Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,076 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ο σκοπός του ανθρώπου είναι η αναπαραγωγή;

xiozil

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xiozil
H xiozil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H xiozil έγραψε στις 19:25, 04-12-05:

Αρχικά εξηγώ πως δεν είμαι φοιτήτρια ή απόφοιτη της φιλοσοφικής.
Μετά ζητώ συγνώμη απο τον Valder για τον τρόπο παράθεσης αλλά μου ήταν πιο βολικός.

Η πρώτη πρόταση που σημείωσα από τα παραπάνω είναι ασταθής έτσι όπως έχει γραφτεί γιατί δεν βγαίνει νόημα. Κάτι ξέχασες να προσθέσεις ή να εξηγήσεις!
Ζωή: ο όρος δηλώνει την κατάσταση ύπαρξης που χαρακτηρίζεται πρωταρχικά από ενεργό μεταβολισμό. Αναφέρεται στο σύνολο των λειτουργιών σε έναν ζωντανό οργανισμό, ικανό να εκτελέσει μετατροπές οργανικών μορίων, να παρουσιάσει πρότυπα συμπεριφοράς και να δημιουργήσει αντίγραφα του εαυτού του.

Η αναπαραγωγή είναι κομμάτι της ζωής όχι ή ίδια η ζωή: Δηλαδή η αναπαραγωγή είναι ένα μέρος αυτού που ορίζουμε ως ζωή.

Με το παρακάτω μένω άφωνη:

Οι Σπαρτιάτες είχαν τον Καιάδα για σκουπιδότοπο ανθρώπων γιατί ήθελαν να ελέγξουν τον πληθυσμό και τα χαρακτηριστικά αυτού. Στη γονιμότητα γιατί να θανατώσεις τους ανίκανους; Το πολύ πολύ να υφίσταντο μια μορφή αποξένωσης από το κυρίως σώμα της κοινωνίας πχ εαν οι πόλεις μας ήσαν αρχαίου τύπου, οι γόνιμοι να έμεναν εντός των τειχών και οι άγονοι εντελώς αποξενωμένοι έξω απο τα τείχη. Σαν τους σκλάβους!

Δηλαδή
όχι στο βιολογικό αλλά
ναι στον κοινωνικό θάνατο,
ναι στην ρατσιστική αντιμετώπιση,
ναι στην στέρηση των δικαιωμάτων τους!!!!!!!

ΥΓ: Άσχετο αλλά το θέμα μας δεν είναι αν η αναπαραγωγή είναι σκοπός του...σεξ (βαρβαρικόοοοο) αλλά αν είναι του ανθρώπου!

Το θέμα είναι αν η αναπαραγωγή είναι σκοπός του ανθρώπου, η οποία αναπαραγωγή επιτυγχάνεται μέσω της συνουσίας, οπότε εύλογα ασχολούμενη με τη διάσταση του θέματος που θεώρησα πιο σημαντική στάθηκα στο παραπάνω ζήτημα.

Και κλείνοντας, το ζήτημα που ήθελα να βάλω είναι η τελευτάια πρόταση την οποία παραβλέπεις: “Οι απόψεις πέρα από λόγια οδηγούν και σε συγκεκριμένες πρακτικές.”

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 19:46, 04-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από xiozil
Αρχικά εξηγώ πως δεν είμαι φοιτήτρια ή απόφοιτη της φιλοσοφικής.
Μετά ζητώ συγνώμη απο τον Valder για τον τρόπο παράθεσης αλλά μου ήταν πιο βολικός.

Ζωή: ο όρος δηλώνει την κατάσταση ύπαρξης που χαρακτηρίζεται πρωταρχικά από ενεργό μεταβολισμό. Αναφέρεται στο σύνολο των λειτουργιών σε έναν ζωντανό οργανισμό, ικανό να εκτελέσει μετατροπές οργανικών μορίων, να παρουσιάσει πρότυπα συμπεριφοράς και να δημιουργήσει αντίγραφα του εαυτού του.

Η αναπαραγωγή είναι κομμάτι της ζωής όχι ή ίδια η ζωή: Δηλαδή η αναπαραγωγή είναι ένα μέρος αυτού που ορίζουμε ως ζωή.
Τώρα ναι καταλαβαινόμαστε! Ευχαριστώ!

Δηλαδή
όχι στο βιολογικό αλλά
ναι στον κοινωνικό θάνατο,
ναι στην ρατσιστική αντιμετώπιση,
ναι στην στέρηση των δικαιωμάτων τους!!!!!!!

Και κλείνοντας, το ζήτημα που ήθελα να βάλω είναι η τελευτάια πρόταση την οποία παραβλέπεις: “Οι απόψεις πέρα από λόγια οδηγούν και σε συγκεκριμένες πρακτικές.”
Τι έγινε;; Εγω απλώς είπα οτι έτσι θα ήταν κατα πάσα πιθανότητα ο καιάδας των άγονων!!! Δεν είπα οτι υποστηρίζω αυτά τα ναι ναι ναι ναι που έχεις παραθέσει.

Τέλος, όχι δεν το παρέβλεψα το τελευταίο αλλά απλά μου διέφυγε. Τι πρακτικές ακριβώς εννοείς; Για να μιλάμε ξεκάθαρα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xiozil

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xiozil
H xiozil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H xiozil έγραψε στις 20:01, 04-12-05:

Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να αποκλείσουμε το σεξ από την καθημερινότητά μας ώστε
να εκπληρώνει μόνο τον σκοπό της αναπαραγωγής, να υποχρεώσουμε και τα δυο φύλα
σε τεστ γονιμότητας και να δημιουργήσουμε τον κατάλληλο "καιάδα" για γυναίκες που
δεν μπορούν να κάνουν παιδιά, άντρες με αδύνατο σπέρμα, υπερήλικες κλπ,
να καταδικάσουμε σε θανατική ποινή τους ομοφυλόφιλους κλπ. κλπ.
Τα παραπάνω είναι συγκεκριμένες πρακτικές.
Dear Valder, τόσο ασαφές είναι?

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 20:03, 04-12-05:

Τα παραπάνω είναι συγκεκριμένες πρακτικές.
Dear Valder, τόσο ασαφές είναι?
A ok νόμιζα οτι θα το γύρναγες σε πολιτικό το θέμα!

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 11:44, 05-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos
Woody Allen: «Πολλοί θέλουν να εξασφαλίσουν την αθανασία μέσα από τα έργα και τους απογόνους τους. Εγώ θα προτιμούσα να την εξασφαλίσω με το να μην πεθάνω.»

Αν και τον Woody Allen δεν τον αντέχω με τίποτα, στην προκειμένη περίπτωση απλά.....

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nessa NetMonster
H Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H Nessa NetMonster έγραψε στις 14:35, 05-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από giostau
Το έργο τέχνης το δημιούργησε με το πνεύμα...ενώ την κόρη της πήρε πηλό και την έπλασε;;;
Μα μιλάμε σοβαρά τώρα;;;;
Υπάρχει μεγαλύτερη δημιουργία από την ίδια τη ζωή;;
Percy: You know, they do say that the Infanta's eyes are more beautiful than the famous Stone of Galveston.
Edmund: Mm! ... What?
Percy: The famous Stone of Galveston, My Lord.
Edmund: And what's that, exactly?
Percy: Well, it's a famous blue stone, and it comes from Galveston.
Edmund: I see. And what about it?
Percy: Well, My Lord, the Infanta's eyes are bluer than it, for a start.
Edmund: I see. And have you ever seen this stone?
Percy (nodding): No, not as such, My Lord, but I know a couple of people who have, and they say it's very very blue indeed.
Edmund: And have these people seen the Infanta's eyes?
Percy: No, I shouldn't think so, My Lord.
Edmund: And neither have you, presumably.
Percy: No, My Lord.
Edmund: So, what you're telling me, Percy, is that something you have never seen is slightly less blue than something else you have never seen.
Percy: Yes, My Lord.

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 14:43, 05-12-05:

To οποίο σημαίνει ότι τι;
Επειδή δεν έχω γεννήσει και δεν θα γεννήσω δεν μπορώ να έχω άποψη;
ή ότι η άποψη που έχω δεν μετράει;

Τέσπα, ο καθείς με τις απόψεις του...

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H Nessa NetMonster έγραψε στις 14:48, 05-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από giostau
To οποίο σημαίνει ότι τι;
Επειδή δεν έχω γεννήσει και δεν θα γεννήσω δεν μπορώ να έχω άποψη;
ή ότι η άποψη που έχω δεν μετράει;

Τέσπα, ο καθείς με τις απόψεις του...
Όταν μιλάμε για τα συναισθήματα κάποιου άλλου, τότε σαφώς και δε μπορείς να έχεις άποψη! Το συγκεκριμένο είναι καθαρά θέμα βιωματικής εμπειρίας. Πώς μπορείς να συγκρίνεις τη συναισθηματική πληρότητα της δημιουργίας ανάμεσα στην τέχνη και στη γέννα όταν ούτε καλλιτέχνης είσαι ούτε έχεις γεννήσει; Το να συγκρίνεις δύο συναισθήματα που δεν έχεις νιώσει είναι σα να συγκρίνεις δύο χρώματα που δν έχεις δει!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 14:55, 05-12-05:

αμ πριτςςςςςςςςςςςςςςςς!!!!!!

όποιος γράφει κώδικα είναι και μαμώ τους καλλιτέχνες, νι

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 15:21, 05-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster
Όταν μιλάμε για τα συναισθήματα κάποιου άλλου, τότε σαφώς και δε μπορείς να έχεις άποψη! Το συγκεκριμένο είναι καθαρά θέμα βιωματικής εμπειρίας. Πώς μπορείς να συγκρίνεις τη συναισθηματική πληρότητα της δημιουργίας ανάμεσα στην τέχνη και στη γέννα όταν ούτε καλλιτέχνης είσαι ούτε έχεις γεννήσει; Το να συγκρίνεις δύο συναισθήματα που δεν έχεις νιώσει είναι σα να συγκρίνεις δύο χρώματα που δν έχεις δει!
Δεν νομίζω ότι πρέπει να γεννήσω πρώτα για να ξέρω πως θα έδινα τα δικά μου μάτια στο (χτύπα ξύλο) τυφλό παιδί μου προκειμένου να δει, έστω και για ένα μονάχα λεπτό....
Και δεν με ενδιαφέρει αν θα μπορούσε να ξεχωρίσει το βαθύ μπλε από το γαλάζιο.....
Ποιός μπορεί να κάνει μία τέτοια θυσία για το δημιουργημά του εκτός από μία μάνα?
Έλεος.....

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 16:03, 05-12-05:

Δεν διάβασα όλα τα post, μπορεί και να ξαναειπώθηκε.

Η αναπαραγωγή είναι κομμάτι της ζωής όχι ή ίδια η ζωή.
Με τον ίδιο τρόπο που δεν τρως απλά για να επιβιώσεις και
δεν πίνεις μόνο για να καλύψεις τις ανάγκες του οργανισμού σου σε νερό,
το σεξ δεν υπηρετεί απλά και μόνο τους σκοπούς της αναπαραγωγής του ανθρώπινου είδους.

Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να αποκλείσουμε το σεξ από την καθημερινότητά μας ώστε
να εκπληρώνει μόνο τον σκοπό της αναπαραγωγής, να υποχρεώσουμε και τα δυο φύλα
σε τεστ γονιμότητας και να δημιουργήσουμε τον κατάλληλο "καιάδα" για γυναίκες που
δεν μπορούν να κάνουν παιδιά, άντρες με αδύνατο σπέρμα, υπερήλικες κλπ,
να καταδικάσουμε σε θανατική ποινή τους ομοφυλόφιλους κλπ. κλπ.

Οι απόψεις πέρα από λόγια οδηγούν και σε συγκεκριμένες πρακτικές.
Η αναπαραγωγή δεν είναι απλά κομμάτι της ζωής, είναι η αρχή της και απαραίτητη για τη συνέχισή της.Για το λόγο αυτό πιστεύω ότι ένας από τους σκοπούς του ανθρώπου είναι και οι απόγονοι.Σε αντίθεση με το φαγητό ή το ποτό, το σεξ μπορείς να το κάνεις μόνο για απόλαυση, αποφεύγοντας την αναπαραγωγή.Ενώ το φαγητό, όσο κι αν το τρως μόνο για απόλαυση, θες δε θες τη θρεπτική του αξία θα την πάρεις.
Δε φτάνει κάποιος να είναι γόνιμος για να είναι ικανός να έχει παιδιά.Μάλιστα δεν είναι καν απαραίτητο.Αναπαραγωγή δε σημαίνει απλά "κάνω παιδιά", αλλά "κάνω παιδιά και τα μεγαλώνω έτσι ώστε να μπορέσουν κι αυτά να κανουν παιδιά κάποτε".Σίγουρα κάποια ζευγαρια που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά μπορούν να μεγαλώσουν κάποιο παιδί καλύτερα από άλλα που μπορούν.Αυτό μπορεί να μην ίσχυε στη Σπάρτη σήμερα όμως ισχύει.

Nessa ο διάλογος είναι από το black adder?

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster έγραψε στις 16:12, 05-12-05:

Ναι. Κορυφαία σειρά!
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Δεν νομίζω ότι πρέπει να γεννήσω πρώτα για να ξέρω πως θα έδινα τα δικά μου μάτια στο (χτύπα ξύλο) τυφλό παιδί μου προκειμένου να δει, έστω και για ένα μονάχα λεπτό....
Και δεν με ενδιαφέρει αν θα μπορούσε να ξεχωρίσει το βαθύ μπλε από το γαλάζιο.....
Ποιός μπορεί να κάνει μία τέτοια θυσία για το δημιουργημά του εκτός από μία μάνα?
Έλεος.....
ΔΕΝ το ξέρεις crazyhelen... για πολλούς ανθρώπους, καλώς ή κακώς, υπερτερεί κάποια άλλη αγάπη, κάποια άλλη αξία. Υπάρχουν μανάδες που σκότωσαν τα ίδια τους τα παιδιά για να σωθούν άλλοι.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 16:17, 05-12-05:

Ναι. Κορυφαία σειρά! ΔΕΝ το ξέρεις crazyhelen... για πολλούς ανθρώπους, καλώς ή κακώς, υπερτερεί κάποια άλλη αγάπη, κάποια άλλη αξία. Υπάρχουν μανάδες που σκότωσαν τα ίδια τους τα παιδιά για να σωθούν άλλοι.
Δεν νομίζω πως μια μάνα θα άφηνε το παιδί της να πεθάνει, εκτός αν ήταν για να σώσει τα υπόλοιπά της παιδιά.
Λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να συζητήσω περισσότερο.
Προφανώς εκπέμπουμε σε εντελώς διαφορετικό μήκος κύματος!

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster έγραψε στις 16:24, 05-12-05:

Δεν νομίζω πως μια μάνα θα άφηνε το παιδί της να πεθάνει, εκτός αν ήταν για να σώσει τα υπόλοιπά της παιδιά.
Δεν έχει σημασία τι νομίζεις... η ιστορία είναι γεμάτη από τέτοιες περιπτώσεις.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 16:26, 05-12-05:

Δεν έχει σημασία τι νομίζεις... η ιστορία είναι γεμάτη από τέτοιες περιπτώσεις.
Πολύ θα ήθελα να ακούσω 2-3, γιατί εμένα δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό......

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 17:38, 05-12-05:

Έχεις απόλυτο δίκιο.Προτείνω λοιπόν όσοι δεν έχουμε βιωματική εμπειρία(γιατί δεν είναι μόνο ο giostau) να αποχωρήσουμε.Στο εξής η συζήτηση θα συνεχιστεί μόνο απο μητέρες και καλλιτέχνιδες(προσοχή να κατέχουν ταυτόχρονα και τις δύο ιδιότητες).
Όλος ο ισχυρισμός σου είναι άκυρος γιατί έτσι αποκλείεις όλους όσους συμμετείχαν σε αυτή τη συζήτηση συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού σου μιας και δεν είσαι μητέρα οπότε δεν μπορείς να εκφέρεις άποψη για την μητρότητα.
Μόνο μια ερώτηση:αφού μάχεσαι τόσο υπέρ του δικαιώματος στην διαφορά (κάποιων γυναικών έναντι άλλων) γιατί δεν μπορείς να δεχτείς την διαφορετικότητα των απόψεων;
Κανείς δεν προσπαθεί να σε πείσει με το ζόρι να αποδεχθείς κάτι,ο καθένας γράφει το δικό του πιστεύω και δεν νομίζω να έχεις δικαίωμα να κρίνεις ποιος θα "φιμωθεί"και ποιος όχι;

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster έγραψε στις 18:41, 05-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Έχεις απόλυτο δίκιο.Προτείνω λοιπόν όσοι δεν έχουμε βιωματική εμπειρία(γιατί δεν είναι μόνο ο giostau) να αποχωρήσουμε.Στο εξής η συζήτηση θα συνεχιστεί μόνο απο μητέρες και καλλιτέχνιδες(προσοχή να κατέχουν ταυτόχρονα και τις δύο ιδιότητες).
Όλος ο ισχυρισμός σου είναι άκυρος γιατί έτσι αποκλείεις όλους όσους συμμετείχαν σε αυτή τη συζήτηση συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού σου μιας και δεν είσαι μητέρα οπότε δεν μπορείς να εκφέρεις άποψη για την μητρότητα.
Μόνο μια ερώτηση:αφού μάχεσαι τόσο υπέρ του δικαιώματος στην διαφορά (κάποιων γυναικών έναντι άλλων) γιατί δεν μπορείς να δεχτείς την διαφορετικότητα των απόψεων;
Κανείς δεν προσπαθεί να σε πείσει με το ζόρι να αποδεχθείς κάτι,ο καθένας γράφει το δικό του πιστεύω και δεν νομίζω να έχεις δικαίωμα να κρίνεις ποιος θα "φιμωθεί"και ποιος όχι;
Πρώτ'απ'όλα δε φίμωσα κανέναν (άλλωστε μόνο αν ήμουν moderator θα μπορούσα να το κάνω!)

Δεύτερον, δέχομαι τη διαφορετικότητα των απόψεων, αλλά μέχρι ένα σημείο: δε μπορεί κανένας μας να αμφισβητήσει τα συναισθήματα κάποιου άλλου. Το αν εγώ πονάω ή όχι πχ δε θα μου το πεις εσύ. Εγώ λέω ότι δεν πονάω κι εσύ λες ότι πονάω, ποιος έχει δίκιο; Προφανώς εγώ, γιατί εδώ έχουμε φαινόμενο αυθεντίας (στα δικά μου συναισθήματα είμαι αυθεντία - δε μπορεί να με αμφισβητήσει κανείς!)

Τώρα όσο για το αν ακυρώνω τις απόψεις όλων όσων συμμετείχαν στη συζήτηση: Όχι όλων! Μόνο αυτών που ισχυρίστηκαν ότι γνωρίζουν τον εσωτερικό κόσμο των άλλων! Δηλαδή μόνο της crazyhelen και του giostau. Εγώ ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι ξέρω τη φύση κάποιου άλλου - αντίθετα, υπερασπίστηκα τη διαφορετικότητα! Το επιχείρημα που έφερα δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί εναντίον της δικής μου άποψης!

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 19:03, 05-12-05:

Πρώτ'απ'όλα δε φίμωσα κανέναν (άλλωστε μόνο αν ήμουν moderator θα μπορούσα να το κάνω!)

Δεύτερον, δέχομαι τη διαφορετικότητα των απόψεων, αλλά μέχρι ένα σημείο: δε μπορεί κανένας μας να αμφισβητήσει τα συναισθήματα κάποιου άλλου. Το αν εγώ πονάω ή όχι πχ δε θα μου το πεις εσύ. Εγώ λέω ότι δεν πονάω κι εσύ λες ότι πονάω, ποιος έχει δίκιο; Προφανώς εγώ, γιατί εδώ έχουμε φαινόμενο αυθεντίας (στα δικά μου συναισθήματα είμαι αυθεντία - δε μπορεί να με αμφισβητήσει κανείς!)

Τώρα όσο για το αν ακυρώνω τις απόψεις όλων όσων συμμετείχαν στη συζήτηση: Όχι όλων! Μόνο αυτών που ισχυρίστηκαν ότι γνωρίζουν τον εσωτερικό κόσμο των άλλων! Δηλαδή μόνο της crazyhelen και του giostau. Εγώ ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι ξέρω τη φύση κάποιου άλλου - αντίθετα, υπερασπίστηκα τη διαφορετικότητα! Το επιχείρημα που έφερα δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί εναντίον της δικής μου άποψης!
Καταρχήν θα σε παρακαλέσω να αναρέσεις (μονη σου) την πρώτη σου πρόταση.Κανείς mod εδώ μέσα δεν φίμωσε κανένα μέλος-αν θεωρείς την επέμβαση για να κατευναστούν τα πνεύματα και να μην αλλληλοθιχτούν τα μέλη φίμωση τότε υπερβάλλεις.

Φυσικά και η μόνη αυθεντία στα δικά σου αισθήματα είσαι εσύ.Όμως το θρεντ όπως και οι προτάσεις που γράφτηκαν δεν διμιουργήθηκαν για να πείσουν εσένα ούτε κανέναν άλλον να αναθεωρήσει τις απόψεις του ούτε έχουν ως άξονα αναφοράς εσένα.Κανείς δεν προσπαθησε να αμφισβητήσει τα δικά σου αισθήματα,αυτό που συζητήθηκε(το προτιμώ απο την λέξη αμφισβητήθηκε) είναι η γνώμη σου περί μητρότητας γενικά κι όχι η άποψη περί της δικής σου μητρότητας(στο οποίο έγγυται και η αυθεντία σου).Όσα έφερες ως παράδειγμα ήταν γενικευμένα και όχι υποκειμενικά οπότε κανείς δεν ανέλυσε(πως θα μπορούσε άλλωστε) τα δικά σου αισθήματα.

Τέλος το κομμάτι που παραθέτω γράφτηκε πολύ πριν τις απαντήσεις της crazyhelen οπότε δεν θα ήταν δυνατό να αναφέρεται σε αυτήν παρά μόνο στον giostau.Noμίζω ότι εμφανέστατα δηλώνεις πως όποιος δεν έχει βιωματική εμπειρία δεν θα μπορούσε να έχει άποψη.Βασισμένη στη λογική ότι κανείς μας δεν μπορεί να γνωρίζει τα συναισθήματα κάποιου άλλου,τότε ούτε εσύ ούτε εγώ ούτε και κανείς άλλος θα μπορούσε να πάρει μέρος στη συζήτηση ελλείψει προσωπικής εμπειρίας.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:21, 05-12-05:

Βρε Νέσσα ενώ έχεις δίκιο (κατ'εμε) μην το ακυρώνεις όντας επιθετική. Κρίμα είναι να έχεις τόσο σωστά επιχειρήματα και να χάνεις το δίκιο σου λόγω επιθετικότητας. (ναι, ξέρω, πρέπει κάποτε να το εφαρμόσω κι εγώ αυτό )

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster έγραψε στις 23:01, 05-12-05:

Καταρχήν θα σε παρακαλέσω να αναρέσεις (μονη σου) την πρώτη σου πρόταση.Κανείς mod εδώ μέσα δεν φίμωσε κανένα μέλος
Είπα εγώ ότι το έκανε; Λέω ότι οι mod είναι οι μόνοι που μπορούν να το κάνουν. Δεν είπα ότι το κάνουν κιόλας.

Φυσικά και η μόνη αυθεντία στα δικά σου αισθήματα είσαι εσύ.Όμως το θρεντ όπως και οι προτάσεις που γράφτηκαν δεν διμιουργήθηκαν για να πείσουν εσένα ούτε κανέναν άλλον να αναθεωρήσει τις απόψεις του ούτε έχουν ως άξονα αναφοράς εσένα.Κανείς δεν προσπαθησε να αμφισβητήσει τα δικά σου αισθήματα,αυτό που συζητήθηκε(το προτιμώ απο την λέξη αμφισβητήθηκε) είναι η γνώμη σου περί μητρότητας γενικά κι όχι η άποψη περί της δικής σου μητρότητας(στο οποίο έγγυται και η αυθεντία σου).Όσα έφερες ως παράδειγμα ήταν γενικευμένα και όχι υποκειμενικά οπότε κανείς δεν ανέλυσε(πως θα μπορούσε άλλωστε) τα δικά σου αισθήματα.
Μα εγώ δεν είπα ότι αναφέρθηκε κανείς σε εμένα! Αυθεντία στα συναισθήματα του Χ είναι μόνο ο Χ. Έτσι, αυθεντία στα συναισθήματα μιας τυχούσας γυναίκας δεν είναι παρά η ίδια, και δε μπορώ ούτε εγώ ούτε κανένας άλλος να προσδιορίσει a priori πώς θα αισθάνεται μια συγκεκριμένη γυναίκα σχετικά με τη μητρότητα. Αυτό λέω.

Τέλος το κομμάτι που παραθέτω γράφτηκε πολύ πριν τις απαντήσεις της crazyhelen οπότε δεν θα ήταν δυνατό να αναφέρεται σε αυτήν παρά μόνο στον giostau.Noμίζω ότι εμφανέστατα δηλώνεις πως όποιος δεν έχει βιωματική εμπειρία δεν θα μπορούσε να έχει άποψη.
Όχι, δεν είπα αυτό. Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ τι έγραψα.

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skeftomilos
Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Skeftomilos έγραψε στις 10:39, 06-12-05:

Οι απόψεις πέρα από λόγια οδηγούν και σε συγκεκριμένες πρακτικές.
Οι απόψεις οδηγούν σε πρακτικές μόνο όταν βρουν απήχηση, και μάλιστα μαζική απήχηση. Χωρίς ευρύτερη υποστήριξη παραμένουν λόγια. Καμιά φορά μάλιστα παραμένουν μόνο σκέψεις!

Ο διάλογος Edmund-Percy μου φάνηκε πολύ διασκεδαστικός και αποκαλυπτικός, και η παρομοίωση χρωμάτων-συναισθημάτων πολύ πετυχημένη. Όμως με το «δε μπορείς να έχεις άποψη» διαφωνώ, θα προτιμούσα μια διαφορετική διατύπωση. Όλοι μπορούν κατά τη γνώμη μου να έχουν άποψη, αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει να έχουν άποψη για τα πάντα, ιδίως γι αυτά που αγνοούν. Όπως και νά 'χει προσωπικά δίνω διαφορετικό βάρος στις διάφορες απόψεις, ανάλογα με το ποιος τις λέει και με τι επιχειρήματα τις στηρίζει.

Ίσως ο λόγος που τόσοι άνθρωποι πιέζουν τους εαυτούς τους να έχουν γνώμη για όλα, να είναι ο φόβος του αγνωστικισμού. Αν δεν έχουν άποψη περί παντός επιστητού σημαίνει ότι υπάρχουν πράγματα που αγνοούν, και αν το παραδεχτούν μπορεί να χαρακτηριστούν αγνωστικιστές. Επομένως βαφτίζουν την άγνοιά του γνώση ή πίστη κατά περίπτωση, και πορεύονται ευτυχείς τον ανάξιο λόγου βίο τους.

Επί του θέματος, απ' όσα έχουν ειπωθεί μέχρι στιγμής κατέληξα στο εξής συμπέρασμα. Σκοπός του ανθρώπου δεν είναι η αναπαραγωγή, είναι το σεξ!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 10:42, 06-12-05:

... Σκοπός του ανθρώπου δεν είναι η αναπαραγωγή, είναι το σεξ!
...το καλό σεκς

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 12:34, 06-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Βρε Νέσσα ενώ έχεις δίκιο (κατ'εμε) μην το ακυρώνεις όντας επιθετική. Κρίμα είναι να έχεις τόσο σωστά επιχειρήματα και να χάνεις το δίκιο σου λόγω επιθετικότητας. (ναι, ξέρω, πρέπει κάποτε να το εφαρμόσω κι εγώ αυτό )
Η ειρωνεία Μισέλ είναι πως ενώ κι εγώ συμφωνώ μαζί της (στη βάση ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να επιλέξει ελευθερα αν θα κάνει παιδιά ή όχι) σε ορισμένα μνμ της μου βγάζει τόσο ακραίες απόψεις που δεν μου αφήνει περιθώριο να μην διαφωνήσω σε κάποια σημεία

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Skeftomilos έγραψε στις 13:25, 06-12-05:

Έχω την εντύπωση ότι καμιά υγιής μητέρα σε κατάσταση πνευματικής διαύγειας δε θα αποφάσιζε να τυφλωθεί για να δώσει το φως στο τυφλό παιδί της για ένα λεπτό. Μόνο που φοβάμαι πως δε μπορώ να αποδείξω αυτό τον ισχυρισμό, όχι γιατί δεν υπάρχουν μανάδες τυφλών παιδιών αλλά διότι το συγκεκριμένο ιατρικό - τεχνολογικό επίτευγμα της στιγμιαίας όρασης παραμένει στη σφαίρα της φαντασίας επί του παρόντος.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:02, 06-12-05:

Έχω την εντύπωση ότι καμιά υγιής μητέρα σε κατάσταση πνευματικής διαύγειας δε θα αποφάσιζε να τυφλωθεί για να δώσει το φως στο τυφλό παιδί της για ένα λεπτό. Μόνο που φοβάμαι πως δε μπορώ να αποδείξω αυτό τον ισχυρισμό, όχι γιατί δεν υπάρχουν μανάδες τυφλών παιδιών αλλά διότι το συγκεκριμένο ιατρικό - τεχνολογικό επίτευγμα της στιγμιαίας όρασης παραμένει στη σφαίρα της φαντασίας επί του παρόντος.
Συμφωνώ απολύτως!! Απο την πρώτη στιγμή που διάβασα αυτό το μήνυμα αυτό σκεφτόμουν!!

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 14:15, 06-12-05:

....... το συγκεκριμένο ιατρικό - τεχνολογικό επίτευγμα της στιγμιαίας όρασης παραμένει στη σφαίρα της φαντασίας επί του παρόντος.
Χρησιμοποίησα αυτή την υπερβολή για να τονίσω πως μια μάνα θα μπορούσε ακόμα και μάταια, να θυσιάσει τον εαυτό της για το καλό του παιδιού της, έστω και αν το "καλό" διαρκούσε ελάχιστο.
Φαντάζομαι πως είναι θείο δώρο για έναν τυφλό να δει και ας διαρκέσει η δυνατότητα της όρασης μόνο ένα λεπτό. Μπορεί ιατρικά να μην είναι δυνατόν να πραγματοποιηθεί κάτι τέτοιο, αλλά είμαι σίγουρη πως είναι ευχή πολλών μανάδων που έχουν τυφλά παιδιά.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:19, 06-12-05:

Eίναι όμως παράλογο γιατί προσωπικά δεν συμβάλλει στο καλό του.
Η μάνα χρειάζεται τα μάτια για να το φροντίσει, ειδικά αν είναι τυφλό. Αν έκανε κάτι τέτοιο, μετά την πάροδο του ενός λεπτού θα ήταν και οι δύο τυφλοί. Οπότε αντί να φροντίσει η μητέρα το παιδί θα έπρεπε να βρεθεί κάποιος άλλος για να τους φροντίσει και τους 2.
Άρα όσο κι αν θέλει το καλό του παιδιού της μια μάνα, αν σκεφτεί λογικά δεν θα έπρεπε πιστευω να κάνει κάτι τέτοιο. Ακόμα κι αν γινόταν και φαίνεται συναισθηματικά σωστό και γενναίο, αν το πάρεις ορθολογιστικά είναι ο,τι χειρότερο μπορούσε να κάνει.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 14:51, 06-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Eίναι όμως παράλογο γιατί προσωπικά δεν συμβάλλει στο καλό του.
Η μάνα χρειάζεται τα μάτια για να το φροντίσει, ειδικά αν είναι τυφλό. Αν έκανε κάτι τέτοιο, μετά την πάροδο του ενός λεπτού θα ήταν και οι δύο τυφλοί. Οπότε αντί να φροντίσει η μητέρα το παιδί θα έπρεπε να βρεθεί κάποιος άλλος για να τους φροντίσει και τους 2.
Άρα όσο κι αν θέλει το καλό του παιδιού της μια μάνα, αν σκεφτεί λογικά δεν θα έπρεπε πιστευω να κάνει κάτι τέτοιο. Ακόμα κι αν γινόταν και φαίνεται συναισθηματικά σωστό και γενναίο, αν το πάρεις ορθολογιστικά είναι ο,τι χειρότερο μπορούσε να κάνει.
Μπορεί να μην στέκει σαν σκέψη, όμως μπορεί κανείς να αμφισβητήσει ότι μια μάνα θα το έκανε αν χρειαζόταν?
Εκεί θέλω να καταλήξω.... Μην παίρνεις το παράδειγμα της μετρητοίς. Το συμπέρασμα που βγαίνει κράτα μόνο σαν σκέψη. Και το συμπέρασμα είναι ότι μια μάνα μπορεί να φτάσει στα άκρα για το παιδί της.

Πείτε μου λοιπόν πάλι, ότι πρέπει ΠΡΩΤΑ να γεννήσω για να βγάλω αυτό το συμπέρασμα..... Αφού είμαι ήδη διατεθειμένη να προσφέρω τον ίδιο μου τον εαυτό για το παιδί που ΔΕΝ εχω αποκτήσει ακόμα.....

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Skeftomilos έγραψε στις 15:46, 06-12-05:

Μια τέτοια πράξη ακραίου αλτρουισμού της από την πλευρά της μητέρας προς το παιδί της, γίνεται μία πράξη ακραίου εγωισμού αν ειδωθεί από την πλευρά των γονιδίων. Το γονίδιο της μητρικής αυτοθυσίας που βρίσκεται στο σώμα της μητέρας, βρίσκεται και στο σώμα του παιδιού με πιθανότητα 50% (τουλάχιστον). Επομένως η θυσία της μητέρας προς το παιδί της είναι ταυτόχρονα η θυσία του συγκεκριμένου γονιδίου για τον εαυτό του. Το γονίδιο θα προτιμούσε να συνεχίσει να βρίσκεται και στα δύο σώματα, αλλά αν πρέπει να διαλέξει θα προτιμήσει αυτό με τις καλύτερες προοπτικές αναπαραγωγής. Αυτός είναι και ο λόγος που η μητέρα θα θυσιαστεί χωρίς δεύτερη σκέψη για να σώσει τον εικοσάχρονο μοναχογιό της, αλλά δε θα θυσιαστεί για να σώσει το τέταρτο παιδί της, αν είναι ένα διανοητικά καθυστερημένο βρέφος. Φυσικά η ίδια η μητέρα δεν το βλέπει έτσι. Το γονίδιο επιδιώκει τους σκοπούς του κινώντας με μοχλούς τα συναισθήματα της μητέρας. Τα σχετικά μαθηματικά (αξίζει ή δεν αξίζει να θυσιαστώ) γίνονται σε υποσυνείδητο ή ασυνείδητο επίπεδο. Η ψυχή της θα πονέσει βαθιά για το χαμό του μωρού της, και οι τύψεις της που δεν το έσωσε θα τη βασανίζουν για όλη τη ζωή της.

Υ.Γ. Αν πάθατε σοκ διαβάζοντας τα παραπάνω, μάλλον ήταν η πρώτη φορά που ήρθατε σε επαφή με τη συλλογιστική της εξελικτικής ψυχολογίας ή κοινωνιοβιολογίας!

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 15:59, 06-12-05:

Μια τέτοια πράξη ακραίου αλτρουισμού της από την πλευρά της μητέρας προς το παιδί της, γίνεται μία πράξη ακραίου εγωισμού αν ειδωθεί από την πλευρά των γονιδίων. Το γονίδιο της μητρικής αυτοθυσίας που βρίσκεται στο σώμα της μητέρας, βρίσκεται και στο σώμα του παιδιού με πιθανότητα 50% (τουλάχιστον). Επομένως η θυσία της μητέρας προς το παιδί της είναι ταυτόχρονα η θυσία του συγκεκριμένου γονιδίου για τον εαυτό του. Το γονίδιο θα προτιμούσε να συνεχίσει να βρίσκεται και στα δύο σώματα, αλλά αν πρέπει να διαλέξει θα προτιμήσει αυτό με τις καλύτερες προοπτικές αναπαραγωγής. Αυτός είναι και ο λόγος που η μητέρα θα θυσιαστεί χωρίς δεύτερη σκέψη για να σώσει τον εικοσάχρονο μοναχογιό της, αλλά δε θα θυσιαστεί για να σώσει το τέταρτο παιδί της, αν είναι ένα διανοητικά καθυστερημένο βρέφος. Φυσικά η ίδια η μητέρα δεν το βλέπει έτσι. Το γονίδιο επιδιώκει τους σκοπούς του κινώντας με μοχλούς τα συναισθήματα της μητέρας. Τα σχετικά μαθηματικά (αξίζει ή δεν αξίζει να θυσιαστώ) γίνονται σε υποσυνείδητο ή ασυνείδητο επίπεδο. Η ψυχή της θα πονέσει βαθιά για το χαμό του μωρού της, και οι τύψεις της που δεν το έσωσε θα τη βασανίζουν για όλη τη ζωή της.
Πάντα αναλύεις τα πράγματα τόσο πολύ?
Μ'αρέσεις.....

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:47, 06-12-05:

crazyhelen πολλές φορές η θεωρία διαφέρει απο την πράξη δυστυχώς... Μπορεί να λέμε μεγάλα λόγια αλλά όταν έρθει η στιγμή να τα κάνουμε πράξη δειλιάζουμε και αυτό το έχω ζήσει πολλές φορές και όχι μόνο στον εαυτό μου.
Μπορεί βέβαια μιας και μιλάς για τον εαυτό σου όντως να το έκανες. Εσύ σε ξέρεις άλλωστε καλύτερα απο μένα. Εγώ πάντως προς το παρόν, δεδομένου βέβαια οτι δεν έχω γεννήσει για να ξέρω, δεν νομίζω να το έκανα...

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 17:50, 13-10-09:

Ο καθένας έχει τους προσωπικούς του στόχους, ανάλογα με τα δικά του μοναδικά κριτήρια. Δεν θα αφήσουμε, ή τουλάχιστον δεν πρέπει να αφήνουμε ανούσια κλισέ και τις απόψεις κάποιων να μας επηρεάζουν.

Αν πράγματι νιώθουν κάποιες γυναίκες ότι, ναι, θέλουν να παντρευτούν και να κάνουν παιδιά, τότε ας το πράξουν και ας είναι περήφανες για αυτό. Αλλά αν δεν το θέλουν, τότε γιατί να το κάνουν; Για να μην πει κάποιος ότι είναι γεροντοκόρη; Δεν είναι σοβαρός λόγος, αυτός. Αλλά γενικά νοοτροπίες τύπου ''ο προορισμός της γυναίκας είναι....κλπ. κλπ.'' δεν έχει βάση, αφού όλοι οι άνθρωποι διαφέρουν, λογικό είναι να έχουν διαφορετικούς στόχους και, ναι, άρα και διαφορετικούς προορισμούς ή σκοπούς..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Παπαδόπουλος10077

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Παπαδόπουλος10077
Ο Παπαδόπουλος10077 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Παπαδόπουλος10077 έγραψε στις 17:58, 13-10-09:

Το καλό με τις γυναίκες είναι πώς όταν θέλουν κάποιον τον έχουν.... ενώ με τους άντρες δεν ισχύει το ίδιο... Οι γυναίκες έχουν γίνει πολύ ελέυθερες... το αυτοκινητάκι τους... το τσιγαρακι τους... σαν να ήταν σε κλουβι είναι πλεον δυστυχώς...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 18:05, 13-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Παπαδόπουλος
Το καλό με τις γυναίκες είναι πώς όταν θέλουν κάποιον τον έχουν.... ενώ με τους άντρες δεν ισχύει το ίδιο... Οι γυναίκες έχουν γίνει πολύ ελέυθερες... το αυτοκινητάκι τους... το τσιγαρακι τους... σαν να ήταν σε κλουβι είναι πλεον δυστυχώς...
Γιατί είναι τόσο αρνητικό να έχουν ''το αυτοκινητάκι τους'' ή ''το τσιγαράκι τους'';; Γιατί είναι κακό που έγιναν ελέυθερες;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DriveIn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DriveIn
Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O DriveIn έγραψε στις 10:39, 22-02-11:

Εγώ μαζί σου είμαι. ΚΑΤΩ ΣΤΑ ΓΑΜΗΜΕΝΑ ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 13:58, 22-02-11:

αυτο ειναι το "φυσικο". Οι γυναικες περασαν μια φαση καταπιεσης που κρατησε περιπου χμμμμ....2-3000 χρονια, οχι περισοτερο. Μπροστα στο 1.000.000 του ανθρωπινου ειδους που οι γυναικες (εχοντας τη σεξουαλικη επιλογη) ηταν ελευθερες δεν ειανι τιποτα.

και να λες παλι καλα γιατι αν δωσεις την σεξουαλικη επιλογη στους αντρες ζητω που καικαμε, το ανθρωπινο ειδος θα μεινει πληρως στασιμο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:35, 22-02-11:

. Οι γυναικες περασαν μια φαση καταπιεσης που κρατησε περιπου χμμμμ....2-3000 χρονια, οχι περισοτερο.
σωστο..αλλα καποτε πρεπει να ισορροπησουν τα πραγματα..

για το καλων και ανδρων και γυναικων,,

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 17:03, 24-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
σωστο..αλλα καποτε πρεπει να ισορροπησουν τα πραγματα..

για το καλων και ανδρων και γυναικων,,
....μα δε βλεπεις τι λεει ο epote....αν την παρετε εσεις την επιλογη στα χερια σας ''ζητω που καηκαμε'' αστα λοιπον ως εχουν τα πραγματα....με τις γυναικες να εχουν την επιλογη στα χερια τους ....ξερουν αυτες...

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 05:36, 25-02-11:

Γιατί ρε παιδιά λέτε και ξαναλέτε ότι ο σκοπός της γυναίκας είναι να γίνει μάνα; Ο καθένας βάζει ό,τι στόχους θέλει στη ζωή του. Διαφορετικοί άνθρωποι ψάχνουν την ευτυχία με διαφορετικό τρόπο.

Και στο κάτω-κάτω κανείς δε λέει ότι ο σκοπός του άντρα είναι να γονιμοποιήσει μια γυναίκα
σκοπος στη ζωη ειναι η ευτυχια. η αληθινη ευτυχια ερχεται μονο μεσα απο την αγαπη....οχι απαραιτητα απο τους απογονους...και ακομα και σε αυτο το θεμα μη το βλεπεις εντελως βιολογικα...το να αποκτησεις απογονους, πιστεψε με κανεις δν το κανει "για να ζησει το ειδος μας",( ισα ισα αν εχει μυαλο θα ξερει πως χιλιες φορες να μην υπαρχει τετοιο ον σαν εμας ) ειναι κατι πολυ πιο περιπλοκο και ανωτερο απο μια απλη διαιωνιση

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:31, 25-02-11:

αν την παρετε εσεις την επιλογη στα χερια σας ''ζητω που καηκαμε'' αστα λοιπον ως εχουν τα πραγματα....με τις γυναικες να εχουν την επιλογη στα χερια τους ....ξερουν αυτες...
στο θεμα του ζευγαρωματος των ανθρωπων συμφωνω...

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 11:03, 04-03-11:

στο θεμα του ζευγαρωματος των ανθρωπων συμφωνω...
thats all there is to it.

ολες αυτες οι ιστοριες του στυλ καποιος εγραψε την 9η συμφωνια και ενας αλλος πηγε στο φεγγαρι και ενας τριτος εσωσε 2.000.000.000 ανθρωπους απο πεινα? Ολα ειναι αμμεσα η εμεσα συνδεδεμενα με την παραπανω πρόταση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νωεύς : 04-03-11 στις 11:14. Αιτία: Διόρθωση ορθογραφικού λάθους εκ παραδρομής
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιαγιά

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γιαγιά
H Γιαγιά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 71 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Γιαγιά έγραψε στις 16:53, 04-03-11:

Σύμφωνα με την Λιλή Ζωγράφου (Από την Μύδεια στην σταχτοπούτα) είναι μύθος ότι ο άνθρωπος ζευγαρώνει για την αναπαραγωγή, ζευγαρώνει για την απόλαυση.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 20:00, 04-03-11:

είναι μύθος ότι ο άνθρωπος ζευγαρώνει για την αναπαραγωγή, ζευγαρώνει για την απόλαυση.
ειναι απολαυστικο για να αναπαραγομαστε... και να διατηρηθει η συνεχεια της ζωης.

η φυση φροντισε..

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 20:25, 04-03-11:

ειναι απολαυστικο για να αναπαραγομαστε... και να διατηρηθει η συνεχεια της ζωης.

η φυση φροντισε..
Σοφο...

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 23:24, 12-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαγιά
Σύμφωνα με την Λιλή Ζωγράφου (Από την Μύδεια στην σταχτοπούτα) είναι μύθος ότι ο άνθρωπος ζευγαρώνει για την αναπαραγωγή, ζευγαρώνει για την απόλαυση.

η φυση φροντισε..
: Τελικά, μήπως σκοπός του ανθρώπου είναι η αθανασία κι ο παράδεισος;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,788 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:29, 13-05-11:

Πως ειμαστε τοσο σιγουροι οτι υπαρχει σκοπος;
Παντως και να υπαρχει...εφοσον το αποφασισε αλλος για μενα..καθολου δεν με ενδιαφερει.Αν δεν θελω να κανω παιδια..δεν θα κανω..που να σκοτωνεται αυτος οπου "εφτιαξε" τον σκοπο.Σορυ..αλλα αποφασισε για μενα..χωρις εμενα..

Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alessandra
H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε στις 00:53, 13-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
: Τελικά, μήπως σκοπός του ανθρώπου είναι η αθανασία κι ο παράδεισος;
Μήπως ο σκοπός του ανθρώπου είναι να ανακαλύψει, να βαδίσει, τον δρόμο που οδηγεί σε αυτά που είπες;
Ο δρόμος είναι στενός, ανηφορικός. Πολλοί οι κλητοί, λίγοι οι εκλεκτοί. Καθώς λέγεται.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 08:06, 13-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Alessandra
Μήπως ο σκοπός του ανθρώπου είναι να ανακαλύψει, να βαδίσει, τον δρόμο που οδηγεί σε αυτά που είπες;
Ο δρόμος είναι στενός, ανηφορικός. Πολλοί οι κλητοί, λίγοι οι εκλεκτοί. Καθώς λέγεται.
: Αναμφίβολα, αυτός είναι ο τρόπος..."Εγώ είμαι η ζωή και η αλήθεια και η οδός", όπως είπε!

Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alessandra
H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε στις 22:34, 14-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
: Αναμφίβολα, αυτός είναι ο τρόπος..."Εγώ είμαι η ζωή και η αλήθεια και η οδός", όπως είπε!
Το θέμα είναι να γίνει σωστά η ερμηνεία. Εκεί είναι το μεγάλο ζόρι. Αλλά, τι να πω, δεν μπορεί να θεωρηθεί εύκολο, έτσι δεν είναι;

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 00:13, 15-05-11:

Σκοπος του ανθρωπου ειναι να διαγει την προσωπικη του Ιθακη....μεσα σ΄αυτην ειναι και η απολαυση της αναπαραγωγης ...με ή χωρις αποτελεσμα ....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους