Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,096 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,090 μηνύματα σε 74,654 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Είναι ο θεός ανθρώπινη επινόηση;

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 15:23, 08-07-05:

Οπότε καταλήγουμε ότι ο "Θεός" είναι μια ανθρώπινη επινόηση, προκειμένου ο άνθρωπος να αντλει δύναμη για να μπορεί να ανταπεξέλθει στις δυσκολίες της ζωής? Έχει βάση αυτή η σκέψη, αν και εμένα το μυαλό μου προχωράει λίγο πιο κάτω... Μήπως ο Θεός είναι πράγματι μια ανθρώπινη επινόηση προκειμένου οι "ανώτεροι άρχοντες" (αναφέρομαι στους κληρικούς και σε όλο το παπαδαριό) της Εκκλησίας, να μπορούν να κουμαντάρουν τη δύναμη του πλήθους προς όφελός τους? Μήπως ο Θεός, είναι η δύναμη του νου μας, αλλά αν το αντιληφθούμε αυτό, θα χαλάσουμε τα σχέδια και την καλοπέραση πολλών?

Σημείωση editor: Το παρόν θέμα έχει προέλθει από διάσπαση του θέματος "Πιστεύετε στο Θεό;"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 13-03-09 στις 22:41. Αιτία: προσθήκη σημείωσης
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:42, 11-07-05:

Πιστεύω στον Θεό αλλά δεν πιστεύω στα πράγματα που λέει ο άνθρωπος για τον Θεό
(ατάκα εμπνευσμένη από το βιβλίο ILLUMINATI)

Ο άνθρωπος στην ανάγκη του να εξηγήσει όλα όσα δε μπορούσε να κατανοήσει, έπλασε πολλές όμορφες ιστοριούλες και "εξανάγκασε" τους πιστούς να ακολουθήσουν ένα σωρό δόγματα μιας που η Θρησκεία είναι το όπιο του λαού.
όλα όσα δεν μπορούσαν να πείσουν τον άνθρωπο να μην τα κάνει από μόνος του τα εναπώθεσαν στα κυρήγματα του θεού.
Πως να πείσουν τον φτωχό που πεινάει να μην κλέβει? Ε το είπε ο Θεός....
Πως να πείσουν τον άλλον να μην τρώει χοιρινό μέσα στη ζέστη και αρρωσταίνει? Ε το είπε και αυτό ο Θεός....
Πως να τον έχουν γενικώς στο "χέρι" και να κάνει ότι θέλουν ? Ε όλα τα λέει ο Θεός....

ο Θεός.... έδωσε ελεύθερη βούλιση...όλα τα άλλα είναι έργα του ανθρώπου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:17, 12-07-05:

Εγώ πιστεύω πως θεός είναι απλά μια έννοια, ένα πιστεύω το οποίο όμως δεν υπάρχει. Είναι απλά ένα δημιούργημα της φαντασίας μας το οποίο μας δίνει δύναμη και μπορούμε να πετύχουμε περισσότερα. Άλλωστε είναι γνωστό ότι ο άνθρωπος έχει πολλές περισσότερες δυνατότητες από όσες χρησιμοποιεί. Έτσι λοιπόν και αυτή η πίστη μας δίνει την δυνατότητα να αξιοποιήσουμε περισσότερες δυνάμεις του ανθρώπου και να πιστεύουμε ότι είναι ένα θαύμα το οποίο προήρθε από την ανώτερη δύναμη στην οποία προσευχόμαστε.
Όμως παρόλο που το πιστεύω αυτό έρχονται στιγμές (πολλές) που προσεύχομαι, που ανάβω ένα κεράκι ελπίζοντας κτλ

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 12:51, 18-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Πιστεύω στον Θεό αλλά δεν πιστεύω στα πράγματα που λέει ο άνθρωπος για τον Θεό
(ατάκα εμπνευσμένη από το βιβλίο ILLUMINATI)

Ο άνθρωπος στην ανάγκη του να εξηγήσει όλα όσα δε μπορούσε να κατανοήσει, έπλασε πολλές όμορφες ιστοριούλες και "εξανάγκασε" τους πιστούς να ακολουθήσουν ένα σωρό δόγματα μιας που η Θρησκεία είναι το όπιο του λαού.
όλα όσα δεν μπορούσαν να πείσουν τον άνθρωπο να μην τα κάνει από μόνος του τα εναπώθεσαν στα κυρήγματα του θεού.
Πως να πείσουν τον φτωχό που πεινάει να μην κλέβει? Ε το είπε ο Θεός....
Πως να πείσουν τον άλλον να μην τρώει χοιρινό μέσα στη ζέστη και αρρωσταίνει? Ε το είπε και αυτό ο Θεός....
Πως να τον έχουν γενικώς στο "χέρι" και να κάνει ότι θέλουν ? Ε όλα τα λέει ο Θεός....

ο Θεός.... έδωσε ελεύθερη βούλιση...όλα τα άλλα είναι έργα του ανθρώπου
Αλλη φορα να μην διαβάζεις τον εγκέφαλο μου!!!!

Παράθεση

High_Voltage

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη High_Voltage
H High_Voltage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H High_Voltage έγραψε στις 12:11, 31-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Π.χ. εγώ έχω μια άγνοια για το τι υπήρχε πρίν το big bang, σόρρυ αλλά αυτά που λέει η θρησκεία δεν με καλύπτουν

μην πέριμενεις να σου λύσει η Θρησκεια τέτοιες απορίες... ΤΙ υπήρχε. είπαμε αυτα τα λύνει η επιστήμη. είπα οτι η θρησκέια αν το καλοδείς σε άλλα ερωτήματα απαντα. Ο Βολτάιρος αν θύμαμαι σωστά είχε πει κάποτε οτι αν δεν ύπηρχε θεος οι άνθρωποι θα έπρεπε να εφεύρουν έναν. Γιατί άραγε?

Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kynofilos
Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 311 μηνύματα.

O kynofilos έγραψε στις 13:15, 31-10-05:

Οι Άνθρωποι, νομίζω, εφευρίσκουν ένα θεό γιατί δεν ταυτίζονται με την "αιτία". Όταν ερμηνεύουμε την ύπαρξη μέσω του λογικού εργαλείου, ταυτιζόμαστε με το "αποτέλεσμα".

(φιλική σημ.) Το ελλ. ερωτηματικό είναι στο Q!

Παράθεση

High_Voltage

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H High_Voltage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H High_Voltage έγραψε στις 13:37, 31-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από kynofilos
Οι Άνθρωποι, νομίζω, εφευρίσκουν ένα θεό γιατί δεν ταυτίζονται με την "αιτία". Όταν ερμηνεύουμε την ύπαρξη μέσω του λογικού εργαλείου, ταυτιζόμαστε με το "αποτέλεσμα".

(φιλική σημ.) Το ελλ. ερωτηματικό είναι στο Q!
αναζητούν την πηγη στην οποια αδυνατούν να φτασουν κι εδώ έρχεται ο ρόλος του θεου να καλυψει την απόσταση πιστευω... Η επιστήμη απλα αναλυει το αποτέλεσμα.

το ξερω. αλλα εχω συνηθίσει το ξενο.

Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

O kynofilos έγραψε στις 16:23, 31-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από High_Voltage
αναζητούν την πηγη στην οποια αδυνατούν να φτασουν κι εδώ έρχεται ο ρόλος του θεου να καλυψει την απόσταση πιστευω... Η επιστήμη απλα αναλυει το αποτέλεσμα.

Μήπως ευρισκόμεθα συνεχώς εντός της πηγής;
Μήπως κατάσταση εκτός της πηγής δεν υπάρχει;

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 17:12, 31-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από kynofilos

Μήπως ευρισκόμεθα συνεχώς εντός της πηγής;
Μήπως κατάσταση εκτός της πηγής δεν υπάρχει;

Θα ήθελα να μου το αναλύσεις αυτό λιγάκι (εαν φυσικά έχεις τη διάθεση ) καθώς η θεωρία μου για τον Θεο είναι εκ διαμέτρου αντίθετη, οτι δηλαδή όλοι έχουμε λίγο από το Θεο (την πηγή) μέσα μας. Οτι δεν βρίσκεται κάπου και μας επιβλέπει, αλλά είναι όλες οι στιγμές καλοσύνης που διαθέτει ο καθένας μας.

Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

O kynofilos έγραψε στις 19:18, 31-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Θα ήθελα να μου το αναλύσεις αυτό λιγάκι (εαν φυσικά έχεις τη διάθεση ) καθώς η θεωρία μου για τον Θεο είναι εκ διαμέτρου αντίθετη, οτι δηλαδή όλοι έχουμε λίγο από το Θεο (την πηγή) μέσα μας. Οτι δεν βρίσκεται κάπου και μας επιβλέπει, αλλά είναι όλες οι στιγμές καλοσύνης που διαθέτει ο καθένας μας.
Προσωπικά είμαι βαφτισμένος ορθόδοξος. Ο Θεός μου περιλαμβάνει και τον θεό του κακού. Ο μόνος τρόπος που ξέρω να το λέω είναι ότι δεν υπάρχει "τίποτε άλλο".

Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

O kynofilos έγραψε στις 00:07, 01-11-05:

Γιά να στηρίξω ότι ύλη είναι παγωμένα φωτόνια επικαλούμαι τις μετρήσεις και παρατηρήσεις της σύγκρουσης φωτονίων όπως επιτυγχάνεται σε επιταχυντές φορτίων της CERN στην Ελβετία. Κατά την σύγκρουση φωτονίων παράγεται ένα φωτόνιο, ένα αντί-φωτόνιο, μία στοιχειώδης μονάδα ύλης και μία στοιχειώδης μονάδα αντί-ύλης. Θεωρείται ότι αυτό είναι το σημείο αρχικής δημιουργίας της ύλης.

Ο καθολικός ανθρώπινος τρόμος είναι από την εγκεφαλική αντίληψη του απόλυτου κενού, κάτι το οποίο στη φύση και το σύμπαν όλο, είναι ανύπαρκτο.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:14, 02-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από High_Voltage
Ο Βολτάιρος αν θύμαμαι σωστά είχε πει κάποτε οτι αν δεν ύπηρχε θεος οι άνθρωποι θα έπρεπε να εφεύρουν έναν. Γιατί άραγε?
Μήπως γιατί οι άνθρωποι έχουν αναγκή έναν θέο και για αυτό εφεύραν έναν

Παράθεση

High_Voltage

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H High_Voltage έγραψε στις 13:36, 02-11-05:

αυτό λεω κι εγώ... άλλωστε ο Θεος μας είναι χρησιμος και για να έχουμε κάποιον να φορτώνουμε όοοοολα τα στραβά της ανθρωπότητας!¨

Παράθεση

giota

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 22:35, 22-02-06:

Να απαντησω με μια απορια Ο Θεος εκανε τον ανθρωπο ?Η οανθρωπος τον Θεο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 11:46, 22-10-07:

Εγώ πάλι πιστεύω ότι ο άνθρωπος έπλασε τους θεούς κατ' είκόνα και καθ' ομοίωσίν του

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη negative
Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O negative έγραψε στις 21:27, 26-09-08:

Πέρασα αρκετά χρόνια αμφισβητώντας την ύπαρξη του.Αλλά κατάλαβα ότι εγώ δεν μπορώ να ζω χωρίς θεό.Ο δικός μου θεός δεν είναι τιμωρός.Δεν θα φέρει την Δευτέρα παρουσία δεν θα χαρακτηρίσει τον έρωτα αμαρτία και ούτε θα δώσει θέσεις σε ανθρώπινες ψυχές στην κόλαση ή στον παράδεισο.Το μόνο που κάνει για μένα είναι να με εκπαιδεύει.Να μπορώ να αγαπώ εμένα την διαφορετικότητα μου αλλά και την διαφορετικότητα των άλλων.Να μπορώ να ακούω τις ανάγκες μου για να μπορώ να ακούω τούς άλλους,να είμαι λιγότερο εγωιστής και αλλαζονικός.Ο δικός μου θεός δεν με θέλει αναμάρτητο,ούτε τέλειο για να μου προσφέρει την χαρά της μάθησης.Ο δικός μου θεός μου μαθαίνει την παραδοχή.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 13-03-09 στις 23:04. Αιτία: split
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 22:11, 26-09-08:

Κατά εικόνα κ ομοίωση τον έπλασες ρε συ νέγκατιβ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη negative
Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O negative έγραψε στις 22:21, 26-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Κατά εικόνα κ ομοίωση τον έπλασες ρε συ νέγκατιβ?

Όχι εγώ..Αυτός!!.....

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 11:40, 27-09-08:

Καθε άνθρωπος πιστευει στον δικο του Θεο...Αφου δεν καμια αντικειμενικη λογικη και είναι μονο πιστη..Ο καθενας αναλογα με το μυαλο του και το χαρακτηρα του..πιτσευει και στον αναλογο Θεο..και με την αναλογη ένταση ή παθος..Ή δεν πιστευει καθολου ή απλα ψαχνει.......Απλα υπαρχουν μεγαλα μαντρια θρησκειων...όποιος θελει μπαινει, όποιος δεν συμφωνει μενει έξω...Η θρησκεια είναι κατι πολυ προσωπικο..........και ο καθενα φτιαχνει τον δικό του....Απλα φανταστειτε..όταν βρουμε ζωη-πολιτισμο εκτος Γης...πως θα θεωρουμε που Θεο..τα παντα θα αλλαξουν...............

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 22:36, 22-12-08:

Περίπτωση #1: ανυποψίαστος ηλικιωμένος

Σήμερα, καθώς περπάταγα στην άκρη του δρόμου,
πέρασε ένα αμάξι από πάνω μου επαληθεύοντας τον Μητροπάνο.
Αν ήξερα πως ζούσα για να μ'εύρει τέτοιο ριζικό,
προτιμούσα να πέθαινα νιος
πάνω στον έρωτα ξαναμένος...
Γιατί να μας απαξιώνει τόσο ο δημιουργός
λες και χρωστάμε που ήρθαμε στο κόσμο
και κυρίως
γιατί σκαρφίζεται τρόπους να ματώνει τις καρδιές τόσο,
αυτών που μένουν πίσω;

Περίπτωση #2: δωδεκάχρονη, Έδεσσα

Με ξυλοκόπησαν μέχρι θανάτου,
ένα απόγευμα οι συμμαθητές μου.
Δεν ξέρω αν μπορώ να ελπίζω
σε κάτι πια.
είναι τόσοι πολλοί
αυτοί που συγκαλύπτουν το έγκλημα
πατέρα
που με πνίγει η απελπισία.

Περίπτωση #3: Η ζωή με τον Φώτη

Θεσσαλονίκη 1994 - 2000

κάθε χρόνο
τέτοια εποχή
μάζευες δαμάσκηνα,
μαρμελάδα να΄χουμε
το χειμώνα.
Συμμαζεύουμε τώρα τα βαζάκια της φθοράς.

[δεν το περίμενες, ε;]

Περίπτωση #4: Αντώνης, Παπάγου

φαντάζομαι η αιμοραγία έχει ξεπεράσει
το όριο της ακατάσχετης.
Κι όμως υπάρχει μια αμυδρή αίσθηση
ότι δεν τελείωσα ακόμη.
Είμαι στο φρεάτιο της νεοαναγειρόμενης.
Οδός Σκρα 235.

Περίπτωση #5: βρέφος λίγων εβδομάδων

δε βγήκα ποτέ από το μαιευτήριο.
Κυτταρική διαταραχή.
Μπορείς να μου πείς τι είναι
η μητρική στοργή;

Αναζητείται Θεός προς πάσα εξήγηση...

υγ. show must go on and will..
καλύτερα να μην υπάρχει...

Καλύτερα...
Μόνοι μας.. αρκετό σαδισμό βιώνουμε μόνοι μας.
Δεν πιστεύω σε κάποιον εξισορροπιστή του σαδισμού των άλλων.
Περισσότερο ακόμη σε κάποιον που μένει αμέτοχος κι απαθής στη μαστούρα της μοναξιάς του, διασκεδαστής με τον πόνο των παιδιών του (αχ πατέρα), εύθυμος θεατής ενός γκλόμπαλ ριάλιτι με πρωταγωνιστές τα βραδυφλεγή ραδιούργηματά του.
Εξισορροπώ μόνος μου όσο αντέχω...
Όταν δεν αντέχω, ξαπλώνω για να ξαποστάσω λιγάκι...

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη @nt¤wnis|~|¤e
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 427 μηνύματα.

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 17:55, 27-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Δεσμώτης
Αναζητείται Θεός προς πάσα εξήγηση...

υγ. show must go on and will..
καλύτερα να μην υπάρχει...

Καλύτερα...
Μόνοι μας.. αρκετό σαδισμό βιώνουμε μόνοι μας.
Δεν πιστεύω σε κάποιον εξισορροπιστή του σαδισμού των άλλων.
Περισσότερο ακόμη σε κάποιον που μένει αμέτοχος κι απαθής στη μαστούρα της μοναξιάς του, διασκεδαστής με τον πόνο των παιδιών του (αχ πατέρα), εύθυμος θεατής ενός γκλόμπαλ ριάλιτι με πρωταγωνιστές τα βραδυφλεγή ραδιούργηματά του.
Εξισορροπώ μόνος μου όσο αντέχω...
Όταν δεν αντέχω, ξαπλώνω για να ξαποστάσω λιγάκι...
Εάν εμείς δημιουργούμε το Θεό – τον οποιονδήποτε Θεό- κατʼ εικόνα και ομοίωσή μας, τότε φταίνε κι οι άνθρωποι που ο Θεός είναι αυτός που είναι, αφού κι οι ίδιοι είναι τέτοιοι που είναι...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,289 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:53, 02-02-09:

Ο Θεός για μένα είναι μια "εφεύρεση" του ανθρώπου για να ελπίζει σε κάτι. Η πεποίθηση οτι υπάρχει κάτι ανώτερο από αυτόν του δίνει μια εσωτερική δύναμη, αλλά πολλές φορές τον κάνει και να "φοβάται" ώστε να μην κάνει κακά πράγματα (το κακά πράγματα επίτηδες λέγεται πολύ γενικά, γιατί αν και κάποια είναι αντικειμενικά, κάποια είναι και υποκειμενικά και δε θέλω να μπω στη διαδικασία να τα διαχωρίσω). Πιο συγκεκριμένα ο Χριστός για μένα ήταν ένας άνθρωπος που έκανε και δίδασκε καλά πράγματα και γι' αυτό τον θαυμάζω και προσπαθώ να κάνω αυτά που δίδασκε, όχι για να είμαι εντός των πλαισίων της θρησκείας, αλλά γιατί τα πιστεύω κι εγώ. Αλλά μέχρι εκεί. Όλα τα περαιτέρω (Εκκλησία, νηστείες, αγιασμός, μυστήρια κλπ κλπ) για μένα είναι εφευρέσεις κάποιων έξυπνων ανθρώπων για να κρατούν το λαό κοιμισμένο από τα πραγματικά του προβλήματα. Επίσης θεωρώ υποκριτικό να λένε κάποιοι οτι πιστεύουν στο Χριστιανισμό, αλλά να επιλέγουν ποιους κανόνες του θα ακολουθήσουν. Η θρησκεία δεν είναι κάτι που προσαρμόζεις με το τι σε βολεύει, ή πιστεύεις 100% ή όχι. Το κλασσικό παράδειγμα που νηστεύουν, πάνε στην Εκκλησία, αλλά κάνουν σεξ πριν το γάμο (κάτι που απαγορεύεται από τη θρησκεία μας). Τέλος πάντων η πίστη είναι κάτι πολύ προσωπικό. Συμφωνώ με το Μαρξ "η θρησκεία είναι το όπιο του λαού" και με το Βολταίρο "Αν δεν υπήρχε Θεός θα έπρεπε να εφεύρουμε έναν".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 15:24, 03-02-09:

Συμφωνώ με το Μαρξ "η θρησκεία είναι το όπιο του λαού"
Ελαχιστοι αντιλαμβανονται το πραγματικο βαθος αυτης της φρασης. Πολυ δε περισοτερο οταν ξεχνουν οτι ο μαρξ ηταν οικονομολογος...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 15:27, 03-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από epote
Ελαχιστοι αντιλαμβανονται το πραγματικο βαθος αυτης της φρασης. Πολυ δε περισοτερο οταν ξεχνουν οτι ο μαρξ ηταν οικονομολογος...
Οι πάντες καταλαβαίνουν τη συγκεκριμένη φράση. Δεν έχει κανένα βάθος. Ένα τσιτάτο είναι

Παράθεση

swamps

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη swamps
H swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.

H swamps έγραψε στις 14:08, 05-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Ο Θεός για μένα είναι μια "εφεύρεση" του ανθρώπου για να ελπίζει σε κάτι. Η πεποίθηση οτι υπάρχει κάτι ανώτερο από αυτόν του δίνει μια εσωτερική δύναμη, αλλά πολλές φορές τον κάνει και να "φοβάται" ώστε να μην κάνει κακά πράγματα (το κακά πράγματα επίτηδες λέγεται πολύ γενικά, γιατί αν και κάποια είναι αντικειμενικά, κάποια είναι και υποκειμενικά και δε θέλω να μπω στη διαδικασία να τα διαχωρίσω). Πιο συγκεκριμένα ο Χριστός για μένα ήταν ένας άνθρωπος που έκανε και δίδασκε καλά πράγματα και γι' αυτό τον θαυμάζω και προσπαθώ να κάνω αυτά που δίδασκε, όχι για να είμαι εντός των πλαισίων της θρησκείας, αλλά γιατί τα πιστεύω κι εγώ. Αλλά μέχρι εκεί. Όλα τα περαιτέρω (Εκκλησία, νηστείες, αγιασμός, μυστήρια κλπ κλπ) για μένα είναι εφευρέσεις κάποιων έξυπνων ανθρώπων για να κρατούν το λαό κοιμισμένο από τα πραγματικά του προβλήματα. Επίσης θεωρώ υποκριτικό να λένε κάποιοι οτι πιστεύουν στο Χριστιανισμό, αλλά να επιλέγουν ποιους κανόνες του θα ακολουθήσουν. Η θρησκεία δεν είναι κάτι που προσαρμόζεις με το τι σε βολεύει, ή πιστεύεις 100% ή όχι. Το κλασσικό παράδειγμα που νηστεύουν, πάνε στην Εκκλησία, αλλά κάνουν σεξ πριν το γάμο (κάτι που απαγορεύεται από τη θρησκεία μας). Τέλος πάντων η πίστη είναι κάτι πολύ προσωπικό. Συμφωνώ με το Μαρξ "η θρησκεία είναι το όπιο του λαού" και με το Βολταίρο "Αν δεν υπήρχε Θεός θα έπρεπε να εφεύρουμε έναν".
Θεός είσαι εσύ, εγώ και όλα τα ζωντανά πλάσματα.Δεν είναι ο μπαμπούλας με το μαγικό ραβδί που περιμένει να αμαρτήσουμε για να μας τιμωρήσει.Όταν διαπράττουμε αδικίες εμείς οι ίδιοι τιμωρούμε τον εαυτό μας επειδή υποσυνείδητα δεν τον αντέχουμε.
Μια ιδιότητα της ύλης είναι η αδιαιρετότητα της την οποία είναι αρκετά δύσκολο να αντιληφθούμε αλλα και να παραδεχτούμε.Είμαστε όλοι εγκλωβισμένοι στο ''εγώ'' μας. Κατηγορώντας τον Θεό για όλες τις αδικίες, κατηγορούμε μόνο τον εαυτό μας.
Για αυτό ας μην ψάχνουμε μεσα στα σύννεφα ενα γηραιό κύριο με γενειάδα διότι αυτός απλά δεν υπάρχει τουλάχιστόν με την έννοια αυτή.Ο Θεός βρίσκεται μέσα μας και γύρω μας.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,289 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:31, 05-02-09:

είναι ο μπαμπούλας με το μαγικό ραβδί που περιμένει να αμαρτήσουμε για να μας τιμωρήσει
Συμφωνώ.

Όταν διαπράττουμε αδικίες εμείς οι ίδιοι τιμωρούμε τον εαυτό μας επειδή υποσυνείδητα δεν τον αντέχουμε.
Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι δυστυχώς τόσο φιλοτιμημένοι ώστε όταν κάνουν μια αδικία (πολύ γενικός κι υποκειμενικός όρος btw) να το συνειδητοποιούν και να αυτοτιμωρούνται. Υπάρχουν τόσοι και τόσοι που κάνουν κακό αλλά είτε είναι τόσο αναίσθητοι που δεν τους νοιάζει είτε τα κίνητρά τους είναι πιο ισχυρά από την αυτογνωσία (πχ. χρήματα, δόξα κλπ).

Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 10:52, 13-02-09:

συμφωνα με την ορθοδοξια αυτη ειναι και η ορθη αποψη ,οτι δηλαδη ο θεος μας δημιουργησε μας εδειξε το καλο και το κακο και μας αφησε να κανουμε τις επιλογες μας.
νομιζω ομως οτι οταν καποιος λεει πως ψαχνει τον θεο μεσα του ,πιστευει σε μια ανωτερη δυναμη ,ισως υπερφυσικη,που πηγαζει απο μεσα του,αρα πιστευει στην δικη του δυναμη την ανθρωπινη,στην λογικη και στο πνευμα το ανθρωπινο,δινοντας υπερφθσικη εξηγηση σε ο,τιδηποτε δεν χωραει στο μυαλο του.απλως καμια φορα κολαμε στις λεξεις,ειτε επειδη φοβομαστε να δεχτουμε ποσο τελικα ορθολογιστες ειμαστε στην πραγματικοτητα ειτε γιατι μας ξενιζει η εννοια του υπερφυσικου.

τελικα ομως γιατι ειναι τοσο σημαντικο να δωσουμε συγκεκριμενη ονομασια σε αυτο που αποτελει κινητηρια δυναμη στην ζωη μας;
αρκει να χρησιμοποιουμε το μυαλο μας και να γινομαστε καθε μερα και καλυτεροι.κι ας το πουμε θεο,ας το πουμε υπερφυσικη ανωτερη δυναμη που αδυνατουμε να ερμηνευσουμε,ας το πουμε ερωτα,αγαπη ,μισος ,λογικη,τι σημασια εχει;
αρκει να μην πιανομαστε κοροιδα απο τους εκπροσωπους και τους κατασκευαστες των θρησκειων.

Παράθεση

necropethamenos (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη necropethamenos
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 181 μηνύματα.

O necropethamenos buuuuuuuuuuurp. έγραψε στις 11:52, 13-02-09:

Καλα τα λέει η αποπάνω με τη διαφορά πως εγώ βρίσκω παράλογο να αποκαλείς Θεο οτιδήποτε σου είναι άγνωστο.

Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 12:32, 13-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από necropethamenos
Καλα τα λέει η αποπάνω με τη διαφορά πως εγώ βρίσκω παράλογο να αποκαλείς Θεο οτιδήποτε σου είναι άγνωστο.

"αποπανω" να πεις τα μουτρα σου

οντως ειναι παραλογο ,οπως παραλογο ειναι να σου προκαλει φοβο ο,τιδηποτε σου ειναι αγνωστο,οπως παρολογο ειναι και το να προσπαθεις τους φοβους σου να τους κανεις "πιστευω" και τελικα να δημιουργεις αλλο ενα συστημα , που θα σου πουλαει ελπιδα για την ζωη και για τον θανατο σου ,και παραλογο ειναι τελικα να εγκλωβιζεσαι σε αυτο το συστημα που στηριχτηκες στους φοβους σου για να το φτιαξεις και μετα να αναρωτιεσαι αν θα πρεπει να πιστευεις σε αυτο ή οχι κι αν τελικα υπαρχει αυτο που εσυ εφτιαξες ετσι οπως σε βολευε.

αλλα ολα αυτα τα παραλογα ειναι στην φυση του ανθρωπου απο τα πρωτα χρονια της ζωης του που ειμαστε σε θεση να γνωριζουμε.

Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 20:17, 13-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από dimitral
οντως ειναι παραλογο ,οπως παραλογο ειναι να σου προκαλει φοβο ο,τιδηποτε σου ειναι αγνωστο,οπως παρολογο ειναι και το να προσπαθεις τους φοβους σου να τους κανεις "πιστευω" και τελικα να δημιουργεις αλλο ενα συστημα , που θα σου πουλαει ελπιδα για την ζωη και για τον θανατο σου ,και παραλογο ειναι τελικα να εγκλωβιζεσαι σε αυτο το συστημα που στηριχτηκες στους φοβους σου για να το φτιαξεις και μετα να αναρωτιεσαι αν θα πρεπει να πιστευεις σε αυτο ή οχι κι αν τελικα υπαρχει αυτο που εσυ εφτιαξες ετσι οπως σε βολευε.
Dimitral, μ'αρεσουν τα ατομα που ενω εχεις πει μια κουβεντα για ενα πραγμα τους δινεις το ευνασμα κι λενε αλλα δεκα στο καπακι για να καλυψουν ακομη περισσοτερο το θεμα.
Υπερκαλυμενος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 13-03-09 στις 23:05. Αιτία: split
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 14:42, 18-07-09:

Πιστευω οτι ο θεος ειναι ανθρωπινη επινοηση και επισης πιστευω οτι σε αρχικο τουλαχιστον σταδιο,εγινε επειδη ο ανθρωπος δεν μπορουσε να εξηγησει διαφορα φυσικα φαινομενα,ακομα και την υπαρξη του..Ακομα,οι ανθρωποι εχουν την αναγκη να νιωσουν οτι ειναι μερος ενος μεγαλυτερου σχεδιου και οτι δεν ειναι μονοι τους σε δυσκολες στιγμες..Οτι μπορουν να προσευχηθουν καπου και ισως να λυθει το προβλημα τους...Προσωπικα,πιστευω οτι η εκκλησια εκμεταλλευτηκε ολη αυτη την ταση προς οφελος της ...Και,ναι,συμφωνω οτι ο θεος εχει σαφως να κανει με το νου μας και πραγματι εαν το αντιληφθουν ολοι αυτο η καλοπεραση πολλων θα κλονιστει...

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 16:24, 19-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από alis
Πιστευω οτι ο θεος ειναι ανθρωπινη επινοηση και επισης πιστευω οτι σε αρχικο τουλαχιστον σταδιο,εγινε επειδη ο ανθρωπος δεν μπορουσε να εξηγησει διαφορα φυσικα φαινομενα,ακομα και την υπαρξη του..Ακομα,οι ανθρωποι εχουν την αναγκη να νιωσουν οτι ειναι μερος ενος μεγαλυτερου σχεδιου και οτι δεν ειναι μονοι τους σε δυσκολες στιγμες..Οτι μπορουν να προσευχηθουν καπου και ισως να λυθει το προβλημα τους...Προσωπικα,πιστευω οτι η εκκλησια εκμεταλλευτηκε ολη αυτη την ταση προς οφελος της ...Και,ναι,συμφωνω οτι ο θεος εχει σαφως να κανει με το νου μας και πραγματι εαν το αντιληφθουν ολοι αυτο η καλοπεραση πολλων θα κλονιστει...
Η πρώτη τουλάχιστον εκκλησία των πρώτων 300 χρόνων, δεν θα μπορούσε να εκμεταλλευθεί, γιατί ήταν σε συνεχή διωγμό.

Έπιαναν τους χριστιανούς και άλλους τους έριχναν στα λιοντάρια, άλλους τους έδεναν σε κολώνες και αφού τους άλοιφαν με πίσσα τους έκαιγαν ζωντανούς για να φωτίζουν τη Ρώμη, και σίγουρα δεν μπορούσε να εκμεταλλευθεί.
Αργότερα βέβαια έκανε πολλά λάθη, και εκμεταλλεύθηκε την γνήσια πίστη των ανθρώπων, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάτι που το εκμεταλλεύονται κάποιοι είναι ψέμμα. Εξάλλου και στο όνομα της Δημοκρατίας υπήρξε εκμετάλλευση, όμως δεν σημαίνει ότι η Δημοκρατία δεν είναι καλή.

Όμως ας σκεφθεί ο κάθε ένας ένα πράγμα:

Αν - λέω αν - είναι αλήθεια όσα λέγονται για αιώνια ζωή, γιατί ο άνθρωπος αποτελείται από ύλη, αλλά και από πνεύμα. Η ύλη είναι φθαρτή, το πνεύμα όμως όχι. Αν λοιπόν είναι αλήθεια, και κάποτε βρεθεί ο καθένας στην αιωνιότητα, τότε τι γίνεται, που θα πάει, αν έστω μία πιθανότητα υπάρχει να είναι αλήθεια όσα ακούγονται για αιώνια ζωή;

Εμένα προσωπικά αυτό με απασχολεί πάρα πολύ, και μιλάμε για αιωνιότητα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη D_G : 19-07-09 στις 16:31.
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 22:22, 27-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
...
Όμως ας σκεφθεί ο κάθε ένας ένα πράγμα:

..Η ύλη είναι φθαρτή, το πνεύμα όμως όχι. Αν λοιπόν είναι αλήθεια, και κάποτε βρεθεί ο καθένας στην αιωνιότητα, τότε τι γίνεται, που θα πάει, αν έστω μία πιθανότητα υπάρχει να είναι αλήθεια όσα ακούγονται για αιώνια ζωή;

Εμένα προσωπικά αυτό με απασχολεί πάρα πολύ, και μιλάμε για αιωνιότητα.
Αγαπητέ D-G, κάποιες ερωτήσεις:

- Πως εννοείς τη φθορά της ύλης και λες "η ύλη είναι φθαρτή" ;
- Τι είναι το πνεύμα και γιατί δεν είναι φθαρτό;
- Η αιωνιότητα μπορεί να είναι μία πιθανότητα; (Αν είναι πάντως, τότε μπορεί να είναι και μία στιγμή. Όπερ άτοπο, σαν έννοια!).
- Γιατί "αυτό" μπορεί να απασχολεί κάποιον "πάρά πολύ"; Επειδή "μιλάμε για αιωνιότητα";

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:12, 27-07-09:

Ακόμη φίλε D_G κι αν η ψυχή ή εάν θέλεις το πνεύμα είναι αύθαρτα, ακόμη κι αν βρεθούμε ξαφνικά στην αιωνιότητα, τούτο δεν προϋποθέτει πως απαραίτητα υπάρχει κι ένας Θεός αφέντης παντοκράτορας, που θα μας κρίνει. Εάν αυτός είναι ο λόγος για να πιστεύουμε κάτι που δεν μας πείθει, δεν είναι κάπως...συμφεροντολογικός;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 17:12, 28-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Αγαπητέ D-G, κάποιες ερωτήσεις:

- Πως εννοείς τη φθορά της ύλης και λες "η ύλη είναι φθαρτή" ;
- Τι είναι το πνεύμα και γιατί δεν είναι φθαρτό;
- Η αιωνιότητα μπορεί να είναι μία πιθανότητα; (Αν είναι πάντως, τότε μπορεί να είναι και μία στιγμή. Όπερ άτοπο, σαν έννοια!).
- Γιατί "αυτό" μπορεί να απασχολεί κάποιον "πάρά πολύ"; Επειδή "μιλάμε για αιωνιότητα";
"Επειδή κάθε σάρκα είναι σαν χορτάρι και κάθε δόξα του ανθρώπου σαν άνθος του χορταριού' ξεράθηκε το χορτάρι, και το άνθος του ξέπεσε' ο λόγος όμως του Κυρίου μένει στον αιώνα" (Πέτρου Α' 24)
Και ναι, φίλε Νωέα, επειδή μιλάμε για αιωνιότητα, για αιώνες αιώνων, και δεν πιστεύω ότι είναι μια πιθανότητα, αλλά η αλήθεια.

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Ακόμη φίλε D_G κι αν η ψυχή ή εάν θέλεις το πνεύμα είναι αύθαρτα, ακόμη κι αν βρεθούμε ξαφνικά στην αιωνιότητα, τούτο δεν προϋποθέτει πως απαραίτητα υπάρχει κι ένας Θεός αφέντης παντοκράτορας, που θα μας κρίνει. Εάν αυτός είναι ο λόγος για να πιστεύουμε κάτι που δεν μας πείθει, δεν είναι κάπως...συμφεροντολογικός;
Έγραψα κάπου αλλού, για όχι δουλεία, αλλά για σχέση αγάπης, και σίγουρα μια σχέση αγάπης δεν είναι συμφεροντολογική.
Τώρα για το άλλο που μου γράφεις ότι δεν προϋποθέτει απαραίτητα να υπάρχει και Θεός (σημ. αφέντης; δεν το βλέπω έτσι), τότε πως γίναμε; Η ύλη ξέρεις ότι ούτε δημιουργείται ούτε καταστρέφεται, πιστεύω λοιπόν στη Δημιουργία από κάποιον που είναι Αγάπη και Αιώνιος.
Τώρα... αν κάποιοι δεν πιστεύουν και δεν πείθονται, δικαίωμά τους. Εγώ έναν προβληματισμό έθεσα.

Παράθεση

loukassss

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη loukassss
Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O loukassss έγραψε στις 12:46, 08-01-10:

To θρησκευτικό αίσθημα είναι κοινό σε όλους και είναι ανόητο να πιστεύουμε ότι κάποιον άνθρωπο δεν τον απασχολούν τα θεμελιώδη για την ζωή αυτά ερωτήματα. Το θρησκευτικό αυτό αίσθημα λοιπόν είναι μια κατευθυντήρια γράμμη αναζήτησης του θείου,ταυτόχρονα όμως αποτελεί και μια ένδειξη του θείου στοιχείου ή ανώτατης ύπαρξης που κυβερνάει το σύμπαν. Με αυτές τις βάσεις ο άνθρωπος έχει επινοήσει θρησκευτικές θεωρίες, πανθειστικά μοντέλα κατανόησης του κόσμου, μυθολογίες και δυαρχικές αντιλήψεις περί του θείου. Αυτό που είναι ανεπαρκές και εσφαλμένο σε αυτήν την οδό γνώσεως είναι η λογική προσέγγιση και ερμηνεία αυτού του φαινομένου με τις πάσχουσες ανθρώπινες δυνάμεις, κάτι το οποίο μας καθιστά ανήμπορους στην ανίχνευση της θείας φύσεως απο την δική μας φύση,την ανθρώπινη. Έτσι λοιπόν αυτό που ήταν ανάγκη να γίνει ήταν μια αποκάλυψη απο μέρους του Θεού. Η αποκάλυψη έγινε στον κόσμο και μάλιστα έλαβε και την ανθρώπινη φύση μέσω της εναθρωπήσεως του Λόγου του Θεού. Δεν μιλάμε πλέον για κάτι αφηρημένο, απροσπέλαστο και υποθετικό αλλα για έναν Θεό που είναι πρόσωπο όπως όλοι μας και έχουμε την δυνατότητα να ρθούμε σε κοινωνία μαζί του μέσω της πορείας που χάραξε ο Ίδιος και του πιο ελεύθερου τρόπου πλησιασματός του, την πίστη στην αλήθεια των λόγων Του, της ζωής Του, της Θεοτητάς Του, της ανθρώπινης φύσης που έλαβε για να την σώσει και να την θεώσει με το Σταυρό και την Αναστασή Του. Αυτό δεν είναι ούτε ανθρώπινη επινόηση, ούτε ένα απλό θρησκευτικό αίσθημα αλλά μια αποκεκαλυμμένη αλήθεια που επαληθεύεται στις καρδιές μας μόνο με την αληθινή βιωσή του πέρα απο μαθηματικούς υπολογισμούς και πολύπλοκες συλλογιστικές. Είναι κάτι το οποίο βιώνεται με τις νοητικές, συναισθηματικές και βουλητικές ψυχικές δυνάμεις του ανθρώπου.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 14:08, 08-01-10:

Μια χρήσιμη κριτική ματιά στο φαινόμενο της σχέσης του ανθρώπου με το θείο και της εν συνεχεία θρησκειοποίησης παρουσιάζεται στο βιβλίο του Χρήστου Γιανναρά "Ενάντια στη θρησκεία" (εκδ. Ίκαρος 2006) (για το οποίο επιφυλάσσομαι να εκφράσω και προσωπική γνώμη καθώς δεν θεωρώ ως γόνιμο διάλογο την απλή παράθεση δεσμών).

Από την περιγραφή που δημοσιεύεται στο δικτυακό τόπο του βιβλιοπωλείου ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗΣ παραθέτω το παρακάτω:

Η θρησκευτικότητα είναι, φυσική ανάγκη του ανθρώπου -ανάγκη ορμέμφυτη, ενστικτώδης. Ονομάζουμε φυσικές, ορμέμφυτες, ενστικτώδεις τις ανάγκες που δεν τις ελέγχει η λογική και η θέληση. Εμπεριέχονται, ως νομοτελειακές απαιτήσεις, στη λειτουργία της βιολογικής υπόστασης. Η ψυχολογία συνοψίζει σε δύο τις ορμές που καθορίζουν, με χαρακτήρα αναγκαιότητας, την ψυχοσωματική βιοδομή του ανθρώπου: Μιλάει για ορμή αυτοσυντήρησης και για ορμή διαιώνισης. Η θρησκευτικότητα τεκμαίρεται ως έκφανση της ορμής για αυτοσυντήρηση. Ανήκει στα αντανακλαστικά που αναπτύσσει η ανθρώπινη φύση (στις αυτοματικές, ακούσιες ψυχοσωματικές αντιδράσεις) προκειμένου να συντηρηθεί στην επιβίωση. Είναι η θρησκευτικότητα ανάλογη με την πείνα, τη δίψα, τον φόβο για την αρρώστια και την οδύνη, τον τρόμο μπροστά στον θάνατο. Γιατί; Μια πρώτη αιτιολόγηση, οπωσδήποτε σχηματική άλλα όχι αυθαίρετη, λέει: Ο άνθρωπος βλέπει να απειλούν την ύπαρξή του δυνάμεις ή παράγοντες που δεν μπορεί να ελέγξει. Οι δικές του φυσικές δυνάμεις δεν αρκούν για να αποτρέψουν την αρρώστια, την οδύνη, τον θάνατο. Καταφεύγει γι' αυτό σε επινοήματα που του προσφέρουν ελπίδα προστασίας, αυθυποβολή σιγουριάς: Λογαριάζει σαν υπερ-φυσικές τις αιτίες των απειλών που η δική του φύση αδυνατεί να ελέγξει, και επιπλέον τις προσωποποιεί. Δηλαδή τις εντάσσει στο πλέγμα των λογικών σχέσεων που ξέρει να τις χειρίζεται αποτελεσματικά. [...]

...για όσους σπεύσουν να αντικρούσουν την παρούσα ανάρτηση με την επιχειρηματολογία της Ορθόδοξης Ομάδας Δογματικής Έρευνας, θα ήθελα να τους διευκολύνω παραθέτοντας ευθύς εξ΄αχής το σχετικό σύνδεσμο
http://www.oodegr.com/oode/biblia/kr...ia_thrisk1.htm με την παράκληση για κατάθεση και ανταλλαγη προσωπικών απόψεων...

Παράθεση

loukassss

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O loukassss έγραψε στις 14:38, 08-01-10:

Η προσέγγιση που γίνεται παραπάνω μπορεί να σταθεί ως ψυχολογική ερμηνεία στην έμφυτη ιδιότητα του ανθρώπου να αναγάγει το ανεξήγητο στο μεταφυσικό και να το ελέγξει μέσω της θρησκευτικής πίστεως. Οι ψυχολογικές έρευνες και οι φιλοσοφικοί στοχασμοί κλείνουν το φαινόμενο στα στενά όρια της λογικής με εγκεφαλικό τρόπο παραμελώντας βασικές συνιστώσες της ανθρώπινης ύπαρξης που είναι το συναισθηματικό και βουλητικό μέρος της ψυχής στερώντας τους το αληθινό νόημα που προέρχεται απο το αληθινό βίωμα του όλου ανθρωπου. Είναι γνωστό πως ο χριστιανισμός δεν μπορεί να χαρακτηριστεί θρησκεία αλλά αποκεκαλυμμένη αλήθεια που προυποθέτει πίστη και έργα για να βιώθει μέσα απο την μελέτη της αγίας Γραφής, τα αγιοπνευματικά εργα των αγίων Πατέρων, το ορθόδοξο δόγμα, την ορθόδοξη πνευματικότητα και άσκηση κατα της αμαρτίας και την συμμετοχή στα Μυστήρια της Εκκλησίας. Όλες οι άλλες προσεγγίσεις μπορεί να είναι συμπληρωματικές και βοηθητικές αλλά και τόσο ατελής ή καταστροφικές εφόσον κινούνται σε τελείως διαφορετικό πνεύμα
με κοσμικό φρόνημα και οπτική.

Όσον αφορά την προσέγγιση του κ.Γιανναρά νομίζω οτι η άμετρα εξεζητημένη έκφρασή του, οι ακατάλληλες λογοτεχνικές του επιλογές, οι απατηλά βαθυστόχαστες περιγραφές του και η κριτική αμφισβήτηση των παραδεδομένων μας κάνει να πιστεύουμε πως αν ήταν στο χέρι του δεν θα έμενε τίποτα όρθιο παρά μόνο ένα κριτήριο, οι καρποί της ''υψηλής'' του διανοίας και οι άκρατες νεωτερικές, ορθολογιστικές και λογικοκρατούμενες αντιλήψεις του έξω απο το ορθόδοξο πατερικό φρόνημα,όπως τόνισα και στο προηγούμενο κείμενο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 08-01-10 στις 15:18. Αιτία: συγχώνευση διαδοχικών δημοσιεύσεων
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 15:57, 08-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από loukassss
[...]Είναι γνωστό πως ο χριστιανισμός δεν μπορεί να χαρακτηριστεί θρησκεία αλλά αποκεκαλυμμένη αλήθεια που προυποθέτει πίστη και έργα για να βιώθει μέσα απο την μελέτη της αγίας Γραφής, τα αγιοπνευματικά εργα των αγίων Πατέρων, το ορθόδοξο δόγμα, την ορθόδοξη πνευματικότητα και άσκηση κατα της αμαρτίας και την συμμετοχή στα Μυστήρια της Εκκλησίας. Όλες οι άλλες προσεγγίσεις μπορεί να είναι συμπληρωματικές και βοηθητικές αλλά και τόσο ατελής ή καταστροφικές εφόσον κινούνται σε τελείως διαφορετικό πνεύμα
με κοσμικό φρόνημα και οπτική.[...]

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pote ksana (Ούφ!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pote ksana
H Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H pote ksana έγραψε στις 19:03, 08-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από alis

Ο άνθρωπος προκειμένου να εξηγήσει τα φυσικά φαινόμενα επινόησε την φυσική επιστήμη. Τις επιστήμες,γενικά. Μια τέτοια αιτιολόγηση της γέννησης των θρησκειών παραπέμπει σε βιβλίο μυθολογίας της τρίτης δημοτικού. Ο Δίας ίσως να ελεγχει τα φυσικά φαινόμενα. Ο Θεός όμως όχι, σε πρώτη φάση.

Και επιστρέφουμε στο αρχικό ερώτημα., Είναι ο Θεός επινόηση του ανθρώπου; Έκανε η κότα το αβγό ή το αβγό την κότα; Ο άνθρωπος επινόησε το Θεό, ή ο Θεός επινόησε την νόηση του ανθρώπου μεταξύ των ζώων;

Εγώ αναγκάζομαι να πιστεύω ώς άνθρωπος, πως όσο και να εξελιχθεί η επιστήμη, όσα βήματα μπροστά κι αν κάνει η ανθρώπινη σκέψη, θα ήταν αδύνατο να εξισωθούμε με δυνάμεις ανώτερες από εμάς -φυσικές έστω- και το γεγονός οτι είμαστε φθαρτοί σωματικά υπάρχει για να μας υπενθυμίζει οτι έχουμε όρια. Όσα και αν κατακτήσουμε, θα είμαστε πάντα θνητοί. Οτιδήποτε λοιπόν δεν είναι θνητό, ας μη το πούμε Θεό αν αυτό μας προκαλεί αισθήματα κατωτερότητας, ας το αγνοήσουμε..

Παράθεση

loukassss

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O loukassss έγραψε στις 19:29, 08-01-10:

Ωραία, αλλά εμείς ως ορθόδοξοι χριστιανοί δεν ονομάσαμε τίποτα Θεό. Ήρθε ο ίδιος και μας αποκαλύφθηκε. Σε αυτά πλαίσια μιλάμε για την έννοια του Θεού ως Αυτοαποκάλυψη .

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 20:21, 08-01-10:

Ωραία, αλλά εμείς ως ορθόδοξοι χριστιανοί δεν ονομάσαμε τίποτα Θεό. Ήρθε ο ίδιος και μας αποκαλύφθηκε. Σε αυτά πλαίσια μιλάμε για την έννοια του Θεού ως Αυτοαποκάλυψη .
Πως βάζει ο διάολος την ουρά του:

...εμείς ως ορθόδοξοι χριστιανοί...
Δηλαδή, οι χριστιανοί που δεν αυτοαποκαλούνται "ορθόδοξοι", τι ονόμασαν "Θεό"; Λοιπόν, τα "εγώ", τα "εμείς" και τα "εσείς" , τελικά, άφησαν(εξώ απ' τον χορό του κόσμου) το "αγαπάτε αλλήλους" για τους "άλλους" . Εξάλλου, δεν ήταν δα τυχαίο που στους καιρούς μας αυτοθυσία και ανιδιοτέλεια επέδειξαν μάλλον κάποιοι ουμανιστές μεν "άθεοι" δε!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

loukassss

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O loukassss έγραψε στις 20:31, 08-01-10:

Δεν μπορώ να καταλάβω αγαπητέ γιατί μένεις στους τύπους και δεν κοιτάς την ουσία. Διάλογος με άρνηση, καχυποψία και συνωμοσιολογία δεν θα μας οδηγήσει πουθενά.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 20:40, 08-01-10:

Δεν μπορώ να καταλάβω αγαπητέ γιατί μένεις στους τύπους και δεν κοιτάς την ουσία. Διάλογος με άρνηση, καχυποψία και συνωμοσιολογία δεν θα μας οδηγήσει πουθενά.
Συγνώμη, φίλε μου, αλλά εν προκειμένω μου θυμίζετε το λαϊκό ρητό με τον γάιδαρο και τον πετεινό! Συγνώμη, όμως!

Παράθεση

loukassss

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O loukassss έγραψε στις 20:57, 08-01-10:

Εν προκειμένω νομίζω θα βοηθούσε ένας αυτοδιάλογος και μία αυτοκριτική.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 21:46, 08-01-10:

Εν προκειμένω νομίζω θα βοηθούσε ένας αυτοδιάλογος και μία αυτοκριτική.
...Παρά ταύτα, αδελφέ μου, σ' ευχαριστώ για την υπενθύμιση!

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 21:51, 08-01-10:

Κι αν είναι έτσι, φίλτατε κι αγαπητέ μου ΕΒ, το ζήτημα μετατίθεται στο "γιατί οι άνθρωποι έχουν ανάγκη έναν θεό", οποτέ δεν θα ήταν δα και για να σνομπάρουμε, το ότι "εφεύραν έναν". Τι λες;

Παράθεση

loukassss

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O loukassss έγραψε στις 09:35, 09-01-10:

Στην ιστορία έχει γίνει πάμπολλες φορές να αναρωτηθούμε γιατί στο όνομα ενός θεού έχουν επιτραπεί κακουργίες, εγκλήματα, μαζικές εκτελέσεις, κατακτητικοί πόλεμοι και ένα σφοδρό μίσος εναντίον των αντιφρονούντων. Επίσης στην περίοδο της κομμουνιστικής προπαγάνδας(βλέπε αθεία) ή στην περίοδο του Χίτλερ(βλέπε υπεράνθρωπος του Νίτσε και νεοειδωλολατρεία) οι αγριότητες είχαν ξεπεράσει κάθε όριο. Παιδία αυτά δεν αφορούν σε καμία περίπτωση την Ανατολική ορθόδοξη χριστιανοσύνη που διεφύλαξε την γνησιοτητά της στο ακέραιο και δεν επέτρεψε στο αλάθητο και στην δυτική θεοκρατική αντίληψη να διαπραχθούν μαζικά εγλήματα.(ζητώ συγγνώμη αλλα ανοίξτε και κανά βιβλίο ρε παιδιά)

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:19, 09-01-10:

Στην ιστορία ... μαζικά εγλήματα.(ζητώ συγγνώμη αλλα ανοίξτε και κανά βιβλίο ρε παιδιά)
Ας ανοίξουμε λοιπόν τα βιβλία! Η συμπεριφορά πχ. του Βασιλείου Β΄, και "Βουλγαροκτόνου" επονομαζόμενου, προς τους Βούλγαρους, ήταν "θεοπρεπής";

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

loukassss

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O loukassss έγραψε στις 12:02, 09-01-10:

Δεν μιλάμε για πολιτική ιστορία και αυτοκρατορικούς πολέμους(αυτό είναι μια άλλα συζήτηση) αλλά για την εκκλησιαστική ιεραρχία και τον σκοπό για τον οποίο υφίσταται που κατα το ένα μέρος είναι η διάδοση του ευαγγελικού και αποστολικού πνεύματος και η δογματική καθαροτητά της απο κοσμικές αντιλήψεις. Η Δυτική εκκλησιαστική τάξη ήταν που ενεπλάκησε αυθαίρετα στην άσκηση πολιτικής εξουσίας και ενήργησε εγκλήματα στο όνομα της θείας παρανοημένης δικαιοσύνης και όχι οι εκπρόσωποι-πατριάρχες-επίσκοποι της Ανατολικής ορθόδοξης χριστιανοσύνης.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους