Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,107 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,308 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τράπεζες: Πρακτικές στα όρια της νομιμότητας

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 16:38, 08-03-09:

Τις προάλλες που ήμουν στην τράπεζα να βάλω το νοίκι (ΚΛΕΦΤΕΣ!) ήταν ένας κύριος και φώναζε μες στον κόσμο ότι είναι παράνομο και καταχρηστικό να χρεώνουν προμήθεια (1.20) στον καταθέτη σε λογαριασμό 3ου. Ισχύει αυτό;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 09-03-09 στις 11:57. Αιτία: εξεργασία μνμ ώστε να ταιριάξζει με το θέμα (με την άδεια της συγγραφέως του)
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 16:45, 08-03-09:

Εννοείται πως είναι. Τους δίνεις στην ουσία χρήματα για να τους καταθέσεις χρήματα τα οποία εκμεταλλεύονται. Σε καμία άλλη χώρα δεν παίρνουν προμήθεια οι τράπεζες για κατάθεση χρημάτων σε λογαριασμό τρίτου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 16:52, 08-03-09:

! Ευτυχώς μέσα στην τράπεζα πρόσφατα έβαλαν μηχάνημα που καταθέτεις σε λαγαριασμούς της τράπεζας. Το καλό είναι ότι συνέχεια βλέπω δυσαρεστημένους εντός τραπεζών και αντιδρούν. Είναι και αυτή μια αρχή...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 17:05, 08-03-09:

Φαντάσου πως ακόμα κι εγώ βαριέμαι να τους βάλω τις φωνές πάντως..

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:15, 08-03-09:

Είναι καταχρηστικό που χρεώνεται μια υπηρεσία που για την εκτέλεση αυτής της υπηρεσίας απαιτείτε η απασχόληση ενός υπάλληλου;

Δεν νομίζω. Καταχρηστικός είναι εκείνος ο τεχνοφοβικός που αρνείται να μάθει να χρησιμοποιεί ένα ΑΤΜ ή ένα Internet Banking και συγχρόνως απαιτεί να μην πληρώσει κάτι. Καταχρηστικός είναι εκείνος ο τεχνοφοβικός που πιάνει μια θέση στην ουρά για να πληρώσει ή να μεταφέρει χρήματα, καθυστερώντας άλλους που πρέπει να εκτελέσουν μια ενέργεια που δεν υπάρχει διαφορετικός τρόπος.

Φαντάστητε να είχατε ένα κατάστημα και να έπρεπε να εξηγήσετε σε κάποιον που δεν ξέρει τις βασικές αριθμητικές πράξεις ότι του δώσατε σωστά ρέστα.

Υ.γ.: @Kajira, στο εξωτερικό ναι μεν δεν υπάρχει χρεώση για μεταφοράς χρημάτων σε τρίτον που διαθέτει λογαριασμός ΕΝΤΟΣ της ίδιας τράπεζας, αλλά αυτό ισχύει όταν ΔΕΝ απασχολείς υπάλληλο. ΑΚΡΙΒΩΣ όπως συμβαίνει και στην χώρα μας. Όποτε ο κύρος που έκανε φασαρία για το 1,2? ήταν άκυρος.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 17:20, 08-03-09:

Όμως υπάρχει νόμος, αν δεν κάνω λάθος, που το απαγορεύει αυτό. Αλλιώς ας έλεγαν ότι για καταθέσεις προς τρίτους δεν εξυπηρετούν μέσω των ταμείων. Άλλωστε είναι πολύ εύκολη η χρήση του μηχανήματος, απ ότι κατάλαβα. Αλλά το υποκατάστημα γνωστής τράπεζας, στην οποία βάζω το νοίκι δεν το είχε αυτό το μηχάνημα/ επιλογή μέχρι πρόσφατα και το είπαν και οι ίδιοι

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:25, 08-03-09:

Όμως υπάρχει νόμος, αν δεν κάνω λάθος, που το απαγορεύει αυτό.
Νοπ

Αλλιώς ας έλεγαν ότι για καταθέσεις προς τρίτους δεν εξυπηρετούν μέσω των ταμείων.
Για ποίο λόγο; Εξάλλου το λένε ότι μέσω μηχανημάτων είναι δωρεάν

Άλλωστε είναι πολύ εύκολη η χρήση του μηχανήματος, απ ότι κατάλαβα.
Συμφωνώ

Αλλά το υποκατάστημα γνωστής τράπεζας, στην οποία βάζω το νοίκι δεν το είχε αυτό το μηχάνημα/ επιλογή μέχρι πρόσφατα και το είπαν και οι ίδιοι
Είχαν σίγουρα ΑΤΜ, επίσης θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το Internet Banking ή έστω το PhoneBanking.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 17:29, 08-03-09:

Τον υπάλληλο Πάνο θα τον πλήρωνε ούτως ή άλλως η τράπεζα και αυτή είναι η δουλειά του στο ταμείο. Από που και εώς που όμως η τράπεζα θα απαιτεί προμήθεια για κάτι που της αποφέρει χρήματα; Είναι σαν να μου λες πως επειδή απασχολώ σερβιτόρο όταν πληρώνω τον λογαριασμό του καφέ μου θα πρέπει να του δώσω και προμήθεια για το αφεντικό! (και φαντάσου πως εκεί υπάρχει και πραγματική παροχή υπηρεσίας, δλδ το σερβίρισμα του καφέ, η τράπεζα δεν παρέχει τίποτα στον πελάτη που καταθέτει χρήματα σε λογαριασμό τρίτου της ίδιας τράπεζας!)
Στην Ελλάδα ειδικώς οι τράπεζες κλέβουν απ' όπου μπορούν.

ΥΓ: Στο Internet banking υπαρχει προμήθεια.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:48, 08-03-09:

ΥΓ: Στο Internet banking υπαρχει προμήθεια.
Σε Eurobank, Τράπεζα Πειραιώς, Millenium, Citibank, HSBC, Alpha Bank σίγουρα δεν υπάρχει προμήθεια ή εκτός με θεωρείς ψεύτη.

Επίσης και άσχετο, σε πολλές τράπεζες δεν έχουν προμήθεια ΟΥΤΕ για την πληρωμή ΔΕΗ, Νέρο, ΦΠΑ και γενικά για (κάποιες) πάγιες εντολές δεν πληρώνεις προμήθεια αν χρησιμοποιήσεις Internet Banking

Από που και εώς που όμως η τράπεζα θα απαιτεί προμήθεια για κάτι που της αποφέρει χρήματα;
Από και εώς που μια υπηρεσία δεν πρέπει να χρεώνεται;

Είναι σαν να μου λες πως επειδή απασχολώ σερβιτόρο όταν πληρώνω τον λογαριασμό του καφέ μου θα πρέπει να του δώσω και προμήθεια για το αφεντικό!
Είναι σαν μου λες ότι επειδή εγώ θέλω να πληρώσω τον λογαριασμό του καφέ από την θέση μου και όχι από το μηχάνημα που υπάρχει στην είσοδο/έξοδο του κατάστηματος δεν θα ήταν παράλογο να μην θέλω να πληρώσω κάτι για αυτή την πολυτέλια που θέλω.

(και φαντάσου πως εκεί υπάρχει και πραγματική παροχή υπηρεσίας, δλδ το σερβίρισμα του καφέ, η τράπεζα δεν παρέχει τίποτα στον πελάτη που καταθέτει χρήματα σε λογαριασμό τρίτου της ίδιας τράπεζας!)
Χμ και πως ακριβώς θα έστελνα χρήματα σε κάποιον που ζει διαφορετικό τόπο από τον δικό μου; ΑΑΑ σορρύ έχεις δίκιο, ξέχασα τους παρακατώ τρόπους:
http://www.youtube.com/watch?v=aZcvmefRTPU
http://www.youtube.com/watch?v=43v5XkfQPOc

Στην Ελλάδα ειδικώς οι τράπεζες κλέβουν απ' όπου μπορούν.
Πήραν παράδειγμα από τους πολίτες ...

"η παραοικονομία στην Ελλάδα υπολογίζεται σήμερα στα 55 δισ. ευρώ, καθώς αντιστοιχεί σχεδόν στο 29% του ΑΕΠ."

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 18:05, 08-03-09:

Πάνο οι πολίτες κλέβουν γιατί το Ελληνικό κράτος τους κατακλέβει με κάθε δυνατό και αδύνατο τρόπο. Αυτό δεν σημαίνει φυσικά πως κανείς τους έχει δίκιο ή πως κάνει καλά, αλλά όταν ολόκληρο κράτος δίνει το σχετικό παράδειγμα είναι λογικό οι πολίτες του να κάνουν επίσης το ίδιο.

Η Πειραιώς μου παίρνει προμήθεια για να πληρώσω μέσω ίντερνετ λογαριασμούς ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ και πιστωτικών καρτών άλλων τραπεζών. Για τη συγκεκριμένη προμήθεια πάντως δεν έχω καμία ένσταση, είναι όντως παροχή υπηρεσίας.

Αλλά όταν καταθέτω εγώ χρήματα σε λογαριασμό τρίτου που έχει λογαριασμό στη συγκεκριμένη τράπεζα δεν βρίσκω που ακριβώς είναι η παροχή υπηρεσίας. Είναι σαν να πω εγώ στον εργοδότη μου πως θέλω εξτρά χρήματα για να βάλω τα χρήματα στο τάδε συρτάρι που είναι πιο πέρα στο γραφείο μου, γιατί με σήκωσε για να το φτάσω! Για μένα δεν υπάρχει παροχή υπηρεσίας αφού μιλάμε για λογαριασμό της ΙΔΙΑΣ τράπεζας και μιλάμε για χρήματα που της δίνω και μπορεί να τα εκμεταλλευτεί ποικιλοτρόπως μέχρι να της τα ζητήσει ο πελάτης της!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 09-03-09 στις 11:57. Αιτία: εξεργασία μνμ ώστε να ταιριάζει με το θέμα (με την άδεια της συγγραφέως του)
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:22, 08-03-09:

Η Πειραιώς μου παίρνει προμήθεια για να πληρώσω μέσω ίντερνετ λογαριασμούς ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ και πιστωτικών καρτών άλλων τραπεζών.
Αν σε ενδιαφέρει στην Eurobank πότε δεν πλήρωσα προμήθεια για ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ, μάλιστα το διαφημίζει κάπου ...

πάντως για τις κάρτες άλλων τραπεζών λογικό είναι να υπάρχει προμήθεια και μάλιστα "μεγάλη" αφού μιλάμε για έμβασμα έστω και αν είναι εσωτερικού.

Αλλά όταν καταθέτω εγώ χρήματα σε λογαριασμό τρίτου που έχει λογαριασμό στη συγκεκριμένη τράπεζα δεν βρίσκω που ακριβώς είναι η παροχή υπηρεσίας.
Ε τότε μην χρησιμοποιείς τα ταμεία της Τράπεζας. Ούτε και εγώ δεν χρησιμοποιώ τα ταμεία για αυτό το λόγο.

ΟΜΩΣ η δικιά μου ελευθερία σταματάει εκεί που αρχίζει του άλλου όποτε δεν μπορώ να απαγορέψω στην Τράπεζα να ακολουθεί όποια τιμολογιακή πολιτική θέλει .

Hint: Όταν κάνετε έμβασμα εσωτερικού μέσω Internet Banking, να δίνετε τον λογαριασμό του Πιστωτή σε IBAN μορφή επειδή τότε η χρέωση είναι ακόμη χαμηλώτερη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 18:31, 08-03-09:

Το να μη χρησιμοποιώ τα Ταμεία είναι παράλογο. Είναι υποχρεωμένη η Τράπεζα να με εξυπηρετεί για κάτι τέτοιο και μάλιστα δωρεάν, διότι όπως σου εξήγησα δεν υπάρχει καμία παροχή υπηρεσίας, αλλά απλώς κάνει την δουλειά της. Και στο φινάλλε με την λογική σου και τα μηχανήματα θα έπρεπε να είχαν προμήθεια: καίνε ρεύμα και κοστίζουν, άσε που πιάνουν και χώρο κι επιπλέον πολλές φορές απασχολείται και υπάλληλος επειδή ο πελάτης δεν ξέρει πως να τα χρησιμοποιήσει.

Εγώ πάντως δεν λέω πως όλα στραβά τα κάνουν οι τράπεζες, μόνο και μόνο επειδή είναι ..τράπεζες. Αλλά η αλήθεια είναι πως πολλάκις έχουν αποδείξει πως κλέβουν με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο, όπως πχ στην περίπτωση παραπάνω ή στα λεγόμενα έξοδα δανείου σε σύναψη στεγαστικών δανείων κυμαινόμενου επιτοκίου τα οποία ενώ έχουν πολλάκις κριθεί ως καταχρηστικά από τα δικαστήρια (και αν προσφύγεις, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα κερδίσεις ακόμα και με τον πιο μάπα δικηγόρο), παρόλα αυτά και με την δικαιολογία πως δεν υπάρχει σχετικός νόμος ενώ το δεδικασμένο δεσμεύει μόνο τους συγκεκριμένους διαδικούς εκείνες εξακολουθούν να τα χρεώνουν σε στεγαστικά και καταναλωτικά δάνεια! Και κάνουν και αίτηση ακύρωσης κατά της σχετικής Υ.Α. που εκδόθηκε και τους απαγορεύει να θέτουν σχετικούς τέτοιους όρους προκειμένου να την ακυρώσουν..

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 18:35, 08-03-09:

Δεν μπορώ να καταλάβω το νόημα της συζήτησης αυτής.
Μήπως κάποιοι θεωρείτε ότι οι τράπεζες είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα;
Ιδιωτικές επιχειρήσεις είναι.
Αν δεν σας αρέσει η τιμολογιακή τους πολιτική, μην χρησιμοποιείτε τράπεζες, ή μην χρησιμοποιείτε τις συγκεκριμένες τράπεζες.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 18:43, 08-03-09:

Εμένα πέραν της συζήτησης περί προμήθειας, μου έκανε εντύπωση η αντίδραση που προκληθηκε και στους υπόλοιπους πελάτες. Εγώ παρατηρούσα ήρεμα, αφού άκουσα ότι υπάρχει και το μηχάνημα (που ήταν και δίπλα μου ,χαχαχα, γκαβή τελείως) που γίνεται το ίδιο πράγμα χωρίς προμήθεια. Παίρνεις την αποδειξούλα σου και μπάη μπάη βρωμομάσχαλε μπροστινέ της σειράς.

Έδιτ : μετά τον σύντομο λόγο του κυριούλη που παραπονέθηκε, άρχισαν όλοι να μουρμουράνε και να φωνάζουν κιόλας μερικοί. Το αποκορύφωμα ήταν μια κυρία που είπε "ναι το άκουσα και στις ειδήσεις". Jesus. Υπάρχουν άτομα που έχουν την τιβι ως έμπιστο μέσο να ενημερώνονται για όλα, χωρίς να χωράει αμφισβήτηση. Γι αυτό και ρώτησα την Κωνσταντίνα, μήπως υπάρχει κάτι νομικό που να το στηρίζει αυτό

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:56, 08-03-09:

Το να μη χρησιμοποιώ τα Ταμεία είναι παράλογο.
Γιατί δεν χρησιμοποιείς ΑΤΜ;

Είναι υποχρεωμένη η Τράπεζα να με εξυπηρετεί για κάτι τέτοιο και μάλιστα δωρεάν, διότι όπως σου εξήγησα δεν υπάρχει καμία παροχή υπηρεσίας, αλλά απλώς κάνει την δουλειά της.
Δεν υπάρχει παροχή υπηρεσία; Ωραία στείλε μου με άλλο τρόπο αύριο 10 ευρώ με κάποιον δωρεάν τρόπο και σου δίνω 1000?. Σε πάει το στοίχημα;

αλλά απλώς κάνει την δουλειά της.
Χμ δλδ εγώ μπορώ να προσλάβω έναν υπάλληλο και να μην τον πληρώνω επειδή απλώς κάνει την δουλεία του;
Επίσης, γιατί ο δικηγόρος μου ζητάει αμοιβή; Απλώς την δουλεία του κάνει ... Δεν μου λες; Του ρίχνουμε καμία μήνυση για κατάχρηση.

Και στο φινάλλε με την λογική σου και τα μηχανήματα θα έπρεπε να είχαν προμήθεια: καίνε ρεύμα και κοστίζουν, άσε που πιάνουν και χώρο κι επιπλέον πολλές φορές απασχολείται και υπάλληλος επειδή ο πελάτης δεν ξέρει πως να τα χρησιμοποιήσει.
Τα μηχανήματα δεν έχουν ΙΚΑ

Επίσης, ένα μεγάλο μέρος των πελατών μια τράπεζας δεν κάνουν τίποτα περισσότερα από το να διαθέτουν έναν λογαριασμό και ο εργοδότης να καταθέτει τον μισθό τους και την επόμενη μέρα να τα "σηκώνουν". Από αυτούς του πελάτες πως βγάζει κέρδος;

Εγώ πάντως δεν λέω πως όλα στραβά τα κάνουν οι τράπεζες, μόνο και μόνο επειδή είναι ..τράπεζες. Αλλά η αλήθεια είναι πως πολλάκις έχουν αποδείξει πως κλέβουν με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο, όπως πχ στην περίπτωση παραπάνω ή στα λεγόμενα έξοδα δανείου σε σύναψη στεγαστικών δανείων κυμαινόμενου επιτοκίου τα οποία ενώ έχουν πολλάκις κριθεί ως καταχρηστικά από τα δικαστήρια (και αν προσφύγεις, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα κερδίσεις ακόμα και με τον πιο μάπα δικηγόρο), παρόλα αυτά και με την δικαιολογία πως δεν υπάρχει σχετικός νόμος ενώ το δεδικασμένο δεσμεύει μόνο τους συγκεκριμένους διαδικούς εκείνες εξακολουθούν να τα χρεώνουν σε στεγαστικά και καταναλωτικά δάνεια! Και κάνουν και αίτηση ακύρωσης κατά της σχετικής Υ.Α. που εκδόθηκε και τους απαγορεύει να θέτουν σχετικούς τέτοιους όρους προκειμένου να την ακυρώσουν..
Τα δάνεια κυμαινόμενου επιτοκίου, είναι μια υπόθεση που τρέχει από το 95 αν δεν κάνω λάθος. Αν δεν θεωρείς σάπιο το σύστημα που υπηρετείς, τότε φαντάζομαι αναγνωρίζεις ότι η υπόθεση δεν είναι τόσο απλή.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 02:05, 09-03-09:

Λία το θέμα είναι πως όλα, ακόμα και οι ιδιωτικές επιχειρήσεις, υπάγονται στον νόμο. Και ο νόμος ορίζει πως "απαγορεύεται η καταχρηστική άσκηση δικαιώματος".

Πάνο μου μπερδεύεις τα πράγματα μεταξύ τους. Το να καταθέσω εγώ χρήματα σε λογαριασμό τρίτου δεν σημαίνει πως υπάρχει υπηρεσία, η τράπεζα δεν τα μεταφέρει όπως πχ ένα κούριερ. Επίσης σκέψου ένας δικηγόρος να σε χρέωνε όχι μόνο για τις νομικές του υπηρεσίες, αλλά και γιατί απασχόλησες την γραμματέα του να σου ανοίξει την πόρτα. Διότι τέτοιου τύπου "υπηρεσία" προσφερεί η τράπεζα όταν δέχεται να καταθέσει χρήματα σε λογαριασμό τρίτου.

Και επιπλέον δεν βγάζεις ποτέ κέρδος από κάθε πελάτη. Κάποιοι έρχονται απλά να ρωτήσουν ή χρησιμοποιούν μέρος των υπηρεσιών σου. Συμβαίνει σε όλες τις επιχειρήσεις, γιατί οι τράπεζες να αποτελούν εξαίρεση; (Βασικά το επιχείρημα αυτό που κολλάει; )

Για τα δάνεια κυμαινόμενου επιτοκίου, οι τράπεζες έχουν χάσει άπειρες δίκες. Όσοι πήγαν δικαστικά πήραν τα έξοδα φακέλου πίσω. Το θέμα είναι πως οι πιο πολλοί δεν πήγαν κι έτσι τα περί καταχρηστικότητας απλώς ήταν κενό χαρτί κι οι τράπεζες έβγαλαν (και βγάζουν ακόμα) πολλά λεφτά χωρίς ουσιαστικό έρεισμα (αδικαιολόγητο πλουτισμό το λένε ). Φυσικά δεν φταίνε οι τράπεζες, οι νομοθέτες φταίνε που δεν κατοχυρώνουν νομικά διά παντός την απαγόρευση σύναψης τέτοιων συμβάσεων με τέτοιους όρους.. Σε κάθε περίπτωση όμως κάθε οργανισμός που επιλέγει να χρησιμοποιεί οποιοδήποτε τέτοιο παραθυράκι γνωρίζοντας συνειδητά πως παρανομεί είναι για μένα αφορμή να χρησιμοποιήσω κάθε δυνατό και πιθανό νόμιμο τρόπο προκειμένου να διασφαλίσω τα δικαιώματά μου (οκ, βαριέμαι να κάνω φασαρία για 1,20 και μάλιστα τη στιγμή που δεν τα πλήρωσα εγώ, αλλά τα 200 ευρώ που μου ζητήσανε για έξοδα δανείου για το καταναλωτικό δάνειο που πήρα, δεν τα είδανε ποτέ).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 09-03-09 στις 11:58. Αιτία: εξεργασία μνμ ώστε να ταιριάζει με το θέμα (με την άδεια της συγγραφέως του)
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 11:24, 09-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Γιατί δεν χρησιμοποιείς ΑΤΜ;
Αυτό το είχα απορία. Αν κάνω κατάθεση σε ATM πότε θα μπορώ να αξιοποιήσω τα χρήματα που κατέθεσα;
Δεν υπάρχει παροχή υπηρεσία; Ωραία στείλε μου με άλλο τρόπο αύριο 10 ευρώ με κάποιον δωρεάν τρόπο και σου δίνω 1000?. Σε πάει το στοίχημα;
Δώσε μου αριθμό λογαριασμού και θα τον βρω τον τρόπο να στα στείλω δωρεάν, δεν μπορεί να μην υπάρχει.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:54, 09-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Αυτό το είχα απορία. Αν κάνω κατάθεση σε ATM πότε θα μπορώ να αξιοποιήσω τα χρήματα που κατέθεσα;
εξαρτάται απ τον τύπο κατάθεσης
αν είναι χωρίς φάκελο, το επόμενο δευτερόλεπτο.
αν είναι με φάκελο, ρωτάς την τράπεζα κάθε πότε κάνουν καταμέτρηση καθότι άλλες κάνουν κάθε μέρα κι άλλες κάθε δύο μέρες
Δλδ μπορείς να κάνεις χρήση του ποσού μετά την καταμέτρηση

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 13:05, 09-03-09:

Oχι, δεν υπάρχει παροχή υπηρεσίας προς αυτόν που θέλει να καταθέσει χρήματα σε κάποιον λογαριασμό τρίτου.
Αν εσύ έχεις λογαριασμό στη χ τράπεζα η τράπεζα παρέχει υπηρεσία σε εσένα και αν θεωρείς τις χρεώσεις που σου κάνει λογικές οκ πάω πάσο, δικαίωμά σου. Ότνα όμως εγώ θα έρθω να καταθέσω στο ΔΙΚΟ ΣΟΥ λογαριασμό - που εσύ έχεις επιλέξει τη χ τράπεζα - και μου ζητάει να πληρώσω γιαυτό...ε όσο να ναι είναι λίγο άκυρο...

Αν στα στείλω δωρεάν θα μου δώσεις τα 1000?? Γιατί τελευταία φορά που πήγα σε τράπεζα για κατάθεση και είχα μαζί μου εκτυπωμένο ένα mail με τις αποφάσεις των δικαστηρίων που έχουν κρίνει παράνομες τις εν λόγω χρεώσεις και τους το έδειξα...ω τι θαύμα...δεν πλήρωσα προμήθεια! Κι αυτό κάτι λέει ε...

Επίσης, ένα μεγάλο μέρος των πελατών μια τράπεζας δεν κάνουν τίποτα περισσότερα από το να διαθέτουν έναν λογαριασμό και ο εργοδότης να καταθέτει τον μισθό τους και την επόμενη μέρα να τα "σηκώνουν". Από αυτούς του πελάτες πως βγάζει κέρδος;
χα...θελεις να κάτσεις να υπολογίσεις πόσα ακριβως βγάζει η τράπεζα εκμεταλλευόμενη έστω και για μια μέρα τα χρήματα που καταθέτει κάθε μήνα στους λογαριασμούς των εργαζομένων στην εταιρεία που δουλεύω ο εργοδότης μας?
Επίσης δεν με ενδιαφέρει αν θα βγάλει κέρδος από μένα, γιατί ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ. Στην ουσία είναι το αφεντικό μου, που για δική του διευκόλυνση μας πληρώνει μέσω τράπεζας αντί να μας δίνει τα λεφτά σε φακελάκι καθε μήνα. Γιατί θα έπρεπε να έχει κέρδος η τράπεζα (που anyway έχει) απο τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ χρήματα που κάποιος άλλος επέλεξε να μου καταθέτει εκεί???

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 14:15, 09-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Youki
Αν στα στείλω δωρεάν θα μου δώσεις τα 1000?? Γιατί τελευταία φορά που πήγα σε τράπεζα για κατάθεση και είχα μαζί μου εκτυπωμένο ένα mail με τις αποφάσεις των δικαστηρίων που έχουν κρίνει παράνομες τις εν λόγω χρεώσεις και τους το έδειξα...ω τι θαύμα...δεν πλήρωσα προμήθεια! Κι αυτό κάτι λέει ε...
Δημοσια δεσμευση για 1000 ευκολα ευρω...και την χαραμιζεις ετσι; Επρεπε απλα να πεις "δεχομαι το στοιχημα" βρε κουτο!

Αρχική Δημοσίευση από Youki
χα...θελεις να κάτσεις να υπολογίσεις πόσα ακριβως βγάζει η τράπεζα εκμεταλλευόμενη έστω και για μια μέρα τα χρήματα που καταθέτει κάθε μήνα στους λογαριασμούς των εργαζομένων στην εταιρεία που δουλεύω ο εργοδότης μας?
Και ποσα βγαζει επισης, με χρηματα ηλεκτρονικά που δεν διαθετει καν....αστα γιατι συγχιζομαι και με τις τραπεζες και με οσους μεσα στην αγνοια τους τις υποστηριζουν!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lady_in_red

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lady_in_red
H lady_in_red αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H lady_in_red έγραψε στις 14:40, 09-03-09:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=834213

Στο παραπάνω θέμα του in.gr θα βρείτε όσες πληροφορίες χρειάζεστε για τις καταχρηστικές χρεώσεις των τραπεζών.

Η ενημέρωση και η γνώση είναι δύναμη.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 22:29, 09-03-09:

Είναι καταχρηστικό που χρεώνεται μια υπηρεσία που για την εκτέλεση αυτής της υπηρεσίας απαιτείτε η απασχόληση ενός υπάλληλου;
Η τραπεζα θελει λεφτα στο χρηματοκιβοτιο της για να τα δανεισει και να βγαλει κερδος απο τον τοκο.

Για να εχει αυτα τα λεφτα πρεπει καποιος να παει να τα βαλει.

Για να τα βαλει αυτος ο καποιος πρεπει να εχει η τραπεζα εναν εκπροσωπο (υπαλληλο).

Και θα σε χρεωσει για να μιλησεις με τον υπαλληλο της που τελικα την βοηθα να βγαλει κερδος απο την ΚΥΡΙΑ δραστηριοτητα της (δανεισμος)?

Δεν ειμαστε καλα προφανως.

Εξου και βγηκε παρανoμο duh...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 01:19, 10-03-09:

Καταρχάς ουδέποτε δεν "δέχτηκα" να πληρώσω τέτοιου τύπου προμήθεια, μάλιστα όταν αλλάζω τράπεζα για τις κύριες συναλλαγές μου απαιτώ να έχω έκπτωση, αν όχι απαλλαγή, προμήθειας από ΔΙΑΣ και εμβάσματα εσωτερικού (btw το καλύτερο που έχω βρει σχετικά με αυτό είναι 10 δωρεάν συναλλαγές για ΔΙΑΣ και εμβάσματα εσωτερικού το μήνα). Όμως το ότι δεν δέχομαι να πληρώνω τέτοιες προμήθειες από το ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΩ στις τράπεζες να έχουν τέτοιες προμήθειες, απέχουν πολύ μεταξύ τους.

Σαν καταναλωτές σαφώς και πρέπει απάξιουμε τέτοιες πρακτικές. Όπως σωστά σημειώσε η Michelle, μιλάς για ιδιωτική επιχείρηση. Ότι θέλει χρεώνει και ότι θέλει δεν χρεώνει. Τώρα αν εμείς χρησιμοποιούμε την υπηρεσία αυτή ή όχι είναι εντελώς άλλο θέμα.

Στο θέμα μας για την προμήθεια για την κατάθεση χρημάτων σε λογαριασμό τρίτων από το ταμείο, από την στιγμή που παρέχουν ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ τρόπους (όπως e-banking, ATM, phonebanking) για την υπηρεσία αυτή και μάλιστα ΔΩΡΕΑΝ, δεν τίθεται θέμα κατάχρησης.

Επίσης είναι και θέμα ευγένειας, προσωπικά σπάζομαι απίστευτα όταν περιμένω σε μια ουρά για να κάνω κάτι που δεν υπάρχει άλλος τρόπος (π.χ. η κατάθεση επιταγής, οι περισσότερες τράπεζες η κατάθεση επιταγής δεν είναι εφικτή μέσω ATM ή απλά μια κατάθεση σε άλλο νόμισμα) να έχω μπροστά μου 100 άτομα που απλά θέλουν να πληρώσουν κάποιον λογαριασμό ή να καταθέσουν χρήματα.

Η kajira πιο πάνω είπε ότι μια λύση να μην επιτρέπετε η χρήση των ταμείων για αυτές τις υπηρεσίες αυτές, ναι συμφωνώ. Αλλά θεωρώ καλύτερη η λύση είναι να επιτρέπετε η χρήση των ταμείων για αυτές τις υπηρεσίες, αφού κάποιοι δεν επιθυμούν να μάθουν να χρησιμοποιούν τις νέες τεχνολογίες, αλλά να κοστίζει. Πάντως με κάποιον τρόπο πρέπει να μειωθούν αυτές η ανούσιες ουρές. Αυτό το σκηνικό μου θυμίζει την περίπτωση που ένας γέρος αγόραζε μετοχές από το ταμείο της τράπεζας .

Btw, όλες οι τράπεζες έχουν αυτή την προμήθεια; Το 2008 είχα καταθέσει χρήματα πολλές φορές σε λογαριασμό τρίτου από τα ταμεία της Alpha Bank και Citibank, χωρίς να διαθέτω λογαριασμό στις τράπεζες αυτές, και δεν πλήρωσα ΠΟΤΕ προμήθεια.

Και θα σε χρεωσει για να μιλησεις με τον υπαλληλο της που τελικα την βοηθα να βγαλει κερδος απο την ΚΥΡΙΑ δραστηριοτητα της (δανεισμος)?
Ναι, όμως πλέον σου δίνει την δυνατότητα να το κάνεις μέσω ΑΤΜ και μέσω του ειδικού μηχανήματος. Από την στιγμή που θέλεις εσύ ντε και καλά τον συγκεκριμένο τρόπο είναι δικό σου θέμα.

Oχι, δεν υπάρχει παροχή υπηρεσίας προς αυτόν που θέλει να καταθέσει χρήματα σε κάποιον λογαριασμό τρίτου.
Αν εσύ έχεις λογαριασμό στη χ τράπεζα η τράπεζα παρέχει υπηρεσία σε εσένα και αν θεωρείς τις χρεώσεις που σου κάνει λογικές οκ πάω πάσο, δικαίωμά σου. Ότνα όμως εγώ θα έρθω να καταθέσω στο ΔΙΚΟ ΣΟΥ λογαριασμό - που εσύ έχεις επιλέξει τη χ τράπεζα - και μου ζητάει να πληρώσω γιαυτό...ε όσο να ναι είναι λίγο άκυρο...
Αν είδες είπα με "ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ", όποτε σαφώς και εξαιρείτε η τράπεζα αφού ήδη παρέχει ΔΩΡΕΑΝ τέτοιες υπηρεσίες μέσω Internet Banking, ATM κτλ.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 01:31, 10-03-09:

Εγώ δεν είπα ποτέ να απαγορευτεί οποιαδήποτε συναλλαγή στα ταμεία (αν το είπα, έκανα λάθος διατύπωση ).

Αυτό το ό,τι θέλει χρεώνει είναι λάθος. Χρεώνει ότι μπορεί με βάση τους νόμους και το Σύνταγμα. Αυτό έλειπε να δουλεύουν όλες οι ιδιωτικές επιχειρήσεις ανεξέλεγκτα.

(Και το να χρεώνεις προμήθεια για κατάθεση σε λογαριασμό τρίτου είναι καταχρηστικό. Για όλους τους λόγους που αναφέρθηκαν πιο πάνω. Και δεν έχει σημασία αν υπάρχουν και άλλοι τρόποι, η καταχρηστικότητα δεν κρίνεται από το αν υπάρχει πληθώρα επιλογών, αλλά από το αν η επιλογή που εξετάζεται είναι λογική, έχει κάποια σχέση παροχής-αντιπαροχής και εχει και αναλογία παροχής-αντιπαροχής).

ΥΓ: Νομίζω πως δεν χρεώνουν όλες οι τράπεζες προμήθεια για αυτές τις συναλλαγές πάντως.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 10:17, 10-03-09:

Καταρχάς ουδέποτε δεν "δέχτηκα" να πληρώσω τέτοιου τύπου προμήθεια, μάλιστα όταν αλλάζω τράπεζα για τις κύριες συναλλαγές μου απαιτώ να έχω έκπτωση, αν όχι απαλλαγή, προμήθειας από ΔΙΑΣ και εμβάσματα εσωτερικού (btw το καλύτερο που έχω βρει σχετικά με αυτό είναι 10 δωρεάν συναλλαγές για ΔΙΑΣ και εμβάσματα εσωτερικού το μήνα).
Αρκεί απλά να το απαιτήσεις για να ισχύσει κιόλας; Μήπως έχει να κάνει με το μέγεθος των τραπεζικών σου λογαριασμών; Αν το απαιτούσε και η κουτσή Μαρία, θα ίσχυε το ίδιο και για αυτήν;
Αλλά θεωρώ καλύτερη η λύση είναι να επιτρέπετε η χρήση των ταμείων για αυτές τις υπηρεσίες, αφού κάποιοι δεν επιθυμούν να μάθουν να χρησιμοποιούν τις νέες τεχνολογίες, αλλά να κοστίζει.
Οπότε σίγουρα επιβαρύνονται άτομα άνω των 60 που απλά δεν είχαν ποτέ οικειότητα με την τεχνολογία και να θέλουν δεν μπορούν. Ή ακόμα και οι αγράμματοι που δεν ξέρουν να διαβάζουν τι γράφει το μηχάνημα...
Πως θα ξεχωρίσεις ποιοι επιθυμούν και ποιοι όχι;

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 12:36, 10-03-09:

Ότι θέλει χρεώνει και ότι θέλει δεν χρεώνει. Τώρα αν εμείς χρησιμοποιούμε την υπηρεσία αυτή ή όχι είναι εντελώς άλλο θέμα.
Αυτος ο λεσεζ φερ καπιταλισμος πολυ απλα ΔΕΝ λειτουργει. Η κοινωνια ειναι εξαρτημενη απο το τραπεζικο συστημα, ειναι κατα βαση μονοπολιακο, ειναι οπως το συστημα υγειας, δεν μπορεις να το αφησεις χυμα γιατι ο κοσμος παντα αρωσταινει και δεν εχει αλλη επιλογη (η αλλη ειναι θανατος ξερω γω).

Δεν θα ανακαλυψουμε τα ανθρωπινα οικονομικα συστηματα απο την αρχη, ακομα και οι αμεριακανοι εχουν (και θα εχουν πολυ περισοτερο) κρατικο παρεμβατισμο σε τετοιες υπηρεσιες.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:57, 10-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Αυτό το ό,τι θέλει χρεώνει είναι λάθος. Χρεώνει ότι μπορεί με βάση τους νόμους και το Σύνταγμα. Αυτό έλειπε να δουλεύουν όλες οι ιδιωτικές επιχειρήσεις ανεξέλεγκτα.
Ακριβως. Δε φτανει που οι τραπεζες με τις υπολοιπες εμπορικες εταιρειες νομοθετουν κατα βουληση, πρεπει να τις αφησουμε και τελειως ανεξελεκτες ;

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Και δεν έχει σημασία αν υπάρχουν και άλλοι τρόποι, η καταχρηστικότητα δεν κρίνεται από το αν υπάρχει πληθώρα επιλογών, αλλά από το αν η επιλογή που εξετάζεται είναι λογική, έχει κάποια σχέση παροχής-αντιπαροχής και εχει και αναλογία παροχής-αντιπαροχής).
Πολυ σωστο και σημαντικο αυτο !

Άλλο να ειμαστε εξυπνοι καταναλωτες, και άλλο να αφηνουμε επιπλεον ελευθεριες σε θεσμους που ηδη ειναι εγγενως παρανομοι (ναι για τις τραπεζες λεω).

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 22:45, 10-03-09:

Σε Eurobank, Τράπεζα Πειραιώς, Millenium, Citibank, HSBC, Alpha Bank σίγουρα δεν υπάρχει προμήθεια ή εκτός με θεωρείς ψεύτη.
Μέχρι εδώ διάβασα (θα διαβάσω στη συνέχεια το υπόλοιπο θέμα) αλλά σε υπηρεσίες προς τρίτους που έχω (και εξακολουθώ να) χρησιμοποιώ το internet banking της Eurobank χρεώνομαι 0.5? τη φορά.

(και δεν εννοώ μόνο για πληρωμές λογαριασμών ΔΕΚΟ, κινητής τηλεφωνίας κοκ που και εκεί, πλην του ΟΤΕ αν δεν κάνω λάθος, χρεώνομαι 0,5? τη φορά).

Και, ναι κάνω όλες μου τις συναλλαγές μέσω e-banking (γιατί δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου να στήνομαι σε ουρές).

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:55, 10-03-09:

@Resident Evill, αναφερόμουν στην ΜΕΤΑΦΟΡΑ χρημάτων σε λογαριασμό τρίτου προς την Eurobank.

Οπότε σίγουρα επιβαρύνονται άτομα άνω των 60 που απλά δεν είχαν ποτέ οικειότητα με την τεχνολογία και να θέλουν δεν μπορούν. Ή ακόμα και οι αγράμματοι που δεν ξέρουν να διαβάζουν τι γράφει το μηχάνημα...
Πως θα ξεχωρίσεις ποιοι επιθυμούν και ποιοι όχι;
Πήγαινε σε μια τράπεζα, εκτός εθνικής, κατά τις 12 το μεσημέρι και πες μου αν στην ουρά υπάρχουν οι ομάδες που περιγράφεις.

Χρεώνει ότι μπορεί με βάση τους νόμους και το Σύνταγμα. Αυτό έλειπε να δουλεύουν όλες οι ιδιωτικές επιχειρήσεις ανεξέλεγκτα.
Υπάρχει νόμος που να ορίζει ότι μεταφορές χρημάτων σε λογαριασμούς προς ίδια τράπεζα θα πρέπει να είναι δωρεάν ή έστω κάτι σχετικό; Αν ναι μπορείς να το κάνεις Copy Paste;

ΥΓ: Νομίζω πως δεν χρεώνουν όλες οι τράπεζες προμήθεια για αυτές τις συναλλαγές πάντως.
Τότε εμείς σαν καταναλωτές γιατί απλά δεν επιλέγουμε τις τράπεζες που δεν χρεώνουν προμήθεια και καθόμαστε και χτυπιόμαστε; Αυτή δεν είναι η λογική αντίδραση σε μια πολιτισμένη χώρα; Δεν μου αρέσει κάτι; Απλά δεν το επιλέγω.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 23:56, 10-03-09:

Υπάρχει νόμος που να ορίζει ότι μεταφορές χρημάτων σε λογαριασμούς προς ίδια τράπεζα θα πρέπει να είναι δωρεάν ή έστω κάτι σχετικό; Αν ναι μπορείς να το κάνεις Copy Paste;
Σε εναδιαφερει μονο αν υπαρχει, ή αν πρεπει να υπαρχει ;

Τότε εμείς σαν καταναλωτές γιατί απλά δεν επιλέγουμε τις τράπεζες που δεν χρεώνουν προμήθεια και καθόμαστε και χτυπιόμαστε; Αυτή δεν είναι η λογική αντίδραση σε μια πολιτισμένη χώρα; Δεν μου αρέσει κάτι; Απλά δεν το επιλέγω.
Σωστο αυτο γενικα σαν σκεψη, αλλά πολλές "τακτικες" γινονται σκοπιμως απο ολες τις ιδιες εταιρειες (πχ τραπεζες) οπότε ο καταναλωτης δεν εχει πρακτικα επιλογη. Σε αυτες τις περιπτωσεις, ποια η αποψη σου ;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lady_in_red

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lady_in_red
H lady_in_red αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H lady_in_red έγραψε στις 00:00, 11-03-09:

Στην περίπτωση που καταθέτουμε χρήματα σε λογαριασμό τρίτου
με σκοπό την καταβολή ενοικίου
είναι απαραίτητο αποδεικτικό στοιχείο το στέλεχος που δίνει η τράπεζα στο ταμείο
όπου αναγράφεται και η αιτιολογία.

Σε ένα ΑΤΜ αυτό δεν είναι εφικτό και απ' όσο γνωρίζω τα αποδεικτικά που εκτυπώνονται απ' το μηχάνημα δεν γίνονται αποδεκτά από την εφορία.

Αν κάνω λάθος, διορθώστε με παρακαλώ.

Επιπλέον, στην περίπτωση αυτή, δεν μπορείς να υποχρεώσεις τον ιδιοκτήτη του ακινήτου ν' ανοίξει λογαριασμό καταθέσεων στην τράπεζα που εσύ θέλεις.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:17, 11-03-09:

@Lady_in_red:
Στα καινούρια ATM που δέχονται τα χαρτονομίσματα ένα ένα (δεν εννοώ τα ΑΤΜ που δέχονται τα χαρτονομίσματα απλά χωρίς φάκελο) μπορείς να γράψεις αιτιολογία.

Επίσης ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ στιγμή μπορείς να ζητήσεις από υπάλληλο να εκτυπώσεις κίνηση του λογαριασμού το όποιο γίνετε δεκτό. Όπως επίσης kai το αντίστοιχο έγγραφο που τυπώνετε μέσω Internet Banking

Επιπλέον, στην περίπτωση αυτή, δεν μπορείς να υποχρεώσεις τον ιδιοκτήτη του ακινήτου ν' ανοίξει λογαριασμό καταθέσεων στην τράπεζα που εσύ θέλεις.
Στα "νέα" ΑΤΜ (ξέρει κάνεις πως λέγονται; η Πειραιώς τα αποκαλεί νομίζω easyPay) δεν χρειάζεται να είσαι πελάτης της τράπεζας να τα χρησιμοποιήσεις.

Σε εναδιαφερει μονο αν υπαρχει, ή αν πρεπει να υπαρχει ;
Αν υπάρχει Αφού η διαφορά των απόψεων μας είναι μόνο στο ότι εσείς θεωρείτε ότι πρέπει να υπάρχει νόμος και ενώ εγώ όχι. Και οι δυο συμφωνούμε ότι η χρέωση είναι "γελοία"

Σωστο αυτο γενικα σαν σκεψη, αλλά πολλές "τακτικες" γινονται σκοπιμως απο ολες τις ιδιες εταιρειες (πχ τραπεζες) οπότε ο καταναλωτης δεν εχει πρακτικα επιλογη. Σε αυτες τις περιπτωσεις, ποια η αποψη σου ;
Λίγα Posts πιο πάνω επιβεβαιώσαμε ότι σε κάποιες, μάλλον αρκετές τράπεζες, δεν υπάρχει προμήθεια από τα ταμεία

Y.γ.: Ωστόσο σε ποίες τράπεζες έχετε πληρώσει τέτοια προμήθεια; Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να θυμηθώ αν μου έχουν πότε τέτοια προμήθεια ...

Αλήθεια για τα Βαλέρ πως και δεν σχολιάζετε τίποτα;

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 00:53, 11-03-09:

Στην Alpha bank για καταβολή ενοικίου πληρώνω 1.20 . Θα δοκιμάω να χρησιμοπιήσω το νέο μηχάνημα του υποκαταστήματος στο οποίο πηγαίνω, ωστόσο με προβλημάτιζε και εμένα το θέμα της επόδειξης και της αναγραφής "καταβολή ενοικίου"

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 01:12, 11-03-09:

Πήγαινε σε μια τράπεζα, εκτός εθνικής, κατά τις 12 το μεσημέρι και πες μου αν στην ουρά υπάρχουν οι ομάδες που περιγράφεις.
Υποθέτω ότι μιλάς για τους ηλικιωμένους, γιατί αμφιβάλλω αν αναγνωρίζεις εξ όψεως τους αγράμματους...

Ξέρεις πολλούς 60+ να περιμένουν να πάει 12 το μεσημέρι για να πάνε στην τράπεζα; Σηκώνονται με τις κότες και στις 12 τρώνε μεσημεριανό.

Συμπέρασμα; Ναι στις 12 το μεσημέρι, δεν θα δεις κανέναν από αυτές τις ομάδες. Duh...

Και τι σημασία έχει αν είναι μετά τις 12; Μήπως δεν πάνε τέτοια άτομα καθόλου στην τράπεζα; Μήπως η χρέωση γίνεται μετά τις 12 το μεσημέρι μόνο;

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 01:39, 11-03-09:

γιατί αμφιβάλλω αν αναγνωρίζεις εξ όψεως τους αγράμματους...

Ξέρεις πολλούς 60+ να περιμένουν να πάει 12 το μεσημέρι για να πάνε στην τράπεζα; Σηκώνονται με τις κότες και στις 12 τρώνε μεσημεριανό.

Συμπέρασμα; Ναι στις 12 το μεσημέρι, δεν θα δεις κανέναν από αυτές τις ομάδες. Duh...
Ακριβώς αγαπητέ μου, δεν θα δεις κανέναν. Αντίθετα θα δεις ΝΕΟΥΣ να χρησιμοποιούν τα ταμεία για υπηρεσίες που υπάρχουν 1002 άλλοι τρόποι.

Duh

Και τι σημασία έχει αν είναι μετά τις 12; Μήπως δεν πάνε τέτοια άτομα καθόλου στην τράπεζα; Μήπως η χρέωση γίνεται μετά τις 12 το μεσημέρι μόνο;

Στην Alpha bank για καταβολή ενοικίου πληρώνω 1.20 . Θα δοκιμάω να χρησιμοπιήσω το νέο μηχάνημα του υποκαταστήματος στο οποίο πηγαίνω, ωστόσο με προβλημάτιζε και εμένα το θέμα της επόδειξης και της αναγραφής "καταβολή ενοικίου"
Αν πας στο δικαστήριο χαρτί που θα δείχνει ότι κάθε μήνα κατέθετες ένα συγκεκριμένο πόσο, προφανώς και θα αναγνωριστεί για το ενοίκιο, ασχέτως τι λέει η αιτιολογία (Δικηγόρος μου το επιβεβαίωσε αυτό). Επίσης από μόνη της η αιτιολογία δεν λέει κάτι, αφού ο καθένας μπορεί να γράψει ότι θέλει (Αυτό το συμπαιρένω από τo λογιστικό σύστημα που ισχύει στην χώρα μας).

Ωστόσο όπως είπα πολλά μηχανήματα σου επιτρέπουν να γράφεις αιτιολογία.

Hint: Κατέθεσε στην ίδια τράπεζα σε δικό σου λογαριασμού τα χρήματα και μετά από δυο μέρες πήγαινε στο ταμείο και ζήτα μεταφορά προς το ενοικιαστή από ταμείο, εφόσον δεν διαθέτεις άλλη επιλογή. Ίσως να μην πληρώσεις προμήθεια.

Ερώτηση: Πληρώνω προμήθεια να καταθέσω χρήματα από ταμείο μιας τράπεζας. Τότε υπάρχει, για τον τρίτο, βαλέρ; (Kajira, ξέρεις; )

αστα γιατι συγχιζομαι και με τις τραπεζες και με οσους μεσα στην αγνοια τους τις υποστηριζουν!
Μάλλον ξέχασες ένα δεν. Μάλλον τυπογραφικό Συγχωρεμένος. Πάντως το Zeitgeist έχει κάνει μεγάλη ζημιά. Ξαφνικά, οικονομικά θέματα που απασχολούν επί δεκαετίες από νομπελίστες μέχρι και απλούς ... επιστήμονες, έγιναν καθημερινό θέμα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 11-03-09 στις 01:54.
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 02:01, 11-03-09:

Αν υπάρχει Αφού η διαφορά των απόψεων μας είναι μόνο στο ότι εσείς θεωρείτε ότι πρέπει να υπάρχει νόμος και ενώ εγώ όχι. Και οι δυο συμφωνούμε ότι η χρέωση είναι "γελοία"
Δλδ δε σε ενδιαφερει αν κατι γινεται λαθος, παρανομα, καταχρηστικα; Οταν λες "γελοια" τι εννοεις ; σαν ποσο , οτι ειναι μικρο ; Αν εννοεις παντως οτι δε θα επρεπε να συμβαινει τοτε γιατι θεωρεις οτι δε θα πρεπε να υπαρχει νομος;

Λίγα Posts πιο πάνω επιβεβαιώσαμε ότι σε κάποιες, μάλλον αρκετές τράπεζες, δεν υπάρχει προμήθεια από τα ταμεία
Ναι αλλά το γενικευω σε οτιδηποτε άλλο που ισχυει για ολες τις τραπεζες (ή τις περισσοτερες).

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 02:07, 11-03-09:

Αν εννοεις παντως οτι δε θα επρεπε να συμβαινει τοτε γιατι θεωρεις οτι δε θα πρεπε να υπαρχει νομος;
Αυτό εννοώ. Και δεν πρέπει να υπάρχει νόμος γιατί είμαστε μια ελεύθερη κοινωνία. Όπως δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει την απιστία.

Ναι αλλά το γενικευω σε οτιδηποτε άλλο που ισχυει για ολες τις τραπεζες (ή τις περισσοτερες).
Αν δεν μας αρέσει η Coca Cola, παίρνουμε Pepsi ή τπτ. Έτσι λοιπόν αν δεν μας αρέσει η συγκεκριμένη προμήθεια, επιλέγουμε άλλη τράπεζα ή τίποτα . Simple, isn't it?

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 02:35, 11-03-09:

Ακριβώς αγαπητέ μου, δεν θα δεις κανέναν. Αντίθετα θα δεις ΝΕΟΥΣ να χρησιμοποιούν τα ταμεία για υπηρεσίες που υπάρχουν 1002 άλλοι τρόποι.
Συγγνωμη, αλλα εγω που δε θελω να εχω κανενος ειδους καρτα, ειτε αυτη λεγεται πιστωτικη, ειτε χρεωστικη, ειτε αναληψης, δλδ επειδη θα χρησιμοποιησω το ταμειο της τραπεζης της οποιας ειμαι πελατης, θα πρεπει να πληρωνω τις οποιες χρεωσεις θελει να επιβαλλει η τραπεζα, οι οποιες αυτες οι κρατησεις ακομα και απο τους ιδιους τους τραπεζικους χαρακτηριζονται καταχραστικες και απαραδεκτες?!

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 02:55, 11-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Συγγνωμη, αλλα εγω που δε θελω να εχω κανενος ειδους καρτα, ειτε αυτη λεγεται πιστωτικη, ειτε χρεωστικη, ειτε αναληψης, δλδ επειδη θα χρησιμοποιησω το ταμειο της τραπεζης της οποιας ειμαι πελατης, θα πρεπει να πληρωνω τις οποιες χρεωσεις θελει να επιβαλλει η τραπεζα, οι οποιες αυτες οι κρατησεις ακομα και απο τους ιδιους τους τραπεζικους χαρακτηριζονται καταχραστικες και απαραδεκτες?!
Για να χρησιμοποιήσεις τα μηχανήματα άμεσης κατάθεσης δεν ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να είσαι ούτε καν πελάτης.

Επίσης για το Internet Banking και PhoneBanking δεν χρειάζεται κάρτα ATM

Υ.γ.: Έχει ειπωθεί παραπάνω αυτό 2-3 φορές

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 03:17, 11-03-09:

Αυτό εννοώ. Και δεν πρέπει να υπάρχει νόμος γιατί είμαστε μια ελεύθερη κοινωνία. Όπως δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει την απιστία.
Δλδ σε μια ελευθερη κοινωνια δε πρεπει να υπαρχουν νομοι; Ακομα και εγω που ειμαι φουλ υπερ της ελευθεριας, δε παω σε τετοιο ακρο. [..] Κι αν εννοεις οτι μια εταιρεια δε πρεπει να περιοριζεται απο νομους, τοτε θα σου προτεινω μερικα πολυ διαφωτιστικά ντοκυμαντερ να δεις, οπως το πολυβραβευμενο "Corporation", το "The Money Masters", "Zeitgeist", "Zeitgeist:Addendum", to mention the best. Περα απο το οτι θα τα βρεις ενδιαφεροντα γιατι σου αρεσει το θεμα, θα σε βοηθησει να βλεπεις τα πραγματα πιο σφαιρικα.

Αν δεν μας αρέσει η Coca Cola, παίρνουμε Pepsi ή τπτ. Έτσι λοιπόν αν δεν μας αρέσει η συγκεκριμένη προμήθεια, επιλέγουμε άλλη τράπεζα ή τίποτα . Simple, isn't it?
Nooope. Διοτι αν η κοκακολα και η πεπσι και οποιοδηποτε αναψυκτικο, περιεχει καρκινογονες ουσιες για να μειωσει το κοστος ή να αυξησει τα εσοδα, θα πρεπει να υπαρχει νομος που να το εμποδιζει. Επισης το να μην πιω κοκα κολα (μια τρομακτικη σκεψη κατα τα αλλα), δεν θα μου δυσκολεψει τη ζωη (λεμε τωρα) και τοσο. Το να υπαρχουν υπηρεσιες που αναγκαζομαστε να χρησημοποιουμε, και να λειτουργουν καταχρηστικα ακριβως επειδη εκμεταλευονται την αναγκη μας να τις χρησημοποιησουμε, ειναι διαφορετικο. Εκτος αν η απαντηση σου θα ειναι : μη βαζεις τα λεφτα στην τραπεζα (που παρεπιπτοντως ειναι καλη ιδεα αν το εκαναν ολοι, μπας και αλλαξουμε νομισματικο συστημα καποια στιγμη και σωθουμε).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 11-03-09 στις 09:52. Αιτία: προσαρμογή στους όρους χρήσης
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 10:23, 11-03-09:

Και τι σημαίνει αυτό βρε exposed; Μήπως ότι αυτές οι ομάδες δε χρησιμοποιούν την τράπεζα για τις καταθέσεις τους;
Με τη λογική σου.. πήγαινε στις 9 το πρωί σε μια τράπεζα και πες μου αν βρεις άτομο που να μπορεί να χειριστεί ένα τέτοιο μηχάνημα χωρίς βοήθεια.
Δηλαδή όσοι έχουν την "ικανότητα" να χειριστούν ένα τέτοιο μηχάνημα έχουν και τη δυνατότητα να μην πληρώνουν ενώ οι υπόλοιπες κοινωνικές ομάδες είναι αναγκασμένοι να το κάνουν για την ίδια υπηρεσία;

Οι όροι αυτοί που «κόβονται» από τις τραπεζικές συμβάσεις προβλέπουν:
1. Οποιος εξοφλεί ένα μέρος του λογαριασμού της πιστωτικής κάρτας ή την προβλεπόμενη «ελάχιστη καταβολή», χρεώνεται με τόκο αναδρομικά από τη μέρα της συναλλαγής (π.χ. αγοράς ενός προϊόντος) και όχι από την ημερομηνία εξόφλησης που αναφέρεται στον λογαριασμό. Ετσι, όμως ο καταναλωτής επιβαρύνεται και πριν από την καθυστέρηση (υπερημερία) καταβολής του ποσού, με τόκους 35 ημερών κατά μέσο όρο.
2. Εξοδα από 3 έως 20 ευρώ, που κλιμακώνονται ανάλογα, όταν γίνεται ανάληψη μετρητών μέσω πιστωτικής κάρτας. Κρίνονται αβάσιμοι οι τραπεζικοί ισχυρισμοί περί λειτουργικών εξόδων και μάλιστα τέτοιου ύψους.
3. Εξοδα για εξέταση αιτήματος δανειοδότησης που κυμαίνονται από 550-1.500 ευρώ, χωρίς να προκύπτει πως υπολογίζονται τόσο δυσανάλογα αυξημένα ποσά, τα οποία χρεώνονται ακόμα και εάν δεν εγκριθεί το στεγαστικό δάνειο.
4. Προμήθεια 1,40 ευρώ για κατάθεση ποσού στον λογαριασμό ενός τρίτου προσώπου, παρόλο που η κατάθεση λειτουργεί υπέρ του πελάτη της τράπεζας αλλά και υπέρ της ίδιας (μεγαλύτερη ρευστότητα χρημάτων), ενώ δεν μπορεί να δικαιολογηθεί ως κόστος για την έκδοση απόδειξης.

5. Προμήθεια ή έξοδα 50 ευρώ για να χορηγηθεί βεβαίωση οφειλών, σε όποιον θέλει να μεταφέρει το χρέος του σε άλλη τράπεζα. Τα λειτουργικά αυτά έξοδα είναι αδιευκρίνιστα και δυσανάλογα υψηλά, παρόλο που η έκδοση της βεβαίωσης γίνεται σύντομα και με ευχέρεια μέσω Η/Υ.
6. Στα στεγαστικά δάνεια η τράπεζα καταθέτει το ποσό σε δεσμευμένο καταθετικό λογαριασμό και η λήψη των χρημάτων γίνεται σταδιακά ανάλογα με την πρόοδο των εργασιών. Εντούτοις ο δανειολήπτης επιβαρύνεται με τόκους από την ημέρα κατάθεσης και για όλο το ποσό, παρόλο που δεν βρίσκεται στη δική του διάθεση, αλλά στη διάθεση της τράπεζες.
7. Εξοδα κίνησης σε λογαριασμούς τρεχούμενους ή ταμιευτηρίου, που ανέρχονται σε 0,80 ευρώ ανά κίνηση μετά την 4η κίνηση του λογαριασμού ανά μήνα (το ποσό ποικίλλει ανάλογα και με το ύψος της κατάθεσης). Ετσι, όμως, η τράπεζα, ενώ «δανείζεται» χρήματα από καταναλωτές με πολύ ευνοϊκούς όρους, μετακυλίει σε αυτούς το λειτουργικό κόστος, αντισταθμίζοντάς το με τα επιτόκια καταθέσεων και χρεώνοντας προκαταβολικά την υπηρεσία φύλαξης - διαχείρισης των χρημάτων.
8. Εξοδα αδράνειας (0,60-1 ευρώ μηνιαίως) για λογαριασμούς κατάθεσης που μένουν ακίνητοι για περισσότερο από 18 μήνες, καθώς δεν δικαιολογείται επαρκώς πώς προκύπτουν έξοδα και για κινούμενους και για ακίνητους λογαριασμούς (ενώ λογικά εξοικονομούν οι τράπεζες λειτουργικό κόστος από τη μη κίνηση).
9. Τη δυνατότητα να διαμορφώνει η τράπεζα μονομερώς τα επιτόκια καταθέσεων χωρίς να χρησιμοποιεί εύλογα κριτήρια, εξαναγκάζοντας έμμεσα τους καταναλωτές να αυξήσουν το ύψος των καταθέσεων για να έχουν μεγαλύτερο επιτόκιο.
10. Εξοδα τήρησης και παρακολούθησης των λογαριασμών καταθέσεων, ιδίως όταν είναι μικρότεροι από ένα μέσο μηνιαίο υπόλοιπο που καθορίζει η τράπεζα, με κριτήρια αόριστα, που δεν δικαιολογούν τη σχετική επιβάρυνση.
11. Τη δυνατότητα της τράπεζας για μεγαλύτερη αναπροσαρμογή του κυμαινόμενου επιτοκίου στις πιστωτικές κάρτες από εκείνη που προκύπτει από την αύξηση των επιτοκίων της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας. Ετσι καταστρατηγείται η αρχή της διαφάνειας.
12. Μειωμένη ευθύνη της τράπεζας αν γίνει παράνομη χρήση του βιβλιαρίου κατάθεσης. Ομως σε περίπτωση απώλειάς του, ακόμα και αν καθυστερήσει ο κάτοχός του να το αντιληφθεί και να ειδοποιήσει την τράπεζα, η τελευταία δεν μπορεί να απαλλάσσεται και σε περιπτώσεις δόλου ή βαριάς αμέλειας αφού είναι υποχρεωμένη να ελέγξει την ταυτοπροσωπία εκείνου που ζητεί ανάληψη χρημάτων.
13. Μονομερή μεταβολή επιβαρύνσεων στις πιστωτικές κάρτες και στις καταθέσεις.
14. Μονομερή καθορισμό των ημερών δέσμευσης, διαθεσιμότητας και μετάθεσης της έναρξης τοκοφορίας.
*ΑΠΟ 2 ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ*
Εισπράττουν παράνομα 280 εκ.
Ανάμεσα στους καταχρηστικούς όρους που ακυρώνονται είναι η επιβάρυνση των καταναλωτών με έξοδα για την ανάληψη μετρητών με την πιστωτική κάρτα η χρέωσή τους με τόκους από την ημέρα της συναλλαγής με την κάρτα (αντί από τη μέρα καθυστέρησης της πληρωμής), η επιβολή προμήθειας όταν γίνεται κατάθεση χρημάτων σε λογαριασμό τρίτου προσώπου, η χρέωση ειδικών εξόδων για έλεγχο αίτησης δανείου, η επιβολή εξόδων κίνησης σε κινούμενους ή ακίνητους ή μικρούς τραπεζικούς λογαριασμούς κ.λπ.
Μονάχα από τους δύο πρώτους καταχρηστικούς όρους, οι τράπεζες εισπράττουν παράνομα ετησίως τουλάχιστον 280 εκατ. ευρώ και κυρίως από άτομα που ανήκουν στα χαμηλότερα κοινωνικά στρώματα και χρησιμοποιούν την πιστωτική κάρτα ως μέσο πίστωσης για να καλύψουν τις βιωτικές τους ανάγκες.
ΔΙΚΑΙΩΣΗ
Αποζημίωση 120.000 ευρώ, πρόστιμο 3.000 για κάθε νέα παράβαση
Η ακύρωση των πλέον συνηθισμένων τραπεζικών όρων έρχεται μέσα από τη δικαστική δικαίωση συλλογικών αγωγών που υπέβαλε η ΕΚΠΟΙΖΩ και έγιναν δεκτές από το Πρωτοδικείο Αθήνας. Σύμφωνα με την ΕΚΠΟΙΖΩ και τον δικηγόρο της Δ. Σπυράκο, που υποστήριζε τις σχετικές αγωγές, το παράνομο τραπεζικό κέρδος σε βάρος των καταναλωτών ανέρχεται σε εκατοντάδες εκατ. ευρώ.
Οι αποφάσεις 711 και 961/07 του Πρωτοδικείου ακυρώνουν σωρεία παράνομων χρεώσεων, δίνοντας τη δυνατότητα στους καταναλωτές να διεκδικήσουν την επιστροφή των χρημάτων τους δικαστικά, ενώ η ΕΚΠΟΙΖΩ καλεί την κυβέρνηση με την επιβολή διοικητικών κυρώσεων να αναγκάσει τις τράπεζες να σταματήσουν τις παράνομες πρακτικές.
Το Πολυμελές Πρωτοδικείο με δύο διαφορετικές συνθέσεις υπό την πρόεδρο Πρωτοδικών Κ. Παπαϊωάννου - Σιλτς έκρινε ότι με 14 παράνομους όρους οι τράπεζες επιβαρύνουν υπέρμετρα τους καταναλωτές, διαταράσσουν την ισορροπία μεταξύ δικαιωμάτων και υποχρεώσεων σε βάρος τους, παραβιάζουν την αρχή της διαφάνειας κ.λπ. Παράλληλα επιδίκασε αποζημίωση 120.000 ευρώ υπέρ της ΕΚΠΟΙΖΩ (που θα προχωρήσει στην κατάθεση αποζημιωτικών αγωγών υπέρ πελατών τραπεζών) για την ηθική βλάβη που υπέστη το καταναλωτικό κοινό, απειλώντας τις τράπεζες με χρηματική ποινή 3.000 ευρώ για κάθε χρήση όρου από αυτούς που κρίθηκαν παράνομοι και καταχρηστικοί.

Το παραπάνω είναι απόφαση του Πρωτοδικείου Αθηνών. Αμφισβητείς τις δικαστικές αποφάσεις;

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:38, 11-03-09:

4. Προμήθεια 1,40 ευρώ για κατάθεση ποσού στον λογαριασμό ενός τρίτου προσώπου, παρόλο που η κατάθεση λειτουργεί υπέρ του πελάτη της τράπεζας αλλά και υπέρ της ίδιας (μεγαλύτερη ρευστότητα χρημάτων), ενώ δεν μπορεί να δικαιολογηθεί ως κόστος για την έκδοση απόδειξης.
Αφού τα έκανες bold, φαντάζομαι ότι πρόσεξες ότι το πρόβλημα είναι το "ύψος" της προμήθειας και όχι η προμήθεια καθεαυτή. Επίσης μέχρι στιγμής έχουν ακουστεί για προμήθειες ύψους ?1,2 και κάτω (μέχρι και δωρεάν).

Και τι σημαίνει αυτό βρε exposed; Μήπως ότι αυτές οι ομάδες δε χρησιμοποιούν την τράπεζα για τις καταθέσεις τους;
Με τη λογική σου.. πήγαινε στις 9 το πρωί σε μια τράπεζα και πες μου αν βρεις άτομο που να μπορεί να χειριστεί ένα τέτοιο μηχάνημα χωρίς βοήθεια.
Δηλαδή όσοι έχουν την "ικανότητα" να χειριστούν ένα τέτοιο μηχάνημα έχουν και τη δυνατότητα να μην πληρώνουν ενώ οι υπόλοιπες κοινωνικές ομάδες είναι αναγκασμένοι να το κάνουν για την ίδια υπηρεσία;
Σημαίνει ότι υπάρχουν ομάδες, π.χ. νέοι, που χρησιμοποιούν τα ταμείο χωρίς να υπάρχει λόγος. Αν εξαιρέσουμε τους ηλικιωμένους, που θεωρητικά δεν έχουν την ικανότητα, όλοι οι άλλοι
χρησιμοποιούν τα ταμεία, για μεταφορές χρημάτων, σε βάρος των υπόλοιπων πελατών που είναι υποχρεωμένοι να χρησιμοποιήσουν τα ταμεία (είτε αυτοί είναι γέροι είτε είναι πελάτες που πρέπει να εκτελέσουν μια εντολή που γίνετε ΜΟΝΟ στα ταμεία). Δεν θα προτιμούσατε να υπάρχουν τόσο μεγάλες ανούσιες ουρές; Τόσο ελεύθερο χρόνο έχετε πια;

Βέβαια αυτό που λέω δεν ισχύει, εφόσον θεωρείτε ότι ότι το θέμα είναι καθαρά εγωιστικό. Δηλαδή αφορά μόνο το αν θα πληρώσουμε κάτι και όχι πια είναι η πιο ευγενική λύση για το κοινωνικό σύνολο. Όποτε αν το θέμα είναι καθαρά εγωιστικό, οκ έχετε δίκιο.

Διοτι αν η κοκακολα και η πεπσι και οποιοδηποτε αναψυκτικο, περιεχει καρκινογονες ουσιες για να μειωσει το κοστος ή να αυξησει τα εσοδα, θα πρεπει να υπαρχει νομος που να το εμποδιζει.
Σε αυτό που αναφέρεις μιλάμε για έγκλημα και όχι απλά "απάτη" ή "κατάχρηση". Στην περίπτωση που αναφέρεις διακινδυνεύετε η δημόσια υγεία.

Το να υπαρχουν υπηρεσιες που αναγκαζομαστε να χρησημοποιουμε, και να λειτουργουν καταχρηστικα ακριβως επειδη εκμεταλευονται την αναγκη μας να τις χρησημοποιησουμε, ειναι διαφορετικο.
Τότε πως δικαιολογείς το γεγονός ότι το νερό πουλιέται;

Εκτος αν η απαντηση σου θα ειναι : μη βαζεις τα λεφτα στην τραπεζα (που παρεπιπτοντως ειναι καλη ιδεα αν το εκαναν ολοι, μπας και αλλαξουμε νομισματικο συστημα καποια στιγμη και σωθουμε).
lol! Αν οι τράπεζες μόνο δάνειζαν τότε πιο όπλο θα είχαν οι πολίτες να προστατεύονται ατομικά π.χ. από τον πληθωρισμό; Όλοι θα έπρεπε να ήμασταν επενδυτές

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 12:42, 11-03-09:

Αφού τα έκανες bold, φαντάζομαι ότι πρόσεξες ότι το πρόβλημα είναι το "ύψος" της προμήθειας και όχι η προμήθεια καθεαυτή.
Δεν βγαίνει κάτι τέτοιο από το κείμενο. Ίσα ίσα που λέει ότι ούτε ως κόστος για την έκδοση απόδειξης μπορεί να δικαιολογηθεί...
Σημαίνει ότι υπάρχουν ομάδες, π.χ. νέοι, που χρησιμοποιούν τα ταμείο χωρίς να υπάρχει λόγος. Αν εξαιρέσουμε τους ηλικιωμένους, που θεωρητικά δεν έχουν την ικανότητα, όλοι οι άλλοι
χρησιμοποιούν τα ταμεία, για μεταφορές χρημάτων, σε βάρος των υπόλοιπων πελατών που είναι υποχρεωμένοι να χρησιμοποιήσουν τα ταμεία (είτε αυτοί είναι γέροι είτε είναι πελάτες που πρέπει να εκτελέσουν μια εντολή που γίνετε ΜΟΝΟ στα ταμεία). Δεν θα προτιμούσατε να υπάρχουν τόσο μεγάλες ανούσιες ουρές; Τόσο ελεύθερο χρόνο έχετε πια;
Οπότε εσύ πιστεύεις ότι η χρέωση είναι για να αποθαρρύνει τον κόσμο από το να πηγαίνει στα ταμεία;

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 12:47, 11-03-09:

Αφού τα έκανες bold, φαντάζομαι ότι πρόσεξες ότι το πρόβλημα είναι το "ύψος" της προμήθειας και όχι η προμήθεια καθεαυτή. Επίσης μέχρι στιγμής έχουν ακουστεί για προμήθειες ύψους ?1,2 και κάτω (μέχρι και δωρεάν).
Aυτό είναι δικό σου συμπεράσμα. Εγω δεν βλέπω να αναφέρει κάτι για το ύψος.

Τότε πως δικαιολογείς το γεγονός ότι το νερό πουλιέται;
Το νερό παρεχεται από δημόσια υπηρεσία έναντι ευτελούς τιμήματος το οποίο είναι αναγκαίο για τη συντήρηση του δικτυου κλπ κλπ κλπ. Το εμφιαλωμένο νερό μπορεί να "αντικατασταθεί" από το νερό της βρύσης.

lol! Αν οι τράπεζες μόνο δάνειζαν τότε πιο όπλο θα είχαν οι πολίτες να προστατεύονται ατομικά π.χ. από τον πληθωρισμό; Όλοι θα έπρεπε να ήμασταν επενδυτές
?????

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:47, 11-03-09:

Δεν βγαίνει κάτι τέτοιο από το κείμενο. Ίσα ίσα που λέει ότι ούτε ως κόστος για την έκδοση απόδειξης μπορεί να δικαιολογηθεί...
Μα δεν αναφέρετε σε όλες τις προμήθειες αλλά σε αυτές που είναι 1,4? (λογικά και πάνω). Άρα αυτές δεν μπορούν να δικαιολογηθούν ως έξοδα εκτύπωσης απόδειξης.

Οπότε εσύ πιστεύεις ότι η χρέωση είναι για να αποθαρρύνει τον κόσμο από το να πηγαίνει στα ταμεία;
Αν είχα τράπεζα, έτσι θα αντιμετώπιζα τις ουρές εφόσον πρόσφερα ΤΟΣΕΣ εναλλακτικές λύσεις. Αν απαγόρευα αυτές τις πράξεις των ταμείων εκτός από το γεγονός ότι είναι καταχρηστικό, οι γέροι θα αντιμετώπιζαν πολλά προβλήματα.

Εσύ τι θα έκανες, για αντιμετωπίσεις τις ουρές, αν είχες τράπεζα;

?????
Τι δεν κατάλαβες; Για αυτό αποθηκεύουμε τα χρήματα μας στην τράπεζα και όχι κάτω από το μαξιλάρι. Έτσι ώστε να μην χάνετε η αξία τους. Απλοί καθημερινοί κανόνες των οικονομικών

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 11-03-09 στις 12:50. Αιτία: Merge
Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

H Youki έγραψε στις 12:49, 11-03-09:

Μα δεν αναφέρετε σε όλες τις προμήθειες αλλά σε αυτές που είναι 1,4? (λογικά και πάνω). Άρα αυτές δεν μπορούν να δικαιολογηθούν ως έξοδα εκτύπωσης απόδειξης.
Μήπως όταν βγήκε η συγκεκριμένη απόφαση δικαστηρίου οι συγκεκριμένες χρεωσεις ήταν 1,40??

Τι δεν κατάλαβες; Για αυτό αποθηκεύουμε τα χρήματα μας στην τράπεζα και όχι κάτω από το μαξιλάρι. Έτσι ώστε να μην χάνετε η αξία τους. Απλοί καθημερινοί κανόνες των οικονομικών
Σοβαρα??? Όταν δλδ ο πληθωρισμός είναι 3,6% για παράδειγμα και η τράπεζα μου δίνει τόκο στις καταθέσεις μου 1,5-2% ΔΕΝ χανουν τα χρήματα μου την αξία τους? Βρε δεν τα κάνω σαμπάνιες στα μπουζούκια καλύτερα?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 11-03-09 στις 13:27. Αιτία: Merge
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:54, 11-03-09:

Μήπως όταν βγήκε η συγκεκριμένη απόφαση δικαστηρίου οι συγκεκριμένες χρεωσεις ήταν 1,40??
Αν είναι έτσι, που δεν νομίζω αφού αποκλείεται να είναι τόσο κοντόφθαλμοι, τότε για ισχύει η απόφαση πρέπει να βγει συμπλήρωμα. Οι νόμοι/αποφάσεις κτλ ερμηνεύονται όπως είναι και όχι όπως θα έπρεπε να είναι με βάση τα νέα δεδομένα. Για αυτό εξάλλου υπάρχουν τόσα προβλήματα στην Ελληνική νομοθεσία και θεωρείτε "κακής ποιότητας".

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:57, 11-03-09:

Για ποιο λογο ακριβως εχουμε τα χρηματα μας στην τραπεζα?
Ειλικρινα δεν καταλαβα Δια!

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:57, 11-03-09:

Σοβαρα??? Όταν δλδ ο πληθωρισμός είναι 3,6% για παράδειγμα και η τράπεζα μου δίνει τόκο στις καταθέσεις μου 1,5-2% ΔΕΝ χανουν τα χρήματα μου την αξία τους? Βρε δεν τα κάνω σαμπάνιες στα μπουζούκια καλύτερα?

Δεν χάνουν όλοι την αξία που θα έχαναν αν τα είχες κάτω από το μαξιλάρι.
Και στην τελική οι λογαριασμοί που αναφέρεις είναι για τις καθημερινές κινήσεις μας. Υπάρχουν και οι προθεσμιακοί ή οι αποταμιευτικοί. με επιτόκια τουλάχιστον τα διπλάσια

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

H Youki έγραψε στις 12:58, 11-03-09:

Αν είναι έτσι, που δεν νομίζω αφού αποκλείεται να είναι τόσο κοντόφθαλμοι, τότε για ισχύει η απόφαση πρέπει να βγει συμπλήρωμα. Οι νόμοι/αποφάσεις κτλ ερμηνεύονται όπως είναι και όχι όπως θα έπρεπε να είναι με βάση τα νέα δεδομένα. Για αυτό εξάλλου υπάρχουν τόσα προβλήματα στην Ελληνική νομοθεσία και θεωρείτε "κακής ποιότητας".
Μιλάμε για Δικαστική απόφαση. Οι δικαστικές αποφάσεις βγαίνουν για συγκεκριμένες υποθέσεις. Αν τότε ήταν τόσο η προμήθεια βγήκε για αυτό το ποσό. Δεν νομίζω ότι μπορεί να συμπεριλάβει και κάτι άλλο.
Ας μας επιβεβαιώσει και το καγίρι βεβαια.

Δεν χάνουν όλοι την αξία που θα έχαναν αν τα είχες κάτω από το μαξιλάρι. Και στην τελική οι λογαριασμοί που αναφέρεις είναι για τις καθημερινές κινήσεις μας. Υπάρχουν και οι προθεσμιακοί ή οι αποταμιευτικοί. με επιτόκια τουλάχιστον τα διπλάσια
Χάνουν την αξία που ΔΕΝ θα έχαναν αν τελικά τα χρησιμοποιούσα για να καλυψω τις αναγκες μου (παρούσες και μελλοντικές).
Και στην τελική οι προθεσμιακοί λογαριασμοί είναι για ένα ποσό (συνήθως αρκετά μεγάλο) και πάνω και όχι για τα ποσά τα οποία έχω υπόψην μου εγώ ως μια ταπεινή πλην τίμια μισθωτή υπάλληλος.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους