου βεβαια..

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 03:05, 27-02-09:

Πρεπει να πω πως το "c l i c k" , μοιαζει με dick και εχει πλακα

Εγω θα αλλαζα και το ονομα της εταιρειας. Pc world ειναι τραγικα κοινοτυπο. Και ειναι και το περιοδικο.

Αφου θα εχετε πωλησεις υπολογιστων και gadjets θα μπορουσε να μπει κατι σεεεεε...."Pc world. A world of choices" πχ..

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

strategy

Νεοφερμένος

O strategy έγραψε στις 07:49, 27-02-09:

Καλημέρα Άγγελε και Lorien. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Lorien ευχαριστώ και για τις προτάσεις που έκανες! Το ότι ίσως είναι χρησιμοποιημένο ένα τέτοιο όνομα για εταιρία ναι μπορεί να είναι κοινότυπο αλλά αν το σκεφτείς και όμως από άλλη οπτική μπορεί και κάποιος να το θυμάται και πιο εύκολα επειδή θα του θυμίζει κάτι. Το καινοτόμο και το διαφοροποιημένο κάποιες φορές δεν είναι και σίγουρα εύστοχο ή θα συμβάλλει στην επιτυχία.Τι λες;
Μήπως σου άρεσε κάποιο σλόγκαν από αυτά που αναφέρω στην αρχή, έστω και λίγο ;

Ευχαριστώ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη strategy : 27-02-09 στις 07:58.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 07:58, 27-02-09:

Προσωπικά μάλλον το δεύτερο μου άρεσε περισσότερο, αν και συμφωνώ ότι είναι κοινότυπα. Επιπλέον τα 1,2,5 είναι και συντακτικά/γραμματικά λάθος.
Και όχι, το κοινότυπο δεν το θυμάσαι πιο εύκολα, απεναντίας, το μπερδεύεις με όλα τα υπόλοιπα που σου θυμίζει.
Ναι, υπαρχουν επιτυχημένες εταιρείες με κοινότυπα ονόματα/taglines αλλά στην πλειονότητα τους είναι αυτές που τα έκαναν κοινότυπα!

Προσπάθησε να μην πέφτεις στη λούμπα που πέφτουμε ΟΛΟΙ όταν μας κάνουν κριτική στη δουλειά μας. Πολλές φορές μου έχει τύχει να απορρίψω μια αρνητική κριτική και να απαντήσω με χίλιες δύο ενστάσεις, και μετά από χρόνια, όταν πλέον είχα προχωρήσει, οπότε δεν με "έτσουζε" τόσο να έχω κάνει λάθος στο συγκεκριμένο project, να διαπιστώσω ότι αυτός που την έκανε είχε δίκιο.

Αλήθεια, τι σπουδάζεις αν επιτρέπεται;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 17:21, 27-02-09:

Διαφήμιση .
Ας προσφέρω λοιπόν κι εγώ τον όβολον μου . Παλιά μας τέχνη κόσκινο ή μάθε τέχνη κι άς την , κι άμα πεινάσεις .. μη τυχόν και τη πιάσεις θα πεινάσεις πιο πολύ !!

Στο θέμα σου λοιπόν , πρώτον όχι αγγλόφωνο κείμενο εκτός κι αν σας ζητήθηκε.
Καμιά επιχείρηση στην Ελλάδα δεν χρησιμοποιεί αγγλόφωνο κείμενο εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις . Στόχος της διαφήμισης είναι να αγγίξει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κοινό οπότε αυτό που θες είναι κείμενο που θα μείνει στο μυαλό του άλλου . Δες το : με μια βόλτα στον …. Ή το τσάμπα πήγα Τόκιο . Κοκοψίνια , ψιψιψίνια … άκρως πετυχημένες καμπάνιες.
Δεν θες ποιητικές αναφορές σε τέτοιο καταναλωτικό προιόν . Δεν είναι κολώνια , υπολογιστές πουλάει ο άνθρωπος . Πρέπει το κείμενο να είναι άμεσο ούτε dreams ,fantastic , true , και δεν συμμαζεύεται . Απλό . Πιασάρικο. Εύκολο στο να εντυπωθεί στο κοινό.

Ας σου προτείνω μερικά .
Αν φτιάχναμε βέβαια και το στόρι του διαφημηστικού θα ήταν πιο εύκολο . Θα το τολμήσω .
Αλήθεια πως θα το παρουσιάσεις , μόνο γραπτώς ? Δε θα κάνεις σκίστο , προσχέδιο , πάουερ πόιντ κάτι βρε αδελφέ ?
Αν σας έχει αφήσει ελεύθερους στην επιλογή ο καθηγητής , θα σου πρότεινα να το γυρίσεις σε βίντεο , θα εντυπωσιάσεις , και θα φανείς πιο οργανωτικός τουλάχιστον .

Κοίτα ένα παράδειγμα

1 ) Αγχωμένη γιαγιά εισέρχεται σε ζαχαροπλαστείο και απευθύνεται στον υπάλληλο
- Αχ , βοηθείστε με σας παρακαλώ , ξεσκόνιζα χτες τον υπολογιστή του εγγονού μου και δεν ξέρω τι έκανα αλλά όλο το βράδυ τσίριζε πως του έσβησα όλα τα κούκις . Μήπως έχετε φρέσκα να του πάρω ???

Δυνατή μουσική , και βλέπουμε έναν νεαρό ή νεαρά όχι μοντέλα αλλά φάτσες της διπλανής πόρτας ώστε να μπορεί να ταυτιστεί ο καταναλωτής να λέει :

<< Κάνε κλικ … στους υπολογιστές ή στο πισι γουρλντ ( αν επιμένεις για τον τίτλο )
Μπλα – μπλα μπλα ( δλδ εδώ λες διάφορα περί προιόντων , τιμών κλπ ) >>

Άντε να σου δώκω άλλη μία

Νεαρός μπαίνει μέσα στο δωμάτιο του και βλέπει τη μαμά του να κλαίει
- Τι έπαθες ρε μάνα τη ρωτάει ?
- Μου είπε ο θείος σου ο Τάκης ότι ο πατέρας σου μιλάει στο μου-σου-ξου με μια ζωντοχήρα αντιπρόσωπο στη δουλειά του . Κι όταν τον ρώτησα τι είναι αυτό το μου – σου- ξου
- Μσν το λένε ρε μάνα
- Δε θέλω να μου πεις πως το λένε παιδάκι μου , αλλά πως θα κάνω κλικ, γιατί με είπε « κάνε κι εσύ καημένη κλικ , να δεις τι γίνεται » ( μυξόκλαμα ) 2 ώρες τώρα είμαι εδώ κοπανάω τον υπολογιστή , τον σκουντάω κλικ δεν ακούω . Τι θα κάνω μου λες ??

Πάλι νεαρός , νεαρά κλπ, κλπ,
Κάνε κλικ ( βάζεις και τον τύπο να κλείνει το μάτι ώστε να συνδυαστεί το κλείσιμο του ματιού με το κλικ και να εντυπωθεί καλύτερα ) κλπ, κλπ.

Αυτά .
Δεν έχω άλλη έμπνευση .
Δεν μεταδίδω άλλο .

ΥΓ : Στη θέση του κλικ , μπορείς να παίξεις με τις έννοιες « ποντίκι » κλπ, και να φτιάξεις έξυπνα και πρωτότυπα κείμενα .
ΥΓ2 : Καλή επιτυχία στην εργασία σου και στις σπουδές σου .

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 20:47, 25-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από strategy
Καλησπέρα σας. Στα πλαίσια μιας εργασίας θα ήθελα να ψηφίσεται ποιο σλογκαν από τα παρακάτω σας αρέσει περισσότερο.
1)Enter in a new world in the PCworld.
2) One click, thousands dreams.
3) Enter the PC dream.
4)A PC world, a new world of shopping.
5) It's quick to buy with price fantastic
6) One click and your dreams come true.

Η λύση βρίσκεται πάντοτε στην σύνθεση...

"Α pc world. One click, enter
to buy a new world of thousand dreams"

Δεν ξέρω πως σας φαίνεται σαν σλόγκαν,
δεδομένου πως είναι ειρωνία να μπαίνει το "αγοράζω"
μαζί με το "όνειρο" στην ίδια πρόταση.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

92natalia92 (Ναταλία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη 92natalia92
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Λάρισα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H 92natalia92 έγραψε στις 00:26, 29-04-09:

γεια σας..
θέλω να ανοίξω ένα παραδοσιακό καφενείο σε ένα χωριό...
θα μπορούσατε να μου προτείνετε ονόματα??

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 00:43, 29-04-09:

Με δεδομένα ότι η ηλικία των πελατών θα είναι μεταξύ 35-65 και θα σερβίρονται ελληνικοί καφέδες και μπύρες

1. Καφενείον "Του κυρ Κώστα" (τέτοιο όνομα έχουν συνήθως οι καφεντζήδες)
2. Καφενείον "Στου παράδεισου την πόρτα"
3. Καφενείον "Ο Σταύρος" (πάντα μου άρεσε αυτό το όνομα και κάνει για καφενείο)
5. Καφενείον "Η ωραία Σπάρτη" (μπορείς να βάλεις ότι πόλη θες το ίδιο κάνει. Βέβαια αν είσαι στα Χανιά μην βάλεις "Το ωραίο Ηράκλειο", τζιζ)
6. Καφενείον ""Τι 30 τι 40 τι 50"
7. Καφενείον "Σουρωμένοι και αλάνια"
8. Καφενείον "Το σπίτι του τρελού" (μπορείς να βάλεις και επιγραφή από κάτω "το αφεντικό τρελάθηκε και δίνει στις 2 μπύρες άλλη 1 δώρο, τρεχάτεεε")

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 00:48, 29-04-09:

Ποιο ειναι το χωριο; Που βρισκεται;
Θα εχει καποιο ιδιαιτερο προϊον, κατι που θελετε να τονισετε;
Διακοσμηση κλπ σε τι υφος;

*Ψηφιζω "Σταυρο" και "Ωραια Σπαρτη"

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 00:52, 29-04-09:

Σε ποιο γεωγραφικό διαμέρισμα ανήκει;
Το ρωτάω γιατί θα ήταν ωραίο να χρησιμοποιούσες την τοπική διάλεκτο.

Για παράδειγμα αν άνοιγα ένα καφενείο στην Πρέβεζα θα το ΄λεγα : "Το Πρεβεζάν΄κο"
Είναι μια προφορά που κοροϊδεύουμε αλλά σε όλους βγαίνει αυθόρμητα
Θα συνέχιζα το ίδιο μοτίβο και στους καταλόγους

εδιτ: Μου ρθε!
"Ο Μπάρμπα Μπίλιος" (είχε ένα γάλο ποοόλυ μεγάαααλο)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηρώ : 29-04-09 στις 00:59.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 01:53, 29-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από 92natalia92
γεια σας..
θέλω να ανοίξω ένα παραδοσιακό καφενείο σε ένα χωριό...
θα μπορούσατε να μου προτείνετε ονόματα??

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1.η αβάσταχτη ελαφρότητα του (ξ)είναι
2.καφέ όλων των χρωμάτων
3.η αμαρτία του παπά
4.ένα καφέ κυρα Βαγγελιώ
5.η πρωτεύουσα της επαρχίας
6.καφές από τον τόπο σου και ας είναι και εσπρέσσο
7.ότι φας ότι πιεις με 1 ευρώ - μπουρμπουάρ
8.η προβιά του λύκου
9.κυριακή πρωί εκκλησία-σάββατο βράδυ εδώ
10.το λημέρι του τσοπάνη
11.τύφλα να έχει ο στάρμπακς
12.ελληνικός , ο καλύτερος παγκοσμίως
13.για μετά τον τρύγο
14.καλαμάκι ή χωρίς ;
15.το ανήσυχο πρόβατο
16.το σπίτι της κουτσομπόλας
17.το μέρος (και όχι η τουαλέτα)
18.το λόμπυ του αγρότη
19.το καφέ της παρηγοριάς για το άδικο της γιαγιάς
20.γραφείο χαρούμενων τελετών
21.ότι σπείρεις θα θερίσεις - ότι ζητήσεις το χουμε
22.αγρανάπαυση χειμώνα - καλοκαίρι
23.ελληνικός εισαγωγής
24.της παπαδιάς το κάγκελο
25.καφεδοκοπτείον το ανάγνωσμα
26.χορεύοντας με τον νίκο
27.η αντιπολίτευση του κακοσερβιρίσματος
28.το δίκιο του αγρότη
29.χώρος λατρείας φραπέ
30.το ευλύγιστο καλαμάκι
31.το στέκι των νομάδων
32.ανόητες αγάπες
33.ζικ ζακ στις νερατζιές
34.η έξοδος του Μεσολογγίου (ή όπως λέγεται το χωριό σου)
35.όχι άλλη ζαχαρίνη
36.τύφλα να έχει το κωλονάκι
37.χίλιες και μία γεύσεις
38.ούτε νηστεύουμε ούτε ληστεύουμε
39.ολ ντέι απογευματινό στέκι
40.η κηδεία της ακρίβειας
41.η σφιγγοφωλιά
42.η αγία νύχτα
43.τοίχοι χωρίς αυτιά
44.οικονομική κρίση , δηλαδή ;
45.ο σταρ του περιθωρίου
46.κάθε μέρα πανηγύρι
47.της παπαδιάς το κάγκελο
48.50+1 κατασκευαστές φλιτσανιών συνιστούν εμάς
49.το άτιτλο καφέ
50.το θάξιμο του αιώνα
51.το καφέ που είδατε στο chocolat
52.το καφέ της ναταλίας (αντε και καλά στέφανα με τον πουριτανό δήμαρχο-Ρώμα)
53.εδώ μπήκες ;
54.μια γουλιά και τέζα
55.ένας θησαυρός που δεν κρύβεται
56.χαλασμένο τηλέφωνο
57.σόδομα , γόμορα και λοιπές καταστάσεις
58.η αδυναμία του τσολιά
59.ένας πίνει , δύο μεθούν
60.πάρτυ με ούζα
61.το λυκόφως
62.νοικοκυρές σε απόγνωση : οι άντρες σας είναι εδώ
63.δύο λαλούν και πληρώνουν για έναν
64.τάβλι ινσάιντ
65.jukebox με άποψη
66. -κουράστηκα....

...... - ε μπες εδώ μέσα

17 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Cyber

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Cyber
H Cyber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Cyber έγραψε στις 15:23, 03-06-09:

Καλησπέρα!

Είμαι στην διαδικασία έναρξης εταιρίας η οποία θα ασχολείται με τα εξής:
δημιουργία ιστοσελίδων, φιλοξενία ιστοσελίδων, ψηφιοποιήσεις και ίσως και συντήρηση υπολογιστών (αντίστοιχα στα αγγλικά webdesign-development, digitalization, hosting and pc support).

Δυστυχώς δεν έχω βρει κάποια ονομασία η οποία να μου αρέσει, να είναι καινοτόμα, να μπορεί να το συγκρατεί κάποιος εύκολα κλπ κλπ.
Το μόνο που έχω σκεφτεί μέχρι στιγμής είναι Digi-Web και κάτι παρόμοιες ονομασίες οι οποίες είναι πολύ κοινότυπες.

Το όνομα μπορεί να είναι αγγλικό ή και ελληνικό.
Έχει κανείς καμία πρόταση?

Ευχαριστώ!

Παράθεση

haris80cr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη haris80cr
Ο haris80cr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O haris80cr έγραψε στις 11:37, 11-07-09:

Γειά χαρά σε όλους σας,
είμαι νέος στο site αλλά οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι πάρα πολύ θετικές. Μπράβο!

Στο θέμα μου τώρα.
Ξεκινάω μαζί με τρείς συνεργάτες μία νέα επιχείρηση με σκοπό την παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών σε επιχειρήσεις αλλά κυρίως την σύνταξη μελετών για ευρωπαϊκά επιχορηγούμενα προγράμματα (ΕΣΠΑ, αναπτυξιακό νόμο, νεανική-γυναικία επιχειρηματικότητα, νέοι αγρότες κτλ).

Ονόματα έχω βρεί μερικά αλλά μου φαίνονται κάτω του μετρίου και εδώ θα ήθελα την κριτική σας και τις προτάσεις σας.
έως τώρα το καλύτερο φαίνεται να είναι το
ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΚΡΗΤΗΣ αν και παραθέτει αμέσως στο θέμα είναι κάπως κοινότυπο.
Αυτό που σκεφτόμουν είναι συνδιασμός μίας αρχαίας ελληνικής λέξης ή και αγγλικής (με ελληνικές ρίζες) με την λέξη ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗ. "___________ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗ"

Όλες οι προτάσεις είναι καλοδεχούμενες. Λατρέυω το brainstorming! δεν υπάρχουν χαζές ιδέες. Από τα μικρά και τα απλά ξεκινάνε όλα.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

"σκέψου σαν σοφός και επικοινωνησε σας απλός ανθρώπος"
Χάρης από Ηράκλειο Κρήτης

Παράθεση

haris80cr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη haris80cr
Ο haris80cr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O haris80cr έγραψε στις 22:19, 13-07-09:

Υπάρχει μια ιδέα για "ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΡΗΤΗΣ"...

Τι πιστεύετε για αυτό το όνομα?

Συμβουλοι Επιχειρήσεων Κρήτης Vs Αναπτυξιακό Κέντρο Κρήτης

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:21, 13-07-09:

Γιατί στο όνομα θες ντε και καλά το Κρήτης;
Υ.γ.: Το "Αναπτυξιακό κέντρο" το θεωρώ πιο πρωτότυπο

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:22, 13-07-09:

Αν έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα στα δύο, θα διάλεγα το πρώτο (Σύμβουλοι επιχειρήσεων Κρήτης). Το άλλο σε κάνει να αναρωτιέσαι τι στο καλό είναι ένα "Αναπτυξιακό κέντρο" και τι κάνει, πράγμα που δεν είναι και τόσο καλό για μια επιχείρηση στο ξεκίνημα.

Παράθεση

enitron9497

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη enitron9497
Ο enitron9497 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O enitron9497 έγραψε στις 09:34, 27-07-09:

Καλημέρα...είμαι καινούριο μέλος αλλά θα ήθελα πολύ να παραθέσω και τη δική μου άποψη...συγγνώμη αλλά το πρώτο είναι αρκετά συνηθισμένο, το έχουμε ακούσει από όλους και δεν πρόκειται να τραβήξει την προσοχή κανενός! Κατά την δική μου ταπεινή άποψη το one click,thousands dreams είναι καλύτερο...απευθύνεται σε όλους, ο καθένας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά ανάλογα με τα ενδιαφέροντά του...είναι λακωνικό και γενικά πιασάρικο! Καλή συνέχεια στην εργασία σου και καλή επιτυχία...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 09:54, 27-07-09:

@enitron,

Συμφωνώ μαζί σου, ωστόσο για το marketing θεωρείτε κακή ιδέα να μην μπορείς να ελέγξεις ή να μην γνωρίζεις με ποίον τρόπο αντιλαμβάνεται ο καταναλωτής το μήνυμα. Ωστόσο στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν νομίζω να μας δημιουργεί αυτός ο παράγοντας κάποιο πρόβλημα

Παράθεση

enitron9497

Νεοφερμένος

Ο enitron9497 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O enitron9497 έγραψε στις 10:31, 27-07-09:

Νομίζω ότι στην προκειμένη περίπτωση αναφερόμαστε στην προώθηση ενός ολόκληρου κλάδου, στη βιομηχανίας Η/Υ και ότι συμπεριλαμβάνει αυτός οπότε το μήνυμα δεν θα έπρεπε να είναι συγκεκριμενοποιημένο...εκτός και αν η εργασία αναφέρεται αποκλειστικά στην προώθηση των ηλεκτρονικών πωλήσεων οπότε το μήνυμα σαφώς θα έπρεπε να είναι ελεγχόμενο και εστιασμένο!Στην προκειμένη περίπτωση,ένα ευπροσάρμοστο σε όλα τα επίπεδα μήνυμα που αφορά όλες τις ηλικιακές ομάδες είναι ιδανικό(κατά την δική μου πάντα άποψη...που μπορεί φυσικά να είναι και λανθασμένη.Άλλωστε,όλα φαίνονται εκ του αποτελέσματος)...
Πάντως σ' ευχαριστώ πολύ για την παρατήρησή σου...

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 10:48, 27-07-09:

Στην προκειμένη περίπτωση,ένα ευπροσάρμοστο σε όλα τα επίπεδα μήνυμα που αφορά όλες τις ηλικιακές ομάδες είναι ιδανικό
Ωραίο "θέμα" ... Η τμηματοποίηση της βιομηχανίας υπολογιστών πρέπει να γίνει (και) με κριτήριο την ηλικία;

Με ένα brainstoming ενός λεπτού, εγώ δεν θα χρησιμοποιούσα την ηλικία σαν κριτήριο. Αφού όλες οι ηλικίες χρησιμοποιούν με τον ίδιο τρόπο τους Η/Υ για δουλεία, με τον ίδιο τρόπο για ψυχαγωγία και με τον ίδιο τρόπο για gaming.

Παράθεση

enitron9497

Νεοφερμένος

O enitron9497 έγραψε στις 11:53, 27-07-09:

Την χρήση μπορεί να την μάθει ο καθένας...τα βήματα μπορεί να είναι κοινά,αλλά την διαφήμιση δεν την αφορά μονάχα το τεχνικό μέρος, αλλά και η αντίληψη... Πίστεψέ με τελείως διαφορετικά αντιλαμβάνονται δυο άτομα την ίδια εργασία...με τελείως διαφορετικό τρόπο θα έπαιρναν ευχαρίστηση από ένα παιχνίδι ένας ενήλικας και ένα παιδί, κάθε ενέργεια ακόμα και η ίδια αντιπροσωπεύει κάτι διαφορετικό για τον καθένα μας...Άλλωστε θα ήταν ανούσια κάθε μας προσπάθεια πάνω στη προώθηση και στην διαφήμιση αν δεν παίρναμε σαν κύριο παράγοντα τον ηλικιακό...Απλά παραθέτω μια ερώτηση στον κάθε ένα από εμάς:το ίδιο πράγμα σημαίνει ο Η/Υ για ένα 20χρονο και για ένα 50χρονο ? ?και κατά συνέπεια παραθέτω ακόμα μια...οι ίδιες οι εταιρίες που απαρτίζουν τη βιομηχανία των Η/Υ δεν λαμβάνουν υπόψιν τους τον ηλικιακό παράγοντα? Δεν κατασκευάζουν Η/Υ εστιασμένης μορφής? Συγγνώμη απλά έχω να αναφέρω κάτι τελευταίο και τα συμπεράσματα δικά σας...ο Η/Υ μου είναι ροζ...

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:10, 27-07-09:

Πρόσεξε, αναφερόμουν στην "πρώτη" τμηματοποίηση.
π.χ. για την καλύτερη τοποθέτηση στην αγορά των games μπορούμε να εφαρμόσουμε και άλλη τμηματοποίηση. Εξάλλου ο Kotler υποστηρίζει και προτείνει την τμηματοποίηση πολλών επιπέδων.

Απλά είναι λάθος, νομίζω, η δημιουργία επαγγελματικών προγραμμάτων που θα ανταποκρίνονται μόνο σε 40άριδες ή η δημιουργία παιχνιδιών που θα ανταπορκίνονται μόνο σε 15χρόνα.

Παράθεση

aimker

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aimker
Ο aimker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O aimker έγραψε στις 23:56, 27-10-09:

PC World=Price Cut World

Παράθεση

gogo-nikos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gogo-nikos
H gogo-nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H gogo-nikos paidia boitia έγραψε στις 21:48, 18-01-10:

Θέλω να ανοίξω μαγαζί με ήδη δώρων, καλλυντικά και αξεσουάρ. Έχω πελαγώσει δεν ξέρω τι όνομα να βρω. Θέλω κάτι πρωτότυπο, αγγλικό ή κάτι άλλο αλλά να είναι κάπως μοντέρνο, μαγικό και μοντέρνο. Τέτοιο στυλ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 18-01-10 στις 21:55. Αιτία: Greeklish
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,297 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 21:52, 18-01-10:

Experience the present - οπότε παίζεις με τη λέξη present=δώρο αλλά και παρόν

Παράθεση

gogo-nikos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gogo-nikos
H gogo-nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H gogo-nikos paidia boitia έγραψε στις 21:17, 21-01-10:

thanks.... καλό μου ακούγεται... επειδή όμως είμαι σε επαρχία, θέλω να βρω ένα όνομα που να γίνεται κατανοητό εύκολα... Σκέφτομαι να δώσω την ονομασία κάποιας νεράιδας ή λουλουδιού... εσύ τι λες.... πρότεινέ μου μερικά ακόμα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 21-01-10 στις 21:29. Αιτία: Μετατροπή των greeklish
Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 21:35, 21-01-10:

Να του δώσεις το όνομα του ρόδου.

Η μπορείς να το πεις και χρυσάνθεμο...

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 21:39, 21-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Η μπορείς να το πεις και χρυσάνθεμο...
Αυτό θα μοιάζει με όνομα μωρού.

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 21:41, 21-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Αυτό θα μοιάζει με όνομα μωρού.
Όταν τα μωρά μεγαλώνουν αλλάζουν όνομα; Εσένα όταν ήσουν μωρό σε φώναζαν γαρίφαλο και μετά έγινες Γώργος;

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Burp

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Burp
H Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 175 μηνύματα.

H Burp έγραψε στις 21:43, 21-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Experience the present - οπότε παίζεις με τη λέξη present=δώρο αλλά και παρόν
Αυτο βρε συ Χιμέλα ταιρίαζει πιο πολύ σε διαφημιστική καμπάνια

Τι θα λεγες για Υάκινθος;

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 11:19, 28-01-10:

Ή το Νάρκισσος που παίζει και με τον έρωτα της εικόνας του εαυτού μας?

Παράθεση

thanosf

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thanosf
Ο thanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O thanosf έγραψε στις 13:03, 03-02-10:

Κατά την άποψη μου τα ονόματα που χρησιμοποιούμε στις επιχειρήσεις θα πρέπει να είναι απλά, εύηχα και μικρά...
Είναι λάθος πιστεύω σε έναν τίτλο να προσπαθήσουμε να δώσουμε μια πλήρη περιγραφή των δραστηριοτήτων της επιχείρησης μας... Θα πρέπει βέβαια να έχει σχέση με την δραστηριότητα της επιχείρησης το όνομα της...
Έχουμε την πιό πλούσια σε λεξιλόγιο γλώσσα στον κόσμο... Επιχειρήσεις από όλο τον κόσμο χρησιμοποιούν Ελληνικές ή Ελληνογενείς λέξεις σαν τίτλους... Κι εμείς θέλουμε να την αποφεύγουμε γιατί την θεωρούμε μή μοντέρνα!!! Μήπως είναι λάθος αυτό?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lost_Prophet

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lost_Prophet
Ο Lost_Prophet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O Lost_Prophet έγραψε στις 14:07, 03-02-10:

Εμένα μου αρέσει το Ίκαρος στα αγγλικά Ikarus.
Εσύ για τι ακριβώς εταιρία το θες το όνομα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 22:21, 03-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από gogo-nikos
Θέλω να ανοίξω μαγαζί με ήδη δώρων, καλλυντικά και αξεσουάρ. Έχω πελαγώσει δεν ξέρω τι όνομα να βρω. Θέλω κάτι πρωτότυπο, αγγλικό ή κάτι άλλο αλλά να είναι κάπως μοντέρνο, μαγικό και μοντέρνο. Τέτοιο στυλ.
Χρουτς ... χρουτς ...χρουτς .....( ξύσιμο κεφαλιού )
thanks.... καλό μου ακούγεται... επειδή όμως είμαι σε επαρχία, θέλω να βρω ένα όνομα που να γίνεται κατανοητό εύκολα... Σκέφτομαι να δώσω την ονομασία κάποιας νεράιδας ή λουλουδιού... εσύ τι λες.... πρότεινέ μου μερικά ακόμα
Δώρα , αξεσουάρ , δώρα ...χμμμ ..( χρουτς , χρουτς ) και θες να είναι και όνομα ....

Δωροθέα
Αν βρεις καλό γραφίστα να σου φτιάξει το λογότυπο με φαντασία παίζοντας με τις γραμματοσειρές μπορεί να βγει κάτι σε πχ

ΔωροΘέα

ή τεςπα σε όποια χρώματα αποφασίσεις πως θα είναι τα βασικά της επιχείρησης σου , στο λογότυπο , στις τσάντες σου , στις κάρτες κλπ .

( εντάξει μη βαράτε , μπορεί να μην είναι και το ωραιότερο αισθητικά απλά το έβαλα ως που.χου )

Θες κι άλλα δυο ?

Τέρψιχόρη παίζοντας πάλι με γραμματοσειρές Τερψι-Χόρη
Ευτέρπη ... Ευ-τέρπη(ει ) κλπ

Τέλος ανάλογα σε ποια περιοχή βρίσκεται το μαγαζί μπορείς να παίξεις με το όνομα κάποιας νεράιδας ή αρχαίας Θεάς του τόπου , ή ίσως με κάποιο τοπωνύμιο .
Και κάτι ακόμα ... αντι της λέξης καλλυντικά καλύτερα βάλε τη λέξη ψιμύθια μμμ , .. σου βρήκα και στιχάκι για
διαφήμιση : ψιμυθια , χίλια δυο μυστικά της ομορφιάς και παραμύθια

Ελπίζω να βοηθήσαμε
Καλές δουλειές εύχομαι !

Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 00:42, 04-02-10:

Υπάρχει ένα παρακμιακό μαγαζί εδώ που λέγεται Δωροδοκία! Μου τη σπάει γενικώς αλλά το όνομα μου φαίνεται cool!

p.s. Μελιώωωω is baaaaack

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 18:00, 05-02-10:

Γεια σου Γωγώ και Νίκο , αν και δεν επιτρέπεται 2 μέλη να χρησιμοποιούνε τον ίδιο λογαριασμό

Αστειάκι για να σπάσω τον πάγο , συνεχίζω : Τα ελληνικά δεν μένουνε στο μάτι και με τα αγγλικά , ιδίως στην επαρχία , και μάλλον δικαίως γελάει και το παρδαλό κατσίκι , οπότε θα προτείνω κάτι που συμπτωματικά αντιτίθεται και αυτό στους όρους χρήσης του φόρουμ : greeklish .

Αν το μαγαζί έχει συνηθισμένα προιόντα , χωρίς προσωπικό μεράκι στην διαλογή και την προώθηση , δεν έχω καμία ιδέα

Αλλιώς , αν επιχειρήσετε να καινοτομήσετε , προτείνω το σπανιότερο των λουλουδιών , αφού θέλεις και όνομα λουλουδιού :
i mauri toulipa

αυτά , πάω να συνεχίσω την ανάγνωση Αλ. Δουμά

π.σ. το δώρο μου , καλλυντικό ή αξεσουάρ , στείλτο με π.μ.

Παράθεση

Revolution_Web

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Revolution_Web
Ο Revolution_Web αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Revolution_Web έγραψε στις 00:10, 23-11-11:

Καλησπέρα σας,
Ετοιμάζω ένα τουριστικό οδηγό για μια περιοχή στη Ελλάδα, και έχω
κολλήσει στο Ελληνικό slogan. Δε μπορώ να ταιριάξω κάτι. Θα ήθελα αν κάποιος φίλος ή φίλη
εδώ μέσα έχει καμιά ιδέα να προτείνει ευπρόσδεκτη

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος πρόκειται για τα νησιά του Βορειοανατολικού Αιγαίου και
το πόρταλ θα παρσουσιάζει τις εξής πτυχές..

Το πορταλ θα έχει ως στόχο "τουρίστες", οικογένειες, ηλικιωμένα και νεαρά ζευγάρια για ήρεμες και χαλαρωτικές διακοπές στα νησιά. Όχι τον άσχημο τουρισμό των Μαλίων και Φαληράκι. Τουρίστες που θέλουν να είναι κοντά στη φύση, να κάνουν πεζοπορίες, παρατήρηση πουλιών, να επισκεφθούν τα μικρά γραφικά ψαροχώρια και τους παραδοσιακούς οικισμούς στα βουνά και γενικά να συνδυάζουν τα βουνά και τα δάση που υπάρχουν στα νησιά μας, με τη θάλασσα που βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από αυτά.
Το κεντρικό concept λοιπόν του πορταλ είναι «Επιστροφή στην παράδοση»

Τα κοινά γνωρίσματα των νησιών είναι ότι ακόμη είναι παρθένα, έχουνε αρκετό πράσινο και δάση και ακόμη πιο συγκεκριμένο κοινό στοιχείο είναι η ελιά σε όλα… Ένα ακόμη κοινό στοιχείο τους είναι τα παραδοσιακά τραγούδια, τα οποία αν ακούσετε είναι παρόμοια, όπως και τα προιοντα τους.
Άρα λοιπόν στο μυαλό μου μέσα έχω συνδυασμό βουνό-θάλασσα-παράδοση-ηρεμία- φύση..

Το Αγγλικό σλόγκαν θα είναι "Escape from modern era"

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Νίκος

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aggi92 (Angeliiiiiique ^^)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aggi92
H Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H aggi92 χωρίς καμία υποψία σκέψης έγραψε στις 11:39, 23-11-11:

''Ψήνεσαι για διακοπές στο χωριό?''

δν είναι ιδαίτερο αλλά so be it!

^.^καλή επιτυχία!

ή και ψinεσαι* χοχο για να δείξουμε ότι είναι κ της μοδός!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

gmagkan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gmagkan
Ο gmagkan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O gmagkan έγραψε στις 01:23, 05-04-12:

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες είμαι νέο μέλος στο e-steki.gr ευχαριστώ το σαιτ που μου δίνει την ευκαιρία να μοιραστό με όλους εσάς το όνειρο μου μετά από δύσκολες στιγμές που έχω περάσει και εγώ στην ζωή μου όπως και πολλοί άνθρωποι, το όνειρο μου γίνετε σιγά σιγά πραγματικότητα. Έχω κολλήσει στην ονομασία του μαγαζιού το μαγαζί έχει να κάνει με ηλεκτρονικό και ηλεκτρολογικό υλικό, ΠΧ θα πουλώ από λάμπες καλώδια κεραίες ραδιοφονακια πρίζες μικροηλεκτρικά μέχρι τα πάντα και για υπολογιστές και σέρβις υπολογιστών. Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια που θα μου δώστε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skylofili
H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 09:55, 05-04-12:

καλή επιτυχία στη δουλειά σου (τι λένε? καλορίζικη?)
δεν έχω να σου προτείνω ονομασία, αλλά τώρα που το σκέφτομαι, δεν δίνω ποτέ σημασία στην ταμπέλα του μαγαζιού, αλλά πιο πολύ στη βιτρίνα, καμιά αφίσα με προσφορά.. δηλαδή και τα μαγαζάκια της γειτονιάς μου ξέρω τι πουλάνε,αλλά δεν ξέρω τι ονομασία έχουν.. και επειδή φαντάζομαι οτι υπάρχουν σίγουρα άτομα σαν εμένα σε αυτό, πρόσεξε να φαίνεται ξεκάθαρα τι πουλάει το μαγαζί,να είναι σαφές απο την πρώτη ματιά.. αυτά μου ρχονται τώρα.. για την ονομασία μακάρι να σε διαφωτίσουν άλλοι καλές δουλειές!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

gmagkan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gmagkan
Ο gmagkan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O gmagkan έγραψε στις 13:35, 05-04-12:

Σ΄ ευχαριστώ πολύ!!! Τελικά έχεις απόλυτο δίκιο το παθαίνω κι εγώ πολλέςφορές, να κοιτάζω ένα μαγαζί και να μη παρατηρώ την ονομασία του, αλά το τι πουλάει αν με ενδιαφέρει και αν είναι οικονομικό, αυτό που κοιτάμε αλώστε όλοι μας και ειδικά στης μέρες μας. Και λόγο ότι δεν υπάρχει μαγαζί να πουλάει ηλεκτρικά εδώ που θα ανοίξω γ’ αυτό και αποφάσισα να τα μπερδέψω έτσι και να βάλω μικοηλεκτικά σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών…

Παράθεση

E_KATSARA

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη E_KATSARA
H E_KATSARA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H E_KATSARA έγραψε στις 12:42, 23-05-12:

Καλησπερα σας!!!
Χρειαζομαι τη γνωμη σας... Ανοιγω φροντιστηριο μαθηματικων με ονομα "Νεα μεθοδος"..
Ετοιμαζω διαφημιστικα και ταμπελες και χρειζομαι ενα σλογκαν, μια ατακα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 23-05-12 στις 13:22. Αιτία: Μετατροπή κεφαλαίων
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:12, 23-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από E_KATSARA
Χρειζομαι ενα σλογκαν, μια ατακα...
Κι εγώ τα ποσοστά μου

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 23-05-12 στις 13:23. Αιτία: Διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,154 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 13:26, 23-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από E_KATSARA
Καλησπερα σας!!!
Χρειαζομαι τη γνωμη σας... Ανοιγω φροντιστηριο μαθηματικων με ονομα "Νεα μεθοδος"..
Ετοιμαζω διαφημιστικα και ταμπελες και χρειζομαι ενα σλογκαν, μια ατακα...
Μια ''ολοκληρωμένη'' βοήθεια

Παράθεση

Starela

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Starela
H Starela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Starela έγραψε στις 22:15, 04-03-13:

Γεια σας και από εμένα! Είμαι καινούρια εδώ... Θα ανοίξω δικό μου γραφείο με ενοικιάσεις αυτοκινήτων (rent a car) και θα ήθελα να μου πείτε ένα όμορφο, σύντομο, εύκολο για τους τουρίστες και έξυπνο όνομα.... Καμιά ιδέα???????? Ευχαριστώωωωω!!!!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους