Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,076 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θαύματα: Θεϊκή παρέμβαση ή φυσικά φαινόμενα;

simboy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη simboy
Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O simboy έγραψε στις 11:24, 08-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Θα συμφωνήσω όσον αφορά τη διαφορά αθειστών και αγνωστικιστών. Προσωπικά δεν δηλώνω άθεη αλλά αγνωστικίστρια και μεταξύ μας θα ήθελα να υπάρχει θεός. Αλλά δεν με πείθει.
Μπορείς να παραθέσεις το "ξεχωριστό άρθρο" που αναφέρει προς το τέλος? Γιατί έτσι σκέτο το κείμενο κι αυτό αερολογίες λεει...
Ευγενική μου Michelle να εξηγήσουμε πως απλά συζητάμε και δεν προσπαθούμε να πείσουμε κανένας τον άλλον για κάτι
Εγώ απλά παραθέτω κάποια στοιχεία που απλά επιβεβαίωσαν την πίστη μου μιας και να πω την αλήθεια ποτέ δεν πέρασα στάδιο της ζωής μου που να μη πιστεύω
Βλέπεις γεννήθηκα στην Κέρκυρα και εκεί έχουμε τον Αγιο Σπυρίδωνα
Ενας Αγιος που το σώμα του είναι αναλοίωτο και που έχουν γίνει του κόσμου οι έρευνες και είναι πραγματικό θαύμα , χώρια τα αμέτρητα θαύματα που έχουν γίνει και είναι και προστάτης του νησιού
Ετσι λοιπόν και μόνο αυτό να σκεφτώ βλέπω ότι μπροστά μου μεγάλωσα με ένα θαύμα

Σημείωση editor: Το παρόν θέμα έχει προέλθει από διάσπαση του θέματος "Πιστεύετε στο Θεό;"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 14-05-09 στις 20:23. Αιτία: προσθήκη σημείωσης
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 11:29, 08-11-05:

Σίγουρα θα υπάρχει κάποια επιστημονική εξήγηση που αγνοούμε. Θα είχε γίνει μεγάλος σάλος στην επιστημονική κοινότητα αν δεν υπήρχε.
Ή μπορεί η επιστημονική αυτή εξήγηση να χρειάζεται επιστημονική γνώση που δεν έχει ακόμα ανακαλυφθεί. Μην ξεχνάμε οτι και παλιότερα οι άνθρωποι ο,τι δεν καταλαβαιναν το αποκαλούσαν θαύμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 12:30, 08-11-05:

Από μόνος του ο κόσμος γύρω μας είναι απόδειξη ότι υπάρχει θεός..Και εννοώ όλο το φυτικό ζωικό βασίλειο και τους ανθρώπους,αδυνατώ να πιστέψω ότι η τόσο λεπτομέρης δημιουργία αυτών υπόκειται απλά στους φυσικούς νόμους της εξέλιξης..

Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Covenant
Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 475 μηνύματα.

O Covenant έγραψε στις 12:37, 08-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από nikita13
Από μόνος του ο κόσμος γύρω μας είναι απόδειξη ότι υπάρχει θεός..Και εννοώ όλο το φυτικό ζωικό βασίλειο και τους ανθρώπους,αδυνατώ να πιστέψω ότι η τόσο λεπτομέρης δημιουργία αυτών υπόκειται απλά στους φυσικούς νόμους της εξέλιξης..
Περα αυτης της βαρυτητας που αναφερεις,που πας τα θαυματα που κατα καιρους γινονται σε ολη την Ελλαδα;

Το Παναγιο Φως που αναβει μονο στους ορθοδοξους;
Ειναι πολλα πραγματα τα οποια δεν τα ξερουμε και δεν εξηγουνται..

Το καλοκαιρι πηγα στο Αγιο Ορος για 5 μερες και καταλαβα και ειδα πραγματα που απεχουν πολυ απο την "κοσμικη" πιστη που βλεπουμε στις πολεις μας,αλλη επαφη με τον Μεγιστο.

Δεν θεωρειται τυχαιο που αποκαλειται το Αγ.Ορος το "περιβολι της Παναγιας",καθως το μερος ειναι κατι περισσοτερο απο παραδεισος,οτι πιο ομορφο εχω δει στην ζωη μου

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 12:45, 08-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Covenant
Περα αυτης της βαρυτητας που αναφερεις,που πας τα θαυματα που κατα καιρους γινονται σε ολη την Ελλαδα;

Το καλοκαιρι πηγα στο Αγιο Ορος για 5 μερες και καταλαβα και ειδα πραγματα που απεχουν πολυ απο την "κοσμικη" πιστη που βλεπουμε στις πολεις μας,αλλη επαφη με τον Μεγιστο.

Δεν θεωρειται τυχαιο που αποκαλειται το Αγ.Ορος το "περιβολι της Παναγιας",καθως το μερος ειναι κατι περισσοτερο απο παραδεισος,οτι πιο ομορφο εχω δει στην ζωη μου
Απλά δεν 'ηθελα να μιλήσω για θαύματα εδώ γιατι πολλοί δεν πιστεύουν σε αυτα..Από θαύματα έχω δει πολλά στην ζωή μου και προσωπικά..

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:47, 08-11-05:

Δεν εξηγούνται ΑΚΟΜΑ.
Ας μην ξεχνάμε οτι η επιστήμη καθημερινά προοδεύει και εξηγεί πράγματα που μέχρι χτές τα θεωρούσαν ανεξήγητα και "θαύματα".

Θα αναφέρω ένα -φαινομενικα- άσχετο παράδειγμα:
Πριν κάποιους μήνες γνωστό περιοδικό περι παρα/μετά-φυσικου είχε αναγάγει σε θέμα του μήνα ένα πηγάδι που όταν πετούσες μέσα κάτι δεν ακουγόταν τίποτα. Ήταν το σημαντικότερο άρθρο στο τευχος. Ε, μετά απο λίγο καιρό κάποιος αποφάσισε να κατέβει στο πηγάδι να δει τι υπάρχει εκεί και ανακάλυψε οτι δεν ακουγόταν τίποτα επειδή στο βάθος υπήρχε ...λάσπη!!
Ηθικό δίδαγμα: Ας είμαστε πολύ επιφυλακτικοί πριν χαρακτηρίσουμε κάτι "θαύμα" και το αναγάγουμε σε μεταφυσικό φαινόμενο.

Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

O Covenant έγραψε στις 12:49, 08-11-05:

Δεν εξηγούνται ΑΚΟΜΑ.
Ας μην ξεχνάμε οτι η επιστήμη καθημερινά προοδεύει και εξηγεί πράγματα που μέχρι χτές τα θεωρούσαν ανεξήγητα και "θαύματα".

Πριν κάποιους μήνες γνωστό περιοδικό περι παρα/μετά-φυσικου είχε αναγάγει σε θέμα του μήνα ένα πηγάδι που όταν πετούσες μέσα κάτι δεν ακουγόταν τίποτα. Ήταν το σημαντικότερο άρθρο στο τευχος. Ε, μετά απο λίγο καιρό κάποιος αποφάσισε να κατέβει στο πηγάδι να δει τι υπάρχει εκεί και ανακάλυψε οτι δεν ακουγόταν τίποτα επειδή στο βάθος υπήρχε ...λάσπη!!
Ηθικό δίδαγμα: Ας είμαστε πολύ επιφυλακτικοί πριν χαρακτηρίσουμε κάτι "θαύμα" και το αναγάγουμε σε μεταφυσικό φαινόμενο.
Mε ολο το θαρρος και στον σεβασμο,αυτος ο τυπος ηταν καθυστερημενος που δεν καταλαβε οτι ηταν αδειο το πηγαδι.Ενας φακος να φωτισει τον πυθμενα για να καταλαβει αν υπαρχει νερο ειναι αρκετος...
τερας ευφυιας ο τυπος....

@nikita13
και εγω για το ιδιο πραγμα αναφερομαι,δεν θελω να γινω κουραστικος αλλα για μενα ειναι το πιο σιγουρο πραγμα που ξερω ως τωρα στην ζωη μου,οτι Θεος υπαρχει και μου το αποδεικνυει περιτρανα διαρκως,δεν χρειαζομαι αλλα πειστηρια

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 έγραψε στις 12:50, 08-11-05:

Δεν εξηγούνται ΑΚΟΜΑ.

Ε ναι αυτό το παράδειγμα καμία σχέση όμως με τα θαύματα που έχει επιδείξει ο Χριστιανισμός..Κάποια πράγματα δεν νομίζω ποτέ να τα αποδείξει επιστήμη είναι πέρα από την ανθρώπινη λογική..

αλλα για μενα ειναι το πιο σιγουρο πραγμα που ξερω ως τωρα στην ζωη μου,οτι Θεος υπαρχει και μου το αποδεικνυει περιτρανα,δεν χρειαζομαι αλλα πειστηρια
Ακριβώς αυτό ισχύει και για μένα..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 22-04-09 στις 21:47. Αιτία: merge posts
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:04, 08-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από nikita13
Ε ναι αυτό το παράδειγμα καμία σχέση όμως με τα θαύματα που έχει επιδείξει ο Χριστιανισμός..Κάποια πράγματα δεν νομίζω ποτέ να τα αποδείξει επιστήμη είναι πέρα από την ανθρώπινη λογική..
Πέρα απο την ανθρώπινη λογική θεωρούσαν και οι πρωτόγονοι τον ηλιο και τον είχαν αναγάγει σε θεότητα

Mε ολο το θαρρος και στον σεβασμο,αυτος ο τυπος ηταν καθυστερημενος που δεν καταλαβε οτι ηταν αδειο το πηγαδι.Ενας φακος να φωτισει τον πυθμενα για να καταλαβει αν υπαρχει νερο ειναι αρκετος...
τερας ευφυιας ο τυπος....
Κι άν ήταν πολύ βαθυ το πηγάδι? Τεσπα νομίζω κατάλαβες τι ήθελα να πω.

Θεος υπαρχει και μου το αποδεικνυει περιτρανα διαρκως,δεν χρειαζομαι αλλα πειστηρια
Θα σου πω ένα άλλο φαινομενικά άσχετο παράδειγμα και ελπίζω να καταλάβεις τη μεταφορική σημασία του...
Συνήθως όταν κάποιος είναι ερωτευμένος χωρίς ανταπόκριση, το παραμικρό τυχαίο βλέμμα που θα του ρίξει το αντικείμενου του πόθου του, το ερμηνευει ως ανταπόκριση στον έρωτα του και στο τέλος καταλήγει να πιστευει οτι τον έχει ερωτευτεί και ο άλλος -μέχρι που κάποια στιγμή του το λεει και τρώει τα μούτρα του. Κατάλαβες τι θέλω να πω?
Πάντως όσον αφορά το "δεν θέλω άλλα πειστήρια", ακόμα και η ίδια σου η θρησκεία λεει "Πιστευε και μη, ερευνα".

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 έγραψε στις 13:08, 08-11-05:

Πέρα απο την ανθρώπινη λογική θεωρούσαν και οι πρωτόγονοι τον ηλιο και τον είχαν αναγάγει σε θεότητα
Ε ναι αυτό όμως καμία σχέση με τον χριστιάνισμό αυτό έκει να κάνει με ειδωλολατρεία

Θα σου πω ένα άλλο φαινομενικά άσχετο παράδειγμα και ελπίζω να καταλάβεις τη μεταφορική σημασία του...
Συνήθως όταν κάποιος είναι ερωτευμένος χωρίς ανταπόκριση, το παραμικρό τυχαίο βλέμμα που θα του ρίξει το αντικείμενου του πόθου του, το ερμηνευει ως ανταπόκριση στον έρωτα του και στο τέλος καταλήγει να πιστευει οτι τον έχει ερωτευτεί και ο άλλος -μέχρι που κάποια στιγμή του το λεει και τρώει τα μούτρα του. Κατάλαβες τι θέλω να πω?
Πάντως όσον αφορά το "δεν θέλω άλλα πειστήρια", ακόμα και η ίδια σου η θρησκεία λεει "Πιστευε και μη, ερευνα".
Για το παράδειγμα που έφερες δεν νομίζω ότι αντικατοπτρίζει την κατάσταση είναι κάτι τελείως διαφορετικό!

Υ.Γ Ελπίζω να μην τα εξελαμβάνεις όλα αυτά ότι σου πάω κόντρα,απλά την άποψη μου σου λέω..Προς αποφυγή παρεξηγήσεων..

Παράθεση

simboy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O simboy έγραψε στις 13:13, 08-11-05:

Ρε παιδιά είναι προσωπικό πράγμα η πίστη
Είναι δυνατόν να πείσω τον άλλον εγώ για το δικό μου θαύμα ?
Εγώ ξέρω το εξής που είχε πει κάποιος Αγιος άνθρωπος
"Ο Απιστοι δεν είσαι άπιστοι αλλά οι πλέον εύπιστοι. Είστε έτοιμοι να πιστέψετε τα ΠΑΝΤΑ προκειμένου να δικαιολογήσετε την απιστία σας"
Κάπως έτσι ήταν το νόημα
Για μένα είναι θαύμα η ίδια η ζωή
Σας έδωσα και ένα λινκ με επιστημονικές λεπτομέρειες που μόνο ο Θεός θα μπορούσε να φτιάξει

Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

O Covenant έγραψε στις 13:14, 08-11-05:

Michelle,

καταλαβα πολυ καλα με το παραδειγμα με το πηγαδι,αλλα μην ξεχνας οτι αυτο ειναι ενα τελειο παραδειγμα οτι ο καθενας αντιλαμβανεται το οτιδηποτε με το δικο του/της μυαλο,δεν ειμαστε ολοι ιδιοι.
Εγω προσωπικα δεν θα εβρισκα κατι περιεργο για το πηγαδι,ειναι καθαρα θεμα λογικης και κατανοησης,κατι το οποιο δεν ισχυει με την θρησκεια,γιατι αυτα που εχω δει προσωπικα εχουν σπασει τα ορια της λογικης μου,με αποτελεσμα να βρεθω σε κατι το οποιο ΔΕΝ εξηγειται επιστημονικα.

Δεν ειναι ο Ηλιος που ηταν καποτε Θεος,ξεραν οι αρχαιοι ελληνες για παραδειγμα οτι πρεπει να ειναι ενα ειδος αστρου,αλλα δεν τον λατρευαν
Εγκειται και στον πολιτισμο και στην εποχη.

Ακομα εν ετη 2005 με την τεχνολογια που κατεχουμε δεν γνωριζουμε και δεν εχουμε αποδειξει ακομα τιποτα.Ουτε η επιστημη μπορεσε να καταλαβει καποια θαυματα ή παραφυσικα φαινομενα που εχουν σχεση με την θρησκεια.

Ο ερωτας που αναφερεσαι δεν παυει για ακομη μια φορα να ειναι ενα λαμπρο παραδειγμα της αντιληψης και της ερμηνευσης καποιον πραγματων απο τον καθενα/καθεμια.

Για μενα ομως δεν ειναι λογικο να βλεπω μπροστα μου καρα αγιου που να χρονολογειται οτι εζησε ο εν λογω αγιος πριν απο 400 χρονια και να την βλεπω αθικτη μπροστα μου,λες και ειναι ψευτικη.Ο χρονος δεν αλλοιωσε τιποτα πανω του,που αυτο αντικρουει την λογικη μου και τις ως τωρα γνωσεις μου.

Ενα πολυ απλο παραδειγμα τι εννοω οτι για αυτο που μιλαμε ειναι εξω απο τα ορια της ανθρωπινης λογικης

Παράθεση

simboy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O simboy έγραψε στις 13:22, 08-11-05:

Covenant έχεις απόλυτο δίκιο
Το άφθαρτο των αγίων είναι η χαρις Του Αγίου πνεύματος που συντηρεί όπως πχ το Αγίασμα και το αντίδωρο
Πάρε ένα αντίδωρο και ένα ψωμί και θα δείς ότι το ένα θα μουχλιάσει το άλλο θα μείνει καθαρό
Και όλα αυτά για να θυμόμαστε και εμείς πως μπορούμε να λάμψουμε και να είμαστε καθαροί

Παράθεση

KoRaKi

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KoRaKi
Ο KoRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O KoRaKi έγραψε στις 13:41, 08-11-05:

Το "παναγιο φως" ως γνωστον αναβει με κατι κερια-σπαρματσετα ...

Ειναι δικαιωμα (καλυτερα αναγκη) του καθενος να πιστευει, αλλα να επικαλειται και την επιστημη για το υπαρξιακο του προβλημα ειναι υπερβολικο. Με αυτα και με αυτα θα καταντησουμε σαν τους 'δημιουργιστες' στην Αμερικη. Δεν υπαρχει τερμα σε αυτο τον κατηφο ...

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 13:42, 08-11-05:

Θεωρώ λάθος να αποκαλούμε θαύμα το οτιδήποτε ανεξήγητο μας περιβάλλει. Απλά δεν έχει έρθει ακόμα η κατάλληλη στιγμή για να γίνει κατανοητό.

Αρχική Δημοσίευση από KoRaKi
Γνωστό κολπάκι των κατα τα άλλα "εκπροσώπων του Θεού"!!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 22-04-09 στις 22:06. Αιτία: merge posts
Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

O Covenant έγραψε στις 13:45, 08-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Θεωρώ λάθος να αποκαλούμε θαύμα το οτιδήποτε ανεξήγητο μας περιβάλλει. Απλά δεν έχει έρθει ακόμα η κατάλληλη στιγμή για να γίνει κατανοητό.
Μαλλον δεν καταλαβες γιατι ακριβως απευθυνομαι,δεν μιλαω για οτιδηποτε μιλαω για πραγματα που δεν εγκειται στους νομους της φυσικης και την ανθρωπινης λογικης.

Δεν ειναι το ιδιο να μην καταλαβαινω πως γινεται η συλληψη ενος μωρου με την καρα του αγιου...μην συγχεουμε τα πραγματα.

Παντως μην ξεχνατε οτι ο καθεις εκφραζει την αποψη του,δεν ειναι εδω μερος προσπαθειων πειθους για πιστη στον Θεο

Παράθεση

simboy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O simboy έγραψε στις 13:46, 08-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από KoRaKi

.
Λυπάμαι αλλά πίστεψέ με υπάρχουν αμέτρητοι που δεν θα ήθελαν να ανάβει και αυτοί που μπαίνουν για έλεγχο μέσα στον πανάγιο Τάφο δεν ξεγελιούνται
Επίσης μια χρονιά που δεν άφησαν τον Πατριάρχη να πάρει το Αγιο φως και καθόταν λυπημένος σε μια κολώνα σχίστηκε η κολώνα και βγήκε από εκεί το Αγιο Φως και ακόμα υπάρχει αυτή η σχισμή
Επίσης αυτή η φλόγα ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ τα πρώτα λεπτά
Μην λες λοιπόν τόσο ασεβή λόγια δεν είναι σωστό
Φιλικά

Γνωστό κολπάκι των κατα τα άλλα "εκπροσώπων του Θεού"!!!!!
Ναι ανακάλυψαν την φωτιά που δεν καίει και που είναι στην αρχή γαλαζοπράσινη και πάει σε όλο το χώρο στα κεφάλια των πιστών .....
Μπορεί να μισείς τους ιερείς αλλά μην ισοπεδώνεις τα πάντα .....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 22-04-09 στις 22:07. Αιτία: merge posts
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 13:51, 08-11-05:

Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες...(Covenant,Simboy,Nikita)
Λοιπον,οπως καμια θρησκεια,ανθρωπος, οτιδηποτε δεν εχει αποδειξει ακομα την υπαρξη του Θεου, ετσι και η επιστημη ακομα δεν ειναι σε θεση να βγει και να πει 100%, οτι δεν υπαρχει ανωτερη μορφη υπαρξης απο εμας.
Οσο για τα θαυματα
Περαν απο τα εκεινα που μπορει ο καθενας, να τα αναγαγει σε "θαυματα" ειτε λογο ενθουσιασμου, ειτε υπερβολικης πιστης κτλ κτλ, υπαρχουν και ορισμενες ανεξηγητες καταστασεις τις οποιες τοσο το δικο μου μυαλο οσο και πολλων αλλων *πιο εξυπνων απο εμενα*, δεν μπορουν να τις εξηγησουν.Εστω ακομα.(Το "ακομα" μπορει να κρατησει και για παντα.)
Ακομα κι ο Einstein (το μεγαλυτερο μυαλο του αιωνα μας), ο οποιος σαν γνησιος επιστημονας δεν πιστευε ιδιαιτερα ουτε στον Θεο ουτε σε θρησκειες, κατα την διαρκεια ολων των μελετων που εκανε, ειχε πει κλασικες ατακες οπως:
"Οσο πιο πολυ "μπαινω" στην επιστημη μου, τοσο πιο σιγουρος ειμαι για την υπαρξη Του"
ή
"Πλεον ειμαι σιγουρος οτι *Αυτος*, καθε αλλο παρα ζαρια παιζει"
ή
"Θα ηθελα να ξερω μονο την σκεψη Του.Ολα τα αλλα ειναι λεπτομερειες"
Ο μονος λογος που τα γραφω αυτα ειναι γιατι δεν παντα αναγκη η επιστημη και ο Θεος να ειναι σε πολεμο.
Αλλο αν αντικρουονται συχνα πυκνα.
Ουτως η αλλως η επιστημη οσο πιο πολλα ερωτηματα απανταει, ολο και περισσοτερα συνανταει ακομα πιο περιεργα.
Και ειναι γνωστο οτι το ανθρωπινο ειδος θελει στα παντα να ειναι οτι ανωτερο υπαρχει.
Ακομα και στο συμπαν ολοκληρο εαν ειναι δυνατον.
Προσωπικα ποτε δεν ειχα προβλημα με οσους δεν πιστευουν.
Και εχω κανει με ατομο που δεν πιστευει απιστευτη κουβεντα,ειλικρινα.(Πανω στο θεμα)
Το μονο που δεν γουσταρω ειναι και απο τους μεν και απο τους δε "περιεργα" βλεματα και υπονουμενα αν πεις οτι πιστευεις ή το αντιθετο.
Σαν να σου λεει "καλος μλκας εισαι..."

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 13:52, 08-11-05:

Μαλλον δεν καταλαβες γιατι ακριβως απευθυνομαι,δεν μιλαω για οτιδηποτε μιλαω για πραγματα που δεν εγκειται στους νομους της φυσικης και την ανθρωπινης λογικης.

Δεν ειναι το ιδιο να μην καταλαβαινω πως γινεται η συλληψη ενος μωρου με την καρα του αγιου...μην συγχεουμε τα πραγματα.

Παντως μην ξεχνατε οτι ο καθεις εκφραζει την αποψη του,δεν ειναι εδω μερος προσπαθειων πειθους για πιστη στον Θεο
Αυτό ακριβώς λέω και εγώ. Για ότι δεν υπάρχει σήμερα λογική εξήγηση, είναι θέμα χρόνου να υπάρξει.
Η σύλληψη ενός μωρού πριν από πολλά πολλά πολλά χρόνια, αποτελούσε ένα ανέξηγητο φαινόμενο, όπως αποτελεί για σένα σήμερα η κάρα του αγίου. Ο χρόνος θα δείξει, αν και μάλλον δεν θα είμαστε εδώ για να μάθουμε!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:55, 08-11-05:

Με πιάνεις crazyhelen

Μάριε, είχα διαβάσει κάπου οτι ο Αινσταίν δεν πίστευε και απλά δεν το δήλωνε σαφώς γιατι εκείνη την εποχή έτσι και έκανε κάτι τέτοιο οι συνέπειες θα ήταν πολύ άσχημες.

Παράθεση

simboy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O simboy έγραψε στις 13:56, 08-11-05:

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ. Για ότι δεν υπάρχει σήμερα λογική εξήγηση, είναι θέμα χρόνου να υπάρξει.
Η σύλληψη ενός μωρού πριν από πολλά πολλά πολλά χρόνια, αποτελούσε ένα ανέξηγητο φαινόμενο, όπως αποτελεί για σένα σήμερα η κάρα του αγίου. Ο χρόνος θα δείξει, αν και μάλλον δεν θα είμαστε εδώ για να μάθουμε!
Ε ναι ας ελπίσουμε ότι θα είμαστε μαζί με τον Αγιο
από το 348 είναι αναλοίωτο το σώμα του Αγίου φυσικά
1657 χρόνια αναλοίωτο .Πόσο ακόμα θες να περιμένουμε για να πεισθούμε ότι είναι θαύμα ?

Παράθεση

simboy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O simboy έγραψε στις 13:58, 08-11-05:

Τότε michelle στην επόμενη δυσκολία της ζωής σου ή όταν περάσεις μεγάλο φόβο σε κίνδυνο πες " Αινσταϊν βοήθαμε !!!!! "
Βάλε και μια εικονίτσα του Αινστάιν πάνω από το κρεββάτι :p

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 14:00, 08-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από simboy
Ε ναι ας ελπίσουμε ότι θα είμαστε μαζί με τον Αγιο
από το 348 είναι αναλοίωτο το σώμα του Αγίου φυσικά
1657 χρόνια αναλοίωτο .Πόσο ακόμα θες να περιμένουμε για να πεισθούμε ότι είναι θαύμα ?

Όσο χρειαστεί!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 14:01, 08-11-05:

Με πιάνεις crazyhelen

Μάριε, είχα διαβάσει κάπου οτι ο Αινσταίν δεν πίστευε και απλά δεν το δήλωνε σαφώς γιατι εκείνη την εποχή έτσι και έκανε κάτι τέτοιο οι συνέπειες θα ήταν πολύ άσχημες.
Το ειχε δηλωσει παρα πολλες φορες αλλα συνεχεια εμεσως πλην σαφως,μιας και ενας τετοιος επιστημονας δεν μιλαει και ξερεις..."απλα".
Απλως στην πορεια της επιστημεις του οπως και ο ιδιος ειχε δηλωσει, αλλαξαν πολλες αντιληψεις του γυρω απο το θεμα.
Και οσον αφορα για το τελευταιο που λες.
Οντως τοτε, δεν μπορουσε να βγεις και πεις χυμα "δεν πιστευω", αλλα αυτο τουλαχιστον τον ιδιο δεν τον απασχολουσε (το ειχε πει καπως ετσι σε Βρετανο δημοσιογραφο),μιας και η φημη του αλλα και οι ικανοτητες του-γνωσεις του ηταν τετοιες που δεν θα ειχε και κανενα ιδιαιτερο κολλημα να το πει.(Ειχε "πλατες",πως να το πω.)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:09, 08-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από simboy
Τότε michelle στην επόμενη δυσκολία της ζωής σου ή όταν περάσεις μεγάλο φόβο σε κίνδυνο πες " Αινσταϊν βοήθαμε !!!!! "
Βάλε και μια εικονίτσα του Αινστάιν πάνω από το κρεββάτι :p
E και αν πω να με βοηθήσει ο θεός σημαίνει οτι υπάρχει?
Με αυτό ακριβώς που είπες επιβεβαιώνεις οτι ο "θεός" είναι απλά μια ανάγκη του ανθρώπου να πιστεψει οτι δεν είναι μόνος...

(ελπίζω να μην νομίζεις οτι "σου τη μπαίνω", απλά όταν διαφωνώ το λέω! )

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 12:43, 22-03-06:

for tEh last time:

για να πειστει ενας αθεος χρειαζεται ενα θαυμα. Τι χρειαζεται για να ξε-πιστει ενας πιστος?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη O'Zorgnax
Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε στις 14:08, 22-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από epote
for tEh last time:

για να πειστει ενας αθεος χρειαζεται ενα θαυμα. Τι χρειαζεται για να ξε-πιστει ενας πιστος?
Λοβοτομή

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

exophrenic

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη exophrenic
Ο exophrenic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O exophrenic έγραψε στις 23:39, 25-01-07:

Εγώ πιστεύω στο Θέο και έχο εμπειρία από προσωπικό θαύμα. Όταν ήμοθν 10 ετών κόντεψα να πεθάνω από πυρετό 41 ο οποίος διήρκησε 3 μέρες και έφυγε μόνο όταν φίλισα την οικόνα της Παναγίας

Παράθεση

DrJ7000

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DrJ7000
Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O DrJ7000 έγραψε στις 03:23, 26-01-07:

Πήρες κάποιο φάρμακο ή μόνο την εικόνα φίλησες?

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 23:15, 29-01-07:

DrJ, είσαι άπιστος και θα καείς στη κόλαση.

Παράθεση

DrJ7000

Δραστήριο Μέλος

O DrJ7000 έγραψε στις 23:43, 29-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
DrJ, είσαι άπιστος και θα καείς στη κόλαση.
Βασικά η επιβίωση του ανθρώπου βασίστηκε στο οτι μαζί με τους θέους έπαιρνε και φάρμακα. Τώρα οι απόψεις διίστανται για το ποιο από τα δύο έκανε καλύτερη δουλειά. Σαν άνθρωπος πάντως κοιμάμαι ήσυχος όταν, ανεξάρτητα από τα πιστεύω, η ανθρωπότητα κρατά και μια πισινή και παίρνει και τα δυο.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 23:49, 29-01-07:

Μωρέ θα έλεγα τώρα τι παίρνει, αλλά δυο λογοκρισίες σε μισή ώρα είναι του ματς.

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 13:12, 30-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrJ7000
Βασικά η επιβίωση του ανθρώπου βασίστηκε στο οτι μαζί με τους θέους έπαιρνε και φάρμακα. Τώρα οι απόψεις διίστανται για το ποιο από τα δύο έκανε καλύτερη δουλειά. Σαν άνθρωπος πάντως κοιμάμαι ήσυχος όταν, ανεξάρτητα από τα πιστεύω, η ανθρωπότητα κρατά και μια πισινή και παίρνει και τα δυο.
Κι ο ψυχολογικός παράγοντας όμως παίζει το δικό του ρόλο, δεν λέω πως είναι κατ' ουσίαν αυτός που γιατρεύει όμως η πίστη(σε οποιαδήποτε μορφή) δίνει σε πολλούς το κουράγιο να παλέψουν.
Χαζό,άτοπο,κατακριτέο δεν ξέρω είναι όμως πάντως γεγονός.

Παράθεση

DrJ7000

Δραστήριο Μέλος

O DrJ7000 έγραψε στις 13:36, 30-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Κι ο ψυχολογικός παράγοντας όμως παίζει το δικό του ρόλο, δεν λέω πως είναι κατ' ουσίαν αυτός που γιατρεύει όμως η πίστη(σε οποιαδήποτε μορφή) δίνει σε πολλούς το κουράγιο να παλέψουν.
Χαζό,άτοπο,κατακριτέο δεν ξέρω είναι όμως πάντως γεγονός.
Σίγουρα παίζει ρόλο.Και μάλιστα έχουν γίνει και επιστημονικές έρευνες που επιβεβαιώνουν αυτό που λές.
Αυτό που λέω είναι: "Πιστεύετε... αλλά πάρτε και καμιά αντιβίωση".

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:18, 30-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrJ7000
Σίγουρα παίζει ρόλο.Και μάλιστα έχουν γίνει και επιστημονικές έρευνες που επιβεβαιώνουν αυτό που λές.
Αυτό που λέω είναι: "Πιστεύετε... αλλά πάρτε και καμιά αντιβίωση".
Καλό!!

Παράθεση

exophrenic

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη exophrenic
Ο exophrenic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O exophrenic έγραψε στις 16:18, 30-01-07:

Το θέμα είναι πως έπερνα φάρμακα και οι γιατροί είχαν χάσει κάθε ελπίδα!

Παράθεση

drteddy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη drteddy
Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

O drteddy έγραψε στις 11:00, 31-01-07:

Γεγονός είναι πως έχουν υπάρξει κάποιες δύσκολες ιατρικές περιπτώσεις που οι γιατροί είχαν σηκώσει τα χέρια, αλλά παρόλα αυτά ο ασθενής επιβίωσε και μάλιστα έγινες εντελώς καλά! Αν τώρα αυτό έγινε με θεία παρέμβαση ή ήταν απλή τύχη, δε με απασχολεί. Το θέμα είναι πως δε χάθηκε μια ανθρώπινη ζωή.
Εγώ, πάντως, πιστεύω στα επιτεύγματα (μπορεί να έχουν και αρνητική χροιά) των ανθρώπων και τίποτε άλλο.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:26, 31-01-07:

Η πίστη που γεννάει εσωτερική δύναμη ικανή να ξεπεράσει κάθε ιατρική ικανότητα και τελικώς να προσφέρει ίαση στον άνθρωπο, δεν είναι τελικά από μόνη της, ανθρώπινο επίτευγμα?

Παράθεση

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ (...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου...)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
Ο ...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε στις 18:19, 20-07-07:

Σόρυ, αλλά θα διαφωνούσα με μια τέτοια απλούστευση.. Ειδικά η δική μας θρησκεία έχει ("διεκδικεί", αν θες) εκατομμύρια θαύματα. Σχεδόν κάθε οικογένεια έχει μια "παράδοση" του στυλ "κάναμε προσευχή στον Άγιο Γ... και αμέσως η θείτσα έγινε καλά".
Όλα συμπτώσεις είναι; Όλα στημένα; Όλα περερμηνεύσεις; Δυσκολεύομαι να το πιστέψω... Πόσα να προλάβει πια ένας Γιασάκης;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:54, 20-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
Σόρυ, αλλά θα διαφωνούσα με μια τέτοια απλούστευση.. Ειδικά η δική μας θρησκεία έχει ("διεκδικεί", αν θες) εκατομμύρια θαύματα. Σχεδόν κάθε οικογένεια έχει μια "παράδοση" του στυλ "κάναμε προσευχή στον Άγιο Γ... και αμέσως η θείτσα έγινε καλά".
Όλα συμπτώσεις είναι; Όλα στημένα; Όλα περερμηνεύσεις; Δυσκολεύομαι να το πιστέψω... Πόσα να προλάβει πια ένας Γιασάκης;
Διαφωνώ μαζί. Πολλές φόρες τα θαύματα έχουν μια απόλυτα λογική εξήγηση.

Το πιο γελοίο είναι όταν, συχνά, ακούω από διάφορες οικογένειες ότι στον τάδε που είχε την Χ αρρώστια οι γιατροί δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι και κανένα φάρμακο δεν βοήθησε αλλά μόλις έκαναν τάμα στον y άγιο ο ασθενής έγινε εντάξει.

Το ερώτημα μου είναι γιατί να αποδίδουμε το παραπάνω σε θαύμα και όχι στην αργή επίδραση των φαρμάκων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

Ο ...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε στις 20:19, 20-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Διαφωνώ μαζί. Πολλές φόρες τα θαύματα έχουν μια απόλυτα λογική εξήγηση.

Το πιο γελοίο είναι όταν, συχνά, ακούω από διάφορες οικογένειες ότι στον τάδε που είχε την Χ αρρώστια οι γιατροί δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι και κανένα φάρμακο δεν βοήθησε αλλά μόλις έκαναν τάμα στον y άγιο ο ασθενής έγινε εντάξει.

Το ερώτημα μου είναι γιατί να αποδίδουμε το παραπάνω σε θαύμα και όχι στην αργή επίδραση των φαρμάκων.
Μα πόσες φορές μπορέι να γίνει "θαύμα" με αιτιολογία όπως αυτή; Και γιατί μόνο στη δική μας θρησκεία; Δεν έχω ακούσει ποτέ για θαύμα από καθολικούς. Μόνο για βουδισμό και ανατολικές θρησκείες, οι οποίες όμως δεν μιλούν για "θαύμα" αλλά για "κρυμένες εσωτερικές δυνάμεις".
Έχω κόψει από χρόνια την εκκλησία, αλλά όχι (όπως καταλαβαίνεις) λόγω απιστίας. Απλά δεν νομίζω πως με κάνει καλύτερο άνθρωπο. Κάποιος όμως που δεν συμπαθείς, δεν σημαίνει πάντα πως ούτε υπάρχει.
Τέλος παντων, μπορεί να ξανα-ματα-αλλάξω γνώμη (θα με βοηθήσεις;...). Αυτό δεν είναι εξάλλου η ομορφιά της ζωής; Η ποικιλία και το αβέβαιο...

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:40, 21-07-07:

Οι καθολική δεν έχουν θαύματα;;;; π.χ. ο εξορκισμός κυρίως θαύμα των καθολικών είναι

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε στις 01:12, 21-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Οι καθολική δεν έχουν θαύματα;;;; π.χ. ο εξορκισμός κυρίως θαύμα των καθολικών είναι
Sorry, I have never heard about such a miracle...

Anyway, do you believe or not in miracles? If not, what's the reason for them to be done?

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 04:03, 21-07-07:

Μα πόσες φορές μπορέι να γίνει "θαύμα" με αιτιολογία όπως αυτή; Και γιατί μόνο στη δική μας θρησκεία; Δεν έχω ακούσει ποτέ για θαύμα από καθολικούς. Μόνο για βουδισμό και ανατολικές θρησκείες, οι οποίες όμως δεν μιλούν για "θαύμα" αλλά για "κρυμένες εσωτερικές δυνάμεις".
Έχω κόψει από χρόνια την εκκλησία, αλλά όχι (όπως καταλαβαίνεις) λόγω απιστίας. Απλά δεν νομίζω πως με κάνει καλύτερο άνθρωπο. Κάποιος όμως που δεν συμπαθείς, δεν σημαίνει πάντα πως ούτε υπάρχει.
Τέλος παντων, μπορεί να ξανα-ματα-αλλάξω γνώμη (θα με βοηθήσεις;...). Αυτό δεν είναι εξάλλου η ομορφιά της ζωής; Η ποικιλία και το αβέβαιο...
Φυσικα και εχουν οι καθολικοι θαυματα. Μαλιστα για να αναγνωριστει καποιος ως αγιος τους πρεπει να του εχει αποδοθει και συγκεκριμενος αριθμος θαυματων (νομιζω τρια, συν να εχουν περασει καποια χρονια απο το θανατο του)

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε στις 11:17, 21-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
Φυσικα και εχουν οι καθολικοι θαυματα. Μαλιστα για να αναγνωριστει καποιος ως αγιος τους πρεπει να του εχει αποδοθει και συγκεκριμενος αριθμος θαυματων (νομιζω τρια, συν να εχουν περασει καποια χρονια απο το θανατο του)
Εσύ πιστεύεις στα θαύματα;
Υ.Γ. Από ό,τι είδα στην ώρα αποστολής, μάλλον μας έχει χτυπήσει η ίδια αρρώστια (αϋπνίες λέμε....).Και εις ανώτερα.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 00:52, 22-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
Επίσης τα λεγόμενα "στίγματα" που εμφανίζονται κατά την διάρκεια της Μ. Βδομάδας , εμφανίζονται (οκ χάλια σύνταξη έχω κάνει ) στους Καθολικούς....

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε στις 01:40, 22-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Επίσης τα λεγόμενα "στίγματα" που εμφανίζονται κατά την διάρκεια της Μ. Βδομάδας , εμφανίζονται (οκ χάλια σύνταξη έχω κάνει ) στους Καθολικούς....
Τα παραδέχεται η ορθόδοξη εκκλησία αυτά τα θαυματα; Γιατί οι καθολικοί παραδέχονται έμμεσα πως το άγιο φως που βγαίνει από τον τάφο του Χριστού το πάσχα μονο οι ορθόδοξοι το "βγάζουν". Έχω ακούσει πως ποτέ δεν έχει ανάψει (πρώτη) η λαμπάδα του καθολικου καρδινάλιου, αλλά μόνο του ορθόδοξου.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 01:49, 22-07-07:

Τα παραδέχεται η ορθόδοξη εκκλησία αυτά τα θαυματα; Γιατί οι καθολικοί παραδέχονται έμμεσα πως το άγιο φως που βγαίνει από τον τάφο του Χριστού το πάσχα μονο οι ορθόδοξοι το "βγάζουν". Έχω ακούσει πως ποτέ δεν έχει ανάψει (πρώτη) η λαμπάδα του καθολικου καρδινάλιου, αλλά μόνο του ορθόδοξου.
Πιστεύεις ότι την ορθόδοξη εκκλησία θα την συνέφερε να παραδεχτεί θαύματα άλλων θρησκειών; Έστω και της Καθολικής (αν και πραγματικά δεν ξέρω αν όντως τα παραδέχεται ή όχι )

Θέλω να εξηγώ τα θαύματα βάση της επιστήμης... οπότε πραγματικά δεν ξέρω αν πιστεύω σε θαύματα

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε στις 01:58, 22-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Θέλω να εξηγώ τα θαύματα βάση της επιστήμης... οπότε πραγματικά δεν ξέρω αν πιστεύω σε θαύματα
Λίγο οξύμωρο, δε νομίζεις. Θαύμα (αν υπάρχει) είναι εξ ορισμού πάνω από τη λογική. Τώρα που το σκεφτομαι, νομίζω πως, μοναδική συνεισφορά του μυαλού σε ένα θαύμα είναι να κατανοήσει (ίσως) το "γιατί" και όχι το "πώς".
Όσο για καθολική-ορθόδοξη εκκλησία (θυμίζει λίγο ΠΡΟ-ΠΟ, ε, προσπαθώ να διαχωρίζω στο κάθε πράγμα το "αν είναι αλήθεια" από το "αν έχει σωστές πρακτικές". Λίγο ψυχρή αντιμετώπιση, ειδικά αν έχεις τις τυπολατρικές-θεούσικες-μισαλόδοξες εμπειρίες που έχω από τους δικούς μου, αλλά μέχρι στιγμής νομίζω πως καταφέρνω να μη μπλέκω τα μπούτια μου..

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 11:55, 22-07-07:

Λίγο οξύμωρο, δε νομίζεις. Θαύμα (αν υπάρχει) είναι εξ ορισμού πάνω από τη λογική. Τώρα που το σκεφτομαι, νομίζω πως, μοναδική συνεισφορά του μυαλού σε ένα θαύμα είναι να κατανοήσει (ίσως) το "γιατί" και όχι το "πώς".
Όσο για καθολική-ορθόδοξη εκκλησία (θυμίζει λίγο ΠΡΟ-ΠΟ, ε, προσπαθώ να διαχωρίζω στο κάθε πράγμα το "αν είναι αλήθεια" από το "αν έχει σωστές πρακτικές". Λίγο ψυχρή αντιμετώπιση, ειδικά αν έχεις τις τυπολατρικές-θεούσικες-μισαλόδοξες εμπειρίες που έχω από τους δικούς μου, αλλά μέχρι στιγμής νομίζω πως καταφέρνω να μη μπλέκω τα μπούτια μου..
Θαύμα είναι η παρέμβαση του Θεού όπου καταλύει τους φυσικούς νόμους που ισχύουν ώστε να βοηθήσει τους ανθρώπους...(Θρησκευτικά β' ή γ' λυκείου; )

Οπότε σύμφωνα με την παραπάνω πρόταση έχουμε το πως, το ποιος και το γιατί...

Εμένα βασικά δεν με καλύπτει.... και θέλω να βασίζομαι στην λογική... αλλά γενικά προτιμώ να μην είμαι απόλυτη...(γι' αυτό και το δεν ξέρω...)

Όσο για τα υπόλοιπα πραγματικά κάπου σε έχασα...είναι και πρωί και μόλις έχω ξυπνήσει

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους