Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,076 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θεία Δικαιοσύνη. Είναι ο θεός δίκαιος;

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 15:13, 08-07-05:

Πώς μπορεί ο καλός και πανάγαθος Θεούλης να επιτρέπει να χάνονται εν ριπή οφθαλμου οι ζωές τόσων αθώων (βλέπε Λονδίνο εχθες) και όλοι αυτοί που προκαλούν αυτές τις τόσο δυσάρεστες καταστάσεις να βρίσκονται στα σπιτάκια τους, αραχτοί και απλά να παίρνουν ένα θλιμμένο ύφος όταν αντιληφθούν τις κάμερες? Πού είναι η δικαιοσύνη Του, πού είναι το μεγαλείο Του? Πότε επιτέλους θα κριθούν όλοι αυτοί οι δολοφόνοι? Στην Δευτέρα Παρουσία? Μέχρι τότε .... ζήσε Μάη μου.....

Σημείωση editor: Το παρόν θέμα έχει προέλθει από διάσπαση του θέματος "Πιστεύετε στο Θεό;"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 14-05-09 στις 20:13. Αιτία: προσθήκη σημείωσης
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 15:25, 08-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Πώς μπορεί ο καλός και πανάγαθος Θεούλης να επιτρέπει να χάνονται εν ριπή οφθαλμου οι ζωές τόσων αθώων (βλέπε Λονδίνο εχθες) και όλοι αυτοί που προκαλούν αυτές τις τόσο δυσάρεστες καταστάσεις να βρίσκονται στα σπιτάκια τους, αραχτοί και απλά να παίρνουν ένα θλιμμένο ύφος όταν αντιληφθούν τις κάμερες? Πού είναι η δικαιοσύνη Του, πού είναι το μεγαλείο Του? Πότε επιτέλους θα κριθούν όλοι αυτοί οι δολοφόνοι? Στην Δευτέρα Παρουσία? Μέχρι τότε .... ζήσε Μάη μου.....
Αυτά είναι πράξεις ανθρώπων,όπως και τα καλά όποτε συμβαίνουν.Μην μπερδευόμαστε η ερώτηση είναι αν υπάρχει ανώτερη δύναμη όχι κατα πόσο επεμβαίνει αυτή η δύναμη στην ανθρώπινη ζωή.Μην νομίζεις ότι είμαι ιδιαίτερα θρήσκο άτομο και στα γράφω αυτά,κάθε άλλο.Απλώς δεν μπορώ την αντιμετώπιση του στυλ "Πώς μπορεί ο καλός και πανάγαθος Θεούλης να επιτρέπει να γίνεται το τάδε ή το δείνα".Η ζωή δεν είναι δίκαιη ούτε στρωμένη με ροδοπέταλα.Όλοι κάποια στιγμή πληρώνουμε για τις πράξεις μας είτε αυτό είναι θεία δίκη είτε η ίδια η ζωή τα φέρνει έτσι.Κανείς πάντως δεν μένει ατιμώρητος αυτό το πιστεύω.Όπως επίσης πιστεύω πως για όλα τα δεινά της ανθρωπότητας υπέυθυνη είναι η αλαζονεία του ανθρώπου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 15:31, 08-07-05:

Οπότε καταλήγουμε ότι ο "Θεός" είναι μια ανθρώπινη επινόηση, προκειμένου ο άνθρωπος να αντλει δύναμη για να μπορεί να ανταπεξέλθει στις δυσκολίες της ζωής? Έχει βάση αυτή η σκέψη, αν και εμένα το μυαλό μου προχωράει λίγο πιο κάτω... Μήπως ο Θεός είναι πράγματι μια ανθρώπινη επινόηση προκειμένου οι "ανώτεροι άρχοντες" (αναφέρομαι στους κληρικούς και σε όλο το παπαδαριό) της Εκκλησίας, να μπορούν να κουμαντάρουν τη δύναμη του πλήθους προς όφελός τους? Μήπως ο Θεός, είναι η δύναμη του νου μας, αλλά αν το αντιληφθούμε αυτό, θα χαλάσουμε τα σχέδια και την καλοπέραση πολλών?
Τι έγινε διάβασες το "Κώδικα Ντα Βίντσι"πρόσφατα; Δεν πιστεύω στον κλήρο και αν γράψω την άποψη μου για αυτόν ελέυθερα μάλλον θα κοπεί εκ της διευθύνσεως.Το μόνο που έχω να σου γράψω είναι πως στο όνομα του Θεού(του οποιουδήποτε Θεού)έχουν συγκαληφθεί οι μεγαλύτερες αυθαιρεσίες και τα μεγαλύτερα εγκλήματα της ιστορίας.Κάποτε λεηλατούσαν και σκότωναν αδιάκριτα οι "ελέω Θεώ ηγεμόνες"σήμερα "κυβερνούν"και ορίζουν το σωστό και το λάθος οι "ελέω Θεώ παπάδες".Κι όμως ο άνθρωπος έχει ανάγκη να πιστέψει,στο θαύμα,στην σωτηρία,στην θεία δίκη.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 15:57, 08-07-05:

Το θέμα Θεότητα έχει περάσει την γνώμη κάπιου στους πιστούς. Η kleftra έχει απόλυτο δίκιο. Στις μουσουλμανικές χώρες η θρησκεία απαγορέυει το χοιρινό, ο πραγματικός λόγος που "το λέει" η θρησκεια τους είναι γιατί λόγο του εξαιρετικά ξερου και ζεστού κλίματος η κατανάλωση χοιρινού για πολλά χρόνια κυρίως αρκετές δεκαετίες πριν αποτελούσε βασικό λόγο θανάτου. Πολλά πράγματα που είναι "αμαρτία" απλά έχουν μπεί σε όλες τις θρησκείες για να εξυπηρετίσουν καπιους σκοπούς. Δεν νομίζω για παράδειγμα να ασχολήθηκε ο Χριστός την μεγάλη εβδομάδα με το ενημερώσει τους Απόστολους τι να τρωνε και τι να μην την Μεγάλη Εβδομάδα, πότε να νυστέυουν και φυσικά το πιό πρόσφατο να μην πηγένουν σινεμά κ.α Υπάρχουν χιλιάδες παραδείγματα

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:59, 08-07-05:

Χμμμ όπως είπε η κλέφτρα αύτες είναι ανθρώπινες πράξεις και το αν ο Θεούλης επεμβαίνει σε αυτές , τις ανθρώπινες πράξεις, είναι άλλο θέμα. Πάντως προσωπίκα πρότιμω να γίνονται όλα αύτα πάρα να μην είμαι ελευθέρος , ψυχικά , άνθρωπος.....

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 09:54, 11-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Αυτά είναι πράξεις ανθρώπων,όπως και τα καλά όποτε συμβαίνουν.Μην μπερδευόμαστε η ερώτηση είναι αν υπάρχει ανώτερη δύναμη όχι κατα πόσο επεμβαίνει αυτή η δύναμη στην ανθρώπινη ζωή.Μην νομίζεις ότι είμαι ιδιαίτερα θρήσκο άτομο και στα γράφω αυτά,κάθε άλλο.Απλώς δεν μπορώ την αντιμετώπιση του στυλ "Πώς μπορεί ο καλός και πανάγαθος Θεούλης να επιτρέπει να γίνεται το τάδε ή το δείνα".Η ζωή δεν είναι δίκαιη ούτε στρωμένη με ροδοπέταλα.Όλοι κάποια στιγμή πληρώνουμε για τις πράξεις μας είτε αυτό είναι θεία δίκη είτε η ίδια η ζωή τα φέρνει έτσι.Κανείς πάντως δεν μένει ατιμώρητος αυτό το πιστεύω.Όπως επίσης πιστεύω πως για όλα τα δεινά της ανθρωπότητας υπέυθυνη είναι η αλαζονεία του ανθρώπου.
Όλοι κάποια στιγμή πληρώνουμε τις πράξεις μας, αλλά πες μου, ποιές πράξεις πληρώνει ένα νεογέννητο που δεν μπόρεσε να κρατηθεί στη ζωή βγαίνοντας από την κοιλιά της μάνας του? Και γιατί στις δύσκολες καταστάσεις της ζωής μας σχεδόν πάντα αναζητάμε την βοήθεια του Θεού και πιστεύουμε πώς για την δικιά μας περίπτωση θα επέμβει? Άρα πιστεύουμε ότι η Θεία Δύναμη μπορεί να επηρρεάσει την ανθρώπινη ζωή, γιάυτό και την αναζητάμε.
Σαφώς και η ζωή δεν είναι στρωμένη με ροδοπέταλα, αλλά δεν μπορεί η χριστιανική Εκκλησία να μιλά για έναν Θεό Δίκαιο, Πανάγαθο και Ευεργέτη. Ο Θεός που μας παρουσιάζουν οι Διαθήκες δεν έχει καμία σχέση με αυτό που βιώνουμε καθημερινά. Ο Θεός Τιμωρός, που μας δικάζει και μας καταδικάζει για τις εν ζωή αμαρτίες μας δεν είναι ο Ένας Θεός Πατέρας Παντοκράτορας. Δυστυχώς.....

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 11:32, 11-07-05:

Όλοι κάποια στιγμή πληρώνουμε τις πράξεις μας, αλλά πες μου, ποιές πράξεις πληρώνει ένα νεογέννητο που δεν μπόρεσε να κρατηθεί στη ζωή βγαίνοντας από την κοιλιά της μάνας του? Και γιατί στις δύσκολες καταστάσεις της ζωής μας σχεδόν πάντα αναζητάμε την βοήθεια του Θεού και πιστεύουμε πώς για την δικιά μας περίπτωση θα επέμβει? Άρα πιστεύουμε ότι η Θεία Δύναμη μπορεί να επηρρεάσει την ανθρώπινη ζωή, γιάυτό και την αναζητάμε.
Σαφώς και η ζωή δεν είναι στρωμένη με ροδοπέταλα, αλλά δεν μπορεί η χριστιανική Εκκλησία να μιλά για έναν Θεό Δίκαιο, Πανάγαθο και Ευεργέτη. Ο Θεός που μας παρουσιάζουν οι Διαθήκες δεν έχει καμία σχέση με αυτό που βιώνουμε καθημερινά. Ο Θεός Τιμωρός, που μας δικάζει και μας καταδικάζει για τις εν ζωή αμαρτίες μας δεν είναι ο Ένας Θεός Πατέρας Παντοκράτορας. Δυστυχώς.....
Με τίποτα δεν εννοούσα ότι πλήρωσαν για τις πράξεις τους τα θύματα.Έγραψα κι άλλα μνμ μετά απο αυτό που παραθέτεις.Και όπως είπα και με άλλα λόγια όσα μας παρουσιάζονται απο τα διάφορα βιβλία της πίστης(ευαγγέλια κλπ)γραφτήκαν απο ανθρώπους.Δεν νομίζω ότι ο οποιοσδήποτε Θεός επιφύλλασε για τους ανθρώπους μια ζωή χαρισάμενη,αλλιώς θα τους κρατούσε στον παράδεισο ή στο αντίστοιχο της κάθε θρησκείας όπου δεν θα υπήρχε πόνος και τα αγαθά θα βρίσκονταν σε αφθονία χωρίς να χρειαστεί αν κοπιάσεις για αυτά.Κι αν σταθούμε στην χριστιανική θρησκεία ο ίδιος ο Χριστός έζησε μια ζωή με πόνο κι αδικία.Τέλος το κομμάτι που παραθέτεις "ο Ένας Θεός Πατέρας Παντοκράτορας"είναι η αρχή του συμβόλου της πίστεως(το Πιστεύω) ή αλλιώς το διάταγμα που υπογράφτηκε και συντάχτηκε από τον Μ.Κωνσταντίνο και την αυλή του. Δηλαδή και πάλι ανθρώπινα παραμυθάκια.

Παράθεση

Viktoria

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Viktoria
H Viktoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Viktoria έγραψε στις 19:40, 08-10-05:

Παλιότερα ήμουνα πολύ θρήσκο άτομο(στα 14-15). Μετά από κάποια πράγματα που έχω ζήσει και έχω δει,δηλώνω αγνωστικίστρια και θεωρώ ότι όλα αυτά που έχουν καθιερωθεί και πιστεύουμε όσον αφορά το Θεό είναι δημιουργήματα των ανθρώπων. Επίσης δεν μπορώ να πιστέψω ότι ο Θεός,αν είναι όπως τον φανταζόμαστε,θα επέτρεπε τόση αδικία και τόση δυστυχία.Γενικότερα,μου φαίνεται λίγο μοιρολατρικό όταν πεθαίνει κάποιος να λέμε "ήταν θέλημα θεού".Για μένα,ο Θεός δε θα άφηνε ένα παιδάκι ή μια μάνα να πεθάνει. Αυτό που ονομάζουμε Θεός για μένα ειναι η τύχη.Ωστόσο, επειδή ο άνθρωπος από τη φύση του έχει ανάγκη να πιστεύει κάπου,αλλά και επειδή εννοείται ότι σε τέτοια θέματα δε μπορεί να είναι κανείς σίγουρος, δε μπορώ να είμαι απόλυτη και να πω ότι δεν υπάρχει Θεός.Οπότε ψηφίζω "μπορεί".

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 21:20, 09-10-05:

Για μένα προσωπικά είσαι λαθος.Πιστεύω ότι ο θεός μας έδωσε μυαλό για να ζήσουμε.Τα προβλήματα σε αυτόν τον κόσμο θα τα λύσουμε με την λογική που μας έδωσε αυτό το κάτι.Ενοχλούμαι όταν ακούω από πολλούς αχ ο θεός μας εγκατέλειψε.Δεν μας εγκατέλειψε μας εδωσε μυαλό για να ζήσουμε μόνη μας.Όλα εύκολα τα θέλουμε?

Παράθεση

DarK_HumOuR

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DarK_HumOuR
Ο DarK_HumOuR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O DarK_HumOuR έγραψε στις 22:02, 24-10-05:

γι αυτο
και για αλλα πολλα
οχι.
δεν πιστευω..

Παράθεση

xmavidis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xmavidis
Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

O xmavidis έγραψε στις 23:59, 24-10-05:

Δε καταλαβαίνω το σκεπτικό αυτό.
Δηλαδή, τι νόημα θα είχε αν ήταν όλα ιδανικά; Δε θα υπήρχε αρμονία και δε θα είχαμε βούληση (όχι ότι τώρα που την έχουμε δεν την ελέγχουν κάποιοι επιτήδιοι).
Εγώ πιστεύω σε μια ανώτερη δύναμη γιατί πιστεύω ότι όλοι οι νόμοι χρειάζονται έναν ή περισσότερους νομοθέτες για να υπάρξουν.

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skeftomilos
Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Skeftomilos έγραψε στις 04:42, 25-10-05:

Αυτό που λέει ο DarK_HumOuR είναι στην ουσία το έσχατο επιχείρημα του "άθεου": Η μόνη δικαιολογία που έχει ο Θεός για τα δεινά αυτού του κόσμου είναι ότι δεν υπάρχει.

@xmavidis: Ότι οι νόμοι χρειάζονται νομοθέτη λογικό ακούγεται. Ότι οι νομοθέτες εμφανίζονται ξαφνικά από το τίποτα ή υπάρχουν από πάντα, αυτό δεν ακούγεται λογικό!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 17-03-09 στις 20:48.
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 11:38, 16-03-06:

Πάντως θεωρώ λίγο φασιστικό το να μας βαφτίζουν σε τέτοια ηλικία που να μη μπορούμε να έχουμε σχηματίσει άποψη καθώς κ για πολλούς άλλους λόγους
ο λογος της βαφτισης ειναι οτι το μωρο γενιεται αμαρτολο και αμα δεν το βαφτισεις θα καταληξει να καιγεται στη κολαση.

το μωρο

που δεν εχει παρει καν δυο ανασες

ειναι αμαρτολο

btw, οι γυναικες ειναι αμαρτολες ετσι και αλλιος. Ναι ενταξι η παναγια εφτυσε το κακοσπορι κτλ κτλ αλλα αμα εχουν περιοδο δεν κανει να μπουν στην εκλησια θα τη μοληνουν.

ζωα
τα περι επιλογων λιγα μου λενε, κυριος γιατι θα μπορουσαμε να εχουμε ελευθερια βουλησης ΚΑΙ να μην βιαζουν/κομματιαζουν/παιθαινουν απο πεινα παιδακια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 17-03-09 στις 20:49. Αιτία: split μηνύματος προς μεταφορά
Παράθεση

vaguraw (Βαγγέλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vaguraw
Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O vaguraw έγραψε στις 19:22, 16-03-06:

@epote
Με τα σχολια που κανεις στο 1ο quote σου συμφωνω και εγω.Αυτα ειναι καταλοιπα μιας κομπλεξικης κοινωνιας.Μην ξεχνας ομως πως στην διδασκαλια του χριστου λεει πως δεχτηκε γυναικες και παιδια κοντα του παρα την μεχρι τοτε παραδοση που τους ηθελε "κατωτερους".
Το να μην επιτρεπετε λογο περιοδου να πανε γυναικες στην εκκλησια το θεωρω και εγω απιστευτη βλακεια.

Για το 2ο quote.

Δεν το βλεπω ετσι το πραμα.Το να πιστευεις καπου σε καμια περιπτωση δεν σημαινει αποποιηση ευθυνων.Με ποια λογικη θα σημαινε?
ο ανθρωπος ειναι απολυτα υπευθυνος για τις πραξεις ειτε πιστευει στον Χριστό ειτε στον Ροναλντινιο.Τωρα αν καποιος λεει το αντιθετο δεν φταει ο Χριστός ή ο Ροναλντινιο αλλα ο ιδιος ο ανθρωπος.
Δεν θεωρω ομορφο να λες οτι λυπασαι καποιους ανθρωπους επειδη εχουν ακολουθησει κατι στην ζωη τους.Εχω γνωρισει ατομα που πιστευουν στον Χριστο και δεν ειναι καθολου οπως τους περιγραφεις.

Για το τελευταιο quote σου!
τα περι επιλογων λιγα μου λενε, κυριος γιατι θα μπορουσαμε να εχουμε ελευθερια βουλησης ΚΑΙ να μην βιαζουν/κομματιαζουν/παιθαινουν απο πεινα παιδακια
Σε αυτο και εγω προβληματιζομαι ακετα ..απλα σκεψου οτι τα περι επιλογων δεν αναφερονται μονο σε σενα αλλα και στον διπλανο σου που μπορει να ειναι το μεγιστο ρεμαλι και να βιαζει κοριτσακια 12 χρονων!!Δεν φταιει ο θεος γιαυτο αλλα το ρεμαλι.Βεβαια θα μου πεις γιατι δεν τον αποτρεπει?Εδω δεν μπορω να σου δωσω καποια ικανοποιητικη απαντηση εκτος απο το οτι η μοιρα του κοσμου καθοριζεται απο τον ιδιο!Ετσι το βλεπω το πραμα παντως.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 17-03-09 στις 20:50. Αιτία: split μηνύματος προς μεταφορά
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 10:21, 17-03-06:

Σε αυτο και εγω προβληματιζομαι ακετα ..απλα σκεψου οτι τα περι επιλογων δεν αναφερονται μονο σε σενα αλλα και στον διπλανο σου που μπορει να ειναι το μεγιστο ρεμαλι και να βιαζει κοριτσακια 12 χρονων!!Δεν φταιει ο θεος γιαυτο αλλα το ρεμαλι.Βεβαια θα μου πεις γιατι δεν τον αποτρεπει?Εδω δεν μπορω να σου δωσω καποια ικανοποιητικη απαντηση εκτος απο το οτι η μοιρα του κοσμου καθοριζεται απο τον ιδιο!Ετσι το βλεπω το πραμα παντως.
- ο θεος ειναι παναγαθος και παντοδυναμος
- στον κοσμο υπαρχει κακο
- ο θεος θα μπορουσε να κανει κατι για να μην υπαρχει κακο
---------
ειτε ο θεος δεν μπορει να κανει κατι για να μην υπαρχει κακο (= δεν ειναι παντοδυναμος)
ειτε ο θεος δεν ΘΕΛΕΙ να κανει κατι για να μην υπαρχει κακο (= δεν ειναι παναγαθος)

επισις

- ο θεος ειναι παντογνωστης
- ο θεος ξερει τι εγινε, τι γινεται και τι θα γινει
- ο θεος ξερει τι θα κανεις σε μια ωρα απο τωρα
------------
δεν εχεις ελευθερη βουλιση αλλα κινησε βαση ενος προκαθορισμενου σχεδιου που ουτε ο θεος δεν μπορει να αλαξει (αρα ουτε αυτος δεν εχει ελευθερη βουληση) γιατι αν το αλαξει παει να πει οτι δεν ειναι παντογνωστης (Δεν ηξερε οτι θα αλαξει-εκτος αν το ηξερε οποτε παλι ειναι προκαθορισμενο).

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 21:39, 22-03-06:

Ερώτηση πάνω στην ελεύθερη βούληση...

Γιατί ο Θεούλης αφήνει νεογέννητα να πεθαίνουν;

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 21:43, 22-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes

Χμ σκέψου μόνο ότι αυτά τα νεογέννητα δεν γεύονται την κακία του κόσμου αυτού και φεύγουν αθώα όπως ήρθαν..

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 21:46, 22-03-06:

Πως το συγκλίνεις αυτό με την ελεύθερη βούληση;
Η απάντηση μου αφορούσε την ελεύθερη βούληση του ατόμου.
Εσύ προφανώς αναφέρεσαι στην βούληση του Θεού(με την έννοια ότι τα αφήνει να πεθαίνουν και δεν τα σώζει)
Αυτό ρωτάς;

Παράθεση

Sotiria

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sotiria
H Sotiria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H Sotiria έγραψε στις 21:46, 22-03-06:

Σωστό...................
Άσε που και που γεννιούνται κάποια παιδιά, οι γονείς τους είναι ανίκανοι να τα μεγαλώσουν.......
Σκέψου όμως και το άλλο...
Δεν ξέρω αν είχες δει στις ειδήσεις ένα μωράκι που η μάνα του το είχε τυλίξει σε μια σακούλα και το είχε ρίξει στην θάλασσα...
Αυτό το βρήκαν δεν θυμάμαι ποιοι όμως, σε μια παραλία και το μωράκι τώρα χαίρει άκρας υγείας...

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 21:46, 22-03-06:

φεύγουν αθώα όπως ήρθαν
Και οι γονείς?

Η απάντηση μου αφορούσε την ελεύθερη βούληση του ατόμου.
Υπάρχουν άτομα χωρίς ελεύθερη βούληση - αυτό λέω...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 17-03-09 στις 21:18.
Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 21:50, 22-03-06:

Και οι γονείς?
Όλα για κάποιο λόγο γίνονται..Ακόμα και αν οι γονείς δεν έχουν καμια ευθυνη για το κακό που τους βρήκε..Δηλαδή η ύπαρξη θεού σημαίνει ότι στον κόσμο πρέπει να βασιλεύουν η ευτυχία,η ομορφία,η χαρά και η δικαιοσύνη??Για να υπάρχουν αυτά δεν θα έπρεπε να υπάρχει η ελεύθερη βούληση..Δηλαδή την αμέλεια του γιατρου π.χ που τον νοιάζει το αυτοκινητο του και η γκόμενα που θα κυκλοφορήσει και αμελεί τα ιατρικά καθήκοντα του θα έπρεπε να την αναιρέσει ο Θεός?Τότε θα καταργούσε και την βούληση..

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 21:58, 22-03-06:

Μάλιστα με την έννοια του ότι δεν πρόλαβαν να επιλέξουν.
Αλλιώς το κατάλαβα για αυτό ζήτησα την διευκρίνιση.
Νομίζα ότι σε αυτό δεν υπάρχει καμμία σαφής απάντηση(τουλάχιστον που να μπορώ εγώ να σου δώσω).Αυτό που απλώς σκέφτομαι είναι ότι σε ορισμένα πράγματα δεν είναι μόνο στο χέρι μας να επιλέξουμε πχ.
το πότε θα πεθάνουμε - στην περίπτωση αυτοκτονίας έχουμε επιλογή
στην περίπτωση θανάτου απο φυσικά αίτια ή ατύχημα δεν έχουμε επιλογή

Πολύ απλά αν μπορούσαμε να ρυθμίσουμε κάθε παράμετρο της ζωής μας τότε δεν θα είμασταν άνθρωποι αλλά θεοί.Σωστά;
Νομίζω ότι αυτό καλύπτει και το ερώτημα οι γονείς.
Κανένας (φυσιολογικός)γονέας δεν θέλει να χάσει το παιδί του γι αυτό επιλέγει να το προστατεύει και βοηθά όσο μπορεί.Δεν μπορεί όμως να αποκλείσει το γεγονός να συμβεί κάτι στο παιδί του.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 21:59, 22-03-06:

Ωραία με το παράδειγμα. Αλλά όταν ένα παιδί γεννιέται με θανατηφόρο ασθένεια, και οι ίδιοι οι γιατροί ζητούν ευθανασία, κάπου η ελεύθερη βούληση φαίνεται φάρσα... :/

(δε θέλει να ανοίξει η σελίδα. γκουγκλάρετε Charlotte Wyatt )

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 έγραψε στις 22:01, 22-03-06:

Τότε κατ'εμε ισχύει η προσέγγιση της κλέφτρας...
Μαλλον δεν σε ικανοποιεί η απάντηση..Σόρρυ αλλά αυτη την στιγμή δεν μπορω να πω κατι επαρκές..

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 22:13, 22-03-06:

Μα δεν είπε κανείς ότι το δικαίωμα επιλογής είναι πάντα καλό.
Καμμιά φορά οι αποφάσεις που καλούμαστε να πάρουμε είναι οδυνηρές.
Και ναι τότε όντως η ελευθερη βούληση είναι μια μεγάλη φάρσα.
Η περίπτωση της θανατηφόρου ασθένειας ουσιαστικά δεν σου αφήνει περιθώριο(είτε το θανατώσεις τώρα είτε το αφήσεις να ζήσεις μια βασανιστική ζωή ωσότου πεθαίνει-το αποτέλεσμα ίδιο).
Να σου αντιτάξω ένα χειρότερο δίλλημα:
Το ΚΤΕΛ που έπεσε στον Αλιάκμονα πριν 3 χρόνια το θυμάσαι;Σε αυτό μεταξύ άλλων επέβαιναν μια μητέρα με τα δύο της παιδιά.Όταν βρέθηκαν στο ποτάμι τα νερά παρέσερναν το ένα στη μία όχθη και το άλλο στην άλλη κι εκείνη προσπαθούσε μάταια να σώσει και τα δύο με την διαφορά πως αν κινούταν προς το ενα απομακρυνόταν απο το άλλο(βέβαια όλα αυτά σε κλάσματα δευτερολέπτων δεν είχε την πολυτέλεια να βοηθήσει πρώτα το ένα και μετά το άλλο).Τελικά δεν κατάφερε να σώσει κανένα και τα σωστικά συνεργεία την βρήκαν στην μέση του ποταμού να ουρλιάζει απελπισμένη προσπαθώντας να βοηθήσει τα παιδιά της.
Κι εδώ υπήρχε ελευθερη βούληση αλλά πως θα έκανε επιλογή;

Προσπαθήστε εδώ

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 22:24, 22-03-06:

Οπότε, η ελεύθερη βούληση είναι μια βολική σύμβαση, που την ώρα της κρίσεως (όχι της Κρίσεως) θα φανεί πόσο άδεια είναι

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 22:27, 22-03-06:

Γαμ*το το διάβασα
Μάλλον πήρε και την απαντηση που ηθελε epote με κάτι τέτοια οι πιστοί(κάπου αναφέρει πως οι γονείς της είναι θρησκευόμενοι) χάνουν την πίστη τους

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 έγραψε στις 22:28, 22-03-06:

Και γω προβληματίστηκα

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 22:33, 22-03-06:

Οπότε, η ελεύθερη βούληση είναι μια βολική σύμβαση, που την ώρα της κρίσεως (όχι της Κρίσεως) θα φανεί πόσο άδεια είναι
Εγώ ανέφερα αυτό που πιστεύω ότι ναι μεν ελεύθερη βούληση υπάρχει αυτό δεν σημαίνει(όπως σου ανέλυσα) ότι είναι και χρηστική.

Εξάλλου το ότι είναι φάρσα το διδασκόμαστε στα πρώτα-πρώτα μαθήματα θρησκευτικών.
βλ.προπατορικό αμάρτημα σας βάζω απο όλα τα δεντράκια αλλά μην φάτε απο τα μήλα,σας βάζω όμως και την μηλιά παρόλο που σας την έχω απαγορέψει γιατί αν την πατήσετε θα ήταν απο την δική σας ελευθερη βούληση.

Παράθεση

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ζουμπουρλουδι
H ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H ζουμπουρλουδι έγραψε στις 23:13, 22-03-06:

Το περιστατικο με τους γονεις που χανουν τα παιδια τους, γεννα εναν ακομα προβληματισμο.
Ενας γονιος, που καθε αλλο παρα τελειο ον ειναι, δεν θελει κατα κανονα να παθει κανενα κακο το παιδι του, και φροντιζει να του εξασφαλισει το καλυτερο.
Ενας Θεος, που ειναι μια τελειοτητα, ειναι δυνατον να εχει δημιουργησει κατι τοσο ατελες οσο ανθρωπος?
Μια τελεια γεννεσιουργος δυναμη, να πλαθει κατι τοσο μικρο οσο εμας?
Και για ποιο λογο να μας φτιαξει? Το τελειο τι αναγκη εχει απο την υπαρξη μας? Να περναει την ωρα του?

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 00:16, 23-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από ζουμπουρλουδι
Το περιστατικο με τους γονεις που χανουν τα παιδια τους, γεννα εναν ακομα προβληματισμο.
Ενας γονιος, που καθε αλλο παρα τελειο ον ειναι, δεν θελει κατα κανονα να παθει κανενα κακο το παιδι του, και φροντιζει να του εξασφαλισει το καλυτερο.
Ενας Θεος, που ειναι μια τελειοτητα, ειναι δυνατον να εχει δημιουργησει κατι τοσο ατελες οσο ανθρωπος?
Μια τελεια γεννεσιουργος δυναμη, να πλαθει κατι τοσο μικρο οσο εμας?
Και για ποιο λογο να μας φτιαξει? Το τελειο τι αναγκη εχει απο την υπαρξη μας? Να περναει την ωρα του?
Αν υποθέσουμε ότι μας έπλασε κατ΄εικόνα και κατ΄ομοίωση τότε κι ο ίδιος δεν είναι τέλειος αλλά μάλλον δεν θα έχει κανέναν ανώτερο για να τον κρίνει
Πάντως νομίζω ότι στην Παλαιά Διαθήκη αναφέρεται πως ο άνθρωπος είναι τέλειο ον(σε σχέση με τα υπόλοιπα διμιουργήματα).Οπότε το ατελές δεν κολλάει.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 10:12, 23-03-06:

φεύγουν αθώα όπως ήρθαν
για την ακριβια, πηγαινουν στην κωλαση και βασανιζονται αιωνια γιατι οι ανθρωποι γενιουνται αμαρτολοι λογο του πρωπατορικου αμαρτηματος (εξου και η βαφτιση, ειναι η πρωτη αφεση αμαρτιων)

αν πιστευετε σε θεους και δαιμονες, μπραβο σας, αλλα τουλαχιστον να ξερετε τα δογματα σας...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 17-03-09 στις 21:21. Αιτία: split μηνύματος προς μεταφορά
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:40, 23-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από ζουμπουρλουδι
Πολυ θα ηθελα να δω πως θα απαντησει ενας θεολογος εδω ...

Παράθεση

vaguraw (Βαγγέλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vaguraw
Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O vaguraw έγραψε στις 13:30, 23-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από epote
για την ακριβια, πηγαινουν στην κωλαση και βασανιζονται αιωνια γιατι οι ανθρωποι γενιουνται αμαρτολοι λογο του πρωπατορικου αμαρτηματος (εξου και η βαφτιση, ειναι η πρωτη αφεση αμαρτιων)
Γιυτο υπαρχει και η αεροβαπτιση και λυνει το προβλημα που θετεις(το βλεπω οπως ακριβως το βλεπεις και εσυ δηλαδη δογματικα)

Αρχική Δημοσίευση από epote
αν πιστευετε σε θεους και δαιμονες, μπραβο σας, αλλα τουλαχιστον να ξερετε τα δογματα σας...
Σου ξαναζητησα ευγενικοτατα να μην προκαλεις γιατι αυτο δεν προσφερει τιποτα στην συζητηση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 17-03-09 στις 21:22. Αιτία: split μηνύματος προς μεταφορά
Παράθεση

DEMETRIOS (Δημητρης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DEMETRIOS
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O DEMETRIOS έγραψε στις 01:50, 03-03-08:

Για ολα σχεδον τα ασχημα του κοσμου την ευθυνη τη φερει κατα τη γνωμη μου ο ανθρωπος.Ο Θεος μας χαρισε εναν επιγειο παραδεισο κι εμεις-λαοι και κυβερνωντες-παμε να τον καταντησουμε κολαση.Ο Θεος φταιει που σκοτωνουμε ο ενας τον αλλο;Ο Θεος φταιει για τους πολεμους;O Θεος φταιει που καιμε τα δαση;Που μολυνουμε τη γη,τις θαλασσες και τον αερα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 16:32, 18-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από DEMETRIOS
Για ολα σχεδον τα ασχημα του κοσμου την ευθυνη τη φερει κατα τη γνωμη μου ο ανθρωπος.Ο Θεος μας χαρισε εναν επιγειο παραδεισο κι εμεις-λαοι και κυβερνωντες-παμε να τον καταντησουμε κολαση.Ο Θεος φταιει που σκοτωνουμε ο ενας τον αλλο;Ο Θεος φταιει για τους πολεμους;O Θεος φταιει που καιμε τα δαση;Που μολυνουμε τη γη,τις θαλασσες και τον αερα;
Μήπως φταίει ο Θεός που μας δημιούργησε έτσι; Μήπως επειδή έβαλε το πνεύμα ενός αγγέλου μέσα στο σώμα ενός πιθηκοειδούς κτήνους; Αν ο Θεός δεν ήθελε να πολεμάμε και ν' αρπάζουμε, θα έβαζε ψυχή στο σώμα ενός αμνού, αφού τα ζώα αυτά, δεν έχουν ανεπτυγμένο το ένστικτο της μάχης...Άλλη μια ανθρωπομορφική αντίληψη του Θεού, η οποία είναι πολύ δημοφιλής. Ο Θεός ευθύνεται μόνο για τα καλά που συμβαίνουν. Για τα κακά ευθύνεται ο Διάβολος ή ο άνθρωπος. Δεν βγάζει κανείς άκρη έτσι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 17-03-09 στις 23:10. Αιτία: split μηνύματος προς μεταφορά
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:55, 10-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από kedros
Αν παρατηρήσετε όλες οι θρησκίες πρεσβεύουν την αγάπη και στηρίζονται πάνω σε αυτήν.
Τότε γιατί ο Θεός των χριστιανών δημιούργησε τον θάνατο, τον πόνο, τις αρρώστιες, τον Διάβολο;

Υ.γ.: ΑΑΑ το βρήκα! Για να κατανοούμε την καλύτερα την αξία της Αγάπης!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 17:17, 10-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Τότε γιατί ο Θεός των χριστιανών δημιούργησε τον θάνατο, τον πόνο, τις αρρώστιες, τον Διάβολο;

Η θρησκεία μας λέει ότι είμαστε ελέυθεροι να αποφασίσουμε για τις επιλογές μας, μας έχει δόσει συμβουλές για καλύτερη ζωή, έχωσε και 10 εντολές και λέει κάντε ότι θέτε, απο κεί και πέρα είστε ελέυθεροι να κάνετε κουμάντο....

Αν σου λέει είσαι σωστός στους 10 κανόνες είσαι ενταξει, είναι κακό να λέει να μην κλέβεις; είναι κακό να σου λέει μην σκοτώσεις; ή να σέβεσε τους γονείς σου; κπκλπ εγώ λοιπόν σου λέω ότι όλα είναι θέληση, δεν βγήκε ο θεός να πεί αν δεν πιστέψεις σε σκωτώνω, απλά εμείς είμαστε που δημιουργούμε τα πάντα...

Οσο για την κατανόηση της αγάπης που λές Πάνο μου είναι όπως το δεί κανείς, εσύ το βλέπεις έτσι εγώ το βλέπω ότι όλα αυτά που μας συμβαίνουν είναι λογικά, άν είμασταν άυθαρτοι και αθάνατοι το σκηνικό στον κόσμο θα ήταν απάισιο

Εξάλου εγώ σου κάνω δώρο ένα βάζο, αν εσύ το σπάσεις δικαίωμα σου, αν το φυλάξεις σε φελιζόλ το ίδιο, απλά η οδηγία αφού σου το έδωσα είναι απλά πρόσεχέ το και αν το σπάσεις και ζητήσεις συγνώμη σε συγχωρώ...

Γνώμη μου

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:25, 10-04-08:

Μα ο θεός, υποτίθεται, δημιούργησε τον Κόσμο, αρά αυτός δημιούργησε τον πόνο, θάνατο κτλ, ακόμη και την Κόλαση.
Επίσης αυτός μας έκανε ευάλωτους στις αρρώστιες.

Δεν μίλησε κάνεις για τις επιπτώσεις (sic ) αν δεν ακολουθήσεις τους κανόνες

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 17:28, 10-04-08:

Μα ο θεός, υποτίθεται, δημιούργησε τον Κόσμο, αρά αυτός δημιούργησε τον πόνο, θάνατο κτλ, ακόμη και την Κόλαση.
Επίσης αυτός μας έκανε ευάλωτους στις αρρώστιες.

Δεν μίλησε κάνεις για τις επιπτώσεις (sic ) αν δεν ακολουθήσεις τους κανόνες
Μα ο θεος υποτίθετε ότι τα έκανε σοφά όλα, άρα μπορεί να σκέυτηκε ότι αν ήταν όλοι αυθαρτοι θα ήταν ο κόσμος μικρός για να χωρέσουν όλοι

Την κόλαση την γράψαν άλλοι για να φοβούντε αυτοί που δεν πιστέυουν, οι παπάδες την έκαναν την δουλειά, όχι ο θεός, εκείνος είπε συγχωρεί δεν είπε ότι οι παπάδες θα εφήβρουν βλακείες μπάς και βάλουν κάνα φράγκο στο παγκάρι

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:37, 10-04-08:

Δηλαδή ολόκληρος θεός δεν μπορούσε να λύσει το πρόβλημα του χώρου; Και στην τελική ήταν ανάγκη να είναι τόσο βίαια η λύση που διάλεξε;

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 17:51, 10-04-08:

Δηλαδή ολόκληρος θεός δεν μπορούσε να λύσει το πρόβλημα του χώρου; Και στην τελική ήταν ανάγκη να είναι τόσο βίαια η λύση που διάλεξε;

Κοιταξε, δεν είναι θέμα βιαιώτητας είναι ότι κάποιες ασθένιες δεν υπήραν, η καταστάσεις τις έφεραν, τι φταίει ο θεός αν κάποιοι ρήχνουν πυρινικά; ή αν βάζουν υπερβολικά φυτοφάρμακα; ή ταίζουν τα χορτοφάγα κρέας; δεν νομίζεις ότι είναι αυτό βούληση;

Οσοι π.χ. έχουν Καρκίνο υποφέρουν απο τις χειμιοθεραπίες πιό πολλύ απο ότι την ασθένεια, είναι δικαίωμα των ανθρώπωννα επιλέξουν νομίζω πώς θέλουν να πεθάνουν, ή ένα τροχαίο είναι φταίξιμο του θεού; όταν ο άλλος τρέχει διαολεμένος και γίνετε κομμάτια απο την σύγκρουση;

Καταλαβένω απόλυτα αυτά που λές κατανοώ και την άποψη σου και μπράβο σου για ότι επιλέγεις αλλα αν κάτι δεν μας αρέσει τα ρίχνουμε στον θεό και άν κάτι μας αρέσει λέμε ότι εμείς το καταφεραμε; μήπως υπερβάλετε λίγο με το ζήτημα θεός;

προσωπικά είμαι χριστιανη ορθόδοξη αλλα και εμένα με ενοχλούν οι παπάδες, με ενοχλεί η καμάνα το πρωί, με ενοχλεί αυτος ο γάμος εκκλησίας κράτους και ΄γω νευριάζω και ξέρεις γιατί; γιατί κατάντησαν τον άνθρωπο να μησεί την θρησκεία ή άν ΄πιστέυει να μην ξέρει γιατί πιστέυει...

Παράθεση

kedros (Κωνσταντίνος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kedros
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Interior designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O kedros την ψυχή σου και τα μάτια σου!!! έγραψε στις 20:04, 10-04-08:

Παναγιώτη !!! Και πάνω απ όλα , Άνθρωπε ( με άλφα κεφαλαίο ). Ωραία παρατήρηση αλλά μικροπρέπειες απο ένα ανθρώπινο μυαλό. Τι ωραία που είναι να ρίχνεις τα ζάρια στο τραπέζι χωρίς όμως να ξέρεις οτι οι εξάρες που νόμιζες ήταν άσσοι τελικά.

Τον θάνατο και όλα τα παραπάνω τα δημιουργούν οι ανθρώποι όπως και η εκμετάλευση των κακουχιών μας για να μας στρέψουν προς τις διάφορες θεότητες.

Αν θέλεις και ο καθένας να λέει πως είναι νοήμον ον τότε δε χρειάζεται κανέναν να τον φοβήσει και να τον αποτρέψει να πιστεύει σε κάποιον θεό είτε λέγεται Χριστός είτε άΧριστος.
Όλες οι υπόλοιπες παρατηρήσεις είναι κουβέντα να γίνεται. Σκέψου πρώτα πριν παρατηρήσεις, μας βλέπουν και μικρά παιδειά και δη μεγαλύτεροι!! Ας μη το χαλάσουμε και αυτό το θέμα.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 20:39, 10-04-08:

Κέδρε, ο Επίκουρος απαντάει σε σένα:

"Είναι ο Θεός πρόθυμος να σταματήσει το Κακό, μα μη ικανός? Τότε δεν είναι Παντοδύναμος.
Είναι ο Θεός ικανός να σταματήσει το Κακό, μα απρόθυμος? Τότε είναι Κακόβουλος.
Είναι ο Θεός και ικανός και πρόθυμος να σταματήσει το Κακό? Τότε από που προέρχεται αυτό?
Είναι ο Θεός ούτε ικανός ούτε πρόθυμος να σταματήσει το Κακό? Τότε γιατί τον αποκαλούμε Θεό?"

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 20:46, 10-04-08:

Συγνώμη, για την φθορά του Ανθρώπου στο χρόνο, είναι υπεύθυνος ο άνθρωπος; Δηλαδή ο θεός μας έκανε στην αρχή Vampires; Μετά όμως τι έγινε; Φάγαμε το μύλο ... και πέσαμε; Κάτι σαν τον Νικολάκη στο "H πόλοι των αγγέλων"; ή σαν τον ΓΔ του ΧΑ;

Δεν νομίζετε ότι στις παραπάνω θεωρίες περί τις "απόψεις" του θεού, δεν υπάρχει έστω και μια πινελιά ορθολογισμού;

Σαφώς και διακωμωδώ και υπεραπλουστεύω κάποια πράγματα, ωστόσο αυτό δεν γίνεται με διάθεση χλευασμού, αντιθέτως με διάθεση να τονίσω την έλλειψη ορθολογισμού.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 08:02, 11-04-08:

"Είναι ο Θεός πρόθυμος να σταματήσει το Κακό, μα μη ικανός? Τότε δεν είναι Παντοδύναμος.
Είναι ο Θεός και ικανός και πρόθυμος να σταματήσει το Κακό? Τότε από που προέρχεται αυτό?
Είναι ο Θεός ούτε ικανός ούτε πρόθυμος να σταματήσει το Κακό? Τότε γιατί τον αποκαλούμε Θεό?"
:: Τι είναι "κακό", για τον "Θεό";;;

Παράθεση

kedros (Κωνσταντίνος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kedros
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Interior designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O kedros την ψυχή σου και τα μάτια σου!!! έγραψε στις 08:49, 11-04-08:

Aγαπητέ μου συνομιλητη, όποιου τα λόγια κι αν ενστερνίζεσαι - όποιον κι αν μου παρουσιάζεις ως ρήτορα ή σοφιστή - ένα να ξέρεις! Εσύ χρησιμοποιείς τα λόγια τους ή τους ίδιους επομένως εγώ απαντώ σε σένα και μόνο.
Μην ξεχνάς οτι τον καιρό του Επίκουρου άστραφτε και όλοι κλείνονταν στα σπίτια τους γιατί θεωρούσαν οτι ο θεός Δίας τα είχε πάρει στο κρανίο ( όπως λένε οι νέοι εδώ και πολλά χρόνια ) όσο για το οτι ο Επίκουρος είναι πιο έξυπνος απο εσένα και κάθε έναν που χρησιμοποιεί τα λόγια του για να αποστομώσει τους συνομιλητές του, να ξέρεις φίλε μου οτι και ο Επίκουρος θελημένα ή αθέμητα ήταν ένα μικρό κομμάτι στο κακό που λέγετε '' εκκλησία και ιερείς της '' μιας και με τις απόψεις του ήταν ικανός να δράσει θετικά ή χειρότερα δε αρνητικά στα φτωχά μυαλά του λαού.

Και κάτι τελευταίο γιατί παρεξήγησες. Δεν μίλησα για Επίκουρο ούτε για το αν ο θεός είναι παντοδύναμος ή αδύναμος. Μίλησα για αγάπη και οτι οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ με την ΑΓΑΠΗ φτιάχνουν όμορφους κόσμους. Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο.

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 09:13, 11-04-08:

Δεν κατάλαβα κάτι...
Γιατί σε ποιά θρησκεία δεν υπάρχουν όλα αυτά???
Πες μου να ξέρω...
Υπάρχει περίπτωση μήπως κάποιος να μείνει αθάνατος, να μην πονέσει, να μην αρρωστήσει???
Τι με λες τωρα???????

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 13:01, 11-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από kedros
Aγαπητέ μου συνομιλητη, όποιου τα λόγια κι αν ενστερνίζεσαι - όποιον κι αν μου παρουσιάζεις ως ρήτορα ή σοφιστή - ένα να ξέρεις! Εσύ χρησιμοποιείς τα λόγια τους ή τους ίδιους επομένως εγώ απαντώ σε σένα και μόνο.
Μην ξεχνάς οτι τον καιρό του Επίκουρου άστραφτε και όλοι κλείνονταν στα σπίτια τους γιατί θεωρούσαν οτι ο θεός Δίας τα είχε πάρει στο κρανίο ( όπως λένε οι νέοι εδώ και πολλά χρόνια ) όσο για το οτι ο Επίκουρος είναι πιο έξυπνος απο εσένα και κάθε έναν που χρησιμοποιεί τα λόγια του για να αποστομώσει τους συνομιλητές του, να ξέρεις φίλε μου οτι και ο Επίκουρος θελημένα ή αθέμητα ήταν ένα μικρό κομμάτι στο κακό που λέγετε '' εκκλησία και ιερείς της '' μιας και με τις απόψεις του ήταν ικανός να δράσει θετικά ή χειρότερα δε αρνητικά στα φτωχά μυαλά του λαού.
Eπειδή και εγώ είμαι ένα φτωχό μυαλό του λαού, που εύκολα παρασύρομαι από λαοπλάνους σαν τον Επίκουρο, ρωτώ γιατί η Εκκλησία (...και του Χριστού) χρησιμοποιούσε τον όρο "επικούρειος" για να πει "άθεος"?

Υγ. Και κάτι ακόμα. Όταν μπουμπούνιζε δεν έλεγαν "ο Δίας θύμωσε" μα "ο Δίας θα εκσπερματώσει".

Μίλησα για αγάπη και οτι οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ με την ΑΓΑΠΗ φτιάχνουν όμορφους κόσμους. Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο.
Σαφέστατα! Ο θεός πού μπαίνει στην εξίσωση?

Για να αγαπησει καποιος δυνατα πρεπει να τον εχουν αγαπησει εξισου...εαν εχεις παρει ..μπορεις να δωσεις κιολα...
Το νόημα της αγάπης είναι ο αλτρουισμός. Όχι τα ανταλλάγματα.

Τουλάχιστον ο Χριστός δεν ζήτησε κάτι τέτοιο.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 16:40, 11-04-08:

Η Συμπαντική Νόηση έφτιαξε τον άνθρωπο.

Του έδωσε υλική υπόσταση, συνάμα όμως και μια σπίθα Νόησης, κατ' εικόνα και καθ' ομοίωσιν. Η ασθένεια οφείλεται στην αλληλεπίδρασή του με το περιβάλλον και τους μικροοργανισμούς (ιούς, βακτήρια, πρωτόζωα, μύκητες). Ας μην ξεχνούμε ότι ο πλανήτης ανήκει στα βακτήρια. Αν δεν υπήρχαν βακτήρια δεν θα υπήρχε και άνθρωπος. Είναι λοιπόν το απαραίτητο τίμημα που πληρώνουμε για την ύπαρξή μας σ' αυτήν την υλική διάσταση. Επίσης, όσο κι αν εμάς μας φαίνεται "κακό", έχουν κι οι άλλοι οργανισμοί το δικαίωμα ύπαρξης και άρα δεν είναι παράδοξο που εμείς αποτελούμε ξενιστές τους. Ο άνθρωπος διδάσκεται πως δεν είναι παρά ένας, έστω υψηλός, κρίκος μέσα στην αλυσίδα της ζωής. Ο "ορθολογισμός" που διδάσκει το αντίθετο, είναι παραλογισμός!

Του έδωσε τη μετάλλαξη, ώστε να έχει τη δυνατότητα ποικιλομορφίας και συνεπώς εξελικτικής προσαρμογής. Μαζί, ως παρελκόμενο, του έδωσε και τη γενετική ανωμαλία, αναγκαίο τίμημα που πληρώνουμε για την εξέλιξή μας.

Από την άλλη, του έδωσε ένα εξαιρετικό ανοσοποιητικό σύστημα, ικανό να καταπολεμήσει έναν τεράστιο αριθμό παθογόνων, αλλά και να διατηρήσει ισορροπία με τον ακόμη μεγαλύτερο αριθμό συμβιωτικών βακτηρίων που κουβαλά μέσα του. Του έδωσε και τεράστιες ικανότητες αυτοΐασης, για όσους έχουν την πίστη και τη θέληση να τις κινητοποιήσουν, για όσο δηλαδή το Θέλημα για ζωή, είναι ισχυρότερο από το Θέλημα για "μετάβαση".

Του έδωσε το θάνατο, ώστε ν' αναγεννάται κι έτσι να ξεπερνά την αναπόφευκτη φθορά της ύλης και την πανδαμάτορα Εντροπία του Σύμπαντος και να εξελίσσει τη νόησή του, γιατί το παρόν σύμπαν πιθανότατα περιέχει και άλλες διαστάσεις πέραν αυτής που βιώνουμε. Του έδωσε επίσης το θάνατο, ο οποίος ταυτίζεται με την έννοια της "Φυσικής Επιλογής", ώστε να εξελίσσεται, όχι ως άτομο αλλά ως ανθρωπότητα, συνεπώς να προσαρμόζεται καλύτερα στο περιβάλλον του κι έτσι ο άνθρωπος που υπάρχει σήμερα (εγώ ή εσείς) να είναι περισσότερο βιώσιμος και να ζει καλύτερα και περισσότερο από πριν.

Του έδωσε τον πόνο, ώστε να μάθει ν' αποφεύγει όσα είναι επικίνδυνα γι' αυτόν. Για παράδειγμα, όταν σε σπάνιες γενετικές ανωμαλίες, μωρά γεννιούνται χωρίς να έχουν την αίσθηση του πόνου, κατατρώγουν τα χείλη τους και τη γλώσσα τους, όπως και τα δάκτυλά τους, γι' αυτό τους αφαιρούν τα δόντια!!! Του έδωσε και τις ενδορφίνες, ως φυσικά αναλγητικά που εκκρίνονται στον εγκέφαλο σε περίπτωση ακραίου πόνου, σε σημείο που ο υπέρτατος πόνος ν' αποτελεί για κάποιους υπέρτατη ηδονή, ή τρόπο για μετακίνηση του "σημείου συναρμογής" κατά Καστανέντα.

Όλα εν σοφία εποίησε και τα παραπάνω αποτελούν πορίσματα της βιολογίας και όχι της θεολογίας, συνεπώς διακατέχονται από ορθολογισμό.

Ταυτόχρονα, του έδωσε τη Σκέψη και τη Συνείδηση, καθώς και το Αυτεξούσιο, ώστε να μπορεί να δοκιμάσει, να πειραματιστεί, να αμαρτήσει, ν' αναζητήσει τη Γνώση (κι όχι τις γνώσεις) και τελικά ν' αποφασίσει τι είναι αυτό που πρέπει να κάνει και τι όχι. Αν η Αλήθεια δινόταν "καθ' υποβολήν" δεν θα είχε καμία αξία, αφού έτσι θα καταργούσε ένα από τα κύρια χαρακτηριστικά της, την Ελευθερία, συνεπώς θα αυτοκαταργήτο ως Αλήθεια.

Η έννοια της Αγάπης δεν είναι εύκολα κατανοητή στον παρόντα κόσμο. Ο άνθρωπος θεωρεί κάτι κακό, επειδή δεν έχει τη γνώση και τη συναίσθηση του απώτερου αποτελέσματος, ούτε μπορεί ν' αποδεχτεί το θάνατο, επειδή είναι εγκλωβισμένος στον μικρόκοσμο του εγωισμού. Είμαστε αναπόσπαστα μέρη μιας συμπαντικής ενότητας με όλα τα πλάσματα ή τα αντικείμενα αυτού του κόσμου. Όσο διαχωρίζουμε τον εαυτό μας από αυτά, υποφέρουμε πνευματικά και ο κόσμος υποφέρει μαζί με μας. Η έλλειψη φθοράς, ασθένειας, θανάτου και ψυχικής οδύνης θα προϋπέθετε ένα σύμπαν σταθερό, ακίνητο, χωρίς δυνατότητα εξέλιξης. Φαίνεται ότι το ανώτερο "Καλό", εμπεριέχει αναπόσπαστα την έννοια της Εξέλιξης ή αλλιώς "Προσαρμογής".

Πράγματι θαυμάσια η ερώτηση του Νωέως: Τι είναι "κακό", για τον "Θεό";;; Η παραπάνω απάντησή μου, κινείται σε αυτό το κλίμα.

Κατά τ' άλλα: Πιστεύω πως η ποίηση είναι πάνω από την επιστήμη, αφού ένα ποίημα δεν χάνει την αξία του για χιλιάδες χρόνια, ενώ ένα επιστημονικό πόρισμα έχει πεπερασμένη ζωή, μέχρι η επιστήμη ν' ανακαλύψει κάτι νέο και να το καταργήσει.

Τέλος, πιστεύω πως αν δεν δώσεις αγάπη, δεν μπορείς να πάρεις.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Δικαιοσύνη: Υπάρχει; - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 71 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φιλοσοφία και Ιστορία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-07-16 στις 21:42.
    • Τι είναι η δικαιοσύνη; - Από SICX
      Το θέμα έχει λάβει 25 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φιλοσοφία και Ιστορία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-02-11 στις 17:52.
    • Ο Θεός είναι πανταχού παρών - Από worshipperjesus
      Το θέμα έχει λάβει 48 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θεολογικά κι εκκλησιαστικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-08-10 στις 18:17.
    • Είναι ο θεός ανθρώπινη επινόηση; - Από crazyhelen
      Το θέμα έχει λάβει 54 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θεολογικά κι εκκλησιαστικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-01-10 στις 18:58.
    • Ο Μπενινι στην Αθήνα - Η Θεια Κωμωδια. - Από Lorien
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Λογοτεχνία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-05-09 στις 03:19.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους