Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θρησκεία και ιερείς: Εκπροσωπούν στ' αλήθεια το Θεό;

DrJ7000

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DrJ7000
Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O DrJ7000 έγραψε στις 00:32, 23-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από travel_lover
καλύτερη η προσευχούλα μου σε στιγμές που το νιώθω, παρά τα φούμαρα που πουλάει η εκκλησία. άλλωστε το να πιστεύεις στην θρησκεία δεν σε κάνει απαραίτητα και καλό κουμάσι...
Οι Active Member σε ένα στίχο τους λένε: "Τις δανεικές τις προσευχές μάθε να μη λες... στις δικές σου προσευχές ζήτα οτι θες"
Πολύ σοφός στίχος...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Wishful
Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Wishful έγραψε στις 07:50, 23-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από DrJ7000
Αν εκλάβουμε ως χριστιανισμό αυτά που δίδαξε ο Ιησούς τότε η εκκλησία έχει τόση σχέση με αυτόν όση η γιαγιά μου με την c++.
Με πρόσχημα τη θρησκεία η εκκλησία λειτουργεί σα μαγαζί με τεράστια έσοδα, μεγάλη εκμετάλλευση των πιστών και χωρίς ίχνος ηθικής.
Δυστυχώς με το σταυρό στο χέρι έγιναν τα μεγαλύτερα εγκλήματα τις ανθρωπότητας.
Φίλε μου,θα συμφωνήσω με την άποψή σου και δεν υπάρχει αμφισβήτηση απ'όσους γνωρίζουν ! Εκείνο που θα πρέπει να αποφύγουμε,είναι ακριβώς αυτό που λές ! Να μη συνδέουμε την πίστη μας με τα εγκλήματα που διέπραξαν στο παρελθόν οι διάφοροι "φύλακες" της πίστης,καθώς και με τις βλακείες των σύγχρονων μ'εμάς "εκπροσώπων"της. "μελετάτε τας γραφάς",αλλά θα'πρεπε να σημπληρώσει,όχι ώς εργαλείο κατά συνανθρώπων !Την πίστη αυτή την ίδρυσε Θεός !!! Δύσκολο να κατανοηθεί απο ανθρώπους, ακριβώς λόγω μικροψυχίας αλλά και αδυναμίας γενικότερα,που εκφράζεται πικοιλοτρόπως.Η εκκλησία,προσπαθεί σήμερα λίγο διαφορετικά,πιο ελαστικά,να κερδίσει "πιστούς",αλλά τους παλαιότερους που έχουν μάθει με "σατανάδες" ,"διαβόλους","κόλαση","παράδεισο",τι να τους πεί διαφορετικό τώρα? υπαρκτοί όροι και αυτοί,αλλά,με τι μυαλό να κατανοήσει η κάθε γιαγιάκα τι "βάθος" και τι νοήματα περικλείουν?? Εμείς πιστεύω οτι είμαστε η "γενιά" που θα πρέπει να ανοίξει... το βιβλίο "πίστη στο Χριστό" και να διορθώσει τα...τυπογραφικά λάθη,που σκόπιμα τύπωσαν διάφοροι* .Ο αστερίσκος στο διάφοροι...θα ήθελα να δώ και τις δικές σας απόψεις.Ποιοί πιστεύετε οτι είναι οι "διάφοροι*"??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 08:51, 23-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από apostolos1986
Δέχομαι ότι η εκκλησία βοήθησε τον Ελληνισμό αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό που να μπορούμε να πούμε ότι ο Ελληνισμός ταυτίζεται με το Χριστιανισμό και το αντίστροφο , όπως υποστηρίζουν πολλοί. Γίνεται συστηματική προσπάθεια να διαστρεβλωθεί η ελληνική ιστορία έτσι ώστε να φανεί ότι αν δεν υπήρχε ο Χριστιανισμός ο Ελληνισμός δε θα υπήρχε τώρα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless
σχετικά με τη συμβολή του χριστιανισμού στη διατήρηση της "εθνικής" μας ταυτότητας κατά την περίοδο της τουρκοκρατίας, νομίζω πως περισσότερο βοήθησαν μεμονομένα κάποιοι κληρικοί παρά οργανωμένα ο κλήρος.
Σχετικά με το θέμα και εγώ ιστορικά ξέρω ότι η εκκλησία έπαιξε πολύ βρώμικο παιχνίδι με τους Τούρκους από την μέρα που πήραν την Πόλη μέχρι το τέλος! Και δεν μου φαίνεται και τρελό όταν η ηγεσία της ήταν στην Πόλη και ακόμα νομίζει ότι είναι εκεί!

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Η Εκκλησία τώρα. Η μεγαλύτερη εγκληματική και τρομοκρατική οργάνωση που έχει υπάρξει ποτέ. Μια συμμορία, από τα χαμηλότερα κλίμάκια εώς τον Πάτερ Φαμίλια. Ένας οργανισμός που πουλάει την Ελπίδα, όταν δεν τη ξεπουλάει. Που συνεργάζεται με τους Κρατούντες. Που τόλμάει τόσους αιώνες, να διακυρήττει με εμπύρειους λόγους το Μονοπώλιο της Αλήθειας. Ανευθυνοϋπεύθυνοι χρυσοντυμένοι παχύσαρκοι Εντολοδότες, του μοναδικού Θεού που λατρευούν οι άνθρωποι από την Απαρχή της δημιουργίας: Του Χρήματος. Και, αφηνόμεθα στα λερωμένα τους χέρια για καθοδήγηση, μπροστά στην αδυναμία μας να δεχτούμε τη φρίκη της πραγματικότητας, λες και ο θεός χρειάζεται μεσάζοντες για να φορολογούν τις προσευχές.

Ο θεός φταίει και για τα δύο. Ας μιλούσε όταν έπρεπε.
Γενικά καλά τα λες

Αρχική Δημοσίευση από gianakin
Συμφωνω με την κλεφτρα και να πω οτι αυτο εμμεσα εισαγει και την προσωπικη πιστη,ετσι?
Με αφορμή να πω και την γνώμη μου η οποία ξεφεύγει από τα στενά ελληνικά πλαίσια και ασχολείται γενικότερα με το θέμα θρησκεία!

Για μένα η λέξη θεός είναι μια πλήρως υποκειμενική έννοια η οποία δεν επιδέχεται καθοδήγηση ούτε μαζοποιήση! Ο θεός μπορεί να είναι το σύνεφο που βρέχει,η γη που κουνιέται,το άγνωστο,το γνωστό,η επιστήμη και για μένα μάλλον το 90% του ανεξερεύνητου των δυνατοτήτων του ανθρώπινου εγκεφάλου!

ιστορικά οποιαδήποτε άγνωστη δύναμη που φοβόταν ο ο άνθρωπος την θεοποιούσε ώσπου ερχόταν η επιστήμη και η λογική (δλδ ο άνθρωπος το εξηγούσε και σταματούσε να είαι θείο) Αυτό γινόταν σε όλες τις κοινωνίες μέχρι σε ένα σημείο που η πνευματική διαύγεια κατάλαβε ότι επειδή μπορεί να μην το καταλαβαίνω τώρα αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και θείο.Απλά δεν ξέρω πως δουλεύει! Κάτι τέτοιο γινόταν στην Αρχαία Ελλάδα πιστεύω όπου το 12θεο ήταν διακοσμητικό στιοχείο πρακτικά και όχι θρησκευτικό όπως σήμερα! Επίσης ήταν ανθρωποκεντρικό και όχι προσωπολατρικό! Ήταν και είναι όμως και τα δύο ειδωλολατρικά απλά με διαφορετική φιλοσοφία!

Σε όλη την διάρκεια του ανθρώπινου είδους, υπήρχαν κάποιοι που θεωρούνταν "ιερώμενοι" και είχαν επικοινωνία με το θείο (παίζει απλά να ήταν και επιστήμονες έτσι). Αυτοί είχαν πάντα εξουσία και οικονομική δύναμη που πρακτικά είναι το ίδιο! Απλά σε κάθε εποχή του ανθρώπινου γένους σε διαφορετικό τόπο του πλανήτη βαπτιζόταν αλλιώς! Η βασική ιδέα όμως παρέμενε ίδια. ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ!

Η θρησκεία για μένα είναι η χειρότερη μακράν εφεύρεση του ανθρώπου! Στο σύνολο στην ιστορία, οι θάνατοι αλλά και η μιζέρια που έχει πέσει στον άνθρωπο υποκινούμενοι από θρησκευτικούς ηγέτες και πεποιθήσεις ούτε με 10 ατομικές και 100 χιτλερ δεν ξεπερνιέται! Δεν χρειάζεται να αναφέρω λεπτομέριες έτσι! Αλλά για μένα αυτό είναι παράγωγο του γιατί η θρησκεία είναι ότι χειρότερο υπάρχει στην κοινωνία μας!
Η θρησκεία μαζοποιεί την έννοια θεός που έχουμε μέσα με βάση την εισαγωγή μου είναι υποκειμενική και δεν επιδέχεται μαλακίες! Η μαζοποιήση αυτή επιτυχάνεται πατώντας στην μεγαλύτερη αδυναμία του ανθρώπου που είναι η μεταθάνατον ζωή και γενικά το άγνωστο! Στόχος ο ελεγχος της μάζας και η άσκηση εξουσίας πάνω της.Η μαζοποιήση είναι το μέσο! ΟΙ puppetmasters της ιστορία λέγονται θρησκευτικοί ηγέτες που σε κάθε θρησκεία έχουν διαφορετικό όνομα, αλλά ένα πράγμα πετυχαίνουν. Αντί λοιπόν αυτοί οι φωτισμένοι πνευματικά άνθρωποι που αναγνωρίζουν ότι το μεταθάνατον δεν πρέπει να είναι εκμεταλεύσιμη αδυναμίας να κάνουν κάτι για να προοδεύσει σαν κοινωνία ο άνθρωπος, ΠΑΤΑΝΕ πάνω σαν αυτή με τον χειρότερο τρόπο δημιουργώντας μια μάζα από πρόβατα όντας αυτοί οι βοσκοί! Ειναι η χειρότερη μορφή εκμετάλλευσης και δεν υπάρχει καμιά δικαιολογία!
Το σύνολο αυτών των αχαρακτήριστων ανθρώπων ονομάζεται θρησκευτική ηγεσία, στην οποία αν προσέξετε ανέρχονται τα μεγαλύτερα καθίκια που αγιάζονται κιόλας! Στον χριστιανικό κόσμο αυτό ονομάζεται ΕΚΚΛΗΣΙΑ που πρόσφατα έχει γίνει και ΑΕ. Φυσικά όπως παντού η εξουσία διαφθείρει και κάποιοι θέλουν περισσότερη και κατα καιρούς έχουμε και κάτι διασπάσεις που ο καθένας παίρνει το τσούρμο του κατηγορώντας τον άλλον για λάθος στην πίστη...τα οποία τα αμόρφωτα (επίτηδες διατηρημένα) ζώα χάφτουν!
Δεν είναι τυχαίος ό ιστορικός σκοταδισμός που έχουμε για σημαντικά ζητήματα της εξέλιξης του ανθρώπου!
Τα παραπάνω δεν είναι Ελληνικά αλλά παγκόσμια! Οι μόνοι σοβαροί (λάθος αναγνωρσιμένοι ώς) θρησκευτικοί ηγέτες ήταν στην πραγματικότητα φωτισμένοι πνευματικοί πατέρες!
Και να σας πω και το εξής. Κάθε θρησκεια λειτουργεί υπό την αντίληψη ότι είναι σωστή με το δόγμα της να αποκλείει μια διαφορετική ορθότητα! Όταν λοιπόν σε ένα πλανήτη 6δισ έχει 1δισ εκεί 1δισ αλλού μπλα μπλα δεν είναι απίστευτα εγωιστικό τουλάχιστον να πιστεύεις ότι είσαι σωστός και όχι λάθος σε κάτι τόσο υποκειμενικό! Το παραπάνω είναι ένα από τα δύο βασικά bug που γκρεμίζουν τον οικοδόμημα που λέγεται θρησκεία για μένα! Αυτό ήταν και το αρχικό για μένα!
Το δεύτερο είναι πιο ψαγμένο και ουσιαστικά είναι αίτιο και συμπέρασμα!
Η θρησκεία πουλάει ότι υφίσταται για να προωθήσει την ευημερία, ειρήνη, ευτυχία του ανθρώπινου γένους και την σωτηρία του καθενός μας με αντάλλαγμα κάποια πρέπει πάνω μας (καταπιεστικά), όταν η ίδια τελικά είναι η ρίζα όλων των κακών και δυστυχιών του ανθρώπινου γένους! Αυτό είναι ένα τρομερό bug to οποίο αυταπόδικτα γκρεμίζει τον θεσμό της θρησκείας. (ίσως δεν το είπα καλά, έχω γράψει τον κώλο μου και κουράστικα)
Αυτά όμως θέλουν μυαλό και πνευματική διαύγεια που συστηματικά δεν μεταδίδονται στην νεολάια μας!Κάποτε όταν ο κόσμος δεν είχε πρόσβαση στην γνώση όπως σήμερα ήταν εύκολο! Τώρα που τα πρόβατα έχουν πρόσβαση στην γνώση έχουμε βρει ένα άλλο μηχανισμό να διαιωνίζουμε την θρησκεία. Φόβος, media, σιδέρωμα και τα μυαλά στα κάγκελα!Ζελέ ο εγκέφαλος και δεν τρέχει μία! Και η ύπρξη διαφορετικών θρησκειών απλά φανατίζει περισσότερο!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 21:57, 24-08-06:

Η θρησκία είναι πράγμα σεβαστό όποια κι αν είναι! Η εκκλησία όμως όπως και η κάθε μορφή εξουσίας εκμεταλλεύεται την πίστη αλλά και την ανάγκη του ανθρώπου για κάτι ανώτερο! Η εκκλησία πιστεύω πως ειναι η χειρότερη μορφή εκμετάλευσης των πιστών!Στιγνό εμπόριο βασισμένο στον πόνο των ανθρώπων! Για χάρη της "θρησκίας"¨με παρότρηνση πάντα από την εκκλησία, έχουν γίνει οι μεγαλύτερες σφαγές!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 08:00, 25-08-06:

Εγώ πάντως δεν σέβομαι καμιά θρησκεία!
Σέβομαι όμως την επιλογή του καθενός να είναι θρήσκιος! Και πραγματικά πιστεύω ότι φοράει παροπίδες! Δυστυχώς όμως παρόλο που εγώ δεν τους ενοχλώ αυτοί δεν σέβονται ποτέ την επιλογή μου να μην είμαι θρήσκιος!

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 16:57, 25-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Εγώ πάντως δεν σέβομαι καμιά θρησκεία!
Σέβομαι όμως την επιλογή του καθενός να είναι θρήσκιος! Και πραγματικά πιστεύω ότι φοράει παροπίδες! Δυστυχώς όμως παρόλο που εγώ δεν τους ενοχλώ αυτοί δεν σέβονται ποτέ την επιλογή μου να μην είμαι θρήσκιος!
ο πραγματικός "θρήσκος" είναι αυτός που πιστεύει σε κάτι ανεξάρτητα από την κοινωνία, απλά γιατί έτσι τα βρίσκει με τον εαυτό του. θρησκεία μπορεί να είναι ό θαυμασμός στην φύση, σε ότι αποκαλείται "θειο", στην οικογένεια ή την φιλία και σε 1000 άλλα 2 που τώρα δεν μουρχονται. ο άνθρωπος που πιστεύει και πραγματικά ξέρει τι, σέβεται και όποιον πιστεύει στο τίποτα. όλοι οι υπόλοιποι είναι ανάξιοι λόγου, γιαυτό demelene μου μην σκας!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 17:50, 25-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από travel_lover
ο πραγματικός "θρήσκος" είναι αυτός που πιστεύει σε κάτι ανεξάρτητα από την κοινωνία, απλά γιατί έτσι τα βρίσκει με τον εαυτό του. θρησκεία μπορεί να είναι ό θαυμασμός στην φύση, σε ότι αποκαλείται "θειο", στην οικογένεια ή την φιλία και σε 1000 άλλα 2 που τώρα δεν μουρχονται. ο άνθρωπος που πιστεύει και πραγματικά ξέρει τι, σέβεται και όποιον πιστεύει στο τίποτα. όλοι οι υπόλοιποι είναι ανάξιοι λόγου, γιαυτό demelene μου μην σκας!
Διαφωνούμε πλήρως στον ορισμό της λέξης θρησκεία!
Αυτο που λες όπως είχα γράψει και πιο πάνω είναι ο έχων πίστη στο προσωπικό του Θείο!
Η θρησκεία είναι πρακτικά η μαζοποιημένη-εμπορική εκμετάλευση των παραπάνω πίστεων!

Παράθεση

DrJ7000

Δραστήριο Μέλος

O DrJ7000 έγραψε στις 19:03, 30-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Θεόδωρος
Φίλε μου,θα συμφωνήσω με την άποψή σου και δεν υπάρχει αμφισβήτηση απ'όσους γνωρίζουν ! Εκείνο που θα πρέπει να αποφύγουμε,είναι ακριβώς αυτό που λές ! Να μη συνδέουμε την πίστη μας με τα εγκλήματα που διέπραξαν στο παρελθόν οι διάφοροι "φύλακες" της πίστης,καθώς και με τις βλακείες των σύγχρονων μ'εμάς "εκπροσώπων"της. "μελετάτε τας γραφάς",αλλά θα'πρεπε να σημπληρώσει,όχι ώς εργαλείο κατά συνανθρώπων !Την πίστη αυτή την ίδρυσε Θεός !!! Δύσκολο να κατανοηθεί απο ανθρώπους, ακριβώς λόγω μικροψυχίας αλλά και αδυναμίας γενικότερα,που εκφράζεται πικοιλοτρόπως.Η εκκλησία,προσπαθεί σήμερα λίγο διαφορετικά,πιο ελαστικά,να κερδίσει "πιστούς",αλλά τους παλαιότερους που έχουν μάθει με "σατανάδες" ,"διαβόλους","κόλαση","παράδεισο",τι να τους πεί διαφορετικό τώρα? υπαρκτοί όροι και αυτοί,αλλά,με τι μυαλό να κατανοήσει η κάθε γιαγιάκα τι "βάθος" και τι νοήματα περικλείουν?? Εμείς πιστεύω οτι είμαστε η "γενιά" που θα πρέπει να ανοίξει... το βιβλίο "πίστη στο Χριστό" και να διορθώσει τα...τυπογραφικά λάθη,που σκόπιμα τύπωσαν διάφοροι* .Ο αστερίσκος στο διάφοροι...θα ήθελα να δώ και τις δικές σας απόψεις.Ποιοί πιστεύετε οτι είναι οι "διάφοροι*"??
Είναι δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να πιστεύει σε ότι θέλει.Όπως είναι δικαίωμά του να βάζει "φύλακα" (όπως λές) της πίστης του όποιον και ότι θέλει,αρκεί να μην ενοχλεί τον διπλανό του που πιστεύει σε κάτι διαφορετικό ή και σε τίποτα.
Θα μιλήσω για το χριστιανισμό και την εκκλησία που ξέρουμε, αλλά τα ίδια ισχύουν και σε κάθε θρησκεία.

Οποιοσδήποτε έχει διαβάσει και έχει γνωρίσει ιστορικές αλήθειες (όσο είναι δυνατό) και συμφωνεί οτι η εκκλησία έχει κάνει εγκλήματα, δεν πρέπει να θέτει εν γνώση του την εκκλησία φύλακα της πίστης του.Αν το κάνει έχει μερίδιο ευθύνης στα εγκλήματα.
Ευθύνη όμως δε μπορείς να ζητήσεις από ανθρώπους χωρίς μόρφωση, ανθρώπους με βαθειά τη θρησκευτική επιρροή για πολλά χρόνια.Είναι άδικο να διαταράξεις την άγνοιά τους χωρίς ουσία.
Ο κόσμος σήμερα, όσο πάει και απομακρύνεται από την εκκλησία ή απλά τη χρησιμοποιεί ως ένα τυπικό μέσο επαφής με το Θεό, χωρίς να συμμερίζεται τις πράξεις της. Ο κόσμος σήμερα μορφώνεται, διαβάζει και καταλαβαίνει τι γίνεται.Όσο πάει διαχωρίζει την εκκλησία από το θεό.Και σωστά κάνει.

Η εκκλησία δε θα χάσει τους "παλαιότερους" που αναφέρεις.Και δεν είναι τόσο σημαντική η διόρθωση των βιβλίων όσο η εφαρμογή αυτών από την εκκλησία.Το θέμα δεν είναι να "ξεγελάσεις" τους άλλους για να πιστέψουν, αλλά να διατηρήσεις την πίστη τους εκφραστική γι αυτούς.Τι σημασία έχει να γράφεις για ηθική και να μην την εφαρμόζεις;Πόσο θα κρατήσεις τον συνειδητοποιημένο πιστό;

Η ιδανική εκκλησία για μένα δε πρέπει να έχει παραπάνω από τον αναγκαίο πλούτο, να φτιάχνει σχολεία,νοσοκομεια, να υπερασπίζεται πρώτη την ελεύθερη άποψη και έκφραση, να σέβεται πρώτη τις άλλες θρησκείες δίνοντας το καλό παράδειγμα, να μένει ταπεινή. Να αποτελεί πνευματικό ηγέτη με την πραγματική έννοια του όρου.Να απέχει από κάθε μορφή εκμετάλλευσης.Να κάνει δηλαδή όσα προστάζει η πίστη την οποία "φυλάει".

Προσωπικά δε τρέφω καμία αυταπάτη οτι μπορεί να το κάνει.Ποτέ δε το κανε και ποτέ δε θα μπορέσει να λειτουργήσει σωστά ως φύλακας. Η ανθρώπινη πλεονεξία, η αγάπη για δόξα και χρήμα, η φιλοδοξία δε την αφήνουν.
Εξάλλου είναι άτοπο να ζητάμε από ανθρώπους να εκπροσωπήσουν θεούς.
Ίσως και η εποχή μας να είναι δύσκολή για θεούς...

Και όλα αυτά δεν πρέπει να ακούγονται απαισιόδοξα.Το αντίθετο μάλιστα.Ίσως είναι καλύτερα χωρίς εκκλησία...τουλάχιστον στη μορφή που την ξέρουμε.

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 20:39, 30-08-06:

Φίλε, έγραψες! Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 12:22, 31-08-06:

Ο κόσμος σήμερα, όσο πάει και απομακρύνεται από την εκκλησία ή απλά τη χρησιμοποιεί ως ένα τυπικό μέσο επαφής με το Θεό, χωρίς να συμμερίζεται τις πράξεις της. Ο κόσμος σήμερα μορφώνεται, διαβάζει και καταλαβαίνει τι γίνεται.Όσο πάει διαχωρίζει την εκκλησία από το θεό.Και σωστά κάνει.
Κάπως έτσι πίστευα και εγώ ώσπου μια μέρα σε ένα μαγικό μέρος γνώρισα κάθε καρυδιάς καρύδι μορφωμένο και αμόρφωτο λίγο! Και ποια δεν το πιστεύω!

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 14:11, 07-03-07:

Δεν κολλάει απόλυτα εδώ αλλά δεν θέλω να ανοίξω και καινούργιο θέμα.
Και μιας κι εδώ είναι περί κλήρου κι εκκλησίας ο λόγος, διάβαζα ένα άρθρο περί μαγείας κι αναζήτηση στην αναζήτηση έπεσα και στην επίσημη άποψη της εκκλησίας περί μαγείας.
Συνοπτικά τα οξύμωρα και δογματικά που μου έκαναν εντύπωση και θέλω να αναφέρω.Καταρχήν την αναγνωρίζει και την διαχωρίζει όχι σε μαύρη και λευκή όπως συνηθίζεται αλλά σε έξι (ή επτά δεν έχω και το κείμενο μπροστά μου) μορφές εκ των οποίων μέσα η αστρολογία(αυτό το ήξερα),μελλοντολογία,αντικειμενοποίηση(βουντού),φαρμακεία,κάτι ακόμη που έχει σχέση με φυλακτά, κ.α.
Με παραξένεψε πρώτον στην περίπτωση της μορφής των φυλακτών καταδικάζει όλους όσους χρησιμοποιούν χάντρες,ματόχαντρα,φυλακτά για γούρι κλπ ενώ η ίδια η εκκλησία αποδέχεται την αβασκανία και θησαυρίζει απο τα (κόλλησε το μυαλό μου πως τα λένε αυτά τα μαύρα για τον καρπό φτιαγμένα απο μοναχούς που πωλούνται.
Μετά καταδικάζουν την οιωνοσκοπία δλδ το να είσαι προληπτικός και να πιστεύεις σε σημάδια και οιωνούς.Απο τις ελάχιστες γνώσεις θρησκευτικών που έχω θυμάμαι την ιστοριούλα με τους τρεις μάγους(άλλο οξύμωρο κι αυτό) που είδαν το αστέρι και το ακολούθησαν(αυτό δεν ήταν οιωνός.
Στην πορεία καταδικάζουν την πίστη στην ύπαρξη δαιμονίων(όχι δαιμόνων αλλά οποιαδήποτε άυλης μορφής) και την χρήση υλικών ή βοτάνων ή συμβόλων όπως πχ σκόρδα για καλοτυχία κλπ.Κι αναρωτιέμαι ο βασιλικός που χρησιμοποιούν στον αγιασμό,τα περιστέρια που συμβολιζουν το άγιο πνεύμα αλλά και η πίστη σε θαύματα και αγίους δεν ανήκουν στις κατηγορίες που αφορίζουν.
Πραγματικά μπερδεύομαι και εκνευρίζομαι που τα ίδια πράγματα όταν εξυπηρετούν τον σκοπό της είναι καλά και δεδομένα αλλά καταδικάζονται σε άλλες περιπτώσεις.
Και να θες να πιστέψεις ή έστω να αποδεχτείς και να δικαιολογήσεις δεν σε βοηθάνε.Πόσο άκριτη σκέψη θα πρέπει να έχει ποια κανείς;Δεν είναι ότι πιστεύω στην μαγεία κι εκεί το ψάχνω το θέμα για αυτό και κοιτάζω όλες τις απόψεις, αλλά όπως είπα και πιο πάνω με συγχύζει η τόσο αντιφατικότητα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:47, 07-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
..... και θησαυρίζει απο τα (κόλλησε το μυαλό μου πως τα λένε αυτά τα μαύρα για τον καρπό φτιαγμένα απο μοναχούς που πωλούνται.....
κομποσκίνια!!!
κι όχι μόνο κομποσκίνια αλλά και άλλου είδους μικρά φυλαχτά που είναι "Διαβασμένα" κι έχουν μέσα μικρό κομμάτι βαμβάκι με λάδι δεν ξέρω και γω από που
Γιατί... οι εικόνες που κρεμάμε στα αυτοκίνητα τι είναι? Ο σταυρός ο βαφτιστικός?
Ενα σωρό αντικείμενα που ο Χριστιανισμός τα επιτρέπει σαν σύμβολα αλλά όταν τα έχουν άλλοι είναι μαγκανίες...

άσε μωρέ... ούτε για να ξεράσεις με την υποκρισία της εκκλησίας δεν είναι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DrJ7000

Δραστήριο Μέλος

O DrJ7000 έγραψε στις 01:07, 28-10-07:

Δε πιστευω πως η θρησκεία με την εκκλησία είναι διαφορετικά πράγματα.Αν δεν υπήρχε η κάθε εκκλησία το θρησκευτικό φρόνημα του καθενός θα ήταν εντελώς διαφορετικό και ο χριστιανισμός θα είχε λιγότερους πιστούς από ότι ο γαυρος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 23-04-09 στις 22:45. Αιτία: split μηνύματος προς μεταφορά
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 12:28, 29-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrJ7000
Δε πιστευω πως η θρησκεία με την εκκλησία είναι διαφορετικά πράγματα.Αν δεν υπήρχε η κάθε εκκλησία το θρησκευτικό φρόνημα του καθενός θα ήταν εντελώς διαφορετικό και ο χριστιανισμός θα είχε λιγότερους πιστούς από ότι ο γαυρος.
Μπορώ να πώ κάτι; στο σημείο που σκούρινα δεν έχεις δίκαιο, επειδή είμαι χριστιανή και πιστέυω σε κάποια πράγματα πρέπει να σου πώ οτι υπάρχουν άνθρωποι Χριστιανοί που θυμιάζουν, προσέυχονται αλλα δεν πιστέυουν ότι η εκκλησία είναι η δύναμη που πιστέυουν αλλα κάτι που είναι ψηλά..

Τι ενοώ, η εκκλησία είναι ο οίκος του θεού όπως λένε, τον πήραν λοιπόν 5 παπαδες και το έκαναν χάλι μάυρο, τους νόμους και όπως έγινε η εκκλησία δεν είναι για όλους δυστηχώς, οι παπάδες έκαναν το χάλι που είναι σήμερα...

Η θρησκεία αυτή θέλει ισότητα άσχετα άν κάποιοι την άλλαξαν, ο Χριστιανισμός θέλει να είναι χωρίς εξουσία, απλή και ήρεμη, να μην μπλέκει στα κοινά όταν δεν της πέυτει λόγος, να υπάρχει αγάπη και να μήν φένετε πουθενά, όταν έχεις ανάγκη να προσφέρεις σε μία εκκλησία λέει η θρησκέια να προσφέρεις ένα κερί, να σκουπίσεις το προάβλειο της εκκλησίας, να κρατήσεις μία υπόσχεση...

Βλέπει κανείς κάτι απο όλα αυτά να τα κάνει η εκκλησία; όχι κατάλαβες τώρα γιατί διαφωνώ; κανένας δεν το κάνει αυτό, η εκκλησία είναι το κτίριο με τις εικόνες, είναι αυτό που μυρίζει λιβάνι, αυτό που σε ηρεμεί, δεν είναι παγκάρι, τσακωμοι και κανόνες, είναι αγάπη, δεν ευθύνεται το χτίσμα για όλα αυτά αλλα αυτοί που το φροντίζουν, πρέπει να αλλάξει αυτό..

Προσωπικά δεν είμαι ποτέ της εκκλησίας αλλα όταν κάνω τάμα κάνω π.χ. πράγματα όπως ένα κερί, όχι γιατί δεν μπορώ να δώσω άλλα αλλα γιατί δεν ζητάει πολλά Εκείνος...

Σκέψου ότι ο Θεός είναι ένας νεκρός, τι θέλει ο νεκρός, να ζουν ειρηνικά όσοι αγαπά και να Τον θυμούνται, να ανάβουν ένα θυμιατό και να κάνεις μία προσευχή, δεν θέλει λευτά και σκουπίδια, δεν θέλει εξουσία..

Κατάλαβες τώρα; αν ψάξει κάποιος θα δεί ότι έχω δίκιο, είναι κακό να κρίνουμε μία θρησκεία απο τους ανθρωπους που δεν είναι άξιοι να έχουν κάν αυτά που φοράνε

Σόρυ που σε έπρηξα αλλα αυτά νοιώθω, αυτά ξέρω, αυτά πιστέυω

Γνώμη μου

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 23-04-09 στις 22:46. Αιτία: διόρθωση quote
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 17:03, 17-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Έλα μανιαρι μ'. Τι σε στεναχώρησε?

Λέω το απλό: Αν ο Θεός είναι Εκεί μα δεν είναι Εδώ, τότε δεν έχει διαφορά αν υπάρχει ή δεν υπάρχει.

Εσύ αντίθετα, νομίζω, πιστεύεις σε έναν Θεό που είναι Εδώ. Έτσι δεν είναι?

Και ας πάμε στο θέμα που θίγεις.

Εγώ πάει κ έρχεται, σαν ρεμπεσκές κλέβω γλυκά από παιδάκια και τους σπάω και τα μπαλλόνια. Βλέπεις νομίζω ότι κανένας Θεός δεν θα με τιμωρήσει, οπότε κάνω ότι θέλω.

Οι θρησκευόμενοι, τι κάνουν? Οι παπάδες, οι μεγαλοπαπάδες?
Ή μήπως δεν έχει κανείς δικαίωμα να τους κρίνει?

Ενας είναι ο Θεος απλά ο καθε ένας έδωσε διαφορετική μορφή και πιστέυει σε ότι θέλει και όπως θέλει, ο Βούδας σαν ενας παχύς που δίχνει πλούτο το πάχος για εκείνους, οι Ιεχωβάδες μόνο στον Χριστό και απλά σέβοντε και τον θεό και οι χριστιανοι ορθόδωξοι σε θεό χριστό και άγιο πνέυμα...

Μήλησα πρόσφατα με έναν παπά σε ένα μαγαζί ξέρεις, με έκανε να κλάψω ;

Μου είπε λοιπόν ότι κακώς ασχολούμαστε με τους παπάδες, κανείς δεν πάει στην εκκλησία για αυτούς, ότι οι πιό πολλοι κάνουν όργια και πιό βαριές αμαρτίες απο μένα εσένα και τον άλλο, το θέμα είναι ότι όταν μπώ εγώ σε εκκλησία δεν θα με νοιάξει ο παπάς, εκείνος θα πάει στην θέση του όταν πεθάνει και εγώ στην δική μου, το θέμα είναι ότι πιστέυεις εσύ στους παπάδες; πιστέυεις ότι όταν μπείς σε εκκλησία πάς πραγματικά για να προσευχιθείς ή για να προσέξεις τι έβαλε ο δίπλα και ο άλλος...

Ειπε πώς άν δεν θέλω να δώ τους παπάδες μπορώ να κάνω κάτι στο όνομα του θεού μας ότι όταν ταίσεις ΄'ενα παιδί στον δρόμο θα το κάνεις για Εκείνον, όταν δώσεις τα ρούχα σου που πετάς στα σκουπίδια να τα χαρίσεις σε έναν που δεν έχει να βάλει πάλι στο όνομα του θεού, αθόρυβα σεμνά και ταπεινά, τότε πάλι είσαι κοντά του, όχι χαρίζοντας χρήματα σε κάθε τραγόπαπα(αυτό ακριωβώς είπε τραγόπαπα)...

Του είπα και παράπονο πυο είχα με έναν παπά και ξέρεις πώς με πήραν τα κλάματα όταν μου είπε πώς "εσύ αμαρτία δεν έχεις, εκείνος θα μπεί στηνθέση του όταν πρέπει" ...

Δεν πιστέυω στους παπάδες καρδιά μου, πιστέυω όμως στις δωρεες ακόμα και ενώς ευρώ στο όνομα του, την σεμνότητα και την ταπεινότητα σε ότι αφορά δωρεες...

Οσο για τον θεό που λές πιστέυω πώς άν πραγματικά πιστέψεις σε κοιτάζει, πίστεψε με, όλα έρχοντε καλά, πέρασα πολλά με τους γονείς μου, αλλα όσα περνούσα τον ευχαριστούσα για τα καλά και τα κακά, γιατί μου στέλνει κακά για να εκτιμήσω τα καλά, χωρίς να φωνάζω το όνομα Του στα κακά και να τον ξεχνάω στα καλά, απλά πίστη θέλει και η 'τύχη" που όλοι λένε για μένα είναι έργα του για τα ευχαριστώ που Του έλεγα όταν είμουν χάλια..

Καταλαβες γιατί είμαι ευαίσθητη; δεν έχω κάτι μαζί σου απλά στεναχωριέμαι που εσείς πρέπει να πέχετε δίκιο χωρίς να μπορείτε(και με το δίκιο σας) να κατανοήσετε γιατί πιστέυουμε...

Σαγαπώ πολλύ να το ξέρεις

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Normal

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Normal
Ο Normal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 175 μηνύματα.

O Normal έγραψε στις 20:25, 20-04-08:

Στο Θεό πιστεύω. Δεν πιστεύω στους εκπροσώπους του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 20:45, 20-04-08:

Λες να έχει;

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 08:54, 23-04-08:

Αν δεν είχε, δεν θα υπήρχε!!!

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 22:12, 24-04-08:

Δεν πιστέυω στους παπάδες καρδιά μου, πιστέυω όμως στις δωρεες ακόμα και ενώς ευρώ στο όνομα του, την σεμνότητα και την ταπεινότητα σε ότι αφορά δωρεες...
Και γιατι πρεπει να γινονται στο ονομα του?Τις δωρεες μπορει να τις κανει και ενας που δεν πιστευει..

γιατί μου στέλνει κακά για να εκτιμήσω τα καλά,
Δεν μπορω να το καταλαβω αυτο..δλδ πρεπει να μας συμβουν κακα για να εκτιμησουμε τα καλα?Και καποια παιδακια που πεθαινουν τι ακριβως εκτιμανε?Εγω πιστευω οτι ολα ειναι θεμα τυχης και ανθρωπινων παραγοντων..

Επισης μια ερωτηση προςολους οσους λενε οτι πιστευουν στο Θεο αλλα οχι στην Εκκλησια και στους εκπροσωπους του.Γιατι πατε τοτε στην εκκλησια?Δεν μπορεις να βρεις τον θεο σου απο το σπιτι σου?Γιατι συνεχιζεται να στηριζετε μια εταιρια που αν εδινε την τεραστια περουσια της στο λαο θα σωζοντουσαν παρα πολλοι?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 23-04-09 στις 23:13. Αιτία: split μηνύματος προς μεταφορά
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 22:21, 24-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
Επισης μια ερωτηση προςολους οσους λενε οτι πιστευουν στο Θεο αλλα οχι στην Εκκλησια και στους εκπροσωπους του.Γιατι πατε τοτε στην εκκλησια?Δεν μπορεις να βρεις τον θεο σου απο το σπιτι σου?Γιατι συνεχιζεται να στηριζετε μια εταιρια που αν εδινε την τεραστια περουσια της στο λαο θα σωζοντουσαν παρα πολλοι?
Μέχρι και εγώ πηγαίνω στην εκκλησία... την ανάσταση. Μια κοινωνική υποχρέωση είναι και τίποτε άλλο. Το ελληνικό κράτος είναι Χριστιανικό Ορθόδοξο και όλοι οι συγγενείς σου είναι χριστιανοί ορθόδοξοι. Όποτε πρέπει να πας στα κοινωνικά event για να μην είσαι αποκλεισμένος. Όποιοι πηγαίνουν σε χωριά τις μέρες του Πάσχα το γνωρίζουν καλά αυτό.

Επίσης στις εκκλησίες πηγαίνουν οι γέροι περισσότερο. Αν και πάνε και μερικοί πιστοί νέοι για να πούμε τη μαύρη αλήθεια γιατί "νιώθουν το θεό καλύτερα". Το έχω ακούσει το τελευταίο από 20αρη και με άφησε λίγο μ*****α. Απλώς βάζουν στην άκρη τους παπάδες και τις λοβιτούρες τους.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 06:37, 25-04-08:

Γιατι συνεχιζετε να στηριζετε μια εταιρια που αν εδινε την τεραστια περουσια της στο λαο θα σωζοντουσαν παρα πολλοι?
Ποιός απο το λαό θα την διαχειριζόταν, άν του την έδινε;

Το πρόβλημα είναι στα άτομα, μεμονωμενα άτομα, μια χούφτα σ'ολοκληρο το πλανήτη. Καλή θέληση υπάρχει, λεφτά υπάρχουν, ενέργεια υπάρχει, Θεός υπάρχει... Όμως υπάρχουν κι αυτοί

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 07:53, 25-04-08:

Δεν μπορω να το καταλαβω αυτο..δλδ πρεπει να μας συμβουν κακα για να εκτιμησουμε τα καλα?
... το καλό έχει αξία επειδή μπορεί κάποια στιγμή να τελειώσει.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:51, 25-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
... το καλό έχει αξία επειδή μπορεί κάποια στιγμή να τελειώσει.
Με αυτή τη λογική και το κακό έχει ακριβώς την ίδια αξία γιατί κάποια στιγμή τελειώνει

Μήπως θέλεις να πεις κάτι άλλο;

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 17:02, 25-04-08:

Ποιός απο το λαό θα την διαχειριζόταν, άν του την έδινε;
Δεν χρειαζεται να τα δωσει απ'ευθειας στο λαο.Θα μπορουσε να τα δωσει στο κρατος για να πανε στο λαο(αλλη συζητηση το ποσα απο αυτα θα φτανανε στο λαο τελικα..).Αλλα δεν μπορουν αυτοι οι εκπροσωποι να μου μιλανε για ταπεινοφροσυνη και να εχουν τοσο τεραστια περουσια για την παρτη τους..
Και καποιοι θα μου πουν οτι εγω πιστευω στο Θεο αλλα οχι στους εκπροσωπους.Ε μην πατας στην εκκλησια αφου δεν πιστευεις μπας και ερθει εκεινη η ευλογημενη μερα που η εταιρια δεν θα εχει πια πιστους-πελατες..

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 11:42, 29-04-08:

Γιατι συνεχιζεται να στηριζετε μια εταιρια που αν εδινε την τεραστια περουσια της στο λαο θα σωζοντουσαν παρα πολλοι?
Sorry, αλλά πολύ ''κομματικής αντίληψης'' ακούγεται αυτό!
Και επίσης θέλω να πώ πως μερικά απο τα έσοδα της εκκλησίας δίνονται στους φτωχούς και μερικά για τις διάφορες δαπάνες της όπως για π.χ. κεράκια, φωτισμός, καθαριότητα κ.λ.π.

Παράθεση

BrokenHeart (Evris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BrokenHeart
Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 184 μηνύματα.

O BrokenHeart έγραψε στις 12:11, 29-04-08:

Είχα γράψει το παρακάτω, αλλά μάλλον κάποιος το έσβησε:

Το ότι εσείς δεν τον ακούτε, δε σημαίνει ότι εκείνος δε σας ακούει!
Εγώ πραγματικά δεν ξέρω τί να πιστέψω. Κάτι μου λέει ότι "εκεί πάνω" υπάρχει κάτι που σε ακούει και σε βοηθά με το τρόπο του. Όμως με τίποτα δε πιστεύω ότι ο Θεός είναι έτσι όπως τον παρουσιάζουν οι παπάδες και τα media. Πιστεύω πώς όλα αυτά είναι ιστορίες κομμένες και ραμμένες στα μέτρα τους. Γι' αυτό άλλωστε ονόμασαν "αιρετικά" τα ευαγγέλια άλλων και θεώρησαν γνήσια μόνο αυτά τα τέσσερα τα οποία ήταν κατάλληλα για να παραμυθιαστεί ο κόσμος.

Δεν το έχετε καταλάβει; Η σύγχρονη εκκλησία είναι εμπόριο. To franchise του Χριστού πουλά πολύ.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:34, 29-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από nina21
Sorry, αλλά πολύ ''κομματικής αντίληψης'' ακούγεται αυτό!
Και επίσης θέλω να πώ πως μερικά απο τα έσοδα της εκκλησίας δίνονται στους φτωχούς και μερικά για τις διάφορες δαπάνες της όπως για π.χ. κεράκια, φωτισμός, καθαριότητα κ.λ.π.

Νίνα μου αχ θα σε στεναχωρήσω τώρα και καθόλου δεν το θέλω...
όμως θέλω να μου απαντήσεις κάτι...
γιατί, όπως λες κι εσύ, "μερικά" από τα έσοδα της εκκλησίας δίνονται στους φτωχούς κι όχι όλα?
Τι τα χρειάζονται οι ιερείς και η εκκλησία τα πλούτη?
Από τα πολύ λίγα που ξέρω, ο Ιησούς έλεγε, ο έχων δύο χιτώνες, να δώσει τον έναν...
Η εκκλησία μας, ο οίκος του θεού... δεν έχει απλά δεύτερο χιτώνιο... ούτε η Αντωνοπούλου Δασκαλάκη δεν έχει τόσα χιτώνια στην ντουλάπα της όσα έχει η Εκκλησία...
Γιατί δεν τα δίνουν όλα στους άπορους?
Γιατί αντί να δώσουν σπίτια στους άστεγους, τα χρησιμοποιούν και τα ενοικιάζουν?
Ξέρεις ποια είναι αυτή τη στιγμή η περιουσία της Εκκλησίας?
Θα σου πω μόνο ότι τα ετήσια έσοδα της από την ενοικίαση 345 διαμερισμάτων στην Αθήνα και 107 στη Θεσσαλονίκη, ξεπερνούν τα (κρατήσου) 5,5 εκατομύρια Ευρώ

Παρόλα αυτά... οι συνάνθρωποι μας στην Ελλάδα που είναι κάτω απ το όριο της φτώχιας είναι το 21% ...

τα νούμερα που σου αναφέρω δεν είναι καθόλου τυχαία... google them

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 13:14, 29-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Νίνα μου αχ θα σε στεναχωρήσω τώρα και καθόλου δεν το θέλω...
όμως θέλω να μου απαντήσεις κάτι...
γιατί, όπως λες κι εσύ, "μερικά" από τα έσοδα της εκκλησίας δίνονται στους φτωχούς κι όχι όλα?
Τι τα χρειάζονται οι ιερείς και η εκκλησία τα πλούτη?
Από τα πολύ λίγα που ξέρω, ο Ιησούς έλεγε, ο έχων δύο χιτώνες, να δώσει τον έναν...
Η εκκλησία μας, ο οίκος του θεού... δεν έχει απλά δεύτερο χιτώνιο... ούτε η Αντωνοπούλου Δασκαλάκη δεν έχει τόσα χιτώνια στην ντουλάπα της όσα έχει η Εκκλησία...
Γιατί δεν τα δίνουν όλα στους άπορους?
Γιατί αντί να δώσουν σπίτια στους άστεγους, τα χρησιμοποιούν και τα ενοικιάζουν?
Ξέρεις ποια είναι αυτή τη στιγμή η περιουσία της Εκκλησίας?
Θα σου πω μόνο ότι τα ετήσια έσοδα της από την ενοικίαση 345 διαμερισμάτων στην Αθήνα και 107 στη Θεσσαλονίκη, ξεπερνούν τα (κρατήσου) 5,5 εκατομύρια Ευρώ

Παρόλα αυτά... οι συνάνθρωποι μας στην Ελλάδα που είναι κάτω απ το όριο της φτώχιας είναι το 21% ...

τα νούμερα που σου αναφέρω δεν είναι καθόλου τυχαία... google them
Καλή μου, δεν με στενοχωρείς καθόλου...τα γνωρίζω όλα αυτά...γι' αυτό το λόγο βοηθώ τους φτωχούς και εγώ όσο μπορώ και όσα μπορώ! Στην εκκλησία όταν ανάβω ένα κεράκι...σπάνια βάζω χρήματα και αν βάλω είναι λίγα! Αναγνωρίζω αυτά που συμβαίνουν στην κοινωνία αλλά για αυτό δεν φταίει μόνο η εκκλησία... φταίνε πολλοί άλλοι παράγοντες που το επιτρέπουν αυτό που λές, αλλά δεν θέλω να !

Έχω μια απορία...
Κατανοώ και δέχομαι κάποιοι να μην πιστεύουν στον Χριστό...αλλά σαν μισθωτοι...τα δωράκια Δ.Χ & Δ.Π τα πάιρνουν εεε???

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:16, 29-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από nina21
Έχω μια απορία...
Κατανοώ και δέχομαι κάποιοι να μην πιστεύουν στον Χριστό...αλλά σαν μισθωτοι...τα δωράκια Δ.Χ & Δ.Π τα πάιρνουν εεε???

δεν έχει κάποια σχέση αυτό που λες βρε
τα δώρα δεν τα δίνει η Εκκλησία ούτε ο Θεός το κράτος τα δίνει επειδή έστω και κοινωνικά η γιορτή υπάρχει και είναι έθιμο σε αυτές τις γιορτές να ανταλλάσσονται δώρα και να φορτώνεται ο οικογενειακός προϋπολογισμός με επιπλέον έξοδα ένδυσης υπόδησης καθώς και φαγητού για αυτές τις μέρες

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 13:20, 29-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
δεν έχει κάποια σχέση αυτό που λες βρε
τα δώρα δεν τα δίνει η Εκκλησία ούτε ο Θεός το κράτος τα δίνει επειδή έστω και κοινωνικά η γιορτή υπάρχει και είναι έθιμο σε αυτές τις γιορτές να ανταλλάσσονται δώρα και να φορτώνεται ο οικογενειακός προϋπολογισμός με επιπλέον έξοδα ένδυσης υπόδησης καθώς και φαγητού για αυτές τις μέρες
Ναι, το ξέρω...αλλά αυτή θα είναι η αιώνια απορία μου...!!!
Τα δέχονται όμως και τα αναζητούν κιόλας ... και αν δεν τους τα δώσεις θα σε πάνε στο ΙΚΑ!!!
Καταλαβαίνω ότι το θέμα είναι προσωπικό αλλά ... δυστυχώς υπάρχει...

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 13:46, 29-04-08:

Τα Χριστούγεννα θεωρούνται γιορτή και μάλιστα πολύ εμπορική. Γιορτάζονται μέχρι και στην Ιαπωνία... Σε αυτή τη γιορτή είθισται να ανταλλάσουν δώρα μεταξύ τους οι άνθρωποι και να υπάρχει καταναλωτικό όργιο. Οπότε τα δώρα είναι πολύ λογικό να δίνονται. Δεν έχει καμία σχέση αν πιστεύεις ή όχι. Αφενός γιατί σχεδόν κανείς δεν πάει στην εκκλησία εκείνες τις ημέρες αφετέρου γιατί είναι ένα σημαντικό κοινωνικό γεγονός και αφορά κυρίως διαπροσωπικές σχέσεις.

Ούτε στο Διόνυσο πιστεύω αλλά ντύθηκα στις απόκριες...

Παράθεση

Affliction (Midna)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Affliction
Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

O Affliction έγραψε στις 14:59, 03-07-08:

Όχι γιατί προτιμάω να πιστεύω αυτά που λέω ή κάνω παρά αυτά που μου λένε. Ίσως να υπάρχει μια ανώτερη δύναμη που να κινεί τα πάντα αλλά δεν πιστεύω πως είναι όπως την παρουσιάζουν οι θρησκείες μας.

Κατ' εμέ οι θρησκείες κοιτάνε να εκμεταλλευτούν την αδυναμία του ανθρώπου για ανάγκη να πιστεύει κάπου, προκειμένου να βγάλουν λεφτά. Αυτό βλέπω πως γίνεται και με το Χριστιανισμό. Αν όχι από τους πιστούς, σίγουρα από τους κληρικούς. Γιατί δε μπορεί να σου λένε άσε λεφτά στο παγκάρι για τους φτωχούς όταν οι ίδιοι φοράνε 50 καράτια χρυσό και κυκλοφορούν με Mercedes και Rover. Ή να σου λέει να νηστέψεις και να 'σαι στην ψαροταβέρνα και να βλέπεις να κατεβαίνουν 5 παπάδες από μία Mercedes και να τρώνε τα κέρατά τους. Λες και νηστεία δεν είναι η εγκράτια αλλά η διαφορετική επιλογή φαγητού...

Χωρίς παρεξήγηση για αυτούς που πιστεύουν πραγματικά, αλλά Εκκλησίες == Τράπεζες με τη συμπεριφορά που επιδεικνύουν.

Κι ακόμα και να 'θελα να πιστέψω η συμπεριφορά αυτή θα με απέτρεπε.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 09:33, 04-07-08:

Η ερώτηση αγαπητέ μου, είναι "αν πιστεύετε στο Θεό", όχι "αν πιστεύετε στην εκκλησία". Αυτό σημαίνει ότι διερευνούμε την ιδέα που έχει ο καθένας μας για το "Θείον" (όχι το θειάφι). Από αυτήν την άποψη, η απάντησή σου, δεν καλύπτει σε καμμία περίπτωση την περιέργειά μας, όσο κι αν αυτή θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ως "νοσηρή". Αντίθετα, με αυτό που κάνεις, να σε ρωτούν για το Θεό και ν' απαντάς για τους παπάδες, ουσιαστικά παίζεις το παιχνίδι εκείνων που υποτίθεται ότι κατηγορείς. Γιατί κι εγώ θα ήθελα πολύ να ρωτούν για την Υπέρτατη Αλήθεια και οι συμφορουμίτες ν' απαντούν: "Όχι δεν πιστεύω στην ύπαρξη Υπέρτατης Αλήθειας, επειδή ο Χάος είναι λαλάκας κι απατεώνας", επί παραδείγματι (ελπίζω να πιάνεις την αλληγορία).

Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 21:19, 07-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Affliction
Όχι γιατί προτιμάω να πιστεύω αυτά που λέω ή κάνω παρά αυτά που μου λένε. Ίσως να υπάρχει μια ανώτερη δύναμη που να κινεί τα πάντα αλλά δεν πιστεύω πως είναι όπως την παρουσιάζουν οι θρησκείες μας.

Κατ' εμέ οι θρησκείες κοιτάνε να εκμεταλλευτούν την αδυναμία του ανθρώπου για ανάγκη να πιστεύει κάπου, προκειμένου να βγάλουν λεφτά. Αυτό βλέπω πως γίνεται και με το Χριστιανισμό. Αν όχι από τους πιστούς, σίγουρα από τους κληρικούς. Γιατί δε μπορεί να σου λένε άσε λεφτά στο παγκάρι για τους φτωχούς όταν οι ίδιοι φοράνε 50 καράτια χρυσό και κυκλοφορούν με Mercedes και Rover. Ή να σου λέει να νηστέψεις και να 'σαι στην ψαροταβέρνα και να βλέπεις να κατεβαίνουν 5 παπάδες από μία Mercedes και να τρώνε τα κέρατά τους. Λες και νηστεία δεν είναι η εγκράτια αλλά η διαφορετική επιλογή φαγητού...

Χωρίς παρεξήγηση για αυτούς που πιστεύουν πραγματικά, αλλά Εκκλησίες == Τράπεζες με τη συμπεριφορά που επιδεικνύουν.

Κι ακόμα και να 'θελα να πιστέψω η συμπεριφορά αυτή θα με απέτρεπε.
Ο άνθρωπος πιστεύει σε κάτι...Όχι όμως κατ'ανάγκη και σε κάποια θρησκεία...Θέλω να πω ότι μπορείς απλά να πιστεύεις ότι κάπου εκεί ψηλά (που λέει ο λόγος τέλος πάντων) υπάρχει μία ανώτερη δύναμη που μας καθοδηγεί και μας βοηθάει...
Κι εμένα με αποτρέπουν όλα αυτά που βλέπω να γίνονται στην Ελλαδική Εκκλησία με τα διάφορα σκάνδαλα που προκύπτουν κατά καιρούς και τον πλούτο που κρατιέται μόνο για λογαριασμό των παππάδων αλλά πιστεύω ότι υπάρχει κάτι ανώτερο από τον άνθρωπο που τον δημιούργησε και του έδωσε όλα αυτά που βλέπεις γύρω σου...Άλλωστε πάντοτε όταν έχουμε ανάγκη επικαλούμαστε κάτι ανώτερο...Λέμε "Θεέ μου, βοήθησέ με..."...Έχουμε ανάγκη να πιστεύουμε σε κάτι ανώτερο...

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 21:35, 07-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από vendetta
Ο άνθρωπος πιστεύει σε κάτι......
Ναι, πράγματι: ή τον Θεό θα πιστέψεις ή το Χρήμα!

Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 21:41, 07-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Ναι, πράγματι: ή τον Θεό θα πιστέψεις ή το Χρήμα!
Ίσως πιστέψεις ότι το χρήμα σου το φέρνει ο Θεός...

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 21:51, 07-07-08:

Ίσως πιστέψεις ότι το χρήμα σου το φέρνει ο Θεός...
Μόνον όμως ως πειρασμό, οπότε τότε είναι να λέει κανείς: "Μη πειράσεις Κύριο το Θεό σου"! Εκτός αν ως Θεός εκληφθεί ...ο επιλεγόμενος "Μαμμωνάς"...

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 21:53, 07-07-08:

Δε νομίζω σαν πειρασμό. "Συσσωρεύετε" που λένε και οι προτεστάντες.

Παράθεση

Affliction (Midna)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

O Affliction έγραψε στις 17:38, 08-07-08:

Ο άνθρωπος πιστεύει σε κάτι...Όχι όμως κατ'ανάγκη και σε κάποια θρησκεία...Θέλω να πω ότι μπορείς απλά να πιστεύεις ότι κάπου εκεί ψηλά (που λέει ο λόγος τέλος πάντων) υπάρχει μία ανώτερη δύναμη που μας καθοδηγεί και μας βοηθάει...
Κι εμένα με αποτρέπουν όλα αυτά που βλέπω να γίνονται στην Ελλαδική Εκκλησία με τα διάφορα σκάνδαλα που προκύπτουν κατά καιρούς και τον πλούτο που κρατιέται μόνο για λογαριασμό των παππάδων αλλά πιστεύω ότι υπάρχει κάτι ανώτερο από τον άνθρωπο που τον δημιούργησε και του έδωσε όλα αυτά που βλέπεις γύρω σου...Άλλωστε πάντοτε όταν έχουμε ανάγκη επικαλούμαστε κάτι ανώτερο...Λέμε "Θεέ μου, βοήθησέ με..."...Έχουμε ανάγκη να πιστεύουμε σε κάτι ανώτερο...
Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Η ερώτηση αγαπητέ μου, είναι "αν πιστεύετε στο Θεό", όχι "αν πιστεύετε στην εκκλησία". Αυτό σημαίνει ότι διερευνούμε την ιδέα που έχει ο καθένας μας για το "Θείον" (όχι το θειάφι). Από αυτήν την άποψη, η απάντησή σου, δεν καλύπτει σε καμμία περίπτωση την περιέργειά μας, όσο κι αν αυτή θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ως "νοσηρή". Αντίθετα, με αυτό που κάνεις, να σε ρωτούν για το Θεό και ν' απαντάς για τους παπάδες, ουσιαστικά παίζεις το παιχνίδι εκείνων που υποτίθεται ότι κατηγορείς. Γιατί κι εγώ θα ήθελα πολύ να ρωτούν για την Υπέρτατη Αλήθεια και οι συμφορουμίτες ν' απαντούν: "Όχι δεν πιστεύω στην ύπαρξη Υπέρτατης Αλήθειας, επειδή ο Χάος είναι λαλάκας κι απατεώνας", επί παραδείγματι (ελπίζω να πιάνεις την αλληγορία).
Η απάντησή μου τότε θα έπρεπε να ήταν μονολεκτική. Η λέξη "όχι" συγκεκριμένα. Δεν έχω στοιχεία για να υποστηρίξω την άποψή μου σχετικά με τη μη ύπαρξη ενός Θεού ή μίας ανώτερης δύναμης, αλλά ούτε νομίζω πως αντίστοιχα αυτοί που πιστεύουν έχουν στοιχεία για να υποστηρίξουν την ύπαρξή της.

Great Chaos έκανα την αναφορά στην Εκκλησία γιατί (δυστυχώς) είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με το Θεό και τη θρησκεία και την έθεσα ως ένα παράδειγμα που με αποτρέπει από το να πιστεύω. Αλήθεια δεν καταλαβαίνω τη λέξη "υποτίθεται" που έχεις στο post σου. Διαφώτισέ με.

vendetta το ότι ο άνθρωπος θέλει να πιστεύει σε κάτι είναι ο λόγος που τώρα συζητάμε περί Θεού και Υπέρτατης Δύναμης. Ίσως σε 100 ή 200 χρόνια από τώρα η επιστήμη να έχει δώσει απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα που αφορούν την ύπαρξη και την κοσμογονία και πλέον να μην έχουμε καν την ανάγκη να επικαλεστούμε ο,τιδήποτε. Ακόμα δεν έχουμε καμία απτή απόδειξη για να αποκλείσουμε τίποτα, οπότε το αν κάποιος πιστεύει ή όχι είναι καθαρά υποκειμενικό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 23-04-09 στις 23:17. Αιτία: split μηνύματος προς μεταφορά
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 19:33, 11-07-08:

Great Chaos έκανα την αναφορά στην Εκκλησία γιατί (δυστυχώς) είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με το Θεό και τη θρησκεία και την έθεσα ως ένα παράδειγμα που με αποτρέπει από το να πιστεύω. Αλήθεια δεν καταλαβαίνω τη λέξη "υποτίθεται" που έχεις στο post σου. Διαφώτισέ με.
Το "υποτίθεται" σημαίνει αυτό που όλοι καταλαβαίνουν. Το να προσπαθείς να κατηγορήσεις κάποιον, ενώ στην πραγματικότητα παίζεις το παιχνίδι του, μάλλον καθιστά αναγκαία την παροχή διευκρινίσεων από την πλευρά σου κι όχι από τη δική μου. Ο άρρηκτος δεσμός Θεού-θρησκείας είναι υποβολιμαίος και έχει κάνει τόσο κακό στην ανθρώπινη πνευματικότητα, που με ξενίζει πάντα όποτε το βλέπω. Δεν υπονοώ ότι είσαι βαλτός από την υπηρεσία προπαγάνδας της Ιεράς Εξέτασης, ή της Ιεράς Συνόδου. Αυτό που νομίζω είναι ότι στην πραγματικότητα είσαι θύμα αυτής της προπαγάνδας, την οποία και διαδίδεις, θεωρώντας την ως αυτονόητη. Μην κουβαλάς λοιπόν νερό στο μύλο αυτού που αντιπαθείς. Στην καλύτερη περίπτωση, με αυτόν τον τρόπο δείχνεις ότι δεν ξέρεις ακριβώς σε τι δεν πιστεύεις και το γιατί.

vendetta το ότι ο άνθρωπος θέλει να πιστεύει σε κάτι είναι ο λόγος που τώρα συζητάμε περί Θεού και Υπέρτατης Δύναμης. Ίσως σε 100 ή 200 χρόνια από τώρα η επιστήμη να έχει δώσει απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα που αφορούν την ύπαρξη και την κοσμογονία και πλέον να μην έχουμε καν την ανάγκη να επικαλεστούμε ο,τιδήποτε. Ακόμα δεν έχουμε καμία απτή απόδειξη για να αποκλείσουμε τίποτα, οπότε το αν κάποιος πιστεύει ή όχι είναι καθαρά υποκειμενικό.
Εδώ κι αιώνες η επιστήμη επαίρεται πως θα βρει τις απαντήσεις στα ερωτήματα που απασχολούν όλη την ανθρωπότητα από καταβολής της. Όταν διαρκώς αποτυγχάνει, υπόσχεται ότι σε 100-200 χρόνια, όταν φυσικά όλοι οι συμμετέχοντες στο διάλογο θα έχουν λιώσει προ πολλού κι έτσι δεν θα μπορούν να μας πάρουν με τις πέτρες, όλα θα ανακαλυφθούν κι όλες οι απαντήσεις θα δοθούν. Μου θυμίζει αυτό που κάνουν οι εκκλησίες, που μας λένε ότι σίγουρα θα συμβεί η Δευτέρα Παρουσία και θα έρθει οσονούπω η ώρα της κρίσης, όταν όμως οι προβλέψεις της αποτυγχάνουν, το μεταθέτει για ένα νεφελώδες μέλλον.

Οι επιστήμονες της αρχαιότητας, αυτοί που έβαλαν τις βάσεις για την ίδια την έννοια της επιστήμης, όπως την εννοούμε σήμερα, πίστευαν στο "Θείον", ωστόσο οι φορείς των επίσημων θρησκειών τους καταδίκασαν σε θάνατο ή σε εξορία (βλέπε Σωκράτη, Πυθαγόρα, κλπ). Η σύγχρονη επιστήμη των δυτικών, απέρριψε την ιδέα του θείου κι έθεσε αλαζονικά τον εαυτό της ως τον μόνο αξιόπιστο μάρτυρα και κριτή ταυτόχρονα. Αν όμως είναι τόσο απλά τα πράγματα, τότε γιατί σήμερα ξοδεύονται μερικά δις Ευρώπουλα από το CERN σε μια προσπάθεια να ανακαλύψουν το "Σωμάτιο του Θεού"; Μήπως η άποψη που έχεις για την επιστήμη είναι ήδη 100-200 χρόνια παλιά και παρωχημένη;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 23-04-09 στις 23:18. Αιτία: split μηνύματος προς μεταφορά
Παράθεση

Affliction (Midna)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Affliction έγραψε στις 20:12, 11-07-08:

Το "υποτίθεται" σημαίνει αυτό που όλοι καταλαβαίνουν. Το να προσπαθείς να κατηγορήσεις κάποιον, ενώ στην πραγματικότητα παίζεις το παιχνίδι του, μάλλον καθιστά αναγκαία την παροχή διευκρινίσεων από την πλευρά σου κι όχι από τη δική μου. Ο άρρηκτος δεσμός Θεού-θρησκείας είναι υποβολιμαίος και έχει κάνει τόσο κακό στην ανθρώπινη πνευματικότητα, που με ξενίζει πάντα όποτε το βλέπω. Δεν υπονοώ ότι είσαι βαλτός από την υπηρεσία προπαγάνδας της Ιεράς Εξέτασης, ή της Ιεράς Συνόδου. Αυτό που νομίζω είναι ότι στην πραγματικότητα είσαι θύμα αυτής της προπαγάνδας, την οποία και διαδίδεις, θεωρώντας την ως αυτονόητη. Μην κουβαλάς λοιπόν νερό στο μύλο αυτού που αντιπαθείς. Στην καλύτερη περίπτωση, με αυτόν τον τρόπο δείχνεις ότι δεν ξέρεις ακριβώς σε τι δεν πιστεύεις και το γιατί.
Μάλλον εσύ είσαι ο μόνος που καταλαβαίνεις το πώς παίζω το παιχνίδι τους. Λες κι από τη μία κάθομαι και ποστάρω εδώ κατά των θρησκειών και της Εκκλησίας και την άλλη μέρα πάω και τους αφήνω λεφτά στο παγκάρι. Όπως επίσης και δεν καταλαβαίνω ποιά είναι αυτή η προπαγάνδα που διαδίδω και που μάλιστα προέρχεται από μεθόδους όμοιες της Ιεράς Εξέτασης. Είναι σα να βάζεις στο στόμα μου τα αντίθετα λόγια από αυτά που λέω, οπότε θα ήταν καλό να ξαναδιαβάζεις καλύτερα τα post μου πριν απαντήσεις παραθέτωντας αποσπάσματα από αυτά.

Εδώ κι αιώνες η επιστήμη επαίρεται πως θα βρει τις απαντήσεις στα ερωτήματα που απασχολούν όλη την ανθρωπότητα από καταβολής της. Όταν διαρκώς αποτυγχάνει, υπόσχεται ότι σε 100-200 χρόνια, όταν φυσικά όλοι οι συμμετέχοντες στο διάλογο θα έχουν λιώσει προ πολλού κι έτσι δεν θα μπορούν να μας πάρουν με τις πέτρες, όλα θα ανακαλυφθούν κι όλες οι απαντήσεις θα δοθούν. Μου θυμίζει αυτό που κάνουν οι εκκλησίες, που μας λένε ότι σίγουρα θα συμβεί η Δευτέρα Παρουσία και θα έρθει οσονούπω η ώρα της κρίσης, όταν όμως οι προβλέψεις της αποτυγχάνουν, το μεταθέτει για ένα νεφελώδες μέλλον.

Οι επιστήμονες της αρχαιότητας, αυτοί που έβαλαν τις βάσεις για την ίδια την έννοια της επιστήμης, όπως την εννοούμε σήμερα, πίστευαν στο "Θείον", ωστόσο οι φορείς των επίσημων θρησκειών τους καταδίκασαν σε θάνατο ή σε εξορία (βλέπε Σωκράτη, Πυθαγόρα, κλπ). Η σύγχρονη επιστήμη των δυτικών, απέρριψε την ιδέα του θείου κι έθεσε αλαζονικά τον εαυτό της ως τον μόνο αξιόπιστο μάρτυρα και κριτή ταυτόχρονα. Αν όμως είναι τόσο απλά τα πράγματα, τότε γιατί σήμερα ξοδεύονται μερικά δις Ευρώπουλα από το CERN σε μια προσπάθεια να ανακαλύψουν το "Σωμάτιο του Θεού"; Μήπως η άποψη που έχεις για την επιστήμη είναι ήδη 100-200 χρόνια παλιά και παρωχημένη;
Εδώ κι αιώνες η θρησκεία ισχυρίζεται ότι γνωρίζει τα πάντα σχετικά με τη δημιουργία του κόσμου και το τι έπεται μετά θάνατον. Έχει φτάσει σε σημεία στο παρελθόν να πουλάει μέχρι και συγχωροχάρτια, κάτι που θεωρώ τον απόλυτο ξεπεσμό. Χώρια που καλύτερα να μη μιλάμε για τα χρήματα που έχουν δαπανηθεί στις εκάστοτε Εκκλησίες ανά τους αιώνες. Δεν ξέρω αν ήταν περισσότερα ή λιγότερα από αυτά που έχουν δαπανηθεί στο βωμό της επιστήμης, ξέρω όμως σε ποιά από τις δύο περιπτώσεις ποιάνουν τόπο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 23-04-09 στις 23:21. Αιτία: split μηνύματος προς μεταφορά
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:02, 11-07-08:

Μάλλον εσύ είσαι ο μόνος που καταλαβαίνεις το πώς παίζω το παιχνίδι τους. Λες κι από τη μία κάθομαι και ποστάρω εδώ κατά των θρησκειών και της Εκκλησίας και την άλλη μέρα πάω και τους αφήνω λεφτά στο παγκάρι. Όπως επίσης και δεν καταλαβαίνω ποιά είναι αυτή η προπαγάνδα που διαδίδω και που μάλιστα προέρχεται από μεθόδους όμοιες της Ιεράς Εξέτασης. Είναι σα να βάζεις στο στόμα μου τα αντίθετα λόγια από αυτά που λέω, οπότε θα ήταν καλό να ξαναδιαβάζεις καλύτερα τα post μου πριν απαντήσεις παραθέτωντας αποσπάσματα από αυτά.
Το ποια ακριβώς είναι η προπαγάνδα που άθελά σου διαδίδεις, το εξήγησα δύο φορές και μάλιστα την πρώτη ήμουν και πολύ παραστατικός, υβρίζοντας τον εαυτό μου. Θα το ξαναπώ άλλη μια φορά, η οποία θα είναι και η τελευταία σ' αυτήν τη φάση. Το να συνδέεις αναπότρεπτα την έννοια του Θείου, με την έννοια της θρησκείας και την εξουσιαστική της αυθεντία, ουσιαστικά ενισχύει την θέση της, ως μοναδικού κατόχου της Θείας Αλήθειας. Η άρνηση ενός πράγματος, αν γίνει με τον κατάλληλο τρόπο, γίνεται στην πράξη επιβεβαίωσή του.

Από 'κει κι ύστερα, να είσαι βέβαιος ότι ξέρω να διαβάζω κείμενα πολύ πολύ καλά, για κάποια χρόνια μάλιστα υπήρξε κι η δουλειά μου, όπου ποτέ κανείς δεν μου είπε πως παρανόησα ή δεν ήμουν σε θέση να καταλάβω. Καλά θα έκανες λοιπόν, όταν δεν θέλεις να παραδεχτείς κάτι που προκύπτει από αυτό που έγραψες, τουλάχιστον να μην προσβάλλεις το συνομιλητή σου και αυτό το λέω με κατήφεια, πλην φιλικά.

Εδώ κι αιώνες η θρησκεία ισχυρίζεται ότι γνωρίζει τα πάντα σχετικά με τη δημιουργία του κόσμου και το τι έπεται μετά θάνατον. Έχει φτάσει σε σημεία στο παρελθόν να πουλάει μέχρι και συγχωροχάρτια, κάτι που θεωρώ τον απόλυτο ξεπεσμό. Χώρια που καλύτερα να μη μιλάμε για τα χρήματα που έχουν δαπανηθεί στις εκάστοτε Εκκλησίες ανά τους αιώνες.
Πάλι τα ίδια. Δεν μπορείς απ' ότι φαίνεται ούτε καν να διανοηθείς ότι υπάρχει πνευματικότητα και αίσθηση της θεότητας πέρα κι έξω από τις οργανωμένες θρησκείες και τον ασφυκτικό τους εναγκαλισμό με τις εκάστοτε εξουσίες. Μετά εγώ δεν καταλαβαίνω τι διαβάζω ε;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 23-04-09 στις 23:22. Αιτία: split μηνύματος προς μεταφορά
Παράθεση

Lorelai (Νατασα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorelai
H Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H Lorelai έγραψε στις 13:06, 25-07-08:

Ενω γενικοτερα σαν ιδεα ο χριστιανισμος μοιαζει με μια θρησκεια η οποια εχει ως στοχο μονο ενα καλυτερο κοσμο, ειναι μερικα σημεια τα οποια παντα μου την εδιναν, και ποτε δεν τα καταλαβα. Πολλα απο αυτα ξεκαθαριζω οτι δεν εχουν να κανουν με τη θρησκεια, αλλα με την ελληνικη εκκλησια, και το κατανοω αυτο, οποτε μην μου το ξαναπει κανεις :Ρ
1.Το θεμα της προσευχης στην εκκλησια. Δηλαδη, η θρησκεια λεει προβατακια πηγαιντε στην εκκλησια να προσευχηθειτε τουλαχιστον Χ φορες τη βδομαδα. Και υστερα μου λεει οτι ο θεος ειναι παντου. Εαν ειναι παντου, τοτε γιατι πρεπει ενας χριστιανος να τρεχει στις εκκλησιες για να κανει την προσευχη του; Και ειναι μαλιστα ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ αν δεν θελει να ειναι αμαρτωλος; Διορθωστε με αν κανω λαθος σε αυτο το θεμα.
2. Οι εικονες. Ολη η χαυρα που γινεται οταν η σουπερ θαυματουργη ultra-combo εικονα του οσιου παταπιου ερχεται στην τηνο για παραθερισμο και οοοοοολη η ελλαδα μαζευεται εκει. ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΟΥ ΥΛΙΚΟΥ? Υποτιθεται οτι οταν προσκυνας την εικονα προσκυνας το προσωπο που απεικονιζει και σε αυτο απευθυνεσαι. Τοτε γιατι τρεχουν ολοι για τη συγκεκριμενη εικονα, και περνουν ψυγματα απο το σουπερ ξυλο που εχει και τα πληρωνουν για ψιγματα χρυσου?
3. Η ολη φαση με τους παπαδες που κοιτανε να σου πιασουν το ποπουδακι με καθε ευκαιρια. Ναι ξερω, αυτο εχει να κανει με την εκκλησια και οχι με τον χριστιανισμο και μπλα μπλα. Αλλα με ενοχλει.
4. Ας μη συζητησω καλυτερα για τους τραγοπαπαδες που βγαινουν στην τιβι. Σκουπιδια.
5.Η ολη οπισθοδρομικη διαθεση σε θεματα σεξουαλικα-ομοφυλοφιλικα (νεα παραλαβη)

Αυτα. Περα απο αυτα ομως ειμαι γενικως ανθρωπος της λογικης, οποτε αυτη η θρησκεια δεν μου ταιριαζει, οπως και οι περισσοτερες αλλες. Ουτε πιστευω οτι εαν κοινωνισω-προσευχηθω-εξομολογηθω-κανω ταμα-περπατησωγονατιστη50χιλιομετραμεβραχια-χαρισωστηνπαναγιαμιαχρυσηκαμηλοπαρδαλη τα πραγματα στην ζωη μου θα αλλαξουν ή/και θα πανε καλυτερα. Πολυ απλα γιατι δεν εχω δει ποτε με τα ματια μου κατι τετοιο να συμβαινει. Πολλα ακουω για θαυματα κλπ, αλλα δεν με εχει πεισει κανενα. Προς το παρον λοιπον εγω παραμενω στον αγνωστικισμο και αυτο δηλωνω, ενω πιστευω ακραδαντα οτι τουτη τη στιγμη δεν υπαρχει κανεις που να βλεπει τι κανει ο καθε ενας απο μας και να κοντρολαρει τη ζωη μας με κανενα τροπο. Εκτος απ τους αμερικανους xD

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 19:03, 31-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από IreneGr
προσεύχονται για το μέλλον των όσων δε πιστεύουν και δεν νοιάζονται για τον εαυτό τους γιατί ο Θεός λέει να αγαπάμε τον συνάνθρωπο μας σαν να ήταν ο εαυτός μας.Έχουν κανένα σκοπό/λόγο για να το κάνουν?Όχι,άρα?Το κάνουν γιατί έτσι νιώθουν και πρέπει.
ο Εφραίμ τα μαζεύει για τους άλλους ή για τον εαυτό του; Ή μήπως γιατί έτσι πρέπει;

Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IreneGr
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H IreneGr έγραψε στις 19:10, 31-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
ο Εφραίμ τα μαζεύει για τους άλλους ή για τον εαυτό του; Ή μήπως γιατί έτσι πρέπει;
Εχτές άκουσα ότι ό,τι κάνει κάποιος πρέπει να το κάνει σαν να ήταν παρών ο Θεός και να το κάνει για Εκείνον.Δεν χρειάζεται να έχουμε κάποιο προσωπικό όφελος για να κάνουμε κάτι καλό.Υποθέτω πως το έκανε για τον Θεό.Αν και δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε με το "τα μαζεύει" δεν ανέφερα τίποτα τέτοιο αλλά τέλος πάντων.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 19:16, 31-12-08:

Εννοώ το σκάνδαλο με το Βατοπέδι
Δεν νομίζω ότι έγινε για να τιμήσουν τον Θεό

Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IreneGr
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H IreneGr έγραψε στις 19:27, 31-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Εννοώ το σκάνδαλο με το Βατοπέδι
Δεν νομίζω ότι έγινε για να τιμήσουν τον Θεό
χαχα πες το έτσι!Δεν είναι όλοι ίδιοι και δεν μπορούμε να τους κρίνουμε όλους επειδή μερικοί δεν κάνουν σωστά το έργο τους.Δεν μπορούμε να τους βάλουμε στο ίδιο τσουβάλι όλους αλλά βρε μην ανησυχείς για τον Εφραίμ και τους ομοίους του,ο Θεός πρώτα θα κοιτάξει τα δικά τους σφάλματα και μετά όλων των υπολοίπων.Γιατί αυτοί υποτίθεται πως υπηρετούν τον Θεό και πρέπει να κάνουν το σωστό ενώ αυτοί έσφαλαν,βλασφημώντας κατά κάποιο τρόπο τον ίδιο τον Θεό.Αυτό είναι αμαρτία και ο Θεός θα τους κρίνει όταν έρθει η ώρα τους όπως και όλους μας.Δεν ξέρω αν γίνομαι και κατανοητή έτσι που μιλάω

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 02:55, 30-01-09:

...όσο απομακρυνόμαστε από Εκείνον, τόσο πιο χάλια γίνεται η κοινωνία μας.

Ο Παπικός Μεσαίωνας
ήταν η εποχή ακμής της κοινωνίας...;

Υγ. Μην μου απαντήσεις "αυτοί ήταν καθολικοί ενώ εμείς ευαγγελιστές",
είναι σα να μου λες "Τα επεισόδια ξεκίνησαν από την κερκίδα των φίλων της ΑΕΚ".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ale3andros
Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O ale3andros έγραψε στις 07:46, 30-01-09:

Αυτή η τάση να συγχέουμε τους ανθρώπους και τα ιδιοτελή συμφέροντα τους με την αγνή & τέλεια αγάπη του Θεού προς τον άνθρωπο πάντοτε μου δημιουργούσε την απορία αν γίνεται εσκεμμένα ή από άγνοια...

Ποια σχέση μπορεί να έχεις ένας Πάπας ή ένας οποιοσδήποτε άνθρωπος που λαμβάνει από μόνος του την δόξα και την εξουσία χωρίς να του έχει δοθεί από το Θεό με σκοπό να εξυπηρετήσει δικά του συμφέροντα? Ο Πάπας σταυρώθηκε για μας ή Ιησούς Χριστός?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 14:10, 30-01-09:

Μιλώ για την προσωπική σχέση του κάθε ανθρώπου με τον Θεό και όχι για εκείνους που καπηλεύονται για δικά τους συμφέροντα.
Tο όνομα της δημοκρατίας τo καπηλεύονται όλοι, και δήθεν γι' αυτήν πασχίζουν, με γνωστά αποτελέσματα, σημαίνει ότι η δημοκρατία είναι κάτι το κακό;
Ας μην συγχέουμε τα πράγματα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Θάρρος ή Αλήθεια; - Από flyer
      Το θέμα έχει λάβει 144 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τα δικά σας παιχνίδια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-09-17 στις 11:37.
    • Όλη η αλήθεια για το γάλα - Από Oralee
      Το θέμα έχει λάβει 35 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-04-12 στις 20:01.
    • Μια μεγάλη αλήθεια - Από Afey
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-09-08 στις 16:33.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους