Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,708 μηνύματα σε 74,626 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αναρχικοί και χούλιγκανς

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nessa NetMonster
H Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H Nessa NetMonster έγραψε στις 10:35, 01-12-05:

Mario: Μπερδεύεις τους hooligan με τους αναρχικούς. Άδικο Χουλιγκανισμοί γίνονται και στα γήπεδα, και από αναρχικές ομάδες ενίοτε, αλλά μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 10:36, 01-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster
Giostau: Έστω και από τη λάθος πάντα, έρχεστε στα λόγια μας: η πατριαρχία είναι άδικη και ο φεμινισμός δίκαιος.
Λάθος!
Ξαναδιάβασε το disclaimer!!!!

...Το ότι το δημοσιεύω δεν σημαίνει ότι το ασπάζομαι κιόλας... απλά το βρήκα ιδιεταιρα ευρηματικό και χιουμοριστικό και θέλησα να το μοιραστώ μαζί σας...
άλλο το βρίσκω αστείο και εύθυμο άλλο συμφωνώ με την άποψη που εκφράζει...

ΥΓ>πάαααααλι για οφ-τόπικ θα τρέχω....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 11:16, 01-12-05:

Mario: Μπερδεύεις τους hooligan με τους αναρχικούς. Άδικο Χουλιγκανισμοί γίνονται και στα γήπεδα, και από αναρχικές ομάδες ενίοτε, αλλά μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι...
Μεγιά το off-topic!!!
Γιατί δεν κατάλαβα υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ αναρχικού που σπάει τα πάντα και καίει Ελληνικές σημαίες και χούλιγκαν που δεν κάει απλά σημαίες?
Σιγά την διαφορά, μην ακούω τώρα για ιδεολογία καταπίεση κτλ, όποιος δουλεύει τα φέρνει βόλτα δύσκολα με το να τους καις το αμάξι όμως δεν τον βοηθάς!

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H Nessa NetMonster έγραψε στις 11:22, 01-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis
Μεγιά το off-topic!!!
Γιατί δεν κατάλαβα υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ αναρχικού που σπάει τα πάντα και καίει Ελληνικές σημαίες και χούλιγκαν που δεν κάει απλά σημαίες?
Σιγά την διαφορά, μην ακούω τώρα για ιδεολογία καταπίεση κτλ, όποιος δουλεύει τα φέρνει βόλτα δύσκολα με το να τους καις το αμάξι όμως δεν τον βοηθάς!
Το θέμα είναι ότι δεν κάνουν όλοι οι αναρχικοί χουλιγκανισμούς. Έχουν που έχουν τη ρετσινιά, μην τους φορτώνουμε και αυτά που γίνονται στα γήπεδα!

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 11:55, 01-12-05:

Το θέμα είναι ότι δεν κάνουν όλοι οι αναρχικοί χουλιγκανισμούς. Έχουν που έχουν τη ρετσινιά, μην τους φορτώνουμε και αυτά που γίνονται στα γήπεδα!
Οι αναρχικοί έχουν δική τους ρετσινιά ούτως η άλλως οπότε είναι αρκετά light η ρετσινιά του γηπέδου. Τώρα πως γίνεται να θέλεις να λέγεσε αναρχικός και να μην συμμετέχεις σε επισόδια θα ήθελα κάποιος να μου το εξηγήσει.

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster έγραψε στις 12:46, 01-12-05:

Οι αναρχικοί έχουν δική τους ρετσινιά ούτως η άλλως οπότε είναι αρκετά light η ρετσινιά του γηπέδου.
Δηλαδή επειδή είναι αδικημένοι δε σε πειράζει να αδικηθούν κι άλλο;
Τώρα πως γίνεται να θέλεις να λέγεσε αναρχικός και να μην συμμετέχεις σε επισόδια θα ήθελα κάποιος να μου το εξηγήσει.
Γιατί, από πότε πρέπει να είσαι χούλιγκαν για να είσαι αναρχικός;

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 13:16, 01-12-05:

Δηλαδή επειδή είναι αδικημένοι δε σε πειράζει να αδικηθούν κι άλλο;Γιατί, από πότε πρέπει να είσαι χούλιγκαν για να είσαι αναρχικός;
Αδικημένοι οι αναρχικοί?????? Που οι ζημιές που κάνουν κάθε τρεις και λίγο είναι αρκετών χιλιάδων ευρω? Τι είναι αυτά που λές ρε nessa πλάκα κάνεις? Τι να πεί δηλαδή ο κάτοικος των εξαρχίων που βλέπει το αμάξι που πληρώνει μια ζωή να καίγεται γιατί κάποιος "αδικημένος" την έχει δει ιδεαλιστής.
Την επανάσταση σου δεν την κάνεις καταστρέφοντας την περουσιά του άλλου. Αν είναι έτσι να αρχίσουμε να καίμε ότι βρούμε μπροστά μας. Ποιά είναι τα πιστεύω τους που "μάχονται" κάθε φορα΄μπορείς να μου πεις? Και ποιός δίνει το δικαίωμα να καταστρέφουν ξένη περουσιά.
Οι αναρχικοί είναι αδικημένοι όσο η Χρυσή αυγή προστατεύει τους μετανάστες

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster έγραψε στις 13:23, 01-12-05:

Αδικημένοι οι αναρχικοί?????? Που οι ζημιές που κάνουν κάθε τρεις και λίγο είναι αρκετών χιλιάδων ευρω? Τι είναι αυτά που λές ρε nessa πλάκα κάνεις? Τι να πεί δηλαδή ο κάτοικος των εξαρχίων που βλέπει το αμάξι που πληρώνει μια ζωή να καίγεται γιατί κάποιος "αδικημένος" την έχει δει ιδεαλιστής.
Την επανάσταση σου δεν την κάνεις καταστρέφοντας την περουσιά του άλλου. Αν είναι έτσι να αρχίσουμε να καίμε ότι βρούμε μπροστά μας. Ποιά είναι τα πιστεύω τους που "μάχονται" κάθε φορα΄μπορείς να μου πεις? Και ποιός δίνει το δικαίωμα να καταστρέφουν ξένη περουσιά.
ΠΟΙΟΣ καταστρέφει ξένη περιουσία αγόρι μου; Λίγες ομάδες αναρχικών που δίνουν το κακό όνομα στους υπόλοιπους. Να η αδικία. Είπα εγώ ότι αδικούνται αυτοί που προκαλούν καταστροφές; Οι υπόλοιποι αναρχικοί αδικούνται εξαιτίας τους.

Διάβαζε πρώτα καλά τι γράφω πριν τα πάρεις μαζί μου.
Οι αναρχικοί είναι αδικημένοι όσο η Χρυσή αυγή προστατεύει τους μετανάστες
Καλά, αυτό ήταν εντελώς ξεκάρφωτο.

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 13:37, 01-12-05:

ΠΟΙΟΣ καταστρέφει ξένη περιουσία αγόρι μου; Λίγες ομάδες αναρχικών που δίνουν το κακό όνομα στους υπόλοιπους. Να η αδικία. Είπα εγώ ότι αδικούνται αυτοί που προκαλούν καταστροφές; Οι υπόλοιποι αναρχικοί αδικούνται εξαιτίας τους.

Διάβαζε πρώτα καλά τι γράφω πριν τα πάρεις μαζί μου.Καλά, αυτό ήταν εντελώς ξεκάρφωτο.
Μαζί σου δεν έχω λόγο να τα πάρω!
Όταν οι λίγες ομάδες αναρχικών τα κάνουν λαμπόγιαλο που είναι οι υπόλοιποι αναρχικοί να κάνουν κάτι?
Γιατί δεν αποκλείετε αυτές τις ομάδες?
Εμείς πρέπει απο μόνοι μας να σκεφτούμε ότι αχ μωρέ δεν φταίνε όλοι οι αναρχικοί αλλα κάποιοι?.
Αυτό με την Χρυσή Αυγή είναι ειρωνία ρε nessa ότι όσο οι αναρχικοί είναι αδικιμένοι τόσο η Χρυσή Αυγή προστατεύει τους μετανάστες. Κάτι σαν να λέμε τα πυρινικά είναι ακίνδυνα κτλ.
Στην τελική όταν οι μικρές ομάδες σας τα σπάνε οι υπόλοιποι δεν βγαίνετε να τους ξεμπροστιάσετε η να ξεχωρίσετε την θέση σας είτε γιατι΄σας βολέυει είτε γιατί δεν σας νοιάζει οπότε συνένοχοι είσαστε

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster έγραψε στις 13:53, 01-12-05:

ΟΚ καταρχάς δεν ανήκω στους αναρχικούς.
Όταν οι λίγες ομάδες αναρχικών τα κάνουν λαμπόγιαλο που είναι οι υπόλοιποι αναρχικοί να κάνουν κάτι?
Τι να κάνουν δηλαδή; Αυτοί θεωρούν ότι μεγαλύτερος εχθρός τους είναι το σύστημα και όχι οι άλλες αναρχικές οργανώσεις, με τις οποίες έχουν και κάποια κοινά ιδεολογικά στοιχεία. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν πλακώνονται μεταξύ τους. Χαμός γίνεται! Απλά αυτά δεν ακούγονται επειδή είναι στο περιθώριο και δεν το ψάχνει κανένας. Πες μου τώρα ότι έψαξες να βρεις πώς διαχωρίζονται ιδεολογικά οι διάφοροι αναρχικοί και δεν τα κατάφερες...

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 14:08, 01-12-05:

Δηλαδή δεν κάνουν κάτι, γιατί αν αντιταχθουν στους τα-σπάω-όλα υπόλοιπους αναρχικούς, θα είναι σαν να συμφωνούν με το σύστημα?

Τους καημένους. Μπρος γκρεμός και πισω ρέμα.....

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 14:11, 01-12-05:

ΟΚ καταρχάς δεν ανήκω στους αναρχικούς.Τι να κάνουν δηλαδή; Αυτοί θεωρούν ότι μεγαλύτερος εχθρός τους είναι το σύστημα και όχι οι άλλες αναρχικές οργανώσεις, με τις οποίες έχουν και κάποια κοινά ιδεολογικά στοιχεία. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν πλακώνονται μεταξύ τους. Χαμός γίνεται! Απλά αυτά δεν ακούγονται επειδή είναι στο περιθώριο και δεν το ψάχνει κανένας. Πες μου τώρα ότι έψαξες να βρεις πώς διαχωρίζονται ιδεολογικά οι διάφοροι αναρχικοί και δεν τα κατάφερες...
Δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι αναρχικοί γιατί η εικόνα που βγάζουν προς τα έξω είναι παρακμιακή. Εγώ θα κάτσω να ψάξω γιατί είναι στο περιθώριο οι αναρχικοί? Ειλικρινά έχω καλύτερα πράγματα να κάνω.
Ας βρούνε καμιά δουλιά πρώτα και να συμμετέχουν στην κοινονία και μετά ας αρχίσουν να διεκδικούν πράγματα που δεν τους ανοίκουν

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 14:23, 01-12-05:

δλδ, τι ακριβώς μπορουν να κάνουν οι αναρχικοί για να μην κιληδώνουν οι "αναρχικοί" το όνομά τους;

ψ. διαβάστε τον αναρχικό των δύο κόσμων (παίζει και να έσφαξα τον τίτλο, έχει περάσει καιρός )

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 14:32, 01-12-05:

καλά το έγραψες...

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 15:05, 01-12-05:

Bρε βρε καινουργιο split;;;;
Ξεκινησε απο το αστειο κειμενο που ποσταρα στα ανεκδοτα;
Εαν ναι τοτε nessa χρυσο μου κααααααααααααααατω κατω γραφω οτι το εχω αντιγραψει απο τον "paparazzi".
Εαν δεν ξερεις ποιος ειναι αυτος κριμα.
Μοναδικος στο ειδος του να καυτηριαζει οτι γινεται στο Ελληνικο ποδοσφαιρο.
Οποτε εγω δεν μπερδεψα τιποτα αφου οπως ειπα μετεφερα ενα ετοιμο κειμενο.
(Αν και δεν θυμαμαι που υπηρχε η λεξη "αναρχικος"....)
Μετα,hooligans ειναι αυτοι που κανουν τα εκτρωπα με λαβαρο την σημαια της ομαδας.(Και σπανε,καταστρεφουν κτλ κτλ)
Αναρχικοι ποιοι ειναι;
Θελουμε να μιλησουμε θεωρητικα;
Χαρηκα τοτε!
Εγω δεν εχω δει κανεναν αναρχικο ο οποιος να πιστευει στην ιδεα της "αναρχιας" οπως την ειχε πει ο Μαρξ-Προυντον π.χ. και να κινηται με "πολιτισμενο" τροπο.
Εγω βλεπω μονο κατι ατομα τα οποια σε καθε πορεια πανε απο την αρχη οχι πια με κουκουλες αλλα με κρανη για μεγαλυερη προστασια.Απο τι να προστατευτουν;
Ετσι ξαφνικα μπας και αρχισουν τα MAT και χτυπανε;
Ιδεολογια εχουν ολοι.
το θεμα ειναι πως περνας αυτη την ιδεολογια προς τα εξω.
Πανε κοντρα στο συστημα!
Μιακαι ως γνωστον ο αναρχικος ειναι οπαδος του αναρχισμου, δηλαδη αρνουνται τον καταναγκασμο του ατομου σε καθε εξουσια!
Καλα κανουν!Εγω μαζι τους!
Το μαγαζι μου, το αυτοκινητο μου και η περιουσια μου τι σκατα τους εφταιξε;
Και οχι δεν ειναι ολοι οι αναρχικοι ετσι.
τι να το κανω εγω ομως οταν η πλειοψηφια εχει χασει τον μπουσουλα;
Ξερεις ποσους αναρχικους ειχα γνωρισει που δεν ηξεραν κανα τον λογο που εσπαγαν;
Οποτε για να επανελθω στο αρχικο του θεματος, δεν εβαλα κανεναν στο ιδιο τσουβαλι με κανεναν αλλο.
Τι ειναι ο χουλιγκαν και τι ειναι ο αναρχικος ξερω πολυ καλα.
τωρα απο εκει και περα εαν με καποιο τροπο εθιξα καποιον αναρχικο ο οποιος δεν λειτουργει οπως πιο πανω συγγνωμη και καλη ζωη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 01-12-05 στις 15:21.
Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 18:31, 01-12-05:

Noμίζω πως κολάμε στις λέξεις και χάνουμε την ουσία προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου έναν όλοι αυτοί οι ανεγκέφαλοι που σπάνε και καίνε περιουσίες για την πλάκα τους (γιατί μονό για αυτό το κάνουν) λέγοντε αναρχικοί, χούλιγκανς ή οτιδοίποτε άλλο. Όυτε θα μπω σε ιδεολογικούς προβληματισμούς για το πόσο "πραγματικά" αναρχικοί είναι. Όσοι πιστεύουν στο σύστημα του αναρχισμού ξέρουν να το υποστηρίξουν αν χρειαστεί χωρίς τέτοιου τύπου συμπεριφορές. Όλοι οι υπόλοιποι είναι απλοί καραγκιόζηδες...δυστυχώς για τους άλλους έχει επικρατήσει ο όρος "αναρχικοί" και τους έχει πάρει η μπάλα...

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 18:36, 01-12-05:

Για τους hooligans εχει επικρατισει ο ορος "αναρχικοι" για τον απλο λογο οτι οι αναρχικοι επιδιδονται με καθε ευκαιρια σε πραξεις hooligan-ισμου.
Ενα κοινο στοιχειο εχουν ολοι οι Hooligans και μα μεγαλη μεριδα των αναρχικων (δεν λεω ολοι μπας και αδικησω κανεναν ιδεολογο που μπορει να υπαρχει) και αυτο ειναι ο βανδαλισμος.

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster έγραψε στις 19:56, 01-12-05:

Δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι αναρχικοί γιατί η εικόνα που βγάζουν προς τα έξω είναι παρακμιακή. Εγώ θα κάτσω να ψάξω γιατί είναι στο περιθώριο οι αναρχικοί?
Δε σου είπα να ψάξεις γιατί είναι στο περιθώριο. Δεν πρέπει όμως να μάθεις τι είναι η κάθε οργάνωση, σε τι πιστεύει και πώς δρα πριν τους βάλεις όλους στην ίδια μοίρα; Εσύ (και ο κάθε Γιάννης) δεν το κάνεις, επειδή είναι "περιθώριο".

Ας βρούνε καμιά δουλιά πρώτα και να συμμετέχουν στην κοινονία και μετά ας αρχίσουν να διεκδικούν πράγματα που δεν τους ανοίκουν
Ποιος σου είπε ότι δεν έχουν δουλειά; Μάλιστα πολλοί έχουν και πολιτική δράση στους χώρους εργασίας τους (αναρχοσυνδικαλιστές).

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 01:19, 02-12-05:

Ας βρούνε καμιά δουλειά πρώτα και να συμμετέχουν στην κοινωνία
σε αυτό διαφωνώ γιάννη... κατά τη γνώμη μου κανένας άνθρωπος δεν είναι υποχρεωμένος να ασπαστεί την "κοινωνία" ως έχει. δικαίωμα του καθενός να ακολουθήσει τη δική του πορεία, εγώ δε θα τον κατακρίνω . άμα σου σπάσει το αμάξι, το συζητάμε .

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 01:49, 02-12-05:

(αναρχοσυνδικαλιστές).
Ποιός εφηύρε τον όρο;;

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 09:56, 02-12-05:

Παιδιά ο όρος αναρχικός δεν δηλώνει κάτι το κακό. Είναι μια ιδεολογία σαν όλες τις άλλες, μέσα στα πλαίσια της οποίας απλά δεν δέχεσαι ότι υπάρχουν κάποιοι θεσμοί οι οποίοι θα πρέπει να σου πουν πως θα ζήσεις και τι θα είσαι. Είσαι απλά άνθρωπος και τίποτα πέρα από αυτό. Ούτε Έλληνας, ούτε Ευρωπαίος, ούτε δημότης Καβάλας κτλ..

Το αν οι αναρχικοί έχουν κακή φήμη νομίζω οφείλεται στο γεγονός πως πολλοί που δηλώνουν αναρχικοί είναι νέοι σε ηλικία και βράζει το αίμα τους με αποτέλεσμα να κάνουν επεισόδια.

Δυστυχώς είναι ακόμη μια περίπτωση που οι οπαδοί μιας ιδεολογίας παρεκτρέπονται από την κεντρική ιδέα της και βρίσκουν "άλλου είδους ασχολίες" (βλ. κομμουνιστές στη ΕΣΣΔ που σκότωναν όσους ήταν κάποτε πλούσιοι, βλ. κόμματα χωρίς σαφείς ιδεολογίες πλέον, βλ. "χριστιανικές" οργανώσεις που έχουν καταντήσει εθνικιστικές)

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 12:13, 02-12-05:

Καλή μου Νέσσα, αν και ασπάζομαι τις απόψεις μου, εδώ διαφωνώ κάθετα. Είμαι υποχρεωμένη να κάτσω να ασχοληθώ με το κάθε τσογλάνι που δεν έχει καν το θάρρος της γνώμης του (διαφορετικά θα κυκλοφορούσε χωρίς κουκούλα, κράνος, μαντήλι κ.λ.π.) που μου έσπασε-έκαψε-διέλυσε το αυτοκινητάκι μου? Θα μπω εγώ στη διαδικασία να αναλύσω την ιδεολογία του μπας και του δώσω ελαφρυντικά ή μπας και του πω μπράβο στο τέλος? Καλώς ή κακώς (καλώς κατά τη γνώμη μου) για να μπορέσουμε να επιβιώσουμε σ'αυτή τη ζούγκλα που ζούμε, θα πρέπει να υπακούμε σε κάποιους κανόνες που ονομάζονται νόμοι. Όσοι τους παραβαίνουν θα πρέπει να υποστούν τις συνέπειες/κυρώσεις, είτε μας αρέσει είτε όχι, γιατί διαφορετικά θα πρέπει από το πρωί που ξυπνάμε αντί για τσάντα να φοράμε το ημι-αυτόματο και να σκοτώνουμε όποιον μας χαλάει τη ζαχαρένια μας...

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster έγραψε στις 14:37, 02-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Καλή μου Νέσσα, αν και ασπάζομαι τις απόψεις μου, εδώ διαφωνώ κάθετα. Είμαι υποχρεωμένη να κάτσω να ασχοληθώ με το κάθε τσογλάνι που δεν έχει καν το θάρρος της γνώμης του (διαφορετικά θα κυκλοφορούσε χωρίς κουκούλα, κράνος, μαντήλι κ.λ.π.) που μου έσπασε-έκαψε-διέλυσε το αυτοκινητάκι μου? Θα μπω εγώ στη διαδικασία να αναλύσω την ιδεολογία του μπας και του δώσω ελαφρυντικά ή μπας και του πω μπράβο στο τέλος? Καλώς ή κακώς (καλώς κατά τη γνώμη μου) για να μπορέσουμε να επιβιώσουμε σ'αυτή τη ζούγκλα που ζούμε, θα πρέπει να υπακούμε σε κάποιους κανόνες που ονομάζονται νόμοι. Όσοι τους παραβαίνουν θα πρέπει να υποστούν τις συνέπειες/κυρώσεις, είτε μας αρέσει είτε όχι, γιατί διαφορετικά θα πρέπει από το πρωί που ξυπνάμε αντί για τσάντα να φοράμε το ημι-αυτόματο και να σκοτώνουμε όποιον μας χαλάει τη ζαχαρένια μας...

Ρε παιδιά διαβάζετε τι γράφω!

Δεν είπα να κάτσετε να δικαιολογήσετε τους χούλιγκανς. Για τις αναρχικές οργανώσεις και την ιδεολογία τους λέω. Επιτέλους, άλλο αναρχικός κι άλλο χούλιγκαν! Δεν είναι ταυτόσημα αυτά τα δύο. Εδώ υπάρχουν αναρχικοί που είναι ειρηνιστές και κατά της βίας! Αυτοί κι αν αδικούνται!

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 14:46, 02-12-05:

Δεν είπα να κάτσετε να δικαιολογήσετε τους χούλιγκανς. Για τις αναρχικές οργανώσεις και την ιδεολογία τους λέω. Επιτέλους, άλλο αναρχικός κι άλλο χούλιγκαν! Δεν είναι ταυτόσημα αυτά τα δύο. Εδώ υπάρχουν αναρχικοί που είναι ειρηνιστές και κατά της βίας! Αυτοί κι αν αδικούνται!
Μα ούτε και η crazyhelen δεν μιλάει για χούλιγκαν. Το τσογλάνι που λέει είναι ο αναρχικός. Γιατί όταν γράφεις για τους αναρχικούς τους βγάζεις έξω απο τα επεισόδια? Σε λίγο θα τους δώσουμε και συνχωροχάρτι. Οι χούλιγκαν τουλάχιστον αντιμετωπίζουν την αστυνομιά. Οι αναρχικοί κρίβονται μια ζωή σαν της κοτούλες είτε μέσα στο πλήθος είτε μέσα σε πανεπηστήμια σπουδαία κότσια ανα είχαν τα αρχ**** ας πήγεναν πρόσωπο με πρόσωπο με τα ΜΑΤ να δούμε την μαγκιά τους. Και πολύ αξία έχουμε δώσει σε μερικά τσογλάνια που ένα ηλίθιο κράτος δεν μπορεί να μαντρώσει. Αν υπάρχουν και ειρηνιστές αναρχικοί ας μας δηλώσουν το παρόν. Απο την στιγμή που δεν κάνουν κάτι τέτοιο όμως για εμένα είναι όλοι το ίδιο.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 14:59, 02-12-05:

Οι χουλιγκανς δεν ειναι -αναγκαστικα- αναρχικοι.
Ο "χουλιγκαν"=νεαρό άτομο που ανήκει σε περιθωριακές ομάδες και που αντιδρά οργανωμένα με βιαιότητα και προκλητικότητα.Κυριως (οχι μονο ομως) σε χωρους αθλητικων συναντησεων.
Αυτος ειναι ο χουλιγκαν!
Οι αναρχικοι ειναι ουσιαστικα ατομα τα οποια ανηκουν σε καποιο ομαδα με καποια ιδεολογια.
Το ειπαμε!
Παμε παρακατω!
Απο την στιγμη ομως που ενας αναρχικος προβει σε πραξεις βανδαλισμου με προφαση τις ιδεολογιες του τοτε αυτος μπορει να χαρακτηριστει και σαν χουλιγκαν!
Δεν ειναι ταυτοσημα αλλα βλεπεις οτι καλλιστα μπορει ενας αναρχικος να χαρακτηριστει χουλιγκαν μεσα απο τις πραξεις του.
Ειρηνιστες αναρχικοι;;;
Τους βλεπω καθε μερα!
Γιατι δεν εχουν δωσει ποτε το παρων αυτοι οι ειρηνιστες;
Γιατι δεν βγαινουν να μιλησουν και αφηνουν ολους αυτους τους "κακους" αναρχικους να αμαυρωνουν την "παραταξη" τους και την ιδεολογια τους;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 02-12-05 στις 15:01.
Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster έγραψε στις 15:06, 02-12-05:

Πού να βγούνε και να μιλήσουν; Γιατί, σε σπηλιές κρύβονται;

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 17:22, 02-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Μario
Οι χουλιγκανς δεν ειναι -αναγκαστικα- αναρχικοι.
Ο "χουλιγκαν"=νεαρό άτομο που ανήκει σε περιθωριακές ομάδες και που αντιδρά οργανωμένα με βιαιότητα και προκλητικότητα.Κυριως (οχι μονο ομως) σε χωρους αθλητικων συναντησεων.
Αυτος ειναι ο χουλιγκαν!
Οι αναρχικοι ειναι ουσιαστικα ατομα τα οποια ανηκουν σε καποιο ομαδα με καποια ιδεολογια.
Το ειπαμε!
Παμε παρακατω!
Απο την στιγμη ομως που ενας αναρχικος προβει σε πραξεις βανδαλισμου με προφαση τις ιδεολογιες του τοτε αυτος μπορει να χαρακτηριστει και σαν χουλιγκαν!
Δεν ειναι ταυτοσημα αλλα βλεπεις οτι καλλιστα μπορει ενας αναρχικος να χαρακτηριστει χουλιγκαν μεσα απο τις πραξεις του.
Ειρηνιστες αναρχικοι;;;
Τους βλεπω καθε μερα!
Γιατι δεν εχουν δωσει ποτε το παρων αυτοι οι ειρηνιστες;
Γιατι δεν βγαινουν να μιλησουν και αφηνουν ολους αυτους τους "κακους" αναρχικους να αμαυρωνουν την "παραταξη" τους και την ιδεολογια τους;
Με κάλυψες πλήρως Mario!

Στον Χούλιγκαν δεν υπάρχει πολιτική ιδεολογία, όπως στον αναρχικό! Το θέμα είναι οτι στην Ελλάδα έχουμε μπερδέψει πάρα πολύ τις έννοιες και τις λέξεις...
Εδώ πιστεύω οτι δεν υπάρχουν αναρχικοί που να έχουν την ιδεολογία και την κουλτούρα αυτής.... ή ποιο σωστά, αυτοί που ονομάζονται αναρχικοί κάθε 17 Νοέμβρη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Founes : 02-12-05 στις 17:32.
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 18:51, 02-12-05:

Αφου δεν καταλαβαινομαστε αστο καλλιτερα...
Η εκτος εαν δεν θες να καταλαβεις τι λλει ο αλλος.
Δεν θα σου δωσω μασημενη τροφη.
Οτι καταλαβες καταλαβες.
Εξηγησα και ποιος ειναι χουλιγκαν και ποιος εινα αναρχικος και γιατι υπαρχει πλεον αυτο το μπερδεμα στις δυο αυτες ομαδες.
Λογω τον αναρχικων ομαδων που προεβησαν και συνεχεια προβαινουν σε πραξεις βανδαλισμου.
Και ειναι η συντριπτικη πλειοψηφια!
(Και μην με ρωτησεις που το ξερω!Εχω περασει κι εγω σταδια και εχω γνωρισει ατομα και εχω ζησει καταστασεις απο μεσα.)
Ποσο πιο απλα να το πω;
Μην κοιτας το δεντρο ομως και χανεις το δασος.
Και το αν κρυβοται σε σπηλιες....τι να σου πω!
μπορει να ξερεις κατι παραπανω...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 02-12-05 στις 18:54.
Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hetfield
Ο Paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 315 μηνύματα.

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 19:20, 02-12-05:

Αναρχικοι... ειλικρινα τι νομιζουν οτι ειναι; Δεν μπορω να καταλαβω την ιδεολογια τους, αλλα κυριως δεν μπορω να καταλαβω γιατι σπανε ξενες περιουσιες... Η γνωμη μου ειναι οτι ειναι πολυ ψευτομαγκες, για αυτο αλλωστε κρυβονται με κουκουλες και κρανη. Δεν εχουν κοτσια και κατα τη γνωμη μου, ειναι το ηλιθιοτερο συνολο ατομων που υπαρχει.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 19:40, 02-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Hetfield
Αναρχικοι... ειλικρινα τι νομιζουν οτι ειναι; Δεν μπορω να καταλαβω την ιδεολογια τους,
Σε αυτο που ρωτας.
Με λιγα λογια και "μπακαλικα"
Αναρχικος ειναι αυτος που εχει σχεση με τον αναρχισμο.
Αναρχισμος παλι ειναι πολιτικοκοινωνικη ιδεολογια που αρνειται καθε καταναγκασμο του ατομου απο οποιαδηποτε εξουσια.
Επιδιωκει (το ατομο) δηλαδη την καταργηση του κρατουςκαι καθε αλλης εξουσιας.

αλλα κυριως δεν μπορω να καταλαβω γιατι σπανε ξενες περιουσιες...
Γιατι ειναι καφροι ισως;
Και γιατι αυτοι οι αναρχικοι που κανουν αυτα δεν εχουν ουτε την παραμικρη ιδεα του τι ακριβως λεει η οοοοολη ιδεολογια του αναρχισμου.
(Μια ιδεολογια η οποια αμφισβητται εντονα για το αν θα μπορουσε ποτε να υπαρξει κοινωνια με την βασικη ιδεολογια της "αναρχιας".
Ειναι ουτοπιστικη μια τετοια θεωρεια.(Γνωμη μου και οχι μονο) )
Η μαλον ξερουν μονο επιφανειακα τι λεει.
Με λιγα λογια οι περισσοτεροι αναρχικοι δεν θα επρεπε να μιλαγανε αλλα να μασαγανε, μιας και δεν ξερουν τι ακριβως αντιπροσωπευουν οι αρχικες ιδεες του αναρχισμου.
Και ονοματα οπως Μαρξ,Mπακούνιν κτλ κτλ, μαλλον θα τους θυμιζουν ονοματα απο μπαρακια ή εξατμισεις.
Και για να κανω ακομα πιο νιανια την πιο πανω φραση μου προς αποφυγην παρεξηγησεων,μιλαω για την πλειοψηφια*εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι πλειοψηφια* που κανουν ολα αυτα τα καραγκιοζιλικια.Ξερετε...βανδαλισμοι,καταστροφες,καψιμο σημαιας,καμια λεηλασια σε κανα μαγαζι...ε,αφου το σπασαμε, να μην παρουμε και κατι;
Για τους αλλους, τους ιδεολογους, δεν εχω να πω κατι.Ο καθενας πορευεται με την ιδεολογια και τις αποψεις του αρκει να μην μπαινει με πραξεις σε ξενα χωραφια.

Η γνωμη μου ειναι οτι ειναι πολυ ψευτομαγκες, για αυτο αλλωστε κρυβονται με κουκουλες και κρανη. Δεν εχουν κοτσια και κατα τη γνωμη μου, ειναι το ηλιθιοτερο συνολο ατομων που υπαρχει.
Εδω εκφραζεις προσωπικη αποψη οποτε περι ορεξεως....

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 19:56, 02-12-05:

Επειδή καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα και επειδή των αναρχικών τους έχει βγει το όνομα (αναρχικός=φοράω κράνος και τα σπάω γενικώς και αδιακρίτως), οι πραγματικοί αναρχικοί, που πρέπει να είναι ειρηνιστές, δεν μπορούν να βγούν εύκολα για να καθαρίσουν το όνομά τους.Αν βγει ένας ειρηνιστής αναρχικός να μιλήσει, π.χ. μετά τα ετήσια επεισόδια της 17ης Νοεμβρίου, η πρώτη ερώτηση που θα του κάνουν είναι γιατί έσπασε τα αυτοκίνητα και έκαψε τις σημαίες.Και μετά αυτός,ο πραγματικός αναρχικός, θα βρεθεί απολογούμενος για κάποιους αλήτες που απλά κρύβονται πίσω από την αναρχική ιδεολογία χωρίς να έχουν ιδέα περι τίνος πρόκειται.Είναι οι ίδιοι αλήτες που κάθε κυριακή τα σπάνε στα γήπεδα σαν στρατιωτάκια των συνδέσμων.Είναι αυτοί που έχουν ανάγκη να νιώσουν μέλη μιας οποιασδήποτε ομάδας, για να κάνουν καταστροφές ανώνυμα και απρόσωπα.

Αρχική Δημοσίευση από Hetfield
Αναρχικοι... ειλικρινα τι νομιζουν οτι ειναι; Δεν μπορω να καταλαβω την ιδεολογια τους, αλλα κυριως δεν μπορω να καταλαβω γιατι σπανε ξενες περιουσιες... Η γνωμη μου ειναι οτι ειναι πολυ ψευτομαγκες, για αυτο αλλωστε κρυβονται με κουκουλες και κρανη. Δεν εχουν κοτσια και κατα τη γνωμη μου, ειναι το ηλιθιοτερο συνολο ατομων που υπαρχει.
Το οτί δηλώνουν αναρχικοί, δε σημαίνει ότι είναι.Και κατά τη γνώμη μου αυτοί δεν είναι αναρχικοί

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hetfield
Ο Paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 315 μηνύματα.

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 21:27, 02-12-05:

Θελω επισης να ξεκαθαρισω οτι αναφερομαι στους ψευτοαναρχικους, αυτους δηλαδη που βανδαλιζουν.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hetfield : 02-12-05 στις 21:29.
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 01:28, 03-12-05:

Ρε παιδιά.. ακούστε τον Μάριο! Ξεκολλήστε λίγο από αυτά που έχετε μάθει να βλέπετε και να σας λένε. Αναρχικός είναι κάποιος ο οποίος πιστεύει σε μια ιδεολογία, όπως ακριβώς οι κομουνιστές ή οι φασίστες, ή οι εθνικιστές κτλ. Χούλιγκαν είναι αυτός που απλά καταστρέφει ξένες περιουσίες.

Α! Και οι αναρχικοί δεν κρύβονται στα βουνά. Είναι παντού. Απλά με την έννοια της ιδεολογίας και όχι του χουλιγκανισμού. Εγώ για παράδειγμα ασπάζομαι μερικές αρχές του αναρχισμού. Δεν μου πολυκολλάει που έχουμε χωρίσει τον κόσμο σε κράτη, έθνη, κοινοπολιτείες κτλ τη στιγμή που δεν είμαστε τίποτα άλλο από ένα τσουβάλι άνθρακας...

Φυσικά και συμφωνώ Hetfield ότι οι βάνδαλοι χούλιγκανς αποτελούν μιάσματα. Η καταστροφή ξένης περιουσίας είναι ντροπή! Εκνευρίζομαι αφάνταστα όταν βλέπω 15 #$%#$@ να έχουνε κουκούλες και να το παίζουν μάγκες, βάζοντάς τα με τις ομάδες ΜΑΤ! Την ημέρα κότες, το βράδι γορίλες!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MonaXoS : 03-12-05 στις 01:31.
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 10:47, 03-12-05:

Εν ολίγοις.....
Μπράβο στους αναρχικούς με ιδεολογία!

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 14:05, 03-12-05:

Δεν το κατάλαβα αυτό... Ναι, μπράβο τους! Εφόσον δεν ενοχλόυν κανέναν! Μα γιατί δεν μπορείτε να ξεχωρίσετε δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα;

Για τους κομμουνιστές θα έλεγες:

"Μπράβο στους κομμουνιστές με ιδεολογία! " ;

Και αυτοί κάνουν επεισόδια στις διαδηλώσεις τους. Αλλά νομίζω πως υπάρχει διαφορά από τον θείο μου που είναι κομμουνιστής ιδεολογικά, σε σχέση με ένα τσογλάνι συμφοιτητή μου που είναι στην ΚΝΕ, πάει στις διαδηλώσεις, βρίζει και χτυπιέται με αστυνομικούς.

Είναι το ίδιο με τους φιλαθλους των ομάδων. Όλοι οι φίλαθλοι τα σπάνε; Όχι φυσικά. Αυτοί που τα σπάνε είναι βάνδαλοι.

Ή μήπως είναι το ίδιο;

Έτσι και οι αναρχικοί. Αυτοί που τα σπάνε είναι αναρχικοί; Όχι. Είναι βάνδαλοι!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

O weak and powerless έγραψε στις 14:16, 03-12-05:

συνεφωνώ με τον αποπάνου.

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 17:29, 03-12-05:

Μήπως τελικά όλοι λέμε το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια.....?

Όσο για τον Αναρχισμό είναι το τέλειο πολιτικό σύστημα που όμως είναι ανεφαρμόσιμο σε μια κοινωνία....είναι το ιδεατό.

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 18:54, 03-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---
Μήπως τελικά όλοι λέμε το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια.....?

Όσο για τον Αναρχισμό είναι το τέλειο πολιτικό σύστημα που όμως είναι ανεφαρμόσιμο σε μια κοινωνία....είναι το ιδεατό.
Ακριβώς

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 03:48, 02-04-08:

http://www.greektube.org/content/view/11099/2/

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stavros_
Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 07:21, 02-04-08:

Αν ξέρετε κανέναν αναρχικό που να μην τα σπάει, πείτε μας κι εμάς.
Από τη στιγμή που οι αναρχικοί χρησιμοποιούν βία είναι κατακριτέοι, προσπαθούν με τη βία να επιβάλλουν τις απόψεις τους, και προσωπικά τους θεωρώ το ίδιο με τους χούλιγκανς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:32, 02-04-08:

Στάβ, δεν σε κατηγορώ που μαθαίνεις για τους "αναρχικούς" από τον Αυτιά και τον Ευαγγελάτο. Σε κατηγορώ που δεν ανοίγεις μια εφημερίδα να μάθεις πως υπάρχουν αναρχικοί δεδηλωμένοι στις αρχές, και πως λειτουργούν εδώ και χρόνια ορθάνοικτα στέκια -όχι γιάφκες- συζητήσεων. Αυτοί οι άνθρωποι είναι μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού και είναι οι πρώτοι που πληρώνουν στις διώξεις, όπως φάνηκε και με την προσαγωγή του Γιάννη Σερίφη στη δίκη της 17Ν.

Οι κουκουλοφόροι είναι είτε φοιτητίσκοι είτε Ασφαλίτες.

Ειδικά το δεύτερο θα έπρεπε να σε ανησυχεί περισσότερο.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 12:44, 02-04-08:

Ναι εννοούσα, τα άτομα που αυτοαποκαλούνται ως "αναρχικοί", και που είναι οι γνωστοί μας κουκουλοφόροι. Και για την "κανονική" αναρχία όμως, είμαι εναντίον.
Πιστεύω στην έννοια κράτος.

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 426 μηνύματα.

O teo έγραψε στις 19:27, 02-04-08:

Εγω ειμαι υπερ της αναρχικης δρασης. Ειμαι υπερ στο να ακουγονται αυτες οι δικαιες φωνες ,να υπαρχουν παραταξεις αναρχικων . Πιστευω οτι πισω απο τις κουκουλες οπου γινονται επεισοδια στις πορειες βρισκονται παρακρατικοι μηχανισμοι της βαρβαρης κρατικης εξουσιας αυτης δηλαδη της καπιταλιστικης εξουσιας οπου καθε μερα μας καταπιεζουν μας εκμεταλλευονται και μας κλεβουν τα ονειρα μας.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 19:59, 02-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από stavros_
Ναι εννοούσα, τα άτομα που αυτοαποκαλούνται ως "αναρχικοί", και που είναι οι γνωστοί μας κουκουλοφόροι. Και για την "κανονική" αναρχία όμως, είμαι εναντίον.
Γιατί είσαι εναντίον; Και ως προς τι;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasmenos : 02-04-08 στις 20:01. Αιτία: γκουχ
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 20:09, 02-04-08:

Και για την "κανονική" αναρχία όμως, είμαι εναντίον.
Η ...κανονική αναρχία?

Εννοείς την αρχαιοελληνική "απουσία Αρχής"? Το αντίθετο αυτού δεν είναι η ύπαρξη κράτους, όπως μας βεβαιώνει ο Αριστοτέ.
Μήπως εννοείς την Αναρχία όπως τέθηκε μετά τον Διαφωτισμό? Πάλι το αντίθετο δεν είναι η ύπαρξη Κράτους, μα η άρνηση της ατομικότητας.

Υγ. Θα σε φάω!!! Αφού ενδιαφέρεσαι, γιατί δεν τα διαβάζεις?

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

O stavros_ έγραψε στις 20:09, 02-04-08:

Για τους "αναρχικούς" είμαι εναντίον διότι ασκούν βια, για να εκφράσουν τις απόψεις τους, ενώ για την αναρχία (http://en.wikipedia.org/wiki/Anarchy), δε πιστεύω οτι είναι εφαρμόσιμη.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 20:12, 02-04-08:

είμαι εναντίον διότι ασκούν βια, για να εκφράσουν τις απόψεις τους

To ίδιο δεν κάνει και το κράτος?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

O stavros_ έγραψε στις 20:14, 02-04-08:

Το κράτος ασκεί βία? Για ανέπτυξέ το.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 20:27, 02-04-08:

Mα... "Κράτος" σημαίνει στα αρχαία ισχύς, δύναμη. Και περιφραστικά να το δεις, το να είσαι ισχυρός δεν είναι τίποτα αν δεν ασκείς την Βία, όπως μας διδάσκει o Aισχύλος: Τον Προμηθέα αλυσοδένουν στο όρος Καύκασο οι τιτάνες Βία και Κράτος

Αρκετά με αυτά όμως. Για να μην ακούγομαι σαν το Χαος όταν απαντάει σε κάτι, θα γίνω πιο απτός (χάε μη μου θυμώσεις, δηλώνω φαν).

Γιατί υπάρχουν τα ΜΑΤ?

Θα πεις για να "αποκαταστάται η Τάξη". Αυτό σημαίνει και ξύλο, αλλιώς δεν θα είχαν γκλόμπς και ασπίδες.

Και είναι λογικό να έχουν, αφού έχουν εχθρούς τους μολοτοφ-φόρους με τις κουκούλες.

Σωστά?

Ε τότε... Γιατί ο Σημίτης πλάκωσε στο ξύλο με τα ΜΑΤ συνταξιούχους και δασκάλους????
Δεν είδα εκεί ούτε έναν κουκουλοφόρο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rempeskes : 02-04-08 στις 20:31. Αιτία: xazomara
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Phalanx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phalanx
Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O Phalanx έγραψε στις 20:48, 02-04-08:

Η πλάκα είναι ότι όλες οι ιδεολογίες στην ιδεατή τους μορφή είναι "το τέλειο σύστημα". Επειδή όμως απο θεωρεία υπάρχει πληρότητα ( και περίσευμα...) ας κρίνουμε τους άλλους περισσότερο απο τις πράξεις τους. Ο αναρχισμός ως ιδεολογία είναι άγνωστο πράγμα στην Ελλαδίτσα μας. Η θρασύδειλη μαγκια απο την άλλη είναι το εθνικό μας σπόρ. Ο κάθε μαυρόγατος εύχεται να τον πιάσουν οι μπάτσοι για να τον τιμήσουν οι συντρόφοι του. Τόση προσπάθεια κάνει ..... πρέπει να τρέξει γρήγορα , να πετάξει μακριά την πέτρα και δυνατά να σπάσει ότι βρει. Τρίαθλο !!!

Υ.Γ. Ότι θα γινόταν κάποια μέρα ήρωας ο Σερίφης στον αγώνα απέναντι στο βαθύ κράτος δεν το περίμενα .

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους