Εργοθεραπεία

ippei

Νεοφερμένος

Η ippei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
οταν καποιο ατομο (ψυχικα αρρωστο) εργαζεται και δικαουται ενα χρηματικο ποσο μηνιαιως και δεν το παιρνει 4 χρονια τωρα.
οταν ο ασθενεις αυτος δεν εχει εισοδηματα για τα προσωπικα του εξοδα.
οταν καθε μερα φευγει στις 6 το πρωι και επιστρεφει σπιτι του 3 το μεσημερι.
οταν βγαινει βολτα στην πλατεια και καθεται σ ενα παγκακι γιατι δεν εχει χρηματα για καφε.
η εργοθεραπεια τον βοηθα στην αναρρωση του?
ποιο το νοημα της εργοθεραπειας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
οταν καποιο ατομο (ψυχικα αρρωστο) εργαζεται και δικαουται ενα χρηματικο ποσο μηνιαιως και δεν το παιρνει 4 χρονια τωρα.
οταν ο ασθενεις αυτος δεν εχει εισοδηματα για τα προσωπικα του εξοδα.
οταν καθε μερα φευγει στις 6 το πρωι και επιστρεφει σπιτι του 3 το μεσημερι.
οταν βγαινει βολτα στην πλατεια και καθεται σ ενα παγκακι γιατι δεν εχει χρηματα για καφε.
η εργοθεραπεια τον βοηθα στην αναρρωση του?
ποιο το νοημα της εργοθεραπειας?
Λυπάμαι πολύ αλλά αυτό μόνο εργοθεραπεία δεν είναι.
Αυτό είναι στυγνή εκμετάλευση γιά να μην το χαρακτηρίσω αλλιώς.
Δεν γράφω περισσότερα γιατί απ'τη στιγμή που το διάβασα έχω εξοργιστεί και θα παρεκτραπώ πολύ άσχημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ερώτημα 1ο ) Μιλάμε για μια υποθετική περίπτωση ?
Ερώτημα 2ο ) Γιατί δεν παίρνει το επίδομα , λόγω γραφειοκρατίας ή γιατί δεν πληρεί για την επιτροπή τα κριτήρια ?

Ας ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα η εργοθεραπεία είναι ειδικότητα συμπληρωματική θα έλεγα της ψυχολογίας όπως βέβαια και της λογοθεραπείας .
Όταν στην καθομιλουμένη λέμε : " κάνω εργοθεραπεία " , δλδ δουλεύουμε μέχρι τις 10 το βράδυ ,το λέμε εννοώντας ότι δουλεύω για να μη σκέφτομαι ή για να μην είμαι σπίτι μου και έρχομαι αντιμέτωπος με ενδοοικογενειακά προβλήματα κλπ.
Όταν όμως μιλάμε ουσιαστικά για εργοθεραπεία μιλάμε για μια ειδικότητα που δεν πάει τα άτομα που την χρειάζονται στο εργοστάσιο 8 – 4 ας πούμε αλλά κάνει όλα αυτά που θα βρεις εδώ : https://www.noesi.gr/node/823


Τώρα αφού ξεκαθαρίσαμε τα βασικά πες μας τι ακριβώς συμβαίνει για να σου πούμε τη γνώμη μας .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pocaxontas23

Νεοφερμένος

Η pocaxontas23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Να ρωτησω εγώ κάτι? Αν ξέρετε... κατά ποσο επαγγελματική αποκατάσταση έχει το τει της εργοθεραπείας? το σκέφτομαι πάρα πολύ να το βάλω πρώτη μου επιλογή αλλά δεν ξέρω...:/: τρέλαίνομαι για τα επαγγέλματα της ειδικης αγωγης απλα το παιδαγωγικο ειικής έχει να κάνει μονο με παιδιά κι εγώ δεν τα έχω και τρελή αγαπη :eek: χαχαχ νόμιζω οτι το συγκεκριμένο τει είναι πολύ ενδιεφερον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Να ρωτησω εγώ κάτι? Αν ξέρετε... κατά ποσο επαγγελματική αποκατάσταση έχει το τει της εργοθεραπείας? το σκέφτομαι πάρα πολύ να το βάλω πρώτη μου επιλογή αλλά δεν ξέρω...:/: τρέλαίνομαι για τα επαγγέλματα της ειδικης αγωγης απλα το παιδαγωγικο ειικής έχει να κάνει μονο με παιδιά κι εγώ δεν τα έχω και τρελή αγαπη :eek: χαχαχ νόμιζω οτι το συγκεκριμένο τει είναι πολύ ενδιεφερον!

Με τα 1000 βάλτο! Οι εργοθεραπευτές έχουν την καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση από όλους τους επαγγελματίες του χώρου (ψυχολόγους, λογοθεραπευτές, ειδικούς παιδαγωγούς, κοινωνικούς λειτουργούς). Βασικό είναι ότι υπάρχει μόνο το τμήμα του ΤΕΙ Αθηνών, σε αντίθεση με τους υπόλοιπους κλάδους που υπάρχουν περισσότερες διεξόδοι (αν και από του χρόνου νομίζω θα ξεκινήσει και άλλο τμήμα στην Βόρειο Ελλάδα). Επίσης, είναι κλάδος που δύσκολα "επικαλύπτεται" από άλλους (ας πούμε πολλοί ψυχολόγοι κάνουν κάποιο σεμινάριο και δηλώνουν ειδικοί παιδαγωγοί χωρίς να έχουν παιδαγωγική κατάρτιση. Δεν μπορούν όμως να κάνουν το ίδιο και με τους εργοθεραπευτές, οι οποίοι έχουν "εξασφαλίσει" καλύτερα τα επαγγελματικά τους δικαιώματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pocaxontas23

Νεοφερμένος

Η pocaxontas23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αλήθεια? καλα νέα δηλαδή! Μα γιατί να γίνει του χρόνου ρε :( κι εγω απο θεσσ είμαι και θα πρέπει να παω αθήνα για τη σχολη.. αλλα αφου τα σπαει και από επαγγελματική αποκατάσταση σίγοθρα θα τη δηλ΄ωσω.. σε ευχαριστω πολύ!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Και γωωω θα τη δηλώσω.
Βέβαια, έχω μια φοβία στο θέμα της "δουλειάς" και με τα άτομα που πρόκειται να αντιμετωπίσεις .
Πρέπει να δουλεύεις με ανθρώπους που έχουν διάφορα σωματικά προβλήματα or whatever. και δε ξέρω αν μπορώ να είμαι τόσο "δυνατή" ώστε να κάνω ό,τι χρειάζεται. Παίζει να με πιάνουν και τα κλάματα με τέτοια, αλλά οκ η σκέψη ότι βοηθάς αυτά τα άτομα μ' αρέσει πάααααρα πολύ, και γενικά όλο αυτό το "δέσιμο" με τον άλλον, γι' αυτό και μ' αρέσει σαν επάγγελμα, αλλά ναι, δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω στη πράξη. Είναι και λίγο ψυχοφθόρο ξέρω γω.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Κορίτσια, αν εν γένει είστε ευαίσθητες και σας στενοχωρεί η επαφή με ΑμεΑ σκεφτείτε το καλά. Δεν υπάρχει χειρότερο από το να αντιληφθεί κάποιος άνθρωπος με ιδιαιτερότητες ότι προκαλεί οίκτο και στενοχώρια στους άλλους. Δηλ. κάτι σκηνικά που έχω δει ή ακούσει, με δασκάλους και λοιπά που βλέπουν το χ παιδάκι κι αρχίζουν να κλαίνε πραγματικά με τρελαίνουν. Και στην εργοθεραπεία παίζει πολύ ο αυτισμός, αλλά και τα κινητικά, η εγκεφαλική παράλυση, οι παραπληγίες. Να είστε προετοιμασμένες! Προσωπικά, ως ειδική παιδαγωγός και παιγνιοθεραπεύτρια, παρακολουθώ κάποια σεμινάρια εργοθεραπείας για να παίρνω κάποιες τεχνικές και αγαπώ ιδιαίτερα τον κλάδο. Νομίζω ότι είναι από τα καλύτερα επαγγέλματα, οπότε πιθανώς να μην είμαι αντικειμενική συμβουλάτορας. Αλλά αν το αντέχετε θα περάσετε καλά και θα πάρετε μεγάλη ηθική ικανοποίηση βοηθώντας άτομα που έχουν ανάγκη και βλέποντας βήμα-βήμα την πρόοδό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pocaxontas23

Νεοφερμένος

Η pocaxontas23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
αυτη ακριβως την ηθικη ικανοποιηση θελω! με τρελαινει αυτη η δουλεια οσο δυσκολη και να ναι...το να προσφερεις χαρα σε ενα τετοιο ατομο η ακομα και παιδι ειναι τοσο ομορφο! ανκαι δν ξερω κατα ποσο ευκολη ειναι η σχολη με ενθουσιαζει παντως:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top