Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αμαρτία: Πώς πιστεύετε ότι κρίνει ο θεός;

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 21:20, 03-09-10:

Και ύστερα από αυτά επανέρχομαι στον αρχικό μου προβληματισμό.
Λέμε ότι ο Θεός μας δίνει το ελεύθερο να κάνουμε όποια επιλογή θέλουμε, να τον ακολουθήσουμε ή όχι, γιατί όταν δεν τον ακολουθούμε θεωρείται ότι αμαρτάνουμε; Δεν είναι λίγο εγωκεντρικό;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 21:47, 03-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Λέμε ότι ο Θεός μας δίνει το ελεύθερο να κάνουμε όποια επιλογή θέλουμε, να τον ακολουθήσουμε ή όχι, γιατί όταν δεν τον ακολουθούμε θεωρείται ότι αμαρτάνουμε; Δεν είναι λίγο εγωκεντρικό;
Θεωρούμε εμεις - οι ανθρωποι οτι αμαρτανουμε. Οχι ο Θεός.

Για το Θεο,καμμια πραξη δεν ειναι αμαρτία. Ακομα και αν σκοτώσεις,ΔΕ θα σε κρίνει.

Ο Θεός δεν κρίνει. Απλα παρατηρεί.

Τον κανουμε κριτή εμεις οι ιδιοι. Ως αυτο-φόβητρο.

Αυτοι που κρίνουν - και τιμωρουν ενιοτε - ειναι οι ανθρωποι.

Οι ανθρωποι ειναι αυτοι που εχουν βαλει ταμπελες..ηθικης,σωστου-λανθασμένου,κακου-καλου κλπ.

Θελησή μας ειναι η θέληση του Θεου. Και αντιστροφα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 21:49, 03-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Heptamer

Έχεις υποψίες ή πληροφορίες από έμπιστο άτομο;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 22:00, 03-09-10:

Και όλα αυτά περί ''Ημέρα της Κρίσης'' τι είναι;
Και όπως λέει και ο borat, υπάρχει αυτό κάπου γραμμένο;
Έχω την εντύπωση πως τα όσα ακούω τώρα έχουν τεράστια απόκλιση με όσα μαθαίναμε τόσα χρόνια.

Παράθεση

Azimuthios

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Azimuthios
Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 85 μηνύματα.

O Azimuthios έγραψε στις 22:16, 03-09-10:

Θεωρούμε εμεις - οι ανθρωποι οτι αμαρτανουμε. Οχι ο Θεός.

Για το Θεο,καμμια πραξη δεν ειναι αμαρτία. Ακομα και αν σκοτώσεις,ΔΕ θα σε κρίνει.

Τον κανουμε κριτή εμεις οι ιδιοι. Ως αυτο-φόβητρο.

Αυτοι που κρίνουν - και τιμωρουν ενιοτε - ειναι οι ανθρωποι.

Θελησή μας ειναι η θέληση του Θεου. Και αντιστροφα.
Και ο Θεοs θεωρει και βλεπει τιs αμαρτιεs μαs.Η Αμαρτια εχει την εννοια τηs Αστοχιαs του ανθρωπου μεσα απο τιs πραξειs του να προσεγγισει οσο πιο κοντα γινετε τον θεο που βρισκετε στο κεντρο του στοχου.Οσο πιο πολυ αστοχουμε και οσο πιο μακρια πεφτουμε εξω απο τον στοχο τοσο απομακρυνομαστε απο τον ιδιο και την θεια χαρη του.
Ο Θεοs σωστα λεs οτι δεν κρινει,κρινει ομωs ο Λογοs του Θεου που ειναι ο Ιησουs Χριστοs μαs.
Η δικη μαs θεληση υποκειται στο καλο και στην ελλειψη του καλου.Η Βουληση του Θεου μονο σε οτι θεωρει εκεινοs καλο και για τα δημιουργηματα του.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 23:18, 03-09-10:

Κάτι δε μου κολλάει στα bold. Από τη μία έχουμε το ελεύθερο να επιλέξουμε αν θέλουμε να τον ακολουθήσουμε ή όχι και από την άλλη όταν απομακρυνόμαστε ''τιμωρούμαστε'';

Επίσης, όταν κάποιος ιερέας αρρωστήσει (καρκίνο πχ) αυτό τι σημαίνει; Όταν κάποιος έχει κάποιο πρόβλημα εκ γενετής τι σημαίνει;
Υπαρχει παραβολη, ή μαλλον το γνωστο "παρε το κρεβατι σου και περπατα, οι αμαρτιες σου συγχωρουνται". Ο Ιησους εδειξε πως ο Θεος δν τιμωρει. Αλλωστε στο μυστικο δειπνο λεει "δν σας κρινω γιατι τωρα ηρθα για να σωσω τον κοσμο, θα κριθειτε οταν ερθει η ωρα της κρισεις". Οσο για το αλλο που λες με τη βουληση ας το εξηγησω αλλιως. Εισαι πχ αρρωστος στο κρεβατι, ο γιατρος αφηνει το φαρμακο στο κομοδινο. Αν θες το πινεις, αν θες πεθαινεις, δε σε σωζουμε και με το ζορι. Καπως ετσι ειναι και ο Θεος, ανοιχτος οποτε θες, αν θες σωζεσαι αν θες οχι. Και εχουμε ξαναπει πως κολαση ερμηνευεται ως η δυστυχια που δν αγαπησες και δν βοηθησες στη ζωη, δλδ καταλαβαινεις τα λαθη σου οταν εισαι να πεθανεις μονο που ειναι λιγο αργα για διορθωσεις. Ο παραδεισος δε η ευτυχια της αγαπης. Επισης πριν θεραπευσει ο Ιησους παντα ρωταγε τον ασθενη αν θελει ασχετα τι ελεγαν οι συγγενεις, ιδου η ελευθερη βουληση.

Έχω την εντύπωση πως τα όσα ακούω τώρα έχουν τεράστια απόκλιση με όσα μαθαίναμε τόσα χρόνια.
Μαλλον ειχες καποιον κομπλεξικο θρησκευτικο τυπου "αντιχριστοι θα σας καψει ο θεος" κτλ δε φταιει ο Θεος αν οι θεολογοι κανουν οτι τους καπνισει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πατρεύς : 03-09-10 στις 23:24. Αιτία: συνεχόμενα μηνύματα
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 23:29, 03-09-10:

Όχι δεν είχα κομπλεξικό, το βιβλίο το έλεγε, νομίζω.
Δίνεις κανένα απόσπασμα που ο Ιησούς ρωτάει πρώτα;

Παράθεση

loukassss

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη loukassss
Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O loukassss έγραψε στις 23:45, 03-09-10:

Και ύστερα από αυτά επανέρχομαι στον αρχικό μου προβληματισμό.
Είναι εγωκεντρικός ένας στοργικός πατέρας που προειδοποιεί το παιδί για τις συνέπειες των πραξεών του, δηλαδή οτι οι μεν θα τον οδηγήσουν στην μακαριότητα και οι δε στην καταστροφή; Δεν θα ήτανε πιο εγωκεντρικός αν έλεγε θα κάνεις αυτό που σου λέω εγώ θέλεις δεν θέλεις; Δεν βλέπουμε στην καθημερινοτητά μας οτι ακόμα και το καλό που θέλουμε να κάνουμε, εκνευριζόμαστε εαν μας το επιβάλλει κάποιος; Ο Θεός ως δημιουργός μας έπλασε για να συμμετέχουμε στην μακαριοτητά του, σέβεται και αγαπαέι τόσο πολύ το πλάσμα του που του χαρίζει το δώρο της ελευθερίας και λαμπρύνει με αυτό τον άνθρωπο. Και μάλιστα μας υποδεικνύει το δρόμο που σώσει απο αγάπη ενώ θα μπορούσε να μη το κάνει και αυτό. Ξαναλέω οτι η αμαρτία μας αποκόβει απο τη πηγή της ζωής και τον δημιούργό μας και εμείς ως απόλυτα υπεύθυνοι άνθρωποι καταλογιζόμαστε όλες τις ευθύνες. Είναι μάταιο και ναεύθυνο να ψάχνουμε την αιτία της δυστυχίας μας έξω απο την ευθύνη του ευατού μας.Τέλος, οι συνέπειες της αμαρτίας και του κακού δεν είναι η εκδικητική μανία του Θεού αλλά η αποχή και αποβολή της χάριτος του Θεού που καμία σχέση δεν έχει με το σκοτάδι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 23:49, 03-09-10:

Το θέμα της αμαρτίας είναι οντολογικό:

Ο άνθρωπος, ως δημιούργημα του Θεού, έχει πλαστεί με σκοπό της ύπαρξής του να γίνει όμοιος με το Θεό. Να ζει μέσα στην αλήθεια. Η αμαρτία είναι η επιλογή του να μη ζει στην αλήθεια αλλά να ζει στο ψεύδος, στο μη ον. Αυτή η κατάσταση του ψεύδους είναι αφόρητη για τον άνθρωπο καθώς αυτός έχει απομακρυνθεί από την αλήθεια. Κι εδώ έρχεται η ενοχή που προκαλεί η αμαρτία: Είναι αυτό που δεν αφήνει τον άνθρωπο να έρθει κοντά στο Θεό, το εμπόδιο. Αυτό το εμπόδιο ο Χριστός το έριξε με τη σταυρική του θυσία και την Ανάστασή Του. Όμως ο άνθρωπος ελεύθερα επιλέγει αν θα το δεχθεί αυτό και θα έρθει κοντά στο Θεό. Στην ημέρα της κρίσης, σύμφωνα με την Εκκλησία, θα κριθούν όλοι οι άνθρωποι από την αγάπη του Θεού. Αυτοί οι οποίοι τη δέχθηκαν και προσπάθησαν με όλες τις δυνάμεις της ψυχής του να αγαπήσουν το Θεό και τους συνανθρώπους, η αγάπη του Θεού θα τους φωτίσει και θα τους κάνει μετόχους της βασιλείας Του. Όσους έστρεψαν την πλάτη στην αγάπη του Θεού και κινήθηκαν στο χώρο του εγω, η αγάπη του Θεού θα τους καίει και θα τους τυραννάει γιατί θα είναι ανάξιοι να τη δεχθούν. Γιατί δε θέλησαν ποτέ να εμπιστευθούν τον εαυτό τους στην αγάπη του Θεού.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nickthegreek992

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nickthegreek992
Ο nickthegreek992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O nickthegreek992 έγραψε στις 00:01, 04-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από mariophys
Το παράδοξο του επίκουρου αποτελεί, προσωπικά παραλογισμό. Και αυτό με τη λογική ότι αν πραγματικά ο θεός έκανε τις παρεμβάσεις που σημειώνονται παραπάνω, τότε τι μένει στον άνθρωπο να κάνει για τον εαυτό του; Αν γίνονταν όλα αυτά ο άνθρωπος δε θα στερούνταν την ελευθερία της σκέψης του; Συνειγορώ με το διάβολο δε λέω, αλλά είναι ωραία στην κόλαση....

Το ζήτημα που θέτεις στο δεύτερο κομμάτι της δημοσίευσης σου είναι πραγματικά ενδιαφέρον. Νομίζω, ότι αν δεχθούμε την ύπαρξη μιας διάννοιας τόσο τεράστιας που να υπερβαίνει τις συμπαντικές διαστάσεις από πλευράς γνώσεων τότε είναι μάλλον αυτονόητο για μένα οτι τα κριτήρια με τα οποία κρίνει δεν είναι γραμμένα στην πέτρα. Η ηθική αλλάζει από καιρού εις καιρόν και απο κοινωνία σε κοινωνία. Άλλωστε, για να δανειστούμε και τη φιλοσοφία της νομικής, ένα έγκλημα δεν είναι έγκλημα παρά μόνον εάν τη στιγμή της διάπραξεώς του έχει θεσπιστεί νόμος που να προσδιορίζει το αδίκημα και να επιβάλλει ποινή.

Δεν έχω την ψευδαίσθηση οτι η Θεία Δίκη είναι τόσο πεζή έτσι ώστε να μπορεί να προσδιοριστεί από την στενή λογική για την οποία είμαστε ικανοί σήμερα ως είδος. Απέχουμε,ακόμη, πολλούς αιώνες έτσι ώστε να μπορούμε να αποστασιοποιηθούμε τόσο απο το πολιτισμικό πλαίσιο, όσο και απο το χρονικό ώστε να μπορούμε να προσεγγίσουμε, αν υπάρχει, την συμπαντική δικαιοσύνη.
Πρώτα απ'όλα να διευκρινίσω ότι δεν είμαι άθεος, αλλά απλά προβληματίζομαι. Στην περίπτωση των βαρβάρων που ανέφερα θεωρώ ότι είναι άδικο πχ για εμένα που ξέρω τη χριστιανική διδασκαλία να έχει υπάρξει και κάποιος άλλος
που από μικρός μαθαίνει να την "παραβαίνει" και αυτό γιατί η πρώτη στάση ζωής είναι εξαιρετικά δύσκολο να επιτευχθεί ενώ η δεύτερη πανεύκολο. Όπως είπε ο Πλάτων : "Καλοί με έναν τρόπο μπορούμε να γίνουμε, κακοί με πολλούς", το κακό είναι εύκολο, το καλό δύσκολο. Άρα μου φαίνεται άδικο. Επιπλέον κανείς δεν ακολουθεί, νομίζω, τη διδασκαλία του Χριστού. Ποιος έδωσε όλα του τα λεφτά στους φτωχούς; (όλα όμως) Επιπλέον, γιατί να πεθαίνει ένα παιδάκι στην Αφρική με φρικτό τρόπο όταν μάλιστα δεν αντιλαμβάνεται τίποτα πέρα από τρόμο και δυστυχία;(μην υποτιμάς το επικούρειο παράδοξο) Τέλος πάντων. Γενικά πιστεύω ότι η ύπαρξη του θεού είναι αδύνατον να αποδειχθεί. Αν δεν υπάρχει φυσικά και δεν αποδεικνύεται, αν όμως υπάρχει δεν θα ήταν πολύ εύκολο να πιστεύουμε σε αυτόν αν έκανε επίδειξη δυνάμεων; Σε αυτή την περίπτωση θέλει μάλλον την πίστη μας.

Υ.Γ : Επειδή το θέμα είναι εξαιρετικά πολύπλοκο, είμαι πρόθυμος να διευκρινίσω οτιδήποτε ανέφερα.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 00:03, 04-09-10:

Εχουμε αρκετό δρόμο πριν επικαλεστούμε τον Θεό.

Η ηλικία μας θεωρώ οτι είναι μάλλον βρεφική, όσον αφορά την έννοιά του.

Ας αρχίσω με μια λέξη, << αυτεξούσιο>>.

Θεωρητικά αλλά και τυπικά είμαστε ελεύθεροι.

Κάνοντας και λίγο focus, θέλω να σας ρωτήσω πώς θα χαρακτηρίζατε την εξής ενέργεια.

Βρίσκεστε στο σπίτι σας και υπάρχουν αρκετά χρήματα για μια επείγουσα ανάγκη οικογενειακής φύσης.

Μετά απο κάποιο δίλημμα, υποκύπτετε στον πειρασμό και χρησιμοποιείτε άσκοπα τα οικογενειακά χρήματα και γίνεστε η αιτία της καταστροφής. Ως εδώ και δεν χρειάζεται η συνέχεια.

Θέλω μοναχά να σας ρωτήσω, αν θα νοιώθατε καλά με την πράξη σας.

Επίσης πώς θα την χαρακτηρίζατε.

Ο πατέρας σας που αντιλήφθηκε το γεγονός τί θα θέλατε να κάνει ;
Αν ήσασταν εσείς στην θέση του τί θα κάνατε ;

Ως συνέχεια θέλω να σας ρωτήσω και κάτι ακόμα.
Αν σε μικρή ηλικία είχατε κάνει κάτι παρόμοιο και ως παιδιά που ήσασταν σας είχε μαλώσει και εσείς το θυμόσασταν.
Θα κάνατε αυτή την πράξη ; Κατα πόσο η πράξη αυτή διαφέρει - ομοιάζει με αυτό που ονομάζουμε ΑΜΑΡΤΙΑ ;

Υ.Γ. Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΜΥΝΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ.
ΜΟΝΑΧΑ ΟΤΑΝ ΑΣΚΟΥΜΑΣΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΚΑΝΟΝΕΣ
ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥΣ

ΜΟΝΑΧΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ.

Διευκρίνηση : θέλω να πω οτι με κάλυψε τα μέγιστα με τα λεγάμενά του ποιο πάνω ο Πατρεύς (Πέτρος), αλλά είχα δημοσιεύσει πριν διαβάσω το ποστ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 04-09-10 στις 00:13.
Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 00:15, 04-09-10:

Μαλλον ειχες καποιον κομπλεξικο θρησκευτικο τυπου "αντιχριστοι θα σας καψει ο θεος" κτλ δε φταιει ο Θεος αν οι θεολογοι κανουν οτι τους καπνισει.

Όχι δεν είχα κομπλεξικό, το βιβλίο το έλεγε, νομίζω.
Δίνεις κανένα απόσπασμα που ο Ιησούς ρωτάει πρώτα;
Στο θαυμα με τη θεραπεια του τυφλου. Δν μπορω τωρα ειμαι απο κινητο ομως θα το παραθεσω.

παντως εδω ξεκαθαριζει πως ο θεος δν τιμωρει:

Κατα Ιωαννην, κεφαλαιον Θ', 1-12

"και καθως επαιρνουσεν ο Κυριος καποιον δρομο της πολεως, ειδε εναν τυφλον εκ γενετης. Και ρωτησαν αυτον οι μαθηται αυτου λεγοντες "διδασκαλε, ποιος ημαρτησε, αυτος ή οι γονεις του δια να γεννηθη τυφλος?" απεκριθη δε ο Ιησους "ουτε ουτος ημαρτεν ουτε οι γονεις αυτου... [....] ...οταν εν τω κοσμω ω, φως ειμι του κοσμου" ...."

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Το θέμα της αμαρτίας είναι οντολογικό:

Ο άνθρωπος, ως δημιούργημα του Θεού, έχει πλαστεί με σκοπό της ύπαρξής του να γίνει όμοιος με το Θεό. Να ζει μέσα στην αλήθεια. Η αμαρτία είναι η επιλογή του να μη ζει στην αλήθεια αλλά να ζει στο ψεύδος, στο μη ον. Αυτή η κατάσταση του ψεύδους είναι αφόρητη για τον άνθρωπο καθώς αυτός έχει απομακρυνθεί από την αλήθεια. Κι εδώ έρχεται η ενοχή που προκαλεί η αμαρτία: Είναι αυτό που δεν αφήνει τον άνθρωπο να έρθει κοντά στο Θεό, το εμπόδιο. Αυτό το εμπόδιο ο Χριστός το έριξε με τη σταυρική του θυσία και την Ανάστασή Του. Όμως ο άνθρωπος ελεύθερα επιλέγει αν θα το δεχθεί αυτό και θα έρθει κοντά στο Θεό. Στην ημέρα της κρίσης, σύμφωνα με την Εκκλησία, θα κριθούν όλοι οι άνθρωποι από την αγάπη του Θεού. Αυτοί οι οποίοι τη δέχθηκαν και προσπάθησαν με όλες τις δυνάμεις της ψυχής του να αγαπήσουν το Θεό και τους συνανθρώπους, η αγάπη του Θεού θα τους φωτίσει και θα τους κάνει μετόχους της βασιλείας Του. Όσους έστρεψαν την πλάτη στην αγάπη του Θεού και κινήθηκαν στο χώρο του εγω, η αγάπη του Θεού θα τους καίει και θα τους τυραννάει γιατί θα είναι ανάξιοι να τη δεχθούν. Γιατί δε θέλησαν ποτέ να εμπιστευθούν τον εαυτό τους στην αγάπη του Θεού.
Πολυ σωστα. Αλλωστε τα ιδια λεει και ο σωκρατης (του οποιου πολλα λογια συμφωνουν με του Ιησου) στον "φαιδωνα" του πλατωνα.

Κάτι ακόμα.
Όταν λέμε Σωτηρία αυτή θα έρθει μία μέρα που κανείς δεν ξέρει (έτσι μαθαίναμε στο σχολείο, νομίζω). Τότε τι θα γίνει με τους πνευματικά και σωματικά άρρωστους; Θα κριθούν βάση το πως αντιμετώπησαν τη ζωή τους και έπειτα;

Δεν καταλαβαίνω.
"στα ματια του Θεου ειμαστε ολοι ισοι"

Μου το παν πολλοι κληρικοι δε ξερω. Παντως επιβεβαιωνει το "δικαιος κριτης" αν το δεχτουμε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πατρεύς : 04-09-10 στις 02:32. Αιτία: συνεχόμενα μηνύματα
Παράθεση

αορ (the less you know,the better it is....)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη αορ
Ο the less you know,the better it is.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 109 μηνύματα.

O αορ Καλως Ορισατε έγραψε στις 01:04, 04-09-10:

Σαφως και για το συγκεκριμενο θεμα δεν μπορουμε να υποστηρίξουμε μια εμπεριστατομενη άποψη περι κρίσεως του θεου για την αμαρτια,διαφορετικα θα ημασταν και μεις κατι"παραπανω",χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν πρεπει να ασχολούμαστε και να υποθέτουμε..
Με την ελαχιστη λοιπον λογικη που διαθέτω θεωρώ οτι για τον κάθε ανθρωπο η εννοια αμαρτια ειναι διαφορετικη,και λογω του οτι ο θεος κρινει την αμαρτια συμφωνα με τα κίνητρα(κατα την καινη διαθηκη)ειναι ενας πολυπλοκος"μηχανισμος"κατα τον οποιο ο ανθρωπος εχει ΠΛΗΡΗ ΕΠΙΓΝΩΣΗ..γιατι πολυ απλα ο καθενας μας ξερει αν αυτο που πραττει ειναι σωστο ή λαθος.ΟΜΩΣ...
Το ολο ζητημα κατ εμε ερχεται στο ΜΕΤΑ..δηλαδη δεν ειπε ο Θεος ή ο Χριστος"κανε αυτο,μη κανεις εκεινο".Απλα οι πατερες τις εκλησσίας ανέλαβαν ολο το ζήτημα με αμεσο αποτελεσμα να θεσπίσουν αυτοί τι ειναι και τι οχι η αμαρτια.Απο εκει θεωρω οτι ξεκινα η καθε παρερμηνεια,γιατι ολα αυτα γινανε στο μεσσαιωνα και ως τωρα εχουν αλλαξει παρα πολλα πραγματα.Δηλαδη αναφέρεται ρητα απο πατερες τις εκκλησιας οτι καθε σεξουαλική προγαμιαία σχεση ειναι αθέμιτη.Γιατι?γιατι πολυ απλα ο κοσμος παλια παντρεύονταν απο μκρή ηλικία με αποτέλεσμα να μην εχει τετοιες αναγκες απο πιο πριν.Τωρα οι γάμοι γινονται παρα πολυ αργοτερα και οι ανθρωποι δεν μπορουν να μεινουν "απραγοι"στο μεσοδιάστημα,θεωρείτε λοιπον αμαρτία μια-αν μπορω να το πω ετσι-βιολογική αναγκη?
Κλείνοντας λοιπόν ειμαι της αποψης οτι η αμαρτία εχει να κανει με το καλο και το κακο και με τα κριτήρια-κίνητρα τα οποία επικρατουν..Οταν εμεις θεωρούμε οτι πραττουμε με δολιο τρόπο τοτε διαπραττουμε αμαρτια.

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 01:24, 04-09-10:

τοση ωρα προσπαθησα να απαντησω σε ερωτηματα κι ελπιζω να βοηθησα, ας πω την αποψη μου για το ερωτημα του θρεντ. Επειδη λοιπον εχουν περαστει πολλες ιδεες κατα τον μεσαιωνα και πολλες παραδοσεις ας αναφερουμε πως δν ειναι αυτα κριτηρια αληθινα. Δλδ ο πανσοφος Θεος ειναι δυνατον να με κρινει απο το αν εφαγα τσιγεροσαρμα τη Μ. παρασκευη ή αν εκανα σεξ πριν το γαμο κτλ? Το κρητηριο ειναι η αγαπη. "αγαπατε αλληλους ινα εγω αγαπησα υμας και ο πατηρ μου αγαπησε εμε" η λεγομενη 11η εντολη. Ρωτησα πολλους μοναχους και μου παν "ναι, να αγαπησεις αληθινα με ολη τη δυναμη της καρδιας και της ψυχης σου", με την αγαπη συγχωρουνται ολα. Αν σκεφτειτε αν αγαπας ειναι αδυνατον να φονευσεις η να κλεψεις και γενικα να παραβιασεις καποια εντολη. Η μοναδικη αμαρτια που δν συγχωρειται ειναι να μην συγχωρεις...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

loukassss

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη loukassss
Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O loukassss έγραψε στις 10:07, 04-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από αορ
Σαφως και για το συγκεκριμενο θεμα δεν μπορουμε να υποστηρίξουμε μια εμπεριστατομενη άποψη περι κρίσεως του θεου για την αμαρτια,διαφορετικα θα ημασταν και μεις κατι"παραπανω",χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν πρεπει να ασχολούμαστε και να υποθέτουμε..
Με την ελαχιστη λοιπον λογικη που διαθέτω θεωρώ οτι για τον κάθε ανθρωπο η εννοια αμαρτια ειναι διαφορετικη,και λογω του οτι ο θεος κρινει την αμαρτια συμφωνα με τα κίνητρα(κατα την καινη διαθηκη)ειναι ενας πολυπλοκος"μηχανισμος"κατα τον οποιο ο ανθρωπος εχει ΠΛΗΡΗ ΕΠΙΓΝΩΣΗ..γιατι πολυ απλα ο καθενας μας ξερει αν αυτο που πραττει ειναι σωστο ή λαθος.ΟΜΩΣ...
Το ολο ζητημα κατ εμε ερχεται στο ΜΕΤΑ..δηλαδη δεν ειπε ο Θεος ή ο Χριστος"κανε αυτο,μη κανεις εκεινο".Απλα οι πατερες τις εκλησσίας ανέλαβαν ολο το ζήτημα με αμεσο αποτελεσμα να θεσπίσουν αυτοί τι ειναι και τι οχι η αμαρτια.Απο εκει θεωρω οτι ξεκινα η καθε παρερμηνεια,γιατι ολα αυτα γινανε στο μεσσαιωνα και ως τωρα εχουν αλλαξει παρα πολλα πραγματα.Δηλαδη αναφέρεται ρητα απο πατερες τις εκκλησιας οτι καθε σεξουαλική προγαμιαία σχεση ειναι αθέμιτη.Γιατι?γιατι πολυ απλα ο κοσμος παλια παντρεύονταν απο μκρή ηλικία με αποτέλεσμα να μην εχει τετοιες αναγκες απο πιο πριν.Τωρα οι γάμοι γινονται παρα πολυ αργοτερα και οι ανθρωποι δεν μπορουν να μεινουν "απραγοι"στο μεσοδιάστημα,θεωρείτε λοιπον αμαρτία μια-αν μπορω να το πω ετσι-βιολογική αναγκη?
Κλείνοντας λοιπόν ειμαι της αποψης οτι η αμαρτία εχει να κανει με το καλο και το κακο και με τα κριτήρια-κίνητρα τα οποία επικρατουν..Οταν εμεις θεωρούμε οτι πραττουμε με δολιο τρόπο τοτε διαπραττουμε αμαρτια.
Πατέρες της εκκλησίας είχαμε σε όλη την διάρκεια των αιώνων , στους πρόσφατους χρόνους αλλά και στους συγχρόνους. Η θέση των πατέρων είναι κοινή στο θέμα των προγαμιαίων σχέσεων είτε πρόκειται για μικροπαντρεμένους είτε για μεγαλοπαντρεμένους. Και αυτό γιατί πρόκειται για έναν απαραίτητο χώρο άσκησης της αληθινής αγάπης μέσα σε μια σχέση πριν το γάμο αλλά και μέσα στον γάμο με ευεργετικά αποτελέσματα και χωρίς τα νέφη και τα γόητρα των σεξουαλικών σχέσεων που αποπροσανατολίζουν. Η εγκράτεια λοιπόν είναι που καλλιεργεί την αγάπη μέσα στη σχέση και σκεφτείτε και το γεγονός οτι ζευγάρια σήμερα δεν χωρίζουν απο έλλειψη σεξουαλικών σχέσεων αλλά απο έλλειψη αγάπης. Επίσης ο άνθρωπος διαθέτει τόσο ισχυρή θέληση και με την χάρη του Θεού μπορεί να υπερβεί και να κατανικήσει όποιες λεγόμενες ''βιολογικές ανάγκες''.

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 02:07, 06-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από loukassss
Πατέρες της εκκλησίας είχαμε σε όλη την διάρκεια των αιώνων , στους πρόσφατους χρόνους αλλά και στους συγχρόνους. Η θέση των πατέρων είναι κοινή στο θέμα των προγαμιαίων σχέσεων είτε πρόκειται για μικροπαντρεμένους είτε για μεγαλοπαντρεμένους. Και αυτό γιατί πρόκειται για έναν απαραίτητο χώρο άσκησης της αληθινής αγάπης μέσα σε μια σχέση πριν το γάμο αλλά και μέσα στον γάμο με ευεργετικά αποτελέσματα και χωρίς τα νέφη και τα γόητρα των σεξουαλικών σχέσεων που αποπροσανατολίζουν. Η εγκράτεια λοιπόν είναι που καλλιεργεί την αγάπη μέσα στη σχέση και σκεφτείτε και το γεγονός οτι ζευγάρια σήμερα δεν χωρίζουν απο έλλειψη σεξουαλικών σχέσεων αλλά απο έλλειψη αγάπης. Επίσης ο άνθρωπος διαθέτει τόσο ισχυρή θέληση και με την χάρη του Θεού μπορεί να υπερβεί και να κατανικήσει όποιες λεγόμενες ''βιολογικές ανάγκες''.
Τα ειπες τελεια! Χαιρομαι που διαβασα το ποστ!

Οσο για τις βιολογικες αναγκες δν ξερω τι σημβαινει με την ουρηση

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ale3andros
Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O ale3andros έγραψε στις 08:24, 06-09-10:

Κατά την επόμενη ημέρα, ο Ιωάννης βλέπει τον Ιησού να έρχεται προς αυτόν, και λέει: Δέστε, ο Αμνός τού Θεού, που σηκώνει την αμαρτία τού κόσμου.
(Ιωάννη 1:29)

Είμαστε, λοιπόν, πρεσβευτές υπέρ τού Χριστού, ωσάν ο Θεός να σας παρακαλούσε μεταχειριζόμενους εμάς· δεόμαστε, λοιπόν, υπέρ τού Χριστού, συμφιλιωθείτε με τον Θεό.
Επειδή, εκείνον που δεν γνώρισε αμαρτία, τον έκανε για χάρη μας αμαρτία, για να γίνουμε εμείς δικαιοσύνη τού Θεού διαμέσου αυτού.
(Β' Κορινθίους 5:20)

(επειδή, έπρεπε τότε, από τη δημιουργία τού κόσμου, να πάθει πολλές φορές)· τώρα, όμως, φανερώθηκε μια φορά, στο τέλος των αιώνων, για να αθετήσει την αμαρτία διαμέσου τής δικής του θυσίας.
Και καθώς είναι αποφασισμένο στους ανθρώπους μια φορά να πεθάνουν, ύστερα δε από τούτο είναι κρίση·
έτσι και ο Χριστός, ο οποίος μια φορά για πάντα προσφέρθηκε για να σηκώσει τις αμαρτίες πολλών, θα φανεί για μια δεύτερη φορά χωρίς αμαρτία σ' εκείνους που τον προσμένουν για σωτηρία.
(Προς Εβραίους 9:26)

Αν, όμως, περπατάμε μέσα στο φως, όπως αυτός είναι μέσα στο φως, έχουμε κοινωνία ο ένας με τον άλλον, και το αίμα τού Ιησού Χριστού, του Υιού του, μας καθαρίζει από κάθε αμαρτία.
(Α' Ιωάννου 1:7)

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 08:51, 06-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από ale3andros
Επειδή, εκείνον που δεν γνώρισε αμαρτία, τον έκανε για χάρη μας αμαρτία, για να γίνουμε εμείς δικαιοσύνη τού Θεού διαμέσου αυτού.
(Β' Κορινθίους 5:20)
aka "βασανίσαμε και σταύρωσαμε έναν αναμάρτητο αθώο, έναν αγνό, για να βασίσουμε πάνω σ'αυτόν τον αποδιοποπαίο τράγο τον νέο διεθνισμό μας"

κατά το γνωστό "σφάξε με πασά μου ν'αγιάσω".

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 17:16, 19-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Έχεις υποψίες ή πληροφορίες από έμπιστο άτομο;
Oσο εμπιστο ειναι το ολο θρησκειακο οικοδόμημα.

Ο Θεος - αν υποθεσουμε πως υπαρχει - ως παρατηρητής και οχι ως μπαμπουλας / τιμωρός,ειναι το μονο αμερόληπτο / ουδετερο /καθαρό χαρακτηριστικό που θα μπορουσαμε / θα επρεπε να προσδώσουμε σε μια ανωτερη οντοτητα.

Το οτι του εχουμε προσδώσει - προβαλλει πανω του ολα τα ανθρωπινα θετικα και αρνητικα χαρακτηριστικα,μαρτυρα απλα την εμφυτη αναγκη μας για καποιου ειδους ...χαλιναρι.

Ο Θεός ειναι το μετρο,που αδυνατουμε να βαλουμε εμεις στους εαυτους μας.

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 16:33, 12-03-11:

Και αν οντως υπαρχει θεος (εδω γελαμε ) γιατι να πρεπει να τιμωρισει?

Ολα ειναι ενεργειες του.Στον ανθρωπο εδω την σκεψη και το μυαλο να σκεφτετε πονηρα.Αρα αυτος ειναι υπευθηνος.Αχ τον ατιμο αμα τον πιασω στα χερια μου ....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

katalinos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katalinos
Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 446 μηνύματα.

O katalinos έγραψε στις 16:44, 12-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Giannoutas

Ολα ειναι ενεργειες του.Στον ανθρωπο εδω την σκεψη και το μυαλο να σκεφτετε πονηρα.Αρα αυτος ειναι υπευθηνος.Αχ τον ατιμο αμα τον πιασω στα χερια μου ....
Αρχική Δημοσίευση από Ν...ευς
δεν μπορείς να Του κάνεις τίποτα - θα πονέσεις εσύ ο ίδιος

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 16:53, 12-03-11:

Βασικά, πάντα υπό τη υπόθεση ύπαρξης Θεού, είτε γελάμε είτε όχι στην περίπτωση της, πρέπει πρώτα να σκεφτούμε τι έχει ο καθένας στο μυαλό του ως τιμωρία...

Γι' αυτό και άλλωστε έχει νόημα ύπαρξης και το θέμα αυτό... Κι έτσι υπάρχει paradigm σχέσης Θεού- ανθρώπου όπου νοείται η τιμωρία...

Βέβαια στα στενά όρια του Χριστιανισμού τιμωρία δεν υπάρχει... Υποτίθεται... Γιατί πρακτικά υπάρχει, εφόσον πιστεύεταυ πως θα υπάρξει η Τελική Κρίση...

Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,288 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 17:27, 12-03-11:

για το γέλιο ίσως?

μας βολεύει να μήν υπάρχει θεός. έτσι θα μπορούμε να κάνουμε τις βρόμες μας χωρίς τύψεις
βέβαια άν δέν υπάρχει θεός, παράδεισος κτλ, τότε η ζωή μας είναι τελείως άσκοπη.
τζάμπα τόσος κόπος να γίνουμε αυτό που είμαστε. θα καταλήξουμε στην αιώνια ανυπαρξία.

προσωπικά πιστεύω οτι υπάρχει θεός αλλα είναι πέραν την στενής αντίληψης μας και του μικρού κόσμου μας.
είναι πολύ στενόμυαλο να είναι κάποιος άθεος αφού κανείς δέν ξέρει τα πάντα. προτιμώ να ελπίζω

Παράθεση

katalinos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katalinos
Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 446 μηνύματα.

O katalinos έγραψε στις 17:31, 12-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από gaspar
βέβαια άν δέν υπάρχει θεός, παράδεισος κτλ, τότε η ζωή μας είναι τελείως άσκοπη.
μην το λες , εγώ πάντως απόλαυσα την σημερινή ηλιόλουστη μέρα

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 17:34, 12-03-11:

Μιας και το πιάνουμε έτσι... Το θέμα είναι να μπορούμε να θέσουμε μόνοι μας όρια στον εαυτό μας... Αν είναι να σκέφτεται κάποιος να κάνει τις "βρώμες" του(sic, sic, ξαναμαναsic και lol), αλλά δεν τις κάνει από φόβο Θεού, τότε πρακτικά είναι σαν να τις κάνει...

Αν είναι να μην κάνεις κάτι, πρέπει να μην το κάνεις. για να σαι καλύτερος άνθρωπος για τον εαυτό σου και τους γύρω σου...
Ούτε ο Θεός ο ίδιος, δεν θα ήθελε την τυπολατρία(πάντα υποθέτωντας πως υπάρχει, αν και διαφωνώ επ' αυτού... Δε βαριέσαι όμως, κουβέντα να γίνεται...)...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 17:35, 12-03-11:

θεός. έτσι θα μπορούμε να κάνουμε τις βρόμες μας χωρίς τύψεις
οι τυψεις,,αν εχουμε δεν ειναι απο το θεο,,αν υπαρχει..

αλλα απο το μυαλο μας..

Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,288 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 17:58, 12-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
οι τυψεις,,αν εχουμε δεν ειναι απο το θεο,,αν υπαρχει..

αλλα απο το μυαλο μας..
εδώ ανοίγει το θέμα κατα πόσο η ηθική είναι έμφυτη στον άνθρωπο ή προϊόν εκπαίδευσης.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:04, 12-03-11:

εδώ ανοίγει το θέμα κατα πόσο η ηθική είναι έμφυτη στον άνθρωπο ή προϊόν εκπαίδευσης.
και την εκπαιδευση ανθρωπος της κανει,,
οποτε ετσι και αλλιως απο τα ανθρωπινα μυαλα βγαινει..

μερικες "ηθικες' οπως ο φονος ειναι ενσωματωμενες σε ολους σχεδον..

πολλες αλλες αλλαζουν με τις εποχες..

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 00:29, 13-03-11:

Aν το δουμε λιγο ινδοφιλοσοφιστικά,ο Θεός ΔΕΝ ΚΡΙΝΕΙ τις ανθρωπινες πραξεις.
Απλα (τις) παρατηρει και δεν επεμβαινει.

Θελημα Θεου ειναι το θελημα του ανθρωπου.
Και ταναπαλιν.

Δηλ. π.χ αν ο ανθρωπος θελει να φονευσει,αυτο ειναι συγχρονως και θελημα του Θεου.
Ο Θεος δεν τον εμποδιζει.Ουτε κρινει την πραξη του.
Πληρης ασκηση ελευθερης βουλησης.

Αυτο που εμποδιζει το φονια ειναι η ηθικη του και ο φοβος της αμαρτιας που οι ανθρωποι επεβαλλαν στους εαυτους τους ως φιλτρο / τιμωρια.

Ο νομος - η τιμωρια - ειναι αυτη που στο φυσικο κοσμο (εξουσια) συγκρατει/αποτρεπει μια αδικια εναντι ενος αλλου.
Η στιγματιση ως αμαρτια - τιμωρουμενη μετα θανατον - ειναι στο θρησκευτικο σκελος (στη μη κοσμικο σκελος) ο νομος,αυτο που αποτρεπει μια κακη πραξη.

Συνεπως,οι πραξεις μας δεν ειναι ουτε καλες,ουτε κακες. Ειναι απλα πραξεις.

Εμεις τους εχουμε προσδωσει εννοιες "καλο" ή "κακο",προκειμενου να τις διαχωρισουμε και να μπορεσουμε να επιβαλλουμε ενα συστημα ποινων,προκειμενου να λειτουργησουμε αρμονικα.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 10:43, 13-03-11:

Aν το δουμε λιγο ινδοφιλοσοφιστικά,ο Θεός ΔΕΝ ΚΡΙΝΕΙ τις ανθρωπινες πραξεις.
Απλα (τις) παρατηρει και δεν επεμβαινει.
Από πού αποδεικνύεταιότι τις παρατηρεί ; Επεμβαίνει μέσα από την δικαιοσύνη. Αυτό που θεωρεί εκείνος δικαιοσύνη πάντα,που μπορεί και να μην είναι - δεν το ξέρουμε, όρκο δεν παίρνουμε. 'Εκανες αυτό - θα πάθεις εκείνο, αν δεν συμφωνεί η πράξη σου με το σχέδιο Μου.

Δηλ. π.χ αν ο ανθρωπος θελει να φονευσει,αυτο ειναι συγχρονως και θελημα του Θεου.
Ο Θεος δεν τον εμποδιζει.Ουτε κρινει την πραξη του.

Αυτο που εμποδιζει το φονια ειναι η ηθικη του και ο φοβος της αμαρτιας που οι ανθρωποι επεβαλλαν στους εαυτους τους ως φιλτρο / τιμωρια.

Ο νομος - η τιμωρια - ειναι αυτη που στο φυσικο κοσμο (εξουσια) συγκρατει/αποτρεπει μια αδικια εναντι ενος αλλου.
Η στιγματιση ως αμαρτια - τιμωρουμενη μετα θανατον - ειναι στο θρησκευτικο σκελος (στη μη κοσμικο σκελος) ο νομος,αυτο που αποτρεπει μια κακη πραξη.

Συνεπως,οι πραξεις μας δεν ειναι ουτε καλες,ουτε κακες. Ειναι απλα πραξεις.

Εμεις τους εχουμε προσδωσει εννοιες "καλο" ή "κακο",προκειμενου να τις διαχωρισουμε και να μπορεσουμε να επιβαλλουμε ενα συστημα ποινων,προκειμενου να λειτουργησουμε αρμονικα.
ο φόνος όμως είναι κακός, ο βιασμός ανήλικου είναι κακός. 'Αρα πώς δεν υπάρχουν πράξεις ούτε καλές ούτε κακές ; Θέλημα του θεού μπορεί πράγματι να είναι και η δολοφονία, η μεγαλύτερη είναι αυτή η δολοφονία της Λογικής.

Παράθεση

Lautreamont

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lautreamont
Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 240 μηνύματα.

O Lautreamont έγραψε στις 11:51, 13-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από gaspar
είναι πολύ στενόμυαλο να είναι κάποιος άθεος αφού κανείς δέν ξέρει τα πάντα. προτιμώ να ελπίζω
Βασικά, λάθος συνεπαγωγή.

Ο Θεός δε κρίνει, δεν ήρθε η ώρα της Κρίσης.

Εκτός κι αν ήρθε και θα πρέπει να ανοίξουμε τα αυτιά μας,
άσχετα αν μερικοί έχουν τοίχους κι άλλοι έχουν χοάνες.

Κάποιοι έχουν την πολυτέλεια να αναρωτιούνται αν ο Θεός υπάρχει,
αν κρίνει πως κρίνει, κι άλλοι βιώνουν την απουσία του, πολύ μακρύτερα.

Τι θεός υπάρχει σε μια ρημαγμένη χώρα, με μαδημένες σαν τα πούπουλα κότας ψυχές,
ένας κρυφός φόρος για την γκατζετομανία ενός λαού?
Τι θεός υπάρχει και πως κρίνει πνίγοντας μια πόλη,
βυθίζοντας πόλεις?

Χτύπησε το θεϊκό μαζοχηστήρι-ξυπνητήρι κι επειδή η τσίμπλα του θόλωσε την όραση,
τρίβοντας το μάτι του μέχρι να περάσουν τα ελάχιστα θεϊκά δευτερόλεπτα αρκούσε για
τη σκοτοδίνη που επακολούθησε ;

Δεν ήρθαμε στη γη για να υποφέρουμε, ω λορντ.

Αν δε συμφέρει τους ενθεϊστές όλων των ειδών και νοημοσύνεων να μας διακηρήξουν ή να μας γράψουν
ότι ο Θεός είναι Jericho,
ε τουλάχιστον ας μας πουν ΠΩΣ ΑΥΤΟΙ κρίνουν το Θεό
για να κρατήσουμε καθρεφτάκι μπας και δούμε λίγο
και το γένι και το χτένι Εκείνου, ω ναι εκείνου.

Πάντως με ένα mixdeck, με άγνωστο (θεϊκό) αποστολέα,
του χαρίζω και τις κρίσεις και τα σχόλια
μιας και God is a Dj, άρα φίλοι.

Βρήκαμε τον Θεό,
που? στα πατίνια, στα πακοτίνια, στις ειδικές ιστιοσανίδες
για τσουναμοκαταστάσεις, στον καυτό ήλιο, στο σιβηρικό σθένος
ή δε ξέρω που σκατά αλλού,

και τώρα ψάχνουμε για το ψυχολογικό προφίλ του ,
πως κρίνει, τι θε να πει με τον όρο αμαρτία, ποια είναι η αγαπημένη
του ενασχόληση όταν δεν ατενίζει με τον ίδιο τρόπο που κάποτε ενατένιζε ο Καραμανλής
την Ldc οθόνη του, παίζοντας φούτμπολ μάνατζερ, φίφα και κολοφντιούτι?

Το θρεντ πάσχει από ιεραρχική αντίληψη κατα τον ίδιο τρόπο
που δε μπορείς να πεις αν σου πονάει το στομάχι,
προτού να φας φακές
και να ΑΝΑΡΩΤΙΕΣΑΙ ΑΝ τις ξέβρασες 1 φορά μήπως και αυτός
ήταν ο λόγος της βαρυστομαχιάς.

ΕΚτός και το θρεντ είναι εκ του πονηρού, οπότε πίσω από τη κρίση για Θεό,
κρύβεται ο βελζεβούλης θεματοθετούλης.

Παντού υπάρχουνε ρουφιάνοι, τελικά.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 11:54, 13-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
ο φόνος όμως είναι κακός, ο βιασμός ανήλικου είναι κακός. 'Αρα πώς δεν υπάρχουν πράξεις ούτε καλές ούτε κακές ; Θέλημα του θεού μπορεί πράγματι να είναι και η δολοφονία, η μεγαλύτερη είναι αυτή η δολοφονία της Λογικής.
Ναι, όλα αυτά που περιγράφεις είναι κακά, όμως αυτό ισχύει μόνο για το σύστημα ηθικών κανόνων που έχουμε υιοθετήσει... Θα μπορούσε ένας άλλος πολιτισμός να βάσιζεται στον φόνο, να μην τον θεωρεί κατακριτέο εννοώ...

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 12:04, 13-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Lautreamont
Δεν ήρθαμε στη γη για να υποφέρουμε, ω λορντ.
Μην γίνεσαι κακός. Όταν ένας ανθρωπός καταφέρνει κάτι είναι με τη βοήθεια του θεού. Όταν συμβαίνει σε αυτόν μια δυστυχία τότε απλώς δεν πίστευε αρκετά και λόγω των αμαρτιών του. Απλό. Όσο για την Ιαπωνία δεν είναι χριστιανοί οπότε αναμενόμενο να γίνονται αυτά. Αν ασπαστούν το χριστιανισμό τότε θα πάψει η περιοχή να είναι σεισμογενής ζώνη.

Ναι, όλα αυτά που περιγράφεις είναι κακά, όμως αυτό ισχύει μόνο για το σύστημα ηθικών κανόνων που έχουμε υιοθετήσει... Θα μπορούσε ένας άλλος πολιτισμός να βάσιζεται στον φόνο, να μην τον θεωρεί κατακριτέο εννοώ...
Χμμμ το μεσαίωνα θα έχεις στο μυαλό και τις σταυροφορίες

btw ένα γεγονός σαν αυτό στην Ιαπωνία δείχνει πόσο μικρή είναι η αξία μιας ζωής για τον "παρατηρητή" θεό.

Ναι αλλά δεν αναρωτήθηκες ποτέ γιατί πράξεις όπως ο φόνος ή η παιδεραστία που αναφέρθηκαν πριν είναι στους περισσότερους πολιτισμούς απορριπτέες; Μήπως έχει να κάνει και με το όφελος στη κοινωνία, περισσότερο αντικειμενικό από την απλή αρμονική συμβίωση;

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 12:21, 13-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Edmund
Χμμμ το μεσαίωνα θα έχεις στο μυαλό και τις σταυροφορίες

btw ένα γεγονός σαν αυτό στην Ιαπωνία δείχνει πόσο μικρή είναι η αξία μιας ζωής για τον "παρατηρητή" θεό.

Ναι αλλά δεν αναρωτήθηκες ποτέ γιατί πράξεις όπως ο φόνος ή η παιδεραστία που αναφέρθηκαν πριν είναι στους περισσότερους πολιτισμούς απορριπτέες; Μήπως έχει να κάνει και με το όφελος στη κοινωνία, περισσότερο αντικειμενικό από την απλή αρμονική συμβίωση;
Η αλήθεια είναι πως δεν είχα κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου...

Γιατί να το μπλέκουμε έτσι?? Γιατί δηλαδή για τον σεισμό να φταίει ο Θεός?? Με ποια λογική??

Μα ρε συ, λογικό δεν είναι οι κανόνες που θεσπίζονται να επιλέγονται με βάση το πόσο οφελούν την κοινωνία???

Παράθεση

Lautreamont

Δραστήριο Μέλος

O Lautreamont έγραψε στις 12:34, 13-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Edmund
Μην γίνεσαι κακός. Όταν ένας ανθρωπός καταφέρνει κάτι είναι με τη βοήθεια του θεού. Όταν συμβαίνει σε αυτόν μια δυστυχία τότε απλώς δεν πίστευε αρκετά και λόγω των αμαρτιών του. Απλό. Όσο για την Ιαπωνία δεν είναι χριστιανοί οπότε αναμενόμενο να γίνονται αυτά. Αν ασπαστούν το χριστιανισμό τότε θα πάψει η περιοχή να είναι σεισμογενής ζώνη.

rofl goes cloud.

Έχω την εντύπωση ότι η ζωή είναι συγκεκριμένη και δεν έχει έλεος,
κι ότι κυλά αργά σαν ανάγνωση.
Η διάβαση της πραγματικότητας εν μέσω Θεού (βούδας, αλλάχ, κθούλου, ταρκλαθυοτέρπ)
είναι μια μόνιμη καλλιέργεια της ανεπάρκειας από διάφορα κέντρα αποκοίμισης πληθυσμών
για να ρευστοποιηθούν σε σεμινάρια φτωχοπλουτισμού (πλουτισμού ΑΠΟ φτωχούς οχι ΓΙΑ φτωχούς)
εις αναζήτησιν εναλλακτικού τυφλοσούρτη καθώς ο υπάρχων από καιρό πάσχει και
μπαίνουμε στα φορουμάκια για να κάνουμε άλλοι διάλεξη αθεϊας κι άλλοι επίδειξη
εσωρούχων στο μπαρ που κατα βάθος είναι ένα και το αυτό.

Το κέντρο είναι όπου είναι όχι ο υπολογιστής μου ή η ιστοσελίδα,
αλλά όπου υπάρχει χάσμα λογικής.

Αυτό το κοινώς λεγόμενο "φόρτωμα στο κόκκορα":
κάποιος φωνάζει, ταυτόχρονα ακούγεται ένα κοκόρι,
δεν τον βρίσκουμε οπότε τι θα φάμε για μεσημέρι?

Η εποχή σηκώνει ξαναανάγνωση των γραφών.
Έχει να πέσει πολύ γέλιο.

Αλήθεια.

Ό,τι διαβάστηκε 30 χρόνια πριν και με δέος,
σήμερα διαβάζεται και έχει καλύτερη θερμαντική αξία
κι απ'τα καυσόξυλα, αγαπητέ εντμουντ.

Και σε κάνει και γελάς, ασκώντας την απλοϊκή τεχνική των παραλληλισμών.
Καθόλου ακτινοβόλος νους δεν απαιτείται, το ορκίζομαι.

υγ. προς εδμουδ:

Who let the GODS out, αδερφέ.
Κάνε τις απαραίτητες διορθώσεις στο λινκ της υπογραφής σου.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 13:01, 13-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
'Αλλο τι θεωρεί ο καθένας, άλλο τι είναι. Κάποια πράγματα είναι αντικειμενικές αλήθειες, όπως ότι ο φόνος είναι Κακό. Η θρησκεία μας ευλογεί την δολοφονία, και μάλιστα τη μαζική (βλ.Αποκάλυψη Ιωάννη) προκειμένου να εγκαθιδρυθεί η βασιλεία των ουρανών.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 13:09, 13-03-11:

'Αλλο τι θεωρεί ο καθένας, άλλο τι είναι. Κάποια πράγματα είναι αντικειμενικές αλήθειες, όπως ότι ο φόνος είναι Κακό. Η θρησκεία μας ευλογεί την δολοφονία, και μάλιστα τη μαζική (βλ.Αποκάλυψη Ιωάννη) προκειμένου να εγκαθιδρυθεί η βασιλεία των ουρανών.
Είναι αντικειμενική αλήθεια στο πλαίσιο που έχουμε θέσει εμείς την αντικειμενικότητα... Με βάση τις αντιλήψεις που έχουμε χτίσει στα τόσα χρόνια της ύπαρξης μας... Όμως ότι έχουν εξελιχθεί έτσι τα πράγματα δεν δείχνει πως ο φόνος είναι το Κακό, δείχνει απλώς ότι εμείς το θεωρούμε κακό... Αυτή είναι η ζωτικής σημασίας διαφορά που πρέπει να καταλάβουμε... Έτσι θα αντιληφθούμε και την ανάγκη κάποιων εξ ημών να πιστεύουν σε κάποιον Θεό...

Εν προκειμένω, η "δολοφονία" που αναφέρεις είναι μία μεταβατική κατάσταση που θα οδηγήσει τους ανθρώπους στην "Βασιλεία των Ουρανών" ή στα "Καζάνια της Κολάσεως", οπότε είναι πρακτικά απαραίτητη, έτσι ώστε να επέλθει η "Τάξη"... Αλλά σε παρακαλώ, δεν είναι η θρησκεία μας, μίλα για τον εαυτό σου αν θες... Ή έστω πες, πως είναι η θρησκεία που με το ζόρι μας βάφτισαν...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:31, 13-03-11:

Αν ασπαστούν το χριστιανισμό τότε θα πάψει η περιοχή να είναι σεισμογενής ζώνη.
μπααα.
και μεις που ειμαστε χριστιανοι..
μια χαρα κουνιομαστε..
(απο το σεισμο,,οχι τιποτε αλλο..)

Ο Θεός δε κρίνει, δεν ήρθε η ώρα της Κρίσης.
Σωστα..
οι μηχανες ακομα αργουν..

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 14:32, 13-03-11:

Αθεος ειναι αυτος που δεν πιστευει σε κανεναν θεο.

Αυτοι που απλως δεν ξερουν,δεν μπορουν να καταληξουν καπου πως λεγονται?

Γιατι και εγω ενα μεχρι προτινος ελεγα οτι ειμαι αθεος.Αλλα σκεφτηκα οτι ο ανθρωπος εχει απειροελαχιστες γνωσεις στα παντα.Οποτε δεν μπορω να ξερω.Ναι αλλα καμια σχεση με Χριστους και λοιπες γελοιοτητες.Και οταν λεω δεν ξερω δεν σημαινει οτι ελπιζω.Απλα δεν ξερω.Ισως να φανταζομαι αλλα η φαντασια δεν ειναι μονο ενας καλος γερακος με ασπρα γενιαδα που να θελει το καλο των ανθρωπων κτλ.Καμια σχεση.Βασικα δεν περιμενω εναν θεο.Αλλα μια αλλη διασταση.Δεν ξερω.Παντως οχι την μορφη που εχει παρει ο θεος σημερα

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:47, 13-03-11:

Αυτοι που απλως δεν ξερουν,δεν μπορουν να καταληξουν καπου πως λεγονται?
και εγω ακριβως οπως εσυ ειμαι..

αυτους προτιμω να τους ονομαζω απλα σκεπτομενους..

αλλα επισημα νομιζω οτι ονομαζονται αγνωστικιστες..

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 14:55, 13-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
και εγω ακριβως οπως εσυ ειμαι..

αυτους προτιμω να τους ονομαζω απλα σκεπτομενους..

αλλα επισημα νομιζω οτι ονομαζονται αγνωστικιστες..
Ναι αλλα αυτο δεν μπορει να ενταχθει και στις θεωριες των επιστημονων?Γιατι και αυτοι για αυτην την γνωση που δεν ξερουμε ψαχνουνε.Οποτε ισως εντασονται εκει

Γιατι και εγω,δεν πιστευω σε κατι.Απλα ελπιζω να μαθω.Το ιδιο προσπαθουν και οι επιστημονες,νομιζω

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 21:32, 13-03-11:

Ναι αλλα αυτο δεν μπορει να ενταχθει και στις θεωριες των επιστημονων?Γιατι και αυτοι για αυτην την γνωση που δεν ξερουμε ψαχνουνε.Οποτε ισως εντασονται εκει

Γιατι και εγω,δεν πιστευω σε κατι.Απλα ελπιζω να μαθω.Το ιδιο προσπαθουν και οι επιστημονες,νομιζω
Οι επιστήμη έχει σκοπό να ανακαλύψει τι συμβαίνει εκεί έξω, αλλά και βαθιά μέσα μας... Αλλά καθώς κανείς δεν ψάχνει τον Θεό, αλλά το πώς φτιαχτηκε το σύμπαν, όχι δεν αποτελεί επιστημονική θεωρία ο αγνωστικισμός... Τουλάχιστον όσο ασχολούμαστε με την Φυσική κλπ... Αν θέλουμε να το εντάξουμε κάπου, εγώ θα το έβαζα στην μεταφυσική...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 23:57, 13-03-11:

1. Από πού αποδεικνύεταιότι τις παρατηρεί ; Επεμβαίνει μέσα από την δικαιοσύνη. Αυτό που θεωρεί εκείνος δικαιοσύνη πάντα,που μπορεί και να μην είναι - δεν το ξέρουμε, όρκο δεν παίρνουμε. 'Εκανες αυτό - θα πάθεις εκείνο, αν δεν συμφωνεί η πράξη σου με το σχέδιο Μου.

2. ο φόνος όμως είναι κακός, ο βιασμός ανήλικου είναι κακός. 'Αρα πώς δεν υπάρχουν πράξεις ούτε καλές ούτε κακές ; Θέλημα του θεού μπορεί πράγματι να είναι και η δολοφονία, η μεγαλύτερη είναι αυτή η δολοφονία της Λογικής.
1. H μονη επεμβαση που λαμβανει χωρα ειναι η ανθρωπινη.Οποια και να ειναι αυτη η επεμβαση,ταυτιζεται και με τη δικη Του.
(υποτιθεται πως) ΕΙΝΑΙ δηλ. συγχρονως και δικη Του επεμβαση.
Προκειται για μια περιεργη και ...δυσκολοχωνευτη / δυσνοητη ταυτιση σαφώς.....

2. Δεν υπαρχουν πραξεις καλες ή κακες. Υπαρχουν απλα πραξεις. Ειναι καλες ή κακες βασει του συνειδητου ανθρωπινου διαχωρισμου,ο οποιος προβλεπει βαφτισεις πραξεων σε καλες ή κακες στα ευρυτερα πλαισια κανονων που διαμορφωνει,προκειμενου να λειτουργησει ως ομαδα.
Τις καλες τις ευνοει/επαινει - τις κακες τις αποδοκιμαζει/τιμωρει.

Ο φονος ή ο βιασμος,με βαση το ισχυον συστημα αξιων (=αυτο που θεωρει τη ζωή υψιστη αξια και αρα πασει θυσια διαφυλαξιμη) ειναι συνεπως κακη πραξη,αφου την αφαιρει ή την πληγωνει.
Το φονο ή το βιασμο δηλ. τον αντιλαμβανεσαι ως κακη πραξη,γιατι ως τετοια εχει αποφασιστει να καταγραφει (και να ισχυει) στο συστημα αξιων.

Ομολογουμενως,η λογικη αυτη παρακαμπτει πολλους ηθικους και λοιπους σκοπελους - και ειναι εξισου καλη οσο και οποιαδηποτε αλλη.

Παράθεση

Lautreamont

Δραστήριο Μέλος

O Lautreamont έγραψε στις 11:44, 14-03-11:

Επανέρχομαι, προς χάριν κουβέντας και μόνο, αφού είναι εμφανής
ο διαχωρισμός μεταξύ κρίσης αμαρτίας και κρίσης της κρίσης
καθώς και των εντυπώσεων από ένα σενάριο του στυλ "τι πιστεύει ο Θεός
για τις αμαρτίες των ανθρώπων"..

Το πως προσλαμβάνεται από το θεό η αμαρτία επιφέρει μια πληθωρικότητα
στη κρίση μας και στις όποιες θεωρήσεις της.
Προσωπικά, επιμένω πως οι εκάστοτε κριτές της κρίσης του θεού
έχουν στημένο ολόκληρο σκηνικό αποκεφαλισμού του δίχως να ακολουθούν
τα καθιερωμένα πρότυπα ούτε κινούμενοι δορυφορικά στο πλαίσιο ενός
αξιοσέβαστου λόγου.

Έχω την αίσθηση ότι μία απλή αμαρτία (στο πλαίσιο μιας γενικευμένης λίστας
που έχει διαρρεύσει από μια αρχαία ομάδα καταγραφής αμαρτιών)
μπορεί να είναι πλήρως φορτισμένη με ποιητικότητα, επακόλουθο πρωτογενούς
ποιητικής διάθεσης του όντος για ΝΑ ΖΗΣΕΙ, σε αντιδιαστολή με το ήρθα είδα κι απήλθα
φαντασιώνοντας "πως θα ήταν αυτό αν.."

Αν θεός υπάρχει, θα συγχωρούσε πολύ πιο εύκολα τον διεκδικητή
της ζωής παρά τον μιμητή κατσαρίδων.
Η ομορφιά ξεγελάει τη σάρκα για να πάρει άδεια να φτάσει μέχρι την ψυχή.
Τι λόγο έχουμε να στήνουμε φράγματα στη ψυχή μας?
Για να υπακούσουμε το μουγγό βιολί κάποιων εντολών κατηγοριοποίησης
κι άρα περιθωριοποίησης?

Ένα μυαλό εγκλωβισμένο στη λογική του "αμαρτάνω άραγε" είναι φυλακισμένο,
κι αν ο θεός σου αρέσκεται να σε έχει δέσμια, τότε κλάφτα τάκη, μπάμπη, σούλα.

Ο Τόμας Μανν σε ένα αυτοβιογραφικό του λέει πως μετά τα 40 η ζωή σε προσπερνάει
γιατί τρέχει πιο γρήγορα.
Ας το βάλουμε 45 για να σας δώσω χρόνια εσάς που σκέφτεστε με την "αμαρτωλή" σπάθη, αιωρούμενη.

Αλλά με το προσπέρασμα του κόσμου, περνάμε από τη μνήμη στην ανάμνηση
που είναι και γ@μώ τα δώρα...
Κι αυτό είναι νομοτέλεια πέρα από τις αντιστάσεις ανθρώπων και θεσμών..

Να σε δω στα γεροντάματα να λες "δε μετάνιωσα που δεν έκανα τρέλες"
για να εμπίπτεις στη γενικότερη ιδεολογία του κρίστιαν κομπάνιον
και μετά σκίζω τα ρούχα μου.

Ως αληταράς της δοκησισοφίας (μπαχα ρεμπεσκέ) θα πω () οτι η περιφερειακή
άποψη περι αμαρτίας και επακόλουθης κρίσης μας από κάτι ανώτερο
είναι μόνο η μεσοτοιχία για να μη κόψουμε δρόμο προς κάτι που διατάζει
την επιθυμία μας, απλώς να το κάνουμε χάνοντας λίγο ή αρκετό ή πάααααρα πολύ χρόνο.

Εσύ διαλέγεις.

υγ. τι φοβόμαστε στα αλήθεια, σαν το διάολο?
Το τι θα πει ο (καλός μας) θεός?
Ο καθένας για τον εαυτό του κι ο θεός εναντίον όλων.
Δείτε την ομότιτλη ταινία του Χέρτζογκ και θα καταλάβετε.

(ο παράδεισος είναι ήδη χαμένος)

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 11:51, 14-03-11:

Είναι αρκετά αστείο στο θέμα "πως πιστεύεται ότι κρίνει ο Θεός" να απαντούν άθεοι!

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 12:18, 14-03-11:

Βασικά δεν είναι αστείο... Εϊναι τραγικό...

Διότι ελάχιστοι ένθρησκοι μπαίνουν στον κόπο να σκεφθούν πραγματικά, απλώς ακολουθούν... Οι δε ένθεοι μεν, άθρησκοι δε, σκέφτονται, μα πολλές φορές περνιούνται ως άθεοι, καθώς πολλοί δεν αντιλαμβάνονται τον διαχωρισμό Θεού- θρσηκείας...

Παράθεση

Lautreamont

Δραστήριο Μέλος

O Lautreamont έγραψε στις 13:21, 14-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Είναι αρκετά αστείο στο θέμα "πως πιστεύεται ότι κρίνει ο Θεός" να απαντούν άθεοι!

Γιατί, φοβάσαι μη σου διακόψουν το σφύριγμα σου στο όνομα
του Υπέρτατου Όντος και ότι η απάντηση ενός άθεου θα λειτουργήσει
σαν παράσιτο στα ώτα Εκείνου?
(αντί για το σφύριγμα, ν' ακούσει βωμολοχίες?)

Σα να αποδίδεις καλοσύνη σ' ένα ζώο που δε πλανιέται γύρω σου,
απλώς με στοχασμό λιγότερο απαιτητικό.

Επίσης το θέμα είναι διττό: ένα η αμαρτία, άλλο το πως τη κρίνει το υπέρτατο ον,
εκείνο που πλανιέται δηλ.

Επιχείρησα πάνω σ'αυτό -πιστεύοντας ή μη- να εισβάλλω στη λογική
αυτού που νιώθει πως ΚΑΤΙ ΠΛΑΝΙΕΤΑΙ και να δείξω πόση αυθαιρεσία υπάρχει
στο να αποδίδουμε στο Θεό όπως ακριβώς και στα ζώα συναισθήματα
που δεν μπορούν να εκτιμηθούν παρά όσο αναφέρονται στον άνθρωπο,
αφού θα οδηγούσαν στο να θεωρείται ότι το κουνούπι είναι συνειδητά άγριο,
η καραβίδα εσκεμμένα οπισθοβατική κι ο θεός επιπλοποιός της SATO ή ακόμα
καλύτερα πορτιέρης σε night bar.

Φάνηκε να διασκεδάζεις ή να ενοχλείσαι να με παρακολουθείς σε αυτό το συλλογισμό
μόνο επειδή το κουνούπι είναι υπαρκτό για όλους ενώ ο Θεός για μερικούς και σίγουρα
όχι για μένα.

Επιμένω να πιστεύω ότι η ανθρωπομορφική άποψη για τα θεϊκά πράγματα ή γεγονότα
προδίδει λυπηρές διευκολύνσεις στον τρόπο της σκέψης και σε αυτό με μέμφομαι.

Δεν βλέπω τίποτε που να εμποδίζει, για να τον αδράξουμε, να ανοίγουμε τα παράθυρα
στα μεγαλύτερα ουτοπικά τοπία.
Η εποχή μας μπορεί να ανεχθεί όλες τις αναχωρήσεις για τα ταξίδια όπως του Bergerac
ή του Gulliver, αρκεί να έχουν για στόχο την αμφισβήτηση όλων των συμβατικών τρόπων
σκέψης των οποίων η ένδεια είναι πάρα πολύ έκδηλη.
Νισάφι με τα υποκείμενα λατρείας και μόνιμης δικαιολόγησης, πια.

Και δεν αποκλείεται στο ταξίδι στο οποίο ΣΕ προσκαλώ, να υπάρχει
κάποια πιθανότητα να φτάσουμε κάπου, ύστερα από μερικές στροφές έστω,
σε γη πιο λογική απ'αυτήν που αφήνουμε ακόμη κι από διαφορετικές αφετηρίες.

Αν μυστικισμός είναι μια πίστη σε κάτι αφανές,
τότε πως να βρούμε τι πιστεύει αυτό που πιστεύουμε
αλλά δεν το ξέρουμε, βλέπουμε?

Θα κάνουμε οπτικοποίηση ενός σύννεφου σιμουλάκρα
που θα μας φαίνεται ότι απεικονίζει ένα ψαρόμαλλο κύριο ετών 60
σε έναν ενδοδαπέδιο καθρέφτη και θα του κάνουμε ερωτήσεις σε multiple choice?

Κι από αυτό συμπεραίνεις πως εσύ έχεις δικαίωμα να απαντήσεις τι πιστεύει
ο θεός για την αμαρτία και με ποια μεθοδολογία (θα) μας κρίνει
και θα'ναι τότε η ουτοπία σου λιγότερη από τη δική μου?

Περισσότερη θα είναι.

Γιατί εγώ απαλλαγμένος από την ανάγκη πίστεως,
θα τον δυσφημώ με όλα μου τα σωθικά
βρίσκοντας ομοιότητα στη θεϊκή κρίση με τη ζημιά
που επήλθε στον οργανισμό από καθυστερημένη διάγνωση
θρόμβου στο πόδι μου.

Α, και μια ορθογραφική παρατήρηση που τα αλλάζει όλα:

Αν γράψεις "πως πιστεύεται ότι κρίνει ο Θεός" το πας στο γενικό,
οπότε σύμφωνα με την κοινή λογική, ο καθείς μπορεί να εκφράσει γνώμη.
Αν γράψεις "πως πιστεύετε" ίσως, ΙΣΩΣ επειδή γίνεται αναγωγή στο ατομικό,
θα πρέπει να μπορεί να εκφραστεί μονάχα αυτός που προϋποθέτεται ότι ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ πιστεύει.

Άρα, προφανώς εννοείς το δεύτερο, αν και έγραψες το πρώτο pattern.

Και κάτι τελευταίο: υπάρχει κάποιος επαγγελματικός κίνδυνος
άρσης της αστειότητας, απορρόφησης όλου του δυνατού χαμόγελου
από τα χείλη σου με το να εκφράζομαι για κάτι που αντιβαίνει
στην στενή ΣΟΥ λογική; ε?

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 13:44, 14-03-11:

...
προδίδει λυπηρές διευκολύνσεις στον τρόπο της σκέψης...
Συμφωνώ. Ο Θεός είναι Πνεύμα, όπερ και "εν πνεύματι και αληθεία" δεν μπορεί παρά να κρίνει...

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 14:30, 14-03-11:

Φάνηκε να διασκεδάζεις ή να ενοχλείσαι να με παρακολουθείς σε αυτό το συλλογισμό
μόνο επειδή το κουνούπι είναι υπαρκτό για όλους ενώ ο Θεός για μερικούς και σίγουρα
όχι για μένα......
Κι από αυτό συμπεραίνεις πως εσύ έχεις δικαίωμα να απαντήσεις τι πιστεύει
ο θεός για την αμαρτία και με ποια μεθοδολογία (θα) μας κρίνει
και θα'ναι τότε η ουτοπία σου λιγότερη από τη δική μου?..........
Και κάτι τελευταίο: υπάρχει κάποιος επαγγελματικός κίνδυνος
άρσης της αστειότητας, απορρόφησης όλου του δυνατού χαμόγελου
από τα χείλη σου με το να εκφράζομαι για κάτι που αντιβαίνει
στην στενή ΣΟΥ λογική; ε?
Αν σου απαντούσα προσωπικά θα έκανα παράθεση οπότε θα σε παρακαλούσα να μην μου αποδίδεις προθέσεις που δεν είχα.
προδίδει λυπηρές διευκολύνσεις στον τρόπο της σκέψης
και σε αυτό με μέμφομαι.
Και νομίζεις ότι όσοι πιστεύουν δεν μπορούν να σκέφτονται το μπολνταρισμένο και να μην απαντούν γι'αυτό?
Α, και μια ορθογραφική παρατήρηση που τα αλλάζει όλα:

Αν γράψεις "πως πιστεύεται ότι κρίνει ο Θεός" το πας στο γενικό,
οπότε σύμφωνα με την κοινή λογική, ο καθείς μπορεί να εκφράσει γνώμη.
Αν γράψεις "πως πιστεύετε" ίσως, ΙΣΩΣ επειδή γίνεται αναγωγή στο ατομικό,
θα πρέπει να μπορεί να εκφραστεί μονάχα αυτός που προϋποθέτεται ότι ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ πιστεύει.

Άρα, προφανώς εννοείς το δεύτερο, αν και έγραψες το πρώτο pattern.
Ναι, έχεις δίκιο, ήταν ορθογραφικό λάθος.

Αρχική Δημοσίευση από Tsarachaf
Βασικά δεν είναι αστείο... Εϊναι τραγικό...

Διότι ελάχιστοι ένθρησκοι μπαίνουν στον κόπο να σκεφθούν πραγματικά, απλώς ακολουθούν... Οι δε ένθεοι μεν, άθρησκοι δε, σκέφτονται, μα πολλές φορές περνιούνται ως άθεοι, καθώς πολλοί δεν αντιλαμβάνονται τον διαχωρισμό Θεού- θρσηκείας...
Δεν είναι απαραίτητο. Πολλοί δεν μπαίνουν στον κόπο να σκεφτούν είτε ένθεοι, είτε ένθρησκοι, είτε άθεοι. Υπάρχουν όμως και άνθρωποι που θεωρούν ότι η σκέψη δεν είναι το μοναδικό ή το κατάλληλο εργαλείο για να προσεγγίσεις κάτι που είναι, για άλλους προς το παρόν και για άλλους για πάντα, μεταφυσική. Μπλέκονται τα ρητά με τα άρρητα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lugar : 14-03-11 στις 14:41.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 16:34, 14-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Δεν είναι απαραίτητο. Πολλοί δεν μπαίνουν στον κόπο να σκεφτούν είτε ένθεοι, είτε ένθρησκοι, είτε άθεοι. Υπάρχουν όμως και άνθρωποι που θεωρούν ότι η σκέψη δεν είναι το μοναδικό ή το κατάλληλο εργαλείο για να προσεγγίσεις κάτι που είναι, για άλλους προς το παρόν και για άλλους για πάντα, μεταφυσική. Μπλέκονται τα ρητά με τα άρρητα.
Μα χωρίς σκέψη πως θα τα προσεγγίσεις???? Δεν είναι κάτι απτό, μα καθαρά νοητικό... Χωρίς την σκέψη, όποια κι αν είναι, είτε λογική, είτε παράλογη, επηρρεασμένη από προκαταληψεις, πεποιθήσεις, ανάγκες, δεν είναι δυνατόν να προσεγγιστεί... Ένθεος ή άθεος, χωρίς να σκεφτείς τι πιστεύεις, τότε απλά μασάς μασημένη τροφή και γι' αυτό, όχι δεν δικαιούσαι, απλώς δεν έχεις άποψη... Πώς θα μπλεχτείς σε μια συζήτηση περί Θεού, που απαιτεί διαμορφωμένη άποψη???

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους