Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,818 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αμαρτία: Πώς πιστεύετε ότι κρίνει ο θεός;

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 19:51, 08-07-05:

Πολλά πράγματα που είναι "αμαρτία" απλά έχουν μπεί σε όλες τις θρησκείες για να εξυπηρετίσουν καπιους σκοπούς.
Θρησκεία και εκτελεστική εξουσία

Πρόβλημα: Πληβείος χωρικός που λέει "γιατι εγώ δουλεύω σαν το σκύλο και αυτός είναι βασιλιάς;
Λύσεις:
Αρχαία Αίγυπτος, Φαραώ: "Γιατι εγώ είμαι ο Θεός"
Αρχαία Ελλάδα, Βασιλιάς: "Καλα, δεν είμαι ο Θεός αλλά έχω πατέρα / θείο /παππού το Θεό"
Μεσαίωνας , Βασιλιάς: "Καλα δεν έχω συγγενή το Θεό αλλά μου είπε ο Θεός να γίνω βασιλιάς. Κι αμα δεν πιστέυεις στο Θεό μου το είπε και η Κυρά της Λίμνης και άμα εχεις πρόβλημα σου δείχνω και την εξουσιοδώτηση, απο πολύ κοντα όμως "

Θρησκεία και νομοθεσία
Ου μοιχεύσεις
"Καλές μου 7 γυναίκες το ξέρω οτι σας έχω "παραμελημένες" τους τελευταίους 3 μήνες, τώρα που θα φύγω να βοσκήσω τις καμήλες θα έρθει ο Ζίγκος να φέρει το τυρί. Κοιτάχτε μήν του κάνετε τίποτα..."
Αυτές σκέυτονται "Να σκύβεις καλά κάτω απο τους φοίνηκες για να μή βρίσκεις"
Αυτός σκέυτεται "Ώχ, γυάλισε το μάτι τους"
"...γιατι είναι αμαρτία και θα πάτε στην κόλασση!"
Αυτές : "Λες;;" Περνάνε 3000 χρόνια "Μπααα"

Ου κλέψεις
Αρχαίος ευραίος μπάτσος: "Μη κλέβετε ρε ο ενας τα κατσίκια του αλλου, έχουν καταντήσει κοινόχρηστα απο τις αλλαγές. Θα σας κλείσω μέσα!!"
Αρχαίοι ευραίοι κατσικοκλέφτες: "Εκει πάνω στα βουνά που είμαστε, θα μας κλ@σεις το περιτμημένο"
Μπάτσος: "Ναι αλλα σας βλέπει ο Θεός και είναι αμαρτία!"
Κατσικοκλέφτες: "Λες;;" Περνάνε 3000 χρόνια "Μπααα"

Σημείωση editor: Το παρόν θέμα έχει προέλθει από διάσπαση του θέματος "Πιστεύετε στο Θεό;"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 14-05-09 στις 20:22. Αιτία: προσθήκη σημείωσης
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη drunk
H Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H drunk έγραψε στις 14:27, 08-11-05:

Δηλώνω αγνωστικίστρια,δε ξέρω/δεν απαντώ...Αλλά ένα πράγμα πιστεύω με όλη μου τη δύναμη :Αν εν τέλει υπάρχει ο Θεός με τη μορφή που τον παρουσιάζει ο Χριστιανισμος(που προς το παρόν το θεωρώ ΄φιλοσοφικό κίνημα),σίγουρα δε θα κρίνει τους ανθρώπους από το αν πιστεύανε σ'αυτόν ή όχι κατά τη διάρκεια της επίγειας ζωής τους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:28, 08-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από plain
Δηλώνω αγνωστικίστρια,δε ξέρω/δεν απαντώ...Αλλά ένα πράγμα πιστεύω με όλη μου τη δύναμη :Αν εν τέλει υπάρχει ο Θεός με τη μορφή που τον παρουσιάζει ο Χριστιανισμος(που προς το παρόν το θεωρώ ΄φιλοσοφικό κίνημα),σίγουρα δε θα κρίνει τους ανθρώπους από το αν πιστεύανε σ'αυτόν ή όχι κατά τη διάρκεια της επίγειας ζωής τους.
Συμφωνώ απολύτως
Επίσης δεν θα δίνει άπειρη τιμωρία για πεπερασμένες αμαρτίες (άλλο ένα παράδοξο του χριστιανισμού).

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Covenant
Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 475 μηνύματα.

O Covenant έγραψε στις 14:32, 08-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από plain
Kι ομως του κρινει και πολυ μαλιστα αν πιστευαν σε Αυτον.
Η σχεση του Θεου με τον ανθρωπο ειναι αμοιβαια οπως την παρουσιαζει η θρησκεια μας.

Οτι δωσεις θα παρεις,ειναι απλο και λογικο.

Δουνε και λαβειν

Οσο για την απειρη αμαρτια,υπαρχει η συγχωρεση και μετανοια,γιαυτο δεν υπαρχει "απειρη" τιμωρια,ο απολογισμος γινεται στο τελος αν ησουν καλος ανθρωπος ή οχι

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:36, 08-11-05:

Έτσι όπως τα λες Covenant είναι λες και οι σχέσεις "θεου"-ανρθρώπου είναι πελατειακές. Τι θα πει "ο,τι δώσεις πάρεις"??? Που πήγαν τα περι "αγαθου" και "καλοσυνάτου" θεού που μας μαθαίναν στην πλύση εγκεφάλου που ονομάζεται θρησκευτικά στο σχολείο?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

O Covenant έγραψε στις 14:41, 08-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Έτσι όπως τα λες Covenant είναι λες και οι σχέσεις "θεου"-ανρθρώπου είναι πελατειακές. Τι θα πει "ο,τι δώσεις πάρεις"??? Που πήγαν τα περι "αγαθου" και "καλοσυνάτου" θεού που μας μαθαίναν στην πλύση εγκεφάλου που ονομάζεται θρησκευτικά στο σχολείο?
Συγνωμη αλλα λογικο δεν ειναι οτι αν εισαι καλος πιστος θα ανταμοιφθεις για αυτο απο καποιον που δεν πιστευε καθολου και εβριζε τα θεια;

Αγαθος και καλοσυνατος ειναι σε αυτους που του ζητουν την βοηθεια,οχι σε αυτους που δεν πιστευουν ουτε καν στον ιδιο τους τον ευατο

Εχω παρατηρησει την ταση ο καθενας να ερμηνευει τα λεγομενα του αλλου απο την δικη του σκοπια μονο,χωρις να εχει νωριτερα προσπαθησει να καταλαβει επακριβως τα λεγομενα του προλαλλησεντα.

Καλο θα ειναι να μην βιαζομαστε να απαντησουμε,ας εχουμε πρωτα συνοψησει και την αποψη του αλλου και να απαντησουμε με επιχειρηματα και οχι με ασχετες αναφορες και παραλληλισμους

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 14:44, 08-11-05:

Καλα βρε Michelle γιατί τα παίρνεις όλα έτσι που τις είδες τις πελατειακές σχέσεις?Αν κάποιος δεν πιστεύει γιατί να τον ευνοήσει ο θεός??Είναι επιλογή σου..Δεν κάνεις πράγματα για να πάρεις ανταμοιβή αλλά γιατί τα κάνεις από την καρδιά σου..Και μην νομίζεις ότι αυτοι που τηρούν κατά γράμμα τον λόγο του κυρίου είναι καλή χριστιανοί όλοι..Το φαινόμενο του να κάνουν πράγματα τυπικά απλά για να τα κάνουν είναι πολύ συχνό..

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:44, 08-11-05:

Σορρυ αλλά γιατί κάποιος που ήταν καλός άνθρωπος και βοηθούσε τους γύρω του κλπ κλπ κλπ αλλά δεν πίστευε να είναι σε χειρότερη μοίρα απο κάποιον "μικρό" άνθρωπο, ρατσιστή, εγωιστή αλλά παρ'ολ'αυτά πιστο?
Κάτι τέτοια είναι που με κάνουν να πιστευω οτι ακόμα και να υπάρχει θεός με τίποτα δεν είναι αυτός που θέλει να μας κάνει να πιστευουμε η χριστιανική προπαγάνδα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

H Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H drunk έγραψε στις 14:44, 08-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Covenant
Kι ομως του κρινει και πολυ μαλιστα αν πιστευαν σε Αυτον.
Η σχεση του Θεου με τον ανθρωπο ειναι αμοιβαια οπως την παρουσιαζει η θρησκεια μας.

Οτι δωσεις θα παρεις,ειναι απλο και λογικο.

Δουνε και λαβειν
Ακριβώς αυτό.ότι δώσεις θα πάρεις.Αγάπη για τον συνάνθρωπο αν δώσεις(αγάπη έμπρακτη όμως),κοντά του θα βρεθείς.Και η συμπεριφορά σου απέναντι στο συνάνθρωπο δεν καθορίζοται απο τη πίστη σου στο Θεό.Εκτός και αν η συμπεριφορά σου απορρέει από το φόβο,οπότε μιλάμε για ιδιοτέλεια,όχι και τόσο αγαθή πρόθεση, ε ? Ο Χριστός είχε μιλήσει και για αθωότητα

Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

O Covenant έγραψε στις 14:45, 08-11-05:

Κάτι τέτοια είναι που με κάνουν να πιστευω οτι ακόμα και να υπάρχει θεός με τίποτα δεν είναι αυτός που θέλει να μας κάνει να πιστευουμε η χριστιανική προπαγάνδα.
Εγω σορρυ,αλλα σιγα μην ειναι ο Θεος και κουμουνιστης...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

H drunk έγραψε στις 14:47, 08-11-05:

Σορρυ αλλά γιατί κάποιος που ήταν καλός άνθρωπος και βοηθούσε τους γύρω του κλπ κλπ κλπ αλλά δεν πίστευε να είναι σε χειρότερη μοίρα απο κάποιον "μικρό" άνθρωπο, ρατσιστή, εγωιστή αλλά παρ'ολ'αυτά πιστο?
.
Ακριβώς ... γιατί ?

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 14:49, 08-11-05:

Και ποιος σου είπε ότι αυτός ο άνθρωπος είναι σε καλύτερη μοίρα από τον πρώτο??Σε καμία περίπτωση...Το αντίθετο μάλιστα..
Να σου φέρω ένα παράδειγμα γιατί το είχα στυζητήσει με τον πνευματικό μου ένα παιδί που γεννιέται σε καθολική οικογένεια και μεγαλώνει έτσι χωρίς να έχει έρθει σε επαφή με τον Χριστιανισμό αν η ζωή του είναι όπως πρέπει φυσικά και δεν θα κριθεί από τον θεό..
Εχεις παρερμηνεύσει κάποια πράγματα Michelle,το αν πιστεύουμε η όχι δεν είναι εισιτήριο για τον παράδεισο η όπως αλλίως ονομάζει ο καθένας την μετέπειτα ζωή..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

H drunk έγραψε στις 14:52, 08-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Covenant
Εγω σορρυ,αλλα σιγα μην ειναι ο Θεος και κουμουνιστης...
Μα δε μίλησε η Μichelle για το Θεό,ούτε καν για το Χριστό,μίλησε για τους ανθρώπους...Ίσα ισα που αν κατάλαβα καλά η Μichelle υποστήριξε ότι ο Θεός-αν υπάρχει- κρίνει επί της ουσίας...Τον τιμάει αυτό τον Θεό,δεν είναι υβριστικό

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 10:46, 09-11-05:

Δηλαδή sorry, αυτός που έχει γεννηθεί στον βόρειο πόλο, δεν έχει ακούσει ποτέ του για τον χριστιανισμό, τον θεό που λατρεύουμε εμείς οι ορθόδοξοι και δεν ζει σύμφωνα με τις Αρχές του Ευαγγελίου, είναι καταδικασμένος από χέρι? Κόλαση τον περιμένει τον δόλιο?
Και επειδή ξέρω ότι θα μου απαντήσετε "αν ήταν καλός άνθρωπος στην επίγεια ζωή, τον περιμένει ο παράδεισος", ρωτάω και το εξής :
Ένας μωαμεθανός, που ως γνωστόν είναι από τους πλέον φανατικούς θρησκόληπτους και τηρούν το Κοράνι κατά γράμμα, το οποίο Κοράνι όμως έχει πολύ σκληρές αρχές, που ουδεμία σχέση έχουν με τον χριστιανισμό, και αυτός ο άνθρωπος καταδικασμένος είναι?

Παράθεση

simboy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη simboy
Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O simboy έγραψε στις 10:50, 09-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Δηλαδή sorry, αυτός που έχει γεννηθεί στον βόρειο πόλο, δεν έχει ακούσει ποτέ του για τον χριστιανισμό, τον θεό που λατρεύουμε εμείς οι ορθόδοξοι και δεν ζει σύμφωνα με τις Αρχές του Ευαγγελίου, είναι καταδικασμένος από χέρι? Κόλαση τον περιμένει τον δόλιο?
Και επειδή ξέρω ότι θα μου απαντήσετε "αν ήταν καλός άνθρωπος στην επίγεια ζωή, τον περιμένει ο παράδεισος", ρωτάω και το εξής :
Ένας μωαμεθανός, που ως γνωστόν είναι από τους πλέον φανατικούς θρησκόληπτους και τηρούν το Κοράνι κατά γράμμα, το οποίο Κοράνι όμως έχει πολύ σκληρές αρχές, που ουδεμία σχέση έχουν με τον χριστιανισμό, και αυτός ο άνθρωπος καταδικασμένος είναι?
Αφού δεν πιστεύεις τι σε απασχολεί ? αφού δεν υπάρχει τίποτα μετά και είμαστε σκέτο κρέας τι χαλιέσε ?
Αν πίστευες θα σου απαντούσα δεν είναι μάταιο αφού ότι και να απαντήσω θα βρεις κάτι άλλο να αντιπαραθέσεις ?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:54, 09-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen

Το κοράνι, το ευαγγέλιο και όλα τα συναφεί δεν είναι ο Θεός...
Είναι αυτά που λέει ο άνθρωπος για τον Θεό....
Οι εκκλησίες τα τζαμιά και τα λοιπά δεν είναι ο Θεός, είναι τα μέρη που ο άνθρωπος λατρεύει το Θεό...
Άλλο πράγμα να πιστεύεις στον Θεό και άλλο το να πιστεύεις σε αυτά που λέει ο άνθρωπος για τον Θεό.... και κατ εμέ.... μπορείς να πιστεύεις σε αυτόν κι απ το σπίτι σου και όχι να πρέπει να πας να μοστράρεις το νέο συνολάκι σου στην εκκλησία το Πάσχα...

Κατ εμέ στον Θεό θα φτάσουν όλοι όσοι κατά τη διάρκεια της ζωής τους προσπαθούσαν να γίνουν καλύτεροι... να μάθουν το μάθημα της ζωής που ήρθαν... ακόμα και αυτοί που δηλώνουν ότι δεν πιστεύουν σε αυτόν.
Τα βιώματα του καθενός και η ζωή του μπορεί να τον έχουν οδηγήσει σε τέτοια συμπεράσματα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει να είναι Θεϊκή ύπαρξη....
Δεν υπάρχει καλός και κακός άνθρωπος.... ΟΛΟΙ είμαστε ΚΑΙ καλοί ΚΑΙ κακοί.... κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες όμως ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ να δείξουμε κάποιο πρόσωπο του εαυτού μας....
Με βάση αυτές τις ΕΠΙΛΟΓΕΣ και τις ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ μας θα κριθούμε (λέω εγώ τώρα)

Παράθεση

simboy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O simboy έγραψε στις 11:06, 09-11-05:

Ε άμα λες εσύ τώρα να τα σκίσουνε τα βιβλία αιώνων που υπάρχουν :p
Κάπου έχεις δίκιο κάπου άδικο αλλά ας έχουμε αγάπη τουλάχιστον στην καρδιά μας

Αλλωστε ο ίδιος ο Θεός είπε πως "θα δείτε να κάθονται μαζί μου φυλές από όλο το κόσμο"
Θεός είναι εσύ τι λες ? αν αγαπά μόνο τους Ελληνες ? ο Θεός απόλυτη Αγάπη είναι και αν χαθούμε θα φταίμε εμείς που δεν θα έχουμε καθαρή καρδιά

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 13-03-09 στις 23:26. Αιτία: merge posts
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:14, 09-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από simboy
Ε άμα λες εσύ τώρα να τα σκίσουνε τα βιβλία αιώνων που υπάρχουν :p
Κάπου έχεις δίκιο κάπου άδικο αλλά ας έχουμε αγάπη τουλάχιστον στην καρδιά μας
Το κοράνι και το ευαγγέλιο είναι και τα δύο βιβλία αιώνων....
Κι όμως... έχουν σοβαρές διαφορές... Ποιό απ τα δύο να πιστέψει ο απλός άνθρωπος? Αυτό που τον "βολεύει"?
Η αλήθεια σίγουρα βρίσκεται κάπου στη μέση....
Το έχουμε διαβάσει εμείς το κοράνι? Ξέρουμε επ ακριβώς τι λέει? Η έχουμε διαβάσει τα βιβλία όλων των Θρησκειών? όχι.... ξέρουμε κατα βάση μόνο αυτά που διδαχτήκαμε από παιδιά.... είναι σίγουρα όμως αυτή η αλήθεια?
Εγώ λέω με τον δικό μου τρόπο ότι δεν έχει σημασία ποιά είναι η αλήθεια και ότι αν είσαι στην συμπεριφορά σου "καλός" στο τέλος θα ανταμιφθείς όποιο "βιβλίο" και αν διδάχτηκες

Αλλωστε ο ίδιος ο Θεός είπε πως "θα δείτε να κάθονται μαζί μου φυλές από όλο το κόσμο"
Θεός είναι εσύ τι λες ? αν αγαπά μόνο τους Ελληνες ? ο Θεός απόλυτη Αγάπη είναι και αν χαθούμε θα φταίμε εμείς που δεν θα έχουμε καθαρή καρδιά
Ακριβώς αυτό λέω.... ότι δεν θα είναι στον Θεό μόνο οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι... θα είναι και Καθολικοί.... και οι Μουσουλμάνοι.... θα είναι απ όλες τις φυλές!
Αυτό τι μας λέει για τα.... "βιβλία" που είναι τόσο διαφορετικά μεταξύ τους?

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 11:16, 09-11-05:

Αφού δεν πιστεύεις τι σε απασχολεί ? αφού δεν υπάρχει τίποτα μετά και είμαστε σκέτο κρέας τι χαλιέσε ?
Αν πίστευες θα σου απαντούσα δεν είναι μάταιο αφού ότι και να απαντήσω θα βρεις κάτι άλλο να αντιπαραθέσεις ?
Γλυκέ μου, θα σου πρότεινα να διάβαζες όλο το ποστ από την αρχή, προκειμένου να μου υποδείξεις σε ποιό σημείο ακριβώς γράφω ότι είμαστε σκέτο κρέας!

Μπορεί να μην πιστεύω στην έννοια του θεού με τον τρόπο που πιστεύεις εσύ, όμως σαφώς και πιστεύω σε κάτι ανώτερο από εμάς. Εσύ το ονομάζεις θεό, εγώ απλά δεν του δίνω όνομα. Μπορεί να είναι και ο ίδιος ο άνθρωπος, ο οποίος όπως είμαι σίγουρη ότι γνωρίζεις, έχει απίστευτες δυνατότητες και δυστυχώς ή ευτυχώς χρησιμοποιεί ένα πολύ μικρό ποσοστό των δυνατοτήτων του μυαλού του.

Πιστεύω ότι η πίστη είναι απαραίτητη για τον ανθρωπο, απλά εγώ πιστεύω στις δικές μου δυνάμεις και όχι στις δυνάμεις των αγίων, των αγγέλων, των εικόνων, των μοναστηριών και των παπάδων.

Η δύναμη του μυαλού μου και της ψυχής μου είναι το μεγαλείο και χρησιμοποιώντας τα σωστά θα γίνω καλύτερος άνθρωπος, όχι από φόβο μην τιμωρηθώ στην ζωή μεταθάνατον, αλλά γιατί οφείλω να είμαι αξιοπρεπής σ'αυτή τη ζωή.

Δεν περιμένω να ανταμειφθώ για όσα κάνω σήμερα. Τα κάνω γιατί οι γονείς μου, μου έμαθαν να σέβομαι τον συνάνθρωπο μου, να νοιάζομαι και να αγαπάω χωρίς να περιμένω ανταλλάγματα.

Οπότε, εσείς όλοι οι "καλοί" που πιστεύετε, τρέχετε στα μοναστήρια και στις εκκλησίες, καλό δρόμο για τον παράδεισο, εγώ μια χαρά θα περάσω και στην Κόλαση!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 11:23, 09-11-05:

συζητάγαμε χτες μετά τη δουλειά, με το μουσουλμάνο μάνατζερ εδώ...και μου λέει: "δεν έκανα τη προσευχή μου στις 1 το μεσημέρι".. "ε και?" τον ρωτάω...
"δεν είναι σωστό", μου απαντά. "Θα υποστούμε τις συνέπειες και θα βαραίνει πάντα τη συνείδησή μας. Πρέπει να κανουμε πάντα ότι λέει το Κοράνι, για να είμαστε καλοί και σωστοί απέναντι στον Αλλάχ".
Και τον ξαναρωτάω: " νταξ, πες ότι δεν πήγες στις 1, αλλά στις 1.30 για προσευχή.."
"κοιτα", μου λέει, "έχουμε περιθώριο μιας ώρας περίπου να προσευχηθούμε, αλλά καλό θα ήταν να το κάναμε όταν πρέπει..."

πάλι καλά, λέω από μέσα μου...ο Θεός είναι μεγάλος τελικά

ψ. έχουν απίστευτο ενδιαφέρον αυτές οι συζητήσεις...μαθαίνει κανείς από πρώτο χέρι τι πιστεύουν και πως συμπεριφέρονται οι αλλοθρησκοι..έχω κι άλλες απίστευτες ιστορίες να σας διηγηθώ, αν θέλετε..ή ακόμα καλύτερα, γράψτε καμιά ερώτηση να τους την κάνω τώρα που τους έχω πρόχειρους

Παράθεση

simboy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O simboy έγραψε στις 11:35, 09-11-05:

"ευτυχώς χρησιμοποιεί ένα πολύ μικρό ποσοστό των δυνατοτήτων του μυαλού του. "
Οσο γιαυτό ........... σίγουρα ..... :p ( χιούμορ )
Doo ρώτα τον αν το ρύζι που θα έχουν στον παράδεισο όπως πιστεύουν είναι basmati ( μη ρωτήσεις και σε σφάξει κακομοίρη μου ) :p

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 12:05, 09-11-05:

...
Doo ρώτα τον αν το ρύζι που θα έχουν στον παράδεισο όπως πιστεύουν είναι basmati ( μη ρωτήσεις και σε σφάξει κακομοίρη μου ) :p
βρε, δεν εχουν αυτοι εδω προβλημα με το ρύζι...με το χοιρινό έχουν

και είναι "κακομοίρα μου" ... πολύ μπέρδεμα με τα φύλα σήμερα

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 13:14, 09-11-05:

Ελεος ρε παιδια και οι μεν και οι δε!
"Ψυχολογικη αδυναμια" και καλα επειδη πιστευουμε ο ενας, "θα τιμωρηθουν οι απιστοι κτλ" ο αλλος.
Που το ξερει και ο πρωτος αν εγω ειμαι αψυχολογικα αδυναμος και πιστευω, ή για ποιον λογο στο φιναλε πιστευω.
Ουτε εχουμε παει για καφε μαζι, ουτε εχουμε συζητησει ουτε μπορεις να ξερεις εαν και τι εχω ζησει-εχω δει και πως με εχουν διαμορφωσει ολα αυτα.
Και απο τους αλλους, που το ξερουμε εαν υπαρχει κολαση ή παραδεισος, εαν και πως ειναι και ποιος παει μεσα.
Ειναι δυσκολο να γινει συζητηση χωρις μπηχτες,χωρις προσβολες και υπονουμενα;
Μια παρεα ειμαστε.
Δεν εχουμε κατι να χωρισουμε.
Κι εγω σας λεω π.χ. τωρα οτι μετα θανατον κανεις δεν πληρωνει τιποτα.
Ο Θεος ειναι "φιλος" οχι τιμωρος.
Οτι μαμακια κανουμε σε αυτη την ρημαδοζωη θα πληρωθει.
Η οτι δεν υπαρχει παραδεισος ή κολαση.
Αλλα μεταθανατον ολοι εδω θα μεινουμε σαν πνευματα.
Και αναλογα με την συνηδηση μας (με οτι εχουμε πραξει δηλαδη) ειτε θα ειμαστε "ανησυχα" ειτε οχι.
Αυτα τα γραφω να διετε οτι θεωρειες για το μετα θανατον υπαρχουν πολλες.
Και ουτε η επιστημη ουτε η θρησκεια θα μπορεσει ποτε να μας δειξει-αποδειξει-κανει να καταλαβουμε τι υπαρχει πως και γιατι.
Μονο εμεις οι ιδιοι...αλλα οταν θα το δουμε δεν θα μπορουμε να το πουμε.

Παράθεση

simboy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O simboy έγραψε στις 14:53, 09-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Μario
Ελεος ρε παιδια και οι μεν και οι δε!
"Ψυχολογικη αδυναμια" και καλα επειδη πιστευουμε ο ενας, "θα τιμωρηθουν οι απιστοι κτλ" ο αλλος.
ε.
Μάριε μου συμφωνώ αλλά εγώ ουδέποτε ισχυρήστικα ότι θα τιμωρηθεί κανείς
Ισα ίσα που έχω δώσει και λινκ για τον πύρηνο ποταμό που δείχνει πως η δυτική νοοτροπία έκανε ένα Θεό να μοιάζει τιμωρός
Νομίζεις πως όλοι μου οι φίλοι πιστεύουν ? η πίστη είναι προσωπικό ζήτημα του καθενός αλοίμονο
Απλά όταν έχεις βιώσει στη ζωή σου πολλά πράγματα που σε πείθουν ότι υπάρχει δεν μπορείς να αφήσεις και τους άλλους να ισχυρίζονται το αντίθετο χωρίς να πεις τη δική σου γνώμη

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 20:33, 09-11-05:

Μάριε μου συμφωνώ αλλά εγώ ουδέποτε ισχυρήστικα ότι θα τιμωρηθεί κανείς
Ισα ίσα που έχω δώσει και λινκ για τον πύρηνο ποταμό που δείχνει πως η δυτική νοοτροπία έκανε ένα Θεό να μοιάζει τιμωρός
Νομίζεις πως όλοι μου οι φίλοι πιστεύουν ? η πίστη είναι προσωπικό ζήτημα του καθενός αλοίμονο
Απλά όταν έχεις βιώσει στη ζωή σου πολλά πράγματα που σε πείθουν ότι υπάρχει δεν μπορείς να αφήσεις και τους άλλους να ισχυρίζονται το αντίθετο χωρίς να πεις τη δική σου γνώμη
Δεν μιλησα για εσενα φιλε simboy.
Απλως μιλησα γενικα και δρωμενος και απο αντιληψεις που εχω ακουσει και εκτος φορουμ για εναν Θεο τιμωρο κτλ κτλ, και μολις διαβασα και το αλλο που εγραψα, τα "ψιλοπηρα" (οχι με την εννοια την βαρια) να πω την αληθεια.
Οπως εγω δεν εχω μειωσει ουτε εμμεσα, ουτε αμεσα ουτε πλαγια ουτε καθετα καποιον που δεν πιστευει, ετσι κι εγω σε ορισμενες προτασεις τυπου "ψυχολογικη αδυναμια αντιδρω".
Ασχετως αν ειπωθηκε γενικα ή οχι.
Απλως θελω να υπαρχει σεβασμος αναμεσα στους συνομιλητες.
Τα παντα ξεκινουν απο εκει.
Αnyway, συμφωνω και με το τελευταιο σου post.

Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φωτηs
Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών , επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O Φωτηs έγραψε στις 19:08, 07-01-09:

Λοιπον παιδεs για να κλεισουμε καποια στιγμη αυτο το θεμα θα πω το εξηs και ανοιξτε καλα τα ματια σαs και το μυαλο σαs. Oσοι ειναι αθεοι και αμφισβητουν την υπαρξη του θεου και δεν τηρουν το λογο του, στην μεταβαση τουs στην επομενη ζωη θα πεσει πολυ καρβουνο.Καρβουνο Ερινυεs και μια ζωη στην αιωνια κολαση.Το τραγικο ειναι οτι δεν θα μαs καταδικαση ο ιδιοs ο θεοs,θα μαs καταδικαση η ΙΔΙΑ μαs η συνειδηση δηλαδη ακομα χειροτερα. Γιατι ενα να ξερεται εκει που θα παμε δεν θα ειναι για χαβαλε η κατασταση οπωs εδω, εκει δικαιολογιεs του τυπου δεν ηξερα δεν ακουσα δεν περνανε, οτι εσπειρεs εδω σε αυτη την ζωη θα το θερισειs μετεπειτα εκει.Oσοι πιστεψουν πραγματικα στο θεο και τηρησουν το λογο του αs ετοιμαζονται για αιωνια ζωη για καλο παραδεισο(καθαρη συνειδηση).Αυτα και τελοs και οποιοs επιασε επιασε.Και κατι ακομα,δεκα πτυχια μαζι και ολοι την γνωση του κοσμου να εχειs ενα ποντο στο παραδεισο δεν κανει.Εδω και αν oποιοs επιασε επιασε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 19:13, 07-01-09:

Κι αν στη ζωή μου είμαι ο καλύτερος άνθρωπος του κόσμου αλλά δεν πιστεύω στο χριστιανικό θεό; Κι αν γεννήθηκα στην προ Χριστού Ελλάδα ή στα μετά Χριστόν βάθη της Ασίας και δεν άκουσα ποτέ για Ιησού Χριστό;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 19:17, 07-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Φωτηs
Λοιπον παιδεs για να κλεισουμε καποια στιγμη αυτο το θεμα θα πω το εξηs και ανοιξτε καλα τα ματια σαs και το μυαλο σαs. Oσοι ειναι αθεοι και αμφισβητουν την υπαρξη του θεου και δεν τηρουν το λογο του, στην μεταβαση τουs στην επομενη ζωη θα πεσει πολυ καρβουνο.Καρβουνο Ερινυεs και μια ζωη στην αιωνια κολαση.Το τραγικο ειναι οτι δεν θα μαs καταδικαση ο ιδιοs ο θεοs,θα μαs καταδικαση η ΙΔΙΑ μαs η συνειδηση δηλαδη ακομα χειροτερα. Γιατι ενα να ξερεται εκει που θα παμε δεν θα ειναι για χαβαλε η κατασταση οπωs εδω, εκει δικαιολογιεs του τυπου δεν ηξερα δεν ακουσα δεν περνανε, οτι εσπειρεs εδω σε αυτη την ζωη θα το θερισειs μετεπειτα εκει.Oσοι πιστεψουν πραγματικα στο θεο και τηρησουν το λογο του αs ετοιμαζονται για αιωνια ζωη για καλο παραδεισο(καθαρη συνειδηση).Αυτα και τελοs και οποιοs επιασε επιασε.Και κατι ακομα,δεκα πτυχια μαζι και ολοι την γνωση του κοσμου να εχειs ενα ποντο στο παραδεισο δεν κανει.Εδω και αν oποιοs επιασε επιασε.
Συμφωνώ και επαυξάνω.

Αν και προσωπικά πιστεύω ότι όλοι θα πάμε στην κόλαση, μερικοί όμως προσπαθούμε να προλάβουμε τις καλές θέσεις. Οι πρώτες θέσεις είναι και οι καλύτερες, έτσι μου έχουν πει

θα πεσει πολυ καρβουνο.
Όχι άλλο κάρβουνο!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 19:57, 07-01-09:

Γενική σκέψη...

Σέβομαι τους ανθρώπους που πιστεύουν στο Θεό. Σέβομαι τους χριστιανούς, τους βουδιστές, τους ινδουιστές, τους (βάλτε θρησκεία της αρεσκείας σας).

Δεν έχω κανένα σεβασμό απέναντι στους σκοταδιστές και στους "θρησκευόμενους" καταστροφολάγνους.

Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών , επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O Φωτηs έγραψε στις 20:57, 07-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Κι αν στη ζωή μου είμαι ο καλύτερος άνθρωπος του κόσμου αλλά δεν πιστεύω στο χριστιανικό θεό; Κι αν γεννήθηκα στην προ Χριστού Ελλάδα ή στα μετά Χριστόν βάθη της Ασίας και δεν άκουσα ποτέ για Ιησού Χριστό;
Δεν δυναται να εχειs ακουση για εκεινον και να κανειs πωs δεν ακουσεs. Δεν δυναται να πιστευει εκεινοs σε εσενα και εσυ να μην πιστευειs σε εκεινον.Το να εισαι εναρετοs ανθρωποs ειναι πολυ καλο αλλα αυτο δεν φτανει. Ο κυριοs μαs θελει ολουs κοντα του και να πιστεψουμε σε αυτον,το εχει πραγματικα αναγκη, γιατι απο εμαs παιρνει δυναμη για να παλεψει εναντια στιs δυναμηs του σκοταδισμου και το εργο του πιστεψε με δεν ειναι ευκολο.Μια φορα τον εγκαταλειψαμε πανω στο σταυρο του μαρτυριου αs μην τον εγκαταλειψουμε και για δευτερη φορα. Και αν την πρωτη φορα δεν γνωριζαμε τωρα πλεον δεν δυναται να μην γνωριζουμε.Τελοs για εκεινουs που δεν ακουσαν για την χαρη του θα κριθουν συμφωνα με τιs πραξειs τουs και τον βιο τουs.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 21:39, 07-01-09:

στην μεταβαση τουs στην επομενη ζωη θα πεσει πολυ καρβουνο.Καρβουνο Ερινυεs και μια ζωη στην αιωνια κολαση.Το τραγικο ειναι οτι δεν θα μαs καταδικαση ο ιδιοs ο θεοs,θα μαs καταδικαση η ΙΔΙΑ μαs η συνειδηση δηλαδη ακομα χειροτερα.
[...]
και τηρησουν το λογο του
[...]
Πιστεύεις στην μετά θάνατον ζωή; Και αν ναι γιατί; Θέμα στο οποίο θα ήθελα να απαντήσεις:
Η μεταθανάτια ζωή
[...]
πραγματικά πιστεύεις ότι ο Θεός που αναφέρεις, μας έχει μιλήσει; Θέμα στο οποίο θα ήθελα επίσης να απαντήσεις:
Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός;
Πάντως απ' ότι καταλαβαίνω, δεν τηρείς κατά γράμμα τον "λόγο" του Θεού που λες, γιατί αν δεν κάνω λάθος είπε να αγαπάμε τους συνανθρώπους μας και να μην τους αφήνουμε στην τύχη τους. Εσύ τώρα κατέχεις το μεγάλο μυστικό και αφήνεις εμάς τους αδαείς να "πιάνουμε ότι πιάνουμε". Γιατί δεν μας βοηθάς να πορευτούμε σωστά;

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 12:44, 08-01-09:

Oσοι ειναι αθεοι και αμφισβητουν την υπαρξη του θεου και δεν τηρουν το λογο του, στην μεταβαση τουs στην επομενη ζωη θα πεσει πολυ καρβουνο.Καρβουνο Ερινυεs και μια ζωη στην αιωνια κολαση.
Ε, αν είναι έτσι τότε πιστεύω στο Θεό.
Είμαι συμφεροντολόγα εγώ, όπως και πολλοί άλλοι απ'ότι φαίνεται.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 15:59, 08-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από φωτης
Δεν δυναται να εχειs ακουση για εκεινον και να κανειs πωs δεν ακουσεs. Δεν δυναται να πιστευει εκεινοs σε εσενα και εσυ να μην πιστευειs σε εκεινον.
Εντάξει... Με πείθεις...
Ας με πάρει ένα τηλέφωνο, και τα βρίσκουμε μετά.

----------------------------------------------------------------------

Oσοι ειναι αθεοι και αμφισβητουν την υπαρξη του θεου και δεν τηρουν το λογο του, στην μεταβαση τουs στην επομενη ζωη θα πεσει πολυ καρβουνο.Καρβουνο Ερινυεs και μια ζωη στην αιωνια κολαση.
Και εμείς, εν χορώ, θα τραγουδάμε...
"Κόλαση, έχει γίνει η Ζωή μου, κόλαση και φωτιά μες τη ψυχή μουυυυυ"

Πλάκα πλάκα, με άγχωσες. Ακου Ερινύες Νόμιζα όλες είχαν γίνει προστατευτικές θεότητες της μετά τα σχετικά γεγονότα με τον Ορέστη. Γυναίκες παιδί μου, αναξιόπιστες και αλλαξογνώμισσες.

Oσοι πιστεψουν πραγματικα στο θεο και τηρησουν το λογο του αs ετοιμαζονται για αιωνια ζωη για καλο παραδεισο(καθαρη συνειδηση).
Ο παράδεισος είναι η καλή συνείδηση;;;
Και η διαφημιστική μπροσούρα του Ιωάννη, για την χρυσή πόλη με τους 144 χιλ κατοίκους, ήταν απάτη;;;

Ξεφτίλα ρε γμτ,
να δείς που το θα τσίμπησε το εν λόγω οικοπεδάκι κάνας Εφραίμ...

Και κατι ακομα,δεκα πτυχια μαζι και ολοι την γνωση του κοσμου να εχειs ενα ποντο στο παραδεισο δεν κανει
Κρίμα, και στο ματς Παράδεισος-Κόλαση προηγούνται οι φιλοξενούμενοι με 102-103
...θα το στέλναμε το ματσάκι στην παράταση, και θα το παίρναμε λόγω έδρας...

Μα ο καλός Θεούλης προτιμά τον Άγιο Κύριλλο από τον Ρεμπεσκέ,
βλέπεις εγώ δεν άκουσα φωνές του Θεού για να σκοτώσω την Υπατία.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 13-03-09 στις 23:29. Αιτία: split μηνύματος προς μεταφορά
Παράθεση

steve74

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη steve74
Ο steve74 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O steve74 έγραψε στις 20:21, 08-01-09:

ο ΘΕΟΣ δεν ειναι οπωσ ο ανθρωποσ αλλα βλεπει την καρδια και επανελειμενα εχει σωσει κοσμο σε διαφορες καταστασεισ ΝΩΕ,ΛΩΤ,ΡΑΑΒ,ΔΑΝΙΗΛ,ΤΡΕΙΣ ΠΑΙΔΕΣ και αν θες εχει δειξη οτι ξερει να ελευθερωνει τον δικαιο απο τα χερια του πονηρου!

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 23:05, 22-01-09:

http://www.rense.com/general69/obj.htm

Religion has actually convinced people that there's an invisible man living in the sky who watches everything you do, every minute of every day. And the invisible man has a special list of ten things he does not want you to do. And if you do any of these ten things, he has a special place, full of fire and smoke and burning and torture and anguish, where he will send you to live and suffer and burn and choke and scream and cry forever and ever 'til the end of time!

But He loves you!

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 23:30, 23-01-09:

Ο παράδεισος μου έπεφτε πάντα λιγάκι στενός...
θέλω μια κόλαση στα μέτρα μου...

Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

O Φωτηs έγραψε στις 21:00, 24-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Δεσμώτης
Ο παράδεισος μου έπεφτε πάντα λιγάκι στενός...
θέλω μια κόλαση στα μέτρα μου...

Προσεξε καλα τι ευχεσαι, αυτα καταγραφονται εκει επανω, στο λεω για να σε προφυλαξω.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 21:12, 24-01-09:

Προσεξε καλα τι ευχεσαι, αυτα καταγραφονται εκει επανω, στο λεω για να σε προφυλαξω.
Βρίσκεσαι σε άμεση επικοινωνία μαζί τους;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

O Φωτηs έγραψε στις 21:25, 24-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Βρίσκεσαι σε άμεση επικοινωνία μαζί τους;
Οχι αλλα το πιστευω Ηρω μου, τιποτα δεν μενει αναπαντητο σε αυτην η στην αλλη ζωη, και οσο πιο γρηγορα το καταλαβουν καποιοι τοσο το καλυτερο για εκεινουs, εαν δεν θελουν να το καταλαβουν παλι προβλημα τουs.

Παράθεση

loukassss

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη loukassss
Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O loukassss έγραψε στις 09:18, 08-01-10:

Ο Ιησους Χριστός παραδίδει στον κόσμο του τις σωτήριες εντολές Του και τις σφραγίζει με το Αίμα Του. Όποιος ακολουθήσει αυτην την πορεία θα βιώσει τη χαρά της ανέκφραστης παρουσίας Του, το φως της αληθινής γνώσης και της πεπληρωμένης ζωής. Όποιος αποφασίσει θεληματικά και εκούσια να στερηθεί αυτήν την ζωή τότε τρέφεται στο σκοτάδι, δηλαδή στην απουσία κοινωνίας με τον Θεό, επειδή ο Θεός δεν εκβιάζει σε κανέναν άνθρωπο την πίστη,την ελπίδα και την αγάπη στο Προσωπό Του. Συνέπεια της όποιας διαγωγής μας(και ας προσέξει ο καθένας τον ευατό του) θα είναι η μέλλουσα κρίση, την οποία θα προγευθούμε στην τωρινή ζωή και η οποία είναι συνώνημη όχι μόνο με την αγάπη και την επιείκεια του Θεού αλλα και με την θεία δικαιοσύνη Του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:34, 08-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από loukassss
Ο Ιησους Χριστός παραδίδει στον κόσμο του τις σωτήριες εντολές Του και τις σφραγίζει με το Αίμα Του. Όποιος ακολουθήσει αυτην την πορεία θα βιώσει τη χαρά της ανέκφραστης παρουσίας Του, το φως της αληθινής γνώσης και της πεπληρωμένης ζωής. Όποιος αποφασίσει θεληματικά και εκούσια να στερηθεί αυτήν την ζωή τότε τρέφεται στο σκοτάδι, δηλαδή στην απουσία κοινωνίας με τον Θεό, επειδή ο Θεός δεν εκβιάζει σε κανέναν άνθρωπο την πίστη,την ελπίδα και την αγάπη στο Προσωπό Του. Συνέπεια της όποιας διαγωγής μας(και ας προσέξει ο καθένας τον ευατό του) θα είναι η μέλλουσα κρίση, την οποία θα προγευθούμε στην τωρινή ζωή και η οποία είναι συνώνημη όχι μόνο με την αγάπη και την επιείκεια του Θεού αλλα και με την θεία δικαιοσύνη Του.

Δεν παρέδωσε εντολές, αλλά, συμβουλές και νουθεσίες, προς τους φίλους κι αδελφούς του, νομίζω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

loukassss

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O loukassss έγραψε στις 09:50, 08-01-10:

Είτε είναι εντολές, είτε νουθεσίες ή συμβουλές έχουν την ίδια ανεκτίμητη αξία και οδηγούν στη άρση του παθολογικού εγωκεντρισμού μας και στην λυτρωτική μετάνοια.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 11:09, 08-01-10:

Εγώ ξέρω ότι στα αρχαία χρόνια αμάρταναν οι Τοξοβόλοι.........
Οι Τοξοβόλοι αθλητές όταν δεν έπιαναν τον στόχο... αμάρταναν, όμως είχαν δικαίωμα να ξαναπροσπαθήσουν...
Έτσι και με την αμαρτία (αστοχία – σφάλμα - αποτυχία).
Πέφτεις, σηκώνεσαι και ξαναπροσπαθείς για να πετύχεις τον στόχο, να διορθώσεις το σφάλμα και να επιτύχεις………
Η ελληνική γλώσσα είναι τόσο πλούσια και θεμελιώδης για να μπορέσει να εκφράσει κάτι τόσο ιδιαίτερο, σε αντίθεση με τις ξένες γλώσσες όπου η αμαρτία εξηγείται και αναλύεται μόνο ως παραβίαση θεϊκών κανόνων και νόμων…..

Εγώ δεν πιστεύω στο Θεό τιμωρό, αλλά στο Θεό της Ευσπλαχνίας, οπότε και η αμαρτία συγχωρείται, όταν ειλικρινά έχεις μετανιώσει.........
το θέμα είναι να βρεις το κουράγιο και το φιλότιμο να μετανιώσεις...............αλλά πού.........!!!!;;;;

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 13:37, 09-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
Εγώ ξέρω ότι στα αρχαία χρόνια αμάρταναν οι Τοξοβόλοι.........
Οι Τοξοβόλοι αθλητές όταν δεν έπιαναν τον στόχο... αμάρταναν, όμως είχαν δικαίωμα να ξαναπροσπαθήσουν...
Έτσι και με την αμαρτία (αστοχία – σφάλμα - αποτυχία).
Πέφτεις, σηκώνεσαι και ξαναπροσπαθείς για να πετύχεις τον στόχο, να διορθώσεις το σφάλμα και να επιτύχεις………
Η ελληνική γλώσσα είναι τόσο πλούσια και θεμελιώδης για να μπορέσει να εκφράσει κάτι τόσο ιδιαίτερο, σε αντίθεση με τις ξένες γλώσσες όπου η αμαρτία εξηγείται και αναλύεται μόνο ως παραβίαση θεϊκών κανόνων και νόμων…..

Εγώ δεν πιστεύω στο Θεό τιμωρό, αλλά στο Θεό της Ευσπλαχνίας, οπότε και η αμαρτία συγχωρείται, όταν ειλικρινά έχεις μετανιώσει.........
το θέμα είναι να βρεις το κουράγιο και το φιλότιμο να μετανιώσεις...............αλλά πού.........!!!!;;;;
Κι όμως, Εκείνος συγχωρεί εβδομηκοντάκις επτάκις, τουλάχιστον!

ΥΓ: Είναι και απάντηση στο ερώτημα του θέματος...

Παράθεση

loukassss

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O loukassss έγραψε στις 13:49, 09-01-10:

O Ιησούς Χριστός συγχωρεί τα πάντα εάν το θελήσουμε εμείς αυτό και μετανοούμε συνεχώς για τις αμαρτωλές μας συνήθειες. Δεν συγχωρεί κάποιον που δεν θέλει να συγχωρεθεί απο τον Θεό, δηλαδή ενάντια στην θελησή του ανθρώπου γιατί σέβεται την ελευθερία του.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 14:16, 09-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από loukassss
O Ιησούς Χριστός συγχωρεί τα πάντα εάν το θελήσουμε εμείς αυτό και μετανοούμε συνεχώς για τις αμαρτωλές μας συνήθειες. Δεν συγχωρεί κάποιον που δεν θέλει να συγχωρεθεί απο τον Θεό, δηλαδή ενάντια στην θελησή του ανθρώπου γιατί σέβεται την ελευθερία του.
Ποτέ δεν κατάλαβα τη μετάνοια, ειδικά όσο μεγάλωνα μου φαίνεται κάτι σαν συγνώμη, από τότε που βρέθηκε η συγνώμη χάθηκε το φιλότιμο, και τί είναι αμαρτωλή συνήθεια ; Να τρώω πολλά μελομακάρονα τα Χριστούγεννα όντας ένα βουλιμικό γουρούνι, να πηγαίνω με παντρεμένες, να βρίζω τους παππάδες και τις χριστιανές γυναίκες που ψηφίζουν Καρατζαφέρη ; Να σκοτώνω ; Τί απ'όλα, μπερδεμένα τα'χουν οι χριστιανοί μου φαίνεται και η αμαρτία υποκειμενική είναι.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 17:38, 09-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Ποτέ δεν κατάλαβα τη μετάνοια, ειδικά όσο μεγάλωνα μου φαίνεται κάτι σαν συγνώμη, από τότε που βρέθηκε η συγνώμη χάθηκε το φιλότιμο, και τί είναι αμαρτωλή συνήθεια ; Να τρώω πολλά μελομακάρονα τα Χριστούγεννα όντας ένα βουλιμικό γουρούνι, να πηγαίνω με παντρεμένες, να βρίζω τους παππάδες και τις χριστιανές γυναίκες που ψηφίζουν Καρατζαφέρη ; Να σκοτώνω ; Τί απ'όλα, μπερδεμένα τα'χουν οι χριστιανοί μου φαίνεται και η αμαρτία υποκειμενική είναι.
Αγαπητέ μου Δόκτορα, αν ήταν η μετάνοια κάτι που καταλαβαίνεται, δεν θα ήταν, ούτε μυστήριο αλλά ούτε και σκοπός, αν θέλεις, κάθε "ψυχανάλυσης". Η μετάνοια δεν είναι η συγνώμη, αλλά είναι εκείνη που δίνει στη δεύτερη, τη δυνατότητα να γίνει ανεπανάληπτη. Υπό την έννοια βέβαια, ότι ισχύει η ρήση: "Το δις εξαμαρτείν, ουκ ανδρός σοφού". Όσον αφορά τώρα για το "τι είναι αμαρτωλή συνήθεια", ευελπιστώ πως το θέτεις με εν επιγνώσει αφέλεια και φιλολογική αδεία....

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 18:00, 09-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Αγαπητέ μου Δόκτορα, αν ήταν η μετάνοια κάτι που καταλαβαίνεται, δεν θα ήταν, ούτε μυστήριο αλλά ούτε και σκοπός, αν θέλεις, κάθε "ψυχανάλυσης". Η μετάνοια δεν είναι η συγνώμη, αλλά είναι εκείνη που δίνει στη δεύτερη, τη δυνατότητα να γίνει ανεπανάληπτη. Υπό την έννοια βέβαια, ότι ισχύει η ρήση: "Το δις εξαμαρτείν, ουκ ανδρός σοφού". Όσον αφορά τώρα για το "τι είναι αμαρτωλή συνήθεια", ευελπιστώ πως το θέτεις με εν επιγνώσει αφέλεια και φιλολογική αδεία....
Ωραίος ! 'Εγραψες πάλι ως συνήθως και βάζεις στη θέση του ευγενικά έναν αμαρτωλό. Θα γράφω τα τσιτάτα σου σε ένα τετράδιο με τίτλο Νωεύς, δεν αστειεύομαι. Με σεβασμό.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 18:38, 09-01-10:

Υπόθεση εργασίας:

• Στον κόσμο (βλ. σύμπαν) υπάρχουν νόμοι με ισχύ γενική στον άπειρο χώρο και χρόνο.
  • Τους νόμους τους έχει θέσει ένας νομοθέτης (βλ. θεός, θεότητα, όπως το ονομάζει ο καθένας).
  • Βασικό στοιχείο των νόμων αυτών είναι το αξίωμα δράσης - αντίδρασης, ήτοι, κάθε πράξη καλή ή κακή, κάθε λόγος, κάθε συναίσθημα ή σκέψη επιφέρει συνέπειες ανάλογες τις ποιότητας του. Αυτό σε γενικές γραμμές.
Από το χαρακτηριστικό αυτό συνεπάγεται το γεγονός ότι ο νομοθέτης έθεσε σε ισχύ τους νόμους, έβαλε τους κανόνες, αλλά δεν χρειάζεται να ασχοληθεί με την εφαρμογή τους, την επιβολή κυρώσεων ή την παροχή των επιβραβεύσεων αφού οι νόμοι λειτουργούν πλέον αυτόνομα στα πλαίσια που τους έχει βάλει.
  • Οπότε, κάθε "αμαρτία" "έργω, λόγω ή διανοία" δεν είναι παρά η παράβαση κάποιων νόμων και επισύρει τις ανάλογες προς την σοβαρότητα της ποινές.
Σημείωση: Το γεγονός ότι κάποιες φορές η ποινή ή αντιθέτως η επιβράβευση δεν επέρχεται όσο το άτομο είναι εν ζωή, εξηγείται με τη μετενσάρκωση καθώς με τον τρόπο αυτό κανείς δεν αποφεύγει μια τιμωρία ή δεν χάνει μια επιβράβευση έστω και αν το πλέγμα του κάρμα του επιβάλει αυτό να συμβεί σε μια επόμενη ζωή του. (αναλογιστείτε παραδείγματα ανθρώπων που έζησαν με κάθε άνεση μια ζωή μέσα στην ανομία και πέθαναν πλούσιοι και διάσημοι, χωρίς να «τιμωρηθούν» για τις «αμαρτίες» ή ακόμα και τα εγκλήματα που διέπραξαν)
Ποιος ο ρόλος της συγχώρησης από το θεό?

• Ζητείται από το νομοθέτη να παραβιάσει τους νόμους του και να συγχωρήσει τον παραβάτη δημιουργώντας «προηγούμενο»?
Ή μήπως,
  • Χρησιμοποιείται ως ψυχολογικό μέσο αυτό-λύτρωσης και αυτό-εξιλέωσης του «αμαρτωλού» για να αισθανθεί αυτός καλύτερα ιδιαίτερα όταν έχει συνειδητοποιήσει το μέγεθος μιας πραγματικά αρνητικής πράξης του?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νωεύς : 09-01-10 στις 21:55. Αιτία: αλλαγή μεγέθους γραμματοσειράς για καλύτερη εμφάνιση
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

loukassss

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O loukassss έγραψε στις 19:29, 09-01-10:

Να υποθέσω φίλη DreamsRevenge με βάση τα λεγομενά σου ότι το να πεθάνει κάποιος πλούσιος και διάσημος ενώ ζούσε μέσα στην ανομία δεν αποτελεί κανένα είδος ποινής, αντίθετα θα'λεγε κανείς οτι επιβραβεύεται κιόλας. Το παρόν σχήμα μπορεί να κατανοηθεί στα πλαίσια της ανθρώπινης δικαιοσύνης αλλά αδυνατεί να εφαρμοσθεί στον ηθικό νόμο του Θεού. Αναρωτιέμαι ποιά τιμωρία χειρότερη μπορεί να υπάρχει απο αυτήν που ένας άνθρωπος βρίσκεται σε πλήρη αποξένωση απο τον άνθρωπο και τον Θεό της Αγάπης, όταν σέρνεται δουλοπρεπώς στον βωμό της άπληστης φιλαργυρίας, της ακόρεστης φιληδονίας και της μεγαλομανούς φιλαυτίας καταργώντας κάθε έννοια εσωτερικής και αληθινής ελευθερίας. Η θλιβερή αυτη πραγματικότητα μοιάζει και είναι πρόγευση κολάσεως με μεταφυσικές προεκτάσεις. Αντίθετα ο άνθρωπος που ακολουθεί τον δρόμο των εντολών του Αληθινού Θεού και μέσα στην έσχατή του πενία ή στην μαρτυρική του πορεία απολαμβάνει των θείων δωρεών και γεύεται την ανέκφραστη γλυκύτητα και μακαριότητα όπως συμβαίνει στις αγιασμένες μορφές ανα τους αιώνες. Η υλιστική μας ζωή είναι που αμαυρώνει τον πνευματικό μας ορίζοντα και σπεύδουμε να υιοθετήσουμε θέσεις επιζήμιες για την συνολική μας υγεία.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νωεύς : 09-01-10 στις 22:00.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους